TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Соединетите Држави ја потврдија поддршката за кандидатурата на Македонија за членство во НАТО

SETimes - 10.10.2008

Соединетите Држави ја потврдија поддршката за кандидатурата на Македонија за членство во НАТО 09/10/2008 СКОПЈЕ, Македонија -- Американскиот секретар за одбрана во посета на земјата, Роберт Гејтс, во средата (8-ми октомври) ја потврди силната поддршка на Вашингтон на аспирациите на Македонија за ...

Будимпешта: Роберт Гејтс на состанок на министрите за одбрана на НАТО

Р.С.Европа - 09.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска ќе престојува во Унгарија. На неформалниот состанок во Будимпешта на министрите за одбрана на НАТО, се очекува да се разгледуваат начините за зголемување на бројот на трупите во Авганистан.

По Ирак, војниците на АРМ одат на Авганистан

Време - 09.10.2008

Американскиот државен секретар за одбрана, Роберт Гејтс, вчера од Охрид побара од Македонија, но и од останатите претенденти за НАТО, да испратат дополнителни воени сили во мисијата во Авганистан.

Нема план Б без НАТО

Вест - 09.10.2008

Македонија не треба да бара алтернативен пат за интеграција во НАТО, бидејќи не постои друг пат за влез во Алијансата, а тоа е согласност од сите земји членки на НАТО, и порача американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс на македонската Влада вчера во Охрид.

САД бараат уште македонски војници за Авганистан

Вест - 09.10.2008

Државниот секретар за одбрана на САД Роберт Гејтс вчера од Охрид ги повика македонските власти да размислат за испраќање на уште македонски војници во Авганистан.

Само со решено име може да се влезе во НАТО

Утрински - 09.10.2008

Роберт Гејтс порача дека ако се одолжува околностите ќе бидат полоши, а не подобри за Македонија Тамара Грнчароска Охрид - „Постои само еден пат кон членство во НАТО, а тоа е едногласна согласност на сите земји-членки“ - и' порача вчера на Македонија секретарот за одбрана на САД, Роберт Гејтс, ...

САД ја префрлаат АРМ од Ирак во Авганистан

Дневник - 09.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс од состанокот на министрите за одбрана од Југоисточна во Европа испрати сугестија АРМ да го засили присуството во Авганистан.

Гејтс: Бараме итно решавање на спорот за името

Н.Македонија - 09.10.2008

Постои само еден пат во НАТО за Македонија, а тоа е консензус на сите членки на алијансата. Иако ситуацијата е многу комплицирана, треба да се работи на решение, и тоа не важи само за вас туку и за нас, смета Роберт Гејтс, американскиот секретар за одбрана, одговарајќи на прашање на македонските ...

Секретарот за одбрана на САД во Македонија

А1 - 08.10.2008

Самитот на министрите за одбрана од земјите членки на групацијата СЕДМ на Југоисточна Европа, каде меѓу 12-те земји членки е и Македонија, неформално започна вечерва во Охрид, во хотелот „Инекс Горица“, каде билатерални средби имаше министерот за одбрана Зоран Коњановски, со неговите колеги од ...

Гејтс: Има само еден пат до членство во НАТО

А1 - 08.10.2008

Има само еден пат до членство во НАТО, а тоа е со едногласна согласност на сите членки на Алијансата, изјави денеска американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, по средбата со македонскиот државен врв во Охрид.

Гејтс на самитот за одбрана во Охрид

BBC - 08.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс вели дека американската војска останува на Косово уште најмалку една година Американскиот секретсар за одбрана Роберт Гејтс денеска во Македонија се сретнува со петнаесетина министри и високи пртставници за одбрана од Балканот и источна Европа.

САД бараат војници за Авганистан

BBC - 08.10.2008

Американскиот државен секретер за одбрана Роберт Гејтс, денес, на министерски состанок на југоисточна Европа во Охрид, не можеше да сугерира алтернативен влез на Македонија во НАТО освен преку консенсус на членките на Алијансата, односно компромис во спорот за името со Грција.

