TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Изложба „Скопје, 26 Јули 1963“

Утрински - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес, вчеравечер, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26.

Изложба „Скопје, 26 јули 1963“ во Музеј на град Скопје

Канал5 - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, синоќа во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница на неколку настани поврзани со одбележувањето на ...

Сеизмолозите за земјотресот

Утрински - 27.07.2013

Во текот на истиот ден биле регистрирани 122 земјотреса, а до крајот на 1963 година уште 411 По катастрофалниот земјотрес во 5,17 часот, во Скопје имало помали потреси кои траеле се' до 5,43 часот.

Мултимедијален перформанс во знак во знак на одбележување на 50-годишнината од земјотресот

Макфакс - 27.07.2013

Во петокот вечерта на Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50- годишнината од катастрофалниот земјотрес што во ...

ГАЛЕРИЈА: Скопје се сети!

Сител - 27.07.2013

Синоќа на Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје, се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50- годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната 1963 ...

ФОТО: Скопје се сплоти на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес

Курир - 27.07.2013

На Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје, вчера вечерта се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50- годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната ...

Изложба „Скопје, 26 јули 1963“ во Музеј на Град Скопје

Курир - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, синоќа во Музејот на Град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница на неколку настани поврзани со одбележувањето на ...

ФОТО: Изложба „Скопје, 26. Јули 1963“ во Музеј на Град Скопје

А1 On - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26. јули 1963-та година, вчеравчер, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница на ...

Изложба „Скопје,26 јули 1963“ во музеј на Град Скопје

Макфакс - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26 јули 1963-та година, во петокот вечерта, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница ...

Изложба „Скопје, 26 Јули 1963“ во Музеј на Град Скопје

Сител - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26 јули 1963-та година, вчеравчер, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница на ...

ФОТО: Скопје се сети

А1 On - 27.07.2013

Вчера вечер на Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје, се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната 1963 ...

ГАЛЕРИЈА Изложба „Скопје, 26 јули 1963 “ во Музеј на град Скопје

+инфо - 27.07.2013

Во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, од 26 јули 1963 година, вчеравечер во Музејот на град Скопје беше отворена изложба на фотографии и предмети кои ...

ВИДЕО: Документарец на РТС за скопскиот земјотрес што требаше да го направи Македонија

А1 On - 27.07.2013

„Скопје пред половина век-денот кој ја разниша Југославија“ е документрецот кој по поводот 50 години од катастрофалниот земјотрес го подготви РТС.

Изложба „Скопје, 26 јули 1963“ во Музеј на Град Скопје

Локално - 27.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи на 26 јули 1963-та година, вчеравчер, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба која претставува завршница на ...

Скопје се сети

Скопје инфо - 27.07.2013

Вчеравечер, на Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје, се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50- годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната ...

РТС направи документарец за СКОПЈЕ(видео)

Локално - 27.07.2013

Додека кај нас се прават прослави за земјотресот а медиумите тераат дневни агенди и протоколи ваков проект на 50-годишнината од кобното јулско утро се присети да направи РТС.

Одржан едночасовен мултимедијален перформанс "Скопје се сети" (26.07.1963-2013)

Локално - 27.07.2013

Вчеравечер, на Плоштадот Македонија, во центарот на Скопје, се одржа едночасовен мултимедијален перформанс во знак на одбележување на 50- годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната ...

Земјотрес утрово ги разбуди делчевчани

Бриф - 27.07.2013

Утрово околу 05:21 часот земјотрес беше почувствуван во градот Делчево. Жителите на градот исплашени се разбудиле, го почувствувале земјотресот , се присетиле на 1963-та и си помислиле дали ќе ги ...

Положување цвеќе во чест на загинатите во земјотресот

Н.Македонија - 27.07.2013

Делегации од Македонија и од странство, вчера, на Градските гробишта во Бутел, официјално положија цвеќиња пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје што се случи пред точно педесет ...

Трајановски се сретна со претставници на земјите што му помогнаа на Скопје

Н.Македонија - 27.07.2013

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, се сретна со претставници од збратимените градови и земјите што му помогнаа на Скопје по катастрофалниот земјотрес - Изразивме благодарност за помошта што ...

ЈУ акцијашите во Скопје по 50 години - покажаа како во 1963 се спасувале животи!

Канал5 - 26.07.2013

Јулска ноќ, Скопје пред самото изгрејсонце и денес 50 години по страотното и кобно утро може да се почувствува немирот на старата калдрма која останала да сведочи..

Како жив во гроб-Виолета Томовска по земјотресот се нашла затрупана под урнатини

Канал5 - 26.07.2013

Пејачката Виолета Томовска во моментите после катастрофалниот земјотрес се нашла под урнатините на зградата во која живеела. Раскажува како успеала да излезе надвор од под тулите.

