TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕКСКЛУЗИВНО - Интервју со македонските кошаркарски херои

Спорт - 11.09.2011

Во нашата видео-галерија имате можност да ги слушнете македонските кошаркарски херои - Бо Мекејлеб, Предраг Самарџиски, Војдан Стојановски и селекторот Марин ...

Да се одржи ритамот и против Словенија

Утрински - 10.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација продолжува да биде топ приказната во Литванија. Со инфаркт победата над Грузија, македонските кошаркари го остварија најголемиот успех - се пласираа меѓу ...

Мекејлеб: Прекрасно е да се биде Македонец денес

Н.Македонија - 10.09.2011

Натурализираниот Македонец Лестер Бо Мекејлеб е меѓу десетте најдобри играчи на ЕП, негова најсилна страна е способноста да биде најдобар во одлучувачките моменти Мекејлеб, роден во градот на џезот, ...

Бо: Ја сакам Македонија и момците околу мене

Курир - 10.09.2011

Натурализираниот Македонец, Лестер Бо МекКејлеб „алијас“ Бошко Македонски како што сега е далеку попрепознатлив во домашната јавност е вистински херој на „црвено-жолтата“ армија во Литванија.

Мекејлеб: Ако некој сака да не победи ќе треба да се изнамачи

Press24 - 10.09.2011

Мекејлеб во интервју за српски „Спорт“ вели дека му е мило што игра за Македонија и дека ги сака колегите од репрезентацијата бидеќи биле многу слични на него Најдобриот кашаркар во макеоднската ...

Како Борче Мекејлебовски ја сруши Грузија

Оn.net - 09.09.2011

Македонија го оствари најголемиот успех во историјата со пласманот меѓу осумте најдобри во Европа. Погледнете како нашиот најдобар играч Лестер Бо Мекејлеб алијас Борче Мекејлебовски во последните ...

Од покојниот Џонс до херојот Мекејлеб

Оn.net - 09.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација "модата" на давање пасоши на американски кошаркари ја прифати пред помалку од десет ...

Спорт - Четвртфинале!

Вест - 09.09.2011

Македонскиот јунак Бо Меккејлеб го постигна победничкиот кош Македонската кошаркарска репрезентација пишува историја на Евробаскетот во Литванија.

Кошаркарски шлаг на прославата на независноста

Утрински - 09.09.2011

Македонија спектакуларно ја одбележа својата 20-годишнина на независноста. На плоштадот во Скопје се одржа централната прослава на големиот јубилеј.

Јавето убаво како сон

Дневник - 09.09.2011

Македонската е меѓу осумте најдобри кошаркарски репрезентации во Европа. Сега е и официјално. Победена е Грузија со 65-63, со што најдобрите кошаркари направија историски успех, прв наш пласман во ...

Маестралниот Бо Мекејлеб доби графит во Кавадарци

Дневник - 09.09.2011

Американскиот Македонец Бо Мекејлеб со своите маестрални игри на Европското кошаркарско првенство во Литванија ги освои симпатиите во цела Македонија.

ПОЛУВРЕМЕ: Македонија води против Грузија 29:26

Дневник - 09.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација води против Грузија 29:26 по првото полувреме на првиот натпревар од втората рунда на ЕП во Литванија.

ОБНОВЕНО: Македонија е меѓу осумте најдобри, победена и Грузија

Дневник - 09.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија се пласира во четвртфиналето на Европското првенство во Литванија. Пред малку, нашите кошаркари ја совладаа Грузија со 65:63 и ја зачуваа првата позиција на ...

Победата на Македонија низ фотографии

Дневник - 09.09.2011

Погледнете ја фотогалеријата од последниот триумф на Македонија, со кој нашата селекција обезбеди пласман во четвртфиналето на Европското кошаркарско првенство во Литванија.

Македонија е меѓу осумте најдобри, победена Грузија

Дневник - 09.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија се пласира во четвртфиналето на Европското првенство во Литванија. Пред малку, нашите кошаркари ја совладаа Грузија со 65:63 и ја зачуваа првата позиција на ...

Бо порача: Да живее МАКЕДОНИЈА!!

iLike - 09.09.2011

На синоќешната спектакуларна прослава која се случуваше на плоштадот Македонија во Скопје, присутните со видео снимка ги поздрави македонската кошаркарска репрезентација преку која ни го честитаа ...

Видео: Историски успех на историски ден, напред Македонија!

Спортски - 09.09.2011

Македонските национални херои остваија го зачинија денот на независноста со најголемиот успех во историјата на нашиот спорт, и со триумф над мотивираната Грузија 65:63 се пласираа во четвртфиналето ...

