TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стручната Јанева троши илјадници евра на професори и поранешни судии?

Дневник - 03.04.2016

Од професори по уставно и кривично право, адвокати, па с` до пензионирани обвинители и судии, но и професори од други факултети надвор од правната струка, од специфични области поврзани со предметите на кои работи специјалното јавно обвинителство.

Модниот стил на Катица Јанева

еМагазин - 03.04.2016

Многу работи се променија од првото јавно излегување на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Тогаш беше непозната за пошироката македонска јавност, многу се дебатираше за нејзината стручност, но и за нејзниот моден стил.

СЈО со предлог измени во Законот за заштита на сведоци

Фокус - 02.04.2016

Ваквата иницијатива потекнува откако СЈО започна да обезбдува сведоци кои го потврдуваат криминалот на власта, но некои од нив, со оглед на сериозноста на исказите и доказите кои ги имаат е неопходно да се заштитат „Иницијативата произлегува како ...

Божиновски: Јанева и да замине тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Press24 - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Божиновски: Јанева и да замине тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Нетпрес - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Божиновски: Јанева и да замине тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Курир - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Божиновски: И да си замине Јанева тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Пулс24 - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Јанева и да замине тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Вечер Прес - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Аплаузи и скандирања за обвинителката Ленче Ристоска од СЈО пред кафе бар

Локално - 02.04.2016

Очигледно е дека Специјалното обвинителство од ден на ден ужива се поголема јавна поддршка од граѓаните. Синоќа една од обвинителките и портпаролка на СЈО, Ленче Ристоска, со друштво во вечерните часови влегувала во ресторанот Чамо кој е во близина ...

СЈО поднесе предлог за измени на Законот за заштита на сведоци

Либертас - 02.04.2016

Специјалнот обвинителство преку соопштение информираше дека до Собранието вчера доставило Иницијатива за донесување на Закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци. „Иницијативата произлегува како резултат на потребата од ...

Јанева поднесе инцијатива за дополнување на Законот за заштита на сведоци

еМагазин - 02.04.2016

Специјалното јавно обвинителство до Собранието на Република Македонија достави иницијатива за донесување на Закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци. „Иницијативата произлегува како резултат на потребата од уредување на ...

Аплаузи и скандирања за обвинителката Ленче Ристоска од СЈО пред кафе бар

Либертас - 02.04.2016

Очигледно е дека Специјалното обвинителство од ден на ден ужива се поголема јавна поддршка од граѓаните. Синоќа една од обвинителките и портпаролка на СЈО, Ленче Ристоска, со друштво во вечерните часови влегувала во ресторанот Чамо кој е во близина ...

Божиновски: Јанева и да замине тешко дека некој ќе го врати кредибилитетот на СЈО

Денешен - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните.

Владимир Божиновски: Специјалната обвинителка успеа целосно да го урне сопствениот кредибилитет, но и на целата ...

Република - 02.04.2016

Катица Јанева и самата институција Специјално јавно обвинителство имаа добра шанса да се промовираат како институција која надвор од актуелниот политички систем и секакво влијание ќе може да ги штити и брани интересите на државата и на граѓаните, ...

СЈО: Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Телма - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

Сјо бара измени на Законот за заштита на сведоци

Сакам да кажам - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство утринава повело иницијатива до Собранието да се донесат измени и дополнување на Законот за заштита на сведоци. Обвинителството вели дека ваквите измени се потребни за уредување на надлежноста на Јавното обвинителство ...

Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни муабети

Вест - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори, кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушуваат интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

СЈО - Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Утрински - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

СЈО поведе постапка за приватните разговори што протекоа на интернет

Фокус - 01.04.2016

Најостро го осудуваме објавувањето на материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица, велат од обвинителството, потсетувајќи дека ...

СЈО поднесе Иницијатива за измени на Законот за заштита на сведоци до Собранието

Дневник - 01.04.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење повторно го повикува Собранието да ги имплементира препораките упатени во мислењето на Венецијанската комисија во однос на Законот за ...

СЈО: Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Канал5 - 01.04.2016

Тој што со употреба на посебни уреди неовластено прислушкува или тонски снима разговор или изјава што не му е наменета, ќе се казни со казна затвор од една до пет години, а со оваа казна ќе се казни и тој што ќе му овозможи на неповикано лице да се ...

СЈО со предистражни мерки за приватните разговори

Сакам да кажам - 01.04.2016

Специјалното обвинителство поведе предистражна постапка за приватни разговори кои беа објавени на социјалните мрежи, соопштија пред малку од СЈО. Во соопштението се вели дека СЈО најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори ...

Се појавија маици со лого на СЈО

Окно - 01.04.2016

Популарноста на обвинителките од СЈО толку порасна, што се појавија и маици со лого на СЈО по идеја на Небојша Гелевски ( Бане „Кома“ ). Типографија и развојот на илустрациите е правен заедно со дизајнерот и илустратор Александар Илиевски.

СЈО поднесе Иницијатива за измени на Законот за заштита на сведоци до Собранието

Академик - 01.04.2016

Иницијативата произлегува како резултат на потребата од уредување на надлежноста на СЈО во постапката за заштита на сведоци и е во насока на елиминирање на можноста за поставување на бројни пречки во работата на ова јавно обвинителство.

СЈО: Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Сител - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

ВЛАДИМИР МИЛЧИН: 30 март 2016: ДЕН ЗА ПАМЕТЕЊЕ?

+инфо - 01.04.2016

Ако судев по утрото, 30 март не навестуваше драматични настани. Хеликоптерот го надлетуваше градот. Полицијата го обезбедуваше транспортот на притворените по испразнетите улици до комплексот судски згради.

СЈО: Се води предистражна постапка за приватните разговори кои беа објавени на социјалните мрежи

МКД - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Собранието на Република Македонија достави иницијатива за донесување на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци која произлегува од потребата за уредување на надлежноста на СЈО ...

СЈО поднесе иницијатива до Собранието за донесување закон за заштита на сведоци

Макфакс - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство до Собранието во петок, достави Иницијатива за донесување закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, а поведе и предистражна постапка за приватни разговори кои беа објавени на социјалните ...

СЈО поднесе иницијатива за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци

Кајгана - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство до Собранието денеска достави Иницијатива за донесување закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, а поведе и предистражна постапка за приватни разговори кои беа објавени на социјалните мрежи.

Јанева бара измени на законот за заштитени сведоци

Р.С.Европа - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство до Собранието доставило Иницијатива за измени и дополнување на Законот за заштита на сведоци. Во соопштението од обвинителството се наведува дека иницијативата произлегува од потребата за уредување на нивната ...

СЈО: Отворена е предистражна постапка за приватните разговори објавени на социјалните мрежи

Телеграф - 01.04.2016

Од специјалното обвинителство појаснуваат дека објавувањето снимени приватни разговори е кривично дело, согласно членот 151 од Кривичниот законик, за кое е предвидена затворска казна од една до пет години Специјалното јавно обвинителство информира ...

СЈО: Објавувањето на материјали од незаконско прислушување е казниво дело

МРТ - 01.04.2016

Апелираме до сите лица кои се засегнати со објавувањето на материјалите од приватните разговори кои се појавија на социјалните мрежи истото да го пријават во ова Јавно обвинителство во најкус можен рок, како би се овозможило во рамки на нашите ...

30 март 2016: ден за паметење?

Окно - 01.04.2016

Ако судев по утрото, 30 март не навестуваше драматични настани. Хеликоптерот го надлетуваше градот. Полицијата го обезбедуваше транспортот на притворените по испразнетите улици до комплексот судски згради.

СЈО и ОЈО отворија предистражни постапки за објавувањето приватни монтирани прислушувани разговори - МВР не презема ...

Сител - 01.04.2016

Основното јавно обвинителство Скопје оформило повеќе предмети за објавувањето на нелегално прислушуваните матерјали на Ју Тјуб. По пријавата на повеќе лица меѓу кои и пратеничката Ермира Мехмети Обвинителство покренало постапка за откривање на ...

СЈО: Поведена е предистражна постапка за разговорите објавени на социјалните мрежи

+инфо - 01.04.2016

Специјалното јавното обвинителство информира дека е поведена предистражна постапка за приватни разговори кои беа објавени на социјалните мрежи. „Ова Јавното обвинителство најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори кои ...

СЈО: Објавувањето приватни разговори е кривично дело

Нова ТВ - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

СЈО: Најостро го осудуваме објавувањето на материјали од приватни разговори на социјалните мрежи

Репортер - 01.04.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на ...

СЈО: Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Press24 - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

СЈО ги истражува разговорите што се појавија на интернет

А1 On - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето д приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

СЈО предупредува: Од 1 до 5 години затвор за објавување прислушувани разговори

Локално - 01.04.2016

Специјалното Јавно Обвинителство на Катица Јанева повторно предупредува дека согласно членот 151 од Кривичниот Законик на Република Македонија, објавувањето на прислушувани приватни разговори е казниво со казна затвор од 1 до 5 години.

СЈО отвори предистражна постапка за приватните снимки кои се појавија на интернет

еМагазин - 01.04.2016

„Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на ...

СЈО: Поведена предистражна постапка за приватни разговори објавени на Јутјуб, засегнатите да пријават

Либертас - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство преку соопштение најостро го осудува објавувањето на материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени ...

СЈО покрена предистражна постапка за приватни разговори објавени на Интернет

Фактор - 01.04.2016

Од Специјалното јавно обвинителство соопштија дека е покрената предистражна постапка за приватните разговори кои беа пласирани во јавноста преку социјалните мрежи. Од оваа институција најостро го осудија објавувањето на материјали од приватни ...

