TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Посмртните останки на Качински пристигнаа во Полска

А1 - 11.04.2010

Со високи воени почести посмртните останки на претседателот Лех Качински и неговата сопруга Марија се испратени во родната Полска.

Во полската амбасада во Скопје отворена книга на жалост

А1 - 11.04.2010

Свеќи, цвеќе, кандила и минута молчење пред Полската амбасада во Скопје за трагично загинатиот Полски претседател Лех Качински, неговата сопруга Марија и државни функционери во ...

Детали за досегашната истрага

А1 - 11.04.2010

Зошто пилотите ги игнорирале контролорите на летање и инсистирале по секоја цена да слетаат на Смоленскиот аеродром и покрај предупредувањата дека временските услови се многу ...

Во Варшава пристигна ковчегот со посмртните останки на Качински

Телма - 11.04.2010

Посмртните останки на трагично загинатиот претседател на Полска Лех Качински, пристигна денеска на воениот аеродром во Варшава.

Авионот бил исправен, првични руски сознанија според црните кутии

Телма - 11.04.2010

Истражниот комитет на руското обвинителство соопшти денеска дека ја исклучува можноста авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински да е предизвикана од ...

Започна анализата на црните кутии од претседателскиот Ту-154

Алсат-М - 11.04.2010

Екипи од Истражниот комитет на руското обвинителство заедно со експерти од авијацијата ги анализираат содржините на црните кутии и остатоците од полскиот претседателски авион ...

Полска тагува

Deutsche Welle - 11.04.2010

По смртта на полскиот претседател Лех Качински во трагичната авионска несреќа, Полска е во шок. Десетици илјади луѓе јавно тагуваат низ целата земја.

Полска во еднонеделна жалост

Телма - 11.04.2010

Во Полска денеска почна недела на национална жалост по загинувањето на претседателот на државата Лех Качински. На половина копје се спуштени сите национални знамиња.

Црна кутија: Авионот на Претседателот Качински бил исправен

Канал5 - 11.04.2010

Авионот во кој загина полскиот Претседател Лех Качински немал технички недостатоци, утврдила истражната комисија на федералното обвинителство на Русија, пишуваат руските медиуми.

Телото на Качински пречекано со највисоки почести во Варшава

Канал5 - 11.04.2010

Телата на трагично загинатиот Претседател Лех Качински беше пречекано со највисоки почести попладнето во Варшава, соопшти полската телевизија ТВН 24.

Анализа на црните кутии - зошто со ист авион толку функционери ?

Телма - 11.04.2010

– Екипи од Истражниот комитет на руското обвинителство заедно со експерти од авијацијата ги анализираат содржините на црните кутии и остатоците од полскиот претседателски авион ...

Братот близнак Јарослав го идентификуваше телото на Лех Качински

Телма - 11.04.2010

Поранешниот полски премиер Јарослав Качински го идентификуваше телото на својот брат близнак Лех, претседателот на Полска и неговата сопруга Марија, кои загинаа во сабота во ...

Полска остана без национална елита

Deutsche Welle - 11.04.2010

Полска точно напладне (11.04.2010) со две минути молчење им оддаде почит на загинатиот претседател Лех Качински, чие тело е пренесено во Варшава, и останатите политичари во ...

Се анализираат записите од црните кутии на Тупољев-154

Алсат-М - 11.04.2010

Аудио снимките од авионот ќе покажат што всушност се случувало во леталото во моментите пред авионската трагедија во Смоленск, Русија, во која загинаа полскиот претседател Лех ...

Благодарение на болест избегна сигурна смрт

Телма - 11.04.2010

Зофиа Крушинска-Густ требаше да патува со авионот кој се урна кај Смоленск, но во последен момент таа го откажа патувањето поради болест и на тој начин таа е единственото лице кое ...

Отворена книга на жалост во Полската амбасада во Скопје

Алсат-М - 11.04.2010

Во дипломатското претставништво на Полска во Скопје денеска беше прогласен Ден на жалост поради вчерашната трагедија во Русија.

Книга на жалост во Полската амбасада во Скопје

Телма - 11.04.2010

Во Амбасадата на Република Полска во Скопје денеска од 10 до 16 часот ќе биде отворена Книга на жалост за вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која меѓу 96-те жртви ...

Авион со руски функционери поради маглата се вратил во Москва

Дневник - 11.04.2010

Полските весници вчера беа опсипани со стручни анализи и коментари за несреќата. „Газета виборча“ и „Скшидлатеј полски“ се дел од медиумите што пренесуваат мислења на полски ...

Двајцата што ја украдоа Месечината

Дневник - 11.04.2010

ЛЕХ И ЈАРОСЛАВ КАЧИНСКИ, БЛИЗНАЦИТЕ ШТО ЈА УПРАВУВАА ПОЛСКА Близнаците Качински беа бизарен политички тандем, кои по секоја цена сакаа да ги политизираат историските страдања и ...

Полска тагува по својот претседател

Дневник - 11.04.2010

Ова е шок, не ми се верува дека нашиот претседател повеќе го нема. Не знам што ќе биде понатаму со нашата земја, кој ќе не' води, вели низ солзи Ана Гжебовска, една од многуте што ...

Македонија загуби голем пријател

Дневник - 11.04.2010

Искрени изрази на сочуство за големата трагедија што му се случи на пријателскиот полски народ упатија македонски државни раководители .

Катин пак кобен за Полска

Дневник - 11.04.2010

Ковчегот со посмртните останки на полскиот претседател Лех Качински вчера со воен авион и со највисоки државни воени почести беше испратен од Русија за Варшава , каде што милиони ...

Пронајдени телата на сите жртви и на претседателот Качински

Нетпрес - 11.04.2010

Телото на полскиот претседател Лех Качински е најдена на местото каде се урна неговиот авион во близина на Смоленск, како и двете црни кутии од леталото, објавија руските медиуми.

Продолжува експертизата за авионската несреќа крај Смоленск

Сител - 11.04.2010

Екипи од Истражниот комитет на руското обвинителство заедно со експерти од авијацијата ги анализираат содржините на црните кутии и остатоците од полскиот претседателски авион ...

Јарослав Качински го идентификуваше телото на својот брат

Макфакс - 11.04.2010

Поранешниот полски премиер Јарослав Качински го идентификуваше телото на својот брат близнак Лех, претседателот на Полска и неговата сопруга Марија, кои загинаа во сабота во ...

Иванов ќе се потпише во книгата на жалост

Нетпрес - 11.04.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска напладне ќе се потпише во книгата на жалост што е отворена во амбасадата на Полска во Скопје по повод трагичната смрт на полскиот претседател ...

Вељаноски со сочуство за смртта на Качински

Кирилица - 11.04.2010

Претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски изрази сочуство за смртта на полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга и на високите државни и воени претставници во ...

Утре ден на жалост во институциите на ЕУ во Брисел

Inpress - 11.04.2010

Мадрид, 11. април (ИНПРЕС) Европската унија (ЕУ) утрешниот ден го прогласи за ден на жалост во Брисел, после авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински и ...

Јарослав Качински го идентификуваше телот на братот и на неговата сопруга

Форум - 11.04.2010

Братот близнак на загинатиот полски претседател ги идентификувал рано утрово телата на претсеадателот Лех Качински и неговат сопруга Марија, пренесе РИА Новости, цитирајќи полски ...

