TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Алсат-М - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Брегалничката епархија забрани жени да скокаат по светиот крст

МКД - 18.01.2015

По светиот крст утре во Штип во другите места од Брегалничката епархија нема да смеат да скокаат жените. Според Брегалничката епархија тоа е дел од традицијата. „Традицијата си го кажа своето, како треба тоа да се направи кој треба да го прави.

ВОДИЦИ: Околу 120 граѓани утре во Вардар ќе се обидат да го фатат крстот

Телеграф - 18.01.2015

Меѓу пријавените кандидати има граѓани кои со децении скокаат по крстот, но и такви што досега никогаш не присуствувале Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе ...

120 лица во трка да го фатат крстот во Скопје

Орбис - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, ...

120 верници ќе се обидат да го фатат крстот во Скопје

think.mk - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Утре се празнува Водици: Околу 120 верници ќе се обидат да го фатат крстот во Вардар

Популарно - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Православните верници утре го слават Богојавление – Водици

А1 On - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Православните верници утре го слават Богојавление – Водици

Здравство24 - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

На Водици по крстот нема да скокаат жени

think.mk - 18.01.2015

Во последниве години светиот крст беше предизвик и за православните вернички. Иако во мал број, среќата си ја пробаа на дело. Лани штипјанка скокна во Брегалница по светиот крст Традицијата на скокање по светиот крст во осветените води за празникот ...

Иванов за Водици во Тетово и Гостивар

Орбис - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар. -Во Тетово Иванов ќе присуствува на богослужбата во Соборниот храм ...

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Канал5 - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Повеќе од илјада капачи утре ќе скокаат по светиот крст во Охридското езеро

Канал5 - 18.01.2015

Над илјада капачи утре ќе скокаат по светиот крст во Охридското езеро. Рамо до рамо со охриѓани ќе пливаат битолчани, ресенчани, скопјани но и Чеси, Шпанци, Срби и Бугари. Десет медицински тимови на Црвениот крст ќе се грижат за нивната безбедност, ...

Во Ѓорче Петров Водици ќе се одбележува на две реки

Н.Македонија - 18.01.2015

По повод христијанскиот празник Водици годинава во водите на реката Вардар на Железен мост во населба Хром по крстот ќе скокаат 61 учесник, а во реката Лепенц кај последна 22-ка во населба Волково по крстот ќе скокаат вкупно 19 пријавени учесници Од ...

Во Јордание!

OhridNews - 18.01.2015

Православните христијани на 19-ти јануари го одбележуваат големиот верски празник Богојавление – Водици. Традицијата е мошне силна во Охрид, каде со децении во поранешниот систем, охриѓани скришум в зори го фрлалаа светиот крст во Езерото.

Апел до капачите: Без алкохол и задржување во ладната вода

Канал5 - 18.01.2015

Охрид е подготвен за утрешниот голем христијански празник Богојавление Водици. Колку капачи се очекува да скокнат во студената езерска вода. Има ли опасност по нивното здравје. Една од препораките е и да не пијат алкохол.

Совети за капачите за Водици и Денот на рибарите

OhridNews - 18.01.2015

Околу 1000 капачи ќе запливаат во Охридското Езеро на празникот Водици со желба да го фатат чесниот крст кој ќе биде фрлен во осветените води. Се верува дека водата на овој ден е лековите и дека никој не може да се разболи, но покрај силната верба ...

120 лица во трка да го фатат крстот во Скопје

Нетпрес - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, ...

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Press24 - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Ова е местото каде ќе се појави утре Ѓорге Иванов

Sky - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре (19 јануари 2015 година, понеделник) ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар.

Православните верници утре го слават Богојавление – Водици

Република - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Иванов за Водици во Тетово и Гостивар

Нетпрес - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар. -Во Тетово Иванов ќе присуствува на богослужбата во Соборниот храм ...

Богојавление - водици 2015

МРТ - 18.01.2015

Голем Богојавленски Водосвет, Спуштање на светиот и животворен крст во водите на Вардар во Скопје: Црковен обред со кој се чествува крштевањето на Господ Исус Христос, Слегувањето на Светиот дух од небесата - објавата на Отецот дека Спасителот ...

