TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата најави средба со менаџерскиот тим на ВВ “ПОВАРДАРИЕ“

Канал5 - 26.02.2006

Заменик министерот за земјоделство Санде Џамбазовски на почетокот на наредната недела ќе одговори на барањето и ќе се сретне со менаџерскиот тим на винарската визба Повардарие од Неготино, соопшти денеска владата.. Заменик министерот за земјоделство Санде Џамбазовски на почетокот на наредната ...

Влада: “Проблемите од Тиквеш и Повардарие се од различен карактер“

Канал5 - 26.02.2006

Владата денеска им одговори на лозарите од Неготино- проблемите од Тиквеш и Повардарие се од различен карактер. Владата денеска им одговори на лозарите од Неготино- проблемите од Тиквеш и Повардарие се од различен карактер. Во соопштението од Владата стои дека изминативе денови барале решение за ...

Менаџерите на „Повардарие“ бараат Владата да обезбеди средства

А1 - 25.02.2006

Не само лозарите, ами и менаџерскиот тим на винарската визба „Повардарие“ ја прозва Владата под исти услови како и за „Тиквеш“ да обезбеди средства за исплата на неготинските лозари. Менаџерите на „Повардарие“ со став дека обезбедиле и хипотека доколку Владата и помогне да дојде до кредити за да се ...

Исплатата на грозјето прославена во кафеаните

Дневник - 25.02.2006

КАВАДАРЦИ На шалтерите на Комерцијална и Стопанска банка во Кавадарци вчера почна исплатата на грозјето откупено од винарската визба "Тиквеш". Лозарите радосни чекаа во ред за да ги добијат своите пари. Тие веќе четири месеци чекаат "Тиквеш" да им го плати предаденото грозје од минатогодишната ...

Кавадарчанец иселен во САД сака да го купи "Тиквеш"

Утрински - 25.02.2006

Ако Светозар Јаневски се откаже од винарската визба КАВАДАРЦИ - Низ кавадаречката чаршија сў погласно се шпекулира дека Американец со потекло од Кавадарци ќе ја купува винарската визба „Тиквеш" и дека за ваквите намери веќе се водени разговори и со градоначалникот Панчо Минов.

„Тиквеш“ почна да исплаќа за грозјето

Време - 25.02.2006

ЛОЗАРИТЕ СЛАВЕА ПО УСПЕШНИОТ ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ По еднонеделните протести, винарската визба „Тиквеш“ вчера почна да го исплаќа откупеното грозје од ланската реколта. На шалтерите на Стопанска и на Комерцијална банка од рано изутрината многу лозари влегуваа во банките со штедните книшки.

"Тиквеш" ја почна исплатата на грозјето

Утрински - 25.02.2006

По десетдневни протести на лозарите пред винарската визба во Кавадарци Вчера им се исплаќаа парите на лозарите кои го предале грозјето на 30 и на 31 август и од 1 до 4 септември Ангел Данов КАВАДАРЦИ - По десетдневните протести на лозарите пред винарската визба „Тиквеш" вчера во Кавадарци почна ...

„Тиквеш“ почна со исплата за ланското грозје

А1 - 24.02.2006

„Тиквеш“ денес почна со исплата на средствата за ланското грозје на првите лозари. Откога кавадарчани видоа дека парите легнаа на сметките во банките, веднаш ги повлекоа блокадите од пред визба. „Сега ги земав парите од грозјето, сега за сега сум задоволен.

„Повардарие“ бара ист третман како „Тиквеш“

А1 - 24.02.2006

Винарската визба „Повардарие“ и лозарите од тој крај бараат од Владата под исти услови како за „Тиквеш“ да обезбеди пари за откуп на грозјето. Тие се предизвикани од случувањата во „Тиквеш“ , кој покрај сите дубиози врзани за приватизацијата што ја има направено Свето Јаневски, Владата излезе во ...

За лозаритерасправаат ипратениците

Дневник - 24.02.2006

СОБРАНИE Барањата на група пратеници за државна помош за лозарите вчера не поминаа кај собраниската комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство. Членовите на оваа комисија побараа докомплетирање на информацијата за неодржливата економска и социјална положба на лозарите, предложена од ...