(ФОТО) Цвеќе за жртвите од земјотресот

Утрински - 26.07.2013

Со оддавање почит на настраданите во земјотресот, Градот почна да ја одбележува 50-годишнината од катастрофата Повеќе странски и домашни делегации вчера положија цвеќе пред споменикот на загинатите ...

1070 луѓе загинаа во земјотресот 1963 - роднините со солзи се сеќаваат на тој ден!

Канал5 - 26.07.2013

Дојдоа да им оддадат почит на загинатите. Илјада и 70 луѓе загинаа во урнатините од скопскиот земјотрес пред половина век.

Педесет години oд катастрофалниот земјотрес во Скопје

Телма - 26.07.2013

Силен тресок и врисоци, за миг Скопје се претвори во купишта урнатини и прашина. По улиците беше хаос, не знаеше кој кому да помогне, се сеќава скопјанката Драгица Станковиќ, која во...

Скопје одбележува 50 години од земјотресот

24 Вести - 26.07.2013

Рушевини, паника, страв, врисоци од сите страни, сон под отворено небо...Вака изгледало Скопје на денешен ден пред 50 години.

Коце Трајановски: благодарност за сите кои се вклучија во изградбата на ново Скопје

Телма - 26.07.2013

Актулениот градски татко Коце Трајановски им изрази благодарност на сите поединци, организации и земји кои се вклучија во изградбата на ново Скопје.

Сеќавањата на земјотресот сѐ уште живи кај скопјани

Алсат-М - 26.07.2013

Преживените во земјотресот никогаш нема да ги заборават ужасните глетки од 26 јули 1963-та година - на уништениот град, со многу жртви.

Скопје одбележа 50 години од катастрофалниот земјотрес

Алсат-М - 26.07.2013

Пет часот и седумнаесет минути изутрина. Додека сите спиеја, Скопје беше срамнето со земја. По 50 години, Скопјани се потсетуваат на ужасните глетки од земјотресот од 1963 година.

Симболична порака дека во неволјата сите се браќа

Дневник - 26.07.2013

Анела Петрова Со сирена за тревога во 5.17 часот и со едноминутно молчење за 1.070 загинати во земјотресот од 26 јули 1963 година, 150 акцијаши вчера рано го почнаа денот, кој мина во знак на ...

Следните 50 години за Скопје

Дневник - 26.07.2013

Пред малку ја гледав насловната страница на „Нова Македонија“ од 27 јули 1963 година, еден ден по земјотресот. Првото издание по апокалипсата на градот, првиот весник по ударот на природата.

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Симулација на расчистување урнатини кај Старата железничка станица

24 Вести - 26.07.2013

Симулација на расчистување урнатини со извлекување на повредени и санирање на повреди по земјотрес денеска на платото кај Старата железничка станица изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско ...

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Вест - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Педесет години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

24 Вести - 26.07.2013

Сo низа манифестации, Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Се одбележуваат 50 години од катастрофалниот земјотрес

Утрински - 26.07.2013

Одбележувањето на јубилејот под мотото „Скопје се сеќава“ ќе почне со положување цвеќе на градските гробишта во Бутел Под мотото „Скопје се сеќава“ и низ акции, изложби, гостувања, проекции, ...

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

Бизнис Инфо - 26.07.2013

На Градските гробишта Бутел ќе бидат положени цвеќиња пред споменикот на загинатите во земјотресот во 1963, од делегации на странски земји кои се присутни во Скопје, по повод одбележувањето на 50 ...

Педесет години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Телма - 26.07.2013

На денешен ден, пред 50 години, во 5 часот и 17 минути наутро Скопје го погоди катастрофален земјотрес со интензитет од 9 степени според Меркалиевата скала.

50. години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Inpress - 26.07.2013

Скопје, 26. јули 2013 (ИНПРЕС) Со низа свечености, денес, по 50. пат скопјани но и целата нација им оддаваат почит, на жртвите и на градот кој пред скоро половина век беше погоден од катастрофален ...

ФОТО: Симулација на расчистување урнатини по земјотрес кај Старата железничка станица

Press24 - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

Економски - 26.07.2013

Скопје денеска ja одбележува 50 годишнината од катастрофалниот земјотрес. Годишнината ќе биде одбележана со низа настани, а централниот настан под мотото „Скопје се сеќава“ ќе се одржи вечерва на ...

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Алфа - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

СИМУЛАЦИЈА: Се расчистуваат урнатини кај Старата железничка станица

Телеграф - 26.07.2013

Симулацијата е дел од програмата на Град Скопје за одбележување на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје во 1963 година Симулација на расчистување урнатини со извлекување ...

ФОТО: Положено цвеќе пред споменикот на загинатите во земјотресот

Курир - 26.07.2013

Во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје денеска беше положено цвеќе пред споменикот на загинатите во земјотресот на Градските гробишта во Бутел.

