TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Студентите ќе останат гладни, додека владата се расфрла со пари за морски плодови, апетисани и пијалоци

А1 On - 24.09.2017

Сара Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека студентите ќе останат гладни откако владата укина еден од трите оброци кои им следуваат на студентите кои престојуваат во студентските домови.

ВМРО-ДПМНЕ: Студентите ќе останат гладни, додека владата троши луксузни јадења

Локално - 24.09.2017

Сара Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека студентите ќе останат гладни откако владата укина еден од трите оброци кои им следуваат на студентите кои престојуваат во студентските домови.

Тетово, студентите живеат во ужасни услови

Алсат-М - 23.09.2017

Нечистотијата, кражбите и несигурноста се секојдневие во студентската населба во Тетово. Алсат-М неколку пати информираше за ова ситуација, но за состојбата очигледно никој нема слух. Студентите се плашат за нивната судбина.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо подобар живот, студентите добија оброк помалку во студентските домови

А1 On - 23.09.2017

Сара Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиуми рече дека студентскиот живот и студентскиот стандард тонат во хаосот креиран од СДСМ и дека студентите како и сите други ја плаќаат цената на, како што рече, неспособноста на Заев и лагите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо подобар стандард, студентите добија оброк помалку

МКД - 23.09.2017

Студентите, како и сите други ја плаќаат цената на неспособноста на Заев и лагите со кои што ги зедоа гласовите на граѓаните, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ. „Наместо подобар живот, студентите добија оброк помалку во студентските домови.

Александрова: Студентите ја плаќаат цената на неспособноста на Заев

Курир - 23.09.2017

Студентскиот живот и студентскиот стандард тонат во хаосот што го креира СДС. Студентите, како и сите други ја плаќаат цената на неспособноста на Заев и лагите со кои што ги зедоа гласовите на граѓаните, истакна на денешната прес-конференција Сара ...

ВМРО-ДПМНЕ: Укинат појадокот за студентите во домовите

Макфакс - 23.09.2017

„Студентскиот живот и студентскиот стандард тонат во хаосот што го креира СДС. Студентите, како и сите други ја плаќаат цената на неспособноста на Заев и лагите со кои што ги зедоа гласовите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Укинат појадокот за студентите во домовите

Точка - 23.09.2017

„Студентскиот живот и студентскиот стандард тонат во хаосот што го креира СДС. Студентите, како и сите други ја плаќаат цената на неспособноста на Заев и лагите со кои што ги зедоа гласовите на граѓаните.

Владата на СДСМ ги храни со бадеми и морски плодови министрите, а на студентите им го скрати оброкот

Пулс24 - 23.09.2017

Скандалите кои секојдневно доаѓаат од Владата на Зоран Заев и СДСМ никако да престанат, овој пат јавноста е згрозена од одлуката на Владата на СДСМ да ги храни своите министри со бадеми и морски плодови, а да го скратува оброкот во студентките ...

Се затвараат диспензираните студии во Скопје?! – Студентите од Тетовскиот универзитет револтирани

ТВ21 - 22.09.2017

Студентите од Тетовскиот универзитет се револтирани против затворањето на диспензираните паралелки во Скопје. Тие денеска потпишаа петиција за да не се префрлаат во Тетово, туку да останат во Скопје.

СДСМ ќе штеди на студентите и младите: Им скратија оброк за повеќе пари во буџетот

Курир - 22.09.2017

„Планот за живот во Македонија“ со кој Заев ветуваше се и сешто пред изборите, по првите 100 дена откако е на власт, повеќе личи на план за богатење на неговиот потесен круг и масовно вработување на „шарените“.

Автентичен студентски активизам на Правниот факултет при УКЛО

Факултети - 22.09.2017

Покрај редовните активности на Правниот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски” - Битола, факултетот отворено го поттикнува и поддржува студентскиот активизам и студентското организирање.

СДСМ ќе штеди на студентите и младите: Им скратија оброк за повеќе пари во буџетот

Пулс24 - 22.09.2017

„Планот за живот во Македонија“ со кој Заев ветуваше се и сешто пред изборите, по првите 100 дена откако е на власт, повеќе личи на план за богатење на неговиот потесен круг и масовно вработување на „шарените“.

За Шекеринска лешници, за студентите трошки и вошки: Еден оброк помалку во студентските домови, храната богата со ...

Република - 22.09.2017

На Владата на Зоран Заев не ѝ се скапи лешниците и морските плодови од вкупно 85.000 евра со кои се гоштава министерката за одбрана, потпретседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска, но затоа ѝ е луксуз третиот оброк на студентите кои ги користат ...

Првиот академски час на БАС

Тера - 21.09.2017

БАС Академијата ја започна новата академска година, на десетата генерација на студенти на додипломските студии по Оперативен менаџмент. Предизвик да бидат присутни на првиот академски час беше за бруцошите.

Владата на СДСМ ги храни со бадеми и морски плодови министрите, а на студентите им го скрати оброкот од студентските ...

