TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Страшното невреме во Скопје предизвика поплави

24 Вести - 25.05.2014

Главниот град вечерва беше зафатен од големо невреме, проследено со силен град, врнежи и грмежи. Големото количество дожд поплави повеќе улици во Скопје, а најстрашна беше глетката под „Стоковна куќа ...

Дванаесет жртви на поплавите во Кина

Р.С.Европа - 25.05.2014

Кинеската државна новинска агенција објави дека 12 лица загинале во големите поплави во јужниот дел на Кина. Новинска агенција Ксинхуа вели дека од поплавите се погодени 649.000 луѓе во градот ...

Поплавите на Балканот со огромни последици врз храната

Р.С.Европа - 25.05.2014

Голем дел од родот е загубен, земјоделските посеви се уништени, дел од фабриките за храна се под вода, а постои опасност и од т.н хидрични инфекции поради поплавите во регионот.

Телеком Австрија групацијата донира помош за засегнатите од поплавите во регионот

МКД - 25.05.2014

Телеком Австрија групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Комапнијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Големо невреме го зафати Скопје, поплавени улици, подвозници, подруми... (ФОТО+ ВИДЕО)

МКД - 25.05.2014

Врнежи од град со големина на орев, силен ветер и пороен дожд за кратко време вечерва ги поплавија улиците на Скопје. Поплавено е и приземјето и подрумот на Градскиот трговски центар.

Телеком Австрија со помош за поплавените од регионот

Телефони.мк - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Комапнијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Нови поплави во БиХ: Две населби потопени за 15 минути

Н.Македонија - 25.05.2014

Поројниот дожд кој заврна вчера во делови од Босна и Херцеговина го врати повторно ужасот од поплавите. Токму кога луѓето се подготвува да се вратат во своите домови и да започнат со расчистувањето ...

Владата свика итен состанок за координација

А1 On - 25.05.2014

Силно невреме вечерва го зафати Скопје, во кое голем број улици и домови се поплавени. Свикан е итен состанок на оперативното тело на Владата и град Скопје за координација и справување со поплавите, ...

Итна координативна средба на Владата и Град Скопје поради невремето

Кајгана - 25.05.2014

Поради силното невреме кое го зафати главниот град, по што доста улици се претворија во реки, а граѓаните масовно пријавуваат поплавени домови, владата и раководството на главниот град одржаат итна ...

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра за поплавените земји

+инфо - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Компанијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

(ВИДЕО) НЕ Е ГОТОВО: Нови поплави во БиХ!

Фактор - 25.05.2014

Поројниот дожд кој заврна вчера во делови од Босна и Херцеговина го врати повторно ужасот од поплавите. Токму кога луѓето се подготвуваат да се вратат во своите домови и да започнат со расчистувањето ...

ВИДЕО За 15 минути водата голтна две населби во Босна

+инфо - 25.05.2014

Дождот кој вчера паѓаше во североисточниот дел на Босна и Херцеговина предизвика нови поплави. Во само 15 минути населбите Ораховица и Доња Ораховица беа поплавени, пренесува Дневни ...

Телеком Австрија Групацијата донира помош за засегнатите од поплавите во регионот

Фактор - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Компанијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Телеком Австрија Групацијата донира помош за засегнатите од поплавите во регионот

Локално - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Комапнијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Нема крај повторно поплави во БиХ

Локално - 25.05.2014

Дождот кој вчера паѓаше во североисточниот дел на Босна и Херцеговина предизвика нови поплави. Во само 15 минути населбите Ораховица и Доња Ораховица беа поплавени,со нас 1м вода, пренесува Дневни ...

Големи штети од поплавите на југот на Кина

МРТ - 25.05.2014

Во поплавите што погодија над половина милион луѓе на југот на Кина загинаа најмалку 19 луѓе, а седуммина се водат како исчезнати. Рекордни дождови предизвикаа поплави и свлечишта кои урнаа околу 4 ...

Донирана помош за засегнатите од поплавите во регионот

Вечер - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Компанијата-мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Владата и Град Скопје итно закажаа координативна средба

Вечер - 25.05.2014

Свикан е итен состанок на оперативното тело на Владата и Град Скопје за координација и справување со поплавите кои вечерва го зафатија главниот град. Состанокот ќе се одржи во просториите на град ...

НОВА ПОПЛАВА ВО БОСНА: Две населби потопени за 15 минути

Телеграф - 25.05.2014

Овој дел од Грачаница беше поплавен и на 15-ти и на 16-ти овој месец Населбите Ораховица и Долна Ораховица кај Грачаница, во кантонот Тузла, настрадаа во нови поплави предизвикани од дождот кој вчера ...

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра за засегнатите од поплавите во регионот

еМагазин - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Комапнијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Нова поплава во Босна: Две населби потопени за 15 минути

Бриф - 25.05.2014

Дождот кој вчера паѓаше во североисточниот дел на Босна и Херцеговина предизвика нови поплави. Во само 15 минути населбите Ораховица и Доња Ораховица беа поплавени.

Нови поплави во БиХ: Две населби потопени за 15 минути

Вистина.мк - 25.05.2014

Поројниот дожд кој заврна вчера во делови од Босна и Херцеговина го врати повторно ужасот од поплавите. Токму кога луѓето се подготвува да се вратат во своите домови и да започнат со расчистувањето ...

Владата и Град Скопје итно закажаа координативна средба

Вистина.мк - 25.05.2014

Свикан е итен состанок на оперативното тело на Владата и Град Скопје за координација и справување со поплавите кои вечерва го зафатија главниот град. Состанокот ќе се одржи во просториите на град ...

ВИДЕО: Нови поплави во БиХ

Курир - 25.05.2014

Дождот кој во саботата врнеше на североистокот на БиХ предизвика нови поплави, пренесува Дневни аваз. Во Ораховац, во саботата околу 17:30 часот се поплавиле населбите, а за само 15 минути Морањачка ...

Нови поплави во БиХ: Две населби потопени за 15 минути

Република - 25.05.2014

Поројниот дожд кој заврна вчера во делови од Босна и Херцеговина го врати повторно ужасот од поплавите. Токму кога луѓето се подготвува да се вратат во своите домови и да започнат со расчистувањето ...

ВИДЕО Нова драма во Босна: За 15 минути водата поплави две населби

Sky - 25.05.2014

Дождот кој во саботата паѓаше во северо-источниот дел на Босна и Херцеговина предизвика нови поплави. Во само 15 минути населбите Ораховица и Доња Ораховица беа поплавени, пренесува Дневни ...

Се вжешти линијата 195 - граѓаните пријавуваат поплавени домови

Press24 - 25.05.2014

Поголем број повици вечерва на линијата 195. Граѓаните во страв пријавуваат поплави во своите домови. Најголем број јавување се за поплавени подруми. Силниот дожд кој вечерва го зафати Скопје го ...

Скопјани ја вжештија линијата 195, пријавуваат поплавени домови

Скопје инфо - 25.05.2014

Граѓаните вечерва на линијата 195 во страв пријавуваат поплави во своите домови, пренесува Пресс24. Најголем број јавување се за поплавени подруми. Силниот дожд кој вечерва го зафати Скопје го ...

Владата и Град Скопје итно закажаа координативна средба

Курир - 25.05.2014

Свикан е итен состанок на оперативното тело на Владата и Град Скопје за координација и справување со поплавите кои вечерва го зафатија главниот град. Состанокот ќе се одржи во просториите на град ...

Земјотрес го треси Скопје!

Шеталиште - 25.05.2014

Пред скоро време освен поплавите во Скопје го стреси и земјотрес. Жителите се вознемирени, а некои и се поплавени во своите ...

Страшно невреме во Скопје: Владата свика итна координативна средба

Фама - 25.05.2014

Силно невреме го зафати Скопје. Поради интензивните врнежите од дожд и град, поплавени се повеќе улици во главниот град. Подвозникот кај стоковната куќа Мост личи на река, а граѓаните кои се нашле ...

Итна координативна средба на Владата и Град Скопје поради поројниот дожд

Макфакс - 25.05.2014

Поради силното невреме кое го зафати главниот град, по што доста улици се претворија во реки, а граѓаните масовно пријавуваат поплавени домови, владата и раководствот на главнито град одржаат итна ...

Телеком Австрија Групацијата донира помош за засегнатитеод поплавите во регионот

Inpress - 25.05.2014

Виена, Скопје, 25. мај 2014 (ИНПРЕС) Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа.

Видео: Во БиХ нови поплави

Денешен - 25.05.2014

Дождот кој во саботата врнеше на североистокот на БиХ предизвика нови поплави, пренесува Дневни аваз. Во Ораховац, во саботата околу 17:30 часот се поплавиле населбите, а за само 15 минути Морањачка ...

Телеком Австрија донира помош за поплавените подрачја

Lider - 25.05.2014

Телеком Австрија Групацијата ќе донира 60.000 евра како поддршка на настраданите од поплавите во Југоисточна Европа. Комапнијата мајка со своите подружници се согласија да донираат за да обезбедат ...

Нивото на Сава во Хрватска опаѓа, се заканува опасност од зарази

24 Вести - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Р.С.Европа - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.Поради ...

МКФ се приклучи на акцијата „Кошарка против поплавите“

Екипа - 24.05.2014

Македонската Кошаркарска Федерација се приклучи кон акцијата „Basketball against floods“ (Кошарка против поплавите), покрената од Кошаркарскиот Сојуз на Србија и која има за цел да им се помогне на ...

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Утрински - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи.

МКФ се приклучи во хуманитарна акција против поплавите

Дерби - 24.05.2014

Македонската Кошаркарска Федерација се приклучи кон акцијата „Basketball against floods “ (Кошарка против поплавите) покрената од Кошаркарскиот Сојуз на Србија која има за цел да им се помогне на ...

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Н.Македонија - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Ќе се формира координативно тело за превенција од епидемија по поплавите

Алфа - 24.05.2014

Стравот од епидемии по поплавите во Србија, за кои веќе алармираат тамошните власти, го вклучи алармот и кај македонските институции. Причини за загриженост за сега нема, но специјална комисија ќе ...

Ману Чао испрати солидарност за загрозените луѓе од поплава (фото)

Хитпортал - 24.05.2014

Л егендарниот музичар и миленик кај публиката во Балканот, Ману Чао, има одржано повеќе концерти во регионов, а сега упати поддршка за луѓето кои се загрозени од поплавите во Србија и БиХ.

Хрватски хеликоптер за малку ќе се урнел во спасувачката мисија за поплавите во БиХ!

Фактор - 24.05.2014

Хеликоптер МИ-6 на Хрватската војска за малку избегнал катастрофа во Босна и Херцеговина, додека учествувал во операцијата за санирање на последиците од поплавите и доставувањето на производи за ...

Нивото на Сава во Хрватска опаѓа, се заканува опасност од зарази

+инфо - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Ова се 10 најголеми поплави во светот

МК News - 24.05.2014

1. Поплава од Северното море од 1212 година- Оваа поплава започнала во јуни 1212 година во Холандија и однела околу 60.000 животи. Биле потребни околу шест месеци за санирање на последиците.

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Сител - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

(ВИДЕО) Еве како Југославија ефикасно се справуваше со полавите во 1965 год.!

Локално - 24.05.2014

Пролетта 1965. година во СФР Југославијаја погодија големи поплави. Сепак, тогашната држава се покажала и повеќе од подготвена. Одбраната, на пример, во Нови Сад траела неверојатни 106 дена со ...

Во Хрватска опаѓа нивото на Сава

Телеграф - 24.05.2014

Поради високите температури и излевање септички јами се заканува опасност од зарази, па е ограничен влезот на поплавените подрачја Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека ...

МАНУ ЧАО: Солидарност за луѓето од Србија, Босна и од Хрватска (ФОТО)

Телеграф - 24.05.2014

Поранешниот фронтмен на „Мано негра“ преку својата официјална „Фејсбук“ страна упати поддршка за загрозените во поплавите Легендарниот музичар и миленик на Балканот, Ману Чао, кој има одржано повеќе ...

Хрватски хеликоптер избегнал катастрофа при спасувачка мисија во БиХ

Точка - 24.05.2014

Хеликоптер МИ-6 на Хрватската војска за малку избегнал катастрофа во Босна и Херцеговина, додека учествувал во операцијата за санирање на последиците од поплавите и досатавувањето на производи за ...

БОКИ 13 ОРГАНИЗИРА ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ: Овој пат нема гратис влезници!

Телеграф - 24.05.2014

Цената на влезниците ќе изнесува само 200 денари и приходите од истите ќе бидат наменети за поплавените жители на Србија и Босна Најконтроверзната личност во земјава , Бојан Јовановски алијас Боки 13 ...

ВИДЕО: Пристигаат куќи отпорни на поплавите

Вистина.мк - 24.05.2014

Поплавите кои го погодија Балканот покажаа дека природата е нерпедвидлива и дека нема милост. Десетици илјади луѓе едвај успеаја да се спасат но ги загубија своите домови кои ги уништи водата.

Спасувачите не смеат да влегуваат во вода

Република - 24.05.2014

Сава полека се повлекува, но илјадници домови во Славонија сѐ уште се поплавени. Поплавите кои го зафатија регионот ја погодија и Хрватска каде во Вуковарско-сремката жупанија е прогласена и опасност ...

Моменти кои засекогаш ви го менуваат животот – поплавите во само неколку минути (ВИДЕО)

Република - 24.05.2014

Хрватскиот фотограф и снимател Роберт Балашко направи шестминутно видео од тепките поплави кои го зафатија регионот, со цел да го поттикне светот да им помогне на настраданите во Србија, Босна и ...

"Ми остана само една главица кромид" - потресна приказна од поплавите во Србија

Press24 - 24.05.2014

Уште една потресна приказна доаѓа од поплавениот Обреновац. 58-годишниот Радомир Маричиќ скршен од болка вели дека поплавата му однела буквално се. Србинот тврди дека поплавата му однела се, и му ...

И кошаркарите во хуманитарна акција против поплавите

SportMedia - 24.05.2014

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) се приклучи кон акцијата „кошарка против поплавите“, која ја започна Кошаркарскиот сојуз на Србија (КСС), која има за цел да им се помогне на настраданите од ...

"Ми остана само една главица кромид" - потресна приказна од поплавите во Србија

Орбис - 24.05.2014

Уште една потресна приказна доаѓа од поплавениот Обреновац. 58-годишниот Радомир Маричиќ скршен од болка вели дека поплавата му однела буквално се. Србинот тврди дека поплавата му однела се, и му ...

ВИДЕО: Најпотресна снимка од поплавите во Хрватска, БиХ и Србија

Орбис - 24.05.2014

Поплавниот бран кој ги зафати Хрватска, БиХ и Србија за само неколку часа предизвика катастрофални штети, за голем број граѓани. Уметникот Роберт Балашко сними потресно видео од поплавените ...

Пред и по катаклизмата:Фотографии од БиХ кои кажуваат повеќе од зборови

Шеталиште - 24.05.2014

Во поплавените подрачја на Босна и Херцеговина ситуацијата и понатаму е тешка, но е под контрола. За големината на штетите доволно говорат фотографиите кои ги имате овде, како всушност беше пред и по ...

