TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новата влада пред парламентот до 18 декември

А1 - 28.11.2004

Мандатарот Владо Бучковски изјави дека верува оти новиот состав на владата ќе се најде на гласање во парламентот до средината на декември. „За седум дена треба да завршат консултациите со коалицините партнери и ако дотогаш ги имаме новите министри и експозето, верувам дека новата влада ќе биде ...

Тадиќ му го честиташе изборот на Бучковски

А1 - 28.11.2004

Претседателот на Србија Борис Тадиќ имаше телефонски разговор со претседателот на СДСМ и мандатар за формирање нова влада на Македонија Владо Бучковски, при што му го честиташе изборот, кој според него, претставува потврда на лидерството кое Бучковски го има во регионот и пошироко.

ВМРО-Македонска дел од коалицијата „За Македонија заедно“

А1 - 28.11.2004

Доцна вечерва се очекува среба меѓу мандатарот на владата Бучковски и лидерот на ВМРО-Македонска Борис Стојменов. Според извори на А1, ВМРО-Македонска ќе стане дел од владејачката коалиција „За Македонија заедно“. Ваквиот чекор Стојменов го превзема за да освои дел од градоначалничките места на ...

БУЧКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ЛИДЕРИТЕ НА ПАРТИИТЕ ОД КОАЛИЦИЈАТА “ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО”

Канал5 - 28.11.2004

ретседателот на СДСМ и мандатар за составување нова влада Владо Бучковски денеска одржа одделни средби со лидерите на партиите од коалицијата “За Македонија заедно”, фокусирани на учеството на помалите коалициски партнери во новиот владин состав и запо ретседателот на СДСМ и мандатар за составување ...

На повидок се крупни кадровски поместувања во владиниот кабинет, доколку Јово Манасиевски биде новиот министер за ...

Канал5 - 28.11.2004

Најверојатно, во тој случај повеке од десет нови имињња ќе има новата влада на Владо Бучковски, дознава Канал 5 од вискоки владини извори. Од 18 члениот состав, дознаваме дека се сигурни освен мандатарот, Илинка митрева, двајцата доколу прифатат Најверојатно, во тој случај повеке од десет нови ...

Бучковски започна со составувањето на новата влада

А1 - 27.11.2004

Министрите во новиот владин состав ќе одговараат само пред премиерот, а не и пред своите политички лидери. Со ова мандатарот Владо Бучковски, најави дека нема да дозволи министрите од новиот владин кабинет да не ги извршуваат неговите наредби.

Неизвесно дали Шекеринска ќе остане во владата

А1 - 27.11.2004

Митрева е сигурна. Останува шеф на дипломатијата. И Пенов и Ахмети се согласуваат. Мандаторот е пред искушение како да ги разубеди Шеќеринска и Поповски после ривалската борба во СДСМ. Вицепремиерката го избегнува мандаторот и не се јавува на повиците на Бучковски.

Си го мереле стажот со Тито

Дневник - 27.11.2004

Во затворениот дел од расправата еден од делегатите прашал зошто во биографиите на кандидатите само за Петковски е наведено од кој датум е член на партијата, а за другите двајца - не. На тоа Бучковски одговорил: "Ако е Петковски во партијата од 1969 година, како што е наведено, јас сум член од ...

Шекеринска најави повлекување од новата влада

Утрински - 27.11.2004

Вицепремиерката Радмила Шеќеринска вчера најави дека не е заинтересирана за учество во новата влада и дека по викендот ќе ја објави оваа одлука. Причината за тоа, како што изјави за ?Утрински весник" е бидејќи не сака да сноси одговорност за ваков тип политичко дејствување, сугерирајќи очигледно на ...

Џафери со задоволство ќе се сретне со мандатарот

Дневник - 27.11.2004

ДПА Лидерот на ДПА, Арбен Џафери, вчера изјави дека "со задоволство" ќе се сретне со новиот лидер на СДСМ и мандатар за состав на нова влада, Владо Бучковски. Во ДПА, меѓутоа, додаваат дека нивниот лидер сака да присуствува само на сериозни средби, а не на игри чија цел е камуфлирање на сериозните ...