Јанева бара измени на законот за заштитени сведоци

Бриф - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство до Собранието доставило Иницијатива за измени и дополнување на Законот за заштита на сведоци. Во соопштението од обвинителството се наведува дека иницијативата произлегува од потребата за уредување на нивната ...

СЈО поднесе иницијатива до Собранието за донесување закон за заштита на сведоци

Точка - 01.04.2016

СЈО до Собранието денеска достави Иницијатива за донесување закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, а поведе и предистражна постапка за приватни разговори кои беа објавени на социјалните мрежи.

Политичка нарачка со холивудско сценарио

СПФМ - 01.04.2016

[Рецензија: Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот – СЈО повторно во Холивуд] Непознавање на процедура, поради што се влече погрешна теза (по сè изгледа намерно), од што, пак, произлегува дезинформација на јавноста.

Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Идивиди - 01.04.2016

Скопје, 1 април 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на ...

СЈО: Затвор од 1 до 5 години за објавување приватни разговори

Lider - 01.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најостро го осудува објавувањето материјали од приватни разговори кои изминатите денови се појавија на социјалните мрежи, а со кои се нарушува интегритетот, достоинството и моралот на определени лица.

НСДП: ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија, туку злосторнички здруженија

ТВ21 - 31.03.2016

По објавувањето на прислушуваните разговори и првите истражни дејства преземени од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија, туку злосторничко здружение, реагираат од НСДП.

Нов обид за Извештајот на СЈО: Кој кого саботира?

ТВ21 - 31.03.2016

Извештајот за работата на СЈО останува камен на сопнување во Законодавниот дом. Комисијата за политички систем по четврти пат не започна со работа. Нејзиниот претседател Влатко Ѓорчев истакна дека поради неприсуство на Специјалната јавна ...

Андонов: Како судијата промени одлука за неколку часа, дали му е вршен притисок или го уценувале?

Press24 - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

Андонов: Како судијата промени одлука за неколку часа, дали му е вршен притисок или го уценувале?

Сител - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

ДПМНЕ го пренесе суверенитетот во Белизе и во банките

Репортер - 31.03.2016

Партијата што дошла на власт преку кршење на законите, го губи легитимитетот, штом ќе биде откриена, како што е случај денеска кај нас. Легитимноста на власта се стекнува на избори спроведени низ законските процедури.

Андонов: Како судијата промени одлука за неколку часа, дали му е вршен притисок или го уценувале?

Нетпрес - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

НСДП: СЈО да покрене истрага против ВМРО-ДПМНЕ како правно лице

+инфо - 31.03.2016

По објавувањето на прислушуваните разговори и првите истражни дејства преземени од страна на Специјалното јавно обвинителство(СЈО) станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија, туку злосторничко здружение, вели НСДП.

Маиците со трите обвинителки од СЈО хит на социјални мрежи

Репортер - 31.03.2016

На социјалните мрежи хит се маиците со лого на кое се прикажани трите обвинителки од СЈО. Ова лого е изработено по идеја на Бане „ Кома “. Типографијата и развојот на илустрациите направен е заедно со дизајнерот и илустратор Александар ...

Да се разбереме, никој не веруваше дека борбата која ја започна СЈО ќе биде лесна

Репортер - 31.03.2016

Да се разбереме, никој не веруваше дека борбата која ја започна СЈО ќе биде лесна, брза и ефикасна, напротив. Сите, па и слободарскиот тим на Катица, свесни се за сите можни и неможни опструкции, непризнавања, дискредитирања, омаловажувања и ...

НСДП: СЈО да покрене истрага против ВМРО-ДПМНЕ како правно лице

А1 On - 31.03.2016

„По објавувањето на прислушуваните разговори и првите истражни дејства преземени од страна на Специјалното јавно обвинителство(СЈО) станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија, туку злосторничко здружение.

Андонов: Како судијата промени одлука за неколку часа, дали му е вршен притисок или го уценувале?

Курир - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

Mаици со трите обвинителки од СЈО

+инфо - 31.03.2016

Логото на Специјалното јавно обвинителство се најде и на маици, изработени по идеја на Бане „Кома“. Типографијата и развојот на илустрациите направен е заедно со дизајнерот и илустратор Александар ...

АНДОНОВ: Дали е вршен притисок врз судијата да промени одлука само за неколку часа

Телеграф - 31.03.2016

Очигледно е дека СЈО раководено од СДСМ политички бара причина за да може да направи случај. Ако се знае дека хард дискот се наоѓа кај Катица Јанева, дека сите податоци се достапни, каков случај бараат тогаш, прашува професорот Андонов Како е можно ...

Маиците со трите обвинителки од СЈО хит на социјалните мрежи

А1 On - 31.03.2016

На социјалните мрежи хит се маиците со лого на кое се прикажани трите обвинителки од СЈО. Ова лого е изработено по идеја на Бане „ Кома “. Типографијата и развојот на илустрациите направен е заедно со дизајнерот и илустратор Александар ...

СЛОБОДЕН УДАР Забрането читање

+инфо - 31.03.2016

Има многу причини зошто прес-конференциите на Специјалното јавно обвинителство, почнувајќи од најавите дека ќе се одржат, предизвикуваат огромно интересирање, дури и кај провладините медиуми, кои се обидуваат да ги игнорираат или, ако не можат, ...

НСДП: СЈО да покрене истрага против ВМРО-ДПМНЕ како правно лице

Репортер - 31.03.2016

„По објавувањето на прислушуваните разговори и првите истражни дејства преземени од страна на Специјалното јавно обвинителство(СЈО) станува јасно дека ВМРО-ДПМНЕ не е политичка партија, туку злосторничко здружение.

Јанкулоска на Фејсбук: СЈО отвори истрага за наводна штета од еден денар

Репортер - 31.03.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е осомничена во новиот случај “Тврдина“ на СЈО, се огласи на нејзиниот Фејсбук профил: -Во обид повторно да одработи за Заев, СЈО се надмина себеси.

Кој го уцени судијата ?

Пулс24 - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

ДПМНЕ го пренесе суверенитетот во Белизе и во банките

Либертас - 31.03.2016

Партијата што дошла на власт преку кршење на законите, го губи легитимитетот, штом ќе биде откриена, како што е случај денеска кај нас. Легитимноста на власта се стекнува на избори спроведени низ законските процедури.

Фокус: Необјавени „бомби“ – Груевски безмилосен, Мијалков за компромис

Бриф - 31.03.2016

ДУРИ НИ ДИКТАТОРОТ НЕ СМЕ СИ ГО ИЗБРАЛЕ СЛОБОДНО Добрата вест е дека груевизмот е во зрела фаза на демонтажа. Без оглед дали изборите ќе бидат на 5 јуни и на некој друг петти или шести! Првиот притвор падна, за началникот на Петтата управа.

(Фото) Хит: Маици со логото на Специјалното јавно обвинителство

еМагазин - 31.03.2016

Популарноста на обвинителките од СЈО толку порасна, што се појавија и маици со лого на СЈО по идеја на Бане „Кома“ , пишува порталот слободна.мк. Типографија и развојот на илустрациите е правен заедно со дизајнерот и илустратор Александар Илиевски.

Андонов: Како судијата промени одлука за неколку часа, дали му е вршен притисок или го уценувале?

Република - 31.03.2016

Ирационална и апсурдна е одлуката на судијата Јован Лазаревски кој во само неколку часа судеше против своето сопствено убедување. Тој прво го отфрли барањето за претрес со образложение дека СЈО нема правна надлежност на предметот.

Да се разбереме, никој не веруваше дека борбата која ја започна СЈО ќе биде лесна

Либертас - 31.03.2016

Да се разбереме, никој не веруваше дека борбата која ја започна СЈО ќе биде лесна, брза и ефикасна, напротив. Сите, па и слободарскиот тим на Катица, свесни се за сите можни и неможни опструкции, непризнавања, дискредитирања, омаловажувања и ...

Јанкулоска: СЈО се надмина, отвори истрага за штета од 1 денар

Канал 77 - 31.03.2016

Откако СЈО објави дека отвора истрага за случајот „Тврдина“, во кој се осомничени пет лица меѓу кои и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска таа се огласи на социјалната мрежа Фејсбук.

(ФОТО) Маички со Трите Специјални обвинителки хит на Интернет

Фактор - 31.03.2016

Трите специјални обвинителки станаа хит на социјалните мрежи. Имено, тие се прикажани на маички со лого на кое пишува СЈО. Логото е изработено по идеја на Бане „ Кома “ додека типографијата и развојот на илустрациите е направен со дизајнерот и ...

КАКО ПАДНА ПРВИОТ ПРИТВОР:  Хронологија на „Тврдина“

Фактор - 31.03.2016

„Тврдина“ е наречен предметот кој вчера го обелодени Специјалното јавно обвинителство, а во кој се истражува незаконско уништување на опрема за прислушкување во УБК чија вредност изнесувала 10 милиони евра .

Трите обвинителки од СЈО на маици – хит на социјалните мрежи

Локално - 31.03.2016

На социјалните мрежи станаа хит маиците со лого на кое се прикажани трите обвинителки од СЈО. Ова лого е изработено по идеја на Бане ...

СЈО има и сведоци за „Тврдина“

еМагазин - 31.03.2016

Освен пишани докази и документи, Специјалното јавно обвинителство за случајот „Тврдина“, има и сведоци, со кои веќе е разговарано, посочи Јавната обвинителка Ленче Ристоска, која во СЈО го води овој случај.

