TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сејдиу нема да го покани Тадиќ

Вечер Прес - 13.06.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да го покани српскиот претседател Борис Тадиќ на средбата на лидерите на земјите од регионот која ќе биде организирана кон крајот на јуни во Призрен, јавија ...

Сејдиу не му прати покана на Тадиќ за самитот во Призрен

Канал5 - 12.06.2010

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу нема да го покани српскиот претседател Борис Тадиќ на мини самитот на регионалните лидери закажан за крајот на јуни во Призрен.

Сејдиу нема да го повика Тадиќ на минисамитот во Призрен

Р.С.Европа - 12.06.2010

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу нема да го повика претседателот на Србија Борис Тадиќ да присуствува на минисамитот на претседатели на земји од регионот кој ќе се одржи во Призрен , соопштиле ...

Тадиќ не доби покана за минисамитот во Приштина

Inpress - 12.06.2010

Приштина, 12. јуни (ИНПРЕС) Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да го покани претседателот на Србија Борис Тадиќ, на минисамитот на лидерите на земјите од регионот, што треба да се одржи кон ...

Тадиќ не бил поканет на минисамитот во Призрен

Нетпрес - 12.06.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да го повика претседателот на Србија, Борис Тадиќ на минисамитот на лидерите на земјите од регионот на крајот од месецов во Призрен.

Сејдиу нема да го покани Тадиќ на минисамит

Макфакс - 12.06.2010

Шефот на косовската држава Фатмир Сејдиу нема да го покани претседателот на Србија Борис Тадиќ на мини самитот на лидерите на земјите од регионот, што на крајот а јуни треба да се одржи во Призрен, ...

Сејдиу нема да го покани Тадиќ на средбата на лидерите од регионот во Призрен

Сител - 12.06.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу нема да го покани српскиот претседател Борис Тадиќ на средбата на лидерите на земјите од регионот која ќе биде организирана кон крајот на јуни во Призрен, јавија ...

Тадиќ се нуди, Македонија не го сака

Утрински - 11.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ беше третиран како неканет гостин во Македонија, и покрај изјавите од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов дека тој дошол во ненадејна посета на земјава на нивна ...

Четврток, 10 јуни

BBC - 10.06.2010

ВРЕМЕ се осврнува на неофицијалната посета на српскиот претседател Тадиќ на Македонија. „Можно ли е регионално посредништво во спорот со Грција“, прашува ВРЕМЕ под насловот „Тадиќ во кожата на Метју ...

Македонија - Тадиќ во кожата на Метју Нимиц?

Време - 10.06.2010

Игор Чавески Проблемот за името е една од темите за кои српскиот претседател Борис Тадиќ синоќа требаше да разговара со својот македонски колега Ѓорге Иванов и тоа само неколку дена откако во Атина ...

Тадиќ ненадејно во Македонија

Утрински - 10.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера попладне пристигна во ненадејна посета на Македонија. Тадиќ во 17 часот во претседателската вила „Водно“ имаше средба со шефот на македонската држава Ѓорге ...

За што разговараше Тадиќ со Иванов и со Груевски

Канал5 - 10.06.2010

Штури и воопштени информации во официјалните соопштенија по средбите на српскиот претседател Тадиќ со претседателот Иванов и премиерот Груевски.

Надежта за датумот последна умира

Утрински - 10.06.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ дојде вчера во ургентна посета на Македонија. Тој е последниот од серијата политичари-ентузијасти, кои се обидуваат да го поттурнат решението за спорот меѓу нашата ...

Груевски се сретна со Тадиќ

Кирилица - 10.06.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски вчера оствари неформална работна средба со претседателот на Република Србија Борис Тадиќ Како што соопшти владината прес служба, на ...

Србија и Македонија заеднички кон ЕУ?

Р.С.Европа - 10.06.2010

По вчерашната посета на Тадиќ, експертите советуваат дека заеднички настап на Македонија и Србија кон Европската Унија е она што на Македонија може да и помогне во моменти на стагнација.

Што се крие зад посетата на Тадиќ на Скопје?

Алфа - 10.06.2010

Српскиот претседател Тадиќ денеска дојде во ненадејна посета на Македонија.Го примија претседателот Иванов и премиерот Груевски.

Тадиќ на средби со македонскиот државен врв

Вечер Прес - 10.06.2010

Забрзана евроинтеграција на регионот е клучен предуслов за трајна стабилност и мир. Потврда на ваквата заложба дале претседателот Ѓорге Иванов и неговиот српски колега Борис Тадиќ, кој завчера ...

Борис Тадиќ во Скопје

А1 - 09.06.2010

Тадиќ, во Скопје допатува попладнево- пред средбата со премиерот Груевски овде во владата, Тадиќ беше во претседателската вила на Водно каде разговараше со претседателот Ѓорѓе Иванов, кој според ...

Тадиќ кај Иванов и Груевски за регионалните проблеми

Алсат-М - 09.06.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, денеска ненајавено во Скопје. Ги посети претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски. Изјава за средбите не даде.

Борис Тадиќ во Скопје

Телма - 09.06.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево во Скопје разговараше со неговиот српски колега Борис Тадиќ, кој допатува во неформална, работна посета на земјата.

Тадиќ во Македонија

Канал5 - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ во ненајавена посета на Република Македонија. Тој пред неколку дена беше во Грција, на средба со неговиот грчки колега Папуљас.