Бучко сака нови луѓе во Владата

Вест - 27.11.2004

Кондово приоритет на Бучковски како премиер Новиот шеф на СДСМ Владо Бучковски вчера попладне го доби премиерскиот мандат од претседателот Бранко Црвенковски, кого го наследи на лидерското место во партијата. По полчасовната средба, Бучковски ја даде својата прва изјава за медиумите како официјален ...

Ракометарот и професор стана лидер

Утрински - 27.11.2004

Владо Бучковски влезе во политиката кога СДСМ отиде во опозиција ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Професорот по римско право на Праниот факултет во Скопје, со извонредна универзитетска кариера, влезе во политиката во 1998 година кога СДСМ отиде во опозиција.

Бучко ја тепаше Рада

Вест - 27.11.2004

СДСМ ИЗБРА НОВ ЛИДЕР Социјалдемократите лидер добија во вториот круг од гласањето, по 10 саати дебатирање, гласање и пребројување - Владо Бучковски доби 391, а Радмила Шеќеринска 265 гласови од вкупно 657 присутни. Смирена, но Владо Бучковски, министер за одбрана и потпретседател на СДСМ, е новиот ...

ПДП се надева на место во власта

Дневник - 27.11.2004

ПРОШИРУВАЊЕ НА ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА Али Ахмети бил фрапиран од изјавата на Бучковски дека коалицијата "За Македонија заедно" ќе биде проширена со две нови политички партии За ДУИ е неприфатливо проширување на коалицијата "ЗА" со уште две партии, велат извори од партијата.

Црвенковски му го довери мандатот за нова влада на Бучковски

Утрински - 27.11.2004

Шефот на државата и идниот премиер вчера имаа прва официјална средба Бучковски најави дека ќе разговара со Радмила Шекеринска, Илинка Митрева и со Тито Петковски КАТИЦА ЧАНГОВА Новоизбраниот лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Владо Бучковски, и иден премиер доби мандат за состав на ...

Политичарите оценија дека СДСМ одржа демократски избори

Утрински - 27.11.2004

Партиите очекуваат од идниот премиер да се насочи на решавање на економските проблеми Опозиционерите ќе чекаат Бучковски да понуди конретни имиња и платформа на новата влада за да се изјаснат дали ќе го поддржат во намерите Во Социјалдемократскиот сојуз, за прв пат, се одржаа демократски избори, ...

Владо Бучковски нов лидер на СДСМ и премиер

Утрински - 27.11.2004

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Вонредниот конгрес, по два круга гласање, го избра наследникот на Црвенковски Со убедливо мнозинство од делегатите на Вонредниот конгрес на партијата, вчераутро, Владо Бучковски беше избран за нов претседател на владејачкиот Социјалдемократски сојуз на ...

Се тресеше СДСМ, се роди Бучковски

Време - 27.11.2004

БУРЕН КОНГРЕС ЗА НАСЛЕДНИК НА ЦРВЕНКОВСКИ Александра М. Митевска Владо Бучковски е новиот претседател на СДСМ. Така вчера рано наутро, по маратонска и бурна дискусија, одлучија мнозинството делегати на вонредниот конгрес во хотелот „Александар палас“.

,,ЛДП е подготвена да раководи со Министерството за одбрана,,.. му пренесе Пенов на мандатарот Бучковски

Канал5 - 27.11.2004

,,ЛДП е подготвена да раководи со Министерството за одбрана,,.. Овој став, на мандатарот за составување на новата влада, Владо Бучковски му го соопштил лидерот на либералдемокартите Ристо Пенов на вечерашнта средба.. Иако Бучковски попладнето д ,,ЛДП е подготвена да раководи со Министерството за ...

Груевски на Конгресот на СДСМ!?

Утрински - 27.11.2004

Ненадејно присуство во хотелот "Александар палас" На големо изненадување на делегатите на Конгресот на СДСМ, за време на првата дел од заседанието, во хотелот "Александар палас" се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Гласање во режија на Хичкок

Утрински - 27.11.2004

Правниците пресекоа да има втор круг гласање за лидер на СДСМ "Вакво гласање можеше да изрежира веројатно само Хичкок. Но, за да нема дополнителни кавги и делби, ајде уште еднаш да ја повториме постапката на гласање и да извојуваме уште една победа во вториот круг", им рече Бучковски на делегатите ...