Хрватски хеликоптер избегнал катастрофа при спасувачка мисија во БиХ

Нетпрес - 24.05.2014

Хеликоптер МИ-6 на Хрватската војска за малку избегнал катастрофа во Босна и Херцеговина, додека учествувал во операцијата за санирање на последиците од поплавите и досатавувањето на производи за ...

СФРЈ БЕШЕ ПОДГОТВЕНА: Еве како некогаш се бореа против поплавите! (ВИДЕО)

Sky - 24.05.2014

Катастрофата кои деновиве го погоди регионот потсети на една малку постара, на поплавите со кои народот се соочуваше во не така далечното минато. Пролетта 1965.

Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Курир - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Нивото на Сава опаѓа, и во Хрватска се заканува опасност од зарази

Република - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Хрватски хеликоптер за малку ќе се урнел во спасувачката мисија за поплавите во БиХ!

Делчево Денес - 24.05.2014

Share the post "Хрватски хеликоптер за малку ќе се урнел во спасувачката мисија за поплавите во БиХ!" Хеликоптер МИ-6 на Хрватската војска за малку избегнал катастрофа во Босна и Херцеговина, додека ...

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Орбис - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Денешен - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

Хрватска: Нивото на Сава опаѓа, се заканува опасност од зарази

Lider - 24.05.2014

Нивото на Сава на поплавените подрачја на истокот на Хрватска полека опаѓа, но и натаму е тешко во жупаниската Посавина, каде се работи на одбрана на загрозените места и насипи, јави Танјуг.

„Водата ни зема се“ - потресна приказна од Србија

Maxim - 24.05.2014

Уште една потресна приказна доаѓа од поплавениот Обреновац. 58-годишниот Радомир Маричиќ скршен од болка вели дека поплавата му однела буквално се. Србинот тврди дека поплавата му однела се, и му ...

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

Вест - 23.05.2014

Нејшнeл џиографик - Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

Македонија со тенка брана против голема поплава

Inbox7 - 23.05.2014

Превенирај сега, за да не го платиш цехот подоцно, само 100 пати поскапо. Ова е искуството кое деновиве го плаќаат нашите соседи од Србија, па и Босна и Хрватска.

Над милијарда евра штета во бих

Телма - 23.05.2014

Поплавите во Босна и Херцеговина предизвикаа штети од над една милијарда евра, покажуваат првичните проценки.Само на железницата е предизвикана штета од 100 милиони евра.

Реканци масовно и во хуманоста

Дневник - 23.05.2014

Жителите од општина Маврово Ростуше, кои се познати како гостопримливи и хумани луѓе, повторно ја покажаа својата хуманост и солидарност, овој пат со настраданите од поплавените подрачја во Србија и ...

Неканонска помош за Србија

Дневник - 23.05.2014

Поплавите парализираа голем дел од Србија и од Босна. А не е тешко да се претпостави колку е страшно да имаш неподвижни делови на телото. Сепак, во целата таа несреќа добро е тоа што се опуштија ...

Лажните фотографии од поплавите во Србија и БиХ

ЗаЗабава - 23.05.2014

Катастрофалните поплави кои ја зафатија БиХ, Србија и Хрватска привлекоа голем интерес кај јавноста. Медиумите од поплавените подрачја забележаа рекорд на посетеност или гледаност, а многумина во ...

Ова се 10 -те најголеми поплави во светот!

think.mk - 23.05.2014

Поплавите се една од најлошите можни елементарни непогоди. Тие можат да одземат илјадници човечки животи, да уништат до темел цел град, имот и да го избришат од лицето на земјата земјоделските ...

Без научен доказ за поврзаност на земјотресите и на поплавите

Н.Македонија - 23.05.2014

Во различни истражувања во кои се истражуваат плитките слоеви под површината на Земјата правени се дупки од по неколку километри и притоа е најдено дека водата од поплавите продира само до 200 метри ...

Потребни се милијарди евра за санација на штетите од поплавите

Н.Македонија - 23.05.2014

Белград и Сараево не можат да ги покријат трошоците, поради што е неопходна помош од ЕУ или од некоја од меѓународните финансиски институции, оценува Асошиејтед прес 100.000 дома беа уништени во ...

Ова е најтажното видео што ќе го видите за поплавите во Хрватска

Интересно - 23.05.2014

За поплавите знаете речиси се, затоа што медиумите се преполни со информации... Генијалното видео на „Art Studio“ ќе ви покаже како изгледаат поплавите во Хрватска од птичја перспектива.

Се нормализира состојбата во поплавените региони, штетите се бројат во милијарди

Алфа - 23.05.2014

Состојбата во поплавените региони полека се смирува, се прави санација на теренот. Сега земјите ги пресметуваат штетите кои се боројат во милијарди. Донации за Србија и Босна продолжуваат да се ...

Епидемиолози: По поплавите закана за населението е „Барската болест“

Алфа - 23.05.2014

Од денеска е укината вонредната состојба во Србија, откако во поплавените региони ноќта помина мирно. Според тамошните лекари по повлекување на водата најголема закана ќе биде таканаречената „Барска ...

Србија пред и после поплавата

Факултети - 23.05.2014

Поплавата која го зафати регионот е најстрашната природна катастрофа што се случила во регионот во последните 120 години. Последиците се' уште се големи, а закрепнувањето ќе траат уште долго време.

„Барска болест“ – најголема закана за поплавените региони!

Фактор - 23.05.2014

„Барска болест“ или лептоспироза е болеста од чие ширење се стравува со повлекувањето на водите од поплавените региони на Балканот. Болеста е опасна за сите кои поминале многу време во вода за време ...

Хрватска: Приоритет уништување на комарците бидејќи пренесуваат зараза

+инфо - 23.05.2014

Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените подрачја, при што Хрватска и ЕУ заедно итно ќе тргнат во борба против комарците кои можат да пренесат зарази поради големиот ...

Хуманитарна помош од општина Маврово Ростуше за поплавените региони

Канал5 - 23.05.2014

Жителите од општина Маврово Ростуше, ја покажаа нивната хуманост и солидарност, со настраданите од поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина.

Се стабилизира состојбата во поплавените региони

МРТ - 23.05.2014

Се нормализира состојбата во поплавените региони во земјите од Западен Балкан. Водата се повлекува, и следува санација на теренот. „Прво мора да ја испумпаме сета вода и да ја вратиме во реката ...

Околу 800 исчезнати во поплавите во Србија

МК News - 23.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Хрватска: Приоритет уништување на комарците бидејќи пренесуваат зараза

Сител - 23.05.2014

Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените подрачја, при што Хрватска и ЕУ заедно итно ќе тргнат во борба против комарците кои можат да пренесат зарази поради големиот ...

ВИДЕО: Најтажното видео од поплавите во Хрватска!

Сител - 23.05.2014

За поплавите знаете речиси се, затоа што медиумите се преполни со информации… Генијалното видео на „Art Studio“ ќе ви покаже како изгледаат поплавите во Хрватска од птичја перспектива.

ГАЛЕРИЈА: 10 лажни фотографии кои се поврзаа со поплавите на Балканот

Сител - 23.05.2014

Катастрофалните поплави кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска привлекоа голем јавен интерес. На друштвените мрежи се појавиле фотографии од поплавите со Србија и Босна, кои се ...

Ештон Качер: На Србија и Босна им е неопходна помош

Канал5 - 23.05.2014

Популарниот холивудски актер Ештон Качер е уште еден од низата познати личности кои упатија апел за помош на загрозените од катастрофалните поплави во Србија и Босна Ештон преку својот Твитер профил ...

Калиопи со разговор ги тешела настраданите од поплавите!

Вечер - 23.05.2014

Калиопи, која важи за голем хуманитарец, деновиве престојува во соседна Србија, каде што им помага на настраданите од поплавите. Таа е стационирана во Белградската арена, а освен што донирала ...

Вечната борба на човекот со природните катастрофи: 10 најголеми поплави во светот!

Точка - 23.05.2014

Поплавите се една од најлошите можни елементарни непогоди. Тие можат да одземат илјадници човечки животи, да уништат до темел цел град, имот и да го избришат од лицето на земјата земјоделските ...

ХРВАТСКА: Прскање против комарци како заштита од зарази

Телеграф - 23.05.2014

Хуманитарната фаза во борбата против поплавите опфаќа санација, прочистување на водата и борба против здравствените ризици Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените ...

Потажно и попотресително видео од поплавената Славонија не сте виделе до сега!

Точка - 23.05.2014

Фотографот и снимател Роберт Балашко на својот Vimeo профил објавил филм од поплавената Славонија, кое истовремено е сјајно - но и потресително. Доловува каква катастрофа и се случила на Славонија.

ВИДЕО: Најтажното видео што ќе го видите за поплавите во Хрватска

За Се - 23.05.2014

За поплавите знаете речиси се, затоа што медиумите се преполни со информации… Генијалното видео на „Art Studio“ ќе ви покаже како изгледаат поплавите во Хрватска од птичја перспектива.

Хрватска: Приоритет е уништување на комарците бидејќи пренесуваат зараза

Република - 23.05.2014

- Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените подрачја, при што Хрватска и ЕУ заедно итно ќе тргнат во борба против комарците кои можат да пренесат зарази поради големиот ...

Хрватска има приоритет да ги уништи на комарците бидејќи пренесуваат зараза

Курир - 23.05.2014

Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените подрачја, при што Хрватска и ЕУ заедно итно ќе тргнат во борба против комарците кои можат да пренесат зарази поради големиот ...

Во поплавите во БиХ уништена судска документација

Balkan Insight - 23.05.2014

Неодамнешните поплави сериозно оштетија неколку босански правосудни институции и уништија документи, докази и архиви. ...

Ова е најпотресната снимка од поплавите (ВИДЕО)

Sky - 23.05.2014

По катастрофалните поплави многу луѓе од Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија останаа без ништо за само неколку часа. Уметникот Роберт Балашко сними потресно видео од поплавените подрачја, ...

ВИДЕО: Ова е најпотресната снимка од поплавите во регионот

Турлитава - 23.05.2014

-се надевам дека оваа снимка ќе му помогне на луѓето што поскоро да се вратат во своите домови, напиша уметникот Роберт Балашко во описот на видеото кое го снимил на поплавените подрачја во Хрватска.

ФОТО: Ова се лажните фотографии од поплавите во регионот

Sky - 23.05.2014

За време на катастрофалните поплави во регионов, стотици слики се ширеа на интернет. Доста од нив беа лажни, а ние ви претставуваме неколку кои беа објавени во контекст на овие поплави, а немаат ...

10 најголеми и најлоши поплави во човековата историја

За Се - 23.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

10 лажни фотографии од поплавите на Балканот

Денешен - 23.05.2014

Катастрофалните поплави кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска привлекоа голем јавен интерес. На дрштвените мрежи се појавиле фотографии од поплавите со Србија и Босна, кои се сликани ...

Хрватска има приоритет да ги уништи комарците бидејќи пренесуваат зараза

Денешен - 23.05.2014

Спречување на здравствените ризици е апсолутен приоритет на поплавените подрачја, при што Хрватска и ЕУ заедно итно ќе тргнат во борба против комарците кои можат да пренесат зарази поради големиот ...

Во поплавите во Србија исчезнале 800 лица

24 Вести - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Се нормализира состојбата во поплавените реони

24 Вести - 22.05.2014

Водата во дел од поплавените региони во Србија полека се повлекува, но се уште има опасност од излевање на реките во Белград. Нивото на водата во српски Обреновац се уште не почнало да опаѓа, но ...

Во Белград донаторска конференција за поплавените на Балканот

Р.С.Европа - 22.05.2014

Во Белград денеска ќе се одржи донаторска конференција за помош во санирањето на последиците од поплавите на Балканот. Евро-комесарот за регионална политика, Јоханес Хан изјави дека Србија, како ...

Поддршка и од Реал Мадрид

Оn.net - 22.05.2014

Фудбалерите на Реал Мадрид, кои забрзано се подготвуваат за финалето од Лигата на шампионите во сабота, најдоа малку време за да им помогнат на жртвите од поплавите во Хрватска, БиХ и Србија.

Санирањето на штетите од поплавите ќе чини една милијарда евра

Вест - 22.05.2014

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА/СРБИЈА, 22 мај (АП) - Водата од поплавите вчера почна да се повлекува во Босна и Србија, доволно за да предизвика втор шок: трошоците за санирање на штетите од историската поплава ...

ВИДЕО: Како развиените држави се бранат од поплавите?

А1 On - 22.05.2014

Европа од поплави се брани со системи кои чинат неколку милијарди евра, но долгорочно гледано ти се повеќе исплатливи, бидејќи штетите се многу повисоки, во однос на цените на ваквите бариери.

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

Алсат-М - 22.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

ВИДЕО: Се проектираат куќи отпорни на поплави

А1 On - 22.05.2014

Поплавите кои го зафатија регионот покажаа дека природата е немилосрдна. Десетици илјади лица останаа живи, но водената стихија ги уништи нивните домови.

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

А1 On - 22.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

Џоли донираше за Србија и Босна, но и дел од Холивуд упати апел за помош

Хитпортал - 22.05.2014

А нџелина Џоли е уште една ѕвезда во низата која донираше средства за настраданите од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Актерката уплати 50.000 долари на сметка на американскиот Црвен крст ...

Британска компанија проектира куќа отпорна на поплави

365 - 22.05.2014

Поплавите кои го погодија регионот покажаа дека природата е немилосрдна понекогаш. Десетина илјади луѓе едвај се спасија, но ги изгубија своите домови кои што ги уништи водата.

Зошто овие куќи се отпорни на поплави? Погледнете го нивниот внатрешен дизајн

think.mk - 22.05.2014

На едно од решенијата за тоа како куќата да ги издржи поплавите се работи во британската компанијата “Baca Architects”, која проектира куќи отпорни на поплава.

Во поплавите во Србија исчезнале 800 лица

Идивиди - 22.05.2014

Белград, 22 мај 2014 (МИА) - За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за исчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Застрашувачко видео од последиците од поплавите во Србија

Кајгана - 22.05.2014

Во БиХ и Србија постојано пристигнува парична, воена и останати видови помош со цел да им се помогне да ги санираат последиците од поплавите кои без дом оставија огромен број луѓе, а некои ги чинеше ...

Во поплавите во Србија исчезнале 800 лица

Н.Македонија - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за исчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Десет најголеми поплави во светот

Н.Македонија - 22.05.2014

Човечките суштества поминале низ многу тешки и страшни услови во текот на своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочувале, спаѓаат и природните катастрофи-како што се поплавите, пишува ...

„Guns N’ Roses“ се молат за Балканот (фото)

Хитпортал - 22.05.2014

В еста за поплавите на Балканот ги потресе и членовите на групата „Guns N’ Roses“, кои преку социјалните мрежи повикаа на помош за поплавените подрачја.

