TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матурантите и Министерството за образование се спогодија за државна матура со 2 интерни и 2 екстерни предмета

Сакам да кажам - 14.02.2021

Матурантите кои бојкотираа настава и бараа скратена програма за државна матура и Министерството за образование и наука (МОН) постигнаа компромис и се договорија да се полагаат 4 испити, 2 екстерни и 2 интерни.

МОН: Прифатлив е компромисот за државната матура

360 степени - 14.02.2021

За Министерството за образование и наука прифатливо е компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Предложениот модел велат е во интерес на сите матуранти и со него се задржува ...

Средношколците се согласуваат на компромисното решение, договорено со премиерот Заев

Канал5 - 14.02.2021

Вчера Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговаравме на нашата последна средба со премиерот Заев, се наведува во соопштението од Сојузот на средношколците.

Средношколците прифатија компромис: МОН ќе треба да исполни три услови

Фокус - 14.02.2021

Сојузот на средношколци го прифати решението за државната матура за кое разговараa на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Тасев, а кое подразбира да се полагаат два екстерни и два интерни испити, ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Алсат-М - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Средношколците прифатија компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

360 степени - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Телма - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Средношколците се согласија на компромис - матура со два екстерни и два интерни испити

24 Вести - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Средношколците се согласија на компромис – ќе се полага матура со два екстерни и два интерни испити

ТВ21 - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

ТВ21 - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Средношколците постигнаа компромисно решение за матурата

Независен - 14.02.2021

Вчера Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговаравме на нашата последна средба со премиерот Заев, се наведува во соопштението од Сојузот на средношколците.

Средношколците се согласија на матура со два екстерни и два интерни испити

+инфо - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Компромис меѓу власта и средношколците – матура со два екстерни и два интерни испита

А1 On - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Два екстерни и два интерни испити на матура: Средношколците постигнаа компромисно решение за матурата

Слободен Печат - 14.02.2021

Вчера Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговаравме на нашата последна средба со премиерот Заев, се наведува во соопштението од Сојузот на средношколците.

Средношколците прифатија компромис, а МОН ќе треба да исполни три услови

Нетпрес - 14.02.2021

Матурантите го прифатија решението кое го договараа на средба со премиерот Зоран Заев, соопшти Сојузот на средношколци. -Искрено веруваме дека компромисот што го постигнавме ги задоволува нашите два клучни принципи: квалитетот на образованието и ...

Два екстерни и два интерни испити на матура – решението со кое се согласи Сојузот на средношколци

Радио МОФ - 14.02.2021

Еден екстерен испит помалку на државната матура, односно да се полагаат само два екстерни и два интерни испити, е предлогот што го прифати Сојузот на средношколци по нивното Генерално собрание кое се одржа вчера.

Средношколците го прифатија решението за државната матура за кое разговарале со Заев и Зајкова

Нова ТВ - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека вчера – на 13 февруари 2021 година – Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговаравме на нашата последна средба со премиерот Заев, пратеничката ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Сител - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Средношколците се согласија на компромис, матура со два екстерни и два интерни испити

МКД - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Слободен Печат - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

ММС - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Сител - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Министерството за образование и средношколците се договорија за државната матура

Макфакс - 14.02.2021

Министерството за образование и наука известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Од МОН велат дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

OhridNews - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

МОН: Прифатливо е компромисното решение за начинот на полагање на државната матура

Нова ТВ - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Независен - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Средношколците дојдоа до компромис со Владата – Планираат да испратат 3 нови услови

Скопје24 - 14.02.2021

Решението за државната матура за кое разговараa на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Тасев, беше прифатено од страна на Сојузот на средношколци.

МОН го прифаќа компромисот за државната матура постигнат меѓу премиерот Заев и средношколците

А1 On - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Средношколците прифатија компромис: МОН ќе треба да исполни три услови

Press24 - 14.02.2021

Матурантите го прифатија решението кое го договараа на средба со премиерот Зоран Заев, соопшти Сојузот на средношколци. -Искрено веруваме дека компромисот што го постигнавме ги задоволува нашите два клучни принципи: квалитетот на образованието и ...

Министерството за образование го прифаќа компромисното решение за државната матура

Нетпрес - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Постигнат компромис: на државната матура ќе се полагаат два екстерни и два интерни испити

Иновативност - 14.02.2021

Сојузот на средношколци го прифати решението за државната матура за кое разговараa на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Зајкова и советникот на премиерот Тасев, а кое подразбира да се полагаат два екстерни и два интерни испити, односно ...

Средношколците постигнаа компромисно решение за матурата

Либертас - 14.02.2021

Сојузот на средношколци ја информира јавноста дека вчера – на 13 февруари 2021 година – Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговарале на последната средба со премиерот Заев, ...

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Либертас - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

За МОН прифатлив е компромисот за државната матура

Мета - 14.02.2021

Прифатливо е компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци, соопшти Министерството за образование и наука. Оттаму уверуваат дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, пришто ...

Министерството за образование и средношколците се договорија за државната матура

MTM - 14.02.2021

Министерството за образование и наука известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Од МОН велат дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

iPortal - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Бриф - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Матурантите го прифатија предлогот на Владата на државната матура да се полагаат два екстерни и два интерни испити

Мета - 14.02.2021

Сојузот на средношколци го прифати решението за државната матура за кое разговараa на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Зајкова и советникот на премиерот Тасев, а кое подразбира да се полагаат два екстерни и два интерни испити, односно ...

Министерството за образование го прифаќа компромисното решение за државната матура

Република - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

24Инфо - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

МОН и средношколците се договорија за државната матура

Н.Македонија - 14.02.2021

Министерството за образование и наука (МОН) известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Од МОН велат дека предложениот модел е во интерес на сите ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Опсервер - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

МОН: Прифатлив е моделот за државната матура, го задржуваме стандардот и е во интерес на сите матуранти

Frontline - 14.02.2021

Уште утре Матурскиот одбор ќе ги разгледа сите прашања кои произлегуваат од предложените услови, по што ќе се воспостави методологијата за полагање на државната матура. Министерството за образование и наука известува дека е прифатливо компромисното ...

Средношколците прифатија компромис: МОН ќе треба да исполни три услови

Република - 14.02.2021

Матурантите го прифатија решението кое го договараа на средба со премиерот Зоран Заев, соопшти Сојузот на средношколци. , се вели во соопштението од Сојузот на средношколци. Сепак, претседатело на Сојузот, Бленди Ходаи за Прес24 појаснува кои услови ...

