TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина, пораки од Помпео

ММС - 06.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

„Помпео, оди си дома“ - му порачаа грчките демонстранти, го запалија американското знаме и се судрија со полицијата

Сител - 06.10.2019

Во текот на посетата на американскиот државен секретар Мајкл Помпео на Грција, група демонстранти, кои се движеа кон американската амбасада во Атина, се судрија со полицијата, која употреби солзавец за да ги растера.

Демонстрации против посетата на Помпео на Грција, запалено американското знаме

Слободен Печат - 06.10.2019

Демонстранти се собраа на плоштадот Синтагма извикувајќи „Американци, убијци на народот“ во знак на протест против измените на одбранбениот договор меѓу двете земји, кој се однесува на американските воени бази во Грција.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

CivilMedia - 06.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Опсервер - 06.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

„Топол пречек“ за Помпео во Атина: „Оди си дома“! (ВИДЕО)

Expres - 06.10.2019

Неколку стотици демонстранти се собраа на плоштадот Синтагма вчера во Атина, извикувајќи „Американци, убијци на народот“ во знак на протест против посетата на американскиот државен секретар Мајкл Помпео и измените на одбранбениот договор меѓу двете ...

Помпео по посетата на Македонија : Нашите односи ќе се зацврстуваат

Канал5 - 05.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео својата вчерашна посета на Македонија во објави на Твитер напиша дека односите меѓу САД и нашата земја ќе се зацрвстуваат. Помпео , кој денеска е во посета на Атина , напиша утрово дека односите на двете ...

Помпео: Борбата со корупцијата е клучна за членството во ЕУ и НАТО

Канал5 - 05.10.2019

Пораките од американскиот државен секретар Мајк Помпео дека борбата со криминалот и корупцијата се клучни за членството во ЕУ и НАТО, дел од аналитичарите во земјава ги гледаат како предупредување до државниот врв.

Грција е столб на стабилноста во регионот, рече Помпео во Атина

Сакам да кажам - 05.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска на средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во Атина рече дека Грција е столб на стабилноста во регионот и истакна дека американските компании се спремни за инвестирање во земјата.

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

24 Вести - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на твитер државниот секретар на САД, по официјалната посета на землава и средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и премиерот ...

Помпео во Атина: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Фокус - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Канал5 - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос" по средбите со неговите домаќини.

Помпео од Атина: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

+инфо - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео во Атина: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Нова ТВ - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ во Атина по средбите со неговите домаќини.

Помпео замина, останаа пораките

Курир - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, пишува на Твитер државниот секретар на САД Мајк Помпео по вчерашната официјална посета на Македонија.

Чувајте се од руски тролови и сомнителни кинески инвестиции, ни порача Помпео

МКД - 05.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео на вчершните средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран заев во Охрид јасно порача дека САД се стратешки партнери на земјава, ја поддржа интеграцијата во НАТО и во ЕУ, потсети дека.

Чувајте се од Русија и Кина, ни порача Помпео

Независен - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

Сител - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

ВИДЕО: Помпео од Македонија испратен со подароци - Во Грција пречекан со запалено знаме

Press24 - 05.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео кој во петокот заедно со својата сопруга дојде во посета на Македонија, ја продолжи посетата во Грција, каде беше пречекан со запалено американско знаме и порака „Помпео оди си дома".

Чибук за Помпео, охридски бисери за сопругата Сузан

OhridNews - 05.10.2019

Во рамки на вчерашната посета на Охрид, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој беше придружуван од сопругата Сузан, покрај посетата на црквата Св.Богородица Перивлепта, имаа можност да го видат и Музејот на Охридскиот бисер Филеви Т.М. 1928.

Помпео доби чибук, а сопругата ѓердан и обетки со охридски бисери

Слободен Печат - 05.10.2019

Подароците ги добија од семејството Филеви, кои го изработуваат препознатливиот Охриски бисер. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, при вчерашната посета на Охрид доби чибук со охридски бисер и манжетни, а неговата сопруга Сузан доби ѓердан и ...

Сузан Помпео доби ѓердан и обетки од охридски бисер

+инфо - 05.10.2019

За државниот секретар на САД, Мајк Помпео, семејството Филеви изработи чибук во дрвена интарзија со охридски бисер и манжетни Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, заедно со сопругата при вчерашната посета на Охрид го посетија Музејот на ...

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Сител - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео нагласи, Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Нетпрес - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

„Пречек“ во Атина: „Помпео, оди си дома“ (ФОТО+ ВИДЕО)

МКД - 05.10.2019

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!", додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. Додека антиамериканските демонстранти протестираа против неговата посета, државниот ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Макфакс - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Независен - 05.10.2019

Грција – Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини.

Помпео во Атина го пофали Договорот од Преспа како чекор кон стабилност во регионот

МКД - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос” по средбите со неговите домаќини.

Мајк Помпео, секретарот на Трамп

Оff.net - 05.10.2019

Откако завршија протоколарните џумбуси, на раат да го скицираме политичкиот профил на актуелниот американски државен секретар кој деновиве ја посети Македонија и ни порача да се чуваме од руски ботови и сомнителни кинески инвестиции.

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

Нетпрес - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

А1 On - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

А1 On - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Пендаровски: САД е нашиот стратешки партнер уште од нашата независност

Бизнис Вести - 05.10.2019

Вчера во „Вила Билјана”, во Охрид, Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, ...

Помпео воодушевен од Охридското езеро: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

еМагазин - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД, Мајк Помпео по официјалната посета на Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и ...

ОМД со писмо до Мајк Помпео бара почитување на демократските норми во Македонија и Грција

Опсервер - 05.10.2019

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) испрати писмо до Американскиот Државен Сектретар Мајк Помпео по повод неговата посета на Република Македонија. Помпео ќе биде првиот раководител на Стејт Департментот во посета на Македонија по речиси дваесет ...

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

Опсервер - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Опсервер - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Точка - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Помпео: Преспанскиот договор е чекор кон стабилност на Балканот

iPortal - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини,.

„Оди си дома“: Грците не го сакаат Помпео (ФОТО)

PressingTV - 05.10.2019

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!”, додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. Додека антиамериканските демонстранти протестираа против неговата посета, државниот ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Либертас - 05.10.2019

– Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Северна Македонија и средбите во Охрид со претседателот ...

Помпео го пофали Преспанскиот договор во Грција

Фактор - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос” по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

ПОМПЕО: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Денешен - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина – кои беа пораките од Помпео

Либертас - 05.10.2019

– Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско ...

Помпео замина, останаа пораките

Пулс24 - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, пишува на Твитер државниот секретар на САД Мајк Помпео по вчерашната официјална посета на Македонија.

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

4NEWS - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

ПОРАКИ ОД ПОМПЕО ДО ЗАЕВ И ПЕНДАРОВСКИ: С. Македонија ќе биде силен сојузник на НАТО, но чувајте се од Русија и од Кина

Денешен - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание во ...