До средината на март ќе биде исплатено целото грозје

Утрински - 24.02.2006

Протестот, под силно полициско обезбедување, почна пред Пиварница- Скопје, а беше прекинат по ветувањето од Свето Јаневски и од премиерот Владо Бучковски за исплата на грозјето Блокадата на „Тиквеш“ ќе биде тргната по исплатата на првите налози АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Тиквешките лозари добија ...

Почнува исплатата, Владата гарантира

Време - 24.02.2006

ОКОЛУ 4.000 КАВАДАРЧАНИ ВЧЕРА ПРОТЕСТИРАА ПРЕД СКОПСКАТА ПИВАРНИЦА Емил Зафировски Исплатата на парите за ланското грозје за лозарите од тиквешкиот регион почнува денеска, а за тоа гарантира Владата, изјави вчера Панчо Минов, градоначалникот на Кавадарци, по средбата со премиерот Владо Бучковски.

Лозарите ќе го добијат своето

Дневник - 24.02.2006

"Тиквеш" денеска ќе почне да го плаќа грозјето откупено во минатата година бидејќи со кредити биле обезбедени потребните четири милиони евра. Оваа информација од винарската визба вчера се совпадна со масовниот протест на околу 2.000 кавадаречки лозари пред скопската пиварница, во која има акции ...

Досега исплатени 15 отсто од вкупните обврски

Утрински - 24.02.2006

Винарска визба "Тиквеш" вчера соопшти дека досега биле исплатени 15 отсто од вкупните обврски спрема лозарите, додека 35 отсто се во процедура на исплата. За преостанатите 50 отсто се обезбедени средства од комерцијални извори и можат да бидат исплатени најдоцна до 15 март.

Бучко во име на Свето гарантира исплата на грозјето до 15 март

Вест - 24.02.2006

ЛОЗАРИТЕ ОД ТИКВЕШИЈАТА ЈА БЛОКИРАА СКОПСКА ПИВАРА Лозарите велат дека се измамени и немаат доверба, па затоа ќе чекаат прво да почне исплатата па да ја деблокираат винарската визба во Кавадарци Над илјада лозари од тиквешијата заедно со градоначалникот на Кавадарци Панчо Минов вчера протестираа ...

Трагедија и антитрагедија

Време - 24.02.2006

ЖАРКО ЈОРДАНОСКИ Во теоријата на книжевноста ја дефинираат трагедијата како конфликт во кој сите страдаат, а сите се (на свој начин) во право. Без тоа вистинска трагедија нема. Има можеби драма, но трагедија не. Патем, по таа дефиниција, „Ромео и Јулија“ е трагедија, но „Парите се отепувачка“ не е.

До 15 март целосна исплата на лозарите

Вечер Прес - 24.02.2006

"Тиквеш" обезбеди средства за целосна исплата на грозјето, соопштија вчера од оваа винарска визба. Исплатата ќе биде завршена најдоцна до 15 идниот месец. Досега визбата исплатила само 15 отсто од лозарите, процедурата на исплата е за 35 отсто, а останатата половина од потребните средства, "Тиквеш" ...

Јаневски вети: Од утре ќе ги исплаќа лозарите

А1 - 23.02.2006

Бизнисменот Јаневски вети, а премиерот Бучковски гарантираше: од утре ќе почнела исплата на парите за грозјето. Но, лозарите веќе во никого не веруваат. Блокадата на „Тиквеш“ ќе продолжи, ќе се дозволи влез во визбата само на сметководителите за да ги бројат парите за грозјето.

Два милиона евра за Свето

Дневник - 23.02.2006

владата се заложи за газдата на "тиквеш" Светлана Дарудова Владата дала гаранции за сопственикот на "Тиквеш" Свето Јаневски да земе кредит од банките за да им го плати грозјето на лозарите. Ова вчера на кавадаречките лозари им го соопшти градоначалникот Панчо Минов по средбата со премиерот Владо ...

“ТИКВЕШ” обезбедил средства за целосна исплата на грозјето

Канал5 - 23.02.2006

Винарска визба “Тиквеш” денеска со соопштение информира дека обезбедила средства за целосна исплата на лозарите. Досега, како што се наведува во соопштението, “Тиквеш” има исплатено 15 отсто од вкупните обврски спрема лозарите...

