TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба Медведев - Путин за Јужна Осетија

А1 - 10.08.2008

Русија треба да направи се што е можно за да помогне во Јужна Осетија, рече рускиот претседател Дмитриј Медведев на средбата во Москва со премиерот Владимир Путин. „Главниот град Цхвинали и пограничните населени места практично се разурнати.

Грузија се повлекува од Јужна Осетија

BBC - 10.08.2008

Грузиското министерство за внатрешни работи соопшти дека ги повлече своите сили од главниот град на Јужна Осетија и дека Русите таму имаат целосна контрола.

Во судирите во Јужна Осетија загинале 92 Грузијци

А1 - 10.08.2008

Во конфликтот меѓу Грузија и Русија досега загинаа 92 Грузијци, меѓу кои и 40 цивили, изјави денеска министерот за здравство Александар Квиташвили. Руските официјални власти известуваат дека во конфликтот во Јужна Осетија загинале најмалку 2.000 лица, вклучувајќи и многу руски државјани.

Руската армија ја освои Јужна Осетија

А1 - 10.08.2008

Руската армија по тридневни борби со грузиските сили, од денеска ја контролира целата територија на Јужна Осетија. Грузиската Влада го потврди повлекувањето на своите војници од Јужна Осетија, а попладнево преку Министерството за надворешни работи понуди прекин на воените дејствија и итни преговори ...

Грузијците во паника се снабдуваат со храна

А1 - 10.08.2008

„Грузијците подготвени се да умрат, но никој нема да се согласи да се изгуби Јужна Осетија, ниту пак Абхазија“, изјави во интервју за А1 Бесики Кизирија, аналитичар од Тбилиси кој долги години работи за ОБСЕ.

Гушев: Грузијците вршат геноцид во Јужна Осетија

А1 - 10.08.2008

Како аналитичарите во Москва гледаат на оваа војна? Леонид Гушев, професор на Московскиот универзитет, смета дека Грузијците вршат геноцид во Јужна Осетија. Со отворањето на абхазискиот фронт, Грузија е доведена во уште потешка состојба, посочуваат руските интелектуалци на анализите на „Раша тудеј“.

МЕДВЕДЕВ: ГРУЗИСКИТЕ ОПЕРАЦИИ - ГЕНОЦИД

Телма - 10.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска ги оквалификува грузиските воени операции во Јужна Осетија како „геноцид“.

Советот за безбедност без усогласен став за Јужна Осетија, Ки Мун бара итно прекинување на судиритe

Канал5 - 10.08.2008

Њујорк, 10 август (МИА) - Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да донесе одлука за оружениот судир во Јужна Осетија. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост поради ескалација на насилството во Грузија и побара итно прекинување на судирите.

Меѓународни, а не руски сили за мир во Јужна Осетија, повикуваат Обама и Меккејн

Канал5 - 10.08.2008

Вашингтон, 10 август (МИА) - Кандидатите на Демократската и на Републиканската партија за претседател на САД, Барак Обама и Џон Меккејн, ја критикуваа Русија за случувањата во Јужна Осетија и ја повикаа да ги повлече своите сили од таа проруска сепаратистичка област во Грузија.

РУСИТЕ ЈА КОНТРОЛИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Телма - 10.08.2008

По тридневни борби меѓу грузиските и руските сили во Јужна Осетија денеска Русите ја контролираат целата територија на тој регион. Грузиските сили се дислоцирани на нови позиции вон Јужна Осетија, изјави изјави секретарот на Националниот совет за безбедност на Грузија Александер Ломаја.

ОН се уште без одлука, Русија останува во Јужна Осетија

Кирилица - 10.08.2008

Советот за безбедност при Обединетите нации повторно не успеа да донесе одлука околу вооружените судири во Јужна Осетија, изјавил претседателот на Советот, белгискиот амбасадор во ОН, Жан Граулс .

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ БЕЗ УСОГЛАСЕН СТАВ ЗА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 10.08.2008

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ БЕЗ УСОГЛАСЕН СТАВ ЗА ЈУЖНА ОСЕТИЈА Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да донесе одлука за оружениот судир во Јужна Осетија. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост поради ескалација на насилството во Грузија и побара итно прекинување на судирите.

МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ОД ЕУ ВО СРЕДА ЌЕ РАСПРАВААТ ЗА СОСТОЈБАТА ВО ГРУЗИЈА

Сител - 10.08.2008

МИНИСТРИТЕ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ОД ЕУ ВО СРЕДА ЌЕ РАСПРАВААТ ЗА СОСТОЈБАТА ВО ГРУЗИЈА Средбата на министрите за надворешни работи на ЕУ, посветена на состојбата во Грузија ќе се одржи во среда, соопшти француското претседателство на ЕУ.

ТБИЛИСИ ГИ ПОВЛЕЧЕ СВОИТЕ ВОЈНИЦИ ОД ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 10.08.2008

- Нашата војска е целосно повлечена од Јужна Осетија, изјави портпаролот на грузиското министерство за внатрешни работи Шота Втиашвили.

