TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов почеток за Ромите во Европа

Утрински - 22.10.2010

Од нашиот дописник Стразбур - Доста ! Овој збор, кој ја илустрираше кампањата на Советот на Европа за интеграција на Ромите, сигурно е зборот што најмногу одговара на она што сега се случува во многу ...

Поднесена декларација за унапредување на правата на Ромите

Телма - 22.10.2010

Демократската обнова на Македонија смета дека само преку едукација на Ромите ќе се спречи нивно масовно заминување во развиените земји со цел да добијат економски азил.

ДОМ предложи Декларација за унапредување на положбата и правата на Ромите

Форум - 22.10.2010

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, во Собранието на Република Македонија предложи Декларација за унапредување на положбата и правата на Ромите, стои во соопштението на ДОМ Декларацијата се ...

Национална конференција за Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015

Сител - 22.10.2010

Иницијативата за социјална промена – ИнСоК денеска во Скопје организира национална конференција за расправа по Декадна стража Македонија 2010 – национален извештај за напредокот на Декадата за ...

Национална конференција за извештајот за напредокот на Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015

МРТ - 22.10.2010

Иницијативата за социјална промена – ИнСоК денеска во Скопје организира национална конференција за расправа по Декадна стража Македонија 2010 – национален извештај за напредокот на Декадата за ...

Мустафа: Ромите да останат во своите средини да не подлегнуваат на манипулации

Сител - 22.10.2010

Ромите да си останат во своите средини, бидејќи за да заминат во западноевропските земји го продаваат и она што го имаат, а по нивното враќање ќе се сретнат со уште поголема економска криза, апелира ...

Ромите да не подлегнуваат на манипулации

Р.С.Европа - 22.10.2010

Ромите да останат во своите средини, бидејќи за да заминат во западноевропските земји го продаваат и она што го имаат, а по нивното враќање ќе се сретнат со уште поголема економска криза, апелира ...

ДОМ со предлог декларација за унапредување на положбата и правата на Ромите

Сител - 22.10.2010

Демократската обнова на Македонија поднесе предлог декларација за унапредување на положбата и правата на Ромите. Предлог декларација, како што соопшти партијата, доаѓа од актуелната состојба на ...

ДОМ предложи Декларација за унапредување на положбата и правата на ромите

Макфакс - 22.10.2010

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, во Собранието на Република Македонија предложи Декларација за унапредување на положбата и правата на Ромите, стои во соопштението на ДОМ: Декларацијата се ...

Македонските Роми непожелни во Србија

А1 - 21.10.2010

Наместо на свадба во Германија, Езган Демиров заедно со синот и сопругата стигнал само до српската граница, од таму заедно со уште 18 други Роми бил вратен назад во Македонија.

Да се олесни интеграцијата на Ромите

Deutsche Welle - 21.10.2010

Во декларацијата од Стразбур за Ромите, усвоена на вчерашната конференција посветена на подобрувањето на положбата на Ромите во Европа, се потсетува на принципот на недискриминација и граѓански права.

Македонското претседателство очекува прифаќање на декларацијата за Ромите

МРТ - 21.10.2010

Доколку се успее да се изгласа декларацијата на чија изработка Mакедонското претседателство со Комитетот на министрите е активно вклучено, според министерот за надвоерешни работи Антонио Милошоски ...

Во Стразбур усвоена декларација за Ромите

Р.С.Европа - 21.10.2010

Ромите продолжуваат и понатаму да бидат социјално и економски маргиналзизирани во бројни региони на Европа, со што се доведува во прашање почитувањето на човековите права, се наведува во преамбулата ...

Усвоена декларацијата за социјална интеграција на Ромите

Курир - 21.10.2010

Генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд на средбата на високо ниво за положбата на Ромите, изјави дека Ромите се европски граѓани.

Ромите ќе ја затвораат границата со Србија

Н.Македонија - 21.10.2010

Кога прашавме зошто не можеме да ја поминеме границата, српските граничари ни кажаа само „момци довиѓења“, објаснува претседателот на невладината организација „Сао Рома“ од Штип, Рамадан Демиров, кој ...