Скопје одбележува половина век од катастрофалниот земјотрес

Р.С.Европа - 26.07.2013

Во Скопје денеска се одбележува 50 годишнината од земјотресот. Годишнината ќе биде одбележана со низа настани, а централниот настан под мотото „Скопје се сеќава“ ќе се одржи вечерва на плоштадот ...

Педесет години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Нетпрес - 26.07.2013

На 26-ти јули 1963 година, точно во 5,17 часот, македонската метропола беше погодена од силен земјотрес, во кој животот го загубија над илјада, а повредени беа околу 3.000 лица.

Одбележување 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Макфакс - 26.07.2013

Со положување цвеќе на гробовите на жртвите и повеќе други пригодни настани Град Скопје ќе одбележи 50 години од катастрофалниот земјотрес што во 1963 година се случи во Скопје.

Симулација на расчистување урнатини кај Старата железничка станица

Алфа - 26.07.2013

Симулација на расчистување урнатини со извлекување на повредени и санирање на повреди по земјотрес денеска на платото кај Старата железничка станица изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско ...

ГАЛЕРИЈА: Положено цвеќе пред споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес во Скопје

Press24 - 26.07.2013

Денеска на градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи пред точно педесет ...

Скопје се сеќава на херојот кој спаси 36 луѓе

Црнобело - 26.07.2013

Лазар М.Дракул, писател, сведок на првите моменти по катастрофалниот земјотрес Живи ли сте? Најгрозни во тој момент беа пискотниците за помош што доаѓаа речиси од сите страни.

Се што не сте знаеле за земјотресот - Интервју со Вера Чејковска, раководител на Сеизмолошката опсерваторија

Сител - 26.07.2013

Скопје деновиве се сеќава на големата трагедија од својата понова историја. Во земјотресот на 26 јули 1963 година, во 5 часот и 17 минути, загинаа 1.070 луѓе.

5 часот и 17 минути, симбол на трагичниот крај и новиот почеток (ФОТО)

МКД - 26.07.2013

Денеска со положување на свежо цвеќе на гробовите на жртвите и со многу други пригодни настани ќе се одбележуи 50 годишнината од катастрофалниот земјотрес што во 1963 година се случи во Скопје.

Ја научивме ли лекцијата од 1963?

Капитал - 26.07.2013

„Скопје се сеќава“ е мотото на официјалното одбележување на 50-годишнината од катастрофалниот скопски земјорес кога загинаа 1.070 луѓе, беа повредени 4.000 и раселени 200.000 луѓе, а беа уништени 80% ...

Како најдобро да ја одбележиме годишнината од земјотресот?

Капитал - 26.07.2013

Државата има и законска и морална обврска да им обезбеди мирен сон на 700.000 скопјани преку гаранција за сеизмичката стабилност на зградите во коишто живеат Деновиве во Скопје се одвива вистинска ...

Скопје се сеќава

Оn.net - 26.07.2013

И по 50 години, Скопје се сеќава на катастрофалниот земјотрес што се случи на 26-ти јули 1963-та, во 5:17 часот наутро. За да го освежиме споменот на градот што некогаш беше, бујрум неколку ...

Во сеќавање на жртвите од земјотресот

Нова ТВ - 26.07.2013

Скопскиот земјотрес 1963, однесе илјадници животи. Катастрофалниот земјотрес го погоди Скопје (со население од 200.000 луѓе во тоа време) околу 5:17.

Сведоштва: Скопје се сеќава на трагедијата која однесе 1070 животи, но и на солидарноста од целиот свет

Нетпрес - 26.07.2013

Пред пет децениции, ова време, нашето Скопје се гушело прав, пискот и плач се слушале од сите страни, земјотресот од 5.17 минути го срамни градот со земја, затрупа цели семејства, без покрив останаа ...

ГАЛЕРИЈА 200.000 граѓани останале без дом на денешен ден пред 50 години

+инфо - 26.07.2013

Најкатастрофалната природна непогода која се случила во Скопје и Македонија е токму земјотресот од 26 јули 1963 година кој го погодил главниот град на денешен ден пред точно 50 години во 5.17 минути, ...

ФОТО: Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

А1 On - 26.07.2013

Денеска, на градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред точно педесет години.

ГАЛЕРИЈА Положено цвеќе во спомен на загинатите од земјотресот

+инфо - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, денеска официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред точно педесет години.

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Нетпрес - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се слуши пред точно педесет години.

ГАЛЕРИЈА: Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Сител - 26.07.2013

Денеска на градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се слуши пред точно педесет години.

Подвижна уметничка инсталација низ Скопје

Телеграф - 26.07.2013

„Гласот на земјотресот“ е дело на француската уметничка Леа Промаја, која ја истражува колективната меморија на граѓаните за минатото и сегашното Скопје Проектот со наслов „Гласот на земјотресот“ е ...