СБ на ООН денес повторно ќе одржи вонредна седница за Јужна Осетија

Нетпрес - 10.08.2008

СБ на ООН денес повторно ќе одржи вонредна седница за Јужна Осетија Советот за безбедност на ООН и денеска ќе одржи вонредна седница поради ситуацијата во Јужна Осетија, пренесува АФП.

СРЕДБА МЕДВЕДЕВ - ПУТИН ЗА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 10.08.2008

Русија треба да напарави се што е можно за да помогне во Јужна Осетија, рече рускиот претседател Дмитриј Медведев на средбата во Москва со премиерот Владимир Путун. - Главниот град Цхвинали и пограничните населени места практично се разуранати.

ПРОТИВРЕЧНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ГРУЗИСКАТА ВОЈСКА ОД ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 10.08.2008

ПРОТИВРЕЧНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ГРУЗИСКАТА ВОЈСКА ОД ЈУЖНА ОСЕТИЈА Грузија ја повлече својата војска од Јужна Осетија. Во главниот град Цхинвали изутринава е мирно, по интензивниот артилериски оган во текот на целата ноќ, соопштија грузиските власти.

Грузија ја повлече војската од Јужна Осетија

Кирилица - 10.08.2008

По неколку денови крвава битка, денеска Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека земјата ги повлече своите воени сили од Јужна Осетија, пренесува „Ројтерс“. Претходно Советот за безбедност на Обединетите нации повторно не успеа да донесе одлука за вооружениот конфликт.

Грузија со нота за прекин на огнот

Макфакс - 10.08.2008

Грузиското министерство за надворешни работи му врачи на конзулот на Русија во Тбилиси нота, во која се наведува дека, според указ на грузискиот претседател од 10 август, вооружените сили на државата ќе го прекинат огнот во Јужна Осетија.

Противречности за повлекувањето на Грузија од Јужна Осетија

Кирилица - 10.08.2008

Грузиските власти соопштија дека во главниот град Цхинвали изутринава е мирно, по интензивниот артилериски оган во текот на целата ноќ. - Нашата војска е целосно повлечена од Јужна Осетија - изјавил портпаролот на грузиското Министерство за внатрешни работи Шота Втиашвили .

Грузија ги повлекува силите од Јужна Осетија

Макфакс - 10.08.2008

Грузија ги повлече утринава своите сили од главниот град на Јужна Осетија, додека повеќе од 10 илјади руски војници влегоа во Грузија.

Кушнер: Конфликтот меѓу Русија и Грузија ме потсетува на конфликтите на Балканот

Нетпрес - 10.08.2008

Францускиот министер за надворешни работи, Бернар Кушнер, денеска во интервју предупредува дека конфликтот меѓу Русија и Грузија во Јужна Осетија, навлегува во спирала на насилство слична на балканската, пренесува АФП.

Грузиските сили се повлекуваат од Јужна Осетија

Нетпрес - 10.08.2008

Грузискиот министер Темур Јокобашвили соопштил дека грузиските воени сили се повлекуваат од областа на Тцкинвали поради руското насилство во тој дел, пренесува АП.

РУСИТЕ ЈА КОНТРОЛИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 10.08.2008

ПОВЕЌЕ ОД 2.000 ЗАГИНАТИ ВО БОРБИТЕ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА РУСИТЕ ЈА КОНТРОЛИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ЈУЖНА ОСЕТИЈА По тридневни борби меѓу грузиските и руските сили во Јужна Осетија денеска Русите ја контролираат целата територија на тој регион.

Рускиот Генералштаб го потврди повлекувањето на грузиската војска

Макфакс - 10.08.2008

Рускиот Генералштаб потврди денеска дека грузиската војска се повлекува од Цхинвали, главниот град на Јужна Осетија. Висок претставник на грузиското Министерство за внатрешни работи, Шота Утиашвили соопшти дека грузиската војска практично ја напуштила Јужна Осетија.

САД ја предупредува Русија поради Грузија!

Форум - 10.08.2008

Руската војска денеска го презела надзорот врз Цхинвали, главниот град на проруската сепаратистичка покраина во Јужна осетија, објавил Чота Утиашвили, портпаролот на грузиското министерство за внатрешни работи.

Разнишани односите Москва – ЕУ

Форум - 10.08.2008

Продолжувањето на воените дејствија на Русија на територијата на Грузија ќе влијае на односите помеѓу Москва и Европската унија, предупредиле вчера со писмено соопштение од француското претседателство на Унијата.

Жестока војна во Осетија – 2000 мртви

Кирилица - 10.08.2008

Од Цинвали, престолнината на Јужна Осетија, останаа само рушевини по 3-дневните судири во која загинаа најмалку 2000 луѓе, повеќето руски државјани.

Чинвалид како Сталинград!

Вечер Прес - 10.08.2008

Во престолнината тотална конфузија и безвластие, а снајперисти има на секој чекор. Чинвалид наликува на Сталинград од Втората светска војна: урнати цели квартови, човечки тела по улиците, пискотници на сите страни...