Македонска иницијатива за расправа за состојбите на Ромите во Европа

А1 - 20.10.2010

Состојбата на Ромите во Европа ќе биде темата на конференцијата што денеска ќе се одржи во Стразбур по иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитетот ...

Зад проблемите се кријат-луѓе

Deutsche Welle - 20.10.2010

Во Стразбур се одржува конференција на високо ниво на која земјите-членки на Советот на Европа треба да ги договорат приоритетните акции, за да се подобри положбата на Ромите во Европа.

Милошоски:Потребна е политичка волја за подобра положба на Ромите во Европа

Канал5 - 20.10.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, кој претседава со конференцијата за подобрување на положбата на Ромите во Европа, свикана од македонското претседателство со Комитетот на ...

Советот на европа донесе декларација за Ромите на стариот континент

Телма - 20.10.2010

Политиката на француската влада за депортација на Ромите и полемиките што во земјите од Европската унија се развија по прашањето дали се работи за дискриминација и дали со тоа се загрозени човековите ...

Милошоски во Стразбур ќе претседава на Конференција за состојбата на Ромите во Европа

Канал5 - 20.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, денеска во Стразбур ќе ...

Свет - ЕУ нема да ја тужи Франција за бркање на Ромите

Вест - 20.10.2010

БРИСЕЛ, 20 октомври (Ројтерс) - Европската комисија вчера ги повлече заканите за преземање дисциплински мерки против Франција поради протерувањето на ромските мигранти откако Париз се согласи да ги ...

Мустафа: Борба против тивкиот апартхејд над Ромите

Макфакс - 20.10.2010

Решително да се бориме против омразата и предрасудите врз Ромите кои го хранат тивкиот апартхејд, како што тоа отворено го нарекуваат некои истакнати активисти и борци за човекови права во Европа, ...

Советот на Европа ја осуди дискриминацијата врз Ромите

Макфакс - 20.10.2010

Претставниците на 47-те земји членки на Советот на Европа денеска во Стразбур едногласно ја осудија дискриминацијата врз Ромите и нивната социјална и економска маргинализација, и ја усвоија ...

Усвоена декларацијата од Стразбур за Ромите

Сител - 20.10.2010

„Ромите продолжуваат и понатаму да бидат социјално и економски маргиналзизирани во бројни региони на Европа, со што се доведува во прашање почитувањето на човековите права и се спречува нивното ...

Македонија е позитивен пример за интеграција на Ромите

Курир - 20.10.2010

- Главниот проблем, не е недостигот на средства, туку политичка волја, нагласи Милошоски. Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, кој претседава со конференцијата за подобрување на ...

Советот на Европа ја осуди дискриминацијата врз Ромите

Форум - 20.10.2010

Претставниците на 47-те земји членки на Советот на Европа во Стразбур едногласно ја осудија дискриминацијата врз Ромите и нивната социјална и економска маргинализација, и ја усвоија „Стразбуршката ...

Македонска иницијатива за расправа за состојбите на Ромите во Европа

Алфа - 20.10.2010

Состојбата на Ромите во Европа ќе биде темата на конференцијата што денеска ќе се одржи во Стразбур по иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитетот ...

Во Стразбур почнува меѓународна конференција за проблеммите на социјалната интеграција на Ромите

МРТ - 20.10.2010

Во Советот на Европа денеска почнува меѓународна конференција на високо ниво посветена на проблемите на социјалната интеграција на Ромите.

Милошоски во Стразбур ќе претседава на Конференција за состојбата на Ромите во Европа

МРТ - 20.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, денеска во Стразбур ќе ...

Македонска иницијатива за расправа за состојбите на Ромите во Европа

Макфакс - 20.10.2010

Состојбата на Ромите во Европа ќе биде темата на конференцијата што денеска ќе се одржи во Стразбур по иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитетот ...

Конференција за положбата на Ромите во Европа

Р.С.Европа - 20.10.2010

Денеска во Стразбур ќе биде одржана конференција посветена на прашањата за положбата на Ромите во Европа, на иницијатива на македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски како ...

