TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција се подготвува за новата рунда за името

eReporter - 31.01.2010

Спорот што Атина го наметна за името на Македонија е високо на агендата на средбите кои шефот на грчката дипломатија ќе ги има идната недела во САД.

Македонија - Името заглави во трката по симпатии

Време - 30.01.2010

Игор Чавески Со најавите за раздвижување на преговорите за името преку директни средби, но и под посредништво на Метју Нимиц, Македонија и Грција, буквално, се тркаат која од нив пред меѓународната јавност ќе се покаже како покооперативна, ...

Да му дадеме поттик на Нимиц

Вест - 30.01.2010

И Македонија и Грција да му дадат поттик на посредникот Метју Нимиц во неговиот ангажман да го реши спорот за името е резултатот од завчерашната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф ...

Многу ледокршачи, името под лед

Дневник - 30.01.2010

Нема напредок во решавањето на проблемот со името, но средбите како оваа на министрите Антонио Милошоски и Димитрис Друцас во Лондон се значајни во креирањето доверба во обидот да се забрзаат преговорите.

Грција е резервирана кон предлогот на Скопје за подигнување на нивото на дипломатските односи

Inpress - 30.01.2010

Атина, 30. јануари (ИНПРЕС) Грција го дочека резервирано предлогот на Поранешната југословенска република Македонија, дипломатските мисии да бидат подигнати од бироа за врски на амбасади, објави грчкиот интернет сајт Вести ин.

Грција го одби предлогот за подигање на дипломатските односи

А1 - 29.01.2010

Грција нема да го подига нивото на дипломатските односи со Македонија, се додека не биде решен спорот за името. Заменик министерот за надворешни работи Димитрис Друцас на вчерашната средба во Лондон ја отфрлил иницијативата на македонскиот ...

Нимиц да ги забрза преговорите за името

Deutsche Welle - 29.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и заменик- министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас, на маргините на меѓународната конференција за Авганистан разговарале за спорот за името.

Македонија - Милошоски се виде со Клинтон

Време - 29.01.2010

Со американската државна секретарка Хилари Клинтон разговараше министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера во Лондон пред средбата со неговиот грчки колега Димитрис Друцас.

Грција не сака да биде претставувана на негативен начин во Македонија

Канал5 - 29.01.2010

Позитивен чекор кон подобрување на односите меѓу Македонија и Грција – вака Димитрис Друцас ја оценува вчерашната средба со Антонио Милошоски. Од грчкото МНР за Канал 5 информираат дека Друцас телефонски разговарал со Папандреу за средбата ...

Посетата на Нимиц можност Македонија и Грција уште еднаш да ги образложат своите позиции

МРТ - 29.01.2010

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на крајот на февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и истовремено да му се даде поттик за неговиот ангажман за ...

Милошоски-Друцас: Посетата на Нимиц можност Македонија и Грција уште еднаш да ги образложат своите позиции

Кирилица - 29.01.2010

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на крајот на февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и истовремено да му се даде поттик за неговиот ангажман за ...

Грција со резерва на предлогот на Скопје канцелариите за врски да прераснат во амбасади

Нетпрес - 29.01.2010

Грција резервирано го дочекала предлогот на Поранешната југословенска република Македонија, дипломатските мисии да бидат подигнати од канцеларии во врски на амбасади, објави грчкиот интернет сајт “Вести ин“.

Друцас: Грција нема потреба од амбасада во Скопје

Сител - 29.01.2010

Грција не сака амбасада во Скопје. Пропадна иницијативата на македонското МНР да го подигне нивото на дипломатските односи со Грција. Актуелната канцеларија за врски целосно ги задоволувала потребите на официјална Атина.

Грција вели без подобри односи нема амбасади

Алфа - 29.01.2010

Без есенцијално подобрување на односите не гледаме причина зошто би го подигнале нивото на канцелариите за врски во Скопје и во Атина во амбасади.