Медведев: Јужна Осетија е соочена со „хуманитарна катастрофа“

А1 - 09.08.2008

Руската армија „целосно го ослободи“ главниот град на Јужна Осетија, јавија руските медиуми цитирајќи изјава на командантот на копнените сили.

Се разгоре војната во Јужна Осетија, 2.000 загинати

А1 - 09.08.2008

Најмалку 2.000 луѓе загинаа во жестоките борби меѓу грузиската и руската армија за главниот град на Јужна Осетија, Цхинвали.

Арсов: Ова е една авантура што скапо ќе ја чини Грузија

А1 - 09.08.2008

„Во позадина е нафтата која во Каспискиот регион, води директно низ Грузија. Русија е заинтересирана за контрола на целиот Кавказ.

Грузија во војна со отцепениот регион Јужна Осетија

Време - 09.08.2008

Грузија во војна со отцепениот регион Јужна Осетија Грузиските сили за безбедност се навлезени во прорускиот сепаратистичкиот регион Јужна Осетија, а жестоки престрелки со сепаратистите се водат на улиците на главниот град Цхинвали, пренесуваат светските медиуми.

ГРУЗИЈА ПРОГЛАСИ ВОЕНА СОСТОЈБА

Телма - 09.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили прогласи денеска состојба на војна во државата откако Тбилиси ја обвини Русија дека бомбардира цивилни области во државата. - Потпишав декрет за состојба на војна.

МЕДВЕДЕВ:КАЗНА ЗА ВИНОВНИЦИТЕ ЗА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Телма - 09.08.2008

Руската армија „целосно го ослободи“ главниот град на Јужна Осетија, јавија руските медиуми цитирајќи изјава на командантот на копнените сили.

Грузија преку Јужна Осетија во војна со Русија

Утрински - 09.08.2008

Грузиските сили го опколија главниот град Цхинвали по неуспехот на краткотрајнот прекин на огнот Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Грузија вчера испрати војници во отцепената покраина Јужна Осетија, и го опколи главниот град Цхинвали по неуспехот на краткотрајнот прекин на огнот.

Грузија го повлекува целиот контингент од Ирак

Макфакс - 09.08.2008

Грузија ќе го повлече целиот контингент од Ирак, составен од две илјади војници, штом американските сили ќе обезбедат превоз, соопшти денеска командантот грузискиот контингент. „Сите војници се враќаат дома. Чекаме американската страна да ни го обезбеди враќањето“, изјави полковник Бондо Мајсураџе.

Рајс повика на повлекување

Кирилица - 09.08.2008

Американската државна секретарка Кондолиза Рајс ја повика Русија да ги повлече своите сили од Грузија, соопшти министерството за надворешни работи на САД. - Соединетите американски држави повикуваат на моментално примирје во вооружениот судир во грузијската регија Јужна Осетија.

Западните експерти заминаa во Јужна Осетија

Кирилица - 09.08.2008

Заедничка група експерти на Европската унија, САД и на ОБСЕ замина во зоната на јужноосетискиот конфликт, изјави Кристина Галах , портпаролка на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

ГРУЗИЈА ГИ ПОВЛЕКУВА СИТЕ ВОЈНИЦИ ОД ИРАК

Сител - 09.08.2008

Грузија ќе ги повлече сите 2.000 војници од Ирак, во момент кога САД ќе обезбедат транспорт, изјави командантот на грузиската бригада во Ирак Бондо Маисурадзе.

Турција почна со достава на струја за Грузија

Нетпрес - 09.08.2008

Турција започна да и доставува електрична енергија на Грузија, пренесува телевизискиот канал СиЕнЕн Турција. По едностраното објавување на независност од Јужна Осетија и вчера започнатите судири, Грузија упатила молба за електрична енергија кон Турција.

РУСИЈА ПРИЗНА ДЕКА ВО БОРБИТЕ БИЛЕ СОБОРЕНИ ДВА РУСКИ АВИОНА

Сител - 09.08.2008

РУСИЈА ПРИЗНА ДЕКА ВО БОРБИТЕ БИЛЕ СОБОРЕНИ ДВА РУСКИ АВИОНА Руското Министерство за одбрана денеска призна дека во борбите во Јужна Осетија биле соборени два руски авиона. Тоа е прва изјава со потврда за загуби на руската страна.

Сакашвили бара примирје

Кирилица - 09.08.2008

Претседателот на Грузија Михаил Сакашвили повика на итна прекин на огнот потенцирајќи дека Русија покренала општ воен напад врз неговата земја. - Повикувам на итан прекин на огнот. Русија покрена воена инвазија од големи размети врз Грузија – изјавил Сакашвили на прес-конференција.

САКАШВИЛИ ПРЕДЛОЖИ ПРЕКИН НА ОГНОТ

Сител - 09.08.2008

Претседателот на Грузија Михаил Сакашвили предложи да биде објавен прекин на огнот во Јужна Осетија. На прес конференција, Сакашвили исто така предложи завојуваните страни да бидат раздвоени.