Фокус: Необјавени „бомби“ – Груевски безмилосен, Мијалков за компромис

Либертас - 31.03.2016

Во новиот број на неделникот „Фокус“ ќе читате: ДУРИ НИ ДИКТАТОРОТ НЕ СМЕ СИ ГО ИЗБРАЛЕ СЛОБОДНО Добрата вест е дека груевизмот е во зрела фаза на демонтажа. Без оглед дали изборите ќе бидат на 5 јуни и на некој друг петти или шести! Првиот притвор ...

Од СЈО се надеваат дека ќе докажат кој прислушувал и покрај уништување на опрема во УБК

еМагазин - 31.03.2016

Уништувањето на опремата не значи дека нема да биде пронајден тој што нарачал неовластено прислушување и следење, посочи Јавната обвинителка Ленче Ристоска, која го води случајот „Тврдина“ во Специјалното јавно обвинителство.

НСДП бара СЈО да покрене истрага за ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 31.03.2016

Од НДСП бараат Специјалното јавно обвинителство да ја гони ВМРО-ДПМНЕ, затоа што по објавувањето на прислушкуваните разговори според нив, тие не се партија, туку злосторничко здружение. Според НСДП, станува јасно и дека Никола Груевски уште пред ...

СЈО може да потврди дека граѓаните се нелегално прислушувани

IT.mk - 30.03.2016

Опрема за следење во вредност од 10 милиони евра е уништена во март, а постапката во која оваа опрема е уништена е незаконска, тврди Специјалното јавно обвинителство (СЈО) . Доколку се покажат како точни, овие податоци ќе ги потврдат тврдењата дека ...

СЈО преку „Тврдина“ ќе открива како е уништена опремата за прислушување

Призма - 30.03.2016

Вработени во УБК заедно со ексминистерката Јанкулоска организирале уништување на опремата за прислушување, а потоа дел од нив фалсификувале документи за да прикажат дека навистина системот бил стар и треба да се уништи.

СЈО: Во случајот „Тврдина“ осомничени се началници во УБК и Јанкуловска

Телма - 30.03.2016

СЈО отвори нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување. Специјалната обвинителка Катица Јаневска повика секој кој поседува незаконски стекнати аудио записи да ги достават до СЈО.

Латас дојде кај Катица Јанева

Фокус - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска дојде во Специјалното јавно обвинителство, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, објави Плусинфо.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Дневник - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира на прес-конференција обвинителката Катица ...

Латас бил повикан да даде исказ во Специјалното обвинителство

Фокус - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска бил повикан во СЈО да даде исказ за предмет кој е во предистражна постапка, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Драган Павловиќ Латас денеска бил повикан во СЈО да даде исказ за предмет кој е во предистражна ...

Латас и Ивона Талевска дојдоа во СЈО

24 Вести - 30.03.2016

Главниот и одговорен уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ Латас денеска се појави во СЈО во врска со пријава што ја поднел до обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушуваните разговори.

Нов предмет на СЈО „Тврдина“

ТВ21 - 30.03.2016

На денешната прес-конференција Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување и следење на комуникации.

Груевски: СДСМ ја користи работата на СЈО

Дневник - 30.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели единствено на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстануваме на политичката сцена, изјави вчера ...

Опасни „мини“ на релација СЈО - Суд

Deutsche Welle - 30.03.2016

Вистинска драма синоќа се случувала на релација СЈО - Суд - МВР, во потрагата по осомничено лице вработено во УБК. Детали за случајот од Специјалното обвинителство најавија за денеска. Измина долга и тешка ноќ за работата на Специјалното ...

Прес конференција на Катица Јанева, отворена нова истрага под случај „Тврдина“ што се однесува за прислушувањето

24 Вести - 30.03.2016

Прес конференција на Катица Јанева, отворена нова истрага под случај „Тврдина“ што се однесува за прислушувањето. Ова е трета прес конференција на СЈО, втора неделава. Во понеделникот обвинителството на Јанева објави дека ги презема случаите „Маџар ...

Комитет за заштита на правата: Поддршка на СЈО и предупредување за опструкциите

ТВ21 - 30.03.2016

Комитетот за заштита на правата ја искажува својата јавна поддршка на Специјалното јавно обвинителство кое започна да воспоставува стварна надлежност врз неколку судски предмети. Истовремено Комитетот со огорченост реагира и протестира против ...

Прес-конференција на СЈО во 11 часот во живо на нашиот сајт

ТВ21 - 30.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција. Се очекува Специјалното обвинителство да открие детали поврзани со потрагата по осомничено лице вработено во УБК, началникот на петтата упрва Горан Грујоски.

СЈО отвора нова истрага „Тврдина“

Телма - 30.03.2016

На денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување.

Во 13 часот Горан Груевски ќе оди во Кривичниот судот да даде исказ

Телма - 30.03.2016

Во 13 часот првоосмничениот во „Тврдина“ Горан Груевски, н ачалникот на Петтата управа, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ. Ова го соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена.

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Утрински - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на прес-конференција обвинителката ...

Првоосомничениот во „Тврдина“ ќе се појави во Кривичен суд денеска

ТВ21 - 30.03.2016

Првоосомничениот во предметот „Тврдина“, Горан Грујоски телефонски го информирал Основниот Суд Скопје 1 Скопје, дека ќе се појави во институцијата денеска во 13 часот, соопшти на денешната прес-конференција Специјалната јавна обвинителка Катица ...

Уништувањето на опремата за прислушување е третиот случај на СЈО

Deutsche Welle - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство го истражува случајот „Тврдина“ во врска со незаконско следење комуникации со помош на опрема и уреди во сопственот на МВР. Обвинителката Ленче Ристоска соопшти дека во случајот „Тврдина“ се осомничени двајца ...

ФОТО: Драган Павловиќ Латас дојде во СЈО

Телма - 30.03.2016

Веднаш по прес конференцијата во СЈО дојде Драган Павловиќ Латас, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори. Од СЈО за Телма потврдија дека лицето се јавило како оштетено и ...

СЈО отвори предмет „Тврдина“ за уништување на опрема за прислушување

Канал5 - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истрага за нов случај под име „Тврдина“, во којшто пет лица се осомничени за уништување на опремата за следење на комуникации во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Случај „Тврдина“: Осомничени тројца началници на УБК и Јанкуловска

Телма - 30.03.2016

За Тврдина, третата истрага на специјалното обвинителство, осомничени се 5-мина, тројца началници на оддели во УБК, екс министерката за внатрешни работи и вработена во архивата. СЈО смета дека има докази дека групата организирала уништување на два ...

Случај „Тврдина“, СЈО истражува кривични дела во УБК

Алсат-М - 30.03.2016

Специјалното обвинителство отвора нов случај, поврзан со незаконското следење на комуникации, под името „Тврдина“. Според СЈО, осомничени се двајца началници од Одделот за безбедност и контраразузнавање при МВР, кои заедно со тогашниот министер за ...

Основниот суд не даде дозвола за претрес на станот на Горан Груевски

Алсат-М - 30.03.2016

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство за претрес на станот на шефот на Петтата управа на УБК, Горан Груевски, со образложение дека СЈО има ограничени надлежности, но и поради тоа што не конкретизирале што ќе ...

„Тврдина“ - нова истрага на СЈО

24 Вести - 30.03.2016

Тројца началници во УБК , екс министерката за внатрешни Гордана Јанкулоска и службеник- документарист во Упрвата за безбедност и контраразузнавање ја уништиле опремата со која било спроведено незаконското прислушување.

Павловиќ Латас и Талевска се појавија во СЈО

24 Вести - 30.03.2016

Главниот и одговорен уредник на Тв Сител, Драган Павловиќ-Латас денеска даваше исказ во Специјланото Јавно обвинитлество, за како што рече незаконски објавените снимки од приватни телефонски разговори со сопственикот на телевизијата Горан Ивановски ...

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Канал5 - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на прес-конференција обвинителката ...

Случај „Тврдина“

Утрински - 30.03.2016

Гордана Дувњак Специјалното обвинителство на Катица Јанева вчера го обелодени третиот отворен истражен случај наречен „Тврдина“, а кој се однесува на уништување застарена опрема за прислушување, но и опрема која е во функција.

Латас и Ивона побарaле од СЈО да отвори постапка за снимките објавени на Јутјуб

Фокус - 30.03.2016

Главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ-Латас по тричасовниот разговор со истражителите на Специјалното обвинителство изјави дека тој и Ивона Талевска поднеле барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице.

Аналитичарите за „Клик Плус“: СЈО се соочува со препреки од политичките партии

ТВ21 - 30.03.2016

Аналистот Арсим Синани рече дека криминализацијата на судството почнува токму со ослободување на осомничените, обвинети врз дадени доказите од СЈО. Тој додаде дека во Македонија постои селективно судство.

„Тврдина” нова акција на СЈО : Кој ја уништи опремата за прислушување?

ТВ21 - 30.03.2016

Пет лица вработени во Министерството за внатрешни работи, се осомничени за намерно уништување на опремата за прислушување во сопственост на Управата за безбедност и контраразузнавање. Двајца од нив се началници во УБК.

Јанева истражува случај од 1 денар?!

Вест - 30.03.2016

Книговодствената евиденција на МВР покажува дека вредноста на опремата е еден денар. Извори од МВР велат оти опремата нема вредност, односно дека е уништена стара и неупотреблива техника или, практично, старо железо Специјалното јавно обвинителство ...