Бучковски ветува решавање на Кондово, уставни промени и нови коалициски партнери

Време - 27.11.2004

ЦРВЕНКОВСКИ ГО ДАДЕ МАНДАТОТ Диана Младеновска Претседателот Бранко Црвенковски вчера на новиот лидер на СДСМ, Владо Бучковски, му го додели мандатот за составување нова влада. Идниот премиер Бучковски најави дека составот на неговиот кабинет би требало да биде познат веќе за една недела, а дека ...

БУЧКОВСКИ: ДУИ ЕДЕН ОД КОАЛИЦИСКИТЕ ПАРТНЕРИ ВО НОВАТА ВЛАДА

Канал5 - 27.11.2004

Во новата влада Демократската унија за интеграција ќе биде еден од коалициските партнери, изјави денеска новиот манадатар и претседател на СДСМ Владо Бучковски по консултациите со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Бучковски потврди дека засега Илинка М Во новата влада Демократската унија за интеграција ќе ...

Бучковски и лидер и премиер

Дневник - 27.11.2004

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ РЕШИЈА Нема да губиме време и ќе се обидеме што е можно поскоро да ја формираме новата влада, рече новиот лидер на СДСМ Актуелниот министер за одбрана Владо Бучковски прексиноќа на вонреден партиски конгрес беше избран за претседател на СДСМ и за мандатар за состав на новата ...

ДУИ го "заборавила" Конгресот на СДСМ

Дневник - 27.11.2004

Немаше причина да не присуствуваме на Конгресот на СДСМ на кој се избираше новиот лидер на партијата. Коалицискиот партнер уредно не покани. Не дојдовме од технички причини, бидејќи не се искоординиравме - изјави Ермира Мехмети, портпаролка на ДУИ.

Нов распоред на ресорите

Дневник - 27.11.2004

БУЧКОВСКИ ГО ДОБИ МАНДАТОТ ЗА НОВАТА ВЛАДА Лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, кој вчера доби мандат од шефот на државата Бранко Црвенковски да формира влада, најави дека се можни промени во ресорите што ги држат ДУИ и ЛДП. - За една недела ќе ја составиме владата, а ќе ја промовираме по три недели ...

Бучковски го фати бидермаерот

Дневник - 27.11.2004

УВОДНИК - Бранко Ѓорѓевски Белки никој не заборави дека човекот е навистина способен кога работи за себе, за својот или за партискиот рејтинг. Но, овој пат ќе треба да сработи и нешто за државата. Кога тоа би се постигнувало со фингирани телефонски анкети, нема да не боли главата.

Бучковски на ручек со Костов и Митрева

Утрински - 27.11.2004

СРЕДБА Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз и нов мандатар за составување влада, Владо Бучковски, вчера имаше работен ручек во познатиот скопски ресторан "Уранија" со поранешниот премиер Хари Костов. На средбата е разговарано за проектите кои треба да се завршат од новата влада - подобрување ...

По Бранко, Бучко

Вечер Прес - 27.11.2004

Од вкупно 657 присутни делегати на Вонредниот конгрес на СДСМ, во вториот круг од изборот, за Бучковски гласаа 391, а за неговиот противкандидат, заменик-премиерот Радмила Шекеринска, се изјаснија 265 делегате. Актуелниот министер за одбрана Владо Бучковски е избран за нов претседател на ...

Работен ручек Владо Бучковски - Хари Костов

Вечер Прес - 27.11.2004

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз и нов мандатар за составување влада, Владо Бучковски, вчера имаше работен ручек со поранешниот премиер Хари Костов. На средбата било разговарано за проектите што треба да се завршат од новата влада - подобрување на економската состојба и завршување на ...

