TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема вина за вратениот пациент

Н.Македонија - 22.10.2010

Државниот санитарен и здравствен инспекторат утврдил дека болницата „Филип Втори“ не е виновна и не вратила пациент на кој итно му требала хируршка интервенција.

Нема прекршување на законот од страна на „Филип Втори“

А1 - 21.10.2010

Немало прекршување на законот за здравствена заштита во случајот со пациентка чие семејство се пожали дека не добила задолжителен третман за итни медицински случаи.

Силни финансиски интереси ќе ја спречат државната кардиохирургија

Дневник - 21.10.2010

ВЛАДИМИР ЛАЗАРЕВИК, претседател на европскиот комитет на СЗО Според Вас, во што е суштината на проблемот еден пациент да стравува дали ќе добие помош во приватна кардиохирургија? - Суштината на ...

„Систина“ и „Филип Втори“ ги почитувале одредбите од Законот за здравствена заштита

Канал5 - 21.10.2010

Трите здравствени установи-Систина,Филип втори и Kардиологија,постапиле во согласност со Законот за здравствена заштита-процени државниот санитарен и здравствен инспекторат по контролата која требаше ...

Инспекциски надзор во „Систина“, „Филип Втори“ и Универзитетската клиника за кардиологија

Курир - 21.10.2010

Денес беше извршен инспекциски надзор во ЈЗУ Универзитетската клиника за кардиологија, Клиничката болница „Систина“ и во Специјалната болница „Филип Втори“ од страна на Државниот санитарен и ...

Клиниката за кардиологија, „Систина“ и „Филип Втори“ ги почитувале одредбите од Законот за здравстве

МРТ - 21.10.2010

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), по добиениот налог од Министерството за здравство во согласност со своите законски надлежности изврши инспекциски надзор во ЈЗУ Универзитетска ...

“Филип Втори“ не вратиле пациентка, таа директно била пратена во “Систина“

Нетпрес - 21.10.2010

Пациентката, за која нејзиниот син тврдеше дека била одбиена за лекување во кардиохирургијата “Филип Втори“, од Клиниката за кардиологија била директно пренесена во болницата “Систина“ и семејството ...

"Филип Втори" и "Систина" работат законски

Вечер Прес - 21.10.2010

Специјалната болница "Филип Втори", клиничката болница "Систина" и Универзитетската клиника за кардиологија постапиле во согласност со одредбите од Законот за здравствена заштита.

На срце ни лежи државна кардиохирургија

Н.Македонија - 21.10.2010

Единствената кардиохирургија доби конкуренција, но ра­­ботите повторно не се нормализираа. Во бизнис-трката за поголема заработка од пациентите со болно срце пак осамна прашањето за државна ...

Инспектори во двете кардиохирургии

Н.Македонија - 21.10.2010

Инспектори на Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера испитуваа дали пациентка, итен случај, била одбиена за кардиохируршка интервенција во болницата „Филип Втори“.

Законот испочитуван, по обвинувањата за операција на срце на една пациентка

eReporter - 21.10.2010

По добиениот налог од Министерството за здравство, Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), во согласност со своите законски надлежности изврши инспекциски надзор во ЈЗУ Универзитетска ...

Граѓаните немаат можност за избор каде да се лекуваат

А1 - 20.10.2010

Секој вработен македонски граѓанин месечно одвојува по 35 евра за здравството, а во здравствената каса годишно се слеваат 325 милиони евра. Но што за тоа добиваат граѓаните.

Инспекција ќе испитува дали итен пациент е вратен од Филип втори-од болницата остро демантираат!

Канал5 - 20.10.2010

Здравствената инспекција претпладнево влезе во кардиохирургијата Филип втори да испитува дали и зошто пациентка со сериозни срцеви проблеми, не била третирана како итен случај.Инспекторите треба да ...

Македонија - Ја шетал мајка му со пукната аорта

Вест - 20.10.2010

Дане Тодоровски тврди дека докторите од "Филип Втори" одбиле да ја оперираат неговата 57-годишна мајка, иако била итен случај, оти немале нов договор со Фондот за здравство.

„Систина“ и „Филип Втори“ се скараа за пациенти

Утрински - 20.10.2010

Војната во која пред два дена влегоа специјалната болница „Филип Втори“ и Фондот за здравствено осигурување, во знак на револт зошто Фондот не и' дава дополнителни пари за да оперира болни, над ...

„Систина“: Оперираме болни што ги враќа „Филип Втори“

Дневник - 20.10.2010

Во Клиничката болница „Систина“ завчера била оперирана пациентка, која претходно била одбиена од Кардиохирургијата „Филип Втори“, соопштија вчера од „Систина“.