Помпео замина, останаа пораките

PressingTV - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, пишува на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Македонија.

Помпео доби чибук, сопругата Сузан ѓердан од Охридски бисери

Фактор - 05.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, при вчерашната посета на Охрид доби чибук со Охридски Бисер и манжетни.на подарок, а за неговата сопруга Сузан беше подготвен ѓердан и обетки од истиот македонски бренд.

Помпео го поздрави партнерството со НАТО, но порача да се чуваме од Русија и Кина

PressingTV - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание во ...

Бачев до Помпео: Извини Мајк, морално е, Македонија не ја водат руски ботови и кинеско влијание туку вашите измеќари во ...

Опсервер - 05.10.2019

-„ Слушнав дека државниот секретар на САД Мајк Помпео во рамките на неговата посета на Македонија изјави дека македонските граѓани треба да се борат против лошите влијанија и да ја водат државата, а не руските ботови и кинеското влијание.

„Помпео оди си дома!“, извикуваа илјадници демонстранти пред грчкиот парламент

Република - 05.10.2019

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!”, додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. Додека антиамериканските демонстранти протестираа против неговата посета, државниот ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

24Инфо - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

MTM - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

Centar - 05.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, во вилата „Билјана“ во Охрид се сретна со државниот секретар на САД, Мајк Помпео. Пендаровски рече дека посетата на Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Centar - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Помпео во Грција: Преспанскиот договор е чекор кон стабилност во регионот

Локално - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини.

(Видео) Протест во Атина поради посетата на Помпео: Демонстранти го запалија американското и знамето на НАТО

еМагазин - 05.10.2019

Илјадници демонстранти маршираа низ улиците на Атина за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тие ги запалија знамињата на САД и НАТО и му упатија порака „да си оди дома“.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

Либертас - 05.10.2019

– Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

24Инфо - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос” по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео: Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот

4NEWS - 05.10.2019

Договорот од Преспа е чекор кон стабилност во регионот, рече американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на обраќањето во културниот центар „Ставрос Ниархос“ по средбите со неговите домаќини, jави дописничката на МИА од Атина.

Помпео го пофали Договорот од Преспа, доби охридски бисер за подарок

Вечер Прес - 05.10.2019

За разлика од Грција каде што американскиот државен секретар беше пречекан со запалено американско знаме и порака „Помпео, оди си дома”, кај нас му беше приреден пријателски пречек и беше испратен со подароци.

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

Вечер Прес - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

Помпео на Твитер: Односите со Северна Македонија повеќе ќе се засилат

Centar - 05.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Северна Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

Демонстрантите во Атина до Помпео: Оди си дома!

Н.Македонија - 05.10.2019

Додека илјадници антиамерикански демонстранти во Атина протестираа против неговата посета, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска зборуваше за важноста на потпишувањето на договорот за одбрана меѓу двете земји и како Грција може да ...

Стратешко партнерство и поддршка за НАТО, но чувајте се од Русија и Кина

Денар - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Северна Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание ...

За Помпео чибук со Охридски Бисер и манжетни, а за сопругата Сузан бисерен ѓердан и обетки

Скопје1 - 05.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, при вчерашната посета на Охрид доби чибук со Охридски Бисер и манжетни, а неговата сопруга Сузан бисерен ѓердан и обетки. И овој пат подароците ги изработија од семејството Филеви кои го изработуваат ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

MakPress - 05.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Подарок ѓердан и обетки со Охридски бисери доби Сузан Помпео сопругата на државниот секретар на САД, Мајк Помпео!

Магазин - 05.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, при вчерашната посета на Охрид доби чибук со Охридски Бисер и манжетни. Подарок ѓердан и обетки со Охридски бисери доби Сузан Помпео сопругата на државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој вчера беше во ...

(ВИДЕО) Во Македонија бисери за Помпео, во Грција протести и пароли: „Помпео оди си дома!”

Скопје1 - 05.10.2019

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!”, додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. „Грција може да игра важна стратешка улога во регионот и може да биде столб на ...

Помпео со поддршка за членството во НАТО, но предупредува Македонија да се чува од Русија и Кина

MakPress - 05.10.2019

Продолжување на стратешкото партнерство на САД со Македонија, поддршка за интеграција во НАТО и ЕУ, за зацврстување на правната држава, владеењето на правото, борбата со корупцијата, но и предупредување за обидите за руско и кинеско влијание во ...

Бачев: Македонија не ја водат руски ботови и кинеско влијание туку вашите измеќари во Македонија

MakPress - 05.10.2019

Слушнав дека државниот секретар на САД Мајк Помпео во рамките на неговата посета на Македонија изјави дека македонските граѓани треба да се борат против лошите влијанија и да ја водат државата, а не руските ботови и кинеското влијание.

Државниот секретар МајклР. Помпео воодушевен од Галеријата на икони во Охрид

Скопје1 - 05.10.2019

Државниот секретар МајклР. Помпео и неговата придружба, во која беа помошникот државен секретар Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, како дел од програмата од посетата на ...

Бачев до Помпео: Извини Мајк, морално е, Македонија не ја водат руски ботови и кинеско влијание туку вашите измеќари во ...

Скопје1 - 05.10.2019

-„ Слушнав дека државниот секретар на САД Мајк Помпео во рамките на неговата посета на Македонија изјави дека македонските граѓани треба да се борат против лошите влијанија и да ја водат државата, а не руските ботови и кинеското влијание.

Помпео ја заврши посетата на земјава, од Охрид отпатува за Атина

MakPress - 05.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол павле“ беше испратен од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни ...

Помпео: Борбата против корупцијата е клучна за започнување преговори со ЕУ и членството во НАТО

IRL - 04.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска во Охрид имаше средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев на кои беше потврдено стратешкото партнерство меѓу двете земји и поддршката од САД за интеграција на Северна ...

ВИДЕО Пендаровски и Помпео во неформален разговор пред официјалната средба

Фокус - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Помпео во 14.00 часот беше пречекан од претседателот, Стево Пендаровски, во претседателската вила во Охрид.

Димитров: Формалното членство во НАТО ќе се случи март-април идната година

ТВ21 - 04.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, пред пристигнувањето на Мајк Помпео во Охрид, истакна дека очекува Македонија да стане 30-та членка на НАТО идната година. „Во првичното планирање од службите на НАТО, добивме мислам некаде 1-ви ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Алсат-М - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Димитров: Пауел не посети за време на криза, Мајк доаѓа во време на успех!

Фокус - 04.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на денешната средба му посака добредојде на американскиот државен секретар Мајк Помпео, при неговата посета на Македонија. Добредојде за ДС на САД Помпео! Последниот ДС што не’ посети во 2001 година, ...

Заев по средбата со Помпео : Членството во НАТО е наша историска цел

Канал5 - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, во хотелот „Инекс Олгица" одржа средба со премиерот Зоран Заев.

