TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата ја поддржува полицијата и ги осуди нападите врз новинарите

Утрински - 14.06.2003

СТАВ Владата дава и ќе дава силна политичка поддршка на секоја легална и легитимна полициска акција, спроведена според полициските стандарди и нема намера да се откаже од започнатата борба против криминалот, организаираниот криминал и другите облици на криминалитет на целата територија на државата.

Повик до полицијата да биде поупорна во борбата против криминалот

Утрински - 14.06.2003

Партиите вчера остро го осудија бруталниот напад на новинарските екипи на МТВ и на Сител Политичките партии во земјава вчера го осудија бруталниот напад на новинарските екипи во Арачиново и побараа енергична акција на МВР за брзо и неодложно фаќање на сторителите и нивно жестоко санкционирање.

ЗНМ бара одговорност од МВР, ОБСЕ и од "Конкордија"

Утрински - 14.06.2003

РЕАКЦИЈА Скопје - Здружението на новинарите на Македонија соопштува дека со крајна огорченост и згрозување ја прими веста за нецивилизираниот и вандалски напад врз новинарите и членовите на телевизиските екипи на МТВ и на Сител во село Арачиново.

Заложничка драма во Арачиново

Дневник - 14.06.2003

ПО АКЦИЈАТА НА ПОЛИЦИЈАТА ВО НАСЕЛБАТА ЧЕНТО Вооружени Албанци упаднале во полициската станица во Арачиново и неколку часа држеле во заложништво десетина полицајци, а новинарски екипи на "Сител" и на МТВ биле крвнички претепани Група вооружени Албанци упаднале во полициската станица во скопско ...

Црни униформи командуваат во Арачиново

Вест - 14.06.2003

ПОЛИЦИЈАТА ПРЕД "НЕОСВОЕНАТА ТВРДИНА" Кусо време по веста дека во престрелка со полицијата е убиен превејаниот криминалец Неџбедин Демири, неговите роднини и непознати лица во црни униформи, вооружени со автоматско оружје, ја опседнале ...

Осудени нападите врз новинарите и полицајците

Дневник - 14.06.2003

РЕАКЦИИ ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО АРАЧИНОВО Партиите на Албанците сметаат дека однесувањето на вооружените цивили било "нормална" реакција на населението Сите го осудија нападот врз новинарите од страна на роднините и пријателите на Неџмедин Демири, кој загина во скопската населба Ченто, македонските партии ...

Арачиновци тепаа новинари, војниците на "Конкордија" беа гледачи

Утрински - 14.06.2003

Тежок инцидент во скопското село по убиството на криминалецот Демири во населбата Ченто. Денеска состојбата е нормализирана Ситуацијата во Арачиново, по завчерашното дивеење на дваесетчлена криминална група од ова село, приврзаници на убиениот соселанец Неџмедин Демири, е нормализирана, оценува ...

ОБСЕ го осудува инцидентот во Арачиново

А1 - 13.06.2003

ОБСЕ ги осуди инцидентите во Арачиново во кои две новинарски екипи одделно беа нападнати од вооружена повеќечлена група и упати повик до полицијата да биде уште похрабра во справувањето со криминалот. „Она што се случи синоќа беше вистински криминален акт и ние само можеме да ги охрабриме ...

Партиски реакции за случувањата во Арачиново

А1 - 13.06.2003

„Правниот систем треба да функционира, нападите на новинарите веќе не треба да се повторат, што значи дека виновниците треба да се пронајдат и соодветно да се казнат“. Ова е ставот на ЛДП во врска со синоќешните напади на новинарските екипи што се случија во Арачиново, што следуваа откако во ...

ЗНМ крајно огорчено и згрозено од нападот на новинарите во Арачиново

А1 - 13.06.2003

Синоќешните напади врз новинарските екипи на МТВ и ТВ Сител во Арачиново, кога беа повредени двајца новинари, двајца сниматели и еден возач, денеска остро ги осуди здружението на новинари на Македонија. Жителите на Арачиново и локалните политичари јавно нека соопштаат зошто им пречат новинарите во ...

Состојбата во Арачиново стабилна

А1 - 13.06.2003

„Состојбата во Арачиново, денеска е стабилна и нема никави проблеми“. Ова е оценка на локалните власти и на владините претставници, по синоќешната тензична атмосфера која кулминираше со блокада на полициската станица во селото и со тепање новинарски екипи.

МТВ демантира дека нејзините екипи добиле помош од „Конкордија“

А1 - 13.06.2003

Македонската телевизија денеска информира дека нивната екипа вчера била во скопското село Арачиново по веста дека група вооружени лица ја обиколиле полициската станица, како последица на загинување на еден нивни соселанец со криминално досие и притоа станала жртва на дел од разбеснетата група луѓе.

Состојба во Арачиново

Канал5 - 13.06.2003

Во Арачиново немало ниту блокада на полициската станица, ниту малтретирање, туку само обични протести. Случајно или не ваков идентичен став за вчерашните настани во Арачиново имаат и советникот на општината арачиново, Фекри Биљали и државниот секрета Во Арачиново немало ниту блокада на полициската ...

Смирени тензиите во Арачиново

А1 - 12.06.2003

Неколку сонародници на убиениот Албанец во денешната полициска акција во скопската населба Ченто, вечерва ја опколија полициската станица во Арачиново, во знак на протест против убиството на Неџбедин Д. (25), од Арачиново, гонет поради тешки криминални дела.

Протестираме за да види власта дека сме живи!

Вест - 10.06.2003

АРАЧИНОВЦИ И ПО ДВЕ ГОДИНИ НАДВОР ОД СВОИТЕ ДОМОВИ Раселените Македонци од скопското село Арачиново, вчера, по повод двегодишнината од протерувањето од нивните домови, одржаа мирен протест пред Собранието и Владата. "Протестираме за да и покажеме на власта дека сме живи.

Раселените арачиновци се заканија дека ќе ја тужат државата во Стразбур

Дневник - 10.06.2003

НЕЗАДОВОЛНИ ОД ОДНОСОТ НА ВЛАДАТА Раселените Македонци од Арачиново ќе ја тужат Македонија пред Меѓународниот суд во Стразбур за сите претрпени штети за време на нивното раселеништво. Зора Петрушевска, претседателка на Здружението на раселени арачиновци "Зора", на вчерашната прес- конференција ...

Две години од протерувањето на арачиновци

А1 - 09.06.2003

Стотина Арачиновци денеска две години по нивното протерување од родното село протестираа пред собранието и пред владата за, како што велат, да ги потсетат на проблемите со нивниот статус. Тие сметаат дека е време државата да ги реши нивните проблеми, да го собере оружјето, да отвори полициска ...