TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Дневник - 26.07.2014

Италија како земја-претседавач со Европската Унија верува дека интеграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во срцевината на европската политика.

Груевски-Могерини: Интензивирање на соработката меѓу Македонија и Италија

Вистина.мк - 26.07.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со министерката за надворешни работи на Република Италија, Федерика Могерини.

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Алсат-М - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Шефицата на италијанската дипломатија во официјална посета на Македонија

Утрински - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

24 Вести - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини на средбата со својот домаќин, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски ја потврди италијанската поддршка за евронтеграцијата ...

Рим не поддржува на патот кон ЕУ, но името останува клучно прашање

Утрински - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Алсат-М - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Могерини ја потврди италијанската поддршка за Македонија

Deutsche Welle - 25.07.2014

Интeграцијата на Македонија и Западниот Балкан е од стратегиски интерес на ЕУ и мора да остане во сржта на еврпската политика, порача во Скопје италијанската министерка за надворешни работи Федерика ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Вест - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Иванов - Могерини: Реафирмирана поддршката на Рим за евроатлантските интеграции

Канал5 - 25.07.2014

Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Италијанската Република, политичката и економската соработка, како и состојбите во врска со интеграцијата на земјата во ЕУ и НАТО биле теми на ...

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Утрински - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Канал5 - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

24 Вести - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

ЕУ мора да го надмине јазот меѓу северна и јужна Европа

Дневник - 25.07.2014

Жана П. Божиновска Неполн месец по преземањето на претседавањето со ЕУ, италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини го посети Западен Балкан со цел да ги увери земјите дека ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Канал5 - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интеграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на европската политика.

Италијанска министерка на средба прво со Груевски, па со Шекеринска

Фокус - 25.07.2014

Федерика Могерини се сретна и со претседателот Иванов Премиерот Никола Груевски во Владата, додека заменик-претседателот на СДСМ Радмила Шеќеринска во Италијанската амбасада денеска ќе се сретнат со ...

Порака од Могерини: Името се решава во регионот

Утрински - 25.07.2014

„Знаеме дека прашањето за името е од суштинско значење, но тоа не е во рацете на Италија. Активностите се одвиваат во рамките на Обединетите нации, а ние даваме безрезервна поддршка и ги охрабруваме ...

Могерини: Решението на името е во регионот

Телма - 25.07.2014

Италија може да помогне за изнаоѓање решение за името во наредните месеци, но само ако постојат напори од двете страни за решавање на ова прашање. Реалниот процес за спорот со името треба да се ...

ЕУ бара спроведување на реформи и политички дијалог

24 Вести - 25.07.2014

Доколку во наредните месеци се појави некое решение за проблемот со името, Европската унија е тука да помогне, но договорот мора да се постигне во регионот, смета италијанската министерка за ...

Груевски – Могерини: Економската соработка меѓу Македонија и Италија треба да расте

МКД - 25.07.2014

Соработката меѓу Република Македонија и Република Италија се во подем и двете земји изразија подготвеност за нивно натамошно унапредување и интензивирање во сите области од взаемен интерес, се ...

Италијанската министерка Могерини денеска во официјална посета на Македонија

МКД - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската Унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство ќе биде во фокусот на разговорите со италијанската министерка за надворешни работи ...

Груевски-Могерини: Интензивирање на соработката меѓу Македонија и Италија

Курир - 25.07.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со министерката за надворешни работи на Република Италија, Федерика Могерини.

Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Курир - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

А1 On - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

ГРУЕВСКИ: Поддршката од Италија е значајна за евроинтеграциите

Телеграф - 25.07.2014

Премиерот Груевски ја истакна заложбата за продлабочување на економската соработка, како и проширување на секторската соработка Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата.

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Сител - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

Мoгерини: Освен решение за името потребни се и реформи и политички дијалог

Нова ТВ - 25.07.2014

„Американците би рекле без коментар“, вака одговори италијанската министерка за надворешни работи и актуелен претседавач со Европската унија, Федерика Могерини, на прашањето дали ја оправдува грчката ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

МРТ - 25.07.2014

Како земја претседавач со ЕУ во периодот јули - декември оваа година, Италија ќе продолжи да биде силен поборник за процесот на проширување на Унијата, нагласи италијанската шефица на дипломатијата, ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Алфа - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Нетпрес - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Шефот на италијанската дипломатија во посета на Македонија

Р.С.Европа - 25.07.2014

Министерот за надворешни работи на Италијанската Република, Федерика Могерини ќе престојува во еднодневна посета на Република Македонија. Освен тет- а- тет средбата што тој ќе ја одржи со ...

