TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Безредија на антиизраелските протести во Франција

Deutsche Welle - 27.07.2014

Во протестите во Париз против израелската воена акција во Појасот Газа дојде до судири. Демонстрациите не беа одобрени, а полицијата уапси над 70 лица. Во Германија протестите поминаа мирно.

Во бикини и автоматска пушка на плажа

ЗаЗабава - 27.07.2014

Фотографија на која се гледа израелска девојка во бикини со автоматска пушка обесена на рамо за кратко време стана хит на Фејсбук. Се претпоставува дека оваа малку облечена, но одлично вооружена ...

Еврејски активисти со кукли протестирале против нападите во Газа!

Н.Македонија - 27.07.2014

Активисти од групата „Евреите против геноцидот“ протестирале против убивањето деца во појасот газа, јави агенцијата Анадолија Членовите на групата се собрале пред Врховниот суд во Западен Ерусалим и ...

Уапсени над 70 демонстранти во Париз на антиизраелските протести

Локално - 27.07.2014

Во протестите во Париз против израелската воена акција во Појасот Газа дојде до судири. Демонстрациите не беа одобрени, а полицијата уапси над 70 лица.

(Фото) Во Газа убиени над 900 лица. Во светот расте бројот на протести против воената интервенција на Израел

еМагазин - 27.07.2014

Билансот на жртвите во Газа достигна над 900 лица, откако Израел ја почна операцијата „Раб на одбраната„, на 8 јули. Меѓународната заедница врши притисок врз двете страни да постигнат прекин на ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Прават секси селфи за да го дигнат моралот на израелските војници

Бриф - 27.07.2014

Дел од девојките во Израел решија да го дигнат моралот на израелските војници со секси фотографии кои ги постираат во специјална група на ...

ФОТО: Израелска девојка во бикини со автоматска пушка на плажа

Курир - 27.07.2014

Фотографија на која се гледа израелска девојка во бикини со автоматска пушка обесена на рамо за кратко време стана хит на Интернет. Се претпоставува дека оваа одлично вооружена девојка е припадничка ...

Израелска девојка во бикини со автоматска пушка на плажа (ФОТО)

Република - 27.07.2014

Фотографија на која се гледа израелска девојка во бикини со автоматска пушка обесена на рамо за кратко време стана хит на Интернет. Се претпоставува дека оваа одлично вооружена девојка е припадничка ...

ФОТО: Вака се дава подршка на израелските војници

БезПардон - 27.07.2014

Илјадници луѓе во Израел објавуваат разголени фотографии на Фејсбук во вид на поддршка на израелските сили. Е сега, бидејќи во израелската војска има и мажи и жени, се појавиле две Фејсбук групи – ...

ФОТО Што се случува - девојка во бикини со автоматска пушка се шета на плажа!

Sky - 27.07.2014

Фотографија на која се гледа израелска девојка во бикини со автоматска пушка обесена на рамо за кратко време стана хит на Фејсбук. Се претпоставува дека оваа малку облечена, но одлично вооружена ...

ФОТО: Наместо освежување, оваа израелска девојка носи АВТОМАТСКА ПУШКА на плажа

Пулс24 - 27.07.2014

Фотографијата на која се гледа девојка во бикини со автоматска пушка на грбот, стана вистински хит по социјалните мрежи! Се шпекулира дека таа е дел од Армијата на Израел, бидејќи нејзините војници ...

ФОТО: Голи девојки даваат поддршка на израелските војници

Денешен - 27.07.2014

Девојките објавуваат свои разголени фотографии во знак на поддршка на младите Израелци кои се на фронтот, односно ја напаѓаат Газа. Некои нудат секс, а некои само малку гледање.

Девојка во бикини со автоматска пушка на плажа!

Денешен - 27.07.2014

Фотографија на која се гледа израелска девојка во бикини со автоматска пушка обесена на рамо за кратко време стана хит на Фејсбук . Се претпоставува дека оваа малку облечена, но одлично вооружена ...

(ФОТОГРАФИИ) Со голи гради до победа во Газа

Falanga - 27.07.2014

"После борбата, наместо да јадат, да се тушираат или да се јават дома, цела единица ги гледа фотографиите на Фејсбук", вели Бејо.. Уште еден бизарен тренд се појавил на израелските социјални мрежи.

Смее ли Германија да го критикува Израел?

Deutsche Welle - 26.07.2014

Дискусијата не е нова, но поради приликите во Појасот Газа жестоко се разгоре. Каде завршува оправданата критика, а каде почнува антисемитизмот? Никаде како во Германија не се расправа поконтроверзно ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа во израелската офанзива

24 Вести - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на над илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Вештачки арапски град во кој израелските војници вежбаа за борба во Газа

Н.Македонија - 26.07.2014

Израелската војска која води улична борба во Газа со припадниците на Хамас се разликува по начинот на делување во споредба со претходните операции. Израелската војска за ваквиот начин на дејствување ...

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

А1 On - 26.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

ВИДЕО: Израел во лажен град ги подготвува своите специјалци за војна

А1 On - 26.07.2014

Специјалци на израелската војска во моментов се ангажирани во појасот Газа, каде што е во тек голема акција против Хамас. Борбите во Газа се водат во тесни градски улици и тој начин на војување се ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

А1 On - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

+инфо - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Њујорк протестира против убиствата во Газа

Локално - 26.07.2014

Околу 2.500 луѓе се собраа во близина на “Тајмс Скуер” во Њујорк во знак на протест против воените дејствија на Израел во Појасот Газа. Некои од демонстрантите дојдоа со палестински знамиња.

Продолжуваат борбите во Појасот Газа, бројот на загинати надмина 900

МРТ - 26.07.2014

И покрај најавеното дванаесет часовно примирје, на што се согласи Израел по посетата на државниот секретар Џон Кери, продолжија борбите во Појасот Газа.

Над илјада жртви во Појасот Газа меѓу нив 139 деца

Локално - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа

Сител - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Од крвопролевањето во Газа: Ужаснат и скршен, таткото го држи телото на своето мртво бебе по 18-дневното бомбардирање!

Точка - 26.07.2014

Тот е едно од 800-те Палестинци - главно цивили од кои 120 деца - убиени по две неделното бомбардирање од страна на силите на Изреал. Врисоците од болка на уништениот татко кој во раце го држи ...

За ова се борат Израелците во Газа

Точка - 26.07.2014

Уште еден бизарен тренд се појавил на израелските социјални мрежи. Девојките објавуваат свои разголени фотографии во знак на поддршка на младите Израелци кои се на фронтот, односно ја напаѓаат Газа.

Над илјада луѓе загинале во Појасот Газа, од нив 192 деца

Телеграф - 26.07.2014

Во израелската офанзива повредени се приближно 6.000 луѓе Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада . Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум ...

Бизарно: Девојки со голи слики на фејсбук ги поддржуваат израелските војници и им ветуваат секс

Република - 26.07.2014

Во ек на крвавиот конфликт и напад на Израел на Палестина, на интернет се појави нов, бизарен тренд. Девојки се фотографираат голи или во долна облека и овие фотогрфии ги поставуваат на фејсбук во ...

Четири деца загинаа од ракета истрелана врз Синај, во близина на Газа

Макфакс - 26.07.2014

Четири деца се убиени а уште пет луѓе се ранети во саботата кога ракета паднала во близина на неговата куќа во Рафах, египетски град на Синај во близина на границата со палестинската енклава Појасот ...

Протести во Њујорк поради убиствата во Газа

Inpress - 26.07.2014

Њујорк, 26. јули 2014 (ИНПРЕС) Околу 2.500 луѓе се собраа во близина на „Тајмс Сквер“ во Њујорк во знак на протест против воените дејствија на Израел во Појасот Газа.

Над илјада мртви во појасот Газа

Maxim - 26.07.2014

Бројот на жртвите во израелската офанзива во Газа се искачи на илјада. Денеска во текот на привременото примирје, од под урнатините ширум Појасот Газа извлечени се најмалку сто тела, потврдија ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

24 Вести - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

24 Вести - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

24 Вести - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Билансот на жртвите во Газа се искачи на над 800

Р.С.Европа - 25.07.2014

Најновите гранатирања во Израел ја доведоа бројката на палестински жртви во Газа до над 800. Портпаролот на палестинската Служба за итни случаи, Ашраф ал Кудра рече дека во воздушен напад врз една ...

Палестински „ден на гневот“ поради Газа

Р.С.Европа - 25.07.2014

Палестинските лидери денеска повикаа на протести во Западниот Брег за да се искаже гневот поради израелската офанзива во Газа. До ова дојде откако вчера 15 палестинци загинаа по израелското ...

Битки во Појасот Газа- ЕУ бара истрага за гранатирањето на училиштето на ОН

Нова ТВ - 25.07.2014

Припадниците на военото крило на Хамас убиле 10 израелски војници во градот Баит Ханоун, јави Анадолија. Според израелските медиуми, израелскиот владин кабинет го разгледува предлогот на ...

Протести во Иран за поддршка на Палестинците

Р.С.Европа - 25.07.2014

Во Иран денеска се одржаа протести во знак на поддршка на Палестинците додека продолжува израелската офанзива врз Појасот Газа. Државните медиуми јавија дека милиони луѓе учествувале на протестите по ...

Во израелски напад на училиште убиени и работници на ОН

МКД - 25.07.2014

Активисти на Обединетите нации загинале во израелски напад на училиште во Газа, објавил синоќа генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и „остро го осудил“ нападот.