Вељановски испрати сочувство по повод загинувањето на полскиот претседател

Нетпрес - 11.04.2010

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера испрати писмо со сочувство до претседателот на полскиот Сајм Бронислав Коморовски по повод трагичната смрт на полскиот ...

Полска во еднонеделна жалост

Алфа - 11.04.2010

Полска е во еднонедела национална жалост по повод смртта на претседателот Лех Качински, неговата сопруга и видни личности од политичкиот живот.

Телото на трагично загинатион престедател Лех Качински префрлено во Варшава

Кирилица - 11.04.2010

Кирилица ви ги пренесува последните информации за несреќата во Смоленск и хронолошкиот след на настаните Јарослав Качински помладиот брат близнак го идентификуваше телето на Лех ...

Путин и Туск го посетија местото на несреќата во Смоленск

Макфакс - 11.04.2010

Местото на трагедијата, кај Смоленск во западниот дел на Русија, каде во авионска несреќа загина полскиот претседател Лех Качински, синоќа го посетија рускиот премиер Владимир ...

Ноќ за молитва за загинатите во Полска

Форум - 11.04.2010

Десетици илјади Полјаци ја поминаа ноќта на улиците низ Полска во молитва за жртвите од авионска несреќа во која вчера загина и полскиот претседател Лех Качински, како и многу ...

Бројот на загинатите во авионската несреќа крај Смоленск е 96

Сител - 11.04.2010

Деведесет и шест луѓе загинаа во вчерашаната авионска несреќа на полскиот претседателски авион Ту-154 крај Смоленск во западна Русија, прецизираа руските власти.

Селамни испрати писмо со сочувство до полскиот амбасадор

Нетпрес - 11.04.2010

Претседателот на Нова Демократија Имер Селмани вчера испратил писмо со сочувство до амбасадорот на Полска во Македонија по повод авионската несреќа во која загина полскиот ...

Отворена книга на жалост во Полската амбасада во Македонија

Р.С.Европа - 11.04.2010

Во Амбасадата на Република Полска во Скопје денеска од 10 до 16 часот ќе биде отворена книга на жалост по повод вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која загинаа ...

Започна анализата на црните кутии

Макфакс - 11.04.2010

Експерти од Русија и Полска денеска заеднички започнаа со анализа на црните кутии на авионот во кој вчера загина полскиот претседател Лех Качински, соопшти руското Министерството ...

Во ЕУ понеделник прогласен за ден на жалост

Сител - 11.04.2010

Европската унија го прогласи понеделник 12 април, за ден на жалост поради несреќата во која загина полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе.

Пољаците му оддадоа почит на загинатиот претседател

Р.С.Европа - 11.04.2010

Жителите на Полска со две минути молчење точно на пладне му оддадоа почит на загинатиот претседател Лех Качински и на останатите деведесет и шестмина загинати во вчерашната ...

Во Полска еднонеделна национална жалост

Сител - 11.04.2010

Во Полска денеска почна недела на национална жалост по загинувањето на претседателот на државата Лех Качински. На половина копје се спуштени сите национални знамиња.

Телото на Качински денеска ќе пристигне во Полска

Макфакс - 11.04.2010

Телото на претседателот на Полска Лех Качински, кој вчера загина во авионска несреќа во Русија, ќе биде транспортирано во Варшава денеска, објави портпаролот на Министерството за ...

Посмртните останки на Качински испратени со воени почести

Алфа - 11.04.2010

Со воени почести од воениот аеродром во Смоленск со полски воен транспортер, денеска беа испратени за Варшава посмртните останки на полскиот претседтаел Лех Качински кој вчера ...

Валенса: Пилотот можеби работел по нечии инструкции

Макфакс - 11.04.2010

„Пилотот на претседателскиот авион ТУ-154, кој се урна во Русија можеби работел по нечии инструкции“, изјави поранешниот полски претседател Лех Валенса.

Ноќ за молитва за загинатите во Полска

Макфакс - 11.04.2010

Десетици илјади Полјаци ја поминаа ноќта на улиците низ Полска во молитва за жртвите од авионска несреќа во која вчера загина и полскиот претседател Лех Качински, како и многу ...

Телото на Качински на пат кон Полска

Р.С.Европа - 11.04.2010

Телото на загинатиот претседател Лех Качински денеска ќе пристигне во Полска, јавија новинските агенции. Ковчегот со посмртните останки на покојниот лидер им беше предаден на ...

Болест и го спаси животот: Вработена во кабинетот на Качински избегна сигурна смрт

Нетпрес - 11.04.2010

Во авионот “Топољев“ што вчера се урна во близина на Смоленска требало да биде и вработената во кабинетот на полскиот претседател, Зофиа Крушинска-Густ.

Руски иследници исклучуваат можност за техничка неисправност на авионот

Сител - 11.04.2010

Истражниот комитет на руското обвинителство соопшти денеска дека ја исклучува можноста авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински да е предизвикана од ...

Телото на Качински пристигна во Полска

Форум - 11.04.2010

Авионот што го пренесуваше телото на претседателот на Полска Лех Качински, кој вчера загина во авионска несреќа во Русија, пристигна на воениот аеродром во полската престолнина ...

Трајановски изрази сочувство за загинувањето на полскиот претседател

Нетпрес - 11.04.2010

Градоначалникот на градот Скопје Коце Трајановски го изрази своето сочувство за трагичното загинување на полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга и останатите ...

Понеделник ден на жалост во ЕУ

Форум - 11.04.2010

Европската Унија го прогласи понеделник 12 април, за ден на жалост поради несреќата во која загина полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе Шпанија, држава претседавач со ...

Посмртните останки на Качински испратени со воени почести

Сител - 11.04.2010

Со воени почести од воениот аеродром во Смоленск со полски воен транспортер, денеска беа испратени за Варшава посмртните останки на полскиот претседтаел Лех Качински кој вчера ...

Авионот на Качински бил технички исправен

Форум - 11.04.2010

Истражаната комисија на руското државно обвинителство ја исклучува можноста причина за падот на полскиот претседателски авион да биде техничка неисправност, пренесоа руските ...

Телото на Качински пристигна во Полска

Макфакс - 11.04.2010

Авионот кој го пренесуваше телото на претседателот на Полска Лех Качински, кој вчера загина во авионска несреќа во Русија, пристигна на воениот аеродром во полската престолнина.

Книга на жалост во Амбасадата на Полска

Алфа - 11.04.2010

Во Амбасадата на Република Полска во Скопје денеска од 10 до 16 часот ќе биде отворена Книга на жалост за вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која меѓу 96-те жртви ...

Лех Качински 36 минути пред смртта од авионот разговарал со братот

Inpress - 11.04.2010

Недела, 11. април (ИНПРЕС) Точно 36 минути пред трагичната несреќа, и падот на авионот кој никој од патниците не го преживеа, полскиот претседател Лех Качински телефонски ...

Немало технички проблеми со „Тупољев 154“

Р.С.Европа - 11.04.2010

Руските истражители денеска соопштија дека немало проблеми со технниката на авионот марка „Тупољев 154“, со што е утврдено дека техничка грешка не е причина за уривањето на ...