Груевски за СЈО: СДСМ го користи за изборна кампања

ТВ21 - 30.03.2016

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски го повтори ставот дека СДСМ го користи Специјалното јавно обвинителство за изборна кампања и тоа се гледа по активностите на ова обвинителство. На прашањето како го коментира новиот предмет објавен денеска од ...

Јанкулоска: СЈО во обид повторно да одработи за Заев

Фокус - 30.03.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е осомничена во новиот случај „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, се огласи на нејзиниот Фејсбук профил. Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

„Тврдина“ - нов случај на СЈО

Вест - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информираше на прес-конференција обвинителката Катица ...

Латас: Побаравме СЈО да отвори постапка за разговорите објавени на Јутјуб

Нова ТВ - 30.03.2016

По завршување на средбата во Специјалното обвинителствоо, новинарот Драган Павловиќ – Латас соопшти дека заедно со новинарката Ивона Талевска поднеле барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице потпишано ...

БЕЗ ЦИРКУЗИЈАДА: Началникот на петтата управа на МВР се појави на распит во Судот

Телеграф - 30.03.2016

Грујоски, иако од СЈО тврдеа дека не им е достапен, уште утринава, откако преку медиумите дознал дека имало потрага по него, се појавил во Основниот суд Скопје еден, а со цел да даде исказ во врска со обвиненијата што Специјалното обвинителство му ...

СЈО издаде налог за претрес, наредба за апсење и предлог за притвор на лице од УБК

Кајгана - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало налог за претрес, наредба за лишување од слобода, а поднесен е и предлог за притвор за лице вработено во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Скицирање на режимот

Репортер - 30.03.2016

Работата на Катица, поточнo на СЈО, ја следам како и секој граѓанин кој посакува да живее во држава во која институциите на правната држава ќе го штитат граѓанинот од аздисана власт. По храброста на Заев да обелодени дека режимот за да има целосна ...

Зеколи за DW: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА се исплашени дека граѓаните му веруваат на СЈО

Репортер - 30.03.2016

Политиката сака да ги сврти судирот наопаку, претставувајќи се себеси како институција, а сака СЈО да го претстави како „политика“. Во практична смисла, ова теоретско објаснување подразбира дека ВМРО, ДУИ и ДПА стравуваат дека СЈО е веќе прифатено ...

Утрешен Слободен печат: СЈО отвора нов случај- Тврдина под опсада - опремата за прислушување, вредна 10 милиони евра

+инфо - 30.03.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - СЈО отвора нов случај - Тврдина под опсада - опремата за прислушување, вредна 10 милиони евра, дробена, пресирана, балирана.. - Латас и Ивона дадоа искази пред Јанева - Нимиц верува дека по изборите ...

Специјалното јавно обвнителство на прес во 11

Репортер - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска, во 11 часот, ќе одржи прес-конференција. Во соопштението не се наведува темата на конференцијата, но се очекува да се однесува на крвичното дело неовластено прислушување и тонско снимање, за што ...

СJO: „Тврдина“ открива кој ја уништил опремата за следење на комуникации

Кајгана - 30.03.2016

Опремата за следење на комуникации, која се користела до 2008 година, и онаа која функционирала до март 2015 година, била уништена, преку незаконски формирана комисија, а за тоа Специјалното јавно обвинителство ја отвори новата истрага „Тврдина“.

СЈО бара налог за претрес, наредба за апсење и предлог за притвор на лице од УБК

Макфакс - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало налог за претрес, наредба за лишување од слобода, а поднесен е и предлог за притвор за лице вработено во Управата за безбедност и контраразузнавање, потврдија од СЈО.

(ФОТО) Драган Павловиќ Латас беше во СЈО

Репортер - 30.03.2016

Веднаш по прес конференцијата во СЈО дојде Драган Павловиќ Латас, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани приватни разговори.

Прес конференција на Катица Јанева во 11 часот

+инфо - 30.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ќе одржи прес конференција во 11 часот. Ова е втора прес конференција на СЈО неделава - во понеделникот обвинителството на Јанева објави дека ги презема случаите „Маџар Телеком“, „Шпион“ и „Верушевски“ ...

СЈО ќе одржи прес-конференција во 11 часот – се очекува темата да биде кој и како прислушувал

Капитал - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска, во 11 часот, ќе одржи прес-конференција. Во соопштението не се наведува темата на конференцијата, но се очекува да се однесува на крвичното дело неовластено прислушување и тонско снимање, за што ...

Горан Груевски ноќеска не се вратил дома

Нова ТВ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска се очекува да одржи прес конференција на која ќе објасни за вчерашниот случај во врска со наредбата за претрес во домот на Горан Груевски, началник во Петта управа во МВР по кого од вчера трага полицијата.

Латас: Побаравме СЈО да отвори постапка за разговорите објавени на Јутјуб

Сител - 30.03.2016

Ивона Талеска и јас поднесовме барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице потпишано како Никола Тесла, а самото поседување и објавување е кривично дело.

Нова очајна политичка претстава на Катица Јанева

Курир - 30.03.2016

Провидната политичка игра на специјалната обвинителка Катица Јанева ја прочита и професорката Биљана Ванковска која преку својот профил на Фејсбук и препорача во иднина да ги војува своите битки пред институциите, наместо да ја убедува јавноста ...

(ВИДЕО) Латас: Побаравме СЈО да отвори постапка за разговорите објавени на Јутјуб

Репортер - 30.03.2016

Ивона Талеска и јас поднесовме барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице потпишано како Никола Тесла, а самото поседување и објавување е кривично дело.

Јанкулоска: Специјалното обвинителство се надмина, отвориле истрага за штета од 1 денар!

МКД - 30.03.2016

Гордана Јанкулоска, поранешната министерка за внатрешни работи, преку Фејсбук реагираше на денешната конференција за медиумите на Специјалното јавно обвинителство: Во обид повторно да одработи за Заев, СЈО се надмина себе си.

Јанкулоска: СЈО се надмина, отвори истрага за штета од 1 денар

Нова ТВ - 30.03.2016

По отворањето на најновиот случај „Тврдина“ во кој како првосомничен се јавува началникот на Петта управа, Горан Грујоски, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска која исто така во овој случај се сомничи за уништвуање на ...

Јанкулоска на Фејсбук: СЈО повторно одработува за Заев

+инфо - 30.03.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е осомничена во новиот случај „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, на нејзиниот Фејсбук профил го коментира случајот..

Специјалното обвинителство денеска пак ќе одржи конференција за медиумите

МКД - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска во 11 часот ќе одржи конференција за медиумите на која се очекува нивната официјална реакција по вчерашните случувања во врска со барањето за претерес и притвор на Горан Груевски, вработен во УБК.

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот - СЈО повторно во Холивуд

Press24 - 30.03.2016

СЈО по политичка наредба повторно со Холивудско сценарио. Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што ...

Првоосомничениот во „Тврдина“, Груевски денеска ќе се појави во Кривичниот суд

Капитал - 30.03.2016

Во 13 часот првоосмничениот во „Тврдина“ Горан Груевски, началникот на Петтата управа, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ, соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена.

СЈО најави нов случај наречен „Тврдина“

Макфакс - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет „Тврдина“, што под тоа име се води во ова обвинителство. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите.

СЈО отвора нов случај „Тврдина“ за уништување на опрема за прислушување од МВР

Нова ТВ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отвора нова истрага во врска со неовластеното прислушување под името „Тврдина“, кое е поврзано со користење на опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР.

„Тврдина“ - нов случај на СЈО за кривични дела во УБК

Р.С.Европа - 30.03.2016

Специјалното обвинителство отвора нов случај, поврзан со незаконското следење на комуникации, најави обвинителката Катица Јанева на денешната прес конференција. Случајот го водат под името Тврдина.

СЈО побарало да се лиши од слобода првоосомничениот во „Тврдина“

+инфо - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинтелство (СЈО) побара мерка притвор за првоосомничениот во случајот „Тврдина“. Издадена е наредба до МВР лицето да биде лишено од слобода. - Но до овој момент се уште немаме информација за тоа - рече обвинителската Ленче ...

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот – СЈО повторно во Холивуд

Нетпрес - 30.03.2016

СЈО по политичка наредба повторно со Холивудско сценарио. Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што ...

Јанева ги повика сите кои поседуваат нелегални снимки да дојдат кај неа

+инфо - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го осуди неовластеното пуштање во јавност на приватни разговори помеѓу одредени досегашни и поранешни функционери. Таа ги повика засегнатите поединци да дојдат во СЈО за да се поведат соодветни ...

Нов случај Тврдина: Во МВР била уништена опрема за прислушување вредна 10 милиони евра

МКД - 30.03.2016

Уништувањето на опремата за прислушување било извршено лани во април, со фалсификување на документи и злоупотреба на службената положба. Според сведочењата, петмината осомничени лица ова го правеле по налог на поранешната министерка за внатрешни ...

СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“

Правдико - 30.03.2016

На денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување.

Латас денеска кај Катица Јанева

+инфо - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска се појави во СЈО во врска со пријава што ја поднел до обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори. Најверојатно станува збор за две аудио снимки, објавени на социјалните мрежи, од ...

НОВА: Горан Груевски ноќеска не се вратил дома

Репортер - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска се очекува да одржи прес конференција на која најверојатно ќе објасни за вчерашниот случај во врска со наредбата за претрес во домот на Горан Груевски, началник во Петта управа во МВР по кого од вчера трага ...