Закани за фоторепортерот на "Вест"

Вест - 08.10.2008

По слетувањето на авионот на американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс во Охрид, вчера се случи инцидент меѓу аеродромското обезебдување и акредитираните фоторепортери и новинари од медиумите.

ОХРИД - СРЕДБИ СО ГЕЈТС, ПРВА ПОСЕТА НА ГРЧКИ МИНИСТЕР

Телма - 08.10.2008

ОХРИД - СРЕДБИ СО ГЕЈТС, ПРВА ПОСЕТА НА ГРЧКИ МИНИСТЕР Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Коњановски вечерва во рамките на неофицијалниот дел од Состанокот на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа (СЕДМ) што се одржува во Охрид оствари средба и со неговиот грчки ...

ГЕЈТС: "ИТНО НАЈДЕТЕ РЕШЕНИЕ НА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО"

Телма - 08.10.2008

ГЕЈТС: "ИТНО НАЈДЕТЕ РЕШЕНИЕ НА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО" САД силно ги поддржуваат аспирациите на Македонија да стане полноправна членка на НАТО, порача денеска во Охрид американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс по заедничката средба со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и ...

Гејтс: САД нема да поддржат поделба на Косово

Н.Македонија - 08.10.2008

Вашингтон е против секаква поделба на Косово, порача американскиот секретар за одбрана на Косово, Роберт Гејтс, за време на кратката посета на Приштина. Гејтс е највисокиот американски функционер што го посетил Косово откако Приштина прогласи независност од Србија.

Средба на државниот врв со Роберт Гејтс

Форум - 08.10.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска, во рамките на Годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа, заедно со господинот Бранко Црвенковски и министерот за одбрана Зоран Коњановски остварија кратка средба со државниот секретар за ...

Американскиот секретар за одбрана го посети Косово

SETimes - 08.10.2008

ПРИШТИНА, Косовo -- Американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, во вторникот (7-ми октомври) рече дека американските војници остануваат во Косово барем до крајот на 2009 година. Гејтс, кој е во еднодневна посета на Приштина, ја потврди поддршката на Вашингтон за младата држава.

Американскиот секретар за одбрана вети понатамошна поддршка за Косово

SETimes - 08.10.2008

Американскиот секретар за одбрана вети понатамошна поддршка за Косово 08/10/2008 Американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, во вторникот ја потврди континуираната поддршка на Вашингтон за Косово, истакнувајќи дека независноста на земјата претставува неповратен процес и дека нејзината поделба ...

Гејтс: САД силно го поддржуваат приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 08.10.2008

Охрид, 8 октомври (МИА) – САД силно ги поддржуваат аспирациите на Македонија да стане полноправна членка на НАТО, порача денеска во Охрид американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс по заедничката средба со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и министерот за одбрана Зоран ...

МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВНО-ВЛАДИН ВРВ СЕ СРЕТНА СО РОБЕРТ ГЕЈТС

Сител - 08.10.2008

АМЕРИКАНСКИОТ ДРЖАВЕН СЕКРЕТАР ЗА ОДБРАНА ВО ОХРИД МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВНО-ВЛАДИН ВРВ СЕ СРЕТНА СО РОБЕРТ ГЕЈТС Македонскиот државно-владин врв денеска во Охрид, во рамките на Годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа, имаше заедничка средба со државниот секретар за ...

Гејтс: САД силно го поддржуваат приемот на Македонија во НАТО, потребно е итно решение за името

Кирилица - 08.10.2008

САД силно ги поддржуваат аспирациите на Македонија да стане полноправна членка на НАТО, порача денеска во Охрид американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс по заедничката средба со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски и министерот за одбрана Зоран Коњановски.

Разочаран сум што Македонија не е дел од НАТО

Вечер - 08.10.2008

Ги охрабруваме Македонија и Грција да најдат итно решение за прашањето со името кое што е во најдобар интерес за двете страни и за регионот.