Владо Бучковски - биографија

А1 - 26.11.2004

Новиот лидер на владеачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија и мандарот за состав на новата влада на Македонија Владо Бучковски, од ноември 2002 година е министер за одбрана на Македонија. Бучковски е роден на 2 декември 1962 година во Скопје, а по професија е вонреден професор на Правниот ...

Победата на Бучковски обезбедена со упорното лобирање

А1 - 26.11.2004

Новиот лидер на СДСМ беше избран во конкурентска трка, за прв пат во историјата на партијата. Во првиот круг Бучковски беше пред самата цел - му недостигаше еден глас. Во битката со Шеќеринска, откако отпадна Петковски, Бучковски со значителна предност и покрај лобирањата на Поповски и Макрадули, ...

Груевски и Џафери внимателни во оценката за изборот на Бучковски

А1 - 26.11.2004

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, Груевски и Џафери, резервирани околу изборот на Бучковски за нов лидер на СДСМ и иден премиер. Сеуште неформалниот фронтмен на ВМРО Народна, Георгиевски пак, воодушевен од изборот. Вели - по телефон му се јавив и му честитав на Бучковски.

Владо Бучковски нов премиер и лидер на СДСМ

А1 - 26.11.2004

Владо Бучковски го доби мандатот да ја состави новата Влада од неговиот доскорешен сопартиец и претходник по функции, претседателот Бранко Црвенковски. Претседателот барал план за динамика во составувањето на новиот кабинет и добил уверување дека по утрешните средби со коалициските партнери, ...

ВМРО Народна не очекува радикални промени по изборот на Бучковски

А1 - 26.11.2004

ВМРО Народна, на Љубчо Георгиевски, со првична реакција на изборот на Бучковски. Партијата на Георгиевски не очекува радикални промени, затоа што смета дека новиот лидер ќе треба да се справи со остатоците од времето на Црвенковски и Костов, како корупцијата, криминалот и непотизмот.

СДСМ го избира наследникот на Бранко Црвенковски

Утрински - 26.11.2004

Вонреден конгрес на владејачките социјалдемократи на кој партијата одлучува за новиот претседател На собирот во „Александар палас" не присуствуваше досегашниот претседател на партијата, Бранко Црвенковски Сашко Димевски Социјалдемократскиот сојуз на Македонија сношти на Вонреден конгрес го избираше ...

Лидер за спас на партијата и коалицијата

Дневник - 26.11.2004

синоЌа ВОНРЕДЕН КОНГРЕС за избор на претседател на СоциЈалдемократскиот соЈуз Штабовите на фаворитите Бучковски и Шекеринска изминативе денови засилено лобираа во партиската база Повеќе од 700 партиски делегати синоќа на конгресот требаше да решат кој ќе биде новиот лидер на СДСМ од тројцата ...

Бучковски за само неколку часа и лидер и мандатар за нова влада.Опонентите Шекеринска и Поповски најверојатно ги ...

Канал5 - 26.11.2004

За Владо Бучковски течат 20-те дена уставен рок во кој на собранието треба да му достави предлог-состав и програма за работа на новата влада.. Претседателот Бранко Црвенковски денеска попладне, само 10 часа откако беше избран за лидер, на Бучковски му го За Владо Бучковски течат 20-те дена уставен ...

ВЛАДО БУЧКОВСКИ НОВ ЛИДЕР НА СДСМ И МАНДАТОР НА НОВАТА ВЛАДА

Канал5 - 26.11.2004

Прегратки како обид за демонстрирање единството по конгресот и лидерската кампања кои ја поделија партијата.. Владо Бучковски ги прими честитките во 4 часот наутро, 11 часа по почетокот на конгресот на СДСМ.. На највисокиот партиски орган му требаа два кр Прегратки како обид за демонстрирање ...

Опозицијата за изборот на Бучковски за претседател на СДСМ и мандатар

Канал5 - 26.11.2004

Во ВМРО ДПМНЕ размислуваат за поканата на новиот мандатар.. Ист е случајот и во љубчовата ВМРО Народна.. Во ДПА изградиле став.. ,, Генерално, немаме ништо против да се сретнеме и да разговараме за идната владина работа, но пред се треба да се ра Во ВМРО ДПМНЕ размислуваат за поканата на новиот ...