Во Газа непрестано се гине, досега над 800 жртви

Утрински - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Од протестите во Скопје против нападите на Израел врз Газа

МКД - 25.07.2014

Денеска во Скопје се одржа Марш на мирот, како поддршка на жртвите во појасот Газа. Целта на Маршот беше да се упати порака до Израел да престане да ги убива цивилите во Газа.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Алфа - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Вистината за судирите во Газа

365 - 25.07.2014

Во вестите за светот највознемирувачко секојдневие е она што се случува на Појасот Газа. Истовремено, пренесувајќи агенциски вести ние сме преплавени со мислења кои што од секоја насока ни посочуваат ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Алсат-М - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

А1 On - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

А1 On - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

А1 On - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Н.Македонија - 25.07.2014

Палестинскиот министер за правда Салем ал Сака и јавниот обвинител во Газа, Исмаил Џабр, покренаа, преку адвокат во Париз, законска процедура против Израел поради 18-дневните судири меѓу борците на ...

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

А1 On - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Воените конфликти го уриваат туризмот – Израел ја губи битката

Фактор - 25.07.2014

Ова лето Омер Бендџоја започна работа како продавач на пијалоци, храна и разгледници на ридот, кој нуди една од најубавите панорамски глетки кон Ерусалим.

Палестинците го тужат Израел во Хаг за воени злосторства

Фактор - 25.07.2014

Палестинските власти денеска пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг поднесоа тужба против Израел за воените злосторства извршени во Газа. Палестинскиот министер за правда Салем ал-Сака и јавниот ...

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

+инфо - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

+инфо - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

+инфо - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

(ФОТО) Во Призрен одржани протести во знак на поддршка на Палестина

Фактор - 25.07.2014

Мирни протести со неколку стотици учесници денеска околку 13:30 часот се одржаа во Призрен , каде истите прошетаа носејќи транспаренти со пораки за поддршка за жителите на Газа .

Мирни пропалестински протести и во Скопје

Канал5 - 25.07.2014

Поддршка за палестинскиот народ денеска дојде и од протесниот марш во Скопје. Да престанат убивањата на цивилното население во појасот Газа, побараа стотина граѓани кои се приклучија на глобалниот ...

Над 800 загинати во израелската офанзива во појасот Газа

Канал5 - 25.07.2014

Најмалку двајца Палестинци настрадаа во протестите на Западниот брег, а над 200 се повредени во судирот со полицијата. Околу 10 илјади Палестинци вчеравечер протестираа против израелската офанзива со ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Сител - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Во Скопје Марш на мирот за поддршка на Газа

Сител - 25.07.2014

Со трогателни слики, транспаренти и извици – Израел терорист, денеска кај стоковната куќа мост беше одржан марш на мирот за поодршка на појасот Газа и секојдневното убивање на цивили во оваа област.

Повеќе од 800 загинати во израелската операција во Газа

Либертас - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Бројот на жртви во Газа надмина 800

МРТ - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

Сител - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа денеска во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Мртви се бројат и на Западниот Брег

Либертас - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Сител - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Палестинските власти поднесоа тужба против Израел до судот во Хаг

Канал5 - 25.07.2014

Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени злосторства извршени во Појасот Газа.

Над 800 убиени Палестинци од Израел

Локално - 25.07.2014

Израелската армија погоди во петокот наутро живеалиште во Газа, убивајќи еден од жителите. Така бројот на загинатите Палестинци од почетокот на израелската офанзива од 8 јули надминa800.

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

Сител - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ: Протести за поддршка на Појасот Газа, ИВЗ против

Телеграф - 25.07.2014

Бараме македонската Влада јавно да го осуди она што се случува во Појасот Газа, како што тоа го направија многу држави во светот, велат организаторите Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се ...

ПРОТЕСТ ЗА ГАЗА: Полицијата не дозволи демонстрантите да дојдат до Музејот на холокаустот

Телеграф - 25.07.2014

На платото пред пред влезот на Чаршијата беа поставени фотографии од случувањата во Појасот Газа и од убиствата на деца и цивили кои, според демонстрантите, ги извршиле израелските сили Стотина ...

ГАЗА: Загинати над 800 лица

Телеграф - 25.07.2014

Ова е најкрвавиот конфликт во Појасот Газа од воената операција во 2009 година Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Точка - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори, пренесе МИА.

ЧОМСКИ: Само Турција не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

Телеграф - 25.07.2014

Американскиот филозоф и активист ги обвини САД дека го поддржуваат Израел поради сопствените стратегиски интереси Турција е единствената држава што не ја прифаќа неправдата кон Палестинците.

Четворица Палестинци загинаа на Западниот брег

Телеграф - 25.07.2014

Палестинските здравствени власти соопштија дека двајца млади луѓе биле убиени во селото Хавара во северниот дел на Западниот Брег, но засега не е позната причината за нивната смрт Четворица ...

Денеска во Скопје протести за поддршка на Појасот Газа

Бриф - 25.07.2014

Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се одржи денеска во Скопје во организација на повеќе невладини организации и здруженија. Целта на маршот е да се испрати порака до Израел да престане со ...

ИЗРАЕЛСКА ОФАНЗИВА: Убиени најмалку 815 Палестинци и 34 Израелци

Телеграф - 25.07.2014

Според невладините организации, околу 80 проценти од убиените Палестинци се цивили, меѓу кои има многу жени и деца Во 18. дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа се убиени ...

Палестина поднесе тужба до Израел во судот во Хаг

Телеграф - 25.07.2014

Правни експерти се сомневаат дека МКС ќе ја прифати палестинската тужба против Израел Палестинските власти поднесоа денеска тужба против Израел до Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг поради воени ...

Билансот на жртвите во Газа се искачи на над 800

БезПардон - 25.07.2014

Најновите гранатирања во Израел ја доведоа бројката на палестински жртви во Газа до над 800. Портпаролот на палестинската Служба за итни случаи, Ашраф ал Кудра рече дека во воздушен напад врз една ...

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Нетпрес - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори, пренесе МИА.

Денеска во Скопје протести за поддршка на Појасот Газа

Скопје инфо - 25.07.2014

Марш на мирот за поддршка на Појасот Газа ќе се одржи денеска во Скопје во организација на повеќе невладини организации и здруженија. Целта на маршот е да се испрати порака до Израел да престане со ...

Од почетокот на нападите во Газа убиени со 800 Палестинци и 33 Израелци

Република - 25.07.2014

Најмалку двајца Палестинци се убиени на Западниот брег на протестите против израелската воена акција на Газа, соопштија официјални лица. Најмалку 10 илјади демонстранти маршираа од Рамала кон источен ...

Стоп за агресијата во Газа – мирен протест во Скопската Чаршија

Република - 25.07.2014

Порака „Стоп за агресијата во Газа“ денеска на мирниот протест во Старата Скопска чаршија група демонстранти испратија до меѓународната заедница и властите во Израел.

Мртви се бројат и на Западниот Брег

БезПардон - 25.07.2014

Четворица Палестинци загинаа во одвоени инциденти на Западниот Брег, каде се зголемува тензијата поради конфликтот меѓу Израел и исламистичкото движење Хамас во Појасот Газа.

Чомски: Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците

Република - 25.07.2014

Турција е единствената држава која не ја прифаќа неправдата кон Палестинците. Тоа е мое мислење изјави американскиот филозоф и активист Ноам Чомски за турската новинска агенција Анадолија.

Бројот на жртви во Појасот Газа над 800 лица

Курир - 25.07.2014

Бројот на загинати во израелската воена акција во Појасот Газа надмина 800 лица, откако во најновиот напад врз градот Кан Јунис загина најмалку едно лице, соопштија болнички извори.

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

МКД Прес - 25.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Во 18 дена од израелската офанзива на Појасот Газа убиени 815 Палестинци и 34 Израелци

Денешен - 25.07.2014

Во 18-те дена од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа убиени се најмалку 815 Палестинци, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на локалната служба за итна медицинска помош.

Вистината за судирите во Газа

МКД Прес - 25.07.2014

Во вестите за светот највознемирувачко секојдневие е она што се случува на Појасот Газа.Истовремено, пренесувајќи агенциски вести ние сме преплавени со мислења кои што од секоја насока ни посочуваат ...

Билансот на жртвите во Газа се искачи на над 800

Falanga - 25.07.2014

Израел продолжува со својата 18-дневна кампања да се искоренат ракетните напади во Газа.. Најновите гранатирања во Израел ја доведоа бројката на палестински жртви во Газа до над 800.

Ритче со поглед на војна

Deutsche Welle - 24.07.2014

На периферијата на Појасот Газа се собираат новинари и љубопитници и ги набљудуваат воените случувања. Има изблици на воодушевување од бомбашките напади, а малку сочувство со луѓето во Газа.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

24 Вести - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Израел треба да е во Германија

Оff.net - 24.07.2014

Израел и Палестина пак се пукаат. Цивилите пак гинат. Семејствата губат домови, хаосот продолжува. Пак. Ништо од ова немаше да се случува ако Израел беше сместен онаму каде што има логика: Во ...

Газа -прекинот на огнот од витално значење

Р.С.Европа - 24.07.2014

Хуманитарниот шефот на ОН Валери Амос изјави дека прекинот на огнот во Газа е од витално значење и дополни оти ситуацијата е влошена . Амос на конференцијата на ОН во Токио вчера рече дека главен ...