ФЗОМ: Во Македонија нема долги листи на чекање за кардио-васкуларни интервенции

Курир - 20.10.2010

Изземање на ФЗОМ во обвинувањата на двете кардио – хирургии Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ) ја информира јавноста за следново: -За 2010 година ФЗОМ за своите осигуреници ...

Инспектори во “Филип Втори” и “Систина”

Сител - 20.10.2010

Здравствени инспектори денеска на терен утврдуваа дали "Филип Втори" одбил да прими итен случај? Ја посетиле и приватната болница "Систина" каде 56- годишна жена, според сведочењето на нејзиниот син, ...

Да не се поигрува со човечки животи и судбини

Курир - 20.10.2010

Сите засегнати страни да се не поигруваат со човечките животи и судбини во „играта“ со Фондот за здравствено осигурување, изјавуваат од болницата „Филип Втори“ во денешното соопштение.

Македонија како единствена земја во регионот каде што нема долга листа на чекање за кардио-васкуларни операции

Кирилица - 20.10.2010

Ваквиот број на операции во текот на една година е оптимален, според сите светски стандарди, за популацијата во Република Македонија.

Борба за профит преку срцевиТЕ операции

Н.Македонија - 20.10.2010

Син на пациентка обвинува дека докторите од „Филип Втори“ одбиле да ја оперираат неговата мајка, иако била итен случај, оти немале нов договор со Фондот за здравство.

Кардиохирургија Филип Втори: Проблемот со Фондот ќе се решава на суд, пациентите во меѓувреме ќе бидат примани

eReporter - 20.10.2010

Специјалната болница Филип Втори денеска упати апел до сите засегнати страни да се не поигруваат со човечки животи и судбини во „играта“ со Фондот за здравствено осигурување.

Фондот му ги скрати парите за операции на „Филип Втори“

А1 - 19.10.2010

Фондот за здравство со притисок сака да ја натера Кардиохирургијата „Филип Втори“ да потпише договор кој е крајно неприфатлив за болницата, велат од „Филип Втори“.

Вербална војна- Филип втори, Систина, Фонд за здравство

Канал5 - 19.10.2010

Ултимативен договор не прифаќаме, „Филип Втори“ бара Фондот за здравство покрај кардиохируршките интервенции да прифати и останати дејности.

Жан Митрев и Фондот повторно во војна

Дневник - 19.10.2010

Приватната болница за кардиохирургија „Филип Втори“ и Фондот за здравство од вчера повторно се во војна. Фондот ни го намали бројот на операции за 30 отсто, па затоа побаравме да ни се врати барем ...

„Филип Втори“ прима или не пациенти, осигуреници на Фондот ?

Телма - 19.10.2010

Специјалната болница „Филип Втори“ ги отфрла наводите на Фондот за здравствено осигурување дека не прима пациенти за итни операции откако ги исполни сите операции финансирани од Фондот.

„Филип Втори“ пак војува со Фондот

Утрински - 19.10.2010

Приватната специјална болница „Филип Втори“ повторно влезе во војна со Фондот за здравствено осигурување. И овој пат комуникацијата и караницата беа преку писмени соопштенија.

Македонија - Државата ги секна операциите во „Филип Втори“

Време - 19.10.2010

Специјалната болница „Филип Втори“ од сега ќе прави операции на отворено срце само на пациентите што ќе донесат посебна согласност од Фондот за здравство бидејќи се потрошија ограничениот број ...

„Филип Втори“ под контрола на Министерството за здравство

Кирилица - 19.10.2010

Министерството нема да навлегува во договорните односи меѓу приватната болница „Филип Втори“ и Фондот за здравствено осигурување, се посочува во соопштението Во согласност со законските надлежности ...

Министерството за здравство ќе изврши контрола врз работењето на „Филип Втори“

Курир - 19.10.2010

Приоритет на Министерството, како што се наведува, е заштита и почитување на правата на пациентите, што е и регулирано со посебен закон.

“Филип Втори” вратил итен случај, во "Систина" го оперирале

Сител - 19.10.2010

"Филип Втори" синоќа ги затвори вратите за итен случај. Така сведочи Даме Тодоровски чија 56 годишна мајка со скината аорта наместо во операциона сала прво им побарале 5 до 10 илјади евра за ...

„Филип Втори“ тврди дека ги прима сите итни пациенти

Курир - 19.10.2010

Адвокатот на болницата „Филип Втори“ Гоце Цоневски на денешната прес - конференција посочи дека дека Фондот за здравствена осигурување на Македонија и понудил на „Филип Втори“ склучување на нов ...