Социјалдемократите од денеска со нов лидер

Време - 26.11.2004

ВЛАДЕЈАЧКАТА ПАРТИЈА НА КОНГРЕС Делегатите на вонредниот конгрес на СДСМ синоќа во хотелот „Александар палас“ во Скопје требаше да го изберат новиот партиски лидер од тројцата кандидати - Владо Бучковски, Тито Петковски и Радмила Шеќеринска.

Тројца за престолот

Вечер Прес - 26.11.2004

Социјалдемократите, синоЌа во "Александар палас" во Скопје, го избираа новиот лидер на партијата. Седумстотините делегати требаШе да се одлучат кој од тројцата кандидати: Радмила шеЌеринска, Владо Бучковски и Тито Петковски, Ќе ја преземе лидерската палка од Бранко Црвенковски.

Социјалдемократите избираат лидер

А1 - 25.11.2004

Се бројат гласовите од првото гласање кое заврши пред околу 15-тина минути. За да има победник на гласањето за лидер на СДСМ во овој прв круг на гласање потребно е тој да освои 338 гласа, што е 50% плус 1 од присутните делегати.

СДСМ се обиде да декларира единство и покрај поделбите

А1 - 25.11.2004

На еден час пред почетокот на конгресот дел од делегатите веќе пристигнуваа во хотелот Александар Палас. Во фоајето ги преиспитува шансите на своите фаворити за лидер, чекајќи го и официјалниот почеток на партискиот вонреден конгрес.

Кандидати и начин на избор за лидер на СДСМ

А1 - 25.11.2004

Социјалемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), најголемата владејачката партија, вечер на Вонреден конгрес треба го избере новиот лидер од тројцата предложени кандидати Владо Бучковски, Тито Петковски и Радмила Шеќеринска. Нивните имиња беа утврдени на седницата на Централниот одбор на партијата ...

Петковски: „На конгресот не би можело да се очекува фер атмосфера“

А1 - 25.11.2004

Еден од кандидатите за лидер на владејачките социјалдемократи изрази денеска сомневање дека на вонредниот конгрес за избор на претседател на партијата ќе владее „фер и демократска“ атмосфера. „Ако се суди според постапката на евидентирање на кандидатите, на денешниот конгрес не би можело да се ...

Ниски удари во битката за врвот

Дневник - 25.11.2004

СДСМ ДЕНЕСКА БИРА ЛИДЕР Ако сега не се стави крај, вирусот на ваквиот изворен макијавелизам ќе се прошири во партијата, рекол Јани Макрадули Борбата за преземање на лидерската функција помеѓу Радмила Шекеринска и Владо Бучковски се заострува, а колективното претседателство на СДСМ, кое до пред ...

Мртва трка во СДСМ пред конгресот

Утрински - 25.11.2004

Владејачките социјалдемократи денеска на вонреден конгрес го избираат новиот лидер на партијата Беспоштедна борба за убедување и придобивање на кандидатите Сашко Димевски Околу 680 делегати денеска ќе одлучуваат кому ќе му го дадат својот глас на вонредниот конгрес на СДСМ, на кој ќе се избира нов ...

СДСМ го избира наследникот на Црвенковски.. Тројца преденденти како тест за капацитетот на партијата да остане ...

Канал5 - 25.11.2004

СДСМ вечерва на вонреден конгрес избира нов претседател.. Партијата е без лидер повеќе од половина година, по изборот на Бранко Црвенковски за шеф на државата.. Неговиот наследник ќе се бара меѓу Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска и Тито Петковски..

Шекеринска и Бучковски наводно правеле листа на личности за новата влада

Утрински - 25.11.2004

Кадровски планови и листи на идните функционери скроени уште пред конгресот на СДСМ Бучковски, во случај на победа, ќе ги обедини лидерската и премиерската функција, а Министерството за одбрана ќе му го препушти на Нано Ружин или на Гзим Острени Борис Георгиевски Покрај неизвесноста што владее во ...

