TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Женската ракометна селекција патува на светското првенство

А1 - 03.12.2005

Женската ракометна селекција дефинитивно без конгоанката Охоланга, а со Георгиевска утре патува на светското првенство во Санкт Петерсбург. Ракометната тензија до стартот на мундијалот и дуелот против бранителот на титулата Франција ја одржуваат ракометарите на Вардар Про.

Бучковски ќе и посака успех на репрезентацијата

Време - 03.12.2005

УТРЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ПАТУВА НА СП ВО РУСИЈА Премиерот на Македонија, Владо Бучковски, денеска претпладне ќе организира прием, на кој ќе им посака успех и добар резултат на македонските ракометни репрезентативки пред утрешното заминување на Светското првенство во Санкт Петербург.

Македонија на СП без Охоланга

Утрински - 03.12.2005

Натпреварувачката комисија при Светската ракометна федерација пресече Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација, Андреј Портној, остана покус за услугите на Алегра Охоланга на Светското првенство во Санкт Петерсбург што стартува во понеделник и ќе трае до 18 декември.

Ѓорѓиевска со 15,5 години ќе игра на СП во Русија

Дневник - 03.12.2005

РАКОМЕТ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА СО КОНЕЧЕН СПИСОК Елена Ѓорѓиевска, членка на Еуростандард ЃП, е најмладата ракометарка што ќе игра за репрезентацијата на Македонија на СП во Русија што почнува в понеделник. Стручниот штаб во репрезентацијата реши Ѓорѓиевска, која има 15 години и 8 месеци, да биде ...

Адут - желбата за докажување

Вечер Прес - 03.12.2005

По вчерашниот едночасовен, претпладневен тренинг во "Кале", најдобрите ракометарки на Македонија добија еден ден одмор од селекторот Андреј Портној, а утре наутро од Скопје преку Прага патуваат за Санкт Петербур (Русија), на Светското првенство, што почнува утре.

Последен тренинг пред заминувањето во Санкт-Петерсбург

А1 - 02.12.2005

Македонската женска ракометна репрезентација ги завршува подготовките пред неделното заминување за Санкт-Петерсбург, каде што в понеделник ќе стартува светското првенство. Се уште во неизвесност околу конечната одлука од ИХФ за можноста да настапи и конгоанката Алегра Охоланга, нашиот национален ...

Портној: Победа над Франција за психолошки стимул

Време - 02.12.2005

ТРИ ДЕНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА СП ВО РУСИЈА Костадин Буревски Пласманот во вториот круг на СП за жени, кој почнува в понеделник, ќе биде убав успех, е заедничката констатација на ракометарките и на стручниот штаб на репрезентацијата на Македонија, искажана на прес-конференцијата пред заминувањето за ...

Период на психичко смирување на ракометарките

Вест - 02.12.2005

ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕТО НА ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА СП ВО РУСИЈА ИХФ утре повторно ќе расправа за Локи Кратко да им се радуваме на победите, бргу да се соземаме по поразите, е рецептот за успех на женската ракометна репрезентација на претстојното Светско првенство во Русија, смета претседателот на РФМ, ...

Македонија оди на голем резултат

Утрински - 02.12.2005

Капитенот Тодоровска и левиот бек Боева за претстојното СП во Русија ветуваат За Охоланга утре ќе решава Натпреварувачката комисија на ИХФ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонските ракометарки ветуваат дека на Светското првенство што почнува в понеделник во Русија ќе направат сў за да остварат голем ...

Цел - пласман во вториот круг на СП

Дневник - 02.12.2005

РАКОМЕТ - СЕНИОРКИТЕ ПРЕД ПАТОТ ВО РУСИЈА Пласман во вториот круг е главната цел на женската репрезентација на Македонија пред заминувањето на СП во Русија, што од 5 до 18 декември се одржува во Санкт Петербург. На тој начин би имале шанса дури и за повторување на претходните резултати, седмо и ...

Нашите ракометарки со реални очекувања за светското првенство

А1 - 01.12.2005

Без еуфорија, со верба во сопствените можности и со реални очекувања и надежи, македонските ракометарки по 4 години се враќаат на светските првенства. Во Санкт Петерсбург со единствена цел-да се биде дел од 2-от круг и да се поправи лошиот пласман од нашето последно учество на мундијалот во Италија.

"Не" за Локи

Вест - 01.12.2005

НЕОЧЕКУВАН ОДГОВОР ОД ИХФ Конгоанката Алегра Охоланга Локи не доби зелено светло за настап на Светското првенство во Русија во дресот на својата нова татковина Македонија. Тоа и го оневозможи Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) која негативно одговори на барањето на РФМ за трансферот на Локи ...

ИХФ не дозволи Охоланга да игра за Македонија

Време - 01.12.2005

ЧЕТИРИ ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СП Конгоанката Алегра Охоланга, сепак, нема да игра за македонската ракометна репрезентација на Светското првенство во Русија. Натпреварувачката комисија на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) не издаде одобрение за настап иако претходно Ракометната федерација ...

Охоланга не доби дозвола да игра

Дневник - 01.12.2005

РАКОМЕТ Алегра Локи Охоланга (20) нема да може да игра за македонската репрезентација на СП во Русија, бидејќи ИХФ не одобри нејзин настап пред истекот на тригодишната пауза, предвидена според пропозициите. Натпреварувачката комисија на ИХФ, чиј претседател е Русинот Александар Кожухов, не одобрила ...

Ракометарките го налутија Портној

Време - 30.11.2005

ПЕТ ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СП Костадин Буревски Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација Андриј Портној не беше многу задоволен од она што го одработија неговите избранички на вчерашниот претпладневен тренинг, во пресрет на Светското првенство во Русија, кое почнува в понеделник.