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

24 Вести - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на С. Македонија, вардете се од руско и кинеско влијание

Алсат-М - 04.10.2019

Генералниот секретар на САД, Мајк Помпео на денешната прес конференција изрази благодарност за придонесите на нашите војници во мисиите на НАТО, изразувајќи убеденост дена Сенатот на САД ќе го одобри протоколот за пристап на С.Македонија во ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

24 Вести - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Заев: На Помпео му кажав дека ја ослободивме заробената држава

Фокус - 04.10.2019

САД е пријател на Северна Македонија, а Помпео го информирав дека ја ослободивме заробената држава. Ова го истакна премиерот Заев на денешниот состанок пред новинарите со американскиот секретар Мајк Помпео.

Помпео предупредува од руските ботови и кинеската технологија

Deutsche Welle - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео од Охрид честиташе за Преспанскиот договор и за напредокот на земјата, и ја поттикна владата да работи на владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Чувајте се од русија и Кина, рече Државниот секретар Помпео во Охрид

Сакам да кажам - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ги предупреди граѓаните на Северна Македонија да внимаваат на руското влијание и на кинеската технологија. Тој во Охрид, каде што се сретна со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев најави дека ...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во посета на Македонија

Канал5 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк денеска беше во посета на земјава. Тој се сретна со претседателот Пендаровски и премиерот Зоран Заев. На прес конференцијата со премиерот кажа дека местото на Македонија е во НАТО и ЕУ, но и предупреди државата да ...

(ФОТО) Бујар Османи го испрати Помпео

Фокус - 04.10.2019

Вицепремиерот Бујар Османи попладнево го испрати Мајк Помпео, државниот секретар на САД, кој замина за Грција. -Благодарам за историската посета г. Државен Секретар Помпео! Секој успех на оваа земја го носи печатот на САД!, напиша Османи на својот ...

Мајк Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

24 Вести - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео слета во Охрид . На аеродромот го пречека министер от за надворешни работи, Никола Димитров, а потоа П омпео имаше средба со претседателот Стево Пендаровски и на крајот одржа заедничка прес конференција со ...

Помпео од Охрид: САД остануваат стратешки партнер на Македонија, борбата против корупцијата е клучна за членството во ...

Телма - 04.10.2019

Соединетите американски држави остануваат стратешки партнери на Македонија и целиот Балкан. Ова го потврди со својата посета државниот секретар Мајк Помпео. Тој и оддаде признание на земјава за Преспанскиот и Договорот со Бугарија и затоа што ...

Заврши посетата на државниот секретар на САД Мајк Помпео на Северна Македонија

24 Вести - 04.10.2019

Државниот врв на Република Северна Македонија, претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска остварија средби со државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајк ...

Помпео со поддршка за НАТО и предупредување за руско - кинеското влијание

24 Вести - 04.10.2019

Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД есенва ќе го одобри протоколот за членство порача денеска од Охрид американскиот државен секретар, Мајк Помпео.

Помпео: Внимавајте на руското и кинеското влијание

Алсат-М - 04.10.2019

Поддршка за полноправно членство во НАТО, како и асистенција во борбата против криминалот и корупцијата – испорача американскиот државен секретар за време на неколкучасовната посета на Македонија.

Помпео со јасна порака од Охрид – оваа есен САД ќе го ратификува протоколот за НАТО

ТВ21 - 04.10.2019

Напладне слета на аеродромот во Охрид. Беше дочекан од шефот на дипломатијата, Никола Димитров. Ова е вторпат американски државен секретар да ја посети Македонија, а тоа е Мајк Помпео. Под зголемени безбедносни мерки од аеродромот „Свети Апостол ...

Помпео јa посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ обновена со пари од САД

Сакам да кажам - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео во рамките на официјалната посета на земјава ја посета и црквата „Света Богородица Перивлепта“ во стариот дел од Охрид, кај Горна порта. Тој заедно со сопругата и амбасадорката на САД во земјава Кејт Мери Брнс, ...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео дојде во Охрид за да ѝ посака добредојде на Македонија во НАТО

Сакам да кажам - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео најави дека Македонија оваа есен ќе го направи клучниот чекор кон НАТО кога неговата земја ќе го ратификува Протоколот за членство. Тој попладнево беше во неколкучасовна посета на Охрид, при што се сретна со ...

Помпео по посетата на Македонија: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Фокус - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Северна Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

Мајк Помпео пристигна во Охрид

24 Вести - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Канал5 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле" по што е предвидено да ...

ВИДЕО Мајк Помпео пристигна во Охрид

Фокус - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Телма - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Државниот секретар на САД денеска во посета на Македонија

Алсат-М - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид, каде што ќе има средби со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

(видео) Мајк Помпео пристигна во Охрид

Телма - 04.10.2019

Со сите државни почести на охридскиот аеродром е дочекан американскиот државен секретар Мајк Помпео. Го пречека министерот за надворешни Никола Димитров, по што делегацијата се упати кон Охрид, каде Помпео ќе има одделни средби со претседателот ...

Во тек средба на државниот секретар на САД, Помпео, со претседателот Пендаровски

Алсат-М - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација пред малку пристигна во официјална посета на Република Северна Македонија, во моментов одржува средба со претседателот Стево Пендаровски.

Во тек средба на државниот секретар на САД Помпео со претседателот Пендаровски

Канал5 - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација пред малку пристигна во официјална посета на Република Северна Македонија, во моментов одржува средба со претседателот Стево Пендаровски.

Во Охрид почна средбата Помпео – Заев

Алсат-М - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Помпео присигна во Охрид, средби со Пендаровски и со Заев

ТВ21 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Средба Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

Канал5 - 04.10.2019

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија. Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во исклучително важен период за ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Фокус - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Телма - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев: Американскиот народ е пријател на нашиот народ

Алсат-М - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Помпео беше во цркавата „Света Богородица Перивлепта“, која се реновираше со пари од УСАИД

Фокус - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Заврши посетата на државниот секретар на САД Мајкл Р. Помпео на Северна Македонија

Алсат-М - 04.10.2019

Државниот врв на Република Северна Македонија, претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска остварија средби со државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајкл Р.

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Канал5 - 04.10.2019

„Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет.“ Ова го напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

Мајк Помпео денеска во Охрид

ТВ21 - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска ќе пристигне во Охрид каде ќе оствари средба со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео во моментов е во посета на Црна Гора, а по посетата на Северна Македонија заминува во ...

НАТО и руското влијание во фокусот на Помпео во Охрид

Deutsche Welle - 04.10.2019

Државниот секретар Мајк Помпео денеска ќе биде вториот водечки американски дипломат по Колин Пауел кој ја посетил Северна Македонија. Според најавите од Вашингтон, целта е да се потврди стратешкото партнерство.