Вечерен преглед: Компромис меѓу матурантите и МОН за државната матура -два екстерни и два интерни предмети, Пандев бара ...

Frontline - 14.02.2021

МОН : Прифатлив е моделот за државната матура, го задржуваме стандардот и е во интерес на сите матуранти. Уште утре Матурскиот одбор ќе ги разгледа сите прашања кои произлегуваат од предложените услови, по што ќе се воспостави методологијата за ...

Средношколците попуштија, прифатија козметички компромис за матурата

Денешен - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

МОН: Прифатливо е компромисното решение за начинот на полагање на државната матура

Локално - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Министерството за образование и средношколците се договорија за државната матура

Centar - 14.02.2021

Министерството за образование и наука известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Од МОН велат дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а ...

Средношколците го прифатија решението за државната матура за кое разговарале со Заев и Зајкова

Локално - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека вчера – на 13 февруари 2021 година – Генералното собрание на Сојузот донесе одлука да го прифати решението за државната матура, за кое разговаравме на нашата последна средба со премиерот Заев, пратеничката ...

МОН и средношколците се договорија за државната матура

Скопје1 - 14.02.2021

Министерството за образование и наука известува дека е прифатливо компромисното решение за начинот на полагање на државната матура коешто го прифати и Сојузот на средношколци. Од МОН велат дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а ...

Компромисното решение за државната матура прифатливо и за МОН

Опсервер - 14.02.2021

Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од МОН соопштија дека предложениот модел е во интерес на сите матуранти, а Република ...

Средношколците се согласија на компромис – матура со два екстерни и два интерни испити

Frontline - 14.02.2021

Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и советникот на премиерот Ѓорѓи Тасев.

Предложени две опции за државна матура на дебатата во Собранието

ТВ21 - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата во Собранието

24 Вести - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики - матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

На повидок решение за полагањето на матурата – се нудат две опции

Фокус - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

На повидок компромис: Во игра две опции за државна матура

Deutsche Welle - 12.02.2021

Да се полагаат само два екстерни предмети, а за интерните да се впише просечна оценка или да се полагаат два екстерни предмета и два интерни, но во скратен обем. Ќе се постигне ли компромис за полагање на државната матура, откако барањата на ...

Две опции за државната матура – се чека одговор од средношколците, од МОН и од Владата

360 степени - 12.02.2021

Од предвидените четири предмети, да се полагаат само двата екстерни, додека за интерните предмети да се впише просечната оценка од четиригодишното школување или да се полагаат два екстерни предмета и два интерни, но во скратен обем Две опции се ...

На матурантите им беа дадени две опции за полагање на државна матур

Алсат-М - 12.02.2021

Во јавната дебата во клубот за младински прашања и политики во Собрание се дебатираше за државната матура. Еден од предлозите што произлезе од оваа дебата е матурантите да полагаат два екстерни испити, а да имаат два интерни предмети, чија просечна ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Канал5 - 12.02.2021

На потег се Средношколската унија, Владата и МОН. По собраниската дебата со средношколците за Концептот за полагањето на државната матура, наметнавме две предлог решенија кои беа изложени пред средношколците, а во писмено образложена форма ќе бидат ...

Можен расплет со средношколската криза

24 Вести - 12.02.2021

На повидок компромис за државната матура- барањата на матурантите денеска влегоа во Законодавниот дом. По денешната јавна дебата, Парламентарниот клуб на младински политики предложи две варијанти на полагање, за кои не се потребни законски измени.

На повидок решение за полагање на државната матура

Канал5 - 12.02.2021

На повидок конечно решение за концептот и полагањето на државната матура по денешната дебата во Собранието. Од клубот на младински политики се предложени две опции. Матурантите да полагаат два екстерни испити, а за интерните да се изведе средна ...

Матурата пред компромис?!

Телма - 12.02.2021

Матурантите да полагаат два екстерни испити, а за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години.Ова е компромисот што го нуди Парламентарниот Клуб за младински политики, а е прифатлив и за матурантите.

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Канал5 - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

На повидок компромис за матурата

Телма - 12.02.2021

Парламентарниот Клуб на младински политики предлага две варијанти. Едната, матурантите да полагаат два интерни испити, а за двата екстерни да се изведе средна оценка од четирите години. Другата: да се полагаат четирите предмети по скратена програма.

Пратениците ќе дабатираат за двете опции за државната матура

+инфо - 12.02.2021

Пратеничката од ЛДП Моника Зајкова изјави дека предложните опции би требало да бидат прифатливи за сите засегнати страни, и за матурантите, и за МОН и Владата, посочувајќи дека тоа се оптимални предлог-решенија кои се отвориле на денешната дебата.

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Независен - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

На повидок компромис за матурата

Скопје24 - 12.02.2021

Парламентарниот Клуб на младински политики предлага две варијанти. Едната, матурантите да полагаат два интерни испити, а за двата екстерни да се изведе средна оценка од четирите години. Другата: да се полагаат четирите предмети по скратена програма.

Предложени две опции за државната матура на дебатата во Собранието

ММС - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Две опции за државна матура: Два екстерни испита и просечна оценка за интерните или полагање по скратени програми

Слободен Печат - 12.02.2021

Две опции за државна матура се предложени на дебатата што се одржа денеска во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

МКД - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Сител - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Слободен Печат - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата во Собранието

Независен - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Дебата во Собранието: Се бара решение за полагање на матурата, на маса два предлога

Факултети - 12.02.2021

Ние предлагаме да се полага задолжително мајчин јазик (екстерен предмет) и другите да се изборни - вториот да е математика или странски јазик, и уште два изборни предмети. На факултетите веќе постои оваа формула која ја применуваат при упис, па нема ...

Понудени две решенија за полагањето на државната матура

Р.С.Европа - 12.02.2021

На средношколците им се понудени две решенија за државната матура: да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во средно образование или да ги полагаат предметите по скратени програми.

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура- на потег се Средношколската унија, Владата и МОН

Press24 - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Слободен Печат - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура што беа изложени пред средношколците во писмена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука (МОН) и до Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП, Моника ...

На матурантите од средно медицинско им се нуди работа, скоро никој не прифаќа

Слободен Печат - 12.02.2021

И покрај тоа што секоја година матурираат по околу 600 ученици само од средното медицинско училиште, „Д-р Панче Караѓозов“ во Скопје, здравствените установи имаат проблем да обезбедат медицински, стоматолошки сестри и лаборанти.