Брегалничката епархија забрани жени да скокаат по светиот крст

Сител - 18.01.2015

Во Штип на утрешниот празник Водици, Богојавление или кај штипјани попознат како Војордан, право да скокаат по светиот крст ќе имаат само припадниците на машкиот пол. На женската популација од оваа година ќе им биде забрането активно учество во ...

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Скопје инфо - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Православните верници утре го слават Богојавление – Водици

Вистина.мк - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

120 верници ќе се обидат да го фатат крстот во Скопје

Вечер Прес - 18.01.2015

Се верува дека со фрлањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити. Со Водици завршуваат т.н. Некрстени денови. Богојавление (Водици) - 19 јануари, согласно Законот за празници на Република Македонија, е неработен ден за верниците од ...

120 лица ќе се обидат да го фатат крстот во Скопје, утре се слави Водици

Пулс24 - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, ...

Православните верници утре го слават Богојавление – Водици

Денешен - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

120 лица ќе се обидат да го фатат крстот во Скопје, утре се слави Водици

Курир - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, ...

Иванов за Водици во Тетово и Гостивар

Вечер Прес - 18.01.2015

Македонскиот претседател ќе се приклучи кон литијата која тргнува од Соборниот храм и се упатува кон мостот на реката Вардар за присуство на чинот на положување на светиот крст Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на ...

За Водици, Иванов во Гостивар и Тетово

Пулс24 - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар. -Во Тетово Иванов ќе присуствува на богослужбата во Соборниот храм ...

На Водици по крстот нема да скокаат жени

Вечер Прес - 18.01.2015

Во последниве години светиот крст беше предизвик и за православните вернички. Иако во мал број, среќата си ја пробаа на дело. Лани штипјанка скокна во Брегалница по светиот крст Традицијата на скокање по светиот крст во осветените води за празникот ...

Иванов за Водици во Тетово и Гостивар

Курир - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар. -Во Тетово Иванов ќе присуствува на богослужбата во Соборниот храм ...

Иванов во Тетово и Гостивар, Груевски во Велес за Водици!

Вечер Прес - 18.01.2015

За големиот христијански празник Богојавление - Водици премиерот Никола Груевски ќе присуствува во Велес каде ќе се фрла светиот крст, пренесе порталот Курир. Претседателот Ѓорге Иванов, пак ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански ...

120 лица ќе се обидат утре да го фатат крстот во Скопје

Maxim - 18.01.2015

Околу 120 граѓани годинава ќе се обидат да го фатат светиот крст што утре точно напладне во водите на реката Вардар во Скопје ќе го фрли архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

МПЦ не сака веќе бизнис-кумови за Водици

Дневник - 17.01.2015

Без бизнисмени-кумови и многубројни подароци, во форма на фрижидери, шпорети, лаптопи, телевизори... ќе помине задутрешното празнување на верскиот празник Водици. Причина за ова е настојувањето на МПЦ-ОА ваквите подароци да не бидат главниот мотив ...

По 68 години, Гостивар повторно ќе го празнува Водици

МК News - 17.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар.

Во недела Богојављение – Водици, владиката Тимотеј во Австралија

А1 On - 17.01.2015

Годинешните кумови на манифестацијата Богојављение-Водици, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ и македонскиот бизнисмен Зоран Милески, ќе го примат кумството точно напладне во црквата „Св.Никола-Геракомија“.

Температурата на водата во Охридското Езеро и воздухот речиси иста

OhridNews - 17.01.2015

Температурата на водата во Охридското Езеро кај пристаништето каде за празникот Водици се фрла светиот крст, изнесува 8,2 степени Целзиусови, речиси исто колку и температурата на воздухотот, информираат од Црвениот крст, кој и оваа година ќе се ...

Скопјани ја продолжуваат вековната традиција

Н.Македонија - 17.01.2015

Водици и оваа година ќе започне со утринската литургија, а по неа ќе следува поворката до мостот „Слобода“. Оттаму г.г. Стефан ќе го спушти крстот во Вардар и ќе отпоздрави со „Господ се јави“, а верниците ќе му возвратат со „Навистина се јави“ В ...