Началникот на Петтата управа во 13 часот во суд ќе дава изјава

Макфакс - 30.03.2016

Началникот на Петтата управа, Горан Груевски, во 13 часот, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ, соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена од судот за тоа.

Латас отиде кај Јанева

Нова ТВ - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска дојде во Специјалното јавно обвинителство, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, објави Плусинфо.

СЈО ГО ОТВОРИ ПРЕДМЕТОТ „ТВРДИНА“: Се истражува уништувањето опрема за прислушување

Телеграф - 30.03.2016

Во новиот предмет „Тврдина“, двајца началници се осомничени дека уништиле средства за следење комуникации и со тоа ѝ нанеле штета на државата во висина од 10 милиони евра Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, ...

Тврдина: Во МВР забрзано се фалсификувале документи за законски да се покрие уништување опрема за прислушување

МКД - 30.03.2016

Без никакво официјално образложение, во март минатата година во МВР наеднаш почнува забрзана процедура за уништување на реално застарена опрема за прислушување, но и на опремата што дотогаш била во функција.

СЈО со „Тврдина“ открива кој ја уништил опремата за следење на комуникациите

Макфакс - 30.03.2016

Опрема за следење на комуникациите која се користела до 2008 година, и онаа која функционирала до март 2015 година, била уништена, преку незаконски формирана комисија, а за тоа Специјалното јавно обвинителство, во среда отвори нова истрага, ...

СЈО отвори нов случај – „Тврдина“

Нетпрес - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство поведе нова истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со уништувње на опрема за следење на комуникации кои се во сопственост на МВР. Предметот овој пат го презентираше обвинителката Ленче Ристоска, која посочи ...

Јанева: Латас дојде да даде исказ

+инфо - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска бил повикан во СЈО да даде исказ за предмет кој е во предистражна постапка, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева за Плусинфо. Таа објасни дека Латас не дошол во СЈО поради нејзиниот повик секој кој е засегнат ...

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот – СЈО повторно во Холивуд

Курир - 30.03.2016

СЈО по политичка наредба повторно со Холивудско сценарио. Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што ...

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот – СЈО повторно во Холивуд

Сител - 30.03.2016

СЈО по политичка наредба повторно со Холивудско сценарио. Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што ...

Латас кај Јанева за снимките пуштени на социјалните мрежи

Капитал - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денескасе појавил во Специјалното јавно обвинителство, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, јавија повеќе медиуми.

Уредникот на „Сител“ денеска давал исказ кај Јанева

Репортер - 30.03.2016

Главниот и одговорен уредник на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ – Латас денеска бил повикан во СЈО да даде исказ за предмет кој е во предистражна постапка, потврдија од Специјалното јавно обвинителство, објави „Плусинфо“.

СЈО ја сардиса прислушувачката „Тврдина“

Р.С.Европа - 30.03.2016

Началници и министер за внатрешни работи во 2015 незаконски уништиле опрема за следење на комуникациите, соопшти СЈО отворајќи го предметот „Тврдина“. За првоосомничениот е побаран притвор.

СЈО: Во моментот на уништување на опремата, паралелно се употребувале два система за следење комуникации

МКД - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) рекоа дека во првата половина на 2015 година, кога се уништувала опремата за следењето на комуникациите, вредна околу 10 милиони евра, постоеле два система кои паралелно функционирале.

СЈО ја отвори „Тврдина“ за уништување опрема за прислушување

Радио МОФ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска најави нова истрага под името “Тврдина” во која се осомничени двајца началници на оддели при Управата за безбедност и контраразузнавање и тогашниот министер за внатрешни работи.

„Тврдината“ на Јанева за уништување на опрема во МВР е на стаклени нозе

Алфа - 30.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска помпезно на јавноста и презентираше нов случај, кој како и предходните е на стаклени нозе и повеќе наликува на политичка хајкa Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска помпезно на јавноста и ...

„Тврдина“- нов случај на СЈО

МРТ - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство сомничи три лица за уништување опрема за прислушување, вредна 10 милиони евра. Специјалното јавно обвинителство информира дека повело истражна постапка за трет случај под име „Тврдина“, поврзан со незаконско следење ...

Не си играјте со оган, немате доволно сендвичи!

Окно - 30.03.2016

Не сум човек што се заканува, бидејќи сметам дека тоа е акт на насилство. Сепак, последните случувања во македонскиот Парламент во кој, само една недела пред неговото распуштање, на дневен ред експресно се поставија измените на Законот за кривична ...

СЈО најави нов случај наречен „Тврдина“

Кајгана - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет „Тврдина“. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите. Обвинителката Ленче Ристовска, во моментов го образложува случајот.

Латас: Следен разговор што ќе се објави е за судијка од СЈО

+инфо - 30.03.2016

Ивона Талеска и јас поднесовме барање за отвoрање кривична постапка за објавени разговори на Jутјуб од анонимно лице потпишано како Никола Тесла, а самото поседување и објавување е кривично дело.

Драган Павловиќ Латас дојде во СЈО

Бриф - 30.03.2016

Веднаш по прес конференцијата во СЈО дојде Драган Павловиќ Латас, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, информира Телма.

Специјалното јавно обвнителство на прес во 11

Либертас - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека денеска, во 11 часот, ќе одржи прес-конференција. Во соопштението не се наведува темата на конференцијата, но се очекува да се однесува на крвичното дело неовластено прислушување и тонско снимање, за што ...

Комитет за заштита на правата: Секој притисок и обид за опструкција на СЈО добива противправен карактер!

Локално - 30.03.2016

Комитетот за заштита на правата ја искажува својата јавна поддршка на Специјалното јавно обвинителство кое започна да воспоставува стварна надлежност врз неколку судски предмети. Истовремено Комитетот со огорченост реагира и протестира против ...

Горан Груевски ќе даде исказ во Кривичниот суд

Фактор - 30.03.2016

Првоосомничениот во случајот „Тврдина“ Горан Груевски, началникот на Петтата управа, во 13 часот ќе се појави во Кривичниот суд. Таму Груевски ќе даде исказ. Судија на претходна постапка не се согласува со барањето на Јавното обвинителство за гонење ...

СЈО со „Тврдина“ открива кој ја уништил опремата за следење на комуникациите

Тера - 30.03.2016

Опрема за следење на комуникациите која се користела до 2008 година, и онаа која функционирала до март 2015 година, била уништена, преку незаконски формирана комисија, а за тоа Специјалното јавно обвинителство, во среда отвори нова истрага, ...

Јанкулоска за „Тврдина“: Во обид повторно да одработи за Заев, СЈО се надмина себеси

еМагазин - 30.03.2016

Коментар за денешната прес конференција на Специјалното јавно обвинителство, на која беше соопштено дека СЈО отвара истрага за случајот „Тврдина“, на Фејсбук профилот даде и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

Опремата за прислушување ја користеле и лица надвор од УБК и МВР

Фактор - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) има докази дека опремата за прислушување освен лица кои работат во МВР, ја користеле и „други лица“ надвор од Министерството, изјави обвинителката на СЈО, Ленче Ристовска, одговарајќи на новинарско прашање.

ЈАНКУЛОВСКА: Специјалното обвинителство се надмина себе си!

Фактор - 30.03.2016

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска на Фејсбук го коментираше новиот случај „Тврдина”, кој специјалното јавно обвинителство го покрена против неа и службеници во МВР поради уништување на опремата со која се вршело нелегалното ...

Грујоски повеќе од 7часа на распит во суд- Таму се и обвинителите на СЈО

Локално - 30.03.2016

И натаму продолжува и повеќе од 7 часа трае распитот на Горан Грујоски, началникот на Петтата управа на УБК, кој е првосомничен во денеска обеоденетиот од СЈО предмет т „Тврдина“ според кој , тој заедно со поранешната министерка за внатрешни работи ...

Јанева: Сите кои поседуваат незаконски разговори да ги достават до СЈО во најкус можен рок

Локално - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го осуди неовластеното пуштање во јавност на приватни разговори помеѓу одредени досегашни и поранешни функционери. СЈО ја отвора „ ТВРДИНА „ петтмина обвинети- Бараниот Груевски сам се пријавил не ...

Горан Груевски ноќеска не се вратил дома

Либертас - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска се очекува да одржи прес конференција на која најверојатно ќе објасни за вчерашниот случај во врска со наредбата за претрес во домот на Горан Груевски, началник во Петта управа во МВР по кого од вчера трага ...

„Тврдина“: Првоосомничениот во 13 часот ќе се јави во Судот (Аудио)

Канал 77 - 30.03.2016

Началникот на Петтата управа, Горан Груевски, кој е првоосомничен во случајот „Тврдина“ во 13 часот ќе се јави во Основниот суд Скопје 1 – Скопје, иако од вчера беше недостапен за органите на прогон.

Либертас: Судијата дал налог, но претседателот на Основен суд 1 не дозволил претрес на Груевски

Локално - 30.03.2016

Судијата Лазаревски кој не дал налог за претрес на Горан Груевски, според извори на Либертас од судот, во текот на вчерашниот ден сепак, прво потпишал такво решение. Но, како што тврдат нашите извори, претседателот на кривичниот суд Владимир ...

Јанева со налог за претрес и приведување на висок функционер на УБК

Кумановски м. - 30.03.2016

Неофицијално, повеќе медиуми објавија дека лицето од УБК по кое се трага е началникот на петтата управа Горан Груевски, кој во моментов не е достапен за СЈО, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување.