Мајк Помпео пристигна во Охрид

Алсат-М - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, штотуку пристигна во Охрид. На аеродромот го пречека македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, а во рамки на посетата предвидени се средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот ...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Македонија

Канал5 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред малку пристигна во Охрид, каде треба да има средби со претседателот Пендаровски и премиерот Зоран Заев. Помпео е втор американски државен секретар кој ја посетува земјата, а прв по 2001та кога дојде ...

Димитров: Ја градиме нашата иднина како стратешки партнери со САД и НАТО сојузници

Канал5 - 04.10.2019

Македонскиот министер за надворешни работи , Никола Димитров го пречека американскиот државен секретар мајк Помпео во Охрид . Димитров го пречека високиот гостин ан охридскиот аеродром , за потоа да се сретнат со претседателот Пендаровски и со ...

Заев: Членството во НАТО е наша суверена одлука

Нетпрес - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

+инфо - 04.10.2019

Пред билатералните разговори, Заев и Помпео имаа и тет-а-тет средба. Помпео во рамки на еднодневната официјална посета на нашата земја, претходно се сретна и со претседателот Стево Пендаровски.

Мајк Помпео пристигна во Охрид

Независен - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

(Видео) Заев: Ја очекуваме добрата вест дека протоколот ќе се ратификува и во САД

Макфакс - 04.10.2019

Оваа посета е силен сигнал за континуираната поддршка на САД за нашата земја, за нашите евро-атлантски интеграции и убава прилика уште еднаш да потврдиме дека продолжуваме да работиме заедно на понатамошно продлабочување на нашите односи и ...

ФОТО: Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Press24 - 04.10.2019

Државниот секретар Мајкл Р. Помпео и неговата придружба, во која се помошникот државен секретар Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, денеска, како дел од програмата од посетата ...

Заев- Помпео: Силна поддршка од САД за членство во НАТО и за старт на преговорите со ЕУ

Сител - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид (ВИДЕО)

МКД - 04.10.2019

Државниот секретар Мајкл Р. Помпео и неговата придружба, во која се помошникот државен секретар Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, денеска, како дел од програмата од посетата ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Независен - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

ВИДЕО: Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

А1 On - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

(Видео) Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Макфакс - 04.10.2019

Државниот секретар Мајкл Р. Помпео и неговата придружба, во која се помошникот државен секретар, Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, денеска, како дел од програмата од ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Сител - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

Сител - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Државниот секретар на САД, Помпео во посета на Македонија

Р.С.Европа - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид, каде што ќе има средби со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

Поглаварот ја пречека брачната двојка Помпео во црквата „Света Богородица Перивлепта“

+инфо - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“

Нетпрес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Помпео: Државата не треба да ја водат руски ботови по социјалните мрежи, внимавајте на Кина!

Курир - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Помпео по средбата во Охрид со Зоран Заев рече дека САД ќе продолжат да бидат партнер и да ја поддржуваат земјата. Помпео го истакна следното: „Како водечка демократија во светот, САД ги поддржуваат државите кои се ...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Охрид

Press24 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Предвидено е државниот секретар на САД да оствари одделни средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

Државниот секретар на САД денеска во Охрид на средба со државниот врв

OhridNews - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео попладнево ќе слета на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, каде ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, по што ќе одржи прес конференција.

ОМД упати писмо до Мајк Помпео по повод неговата посета на Македонија

ММС - 04.10.2019

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) испрати писмо до американскиот државен сектретар Мајк Помпео по повод неговата посета на Република Македонија. Помпео ќе биде првиот раководител на Стејт Департментот во посета на Македонија по речиси дваесет ...

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска во Македонија

ММС - 04.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, попладнево ќе слета на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Во Охрид каде ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев, по што треба да одржи прес-конференција.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео денеска во Црна Гора

Макфакс - 04.10.2019

Државниот секретар на Соединетите држави Мајк Помпео денеска ќе престојува во официјална посета на Црна Гора каде ќе разговара со највисоки државни функционери. Според Владата, Помпео ќе има средба со црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ и со ...

Помпео допатува во Охрид за афирмација на македонското членство во НАТО

Р.С.Европа - 04.10.2019

Посетата на Помпео е во знак на поддршка за членството во НАТО. Тој е првиот американски државен секретар која ја посетува земјата од 2001 година. Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во официјална посета на Северна Македонија.

Мајк Помпео денеска во посета на Северна Македонија

Макфакс - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска ќе пристигне во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. На средбите, Помпео уште еднаш ќе истакне дека Договорот од Преспа е исклучителен и ...

Помпео слета во Црна Гора

ММС - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во официјална посета на Црна Гора, објави црногорската влада. „Добредојде на нашиот сојузник и пријател“, се наведува во налогот на Твитер на црногорската влада.

Помпео: Државата не треба да ја водат руски ботови по социјалните мрежи, внимавајте на Кина!

Сител - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Помпео по средбата во Охрид со Зоран Заев рече дека САД ќе продолжат да бидат партнер и да ја поддржуваат земјата. Помпео го истакна следното: „Како водечка демократија во светот, САД ги поддржуваат државите кои се ...

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео денеска во Охрид

360 степени - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигнува во Охрид. Таму ќе се одржат и средбите со шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров.

КОЈ Е МАЈК ПОМПЕО: Бара смртна казна за Сноуден, а е против абортус дури и во случај на силување и инцест

Слободен Печат - 04.10.2019

На позицијата државен секретар на САД, Помпео дојде од директорката позиција во американската Централна разузнавачка агенција. Американскиот државен секретар Мајк Помпео, денеска ќе пристигне во Охрид, каде ќе се сретне со шефот на државата Стево ...

Заврши посетата на Мајк Помпео во Македонија

Слободен Печат - 04.10.2019

Во изјавите за медиумите премиерот Заев и државниот секретар Помпео се согласија дека Северна Македонија и САД делат заеднички заложби и вредности за безбедност, слобода и демократски просперитет и имаат иста цел во борбата против тероризмот и ...

Димитров и амбасадорката Брнс ќе го пречекаат Помпео

Слободен Печат - 04.10.2019

Претставниците на медиумите ќе се движат според пропишаната агенда и нема да може да направат некаков исчекор на страна од предвиденото. На збирното место пред аеродромот Апостол и Павле во Охрид се собрани бројни екипи од земјата и странство кои се ...

Помпео во Атина ќе ја цементира стратегиската соработка со Грција

Алфа - 04.10.2019

На својата мини-балканска турнеја американскиот државен секретар Мајк Помпео вечерва ќе престојува и во главниот град на Грција. Тој во Атина ќе се сретне со премиерот Киријакос Мицотакис и со шефот на дипломатијата, Никос Дендијас.

Помпео: Црногорците се мала нација која дава огромен придонес

Макфакс - 04.10.2019

Црногорците се мала нација која дава огромен придонес, изјави државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој денес се состана со црногорскиот претседател Мило Џукановиќ во Подгорица. За време на средбата со Помпео, Џукановиќ кажа дека Црна Гора ...