Друцас - Скопје да престане да ја прикажува Грција како непријател

Р.С.Европа - 29.01.2010

Грција побарала од Македонија да престане да го прикажува својот јужен сосед како непријател. Ова го изјавил заменик шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас за грчките медиуми.

Нимиц за еден месец во Атина и Скопје

Inpress - 29.01.2010

Скопје, 29. јануари (ИНПРЕС) Претставникот на ОН во грчко - македонскиот спор за името, медијаторот Метју Нимиц, најверојатно ќе ги посети Атина и Скопје, кон крајот на февруари, или на почетокот на март.

Атина лута од одлуката на албанскиот Уставен суд за водната граница со Грција

Кирилица - 29.01.2010

Заменик-шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека ќе побара објаснување од албанската Влада во врска со одлуката на Уставниот суд на Акбанија за прогласување за неуставна на спогодбата за определување на водната граница меѓу ...

Името на агендата и на средбата Друцас - Ки Мун

МРТ - 29.01.2010

Прашањето за името ќе биде меѓу главните теми на претстојната средба во февруари меѓу грчкиот алтернативен шеф на дипломатијата Димитрис Друцас и Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун во Њујорк.

Брзо решение или ново одложување?

Р.С.Европа - 29.01.2010

Министерот за надворешни работи Милошоски вчерашната средба со алтернативниот шеф на грчката дипломатија Друцас во Лондон ја оцени како навремена што избегнувајќи го обидот да се толкува како и да е извори во министерството би сакале да го ...

Друцас: Нема причина за надградување на односите со Скопје

Макфакс - 29.01.2010

Не гледаме причина за подигнување на нивото на дипломатски односи со Скопје, изјави во интервју за атинското радио „Скај“ алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Димитрис Друцас.

Посетата на Нимиц - нова можност за Македонија и Грција

Вечер Прес - 29.01.2010

Според шефот на македонската дипломатија, Милошоски, неговиот грчки колега Друцас на средбата во Лондон бил резервиран во однос на иницијативата за подигнување на нивото на канцелариите за врски во амбасади во Скопје и Атина Посетата на ...

Милошоски и Друцас се согласиле Нимиц да ги интензивира преговорите

Н.Македонија - 29.01.2010

Властите во Атина да избегнуваат да ги споменуваат црвените линии во спорот за името и да се воздржат од провокативни изјави Ова шефот на дипломатијата Антонио Милошоски го побарал од грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис ...

Средба Милошоски-Друцас

Идивиди - 29.01.2010

Лондон, 28 јануари (МИА) - Посетата на медијаторот Метју Нимиц на крајот на февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и истовремено да му се даде поттик за ...

Милошоски и Друцас договорија забрзано решение за името

А1 - 28.01.2010

25 минутна средба во Лондон меѓу шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Димитрис Друцас, заврши со договор, двете страни во билатералниот спор за името, да му дадат насоки ...

Нимиц во февруари во Скопје и Атина

BBC - 28.01.2010

Во Лондон заврши средбата меѓу македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и неговиот грчки колега Димитрис Друцас, на маргините од самитот за Авганистан.

Името тема на средбата Друцас-Бан Ки Мун

А1 - 28.01.2010

Прашањето за името ќе биде меѓу главните теми на претстојната средба во февруари меѓу грчкиот алтернативен шеф на дипломатијата Димитрис Друцас и Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун во Њујорк.

Попладне средба Милошоски-Друцас

А1 - 28.01.2010

Средбата меѓу шефот на дипломатијата Антонио Милошоски и грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Димитрис Друцас во Лондон ќе се одржи, но дури откако ќе заврши конференцијата за Авганистан попладнево.

Ново забрзување за решавање на спорот за името

Deutsche Welle - 28.01.2010

По неколкумесечно затишје, обидите за решавање на спорот за името влегуваат во позасилена фаза, по најавите за состаноци на функционери од двете земји и посета на медијаторот на ОН, Метју Нимиц во регионот.