Шекеринска: Срамота е премиерот и претседателот да не дојдат на одбележувањето 50 години од земјотресот

А1 On - 26.07.2013

На својот фејсбук профил, по повод отсуството на премиерот и претседателот на Република Македонија, на одбележувањето 50 години од земјотресот во Скопје, се огласи со реакција Радмила ...

Земјотрес го погоди островот Вануат

А1 On - 26.07.2013

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтерова скала денес го погоди островот Вануат, соопшти Американскиот геолошки завод и додаде дека не очекува цунами.

Шеќеринска: Да се засрамат и премиерот и претседателот

Нова ТВ - 26.07.2013

На својот фејсбук профил заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска со критики до државниот врв по повод одбележувањето на 50 годишнината од земјотресот во Скопје.

Шекеринска: Каде се Иванов и Груевски на одбележување на земјотресот?

+инфо - 26.07.2013

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на својот Фејсбук порфил ги критикува претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски што денеска не одвоиле време за да се ...

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Макфакс - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред точно педесет години.

СКОПЈЕ СЕ СЕЌАВА: Делегации од цел свет им оддадоа почит на загинатите (ФОТО)

Телеграф - 26.07.2013

По повод полувековната годишнина од катастрофата што го погоди главниот град, денеска пред споменикот на загинатите почит со положување цвеќе одразија бројни делегации, здруженија, граѓани Државни ...

Некои податоци за катастрофалниот земјотрес во Скопје од 1963 година

Факултети - 26.07.2013

На 26 јули 1963 година во 05:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (MCS), односно магнитуда од 6,1 степени и длабочина од 5 до 7 км.

Трајановски се сретна со претставници на земјите кои му помогнаа на Скопје по земјотресот

Сител - 26.07.2013

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска се сретна со претставници од збратимените градови и земјите кои му помогнаа на Скопје по катастрофалниот земјотрес.

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Алфа - 26.07.2013

Бројни делегации и граѓани днеска положија цвеќе пред споменикот на загинатите во скопскиот земјотрес, што се слуши пред педесет години.

Трајановски: Скопје се претвори во модерна метропола

+инфо - 26.07.2013

Членовите на странските делегации кои што во моментов се наоѓаат во нашиот град по повод одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес што во далечната 1963 година го погоди Скопје и ...

50 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Сител - 26.07.2013

Со звукот на сирената почна и ова утро, исто како пред половина век кога скопјани во 5 и 17 беа разбудени од голема бука.

ФОТО: Акцијашите расчистуваа урнатини кај Старата железничка станица

А1 On - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

„Скопје се сеќава“ на земјотресот

Алфа - 26.07.2013

5 часот и 17мин - Скопје се стресе. Доживеа разорен земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала. 1070 лица го загубија животот, се срушија 15.800 стамбени објекти, а над 200.000 ...

50 години од ужасниот земјотрес

Алфа - 26.07.2013

Со свеќи за загинатите, и ужасни спомени од разорот на главниот град, преживеаните се сеќаваат на трагедијата која го уништи Скопје- велат како да беше вчера а не пред 50 години.

Трајановски се сретна со претставници на земјите кои му помогнаа на Скопје по земјотресот

А1 On - 26.07.2013

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска се сретна со претставници од збратимените градови и земјите кои му помогнаа на Скопје по катастрофалниот земјотрес.

Тито и Хрушчов во посета на Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963

Руска реч - 26.07.2013

Никита Хрушчов, тогаш Прв Секретар на Комунистичката партија на СССР и Југословенскиот претседател Јосип Броз во посета на Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963.

Потресно видео од земјотресот во Скопје од 1963 година

Lady - 26.07.2013

Денеска Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес во кој настрадаа илјадници граѓани. Погледнете го ова потресно видео од трагедијата од 26ти јули 1963 ...

ФОТО: Делегација од Општина Центар им оддаде почит на загинатите во земјотресот

А1 On - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе на споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред 50 години.

Трајановски се сретна со претставници на земјите кои му помогнаа на Скопје по земјотресот

Press24 - 26.07.2013

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски денеска се сретна со претставници од збратимените градови и земјите кои му помогнаа на Скопје по катастрофалниот земјотрес.

ГАЛЕРИЈА: Скопје се сеќава - одбележани 50 години од катастрофалниот земјотрес

Press24 - 26.07.2013

Скопје со повеќе активности и манифестации вчера ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ: Старо Скопје е култура на емпатија

Телеграф - 26.07.2013

Жално е, ама минатото беше подобро според човечки мерки. А многу би сакал да е обратно. Само се плашам дека веќе е доцна.

Скопје се сеќава

Глас на Америка - 26.07.2013

Скопјани и нивните гости од странство денес одбележаа 50 години од катастрофалниот земјотрес, но и од помошта од цел свет Македонската престолнина денес одбележа 50 годии од катастрофалниот земјотрес ...