Катица треба да ги гони рекетарите на СДСМ и на Верушевски

Република - 30.03.2016

Поднесовме барање за отворање кривична постапка за објавени разговори на Јутјуб од анонимно лице потпишано како Никола Тесла, а самото поседување и објавување е кривично дело. Ивона Талевска и јас баравме од Специјалното јавно обвинителство да ...

Катица треба да ги гони рекетарите на СДСМ и Верушевски

Вечер Прес - 30.03.2016

Сатисфакција од ова, вели Латас, треба да има следниот кој би можел да биде објавен, бидејќи според нашите податоци, кои во неформален разговор ги кажал, постои разговор кој треба да компромитира судијка од СЈО, доколку СЈО не постапи така како што ...

Горан Груевски сам се пријави во Кривичниот судот за да даде исказ

Канал 77 - 30.03.2016

Во 13 часот првоосмничениот во „Тврдина“ Горан Груевски, началникот на Петтата управа, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ. Ова го соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена.

Јанева побара притвор за висок функционер на УБК

еМагазин - 30.03.2016

Специјалното jавно oбвинителство побара притвор за вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање. Има налог за претрес, издадена е и наредба за лишување од слобода и поднесен е предлог за притвор.

СЈО отвора нова истрага „Тврдина“

Тера - 30.03.2016

На денешната прес-конференција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека СЈО отвора нов предмет под називот „Тврдина“, кој се однесува на заштита на приватноста со нелегално прислушување.

Латас на разговор кај Катица Јанева

Фактор - 30.03.2016

Главниот и одговорен уредник на Тв Сител, Драган Павловиќ-Латас денеска даваше исказ во Специјалното Јавно обвинитлество, во врска со пријава што ја поднел до обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, пренесе ...

СЈО издало наредба за приведување на висок функционер на УБК

Канал 77 - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство трага по вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, кој се сомничи за неколку дела во врска со прислушувањето. Некои медиуми пренесоа дека се работи за началникот Горан Груевски, кој инаку е близок до ...

Катица Јанева со нова политичка претстава

Пулс24 - 30.03.2016

Провидната политичка игра на специјалната обвинителка Катица Јанева ја прочита и професорката Биљана Ванковска која преку својот профил на Фејсбук и препорача во иднина да ги војува своите битки пред институциите, наместо да ја убедува јавноста ...

Јанкуловска се огласи на Фејсбук

Локално - 30.03.2016

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која е осомничена во новиот случај „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, се огласи на нејзиниот Фејсбук профил. Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Јанева најави прес конференција за во 11 часот

Фактор - 30.03.2016

Втора прес конференција на Специјалното јавно обвинителство за неделава закажана е денес во 11 часот. На претходната, во понеделникот Катица Јанева обелодени дека е почната втора истражна постпка под името „Тортура“ а која постапка е поврзана со ...

СЈО најави нов случај наречен "Тврдина"

Точка - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нов предмет "Тврдина", што под тоа име се води во ова обвинителство. Предметот се однесува на двајца началници, кои потпомогнати уништиле средствата за следење на комуникациите.

Судијата дал налог, но претседателот на Основен суд 1 не дозволил претрес на Груевски

Бриф - 30.03.2016

Судијата Лазаревски кој не дал налог за претрес на Горан Груевски, според извори на Либертас од судот, во текот на вчерашниот ден сепак, прво потпишал такво решение. Но, како што тврдат нашите извори, претседателот на кривичниот суд Владимир ...

СЈО и обвинителите на Јанева најавија прес конференција

Локално - 30.03.2016

ЗА еден час во просториите на Специјалното Јавно обвинителство ќе се оддржи прес конференција. Од СЈО ги замолуваат претставниците од медиум да се ограничат на минимум, имајќи ги предвид просторни услови на СЈО.

Денеска прес конференција на СЈО во 11 часот

Бриф - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство за денеска најави прес конференција во 11 ...

Горан Груевски се појави во судот, дава исказ…

Локално - 30.03.2016

Горан Груевски ,началникот во Петтата управа на МВР, дојде и дава исказ во Кривичниот суд. Тој за новинарите остана незабележан бидејќи влегол до споредните влезови на зградата, а таму се и обвинители од СЈО.

Јанева ќе одржи прес конференција во 11 часот

Канал 77 - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска во 11 часот ќе одржи прес конференција, на која се очекува да бидат соопштени детали за потрагата по осомничено лице вработено во УБК.

СЈО почна со апсења- Од ноќеска прв со 30 дена притвор е првиот извршител на Мијалков

Локално - 30.03.2016

Веќе не е прашање дали ќе падне тврдината на Никола Груевски, туку кога ќе падне, ќе напише денеска стариот колумнист Ерол Ризаов, гледајќи ги работите нели од своето бистро ќоше. И има право.

СЈО со Холивудско сценарио: Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот

Пулс24 - 30.03.2016

СЈО по политичка наредба повторно со Холивудско сценарио. Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што ...

Весниците на „МПМ“ објавија текстови за СЈО потпишани од редакциите, а не од новинарите

Локално - 30.03.2016

Насловните текстови на трите весници на „МПМ“, „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ кои се однесуваат на прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство денеска се објавени без да се наведат авторите на написите.

"Тврдина" ќе испитува кој и зошто ја уништил опремата за прислушување во УБК

Вечер Прес - 30.03.2016

Првоосомничениот, началникот на Петтата управа во УБК, Горан Груевски, сам се појавил во Кривичниот суд и до затворањето на весникот траеше неговиот распит. Според СЈО вредноста на уништената опрема е околу 10 милиони евра.

Началникот на Петтата управа во 13 часот во суд ќе дава изјава

Точка - 30.03.2016

Началникот на Петтата управа, Горан Груевски, во 13 часот, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ, соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена од судот за тоа.

СЈО со нов случај „Тврдина“ – за уништување на опрема за прислушување од МВР

Либертас - 30.03.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека отвора нова истрага во врска со неовластеното прислушување под името „Тврдина“, кое е поврзано со користење на опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР.

Латас се појави пред СЈО за поднесена пријава

Локално - 30.03.2016

Драган Павловиќ Латас денеска во Специјалното јавно обвинителство, во врска со пријава што ја поднел до Обвинителството, а поврзана со објавување аудио снимки од прислушувани разговори, објави Плусинфо.

Јанева отвори нова истрага – „Тврдина“

Канал 77 - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на прес конференција штотуку објави дека СЈО отвора нова истрага по име „Тврдина“. Јанева најави дека денешната прес конференција ќе биде тематска и дополнителни прашања нема да бидт предмет на истрага.

СЈО ја отвора „ ТВРДИНА „ петтмина обвинети- Бараниот Груевски сам се пријавил не во СЈО туку во СУД!

Локално - 30.03.2016

Во 13 часот првоосмничениот во „Тврдина“ Горан Груевски, началникот на Петтата управа, ќе дојде во Кривичниот суд за да даде исказ, ова го соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева, која преку телефон била известена.

Катица Јанева најави нова истрага „Тврдина“

Фактор - 30.03.2016

На прес конференцијата која е во тек, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека е отворена нова истрага во СЈО под името „Тврдина“. Овој случај се однесува на незаконското следење на комуникаците и истиот како што соопштија од СЈО ...

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот

Денешен - 30.03.2016

Пресс 24 дознава дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што медиумите на СОРОС и СДСМ влегоа во хистерија и цела вечер ...

Јанева: Сите кои поседуваат незаконски разговори да ги достават до СЈО во најкус можен рок

Либертас - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го осуди неовластеното пуштање во јавност на приватни разговори помеѓу одредени досегашни и поранешни функционери. Таа ги повика засегнатите поединци да дојдат во СЈО за да се поведат соодветни ...

Јанева отвори нова истрага – „Тврдина“

Бриф - 30.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на прес конференција штотуку објави дека СЈО отвора нова истрага по име „Тврдина“. Истрагата се однесува на незаконското прислушување, односно следење на комуникациите.

СЈО со "Тврдина" открива кој ја уништил опремата за следење на комуникациите

Точка - 30.03.2016

Опрема за следење на комуникациите која се користела до 2008 година, и онаа која функционирала до март 2015 година, била уништена, преку незаконски формирана комисија, а за тоа Специјалното јавно обвинителство, во среда отвори нова истрага, ...

СИТЕ ДЕТАЛИ: Koj и зошто ja уништувал опремата за прислушување во МВР

Фактор - 30.03.2016

Опремата со која било спроведено незаконското прислушување била уништена од страна на службени лица во МВР. Во новиот случај „Тврдина” покренат од специјалното јавно обвинителство осомничени се тројца началници од Одделот за безбедност и ...

„Тврдина“ - нов случај што ќе го истражува СЈО

Идивиди - 30.03.2016

Скопје, 30 март 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство поведе истражна постапка под име „Тврдина“, поврзана со незаконско следење на комуникации со користење опрема и уреди за следење кои се во сопственост на МВР, информира денеска на ...

Горан Груевски утрово сам се појавил во Судот

Lider - 30.03.2016

Порталот Пресс 24 пишува дека утринава началникот во УБК Горан Груевски сам се појавил во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Истиот немал добиено никаква покана за разговор од СЈО и покрај тоа што медиумите на СОРОС и СДСМ цела вечер спроведуваа хајка.

Груевски - СДСМ нема идеи, ја користи работата на Специјалното обвинителство

Утрински - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Телма - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

За некои прашања нужен е одговор

Дневник - 29.03.2016

Негативните последици и штетите од наметната политичка криза од страна на опозицијата за нашата држава беа огромни како на политички така и на економски и општествен план. Досега често сум пишувал за економските штети и за штетата нанесена со ...