Милошоски и Друцас за забрзување на преговорите

Телма - 28.01.2010

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на крајот на февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и истовремено да му се даде поттик за неговиот ангажман за ...

Денеска во Лондон средба Милошоски- Друцас

Канал5 - 28.01.2010

На маргините на Меѓународната конференција во Лондон посветена на Авганистан шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска ќе се сретне со заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас..

Милошоски на средби со Клинтон и Друцас

Канал5 - 28.01.2010

Блиц средба Клинтон – Милошоски во Лондон. На конференцијата за Авганистан, Антонио Милошоски од нога поразговарал со Хилари Клинтон за спорот за името со Грција и учеството во мисијата ИСАФ во Авганистан.

Договорена средба Милошоски - Друцас во Лондон

Вест - 28.01.2010

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас и македонскиот шеф на дипломатијата Антонио Милошоски ќе се сретнат денеска попладне на маргините на Меѓународната конференција, посветена на Авганистан, во Лондон.

Попладнево во Лондон средба Милошоски - Друцас

Телма - 28.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Лондон, Велика Британија, ќе учествува на меѓународната конференција посветена на идната политика на НАТО во Авганистан.

Милошоски – Друцас, средба во Лондон

Алсат-М - 28.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Лондон треба да оствари средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас.

Милошоски и Друцас - да се спушти топката меѓу двете земји

Канал5 - 28.01.2010

“Да се даде динамика на процесот воден од Нимиц преку почести официјални средби на највисоко ниво. Грчката страна да ја спушти топката и да се воздржи од давање провокативни изјави за црвени линии, ако сака да наиде на флексибилност од ...

Во Лондон средба Милошоски-Друцас

Дневник - 28.01.2010

Преговори за изнаоѓање компромисно решение во спорот за името, но со аргументи, а не со диктат од грчка страна, е ставот со кој министерот за надворешни работи Антонио Милошоски синоќа требаше да излезе на средбата со грчкиот алтернативен ...

ЕП: Македонија да добие датум во март

Шпиц - 28.01.2010

Ко­ми­те­тот за над­во­реш­ни ра­бо­ти на Европ­ски­от пар­ла­мент (ЕП), вче­ра ги изг­ла­са аманд­ма­ни­те на из­ве­шта­јот за Ма­ке­до­ни­ја, со кои се ба­ра зем­ја­та во март да до­бие да­тум за по­че­ток на пре­го­во­ри­те за членс­тво ...

Министерот Милошоски на конференција во Лондон за иднината на Авганистан, по завршувањето средба со Друцас

Кирилица - 28.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Лондон, Велика Британија, ќе учествува на меѓународната конференција посветена на идната политика на НАТО во Авганистан На форумот, кој е на ...

Средба Милошоски-Друцас

Р.С.Европа - 28.01.2010

Денеска во Лондон се среќаваат македонскиот министер за надворешни работи Милошоски и грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас.

Милошоски на средба со Друцас

Нетпрес - 28.01.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска попладне, на маргините на Конференцијата за Авганистан во Лондон, ќе се сретне со алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Димитирс Друцас.

Милошоски и Друцас се договорија пред Нимиц пак да ги образложат позициите

Форум - 28.01.2010

Посетата меѓу македонскиот шеф на дипломатијата и грчкиот алтернативен минситер за надворешни работи траела речиси половина час, која е оценета од двете страни како позитивен исчекор кон решавањето на спорот за името Посетата на ...

Попладнево во Лондон средба Милошоски - Друцас

Форум - 28.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски vo четврток во Лондон, ќе учествува на меѓународната конференција посветена на идната политика на НАТО во Авганистан На форумот, кој е на ниво на шефови ...

Средба Милошоски – Друцас во Лондон

Макфакс - 28.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во четврток во Лондон треба да оствари средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас Според соопштението од грчкото МНР, денеска Друцас ќе се сретне со ...