Македонија е меѓу осумте најдобри во Европа!

Н.Македонија - 09.09.2011

Со вчерашната победа над Грузија со 65-63 македонската кошаркарска репрезентација уште сега се пласира во четврт-финалето на ЕП, па сега има шанси за пласман на ЛОИ, а практично влезе и во борба за ...

Меккејлеб: Не верував дека ќе бидам толку популарен во Македонија (видео)

+инфо - 09.09.2011

Лестер Бо Мекејлеб статусот на спортски херој на Македонија го стекна на ланските квалификации за Европското првенство, а со своите игри на шампионатот, пополека, ама сигурно, станува најпопуларен ...

Бо Меккејлеб: Да живее Македонија !

Канал5 - 09.09.2011

Еден од елементите кој предизвика еуфорија беше видео пораката од македонската кошаркарска репрезентација која деновиве ги прави македонските граѓани горди со своите успеси на ЕП во Литванија.

Мекејлеб: Знаев дека можеме да победиме

Точка - 09.09.2011

Лестер Бо Мекејлеб на само 2 секунди до крајот ја донесе победата на Македонија над Грузија од 65:63 и со тоа ја позиционираше нашата селекција на првата позиција во групата Ф, обезбедувајќи и место ...

ВИДЕО: Последниот кош на Мекејлеб за победа над Грузија

Точка - 09.09.2011

Македонија во последните секунди преку Лестер Бо Мекејлеб успеа да стигне до голема победа со која нашите момци се пласираа во четвртфиналето на Евробаскетот ...

Видео: Историски успех на историски ден, напред Македонија!

Таратур - 09.09.2011

Македонските национални херои остваија го зачинија денот на независноста со најголемиот успех во историјата на нашиот спорт, и со триумф над мотивираната Грузија 65:63 се пласираа во четвртфиналето ...

Видео: Мекејлеб научи македонски

Курир - 09.09.2011

Натурализираниот Македонец, Лестер Бо Мекејлеб синоќа на македонски јазик од Вилнус Литванија порача „Да живее Македонија“. Општа национална еуфорија владееше вчера во Македонија.

Меккејлеб ја однесе Македонија во 1/4 финалето

Inpress - 09.09.2011

Вилнус, 9. септември 2011 (ИНПРЕС) Лестер Бо Меккејлеб успеа да уфрли два поени во последните секунди од мечот од првото коло во втората фаза на ЕП во Литванија против Грузија, и успеа да ја одведе ...

Мекејлеб порача: Да живее Македонија

Македонија24 - 09.09.2011

Спорт - Македониjа 24, , Мекејлеб порача: Да живее Македонија, "По повод 20-годишнината на независноста, а секако и поради историскиот успех на македонската кошаркарска репрезентација, преку снимена ...

Македонија на полувреме води против Грузија

Р.С.Европа - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација води во првото полувреме во натпреварот против Грузија со резултат од 29 спрема 26.

Кошаркарите во четвртфинале, Македонија слави

Р.С.Европа - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја победи Грузија и обезбеди историски пласман во четвртфиналето на ЕП во Литванија.

Нашите херои се веќе во четвртфиналето на Европското првенство

Спортнет - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е во четвртфиналето на ЕП во Литванија откако попладнево ја совлада Грузија со 65:63.

Кошаркарите со најубав подарок за роденденот на Македонија

VOX - 08.09.2011

Нашата кошаркарска репрезентација ја совлада селекцијата на Грузија со 65:63 , но многу по тешко од очекуваното и во драматична завршница кога со поените на Бо МекКелеб славевме против извонредно ...

Победена и Грузија, македонија во четвртфиналето

Телма - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево во Вилнус ја совлада Грузија со 65:63 и со петтата победа по ред обезбеди четвртфинале на Европското првенство што се одржува во Литванија.

Основно училиште - народен херој „Лестер Бо Мекејлеб“,

Mnogoo - 08.09.2011

Групата „Балкан“ на Европското првенство во Литванија ја промовираше Македонија во кошаркарска сила за почит. По демолирањето на Грција, Хрватска, Босна и Финска, македонската кошаркарска дружина го ...

Македонија води по првото полувреме против Грузија

БркајРабота - 08.09.2011

Нашите кошаркари имаат предност по првото полувреме против Грузија. Во најважниот натпревар од втората фаза, Македонија води по првото полувреме против Грузија со 29-26.

Македонија е во четвртфинале!