Скопје се сеќава - одбележани 50 години од катастрофалниот земјотрес

Press24 - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје се сеќава - 50 години по катастрофалниот земјотрес

Факултети - 26.07.2013

Скопје денеска ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Изложба на француската уметница Леа Промаја

Макфакс - 26.07.2013

По повод одбележувањето на 50 - годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година, француската уметничка Леа Промаја, ќе организира изложба што ќе се одржи во петок.

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

МРТ - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

ВИДЕО Денот што го уништи, но не го уби Скопје!

+инфо - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963. година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје се сеќава на земјотресот пред половина век

+инфо - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963. година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

СКОПЈЕ СЕ СЕЌАВА: Педесет години од катастрофалниот земјотрес

Телеграф - 26.07.2013

На плоштадот „Македонија“ во 21.30 часот ќе почне мултимедијалниот проект „Скопје се сеќава“ Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот ...

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

Хитпортал - 26.07.2013

С копје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Акцијашите расчистуваа урнатини кај стара железничка станица (ФОТО)

МКД - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Точка - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се слуши пред точно педесет години.

Трајановски оствари средба со членовите на странските делегации

Скопје инфо - 26.07.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска во хотелот „Холидеј ин“, во Скопје, оствари средба со членовите на странските делегации, кои што во моментов се наоѓаат во нашиот град по ...

Милена, јави се, Питер има нешто да ти каже – ја бара пријателката 50 год по земјотресот

МК News - 26.07.2013

Дваесет и петгодишниот Питер Гејлинг дошол со Црвениот крст на Германија за да помогне во расчистувањето на градот од земјотресот. Но, се сменило кога ја запознал Милена Арсовска.

ГАЛЕРИЈА: Акцијашите изведоа симулација на расчистување урнатини по земјотрес кај Стара железничка

Либертас - 26.07.2013

Симулација на расчистување урнатини со извлекување на повредени и санирање на повреди по земјотрес денеска на платото кај Старата железничка станица изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско ...

ФОТО/ВИДЕО:Половина век од катастрофалниот земјотрес

Скопје инфо - 26.07.2013

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот Скопје бил погоден од разорен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеривата скала, кој траел 20 секунди.

Делегации од целиот свет положија цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Локално - 26.07.2013

Денеска /26.07.2013 година (петок)/, на градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред ...

Акцијашите расчистуваа урнатини кај старата железничка станица

Локално - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

ФОТО:Се расчистуваат урнатините кај стара железничка

Скопје инфо - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

Шекеринска: Срамота е ни премиерот ни претседателот да не дојдат на 50-годишнината од земјотресот

Либертас - 26.07.2013

Остра реакција за одбележувањето на 50-годишнината од скопскиот земјотрес објави заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на својата Фејсбук фан страница.

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Вечер Прес - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Што засекогаш остана под урнатините по земјотресот (Фото)

МК News - 26.07.2013

Покрај загинувањето на голем број луѓе, во центар на вниманието беа и материјалните штети. Ужасна била и состојбата на музеите и спомениците на културата.

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Канал 77 - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред точно педесет години.

Шеќеринска: Срамота е ниту премиерот, ниту претседателот да не дојдат на одбележувањето 50 год. од земјотресот

Sky - 26.07.2013

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, денеска на својот Фејсбук профил праша зошто ниту премиерот, ниту претседателот, не дошле на одбележувањето на 50 годишнината од катастрофалниот ...

И по 50 години од земјотресот Скопје се сеќава и обединува!

Вечер Прес - 26.07.2013

Масовното присуство на странските претставници јасно покажа дека Скопје не е заборавен град, посочи скопскиот градоначалник, Трајановски Бројни делегации и граѓани положија цвеќе пред споменикот на ...

Цвеќе во спомен на загинатите од земјотресот

Локално - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, денеска официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред точно педесет години.

Шекеринска: Срам за Груевски и Иванов

Локално - 26.07.2013

На својот фејсбук профил заменик претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска со критики до државниот врв по повод одбележувањето на 50 годишнината од земјотресот во Скопје.

Фото: Положено цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот

Денешен - 26.07.2013

Пред споменикот на загинатите во земјотресот на Градските гробишта во Бутел, во рамки на одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје денеска беше положено цвеќе.

Половина век од разорниот земјотрес во Скопје

Точка - 26.07.2013

Во главниот град на Република Македонија денес се одбележуваат пет децении од катастрофалниот земјотрес кој ја уништи нашата престолнина.

Што засекогаш остана под урнатините од катастрофалниот земјотрес

Денешен - 26.07.2013

Покрај загинувањето на голем број луѓе, во центар на вниманието беа и материјалните штети. Ужасна била и состојбата на музеите и спомениците на културата.

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес

Фактор - 26.07.2013

Скопје денеска ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Делегација од општина Центар им оддаде почит на загинатите во земјотресот

Sky - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе на споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се случи пред 50 години.

