TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентификувана и втората „црна вдовица“ од московското метро

Форум - 04.04.2010

Втората жена бомбаш самоубиец од нападот во Москва во кој загина 40 а беа ранети 95 лица, е 28-годишната наставничка по информатика Маријам Магомедова Телото ...

Другата „црна вдовица& - 28 годишна учителка по информатика

eReporter - 04.04.2010

Другата терористка – самоубиец од московското метро е 28-годишната учителка по информатика Маријам Магомедов, пренесува агенцијата Ројтерс.

Самоубиецот била тинејџерка

Утрински - 03.04.2010

Лондон - Руската полиција верува дека меѓу бомбашите-самоубијци, кои во понеделникот ги извршија нападите во московското метро, била 17-годишна вдовица на еден ...

свет=Бомбашот во Москва била 17-годишна вдовица на милитант

Вест - 03.04.2010

Бомбашката од руското метро Ѕенет Абдуракманова и нејзиниот сопруг милитантот Умалат Магомедов МОСКВА, 3 април (АП) - Водечкиот руски весник соопшти дека една ...

Девојчиња - вдовици се разнесуваат, за да убијат што повеќе други!?

Inpress - 03.04.2010

Вашингтон/Скопје, 3. април (ИНПРЕС) Според угледниот руски весник Комерсант, 17. годишна вдовица на исламски милитант, е една од двете жени - самоубијци кои ...

Името на една од “црните вдовици“ откриено во љубовно писмо

Нетпрес - 03.04.2010

Терористката самоубиец, одговорна за една од двете експлозии во московското метро на почетокот на неделава, идентификувана е како ж17-годишна Џенет ...

Во Москва се разнела малолетна црна вдовица

Н.Македонија - 03.04.2010

Една од терористките што во руската престолнина убија 40 лица е идентификувана како Џенет Абдурахманова (17), вдовица на исламист, кој лани бил ликвидиранод ...

Девојки на 17 и 20 годишна возраст се убијците во московското метро

А1 - 02.04.2010

Русите го открија лицето на стравот. Две девојки, едната малолетничка на 17 години, а другата 20-годишна - се жените самоубијци од московското метро.

Идентификувана една од напаѓачките во Москва

Алсат-М - 02.04.2010

Истражните органи во Москва идентификуваа една од самоубиствените напаѓачки во метрото. Според руските медиуми, таа била малолетна вдовица на милитант убиен во ...

Доку Умаров ја вовлекува Русија во глобалната војна против тероризмот

Дневник - 02.04.2010

ЧЕЧЕНСКИОТ „ЕМИР“ ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА БОМбАШКИОТ НАПАД НА ЦРНИТЕ ВДОВИЦИ ВО МОСКОВСКОТО МЕТРО Чеченскиот терористички лидер Доку Умаров, кој објави дека ...

Тинејџерка бомбаш-самоубиец

Телма - 02.04.2010

Руската полиција верува дека меѓу бомбашите-самоубијци кои во понеделникот ги извршија нападите во московското метро била 17-годишна вдовица на еден ...

Една од жените бомбаши-самоубијци во Москва веројатно била тинејџерка

Канал5 - 02.04.2010

Руската полиција верува дека меѓу бомбашите-самоубијци кои во понеделникот ги извршија нападите во московското метро била 17-годишна вдовица на еден ...

Почина 40-тата жртва од нападот во Москва

Макфакс - 02.04.2010

Бројот на жртвите во самоубиствениот напад во московското метро се искачи на 40 откако денеска почина уште еден маж, соопшти Руското министерство за здравство.

Тинејџерка бомбаш

Оn.net - 02.04.2010

17-годишна вдовица на милитант од Северен Кавказ најверојатно е девојката што го изврши првиот од двата самоубиствени напади на станиците на метрото во Москва.

Позната една од атентаторките во Москва

Форум - 02.04.2010

Истрагата на руските безбедносни служби дошла до името на една од бомбашките самоубијци од 29-ти март во московското метро, која неодамна контактирала со ...

Нападот во московското метро го извеле 17 и 20-годишни девојки

Макфакс - 02.04.2010

Крвавиот напад во московското метро го извеле 17-годишна и 20-годишна девојки и двете вдовици на бунтовници од Дагестан и Чеченија.

Нападот на московското метро го извршиле 18 - годишна и 20 – годишна жена

Нетпрес - 02.04.2010

Руските истражни органи го утврдиле идентитетот на првата жена самоубиец во петочниот напад на метрото во Москва.

Една од жените бомбаши-самоубијци во Москва веројатно била тинејџерка

Сител - 02.04.2010

Руската полиција верува дека меѓу бомбашите-самоубијци кои во понеделникот ги извршија нападите во московското метро била 17-годишна вдовица на еден ...

Нападот во московското метро го извеле 17 и 20-годишни девојки

Алфа - 02.04.2010

Крвавиот напад во московското метро го извеле 17-годишна и 20-годишна девојки и двете вдовици на бунтовници од Дагестан и Чеченија.

Жените самоубијци - вдовици на милитанти од Кавказот?

