TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден и Порошенко за ситуацијата во источна Украина

Р.С.Европа - 01.03.2015

Американскиот заменик-претседател Џо Бајден синоќа зборувал телефонски со украинскиот претседател Петро Порошенко за ситуацијата во источниот дел на Украина. Според Белата куќа, Порошенко го информирал Бајден за постојаното бомбардирање околу Донецк ...

Украина забрани Русите да влегуваат со пасош за внатрешна употреба

Руска реч - 01.03.2015

На предлог на МНР Украина, Русите од денес нема да можат да влегуваат на територијата на Украина со пасош за внатрешна употреба. Прописите кои ја заоструваат постапката за преминување на границата стапија на сила денес, 1 март.

Порошенко го потпиша законот кој ја вклучува децентрализацијата

Макфакс - 01.03.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко го потпиша во неделата законот за регионалните политики во земјата, којшто, меѓу другото, вклучува децентрализација на овластувањата и етно-културолошки развој на регионите.

Донбас на пат кон замрзнат конфликт

Deutsche Welle - 27.02.2015

Договорот Минск 2 нема во никој случај да го реши конфликтот во источна Украина, туку во најдобар случај ќе го замрзне. ЕУ мора да најде одговор за поголема криза, смета Инго Мантојфел. Претпазливо и скептично и Украина, согласно договорот од Минск, ...

Итна седница на СБ на ОН за Украина

Алсат-М - 27.02.2015

Франција и Германија побараа состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за Украина каде што украинските сили почнаа да го повлекуваат тешкото оружје од борбените линии и каде што по се изгледа почна да се применува примирјето со ...

Kрим по една година

Дневник - 27.02.2015

Јуриј ГонЧарук На 30 август 2008 година претседателот на Русија В. Путин, наоѓајќи се во добро расположение по уште едно „бучно“ меѓународно постигнување – воена победа над Грузија, дава интервју на германскиот телевизиски канал АРД.

Клапер:Проруските сили напролет ќе го нападнат Мариупол

Телма - 27.02.2015

Директорот на американската разузнавачка служба, Џејмс Клапер, оцени дека Русија сака да воспостави коридор во Украина- до Крим, вклучувајќи го и пристанишниот град Мариупол. Тој изјави дека ова стратешко место на Азовското море, најаверојатно ...

Итна седница на СБ на ОН за Украина

Р.С.Европа - 27.02.2015

Франција и Германија побараа состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за Украина каде што украинските сили почнаа да го повлекуваат тешкото оружје од борбените линии и каде што по се изгледа почна да се применува примирјето со ...

Путин подготвува Украинско сценарио во Србија?

Нетпрес - 27.02.2015

Русија и нејзиниот претседател, Владимир Путин, би можеле да ја дестабилизираат Србија и другите мали земји кои не се членки на НАТО, предупреди Кристин Вормут, потсекретар за одбрана на САД.

Клапер: Проруските сили ќе го нападнат Мариупољ, но чекаат до пролет

Курир - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Мариупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер. Клапер додава дека претседателот на Русија, Владимир Путин ...

Клапер: Проруските сили ќе чекаат до пролет за да го нападнат Мариупољ

Алфа - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Мариупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер. Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат ...

Лисенко: Во изминатите 24 часа убиени тројца украински војници во Источна Украина

Сител - 27.02.2015

Тројца украински војници се убиени во Источна Украина во текот на изминатите 24 часа, соопшти денеска украинската армија. - Во текот на вчерашниот ден загинаа тројца украински војници, а седум се повредени, изјави портпаролот на украинската армија ...

Лисенко: Во изминатите 24 часа убиени тројца украински војници во Источна Украина

А1 On - 27.02.2015

Тројца украински војници се убиени во Источна Украина во текот на изминатите 24 часа, соопшти денеска украинската армија. - Во текот на вчерашниот ден загинаа тројца украински војници, а седум се повредени, изјави портпаролот на украинската армија ...