Бојков песимист за Алегра Охоланга

Утрински - 30.11.2005

Во очекување на одговорот од ИХФ за настапот на СП во Русија Конгоанката Алегра Верналисе Охоланга Локи, која пред една недела доби македонско државјанство, а неколку дена подоцна и одобрение од својата матична ракометна федерација за промена на репрезентативниот дрес, во моментов се чини дека е ...

Две победи на почетокот за мир в куќа

Дневник - 30.11.2005

РАКОМЕТ - СЕЛЕКТОРОТ ПОРТНОЈ СЕ ИЗЈАСНИ ПРЕД СП Со две победи на почетокот од натпреварите во Д-групата многу работи би биле многу полесни. Сега сме сосредоточени само на Франција како наш прв противник. За другите имаме информации, но веќе првиот ден ќе ги видиме на дело и ќе можеме повторно да ...

Андреј Портној го објави составот за светското првенство

А1 - 29.11.2005

Селекторот на нашата женска ракоментна репрезентација Андреј Портној го обелодени комплетниот состав кој по четврти пат ќе не претставува на еден светски ракометен самит. За 17 - от во Санкт Петерсбург од поширокиот избор отпаднаа најмладите Деспотовска и Георгиевска, заедно со повредената Пецевска.

Радуловиќ: Може да очекувате се

Време - 29.11.2005

ШЕСТ ДЕНА ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО 2005 Од оваа репрезентација на Светското првенство може да се очекува се освен катастрофа, самоуверено најавува Валентина Радуловиќ, ракометарката со најмногу настапи во македонската репрезентација, во пресрет на Мундијалот што почнува на 5 декември.

Ѓорѓиеска и Десподовска вишок

Вест - 29.11.2005

РАКОМЕТ - ПОДГОТОВКИ ЗА СП ВО РУСИЈА На една недела до почетокот на Светското првенство во Русија, селекторот на женската ракометна репрезентација, Андреј Портној, ги отстрани и последните дилеми околу составот на кој што ќе смета на претстојниот Мундијал.

Деспотовска и Георгиевска отпаднаа од списокот за Русија

Утрински - 29.11.2005

Познат составот на македонската ракометна репрезентација за Светското првенство Иако селекторот Андреј Портној сў уште официјално не го објавил дефинитивниот список на ракометарките што ќе ги бранат боите на Македонија на претстојното Светско првенство во Русија, веќе се познати 16-те ракометарки ...

Можеме меѓу осумте најдобри

Дневник - 29.11.2005

ОХОЛАНГА ОПТИМИСка пред сп Веднаш по завршувањето на утринскиот тренинг во СРЦ Кале, наместо во соблекувалната, новопечената Македонка, Алегра Локи Охоланга (20) се упати на трибините за да дознае од координаторот на женските репрезентации дали ИХФ одобрило нејзино играње на СП во Русија за нашата ...

Отпаднаа Деспотовска и Е. Георгиевска

Вечер Прес - 29.11.2005

По двете последни контролни средби со првакот на Србија и Црна Гора, Будуќност, минатиот викенд во "Кале", селекторот на женската репрезентација на Македонија, Андреј Портној изврши детална анализа на секое место во нашиот состав и го дефинира конечниот список на репрезентативки за настап на ...

Последен тест за нашите ракометарки пред светско првенство

А1 - 28.11.2005

Почеток на спортската седмица во која нашите најдобри ракометарки одбројуваат до стартот на 17 - то светското првенство што на 5 - ти декември ќе биде отворено во рускиот град Санкт - Петерсбург. По непријатната генералка и поразот од екипата на Будуќност, селекторот на македонската репрезентација ...

Победа и пораз против Будуќност

Време - 28.11.2005

МАКЕДОНИЈА ГИ ОДИГРА ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ КОНТРОЛИ ПРЕД СП Македонската женска ракометна репрезентација оствари по една победа и пораз во дуелите со Будуќност од Подгорица (СЦГ) во последните два подготвителни натпревари пред заминувањето на Светското првенство, кое почнува на 5 декември во Санкт ...

Портној би сакал уште некој ден за тренинзи

Вест - 28.11.2005

РАКОМЕТ - ПОДГОТОВКИ ЗА СП ВО РУСИЈА Со победа (25:21) и пораз (19:24) во дуелите со првакот на СиЦГ, Будуќност, нашата женска ракометна репрезентација ја заокружи програмата на контролни натпревари во рамките на подготовките за Светското првенство во Русија, кое почнува за седум дена.

Победа над Будуќност, Охоланга дебитира со четири гола

Утрински - 28.11.2005

Македонските ракометарки го добија последниот тест пред СП во Русија со 25:21 Со многу подеми и падови во играта, женската ракометна репрезентација на Македонија, сепак, го совлада Будуќност Монет со 25:21 во последниот контролен натпревар пред Светското првенство што од 5 до 18 декември ќе се ...

Пукаат од сила, но тактички недотерани

Дневник - 28.11.2005

РАКОМЕТ - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ЈА ОДИГРА ПОСЛЕДНАТА КОНТРОЛА ПРЕД СП Од физичката кондиција сум задоволен, но се уште ни недостига техника и брзина, вели Андриј Портној Со победа 25-21 против тимот на Будуќност Монет, женската сениорска репрезентација на Македонија ја заврши серијата на контролни ...

Топло - студено за "мундијалот"

Вечер Прес - 28.11.2005

Во рамките на подготовките за претстојното Светско првенство во Санкт Петербург, Русија, (5-18 декември), ракометарките на Македонија ги имаа последните проверки, со цел селекторот Андреј Портној да види до каде е стигната "глазурата" на составот.