Отец Игор: На Водици – поздравете се со ”Бог се јави – навистина се јави”

Кумановски м. - 17.01.2015

На два дена од големиот христијански празник Богојавление – Водици, Кумановско – осоговската епархија ги прави последните подготовки пред обредот на фрлање крст и Голем богојавленски водосвет за своите верници.

Масовно празнување на Водици и во Скопје

Канал5 - 17.01.2015

Масовно в понеделник ќе биде и во Скопје. Празнувањето ќе почне со утринската литургија , за потоа свечената поворка да се упати кон мостот слобода. Од таму на пладне поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе го фрли ...

Светиот крст во Охридското Езеро оваа година ќе се фрла од „кај колцето“!

OhridNews - 17.01.2015

Наместо од брод, како што се правеше изминатите години, крстот за празникот Водици оваа година, ќе се фрла во осветените езерски води од пристаништето, однoсно од „кај колцето“, информираат организаторите на манифестацијата, здружението ...

Охридските нуркачи го исчистија просторот каде ќе се фрла крстот за Водици

OhridNews - 17.01.2015

Членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“, денеска, го исчистија просторот кај градското пристаниште каде на празникот Водици ќе се фрла светиот крст.

По 70 години, повторно фрлање на крст за Водици во Гостивар

МРТ - 17.01.2015

Иницијативата ја дадоа седуммина гостиварци кои се убедени дека тоа ќе стане вечна традиција... По речиси седум децении пауза,православните верници од првиот град на Вардар-Гостивар, повторно ќе го одбележат големиот христијански празник ...

ОХРИД: Годинава светиот крст ќе се фрла од пристаништето

Fox.mk - 17.01.2015

Оваа година Светиот крст за празникот Водици, наместо од бродот како што беше изминатите години, ќе се фрла од пристаништето, односно од „Кај колцето“. Денес беше извршено обележување на зоната во која капачите ќе смеат да пливаат по крстот.

Светиот крст во Охридското Езеро оваа година ќе се фрла од кај колцето!

Falanga - 17.01.2015

Доколку не го почитуваат редот, крстот нема да се фрла, предупредуваат организаторите.. Наместо од брод, како што се правеше изминатите години, крстот за празникот Водици оваа година, ќе се фрла во осветените езерски води од пристаништето, однoсно ...

По крстот на Водици можат да се фрлат само на возраст до 33 години

24Струмица - 16.01.2015

Оние кои што сакаат да го фатат крстот на водици во водите на базенот Аквариус, ќе мора да бидат на возраст од 13 до 33 години, и да се од православна вероисповед. Заинтересираните имаат уште три дена за пријавување, а пријавувањето се врши во ...

На Водици по крстот нема да скокаат жени

Ирис - 16.01.2015

Традицијата на скокање по светиот крст во осветените води за празникот Богојавление или Водици останува на главата на семејството. Светата православна црква е децидна по ова прашање. Брегалничката епархија се води според каноните и преданијата ...

По седум децении возобновување на традицијата и прослава на празникот Водици во Гостивар

Канал5 - 16.01.2015

По седум децении православните верници од Гостивар овој понеделник ќе ја возобноват традицијата и ќе го прослават празникот Богојавленије Водици. Тогаш во присуство на многубројните верници митрополитот тетовско гостиварски Господин Јосиф ќе го ...

По цели 68 години Гостивар повторно ќе го празнува Водици!

Press24 - 16.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар.

Во недела Богојављение – Водици, владиката Тимотеј во Австралија

Sky - 16.01.2015

Годинешните кумови на манифестацијата Богојављение-Водици, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ и македонскиот бизнисмен Зоран Милески, ќе го примат кумството точно напладне во црквата „Св.Никола-Геракомија“.

Гостиварчани ќе го празнуваат Водици по речиси 7 децении

Шеталиште - 16.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар. Гостивар, Водици 1920 г.

По 68 години, Гостивар повторно ќе го празнува Водици

Денешен - 16.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар.

По 68 години, Гостивар повторно ќе го празнува Водици

Курир - 16.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар.

По 68 години, Гостивар повторно ќе го празнува Водици

Дневник - 15.01.2015

По речиси седумдесет години, во Гостивар повторно ќе се одбележува Богојавление-Водици. Иницијативниот одбор за обновување на прославата годинава конечно доби благослов да се положи светиот крст во водите на Вардар.