БркајРабота - 08.09.2011

Македонија ја победи Грузија! Двете репрезентации го започнаа натпреварот многу офанзивно, знаејќи дека од овој натпревар зависи пласманот во наредната фаза.

Македонија е во четвртфиналето на кошаркарското ЕП

Идивиди - 08.09.2011

Вилнус, 8 септември 2011 (МИА) - Македонската кошаркарска репрезентација попладнево во Вилнус ја совлада Грузија со 65:63 и со петтата победа по ред обезбеди четвртфинале на Европското првенство што ...

Македонија се пласира во четвртфиналето на ЕП во кошарка

Кајгана - 08.09.2011

Македонија се пласира во четвртфиналето на Европското првенство во кошарка во Литванија, со победата над Грузија со 65:63.

Македонските кошаркари со победа го честитаа Денот на независноста

Спорт Денес - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со победа над Грузија од 65:63 ја отвори втората фаза од Евробаскетот во групата Ф а со тоа и ја збогати денешната прослава по повод Денот на Независноста на ...

Македонија во четврт-финалето на Евробаскет!

Сваштарник - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Грузија со 65-63 во првиот натпревар во втората фаза и теоретски е во четврт-финалето на Европското првенство во Литванија.

Мекејлеб Велики ја одведе Македонија во четвртфиналето

Mnogoo - 08.09.2011

Традиционално на Европското кошаркарско првенство, Македонија одигра нов „инфаркт“ натпревар, но денеска срцето, среќата и секако неверојатниот Мекејлеб беа преголем залак за Грузија.

Македонија меѓу осуммте во Европа

Алфа - 08.09.2011

Со победата од 65:63 во дуелот против Грузија, македонската кошаркарска репрезентација го продолжи победничкиот од, на Европското првенство во Литванија.

Видео: Последниот кош на Мекејлеб за победа над Грузија

Спорт Денес - 08.09.2011

Македонија во последните секунди преку Лестер Бо Мекејлеб успеа да стигне до голема победа со која нашите момци се пласираа во четвртфиналето на Евробаскетот 2011.

Мекејлеб: Знаев дека можеме да победиме

Спорт Денес - 08.09.2011

Лестер Бо Мекејлеб на само 2 секунди до крајот ја донесе победата на Македонија над Грузија од 65:63 и со тоа ја позиционираше нашата селекција на првата позиција во групата Ф, обезбедувајќи и место ...

Меккејлеб за историја

+инфо - 08.09.2011

Натурализираниот Американец Лестер Бо Меккејлеб успеа да уфрли два поени во последните мигови од пресметката од првото коло во втората фаза на ЕП во Литванија против Грузија, и да ја одведе ...

Македонија во четврт-финале, потклекнаа и Грузијците пред херојот Бо Меккејлеб

Канал5 - 08.09.2011

Македонија- Грузија 65:63, Бо Меккејлеб постигна 27 поени, меѓу кои и клучните во финишот на натпреварот. Следен противник е Словенија во сабота.

Бо(г) ни донесе четвртфинале!

Кирилица - 08.09.2011

Во тежок натпревар со драматична завршница, македонската кошаркарска репрезентација обезбеди историско четвртфинале на ЕП во Литванија преку победата врз Грузија со ...

Македонија е во четвртфиналето на кошаркарското ЕП

Сител - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево во Вилнус ја совлада Грузија со 65:63 и со петтата победа по ред обезбеди четвртфинале на Европското првенство што се одржува во Литванија.

Македонија ја победи Грузија и се пласираше во четвртфинале

МРТ - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Грузија со 65:63 и со тоа обезбеди историски пласман во четвртфиналето на ЕП во Литванија.

Луѓе, ќе играме и во четвртфиналето!

Вечер - 08.09.2011

Практично Македонија е меѓу осумте најдобри во Европа по триумфот над Грузија од 65:63, иако до крајот на втората фаза од групата Ф треба да се одиграат уште два натпревара Со триумфот над Грузија од ...

ФОТО: Кошаркарите на Македонија пишуваат нова историја

Точка - 08.09.2011

Денес е голем празник за граѓаните на Република Македонија - 20 години независност, а најголемиот подарок го добивме од кошаркарите на Македонија кои со победата над Грузија успеаа да се пласираат ...

Македонските кошаркари пред историски меч на историски ден

Press24 - 08.09.2011

Во 14:30 со директен пренос на Сител почнува мечот меѓу Македонија и Грузија Македонската кошаркарска репрезентација денеска го игра историскиот меч против Грузија.