Книга на жалост отворена во амбасадата на Полска

Форум - 11.04.2010

Книга на жалост, по повод трагичната авионска несреќа во која загина и Претседателот на Полска Лех Качињски е отворена во амбасадата на Република Полска во Скопје Во авионската ...

Полска во еднонеделна жалост

Макфакс - 11.04.2010

Полска е во еднонедела национална жалост по повод смртта на претседателот Лех Качински, неговата сопруга и видни личности од политичкиот живот.

Полска го пречека мртвото тело на својот претседател (ФОТО)

Inpress - 11.04.2010

Варшава, 11. април (ИНПРЕС) Телото на починатиот полски претседател Лех Качински попладнево пристигна во Варшава.

Седумдневна жалост во Полска

Алфа - 11.04.2010

Точно на пладне, Полска со две минутна тишина им оддаде почит на загинатите во авионската несреќа кај Смоленск, каде животот го загубија претседателот Лех Качински, неговата ...

Посмртните останки на Качински положени во претседателската палата

Форум - 11.04.2010

Попладнево како што пренесовме во воената база близу Варшава беа довезени посмртните останки на полскиот претседател Лех Качински, но со нив не пристигнаа и останките од неговата ...

Идентификувани 12 загинати кај Смоленск

Форум - 11.04.2010

Дванаесет тела на загинати во авионската несреќа кај рускиот град Смоленск во која загина и полскиот претседател Лех Качински, биел идентификвуани според облеката, изјавил за ...

Жителите на Полска се собираат во црквите

Р.С.Европа - 11.04.2010

Илјадници верници денеска се собраа во црквите низ Полска за да му оддадат почит на загинатиот претседател Лех Качински.

Отворена Книга на жалост во Амбасадата на Полска во Македонија

Сител - 11.04.2010

Претседателот Качински беше вистински патриот, верник и искрено го сакаше својот народ. Во овие моменти ние сме со мислите и со нашите молитви со нашиот братски народ.

Близнaците Качински зборувале полoвина час пред несреќата

Форум - 11.04.2010

Точно 36 минути пред трагичната несреќа, полскиот претседател Лех Качински по телефон од авионот го повикал својот брат близнак Јарослав, кој требаше да биде на истиот лет, од кој ...

Книга на жалост отворена во амбасадата на Полска

Макфакс - 11.04.2010

Книга на жалост, по повод трагичната авионска несреќа во која загина и Претседателот на Полска Лех Качињски е отворена во амбасадата на Република Полска во Скопје.

Книга на жалост во Амбасадата на Полска

Кирилица - 11.04.2010

Во Амбасадата на Република Полска во Скопје, ќе биде отворена книга на жалост, по повод вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која меѓу 96-те жртви загинаа и ...

Книга на жалост во Амбасадата на Полска

Сител - 11.04.2010

Во Амбасадата на Република Полска во Скопје денеска од 10 до 16 часот ќе биде отворена Книга на жалост за вчерашната авионска несреќа во Смоленск, Русија, во која меѓу 96-те жртви ...

Пронајдени телата на сите загинати во несреќата кај Смоленск

Inpress - 11.04.2010

Смоленск, 11. април (ИНПРЕС) Телата на сите жртви во авионската несреќа во близина на рускиот град Смоленск, се пронајдени, јави АФП, повикувајќи се на информации од руското ...

Братот Јарослав го идентификува телото на претседателот на Полска

Inpress - 11.04.2010

Смоленск, 11. април (ИНПРЕС) Поранешниот полски премиер Јарослав Качински го идентификуваше телото на загинатиот полски претседател и негов брат – близнак, Лех Качински и на ...

Лех Качински замина во историјата

Вечер Прес - 11.04.2010

Јарослав Качински, помладиот брат близнак, вчера го идентификуваше телото на Лех Качински и неговата сопруга Марија.

Иванов ќе се потпише во книгата на жалоста во полската амбасада

eReporter - 11.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска напладне во полската амбасада, ќе се потпише во книгата на жалост отворена по повод загинувањето на претседателот Лех Качински ...

Болната мајка на Качински не знае дека синот и загинал

eReporter - 11.04.2010

Тешко болната мајка на полскиот преттседател Лех Качински, не знае дека нејзиниот син загина вчера во авионска несреќа во Русија, јавија вечерва западните агенции, повикувајќи се ...

Полска: Сирените објавија двоминтуно молчење во знак на жалост

eReporter - 11.04.2010

Сирените го објавија двоминтното молчење во Полска во знак на жалост за претседателот Лех Качински и уште 95 души, кои загинаа во катастрофата на неговиот авион крај Смоленск ...

Полска жали за смртта на претседателот

eReporter - 11.04.2010

Полска жали за загинувањето на претседателот Лех Качински и голем дел од државната владејачка елита во авионската несреќа во Русија Сите 97 патници и членови на екипажот, кои ...

Руски истражители – авионот бил исправен

eReporter - 11.04.2010

Технички проблеми на леталото не биле причини за падот на полскиот државен авион близу Смоленс, соопштија денеска руски истражители.

Русија: Авионот со телото на претседателот полета за Варшава

eReporter - 11.04.2010

Телото на полскиот претседател Лех Качински, кој загина во авионската несреќа кај Смоленск, со почести беше испратено за Варшава На воениот аеродром „Северниј” се одржала почесна ...

Пронајдено телото на Качински на местото на авионската несреќа

Идивиди - 11.04.2010

Смоленск, 10 април (МИА) - Телото на полскиот претседател Лех Качински е пронајдено на местото на авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија, јавија светските агенции.

Посмртните останки на претседателот Качински во Полска

eReporter - 11.04.2010

Посмртните останки на претседателот на Полска Лех Качински нешто по 15 часот со авион на полската армија беа пренесени во Полска на аеродромот во Варшава.

Миса во Католичката црква во Скопје

А1 - 10.04.2010

Миса во Католичката црква со цел да се испрати последен поздрав до жртвите на авионската несреќа која се случи кај рускиот град Смоленс каде загинаа претседателот на Полска и ...

Лех Качински оспоруван во светот, дома прифатен

А1 - 10.04.2010

Лех Качински беше контроверзен и оспоруван во светот, но дома, во Полска, меѓу традиционалните гласачи и од руралните средини, беше прифатен.

Во авионска несреќа загина Лех Качински со владина делегација

А1 - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински загинал денеска во авионска несреќа во западниот дел на Русија. Како што јавија агенциите, авионот со 87 патници се урнал при слетувањето во ...

Загина претседателот на Полска

BBC - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински загина во авионска несреќа во Русија во која нема преживеани. Според првите извештаи од сабота претпладне авионот во кој бил претседателот на ...

Несреќата во која загина Качински ударна вест во светските медиуми

А1 - 10.04.2010

Претседателот Лех Качински не е жив-објавува полската државна телевизија. Рускиот претседател Дмитриј Медведев формираше специјална комисија за утврдување на причините за ...

Качински и неговиот однос кон македонското прашање

А1 - 10.04.2010

Качински имаше принципиелен став кон македонското прашање. За него спорот со името со јужниот сосед беше вештачки и даваше силна поддршка за евро-атлантските аспирации на ...