Над 700 лица досега загинаа во Појасот Газа

Нова ТВ - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Нападнато училиште во Газа, седум жртви

Р.С.Европа - 24.07.2014

Палестинските власти соопштија дека најмалку седум лица загинале, а многу биле повреди во израелскиот напад на едно училиште на ОН во Појасот Газа. Според властите, во училиштето имало стотици луѓе ...

Астронаут од вселената го сликал нападот врз Газа (ФОТО)

МКД - 24.07.2014

Германски астронаут успеал да ја фотографира воената зона во Газа од вселената, поточно од Меѓународната вселенска станица. Тој ја нарекол негова „најтажна фотографија досега“.

Ритче со поглед на војна

think.mk - 24.07.2014

На периферијата на Појасот Газа се собираат новинари и љубопитници и ги набљудуваат воените случувања. Има изблици на воодушевување од бомбашките напади, а малку сочувство со луѓето во Газа.

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

Алфа - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

А1 On - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Најтажната слика досега: Астронаут ја фотографираше офанзивата во Газа од вселената

А1 On - 24.07.2014

Германски астронаут ја фотографираше најголемата израелска офанзива во Газа од меѓународната вселенска станица. Тој фотографијата ја нарече како „најтажната фотографија досега“.

Најтажната фотографија од вселената

Идивиди - 24.07.2014

- Мојата најтажна фотографија до сега, напишал германскиот астронаут Александер Герст, кој ја фотографирал Газа од Меѓународната вселенска станица. На фотографијата се гледа околината на Газа со ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Израелско-палестинска војна за тунелите во Газа

Н.Македонија - 24.07.2014

Копнената офанзива на израелската армија во Газа е војна за уништување на подземните тунели, преку кои припадниците на палестинската организација Хамас ги користат за свое делување и влегување на ...

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

А1 On - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Најтажната фотографија: Војната во Газа се гледа од небото

Црнобело - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст кој работи на Меѓународната вселенска станица како геофизичар и вулканолог, на Твитер ја објави најтажната фотографија.

Експлозиите во Газа и Израел видени од вселената

Кајгана - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст на Twitter објави снимки од Меѓународната вселенска станица направени над Газа и Израел. Неговиот опис гласи дека ова се досега најтажните фотографии што ги има ...

Мадона со апел да прекине убивањето деца во Газа

А1 On - 24.07.2014

Овие цвеќиња се невини како децата во Газа! Кој има право да ги уништи? Никој! Прекинете го огнот!, напиша Мадона на ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

+инфо - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која, според нив, има централна улога во угнетувањето на ...

Бројот на жртви во Појасот Газа вчера достигна 707 лица

+инфо - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа.

Газа: Седум лица загинаа во бомбадирање на училиште на Обединетите нации

Фактор - 24.07.2014

Најмалку седум лица се убиени денеска во експлозии од тенковски гранати во зграда во која се наоѓало училиштето на Обединетите нации во северниот дел на појасот Газа, изјавија палестински здравствени ...

(ФОТО) Најтажната глетка од вселената над Газа

Фактор - 24.07.2014

Вчерашниот судир во појасот Газа бил толку жесток што експлозиите можеле да се видат од вселената. Германскиот астронаут Александар Герст објави фотографии на Твитер кои ги снимил од 320 километри ...

Поранешни израелски војници ја одбија службата во резервниот состав

Локално - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Над 50 израелски резервисти одбија да служат во армијата поради угнетување на Палестинците

Сител - 24.07.2014

Над 50 поранешни израелски војници одбија да служат во резервниот состав на израелската армија, изразувајќи жалење за дејноста во војската, која според нив има централна улога во угнетувањето на ...

Валери Амос – ситуацијата во Газа е ужасна

Канал5 - 24.07.2014

Хуманитарниот шефот на ОН Валери Амос бара прекин на огнот во Газа бидејќи тоа е од витално значење и оти ситуацијата е влошена. Амос на конференцијата на ОН во Токио потврди дека главен приоритет е ...

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Локално - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Повеќе од 700 жртви во израелската операција во Газа

Либертас - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа.

Франција: Мирни протести за Газа

Точка - 24.07.2014

Илјадници Французи мирно протестираа во Париз и уште неколку градови заради израелската офанзива во Газа. Демонстрантите се одзвале на повикот на левичарските партии, синдикатите, групите за заштита ...

Фотографија од вселената: Ова е најтажната фотографија која сум ја направил

Точка - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александер Герст објавил фотографија од Газа од вселената, додавајќи дека тоа е најтажната фотографија која некогаш ја снимил. "Мојата најтажна фотографија до сега.

Словенија: Протест за поддршка на Палестинците

Точка - 24.07.2014

Во знак на поддршка на Палестинците во Газа, вчера во Љубљана е одржан протест пред претставништвото на Европската комисија во Словенија. Учесниците на протестот изразиле несогласување со политиката ...

БАН ИНФОРМИРАН: Во училишта во Газа сместени ракети што подоцна „исчезнале“

Телеграф - 24.07.2014

Портпаролот на Бан соопшти дека Генералниот секретар на ОН изразил „револт“ поради овој инцидент Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека е „алармиран“ поради информациите дека во училишта ...

ГАЗА: Бројот на жртви достигна над 700 лица

Телеграф - 24.07.2014

Според очевидци, палестинското крајбрежје е целосно во мрак поради претходниот напад врз главната електроцентрала Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 ...

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Точка - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесе МИА.

Нови жртви во Израел преку ноќта, Хамас не попушта без укинување на блокада

Тера - 24.07.2014

Американската сојузна агенција за цивилно воздухопловство (FAA) ја укина во четвртокот забраната за авиокомпаниите за летовите за Израел, но предупреди на „многу нестабилната локална ситуација", ...

Советот за човекови права на ОН ќе ја истражува израелската офанзива, САД се противат

NewTime - 24.07.2014

Советот за човекови права при Обединетите нации со седиште во Женева, го засили во средата навечер притисокот врз Израел носејќи одлука што поскоро да испрати независна комисија којашто ќе спроведе ...

Франција: Мирни протести за Газа

Нетпрес - 24.07.2014

Илјадници Французи мирно протестираа во Париз и уште неколку градови заради израелската офанзива во Газа. Демонстрантите се одзвале на повикот на левичарските партии, синдикатите, групите за заштита ...

Словенија: Протест за поддршка на Палестинците

Нетпрес - 24.07.2014

Во знак на поддршка на Палестинците во Газа, вчера во Љубљана е одржан протест пред претставништвото на Европската комисија во Словенија. Учесниците на протестот изразиле несогласување со политиката ...

Појасот Газа од вселената: „Ова е мојата најтажната фотографија досега“

Таратур - 24.07.2014

Во средата вечерта вооружениот судир во Појасот Газа беше толку жесток што испалувањето и истрелите на рактените плутони и другото оружје беа видливи и од вселената.

Бројот на жртви во Појасот Газа достигна над 700 лица

Курир - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесува ДПА.

Бројот на жртви на Појасот Газа достигна над 700 лица

Нетпрес - 24.07.2014

Бројот на жртви во израелската воена операција во Појасот Газа веќе достигна 707 лица, а над 4.500 се повредени, соопшти синоќа портпарол на министерството за здравство на Појасот Газа, пренесе МИА.

ФОТО: Фотографија од вселената: Ова е најтажната фотографија која сум ја направил

За Се - 24.07.2014

Германски астронаут ја фотографираше најголемата израелска офанзива во Газа од меѓународната вселенска станица. Тој фотографијата ја нарече како „најтажната фотографија досега“.

НАЈТАЖНАТА ФОТОГРАФИЈА: Судирот во Газа видлив од вселената!

Sky - 24.07.2014

Социјалните мрежи денеска се преплавени со една фотографија, „најтажната фотографија досега“, која ја снимил астронаутот на Меѓународната вселенска станица Александер Герст - станува збор за ...

Појасот Газа од вселената: „Ова е мојата најтажна фотографија досега“

Република - 24.07.2014

Вчерашниот конфликт во појасот Газа бил толку жестока што пожарот можел да се види од вселената. Германскиот астронаут Александар Герст на Твитер објавил фотографии направени на повеќе од 320 ...

Најтажната фотографија: Од вселената сликал напад врз Газа

Нетпрес - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст го фотографирал израелскиот напад врз Појасот Газа од вселената. Тој објавил фотографии направени на повеќе од 320 километри над Земјата, од Меѓународната ...

ФОТО: Ова е најтажната фотографија која го зави светот во црно

Press24 - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст објави фотографија која дефинитивно ќе ви го скрши срцето. Оваа фотографија од Вселената е направена во моментот кога е срушен малезискиот авион. Погледнете..

Советот за човекови права на ОН ќе ја истражува израелската офанзива, САД се противат

Макфакс - 24.07.2014

Советот за човекови права при Обединетите нации со седиште во Женева, го засили во средата навечер притисокот врз Израел носејќи одлука што поскоро да испрати независна комисија којашто ќе спроведе ...

Нови жртви во Израел преку ноќта, Хамас не попушта без укинување на блокада

Макфакс - 24.07.2014

Американската сојузна агенција за цивилно воздухопловство (FAA) ја укина во четвртокот забраната за авиокомпаниите за летовите за Израел, но предупреди на „многу нестабилната локална ситуација“, ...

Медиуми: Над 50 израелски војници одбиле да служат

Макфакс - 24.07.2014

Повеќе од 50 израелски војници потпишале петиција за откажување од пополнување на редовите на постојаниот резервен состав на Војската на одбраната на Државата Израел (ЦАХАЛ), во знак на протест ...