Лозарите во Скопје пред Управниот одбор на Тиквеш

Канал5 - 23.02.2006

Напладне со околу 13 автобуси, над 1500 лозари од тиквешкиот регион од Кавадарци тргнаа за Скопје. Напладне со околу 13 автобуси, над 1500 лозари од тиквешкиот регион од Кавадарци тргнаа за Скопје. Предводени од градоначалникот Панчо Минов дојдоа да протестираат пред управната зграда на Тиквеш, во ...

Тргнете ги блокадите, ќе ви го платиме грозјето

Време - 23.02.2006

„ТИКВЕШ“ ЗЕЛ КРЕДИТ ЗА ЛОЗАРИТЕ Кавадаречки „Тиквеш“ обезбедил два милиони евра, кредит со кој планира да исплати дел од парите што им ги должи на лозарите. Исплатата ќе почне откако лозарите ќе го одблокираат влезот во визбата, условија во „Тиквеш“.

"Тиквеш" обезбеди 2 милиона евра за да исплати пола од грозјето

Утрински - 23.02.2006

Винарската визба од Кавадарци се задолжи кај комерцијалните банки за да им го исплати родот на лозарите Владата вчера демантираше дека обезбедила бескаматни средства за помош на „Тиквеш“ АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА АНГЕЛ ДАНОВ Винарската визба "Тиквеш" обезбеди средства од комерцијални извори за ...

„Тиквеш“ тврди дека нашол пари за исплата на лозарите

А1 - 22.02.2006

„Тиквеш“ тврди дека нашол пари за исплата на лозарите, ама бара прекин на блокадите пред винаријата. Вакво соопштение дојде од „Тиквеш“ доцна попладнево, по заканите на лозарите дека утре ќе му дојдат дома нагости на Свето Јаневски.

Лозарите го блокираа Собранието

Вест - 22.02.2006

МОК Македонскиот олимписки комитет беше принуден да го откаже своето годишно Собрание што требаше да се одржи денеска во просториите на АД "Пивара Скопје". Причината за одложувањето е што зградата на пиварницата, каде што традиционално се одржуваат собранијата на МОК, денеска ќе се најде под ...

Тиквеш најде пари за лозарите

Канал5 - 22.02.2006

Тиквеш објави дека обезбедил пари за исплата на откупеното грозје. М6 се задолжиле кај деловните банки со кредит од два милиона евра. Владата денеска демантира дека од државен фонд дала средства на Тиквеш. Тиквеш објави дека обезбедил пари за исплата на откупеното грозје.

Минов и лозарите поднесоа кривична пријава против Јаневски

Утрински - 22.02.2006

Сў повеќе граѓани од Кавадарци се приклучуваат на протестите пред винарската визба "Тиквеш" Во кривичната пријава се наведува дека Јаневски со лажно прикажување и со прикривање факти ги довел во заблуда лозарите. Масовна поддршка на лозарите им дадоа и дуќанџиите и таксистите кои ги вклучија ...

Кривична пријава за Свето Јаневски

Време - 22.02.2006

ЛОЗАРИ Градоначалникот на општината Кавадарци, Панчо Минов, поднесе кривична пријава за претседателот на Управниот одбор на „Тиквеш“, Свето Јаневски. Минов го товари Јаневски дека лажно ги прикажувал и ги прикривал фактите, за да ги доведе во заблуда лозарите од Кавадарци и да стекне противправна ...

Владата му нуди еден милион евра на Свето

Дневник - 22.02.2006

ПРОТЕСТОТ НА ЛОЗАРИТЕ ПРОДОЛЖУВА Светлана Дарудова Владата планира да му даде на сопственикот на "Тиквеш" Свето Јаневски еден милион евра од државен фонд наменет за кредитирање на фирмите што сакаат да инвестираат. Целта е да му помогне на Јаневски во исплатата на откупеното грозје бидејќи визбата ...

Лозарите на протест во комплексот Злокуќани

Вест - 22.02.2006

И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАВАДАРЦИ ПО ПАРИ ЗА ГРОЗЈЕТО КАЈ СВЕТО ПИВАРА Планот е протестот да почне во 12 часот пред Скопската пиварница, во 14 часот лозарите да се преселат пред канцелариите на "Тиквеш" во населбата Автокоманда, а потоа да одат во Злокуќани, дома кај Свето Пивара Тиквешките лозари ...