Седумдневна жалост во Полска

Алсат-М - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински, неговата сопруга, шефот на Армијата, гувернерот на банката, пратеници и истакнати историчари загинаа во денешната авионска несреќа во Русија.

Голема трагедија за полскиот народ - вести во 15.30

Телма - 10.04.2010

Во авионска несреќа што се случи во Смоленск, Русија, загина претседателот на Полска, Лех Качински , неговата сопруга, началникот на генералштабот на полската војска, високи ...

Глигорија Поповски: Полска загуби голем човек, а Македонија голем пријател

Канал5 - 10.04.2010

За македонско -полските односи, наклонетоста на Лех Качински кон Македонија во спорот за името и неговата посветеност за интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија ...

Смоленск - пронајдени црните кутии од авионот

Телма - 10.04.2010

Рускиот министер за вонредни ситуации Сергеј Шојгу изјави денеска во Смоленск дека движењето на авионот Ту-154, со кој патуваа полскиот претседател Лех Качински и други високи ...

Сочувство од премиерот Груевски до полскиот премиер Туск

Телма - 10.04.2010

Почитуван колега, веста за загинувањето на полскиот претседател, длабоко ја потресе севкупната јавност во македонската држава.

Иванов: „голема загуба за полскиот и македонскиот народ“

Телма - 10.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ, туку и за сите граѓани на Македонија, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов ...

Качински - контроверзен, претседател од народот

Телма - 10.04.2010

Трагично загионатиот претседател на Полска, Лех Качински ќе остане запаметен, според некои аналитичари, како најконтроверзниот политичар на оваа држава, според други, како ...

Милошоски - Македонија ја споделува болката со полскиот народ

Телма - 10.04.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски изразувајќи сочувство до полскиот народ и влада поради трагичната смрт на полскиот претседател Качински, неговата сопруга, ...

Пронајдени црните кутии од урнатиот авион

Канал5 - 10.04.2010

Рускиот министер за вонредни ситуации Сергеј Шојгу изјави денеска во Смоленск дека движењето на авионот Ту-154, со кој патуваа полскиот претседател Лех Качински и други високи ...

Медведев нареди Путин да раководи со истрагата за авионската несреќа

Телма - 10.04.2010

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев формираше специјална комисија за истрага на околностите околу авионската несреќа во која утринава загина полскиот претседател Лех Качински.

Полскиот претседател Лех Качински загина во авионската несреќа

Утрински - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга Марија и неколку високи полски функционери загинаа денеска во авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија.

Расмусен изрази сочувство за смртта на Качински и на останатите патници во авионот

Алсат-М - 10.04.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази длабоко сочувство поради загинувањето на полскиот претседател Лех Качински.

Загина полскиот претседател, неговата сопруга, високи функционери и близу сто патници

Телма - 10.04.2010

Во авионот Ту-154, со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински и кој се урна изутрината кај Смоленск, во западна Русија, имало 96 патници, а според првичните информации ниту ...

Русија соопшти првични резултати, Полска ќе спроведе своја истрага

Телма - 10.04.2010

Авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој се урна денеска кај Смоленск, поради лошата видливост и густата магла ги потфатил врвовите на околните дрва при обидот да слета, ...

Се урна авионот на полскиот претседател

Алсат-М - 10.04.2010

Авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински се урна во близина на руски аеродром. Руските агенции информираат дека во авионот имало 87 лица.

Се урна авионот на Претседателот на Полска

Канал5 - 10.04.2010

Авионот со кој се патувал полскиот Претседател Лех Качински се урнал во близина на аеродрмот Смоленск во западниот дел на Русија, објави БиБиСи.

Полскиот претседател загина во авионска несреќа

Deutsche Welle - 10.04.2010

Авионот на полскиот претседател Лех Качински се урна утрово во близина на западнорускиот град Смоленск. Според првичните информации, животот го загубиле претседателот и сите ...

Лех Качински, неговата сопруга и неколку високи полски функцуонери загинаа во авионската несреќа кај Смоленск

Алсат-М - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга Марија и неколку високи полски функционери загинаа денеска во авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија.

Со истрагата за смртта на Претседателот на Полска ќе раководи лично Путин

Канал5 - 10.04.2010

Рускиот претседател Дмитри Медведев формираше комисија на чело со Премиерот Владимир Путин која ќе ги истражува причините за авионската несреќа во која загина Претседателот на ...

Вонредни вести во 13.30 - загина претседателот на полска

Телма - 10.04.2010

Во авионот Ту-154, со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински и кој се урна изутрината кај Смоленск, во западна Русија, имало 96 патници, а според првичните информации ниту ...

По смртта на Качински, предвремени претседателски избори

Телма - 10.04.2010

Во Полска ќе се одржат предвремени претседателски избори, по загинувањето на претседателот Лех Качински, кој беше еден од патниците во авионот Ту-154, кој се урна изутрината кај ...

Се разгледуваат верзиите за авионската несреќа кај Смоленск

Алсат-М - 10.04.2010

Авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој се урна денеска кај Смоленск, поради лошата видливост и густата магла ги потфатил врвовите на околните дрва при обидот да слета, ...

Кој беше Качински?

Deutsche Welle - 10.04.2010

Антикомунистичкиот став и борбата против корупцијата и криминалот го доведоа Лех Качински на највисока државна функција.

Контроверзен и конзервативен –биографија на Лех Качински

Канал5 - 10.04.2010

Шеесетгодишниот Лех Качински важеше за еден од најконтроверзните ликови на полската политичка сцена во поновата историја на Полска.

Сочуство и жалење за трагедијата

Канал5 - 10.04.2010

Лидерите на Европската унија , русија , САД и НАТО изразија сочуство на полскиот народ заради смртта на полскиот претседател Лех Качински и останатите високи функциионери кои ...

Претседателот Иванов жали за загубата на полскиот народ

Канал5 - 10.04.2010

- Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ, туку и за сите граѓани на Македонија, - рече претседателот Иванов по веста ...

Светските државници изразија сочувство

Телма - 10.04.2010

Лидерите на повеќе земји и меѓународни организации изразија денеска сочувство поради трагичната смрт на полскиот претседател Лех Качински, кој загина изутрината во авионска ...

Сочувство до полскиот народ од Поранешниот претседател Црвенковски

Телма - 10.04.2010

Поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска упати телеграма со сочувство до претседателот на полскиот Сејм, Бронислав Коморовски, по повод смртта на ...

Качински – Македонија под уставно име (09.05.2007)

Канал5 - 10.04.2010

Во време кога неговата земја беше преседавач со Унијата изрази чудење зошто Македонија не се признава под уставното име а по недобивањето покана за членство во НАТО оцени дека ...

Авионска трагедија-загина полскиот претседател

Deutsche Welle - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински денеска загина во авионска несреќа во Смоленск заедно со сите патници во авионот.

Политичката кариера на Качински

Алсат-М - 10.04.2010

Лех Качински на меѓународната политичка арена беше контроверзна личност, но неговите политики од десницата беа поддржани од многу Полјаци.

Иванов: Нашите срца се со пријателскиот полски народ

Алсат-М - 10.04.2010

Трагедијата во Русија е голема загуба не само за полскиот народ, туку и за граѓаните на Македонија. Изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов, по повод авионска несреќа во која ...