Р.С.Европа - 02.04.2010

Руските истражни органи идентификувале една од жените самоубијци кои го извршија нападот во метрото во Москва во понеделникот.

Тинејџерка – една од бомбашите самоубијци во Москва

eReporter - 02.04.2010

Џенет Абдурахманова (17) е една од двете жени – самоубијци кои разнесувајќи се со експлозив во понеделникот убија 39 луѓе во московската подземна железница, ...

40-та жртва на нападите во Москва

eReporter - 02.04.2010

Бројот на жртви во самоубиствените бомбашки напади што во вторникот беа извршени во московското метро се искачи на 40, откако денеска почина уште еден маж.

Москва се подготвува за погребите, обвинувањата се множат

А1 - 01.04.2010

Додека Москва се колне во одлучна акција против терористите, а чеченските милитанти во борба до отцепување, денеска бомбата не стигна до дестинацијата.

Сепак чеченците одговорни за нападит во Москва

Канал5 - 01.04.2010

Лидерот на чеченските бунтовници, Доку Умаров го прекина 3-дневниот молк, преземајќи ја одговорноста за терористичкиот напад во московското метро пред четири ...

Терористите имале помош од странство

МРТ - 01.04.2010

По терористичкиот напад во московското метро, во кој загинаа 39 лица, руските органи трагаат по тројца помагачи, две жени и момче кои се снимени со камери за ...

Објавени фотографиите на жените-самоубијци од московското метро

МРТ - 01.04.2010

Првите фотографии на жените самоубијци кои пред два дена извршија терористички напад во московското метро денеска беа официјално објавени и ги преплавија ...

Чеченците ја презедоа одговорноста за терористичките напади во Москва

Сител - 01.04.2010

Водачот на чеченските бунтовници Доки Умаров вчера ја презел одговорноста за бомбашкиот напад во московското метро каде што загинаа 39 луѓе и повеќе од ...

Чеченецот Умаров одговорен за московските напади

Inpress - 01.04.2010

Москва, 1. април (ИНПРЕС) Водачот на чеченските бунтовници Доку Умаров ја презеде одговорноста за бомбашките напади во московското метро во кои загинаа 39 ...

Чеченецот Умаров одговорен за нападите во Москва

Оn.net - 01.04.2010

видео вест Милитантниот лидер Доку Умаров, преку видео порака објавено на сајтот на сепаратистите лично ја презеде одговорноста за експлозиите на московските ...

Чеченците ја презедоа одговорноста за терористичките напади во Москва

Нетпрес - 01.04.2010

Водичот на чеченските бунтовници Доки Умаров вчера ја презел одговорноста за бомбашкиот напад во московското метро каде што загинаа 39 луѓе и повеќе од ...

Погреби на жртвите од московското метро

Алфа - 01.04.2010

Русија денеска се простува со повеќето од вкупно 39 загинати во неодамнешниот двоен самоубиствеен напад на станици од подземната железница во престолнината ...

Доку Умаров презеде одговорност за нападите во Московското метро

Кирилица - 01.04.2010

Чеченскиот бунтовнички лидер Доку Умаров презеде одговорност за самоубиствените напади во Московското метро во кои загинаа 39 луѓе Во видео-порака поставена на ...

Чеченскиот лидер Доку Умаров ја презема одговорноста за нападите во Москва

Форум - 01.04.2010

Озлогласениот лидер на чеченските бунтовници Доку Умаров ја презема одговорноста за издавање на наредба за двата наопада во московското метро во ...

Погреби на жртвите од московското метро

eReporter - 01.04.2010

Русија денеска се простува со повеќето од вкупно 39 загинати во неодамнешниот двоен самоубиствеен напад на станици од подземната железница во престолнината ...

Пошироки и остри мерки за борба против тероризмот

Идивиди - 01.04.2010

Махачкала, 1 април (МИА) - Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави денеска дека мерките за борба против тероризмот во целиот свет треба да бидат остри, ...

Објавени фотографиите на жените-самоубијци од московското метро

А1 - 31.03.2010

Првите фотографии на жените самоубијци кои пред два дена извршија терористички напад во московското метро денеска беа официјално објавени и ги преплавија ...

Свет - Русија чека акција од Путин

Време - 31.03.2010

Дрските самоубиствени бомбашки напади во московското метро, во кои загинаа најмалку 39 луѓе, а повеќе од 70 беа повредени, го соочија рускиот премиер Владимир ...

Терористи без причина

Дневник - 31.03.2010

КАВКАСКИТЕ БОМБАШИ НЕМААТ ПОЛИТИЧКИ ЦЕЛИ Кликни на сликата за целосна верзија Аналитичарот Владимир Прибиловски смета дека терористичките напади се бесмислени ...

Чеченските бунтовници презедоа одговорност за нападот во Москва

Алсат-М - 31.03.2010

Чеченскиот бунтовнички лидер Доку Умаров презеде одговорност за самоубиствените напади во Московското метро во кои загинаа 39 луѓе.