Бучко ја враќа старата гарда

Време - 25.11.2004

ПУКААТ РАБОВИТЕ НА ПРЕТКОНГРЕСНИОТ СДСМ Александра М. Митевска Социјалдемократскиот сојуз е во сериозна криза. Доколку новиот лидер што денеска ќе го избере конгресот не успее да го обедини членството, можно е да дојде до распад - прогнозираат во партијата.

Бучковски: „Безбедноста движечка сила кон евро-атлантска интеграција“

А1 - 24.11.2004

Министерот за одбрана Владо Бучковски кој учествува на Конгресот за европска одбрана и безбедност во Берлин, денеска имаше обраќањето пред учесниците на собирот во кое говореше за развивањето на европскиот безбедносен систем и за перпсективите на Југоисточна Европа.

Ден пред конгресот, мачна борба на кандидатите за лидер на СДСМ

А1 - 24.11.2004

Ден пред конгресот, мачна борба на лидерските кандидати за гласовите на делегатите. Шеќеринска и Бучковски се во рововски позиции, обидувајќи се да го предвидат чекорот на другиот. Паралелно со обидите да си ги зајакнат позициите пред конгресот, последните 24 часа се користат за упатување двојни ...

Четворица во конгресниот барабан на СДСМ

Утрински - 24.11.2004

Социјалдемократите прв пат ќе избираат лидер меѓу повеќе кандидати Делегатите на вонредниот конгрес на владејачките социјалдемократи ќе го избираат новиот лидер меѓу четворица кандидати. Довербата од членството в четврток ќе ја побараат партиските потпретседатели Радмила Шекеринска и Владо ...

Никола - другото лице на Рада

Вест - 24.11.2004

Радмила Шеќеринска и Никола Поповски за лидерското и премиерското место направиле коалиција - ако победи Рада, Никола ќе биде премиер Радмила Шеќеринска, Владо Бучковски, Тито Петковски и Јани Макрадули се кандидати за лидерската фотелја на СДСМ, одлучи претседателството на партијата на ...

Корупција во Владата, доверба во Груевски

Дневник - 24.11.2004

АНКЕТА Владата е корумпирана, а лидер на кој може најмногу да му се верува е Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, смета мнозинството од анкетираните граѓани во истражувањето на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество (ИДСЦО).

Наместо против Петковски - Шеќеринска и Бучковски еден против друг

Време - 24.11.2004

СЕ ВЖЕШТИ ПРОПАГАНДНАТА МАШИНЕРИЈА НА СДСМОВЦИТЕ Александра М. Митевска <> Социјалдемократите го искористија вчерашниот ден за лобирање меѓу 700 делегати на утрешниот конгрес, откако партиското претседателство завчера ги утврди четворицата кандидати за лидер.

Изборна треска во внатрепартиските редови на Социјал демократите. Владо Бучковски, Радмила Шекеринска или Тито ...

Канал5 - 24.11.2004

Кој ке биде нивен лидер и мандатар на новиот Владин кабинет, утре одлучуваат. Работат на терен лоби групите на сите претенденти, сите подеднакво силно заинтересирани за наследници на Бранко Црвенковски. Според партиски извори, се пазарат и функци Кој ке биде нивен лидер и мандатар на новиот Владин ...

Огромно мнозинство граѓани веруваат дека Владата е корумпирана

Утрински - 24.11.2004

Анкета на Институтот за солидарност, демократија и цивилно општество Истражувањето на јавното мислење на Институтот за солидарност, демократија и цивилно општетсво, спроведено пред три дена, покажа извонредно висок степен на недоврба на испитаниците спрема начинот на работење на Владата.

СДСМ НА ДЕН ПРЕД УТРЕШНИОТ ИЗБОР НА НОВ ЛИДЕР.. БЕЗ ОГЛЕД НА ИСХОДОТ НА ПАРТИЈАТА И ПРЕСТОЈАТ КРИЗА И ВНАТРЕШНИ ДЕЛБИ

Канал5 - 24.11.2004

СДСМ е во криза.. Тоа денеска не се чувствува, но ќе се појави со сета своја сериозност веќе утре по конгресот.. Независно кој ќе биде новиот лидер, од денот потоа ништо нема да биде исто како досега.. Затоа што наместо конгрес за пресметка на СДСМ е во криза..