Нивото на Дунав високо околу 630 сантиметри

Фактор - 22.05.2014

Директорот на „Водите во Белград“ Милош Миловановиќ изјави дека во овој момент нивото на водата во Дунав е високо околу 630 сантиметри, 20 сантиметри пониско од нивото што би значело прогласување на ...

Ова се десетте најголеми поплави во историјата на човекот

Фактор - 22.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

Во Србија пријавени 800 исчезнати лица

+инфо - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Поплавите застанаа !

Локално - 22.05.2014

Состојбата во поплавените подрачја во Србија е стабилна, а денес се очекува евакуираните жители на Барич да се вратат во своите домови. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во нивниот ...

Златан Ибрахимовиќ донираше за загрозените од поплавите во БиХ

Сител - 22.05.2014

Шведските медиуми пишуваат дека еден од најдобрите фудбалери на светот се приклучил на општата хуманитарна акција, која се спроведува ширум светот се помош на загрозените од поплавите во Босна и ...

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

Сител - 22.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

Еврокомесарката за хуманитрана помош во посета на БиХ

Сител - 22.05.2014

Европскиот комесар за хуманитарна помош, меѓународна соработка и реакции на кризи, Кристалина Георгиева денеска, на вториот ден од посетата на Босна и Херцеговина, ќе престојува во Орашје, кој е еден ...

Човечки драми и трагедии во поплавените подрачја

Канал5 - 22.05.2014

Канал 5 во изминатите неколку дена имаше свои репортери во поплавените подрачја во Србија, Кире Коцевски и Игор Манасиевски во вестите од 18 часот уште еднаш ни ја пренесоа атмосферата од поплавените ...

Во поплавите во Србија исчезнале 800 лица

Сител - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

И Гугл се приклучи во иницијативата за помош од поплавите на Балканот

еМагазин - 22.05.2014

Интернет пребарувачот Гугл се приклучи на иницијативата за помош на жртвите од поплавите во балканските земји. На иницијатива на интернет-заедницата од Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина, ...

Мирна ноќ во Србија – враќање на раселените жители на Барич

Телеграф - 22.05.2014

Досега е пријавено исчезнување на 798 лица, од кои 215 веќе се пронајдени Состојбата во поплавените подрачја во Србија е стабилна. Денеска се очекува евауираните жители на Барич да се вратат во ...

Кои се десет најголеми поплави во човековата историја

еМагазин - 22.05.2014

Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

"Гугл" се вклучува во глобалната акција за помош на Србија, БиХ и Хрватска

Точка - 22.05.2014

По иницијативата на корисниците на Интернет во Србија и регионот, "Гугл" да им помогне на настраданите од поплавите, денеска компанијата се вклучува во акцијата за собирање помош за Србија, Хрватска ...

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

Телеграф - 22.05.2014

Некои луѓе веруваат дека ваквите несреќи се Божји знак и дека крајот на светот е блиску Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење.

Пред и потоа: Погледнете ги новите драматични фотографии од БиХ

Точка - 22.05.2014

Последиците од големите поплави кои ја погодија Босна и Херцеговина може да се видат и на многу објекти. Србија и БиХ се' уште се борат со последиците од поплавите кои ги погодиле тие подрачја.

Десет најголеми и најлоши поплави во човековата историја

Бриф - 22.05.2014

Национална географија Човекот поминал низ многу тешки и страшни услови од своето постоење. Меѓу тие услови со кои луѓето се соочуваат, спаѓаат и природните катастрофи, како поплавите.

СРБИЈА: 800 лица исчезнаа во поплавите

Телеграф - 22.05.2014

Од нив, 215 се веќе пронајдени, соопшти српската полиција Во текот на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за исчезнати , но 215 од нив веќе се откриени , соопшти српското МВР.

Guns N’ Roses: Се молиме за Србија, БиХ и Хрватска

Вистина.мк - 22.05.2014

Популарниот американски бенд, на чело со Ексел Роуз, го подржува народот на Балканот во борба против поплавите. Популарниот бренд Guns N’ Roses преку социјалните мрежи упатил поддршка за народот во ...

Претставничкото тело за Ромите денеска донираа за настраданите

Тера - 22.05.2014

Претставничкото тело за Ромите кој е дел од Координативното тело денеска со свој пункт пред стоковната куќа Јавор се вклучи со донација за населението од подрачјата погоедени од големите поплави на ...

„Гугл“ се вклучува во глобалната акција за помош на Србија, БиХ и Хрватска

Нетпрес - 22.05.2014

По иницијативата на корисниците на Интернет во Србија и регионот, „Гугл“ да им помогне на настраданите од поплавите, денеска компанијата се вклучува во акцијата за собирање помош за Србија, Хрватска ...

ВИДЕО: Како развиените држави се бранат од поплавите?

Sky - 22.05.2014

Погледнете какви системи се користат за заштита од поплави низ светот. Овие системи со кои Европа се брани од поплавите чинат неколку милијарди евра, но долгорочно гледано тие се повеќе исплатливи, ...

Еврокомесарката за хуманитрана помош во посета на БиХ

Курир - 22.05.2014

Европскиот комесар за хуманитарна помош, меѓународна соработка и реакции на кризи, Кристалина Георгиева денеска, на вториот ден од посетата на Босна и Херцеговина, ќе престојува во Орашје, кој е еден ...

Конгрес за храна - Македонија треба да внимава каква храна увезува

Охрид Прес - 22.05.2014

Со недостиг на здрава и безбедна храна, најмногу се соочуваат жителите од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, беше речено на Седмиот Централно-европски конгрес за храна ...

ВИДЕО: Погледнете како развиените земји се бранат од поплави!

Турлитава - 22.05.2014

Овие системи за одбрана од поплавите во европските развиени земји се толку популарни што и обичните луѓе ги купуваат за „домашна употреба“, за тоа како да го заштитат сопствениот двор, куќата или ...

Системи кои чинат милијарди евра: Вака развиените земји се штитат од поплави

Таратур - 22.05.2014

Европа од поплавините елементарни непогоди се брани со системи кои чинат неколку милијарди евра, но долгорочно гледано тие се поисплатливи, бидејќи штетите се многу повисоки, во однос на цените на ...

Србија: Околу 800 исчезнати во поплавите

Курир - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Новак Ѓоковиќ продолжува со хуманитарната мисија за Србија, Хрватска и БиХ

Fashionel - 22.05.2014

Славниот тенисер по одржувањето на хуманитарниот фудбалски натпревар ја искористи можноста да апелира за катастрофалните последици од поплавите на Балканот Во вторникот во Монте Карло пред почетокот ...

Русија праќа 37 тони хуманитарна помош во Бања Лука

Руска реч - 22.05.2014

Вчера од Москва во Бања Лука тргна авион со 37 тони помош наменета за населението погодено од поплавите, изјави шефот на Претставништвото на Република Српска во Русија, Душко Перовиќ, пренесуваат ...

Русија праќа 37 тони хуманитарна помош во Бања Лука

Република - 22.05.2014

Вчера од Москва во Бања Лука тргна авион со 37 тони помош наменета за населението погодено од поплавите, изјави шефот на Претставништвото на Република Српска во Русија, Душко Перовиќ, пренесуваат ...

Ликот на ѓаволот среде поплавите во БиХ / Фото

Lider - 22.05.2014

Оваа фотографија, која кружи низ тамошните медиуми, прикажува навистина морничав лик кој демне среде поплавите во земјата. Како што пишуваат тамошните медиуми ликот на ѓаволот веројатно е некој знак ...

Пи Диди донирал средства за Србија, Џоли за БиХ

Inpress - 22.05.2014

Њујорк, 22. мај 2014 (ИНПРЕС) Помош за лицата од Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, кои се справуваат со стравотните поплави, пристугнува се повеќе и од холивудските ѕвезди.

Конгрес за храна - Македонија треба да внимава каква храна увезува

Inpress - 22.05.2014

Охрид, 22. мај 2014 (ИНПРЕС) Со недостиг на здрава и безбедна храна, најмногу се соочуваат жителите од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, беше речено на Седмиот Централно ...

Во поплавите во Србија исчезнале 800 лица

Денешен - 22.05.2014

За време на поплавите во Србија 798 лица биле пријавени од блиските за изчезнати, но 215 од нив веќе се откриени, соопшти српското МВР. Тие луѓе не се сметаат за загинати.

Природната катастрофа ќе биде минато - куќи отпорни на поплави

Maxim - 22.05.2014

Многу семејства останаа без своите домови од поплавите кои ги зафати Србија И БиХ. Една британска компанија токму поради ваквви полави креирала куќа која плови врз површина на вода при вакви услови.

Мостови и свлечишта „плачат“ за санација

Deutsche Welle - 21.05.2014

Поплавите во регионот го извадија од фиоките македонскиот список за санација на критични и инфраструктурни точки, а нив ги има многу - мостови, брани и опасни свлечишта.

Босна и Србија ги пресметуваат штетите од поллавите

Р.С.Европа - 21.05.2014

Босна и Србија започнаа да ги пресметуваат штетите од катастрофалните поплави во кои загинаа најмалку 49 лица, а над 150.000 ги напуштија своите домови.

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

Вест - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат и од вселената (ФОТО)

МКД - 21.05.2014

Американската вселенска агенција НАСА на својот сајт објавила снимки од потопените области на Балканот. Снимките од Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска биле направени со сателитот Аква на 19 мај.

Поплавите нема да ја остават Србија без храна

Дневник - 21.05.2014

Србија последниве неколку дена ја зафатија катастрофални поплави какви што не се паметат во последниве сто години. Уништени домови, семејни трагедии, поплавени ниви и борба со стихијата, која ...

Вака изгледаат поплавите на Балканот видени од вселената

Кајгана - 21.05.2014

НАСА објави снимки од поплавите на Балканот видени од вселената. Благодарение на сателитот Aqua кој ги направи снимките на 19 мај, можеме да видиме како изгледаат поплавените подрачја во Србија, ...

ХЗЗ бара невработени за санација на поплавените подрачја, бруто плата 465 евра

Бизнис Инфо - 21.05.2014

Хрватскиот завод за вработување (ХЗЗ) вчера ги повика невработените лица од поплавените подрачја кои се евидентирани кај нив, да се пријават за да влезат во програмите за санација на теренот и ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

Н.Македонија - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

Алфа - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

На Србија и се заканува епидемија и рој од комарци

365 - 21.05.2014

По повлекувањето на водата во подравјата зафатени со поплавите, на Србија и се закануваат комарци, глувци, но и појава на епидемија и цревни болести. Кога ќе се затопли, сосема е нормално да се ...

Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

Идивиди - 21.05.2014

Вашингтон, 21 мај 2014 (МИА) - Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина ...

Во Србија: И Калиопи им помага на настраданите од поплавите

Хитпортал - 21.05.2014

М акедонската ѕвезда, Калиопи веќе неколку дена е во Белград, каде им помага на жртвите од поплавите во Србија. Калиопи најчесто може да се види во просториите на „Комбанк Арена“ од каде постојано ...

Светските ѕвезди готват, пејат и апелираат за помош за Србија, Босна и Хрватска

365 - 21.05.2014

Бројни познати светски ѕвезди секој ден се огласуваат преку социјалните мрежи за помош на поплавените области на Балканот. Популарната американска ѕвезда, со српско потекло, Коко Ти, повикува на ...

(ФОТО) Поплавите во регионот ги разбуди сеќавањата кај стружани

А1 On - 21.05.2014

Поплавите во Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска ги разбудија спомените кај стружани. Тие се сеќаваат на катастрофата што го снајде градот во далечната 1962 година.

Пи Диди: На Србија и треба нашата помош!

ЗаЗабава - 21.05.2014

Пи Диди преку социјалните мрежи пружаше поддршка за населението во Србија кое е загрозено од поплавите. Раперот на својот Твитер профил апелираше да и се помогне на Србија, која е во хаос после ...

Во Сава уловил џиновска златна риба

365 - 21.05.2014

Поплавите донесоа на површината вистинко чудно, кое го опколи Балканот. Оваа златна рива била пронајдена во Сава, додека водата се ...

По поплавите на Балканот претстои акција за расчистување

Идивиди - 21.05.2014

Берлин, 21 мај 2014 (МИА) - По повлекувањето на водите од поплавените региони во Балканот, фокусот на активностите ќе се насочи кон расчистување на теренот уништен од еднонеделните поплави што ја ...

ВИДЕО: И во најлошото Босанците знаат да се насмеат

Идивиди - 21.05.2014

Поплавите во Босна и Херцеговина и во Србија се најлошите поплави кои му се случиле на Балканот во последните 50 години. Но, одредена група на Босанци не дозволиле водата да ги депримира, па затоа ...

Вака изгледаат поплавите на Балканот од вселената

365 - 21.05.2014

НАСА на својот сајт објави снимки од регионите на Балканот кој што се зафатени со поплави. Овие снимки биле направени од сателитот Аква на 19 мај, а јасно ги прикажуваат потопените региони.

WTCC: Душан Борковиќ, ја покрена акцијата за помош после Српските поплави...

Брзкруг - 21.05.2014

Душан Борковиќ, кој ја води Србија во Светскиот шампионат на туристички автомобили WTCC, ја покрена свеста околу неговите колеги, откако сериозните поплави ја зафатија Србија Борковиќ ги контактираше ...

Калиопи им помага на евакуираните во белградска Арена

БркајРабота - 21.05.2014

Македонската пејачка Калиопи допатувала во Белград за да им помогне на загрозените од поплавите во Србија и БиХ. Имено, пејачката вчерашниот ден го поминала во белградската „Комбанк Арена“ помагајќи ...

ЕБОР подготвува пакет финансиска помош за Балканот поради поплавите

А1 On - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) подготвува пакет финансиска помош за отстранување на последиците од катастрофалните поплави во земјите од Западен Балкан.

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

+инфо - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својот веб-сајт објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со сателитот Аква ...

ФОТО Калиопи им помага на евакуираните во белградска Арена

+инфо - 21.05.2014

Македонската музичка ѕвезда Калиопи допатувала во Белград за да му помогне на загрозеното население. Пејачката вчера денот го поминала во белградската „Комбанк Арена“ помагајќи им на оние на кои ...

(ФОТО) Само ова му останува на човекот …

Фактор - 21.05.2014

Социјалните мрежи секојдневно ги обиколуваат разни фотографии од регионов и поплавите кои го зафатија истиот. И покрај сите лоши работи и катастрофи единствено што му останува на човекот е мисли ...

ЕБОР подготвува пакет финансиска помош за Балканот поради поплавите

+инфо - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) подготвува пакет финансиска помош за отстранување на последиците од катастрофалните поплави во земјите од Западен Балкан.

И Гугл им помага на поплавените балкански земји

Фактор - 21.05.2014

Интернет пребаруваќот Гугл се приклучи на иницијативата за помош на жртвите од поплавите во балканските земји. На иницијатива на интернет-заедницата од Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина, ...

Поплавите на Балканот видливи и од вселената

Либертас - 21.05.2014

На својата интернет-страница НАСА објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени од сателитот Аква на 19-ти мај.