Mасакрот во метрото пропуст на тајните служби

Утрински - 31.03.2010

Бранко Влаховиќ МОСКВА - Бројот на загинатите во терористичките акции во московското метро се зголеми на 39 лица, бидејќи во текот на ноќта почина една тешко ...

Чеченскиот бунтовнички лидер Доку Умаров презеде одговорност за нападите во московското метро

Сител - 31.03.2010

Чеченскиот бунтовнички лидер Доку Умаров презеде одговорност за самоубиствените напади во Московското метро во кои загинаа 39 луѓе.

Објавени фотографиите на жените-самоубијци од московското метро

Форум - 31.03.2010

Фотографии на жените самоубијци кои пред два дена извршија терористички напад во московското метро денеска беа официјално објавени и ги преплавија светските ...

Медведев со нови закони ќе ја засили борбата со терористите

Inpress - 31.03.2010

Мосва, 31. март (ИНПРЕС) Рускиот претседател Дмитриј Медведев побара да се усвојат нови закони за борба против тероризмот во време кога официјална Мосва ...

Муслиманите понудија награда за откривање на московските терористи

Inpress - 31.03.2010

Москва, 31. март (ИНПРЕС) Една муслиманска невладинаорганизација од Русија, соопшти дека плаќа еден милион рубли (25.000 евра) за информации за организаторите ...

Лавров: Терористите имале помош од странство

Макфакс - 31.03.2010

По терористичкиот напад во московското метро, во кој загинаа 39 лица, руските органи трагаат по тројца помагачи, две жени и момче кои се снимени со камери за ...

Објавени фотографиите на жените-самоубијци од московското метро

Макфакс - 31.03.2010

Првите фотографии на жените самоубијци кои пред два дена извршија терористички напад во московското метро денеска беа официјално објавени и ги преплавија ...

Фото: Објавени грозоморни фотографии од жените самоубијци во Москва

Нетпрес - 31.03.2010

Крвавите лица на двете жени бомбашки самоубијци што го нападнаа метрото во Москва се објавени низ московските медиуми неколку денови по серијата терористички ...

Последните терористички напади во Русија се само алки од една верига

Идивиди - 31.03.2010

Москва, 31 март (МИА) - Терористичките напади во Москва и Кизлјар се алки од една верига, со која се бориме и ќе продолжиме да се бориме, изјави денеска ...

Државна жалост во Русија по терористичките напади

А1 - 30.03.2010

Уште една жена им подлегна на повредите од вчерашниот терористички напад во московското метро. Официјално се идентификувани само 8 жртви.

Бројот на жртвите од терористичките напади во Москва се искачи на 39

Алсат-М - 30.03.2010

Уште една повредена жена почина во московската болница од здобиените повреди во вчерашните терористички напади со што бројот на жртвите се искачи на 39.

Ден на жалост во Русија - бројот на загинатите 39 лица

Телма - 30.03.2010

Во Москва денеска е Ден на жалост, поради вчерашниот терористички напад во московското метро, во кој загинаа најмалку 39 патници, а над 70 се ранети.

Ден на жалост во Москва поради жртвите од терористичкиот напад во московското метро

Алсат-М - 30.03.2010

Москва денеска е Ден на жалост, поради вчерашниот терористички напад во московското метро, во кој загинаа најмалку 39 патници, а над 70 се ранети.

Црни вдовици разнесоа 38 луѓе во Москва

Дневник - 30.03.2010

ПО ЗАКАНАТА ОД ТЕРОРИСТИЧКИОТ ЛИДЕР ДОКУ УМАРОВ ДЕКА ЌЕ ЈА ПРЕНЕСЕ ВОЈНАТА ОД КАВКАЗОТ ВО РУСКИТЕ ГРАДОВИ Крвта нема повеќе да течесамо во нашите градови.

Клинтон: „Терористите се наш заеднички непријател“

Телма - 30.03.2010

Терористичките движење ширум светот се поврзани меѓу себе и тие претставуваат наш заедничи непријател, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по ...

Москва не ја научи лекцијата?

Deutsche Welle - 30.03.2010

Русија тагува по жртвите од терористичките напади во московското метро. Премиерот Владимир Путин зборува за комплетно уништување на организаторите на нападите, ...

Свет - Масакр во московското метро

Време - 30.03.2010

Најмалку 37 луѓе се убиени, а повеќе од 30 се ранети откако две жени-самоубијци вчера се разнесоа на две станици од московското метро за време на утринскиот ...

Ден на жалост во Русија - напаѓачот енигма

Канал5 - 30.03.2010

Знамиња спуштени на половина копје, свеќи и цвеќиња за 39-те жртви во двата самоубиствени бомбашки напада во московското метро, каде што вчера по шест години, ...

Уплав од Црните вдовици во Москва

Дневник - 30.03.2010

Страв и трепет се жените-бомби, кои обично се облечени нормално, во фармерки и блуза, но под која е скриена бомба што се активира од вдовицата или со ...