Македонија – Грузија 29:26 на полувреме

Курир - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација има предност од 29:26 на полувремето на историскиот меч против Грузија. Македонската кошаркарска репрезентација е на добар пат да забележи победа во ...

Македонија ја победи Грузија!

Канал 77 - 08.09.2011

Двете репрезентации го започнаа натпреварот многу офанзивно, знаејќи дека од овој натпревар зависи пласманот во наредната фаза.

Видео: Прославата започна со историска победа!

Курир - 08.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е во четвртфиналето на ЕП во Литванија откако попладнево ја совлада Грузија со 65:63.

Македонија е четвртфиналист

Press24 - 08.09.2011

Со кош на Мекејлеб во последните секунди Македонија ја совлада Грузија со 65:63 Македонија обезбеди пласман во четвртфиналето по победата против Грузија со 65:63.

Мекејлеб во последните секунди ја однесе Македонија во четвртфиналето

eReporter - 08.09.2011

Лестер Бо Мекејлеб со влез и кош на две секудни пред крајот на натпреварот ја однесе Македонија во четвртфиналето на Европското првенство во кошарка.

Мекејлеб: Горд сум што настапувам за Македонија, ќе дадам сé за оваа земја

Курир - 08.09.2011

-Убаво е да бидеш Македонец. Секогаш ја имаш поддршката од публиката и тоа ми дава мотив плус. Горд сум што ги бранам боите на Македонија.

Грузија прва „влезница“ за четврт финале

Р.С.Европа - 07.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утре против Грузија ги продолжува настапите на ЕП. Со евентуална победа ќе обезбедиме место меѓу осумтте најдобри во Европа На македонската кошаркарска ...

Спорт - Македонија прва во Алитус

Вест - 07.09.2011

Бо е петти стрелец на ЕП, Антиќ втор скокач Нашата репрезентација го забележа четвртиот триумф во групата "Ц" во Алитус откако ја совлада Босна и Херцеговина со убедливи 75:63.

Бајката продолжува со Грузија

Утрински - 07.09.2011

Кошаркарска Европа е шокирана од квалитетот на македонската кошаркарска репрезентација, која од вчера е во Вилнус, каде во една крајно реалаксирана атмосфера ги очекува наредните три меча од ...

Мондо: Мекејлеб народен херој

Курир - 07.09.2011

Познатиот кошаркарски коментатор Един Авдиќ напиша интересна колумна која е објавена на српскиот интернет портал Mondo.rs “Здраво, се викам Војдан Стојановски и сум 4-то одделение во училиштето ...

Запознајте го Борче Македонски

Оn.net - 06.09.2011

Македонија има нов спортски херој. Тоа е Американецот со македонски пасош Лестер Бо Мекејлеб, или како што нашите кошаркари го нарекуваат Борче ...

Спорт - Борче Македонски доби графит

Вест - 06.09.2011

Бо Меккејлеб е нов национален херој на Македонија Моментно најдобриот кошаркар во македонската репрезентација, Лестер Бо Меккејлеб кој по триумфот над Грција стана национален херој на нашата нација, ...

Балканот им се поклони на македонските кошаркари

Mnogoo - 06.09.2011

Македонските кошаркари продолжуваат да „газат“ се пред себе на Европското првенство во Литванија. Вечерва ниту Босна и Херцеговина не успеа да ја сопре четата на Марин Докузовски во победничкиот ...

МекКејлеб меѓу водечките стрелци на првенството

Кајгана - 06.09.2011

Извонредниот бек на македонската кошаркарска репрезентација, Лестер Бо МекКејлеб е меѓу водечките пет најефикасни играчи на Европското првенство во Литванија.

Антиќ втор скокач, Меккејлеб петти стрелец

+инфо - 06.09.2011

Македонскиот кошаркарски капитен Перо Антиќ е на делба на второто место на листата на најдобри скокачи на Европското првенство во Литванија, а плејмејкерот Лестер Бо Меккејлеб е петти стрелец на ...

Перо Антиќ: Мекејлеб од денес е Бошко Македонски

Курир - 06.09.2011

Македонските кошаркари покажаа колку навистина вредат. Со четирите победи во групната фаза и одличната игра, заслужено го освоија првото место во групата Ц. - МекКејлеб? Не знам кој е тој.

Македонските кошаркари ја победија и селекцијата на БиХ

Inpress - 06.09.2011

Вилнус, 6. септември 2011 (ИНПРЕС) Кошаркарска репрезентација на Македонија ја постигна и четвртата победа на ЕП во Литванија и како прва во групата Ц, четири поени ги пренесува во следната фаза.