Најмалку 16 мртви, од кои шест деца и бебе, во училиште на ОН во Газа

Макфакс - 24.07.2014

Најмалку 16 лица, од кои седум деца меѓу кои и едно бебе, се убиени а околу 200 се ранети кога гранати од израелски тенкови погодиле училиште на Обединетите нации во Газа, изјави портпаролот на ...

Палестински ракети биле сместени во училиштата во Газа

Макфакс - 24.07.2014

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, истакнал во средата дека е „вознемирен“ поради наводите дека дел од палестинскиот ракетен арсенал бил сместен во училиштата со кои раководат ОН ...

Ноам Чомски - САД уште еднаш го предадоа муслиманскиот свет

Inpress - 24.07.2014

Вашингтон, 24. јули 2014 (ИНПРЕС) Луѓето денес во светот премногу очекуваат од меѓународната заедница, која не постои и е само измама за обичниот народ, смета угледниот американски филозоф, професор ...

ГАЗА: 707 лица се загинати во о израелската воена операција

Falanga - 24.07.2014

Во напад на израелската авијација по полноќ врз зграда во бегалскиот камп Џабалија, во северниот дел на Газа загинаа едно дете и тројца возрасни мажи..

ФОТО: Експлозијата на малезискиот авион снимена од вселената

Maxim - 24.07.2014

Германскиот астронаут Александар Герст објави фотографија која дефинитивно ќе ви го скрши срцето. Оваа фотографија од Вселената е направена во моментот кога е срушен малезискиот авион. Погледнете..

Кога осудата на Израел станува анти-семитизам?

Deutsche Welle - 23.07.2014

Паралелно со ширењето на про-Газа протестите низ Европа расте и анти-еврејското расположение. Во дебатата која се отвори во Германија се бара дистинкција меѓу критика на израелската политика и омраза ...

Блиски Исток: Кери гледа зрак надеж

Deutsche Welle - 23.07.2014

Американскиот министер за надворешни работи со своите разговори со Израел и Палестинците внесува малку надеж. Високиот комесар на ОН за бегалци, Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како ...

Седница на Советот на ОН за човекови права за ситуацијата во окупираните палестински територии

24 Вести - 23.07.2014

Советот на ОН за човекови права денеска во Женева ќе одржи вонредна седница за ситуацијата во окупираните палестински територии, вклучително Источен Ерусалим.

ОН-Израел можеби извршил воени злосторства во Газа

Р.С.Европа - 23.07.2014

Високиот комесар за човекови права на ОН, Нави Пилај изјави дека Израел можеби извршил воени злосторства за време на воената офанзива против милитантите на Хамас во Појасот Газа.

Бесен Израелец нападнал новинар на Би-би-си, израелската војска пукала во канцелариите на Ал џезира (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2014

Репортерот на ТВ-мрежата Би-би-си вчера бил нападнат од гневен израелски цивил за време на известувањето во живо за стравотиите што се случуваат во Газа.

ОН: Израел можеби извршил воени злосторства со убивањето цивили

МКД - 23.07.2014

Најмалку десет Палестинци и два израелски војници загинале во синоќешните напади на Газа, додека расте бесот на Палестинците, кои го обвинуваат Израел дека ги прекршил сите меѓународни и морални ...

Во Газа драматично, бројот на загинати се искачи на 639

Утрински - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, пренесе ДПА. Бројот на палестински жртви во 16. ден од израелската воена операција се искачи на 639, ...

Палестинците предложија петдневно примирје и преговори за конфликтот во Појасот Газа

А1 On - 23.07.2014

Палестинското раководство му предложи на Египет план за петдневно примирје во Појасот Газа, за време на кое би се одржале преговори за прекин на огнот меѓу Палестинците и Израел.

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

А1 On - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Седница на Советот на ОН за човекови права за ситуацијата во окупираните палестински територии

А1 On - 23.07.2014

Советот на ОН за човекови права денеска во Женева ќе одржи вонредна седница за ситуацијата во окупираните палестински територии, вклучително Источен Ерусалим, јави ИТАР-ТАСС.

ВИДЕО: Новинар се расплака поради случувањата во Газа

А1 On - 23.07.2014

Известувањето од појасот Газа, каде што се случуваат крвави борби помеѓу припадниците на палестинската милитантна организација Хамас и израелските воени сили, е тешка задача дури и за најискусните ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Алсат-М - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

А1 On - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

+инфо - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

+инфо - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Не стивнуваат нападите на Израел врз Газа

МРТ - 23.07.2014

Советот за безбедност на ОН денеска во Женева ќе одржи вонредна седница на која главан тема ќе биде кршењето на човековите права во Газа, откако над 650 луѓе, најмногу цивили и деца, загинаа во ...

Седница на Советот на ОН за човекови права за ситуацијата во окупираните палестински територии

Сител - 23.07.2014

Советот на ОН за човекови права денеска во Женева ќе одржи вонредна седница за ситуацијата во окупираните палестински територии, вклучително Источен Ерусалим, јави ИТАР-ТАСС.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Газа- предложено пет дневно примирје

МРТ - 23.07.2014

Советот за безбедност на ОН за човекови права денеска во Женева ќе одржи вонредна седница за сите кршења на човековите права во Газа по барање на Египет.

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

Сител - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

Либертас - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Нападнат новинар на БиБиСи од израелски цивил

Локално - 23.07.2014

Израелски цивил нападнал новинар на светската новинарска агенција БиБиСи, додека известувал за конфликтот меѓу Израел-Палестина. Ферас Хатиб известувал од израелскиот град Ашкелон во близина на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Сител - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639, над 4 илјади се повредени

Либертас - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Вечер - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави вчера ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се искачи ...

Повеќе од 650 убиени во Појасот Газа: Бројката е во пораст!

Точка - 23.07.2014

Од почетокот на израелските антитерористички операции настрадаа 638 Палестинци и 29 Израелци, а црниот биланс е во пораст. Израелските одбранбени сили (ИДФ) напредуваат во Појасот Гааза, но се ...

Палестинскиот премиер: Да се укине блокадата на Газа

Точка - 23.07.2014

Палестинскиот премир Рами Хамдала денеска изјавил дека укинувањето на економската блокада на појасот Газа мора да биде дел од секој договор за прекин на огнот, оценувајќи дека е време да престане ...

ОН: Вонредна седница на Советот за човекови права

Телеграф - 23.07.2014

Палестинската набљудувачка мисија во ОН бара итно да биде испратена независна, меѓународна комисија, што ќе ги разгледа сите нарушувања на човековите права и на меѓународното хуманитарно парво во ...

ПИЛАЈ: Да се прави разлика меѓу цивилите и учесниците во воени дејства

Телеграф - 23.07.2014

Високиот комесар на ОН за човекови права, Нави Пилај, вели дека операциите на Израел би можеле да се толкуваат како злосторства против човештвото Операциите на Израел во Појасот Газа, при што се ...

Пилај: Израелските операци може да се толкуваат како воени злосторства

Точка - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

ГАЗА: Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Телеграф - 23.07.2014

Според податоци на израелската армија, 22 војници загинале во шесте дена копнена офанзива Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, пренесе ...

ОН: Израел го прекршува законот, а можеби врши и воени злосторства во Газа

Тера - 23.07.2014

Израелските воени акции во Газа би можеле да се граничат со воени злосторства, соопшти во средата шефот на Обединетите нации за човекови права, Нави Пилај, но паралелно ги осудила и постојаните ...

Бројот на убиени Палестинци се искачи на 639

Тера - 23.07.2014

Во последните 24 часа во Појасот Газа се убиени најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници. Со ова бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на 639, а ...

Палестинскиот премиер: Да се укине блокадата на Газа

Нетпрес - 23.07.2014

Палестинскиот премир Рами Хамдала денеска изјавил дека укинувањето на економската блокада на појасот Газа мора да биде дел од секој договор за прекин на огнот, оценувајќи дека е време да престане ...

Силата на Израел: Доброволци од еврејската дијаспора (ФОТО)

Курир - 23.07.2014

Двајца американци загинаа борејќи се во Газа, следејќи го примерот на илјадници евреи кои доброволно се придружуваат кон израелската армија. Израел нив ги нарекува „осамни војници“: тоа се момчиња и ...

Ердоган до Израелците: Го проколнувате Хитлер, а бетер сте од него

БезПардон - 23.07.2014

Членките на Советот за безбедност на ОН на вчерашната вонредна седница изразиле загриженост поради сé поголемиот број на жртви во Газа и повикаа на итен прекин на непријателството.

Пилај: Израелските операци може да се толкуваат како воени злосторства

Нетпрес - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Пилај: Израелските операции може да се толкуваат како воени злосторства

Република - 23.07.2014

Операциите на Израел во Појасот Газа при што се уриваат куќи и се убиваат деца, би можеле да се толкуваат како воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави високиот комесар на ...

Бројот на загинати Палестинци се искачи на 639

Република - 23.07.2014

Најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници се убиени во последните 24 часа во Појасот Газа, јави ДПА. Бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на ...

Бројот на убиени Палестинци се искачи на 639

Нетпрес - 23.07.2014

Во последните 24 часа во Појасот Газа се убиени најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници. Со ова бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на 639, а ...

Мансур: Меѓународната заедница не ја изврши обврската за заштита на цивилите

Макфакс - 23.07.2014

Меѓународната заедница не ја изврши својата обврска за заштита на цивилите за време на војна, изјави во вторникот доцна навечер палестинскиот претставник во Обединетите нации, Ријад Мансур говорејќи ...