Бројот на загинати во московското метро се искачи на 39

Нетпрес - 30.03.2010

Бројот на загинати во двата самоубистевни напади во московското метро, кои се случија вчера наутро, се искачи на 39, бидејќи една жена синоќа им подлегнала на ...

Бројот на жртвите од терористичките напади во Москва се искачи на 39

Алфа - 30.03.2010

Уште една повредена жена почина во московската болница од здобиените повреди во вчерашните терористички напади со што бројот на жртвите се искачи на 39.

Одмазда на Црните вдовици

Оn.net - 30.03.2010

Жените бомбаши кои убија речиси 40 патници во московското метро, веројатно се одмаздувале за смртта на нивниот лидер, преобратениот муслиман Бурјатски кој на ...

Петмина од повредените во Москва во критична состојба (ФОТО)

Inpress - 30.03.2010

Москва, 30. март (ИНПРЕС) Петмина од повредените при вчерашните напади во Московското метро се во критична состојба, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на ...

Вкупниот тажен биланс од нападите во Москва - 39 загинати

Inpress - 30.03.2010

Москва, 30. март (ИНПРЕС) Вкупниот број на загинатите од вчерашниот бомбашки напад во Москва се покачи на 39, додека бројот на повредените е поголем од 70.

Ден на жалост во Русија - Путин најави уништување на терористите

Макфакс - 30.03.2010

Руските власти денеска прогласија Ден на жалост по вчерашните терористички напади на две жени самоубијци во московското метро, во кои загинаа 39 луѓе, а повеќе ...

Ден на жалост во Москва

Шпиц - 30.03.2010

Во Москва денеска е Ден на жалост, поради вчерашниот терористички напад во московското метро, во кој загинаа најмалку 39 патници, а над 70 се ранети.

Тероризмот е наш заеднички непријател

МРТ - 30.03.2010

Терористичките движење ширум светот се поврзани меѓу себе и тие претставуваат наш заедничи непријател, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по ...

Ден на жалост во Русија

Форум - 30.03.2010

Путин се врати во Москва поради експлозиите во метрото Путин се врати во Москва поради експлозиите во метрото Чеченија го осуди инцидентот во Москва Руските ...

“Комерсант“:Органите за безбедност можеби имале податоци за нападите

Макфакс - 30.03.2010

Според некои информации, органите за безбедност имале податоци за можни терористички напади на сообраќајните објекти, пишува московскиот дневник “Комерсант“.

Нападите во Москва ги извршила „Легија на црните вдовици“

Шпиц - 30.03.2010

Нападите во Москва, во кои загинаа 38 лица, ги извршиле две членки на „Легијата на црните вдовици“, што ја регрутираат чеченските бунтовници, пишува денеска ...

Московската полиција има фотографии од терористките и помагачите

Inpress - 30.03.2010

Москва, 30. март (ИНПРЕС) Министерството за внатрешни работи на Русија обезбеди фотографии од двете жени - терористки, кои ги извршија вчерашните напади во ...

Медведев побара заострување на законите против тероризам

Р.С.Европа - 30.03.2010

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска апелираше да се заострат антитерористичките закони и да се усоврши нивната примена.

Нова руско-чеченска војна?!

Форум - 30.03.2010

Кога ќе се има предвид хронологијата на двојниот бомбашки напад на жените бомбаши самоубијци кои ја предизвикаа смртта на најмалку 38 лица во московското ...

Русија жали за загинатите

Шпиц - 30.03.2010

Во медиумите се води дебата околу мотивите на атентаторите, при што најчесто се спомнува можна одмазда на чеченските бунтовници за неодамнешните операции на ...

Ден на жалост во Москва поради жртвите од терористичкиот напад во московското метро

Алфа - 30.03.2010

Во Москва денеска е Ден на жалост, поради вчерашниот терористички напад во московското метро, во кој загинаа најмалку 39 патници, а над 70 се ранети.

Хилари Клинтон: Тероризмот е наш заеднички непријател

Сител - 30.03.2010

Терористичките движење ширум светот се поврзани меѓу себе и тие претставуваат наш заедничи непријател, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по ...

Ден на жалост во Москва поради жртвите од терористичкиот напад во московското метро

Сител - 30.03.2010

Во Москва денеска е Ден на жалост, поради вчерашниот терористички напад во московското метро, во кој загинаа најмалку 39 патници, а над 70 се ранети.

Ден на жалост во Русија - Путин најави уништување на терористите

МРТ - 30.03.2010

Руските власти денеска прогласија Ден на жалост по вчерашните терористички напади на две жени самоубијци во московското метро, во кои загинаа 39 луѓе, а повеќе ...

Органите за безбедност можеби имале податоци за нападите

МРТ - 30.03.2010

Според некои информации, органите за безбедност имале податоци за можни терористички напади на сообраќајните објекти, пишува московскиот дневник “Комерсант“.

Хилари Клинтон: Тероризмот е наш заеднички непријател

Кирилица - 30.03.2010

Терористичките движење ширум светот се поврзани меѓу себе и тие претставуваат наш заедничи непријател, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по ...