Продолжува специјалната војна против Специјалното обвинителство

Deutsche Welle - 29.03.2016

По најавената истражна постапка „Тортура“, Специјалното обвинителство е под нови удари - од провладини медиуми, но и од предлог законски измени кои временски треба да ја развлечат неговата можност за брзо постапување.

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Канал5 - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО го бара началникот на Петтата управа, Горан Груевски?

Фокус - 29.03.2016

Началникот на петтата управа Горан Груевски во моментов не е достапен за Специјалното јавно обвинителство, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување. Началникот на петтата управа Горан Груевски во моментов не е достапен за Специјалното ...

СЈО издало налог за претрес и апсење на висок функционер на УБК

24 Вести - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за лишување од слобода на висок функционер на УБК. Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на сведоци и уништување докази, како и опасност од повторување на ...

Горан Груевски засега недостапен- полицијата трага по него

Телма - 29.03.2016

Началникот на Петтата управа, Горан Груевски засега не им е достапен на органите на прогонот и п олицијата трага по него . Полицијата по налог на специјалното јавно обвинителство го бара, со цел да овозможи негово сослушување, потврдија од СЈО за ...

СЈО: Издадовме наредба за апсење на лице вработено во УБК

ТВ21 - 29.03.2016

СЈО трага по лице вработено во УБК, потврдија вечерва од Обвинителството за ТВ 21. Претходно од судија на претходна постапка било побарано да издаде наредба за претрес во домот на осомничениот. Судијата одбил да даде налог за претрес.

Специјалното обвинителство издало наредба за приведување, МВР во потрага по висок функционер на УБК

24 Вести - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство попладнево побарало наредба за претрес од Кривичниот суд за висок функционер во Управата за безбедност и контраразузнавање, дознава 24 Вести од сигурни извори во предистражната постапка.

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Вест - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО го бара началникот на петтата управа Горан Груевски

Репортер - 29.03.2016

Началникот на Петтата управа Горан Груевски во моментов не е достапен за Специјалното јавно обвинителство, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување, тврдат извори на НОВА во полицијата.

„Дневник“: Неписменоста на СЈО станува легендарна

Курир - 29.03.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе кривична пријава, пишува ДНЕВНИК. Ова е одговорот од СЈО за тоа дали ќе покренува постапка против ...

Груевски: СДСМ нема идеи - ја користи работата на СЈО

Press24 - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО и власта - акција и реакција

Р.С.Европа - 29.03.2016

Дали Македонија започна да наликува на оние централно африкански држави на пример каде законите и системот се прилагодуваат на потребите на владејачката елита? Власта имено на секој нов отворен случај на СЈО реагира со закон за амортизирање за ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Курир - 29.03.2016

СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО. За тоа време ние вработуваме, создаваме дела рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по однос на ...

ГРУЕВСКИ: Кампањата на СДСМ се темели на активностите на СЈО

Телеграф - 29.03.2016

Од СДСМ максимално ја користат работата на СЈО со реторика што им одговара и во тој контекст можам да кажам дека практично нивната кампања за овие избори се заснова исклучиво на активностите на СЈО, изјави Груевски Додека СДСМ максимално ја користи ...

Не си играјте со оган, немате доволно сендвичи!

Репортер - 29.03.2016

Не сум човек што се заканува, бидејќи сметам дека тоа е акт на насилство. Сепак, последните случувања во македонскиот Парламент во кој, само една недела пред неговото распуштање, на дневен ред експресно ги постави измените на Законот за кривична ...

Груевски: Кампањата на СДСМ произлегува од активностите на СЈО

Макфакс - 29.03.2016

Кампањата за претстојните избори на СДСМ се темели исклучиво на активностите на Специјалното обвинителство. Затоа што немаат идеи, додека ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна, вработува и создава дела, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој ...

Груевски: Кампањата на СДСМ се заснова на активностите на СЈО

МКД - 29.03.2016

Во однос на случајот („ Тортура “) што вчера беше отворен од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), мислам дека се им е јасно на граѓаните што се случува, зошто се случува и кои се целите.

Весниците на „МПМ“ објавија текстови за СЈО потпишани од редакциите, а не од новинарите

Репортер - 29.03.2016

Насловните текстови на трите весници на „МПМ“, „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ кои се однесуваат на прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство денеска се објавени без да се наведат авторите на написите.

Даница Чадева: Допрва ќе гледаме притисоци врз Јанева и СЈО!

Репортер - 29.03.2016

Отсуството на реакција на државното Јавно Обвинителство за начинот на кој беше приведен екс министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија Љубе Бошковски е само уште една потврда за начинот на работа на оваа институција.

СЈО го бара началникот на петтата управа Горан Грујоски

+инфо - 29.03.2016

Началникот на петтата управа Горан Грујоски во моментов не е достапен за Специјалното јавно обвинителство, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување, тврдат извори на НОВА во полицијата.

Полицијата по налог на СЈО трага по екс началникот во УБК Горан Груевски

Нова ТВ - 29.03.2016

Началникот на петтата управа Горан Груевски во моментов не е достапен за Специјалното јавно обвинителство, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување, тврдат извори на НОВА . СЈО денска доставило барање до судијата во претходна постапка ...

МВР го бара началникот на петтата управа Горан Груевски кој е недостапен за СЈО

Капитал - 29.03.2016

Полицијата го бара началникот на петтата управа Горан Груевски за да овозможи негово сослушување пред Специјалното јавно обвинителство. Оваа информација ја објави НОВА која се повикува на извори од полицијата.

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Сител - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО побарало претрес и апсење на висок функционер на УБК

МКД - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за апсење на висок функционер на УБК, јави 24Вести . Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на сведоци и од уништување докази, како и опасност од ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Нетпрес - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

А1 On - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО бара притвор за функционер во УБК

Р.С.Европа - 29.03.2016

Специјалното jавно oбвинителство побара притвор за вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање , потврдија за РСЕ од обвинителството. Се наведува дека е баран налог за претрес и за лишување од слобода односно бил поднесен предлог за ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Репортер - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

СЈО: Има налог за претрес, наредба за апсење и предлог за притвор на лице од УБК

МКД - 29.03.2016

Има налог за претрес, издадена е и наредба за лишување од слобода и поднесен е предлог за притвор. Во текот на утрешнишниот ден ќе следат повеќе информации, потврдуваат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за МКД.мк.

„Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ објавија текстови за СЈО потпишани од редакциите, а не од новинарите

+инфо - 29.03.2016

Насловните текстови на трите весници на „МПМ“, „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ кои се однесуваат на прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство денеска се објавени без да се наведат авторите на написите, јави Мета.

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Локално - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе ...

Пулс24 - 29.03.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе кривична пријава, пишува Дневник. Ова е одговорот од СЈО за тоа дали ќе покренува постапка против ...

Врвот на ДУИ на интернет, Јанева ќе чекала пријава

Република - 29.03.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе кривична пријава, пишува ДНЕВНИК. Ова е одговорот од СЈО за тоа дали ќе покренува постапка против ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Република - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Продолжува специјалната војна против Специјалното обвинителство

Либертас - 29.03.2016

По најавената истражна постапка „Тортура“, Специјалното обвинителство е под нови удари – од провладини медиуми, но и од предлог законски измени кои временски треба да ја развлечат неговата можност за брзо постапување.

Груевски: Кампањата на СДСМ произлегува од активностите на СЈО

Точка - 29.03.2016

Кампањата за претстојните избори на СДСМ се темели исклучиво на активностите на Специјалното обвинителство. Затоа што немаат идеи, додека ВМРО-ДПМНЕ, од друга страна, вработува и создава дела, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој ...

Специјалното обвинителство на Јанева вечерва во потрага по висок функционер на УБК

Локално - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за лишување од слобода на висок функционер на УБК. Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на сведоци и уништување докази, како и опасност од повторување на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

еМагазин - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Либертас - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Весниците на „МПМ“ објавија текстови за СЈО потпишани од редакциите, а не од новинарите

Бриф - 29.03.2016

Насловните текстови на трите весници на „МПМ“, „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“ кои се однесуваат на прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство денеска се објавени без да се наведат авторите на написите.

Даница Чадева: Допрва ќе гледаме притисоци врз Јанева и СЈО!

Либертас - 29.03.2016

Отсуството на реакција на државното Јавно Обвинителство за начинот на кој беше приведен екс министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија Љубе Бошковски е само уште една потврда за начинот на работа на оваа институција.

СЈО: Се шири бројот на бараните кои прислушувале од УБК и МВР

Локално - 29.03.2016

СЈО потврди дека бараат осомничен функционер на УБК, има барање за налог за претрес, издадена е и наредба за лишување од слобода и поднесен е предлог за притвор, но судот вчера тоа не го дозволувал.

СЈО за НОВА: Трагаме по лице вработено во УБК

Либертас - 29.03.2016

СЈО ја потврди информацијата на НОВА дека се трага по лице вработено во УБК. СЈО побарало од судија на претходна постапка да издаде наредба наредба за претрес во домот на едно лице врабтено во УБК. Судијата одбил да даде налог за претрес.

ИНТЕРВЈУ ДАНИЦА ЧАДИЕВА: Допрва ќе гледаме притисоци врз Јанева и СЈО!

Фактор - 29.03.2016

Отсуството на реакција на државното Јавно Обвинителство за начинот на кој беше приведен екс министерот за внатрешни работи и лидер на Обединети за Македонија Љубе Бошковски е само уште една потврда за начинот на работа на оваа институција.

Не си играјте со оган, немате доволно сендвичи!