Средношколците добија прифатлива понуда

Сител - 12.02.2021

На матура да се полагаат два екстерни предмети, а од двата интерни да се заклучи просечна оценка за сите 4 години - ова е прифатлива опција за матурантите, за која се дебатираше на јавната расправа во Собрание.

Средношколскиот сојуз викендов ќе бира една од двете можности за полагање матура

Слободен Печат - 12.02.2021

Иако не се постигна конечно решение, генерално се разработуваа два предлога за државната матура, вели пратеникот Бојан Стојаноски за „Слободен печат“, ои расправата што се одржа на иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики.

На матурантите им се случува вистински хаос

Слободен Печат - 12.02.2021

Секоја година има дополнителни часови за државната матура, секогаш било така, учениците се информирани што ќе се полага, се држат онлајн и дополнителни вежби, иако тоа не е доволно за да добијат трајно знаење, вели професорката по филозофија и етика ...

Зајкова: Со средношколците разработивме две опции за решавање на проблемот со државната матура

Макфакс - 12.02.2021

По собраниската дебата со средношколците за полагањето на државната матура, наметнавме две предлог решенија кои во писмена форма ќе бидат испратени и до Министерството за образование и Владата, од каде се надеваме на позитивен одговор, посочи ...

Во Собранието дебата за матура

Press24 - 12.02.2021

Во Собранието денеска ќе се одржи дебата за полагањето на државата матура на иницијатива на Клубот за младински прашања и политики. Како што е најавено, на дебатата ќе присуствуваат претставници на Сојузот на средношколци, претставник на ...

Ходаи: Речиси цела година немаме влезено во училница

Press24 - 12.02.2021

Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи пред почетокот на јавната расправа во Собранието во изјава за Сител рече дека средношколците речиси цела година немаат влезено во училница и тоа е главниот аргумент зошто бараат кратење на ...

Во Собранието се дебатираше за две опции за начинот на полагање на државна матура

Сител - 12.02.2021

Да се полагаат два екстерни, а од два интерни предмети да се извлече просечна оценка за сите 4 години-ова е прифатливо решение за средношколците, по денешната јавна расправа во Собранието.

На повидок решение за полагањето на матурата – се нудат две опции

Либертас - 12.02.2021

Пратеничката од ЛДП Моника Зајкова изјави дека предложните опции би требало да бидат прифатливи за сите засегнати страни, и за матурантите, и за МОН и Владата, посочувајќи дека тоа се оптимални предлог-решенија кои се отвориле на денешната дебата.

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Вечер Прес - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Либертас - 12.02.2021

– На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата  во Собранието

Вечер Прес - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата во Собранието

Кајгана - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

На матурантите им се случува вистински хаос

Скопје инфо - 12.02.2021

Секоја година има дополнителни часови за државната матура, секогаш било така, учениците се информирани што ќе се полага, се држат онлајн и дополнителни вежби, иако тоа не е доволно за да добијат трајно знаење, вели професорката по филозофија и етика ...

Матурантите викендов ќе одлучат која од понудените две опции за државна матура ќе ја прифатат

Мета - 12.02.2021

На државната матура, матурантите да полагаат два екстерни испита, додека за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години или пак, да се полагаат четири предмети по скратени програми.

Министерката Царовска во самоизолација поради контакт со позитивно лице на ковид-19

Мета - 12.02.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е во изолација поради контакт со позитивно лице на корона вирус. Поради тоа, на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински прашања и политики, која што треба да се одржи ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

24Инфо - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Мила Царовска оди во изолација

PressingTV - 12.02.2021

Поради контакт со заразено лице министерката за образование и наука Мила Царовска оди во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Се одложуваат сите нејзини најавени средби за следниве денови.

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Frontline - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата во Собранието

Frontline - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Зајкова: Разработивме две опции за решавање на проблемот со државната матура

Н.Македонија - 12.02.2021

По собраниската дебата со средношколците за полагањето на државната матура, наметнавме две предлог-решенија, кои во писмена форма ќе бидат испратени и до Министерството за образование и до Владата, од каде што се надеваме на позитивен одговор, ...

Министерката Царовска во самоизолација

Expres - 12.02.2021

Поради контакт со позитивно лице, министерката за образование и наука Мила Царовска е во изолација, информираат од министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од клубот на младински прашања и ...

Зајкова: Се слушна гласот на средношколците, блиску сме до компромисно решение

Локално - 12.02.2021

По собраниската дебата со средношколците за Концептот за полагањето на државната матура, наметнавме две предлог решенија кои беа изложени пред средношколците, а во писмено образложена форма ќе бидат испратени и до Министерството за образование и ...

Зајкова: Предложени се две опции за матура, ова е пример за компромисно решавање на општествените проблеми

Република - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура што беа изложени пред средношколците во писмена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука (МОН) и до Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП, Моника ...

Две опции за државната матура – се чека одговор од средношколците, од МОН и од Владата

Frontline - 12.02.2021

Од предвидените четири предмети, да се полагаат само двата екстерни, додека за интерните предмети да се впише просечната оценка од четиригодишното школување или да се полагаат два екстерни предмета и два интерни, но во скратен обем.

Две опции за компромис околу државната матура, решение за викендов

Република - 12.02.2021

Матурантите да полагаат два екстерни испита, додека за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години или да се полагаат четири предмети од државната матура по скратени програми, се двете опции околу кои се очекува да биде постигнат ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Frontline - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

24Инфо - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

На маса ставени две опции за полагањето на државната матура, за средношколците прифатлива една од нив

MakPress - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

MakPress - 12.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата во Собранието

Опсервер - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

MakPress - 12.02.2021

На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура, на потег се Средношколската унија, Владата и МОН

Скопје1 - 12.02.2021

По собраниската дебата со средношколците за Концептот за полагањето на државната матура, наметнавме две предлог решенија кои беа изложени пред средношколците, а во писмено образложена форма ќе бидат испратени и до Министерството за образование и ...

Зајкова: На повидок е прифатливо решение за државната матура

Опсервер - 12.02.2021

Двете предлог-решенија за државната матура кои беа изложени пред средношколците, во писмено образложена форма ќе бидат пратени и до Министерството за образование и наука и Владата и се надеваме на позитивен одговор, изјави пратеничката од ЛДП Моника ...

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Опсервер - 12.02.2021

– На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде органзиирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на државната матура. На дебатата ќе присуствуваат и претставници на Сојузот на ...