Бројот на жртвите од терористичките напади во Москва се искачи на 39

Сител - 30.03.2010

Уште една повредена жена почина во московската болница од здобиените повреди во вчерашните терористички напади со што бројот на жртвите се искачи на 39.

Идентификувани 22 жртви во експлозиите во Московското метро

Кирилица - 30.03.2010

Министерството за вонредни ситуации и цивилна одбрана на Русија објави список на загинати во експлозиите во две станици во метрото во Москва, според кој од 38 ...

Хилари Клинтон го осуди тероризмот во московската подземна

Алфа - 30.03.2010

Терористичките движење ширум светот се поврзани меѓу себе и тие претставуваат наш заедничи непријател, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон по ...

Нападот во Москва - почеток на нова серија терористички напади

Inpress - 30.03.2010

Софија, 30. март (ИНПРЕС) Алексеј Малашенко, директор на центарот Карнеги, не ја исклучи можноста вчерашните терористички напади во Москва да се почеток на ...

САД и ЕУ ги осудија нападите во московското метро

Р.С.Европа - 30.03.2010

Меѓународната заедница остро ги осуди вчерашните напади во московското метро. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американскиот и рускиот народ ...

Почит и солзи за жртвите

Вечер Прес - 30.03.2010

Идентификувани се 22 жртви и една од атентаторките, по потекло од Кавказ. Не е исклучена можноста за вмешаност на Ал Каеда Во Москва вчера беше Ден на жалост, ...

Жени-бомбаши разнесоа 38 лица во московското метро

Н.Македонија - 30.03.2010

Терористките активираа експлозив на две метро-станици во центарот на руската престолнина, за време на утринскиот метеж.

Организаторите на нападите ќе бидат пронајдени и ликвидирани

Идивиди - 30.03.2010

Москва, 29 март (МИА) - Рускиот претседател Дмитриј Медведев ја посети денеска станицата Лубјанка во Московското метро каде утрото беше извршен еден од двата ...

Нападите во Москва ги извршила „Легија на црните вдовици&

eReporter - 30.03.2010

Нападите во Москва, во кои загинаа 38 лица, ги извршиле две членки на „Легијата на црните вдовици“, што ја регрутираат чеченските бунтовници, пишува денеска ...

Терористички напад во Москва - 38 загинати

А1 - 29.03.2010

Чеченските сепаратисти ја презедоа одговорноста за бомбашките напади што изутрината го потресоа московското метро, во кој загинаа најмалку 38 луѓе, а 65 беа ...

Ден на жалост во Русија

BBC - 29.03.2010

Во Русија почна ден на жалост по вчерашниот двоен напад од бомбаши-самоубијци во московското метро, при што загинаа 38 луѓе.

Медведев: Ќе се бориме со терористите до крај

А1 - 29.03.2010

Најмалку 38 луѓе загинаа во двата самоубиствените напади во московското метро. 64 лица се ранети во терористичките акции кои ги извршиле две жени, кои ги ...

Терористичките напади во Москва ги извршиле жени-самоубијци

Алсат-М - 29.03.2010

Според првичните информации добиени од Федералната служба за безбедност (ФБС) нападите во две метро станици во Москва извршени се од жени-самоубијци, при што ...

Путин и Медведев најавија уште поостра борба против тероризмот

Телма - 29.03.2010

Рускиот претседател најави денеска дека „до крај“ ќе ја продолжи борбата против тероризмот и оти наредил засилување на мерките за безбедност во јавниот ...

Путин: Терористите ќе бидат уништени

Алсат-М - 29.03.2010

Организаторите на денешните терористички напади во Москва ќе бидат најдени и казнети, изјави денеска од Краснојарск рускиот премиер Владимир Путин, цитиран од ...

Две експлозии во метрото во Москва

Deutsche Welle - 29.03.2010

Две експлозии во утринските часови го потресоа системот на подземната железница во Москва. Последните официјални информации говорат за 34 загинати, една од ...

Терористички напади во Москва

Телма - 29.03.2010

Според првичните информации добиени од Федералната служба за безбедност (ФБС) нападите во две метро станици во Москва извршени се од жени-самоубијци, при што ...

Светот ги осуди терористичките напади во Москва

Алсат-М - 29.03.2010

Официјални лица од Европската унија, државите од Западен Балкан, руски соседи како и САД ги осудија терористичките напади во Москва и изразија сочувство на ...

Самоубиствени напади во Москва

Deutsche Welle - 29.03.2010

Две експлозии утрово ја потресоа подземната железница во рускиот главен град. Според досегашните сознанија на истрагата нападите најверојатно биле извршени од ...

Жени самоубијци разнесоа 37 луѓе во Москва

Канал5 - 29.03.2010

Најмалку 37 луѓе се убиени во нападот на жени бомбаши самоубијци кои поставиле експлозиви во две метро станици во Москва.

Светот ги осуди терористичките напади во Москва

Телма - 29.03.2010

Официјални лица од Европската унија, државите од Западен Балкан, руски соседи како и САД ги осудија терористичките напади во Москва и изразија сочувство на ...