Билатерална средба Милошоски - Друцас во Лондон

Сител - 28.01.2010

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на крајот на февруари или на почетокот на март би била добра можност уште еднаш и Македонија и Грција да му ги образложат своите позиции и истовремено да му се даде поттик за неговиот ангажман за ...

Милошоски се сретна со Друцас

Кирилица - 28.01.2010

По средбата Милошоски изјави дека разговарале за спорот за името на Македонија, и заклучиле на следната средба со медијаторот Метју Нимиц да ги објаснат позициите на двете земји Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски денес ...

Средба Милошоски – Друцас во Лондон

МРТ - 28.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во четврток во Лондон треба да оствари средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас.

Средба Милошоски-Друцас во Лондон

Р.С.Европа - 28.01.2010

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитриос Друцас при нивната денешна средба на маргините на Меѓународната конференција во Лондон за Авганистан се согласија ...

Македонија и Грција најавуваат интензивирање на преговорите

Макфакс - 28.01.2010

Македонија и Грција ќе му дадат одредници на медијаторот Метју Нимиц да внесе поголема динамика во преговорите за спорот со името. Ваква согласност е постигната за време на средбата помеѓу шефот на македонската дипломатија Антонио ...

Министерот Милошоски на конференција во Лондон за иднината на Авганистан

Сител - 28.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Лондон, Велика Британија, ќе учествува на меѓународната конференција посветена на идната политика на НАТО во Авганистан.

Името на агендата и на средбата Друцас - Ки Мун

Макфакс - 28.01.2010

Прашањето за името ќе биде меѓу главните теми на претстојната средба во февруари меѓу грчкиот алтернативен шеф на дипломатијата Димитрис Друцас и Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун во Њујорк.

Друцас: Грција ќе ја прифати одлуката на албанскиот Уставен суд

Кирилица - 28.01.2010

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас изјави дека официјална Атина нема друг избор освен да ја прифати одлуката на албанскиот Уставен суд за поништување на спогодбата за демаркација на територијалните води, која ...

Името на агендата и на средбата Друцас - Ки Мун

Алфа - 28.01.2010

Прашањето за името ќе биде меѓу главните теми на претстојната средба во февруари меѓу грчкиот алтернативен шеф на дипломатијата Димитрис Друцас и Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун во Њујорк.

Македонско-грчката средба заврши, шанса посетата на Нимиц

eReporter - 28.01.2010

Македонија гледа можност за придвижување во спорот за името со Грција, во најавената посета на регионот од страна на посредникот на ОН во разговорите, Метју Нимиц.

Средба Милошоски - Друцас во Лондон

А1 - 27.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски се најде во агендата на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас за претстојната конференција во Лондон.

Дали македонската формула е двојна

Утрински - 27.01.2010

„Двојната формула е само еден од предлозите со кои настапуваме пред грчката страна“, рече во своето најново интервју претседателот Ѓорге Иванов.

Друцас на средби со Клинтон - Нимиц следниот месец во посета на регионот

Канал5 - 27.01.2010

Друцас на средба со Клинтон. Грчкиот заменик министер за надворешни работи на 2 февруари во Вашингтон ќе има состанок со американската државна секретарка. Детали за разговорите што ќе се водат грчкото МНР не открива.

Атина и Скопје растрчани за името

Дневник - 27.01.2010

По средбата со Милошоски во Лондон, грчкиот министер Друцас за името ќе разговара и со американската државна секретарка Хилари Клинтон во Вашингтон Атина и Скопје најавуваат засилена дипломатска активност за приближување на ставовите и ...

Средба Друцас-Клинтон на 2 февруари во Вашингтон

Алсат-М - 27.01.2010

Претседателот на Израел Шимон Перес, кој се наоѓа во посета на Германија, на чело на голема израелска делегација, денеска се почувствувал лошо по серијата настани на церемониите, организирани во Берлин по повод Меѓународниот ден во спомен ...