Медведев бара Грузија да се повлече од Јужна Осетија

Макфакс - 09.08.2008

Единствениот излез од кризата е повлекување на грузиските сили од зоната на конфликтот, му порачал рускиот претседател Димитри Медведев на американскиот претседател Џорџ Буш.

Путин отпатува во Северна Осетија

Кирилица - 09.08.2008

Рускиот премиер Владимир Путин го прекина престојот на Олимпијадата во Кина за да отпатува во Северна Осетија по информациите на Итар Тас, според кои о главниот град на Јужна Осетија, грузиски специјалци фрлаат бомби во подруми со цивили од кои голем дел се деца.

ГРУЗИЈА ПРОГЛАСИ СОСТОЈБА НА ВОЈНА

Сител - 09.08.2008

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили прогласи денеска состојба на војна во државата откако Тбилиси ја обвини Русија дека бомбардира цивилни области во државата. - Потпишав декрет за состојба на војна.

ГРУЗИЈА НЕГИРА ДЕКА РУСКИТЕ СИЛИ ГО КОНТРОЛИРААТ ЦХИНВАЛИ

Сител - 09.08.2008

РЕАКЦИЈА НА СЕКРЕТАРОТ НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ВО ГРУЗИЈА ГРУЗИЈА НЕГИРА ДЕКА РУСКИТЕ СИЛИ ГО КОНТРОЛИРААТ ЦХИНВАЛИ Грузија ги отфрли тврдењата дека руските сили го контролираат Цхинвали.

Грузиската олимписка делегација се повлекува од Пекинг

Нетпрес - 09.08.2008

Грузиската олимписка делегација ќе го напушти Пекинг. Ова го соопшти државната грузиска телевизија. На ваков чекор грузискиот олиписки комитет се одлучи поради судирот со Русија во автономната област Јужна Осетија.

ЕКСПЕРТИ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, САД И ОБСЕ ЗАМИНАА ВО ЗОНАТА НА ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ

Сител - 09.08.2008

ЕКСПЕРТИ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, САД И ОБСЕ ЗАМИНАА ВО ЗОНАТА НА ЈУЖНООСЕТИСКИОТ КОНФЛИКТ Заедничка група експерти на Европската унија, САД и ОБСЕ замина во зоната на јужноосетискиот конфликт, изјави Кристина Галах, портпаролка на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

САКАШВИЛИ ПОВТОРНО ГО ПОВИКА МЕДВЕДЕВ НА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 09.08.2008

САКАШВИЛИ ПОВТОРНО ГО ПОВИКА МЕДВЕДЕВ НА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА Грузискиот претседател Михаил Сакашвили денеска по втор пат го повика рускиот претседател Дмитриј Медведев на безусловен прекин на судирите во Јужна Осетија.

Грузија прогласи воена состојба

Кирилица - 09.08.2008

Воена состојба прогласи претседателот на Грузија Михаил Сакашвили , а командантот на руските копнени сили Владимир Болдирев , како што јави Итар-Тасс, изјави дека руските војници ги истерале грузиските сили од Цхинвали, главен град на одметната грузиска област Јужна Осетија во која во иминативе ...

Се разгорува огнот во Јужна Осетија

Кирилица - 09.08.2008

Борбите во Јужна Осетија продолжуваат со засилено темпо, пренесуваат светските медиуми. Со доаѓањето на руската помош, дел од грузиската војска почнала да се повлекува, но тоа го негирал пртседателот на Грузија.

Нови жртви во Јужна Осетија, Русија праќа засилување

Кирилица - 09.08.2008

Помошникот на главен командант на копнената војска на Русија Игор Канашенков , изјавил дека Москва ќе го зголеми бројот на руски сили во Јужна Осетија, за да ја принуди грузијската војска на мир, јавуваат руските медиуми.

Медведев: Кршење на меѓународното право

Макфакс - 09.08.2008

Упадот на грузиската војска на територијата на Јужна Осетија е “најгрубо кршење на меѓународното право“, изјави синоќа рускиот претседател Дмитриј Медведев. Според него, Русија нема да дозволи незаконско убивање на своите сограѓани во Јужна Осетија и оти виновниците ќе бидат казнети.

Тасс:Русија ги истерала грузиските сили од Цхинвали

Макфакс - 09.08.2008

Командантот на руските копнени сили Владимир Болдирев изјави дека руските војници ги истерале грузиските сили од Цхинвали, главен град на одметната грузиска област Јужна Осетија, јави Итар-Тасс.

Воена состојба во Грузија - Русија не е во војна

Макфакс - 09.08.2008

„Грузија е во состојба на војна", изјави грузискиот претседател Михаил Саакашвили. Тбилиси ја обвини Русија дека бомбардирала неколку града на нејзина територија Руските вооружени сили на територијата на грузиско-осетискиот конфликт исполнуваат само мировни функции и не водат војна со Грузија, ...

Грузија ја обвини Русија за воена агресија

Н.Македонија - 09.08.2008

Грузија и Русија вчера влегоа во отворен оружен судир откако властите во Тбилиси се обидоа да воспостават контрола врз грузискиот сепаратистички регион Јужна Осетија.