Две опции за државната матура предложени на дебатата  во Собранието

24Инфо - 12.02.2021

Две опции се предложени на дебатата за државната матура што денеска ја организираше собранискиот Клуб за младински прашања и политики – матурантите да полагаат два екстерни испита, а за интерните да добијат просечна оценка од четирите години во ...

Ќе ја заобиколат ли пратениците министерката Царовска за матурата?

Скопско Ехо - 12.02.2021

Дебата за полагањето на државната матура ќе се одржи денеска во македонскиот парламент на иницијатива на Клубот за младински прашања и политики. Како што е најавено, на дебатата ќе присуствуваат пратеници, претставници на Сојузот на средношколци, ...

Две опции за компромис околу државната матура, решение за викендов

Скопско Ехо - 12.02.2021

Матурантите да полагаат два екстерни испита, додека за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години или да се полагаат четири предмети од државната матура по скратени програми, се двете опции околу кои се очекува да биде постигнат ...

Во Собранието ќе се дебатира за државната матура

Локално - 12.02.2021

Денеска ќе се одржи дебата за полагањето на државата матура на иницијатива на Клубот за младински прашања и политики во Собранието. Како што е најавено, на дебатата ќе присуствуваат претставници на Сојузот на средношколци, претставник на ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

24 Вести - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација по контакт со позитивно лице на коронавирус

ТВ21 - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на ковид-19

Канал5 - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат од министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од клубот на младински прашања и ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со ковид-позитивен

360 степени - 11.02.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, поради контакт со лице на ковид-19 е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради ова, се одложуваат сите нејзини најавени средби за следниве денови.

Царовска во изолација откако имала контакт со лице заразено со корона вирус

Фокус - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Алсат-М - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со заразено лице од ковид-19

Р.С.Европа - 11.02.2021

Mинистерката за образование и наука, Мила Царовска оди во изолација, поради контакт со позитивно лице на ковид 19, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа се одложуваат сите нејзини најавени средби за наредните денови.

Министерката Царовска во изолација поради контакт со лице позитивно на ковид-19

ММС - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација: Нема да учествува на расправата за матура во Собранието

Сител - 11.02.2021

Министерката за образование Мила Царовска е во изолација поради контакт лице заразен со вирусот Ковид-19. Поради тоа, таа утре нема да учествува на расправата за моделот за полагање на државата матура.

Царовска во изолација - нема да се сретне со матурантите во Собрание

Press24 - 11.02.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е во домашна изолација поради контакт лице инфицирано со вирусот Ковид-19, дознава Прес24. Таа утре нема да учествува на јавната расправа за моделот на полагање на државната матура, која во 11:00 ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на коронавирус

Нетпрес - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Поради контакт со позитивно лице на ковид-19: Министерката Царовска во изолација

Слободен Печат - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука (МОН) . Поради тоа, на утрешната јавна дебата за државната матура организирана од Клубот ...

Мила Царовска во изолација, била во контакт со лице позитивно на коронавирусот

А1 On - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински прашања и ...

Царовска оди во изолација, имала контакт со заразен од ковид-19

+инфо - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација по контакт со заразен од Ковид-19

Независен - 11.02.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е во домашна изолација поради контакт лице инфицирано со вирусот Ковид-19, јавија неколку медиуми. Таа утре нема да учествува на јавната расправа за моделот на полагање на државната матура, која во ...

Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација

МКД - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Либертас - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на COVID-19

Кајгана - 11.02.2021

Министерката Мила Царовска е во изолација поради контакт со заразен од коронавирусот. Министерката за образование и наука Мила Царовска, поради контакт со позитивно лице, е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука.

Мила Царовска оди во изолација

Фактор - 11.02.2021

Поради контакт со заразено лице, министерката за образование и наука, Мила Царовска оди во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Се одложуваат сите нејзини најавени средби за следниве денови.

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Скопје инфо - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Вечер Прес - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на коронавирус

Точка - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

еМагазин - 11.02.2021

Министерката за образование и наука, поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука (МОН). Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински прашања и ...

Министерката Царовска во изолација

Н.Македонија - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). Поради тоа, на утрешната јавна дебата за државната матура организирана од Клубот на ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Опсервер - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација поради контакт лице заразено со Ковид-19

Скопје1 - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Курир - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

24Инфо - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Министерката Царовска во изолација поради контакт со позитивно лице на Ковид-19

Frontline - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински прашања и ...

Царовска во изолација

Република - 11.02.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска поради контакт со позитивно лице е во изолација, информираат за МИА од Министерството за образование и наука. Поради тоа на јавната дебата за државната матура организирана од Клубот на младински ...

Царовска во изолација поради контакт со лице заразено со Ковид 19

Локално - 11.02.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска според извори на МИА, се наоѓа во изолација, поради контакт со лице заболено од Ковид 19. Како што е познато, поради тоа, се одложуваат сите средби и активности најавени за текот на следните денови.

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

Канал5 - 10.02.2021

Според МОФ, потребен е и дополнителен термин за полагање во текот на месец јули – првично наменет за ученици кои биле спречени да полагаат во јуни. Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура ...

МОФ: Итно информирање на учениците за матурските испити и дополнителен термин за полагање

Слободен Печат - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

МОФ бара навремени информации, часови за подготовка и дополнителен термин за полагање матурски испит

Радио МОФ - 10.02.2021

Младински образовен форум (МОФ) побара навремени и целосни информации за матурските испити и изрази загриженост за процесот на спроведување на полагањето на државната матура во текот на учебната 2020/2021 година.

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

А1 On - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

Нова ТВ - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

Жално е што Царовска нема слух за барањата за матурантите

Нетпрес - 10.02.2021

На Зоран Заев не може да му се верува кога вели дека низ дијалог ќе се изнаоѓа компромисно решение во поглед на барањата за државната матура. Ако Заев има навистина искрени заложби тогаш заедно со Царовска нека го поддржат Предлог-законот за ...

Заев манипулира со матурантите, дури два месеца му треба за да ги забележи незадоволните средношколци

Нетпрес - 10.02.2021

По средбата на средношколците-штрајкувачи со премиерот Зоран Заев, ситуацијата со полагањето на матурата остана статус кво. По завршувањето на состанокот премиерот најави дека ќе се потруди да изнајде решение, но кога и на кој начин не соопшти.