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

Алсат-М - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Милошоски и Друцас во Лондон ќе разговараат за компромис

Телма - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Средба Друцас-Клинтон на 2 февруари во Вашингтон

Кирилица - 27.01.2010

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас ќе се сретне на 2 февруари во Вашингтон со американскиот државен секретар Хилари Клинтон Во соопштението, кое го објави Министерството за надворешни работи во Атина, наведено е ...

Друцас наредниот месец на средба со Клинтон

Р.С.Европа - 27.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас ќе оствари средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон на 2 февруари во Вашингтон, соопшти грчкото министерство.

Атина ја потврди средбата Милошоски - Друцас во Лондон.

Р.С.Европа - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Друцас: Грција ја прифаќа одлуката на албанскиот Уставен суд да го поништо граничниот договор

Форум - 27.01.2010

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас денеска изјавил дека официјална Атина нема друг избор освен да ја прифати одлуката на албанскиот Уставен суд за поништување на договорот за демаркација на поморската ...

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

Шпиц - 27.01.2010

Скопје, 27 јануари - Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре попладне во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

Кирилица - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан Средбата, што ја иницираше ...

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

МРТ - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

Сител - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Потврдена средбата Милошоски - Друцас

Макфакс - 27.01.2010

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски се најде во агендата на алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас за претстојната конференција во Лондон.

Потврдена средбата Милошоски - Друцас во Лондон

Алфа - 27.01.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ќе се сретнат утре во Лондон на маргините на Меѓународната конференција посветена на Авганистан.

Милошоски и Друцас денеска ќе имаат средба во Лондон

Inpress - 28.01.2010

Скопје, 28. јануари (ИНПРЕС) Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас, денеска во Лондон, ќе остварат средба на маргините на Меѓународната конференција посветена на ...

Во Лондон денеска средба Милошоски-Друцас, Нимиц наскоро во посета на регионов

Вечер Прес - 27.01.2010

Во последниве недели Нимиц беше во контакт со двете страни и со владите од двете земји. Не го покани само Грција да го посети регионот, изјави портпаролката на посредникот Нимиц, Ванина Мејспрачи И Македонија и Грција со покани за посета ...

Друцас со Клинтон за Македонија

eReporter - 27.01.2010

Алтернативниот шеф на грчката дипломатија заминува во Вашингтон на средба со американскиот државен секретар, а на чија агенда ќе биде и Македонија.

Македонија - Двојната формула ќе се удави во Темза?

Време - 26.01.2010

Игор Чавески Македонија е подготвена да се откаже од двојната формула во преговорите за името доколку Грција не бара никакви измени во македонскиот Устав и при тоа даде цврсти гаранции за прашањата поврзани со идентитетот.

Друцас прифати средба со Милошоски

Канал5 - 26.01.2010

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи, Димитрис Друцас, ја прифати иницијативата на шефот на Македонската дипломатија Антонио Милошоски за средба во Лондон.

Друцас го поканил Нимиц во Атина

Утрински - 26.01.2010

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас го поканил посредникот во спорот со името Метју Нимиц да ја посети Атина во наредниот период.

Поента - Преговарање

Време - 26.01.2010

Игор Чавески По неколкумесечно затишје почнаа да дуваат позитивни ветришта од Скопје и од Атина за спорот за името. Речиси истовремено, државните врвови во двете земји отворено говорат дека се подготвени да продолжат со преговорите за да ...

Друцас го покани Нимиц да дојде во Атина

Н.Македонија - 26.01.2010

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц добил покана да ја посети Грција од страна на грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Димитрис Друцас Грчкото МНР информира дека Друцас во неделата имал телефонски разговор со Нимиц и го ...

Нимиц наскоро во нова рунда разговори

eReporter - 26.01.2010

Посредникот во македонско – грчкиот спор околу името Метју Нимиц наскоро ќе ги посети Скопје и Атина, но датумот на посетата се уште не е определен.