Општа жалост за авионската трагедија

Deutsche Welle - 10.04.2010

Повеќемина шефови на држави и влади и политичари изразија длабока погоденост и сочувство до полскиот народ по загинувањето на полскиот претседател Лех Качински.

Симулација на летот во кој загина Претседателот на Полска

Канал5 - 10.04.2010

Ова е снимка од Тупољевот 154 на полскиот претседател Качински како полетува утрово во 7 и 23 од Варшава. Летот поминал во најдобар ред.

Сведоштво-Несреќата на Качински двојна болка

Канал5 - 10.04.2010

Тереза Прокоповиќ за Канал 5 раскажува за судбината на нејзиното семејство кое загинало во Катинската шума , место каде на комеморација се упати полскиот претседател Качински и ...

Полска остана без државен и воен врв

Канал5 - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински загина во авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск. Несреќата не ја преживеа ниту еден од 96-те патници и членови на екипажот.

Пронајдени двете црни кутии на авионот кој се урна кај Смоленск

Сител - 10.04.2010

Рускиот министер за вонредни ситуации Сергеј Шојгу изјави денеска во Смоленск дека движењето на авионот Ту-154, со кој патуваа полскиот претседател Лех Качински и други високи ...

Се урна авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински

Сител - 10.04.2010

Авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински се урна при приближување кон аеродромот на рускиот град Смоленск, јавија светските агенции, повикувајќи се на изјава на ...

Обама: Загинувањето на Качински е страшнo за целиот свет

Форум - 10.04.2010

Американскиот претседател изразувајќи им сочуство на полските власти изјави дека загинувањето на полскиот претседател Лех Качински во авионската несреќа во Русија е страшно за ...

Пронајдено телото на Качински на местото на авионската несреќа

Сител - 10.04.2010

Телото на полскиот претседател Лех Качински е пронајдено на местото на авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија, јавија светските агенции.

Сочувство од македонскиот државен врв и партиските лидери

Inpress - 10.04.2010

Скопје, 10. април (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска, по повод авионска несреќа во која загина претседателот на Полска Лех Качински, изјави дека ...

Во авионска несреќа загина полскиот претседател Лех Качински

Алфа - 10.04.2010

Несреќата се случила неколку минути пред 7 часот по средноевропско време, во близина на аеродромот во Смоленск, Западна Русија. Според последните информации нема преживеани.

Полските портали во црно-сиви бои за 96-те жртви во Смоленск

Форум - 10.04.2010

По сабајлешната трагедија вокоја загина полскиот претседател Лех Качински со сопругата и повеќе високи државни фунцкионери, полските интернетски портали ги исклучија боите и ...

Се урна авионот на полскиот претседател Качински во Русија

Inpress - 10.04.2010

Смоленск, 10. април (ИНПРЕС) Авионот на полскиот претседател Лех Качински се урна на пристапот кон аеродромот "Смоленск" во западна Русија, изјави полски владин официјален ...

Се урна авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински

Алфа - 10.04.2010

Авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински се урна при приближување кон аеродромот на рускиот град Смоленск, јавија светските агенции, повикувајќи се на изјава на ...

Македонија жали за Лех Качински

Алфа - 10.04.2010

Црна лента на полското знаме во амбасадата во Скопје и цвеќиња и запалени свеќи по денешната трагедија во Смоленск. Македонската влада седницата ја почна со едноминутно молчење.

Црвенковски упати телеграма со сочуство до претседателот на полскиот Сејм

Inpress - 10.04.2010

Скопје, 10. април (ИНПРЕС) Поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски, денеска, упати телеграма со сочувство до претседателот на полскиот Сејм, Бронислав ...

Качински три пати преживеа проблеми со авионот

Inpress - 10.04.2010

Сабота, 10. април (ИНПРЕС) Полскиот претседател Лех Качински, кој денеска загина во авионската несреќа која се случи на западот на Русија, веќе неколку пати имал проблеми со ...

Пронајдено телото на Качински и двете „црни кутии“

Форум - 10.04.2010

Телото на загинатиот послки претседател Лех Качински е пронајдено на местот на несреќата како и двете „црни кутии“ останати во урнатините на авионот кој утрово се урна крај ...

Се урна авионот на полскиот претседател Качински

Форум - 10.04.2010

Авионот „Тупољев 154“ во кој беше полскиот претседател Лех Качински се урнал при слетувањето во Смоленск во Русија Несречата ја потврдил портпаролто на полското минситерство за ...

Полските веб портали во црно-сиви бои, најавени седум дена на жалост

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) По големата трагедија која се случи утрово, полските интернет портали одлучија на свој начин да го одбележат овој тажен ден.

Се урна авионот во кој бил претсетаделот на Полска

Р.С.Европа - 10.04.2010

Авионот во кој бил полскиот претседател Лех Качински се урнал при слетувањето во Смоленск, во западна Русија, соопшти портпарол на полското министерство за надворешни работи.

Полскиот претседател загина во авионска несреќа

Макфакс - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински загинал денеска во авионска несреќа во западниот дел на Русија. Како што јавија агенциите, авионот со 87 патници се урнал при слетувањето во ...

Миса во Католичката црква во Скопје за жртвите од авионската несреќа кај Смоленск

Форум - 10.04.2010

о Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ во Скопје се одржува миса по повод трагедијата на Република Полска - денешната авионска несреќа во Смоленск На мисата присуствуваше ...

87 загинати при уривање на авион во кој се наоѓал и полскиот претседател

Алфа - 10.04.2010

Осумдесет и седум лица загинаа при уривањето на авионот Ту-154, кој полета од Варшава за рускиот град Смоленск, а со кој патуваше и полскиот претседател Лех Качински, соопшти ...

Пронајдени црните кутии од авионот на Качински

Макфакс - 10.04.2010

Двете црни кутии од авионот на претседателот Лех Качински доцна попладнево се пронајдени од страна на руските власти и е започната експертизата врз нив.

Качински загина во авионска несреќа, потврдија руските власти

Сител - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински загина во денешната авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск, потврдија руските власти.

Полскиот претседател загина во авионска несреќа

Нетпрес - 10.04.2010

Во Русија се срушил авионот во кој бил полскиот претседател со сопругата и неколку членови на владата. Полскиот министер за одбрана рекол дека во авионот со претседателот била и ...

Загина претседателот на Полска

Р.С.Европа - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински загина денеска во авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск. Според руските и полските новински агенции, авионот во кој бил ...

Загинати се сите 132 патници во авионот на полскиот претседател

Форум - 10.04.2010

Во авионот во кој патуваше полскиот претседател Лех Качински кој ја предводеше државната делегација на комеморација на жртвите од Катинската шума близу рускиот град Смоленск, ...

Светот шокиран од смртта на полскиот претседател Качињски

Алфа - 10.04.2010

Руските спасувачки екипи го идентификуваа телото на полскиот претседател Лех Качињски кој утринава, заедно со сопругата Марија и речиси целиот политички и воен врв на Полска ...

Пилотот на Качински ги игнорирал предупредувањата

Форум - 10.04.2010

Иако бил предупредува и дури му било забрането слетувањето на аеродромот крај Смоленск, пилотот се решил на слетување, можеби и под притисок на политичарите Иако е прерано да се ...