Битки меѓу Грузија и Јужна Осетија

BBC - 08.08.2008

Жестоки битки се водат меѓу грузиски сили и сепаратистите во отцепената област Јужна Осетија, само неколку часа откако двете страни се согласија на прекин на огнот и разговори. Грузиската влада рече дека нејзините сили го опколиле главниот град Цхинвали и го гранатираат.

Војна во Јужна Осетија

А1 - 08.08.2008

Русија и Грузија влегоа во отворен воен судир, откако руските тенкови навлегоа на територијата на сепаратистичкиот грузиски регион Јужна Осетија, кој синоќа беше нападнат од грузиската армија.

Грузија ја нападна Јужна Осетија

А1 - 08.08.2008

Грузиските воени сили рано изутрината извршија напад над сепаратистичките сили на Јужна Осетија, покраина која на почетокот на 90-ите се отцепи од Грузија.

Грузијците го зазедоа Чинвали, Путин се заканува

А1 - 08.08.2008

Грузиските воени сили го зазедоа главниот град на сепаратистичката република Јужна Осетија, Чинвали. Ова го соопшти претседателот на Грузија Михаил Саакашвили, додавајќи дека издал наредба за целосна мобилизација.

Русија предупредува на војна во Јужна Осетија

Утрински - 08.08.2008

Неколку лица се повредени во немирниот грузиски регион во борбите кои се интензивираа од изминатиот викенд ТБИЛИСИ - Неколку лица се повредени во немирниот грузиски регион Јужна Осетија, изјавија вчера официјални лица и од двете страни, во борбите кои од викендот се интензивираа.

Судири во Јужна Осетија, Тбилиси негира дека сака војна

Вест - 08.08.2008

ГОРИ, Грузија, 8 август (Ројтерс) - Грузија не сака војна во сепаратистичкиот регион Јужна Осетија, изјави вчера претседателот Михаил Саакашвили откако Русија соопшти дека ноќните судири во провинцијата покажале оти Тбилиси се подготвува за конфликт.

Грузија го освои главниот град на Јужна Осетија, Русите се приближуваат

Вест - 08.08.2008

ТБИЛИСИ/ МОСКВА, 9 август - Грузиските воени сили вчера рано изутрина го зазедоа главниот град на сепаратистичката република Јужна Осетија, Цхинвали, а Русија одговори со испраќање на дополнителни воени сили во регионот.

Четворица мртви и дваесет ранети во жестоки престрелки

Време - 08.08.2008

Четворица мртви и дваесет ранети во жестоки престрелки Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени во завчерашните напади на грузиските сили врз села во Јужна Осетија и во главниот град Цинвали, тврдат властите на самопрогласената грузиска автономна област.

Грузија и Русија почнаа војна за Јужна Осетија

Дневник - 08.08.2008

Руски тенкови вчера навлегоа во Јужна Осетија, на територијата на соседна Грузија, за да ги заштитат руските државјани, откако грузиски тенкови и трупи изутрината го гранатираа Цхинвали и го опколија регионалниот главен град. Според непотврдени извори, во Цхинвали имало повеќе стотици загинати.

Белата куќа бара прекин на судирите во Јужна Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Белата куќа повика денеска да прекинат судирите во Јужна Осетија и да започнат директни преговори меѓу Грузија и грузиската сепаратистичка република.

Војната во Грузија опасност за целиот регион

Кирилица - 08.08.2008

САД, ЕУ и НАТО побараа итно запирање на насилството во Грузија, поточно во Јужна Осетија. Советот на Европа и ОБСЕ предупредија дека ескалираната ситуација може да прерасне во војна која ќе го уништи регионот, поради што побараа безусловен прекин на огнот и преговори за мирно решение на кризата.

Саакашвили: Русија е во војна со Грузија

Макфакс - 08.08.2008

Русија води војна против Грузија, изјави грузискиот претседател Михаил Саакашвили во интервју за „СиЕнЕн“. „Ние сме слободољубива нација, која што во моментот е подложена на напад“, смета грузискиот претседател кој додаде дека доколку „Русија остане неказнета, светот ќе има проблеми.

Убиени 10 руски војници и 30 повредени

Нетпрес - 08.08.2008

Негативниот биланс на загинати руски војници во јужна Осетија изнесува 10 мртви и 30 – на други се повредени, известуваат светските медиуми. Рускиот полковник Игор Каншенков изјавил дека грузиските војници не дозволиле повредените руски војници да се транспортираат во болница.

Над илјада убиени во Јужна Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Над илјада жители на грузиската сепаратистичка област Јужна Осетија, Чинвали, се убиени во денешните судири, соопшти попладнево министерот за национални прашања на Јужна Осетија Тејмураз Касаев.

Грузијците го зазедоа Цхинвали, Путин се заканува

Макфакс - 08.08.2008

Грузиските воени сили го зазедоа главниот град на сепаратистичката република Јужна Осетија, Цхинвали. Ова го соопшти претседателот на Грузија Михаил Саакашвили, додавајќи дека издал наредба за целосна мобилизација.

ГРУЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА ПОВТОРНО СЕ СУДРИЈА, РУСИЈА СЕ ЗАМЕША

Сител - 08.08.2008

ГРУЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА ПОВТОРНО СЕ СУДРИЈА, РУСИЈА СЕ ЗАМЕША Грузиската армија ја нападна сепаратистичката област Јужна Осетија. Во јужниот дел на главниот град Чинвали се водат борби при што загинале десетици, а можеби и стотици луѓе, јавуваат светските медиуми.

Руската војска влезе во Чинвали

Кирилица - 08.08.2008

Единиците на 58-та армија на руските оружени сили, ги неутрализирале позициите од кои е пукано врз нив и врз главниот град на Јужна Осетија Чинвали, изјави вечерва помошникот командант на Копнената војска на Русија Игор Конашенков , додека руските медиуми јавуваат дека руските тенкови влегле во ...

ГРУЗИСКИТЕ СИЛИ ЈА КОНТРОЛИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 08.08.2008

ГРУЗИСКИТЕ СИЛИ ЈА КОНТРОЛИРААТ ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА ЈУЖНА ОСЕТИЈА Грузиските сили ја контролираат целата територија на Јужна Осетија освен селото Јава, нагласи денеска во телевизиско обраќање претседателот на Грузија Михаил Сакашвили.

АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ВО ГРУЗИЈА НЕ УЧЕСТВУВААТ ВО КОНФЛИКТОТ МЕЃУ МОСКВА И ТБИЛИСИ

Сител - 08.08.2008

АМЕРИКАНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ВО ГРУЗИЈА НЕ УЧЕСТВУВААТ ВО КОНФЛИКТОТ МЕЃУ МОСКВА И ТБИЛИСИ Американските војници кои се распоредени во Грузија не се вовлечени на никаков начин во конфликтот меѓу Тбилиси и Москва, изјави денеска висок претставник на Пентагон.

ЈУРИЈ ПОПОВ - ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА СЕ ВОДИ ВОЈНА, А РУСИЈА НЕМА ДА МОЛЧИ

Сител - 08.08.2008

ЈУРИЈ ПОПОВ - ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА СЕ ВОДИ ВОЈНА, А РУСИЈА НЕМА ДА МОЛЧИ Армијата на Јужна Осетија го контролира Цхинвали. Во целост го контролираме главниот град. Борби се водат во околината на градот, изјави лидерот на непризнаената грузиска република Едуард Кокојти.

Почна војна меѓу Грузија и Јужна Осетија, 15 жртви

Нетпрес - 08.08.2008

Во текот на ноќта избиле жестоки борби помеѓу грузиската војска и вооружените сили на Јужна Осетија, покраина која настојува да се оддели од Грузија.

ЈУЖНА ОСЕТИЈА Е ПРОРУСКА ТЕРИТОРИЈА КОЈА СЕ СТРЕМИ КОН НЕЗАВИСНОСТ ОД ГРУЗИЈА

Сител - 08.08.2008

ЈУЖНА ОСЕТИЈА Е ПРОРУСКА ТЕРИТОРИЈА КОЈА СЕ СТРЕМИ КОН НЕЗАВИСНОСТ ОД ГРУЗИЈА Јужна Осетија се протега на површина од 3.900 километри квадратни, во кои живеат 70.000 жители, од кои поголемиот дел имаат и руско државјанство.

СБ без едногласност за кризата во Ј. Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации одржа итен состанок посветен на кризата во Јужна Осетија, при што не постигна едногласност за повик на страните да се воздржат од употреба на сила.

Грузија ја нападна Јужна Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Грузиските воени сили рано изутрината извршија напад над сеператистичките сили на Јужна Осетија, покраина која на почетокот на 90-те се отцепи од Грузија.

Нема договор за прекин на огнот во Јужна Осетија

Кирилица - 08.08.2008

На денешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации не бил постигнат договор за предлогот на Русија да се усвои декларација со која би се апелирало на прекин на воените дејствија меѓу Грузија и Јужна Осетија, соопштува Итар-Тас.

Руските Козаци формираат полк доброволци за помош на Јужна Осетија

Нетпрес - 08.08.2008

Козачкиот атаман, Дон Виктор Водолацкиј денес на вонредно заседание ги повикал Козаците од цела Русија, кои се на возраст до 40 години, да се јават како доброволци за да и' помогнат на Јужна Осетија, изјавил за агенцијата РИА Новости, неговиот заменик Владимир Воронин.

ГРУЗИСКАТА АРМИЈА НАВЛЕЗЕ ВО ЦЕНТАРОТ НА ЧИНВАЛИ

Сител - 08.08.2008

Грузиската армија навлезе во центарот на Чинвали. Се водат борби во централниот дел од градот, изјави командантот на мешовитите сили за поддршка на мирот во зоната на грузиско-јужноосетијскиот конфликт, Марат Кулахметов.

ГРУЗИСКАТА АРМИЈА ВЛЕЗЕ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 08.08.2008

Грузиската армија влезе во главниот град на непризнаената република Јужна Осетија. Во јужниот дел од Чинвали се водат борби при што загинале десетици, а можеби и стотици луѓе, јавија руските медиуми.