Црвен крст: Скокачите по крстот да бидат внимателни, температурната разлика на воздухот и водата во езерото голема

ТВМ - 15.01.2015

8,2 степени целзиусови ќе изнесува температурата на водата во Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление-Водици. Истата ќе биде дури за 1,3 степени пониска од лани кога, водата во езерото имаше температура од 9,5 степени ...

Светиот крст ќе се фрла во „Св.Тројца„, „Св. Никола„ и „Св. Мина„

Kumanovo News - 15.01.2015

На Водици, во понеделник, крст ќе се фрла во базените на црквите „Св.Троица„, „Св.Никола„ и „Св.Мина„. Во овие верски храмови литургијата ќе почне во 8 часот, по што ќе следи осветување на водите и фрлање на крстот во базен.

Во Ѓорче крстот ќе се фрла во две реки

think.mk - 14.01.2015

Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска станица на автобусот број 22 и ќе започне во 11 часот, а втората од железниот мост во населбата Хром, на улица "Циборовски". Црковните одбори од храмот Св.

Во Вардар по благослов, а не како на натпревар

Н.Македонија - 14.01.2015

Во водите се влегува откако ќе биде фрлен крстот, затоа што тие тогаш се свети и тогаш се добива божјиот благослов Се додека архиепископот не го одржи говороти не го фрли осветениот крст, никој не треба да влезе во водите Подготовки за Водици во ...

Традиционално одбележување на Водици во Општина Илинден

Точка - 13.01.2015

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата "Св. Константин и Елена", годинава традиционално по седми пат oрганизира положување на крстот во езерото на хотел Бест Вестерн-Белви во ...

За фаќањето на крстот и годинава интерес од цела Македонија и странство

OhridNews - 13.01.2015

Интерес за пријавување за фаќање на светиот крст на празникот Водици и годинава пристигнува од голем број градови од земјава, но и од странски земји. Како што информираат од здружението Богојавление, бројката на пријавени се очекува повторно да биде ...

Традиционално одбележување на Водици во Општина Илинден

Нетпрес - 13.01.2015

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, годинава традиционално по седми пат oрганизира положување на крстот во езерото на хотел Бест Вестерн-Белви во ...

Во општина Илинден крстот ќе се фрла во езерото на хотел Белви

Скопје инфо - 13.01.2015

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление- Водици, во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, годинава традиционално по седми пат oрганизира положување на крстот во езерото на хотел Бест Вестерн-Белви, во ...

Во општина Илинден крстот ќе се фрла во езерото на хотел Белви

Курир - 13.01.2015

По повод претстојниот православен празник Богојавление (Водици), Општина Илинден во соработка со свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ и годинава традиционално по осми пат oрганизира положување на крстот во езерото на хотел Бест ...

Над илјада верници ќе скокаат по крстот во Охрид

Вечер Прес - 13.01.2015

Интерес за пријавување за фаќање на светиот крст на празникот Водици и годинава пристигнува од голем број градови од земјава, но и од странски земји. Како што информираат од здружението Богојавление, бројката на пријавени се очекува повторно да биде ...

Во Илинден крстот ќе се фрла во езерото на хотелот Белви

Вечер Прес - 13.01.2015

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена", годинава традиционално по седми пат организира положување на крстот во езерото на хотел Бест Вестерн-Белви во ...

Во Ѓорче крстот ќе се фрла во две реки

Press24 - 12.01.2015

По повод Богојавление- Водици, традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последната автобуска станица на автобусот број 22 и ќе започне во 11 часот, а ...

Во Ѓорче крстот ќе се фрла во две реки

Вечер Прес - 12.01.2015

По повод Богојавление (Водици) традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска станица на автобусот број 22 и ќе започне во 11 часот, ...

И годинава во Ѓорче крстот ќе се фрла во две реки

Курир - 12.01.2015

По повод Богојавление- Водици, традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последната автобуска станица на автобусот број 22 и ќе започне во 11 часот, а ...

И годинава во Ѓорче крстот ќе се фрла во две реки

Скопје инфо - 12.01.2015

По повод Богојавление- Водици, традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последната автобуска станица на автобусот број 22 и ќе започне во 11 часот, а ...