Порака до Помпео

Оff.net - 04.10.2019

Доналд Трамп:„Како и мојата сакана земја, секоја нација претставена во оваа сала инма негувана историја, култура и наследство кое вреди да се брани и да се слави и коешто ни го дава нашиот единствен потенцијал и сила“.

Не смее да има напади врз новинари, како случајот со Оливера Лакиќ, вели Помпео

+инфо - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но оти е потребно да се работи на јакнење на владеење на правото и слободата на медиумите.

Помпео во Црна Гора - Склучивме договор за воена опрема од 36 милиони долари

Р.С.Европа - 04.10.2019

Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но потребно е да се работи на јакнење на владеење на правото и слободата на медиумите, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео, за време на својата прва официјална посета на Подгорица, ...

ФОТО: Димитров и Османи го испратија Помпео

Press24 - 04.10.2019

Државниот врв на Република Северна Македонија, претседателот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска остварија средби со државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајкл Р.

Државниот секретар на САД Мајк Помпео пристигна на охридскиот аеродром

OhridNews - 04.10.2019

На охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ попладнево пристигна државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој ќе престојува во официјална посета на нашата земја. Тој беше дочекан со највисоки државни почести и со силно обезбедување.

Помпео ја заврши посетата, од Охрид отпатува за Атина

Независен - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол павле“ беше испратен од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни ...

(Во живо) Средба Пендаровски – Помпео

Независен - 04.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со државниот секретар на САД, Мајк Помпео во Охрид. Средба Пендаровски – Помпео Posted by MИА.mk on Петок, 04 октомври ...

Црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид, беше последната дестинација на Помпео

ММС - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Помпео ја заврши посетата на земјава, од Охрид отпатува за Атина

Сител - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол павле“ беше испратен од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни ...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Охрид

МКД - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров и веднаш замина на средба со претседателот Стево Пендаровски во вила ...

Во тек средба на државниот секретар на САД Помпео со претседателот Пендаровски

А1 On - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација пред малку пристигна во официјална посета на Република Северна Македонија, во моментов одржува средба со претседателот Стево Пендаровски.

(Видео) Помпео пристигна во Охрид

Макфакс - 04.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајкл Помпео, пристигна во еднодневна официјална посета на Република Северна Македонија. На аеродромот во Охрид државниот секретар Помпео, со високи државни почести, беше пречекан од министерот за надворешни работи, Никола ...

ВО ЖИВО Средба Пендаровски – Помпео

Слободен Печат - 04.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со државниот секретар на САД, Мајк Помпео во ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

МКД - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Maкедонија и средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и ...

Кој го придружува Помпео: Неговата понежна половина му е најголема поддршка

Слободен Печат - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео кој денеска е во посета на земјава, на охридскиот аеродром слета во придружба на неговата сопруга Сузан. Таа е родена на 1 февруари 1965 година во Канзас и е втора сопруга на Помпео.

Помпео: Црна Гора да работи на владеење на правото и слободата на медиумите

Слободен Печат - 04.10.2019

Тој на прес конференција по средбите со црногорскиот државен врв рече дека не смее да има напади врз новинари, како што беше случајот со новинарката Оливера Лакиќ. Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора ...

Димитров: Помпео доаѓа во време на надеж и шанси

МКД - 04.10.2019

Изгледите да добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ се големи, мислам дека успеавме да направиме атмосфера дека е речиси невозможно да не ни се отвори вратата после добрососедската политика, после реформите, резултатите во домашната агенда, ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Нова ТВ - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Северна Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

ВО ЖИВО ОД ОХРИД: Заедничка прес конференција на Заев и Помпео

Слободен Печат - 04.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео е во посета на Македонија. Тој оствари средби со државниот врв во Охрид. Проследете ја заедничката прес конференција на Помпео и премиерот Зоран ...

Пендаровски- Помпео: Северна Македонија ќе продолжи со тесната соработка со САД

Press24 - 04.10.2019

Денеска во „Вила Билјана“, во Охрид, Претседателот, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави, соопштија од претедателскиот кабинет. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар ...

(Во живо) Прес-конференција на Помпео и Заев

Независен - 04.10.2019

Проследете ја во живо прес-конференцијата на државниот секретар на САД Мајк Помпео и премиерот Зоран Заев Прес Заев – Помпео Posted by MИА.mk on Петок, 04 октомври ...

Помпео на Твитер: Односите со Северна Македонија повеќе ќе се засилат

Press24 - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Република Северна Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево ...

Заев: Северна Македонија е уникатна држава, членство во НАТО е постигнување на историска цел

Слободен Печат - 04.10.2019

Членство во НАТО значи постигнување на една историска цел, тоа е голема придобивка за нашата земја и целиот регион, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прескоференција со американскиот државен сетретак Мајк Помпео.

Помпео - Пендаровски: Пријателство засновано на заеднички вредности за мир и демократија

Р.С.Европа - 04.10.2019

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео е во исклучително важен период за нашата земја и е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија, рекол македонскиот ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Слободен Печат - 04.10.2019

Дискутиравме за поддршката на САД за пристапувањето на Северна Македонија кон НАТО и ЕУ, пишува Помпео на Твитер. Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Сител - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и ...

Помпео: Борбата со корупцијата ви е клучна за ЕУ и НАТО!

+инфо - 04.10.2019

Да се справите со корупцијата е клучно за вашето пристапување кон ЕУ и НАТО, порача државниот секретар на САД, Мајкл Помпео на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Охрид.

Помпео: Црна Гора е важна, да се работи на владеење на правото и слободата на медиумите

А1 On - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но оти е потребно да се работи на јакнење на владеење на правото и слободата на медиумите.

Помпео: Благодарност до вашата помош на мисиите на НАТО, САД продолжува да е ваш партнер

Слободен Печат - 04.10.2019

Помпео се заблагодари за поддршката на Македонија за војската во Авганистан и како што вели тој, „посветеноста на Северна Македонија покажува дека ќе биде добра сојузничка за САД“. Американскиот државен секретар Мајк Помпео на денешната ...

Заев - Помпео: Северна Македонија ќе биде силен сојузник во НАТО

Р.С.Европа - 04.10.2019

Драго ми е дека сум тука на 25-годишнината на нашите меѓусебни дипломатски односи и ви благодарам на топлото добредојде. Почнавме со мала канцеларија, сега имаме големо дипломатско претставништво и како тоа растеше, така растеше и пријателскиот и ...

Заев-Помпео: Северна Македонија е уникатна држава, без проблеми со соседите

МКД - 04.10.2019

Американскиот државен секретар по средбата со премиерот Зоран Заев рече дека е убеден оти Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО. „Сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ...

Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

OhridNews - 04.10.2019

По пристигнувањето на охридскиот аеродром, државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се упати кон вилата „Билјана“ каде го пречека македонскиот претседател, Стево Пендаровски, кој рече дека посетата на државниот секретар на САД, се случува во ...