Шефот на италијанската дипломатија во посета на Македонија

Press24 - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини, денеска доаѓа во официјална посета на Македонија. Министерката ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, со ...

Груевски на тет-а-тет средба со шефот на италијанската дипломатија

Press24 - 25.07.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со шефот на италијанската дипломатија, Федерика Могерини.

Могерини ја потврди италијанската поддршка за Македонија

Макфакс - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини на средбата со својот македонски домаќин Никола Попоски ја потврди италијанската поддршка за евронтеграцијата на Македонија и на ...

Средба Попоски – Могерини: Италија ја потврди поддршката за Македонија

МКД - 25.07.2014

На денешната средба во Скопје на Никола Попоски, македонскиот министер за надворешни работи италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини ја потврди италијанската поддршка за ...

Македонија може да смета на италијанската поддршка на патот кон ЕУ

Нетпрес - 25.07.2014

Како земја претседавач со ЕУ во периодот јули – декември оваа година, Италија ќе продолжи да биде силен поборник за процесот на проширување на Унијата, нагласи италијанската министерка за надворешни ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

+инфо - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Средба Могерини-Попоски: Потврдена италијанската подрршка за Македонија

Press24 - 25.07.2014

Шефот на италијанската дипломатија, Федерика Могерини, која престојува во официјална посета на Македонија, се сретна со својот колега, министерот Никола Попоски и ја потврди италијанската поддршка за ...

МОГЕРИНИ: ЕУ не е целосна без Западниот Балкан

Телеграф - 25.07.2014

Таа вели дека е свесна оти името е круцијално прашање, но не е во рацете на Италија, која ќе даде помош при преземањето напори за негово решавање Министерката за надворешни работи на Италија, ...

Могерини-Интеграцијата на Западен Балкан од стратешки интерес на ЕУ

Р.С.Европа - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски изјави денеска дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од ...

Членството на Македонија во ЕУ е стратешки интерес на Италија

Макфакс - 25.07.2014

Членството на Македонија во Европската унија (ЕУ) е од стратешки интерес на Италија и е нешто што е важно за стабилноста, безбедноста и економскиот просперитет, порача шефицата на италијанската ...

ФОТО: Иванов се сретна со италијанската министерка за надворешни работи

Press24 - 25.07.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Федерика Могерини, министер за надворешни работи на Италијанската Република. На средбата беа разменети мислења за билатералните ...

Шефицата на италијанската дипломатија во посета на Македонија

Нова ТВ - 25.07.2014

Министерката за надворешни работи на Италијанската Република, Федерика Могерини, престојува во еднодневна посета на Република Македонија. Освен тет- а- тет средбата што ќе ја одржи со македонскиот ...

Иванов – Могерини: Македонија ги почитува меѓународните обврски и очекува поддршка од Италија

Макфакс - 25.07.2014

Билатералните односи помеѓу Македонија и Италија, политичката и економската соработка, како состојбите во врска со интеграцијата на Република Македонија во Европската унија и НАТО, биле главните теми ...

Проширувањето на ЕУ високо на агендата на италијанското претседателство

Нетпрес - 25.07.2014

Претседателот Ѓорѓе Иванов оствари средба со италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини на која разговарале за билатералните односи меѓу двете земји, политичката и економската ...

Реафирмирана поддршката на Рим за евроатлантските интеграции

Телеграф - 25.07.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, се сретна со италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини Билатералните односи помеѓу Република Македонија и Италијанската ...

Бесими – Могерини: Поголем ангажман и поддршка од земјите членки на ЕУ

Макфакс - 25.07.2014

Вицепремиерот за евроинтеграции, Фатмир Бесими во петокот имаше работна средба со министерката за надворешни работи на Италија, Федерика Могерини, како дел од нејзината работна турнеја на државите од ...

ФОТО: Бесими се сретна со италијанската министерка Могерини

Press24 - 25.07.2014

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска имаше работна средба со министерот за надворешни работи на Република Италија Федерика ...

Иванов - Могерини: Реафирмирана поддршката на Рим за евроинтеграциите

МКД - 25.07.2014

Билатералните односи помеѓу Македонија и Италија, политичката и економската соработка, како и состојбите во врска со интеграцијата на земјата во ЕУ и НАТО биле теми на средбата на претседателот на ...

Груевски – Могерини: Евроинтеграциите остануваат приоритет за македонската Влада

Макфакс - 25.07.2014

Македонија и Италија имаат одлични односи и двете земји се подготвени за натамошно унапредување и интензивирање на меѓусебната соработка во сите области од взаемен интерес, согласни премиерот Никола ...