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

Независен - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Скопје инфо - 10.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

МОФ: Итно информирање на учениците за матурските испити и дополнителен термин за полагање

Либертас - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

Сојузот на средношколци се сретна со премиерот: Заев има волја за решение, дали има и Царовска?

Вечер Прес - 10.02.2021

„Постои волја од страна на премиерот Заев да се најде решение, за разлика од министерката Царовска која не сака да дискутира за можни компромисни решенија и е многу децидна“, изјави по средбата со премиерот претседателот на Сојузот на средношколци ...

МОФ: Во сите училишта да се организираат часови за информирање и подготовка за матурските испити

Мета - 10.02.2021

При одржувањето на државна матура, клучен приоритет треба да бидат здравјето, безбедноста и информираноста на сите вклучени во процесот на подготовка и полагање: учениците, наставниот и административниот кадар, техничкиот персонал, како и ...

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

24Инфо - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

МОФ: Државната матура е важна, но најважно е здравјето на учениците во време на епидемија

Денешен - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Заев е искрен, нека ги поддржи нашите предлози за матурата

PressingTV - 10.02.2021

На Зоран Заев не може да му се верува кога вели дека низ дијалог ќе се изнаоѓа компромисно решение во поглед на барањата за државната матура. Ако Заев има навистина искрени заложби тогаш заедно со Царовска нека го поддржат Предлог-законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Заев има искрени заложби, да ги поддржи законските измени предложени од ВМРО-ДПМНЕ за матура

Курир - 10.02.2021

На Зоран Заев не може да му се верува кога вели дека низ дијалог ќе се изнаоѓа компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

МОФ изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата

MakPress - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

За разлика од Царовска која не сака да дискутира, Заев има волја да се најде решение, велат средношколците

MakPress - 10.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

Frontline - 10.02.2021

Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат часови за информирање и подготовка на учениците за матурските испити.

Заев манипулира со матурантите, по два месеци виде дека постојат незадоволни средношколци

Курир - 10.02.2021

По средбата на средношколците-штрајкувачи со премиерот Зоран Заев, ситуацијата со полагањето на матурата остана статус кво. По завршувањето на состанокот премиерот најави дека ќе се потруди да изнајде решение, но кога и на кој начин не соопшти.

Заев е отворен за компромис околу матурата, ќе се согласи ли непопустливата Царовска?

Скопско Ехо - 10.02.2021

Ќе има ли наскоро крај на неизвесноста околу полагањето матура? Министерката Мила Царовска не им попушташе на барањата на матурантите, но сега во сето тоа се вклучи и премиерот Зоран Заев.

Премиерот оптимист, матурантите велат дека постои волја за компромис

Локално - 10.02.2021

Еден од можните компромиси за да се реши проблемот со матурантите е да полагаат 3 предмети, наместо два како што бараа до сега, односно да се укине еден интерен или еден екстерен испит. -Постои волја кај премиерот за решавање на проблемот со начинот ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Фокус - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Заев по средбата со средношколците: Владата е отворена за дијалог за наоѓање решение

ТВ21 - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение, во споротивно ќе кампуваме пред МОН и ќе има притисок од амбасади

Фокус - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев: Владата е отворена за изнаоѓање компромисно решение на барањата за државна матура

Канал5 - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура. Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Алсат-М - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Ходаи по средбата со Заев: Има волја, дискутиравме кои се можните решенија за матурата, ако нема ќе кампуваме

360 степени - 09.02.2021

Заев им рекол на средношколците дека се свесни оти во време на коронакриза треба да им се излезе во пресрет и со дијалог да се дојде до компромис Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, вели дека има волја кај премиерот Зоран Заев за ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

ТВ21 - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение, во спротивно ќе кампуваме пред МОН и ќе има притисок од амбасади

24 Вести - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Алсат-М - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

24 Вести - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Матурантите денеска во 16 часот ќе се сретнат со премиерот Зоран Заев

Канал5 - 09.02.2021

Матурнатите денеска во 16 часот ќе се сретнат со премиерот Зоран Заев, ова за Канал 5 го изјави лидерот на Средношколскиот сојуз, Бленди Ходаи. Тој вели дека ќе побараат од премиерот поддршка за измена на законот за средно образование .

Бленди Ходаи: Нема да дозволиме партизација на Средношколскиот сојуз

24 Вести - 09.02.2021

„Матурантите се вратија на настава, го прекинавме бојкотот по средбите со пратениците. Уживаме поддршка од 70 пратеници, за да не губиме од наставата одлучивме да се вратиме на настава. Лобиравме да се стави на дневен ред предлог законот за ...

Заев: Свесни сме дека во време на корона криза е потребно да излеземе во пресрет на средношколците

Фокус - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Сојузот на средношколци попладне на средба со премиерот Заев

ТВ21 - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Сојузот на средношколци на преговори со Заев

А1 On - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци ќе се сретнат премиерот Зоран Заев. Сојузот вчера прати писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат за државната матура.

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

Нова ТВ - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев ги поддржа средношколците да се најде компромис за матурата

Независен - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Бленди Ходаи: Нема да дозволиме партизација на Средношколскиот сојуз

Нетпрес - 09.02.2021

„Матурантите се вратија на настава, го прекинавме бојкотот по средбите со пратениците. Уживаме поддршка од 70 пратеници, за да не губиме од наставата одлучивме да се вратиме на настава. Лобиравме да се стави на дневен ред предлог законот за ...

Ходаи: Ако нема решение на проблемот со државната матура, ќе има камп пред МОН од 1 март

Слободен Печат - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука, Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некакво ешение за проблемот со државната матура за да не губат време матурантите кои планираат да се ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Сител - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Press24 - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

И покрај препораките на експертите за заедничко решение Царовска не попушта, матурантите во март ќе кампуваат пред МОН

Нетпрес - 09.02.2021

Министерката за образование Мила Царовска не попушта и децидно останува на ставот дека матурата ќе се одржи според постоечките закони. Матурантите освен што бараат средба со премиерот Зоран Заев, во март планираат да кампуваат во шатори пред МОН.

Средношколците попладне со премиерот Заев ќе разговараат за државната матура

МКД - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе имаат средба со премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање да разговараат за државната ...

Заев: Отворени сме преку дијалог да најдеме компромисно решение за барањата на средношколците за државната матура

Слободен Печат - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и натамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона-кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Сојузот на средношколци денеска на средба со Заев

Р.С.Европа - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци, предводени од претседателот Бленди Ходаи, денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да ...