Заев-Помпео: Силна поддршка од САД за старт на преговорите со ЕУ

Независен - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

Помпео: Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО

OhridNews - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви посакаме добредојде во Алијансата, рече државниот секретар на САД, Мајк ...

Помпео истакна Црна Гора е важна, да се работи на владеење на правото и слободата на медиумите

Нетпрес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но оти е потребно да се работи на јакнење на владеење на правото и слободата на медиумите.

Помпео: Водете се од желба за напредок, а не од руски ботови!

+инфо - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви посакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Помпео со поддршка за НАТО и предупредување за руско - кинеското влијание

Р.С.Европа - 04.10.2019

Американскиот државен секретар е убеден сум Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО. При посетата на Охрид ги нотираше придобивките од договорите со соседите и учеството во воените мисии и порача земјата да се чува од руското ...

Државниот секретар Помпео во Охрид

Алфа - 04.10.2019

Придружуван од неговата понежна половина, Државниот секретар на САД Мајк Помпео слета на охридскиот аеродром. Пред средбата со Претседателот Пендароски и Премиерот Заев, срдечно добредојде на високиот гостин му посака министерот за надворешни работи ...

ПОМПЕО пристигна во Охрид (ФОТО)

Слободен Печат - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во моментов пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле”. Предвидено е државниот секретар на САД да оствари одделни средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

Помпео ја посети црквата Света Богородица Перивлепта

OhridNews - 04.10.2019

По средбите со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, државниот секретар на САД, Мајк Помпео и неговата придружба во која се помошник-државниот секретар, Филип Рикер, и амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мари ...

Охрид светна за средбата на Помпео со Заев и Пендаровски

+инфо - 04.10.2019

Во согласност со препораките од Министерството за надворешни работи, отстранети се сите контејнери на трасата каде што ќе минува високата американска државна делегација и се одржува висок степен на хигиена во градот со дежурни екипи што постојано се ...

Мајк Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид (ФОТО)

Слободен Печат - 04.10.2019

Ова значајно црковно и културно богатство на нашата земја, црквата „Света Богородица Перивлепта“, неодамна беше реновирана и заштитена со средства обезбедени преку програмите на УСАИД и посебниот амбасадорски фонд за заштита на цивилизациските ...

(ВИДЕО) Американскиот државен секретар Помпео пристигна во Охрид

Нова ТВ - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Охрид. На аеродромот беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. На средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев, како што претходно ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Курир - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Димитров: Ја градиме нашата иднина како стратешки партнери со САД и НАТО сојузници

Press24 - 04.10.2019

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров го пречека американскиот државен секретар Мајк Помпео на охридскиот аеродром. Непосредно пред пристигнувањето на Помпео, Димитров на својот Твитер профил напиша: „Пред 25 години е отворена ...

Помпео: Граѓаните на Северна Македонија треба да ја водат државата, а не руските ботови на социјалните медиуми

Глас на Америка - 04.10.2019

Државниот секретар рече дека владеењето на правото и борбата против корупцијата се важни за приклучувањето на Северна Македонија во НАТО и ЕУ ОХРИД — САД ќе останат стратешки партнер на Северна Македонија, изјави денес од Охрид државниот секретар на ...

Дали Заев го излажа Помпео?!

Курир - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска беше во посета на земјава при што тој се сретна со претседателот Пендаровски и премиерот Зоран Заев со кој и одржаа заедничка прес конференција.

(Видео) Помпео: Северна Македонија треба да ја водат умовите на граѓаните, а не руски ботови

Макфакс - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео во изјавата за медиумите нагласи дека растот на тимот во американската амбасада го симболизира и растот на односите меѓу двете земји кои оваа година одбележуваат 25 години.

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво

Слободен Печат - 04.10.2019

Во однос на тоа дали земјава има реална шанса да стане 30-та членка на НАТО на Самитот во декември, Димитров рече дека процесот оди многу брзо и оти членството е извесно Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

А1 On - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

(ВИДЕО) Помпео: Северна Македонија да ја водат умовите на граѓаните, а не руски ботови

360 степени - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео од Охрид ги предупреди граѓаните на Северна Македонија да внимаваат на руското влијание и на кинеската технологија. „Срцата и умовите на граѓаните на Северна Македонија треба да ја водат државата напред, а не ...

Помпео ја заврши посетата на земјава, од Охрид отпатува за Атина

Нова ТВ - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол павле“ беше испратен од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни ...

Димитров: Колин Пауел дојде во кризно време, Помпео во време на надеж

Р.С.Европа - 04.10.2019

Оваа посета на американскиот државен секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно ...

(Видео) Заврши посетата на државниот секретар на САД, замина за Атина

Макфакс - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео ја заврши официјалната посета на нашата земја. Тој беше испратен од Министерот за надворешни работи Никола Димитров и заменик претседателот на Владата, Бијар Османи, на аеродромот во Охрид од каде полета ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Независен - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Press24 - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Ѓердан од Охридски бисери за сопругата на Помпео

Глас на Америка - 04.10.2019

На државниот секретар, Мајк Помпео, пак, му бил подарен чибук со Охридски Бисер и манжетни Подарок ѓердан и обетки со Охридски бисери доби Сузан Помпео сопругата на државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој денеска беше во посета на Северна ...

Државниот врв во Охрид ќе има средби со Мајк Помпео

Слободен Печат - 04.10.2019

Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле" по што е предвидено да оствари одделни средби со претседателот Пендаровски и со премиерот Заев. Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Нетпрес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Помпео на Твитер: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

+инфо - 04.10.2019

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална посета на Македонија и средбите во Охрид со претседателот Стево Пендаровски и ...

Помпео на средба со Заев

Press24 - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

(ВИДЕО) Димитров и Османи го испратија Помпео

360 степени - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео ја заврши еднодневната посетата на С.Македонија. Од аеродромот во Охрид го испратија министерот за надворешни работи Никола Димитров и вице-премиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

Започна средбата Заев-Помпео во Охрид

Слободен Печат - 04.10.2019

Добредојде на Помпео и неговата сопруга во Охрид им посака македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров со сопругата. Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Македонија, ...

Помпео на средба со Заев

Сител - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Димитров: Посетата на Помпео е порака од Америка кон ЕУ пред одлуката за датум

+инфо - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

Макфакс - 04.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во „Вила Билјана“, во Охрид, се сретна со државниот секретар на САД, Мајк Помпео. Пендаровски рече дека посетата Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Нетпрес - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Пендаровски по средбата со Помпео: Северна Македонија ќе продолжи со тесната соработка со САД

Слободен Печат - 04.10.2019

Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија. Денеска во „Вила Билјана”, во Охрид, Претседателот на ...

Пендаровски-Помпео: Поддршката и пријателството меѓу двете земји ќе продолжи и во иднина

Нова ТВ - 04.10.2019

Денеска во „Вила Билјана“, во Охрид, Претседателот Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Според Пендаровски, посетата на државниот секретар на САД, Помпео, е во исклучително важен период за ...