Загина полскиот претседател

Оn.net - 10.04.2010

видео вест Најмалку 87 лица загинаа во авионска несреќа близу рускиот град Смоленск, меѓу кои и полскиот претседател, Лех Качински, неговата сопруга Марија, но и повеќе високи ...

Претседателот на Полска Лех Качински загина во авионска несреќа

Кирилица - 10.04.2010

Во несреќата загинале сите патници, а авионот паднал во близина на Смоленск град во западниот дел на Русија Пилотите на авионот имале проблем за време на слетувањето поради густа ...

Со претседателот загина и голем дел од полскиот државен врв (ФОТО/ВИДЕО)

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) Во авионот "Тупољев" на полскиот претседател Лех Качински, се наоѓале 87 луѓе, за кои надлежните веруваат дека не го преживеале падот.

Полската држава во еден ден загуби 88 политичари и јавни личности

Форум - 10.04.2010

„Тамерлан и други песни“ на По, најскапа книга во американската книжевност Едгар Алан По ќе биде повторно погребан Едгар Алан По низ цртежи и илустрации Претседателот на Полска ...

Авионот на полскиот претседател бил неисправен

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) Авионот Ту-154, со кој леташе полскиот претседател, не ги исполнувал нормите за безбедност.

Полскиот премиер со плачење ја проследи трагичната вест од Русија

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) Премиерот на Полска, Доналд Туск заплака при веста за несреќата во која загина претседателот Лех Качински, јави полската телевизија ТВН 24.

Видео од авионската несреќа на Лех Качински

Кирилица - 10.04.2010

Авионот паднал во близина на Смоленск, град во западниот дел на Русија. Во несреќатазагинале сите патници меѓу кои бил и полскиот ...

Официјална Москва - Смртта на Лех Качински е трагедија и за рускиот народ

Inpress - 10.04.2010

Москва, 10. април (ИНПРЕС) Претседателот на комисијата за меѓународни прашања на Државната дума на Русија (Долниот дом на рускиот парламент), Константин Косачов, изјави дека ...

Падот на авионот на полскиот претседател - пилотска грешка?

Inpress - 10.04.2010

Смоленск, 10. април (ИНПРЕС) Во потрага по причините за падот на авионотот, АФП излезе со првата информација дека пилотска грешка ја предизвикала катастрофата во западна Русија со ...

Загина полскиот претседател и неговата сопруга во авионска несреќа

Макфакс - 10.04.2010

Нема преживеани лица во денешната несреќа на авионот, во кој беше и Претседателот на Полска Лех Качински и неговата сопруга.

Качински, неговата сопруга и високи полски функционери загинаа во авионската несреќа кај Смоленск

Сител - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга Марија и неколку високи полски функционери загинаа денеска во авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија.

Биографија на Лех и Јарослав Качински

Кирилица - 10.04.2010

Браќата Качински во изминативе 10 години беа убедливо најмаркантните личности на полската политичка сцена Лех и Јарослав Кашински се родени во јуни 1949 година, а во полската ...

Предвремени избори во Полска по смртта на Качински

Макфакс - 10.04.2010

Полските власти најавија предвремени претседателски избори откако утринава претседателот на Полска Лех Качински загина во авионска несреќа, пренесува Ројтерс.

Хронологија на случувањата со трагедијата на полскиот претседателски авион (ВИДЕО)

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) Авионот на полскиот претседател Лех Качински се урна утринава на пристапот кон аеродромот "Смоленск" во западна Русија, изјави полски владин официјален ...

Качински и неговиот однос кон македонското прашање

Макфакс - 10.04.2010

„Не можеме да разбереме зошто нашите пријатели не сакаат да го признаат уставното име на Македонија“. Вака полскиот претседател во мај 2007 година го прокоментира спорот за името ...

Грешка на пилотот можна причина за несреќата на полскиот претседателки авион

Форум - 10.04.2010

Грешка на пилотот засега се наведува како можна причина за катастрофата на полскиот претседателски авион во кој загина претседателот Лех Качински и уште 131 лице кои патуваа на ...

Расмусен изрази сочувство поради за смртта на Качински и на останатите патници во авионот

Сител - 10.04.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази длабоко сочувство поради загинувањето на полскиот претседател Лех Качински.

Качински - конзервативен но некорумпиран претседател

Макфакс - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински утринава загина авионска несреќа во западниот дел на Русија, кога авионот во кој патувал се урнал при слетувањето во градот Смоленск.

Во Полска ќе се одржат предвремени претседателски избори

Сител - 10.04.2010

Во Полска ќе се одржат предвремени претседателски избори, по загинувањето на претседателот Лех Качински, кој беше еден од патниците во авионот Ту-154, кој се урна изутрината кај ...

Полската држава денеска загуби 88 политичари и јавни личности

Макфакс - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински денеска предводеше државна делегација од 88 членови на, за жал, последно патување.

Руската истрага разгледува различни верзии за авионската несреќа кај Смоленск

Сител - 10.04.2010

Авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој се урна денеска кај Смоленск, поради лошата видливост и густата магла ги потфатил врвовите на околните дрва при обидот да слета, ...

Авионот во кој загина Качински паднал поради грешка на екипажот!?

Сител - 10.04.2010

Според прелиминарните податоци, причината за падот на авионот во кој се наоѓал полскиот претседател Лех Качински било грешка на екипажот, за „Риа новости“ изјавиле од руските ...

Пилотска грешка најверојатна причина за падот на авионот

Макфакс - 10.04.2010

Најверојатна причина за авионската несреќа во која утринава загина полскиот претседател Лех Качински е пилотска грешка, изјави портпаролот на локалните власти во Смоленск Андреј ...

ВИДЕО: Авионот во кој загина Качински паднал поради грешка на екипажот?!

Нетпрес - 10.04.2010

Според прелиминарните податоци, причината за падот на авионот во кој се наоѓал полскиот претседател Лех Качински било грешка на екипажот, изјавиле за “Риа новости“ од руските ...

Братот на Качински не е меѓу загинатите

Макфакс - 10.04.2010

Братот близнак на полскиот претседател Лех Качински не загинал во денешната авионска несреќа. Иако претходно се тврдеше, според последните информации на агенцијата Ројтерс, ...

Близнакот на претседателoт Качински не е меѓу загинатите

Форум - 10.04.2010

Братот близнак на полскиот претседател Лех Качински не загинал во денешната авионска несреќа Иако претходно се тврдеше, според последните информации на агенцијата Retuers, ...

ЕУ и повеќе европски држави изразија сочувство за смртта на Качински

Сител - 10.04.2010

Европската унија и повеќе европски држави изрази денеска сочувство за смртта на полскиот претседател Лех Качински, кој загина во авионска несреќа кај Смоленск, во западна Русија.

Полска најавува предвремени избори

Inpress - 10.04.2010

Варшава, 10. април (ИНПРЕС) Во Полска ќе се одржат предвремени избори, поради смртта на претседателот Качински, а во меѓувреме, неговата функција ја презема председателот на ...

Сочувство до Полска од македонскиот претседател Иванов

Р.С.Европа - 10.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ, туку и за сите граѓани на Македонија, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов ...