ОН: Израел го прекршува законот, а можеби врши и воени злосторства во Газа

Макфакс - 23.07.2014

Израелските воени акции во Газа би можеле да се граничат со воени злосторства, соопшти во средата шефот на Обединетите нации за човекови права, Нави Пилај, но паралелно ги осудила и постојаните ...

Доброволци од еврејската дијаспора во Израел

Пулс24 - 23.07.2014

Двајца американци загинаа борејќи се во Газа, следејќи го примерот на илјадници евреи кои доброволно се придружуваат кон израелската армија. Израел нив ги нарекува „осамни војници“: тоа се момчиња и ...

„Во Газа се случува геноцид и холокауст.“/Видео

МКД Прес - 23.07.2014

Јасмин Реџепи е активист за човекови права и еден од ретките граѓани на Македонија, кој на своја кожа ја има почуствувано суровоста и нехуманоста на Израел, како член на хуманитарната флотила за Газа ...

Убиени 7 германски државјани во Газа

МКД Прес - 23.07.2014

На 21.Јули вечерта, во појасот Газа, од страна на Израелската Армија се убиени 7 државјани на Германија, кои престојувале во појасот Газа, од каде и потекнуваат.

Расте бројот на загинатите Палестинци во Појасот Газа

Falanga - 23.07.2014

Според податоците на Министерството за здравство во Газа досега 639 Палестинци се убиени, а над 4.000 се повредени во шеснаесетдневната израелската воена операција..

Пропагандна војна на социјалните мрежи

Deutsche Welle - 22.07.2014

Очите на светот и натаму се вперени кон израелско-палестинската војна. Освен на фронтовите, борбата се води и на општествените мрежи, каде двете страни ја користат пропагандата за да добијат поддршка.

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

24 Вести - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

Историјата на израелско палестинскиот конфликт од 1947 до денеска

Нова ТВ - 22.07.2014

1947 Генералното собрание на ООН одлучи историската територија на Палестина да се подели помеѓу Евреите (една третина од населението населена на 55% од територијата) и Арапите (две третини од ...

Франција, Германија и Италија со осуда за антисемизмот

Р.С.Европа - 22.07.2014

Министерствата за надворешни работи на Франција, Германија и Италија го осудија антисемитското насилство на наеодамнешните протести. Во заедничкото соопштение е наведено дека нема место во ...

Нови жртви во нападите врз Појасот Газа

Р.С.Европа - 22.07.2014

Палестинските власти соопштија дека во серија на израелски воздушни напади денеска загинале најмалку 11 лица во Појасот Газа, меѓу кои и една бремена жена.

Кристијане Аманпур шокирала израелска министерка: Зошто бомбардирате болници во Газа? (ВИДЕО)

МКД - 22.07.2014

Познатата новинарка на Си-ен-ен, Кристијане Аманпур, ѝ поставила неочекувани и многу тешки прашања на израелската министерка за правосудство Ципи Ливни за бомбардирањето на појасот Газа.

Расте бројот на жртви и раселени во Газа

Утрински - 22.07.2014

Агенцијата на Обединетите нации за палестинските бегалци УНВРА синоќа соопшти дека бројот на раселени во Појасот Газа, што бараат засолниште поради израелската офанзива изнесува повеќе од 100.000 ...

Израелски снајперист застрелал момче додека си го барало семејството во урнатините (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 22.07.2014

Меѓународното движење за солидарност на Палестина објавило снимка на која наводно израелски снајперист гаѓа палестинско момче додека тоа се обидува да пронајде преживеани под урнатините.

Писмо на лекар од Газа упатено до Обама: Имате ли срце?!

А1 On - 22.07.2014

Норвешкиот лекар, Мадс Глиберт, кој секојдневно се обидува да спаси животи на недолжни цивили во болницата Шиф во Појасот на Газа, упати писмо до американскиот претседател Барак Обама.

Расте бројот на жртви, ОН повикува на примирје

Н.Македонија - 22.07.2014

Израелскиот премиер предупреди дека армијата ќе ја засили копнената офанзива, за да го неутрализира ракетниот напад и да ги уништи ископаните тунели кон Израел Израел ја продолжува офанзивата во Газа ...

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

Алфа - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски ...

Петдневно примирје и преговори за конфликтот во Појасот Газа?

Н.Македонија - 22.07.2014

Палестинското раководство му предложи на Египет план за петдневно примирје во Појасот Газа, за време на кое би се одржале преговори за прекин на огнот меѓу Палестинците и Израел Палестинското ...

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

А1 On - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

Вознемирувачко видео: Снајпер елиминира невооружен цивил во Газа

Кајгана - 22.07.2014

Ситуацијата во Газа во моментот е катастрофална со оглед на жестината на воените дејствија и континуираното бомбардирање. Ова вознемирувачко видео покажува млад човек кој заедно со меѓународните и ...

Сто илјади Палестинци бараат спас од пеколната Газа

Фактор - 22.07.2014

Бројот на Палестинци кои бараат прибежиште од израелската офанзива во Појасот Газа надмина 100.000, објави Агенцијата за бегалци на Обединетите нации.

Најмалку седум Палестинци загинаа утринава во Појасот Газа

+инфо - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на Брза помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

Палестинците предложија петдневно примирје и преговори за конфликтот во Појасот Газа

+инфо - 22.07.2014

Палестинското раководство му предложи на Египет план за петдневно примирје во Појасот Газа, за време на кое би се одржале преговори за прекин на огнот меѓу Палестинците и Израел.

Турција најави 3-дневнa жалост за убиените Палестинци

Локално - 22.07.2014

Турција објави тридневна жалост во спомен на загинатите Палестинци при израелската офанзива во Појасот Газа . Вицепремиерот Булент Аринч ја нарече нивната смрт колење.

Медиумска војна за операцијата на израелската војска во Појасот Газа

Вечер - 22.07.2014

Критичарите на израелската офанзива во Појасот Газа во медиумите во земјата речиси не се присутни. Различни мислења или критика на воената елита не се дозволени Големата офанзива на израелската ...

Искривена вистина низ социјалните мрежи за израелско-палестинската војна

Локално - 22.07.2014

Брутални слики, кои ја илустрираат реалноста во Газа, веќе две недели се шират преку социјалните мрежи. Застрашувачки фотографии на крвопролевање сега се веќе толку многу присутни што емотивно ги ...

ОН: Над 100.000 раселени Палестинци од Газа

Сител - 22.07.2014

Агенцијата на Обединетите нации за палестинските бегалци УНВРА синоќа соопшти дека бројот на раселени во Појасот Газа, што бараат засолниште поради израелската офанзива изнесува повеќе од 100.000 ...

Во Газа регистрирани 100.000 бегалци

Либертас - 22.07.2014

Агенцијата на Обединетите нации за палестинските бегалци – УНВРА синоќа соопшти дека бројот на раселени во Појасот Газа кои бараат засолниште поради израелската офанзива изнесува повеќе од 100.000 ...

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

Сител - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

Палестинците предложија петдневно примирје и преговори за конфликтот во Појасот Газа

Локално - 22.07.2014

Палестинското раководство му предложи на Египет план за петдневно примирје во Појасот Газа, за време на кое би се одржале преговори за прекин на огнот меѓу Палестинците и Израел.

Палестинците предложија петдневно примирје и преговори за конфликтот во Појасот Газа

Сител - 22.07.2014

Палестинското раководство му предложи на Египет план за петдневно примирје во Појасот Газа, за време на кое би се одржале преговори за прекин на огнот меѓу Палестинците и Израел.

Над 100.000 раселени Палестинци од Газа

Вечер - 22.07.2014

Агенцијата на Обединетите нации за палестинските бегалци УНВРА соопшти дека бројот на раселени во Појасот Газа што бараат засолниште поради израелската офанзива изнесува повеќе од 100.000 луѓе.

Познатата новинарка ја шокирала израелската министерка: "Зошто бомбардирате болници?!"

Точка - 22.07.2014

Познатата новинарка на CNN, Кристиане Аманпур, и' поставила неочекувани и многу тешки прашања на израелската министерка за правда Ципи Ливни за бомбардирањето на Појасот Газа.

Страшно: Снимка од убиство на момче додека го бара семејството!

Точка - 22.07.2014

Камерите забележале стравичен момент во кој млад Палестинец во Газа е погоден од снајпер пред екипата на волонтери кои му помагале да го најде семејството под рушевини од зграда.

Вознемирувачко видео: Ранет Палестинец убиен со снајпер

Точка - 22.07.2014

Мета на израелските снајперисти за време на хуманитарното примирје бил еден ранет цивил кој лежел над урнатините. Меѓународното движење за солидарност на Палестина објавило вознемирувачко видео на ...

ОН: Повеќе од 100.000 раселени Палестинци од Газа

Телеграф - 22.07.2014

Портпаролот на агенцијата Кристофер Ганес изјави дека бројот на раселени е двојно поголем во споредба со судирот во 2009 година Агенцијата на Обединетите нации за палестинските бегалци УНВРА синоќа ...

ПОЈАСОТ ГАЗА: Најмалку седум Палестинци загинаа при израелски воздушни напади

Телеграф - 22.07.2014

Најмалку 583 Палестинци загинаа, а 3.640 се повредени од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во ...

Новинарката ја „закопа“ израелската министерка: Зошто бомбардирате болници во Газа?

Таратур - 22.07.2014

Кристиане Аманпур, познатата репортерка од CNN, која за време на војната од 1992 до 1995 известуваше од Босна и Херцеговина, беше прилично директна со неочекувани прашања кон израелската министерка ...