Специјалната болница „Филип Втори“ тврди дека ги прима сите итни пациенти

Сител - 19.10.2010

Специјалната болница „Филип Втори“ не ги манипулира пациентите, туку постапува согласно обврските утврдени во договорот за сите пациенти, вклучувајќи ги и итните случаи истакна денеска на ...

Фондовската каса удри по здравјето

Алфа - 19.10.2010

Недостатокот на пари во фондовската каса почна да удира по здравјето на пациентите. Откако болницата Филип 2 ја исполни и ги направи сите планирани операции финансирани од Фондот за здравје, ...

Во "Систина" спасен животот на 56-годишна пациентка

Вечер Прес - 19.10.2010

Како што информираат од "Систина" пациентката била пратена од Клиниката за кардиологија и препратена од приватната болница "Филип Втори" за да биде успешно оперирана во "Систина" Во клиничката ...

Македонските срца меѓу д-р Жан Митрев и ФЗОМ

eReporter - 19.10.2010

Специјалната болница „Филип Втори“ соопшти денеска дека не ги прекинува интервенциите, особено не кај итните случаи, на што Министерството за здравство најави контрола на нејзиното работење.

Препукувања меѓу „Филип Втори“ и Фондот за здравство

Телма - 18.10.2010

Специјалната болница за хирушки болести „Филип Втори“ до крајот на годината ќе продолжи со операции на осигурениците на Фондот за здравствено осигурување на Македонија само со писмена согласнот од ...

Филип Втори бара писмена согласност од фондот за да продолжи со операции

Канал5 - 18.10.2010

Филип Втори одбива да оперира, Систина ги отвора вратите. Жан Митрев бара писмена согласност од Фондот за здравство за да продолжи со операции во Филип Втори.

Со писмена согласнот од ФЗОМ пациентите ќе можат да се оперираат во „Филип Втори“

Курир - 18.10.2010

До крајот на годината ќе продолжат операциите во болницата „Филип Втори“. За операција на пациентите им е потребно само писмена согласнот од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Во „Филип Втори“ до крајот на годината операции за осигурениците само со писмена согласност од Фондот

Алфа - 18.10.2010

Специјалната болница за хирушки болести „Филип Втори“ до крајот на годината ќе продолжи со операции на осигурениците на Фондот за здравствено осигурување на Македонија само со писмена согласнот од ...

ФЗОМ: Сите итни пациенти „Филип Втори“ треба веднаш да ги прими и оперира

Курир - 18.10.2010

Според договорениот буџет со Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Специјалната болница „Филип Втори“ е должна сите итни пациенти веднаш да ги прими и оперира, додека останатите пациенти ...

ФЗО: Филип Втори се должи да ги примат сите итни случаи

Нетпрес - 18.10.2010

Според договорот со “Филип Втори“ е должен сите итни пациенти да ги прими и оперира, додека остантите пациенти треба да ги распредели според договорениот буџет со Фондот за здравствено осигурување, ...

ФЗО : „Филип втори“ да ги оперира сите итни пациенти

Макфакс - 18.10.2010

ПЗУ „Филип втори“ е должен сите итни пациенти веднаш да ги прими и оперира, додека останатите пациенти треба да ги распредели според договорениот буџет со Фондот за Здравство (ФЗО), се вели во ...

ФЗО: „Филип Втори“ да ги оперира сите итни пациенти

Форум - 18.10.2010

Приватната здравствена установа „Филип втори“ е должен сите итни пациенти веднаш да ги прими и оперира, додека останатите пациенти треба да ги распредели според договорениот буџет со Фондот за ...

Систина: Според договорот со ФЗОМ капацитети за операции има до крајот на годината

Курир - 18.10.2010

Како што е наведено во соопштението на болницата, „Систина“ го планира бројот на пациенти за кардиоваскуларни операции според договорот со ФЗОМ, со предност на итните ...

"Систина" ги отвора вратите за срцеболните пациенти!

Вечер Прес - 18.10.2010

Ова е генералниот став на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, кој реагира на соопштението од "Филип Втори" во кое се вели дека до крајот на годината е ограничен бројот на операциите ...

"Филип Втори" и ФЗОМ пак во кавга, сега во игра "Систина"

eReporter - 18.10.2010

Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и порача на клиниката “Филип Втори“ дека е должна сите итни пацинети веднаш да ги прими и оперира, откако нејзиниот директор Жан Митре претходно денеска ...