Цвеќе за загинатите од земјотресот во Скопје

Скопје инфо - 26.07.2013

Денеска на градските гробишта во Бутел, официјални странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот во Скопје, што се слуши пред точно педесет години.

ФОТО: Цвеќе на споменикот за жртвите од земјотресот во Скопје

Sky - 26.07.2013

На градските гробишта во Бутел денеска странски и домашни делегации положија цвеќе пред споменикот на загинатите од земјотресот кој пред точно 50 години го разруши Скопје.

Скопје се сеќава на 50 години од земјотресот

Н.Македонија - 26.07.2013

Со повеќе свечености денеска ќе се одбележи 50-годишнината од земјотресот во Скопје На 26-ти јули 1963 година, точно во 5,17 часот, македонската метропола беше погодена од силен земјотрес, во кој ...

Цвеќиња за загинатите во скопскиот земјотрес

Н.Македонија - 26.07.2013

Скопје и Македонија денеска ги чествуваат 50-те години од земјотресот кој одзеде над илјада животи, разурна десетици илјади домови и ја престори престолнината во град на тага и солзи Бројни делегации ...

Скопје се сеќава - да не се повтори

Н.Македонија - 26.07.2013

Одбележувањето ќе почне во 10 часот, со положување цвеќе на Градските гробишта во Бутел, пред споменикот на загинатите во земјотресот.

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Идивиди - 26.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје чествува 50 години од своето изчезнување и воздигнување

eReporter - 26.07.2013

Скопје и Македонија денеска ги чествуваат 50-те години од земјотресот кој во само десетина секунди одзеде над илјада животи, разурна десетици илјади домови и ја престори престолнината во град на тага ...

“Скопје се сеќава“- 50 годишнина од катастрофалниот земјотрес

Lider - 26.07.2013

Под мотото “Скопје се сеќава“, главниот град денеска одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога загинаа 1.040 луѓе, 4.000 беа повредени, а над 200 илјади останаа без своите ...

Се расчистуваа урнатини кај старата железничка станица

Lider - 26.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

До крајот на 1963 во Скопје имало 411 земјотреси

Вест - 25.07.2013

На 26 јули во Скопје после катастрофалниот земјотрес имало уште 122 земјотреси, а до крајот на годината нивниот број бил 411 До крајот на 1963 година, после катастрофалниот земјотрес во Скопје имало ...

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 25.07.2013

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

24 Вести - 25.07.2013

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Германските весници за катастрофалниот земјотрес во Скопје

Deutsche Welle - 25.07.2013

Од архивата на ДВ: Дел од написите во германскиот печат за катастрофалниот земјотрес во Скопје од 26 јули 1963. Сведоштва на германски туристи кои го преживеале разурнувачкиот потрес. Македонскиот главен град по шест потреси – урнатина“ (Дер ...

ФОТО: Симулација на расчистување урнатини по скопскиот земјотрес

Курир - 25.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес, денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

„Акцијаши“ расчистуваа урнатини и спасуваа повредени во земјотрес

+инфо - 25.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

„Акцијашите“ го кренаа кампот за елементарни непогоди

+инфо - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

Изненадување за присутните на настанот за 50-годишнината од скопскиот земјотрес

+инфо - 25.07.2013

Мултимедијалниот проект „Скопје се сеќава“ кој ќе се одржи утревечер во 21.30 часот на плоштад Македонија ќе финишира со големо изненадување за сите посетители, најавуваат градските власти кои се ...

ФОТО: Се’ е подготвено за пречек на акцијашите и бригадирите од ’63-та

Нетпрес - 25.07.2013

Непосредно пред одбележување на 50-годишнината од Скопскиот земјотрес во Градскиот парк е подигната мала населба од шатори, како онаа во која прибежиште нашле стотици граѓани по природната катастрофа.

Интервју со градоначалникот Коце Трајановски

Алфа - 25.07.2013

Утре се одбележува половина век од катастрофалниот земјотрес во главниот град. 26 јули е денот кога Скопје почна да се гради и со помош на државите што ни помогнаа прерасна во град на хуманоста и ...

„Акцијаши“ го подигна кампот за елементарни непогоди

Телеграф - 25.07.2013

Околу 150 волонтери од повеќе делови на поранешна Југославија оваа вечер ќе ја поминат под шатори Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата – ...

ПОЛОВИНА ВЕК ОД КАТАСТРОФАТА: Доградбите најранливи на земјотрес

Телеграф - 25.07.2013

Најризични станбени објекти се оние што се надградени, а особено ако се на згради од пред земјотресот, предупредува директорот на ИЗИС, Михаил Гаревски Скопје, 26 јули, рано наутро, штотуку зазорило, ...

ФОТО: Скопје пред земјотресот во 1963 година

Економски - 25.07.2013

Во пресрет на 50 годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 со неколку фотографии потсетуваме како изгледала македонската метропола.