Груевски, Црвенковски и Коњановски остварија средба со Роберт Гејтс

Нетпрес - 08.10.2008

Груевски, Црвенковски и Коњановски остварија средба со Роберт Гејтс Премиерот Никола Груевски заедно со претседателот Бранко Црвенковски и министерот за одбрана Зоран Коњановски денеска, во рамките на Годишниот состанок на министрите за одбрана од земјите од Југоисточна Европа, остварија кратка ...

Гејтс - Има само еден пат до членство во НАТО

Макфакс - 08.10.2008

Има само еден пат до членство во НАТО, а тоа е со едногласна согласност на сите членки на Алијансата, изјави денеска американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, по средбата со македонскиот државен врв во Охрид.

Гејтс од Косово во Македонија

BBC - 07.10.2008

Министерот за одбрана на Соединетите држави Роберт Гејтс е пристигна во Охрид каде што треба да учествува на годишниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа.

Приштина: Американскиот секретар на одбрана во посета на Косово

Р.С.Европа - 07.10.2008

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс денеска пристигна на Косово. Тој изјави дека целта е посета на американските војници, одбивајки ги сугестиите дека ова патување е порака до Русија која се противи на Косовската независност.

ГЕЈТС ВО ПРИШТИНА - КОСОВО НЕ Е РУСКИ ДВОР

Телма - 07.10.2008

ГЕЈТС ВО ПРИШТИНА - КОСОВО НЕ Е РУСКИ ДВОР Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави денеска во Приштина дека американските војници ќе останат на Косово уште најмалку една година за да ја поддржат мировната мисија на НАТО.

Американскиот секретар за одбрана утре во Македонија

Алсат-М - 07.10.2008

Секретарот за одбрана на САД, Роберт Гејтс утре ќе ја посети Македонија за да учествува на Состанокот на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа.

Гејтс: Американската војска ќе остане на Косово најрано до 2009

Алсат-М - 07.10.2008

Американската војска ќе остане на Косово најрано до втората половина на 2009 година, информираше денеска американскиот министер за одбрана од Косово. Целта на Гејтс, кој е првиот американски министер за одбрана што го посетил Косово од 2001 година па наваму, е средба со американските војници.

Гејтс: Американско повлекување од Косово не пред 2010

Алсат-М - 07.10.2008

Американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс, во Приштина најави дека американските војници во рамките на КФОР ќе престојуваат на Косово најмалку до крајот на 2009 година.

Роберт Гејтс во посета Приштина

Форум - 07.10.2008

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс, денеска престојуваше во ненајавена посета на Приштина. За време на краткиот престој на Косово, тој разговараше со претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Хашим Тачи.

Американски секретар за одбрана во Македонија

Алсат-М - 07.10.2008

Американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс попладнево пристигна во Охрид што е втора посета досега на американски секретар за одбрана на земјава. Гејтс утре учествува на годишната конференција на министрите за одбрана од Југоисточна Европа – форум чиј што покровител и член се САД.

САД во Косово до крајот на 2009

Кирилица - 07.10.2008

мериканскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска изрази поддршка на формирањето на безбедносните сили на Косово, истакнувајќи дека ќе бидат обучувани од НАТО и КФОР.

Попладнево започна 10-тиот самит на министрите за одбрана од ЈИЕ

Канал5 - 07.10.2008

Попладнево со билатерални средби започна 10-тиот самит на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа. На самитот присуствува и делегација на САД предводена од државниот секретар за одбрана Роберт Гејтс. Тој попладнево пристигна на охридскиот аеродром.

Остануваме во Косово!

Вечер - 07.10.2008

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави вчера во Приштина дека американските војници ќе останат во Косово уште најмалку една година за да ја поддржат мировната мисија на НАТО, јави Танјуг.