Светот го осуди тероризмот во Москва

Утрински - 29.03.2010

Москва - Официјални лица од Европската унија, државите од Западен Балкан, руски соседи, како и САД ги осудија терористичките напади во Москва и изразија ...

Најмалку 37 луѓе загинаа во две експлозиии во метроа во Москва

Алсат-М - 29.03.2010

Во две експлозии на две метро станици во Москва загинаа најмалку 37 луѓше.Во експлозија што утрово се случи во подземна железница во центарот на Москва.

Пеколно утро во Москва

Утрински - 29.03.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Терористи-самоубијци вчера изутрина направија масакр во московското метро. Загинаа 37 лица, а повеќе од 70 се повредени.

Најмалку 37 луѓе загинаа во две експлозии во метроа во Москва

Сител - 29.03.2010

Во две експлозии денеска на две метро станици во Москва загинаа најмалку 37 луѓе. Во експлозијата на метро станицата Лубјанка, која се наоѓа во близина на ...

Жени терористи ги активирале експлозивите во Москва

Алфа - 29.03.2010

Нема сомневање дека експлозиите во Москва се терористички чин, изјави московскиот обвинител Јури Семин, додека агенцијата Риа Новости соопшти дека бомбите ги ...

Видео: Жени самоубијци разнесоа најмалку 37 луѓе во Москва

Таратур - 29.03.2010

Утрово Москва ја затресоа две експлозии во подземната железница, при што загинаа најмалку 37 лица, а уште десетина се повредени.

Жени терористи ги активирале експлозивите во Москва

Макфакс - 29.03.2010

Нема сомневање дека експлозиите во Москва се терористички чин, изјави московскиот обвинител Јури Семин, додека агенцијата Риа Новости соопшти дека бомбите ги ...

Жени камикази одговорни за експлозиите во московското метро

Нетпрес - 29.03.2010

Бомбашкиот напад во московското метро го извршиле жени, соопшти денеска прес службата на Сојузната служба за безбедност на Русија и градските власти.

Јуриј Сомин: Експлозииите во Москва се терористички чин

Сител - 29.03.2010

Експлозијата на метро станицата „Лубјанка“ во Москва предизвикана е од бомбаш-самоубиец, изјави претставник на московското Обвинителство, Јуриј Сомин.

Во две експлозиии во метроа во Москва загинаа најмалку 37 луѓе

Кирилица - 29.03.2010

Во две експлозии на две метро станици во Москва загинаа најмалку 37 луѓе Во експлозијата на метро станицата Лубјанка, која се наоѓа во близина на седиштето на ...

Листа на бомбашки напади во Москва

Макфакс - 29.03.2010

Најмалку 40 лица загинаа, а 38 се повредени во две одделни експлозии во подземната железница во Москва.

Медведев повика да се искорени тероризмот

Макфакс - 29.03.2010

Рускиот претседател Дмитри Медведев побара од безбедносните служби да се борат против тероризмот „без колебање, до крај“.

Путин: Терористите ќе бидат уништени

Сител - 29.03.2010

Организаторите на денешните терористички напади во Москва ќе бидат најдени и казнети, изјави денеска од Краснојарск рускиот премиер Владимир Путин, цитиран од ...

Медведев - „Не направивме доволно“

Inpress - 29.03.2010

Москва, 29. март (ИНПРЕС) Претседателот на Русија, Дмитри Медведев, денес побара зајакнување на нивото на безбедноста низ целата земја, поради денешните ...

Подигнато нивото на безбедност во Москва

Форум - 29.03.2010

Поврзани вести 37 мртви во напад во московското метро 37 мртви во напад во московското метро 37 мртви во напад во московското метро По денешните терористички ...

НАТО и Франција ги осудија нападите во Москва

Р.С.Европа - 29.03.2010

Меѓународната заедница почна да ги осудува денешните самоубиствени напади во метрото во Москва во кои загинале над 35 луѓе.

Потврдено дека нападот во Москва го извршиле жени

Форум - 29.03.2010

Руските власти досега официјално потврдија дека во двата бомбашки напада од утринава загинале 37 лица, но медиумите јавуваат дека досега има најмалку 40 ...

Терористички напади во Москва - хронологија

Кирилица - 29.03.2010

Во терористичките напади изведени утрото во Москва на метро станицата „Лубјанка“ и „Паркот на културата“ загинаа 35 лица, а 37 се ранети, а нападот е дело на ...

Најмалку 37 луѓе загинаа во две експлозии во метроа во Москва

МРТ - 29.03.2010

Во две експлозии денеска на две метро станици во Москва загинаа најмалку 37 луѓе. Во експлозијата на метро станицата Лубјанка, која се наоѓа во близина на ...

Путин: Терористите ќе бидат уништени

Р.С.Европа - 29.03.2010

Терористите одговорни за самоубиствените бомбашки напади во метрото ќе бидат уништени. Овa го изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин.

Претседателот на Чеченија го осуди инцидентот во Москва

Макфакс - 29.03.2010

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров ги осуди терористичките напади врз московската подземна железница, во кои загинаа околу 40 лица, а повеќе од 65 беа ...