ФОТО: Подигнат камп за елементарни непогоди кај градска плажа „Парк“

Курир - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“, денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

„Акцијаши“ го подигнаа кампот за елементарни непогоди

Алфа - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

ФОТО: „Акцијашите“ го кренаа кампот за елементарни непогоди

А1 On - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

ГАЛЕРИЈА: Aкцијашите расчистуваа урнатини кај старата Железничка станица

Сител - 25.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес денеска изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

„Акцијаши“ го подигнаа кампот за елементарни непогоди

Сител - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

Акцијашите расчистуваа урнатини кај Старата железничка станица

Макфакс - 25.07.2013

Расчистуваа урнатини, извлекуваа повредени и санираа повреди. Ваква симулација на расчистување урнатини по земјотрес, во петок, изведоа волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ...

Акцијашите го подигнаа кампот за елементарни непогоди

Макфакс - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши", во петок, кај градската плажа „Парк" подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

Скопје се сеќава - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Курир - 25.07.2013

Со повеќе активности и манифестации Скопје денеска ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Повеќе од 1000 лица загинаа, 200.000 останаа без покрив над глава - еве што му се случи на Скопје пред половина век

Press24 - 25.07.2013

Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на 26 јули 1963 година во пет часот и 17 минути, а помали потреси имаше до пет часот и 43 минути. Беа урнати 15.800 станови, а оштетени 28.000.

„Скопје се сеќава“ - 50 години од катастрофалниот земјотрес

Press24 - 25.07.2013

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје се сеќава на земјотресот од 1963 година

Сител - 25.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес (ВИДЕО)

Телеграф - 25.07.2013

На плоштадот „Македонија“ во 21.30 часот ќе почне мултимедијалниот проект „Скопје се сеќава“ Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе ...

Скопје се сеќава – 50 години од катастрофалниот земјотрес

А1 On - 25.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963. година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес

Алфа - 25.07.2013

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

ГАРЕВСКИ: Скопје повторно ќе го погоди силен земјотрес

Телеграф - 25.07.2013

Директорот на ИЗИИС порачува дека скопјани не треба да се плашат, бидејќи по земјотресот од 1963 година се градат асеизмички објекти Скопје повторно ќе биде погоден од силен земјотрес, затоа што е ...

Уметност на Леа Промаја

Вечер Прес - 25.07.2013

По повод одбележувањето на 50-годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година, вечерва француската уметничка Леа Промаја, ќе организира уметнички настан.

50 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Sky - 25.07.2013

На денешен ден во далечната 1963 година во 5,17 часот силен земјотрес го погоди градот Скопје. Во земјотресот над илијада луѓе ги загубија своите животи, а повредени беа околу 3.000 лица.

Милена, јави се, Питер има нешто да ти каже!

Вечер Прес - 25.07.2013

50 ГОДИНИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ НЕКОИ ПРИКАЗНИ СЕ УШТЕ ТРААТ Дваесет и петгодишниот Питер Гејлинг дошол со Црвениот крст на Германија за да помогне во расчистувањето на градот од земјотресот.

Скопје се сеќава – 50 години од катастрофалниот земјотрес

Либертас - 25.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

Скопје ја одбележува 50-годишнината од земјотресот

Скопје инфо - 25.07.2013

Скопје ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

(ФОТО) Скопје се сеќава – 50 години од катастрофалниот земјотрес

Бриф - 25.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

ГАРЕВСКИ: Скопје пак ќе го тресе силен земјотрес

МК News - 25.07.2013

Скопје повторно ќе биде погоден од силен земјотрес, затоа што е град што се наоѓа на трусно подрачје, оцени директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија од Скопје ...

Скопје се сеќава на земјотресот од 1963 година

Денешен - 25.07.2013

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ја одбележува 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес од 1963 година во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени.

“Акцијаши“ подигна камп за елементарни непогоди

Скопје инфо - 25.07.2013

„Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа активностите по повод одбележувањето на 50-годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес од 1963 ...

Фото: Како изгледал градот пред земјотресот

Скопје инфо - 25.07.2013

На 26 јули 1963 година во 05:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала) а помали потреси имало до пет часот и 43 минути.

Акцијашите го подигнаа кампот за елементарни непогоди

Локално - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

„Акцијаши“ го подигнаа кампот за елементарни непогоди

Н.Македонија - 25.07.2013

Волонтерите од Здружението за волонтерско работно и едукативно ангажирање во сферата на екологијата „Акцијаши“ денеска кај градската плажа „Парк“ подигнаа камп за елементарни непогоди и ги почнаа ...

Скопското тло уште долго време нема да го затресе силен земјотрес

Канал5 - 24.07.2013

Сеизмолозите прогнозираат дека во наредните неколку столетија нема да се повтори катастрофата од 1963. Земјотресите во скопскиот регион се секојдневие.