Роберт Гејтс на состанокот на ЈЕИ во Охрид

Нетпрес - 07.10.2008

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс неделава ќе учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите на југоисточна Европа во Македонија и на состанокот на НАТО во Унгарија.

Силите на САД ќе останат во Косово барем до крајот на 2009 година

Нетпрес - 07.10.2008

Силите на САД ќе останат во Косово барем до крајот на 2009 година Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс во Приштина изјавил дека силите на САД ќе останат во Косово најмалку до крајот на 2009 година.

Гејтс: САД се против поделба на Косово

Нетпрес - 07.10.2008

САД се против поделбата на Косово по декларирање на одделувањето од Србија, изјавил денеска американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс, кој е на посета во Приштина, пренесе АФП.

Гејтс: Силите на САД остануваат на Косово најмалку до крајот на 2009

Нетпрес - 07.10.2008

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс денеска во Приштина изјавил дека силите на САД ќе останат на Косово најмалку до крајот на 2009 година.

Американскиот секретар за одбрана утре во Македонија

Макфакс - 07.10.2008

Секретарот за одбрана на САД, Роберт М. Гејтс утре треба да ја посети Македонија за да учествува на Состанокот на министрите за одбрана на земјите од Југоисточна Европа (СЕДМ).

Гејтс: Американската војска ќе остане на Косово најрано до 2009

Макфакс - 07.10.2008

Американската војска ќе остане на Косово најрано до втората половина на 2009 година, информираше денеска американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс, кој е во посета на Косово.

Американскиот секретар за одбрана пристигна во Охрид

Макфакс - 07.10.2008

Секретарот за одбрана на САД, Роберт М. Гејтс попладнево слета на аеродромот „Свети Павле“ крај Охрид, јави дописникот на Макфакс. Секретарот Гејтс на аеродромот го пречекаа македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски и американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер.

Бил Гејтс: Економијата малку ќе забави

А1 - 06.10.2008

Един од најбогатите луѓе во светот, создавачот на Мајкрософт, Бил Гејтс во ноќешното телевизиско интервју за Си Ен Ен изјави дека американската финансиска криза не значи ниту крај на капитализмот, ниту ќе доведе до депресија, пренесе агенцијата Франс прес.

БИЛ ГЕЈТС: АМЕРИКАНСКАТА ФИНАНСИСКА КРИЗА НЕ ЗНАЧИ НИТУ КРАЈ НА КАПИТАЛИЗМОТ, НИТУ ЌЕ ДОВЕДЕ ДО ДЕПРЕСИЈА

Сител - 06.10.2008

БИЛ ГЕЈТС: АМЕРИКАНСКАТА ФИНАНСИСКА КРИЗА НЕ ЗНАЧИ НИТУ КРАЈ НА КАПИТАЛИЗМОТ, НИТУ ЌЕ ДОВЕДЕ ДО ДЕПРЕСИЈА Един од најбогатите луѓе во светот, создавачот на Мајкрософт, Бил Гејтс во ноќешното телевизиско интервју за Си Ен Ен изјави дека американската финансиска криза не значи ниту крај на ...

Бил Гејтс: Американската финансиска криза не значи крај на капитализмот, ниту ќе доведе до депресија

Канал5 - 06.10.2008

Вашингтон, 6 октомври (МИА) - Един од најбогатите луѓе во светот, создавачот на Мајкрософт, Бил Гејтс во ноќешното телевизиско интервју за Си Ен Ен изјави дека американската финансиска криза не значи ниту крај на капитализмот, ниту ќе доведе до депресија, пренесе агенцијата Франс прес.

Бил Гејтс не гледа знаци на депресија во САД

Нетпрес - 06.10.2008

Никаква рецесија или пак депресија не и се закануваат на американската економија, рекол во интервју за “Си-Ен-Ен“, најбогатиот Американец, Бил Гејтс. “Како што изгледа во економијата може да има пад, но нема да се случи ништо налик на рецесија или пак депресија“, рекол Гејтс.