Потврдена средба Друцас- Милошоски

eReporter - 26.01.2010

Грција вечерва соопшти дека алетрнативниот министер за надворешни работи Димитрис Друцас ќе се сретне со неговиот македонски колега Антонио Милошоски.

Нимиц доби покана да ја посети Грција

А1 - 25.01.2010

Поканата во претстојниот период да дојде во Атина ја упатил заменик министерот за надворешни работи Димитрис Друцас, кој вчера од Брисел му телефонирал на Нимиц се вели во соопштение на грчкото МНР, во кое нема други детали.

Се разгледува поканата на Милошоски

BBC - 25.01.2010

Во Грција се уште се одлучува по поканата од македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски за средба со неговиот грчки алтернативен колега Друцас во Лондон, на маргините од конференција на НАТО за Авганистан.

Македонија - Милошоски бара, Груевски не ветува

Време - 25.01.2010

Јасминка Догова Министерството за надворешни работи на Македонија упати барање до официјална Атина за одржување билатерална средба на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Димитрис ...

Друцас се уште размислува за средбата со Милошоски

Канал5 - 25.01.2010

Друцас го поканил Нимиц во престојниот период да ја посети Грција. Вчеравечер заменикот министер за надворешни работи телефонски разговарал со посредникот во спорот за името – соопштија од грчкото МНР, при тоа не откривајќи други детли од ...

Атина бара средба со Нимиц

Телма - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговараше со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија, се наведува во ...

Канцелариите за врски во Скопје и Атина да станат амбасади

Вест - 25.01.2010

Македонското МНР испратило барање до официјална Атина за одржување билатерална средба на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Димитрис Друцас кон крајот на месецов.

Груевски: Грција не остава надеж дека нешто ќе се смени

Вест - 25.01.2010

Премиерот Никола Груевски вчера потврди дека за спорот со името многу скоро ќе се сретнат министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Антоно Милошоски и Димитриј Друцас, а дека веднаш потоа тој на истата тема ќе разговара со ...

Нимиц наскоро во Атина и во Скопје

Дневник - 25.01.2010

Македонија, преку амбасадорот Зоран Јолевски, во последните два месеца неколкупати го известила Нимиц дека е подготвена за средба во кој било формат и на кое било место Скопје и Атина ја почнаа битката за имиџ во процесот на преговори за ...

МНР предлага средба Милошоски - Друцас

Утрински - 25.01.2010

Министерството за надворешни работи на Република Македонија деновиве упати барање до официјална Атина за одржување билатерална средба на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис ...

Милошоски со Друцас, Груевски со Папандреу

Дневник - 25.01.2010

Преку средби, дискусии, преку изложување аргументи и нови идеи можеби ќе дојде и до нешто ново, оцени премиерот Груевски Министерството за надворешни работи на Република Македонија упати барање до официјална Атина за одржување билатерална ...

Друцас телефонски го покани Нимиц да ја посети Атина

Алсат-М - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговараше со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија, се наведува во ...

Груевски очекува да продолжат директните контакти со Папандреу

Кирилица - 25.01.2010

Премиерот Никола Груевски очекува да продолжат билатералните средби со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во обид да се најде решени за прашањето за името Најави дека наскоро би требало да се оствари средба меѓу министерот за ...

Средбата Милошoски –Друцас без голема надеж за напредок

МРТ - 25.01.2010

Нема простор за голема надеж дека нешто позитивно ќе се случи од средбата меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Антонио Милошоски и Димитрис Друцас.

Друцас телефонски го покани Нимиц да ја посети Атина

Алфа - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговараше со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија, се наведува во ...

Битка за имиџ или за решение?

Алфа - 25.01.2010

Скопје бара директни средби, од Атина му ѕвонат на Нимиц. Македонија и Грција наместо да се посветат на конечно изнаоѓање на решение за долгогодишниот спор, се борат да ги освојат симпатиите во меѓународната заедница.