Пендаровски – Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

+инфо - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија, рече шефот на државата Стево ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Нова ТВ - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Помпео: САД и Црна Гора го заштитија светот од рускиот софтвер

А1 On - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека САД и Црна Гора успеале да го заштитат светот од „рускиот малициозен софтвер“. Тој ова го рече на конференција по состанокот со црногорскиот премиер Душко Марковиќ.

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Сител - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Пендаровски-Помпео: Потврда на пријателството и поддршката

МКД - 04.10.2019

САД се нашиот стратешки партнер уште од нашата независност, а американската поддршка беше клучна во одбранбените реформи и трансформацијата на нашата Армија, со цел исполнување на критериумите за членство во НАТО, изјавил претседателот Стево ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Независен - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев- Помпео: Силна и континуирана е американската поддршка за отварање на преговори со Северна Македонија

Press24 - 04.10.2019

Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата еднодневна официјална посета на нашата земја имаа тет-а-тет средба, откако претходно државниот секретар на САД се сретна со Претседателот на ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Press24 - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев се сретна со Помпео: Силна и континуирана поддршка на САД за полноправно членство во НАТО

Макфакс - 04.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата еднодневна официјална посета на нашата земја имаа тет-а-тет средба, откако претходно државниот секретар на САД се ...

ВИДЕО: Мајк Помпео пристигна во Охрид

А1 On - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Помпео: Ќе ни бидете силна земја сојузник во НАТО

Нова ТВ - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пoсакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев: Северна Македонија е уникатна држава, а членство во НАТО е постигнување на историска цел

Press24 - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Помпео во Охрид: Силна американска поддршка за членство во ЕУ и НАТО

А1 On - 04.10.2019

Премиерот Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Помпео, имаа средба во Охрид, откако претходно државниот секретар на САД се сретна со претседателот Стево Пендаровски.

Помпео: Борбата со корупцијата е клучна за ЕУ и НАТО!

Нетпрес - 04.10.2019

Да се справите со корупцијата е клучно за вашето пристапување кон ЕУ и НАТО, порача државниот секретар на САД, Мајкл Помпео на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Охрид.

Мајк Помпео во Охрид на средби со Пендаровски и Заев

МКД - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. На средбите во Охрид Помпео уште еднаш ќе истакне дека Договорот од Преспа е исклучителен и ...

Заев се сретна со Помпео: Силна и континуирана поддршка на САД за полноправно членство во НАТО

Centar - 04.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата еднодневна официјална посета на нашата земја имаа тет-а-тет средба, откако претходно државниот секретар на САД се ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Вечер Прес - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви посакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Помпео на средба со Заев

24Инфо - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана”, во моментов во хотелот „Инекс Олгица” ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

24Инфо - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев се сретна со Помпео: Силна и континуирана поддршка на САД за полноправно членство во НАТО

Точка - 04.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев и државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Мајкл Р. Помпео, во рамките на неговата еднодневна официјална посета на нашата земја имаа тет-а-тет средба, откако претходно државниот секретар на САД се ...

Заев-Помпео: Силна поддршка од САД за членство во НАТО и за старт на преговорите со ЕУ

Бриф - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

ЗАЕВ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈАТА СО ПОМПЕО: „Северна Македонија е уникатна земја во регионот!“

Денешен - 04.10.2019

Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, порача дека нашата земја е уникат во регионот, додавајќи дека во Македонија може да се живее добро. „Северна Македонија е уникатна земја во регионот.

Заев-Помпео: Силна поддршка од САД за членство во НАТО и за старт на преговорите со ЕУ

Локално - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Бриф - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Заев-Помпео: Силна поддршка од САД за членство во НАТО и за старт на преговорите со ЕУ

iPortal - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

Премиерот Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

Бриф - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Мајк Помпео пристигна во Охрид

CivilMedia - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Помпео на средба со Заев

CivilMedia - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

Вечер Прес - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Бриф - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Пристигнување на државниот секретар на САД во Охрид (во живо)

Либертас - 04.10.2019

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео во моментов пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Предвидено е државниот секретар на САД да оствари одделни средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

Заев му вети на Помпео два проценти годишно од БДП за модернизација на армијата

Либертас - 04.10.2019

Прмеиерот Зоран Заев оствари средба како домаќин на државниот секретар на САД, Мајк Помпео, при неговата европска турнеја со Македонија како дестинација помеѓу посетите на Црна Гора и Грција.

Средба Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

Либертас - 04.10.2019

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија, порча претседателот ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

24Инфо - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

(ВИДЕО) Помпео: Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО

Либертас - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Помпео на средба со Заев

iPortal - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Средба Пендаровски-Помпео: Продлабочување на стратешкото партнерство со САД

CivilMedia - 04.10.2019

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија, порча претседателот ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

CivilMedia - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Помпео на средба со Заев

Опсервер - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Заев-Помпео: Силна поддршка од САД за членство во НАТО и за старт на преговорите со ЕУ

Вечер Прес - 04.10.2019

Проекцијата за развој на соработката меѓу Северна Македонија и САД како стратешки партнери, со посебен акцент на потенцијалот за натамошно унапредување на економските односи и за привлекување нови американски инвестиции во земјава, беа доминантана ...

Државниот секретар на САД денеска во посета на нашата земја

Фактор - 04.10.2019

Мајк Помпео, државниот секретар на САД, денеска ќе ги посети Црна Гора и Македонија во еден ден. Според најавите, вториот по ранг државен функционер на САД треба да слета на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ Во Северна Македонија Помпео ќе ...

Помпео на средба со Заев

Вечер Прес - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, кој со висока државна делегација денеска е во официјална посета на Република Северна Македонија, по разговорите со претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“, во моментов во хотелот „Инекс Олгица“ ...

Државниот секретар на САД пристигна во Охрид (ВИДЕО)

Локално - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

Помпео: САД и Црна Гора го заштитија светот од рускиот софтвер

Опсервер - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека САД и Црна Гора успеале да го заштитат светот од „рускиот малициозен софтвер“. Тој ова го рече на конференција по состанокот со црногорскиот премиер Душко Марковиќ.

(Видео) Заев: Ја очекуваме добрата вест дека протоколот ќе се ратификува и во САД

24Инфо - 04.10.2019

Оваа посета е силен сигнал за континуираната поддршка на САД за нашата земја, за нашите евро-атлантски интеграции и убава прилика уште еднаш да потврдиме дека продолжуваме да работиме заедно на понатамошно продлабочување на нашите односи и ...

Помпео: САД ќе продолжат да бидат партнер на Северна Македонија

Опсервер - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви пасакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

По Пауел во 2001 година, Помпео е вториот американски државен секретар што ја посетува Македонија

Република - 04.10.2019

Мајк Помпео е вториот државен секретар на САД што ја посетува нашата земја, по Колин Пауел во 2001 година, кога оствари средба со тогашниот претседател Борис Трајковски. Лани во земјава беше тогашниот секретар за одбрана Џејмс Матис.