Тадиќ денеска на вечера кај Иванов

Алсат-М - 09.06.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, на вечера кај Ѓорге Иванов. Средбата се договарала неколку дена, па денеска се поклопиле агендите на двајцата претседатели.

Груевски и Тадиќ најавија можност за отворање нови гранични премини

Inpress - 09.06.2010

Скопје, 9. јуни (ИНПРЕС) Македонските премиер Никола Груевски, вечерва во Скопје разговараше со српскиот претседател Борис Тадиќ.

Иванов и Тадиќ: Забрзана интеграција на регионот

Форум - 09.06.2010

Претседателите на Македонија и Србија, на попладневната средба во Скопје ја констатирале неопходноста од забрзана интеграција на земјите од регионот во ЕУ како предуслов за мир и стабилност во ...

Тадиќ во неформална посета на Македонија

Макфакс - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ попладнево во Скопје ќе се сретне со својот македонски колега, Ѓорге Иванов, соопштуваат од Кабинетот на претседателот.

Тадиќ во работна посета на Македонија

Кирилица - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ попладнево ќе престојува во работна посета на Македонија Тадиќ во 17 часот во претседателската вила „Водно“ ќе има средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов.

Средба Иванов- Тадиќ

Р.С.Европа - 09.06.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов попладнево во Скопје разговараше со неговиот српски колега Борис Тадиќ, кој допатува во неформална, работна посета на земјата.

Претседателот на Србија Тадиќ во Скопје

Нетпрес - 09.06.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ попладнево треба да пристигне во неформална работна посета на Македонија. Тадиќ ќе биде примен од својот македонски колега Ѓорге Иванов во вилата Водно во Скопје, ...

Тадиќ попладнево ќе ја посети Македонија

Р.С.Европа - 09.06.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ попладнево ќе престојува во работна посета на Македонија. Предвидено е Тадиќ да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов.

Тадиќ ќе се сретне и со Груевски

Макфакс - 09.06.2010

Српскиот претседател, Борис Тадиќ попладнево ќе оствари кратка неформална средба и со премиерот Никола Груевски, соопштија од владата.

Српскиот претседател Тадиќ во работна посета на Македонија

Сител - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ попладнево ќе престојува во работна посета на Македонија. Тадиќ во 17 часот во претседателската вила „Водно“ ќе има средба со шефот на македонската држава Ѓорге ...

Иванов и Тадиќ: Забрзана интеграција на регионот

Макфакс - 09.06.2010

Претседателите на Македонија и Србија, Ѓорге Иванов и Борис Тадиќ на попладневната средба во Скопје ја констатирале неопходноста од забрзана интеграција на земјите од регионот во ЕУ како предуслов за ...

Тадиќ ќе се сретне и со Груевски

Р.С.Европа - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ попладнево ќе оствари кратка неформална средба и со премиерот Никола Груевски, соопштија од Владата.

Српскиот претседател денес во Македонија

Нетпрес - 09.06.2010

Претседателот на Србија Борис Тадиќ во Скопје, на средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Тадиќ доаѓа на покана на Иванов.

Борис Тадиќ на средба со претседателот Иванов

Сител - 09.06.2010

Попладнево во ненајавена посета пристигна српскиот претседател Борис Тадиќ на средба со македонскиот претседател Иванов и премиерот Груевски.

Премиерот Груевски се сретна со српскиот претседател Тадиќ

Сител - 09.06.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари неформална работна средба со претседателот на Република Србија Борис Тадиќ.

Груевски и Тадиќ за зголемување на инфраструктурните проекти

Форум - 09.06.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска оствари неформална работна средба со претседателот на Република Србија Борис Тадиќ Како што соопшти службата за комуникација ...

Иванов и Тадиќ - Ќе соработуваме уште повеќе

Inpress - 09.06.2010

Скопје, 9. јуни (ИНПРЕС)\ Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов и претседателот на Србија Борис Тадиќ, во заедничкото соопштение, објавено после разговорот во Скопје, истакнаа дека забрзаните ...

Борис Тадиќ во Скопје

Вечер Прес - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера доцна попладне требаше да пристигне во Скопје, соопшти Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов.

Тадиќ во неформална работна посета во Македонија

eReporter - 09.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска допатува во неформална работна посета на Македонија. Тој, според најавата од Кабинетот на македонскиот претседател попладнево ќе се сретне со својот ...

Македонија и Србија очекуваат позитивни сингнали од ЕУ

eReporter - 09.06.2010

Претседателите на Македонија и Србија изразија надеж дека „европските лидери на претстојниот самит позитивно ќе го оценат напредокот во спроведувањето на реформите и ќе им овозможат на земјите од ...

Тадиќ доаѓа во Скопје на средба со Иванов

Канал5 - 08.06.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ утре ненајавено пристигнува во посета на Скопје. На покана на Македонскиот претседател Иванов утре Тадиќ ќе присуствува на неформална вечера во претседателската вила ...

Тадиќ повика на истрага за корупција против „непристијно богатите “ луѓе во Србија

Кирилица - 07.06.2010

Тадиќ под „непристојно“ богати граѓани ги подразбира, оние чие богатство нема вистинско потекло Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска оцени дека и покрај тешката ситуација во Србија и натаму ...