Русија се вмешува во војната меѓу Грузија и Јужна Осетија?

Нетпрес - 08.08.2008

Единици на 52-та руска армија навлегуваат на територијата на Јужна Осетија, објави софиската новинска агенција “Фокус“, повикувајќи се на информација од рускиот новинар Илија Барабанов од списанието “Њу Тајмс“.

Руски бомбардери ја нападнаа Грузија

Кирилица - 08.08.2008

Три руски авиони бомбардирале позиции на грузијската територија, објавил портпаролот на министерот на внатрешни работи на Грузија. Грузијскиот претседател Михаил Сакашвили наредил општа воена мобилизација на резервистите и ја обвинил Русија за воените операции наменети против неговата земја.

Путин: Руски добвроволци се подготвени да заминат во Јужна Осетија

Нетпрес - 08.08.2008

Рускиот премиер, Владимир Путин, рекол дека руски доброволци се подготвени да војуваат за Јужна Осетија и ќе биде многу тешко да бидат задржани во намерата, објави агенцијата Франс Прес (АФП), повикувајќи се на изјава на портпаролот на владата на Русија.

РУСКИ ВОЕНИ КОНВОЈ НАВЛЕЗЕ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 08.08.2008

Нивните извештаи се дадени откако репортерот на АФП јави за околу педесетина тенкови, камиони и војници кои биле забележани на пат кон Јужна Осетија. Тие се движеле преку руската провинција Северна Осетија.

Руска копнена офанзива во Јужна Осетија

Кирилица - 08.08.2008

150 руски тенкови, оклопни и други возила влегоа на територија на Јужна Осетија, јави руската национална телевизија. Официјален Кремљ, ова го карактеризира како потреба да се одбранат руските граѓани што живеат во таа област и дека немаат намера да ги остават без помош.

Грузија најави прекин на огнот

Кирилица - 08.08.2008

Од 13 до 16 часот по средноевропско време, грузиските власти најавија дека ќе го прекинат огнот со цел, жените, децата, ранетите и сите оние мирољубиви кои сакаат да го напуштат Чинвали и местото на судирот да им биде овозможено тоа.

ОБСЕ испраќа свој претставник во Јужна Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) веднаш ќе го испрати својот специјален претставник Хејки Талвитие во Јужна Осетија, кој ќе се обиде да го врати мирот во сепаратистичката грузиска област.

Црвениот крст бара хуманитарен коридор во Јужна Осетија

Макфакс - 08.08.2008

Меѓународниот комитет на Црвениот крст побара да се отвори хуманитарен коридор во Јужна Осетија, за да можат да бидат евакуирани ранетите при судирите, пренесуваат агенциите.

Медведев - Смртта на руските граѓани нема да остане неказнета

Макфакс - 08.08.2008

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вети дека ќе ги заштити сонародниците во грузиската сепаратистичка област Јужна Осетија и додаде дека ќе ги казни одговорните за убиените граѓани, пренесе Интерфакс.

ЕУ повика на прекин на судирите во Грузија

Макфакс - 08.08.2008

Европската унија (ЕУ) е многу загрижена поради судирите во Јужна Осетија и ги повикува сите страни да прекинат со насилствата. “Внимателно ги следиме настаните, многу сме загрижени поради развојот на ситуацијата.

Војна во Јужна Осетија

Кирилица - 08.08.2008

Армијата на Грузија се наоѓа на пет километри јужно од главниот град на сепаратистичката република Јужна Осетија, пренесуваат руските медиуми.

Војна во Јужна Осетија!

Вечер Прес - 08.08.2008

Грузиската армија го опустошила Цинвали, главниот град на Јужна Осетија каде вчера се воделе жестоки борби. Руски тенкови и воени камиони навлегоа на грузиска територија.

Jужна Осетија ги отфрли директните преговори со Грузија

Канал5 - 07.08.2008

Тбилиси, 7 август (МИА) - Јужна Осетија ги отфрли директните преговори со Грузија, кои беа предвидени за денеска, јави Франс прес. Веста ја соопштил претедателот на Јужна Осетија Едвард Кокојти.

ЧЕТИРИ ЖРТВИ ВО ГРУЗИСКИТЕ НАПАДИ ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Телма - 07.08.2008

Најмалку четири лица загинаа, а 18 се повредени во нападите на грузиските сили врз села во Јужна Осетија и главниот град Цхинвали, кои траеја во текот на изминатата ноќ, тврдат властите на самопрогласената грузиска автономна област.

Козаците подготвени за војна

Утрински - 07.08.2008

Атаманите на руските козаци тврдат дека како помош во Јужна Осетија може да испратат до петнаесет илјади војници Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Донските козаци се подготвени да тргнат во Јужна Осетија и да и' помогнат во војната против Грузија.

Тројца ранети во борби во Јужна Осетија

Кирилица - 07.08.2008

Борби од големи размери се водат во Јужна Осетија, грузиската побунета република, при што уништено е едно оклопно возило на грузиските сили, а ранети се три лица.