Ходаи: За разлика од Царовска, Заев има волја да се најде решение за проблемот со матурата

МКД - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев: Низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Нова ТВ - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Заев се сретна со средношколците, им кажа дека Владата е отворена за компромис околу државната матура

А1 On - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

„Ни мое, ни твое“ – можен епилог на матурантската сага

Press24 - 09.02.2021

„Ние мое, ни твое“ е можен епилог на матурантската сага во борбата за полагање помалку предмети за државна матура. По средбата со премиерот Зоран Заев, претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи рече дека за разлика од министерката Мила ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Заев е искрен, нека ги поддржи нашите предлози за матурата

+инфо - 09.02.2021

На Зоран Заев не може да му се верува кога вели дека низ дијалог ќе се изнаоѓа компромисно решение во поглед на барањата за државната матура. Ако Заев има навистина искрени заложби тогаш заедно со Царовска нека го поддржат Предлог-законот за ...

Можен ли е договор меѓу матурантите и Владата? - Премиерот оптимист

Сител - 09.02.2021

Без договор заврши двочасовната средба меѓу матурантите и премиерот во Владата. Сепак, постои оптимизам да се реши проблемот околу начинот за полагањето на државната матура, вели претседателот на Сојузот на средношколци Бледи Ходаи.

Средношколците по средбата со Заев велат дека ако нема решенија, тие започнуваат со кампување

+инфо - 09.02.2021

Од кабинетот на Заев велат дека на средбата се разговарало за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни програми.

Владата и Сојузот на средношколци уверени во изнаоѓање компромисно решение околу државната матура

OhridNews - 09.02.2021

Владата и средношколците веруваат во изнаоѓање решение околу концептот на полагање државна матура. Оптимизмот беше споделен од двете страни по средбата што се одржа вечерва во Владата. Премиерот Заев, прими претставници на Сојузот на средношколци, ...

Владата отворена за дијалог за државната матура

Р.С.Европа - 09.02.2021

Премиерот Зоран Заев по средбата со претставници на Сојузот на средношколците соопшти дека низ дијалог треба да се изнајде компромисни решенија. На средбата, информираат од владината прес-служба, средношколците, како претставници на Сојузот му ги ...

Ходаи: Заев има волја за изонаоѓање на решение со матурантите

Слободен Печат - 09.02.2021

Од странана премиерот Зоран Заев постои волја за дасе изнајде решение за нашиот проблем со МОН, вели за ,,Слободен печат” лидерот на средношколскиот Сојуз Бленди Ходаи, по денешната средба со премиерот Тој истакна дека наредните денови ќе се даде ...

Ако нема решение до крајот на месецов, почнуват со кампување – Заврши средбата на средношколците со Заев

ММС - 09.02.2021

Ако до крајот на февруари не се изнајде решение за државната матура ќе кампуваме со шатори пред Министерството за образование и наука. Ова го утврдивме пред два дена и ќе го реализираме ако нема компромис од Владата и Собранието – изјави попладнево ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Заев е искрен, нека ги поддржи нашите предлози за матурата

Press24 - 09.02.2021

На Зоран Заев не може да му се верува кога вели дека низ дијалог ќе се изнаоѓа компромисно решение во поглед на барањата за државната матура. Ако Заев има навистина искрени заложби тогаш заедно со Царовска нека го поддржат Предлог-законот за ...

Средношколците денес на средба со Заев, ќе разговараат за државната матура

МКД - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

ММС - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Средношколците на средба со Заев, попрво ќе кампуваат отколку да фатат книга

Независен - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Мартовско кампување пред МОН, ако нема промени во матурата

Р.С.Европа - 09.02.2021

Сојузот на средношколци и Министерството за образование и наука и натаму не наоѓаат компромис за матурскиот испит. Матурантите очекуваат пратениците да го изменат Законот за средно образование, но ако не се случи тоа најавија кампување пред МОН.

Заев на средба со средношколците: Владата е отворена за компромисно решение за државната матура

Макфакс - 09.02.2021

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со претставници на Сојузот на средношколци што се одржа на нивна иницијатива.

Ходаи: Ќе побараме поддршка од премиерот, ако не ја добиеме ќе кампуваме пред МОН

Нова ТВ - 09.02.2021

Ние сме сигурни дека ја уживаме поддршката на повеќе од 70 пратеници, за да не губиме од наставата и да се подготвиме за матура за полагање на два предмета го прекинавме бојкотот.Денеска во 16 часот ќе имаме средба со премиерот Зоран Заев каде ќе ги ...

Матурантите денеска во 16 часот ќе се сретнат со премиерот Заев

Слободен Печат - 09.02.2021

Матурнатите денеска во 16 часот ќе се сретнат со премиерот Зоран Заев, информира за „Слободен печат“ лидерот на Средношколскиот сојуз, Бленди Ходаи. Матурантите и натаму не можат да најдат заеднички јазик со МОН, а оттаму пак не попуштаат и стојат ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

Либертас - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Вечер Прес - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Зоран Заев

iPortal - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Ќе се бара компромисно решение за државната матура

Тера - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Либертас - 09.02.2021

– Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

Вечер Прес - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромисно решение за државната матура

Точка - 09.02.2021

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со претставници на Сојузот на средношколци што се одржа на нивна иницијатива.

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Скопје инфо - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Заев: Низ дијалог да најдеме компромисно решение за барањата за државната матура

iPortal - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Либертас - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

iPortal - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромисно решение за државната матура

MTM - 09.02.2021

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со претставници на Сојузот на средношколци што се одржа на нивна иницијатива.

По средбата со премиерот, матурантите велат дека постои волја за компромис

Мета - 09.02.2021

По средбата со премиерот Зоран Заев, претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи посочи дека постои волја за компромис. Тие бараат да полагаат скратена програма за полагање на државна матура со образложение дека немале доволно време да ги ...

Бленди Ходаи: Нема да дозволиме партизација на Средношколскиот сојуз

Либертас - 09.02.2021

„Матурантите се вратија на настава, го прекинавме бојкотот по средбите со пратениците. Уживаме поддршка од 70 пратеници, за да не губиме од наставата одлучивме да се вратиме на настава. Лобиравме да се стави на дневен ред предлог законот за ...

Премиерот Заев со претставници на Сојузот на средношколци: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно ...