Светските државници и изразуваат сочувство на Полска

Inpress - 10.04.2010

Скопје, 10. април (ИНПРЕС) До народот на Полска пристигнуваат изјави на сочувство по повод смртта на претседателот Качински, неговата сопруга и сите патници во авионот, кој ...

ЕУ, Москва, Вашингтон и НАТО изразија сочуство до полскиот народ

Макфакс - 10.04.2010

Лидерите на Европската Унија, Русија, САД и НАТО упатија сочуство до полскиот народ поради загинувањето на претседателот Лех Качински утрово во авионска несреќа во Смоленск, ...

Медведев и Саркози изразија сочувство за трагичната смрт на Лех Качински

Сител - 10.04.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска во телефонски разговор со полскиот премиер Доналд Туск изрази длабоко сочуство поради трагичната смрт на полскиот претседател Лех ...

Белоруските власти го предупредиле полскиот авион да не слетува

Inpress - 10.04.2010

Минск, 10. април (ИНПРЕС) Белоруската контрола на летање соопшти дека ги информирала пилотите на авионот во кој беше полскиот претседател Качински за лошите временски услови за ...

Иванов: Загубата на полскиот претседател е загуба и за македонскиот народ

Макфакс - 10.04.2010

Ова денеска го изјави претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов по авионската несреќа во Смоленск во која животот го загуби полскиот претседател Лех Качински и уште 88 ...

Иванов: Трагедијата во Смоленск е загуба и за полските и за македонските граѓани

Сител - 10.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ, туку и за сите граѓани на Македонија, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов ...

Сочуство од македонскиот државен и политички врв за загинувањето на Качински

Форум - 10.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ туку и за сите граѓани на Република Македонија, е пораката што до полскиот народ ...

Путин ќе го посети местото на несреќата

Макфакс - 10.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин ќе ја посети локацијата во близина на градот Смоленск, каде утрово се урна авионот со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински.

Туск: Ова е најтрагичен ден во мојот живот

Макфакс - 10.04.2010

Ова е најтрагичен ден во мојот живот, изјави денеска во емотивниот говор во Варшава, полскиот премиер Доналд Туск Тој ги повика жителите од сите полски градови и села да покажат ...

Сочувство од Груевски за загинувањето на претседателот на Полска

Сител - 10.04.2010

Почитуван колега, веста за загинувањето на полскиот претседател, длабоко ја потресе севкупната јавност во македонската држава.

Пораки со сочуство за полскиот народ од светските лидери

Р.С.Европа - 10.04.2010

Светските лидери изразија сочуство за смртта на полскиот претседател Лех Качински. Британскиот премиер Гордон Браун изјави дека е „шокиран и растажен“ од информацијата за смртта ...

Претседателот на полскиот парламент ја презема должноста претседател на државата

Нетпрес - 10.04.2010

Претседателот на долниот дом на полскиот парламент Бронислав Коморовски, во согласност со полскиот Устав, ќе ја преземе должноста претседател на државата, по трагичното загинување ...

Иванов: Загубата на полскиот претседател е загуба и за македонскиот народ

Форум - 10.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ туку и за сите граѓани на Република Македонија Ова денеска го изјави ...

Црвенковски испрати сочувство од претседателот на полскиот Сајм

Нетпрес - 10.04.2010

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски испрати телеграма со сочувство до претседатело на полскиот Сејм Бронислав Коморовски по повод загинувањето на претседателот на Полска ...

Путин ќе ја истражува смртта на Качински

Макфакс - 10.04.2010

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев формираше специјална комисија за истрага на околностите околу авионската несреќа во која утринава загина полскиот претседател Лех Качински.

Осумдесет и седум лица загинаа при уривање на авионот со кој патуваше Качински

Сител - 10.04.2010

Осумдесет и седум лица загинаа при уривањето на авионот Ту-154, кој полета од Варшава за рускиот град Смоленск, а со кој патуваше и полскиот претседател Лех Качински, соопшти ...

Груевски испрати писмо со сочувство од полскиот премиер

Нетпрес - 10.04.2010

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до полскиот премиер Доналд Туск по повод трагичната авионска несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински, ...

Загина полскиот претседател во авионска несреќа

Алфа - 10.04.2010

Претседателот на Полска Лех Качински загинал денеска во авионска несреќа во западниот дел на Русија. Како што јавија агенциите, авионот со 87 патници се урнал при слетувањето во ...

Телото на Качински се уште не е идентификувано

Макфакс - 10.04.2010

Телата на сите загинати патници попладнево ќе бидат транспортирани во Москва, каде што ќе се изврши нивна идентификација, објави CNN.

Миса во католичката црква по повод смртта на Качински

Макфакс - 10.04.2010

Католичката црква во Скопје попладнево ќе одржи миса по повод смртта на полскиот претседател Лех Качински, информираат од полската амбасада во Скопје.

Реакции за загинувањето на Качински

Форум - 10.04.2010

Полскиот народ од сите страни на светот добива сочувство за денешната загуба на претседателот Лех Качински, кој утринава загина во авионската несреќа близу рускиот град Смоленск ...

Медведев шокиран, Путин на местот на несреќата

Форум - 10.04.2010

Рускиот претседател изјавил дека е шокиран од загинувањете на полскиот претседател Лех Качински, особено што тоа се случи на руска територија, а премиерот Путин најави дека лично ...

Светските лидери упатија сочувство до Полска

Нетпрес - 10.04.2010

Лидерите на Европската унија, Русија, САД и НАТО упатиле сочувство до полскиот народ за загинатиот претседател Лех Качински и другите високи функционери од таа земја, пренесува ...

Лех Качински меѓу 96-те загинати во авионската несреќа кај Смоленск

Сител - 10.04.2010

Во авионот Ту-154, со кој патуваше полскиот претседател Лех Качински и кој се урна изутрината кај Смоленск, во западна Русија, имало 96 патници, а според првичните информации ниту ...

Црвенковски упати телеграма со сочуство за трагичната смрт на полскиот претседател

Макфакс - 10.04.2010

Поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска испрати телеграма со сочуство до претседателот на полскиот Сејм, Бронислав Коморовски по повод ...

Премиерот Груевски упати телеграма со сочуство за загинувањето на Качински

Макфакс - 10.04.2010

Премиерот Никола Груевски денеска испрати телеграма со сочуство до својот полски колега, премиерот Доналд Туск, по повод трагичната авионска несреќа во која животот го загуби ...

Политички профил на близнаците Лех и Јарослав Качински

Сител - 10.04.2010

Најконтроверзниот политичко лидерски тим од двајца близнаци во поновата европска историја, Лех и Јарослав Качински се родени во јуни 1949 година, за веќе на 13-годишна возраст да ...

Сочувство од Груевски за загинувањето на претседателот Качински

Форум - 10.04.2010

„Длабоко ме потресе веста за трагична авионска несреќа во Русија во која животот го загуби Претседателот на Република Полска, Лех Качински, неговата сопруга, како и бројни други ...

Сочуство од американскиот претседател за полскиот народ

Р.С.Европа - 10.04.2010

Денешната загуба е голема и за Полска, и за Соединетите американски држави и за Светот, рече Американскиот претседател Барак Обама по повод смртта на неговиот полски колега Лех ...