Балканските поплави се гледаат и од веселената

Локално - 21.05.2014

Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени од сателитот Аква ...

Како да постапувате во случај на поплава

МК News - 21.05.2014

Во ек на незапамтените поплави кои го зафатија Балканот, неопходно е да се потсетиме на најважните мерки на внимание кои треба да ги имаме на ум во случај да се најдеме соочени со води кои надоаѓаат.

На пат за Србија и БиХ да се пие само флаширана вода и да се консумира термички обработена храна!

Вечер - 21.05.2014

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО НА МАКЕДОНИЈА СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПОПЛАВЕНИТЕ РЕГИОНИ ГИ ДЕМНЕ ОПАСНОСТ ОД ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ Во моментов во поплавените региони се регистрирани изолирани случаи на заразни ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од вселената (ФОТО)

Вечер - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

Поплавени и фабриките за производство на храна во Србија

Канал5 - 21.05.2014

Поплавите во Србија, Босна и Хрватска ќе ја загрозат безбедноста на храната. Експертите стравуваат од хидрични инфекции поради загадената вода. Изгубен е родот, земјиштето е онеспособено за нова ...

ФОТО: Заедно можеме да пребродиме се!

МК News - 21.05.2014

Оваа фотографија кружи на Интернет и го освојува регионот. Истата е доказ дека сите заедно можеме да пребродиме се. По тешките поплави кои ги зафатија Србија и БиХ земјите од регионот први испратија ...

По поплавите на Балканот претстои акција за расчистување

Сител - 21.05.2014

По повлекувањето на водите од поплавените региони во Балканот, фокусот на активностите ќе се насочи кон расчистување на теренот уништен од еднонеделните поплави што ја предизвикаа смртта на најмалку ...

Водата се повлекува, се закануваат заразни заболувања

Канал5 - 21.05.2014

Грозна миризба се шири по повлекувањето на водата од поплавените градови, а ситуацијата дополнително ја комплицираат високите температури над 20 степени што предизвикува ризик од ширење на епидемија.

Ѓаволот им се појави на Босанците среде поплавите (Фото)

МК News - 21.05.2014

Среде поплавите во Босна се појави ликот на ѓаволот, а оваа фотографија москавично се шири по социјалните медиуми. Како што пишуваат тамошните медиуми, ова најверојатно е некој знак, по страотните ...

Њујорк Тајмс: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

МК News - 21.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години, поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

„Останете јаки„ им порача Ето на поплавените во регионот

Сител - 21.05.2014

Фудбалерот на англискиот премиер лигаш Челзи и репрезентативец на Камерин, Самуел Ето на својот „Фејсбук„ профил објави порака со поддршка за Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Поплавите негативно ќе се одразат врз земјоделието

Сител - 21.05.2014

Поплавите кој што ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска негативно ќе се одразат врз земјоделието. Според експертите најмногу ќе настадаат помалите земјоделци оние кои го снабдуваа ...

Добиточната храна во регионот во опасност од разни инфекции

Сител - 21.05.2014

Сериозно инфицирана, добиточната храна во поплавените подрачја. Јачменот го напаѓа Охратоксин кој се појавува на посевите зафатени од поплави. Домашните експерти кои се во координација со колегите од ...

ФОТО: Ликот на ѓаволот среде поплавите во Босна?

Сител - 21.05.2014

Фотографија, која кружи низ тамошните медиуми, прикажува навистина морничав лик кој демне среде поплавите во земјата. Како што пишуваат тамошните медиуми ликот на ѓаволот веројатно е некој знак по ...

ЕБОР подготвува пакет финансиска помош за Балканот поради поплавите

Сител - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) подготвува пакет финансиска помош за отстранување на последиците од катастрофалните поплави во земјите од Западен Балкан.

ЕБОР подготвува пакет финансиска помош за Балканот поради поплавите

Канал5 - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) подготвува пакет финансиска помош за отстранување на последиците од катастрофалните поплави во земјите од Западен Балкан.

Низ поплавените населби се шири смрдеа, а во Брчко експлодираше мина

Вечер - 21.05.2014

Хрватска и Србија ќе добијат помош од фондовите на ЕУ, но Босна го нема тоа право затоа што не е ни членка на Унијата, ниту, пак, кандидат за членство По повлекувањето на водите од поплавените ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

еМагазин - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

Поплави во Србија, на сметката на Владата стигнaа седум милиони евра помош

Точка - 21.05.2014

Министерот за финансии Лазар Крстиќ изјави дека на динарската и на девизната сметка на Владата на Србија до сега стигнале повеќе од седум милиони евра помош во загрозените подрачја од поплавите.

Првични проценки за штетата во Србија – запрепастувачки цифри

Точка - 21.05.2014

Според првичните оценки на Јавните претпријатија во Србија, штетата од поплавите изнесува стотини милиони евра. Министерката за градежништво и сообраќај, Зорана Михајловиќ, која е претседател на ...

По поплавите на Балканот претстои акција за расчистување

Телеграф - 21.05.2014

Според ДПА, приоритетна задача во погодените региони по повлекувањето на водата ќе биде отстранување на калта и остатоците од пцовисаните животни и возобновувањето на снабдувањето со вода за пиење По ...

ЕБОР ги дефинира пакетите помош за земјите од Балканот

Точка - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој, работи на дефинирање на финансиски пакети помош за земјите од Балканот, преку кои ќе можат да се санираат последиците од поплавата во регионот.

ЕБОР: Финансиска помош за Балканот поради поплавите

Телеграф - 21.05.2014

Претседателот на ЕБОР, Сума Чакрабарти, денеска ја почна тридневната посета на Белград, каде што ќе разговара со претставници на српските власти за нивните планови за отстранување на последиците од ...

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Поплавите не запреа после собраните пари

Телеграф - 21.05.2014

Помошта е потребна секоја секунда. Особено кога сите помодари ќе заборават дека некогаш требала Поплавите не запираат после одредена сума на собрани пари.

Фото: Калиопи во Босна ги посети евакуираните од поплавите

Вистина.мк - 21.05.2014

Нашата Калиопи се уште е во Босна и Херцеговина, каде покрај тоа што учествуваше во хуманитарна емисија за собирање на средства за настраданите од поплавите, деновиве оди и во посета на местата каде ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од вселената (ФОТО)

Вистина.мк - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

Пи Диди апелира: На Србија и е потребна помош

Вистина.мк - 21.05.2014

Познатиот хип хопер ја дава својата поддршка преку социјалните мрежи за Србија која изминативе денови се бори со страшни поплави. Американскиот хип хопер Пи Диди апелира дека на Србија и нејзиното ...

На сметката на српската Влада пристигнале седум милиони евра

Тера - 21.05.2014

На денарската и девизната сметка на српската влада до сега од разни донатори стигнале повеќе од седум милиони евра за помош на загрозените од поплавите, изјави министерот за финансии Лазар Крстиќ, ...

Калиопи меѓу евакуираните во Босна и Херцеговина (ФОТО)

Република - 21.05.2014

Македонската пејачка Калиопи ја претвори работната посета на Босна и Херцеговина во хуманитарна мисија. Покрај тоа што со уште неколку ѕвезди од регионот помагаше на хуманитарната линија во ...

Поплави во Србија, на сметката на Владата стигнaа седум милиони евра помош

Нетпрес - 21.05.2014

Министерот за финансии Лазар Крстиќ изјави дека на динарската и на девизната сметка на Владата на Србија до сега стигнале повеќе од седум милиони евра помош во загрозените подрачја од ...

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од вселената (ФОТО)

Курир - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

Првични проценки за штетата во Србија – запрепастувачки цифри

Нетпрес - 21.05.2014

Според првичните оценки на Јавните претпријатија во Србија, штетата од поплавите изнесува стотини милиони евра. Министерката за градежништво и сообраќај, Зорана Михајловиќ, која е претседател на ...

На Србија и се заканува епидемија

Канал 77 - 21.05.2014

Кога ќе се затопли, сосема е нормално да се појават и комарцте. Од пред неколку дена ги има многу повеќе, пишуваат српските медиуми. Поради нив допрва може да настане проблем, бидејќи го пренесуваат ...

Како да постапувате во случај на поплава

Канал 77 - 21.05.2014

Во ек на незапамтените поплави кои го зафатија Балканот, неопходно е да се потсетиме на најважните мерки на внимание кои треба да ги имаме на ум во случај да се најдеме соочени со води кои надоаѓаат.

ФОТО: Калиопи во БиХ ги посети евакуираните од поплавите

За Се - 21.05.2014

Нашата македонската пејачка Калиопи ја претвори работната посета на Босна и Херцеговина во хуманитарна мисија. Покрај тоа што со уште неколку ѕвезди од регионот помагаше на хуманитарната линија во ...

ФОТО: И Хурем Султан се моли за Србија БеХ

Турлитава - 21.05.2014

Моите молитви се за Северно-Европските зејми кои се погодени од ужасни поплави, напиша Мерием на својот Фејсбук профил. Ситуацијата која ја зафати Србија допре многу познати личности.

ФОТО: Ликот на ѓаволот се појави среде поплавите во Босна?

Press24 - 21.05.2014

Како што пишуваат тамошните медиуми се појавил лик на ѓаволот во Босна. ...

ФОТО: Калиопи им помага на настраданите во БиХ

Press24 - 21.05.2014

Македонскта дива Калиопи ја покажа својата хуманоа страна и замина да ги посети настраданите од поплавите во Босна и ...

Струга под вода во 1962 година (ФОТО)

Спектра ТВ - 21.05.2014

Стружани се сеќаваат на катастрофата што го снајде градот во далечната 1962 година. Поради обилните дождови, тогаш реката Црн Дрим и водата од Охридското Езеро ја поплавија Струга и нанесоа големи ...

Хурем се моли за Бих, Србија и Хрватска

Убавина и Здравје - 21.05.2014

Турската глумица Мерием Узерли која се прослави со ликот на Хурен во серијата „Сулејман Величенствениот“, на својата страница на Фејсбук апелира за помош на сите загрозени од поплавите.

Калиопи помага во Арена

Радио Фортуна - 21.05.2014

Покрај многуте странски ѕвезди, во повикот да им се помогне на настраданите од поплавите во Србија и Босна им се приклучуваат и ѕвездите од регионот. Покрај Марија Шерифовиќ, The Frajle и многу ...

Што да направиме во случај на поплава

Република - 21.05.2014

Во ек на незапамтените поплави кои го зафатија Балканот, неопходно е да се потсетиме на најважните мерки на внимание кои треба да ги имаме на ум во случај да се најдеме соочени со надоаѓачките води.

ГАЛЕРИЈА: Наезда на комарци во поплавените села во Босна - граѓаните во паника

Press24 - 21.05.2014

Епидмија и се заканува на Босна и Херцеговина по катастрофалните поплави кои ја зафатија држава. Мртвите животни се само еден од проблемите. Во поплавените села врие од комарци кои се стравува дека ...

ФОТО: Само позитивната мисла му останува на човекот

Press24 - 21.05.2014

Поплавите кои деновиве го зафатија Балканот им ги уништи домовите на многу семејства. На социјалните мрежи секојденевно се појавуваат разни фотографии.

ЕБОР ги дефинира пакетите помош за земјите од Балканот

Нетпрес - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој, работи на дефинирање на финансиски пакети помош за земјите од Балканот, преку кои ќе можат да се санираат последиците од поплавата во регионот.

На сметката на српската Влада пристигнале седум милиони евра

Portal - 21.05.2014

На денарската и девизната сметка на српската влада до сега од разни донатори стигнале повеќе од седум милиони евра за помош на загрозените од поплавите, изјави министерот за финансии Лазар Крстиќ, ...

ЗНААТ ДА СЕ НАСМЕАТ И ВО НАЈТЕШКОТО: Еве што направи овој Босанец по поплавите! (ВИДЕО)

Sky - 21.05.2014

Иако, поплавите во БиХ се најлошите на Балканот во последниве 50 години, група Босанци не дозволиле водата да ги депримира. ...

ВИДЕО: И покрај целата таа мака тие знаат да се насмеат

Press24 - 21.05.2014

Поплавите во БиХ и во Србија се најлошите поплави кои му се случиле на Балканот во последните 50 години. Но неколкумина Босанци не дозволиле полавите да г депримира, па затоа решиле да си се насмеат ...

На Србија и се заканува епидемија и рој од комарци

За Се - 21.05.2014

По повлекувањето на водата во подрачјата зафатени со поплавите, на Србија и се закануваат комарци, глувци, но и појава на епидемија и цревни болести. Кога ќе се затопли, сосема е нормално да се ...

ВИДЕО: Погледнете што направи овој Босанец во поплавите

Курир - 21.05.2014

И покрај тоа што поплавите во БиХ се најлошите на Балканот во последниве 50 години овој босанец не дозволил водата да го депримира. Напротив, ги искористил поплавите за да плива и за момент да ...

ФОТО: Ликот на ѓаволот среде поплавите во Босна?

Курир - 21.05.2014

Оваа фотографија, која кружи низ тамошните медиуми, прикажува навистина морничав лик кој демне среде поплавите во земјата. Како што пишуваат тамошните медиуми ликот на ѓаволот веројатно е некој знак ...

Џош Думел: Се молам за загрозените во поплавите

Убавина и Здравје - 21.05.2014

Холидувскиот актер Џош Думел се огласи на „Твитер“ по повод катастрофалните поплави со кои се погодени Србија и Босна и Херцеговина. Ѕвездата на филмот „Трансформери” и серијата „Лас Вегас“, кој е ...

Њујорк Тајмс: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Курир - 21.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години, поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

„Њујорк тајмс“: На Балканот му се закануваат нови поплави

Нетпрес - 21.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години, поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Поплавите ќе ја загрозат безбедноста на храната

ТВМ - 21.05.2014

Колку е безбедна и квалитетна храната во Р. Македонија. Ова е најпоставуваното прашање изминативе години, а одговорот на тоа треба да го даде Агенцијата за храна и ветеринарство како и институциите ...

Дали поплавите во регионот ќе ја загрозат храната во Македонија

Канал 77 - 21.05.2014

Колку е безбедна и квалитетна храната во Р. Македонија. Ова е најпоставуваното прашање изминативе години, а одговорот на тоа треба да го даде Агенцијата за храна и ветеринарство како и институциите ...

ЌЕ СПАСИ МИЛИОНИ: Стигнуваат куќи отпорни на поплави! (ВИДЕО)

Sky - 21.05.2014

Поплавите кои го погодија регионот покажаа дека природата е непредвидлива. Илјадници луѓе едвај го сочуваа својот живот, но ги изгубија своите домови кои ги уништи водата.

Калиопи во Босна ги посети жртвите од поплавите!

Попара - 21.05.2014

Покрај тоа што со уште неколку ѕвезди од регионот помагаше на хуманитарната линија во отворената програма на босанската телевизија и собираше средства за настраданите од тешките поплави, Калиопи ...

Пи Диди: На Србија ѝ треба нашата помош!