(Видео) Палестинско момче застрелано од снајпер додека барало преживеани од своето семејство

Нетпрес - 22.07.2014

Меѓународното движење за солидарност на Палестина објавило вознемирувачко видео на Јутјуб на кое наводно се гледа како снајперист застрелува момче од Палестина додека тоа се обидува да најде ...

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

Република - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

ВИДЕО: Новинарка ја „закопа“ израелската министерка - еве што ја праша

Press24 - 22.07.2014

Познатата репортерка од CNN Кристиане Аманпур, која за време на војната од 1992 до 1995 известуваше од Босна и Херцеговина, беше прилично директна со неочекувани прашања кон израелската министерка за ...

Вознемирувачко видео: Со снајпер убиен ранет Палестинец

Денешен - 22.07.2014

Мета на израелските снајперисти за време на хуманитарното примирје бил еден ранет цивил кој лежел над урнатините. Меѓународното движење за солидарност на Палестина објавило вознемирувачко видео на ...

Најмалку седум Палестинци загинаа при израелските воздушни напади во Појасот Газа

Денешен - 22.07.2014

Најмалку седум Палестинци загинаа утрово во новите израелски воздушни напади во Појасот Газа, соопшти портпаролот на брзата помош во Газа. Тие загинале при бомбардирањето во јужниот и централниот дел ...

Вознемирувачко видео: Снајпер елиминира невооружен цивил во Газа

МКД Прес - 22.07.2014

Ситуацијата во Газа во моментот е катастрофална со оглед на жестината на воените дејствија и континуираното бомбардирање. Ова вознемирувачко видео покажува млад човек кој заедно со меѓународните и ...

Советот за безбедност на ОН бара прекин на борбите во Појасот Газа

Deutsche Welle - 21.07.2014

И покрај сите меѓународни апели Израел ја продолжи офанзивата во Појасот Газа. Бројот на жртвите расте, меѓу нив има и цивили. Советот за безбедност на ОН повика на прекин на огнот.

Очајна хуманитарна состојба во Газа

Deutsche Welle - 21.07.2014

Стотици мртви и повредени, недостаток на струја и вода: состојбата во Газа е катастрофална. Она што дополнително ја влошува е фактот што сега и меѓународните хуманитарци се на линијата на огнот.

И медиумите во Израел водат војна

Deutsche Welle - 21.07.2014

Критичарите на израелската офанзива во Појасот Газа во медиумите во земјата речиси не се присутни. Различни мислења или критика на воената елита не се дозволени.

Обама изрази загриженост поради се поголемиот број жртви во судирот меѓу Израел и Палестинците

24 Вести - 21.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изразил загриженост поради растечкиот број жртви во судирите меѓу Израел и Палестинците.

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

24 Вести - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа се зголеми на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи влегле ...

Советот за безбедност ги осуди насилствата во Појасот Газа

Р.С.Европа - 21.07.2014

Советот за безбедност на Обединетите Нации изрази загриженост во врска со зголемувањето на бројот на жртви во појасот Газа и повика на крај на непријателствата.До средбата доцна синоќа дојде откако ...

Кери ќе патува во Каиро за да побара прекин на борбите во Газа

Р.С.Европа - 21.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама му соопштил на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека државниот секретар Џон Кери "наскоро" ќе патува во Каиро со цел да побара прекин на борбите во меѓу ...

САД ќе бара прекин на борбите во Газа

Нова ТВ - 21.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама му соопштил на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека државниот секретар Џон Кери "наскоро" ќе патува во Каиро со цел да побара прекин на борбите во меѓу ...

Најмалку 9 палестинци загинале во Газа

Р.С.Европа - 21.07.2014

Најмалку деветмина палестинци, од кои седум деца загинале изутрината во воздушниот напад на израелската војска врз Појасот Газа, соопштија болнички извори.

Советот за безбедност на ОН заседава прекувремено за ситуацијата во Газа

Нова ТВ - 21.07.2014

Советот за безбедност на ОН ќе се состане во Њујорк на вонредна седница посветена на ситуацијата во Газа, пренесоа светските агенции. Седницата е свикана по барање на Јордан, кој е член на Советот за ...

СБ на ОН повика на прекин на огнот на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 21.07.2014

Најмалку деветмина Палестинци, од кои седум деца, загинале изутрината во воздушниот напад на израелската војска врз Појасот Газа. Најмалку деветмина Палестинци, од кои седум деца загинале изутрината ...

Најмалку 500 Палестинци загинале во израелската офанзива

Р.С.Европа - 21.07.2014

Најмалку 500 Палестинци загинале во последните две недели, а 268 откако започна израелската копнена офанзива врз Појасот Газа на 17 јули. Околу 20 израелски војници и цивили загинале за време на ...

Нападната болница во Појасот Газа, 4 жртви

Р.С.Европа - 21.07.2014

Во израелски ракетен напад настрадала една болница во централниот дел на Појасот Газа, при што загинале четири лица. Палестинското министерство за здравство соопшти дека болницата била нападната со ...

Советот за безбедност бара итно примирје во Газа

Утрински - 21.07.2014

Советот за безбедност на ОН повика на итно примирје во Газа, по итната седница што се одржа зад затворени врати по повод кризата во Појасот Газа. Советот за безбедност на ОН изрази сериозна ...

ФОТО: Очајна хуманитарна состојба во Газа

Утрински - 21.07.2014

Стотици мртви и повредени, недостаток на струја и вода: состојбата во Газа е катастрофална. Она што дополнително ја влошува е фактот што сега и меѓународните хуманитарци се на линијата на огнот.

Израелските напади стануваат сѐ побрутални, во нападите на цивилите се користи бел фосфор? (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2014

Најмалку девет Палестинци, од кои седум деца, биле убиени во понеделникот наутро во израелски воздушен напад на Рафах на југот на појасот Газа каде што судирите не престануваат и покрај повикот на ...

Прекрасни фотографии од Земјата снимени од вселената (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 21.07.2014

Малкумина од нас имаат или ќе имаат можност некогаш да ја погледнат Земјата од вселената со сопствени очи. Затоа германскиот астронаут Александер Герст од Интернационалната вселенска станица на ...

Репортер заплакал при јавување во живо од Газа: Мртви тела на цивили по улиците (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2014

Репортерот на Ал џезира Ваел Дадо не можел да ги сопре солзите при јавување во живо за време на известување за стравотиите што ги преживуваат жителите на Газа, пренесува Франс прес.

Потресно писмо на норвешки лекар во болница во Газа: Господине Обама, имате ли вие срце?

МКД - 21.07.2014

Норвешкиот доктор Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да ги спаси животите на невините цивили во болницата Шифа во појасот Газа, му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама.

Израел бомбардира, светот бара итен прекин на огнот

Телма - 21.07.2014

Продолжува жестоката израелска офанзива во појасот Газа додека се засилуваат и дипломатските обиди за запирање на крвопролевањето. Советот за Безбедност на Обединетите Нации повика на итен прекин на ...

Седуммина израелски војници загинаа во Газа во последните 24 часа

Утрински - 21.07.2014

Седуммина израелски војници се убиени во последново деноноќие во Појасот Газа во борбите со палестинските борци, соопшти израелската армија, не наведувајќи детали за околностите за смртта на ...

Обама изрази загриженост поради се поголемиот број жртви во судирот меѓу Израел и Палестинците

Алфа - 21.07.2014

Обама разговарал со Нетанјаху втор пат во изминатите три дена, повторно истакнувајќи дека Израел има право да се брани и осудивајќи ги ракетните напади на Хамас против Израел.

Советот за безбедност на ОН повика за итно примирје во Газа

Алфа - 21.07.2014

Советот за безбедност на ОН повика на итно примирје во Газа, по итната седница што се одржа зад затворени врати по повод кризата во Појасот Газа. Советот за безбедност на ОН повика на итно примирје ...

Нетанјаху: Споредбата на турскиот премиер има тон на антисемитизам

Алфа - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека споредбата на израелската офанзва во Појасот Газа со акциите на нацистите од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган има „антисемитски ...

Обама изрази загриженост поради се поголемиот број жртви во судирот меѓу Израел и Палестинците

А1 On - 21.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изразил загриженост поради растечкиот број жртви во судирите меѓу Израел и Палестинците.

Нетанјаху: Споредбата на турскиот премиер има тон на антисемитизам

А1 On - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека споредбата од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека израелската офанзива во Појасот Газа со акциите на нацистите има ...

Над 350 загинати во двонеделната војна

Н.Македонија - 21.07.2014

Мировниот процес со Палестинците одново е клинички мртов, иако неофицијално се тврди дека и двете страни се „посветени“ на мирот и на наоѓање заедничко прифатливо решение за соживот на територијата ...

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

А1 On - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

Алсат-М - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

Израелска и турска линија во БиХ

Идивиди - 21.07.2014

Сеопштата поделеност во БиХ се манифестира и во поддршката на често спротивставените сојузници. Во само неколку дена БиХ стана точка на која се вкрстија интересите на неспоредливо силни играчи – ...

Интернет кампања „Евреите и Арапите одбиваат да бидат непријатели“

Радио МОФ - 21.07.2014

„ Евреите и Арапите одбиваат да бидат непријатели“ – ова е слоганот кој на почетокот на овој месец, според израелскиот сајт „ Ynet“ го извикуваа повеќе од 300 лица кои протестираа против ракетните ...