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

Опсервер - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

Поради посетата на Помпео: Безбедноста во Охрид крената на највисоко ниво

Република - 04.10.2019

Поради посетата на американскиот Државен секретар Мајк Помпео во Охрид има зголемени мерки на безбедност. Безбедноста во градот крената на највисоко ниво и низ градот е забележливо присуство на униформирани и неуниформирани полициски и службеници од ...

Заев: Ја очекуваме добрата вест дека протоколот ќе се ратификува и во САД

Точка - 04.10.2019

Оваа посета е силен сигнал за континуираната поддршка на САД за нашата земја, за нашите евро-атлантски интеграции и убава прилика уште еднаш да потврдиме дека продолжуваме да работиме заедно на понатамошно продлабочување на нашите односи и ...

Помпео пристигна во Подгорица, оттаму доаѓа во Охрид

Република - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Црна Гора. Тој со највисоки почести беше пречекан на аеродромот во Подгорица. Тој во Црна Гора допатува со сопругата Сузан.Оттаму Помпео патува во Охрид каде ќе се задржи само неколку часови.

ПОМПЕО: Државата не треба да ја водат руски ботови по социјалните мрежи, внимавајте на Кина!

Денешен - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Помпео по средбата во Охрид со Зоран Заев рече дека САД ќе продолжат да бидат партнер и да ја поддржуваат земјата. Покрај стандардните пофалби за договорт со грција, Помпео го истака и слендото: „Како водечка ...

Државниот секретар на САД, Помпео, денеска е во Охрид

Мета - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска пристигнува во Охрид, каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“.

Видео: Помпео пристигна во Охрид

Точка - 04.10.2019

Државниот секретар на САД, Мајкл Помпео, пристигна во еднодневна официјална посета на Република Северна Македонија. На аеродромот во Охрид државниот секретар Помпео, со високи државни почести, беше пречекан од министерот за надворешни работи, Никола ...

Државниот секретар на САД денеска во Македонија

Тера - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид, каде што ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Претпладнево Помпео пристигна во посета на Црна Гора, а од таму патува за Македонија.

Помпео: Црна Гора е важна, да се работи на владеење на правото и слободата на медиумите

Либертас - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но оти е потребно да се работи на јакнење на владеење на правото и слободата на медиумите.

Димитров: Формалното членство во НАТО ќе се случи март-април идната година

4NEWS - 04.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, пред пристигнувањето на Мајк Помпео во Охрид, истакна дека очекува Македонија да стане 30-та членка на НАТО идната година. „Во првичното планирање од службите на НАТО, добивме мислам некаде 1-ви ...

Државниот секретар на САД Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

24Инфо - 04.10.2019

Државниот секретар Мајкл Р. Помпео и неговата придружба, во која се помошникот државен секретар Филип Рикер, амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз и советниците Мери Кисел и Рики Вадел, денеска, како дел од програмата од посетата ...

Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Вечер Прес - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Опсервер - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Помпео пред посетата на Македонија: Со Црна Гора потпишавме историски договор за воени возила

Фактор - 04.10.2019

Мајк Помпео, државниот секретар на САД, кој денеска е во посета на Црна Гора и Македонија, во Подгорица по средбата со црногорскиот премиер Душан Марковиќ напомена дека двете земји потпишале историски договор за набавка на воени возила од 36 милиони ...

(ФОТО) Мајк Помпео пристигна во Охрид

Вечер Прес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи Никола Димитров. За време на неколкучасовниот престој во Охрид, предвидено е ...

ПОМПЕО СО ЗАЕВ И ПЕНДАРОВСКИ ВО ОХРИД: Една од темите во разговорите е дестабилизирачката улога на Русија во регионот

Денешен - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Димитров: Самиот тајминг на оваа посета на Помпео значи и порака кон Европа

Република - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

(Видео) Претседателот Пендаровски му ја покажа „Вила Билјана“ на американскиот државен секретар Мајк Помпео

еМагазин - 04.10.2019

Посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија, порaча претседателот ...

Мајк Помпео во Охрид на средби со државниот врв

Пулс24 - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео пристигнува на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ по што е предвидено да ...

Помпео пристигна во Охрид

Фактор - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна на аеродромот во Охрид. Го пречекаа шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и американската амбасадорка Кејт Брнс. Тој во Охрид се среќава со македонскиот државен врв за, како што ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

4NEWS - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Република - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Помпео од Охрид порача да се чуваме од руско и кинеско влијание

еМагазин - 04.10.2019

Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри Протоколот за членство, со што и формално ќе ви посакаме добредојде во Алијансата, истакна американскиот државен ...

Димитров: Посетата на Помпео потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех

Локално - 04.10.2019

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното сојузништво. Осумнаесет години од посетата на последниот државен секретар Колин Пауел кој дојде во едно кризно време, сега ...

Помпео: Борбата со корупцијата е клучна за ЕУ и НАТО!

Република - 04.10.2019

Да се справите со корупцијата е клучно за вашето пристапување кон ЕУ и НАТО, порача државниот секретар на САД, Мајкл Помпео на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Охрид.

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта” во Охрид

Вечер Прес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта”. Помпео беше пречекан од поглаварот на Македонската православана црква ...

Членството во НАТО главен фокус на разговорите на Помпео со државниот врв (ФОТО)

PressingTV - 04.10.2019

Во „Вила Билјана“, во Охрид, Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, ...

Заев: Членството во НАТО е постигнување на историска цел

4NEWS - 04.10.2019

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија. Денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја, за нашите евроатлантски интеграции и потврда дека продолжуваме да ја продлабочуваме ...

(Видео) Помпео: Северна Македонија треба да ја водат умовите на граѓаните, а не руски ботови

24Инфо - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео во изјавата за медиумите нагласи дека растот на тимот во американската амбасада го симболизира и растот на односите меѓу двете земји кои оваа година одбележуваат 25 години.

Помпео дојде во Црна Гора, во Охрид ќе биде само неколку часови (ВИДЕО)

PressingTV - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Црна Гора. Тој со највисоки почести беше пречекан на аеродромот во Подгорица. Тој во Црна Гора допатува со сопругата Сузан.Оттаму Помпео патува во Охрид каде ќе се задржи само неколку часови.

Зошто Помпео носи зелена кравата?

Вечер Прес - 04.10.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ и веднаш предизвика интерес кај модните критичари за својот стајлинг. Неговата кравата, како моден детал, падна во очи на присутните, поради ...

Мајк Помпео денеска во посета на Северна Македонија

Точка - 04.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска ќе пристигне во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. На средбите, Помпео уште еднаш ќе истакне дека Договорот од Преспа е исклучителен и ...

Мајк Помпео денеска во Охрид

Бриф - 04.10.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска ќе пристигне во Охрид каде ќе оствари средба со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео во моментов е во посета на Црна Гора, а по посетата на Северна Македонија заминува во ...