Убавина и Здравје - 21.05.2014

Пи Диди преку социјалните мрежи дава поддршка за населението во Србија, кое е загрозено од поплавите. Раперот на својот профил на „Твитер“ апелира да ѝ се помогне на Србија, која е во хаос после ...

„Њујорк тајмс“: На Балканот му се закануваат нови поплави

Орбис - 21.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години, поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

На сметката на српската Влада пристигнале седум милиони евра

Макфакс - 21.05.2014

На денарската и девизната сметка на српската влада до сега од разни донатори стигнале повеќе од седум милиони евра за помош на загрозените од поплавите, изјави министерот за финансии Лазар Крстиќ, ...

Реканци масовно во хуманитарна помош за Србија и Босна и Херцеговина

Макфакс - 21.05.2014

Жителите на сите селски населби во општина Маврово и Ростуше масовно се вклучија во хуманитарната акција за собирање на помош на настраданите од поплавите во Србија и Босна и Хереговина.

НАСА: Поплавите на Балканот се гледаат од Вселената

Денешен - 21.05.2014

Американската Национална аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) на својата интернет-страница објави фотографии од поплавените подрачја во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, снимени со ...

НАСА: Поплавите во регионот видени од вселената

Lider - 21.05.2014

Американската вселенска агенција НАСА објави снимки од поплавените подрачја на Балканот видени од вселената. Благодарение на сателитот Aqua кој ги направи снимките на 19 мај, можеме да видиме како ...

ДПА: По поплавите на Балканот претстои акција за расчистување

Денешен - 21.05.2014

По повлекувањето на водите од поплавените региони во Балканот, фокусот на активностите ќе се насочи кон расчистување на теренот уништен од еднонеделните поплави што ја предизвикаа смртта на најмалку ...

Фото: Ѓаволот им се појави на Босанците среде поплавите?!

Денешен - 21.05.2014

Среде поплавите во Босна се појави ликот на ѓаволот! Како што пишуваат тамошните медиуми, ова најверојатно е некој знак, по страотните поплави кои оставија огромен број граѓани без покрив над глава и ...

И султанката Хурем се моли за загрозените во регионот

МКД Прес - 21.05.2014

И странските ѕвезди се приклучија на повиците за помош на најзагрозените од поплавите што деновиве ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Ликот на ѓаволот среде поплавите во Босна? (фото)

МКД Прес - 21.05.2014

Оваа фотографија, која кружи низ тамошните медиуми, прикажува навистина морничав лик кој демне среде поплавите во земјата. Како што пишуваат тамошните медиуми ликот на ѓаволот веројатно е некој знак ...

ЕБОР подготвува пакет финансиска помош за Балканот поради поплавите

Lider - 21.05.2014

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) подготвува пакет финансиска помош за отстранување на последиците од катастрофалните поплави во земјите од Западен Балкан.

ФОТО: Босанците се исплашија од лицето на Ѓаволот кој се појави среде поплавите!?

Maxim - 21.05.2014

Среде поплавите во Босна се појави ликот на ѓаволот! Како што пишуваат тамошните медиуми, ова најверојатно е некој знак, по страотните поплави кои оставија огромен број граѓани без покрив над глава и ...

ФОТО: Калиопи ја покажува својата хуманост - пејачката помага за поплавените во Србија и БиХ

Maxim - 21.05.2014

Македонскта дива Калиопи ја покажа својата хуманоа страна и замина во Босна и Херцеговина да ги посети настраданите од ...

Само со песна и позитивна мисла ќе ги надминеме тешкотиите- фотографија која го освои Балканот

Maxim - 21.05.2014

Поплавите кои деновиве го зафатија Балканот им ги уништи домовите на многу семејства. На социјалните мрежи секојденевно се појавуваат разни фотографии.

Повеќе од милион луѓе во Босна немаат чиста вода

Р.С.Европа - 20.05.2014

Босанскиот министер за надворешни работи, Златко Лагумџија изјави дека повеќе од 25 отсто од населението на неговата земја е под влијание на најлошите поплави што го погодиле Балканот.

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Утрински - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Сериозно или иронично соопштение НА ВМРО НП?

Телма - 20.05.2014

ВМРО-Народна партија по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема загриженост и подготвеност од страна на македонските граѓани за секаква помош, предлага: ...

Монтажни брани: како Европа се брани од поплавите (ВИДЕО)

МКД - 20.05.2014

Додека во Хрватска, БиХ и поголемиот дсел од Србија главната одбрана од поплавите е градење насипи од вреќи наполнети со песок, Австрија, Германија, Швајцарија и Велика Британија се само дел од ...

Од Kисела Вода и Центар донираа средства за Србија и за Босна

Дневник - 20.05.2014

Општина Kисела Вода од својот буџет ќе издвои 300.000 денари како помош за санирање на последиците од поплавите во Србија и во Босна и Херцеговина. Оваа одлука беше донесена на вчерашната вонредна ...

Хрватски телеком, Випнет и Теле2 со бесплатен интернет за поплавените

Бизнис Инфо - 20.05.2014

Хрватски телеком вчера соопшти дека на сите што се погодени од поплавите, во прифатните центри ќе обезбеди бесплатен интернет и wi-fi зони, како и доволни количини СИМ-картички и картички за ...

Водата се повлекува, уништени домови, мрши на животни насекаде, демне зараза

Н.Македонија - 20.05.2014

Владата на Република Српска прогласила Ден на жалост поради загинувањето на 17 лица во поплавите кои го зафатија регионот. По повлекувањето на водата состојбата во поплавените градови и населби е ...

Неколку милијарди евра штета од поплавите во Србија и Босна

Капитал - 20.05.2014

Штетите кои се предизвикани од последните поплави во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска ќе изнесуваат неколку милијарда евра. Според последните податоците досега во Србија се евакуирани над 30 ...

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Алфа - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош.

Погледнете како се поставуваше системот за заштити од поплавите! (фото)

think.mk - 20.05.2014

Се сеќавате на системот за заштита од големи поплави? Погледнете како се поставуваше. Систем за одбрана од поплави – го држи цел ...

Кафанџиите со одлична идеја за собирање на пари за настраданите

БркајРабота - 20.05.2014

Од ден на ден се појавуваат нови идеи се со цел да им се помогне на загрозените во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Така сопственикот на еден кафе бар во Босна дошол до една многу интересна ...

Тридневна жалост во Србија, втора жртва од поплавите во Хрватска

Алфа - 20.05.2014

Во областите погодени од поплави на Балканот состојбата и натаму е критична. Во Србија се стравува од нов бран поплави. Во областите погодени од поплави на Балканот состојбата и натаму е критична.

Хурем се моли за катастрофата во Србија и Босна

Интересно - 20.05.2014

Турската глумица Мерием Узерли позната по улогата на Хурем во сапуницата „Величествениот Сулејман“, апелира за помош на сите загрозени од поплавите преку својата страница на Facebook...

Султанката Хурем: Бог да ви даде трпение и да ви помогне во оваа катастрофа

БркајРабота - 20.05.2014

Познатата актерка од серијата „Величествениот“, Хурем Султан на својот Твитер профил со статус ги подржа настраданите во поплавите во Србија и Босна. - Моите молитви се со вас во земјите од ...

Цеца плаче со денови поради уништената Србија

Интересно - 20.05.2014

Пејачката Цеца вчера донирала 20.000 евра за поплавените подрачја... Таа вели дека не спие со ноќи поради трагедијата што и се случила на Србија и на секој начин се обидува да им помогне колку што ...

Хурем сочувствува: Бог да ви помогне и да ви даде трпеливост

365 - 20.05.2014

Актерката Мерјем Узерли, која стана позната по улогата на Хурем во „Величествениот“, со статус на Твитер се помоли за настраданите и за состојбата во Србија и Босна.

ФОТО: Еве како се готви храната за поплавените

Н.Македонија - 20.05.2014

Поплавите кои го погодија регионот, не ги паметат ниту најстарите мештани. Луѓето со сите сили се обидуваат да се спротивстават на водената стихија, но и во исто време да им помогнат на загрозените ...

Хурем се моли за Србија и Босна (фото)

Хитпортал - 20.05.2014

Т урската актерка Мерјем Узерли преку социјалните мрежи апелираше за помош за сите загрозени од поплавите. - Моите молитви се упатени за сите вас кои сте погодени од поплавите… Нека Бог ви даде ...

ФОТО: Под вода е површина поголема од Словенија

Н.Македонија - 20.05.2014

Во деновите кои доаѓаат ќе се анализираат податоци за штетата која зад себе ја остави водената стихија во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, но она што сега е извесно е тоа дека катастрофата ...

ВИДЕО: Свлечиште проголта цела населба

Н.Македонија - 20.05.2014

Босна и Херцеговина каде катастрофалните поплави направија пустош, сега се соочува со бројни свлечишта поради кои поедини населби целосно исчезнаа За само неколку секунди, свлечиштата уништуваа цели ...

Горан Бреговиќ донираше 20 илјади евра за загрозените Роми во Србија

Хитпортал - 20.05.2014

С лавниот музичар Горан Бреговиќ се приклучи во акцијата за собирање помош на загрозените во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Тој е еден од големиот број познати личности кои веднаш почнаа ...

Политичар се откажа од примањата и прими семејства во својот дом

Н.Македонија - 20.05.2014

Член на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, во својот дом смести неколку семејства кои поради поплавите останаа без своите домови Исто така, тој се откажа од сите свои примања за да им помогне на ...

Аеродром ќе подари околу 10.000 евра за поплавените региони

+инфо - 20.05.2014

Помош од 600.000 денари, односно околу 10.000 евра ќе подари Општина Аеродром за санирање на последиците од елементарните непогоди по поплавите во Србија и БиХ, одлучи Советот на Општина Аеродром, на ...

Општина Аеродром ќе издвои 600.000 денари за поплавените

Фактор - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

(ВИДЕО) Тага до небо: Босна потонува во вода

Фактор - 20.05.2014

Бројни места и села во Босна и Херцеговина дословно се избришани од лицето на земјата, а сега, после поплавите лизгањето на имотот во кој луѓето вложувале речиси цел живот .

ФОТО Мерјем Узерли: Се молам за Србија и Босна, спречете ја катастрофата!

+инфо - 20.05.2014

Турската глумица Мерјем Узерли , која се прослави играјќи го ликот султанката Хурем во турската серија „Сулејман Величествениот“, апелирала за помош на сите загрозени од поплавите преку својата ...

ВМРО-НП: Македонскиот дел од поранешна СФРЈ да и го отстапиме на Србија

+инфо - 20.05.2014

По катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема загриженост и спремност од страна на македонските граѓани за секаква помош, предлагаме Парламентот на итна седница да ...

Помош од Советот за регионална соработка за Србија и БиХ

+инфо - 20.05.2014

Советот за регионална соработка денеска соопшти дека доделил по 80.000 евра помош за жртвите во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата се уплатени вчера и се наменети за помош на ...

Горан Бреговиќ донираше 20.000 евра и апелира да им се помогне на Ромите

+инфо - 20.05.2014

Славниот српски музичар Горан Бреговиќ се приклучи кон акцијата за помош за загрозените во поплавите во Србија и БиХ. Тој е еден од бројните познати личности кои веднаш донирале парични средства, и ...

САД најавија помош за поплавените на Балканот

+инфо - 20.05.2014

Американскиот Стејт департмент вчера им изрази сочувство и жалење на сите зафатени од поплавите во Босна, Србија и Хрватска, и соопшти дека САД упатиле и ќе продолжат да испраќаат помош до Балканот.

(ФОТО) Балканот лани и сега – сателитски снимки што го прикажуваат ужасот на поплавите!

Фактор - 20.05.2014

За само неколку дена во мај годинава на Балканскиот Полуостров падна дожд што количински одговара на тримесечен просек, што предизвика катастрофални поплави и активираше повеќе од 3.000 локации на ...

Евакуирани пола милион луѓе во БиХ-Глетката пострашна од време за војната

Локално - 20.05.2014

500 000 луѓе се евакуирани поради поплавите во Босна и Херцеговина, пренесе РБК. Министерот за надворешни работи на земјата, Златко Лагумџија нагласи дека таков број бегалци немало во земјата од ...

Повеќе од еден милион луѓе во Босна немаат пристап до чиста вода

Либертас - 20.05.2014

Повеќе од 25 отсто од населението на Босна и Херцеговина е под влијание на најлошите поплави што го погодиле Балканот, а повеќе од 1 милион од вкупно 3,8 милиони жители во земјата, немаат пристап до ...

ВИДЕО: Кога Вардар го потопи Скопје во 1962 година

МК News - 20.05.2014

Поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и во Хрватска ги потсетија скопјани на поплавите во нашиот главен град. Преку оваа фото галерија и кусото видео може да се види како изгледал поплавениот ...

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Сител - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените

Сител - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

Њујорк Тајмс: Балканот се уште под закана на поплави

Либертас - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Видео кое ќе ве расплаче – еве што остана по поплавите

МК News - 20.05.2014

Видео записот е направен од екипата на Helivideo и веројатно нема да ве остави ниту најмалку ...

Помош од Советот за регионална соработка за Србија и БиХ

Сител - 20.05.2014

Советот за регионална соработка денеска соопшти дека доделил по 80.000 евра помош за жртвите во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата се уплатени вчера и се наменети за помош на ...

Само во Обреновац досега најдени 14 жртви

Канал5 - 20.05.2014

Владата на Република Српска денеска прогласи ден на жалост поради загинувањето на 17 лица во поплавите кои го зафатија регионот. По повлекувањето на водата состојбата во поплавените градови и населби ...

ВМРО-НП: Македонија се нека и даде на Србија, па и наследството од СФРЈ!

Либертас - 20.05.2014

ВМРО-Народна партија, по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема загриженост и подготвеност од страна на македонските граѓани за секаква помош, предлага: ...

ФОТО: Од поплавите исплива Југославија

Сител - 20.05.2014

На социјалните мрежи кружат многу илустрации за солидарноста на поранешните југославенски држави по катаастрофалните поплави што ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

ВМРО-НП: Нашиот дел од имотот на СФРЈ да и го одстапиме на Србија

Локално - 20.05.2014

ВМРО-Народна партија по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема загриженост и подготвеност од страна на македонските граѓани за секаква помош, предлага: ...

САД најавија помош за поплавените на Балканот

Сител - 20.05.2014

Американскиот Стејт департмент вчера им изрази сочувство и жалење на сите зафатени од поплавите во Босна, Србија и Хрватска, и соопшти дека САД упатиле и ќе продолжат да испраќаат помош до Балканот.

ФОТО: Заедно можеме да пребродиме се!

Сител - 20.05.2014

Оваа фотографија кружи на Интернет и го освојува регионот. Истата е доказ дека сите заедно можеме да пребродиме се. По тешките поплави кои ги зафатија Србија и БиХ земјите од регионот први испратија ...

НАСА: Балканот во мај 2013 и во мај 2014

Канал5 - 20.05.2014

На Балканскиот полуостров за само неколку дена во мај наврна дожд колку што во просек врне во период од тримесеци. Поројните дождови предизвикаа досега невидени поплави и активираа повеќе од 3000 ...