Црно тиквешко

Дневник - 22.02.2006

Светлана Дарудова Требаше да дојдат избори за Владо Бучковски и Свето Јаневски да седнат на маса и да ги споменат лозарите, макар и на половина час. За кратко време најдоа епохално решение на проблемот со исплатата на откупеното грозје - Владата ќе му позајми на газдата на "Тиквеш" еден милион евра ...

Повеќе од 1.000 лозари повторно го блокираа „Тиквеш“

А1 - 21.02.2006

Повторно продолжуваат протестите пред капиите на „Тиквеш“. Повеќе од 1.000 лозари и денес ги блокираат капиите и не дозволуваат влез на вработените. Денес со реакција излезе и Синдикалната организација на визбата, од каде реагираат на тоа што не можат да дојдат на работа, со што ваквиот потег на ...

Лозарите со кривична пријава против Свето Јаневски

А1 - 21.02.2006

Градот Кавадарци, денеска со кривична пријава за измама за бизнисменот Свето Јаневски. Во неа стои дека Јаневски во периодот јули-октомври 2005 година, ги ставил во заблуда кавадаречките лозари нудејќи им договори за откуп на грозјето со лажно прикажување на факти без рок за негова исплата, ...

Лозарите фрлаа јајца по зградата на Владата

Дневник - 21.02.2006

Околу 300 лозари од Тиквешко, предводени од регионалниот сојуз "Агротиквешија", вчера протестираа пред Владата барајќи исплата на грозјето од "Тиквеш". Со транспарентот "Нели се срамите да се богатите од маката на лозарите" и со неколку јајца упатени кон владината зграда, тие бараа прием кај ...

Ќе поведеме стечај против „Тиквеш“

Време - 21.02.2006

БЛОКАДИ ВО КАВАДАРЦИ Винарската визба „Тиквеш“ е под блокада. Со трактори, камиони и со запрежни коли се блокирани сите влезови кон визбата. На вработените не им е дозволен влез во комбинатот. Денешниот протест е најмасовен досега, со повеќе од 5.000 лозари.

Лозарите од Тиквеш се селат пред куќата на Свето Јаневски

Дневник - 21.02.2006

РЕВОЛТОТ НА ЛОЗАРИТЕ СЕ ПОГОЛЕМ Светлана Дарудова Градот Кавадарци ќе поднесе кривична пријава против Свето Јаневски за измама, а лозарите ќе бараат од Судот да отвори стечај во "Тиквеш" поради неисплатеното грозје. Ова е епилогот од вчерашниот протест на над 5.000 лозаропроизводители пред ...

Владата може да одвои три милиони евра за лозарите

Утрински - 21.02.2006

Според Земјоделската народна партија Владата може веднаш да одвои 180 милиони денари (речиси три милиони евра) за ублажување на тешката социјална положба на лозарите, тврдат во Земјоделската народна партија. Таа сума би била доволна за исплата по два денара за секој откупен килограм грозје од ...

Нема пари за помош на лозарите

Утрински - 21.02.2006

ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ Во буџетот не се предвидени пари за субвенции Владата нема пари за стимулација на лозарите, бидејќи во Буџетот не се предвидени средства за оваа намена, беа информирани лозарите на средбата со заменик-министерот за земјоделство, Санде Џамбазовски, по протестот одржан вчера пред ...

Кавадарци на нозе, опсада на "Тиквеш"

Утрински - 21.02.2006

Околу пет илјади лозари од Тиквешијата вчера беа повторно на протест пред винарската визба Лозарите не им дозволија на вработените да влезат во комбинатот Ангел Данов КАВАДАРЦИ - Околу пет илјади лозари вчера повторно беа на протест пред винарската визба "Тиквеш" и притоа не им дозволија на ...

Во Буџетот нема пари за откупот на "Тиквеш"

Вест - 21.02.2006

ЛОЗАРИТЕ ОД ТИКВЕШИЈА ПРОТЕСТИРАА ПРЕД ВЛАДАТА Лозарите нема да добијат по два денари за килограм откупено грозје како што бараат, бидејќи во годинашниот Буџет не се предвидени средства за таа намена, изјави заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Санде Џамбазовски по средба ...