САД и ЕУ ги осудија терористичките напади

Р.С.Европа - 29.03.2010

Европскатa Унија и Соединетиете Американски Држави ги осудуваат самоубиствените бомбашки напади во рускотото метро.

Путин - „Терористите ќе бидат уништени“

Inpress - 29.03.2010

Краснојарск, 29. март (ИНПРЕС) Рускиот премиер Владимир Путин изрази уверување дека полициските и правосудните органи ќе направат се да ги пронајдат и казнат ...

Обама: Американскиот народ е на страната на Русија

Макфакс - 29.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама ги осуди утринските терористички напади извршени врз метрото во Москва во кои загинаа над 40 лица.

Путин: Терористите ќе бидат уништени

Кирилица - 29.03.2010

Организаторите на денешните терористички напади во Москва ќе бидат најдени и казнети, изјави денеска од Краснојарск рускиот премиер Владимир Путин, цитиран од ...

НАТО, ЕУ и САД шокирани од нападите во Москва

Форум - 29.03.2010

Генералниот секретар на НАТО, ги осуди самоубиствените напади во Москва, а шок и најжестока осуда изразија и првите луѓе на Европската Унија како и лично ...

Најмалку 40 мртви во експлозии во метро во Москва

МРТ - 29.03.2010

Најмалку 40 лица загинаа,a 33 се повредени изутрината во две одделни експлозии на станици за подземната железница во центарот на Москва.

"Црните вдовици" ја нападнаа Москва - бројот на жртвите се покачи на 38 (Фото/Видео)

Inpress - 29.03.2010

Москва, 29. март (ИНПРЕС) Бројот на жртвите од нападите во Москва достигна 38 лица, пренесе Интерфакс, повикувајќи се на соопштение на руското Министерство за ...

Иванов со сочувство до рускиот претседател

Нетпрес - 29.03.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска испрати писмо со сочувство до рускиот претседател Дмитриј Медведев по повод терористичките напади кои се случија во метро ...

Сочувство од Иванов до рускиот колега Медведев

Кирилица - 29.03.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов испрати телеграма со сочувство до неговиот руски колега Дмитри Медведев по повод терористичките напади што ...

Неактивирани експлозиви во метрото во Москва

Кирилица - 29.03.2010

Во станица од нападнатото метро во Москва пронајден е неактивиран појас со експлозиви Во метро станицата Парк на културата во Москва, бил пронајден неактивиран ...

Путин: Терористите ќе бидат уништени

Нетпрес - 29.03.2010

Рускиот премиер Владимир Путин истакнал уверување дека одговорните за денешните терористички напади во Москва ќе бидат најдени и казнети.

Жени терористи ги активирале експлозивите во Москва

МРТ - 29.03.2010

Нема сомневање дека експлозиите во Москва се терористички чин, изјави московскиот обвинител Јури Семин, додека агенцијата Риа Новости соопшти дека бомбите ги ...

Московско метро - терористите најверојано од Северен Кавказ

Шпиц - 29.03.2010

Нападите во московските метро станици најверојатно се извршени од терористичка организација поврзана со Северен Кавказ, изјави шефот на руската Федерална ...

38 загинати во Москва, тројца странци

Кирилица - 29.03.2010

Бројот на загинати во нападите во Москва порасна на 38 Според најновите податоци на руското Министерство за вонредни сосотојби и цивилна заштита, бројот на ...

Путин се врати во Москва поради експлозиите во метрото

Макфакс - 29.03.2010

Владимир Путин го прекина престојот во Краснојарски и се врати во Москва по двете експлозии во метрото на руската престолнина во кој загинаа најмалку 38 луѓе, ...

Околу 40 мртви во терористички напади во московското метро

Алфа - 29.03.2010

Две жени самоубијци утрово извршија бомбашки напади во московското метро при што загинаа околу 40 луѓе, а над 70 се повредени.

Листа на бомбашки напади во Москва

МРТ - 29.03.2010

Најмалку 40 лица загинаа, а 38 се повредени во две одделни експлозии во подземната железница во Москва.

Десетици загинати во два терористички напади во метроа во Москва

Сител - 29.03.2010

Две експлозии утрово ја потресоа подземната железница во рускиот главен град. Загинаа најмалку 35 лица, а над 65 се повредени.

По нападите светот згрозен, Медведев и Путин најавуваат одмазда

Алфа - 29.03.2010

Извршија подмолно злосторство со ужасни последици. Русија ќе ги пронајде злосторниците и ќе ги уништи – порача рускиот премиер Владимир Путин по денешниот ...

Путин се врати во Москва поради експлозиите во метрото

Форум - 29.03.2010

Чеченија го осуди инцидентот во Москва Подигнато нивото на безбедност во Москва Подигнато нивото на безбедност во Москва Владимир Путин го прекина престојот во ...

Медведев вети дека напаѓачите ќе бидат пронајдени и ликвидирани

Сител - 29.03.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев ја посети денеска станицата Лубјанка во Московското метро каде утрото беше извршен еден од двата напада во кои загинаа 38 ...