Хрватските телекомуникациски оператори со бесплатен интернет и повици им помагаат на поплавените

Точка - 20.05.2014

Хрватските телекомуникациски оператори информираат дека ќе обезбедат бесплатни повици, СМС и интернет на лицата кои се зафатени во поплавите со цел полесна комуникација за тоа што им е најпотребно.

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Бриф - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените

Телеграф - 20.05.2014

Одлуката едногласно ја донеле советниците на вчерашната вонредна седница на Советот на Општина Аеродром Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600.000 денари за настраданото население од ...

ЊУЈОРК ТАЈМС: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Телеграф - 20.05.2014

Дождовите конечно престанаа, но опасноста и натаму постои во реоните опустошени од поплавите, се истакнува во написот Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што ...

Погледнете како изгледа внатрешноста на поплавените куќи!

Точка - 20.05.2014

Заштитата на Термоелектраната Никола Тесла сега е приоритет бидејќи доколку таа престане да работи, огромен дел од Србија ќе остане без електрична енергија.

Општина Аеродром донира 600.000 денари за Србија и БиХ

Точка - 20.05.2014

На вонредна седница на Советот на Општина Аеродром, што се одржа вчера, членовите на советот едногласно донесоа одлука за доделување финансиска помош за санирање на последиците од елементарните ...

И ХУРЕМ СЕ МОЛИ ЗА СРБИЈА И БИХ: Спречете ја катастрофата, порачува актерката

Телеграф - 20.05.2014

Моите молитви се упатени за вас и за земјите од јужна Европа што се погодени од поплавите... Нека Бог ви помогне и да ви даде трпение во оваа катастрофа, напиша Узерли на својот профил на „Фејсбук“ ...

ВМРО НП: 25 години Србија ја попречува поделбата на имотот на СФРЈ

Бриф - 20.05.2014

ВМРО-Народна партија по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема загриженост и спремност од страна на македонските граѓани за секаква помош, предлага: ...

САД го осудија насилството врз демонстрантите во Сома

Телеграф - 20.05.2014

Го осудуваме насилството врз демонстрантите и апелираме за одговорност во согласност со законите во Турција, изјави вчера портпаролот на Стејт департментот, Џенифер Псаки Вашингтон го осуди ...

Како Австрија се справува со поплави?

еМагазин - 20.05.2014

Поради чести поплави, градските власти во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин за одбрана од поплавите. Поставувањето на метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за ...

Заедно можеме да пребродиме се'!

Точка - 20.05.2014

Оваа фотографија кружи на Интернет и го освојува регионот. Истата е доказ дека сите заедно можеме да пребродиме се'. По тешките поплави кои ги зафатија Србија и БиХ земјите од регионот први испратија ...

САД ќе продолжат да испраќаат помош на Балканот

Телеграф - 20.05.2014

Дополнително, УСАИД обезбеди спасувачки бродови за Босна, а Секретаријатот за одбрана обезбеди кревети, ќебиња, вода, гориво, монтажни кујни, греалки, генератори и пумпи, соопшти портпаролката на ...

Погледнете го Балканот пред и после поплавите

Точка - 20.05.2014

За неколку дена во месец мај, оваа година на Балканскиот полуостров падна дожд во количина што во просек паѓа за три месеци, што предизвика катастрофални поплави и активираше повеке од 3.000 лизгања ...

Горан Бреговиќ донираше 20.000 евра и бара да им се помогне на Ромите

Вистина.мк - 20.05.2014

Познатиот музичар Горан Бреговиќ се приклучи на акцијата на загрозените од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Бреговиќ е еден од многуте познати личности кои веднаш донираа парични средства.

Како кафанџиите се досетија да собираат хуманитарна помош! Браво!

Вистина.мк - 20.05.2014

Секој миг се раѓаат нови идеи како да им се помогне на загрозените во поплавите кои го погодија целиот регион, а особено Србија и Босна и Херцеговина.

Хурем Султан: Бог да ви даде трпение и да ви помогне во оваа катастрофа

Вистина.мк - 20.05.2014

„Бог да ви даде трпение и да ви помогне во оваа катастрофа“, напиша актерката Мерием Узерли на својот Фејсбук профил за поплавите во Србија и Босна. Имено, најпопуларната актерка од серијата ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените региони

Вистина.мк - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

САД најавија помош за Хрватска, БиХ и Србија

Тера - 20.05.2014

Американскиот Стејт Департмент во вторник изрази сочувство за жртвите во поплавите што во изминатите денови ги погодија Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, изразувајќи подготвеност за помош на ...

Поддршка од Холивуд: Џош Духамел се моли за Србија и Босна

Вистина.мк - 20.05.2014

Поддршка од целиот свет, па дури од познати Холивудски актери. Познатиот холивудски актер Џош Духамел на својот Твитер профил упатил зборови на поддршка за загрозените од страшните поплави кои ги ...

Познати личности во акција за помош на жртвите од поплавата

Вистина.мк - 20.05.2014

Каналот МТВ направи заедничка акција со познати личности, вклучувајќи ѓи Ѓуле Ван Гог Милан Станковиќ, Бан Лалиќ, за да им помогнат на ранливите од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина.

Хрватските телекомуникаски оператори со бесплатен интернет и повици им помагаат на поплавените

Нетпрес - 20.05.2014

Хрватските телекомуникациски оператори информираат дека ќе обезбедат бесплатни повици, СМС и интернет на лицата кои се зафатени во поплавите со цел полесна комуникација за тоа што им е најпотребно.

Водата се повлекува, уништени домови, мрши на животни насекаде, демне зараза

Орбис - 20.05.2014

Владата на Република Српска прогласила Ден на жалост поради загинувањето на 17 лица во поплавите кои го зафатија регионот. По повлекувањето на водата состојбата во поплавените градови и населби е ...

Хрватските телекомуникаски оператори со бесплатен интернет и повици им помагаат на поплавените

Орбис - 20.05.2014

Хрватските телекомуникациски оператори информираат дека ќе обезбедат бесплатни повици, СМС и интернет на лицата кои се зафатени во поплавите со цел полесна комуникација за тоа што им е најпотребно.

Аеродром ќе подари околу 10.000 евра за поплавените региони

Скопје инфо - 20.05.2014

Помош од 600.000 денари, односно околу 10.000 евра ќе подари Општина Аеродром за санирање на последиците од елементарните непогоди по поплавите во Србија и БиХ, одлучи Советот на Општина Аеродром, на ...

Ѓоковиќ: Срцето ми се кине, да живеат сите народи на бивша Југославија, Господ со вас!

Попара - 20.05.2014

Славниот српски тенисер не престанува да дава подршка на сите загрозени од поплавите. Најпрво тоа го направи апелирајќи до сите светски медиуми да посветат поголемо внимание на катастрофата, а потоа ...

Славниот актер Џош Духамел: Србија и Босна, се молиме за вас

Курир - 20.05.2014

Поддршката за загрозените од поплавата во Србија стигна и од Холивуд. Џош Духамел се моли за сите. На Твитер познатиот холивудски актер упати зборови за поддршка на Србија и Босна и ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените региони

Курир - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

Џош Духамел ѕвездата на „Лас Вегас“ со молитва до настраданите од поплавите

Хајд Парк - 20.05.2014

Ѕвездата на популарната серија „Лас Вегас“ и трилогијата филмови „Трансформерс“, Џош Духамел им даде поддрка на настраданите од поплавите на својот Твитер ...

САД најавија помош за Хрватска, БиХ и Србија

Portal - 20.05.2014

Американскиот Стејт Департмент во вторник изрази сочувство за жртвите во поплавите што во изминатите денови ги погодија Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, изразувајќи подготвеност за помош на ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за Србија и БиХ

Portal - 20.05.2014

Општина Аеродром ќе донира 600.000 денари за загрозените во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. „Членовите на советот едногласно донесоа одлука за доделување финансиска помош за санирање на ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за Србија и БиХ

Хајд Парк - 20.05.2014

Општина Аеродром ќе донира 600.000 денари за загрозените во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. „Членовите на советот едногласно донесоа одлука за доделување финансиска помош за санирање на ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за Србија и БиХ

Нетпрес - 20.05.2014

На вонредна седница на Советот на Општина Аеродром, што се одржа вчера, членовите на советот едногласно донесоа одлука за доделување финансиска помош за санирање на последиците од елементарните ...

ВИДЕО: Снимка од поплавите во Србија која ќе ве расплаче

Sky - 20.05.2014

Најмалку 19 луѓе загинаа, а се стравува дека по заминувањето на водата нивниот број ќе биде поголем. Евакуирани од домовите се околу 25 илјади граѓани, уништени и потопени под вода преку 2.260 ...

ФОТО: И Хурем се моли за Србија и Босна

Курир - 20.05.2014

Моите молитви се за Северно-Европските зејми кои се погодени од ужасни поплави, напиша Мерием на својот Фејсбук профил. Ситуацијата која ја зафати Србија допре многу познати личности.

Хурем се помоли за Србија и за БиХ

Република - 20.05.2014

Поддршка за нејзината најверна публика од Балканот испрати и турската актерка Меријем Узерли, во регионот најпозната по улогата на султанката Хурем во серијата „Величествениот“.

ФОТО: Заедно можеме да пребродиме се!

Нетпрес - 20.05.2014

Оваа фотографија кружи на Интернет и го освојува регионот. Истата е доказ дека сите заедно можеме да пребродиме се. По тешките поплави кои ги зафатија Србија и БиХ земјите од регионот први испратија ...

ФОТО: Коктел за во Гинис - еве како се готви храна за загрозените во поплавите

Press24 - 20.05.2014

Ваква катастрофа како што го погоди регионот, не паметат да се има случено ниту оние најстари жители. Луѓето со сите сили се обидуваат да ја спречат водената стихија, а истовремено да им помогнат и ...

Фотографија на која никој во регионот на остана рамнодушен

Република - 20.05.2014

Поддршка за најзагрозените кои деновиве се борат со поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска искажаа студените кои се во Будва, каде што се одржува собир на студенти по градежништво.

Како изгледаат поплавите од вселената? (фото)

Република - 20.05.2014

Количината на дожд што во просек паѓа за три месеци, падна на Балканот во последните неколку дена на мај, што предизвика големи поплави и повеќе од 3.000 свечилишта, пишува на страниците на НАСА.

Општина Аеродром донира 600.000 денари за Србија и БиХ

Макфакс - 20.05.2014

Општина Аеродром ќе донира 600.000 денари за загрозените во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. „Членовите на советот едногласно донесоа одлука за доделување финансиска помош за санирање на ...

САД најавија помош за Хрватска, БиХ и Србија

Макфакс - 20.05.2014

Американскиот Стејт Департмент во вторник изрази сочувство за жртвите во поплавите што во изминатите денови ги погодија Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, изразувајќи подготвеност за помош на ...

Видео: Мост удира во мост во Босна!

Актуелно24 - 20.05.2014

Во невидените поплави коишто ја зафатија Босна и Херцеговина животите ги загубија најмалку шеснаесет луѓе. Се проценува дека во Босна и Херцеговина досега се евакуирани повеќе од шест илјади луѓе, ...

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Денешен - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените

Денешен - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

„Њујорк Тајмс“: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Lider - 20.05.2014

Балканот го зафатија најголеми поплави во последните 120 години поради што илјадници луѓе беа евакуирани, а многу други останаа заглавени во своите домови без струја и вода и се уште чекаат помош, ...

Фото: И Џош Духамел се моли за Србија и Босна

Денешен - 20.05.2014

Поддршката за загрозените од поплавата во Србија стигна и од Холивуд. Џош Духамел се моли за сите. На Твитер познатиот холивудски актер упати зборови за поддршка на Србија и Босна и Херцеговина.

Општина Аеродром донира 600 илјади денари за поплавените региони

Lider - 20.05.2014

Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република ...

ВМРО-НП: Македонија да го отстапи својот дел од СФРЈ на Србија поради поплавите

Актуелно24 - 20.05.2014

Интегрален текст од соопштението на ВМРО – Народна партија од 20.05.2014 година… ВМРО – Народна партија по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната голема ...

И САД ќе помогне за поплавените на Балканот

Денешен - 20.05.2014

Американскиот Стејт департмент вчера им изрази сочувство и жалење на сите зафатени од поплавите во Босна, Србија и Хрватска, и соопшти дека САД упатиле и ќе продолжат да испраќаат помош до Балканот.

ФОТО: Холивудскиот актер Џош Духамел се моли за Србија и БиХ

Maxim - 20.05.2014

Поддршката за Србија и Босна по големите поплави стигнува од сите страни. Така, и холивудскиот актер Џош Духамел, на својот Твитер профил ја објави својата поддршка за ...

Општина Аеродром донира 600.000 денари за поплавените региони

Falanga - 20.05.2014

Средствата ќе им се отстапат на Црвениот крст на Република Македонија, кој ќе има обврска да ги достави.. Општина Аеродром од својот буџет ќе издвои 600 илјади денари за настраданото население од ...

Хурем се моли за евакуираните луѓе од поплавите во Србија и БиХ

Maxim - 20.05.2014

И познатата турска актерка Мерием или позната во јавноста како Хурем, се моли за евакуираните и загрозените луќе од поплавите во БиХ и Србија. -Моите молитви се за Северно-Европските зејми кои се ...

ВМРО-НП: Македонија да и го врати на Србија имотот од СФРЈ

Falanga - 20.05.2014

Со овој чин, македонскиот народ максимално ќе помогне за санирање на штетите од поплавата. ВМРО – Народна партија по повод катастрофалните поплави кај нашиот северен сосед и очигледно покажаната ...

ФОТО: Погледнете го овој коктел за во Гини наменет за погодените во поплавите!

Maxim - 20.05.2014

Ваква катастрофа како што го погоди регионот, не паметат да се има случено ниту оние најстари жители. Луѓето со сите сили се обидуваат да ја спречат водената стихија, а истовремено да им помогнат и ...

Водата се повлекува, но состојбата е критична

Deutsche Welle - 19.05.2014

По силното невреме во ЈИЕ постепено се намалува водостојот на реките. Меѓутоа, размерите од катастрофата дури сега стануваат видливи. Во Белград, поради најавените поплави, со вреќи песок се ...

Во БиХ активирани над 2.000 свлечишта

24 Вести - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што бројни граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Во скоро сите градови продолжува собирањето помош

24 Вести - 19.05.2014

Во скоро сите градови низ земјава и денеска се собираа пакети со вода за пиење, конзервирана храна и средства за лична хигиена за помош на настраданите од поплавите во србија и босна и херцеговина.

Српските оператори понудија бесплатен интернет и повици за да им помогнат на настраданите од поплавите

IT.mk - 19.05.2014

Граѓаните на Србија кои беа зафатени со страотните поплави ќе добијат бесплатен интернет и повици за да можат полесно да комуницират со најблиските преку Facebook и Twitter, да се координираат околу ...