Бриф - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Бизнис Вести - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Средношколците кај Заев: Ќе има ли промени кај државната матура или камп пред МОН

Фактор - 09.02.2021

Матурантите се вратија на настава со ултиматум барањата да им се исполнат до крајот на февруари, но денеска за тоа имаат средба со премиерот Зоран Заев, потврди претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи.

Сојузот на средношколци бара средба со Заев за државната матура

Тера - 09.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Објавија дека вчера го испратиле писмото до Кабинетот на Претседателот на ...

Заев на средба со средношколците: Владата е отворена за компромисно решение за државната матура

Centar - 09.02.2021

Владата е отворена преку дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со претставниците на Сојузот на средношколците, што се одржа на нивна иницијатива.

Ходаи: Секоја партија ќе се труди да ги партизира нашите барања, но нема да дозволиме партизација

PressingTV - 09.02.2021

Матурантите се вратија на настава, го прекинавме бојкотот по средбите со пратениците. Уживаме поддршка од 70 пратеници, за да не губиме од наставата одлучивме да се вратиме на настава. Лобиравме да се стави на дневен ред предлог законот за ...

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромис

Н.Македонија - 09.02.2021

Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура, изјави премиерот Зоран Заев денеска на средба со претставници на Сојузот на средношколци што се одржа на нивна иницијатива.

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

24Инфо - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Сојуз на средношколци на средба со Заев

Република - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

Опсервер - 09.02.2021

– Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Опсервер - 09.02.2021

Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е потребно да излеземе во пресрет и низ дијалог да изнајдеме компромисни решенија, рече ...

Средношколците денес на средба со Заев, најавуваат „кампување“ ако нема договор

MakPress - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог да изнајде компромисно решение за државната матура

Република - 09.02.2021

Премиерот Зоран Заев, при средбата со претставниците на Сојузот на средношколци во Владата, изјави дека во време на корона кризата е потребно да се излезе во пресрет и низ дијалог да се изнајдат компромисни решенија.

Заев на средба со средношколци: Владата е отворена за компромис

Скопје1 - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Заев: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во поглед на барањата за државната матура

Frontline - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Сојузот на средношколци попладне ќе има средба со премиерот Заев

24Инфо - 09.02.2021

Претставници на Сојузот на средношколци предводени од претседателот Бленди Ходаи денеска во 16 часот ќе бидат примени од премиерот Зоран Заев, откако вчера пратија писмо до Кабинетот на претседателот на Владата со барање за средба за да разговараат ...

Заев со претставници на Сојузот на средношколци: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во ...

24Инфо - 09.02.2021

ретседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ: Има волја за решение, ако не, ќе поставиме камп пред Владата

Денешен - 09.02.2021

По средбата со Зоран Заев, претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи рече дека за разлика од министерката Мила Царовска, тој имал волја за изнаоѓање на решение. Тој спомна дека е можно да се бара компромис прифатлив за двете страни, ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

Опсервер - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

Ходаи: Премиерот Заев има волја да се најде решение за проблемот за државната матура

Frontline - 09.02.2021

За разлика од министерката за образование и наука Мила Царовска која не сака да дискутира, премиерот Зоран Заев има волја што побрзо да се најде некое решение за проблемот со државната матура за да не изгубат време матурантите кои планираат да се ...

И покрај препораките на експертите за заедничко решение деспотот Царовска не попушта, матурантите во март ќе кампуваат ...

Курир - 09.02.2021

Министерката за образование Мила Царовска не попушта и децидно останува на ставот дека матурата ќе се одржи според постоечките закони. Матурантите освен што бараат средба со премиерот Зоран Заев, во март планираат да кампуваат во шатори пред МОН.

Заев со претставници на Сојузот на средношколци: Владата е отворена низ дијалог за изнаоѓање компромисно решение во ...

Локално - 09.02.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, денеска прими претставници на Сојузот на средношколци, на нивна иницијатива и разговараа за нивните барања за модифицирање на државната матура односно намалување на предметите од четири на два и скратени наставни ...

Средношколците разговараат со Заев, ако нема договор ќе кампуваат пред министерството за образование

4NEWS - 09.02.2021

Средношколскиот сојуз е на разговор со премиерот Зоран Заев околку нивните барања за скратување на наставната програма и државната матура. Во писмото до премиерот тие побара средба на која ќе ги изнесат нивните две барања за модифицирање на ...

Сојузот на средношколци нема да дозволи да биде партизиран

Н.Македонија - 09.02.2021

Секоја партија ќе се труди да ги партизира нашите барања, но нема да дозволиме партизација. Од 2017 година се трудиме нашиот сојуз да е далеку од политиката, сакаме само да се бориме за поквалитетен образовен систем, кажа Бленди Ходаи во денешното ...

Ходаи: Ќе побараме поддршка од премиерот, ако не ја добиеме ќе кампуваме пред МОН

Локално - 09.02.2021

Ние сме сигурни дека ја уживаме поддршката на повеќе од 70 пратеници, за да не губиме од наставата и да се подготвиме за матура за полагање на два предмета го прекинавме бојкотот.Денеска во 16 часот ќе имаме средба со премиерот Зоран Заев каде ќе ги ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

24 Вести - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Алсат-М - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Канал5 - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Телма - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ и останатите партии да ги прифатат барањата на матурантите

Канал5 - 08.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ и останатите партии да ги прифатат барањата на матурантите кои се преточени во законски измени. ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара поддршка од другите пратеници за предлог-законот за матура

Фокус - 08.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието да ги поддржат предлог-измените на Законот за средно образование што се доставени до Собранието. Овој предлог-закон, е со цел да им се излезе во пресрет на барањата на ...

Средношколците во март ќе кампуваат пред Министерството за образование, ако не бидат прифатени нивните барања

ТВ21 - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Сојузот на средношколци бара средба со Заев за државната матура

24 Вести - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Фокус - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот, им даваат рок на пратениците да ги усвојат барањата

360 степени - 08.02.2021

Од Сојузот на средношколци велат дека ќе почекаат до крајот на месецот дали пратениците ќе ги усвојат барањата за промени во државната матура, а во спротивно најавуваат дека ќе кампуваат пред МОН Матурантите организирани од Сојузот на средношколци ...

ВМРО-ДПМНЕ бара поддршка од другите пратеници за предлог-законот за матурата

360 степени - 08.02.2021

Од опозициската партијата велат дека очекуваат поддршка за предлог-измените на Законот за средно образование и од пратениците од владејачкото мнозинство ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието да ги подржат ...