Покана до Нимиц од Друцас, да ја посети Атина

Шпиц - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, како што јави Дојче Веле, синоќа од Брисел телефонски разговарал со Метју Нимиц, преговарачот на ОН во спорот околу името на Македонија, при што му упатил покана да ја посети ...

Друцас иницира нова рунда преговори, Нимиц поканет во Атина

Сител - 25.01.2010

Грција иницира нова рунда преговори. Алернативниот министер Друцас синоќа телефонски се слушна со медијаторот Нимиц и го покани набргу да ја посети Атина. Одговор од преговачот се уште нема.

Интензивирање на директните средби со Грција

Р.С.Европа - 25.01.2010

Премиерот Груевски најави директна средба со премиерот на Грција Папандреу, а веќе в четврток се очекува и средба во Лондон меѓу министрите за надворешни работи Милошоски и Друцас.

Милошоски ќе се слика сега, ние после!

Шпиц - 25.01.2010

Сред­ба­та на ми­ни­стри­те Ми­ло­шо­ски и Дру­цас е са­мо глу­ме­ње на пре­го­во­ри и за­ла­жу­ва­ње на јав­но­ста и на ме­ѓу­на­род­на­та за­ед­ни­ца де­ка ма­ке­дон­ска­та стра­на по­ка­жу­ва актив­ност и кон­стру­ктив­ност во ...

Нимиц поканет наскоро да ја посети Атина

Р.С.Европа - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговарал со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на Обединетите нации за спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија.

Друцас телефонски го покани Нимиц да ја посети Атина

Кирилица - 25.01.2010

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговараше со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија, се наведува во ...

Друцас го покани Нимиц да ја посети Атина

Макфакс - 25.01.2010

Заменик - министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас го поканил посредникот Метју Нимиц да ја посети Атина. Според кусото соопштение од Грчкото министерство за надворешни работи, Друцас, кој моментално престојува во Брисел, ...

Друцас го покани Нимиц во Атина

Нетпрес - 25.01.2010

Заменик министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас го покани специјалниот пратеник на Обединетите Нации во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц да ја посети Грција, пренесува електронското издание на грчкиот ...

Груевски очекува да продолжат директните контакти со Папандреу, се надева на промена на грчките пози

МРТ - 25.01.2010

Премиерот Никола Груевски очекува да продолжат билатералните средби со неговиот колега Јоргос Папандреу во обид да се најде решени за прашањето за името.

За да се најде решение, Македонија е за почест дијалог со Грција

Вечер Прес - 25.01.2010

Во насока на изнаоѓање решение за името деновиве се преземаат и конкретни активности - Милошоки иницира средба со Друцас, а тој пак го кани Нимиц да ја посети Грција Македонија се обидува да има почест дијалог со Грција се со цел да се ...

Милошоски закажува средба со Друцас

Н.Македонија - 25.01.2010

Министерството за надворешни работи на Република Македонија упати барање до официјална Атина за одржување билатерална средба на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас ...

Друцас разговараше со Нимиц

eReporter - 25.01.2010

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас синоќа имал телефонски разговор со медијаторот за разликите околу името со Македонија Метју Нимиц, соопштено е официјално во Атина.

Груевски очекува да продолжат директните контакти со Папандреу

Идивиди - 25.01.2010

Скопје, 24 јануари (МИА) - Премиерот Никола Груевски очекува да продолжат билатералните средби со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во обид да се најде решени за прашањето за името.

Друцас телефонски го покани Нимиц да ја посети Атина

Идивиди - 25.01.2010

Атина, 25 јануари (МИА) - Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас, синоќа, од Брисел, телефонски разговараше со Метју Нимиц, личниот претставник на генералниот секретар на ОН за спорот меѓу Атина и Скопје за името на ...