Болничар од Газа му испрати писмо на Обама: Писмото е објавено во целост

365 - 21.07.2014

Мадс Гилберт, е болничар по потекло од Норвешка, кој што секојдневно спасува животи во болницата Шифа во појасот Газа. Тој напиша писмо до американскиот претседател Барак Обама каде раскажува за ...

Четворица загинати и 50 ранети при воздушен напад врз болница во Појасот Газа

А1 On - 21.07.2014

Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на Појасот Газа.

Четворица загинати и 50 ранети при воздушен напад врз болница во Појасот Газа

Н.Македонија - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека воената операција постепено ќе се проширува, се додека не биде постигнато долгорочно примирје Четири лица загинаа, а 50 се повредени при ...

ОН бараат прекин на огнот, Израел и Хамас глуви

Дневник - 21.07.2014

Израелските сили вчера убиле најмалку десетмина палестински милитанти откако низ два тунела од Газа ја преминале границата, изјавија од израелската војска.

Нетанјаху: Споредбата на турскиот премиер има тон на антисемитизам

+инфо - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека споредбата од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека израелската офанзива во Појасот Газа со акциите на нацистите има ...

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

+инфо - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

Ердоган остро кон Израел: „Го критикувате Хитлер, а вие сте полоши!“

Фактор - 21.07.2014

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упати остра порака до израелските власти заради воената интервенција во Појасот Газа. Според него, Израел со нападите врз цивилното население во Газа „го надминал ...

(ВИДЕО) Репортер на Ал Џазира заплака известувајќи за случувањата во Газа

Фактор - 21.07.2014

Репортерот на меѓународниот телевизиски канал Ал Џазира Ваел Дахдух не можеше да ги скрие емоциите известувајќи за ужасот низ кој поминуваат жителите на Појасот Газа во текот на израелската офанзива.

Гранатирана болница во Газа, најмалку четворица загинати

Фактор - 21.07.2014

Израелски тенковски гранати попладнево погодиле болница во централниот дел на Газа, убивајќи 4 и повредувајќи уште најмалку 60 лица, соопшти портпаролот на палестинските итни служби Ашраф ал Кидра.

Седуммина израелски војници загинаа во Газа во последните 24 часа

+инфо - 21.07.2014

Седуммина израелски војници се убиени во последново деноноќие во Појасот Газа во борбите со палестинските борци, соопшти израелската армија, не наведувајќи детали за околностите за смртта на ...

Започна вонредната седница на Совет за безбедност на ОН за насилството во Газа

Локално - 21.07.2014

Почна вонредната средба на Советот за безбедност на ОН за ескалацијата на насилството во Појасот Газа, на која треба да бидат дефинирани начините за зајакнување на напорите за прекин на огнот, ...

Откриени телата на уште 16 Палестинци

Локално - 21.07.2014

Телата на 16 Палестинци се пронајдени под урнатините по израелската офанзива во Појасот Газа. Деветчлено палестинско семејство, меѓу кои седум деца, биле убиени во дом од израелски воздушен напад во ...

Обама изрази загриженост поради се поголемиот број жртви во судирот меѓу Израел и Палестинците

Сител - 21.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изразил загриженост поради растечкиот број жртви во судирите меѓу Израел и Палестинците.

Нетанјаху: „Ердоган употребува антисемитски тон“

Либертас - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека споредбата на израелската офанзва во Појасот Газа со акциите на нацистите од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган има „антисемитски ...

Гранатирана болница во појасот Газа

Канал5 - 21.07.2014

И покрај повиците за итен прекин на огнот што дојдоа од Советот за безбедност на Обединетите Нации, нови жртви во појасот Газа. Според палестински извори, денеска била гранатирана болница во ...

Ескалира состојбата во Газа, расте бројот на жртви!

МРТ - 21.07.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации, по иницијатива на Јордан доцна синоќа одржа итен состанок зад затворени врати поради ескалацијата на состојбата во појасот Газа.

Ескалира состојбата во Газа, расте бројот на жртви!

МК News - 21.07.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации, по иницијатива на Јордан доцна синоќа одржа итен состанок зад затворени врати поради ескалацијата на состојбата во појасот Газа.

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

Либертас - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

Израелска и турска линија во БиХ

Сител - 21.07.2014

Сеопштата поделеност во БиХ се манифестира и во поддршката на често спротивставените сојузници. Во само неколку дена БиХ стана точка на која се вкрстија интересите на неспоредливо силни играчи – ...

Израел ги интензивира нападите врз Газа

МРТ - 21.07.2014

Крв на улиците на Газа. Се интензивираат нападите на Израелската војска. Во жестоките напади изутрината загинале 9 Палестинци, членови на едно семејство, меѓунив имало и деца.

Босанците се поделија- едни за со Израел, други за со Турција

Локално - 21.07.2014

Сеопштата поделеност во БиХ се манифестира и во поддршката на често спротивставените сојузници. Во само неколку дена БиХ стана точка на која се вкрстија интересите на неспоредливо силни играчи – ...

Репортер на Ал Џезира заплака додека известуваше од Газа (ВИДЕО)

Вечер - 21.07.2014

Ваел Дадух, репортер на телевизиската куќа Ал Џезира, заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците веќе две недели вршат терор врз Палестинците.

ВИДЕО: Репортер на Ал Џезира заплака известувајќи од Газа

Либертас - 21.07.2014

Репортер на телевизијата Ал Џезира Ваел Дахдух заплака на сред јавување во живо од појасот Газа не можејќи да ги скрие емоциите известувајќи за нападите во кои загинаа многу цивили меѓу кои голем дел ...

Советот за безбедност на ОН бара прекин на војната во Газа

Сител - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

Четворица загинати и 50 ранети при воздушен напад врз болница во Појасот Газа

Сител - 21.07.2014

Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на Појасот Газа.

4-ца загинати и 50 ранети при воздушен напад врз болница во Појасот Газа

Локално - 21.07.2014

Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на Појасот Газа.

Израел ја продолжува офанзивата, Палестинците очајно бараат помош

МРТ - 21.07.2014

Израел не ја прекинува офанзивата и покрај сите апели на светските лидери. Епилогот од последното ракетирање на израелската војска врз болница во централниот дел на појасот газа се 4-ца загинати и ...

ВИДЕО: Репортер на Ал Џезира заплака известувајќи од Газа

Локално - 21.07.2014

Репортер на телевизијата Ал Џезира Ваел Дахдух заплака на сред јавување во живо од појасот Газа не можејќи да ги скрие емоциите известувајќи за нападите во кои загинаа многу цивили меѓу кои голем дел ...

Седуммина израелски војници загинаа во Газа во последните 24 часа

Сител - 21.07.2014

Седуммина израелски војници се убиени во последново деноноќие во Појасот Газа во борбите со палестинските борци, соопшти израелската армија, не наведувајќи детали за околностите за смртта на ...

Во Турција тридневна жалост за Газа

Канал5 - 21.07.2014

Во знак на солидарност со Палестинците во појасот Газа, од утре во Турција владата прогласи тридневна жалост. Вицепремиерот Булент Аринч по владината седница пред новинарите изрази загриженост за се ...

ОБАМА: Загрижен поради бројот на жртви во судирите меѓу Израел и Палестинците

Телеграф - 21.07.2014

Обама, најави дека американскиот државен секретар Џон Кери наскоро ќе допатува во Каиро во обид за итен прекин на судирите и враќање на договорот за прекин на огнот од ноември 2012 година ...

ПОЈАСОТ ГАЗА: Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива

Телеграф - 21.07.2014

Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи влегле во јужен Израел во близина на еден кибуц низ тунел ископан под границата на северниот дел на Појасот Газа Бројот на загинати ...

Продолжува крвопролевањето во Газа

Точка - 21.07.2014

Израел не ја прекинува крвавата копнена офанзива во Појасот Газа наспроти сите апели на светските лидери. Бројот на жртвите, исто така меѓу цивилите, расте од час во час.

Потресно писмо од норвешки лекар во болница во Газа: Господине Обама, имате ли вие срце?

Точка - 21.07.2014

Норвешкиот лекар Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да ги спаси животите на недолжните цивили во болницата Шифа во појасот Газа, пратил писмо до американскиот претседател Барак Обама, ...

Репортер заплака додека известуваше за Газа

Точка - 21.07.2014

Репортерот Ваел Дадух од телевизиската куќа Ал Џезира заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците вршат терор врз Палестинците веќе две недели.

(ВИДЕО) Репортер заплака при јавување во живо од Газа: Мртви тела на цивили по улиците

Бриф - 21.07.2014

Репортерот на Ал џезира Ваел Дадо не можел да ги сопре солзите при јавување во живо за време на известување за стравотиите што ги преживуваат жителите на Газа, пренесува Франс прес.

Ердоган кон Израелците: Го напаѓате Хитлер, а полоши сте и од него!

Точка - 21.07.2014

Членките на Советот за безбедност на ОН и на вчерашната вонредна средба изразија длабока загриженост поради зголемениот број на жртви на конфликтот во Газа и повикаа на итен прекин на ...

ПОЈАС ГАЗА: Четворица загинати и 50 ранети во напад на болница

Телеграф - 21.07.2014

Болницата била нападната и со тенковски гранати Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на ...

Расте бројот на убиени цивили во Газа: Геноцидот на Израел мора да престане!

Точка - 21.07.2014

Актуелната израелска агресија на Појасот Газа би можела да се покаже како најсмртоносна до сега. Бројот на жртви, според последните информации, е повеќе од 500.