Курир - 23.09.2017

Скандалите кои секојдневно доаѓаат од Владата на Зоран Заев и СДСМ никако да престанат, овој пат јавноста е згрозена од одлуката на Владата на СДСМ да ги храни своите министри со бадеми и морски плодови, а да го скратува оброкот во студентките ...

Студентите останаа без појадок во студентските мензи

Сител - 20.09.2017

Иако во домот се сметени стотици студенти, во мензата затекнавме одвај десет млади луѓе кои ручаа. Никој не сакаше да ни зборува во камера, но кога го исклучивме микрофонот ни се пожалија дека не се задоволни од храната.

Бојчев, ДСЦ: Студентските бифеа се затворени, мензите ќе служат и појадок

Радио МОФ - 20.09.2017

Бифеата во студентските домови каде студентите досега можеа да доручкуваат се затворени. Мензите, пак, кои обично почнуваа со работа малку подоцна и служеа само ручек и вечера, отсега ќе служат храна со почеток од 10 часот и ќе нудат по три главни ...

Иселените млади ќе ги враќаа, а на студентите им кратат од храната: Владата на СДСМ го укина појадокот во студентските ...

Република - 20.09.2017

„Планот за живот во Македонија“ со кој Заев ветуваше се и сешто пред изборите, по првите 100 дена откако е на власт, повеќе личи на план за богатење на неговиот потесен круг и масовно вработување на „шарените“.

Дали се укинува појадокот во студентските домови - Наместо три оброци, ќе се добиваат два, за иста цена

Скопје инфо - 20.09.2017

Отсега наместо вообичаените три оброци кои им следуваа, идните академски граѓани кои одлучиле да ги користат услугите на студентските домови, за истата цена која ја плаќале и досега, ќе добиваат само два оброци.

Скандалозно: СДСМ го укина појадокот во студентските домови

Пулс24 - 20.09.2017

Планот за живот на СДСМ и најавите за подобар студентски стандард во периодот пред декемвриските избори ги зголемуваат маките на македонските студенти. По низата укинувања и стопирања на мерки наменети за нив, меѓу кои згаснувањето на дисперзираните ...

Почна академската година со многу проблеми за младите: Владата без слух за нивните потреби!

Курир - 19.09.2017

За студентите и професорите започна оваа академска година. Но, наместо безгрижно и амбициозно, младите со многу проблеми влегоа во факултетите. Владата предводена од лидерот на СДСМ, Зоран Заев нема слух за проблемите на студентите и им создава ...

Почна академската година со многу проблеми за младите: Владата без слух за нивните потреби!

Република - 19.09.2017

За студентите и професорите започна оваа академска година. Но, наместо безгрижно и амбициозно, младите со многу проблеми влегоа во факултетите. Владата предводена од лидерот на СДСМ, Зоран Заев нема слух за проблемите на студентите и им создава ...

Полицијата уби студент во Атланта

Канал5 - 18.09.2017

Полицијата го уби студентот Скот Шулц во студентскиот кампус во Атланта. Студентот , кој бил ЛГБТ активист е застрелан од полицијата , откако тргнал кон нив со нож . Но , подоцна било утврдено дека ножот не би можел да повреди некого , а студентот ...

Свечен прв академски час на дисперзираните студии во Кавадарци

Сител - 18.09.2017

На свечен начин денеска започна првиот академски час на дисперзираните студии во Кавадарци, кои се дел од универзитетот „Гоце Делчев" од Штип. Виолета Димовска, редовен професор на универзитетот, изјави дека таму се активни три факултети со шест ...

Владата на СДСМ ги укина дисперзираните студии, младите извисени

Курир - 18.09.2017

Животот за младите кој беше ветуван од страна Зоран Заев, најверојатно е живот за младите во странство, не во Македонија. Барем така велат бројките, во последните три месеци, период во кој на власт е СДСМ, а Владата ја предводи Зоран Заев, 20.000 ...

Владата на СДСМ ги укина дисперзираните студии, младите извисени

Република - 18.09.2017

Оваа година нема бруцоши на дисперзираните студии на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Министерството за образование предводено од новата влада и Зоран Заев го укинува уписот на дисперзирани студии на УКИМ за оваа година.

Владата на СДСМ ги укина дисперзираните студии, младите се извисени

Република - 18.09.2017

Владата на СДСМ ги укина дисперзираните студии, младите се извисени. Ова беше една нивните први одлуки откако стапија на власт. Владимир Нелоски од ВМРО-ДПМНЕ тогаш жестоко ја критикуваше одлуката на новата Влада да ги укине дисперзираните студии ...

Студент носел нож и тргнал кон американски полицајци: Го убиле на лице место

Точка - 18.09.2017

Полицајците на снимката викаат "фрли го ножот", а според други верзии, се слуша и гласот на студентот кој им вели да пукаат. Полицајците во Џорџија го убиле студентот Скот Шулц, кој со нож тргнал на нив и одбил да отстапи.