Во Стразбур почнува меѓународна конференција за проблеммите на социјалната интеграција на Ромите

Сител - 20.10.2010

Во Советот на Европа денеска почнува меѓународна конференција на високо ниво посветена на проблемите на социјалната интеграција на Ромите.

Милошоски во Стразбур иницира Конференција за Ромите

Inpress - 20.10.2010

Скопје/Стразбур, 20. октомври 2010 (ИНПРЕС) Ситуацијата на Ромите во Европа е темата на која денеска во Стразбур ќе се одржи Конференција .Иницијатори на оваа средба се македонскиот министер за ...

Милошоски во Стразбур ќе претседава на Конференција за состојбата на Ромите во Европа

Сител - 20.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, денеска во Стразбур ќе ...

Мустафа: Борба против тивкиот апартхејд над Ромите

Форум - 20.10.2010

Решително да се бориме против омразата и предрасудите врз Ромите кои го хранат тивкиот апартхејд, како што тоа отворено го нарекуваат некои истакнати активисти и борци за човекови права во Европа, ...

Потребно е превземање на конкретни активности за подобрување на состојбата на ромите

Курир - 20.10.2010

Македонскиот министер без ресор Неждет Мустафа, на денешната Kонференција посветена на Ромите, која се одржува во Стразбур, изјави дека е потребно да се превземат конкретни активности за подобрување ...

Македонска иницијатива за расправа за состојбите на Ромите во Европа

Форум - 20.10.2010

Состојбата на Ромите во Европа ќе биде темата на конференцијата што денеска ќе се одржи во Стразбур по иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитетот ...

Роми во група не смеат да патуваат преку Србија во ЕУ

Канал 77 - 20.10.2010

“Не знам во која држава живееме, каде да живееме ние Ромите. Затоа што со овој чин што го прават Србите ги кршат правата, односно ги дискриминираат Ромите на српската граница“, се жали Раман Демиров.

Европа да не следи за ромското прашање

Вечер Прес - 20.10.2010

Ние кога разговараме за Ромите, разговараме со Ромите како население, како политичари, како државни службеници, како луѓе кои се вклучени во образованието, изјави Милошоски во Стразбур Европа да го ...

Брисел нема да го казни Париз за Ромите

Н.Македонија - 20.10.2010

Европската комисија нема да поведе дисциплинска постапка против Франција поради протерувањето на Ромите, откако Париз се согласи да ги промени доселеничките закони, јави Ројтерс - Франција одговори ...

Малите заедници ги бараат своите права

Deutsche Welle - 19.10.2010

Во македонското мултиетничко општество како сите други заедници да се во сенка на доминантната малцинска-албанската. Сепак околу 20 насто од вкупното население им припаѓа на Власите, Турците, Ромите, ...

Милошоски и Мустафа во Стразбур против дискриминацијата на Ромите

Канал5 - 19.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и Генералниот Секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд, утре (20 октомври) во ...

Конференција за состојбата на Ромите во Европа на иницијатива на Милошоски

Курир - 19.10.2010

Утре во Стразбур ќе се одржи Конференција посветена на ситуацијата на Ромите во Европа, која што е иницирана од министерот за надворешни работи – Антонио Милошоски.

Милошоски ќе претседава на Конференција за состојбата на Ромите во Европа

Кирилица - 20.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд, денеска во Стразбур ќе ...

Милошоски во Стразбур ќе претседава со конференциј за состојбите на ромите во Европа

Форум - 19.10.2010

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски како претседавач со Комитет на министри на СЕ и Генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд, во среда (20 ...

Милошоски ќе претседава со конференцијата за Ромите

Нетпрес - 19.10.2010

Конференција посветена на прашањата за ситуацијата на Ромите во Европа ќе се одржи утре во Старзбур. Со неа ќе претседава македонскиот шеф на дипломатија Антонио Милошоски.

Музејска поставка за соживотот меѓу Македонците и Ромите

Дневник - 18.10.2010

Заедничкиот живот на Ромите и Македонците во Крива Паланка ќе биде првата постојана историска поставка во Градскиот музеј во оваа општина.