Груевски се сретна со италијанската министерка Федерика Могерини

Нетпрес - 25.07.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со министерката за надворешни работи на Република Италија, Федерика Могерини.

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Press24 - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

Шекеринска – Могерини: СДСМ сака што поскоро отпочнување на преговорите со ЕУ

Макфакс - 25.07.2014

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска во петокот имаше средба со италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини. На состанокот се разговараше за евроинтеграцискиот ...

ФОТО: Средба на Шекеринска со Могерини

А1 On - 25.07.2014

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска имаше средба со италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини. На состанокот се разговараше за евроинтеграцискиот процес на ...

Шефот на италијанска дипломатија Могерини во посета на Македонија

Inpress - 25.07.2014

Скопје, 25. јули 2014 (ИНПРЕС) Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини, која денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Сител - 25.07.2014

Кормилото на ЕУ сега е во рацете на Италија, министерката за надворешни Федерика Могерини од Скопје испрати порака - Интеграциите немаат алтернатива, вели таа.

Македонија може да смета на поддршката од Италија на патот кон ЕУ

МРТ - 25.07.2014

Проширувањето на Европската Унија нема да биде завршено без приемот на земјите од Западниот Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, изјави шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини при ...

Иванов - Могерини: Понатамошно унапредување на билатералната и економска соработка помеѓу Македонија и Италија

МРТ - 25.07.2014

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ја прими Федерика Могерини, министер за надворешни работи на Италијанската Република.

Шекеринска со Могерини за медиумите, судството и политичкиот дијалог

+инфо - 25.07.2014

Заменик претседателката, Шекеринска, ја изрази определбата на СДСМ за што е можно побрз почеток на преговори на ЕУ со Република Македонија, но и загриженоста околу негативните состојби во поглед на ...

Груевски-Евроатланските интеграции приоритет

Р.С.Европа - 25.07.2014

Премиерот Никола Груевски на денешната средба со италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини изјавил дека евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на владата.

Могерини - Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Inpress - 25.07.2014

Скопје, 25. јули 2014 (ИНПРЕС) Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта ...

Могерини без коментар за грчките позиции кон Македонија

Алфа - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи рече дека името е клучно и не е во рацете на Италија, која сепак е подготвена да помогне во преземањето напори за негово решевање.

Груевски се сретна со италијанската министерка Федерика Могерини

Точка - 25.07.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска оствари средба со министерката за надворешни работи на Република Италија, Федерика Могерини.

Италијанската министерка за надворешни работи во посета на Скопје

Фактор - 25.07.2014

Во Скопје денеска ќе допатува шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини, во еднодневна официјална посета на земјава. Според најавите, предвидено е Могерини да оствари тет-а-тет средба ...

Могерини во официјална посета на Македонија

Тера - 25.07.2014

Министерот за надворешни работи на Италија, Федерика Могерини престојува во еднодневна официјална посета на Македонија, а покрај средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи Никола ...

И опозицијата ги кажа проблемите пред Могерини

Локално - 25.07.2014

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска имаше средба со италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини. На состанокот се разговараше за евроинтеграцискиот процес на ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Денешен - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Шефицата на италијанската дипломатија во Скопје

Либертас - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство се очекува да биде во фокусот на разговорите со италијанската министерка за надворешни ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Точка - 25.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Македонија може да смета на италијанската поддршка на патот кон ЕУ

Точка - 25.07.2014

Како земја претседавач со ЕУ во периодот јули – декември оваа година, Италија ќе продолжи да биде силен поборник за процесот на проширување на Унијата, нагласи италијанската министерка за надворешни ...

Попоски-Могерини: Италија со цврста поддршка за македонската евроинтеграција

Република - 25.07.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска оствари средба со неговата италијанска колешка Федерика Могерини која е во официјална посета на земјава.

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Денешен - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

Могерини вети поддршка за Македонија во евроинтеграциите

Фактор - 25.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини, која престојува во посета на Скопје, на сфредба со нејзиниот македонски колега Никола Попоски ја поотврдила поддршката на Италија за ...

Проширувањето на ЕУ високо на агендата на италијанското претседателство

Точка - 25.07.2014

Претседателот Ѓорѓе Иванов оствари средба со италијанската министерка за надворешни работи, Федерика Могерини на која разговарале за билатералните односи меѓу двете земји, политичката и економската ...

Иванов се сретна со шефицата на италијанската дипломатија (ФОТО)

Република - 25.07.2014

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Федерика Могерини, министер за надворешни работи на Италијанската Република. На средбата беа разменети мислења за билатералните ...