Локално - 29.03.2016

Не сум човек што се заканува, бидејќи сметам дека тоа е акт на насилство. Сепак, последните случувања во македонскиот Парламент во кој, само една недела пред неговото распуштање, на дневен ред експресно ги постави измените на Законот за кривична ...

Извештајот на СЈО и денеска пред пратениците во Собранието

Вечер Прес - 29.03.2016

Собранието на Република Македонија денеска треба да продолжи две седници – 97. и 99. седница Во рамки на 99. седница се очекува пратениците да ја започнат расправата за Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела ...

„Дневник": Неписменоста на СЈО станува легендарна

Вечер Прес - 29.03.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе кривична пријава, пишува Дневник. Ова е одговорот од СЈО за тоа дали ќе покренува постапка против ...

Кривичниот суд и тоа како ја коментира акцијата на СЈО

Либертас - 29.03.2016

На 23 март Основниот суд Скопје 1 излезе со соопштение до медиумите во врска со акцијата на Специјалното јавно обвинителство од претходната вечер, во рамките на која СЈО изврши претрес во Централниот регистар на Република Македонија.

СЈО го бара началникот на петтата управа Горан Груевски

Либертас - 29.03.2016

Началникот на петтата управа Горан Груевски во моментов не е достапен за Специјалното јавно обвинителство, а полицијата го бара за да овозможи негово сослушување, велат извори на НОВА во полицијата.

СДСМ води кампања според СЈО

Вечер Прес - 29.03.2016

СДСМ максимално ја користи работата на СЈО со реторика која ним им одговара и во тој контекст можам да кажам дека практично нивната кампања за овие избори се заснова исклучиво на активностите на СЈО, тие немаат никаква друга кампања, изјави Груевски ...

Јанева издала налог за апсење на висок функционер на УБК

Фактор - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за лишување од слобода на висок функционер на УБК, дознава 24 вести од сигурни извори во предистражната постапка. Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на ...

СЈО издало налог за претрес и апсење на началникот на петтата управа, Горан Груевски?!

Либертас - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за лишување од слобода на висок функционер на УБК. Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на сведоци и уништување докази, како и опасност од повторување на ...

Судијата дал налог, но претседателот на Основен суд 1 не дозволил претрес на Груевски

Либертас - 29.03.2016

Судијата Лазаревски кој не дал налог за претрес на Горан Груевски, според извори на Либертас од судот, во текот на вчерашниот ден сепак, прво потпишал такво решение. Но, како што тврдат нашите извори, претседателот на кривичниот суд Владимир ...

СЈО издало налог за претрес и апсење на висок функционер на УБК

Тера - 29.03.2016

Специјалното јавно обвинителство издало наредба за претрес и барање за лишување од слобода на висок функционер на УБК. Овие барања СЈО ги поднело поради опасност од бегство, влијание на сведоци и уништување докази, како и опасност од повторување на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Денешен - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Груевски: СДСМ нема идеи, ја користи работата на СЈО

Lider - 29.03.2016

Додека СДСМ максимално ја користи работата на Специјалното јавно обвинителство, а нивната кампања се темели исклучиво на активностите на СЈО, ние вработуваме, создаваме дела и на тој начин опстојуваме на политичката сцена, изјави претседателот на ...

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција во 11 часот

Фокус - 28.03.2016

Ова е втора по ред прес-конференција на СЈО, откако претходно почна акцијата „Титаник“ Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева најави нова прес конференција за денеска во 11 часот, откако претходно во февруари излегоа со „бомба“ во која во ...

Во живо – Прес-конференцијата на СЈО

ТВ21 - 28.03.2016

На следниот линк проследете ја прес-конференцијата на СЈО. ...

Нема собраниска расправа за СЈО

Телма - 28.03.2016

Извештајот на СЈО од прва стана последна точка на дневен ред на денешната собраниска седница. Пратениците нема да дебатираат се додека не се создадат деловнички можности, односно извештајот да добие зелено светло од работните тела, а специјалната ...

СЈО ги бара предметите кои произлегуваат од прислушуваните разговори

24 Вести - 28.03.2016

Катица Јанева не се откажува од Маѓар Телеком, и останатите случаи – за пиштолите на Зоран Верушевски, и за порнографијата на синот што се уште не ги добила од Петар Аневски. Од СЈО денеска му порачаа на претсеадтелот на Советот на јавни обвинители ...

Врвот на ДУИ на интернет, Јанева ќе чекала пријава

Дневник - 28.03.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе гони за објавувањето снимки од прислушувани приватни разговори само ако некое од засегнатите лица поднесе кривична пријава. Ова е одговорот од СЈО за тоа дали ќе покренува постапка против оние што деновиве ...

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

24 Вести - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99. седница на Собранието на Македонија.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Алсат-М - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

ТВ21 - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Утрински - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

СЈО го превзема ,,Шпион“ денеска прес конференција

Канал5 - 28.03.2016

Случајот „Шпион“ денеска се очекува да биде преземен од СЈО. До ова доаѓа по одржаното судско рочиште на Апелацискиот суд во Скопје минатата недела на кое беше соопштено дека СЈО го бара предметот во кој 17 лица во 2014 беа осудени на затворски ...

Денеска втора прес-конференција на СЈО

ТВ21 - 28.03.2016

За денеска во 11 часот е закажана прес конференција на Специјалното јавно обвинителство. После онаа од февруари во која беше соопштено за акцијата „Титаник“ ова ќе биде втора прес конференција на Катица Јанева.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Канал5 - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

СЈО го презема случајот „Шпион“

24 Вести - 28.03.2016

Случајот „шпион“ денеска се очекува да биде преземен од СЈО. До ова доаѓа по одржаното судско рочиште на Апелацискиот суд во Скопје минатата недела на кое беше соопштено дека СЈО го бара предметот во кој 17 лица во 2014 беа осудени на затворски ...

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

МРТ - 28.03.2016

На оваа седница, пратениците, меѓу другото, ќе расправаат и по предлогот за изменување на Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на ...

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

А1 On - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

Извештајот на Специјалното обвинителство денеска пред пратениците

МКД - 28.03.2016

Извештајот за активностите од првите шест месеци на работењето на Специјалното јавно обвинителство е на дневен ред на 99-та седница на Собранието на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница пратениците ќе расправаат и за предлогот за ...

Ќе се појави ли јанева: Извештајот на сјо Во собрание

Телеграф - 28.03.2016

Во рамки на седницата ќе бидат разгледани и повеќе предлог-закони за изменување и дополнување закони Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење ...

Катица Јанева ќе одржи прес-конференција во 11 часот

Капитал - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе одржи прес-конференција денеска во 11 часот, соопштија од тимот на Катица Јанева. Во соопштението е потенцирана молба до медиумите – „бројот на претставници од медиум да го ограничите на што е можно помал број ...

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Нетпрес - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

Прес конференција на СЈО во 11 часот

+инфо - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева најави нова прес конференција за денеска во 11 часот. Во период од еден месец, ова е втора прес конференција на СЈО, по првата која се одржа на 12 февруари кога беше објавена акцијата под името ...

Прес конференција на специјалната јавна обвинителка Јанева

Нова ТВ - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство за во 11 часот најави прес конференција. Последен пат кога СЈО имаше средба со новинарите беше во февруари кога го овбелодени отворањето на случајот Титаник за изборни нерегуларности.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Press24 - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

СЈО отвара нова истрага под името Тортура - првоосомничен Сашо Мијалков

Нова ТВ - 28.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес конференција објави дека започнува нова истрага под името Тортура, која се однесува на апсењето на лидерот на партијата Обединети за Македонија и екс министер за внатрешни работи Љубе ...

(ВИДЕО) Ристоска: Имаме податоци и за тортура врз Бошкoски во затворот

А1 On - 28.03.2016

„Ровер“, „Монструм“, се предмети за кои СЈО ќе се произнесе кога ќе има индикатори за покренување постапка. Засега во обвинителството комисија ги слуша материјалите и доколку се најде основа обвинителството веднаш ќе се произнесе.

Очајниот рејтинг на СДСМ и во иднина ќе резултира со политички настапи на Катица Јанева

Курир - 28.03.2016

Рејтингот на партијата која цела деценија е во опозиција е јасен показател дека граѓаните немаат доверба во СДСМ. Токму затоа партијата на Зоран Заев има единствен план во предизборниот период да води само негативна кампања.

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Курир - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.

Ристовска: СЈО ги доби сите документи од Централен регистар

Репортер - 28.03.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги добиле сите барани документи од Централниот регистар, потребни за дел од истрагите што ги води, соопшти на денешната прес-конференција, обвнителката на СЈО, Ленче Ристовска.

(ВИДЕО) Ристоска: Имаме податоци и за тортура врз Бошкски во затворот

Репортер - 28.03.2016

„Ровер“, „Монструм“, се предмети за кои СЈО ќе се произнесе кога ќе има индикатори за покренување постапка. Засега во обвинителството комисија ги слуша материјалите и доколку се најде основа обвинителството веднаш ќе се произнесе.

КАРАКАМИШЕВА: Специјалното обвинителство му е последна надеж на Заев

Телеграф - 28.03.2016

Јанева и СЈО се ставени во функција за драстично зголемување на партискиот рејтинг на Заев, и тоа е сигурно. Јанева и СЈО ќе направат сè во периодов до изборите, но и потоа, за целосна дискредитација на високите функционери на ВМРО-ДПМНЕ со цел да ...

Извештајот за активностите на СЈО на пленарна седница

Алфа - 28.03.2016

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци е на дневен ред на 99.