ГАЗА: Седум израелски војници загинаа во последните 24 часа

Телеграф - 21.07.2014

Од почетокот на копнената операција на израелската војска во Појасот Газа на 17 јули, загинаа вкупно 25 припадници на Армијата на Израел Седуммина израелски војници се убиени во последново деноноќие ...

Израелските напади стануваат сѐ побрутални, во нападите на цивилите се користи бел фосфор?

Тера - 21.07.2014

Најмалку девет Палестинци, од кои седум деца, биле убиени во понеделникот наутро во израелски воздушен напад на Рафах на југот на појасот Газа каде што судирите не престануваат и покрај повикот на ...

Потресно писмо на норвешки лекар во болница во Газа: Господине Обама, имате ли вие срце?

Тера - 21.07.2014

Норвешкиот доктор Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да ги спасува животите на невините цивили во болницата Шифа во појасот Газа, му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама.

Над 440 станаа жртвите на конфликтот во Појасот Газа

Коментар - 21.07.2014

Израел ја проширува копнената офанзива во Газа. Пронајдени и идентификувани се телата на уште 11 Палестинци убиени во градот Шеџалја меѓу Газа и израелската граница, соопшти портпаролот на ...

Советот за безбедност на ОН повика за итно примирје во Газа

Курир - 21.07.2014

Советот за безбедност на ОН повика на итно примирје во Газа, по итната седница што се одржа зад затворени врати по повод кризата во Појасот Газа. Советот за безбедност на ОН изрази сериозна ...

Потресно писмо на еден норвешки доктор во Газа: Господине Обама, имате ли срце?

Република - 21.07.2014

Професор д-р Мадс Гилберт упати потресно писмо до претседателот на САД Барак Обама во кое ја опишува состојбата во болницата Шива во Газа во која со надшовечки напори лекарите се обидуваат да ги ...

Господине Обама, имате ли срце?

Окно - 21.07.2014

Проф. д-р. Мадс Гилберт упати потресно писмо до претседателот на САД Барак Обама во кое ја опишува состојбата во болницата Шифа во Газа, во која со натчовечки напори се обидува да ги спаси недолжните ...

Потресно писмо на еден норвешки доктор во Газа до Обама: Имате ли срце?

БезПардон - 21.07.2014

Професор д-р Мадс Гилберт упати потресно писмо до претседателот на САД Барак Обама во кое ја опишува состојбата во болницата Шива во Газа во која со надшовечки напори лекарите се обидуваат да ги ...

Продолжува крвопролевањето во Газа

Нетпрес - 21.07.2014

Израел не ја прекинува крвавата копнена офанзива во Појасот Газа наспроти сите апели на светските лидери. Бројот на жртвите , исто така меѓу цивилите, расте од час во час.

ВИДЕО: Репортер на Ал Џезира заплака додека известуваше од Газа

Курир - 21.07.2014

Ваел Дадух, репортер на телевизиската куќа Ал Џезира, заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците веќе две недели вршат терор врз Палестинците.

ВИДЕО: Репортер заплака додека известуваше за Газа

Нетпрес - 21.07.2014

Репортерот Ваел Ддух од телевизиската уќа Ал Џезира заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците вршат терор врз Палестинците веќе две недели.

ВИДЕО: Погледнете како репортер на Ал Џазира заплака известувајќи за случувањата во Газа

За Се - 21.07.2014

Репортерот Ваел Дахдух на меѓународниот телевизиски канал Ал Џазира не можеше да ги скрие емоциите известувајќи за ужасот низ кој поминуваат жителите на Појасот Газа во текот на израелската офанзива.

ВИДЕО: Репортер заплака додека известуваше во живо

Press24 - 21.07.2014

Репортер на телевизијата Ал Џезира, Ваел Дахдух, заплака при јавување во живо, додека известуваше од појасот Газа каде загинаа многу цивили меѓу кои голем дел ...

Напад врз болницата во Појасот Газа - загинаа четири лица, а 50 се поврдени

Press24 - 21.07.2014

Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на Појасот Газа.

ВИДЕО: Репортер заплака во живо известувајќи од Газа

NewTime - 21.07.2014

Ваел Дадух, репортер на телевизиската куќа Ал Џезира, заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците веќе две недели вршат терор врз ...

Израелска и турска линија во БиХ

Република - 21.07.2014

Сеопштата поделеност во БиХ се манифестира и во поддршката на често спротивставените сојузници. Во само неколку дена БиХ стана точка на која се вкрстија интересите на неспоредливо силни играчи – ...

Нетанјаху тврди дека Израел има многу силна поддршка

Макфакс - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека меѓународната поддршка за израелската воена операција во палестинската енклава Појасот Газа е „многу силна“ и ги осуди изјавите на турскиот премиер ...

Бројот на жртвите во Газа надмина 500 и покрај апелот на ОН

Макфакс - 21.07.2014

Најмалку девет Палестинци, од кои седум деца, се убиени во понеделникот наутро во израелски воздушен напад врз Рафај на југот од палестинската енклава Појасот Газа каде не престануваат судирите и ...

Додик: ЕУ кога-тогаш ќе ја натера Србија да го признае Косово

Макфакс - 21.07.2014

Европската унија (ЕУ), кога-тогаш ќе ја натера Србија да го признае Косово, односно ќе побара одлука која за Белград ќе биде понижувачка, изјавил претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик ...

Потресно писмо до Обама од норвешки болничар во Газа

Макфакс - 21.07.2014

Норвешкиот болничар Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да спаси животи на недолжни цивили во болницата Шифа во појасот Газа, упатил писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ...

Нови 16 жртви во Газа, од нив седум деца

Inpress - 21.07.2014

Газа, 21. јули 2014 (ИНПРЕС) Телата на 16 Палестинци се пронајдени под урнатините по израелската офанзива во Појасот Газа. - Деветчлено палестинско семејство, меѓу кои седум деца, биле убиени во ...

Нетанјаху: Споредбата на турскиот премиер има тон на антисемитизам

Денешен - 21.07.2014

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека споредбата на израелската офанзва во Појасот Газа со акциите на нацистите од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган има „антисемитски ...

Над 500 Палестинци загинаа во израелската офанзива во Појасот Газа

Денешен - 21.07.2014

Бројот на загинати Палестинци во израелската офанзива во Појасот Газа денеска се искачи на 508 луѓе, изјавија палестински претставници. Израелските медиуми утрово јавија дека две терористички групи ...

„Господине Обама, имате ли вие срце?“, потресно писмо од норвешки лекар во болница во Газа

Денешен - 21.07.2014

Норвешкиот лекар Мадс Гилберт во појасот Газа секојдневно се обидува да ги спаси животите на недолжните цивили во болницата Шифа, пратил писмо до американскиот претседател Барак Обама, пренесува „The ...

Видео: Репортер заплака додека известуваше за Газа

Денешен - 21.07.2014

Репортерот Ваел Дадух од телевизиската куќа Ал Џезира заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците вршат терор врз Палестинците веќе две недели.

Емотивно: Репортер заплака известувајќи за Газа

Lider - 21.07.2014

Ваел Дадух, репортер на телевизиската куќа Ал Џезира, заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците веќе две недели вршат терор врз Палестинците.

Репортер заплака во живо известувајќи од Газа/Видео

МКД Прес - 21.07.2014

Ваел Дадух, репортер на телевизиската куќа Ал Џезира, заплака за време на јавувањето од Газа, каде Израелците веќе две недели вршат терор врз Палестинците.

Во Турција тридневна жалост за Газа

МКД Прес - 21.07.2014

Во знак на солидарност со Палестинците во појасот Газа, од утре во Турција владата прогласи тридневна жалост. Вицепремиерот Булент Аринч по владината седница пред новинарите изрази загриженост за се ...

Израел бомбардира, светот бара итен прекин на огнот

МКД Прес - 21.07.2014

Продолжува жестоката израелска офанзива во појасот Газа додека се засилуваат и дипломатските обиди за запирање на крвопролевањето. Советот за Безбедност на Обединетите Нации повика на итен прекин на ...

Потресно писмо на норвешки лекар во болница во Газа: Господине Обама, имате ли вие срце?

МКД Прес - 21.07.2014

Норвешкиот доктор Мадс Гилберт, кој секојдневно се обидува да ги спасува животите на невините цивили во болницата Шифа во појасот Газа, му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама.

СБ НА ОН: Да се свика итно примирје во Газа

Falanga - 21.07.2014

Итната седница беше свикана на барање на Јордан, откако вчера над 60 Палестинци и 13 израелски војници беа убиени во квартот Шиџаја во Газа.. Советот за безбедност на ОН ги повика Израел и ...

Над 500 Палестинци убиени во Појасот Газа

Falanga - 21.07.2014

Две терористички групи влегле во јужен Израел во близина на кибуц низ тунел ископан под границата на северниот дел на Појасот Газа.. Вкупно 508 Палестинци загинаа во досегашната во израелската ...

ВИДЕО: Репортер на телевизијата Ал Џезира заплака при јавување во живо

Maxim - 21.07.2014

Репортер на телевизијата Ал Џезира, Ваел Дахдух, заплака при јавување во живо, додека известуваше од појасот Газа каде загинаа многу цивили меѓу кои голем дел ...

Четворица загинати и 50 ранети при воздушен напад врз болница во Појасот Газа

Maxim - 21.07.2014

Четири лица загинаа, а 50 се повредени при воздушен напад од страна на израелските сили врз болницата „Мачениците ал-Акса“ во централниот дел на Појасот Газа.