Велешани го спасуваа Шабац

Нова ТВ - 19.05.2014

Неколку велешки организации вчера почнаа да собираат помош за настраданите во поплавите во Србија. Највпечатливо е учеството на петмина велешани, членови на „Македонски спасител“ учествуваа во ...

Најмалку 37 жртви од поплавите на Балканот

Глас на Америка - 19.05.2014

Десетици илјади лица останаа без дом; Папата бара светот да се моли за Балканот Поплавите во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија одзедоа 37 животи, а десетици илјади лица останаа без покрив над ...

Милион Босанци погодени од поплавите

Р.С.Европа - 19.05.2014

Милион жители на Босна и Херцеговина се погодени од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто години, изјави босанскиот министер за надворешни работи Златко Лагумџија.

Вкупната поплавена површина во регионот е поголема од територијата на Словенија

Вест - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Објавена мапа што го покажува степенот на поплавите во регионот (ФОТО)

МКД - 19.05.2014

Ал џезира објави мапа на која се гледа како изгледа преплавениот балкански регион. Мапата, која кружи на социјалните мрежи, покажува колку е сериозна ситуацијата.

Под вода површина поголема од Словенија

Телма - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Хрватска ќе им помага на БиХ и Србија да добијат отштета од ЕУ

МКД - 19.05.2014

Весна Пусиќ, министерката за надворешни и европски работи и прва заменичка на хрватскиот премиер, најавила дека денес во Брисел ќе ги информира своите колеги за катастрофалните поплави во Хрватска, ...

И итната помош потона... (видео)

Телма - 19.05.2014

Голема поплава го зафати и селото Пурачиќ во БиХ. Од видеото се гледа како селото е целосно поплавено. Се гледа и потонато и напуштено возило на итната медицинска помош.

Поплавата во Скопје во 1962: помошта на Македонија за Балканот покажува дека не забораваме (ФОТО)

МКД - 19.05.2014

Поплавите во Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија и покажаната хуманост на балканските народи нè потсети на 16 ноември 1962 година, кога и Скопје беше поплавено како последица на обилните дождови и ...

Низ целата земја продолжија хуманитарните акции

Телма - 19.05.2014

Продолжуваат хуманитарните акции низ градовите во државата за помош на загрозеното население од поплавените региони во Србија и во БиХ. Голем дел од општините донесоа одлуки за доделување на парична ...

Во БиХ активирани над 2.000 свлечишта, од поплавите засегнати над милион лица

Утрински - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што бројни граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Невработените ќе ги санираат поплавените подрачја, хрватската влада целосно ќе ги покрие трошоците

Бизнис Инфо - 19.05.2014

На градовите и општините во Хрватска погодени со поплавите, ќе им биде овозможено да ангажираат невработени лица за коминални јавни работи на санација на теренот и расчистување на последиците од ...

Поплавите ќе ја чинат БиХ најмалку 500 милиони евра

Бизнис Инфо - 19.05.2014

Целосна проценка на материјалната штета се уште нема, но претседателот на Република Српска, Милорад Додик вчера изјави дека само на подрачјето на овој ентитет, штетите се повеќе од 500 милиони евра.

Хрватската Даночна управа нема да казнува прекршување на Законот за фискализација во поплавените подрачја

Бизнис Инфо - 19.05.2014

Даночната управа при хрватското министерство за финансии соопшти дека на местата погодени со поплавите нема да ги санкционира граѓаните кои не се придржуваат до Законот за фискализација.

Херои од поплавите, 9 трогателни фотографии од луѓе со големо срце

Интересно - 19.05.2014

Досега невидените поплави во Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија, го предизвикаа хуманото срце на луѓето... Фотографиите кои деновиве се објавуваа на социјалните мрежи и медиумите потврдија дека ...

Насипите на погрешни места

Дневник - 19.05.2014

Бранко ЃОРЃЕВСКИ Уште вчера, додека опасноста с` уште не поминала, додека почнаа да се пребројуваат последиците од катастрофалните поплави во Србија, Бих и во Хрватска, во тамошната јавност почнаа да ...

Вкупната поплавена површина поголема од територијата на Словенија

Идивиди - 19.05.2014

Загреб, 19 мај 2014 (МИА) - Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на ...

Хрватска, Србија и БиХ заедно ќе бараат помош од ЕУ

Бизнис Инфо - 19.05.2014

Хрватска и Србија, а најверојатно и Босна и Херцеговина, ќе аплицираат за помош од Европската унија за санирање на последиците од катастрофалните поплави што во изминатите денови ги погодија овие три ...

Најтешкото допрва доаѓа, штетите се мерат во милијарди евра

Н.Македонија - 19.05.2014

Се претпоставува дека над 30 лица го загубија животот поради поплавите што го зафатија Балканот во изминатите денови. Властите не соопштуваат официјални бројки, посочувајќи дека со повлекувањето на ...

Видео што ќе ве расплаче

Интересно - 19.05.2014

Ова се снимки од поплавите што ја опустошија цела Србија... Никој не може да остане рамнодушен на ова видео дури и да е камен. Снимката од катастрофалните поплави што ја погодија Србија ја изработиле ...

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава

Н.Македонија - 19.05.2014

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава, која се заканува да ја поплави најголемата електрична централа во Србија и да предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија Најмалку 17 ...

Опасност од свлечишта по поплавите во БиХ

Кајгана - 19.05.2014

Состојбата со поплавите во Босна и Херцеговина се подобрува, но опасноста од свлечишта се зголемува. Само на подрачјето на општината Теочак биле регистрирани 68 свлечишта кои директно загрозиле ...

Хрватска ќе бара санација на штетите од поплавите преку Европскиот фонд за солидарност

Кајгана - 19.05.2014

Шефицата на хрватската дипломатија Весна Пусиќ најави дека на состанокот во Брисел на Советот за надворешни работи на Европската унија, ќе ги извести своите колеги за катастрофалните поплави во ...

ВИДЕО: Започна да пропаѓа земјата во БиХ, а со неа и куќите

Н.Македонија - 19.05.2014

Потресни видеа и фотографии постојано се појавуваат на социјалните мрежи од поплавените подрачја во БиХ и ...

Погледнете ги апокалиптичните снимки од селото Јемен од воздух

365 - 19.05.2014

Поплавите уништија голем број домаќинства во Србија, Босна и Хрватска, а како тоа изгледа од причја перспектива погледнете на ова ...

БиХ: Свлечиште „голта“ куќа за неколку секунди (видео)

Кајгана - 19.05.2014

Според последните објавени информации , водата од поплавите во БиХ почнала да се повлекува, но сега опасност претставуваат свлечиштата кои ги загрозуваат станбените објекти и патиштата.

Итни евакуации и верба во бедемите, Србија и БиХ во битка со природната катастрофа

Алфа - 19.05.2014

Поплавите во Србија и БиХ се катастрофа што се случува еднаш на стотина години, но затоа трајно се врежува во човечката меморија Евакуации на цели села и помали населби.

Милевски: нема држава која ќе контролира толкава вода

Алфа - 19.05.2014

Во срцето на Балканот никна ново езеро. Ова е првиот впечаток од поплавите кои ги зафатија Србија, Босна и Хрватска, според мапата на погодени подрачја која ја објави балканската Ал Џезеира.

10 најемотивни фотографии од поплавите на Балканот

365 - 19.05.2014

Страшните поплави кои се случија во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, покажаа дека во целата несреќа на овие простори постојат голем број на прекрасни хумани луѓе.

Ова се најемотивните фотографии од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина (фото)

Хитпортал - 19.05.2014

К атастрофалните поплави кои деновиве беснеат во Србија и Босна и Херцеговина, покрај тоа што шират негативна енергија и ги оставаат луѓето без кров над главата, сепак покажуваат дека на овие ...

Поплава на хуманост и добри дела!

Фактор - 19.05.2014

Ал Џезеира Балкан објави мапа на поплавите. Објави мапа на катастрофата, на водената катаклизма која ги зафати Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Вкупната поплавена површина во регионот е поголема од територијата на Словенија

+инфо - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Кога Вардар го потопи Скопје во 1962 година

+инфо - 19.05.2014

Поплавите во Србија, Босна и Херцеговина и во Хрватска ги потсетија скопјани на поплавите во нашиот главен град. Преку оваа фото галерија и кусото видео може да се види како изгледал поплавениот ...

ФОТО Францускиот фудбалер Тиери Анри испрати поддршка за Босна и Србија

+инфо - 19.05.2014

Легендарниот француски фудбалер Тиери Анри упати порака со поддршка до Србија и Босна откако овие две земји беа зафатени со катастрофалните поплави. - Моите мисли се со оние кои настрадаа од ...

Белград се подготвува за надоаѓањето на Сава

+инфо - 19.05.2014

Белград се подготвува за надоѓањето на поплавниот бран на Сава, кој се заканува да ја поплави најголемата електрична централа во Србија и да предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Во БиХ активирани над 2.000 свлечишта

+инфо - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што голем број граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Еден милион Босанци се засегнати од поплавите

+инфо - 19.05.2014

Еден милион жители на Босна и Херцеговина се засегнати од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто години, изјави босанскиот министер за надворешни работи Златко Лагумџија.

(ФОТО) Добој после поплавите

Фактор - 19.05.2014

После поплавите и катастрофите кои го зафатија и овој дел, тензиите полека се смируваат. Граѓаните денеска обединети спасуваат што можат и го уредуваат ...

Повлекувањето на водата почна да ги открива штетите во БиХ

МРТ - 19.05.2014

Најмалку 27 лица го загубија животот, во поплавите во Босна и Херцеговина. Само во Добој, спасувачките екипи пронајдоа 20-тина тела. Во градот, нивото на водата достигна до 4 метри.

Поплавената површина во регионот е поголема од Словенија

МРТ - 19.05.2014

Големината на катастрофата која го поплави регионот е апсолутно без преседан. Дека тоа е така покажува мапата која ја подготви „Ал Џезеира Балканс“ на која точно може да се види кои подрачја во ...

Катаклизма: Поплавената површина во регионот е поголема од територијата на Словенија

Сител - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Донирајте за помош на настраданите од поплавите!

МРТ - 19.05.2014

Помош за настраданите во поплавите, стигнува од целиот свет. „Благодариме Македоци“, наслов на голем дел од дневниот печат во Србија. Македонија одговори, граѓаните ја покажаа хуманоста на дело.

Српската полиција предупредува: На грабежот на поплавените места брутално ќе се реагира!

Канал5 - 19.05.2014

Некои сметаат дека кога луѓето страдаат треба да ги ограбуваат - се разбира тоа нема да го дозволиме, вели српскиот министер за внатрешни Небојша Стефановиќ.

ФОТО што го трогна цел Балкан

Сител - 19.05.2014

Подрршка за оние кои се загрозени во поплавените подрачја во Србија и Бодна и Херцеговина стигнува на најразлични начини, но она што го направија студентите од земјтие во регионот покажа единство и ...

ВИДЕО: Поплавената површина е поголема од Словенија!

Либертас - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Нишките затвореници се откажаа од вечерата, 1 000 пакети конзерви пратени на загрозените

Канал5 - 19.05.2014

Затворениците од отворениот дел на затворот вчера биле на насипот во Шабац, а оние кои не можеле на таков начин да помогнат, побарале храната која им била за вечера да се испрати во поплавените ...

Снимка на поплавените градови во Србија од воздух (ВИДЕО)

Канал5 - 19.05.2014

Погледнете ја застрашувачката снимка на поплавените градови во Србија, направена од ...

Нема настрадани Македонци во поплавите во БиХ

МРТ - 19.05.2014

Десега немаме никакви информации дека некој Мкаедонец настрадал во поплавите во БиХ. Има една наша Македонка во близина на Бања Лука, но не можеме да воспоставиме контакт со неа поради тоа што ...

ВИДЕО: Снимки од кои ќе заплачете - Поплавите кои ја опустошија Србија

Сител - 19.05.2014

Страшни снимки кои нема да ве остават рамнодушни од катастрофалните поплави кои ја погодија ...

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава

Сител - 19.05.2014

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава, која се заканува да ја поплави најголемата електрична централа во Србија и да предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија.

По поплавите регионот се соочува со опасност од заразни болести

Сител - 19.05.2014

По поплавите Србија и Босна и Херцеговина се соочуваат со опасност и од заразни болести. На неколку места кои беа зафатени со катастрофалните поплави забележана е појава на цревни инфекции.

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава

Либертас - 19.05.2014

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава, која се заканува да ја поплави најголемата електрична централа во Србија и да предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија.

По поплавите над 2.000 свлечишта во БиХ

Локално - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што бројни граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Еден милион Босанци се засегнати од поплавите

Сител - 19.05.2014

Еден милион жители на Босна и Херцеговина се засегнати од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто години, изјави босанскиот министер за надворешни работи Златко Лагумџија.

Спиридонов: Екстремни поплави во Југоисточна Европа

Канал5 - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Спиридонов: Екстремни поплави во Југоисточна Европа

Сител - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Како поплавите во Србија и Босна ќе се одразат на македонската економија?

Сител - 19.05.2014

Бизнси коморите прво ќе донираат за настраданите во поплавите во Србија и Босна и Херцеговина, па потоа ќе анализираат колку катастрофата во регионот , ќе влијае на македонската економија.

Од поплавите во Србија и Босна погодени над 1 милиони лица, починаа најмалку 30 лица

еМагазин - 19.05.2014

Поплавите во Србија, Бих и Хрватска, најголеми на Балканот во последните сто години, однесоа најмалку 30 жртви, повеќе од еден милион луѓе се погодени, а штетите се огромни.

Кустурица ги достави своите хеликоптери за евакуирање луѓе од поплавите во Србија

еМагазин - 19.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги достави своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Поплавената површина е речиси колку цела Македонија

Телеграф - 19.05.2014

Вкупната поплавена површина на територијата на трите балкански земји е близу 22.900 квадратни километри, а територијата на Македонија е на 25.713 квадратни километри Речиси колку целата територија ...

Некој се бори за своето семејство, а некој за своето "BMW"!

Точка - 19.05.2014

И додека целиот балкански регион се бори за да си ги спаси своите семејства од поплавите и да им помогне на луѓето кои се погодени од поплавите кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, ...

Еве како Австрија се штити од поплави

Точка - 19.05.2014

Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин на одбрана од поплави. Оваа метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за одбрана од ...

Фотографијата која допре до срцата на цел регион!

Точка - 19.05.2014

На манифестацијата за градежници која оваа година се одржа во Будва, се собираат студенти од многу земји. Еве ја нивната поддршка за поплавените подрачја.

БОСНА: Еден милион жители се засегнати од поплавите

Телеграф - 19.05.2014

Над 100.000 куќи и други згради се неупотребливи и околу еден милион лица немаат чиста вода Еден милион жители на Босна и Херцеговина се засегнати од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто ...

СПИРИДОНОВ: Југоисточна Европа со екстремни поплави

Телеграф - 19.05.2014

Овој бавно движечки силно изразен облачен систем со низок воздушен притисок во центарот речиси два дена се манифестира во Југоисточна Европа, носејќи големи количества на влага од Средоземното Море и ...