Иванов – Могерини: Македонија ги почитува меѓународните обврски и очекува поддршка од Италија

Тера - 25.07.2014

Билатералните односи помеѓу Македонија и Италија, политичката и економската соработка, како состојбите во врска со интеграцијата на Република Македонија во Европската унија и НАТО, биле главните теми ...

И Италија се понуди за помош за “името”

Локално - 25.07.2014

Интeграцијата на Македонија и Западниот Балкан е од стратегиски интерес на ЕУ и мора да остане во сржта на еврпската политика, порача во Скопје италијанската министерка за надворешни работи Федерика ...

Могерини ја потврди италијанската поддршка за Македонија

Тера - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини на средбата со својот македонски домаќин Никола Попоски ја потврди италијанската поддршка за евронтеграцијата на Македонија и на ...

Шеќеринска и Могерини зборувале за евроинтеграциите, политичкиот дијалог, медиумите

Либертас - 25.07.2014

„Заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска ја изрази определбата на партијата за што е можно побрз почеток на преговори на ЕУ со Република Македонија, но и загриженоста околу негативните ...

Могерини: Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Либертас - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Италија ја поддржува Македонија да почне со пристапните преговори

Вечер Прес - 25.07.2014

На два пред посетата на медијаторот Метју Нимиц, електронското издание на "Катимерини" пишува дека медијаторот, најверојатно, нема да донесе никаков нов предлог во преговорите Италија како ...

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Н.Македонија - 25.07.2014

Соговорниците изразија надеж и подготвеност за интензивирање на соработката и продлабочување на взаемните билатерални и економски односи Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на ...

Могерини ја потврди италијанската подрршка за Македонија

Вистина.мк - 25.07.2014

Италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини на средбата со својот македонски домаќин Никола Попоски ја потврди италијанската поддршка за евронтеграцијата на Македонија и на ...

Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Lider - 25.07.2014

Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на еврпската политика.

Италија ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија

Идивиди - 25.07.2014

Скопје, 25 јули 2014 (МИА) - Италија како земја претседавач со Европската унија верува дека интeграцијата на земјите од Западен Балкан е од стратегиски интерес на Унијата и мора да остане во сржта на ...

Италијанската шефица на дипломатијата во посета на Македонија

Lider - 25.07.2014

Министерот за надворешни работи на Италијанската Република, Федерика Могерини денеска ќе престојува во еднодневна посета на Република Македонија. Могерини веднаш по пристигнувањето ќе има те т-а-тет ...

Груевски: Проактивната поддршка на Италија значајна за евроинтеграциите

Lider - 25.07.2014

Евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на Владата. Италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот во актуелниот контекст по европските избори, а важна е и проактивната ...

Италија ќе посвети посебно внимание на Западен Балкан

Р.С.Европа - 24.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини изјави денеска дека нејзината земја за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот Балкан.

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Телеграф - 24.07.2014

Покрај средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, министерката Могерини ќе се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола ...

Шефот на италијанска дипломатија Федерика Могерини во посета на Македонија

МРТ - 24.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Италијанската министерка Могерини во официјална посета на Македонија

Курир - 24.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Могерини: Западниот Балкан стратешки приоритет на Италија

А1 On - 24.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини денеска во Сараево потврди дека Италија за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот ...

Могерини: Западниот Балкан стратешки приоритет на Италија

+инфо - 24.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини денеска во Сараево потврди дека Италија за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот ...

МОГЕРИНИ: Западниот Балкан приоритет на Италија

Телеграф - 24.07.2014

Таа наведе дека Босна и Херцеговина не е случаен избор поради нејзините проблеми, туку затоа што „заслужува посебно внимание“ Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини денеска во ...

Италијанската министерка за надворешни работи Могерини во посета на Македонија

А1 On - 24.07.2014

Министерката за надворешни работи на Италијанската Република, Федерика Могерини, денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија.

Могерини во официјална посета на Македонија

Макфакс - 24.07.2014

Министерот за надворешни работи на Италија, Федерика Могерини престојува во еднодневна официјална посета на Македонија, а покрај средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи Никола ...

Могерини: Западниот Балкан стратешки приоритет на Италија

Сител - 24.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини денеска во Сараево потврди дека Италија за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот ...

Шефицата на италијанската дипломатија во посета на Македонија

Република - 24.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...

Могерини: За време на претседавањето Италија ќе се посвети на Западниот Балкан

Либертас - 24.07.2014

Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини денеска во Сараево потврди дека Италија за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот ...

Шефицата на италијанската дипломатија во посета на Македонија

Вистина.мк - 24.07.2014

Процесот на проширување на Европската унија, како еден од главните приоритети на италијанското претседателство, во контекст на поддршката на Италија за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, се ...