Телата на загинатите ќе се пренесат во Москва

Р.С.Европа - 10.04.2010

Спасувачките екипи извлекоа 91 тело од местото на несреќата во која загина полскиот претседател Лех Качински, јавија новинските агенции.Телата ќе се пренесат во Москва каде ќе ...

Качински важеше за конзервативен но некорумпиран лиде

Форум - 10.04.2010

Полскиот претседател кој утриво загина во авионска несреќа е човек со богата активност кој важеше за конзервативен и едне од ретките некорумпирани источно-европски политичари ...

Отворена седница на Владата

Форум - 10.04.2010

Владата на Република Македонија денешната отврена седница ја започна со едноминутно молчење по повод авионската нресреќа кај Смоленск, Русија во која животот го загуби полскиот ...

12-ти април ден на жалост во Руската Федерација

Inpress - 10.04.2010

Москва,10. април (ИНПРЕС) Претседателот на Русија Дмитриј Медведев го прогласи 12-ти април, понеделник, за ден на жалост во Руската Федерација, поради жртвите од несреќата на ...

Објавена еднонеделна жалост во Полска

Макфакс - 10.04.2010

Во Полска е објавена национална жалост во траење од една недела по повод смртта на претседателот Лех Качински, неговата сопруга и видни личности од политичкиот живот.

Пронајдени се и се анализираат црните кутии од полскиот претседателски авион

Inpress - 10.04.2010

Москва,10. април (ИНПРЕС) Двете црни кутии од авионот на полскиот претседател Лех Качински се пронајдени на местото на несреќата, соопшти министерот за вонредни ситуации на Русија ...

Црвенковски упати телеграма со сочувство за смртта на Качински

eReporter - 10.04.2010

Поранешниот македонски претседател Бранко Црвенковски денеска упати телеграма со сочувство до претседателот на полскиот Сејм, Бронислав Коморовски, по повод смртта на ...

Пронајдени телата на сите патници

eReporter - 10.04.2010

Пронајдени се телата на сите патници, кои загинаа во авионската несреќа во западна Русија, во која животот го загуби и полскиот претседател Лех Качински, соопшти вечерва руското ...

Се урна авионот на полскиот претседател Качински – Никој не преживеал

eReporter - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински се стравува декa загинал откако неговиот авион се урнал приоѓајќи кон руски аеродром, соопштија владини извори во ...

Полска ќе спроведе независна истрага за несреќата

eReporter - 10.04.2010

Полските власти ќе спроведат независна истрага за причините за несреќата недалеку од Смоленск во која загинаа претседателот Лех Качински и уште 95 патници.

Хеликоптерот со жртвите од Смоленск пристигна во Москва

eReporter - 10.04.2010

Хеликоптер Ми-26 ги пренесе во Москва телата на жртвите во авионската несреќа во близината на Смоленск, соопшти Ирина Андрианов шеф на одделот за информирање на Министерството за ...

Полскиот претседател загина во авионска несреќа

eReporter - 10.04.2010

„Претседателот и сопругата загинале“, соопшти портпарол на полското министерство за надворешни работи за полските медиуми.

Грешка на пилотот можна причина за авионската несреќа

eReporter - 10.04.2010

Грешка на пилотот е можна причина за авионската несреќа во која денеска загина полскиот претседател Лех Качински, изјави портпаролот на локалната влада во Смоленск, западна Русија.

Груевски изрази сочуство до полскиот колега Туск

eReporter - 10.04.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски испрати писмосо сочувство до неговиот полски колега Доналд Туск, по повод трагична авионска несреќаво која живототго загубија претседателот на ...

Русија: Медведев шокиран, Путин оди на местото на несреќата

eReporter - 10.04.2010

Рускиот претседател дмитри Медведев изјави дека е шокиран од смртта на Лех Качински, а премиерот Владимир Путин, најави дека ќе го посети местото на несеќата, во која според ...

Полска во шок по авионската несреќа и загинувањето на претседателот

eReporter - 10.04.2010

Луѓето се собираат покрај претседателската палата во Варшава како прва спонтана реакција од шокот што го доживува Полска поради авионската несреќа во која загина полскиот ...

Пронајдени црните кутии од претседателскиот авион

eReporter - 10.04.2010

Министерот за вонредни ситуации на Русија Сергеј Шојгу изјави дека и двете црни кутии од авионот на полскиот претседател Лех Качински се откриени на местото на катастрофата „На ...

Качински загина во авионска несреќа, потврдија руските власти

Идивиди - 10.04.2010

Москва, 10 април (МИА) - Полскиот претседател Лех Качински загина во денешната авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск, потврдија руските власти.

Доналд Туск: Ова е трагедија каква што не се памети

eReporter - 10.04.2010

Претседателот на полската влада Доналд Туск изјави денеска дека авионската несреќа во која загина претседателот на Полса Лех Качински претставува „трагедика каква што не се памети ...

Соседите меѓу првите со сочуства до Полска

eReporter - 10.04.2010

Меѓу првите кои изразија сочуство до Полска по повод денешната трагедија во која загина претседателот Лех Качински, заедно со високи официјални лица, се соседните Русија, каде се ...

Листа со имиња на некои од загинатите

eReporter - 10.04.2010

Полската конзервативна Партија на редот и законот, чиј основач е починатиот полски претседател Лех Качински, објави листа со некои од имињата на починатите што се наоѓале во ...

Реакции на загинувањето на полскиот претседател

eReporter - 10.04.2010

Светот испраќа изрази со сочувство поради загинувањето на полскиот претседател Лех Качински, кој настрада денеска во авионска несреќа, заедно со својата сопруга и членови на ...

Полска: Седум дена жалост

eReporter - 10.04.2010

Вршителот на должноста на Полска и председател на парламентот Бронислав Коморовски објави седум дена жалост по смртта на шефот на државата Лех Качински, јави ПАП.

Пронајдено телото на претседателот Качински

eReporter - 10.04.2010

Пронајдено е телото на полскиот претседателЛех Качински, којзагинаа во денешната катастрофа близу рускиот град Смоленск, јави ...

Полска на претседателски избори на 20 јуни

eReporter - 10.04.2010

Предвремени претседателски избори во Полска ќе се одржат на 20 јуни, соопштија локалните медиуми. Дотогаш вршител на должноста претседател ќе биде маршалот на полскиот Сејм ...

Качински и во минатото имаше проблеми со авионите

eReporter - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински, кој денеска загина во авионска несреќа близу Смоленск, и порано имаше проблеми за време на официјалните летови, јави руската агенција РИА ...

Претседателот Иванов со сочувство за смртта на Качински

eReporter - 10.04.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов изрази сочувство за смртта на полскиот претседател Лех Качински и на високите државни и воени претставници во авионската несреќа што утрината ...

Лех Качински (1949-2010)

eReporter - 10.04.2010

„Полска од денеска не е повеќе иста. Загина претседателот Лех Качински и ова е најголемата трагедија што и се случила на Полска во поновата историја!“ Вака и се обрати на ...

Качински е 11-ти претседател загинат во авионска несреќа

eReporter - 10.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински кој утринава загина во близина на Смоленск, Русија, е 11-ти шеф на држава кој во изминатите 50 години, го изгубил животот во авионска несреќа.