Дали вистината се крие од граѓаните? По поплавите, на 30 степени ќе биде тешко да се спречат зарази

Точка - 19.05.2014

Огромен број на дезинформации се појавиле деновиве во врска со катастрофалната водена стихија која ја погодила Босна и Херцеговина и другите земји во регионот.

Видео запис кој ќе ве расплака: Погледнете како изгледа хаосот од поплавите

Точка - 19.05.2014

Овој видео запис претставува компилација од видео записи на кои може да се видат местата во Србија кои беа најмногу загрозени од поплавите. Видео записот е направен од екипата на Helivideo и ...

Калиопи во Босна учествуваше во емисија за хуманитарна помош за настраданите

Вистина.мк - 19.05.2014

Нашата Калиопи во периодот кога беа најголемите врнежи и поплави била во Босна и Херцеговина. На пејачката не и паднало на памет да си отиде од таму за секој случај да не биде загрозена.

Наташа Беквалац го отвори својот дом за жени и деца жртви на поплавата

Вистина.мк - 19.05.2014

Српската пејачка Наташа Беквалац ја отвори вратата на својот дом за сите мајки со деца кои во текот на катастрофалните поплави во Србија останаа без покрив над главата.

ФОТО: Тиери Анри со подршка за поплавените Србија и БиХ

Вистина.мк - 19.05.2014

Легендарниот француски фудбалер е уште една од низата ѕвезди кои се јавија со поддршка за настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Фудбалерот на Њујорк Ред Бул испрати порака со поддршка за ...

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ГО РАЗНЕЖИ ЦЕЛИОТ РЕГИОН:Обединети во поддршка за најзагрозените!

Вистина.мк - 19.05.2014

Поддршката за луѓето кои се загрозени во поплавените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина пристига на многубројни начини. Фотографија на оригиналниот гест кој го направиле студентите од земјите ...

ФОТОВЕСТ: Австрија вака се штити од поплавите

Вистина.мк - 19.05.2014

Монтажните метални бариери се можно решение за спас од поплавите. Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин за одбрана од поплавите.

Опасност од свлечишта по поплавите во БиХ

Тера - 19.05.2014

Состојбата со поплавите во Босна и Херцеговина се подобрува, но опасноста од свлечишта се зголемува. Само на подрачјето на општината Теочак биле регистрирани 68 свлечишта кои директно загрозиле ...

Мобилни ѕидови против поплавите на Дунав се поставуваат во Нови Сад

Вистина.мк - 19.05.2014

Во Нови Сад за прв пат во Србија се употребува нов начин на одбрана од поплавите и тоа со мобилна опрема, пренесуваат медиумите. Овој систем се применува во поголеми европски градови, а за прв пат е ...

Хрватска ќе бара санација на штетите од поплавите преку Европскиот фонд за солидарност

Тера - 19.05.2014

Шефицата на хрватската дипломатија Весна Пусиќ најави дека на состанокот во Брисел на Советот за надворешни работи на Европската унија, ќе ги извести своите колеги за катастрофалните поплави во ...

Поплавите пристигнаа и кај нас – се излеа Ратевска река!

Шеталиште - 19.05.2014

Се излеа Ратевска река кај месноста Фарија во атарот на село Валандово, а поплавени се околу десетина хектари ниви и ливади. Поплавите оштетија ниви на 13 земјоделци кои поднеле барање до Советот на ...

ФОТО: Тиери Анри со подршка за поплавените Србија и БиХ

Курир - 19.05.2014

Легендарниот француски фудбалер е уште една од низата ѕвезди кои се јавија со поддршка за настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Фудбалерот на Њујорк Ред Бул испрати порака со поддршка за ...

Хумани луѓе го ризикуваат животот за да спасуваат поплавени животните во Србија и БиХ

Pets Portal - 19.05.2014

Голем број хумани луѓе кои учествуваат во спасувачките акции во поплавените региони во Србија и во Босна и Херцеговина деновиве го ризикуваат својот живот за да им помогнат и на загрозените животни.

Фотографијата која ги допре сите срца на Балканот

Хајд Парк - 19.05.2014

Настанот “Građevinijada” кој оваа година се одржува во Будва, ги собра на едно место студентите од многу земји. Поддршката за оние кои се погодени во поплавените области во Србија и Босна и ...

ФОТО: Еве како Австрија се штити од поплави

Нетпрес - 19.05.2014

Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин на одбрана од поплави. Оваа метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за одбрана од ...

Скопје се сеќава на поплавата (ВИДЕО)

Скопје инфо - 19.05.2014

Скопје се сеќава на поплавата… ноември 1962 година кога градот го зафати поплава. Поплавени беа околу 5000 куќи. Поплавата беше предвесник на една поголема трагедија неколку месеци подоцна.

Потсетување на скопската поплава од 1962

Окно - 19.05.2014

Страотните поплави кои ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина, а ѝ се закануваат и на Хрватска, и ужасните последици кои тие сѐ уште ги предизвикуваат, се повод да се потсетиме на 16 ноември 1962 ...

Видете како Австрија се штити од поплави

Таратур - 19.05.2014

Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин на одбрана од поплави. Оваа метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за одбрана од ...

ФОТО: Фотографија која ги допре срцата на целиот Балкан, па и на целиот свет

За Се - 19.05.2014

Поддршка на оние кои се загрозени во поплавите во подрачјето на Србија и Босна и Херцеговина пристига на многубројни начини но она што го направија студентите од земјите од регионов покажаат единство ...

Поради поплавите Телеком и ВИП со бесплатни минути и интернет за сите корисници во Србија

Press24 - 19.05.2014

Голема помош од српскиот Телеком и операторот ВИП кај северниот сосед. Поради поплавите, од вчера на сите корисници им се доделени бесплатни 60 минути разговор и 1 гига бајт интернет.

Помогнете им на децата: Тие вака ви се заблагодаруваат (Фото)

24Струмица - 19.05.2014

Во овие тешки времиња, кога хуманоста се покажува на дело за луѓето од поплавените подрачја, не постои начин на кој може да се изрази благодарност за сето она што спасувачите го прават за загрозените ...

Помогнете им на децата: Тие вака ви се заблагодаруваат (Фото)

Фама - 19.05.2014

Во овие тешки времиња, кога хуманоста се покажува на дело за луѓето од поплавените подрачја, не постои начин на кој може да се изрази благодарност за сето она што спасувачите го прават за загрозените ...

Фотографии од Босна кои го потресоа Балканот

Курир - 19.05.2014

Спасители, обични граѓани, заминуваа во местата кои беа погодени од поплавите, а помош се собира од секаде. - Босна овој пат не е препуштена сама на себе.

Страшно: Еве како исчезнуваат куќите за неколку секунди! (Видео)

Фама - 19.05.2014

Поплавите кои изминатите денови ја погодија Босна и Херцеговина активираа повеќе од 20 лизгања на земјиштето, поради што многу граѓани се евакуирани. Бројни места се буквално избришани од лицето на ...

ФОТО: Погледнете како Австрија се штити од поплави

Курир - 19.05.2014

Монтажните метални бариери се можно решение за спас од поплавите. Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин за одбрана од поплавите.

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ: Поплавено село во Србија снимено од воздух! (ВИДЕО)

Sky - 19.05.2014

Поплавите уништија голем број домаќинства низ Србија, а како тоа изгледаше од птичја перспектива погледнете на оваа ...

Хрватска ќе бара санација на штетите од поплавите преку Европскиот фонд за солидарност

Portal - 19.05.2014

Шефицата на хрватската дипломатија Весна Пусиќ најави дека на состанокот во Брисел на Советот за надворешни работи на Европската унија, ќе ги извести своите колеги за катастрофалните поплави во ...

СРБИТЕ СЕ ЗАБЛАГОДАРИЈА: Фала ви Македонци - тргна конвојот со помош за Србија

Sky - 19.05.2014

Од Скопје во 11 часот тргна конвојот со македонска хуманитарна помош за поплавените подрачја во Србија, а утре навечер тргнуваат камионите за настраданите во Босна, пишува белградски Блиц , ...

Спиридонов: Екстремните поплави предизвикани од висински вонтропски супер циклон

Република - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Источна Македонија донираше за поплавените во Србија и Босна

Ирис - 19.05.2014

Пелени за бебиња, облека, чевли, храна, ќебиња денес низ цела источна Македонија се собираше на градските плоштади. Во вакви тешки моменти треба да се покаже хуманоста и солидарноста, коментираат ...

Спиридонов: Поплавите предизвикани од висински вонтропски супер циклон

Курир - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Дали најлошото допрва доаѓа? Што после поплавите?!

Шеталиште - 19.05.2014

Освен тоа што моментално Србија и Босна и Херцеговина се борат со поплавите, сепак веќе се размислува и за тоа што ќе се случи откако водата ќе се повлече.

ЛУДИЛО: Борбата за евтини оригинал патики се уште трае! (ФОТО)

Sky - 19.05.2014

Додека некои се борат да им помогнат на луѓето од поплавените места во Србија, други се борат да си купат оригинал патики, кои ги зафатила поплавата по екстра ниски цени.

ФОТО: Една слика илјада зборови

Press24 - 19.05.2014

Поплавите кои го зафатија и Свиланјац ја покажуваат тажната слика со која се сочуваат луѓето таму. Погледнете ја оваа трогателна ...

Еве што ги предизвика поплавите во Србија и Босна

За Се - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Косово нуди помош за Србија и за БиХ: Меѓудржавните односи сега не се важни

Република - 19.05.2014

Министерот за надворешни работи на техничката влада на Косово, Енвер Хоџај, му изрази сочувство на министрите за надворешни работи на Србија и на Босна и Херцеговина, Ивица Дачиќ и Златко Лагумџија, ...

Босанец хит на интернет: Еве им носат храна на м*доњите од поплавите… (ВИДЕО)

Република - 19.05.2014

Изјавата на момчето од Босна, чиј крај е погоден од поплавите, стана вистински хит на интернет. Republika ...

Опасност од свлечишта по поплавите во БиХ

Макфакс - 19.05.2014

Состојбата со поплавите во Босна и Херцеговина се подобрува, но опасноста од свлечишта се зголемува. Само на подрачјето на општината Теочак биле регистрирани 68 свлечишта кои директно загрозиле ...

Хрватска ќе бара санација на штетите од поплавите преку Европскиот фонд за солидарност

Макфакс - 19.05.2014

Шефицата на хрватската дипломатија Весна Пусиќ најави дека на состанокот во Брисел на Советот за надворешни работи на Европската унија, ќе ги извести своите колеги за катастрофалните поплави во ...

И Тиери Анри со поддршка за поплавените во Србија и БиХ/Фото

Lider - 19.05.2014

Францускиот фудбалер Тиери Анри е само уште една од многуте ѕвезди кои се јавија со поддршка за настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Фудбалерот на Њујорк Ред Бул испрати порака со поддршка за ...

Видео: Вкупната поплавена површина е поголема од Словенија

Денешен - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Поплавената површина во регионот е поголема од територијата на Словенија

Lider - 19.05.2014

Во следните денови се очекуваат анализи на податоците за штетите кои ги предизвикаа поплавите во Србија, БиХ и Хрватска, но она што засега е извесно е дека големината на катастрофата која го погоди ...

Видео за Србија кое ќе ве расплаче

Денешен - 19.05.2014

Никој не може да остане рамнодушен на овие снимки од поплавите што ја опустошија цела Србија. Снимката од катастрофалните поплави што ја погодија Србија ја изработиле екипата „Helivideo“.

Фото: Некој спасува човечки животи, а некој своето „BMW“

Денешен - 19.05.2014

Целиот балкански регион се бори да си ги спаси своите семејства од поплавите и да им помогне на луѓето кои се погодени од поплавите кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска, но за жал ...

Фото: Тиери Анри со подршка за поплавените Србија и БиХ

Денешен - 19.05.2014

Легендарниот француски фудбалер е уште една од низата ѕвезди кои се јавија со поддршка за настраданите во поплавите во Србија и БиХ. Фудбалерот на Њујорк Ред Бул испрати порака со поддршка за ...

Фото: Како Австрија се штити од поплави

Денешен - 19.05.2014

Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин смислиле ефикасен начин на одбрана од поплави. Оваа метална бариера се покажала како многу ефикасно и брзо решение за одбрана од ...

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава

Денешен - 19.05.2014

Белград се подготвува за надојдувањето на река Сава, која се заканува да ја поплави најголемата електрична централа во Србија и да предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Фотографии од поплавите во Босна кои го потресоа Балканот

Денешен - 19.05.2014

Спасители, обични граѓани, заминуваа во местата кои беа погодени од поплавите, а помош се собира од секаде. - Босна овој пат не е препуштена сама на себе.

Во БиХ активирани над 2.000 свлечишта

Lider - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што бројни граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Во БиХ активирани над 2.000 свлечишта

Денешен - 19.05.2014

Поплавите кои во изминатите денови ја зафатија Босна и Херцеговина активираа над 2.000 свлечишта, поради што бројни граѓани се евакуирани, јави Танјуг.

Еден милион Босанци се засегнати од поплавите

Денешен - 19.05.2014

Еден милион жители на Босна и Херцеговина се засегнати од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто години, изјави босанскиот министер за надворешни работи Златко Лагумџија.

Екстремните поплави предизвикани од висински вонтропски супер циклон

Денешен - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Еден милион Босанци се засегнати од поплавите

Lider - 19.05.2014

Еден милион жители на Босна и Херцеговина се засегнати од најтешките поплави на Балканот во изминатите сто години, изјави босанскиот министер за надворешни работи Златко Лагумџија.

Спиридонов: Екстремни поплави во Југоисточна Европа

Lider - 19.05.2014

Поројните дождови во Југоисточна Европа на 14 и 15 мај, во Србија и Босна и Херцеговина предизвикаа катастрофални поплави од невидени размери. Но за жал, оваа елементарна непогода предизвика несакани ...

Поплавите во регионот се поголеми по површина од цела Словенија

Maxim - 19.05.2014

Во наредните неколку дена, треба да излезат проценките анализите и податоците за штетите кои што беа предизвикани од поплавите во Србија, БиХ и Хрватска.

Телеком и ВИП со голема помош за загрозените во Србија

Maxim - 19.05.2014

Голема помош од српскиот Телеком и операторот ВИП кај северниот сосед. Поради поплавите, од вчера на сите корисници им се доделени бесплатни 60 минути разговор и 1 гига бајт интернет.

(ФОТО) Еве како Австрија се штити од поплави

Falanga - 19.05.2014

Овие метални бариери се поставуваат многу побрзо отколку вреќи со песок и се многу поефикасни бидејќи не пропуштаат вода. Изложени на чести поплави, градските челници во австрискиот град Греин ...

ФОТО: Една слика, илјада зборови!

Maxim - 29.10.2014

Никогаш не ја потценувај моќта на глупите луѓе во големи ...