Најмалку 33 мртви во експлозии во метро во Москва

Алфа - 29.03.2010

Најмалку 33 лица загинаа изутрината во две одделни експлозии на станици за подземната железница во центарот на Москва.

Жени-самоубијци ги извршиле нападите во Москва

Кирилица - 29.03.2010

Според првичните информации добиени од Федералната служба за безбедност (ФБС) нападите во две метро станици во Москва извршени се од жени-самоубијци, при што ...

Терористичките напади во Москва ги извршиле жени-самоубијци

Сител - 29.03.2010

Според првичните информации добиени од Федералната служба за безбедност (ФБС) нападите во две метро станици во Москва извршени се од жени-самоубијци, при што ...

Москва - ден на жалост

Р.С.Европа - 29.03.2010

Во денешните две експлозии во московското метро загинале најмалку 39 луѓе, а над 60 беа повредени јавувија руските медиуми.

Над 30 загинати во две експлозии во московското метро

Р.С.Европа - 29.03.2010

Во денешните две експлозии во мосоковското метро загинале над 30 луѓе, јавуваат руските медиуми.

Чеченија го осуди инцидентот во Москва

Форум - 29.03.2010

Подигнато нивото на безбедност во Москва 37 мртви во напад во московското метро Гранати под улица во Москва, десетици евакуирани Претседателот на Чеченија, ...

Најмалку 40 мртви во експлозии во метро во Москва

Макфакс - 29.03.2010

Најмалку 40 лица загинаа,a 33се повредени изутрината во две одделни експлозии на станици за подземната железница во центарот на Москва.

ВИДЕО: Најмалку 40 луѓе загинаа во две експлозии во метроа во Москва

Нетпрес - 29.03.2010

Најмалку 40 лица загинаа утрово во две експлозиии на две станици на подземната железничка во центарот на Москва.

Терористите удрија повторно на Москва - 37 загинати

Inpress - 29.03.2010

Москва, 29 март (ИНПРЕС) Најмалку 37 луѓе, загинаа во две одвоени експлозии денеска во познатото московско метро.

37 мртви во напад во московското метро

Форум - 29.03.2010

Поврзани вести Гранати под улица во Москва, десетици евакуирани Градоначалникот на Москва ветува оти нема да паѓа снег во градот Македонски производители на ...

Жени-самоубијци разнесле над 50 луѓе во Москва

Вечер Прес - 29.03.2010

Федералната служба за безбедност на Русија смета дека извршителите на двата терористички напади во московското метро најверојатно се поврзани со Северен Кавказ ...

Иванов со сочувство до Медведев

Вечер Прес - 29.03.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов вчера испрати писмо со сочувство до рускиот претседател Дмитриј Медведев по повод терористичките напади кои се случија во ...

НАТО, Европа и Обама шокирани од нападите во Москва

eReporter - 29.03.2010

Главниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ги осуди денешните самоубиствени напади во Москва во кои загинаа најмалку 37 луѓе, а најостри осуди упатија и ...

Терористите ќе бидат уништени

Идивиди - 29.03.2010

Краснојарск, 29 март (МИА) - , изјави денеска од Краснојарск рускиот премиер Владимир Путин, цитиран од руските медиуми.

Најмалку 37 луѓе загинаа во две експлозиии во метроа во Москва

Идивиди - 29.03.2010

Москва, 29 март (МИА) - Во две експлозии на две метро станици во Москва загинаа најмалку 37 луѓе.Во експлозија што утрово се случи во подземна железница во ...

Македонија ги осуди терористичките напади во Москва

eReporter - 29.03.2010

Македонија остро ги осуди денешните терористички напади во Москва, нарекувајќи ги „злосторнички и кукавички“.

ФСБ: Жени- бомбаши самоубијци ги извршиле нападите

eReporter - 29.03.2010

Двете експлозии во московското метро, кои убија над 30 лица ги извршиле жени самоубијци, соопшти руската Федерална служба за безбедност (ФСБ).

Терористичките напади во Москва ги извршиле жени-самоубијци

Идивиди - 29.03.2010

Москва, 29 март (МИА) - Според првичните информации добиени од Федералната служба за безбедност (ФБС) извршени се од жени-самоубијци, при што загинаа најмалку ...

САД солидарни со Русија.

eReporter - 29.03.2010

САД најостро ги осуди денешните терористички напади во Москва и изрази солидарност со рускиот народ, а полицијата ги засили безбедносните мерки во метроата во ...

Медведев: Бескомпромисно против тероризмот, 37 жртви во метрото

eReporter - 29.03.2010

Рускиот претседател најави денеска дека „до крај“ ќе ја продолжи борбата против тероризмот и оти наредил засилување на мерките за безбедност во јавниот ...

Москва: 34 загинати во експлозии во метрото

eReporter - 29.03.2010

Во две екплозии во метрото во Москва утринава загинале 34 лица, а 18 се повредени, соопшти московскиот обвинител Јуриј Сјомин.