Матурантите привремено го прекинаа бојкотот, чекаат одлука од Собранието

24 Вести - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, матурантите денеска се враќаат на настава. Очекуваат од народните избраници да им помогнат преку законски измени да им се исполнат барањата, наместо четири да полагаат два предмети на матурскиот испит.

Средношколците го прекинаа бојкотот на наставата

Канал5 - 08.02.2021

Матурантите од денес повторно се вклучуваат во наставата откако Сојузот на средношколци одлучи привремено да го прекине бојкотот. Тие на пратениците им даваат рок до крајот на месецов да ги усвојат нивните барања за намалување на бројот на предмети ...

Сојузот на средношколци бара средба со Заев за државната матура

Фокус - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Криза со средношколците: Најава за кампување пред МОН

24 Вести - 08.02.2021

Матурантите со нов услов- ако не се намалат предметите за полагање, од четири на два, ќе кампуваат пред Министерството за образование. Од пратениците бараат до 1ви март да најдат решение за нивните барања преку законски измени во Законодавниот дом.

По двонеделниот бојкот, матурантите се вратија на настава

Алсат-М - 08.02.2021

По 15-дневниот бојкот, матурантите се вратија на настава. Сепак, за Сојузот на средношколци ова не значи дека тие се повлекле од своите барања. Бараат итна средба со премиерот Заев. Исто така, до крајот на месецов очекуваат пратениците да ги одобрат ...

Средношколски сојуз бара средба со премиерот Заев за државната матура

Независен - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Средношколците бараат средба со Заев околу државната матура

А1 On - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

OhridNews - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Средношколскиoт сојуз бара средба со премиерот Заев за државната матура

ММС - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

ММС - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Независен - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

А1 On - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Нова ТВ - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Бојкотот на матурантите засега ставен во мирување- до крајот на месецов ќе се чека одлука од Собранието

Press24 - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

+инфо - 08.02.2021

Државниот испитен центар во ноември ги соопшти термините за испитите по трите екстерни предмети (од 29 мај до 14 јуни 2021), а покрај нив, матурантите треба да полагаат уште еден интерен предмет и да изработат проектна задача.

Државната матура – дали е испит на зрелоста и зошто не?

Факултети - 08.02.2021

Мора да се најде заедничко прифатливо решение. Пред сè, надлежните мора да ги земат предвид сите реални аспекти што упатуваат на потребата од ваквиот формат на полагање матура сега, во вакви услови...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, ако не им се прифатат барањата ќе кампуваат пред Министретсвото

Нетпрес - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

ВМРО-ДПМНЕ ја повикува СДСМ да ги прифати барањата на матурантите

+инфо - 08.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за средно образование кои се доставени до Собранието.

ВМРО-ДМПНЕ бара поддршка од СДСМ и од сите други пратеници за предлог-законот за матура

А1 On - 08.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за средно образование кои се доставени до Собранието.

Матурантите со услов: Промени во матурата или кампување пред МОН

Р.С.Европа - 08.02.2021

Сојузот на средношколци од денеска привремено ќе го прекинат бојкотот на наставата кој започна со почетокот на второто полугодие, но даваат рок до крајот на месецот пратениците во Собранието да ги усвојат нивните барања, односно да се намалат ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Сител - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите ја туркаат Царовска кон оставка

Press24 - 08.02.2021

Предложените измени на Законот за средно образование кој опозицијата ги пушти во Собраниска процедура веројатно ќе бидат најголемиот проблем во мандатот на неискусната министерка за образование Мила Царовска.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува СДСМ и другите партии да ги прифатат барањата на матурантите кои се преточени во законски измени

Нетпрес - 08.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на да го подржат Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за средно образование кои се доставени до парламентот.

Средношколски сојуз бара средба со Заев за државната матура

Press24 - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Средношколски сојуз до Заев: Времето истекува, да делуваме побрзо за матурата

+инфо - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Матурантите се враќаат на настава и ќе ја чекаат одлуката на Собранието

МКД - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите денеска се враќаат на настава

Вечер Прес - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите поставија ултиматум: Ќе кампуваат пред МОН доколку не им се исполнат барањата

Хаштаг - 08.02.2021

Матурантите кои не одеа на настава од денеска се враќаат, но со ултиматум. Тие го прекинаа бојкотот и им даваат време и можност на институциите, до крајот на месецот да ги прифатат и исполнат нивните барања, во спротивно ќ е кампуваат пред ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

iPortal - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите од денеска на настава, ако не се прифатат нивните барања најавија протест пред МОН

Мета - 08.02.2021

Од денеска прекинува бојкотот на матурантите кои ќе продолжат да ја следат онлајн наставата. Тие ќе почекаат Комисијата за образование, наука и спорт да го разгледа предлог-законот со кој се предвидува измена во делот за државата матура, а доколку ...

Бојкотот на матурантите ставен во мирување, се чека одлука во Парламентот за нивните барања

Kumanovo News - 08.02.2021

Матурантите од денеска се вратија на настава, откако во второто полугодие започнаа бојкот со барање да се преполови бројот на предмети за државна матура. Генералното собрание на Сојузот одлучи да го стави во мирување бојкотот и да остави на ...

Бојкотот на матурантите засега ставен во мирување- до крајот на месецов ќе се чека одлука од Собранието

Скопје инфо - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Либертас - 08.02.2021

– По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и ...

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ги повика пратеничките групи да ги поддржат измените на Законот за средно образование

Вечер Прес - 08.02.2021

Матурантите го прекинаа бојкотот и се вратија на онлајн-настава. Генералното собрание на Сојузот на средношколци во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да се почека Парламентот да најде решение, откако пратеничката група на ...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Бизнис Вести - 08.02.2021

По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на настава. Генералното собрание на Сојузот во четвртокот донесе одлука да го стави во мирување бојкотот и да ...

Средношколски сојуз бара средба со премиерот Заев за државната матура

Либертас - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска пратил писмо до Кабинетот на претседателот на Владата Зоран Заев од кого бара да ги прими на средба за да разговараат за државната матура. Како што информира Сојузот и неговиот претседател Бленди Ходаи, во писмото до ...

Сојузот на средношколци бара средба со Заев за државната матура: Времето истекува, брзо да делуваме

Мета - 08.02.2021

Сојузот на средношколци денеска испратил писмо до кабинетот на премиерот, Зоран Заев со цел да побараат средба околу прашањето за државната матура, односно намалување на бројот на предмети од четири на два и скратени наставни програми.