Партискиот челник и премиер!

Вест - 24.11.2004

Бучковски е за двојна функција За тоа дали претседателот на Цоцијалдемократскиот сојуз треба да биде и премиер на Владата, еден од најсериозните претенденти Владо Бучковски нема дилеми. "Очекувам новиот претседател на партијата да биде и мандатар на Владата на Реублика Македонија".

Останаа двајца за лидерско танго

Дневник - 24.11.2004

ИЗБОРНА ВОЈНА ВО СДСМ Радмила Шеќеринска и Владо Бучковски се најсериозни кандидати за нов лидер на владејачката партија СДСМ, иако во трка се и Тито Петковски и Јани Макрадули, тврдат партиски извори. Двајцата потпретседатели веќе водат отворена лидерска војна и подготвуваат стратегија за тоа како ...

Владата е дувло на корупција

Време - 24.11.2004

АНКЕТА НА ИНСТИТУТОТ ЗА ДЕМОКРАТИЈА, СОЛИДАРНОСТ И ЦИВИЛНО ОПШТЕСТВО Владата е корумпирана, граѓаните имаат најголема доверба во Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сметаат дека нов претседател на СДСМ треба да биде Тито Петковски, покажуваат резултатите од краткото телефонско истражување што ...

ГРАЃАНИТЕ ЗА ТИТО - ЧЛЕНСТВОТО ЗА БУЧКО

Вечер Прес - 24.11.2004

Кој според вас треба да биде претседател на СДСМ? Ова било едно од прашањата упатено до 1100 испитаници во најновата анкета на Институтот за Демократија, солидарност и цивилно општество направена на 21 ноември. Граѓаните, покажува анкетата, се изјасниле за Тито Петковски, но членството и ...

Битката за лидер на СДСМ ќе се води меѓу Бучковски и Шеќеринска

А1 - 23.11.2004

Бучковски против Шеќеринска. Она што на требаше да биде конечна пресметка на еден од потпретседателите со Тито Петковски се претвори во борба за преземање на лидерството меѓу двајца од нив. Зад Шеќеринска против Бучковски стои Никола Поповски.

Граѓаните го гледаат Тито Петковски за претседател на СДСМ

А1 - 23.11.2004

Граѓаните го гледаат Тито Петковски за претседател на СДСМ. Симпатизерите на оваа партија најголема подршка му даваат на Владо Бучковски, покажа најновата телефонска анкета на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество, спроведена завчера на примерок од 1.100 испитаници.

Бучковски, Петковски и Шеќеринска во трката за лидер на СДСМ

А1 - 23.11.2004

Владо Бучковски, Тито Петковски и Радмила Шеќеринска. Ова се тројцата кандидати, кои в четврток на конгресот ќе се борат за лидерската позиција на СДСМ. Ваквата одлука вечерва и формално ја потврди Централниот одбор. На вечерашниот состанок, од трката за лидер се откажа Јани Макрадули, кој на некој ...

Централниот одбор на СДСМ вечерва ќе се изјаснува за кандидатиската листа за нов лидер на СДСМ која вчера ја утврди ...

Канал5 - 23.11.2004

Четворицата претенденти за нов лидер на СДСМ Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска, Тито Петковски и Јани Макрадули вечерва треба да го поминат последниот филтер пред конгресот – Централниот одбор.. Никола Поповски се откажа од трката..

Фалсификувани изборите во СДСМ

Време - 23.11.2004

ПРИ ЕВИДЕНТИРАЊЕТО НА КАНДИДАТИ ЗА ЛИДЕР Тито Петковски бил избришан од списокот на предлози за лидер на СДСМ во десетина општински организации на партијата, дознава „Време“. Членови на партиското раководство во Валандово, Радовиш, Демир Хисар, Куклиш и во Пехчево во саботата го предложиле и ...

ЦО на СДСМ: Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска и Тито Петковски се тројцата кандидати за нов лидер на СДСМ

Канал5 - 23.11.2004

Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска и Тито Петковски се тројцата кандидати за нов лидер на СДСМ.. Централниот одбор вечерва ја потврди оваа листа која ќе му биде предложена на конгресот закажан за четврток.. На листата која што вчера ја утврди претс Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска и Тито ...