Земјотрес како оној од 1963 во Скопје не може да се повтори

Канал5 - 24.07.2013

Земјотресите во скопскиот регион се секојдневие. Најголем дел не се чувствуваат оти се многу слаби. Веројатноста дека во блиска иднина ќе се случи нов катастрофален земјотрес е многу мала.

На Скопје не му се заканува катастрофален земјотрес во блиска иднина

Телма - 24.07.2013

Скопје било разурнато три пати, во петстотини и осумнаесета година, во шеснаесет век и пред педесет години. Иако со сигурност никој не може да предвиди- четвртиот катастрфален земјотрес може...

Сеизмолозите смируваат неможе да се предвиди земјотрес

Алфа - 24.07.2013

Старите машини кои работат механички а се дел од сеизмолошката опсерваторија се сведок, кога пред 50 години Скопје го разори катастрофален земјотрес.

Сеизмолошката станица потсети на скопскиот земјотрес од 26 јули 1963 година

Сител - 24.07.2013

Во Македонија и во Сеизмолошката станица во Скопје не постои запис од силниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година во 05 часот и 17 минути, по локално време.

По земјотресот во 1964 во Скопје имало уште 582 потреси

+инфо - 24.07.2013

Во Македонија и во Сеизмолошката станица во Скопје не постои запис од силниот земјотрес од 26 јули 1963 година во 05 часот и 17 минути, по локално време.

Изложба во Музејот на Град Скопје за земјотресот од 1963

Сител - 24.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје на 26 јули 1963 година, Музејот на град Скопје подготви изложба која претставува завршница на неколку настани поврзани со годишнината, ...

Мала е веројатноста Скопје да биде погодено од земјотрес како кобниот од 26 јули ’63

Нетпрес - 24.07.2013

По повод одбележувањето на 50-годишнината од кобниот земјотрес, од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје нагласуваат дека во блиска иднина нема опасност да се повтори катастрофата од 26 јули 1963 ...

Сеизмолошката станица постсети на скопскиот земјотрес од 26 јули 1963 година

Денешен - 24.07.2013

Во Македонија и во Сеизмолошката станица во Скопје не постои запис од силниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година во 05 часот и 17 минути, по локално време.

Спијте мирно, во скоро време не се очекува силен земјотрес!

Вечер Прес - 24.07.2013

Статистичките истражувања ја обезбедуваат долгорочната прогноза на земјотресите во коишто се утврдува таканаречениот повратен период за појава на катастрофален земјотрес со одредена јачина во одреден ...

Нема запис од скопскиот земјотрес во Сеизмолошката станица

Скопје инфо - 24.07.2013

Нема запис од силниот скопски земјотрес од 26 јули 1963 година во Македонија и во Сеизмолошката станица во Скопје,записи се набавени од другите земји, со кореспонденцијата што ја вршела Сеизмолошката ...

Изложба по повод 50-годишнината од земјотресот во Скопје во Музејот на град Скопје

Либертас - 24.07.2013

По повод 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје на 26 јули 1963 година, Музејот на град Скопје подготви изложба која претставува завршница на неколку настани поврзани со годишнината, ...

„Гласот на земјотресот“ аудио-документарец за 26 Јули

МК News - 24.07.2013

По повод одбележувањето на 50 – годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година, француската уметничка Léa Promaja, ќе организира изложба која ќе се одржи на 26 – ти јули (петок).

Утрото кога сенките на куќите ги изгубија вообичаените облици

Н.Македонија - 24.07.2013

Есента по катастрофалниот скопски земјотрес поголемиот број ученици во гимназијата „Јосип Броз Тито“ учествуваа во литературен конкурс на тема „Вербата наша дека денешнава визија е утрешна стварност ...

„Гласот на земјотресот“- аудио документарец за Скопје

Радио МОФ - 23.07.2013

По повод одбележувањето на 50 – годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година, француската уметничка Léa Promaja, ќе организира изложба која ќе се одржи на 26 – ти јули (петок).

Градот умре со чудна смрт - стоејќи

Дневник - 22.07.2013

За сеќавањата на тој ден, за тажните приказни, првите извештаи и за обновата на Скопје пишувале и ќе пишуваат многумина, меѓу кои и покојниот новинар Јован Поповски, кој на светот му ги раскажа ...

Холандски авион на небото, урнатини на земјата

Утрински - 22.07.2013

Пилотот вџашен од глетката на градот кој се урива под него веднаш ја соопштил веста „Скопје е разурнато“ Постои една неверојатна коинциденција.

Стара железничка станица

Окно - 22.07.2013

Ако железницата е симбол на напредокот, сообраќајот, брзото премостување на големи оддалечености, со еден збор – на новото време, тогаш железничките станици се нивните круцијални точки.

Сеизмографите „полудеа“ од јачината на ударот

Н.Македонија - 22.07.2013

Од разговорот со д-р Вера Чејковска, раководителка на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, ги дознаваме деталите за случувањата во сеизмолошката станица на денот ...