ЗНМ: Владата не сака да им помогне на земјоделците

Вест - 21.02.2006

Земјоделската народна партија поддржува протестот на лозарите од Тиквешијата и бара од Владата да им помогне на земјоделците. "Протестот е последица од неиздржливата економска и социјална положба на над 5.000 семејства кои живеат од производството на грозје.

Исплата на грозјето плус 20 денари за килограм

Вечер Прес - 21.02.2006

Околу триста лозаропроизводители од тиквешко-неготинскиот регион вчера неколку часа протестираа пред Владата со барање за целосна исплата на грозјето од минатогодишната реколта, 20 отсто поголема цена и два денари за секој откупен килограм.

Владата да издвои по 2 денари за кило грозје

Вечер Прес - 21.02.2006

Македонија има право да го помага лозарството со буџетски средства од пет отсто од вредноста на произведеното грозје од минатогодишната реколта што изнесува над 250 милиони килограми, чија вредност е 3,6 милијарди денари. Тоа значи дека Владата може веднаш да одвои 180 милиони денари и да им плати ...

Нема по два денари стимулација за килограм грозје

А1 - 20.02.2006

Лозарите нема да добијат по два денари стимулација за килограм грозје. Иако дојдоа да протестираат во Скопје, наместо средба со Бучковски, добија само ветување од заменик министерот за земјоделство Џамбазовски, дека проблемот со исплатата ќе биде разгледан на владина седница.

Лозарите целосно ја блокираа визбата „Тиквеш“

А1 - 20.02.2006

Со протестите пред „Тиквеш“ лозарите продолжија и денеска. Нивните барања ги поддржаа стопанствениците, училиштата, таксистите, трговците ги затворија дуќаните, на вратите напишаа „Штрајк“. Со неисплатеното грозје штета трпи цел град.

Лозарите на протест пред Влада

Канал5 - 20.02.2006

Околу 200 лозари од „Агротиквешија“ од Кавадарци ги преселија протестите во Скопје пред Владата. Бараа средба со премиерот Владо Бучковски но тој бил на службен пат. Не отстапија од барањата, исплата на ланската реколта, два денари субвенција и 20% повисока откупна цена.

Кавадарци на нозе оти Јаневски ги навреди лозарите

Време - 20.02.2006

РЕВОЛТ ВО ТИКВЕШИЈАТА Дел тиквешки лозари вчера протестираа на плоштадот во Кавадарци предводени од регионалниот сојуз „Агротиквешија“, други пак ги блокираа капиите на „Тиквеш“. Се очекува денеска на протести да излезат сите граѓани.

Децата на лозарите ќе учат на блокадите

Дневник - 20.02.2006

ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ ВО КАВАДАРЦИ Светлана дарудова Лозарите од Тиквешијата се поделија на два табора, а во протестите ги вклучија и нивните деца кои од денеска наставата ќе ја заменат со барикади. Еден дел од лозарите, организирани од градоначалникот на Кавадарци Панчо Минов, остануваат на ...

Лозарите бараат и учениците да се приклучат на протестот

Утрински - 20.02.2006

Блокадите на винарската визба „Тиквеш“ продолжија и во текот на викендот Барањата се целосна исплата на грозјето од реколтата 2005 година, зголемување на откупните цени за 20 отсто и регрес по два денара за килограм откупено грозје Ангел Данов КАВАДАРЦИ - Вратите на Винарската визба "Тиквеш° ...

ЛП бара исплата на ланското грозје

Вечер Прес - 20.02.2006

Пратеничката група на Либералната партија покрена иницијатива во Собранието на РМ за разгледување на прашањето во врска со неисплатата на грозјето од минатогодишната реколта. Од партијата наведуваат дека не се согласуваат со сегашната политика што ја води раководството на "Тиквеш" кон лозарите и ...

За нас лозарите се партнери, а не уличари

Вечер Прес - 20.02.2006

Ниту е изречено, ниту кој било што ја претставува В.В.Тиквеш некогаш би изрекол такво нешто. Ова вчера го изјави во официјален демант В.В. "Тиквеш" по повод лажните наводи во вчерашната изјава на градоначалникот на Кавадарци, Панчо Минов, дека лозарите се наречени "уличари", што е пренесено во ...