Спорт - Тамара: На Бо треба да му изградиме споменик

Вест - 05.09.2011

"На Бо Меккејлеб треба да му изградиме споменик во Скопје. Би било добро по него во "Мекдоналдс" да се направи нов сендвич, "Меккејлеб", ни рече поп-пејачката Тамара Тодевска.

Македонија со полно срце

Дневник - 05.09.2011

Победите на нашиот тим над Грција и над Финска покажаа дека можеме да стигнеме до врвот на Европа и предизвикаа еуфорија во земјава Исполнети се срцата на македонските љубители на кошарката по новата ...

Борче Мекејлебовски миленик на Македонија

Дневник - 05.09.2011

Брзина, експлозивност, агресивност, бестрашност. Сето ова го краси Лестер „Бо“ Мекејлеб или, како што сега во многу балкански земји го викаат, Борче Мекејлебовски, кој иако е роден илјадници ...

Кавадарчани со графит му се заблагодарија на Мекејлеб

Спорт Денес - 05.09.2011

Предводникот на нашиот национален тим, Лестер Бо Мекејлеб станува се поголема ѕвезда кај нас, американецот со Македонски пасош поради добрите игри си доби графит во Кавадарци со неговиот лик.

Благодариме!

Н.Македонија - 05.09.2011

Победата на Македонија над Грција е пред сé благодарение на големата желба и на професионалниот однос на македонските кошаркари, кои на најдобар можен начин покажаа како се бранат боите на својата ...

Македонија ја прегази и БиХ

Кајгана - 05.09.2011

Македонските кошаркари направија историски подвиг победувајќи во четири меча по ред во едно турнирско натпреварување. Вечерва беше совладана Босна и Херцеговина со 75:63 (16:17; 19:21; 18:9 и 22:16).

МекКејлеб од сега е Бошко Македонски!

БркајРабота - 05.09.2011

Нашите кошаркарски репрезентативци покажаа колку навистина вредат. Со четирите победи во групната фаза и одличната игра, заслужено го освоија првото место во групата Ц.

Мекејлеб на графит во Кавадарци (видео)

+инфо - 05.09.2011

Натурализираниот Американец Лестер Бо Меккејлеб доби графит на ѕидот што ги дели кошаркарскиот комплекс „Јасмин” и градскиот базен во Кавадарци.

Мекејлеб на графит во Кавадарци

Канал5 - 05.09.2011

Најдобриот наш кошаркар на Евробаскетот во Литванија, Лестер Бо Мекејлеб доби графит со својот лик во Кавадарци како почит за феноменалните игри и беспоштедната борба која ја пружа во македонскиот ...

Мекејлеб има нов прекар меѓу соиграчите во репрезентацијата- Борче Македонски

Канал5 - 05.09.2011

Македонските кошаркарски херои кои се вистинска сензација на европското првенство во Литванија привлекуваат се повеќе внимание меѓу новинарите од медиумите во регионот.

Македонија ја порази Босна со 12 поени разлика

МРТ - 05.09.2011

Македонските кошаркари направија историски подвиг победувајќи во четири меча по ред во едно турнирско натпреварување. Вечерва беше совладана Босна и Херцеговина со 75:63 (16:17; 19:21; 18:9 и 22:16).

МекКелеб на графит во Кавадарци

Вечер - 05.09.2011

Нашиот најдобар кошаркар на Европското првенство во кошарка, во Литванија, Бо МекКелеб доби графит со својот лик во Кавадарци.

ФОТО: Графит за „кавадарчанецот“ Бо Мекејлеб

Курир - 05.09.2011

Најдобриот наш кошаркар на Евробаскетот во Литванија, Лестер Бо Мекејлеб доби графит со својот лик во Кавадарци како почит за феноменалните игри и беспоштедната борба која ја пружа во македонскиот ...

Графити со Мекејлеб

eReporter - 05.09.2011

Ликот на Американецот Бо Мекејлеб кој беше творец на историската победа на Македонија над Грција на ЕП во кошарка осамна на графит во Кавадарци.

ФОТО: Херојот Мекејлеб на графит во Кавадарци

Press24 - 05.09.2011

Нашиот најдобар кошаркар на Евробаскетот во Литванија, Лестер Бо Мекејлеб доби графит со својот лик во Кавадарци како почит за феноменалните игри и беспоштедната борба која ја пружа во македонскиот ...

Видео: Македонските кошаркари ја покорија групата Ц

Курир - 06.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ја порази и репрезентацијата на Босна и Херцеговина со 75:63. Со оваа победа Македонија ја завршува првата фаза во групата Ц, на првото место.