ЗА УТРЕ НАЈАВЕНИ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ ГРУЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Сител - 07.08.2008

ЗА УТРЕ НАЈАВЕНИ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ ГРУЗИЈА И ЈУЖНА ОСЕТИЈА - Претставници на Грузија и на нејзиниот сепаратистички регион Јужна Осетија ќе се сретнат утре во јужноосетискиот главен град Цхинвали, соопшти денеска рускиот посредник во конфликтот меѓу двете страни, Јуриј Попов.

Сакашвили: Грузија не сака војна

Макфакс - 07.08.2008

Американските власти им наредиле на своите службеници во амбасадата во Белград да ја напуштат Србија. Оваа мерка следи откако зградата на дипломатската мисија беше запалена за време на ноќешните демонстрации, рече портпаролот на амбасадата во Белград Рајан Харис, јави АФП.

Грузија се подготвува за војна

Кирилица - 07.08.2008

Грузија се спрема за војна во својот отсечен регион Јужна Осетија, соопштило денес руското министерство за надворешни работи, после синоќешните извештаи за борбите во тој регион.

Грузија: Жестоки борби во Јужна Осетија

Нетпрес - 07.08.2008

Грузиското Министерство за внатрешни работи денес соопштило дека во сепаратистичкиот регион Јужна Осетија во тек се борби со големи размери и нагласил дека бунтовниците уништиле оклопен транспортер на вооружените сили на Грузија.

Борби во Јужна Осетија, тројца ранети

Макфакс - 07.08.2008

Борби од големи размери се водат во Јужна Осетија, грузиската побунета република, при што уништено е едно оклопно возило на грузиските сили, а ранети се три лица.

Осетија ја условува Грузија

Вечер Прес - 07.08.2008

Јужна Осетија ги отфрли првите (после 10 години) директни преговори со Грузија кои беа предвидени за вчера, јави Франс прес. Веста ја соопштил претседателот на Јужна Осетија Едвард Кокојти.

САД апелираат Русија да не потпаѓа на провокации за Јужна Осетија

Канал5 - 06.08.2008

Вашингтон, 6 август (МИА) - САД синоќа ја повикаа Русија да ги избегне провокациите по повод состојбите во Јужна Осетија откако руски дипломат предупреди дека Москва нема да остане настрана во тензиите меѓу Грузија и непризнаената република. - Не е момент за провокативно да се дејствува.

Јужна Осетија ги евакуира децата во Русија

Време - 06.08.2008

По обновувањето на судирите меѓу Грузија и Јужна Осетија стотици луѓе пребегнуваат во Русија, а децата со автобуси се префрлуваат во соседната Северна Осетија, пренесуваат светските агенции.

Русија и се закани на Грузија поради тензиите во Ј. Осетија

Вест - 06.08.2008

МОСКВА, 6 август (Ројтерс) - Русија вчера соопшти дека нема да остане рамнодушна ако насилството продолжи во сепаратистичкиот регион во Грузија, Јужна Осетија, објави "Интерфакс", цитирајќи руски дипломат.

Доброволци од Русија пристигнуваат во Јужна Осетија

Канал5 - 05.08.2008

Цхинвали, 5 август (МИА) - Доброволци од јужните региони на Русија пристигнуваат во Јужна Осетија, јавија руските медиуми, повикувајќи се на соопштение на министерот за национална безбедност на Северна Осетија, Тајмураз Касаев.

ДОБРОВОЛЦИ ОД РУСИЈА ВО ЈУЖНА ОСЕТИЈА

Телма - 05.08.2008

Доброволци од јужните региони на Русија пристигнуваат во Јужна Осетија, јавија руските медиуми, повикувајќи се на соопштение на министерот за национална безбедност на Северна Осетија, Тајмураз Касаев.

Русија нема да стои на страна од конфликтот Грузија – Јужна Осетија

Макфакс - 05.08.2008

Русија предупреди дека не може да остане на страна, доколку затегнатите односи меѓу Грузија и сепаратистичката област Јужна Осетија прераснат во воено дејствие. Ова денеска го соопшти високиот руски дипломат, Јуриј Попов.

Јужна Осетија ги евакуира децата во Русија

Макфакс - 05.08.2008

Властите на проруската сепаратистичка област на Грузија, Јужна Осетија, соопштија денеска дека ги продолжуваат операциите на евакуација на децата, по крвавите судири од петокот во кои загинаа шест лица.

Руси доаѓаат да ја бранат Јужна Осетија

Вечер Прес - 05.08.2008

Доброволци од јужните региони на Русија пристигнуваат во Јужна Осетија, јавија руските медиуми, повикувајќи се на соопштение на министерот за национална безбедност на Северна Осетија, Тајмураз Касаев.

Јужна Осетија ги евакуира децата во соседна Русија

Утрински - 04.08.2008

Русија соопшти дека се' пореална станува опасноста од големи воени акции меѓу Грузија и Јужна Осетија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Во Јужна Осетија вчера почна евакуацијата на жени и на деца од селата што граничат со Грузија, бидејќи во саботата вечерта на нив беше пукано од грузиски ...