Предконгресна анкета на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество..

Канал5 - 23.11.2004

На телефонското истражување спороведено на стандарден примерок од 1100 испитаници, 32, 4 отсто одговориле дека нов претседател на СДСМ треба да биде Тито Петковски..10, 6 проценти се изјасниле за Владо Бучковски, а 7, 5 за Радмила Шеќеринска.

За лидер се потребни тројца

Дневник - 23.11.2004

ТРКА ВО СДСМ Претседателството на СДСМ синоќа требаше да одлучи кои кандидати ќе се најдат во лидерската трка на конгресот в четврток. Владо Бучковски и Тито Петковски сигурно влегуваат во трката за шеф на партијата и веќе ја потврдија кандидатурата.

СДСМ во неизвесна изборна треска

Утрински - 23.11.2004

Претседателството на СДСМ сношти требаше да го утврди бројот на кандидати за лидер за кој ќе се гласа в четврток Владо Бучковски и Тито Петковски сигурно, а многу веројатно и Радмила Шекеринска, па дури и Никола Поповски ќе се најдат во финишот од лидерската трка во СДСМ, дознава "Утрински" од ...

СДСМ на конгресот ќе оди со 4 кандидати за лидер

А1 - 22.11.2004

Бучковски, Петковски, Шекеринска и Макрадули. Ова се четворицата кандидати за лидер на СДСМ. Одлуката која вечерва ја донесе претседателетвото на СДСМ, утре само ќе ја верификува и Централниот одбор. Поповски се откажал од претседателската трка.

Бучко и Тито ќе се соочат, Радмила и Никола се мислат

Дневник - 22.11.2004

ЛИДЕРСКА ТРКА ВО СДСМ Владо Бучковски и Тито Петковски официјално влегуваат во лидерската трка, а се уште е неизвесно дали како кандидати на Конгресот в четврток ќе се појават и Радмила Шекеринска и Никола Поповски, дознава "Дневник".

Бучковски и Петковски ривали во лидерската трка

Време - 22.11.2004

СЕ БИСТРАТ ПОЗИЦИИТЕ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА СДСМ Александра М. Митевска Владо Бучковски и Тито Петковски се двајцата кандидати за кои е речиси сигурно дека ќе ги измерат силите во битката за лидер на СДСМ на вонредниот конгрес в четврток.

Бучко со најмногу номинации

Вест - 22.11.2004

ТРКАТА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ ЗАВРШИ ПРЕД ДА ПОЧНЕ За министерот за одбрана и партиски потпретседател Владо Бучковски се изјасниле 99 општински разграноци, втор е Никола Поповски со 59, Радмила Шеќеринска е трета со 58, следат Тито Петковски со 54 и Илинка Митре Потпретседателот на СДСМ и министер за ...

Трифун и Бучковски на свадба се смирија

Време - 22.11.2004

НАДВОР ОД СОБРАНИЕТО Министерот за одбрана Владо Бучковски и пратеникот Трифун Костовски, кои се покажаа лути политички противници, во саботата вечерта мошне срдечно се поздравија, кога се сретнаа на свадбена веселба во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Тие со сопругите седеа маса до маса.

Многу нервоза кај СДСМ за избор на партиски лидер

Утрински - 22.11.2004

Партиската база на социјалдемократите евидентира десет кандидати за нов претседател, (во игра остануваат девет) СаШко Димевски Општинските организации на СДСМ, во саботата, ја завршија постапката на евидентирање на кандидатите за нов лидер на партијата.

Бучковски води пред Поповски, Шеќеринска...

Вечер Прес - 22.11.2004

Владо Бучковски, потпретседател на СДСМ, од општинските ограноци доби најмногу номинации за избор на нов партиски лидер. Од вкупно 104 општински организации за кандидатурата на Бучковски "гласале" 99, зад него со речиси половина помалку "мандати" се Никола Поповски кој добил 59, Радмила Шеќеринска ...