Клапер: Проруските сили ќе чекаат до пролет да го нападнат Мариопуљ

Нетпрес - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Мариупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер. Тој додава дека претседателот на Русија Владимир Путин има за ...

Клапер: Проруските сили ќе чекаат до пролет за да го нападнат Мариупољ

А1 On - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Мариупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер. Тој додава дека претседателот на Русија Владимир Путин има за ...

Проруските сили ќе чекаат до пролет за да го нападнат Мариупољ

Денешен - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Мариупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер. Тој додава дека претседателот на Русија Владимир Путин има за ...

Информациите од тајниот план на Путин ја запрепастија светската јавност!

Пулс24 - 27.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин, пред повеќе од 12 месеци покрена план за припојување на делови од Украина кон Русија, откриваат документите кои ги објави рускиот весник „Нова газета“. Наводно, тој смислил детален план за искористување на ...

Клапер: Проруските сили ќе чекаат до пролет да го нападнат Маријупољ

Точка - 27.02.2015

Проруските сили на исток во Украина најверојатно ќе почекаат до пролет да го нападнат пристаништето Маријупољ, оценува американскиот шеф на Националната разузнавачка агенција Џејмс Клапер.

Рускиот претседател има и друга мета: Путин подготвува украинско сценарио на Балканот!

Точка - 27.02.2015

Потсекретераката за одбрана на САД, изјавила дека Русија би можела да ги дестабилизира малите земји кои не се членки на НАТО. "Судирот меѓу Москва и Вашингтон ќе се скрши преку Србија, мора да бидеме внимателни со намерите на Русија", рекла Јелена ...

Клапер: Проруските сили ќе чекаат до пролет за да го нападнат Мариупољ

Вечер Прес - 27.02.2015

Според шефот на американските разузнавачи, претседателот на Русија, Владимир Путин има за цел да воспостави коридор до полуостровот Крим кој Москва го припои кон Русија пред една година Во источниот украински град Лугањск вчера пристигна колона од ...

Повеќе грижи отколку оптимизам за примирјето на истокот

Н.Македонија - 27.02.2015

Размерот на уништувањето и исцрпеноста на Украина е толкав што денес ни најголемите оптимисти немаат илузија дека земјата во блиска иднина би можела да излезе од кризата. Судирите во земјата се слични на оние од поранешна Југославија, пишува ...

Лавров ја обвинува Украина за неповлекување на оружјето

Телма - 26.02.2015

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров денеска упати остра критика кон официјален Киев заради одбивање на повлекувањето на тешкото вооружување од зоната на судири на истокот на земјата.

Украина во медиумска војна со Русија

Deutsche Welle - 26.02.2015

Украина се впушта во противнапад против она што Киев го нарекува „руска пропаганда“. Упатен е повик до граѓаните да се ангажираат ккао „информациони воини“. Предвиден е и нов телевизиски канал насочен кон странство. „Биди поздравен, регруту XY.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Алфа - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина.

Русија: Западот глуми примирје во Украина?

Курир - 26.02.2015

Очигледно е дека тоа е обид да се сврти вниманието од потребата за исполнување на мировниот договор од Минск. Според блиски извори на Путин и директно од устата на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, се дознава дека САД и Европската Унија не ...

Дњепар, реката на раздорот

+инфо - 26.02.2015

„Низ главната украински река - Дњепар - тече и руска вода. Освен непобитните географски аспекти на овој факт, постојат правни", изјави во Руската државна дума пратеникот на Либерално-демократската партија Максим Шингаркин.

Новаја газета: Русија имала план за инвазија на Украина

Р.С.Европа - 26.02.2015

Рускиот дневен весник „Новаја Газета“ го објави планот, кој наводно му е даден на Кремљ две недели пред да биде соборен претседателот на Украина, Виктор Јанукович, во кој се повикува Русија да поттикне сепаратизам во Украина и да го преземе Крим.

Зошто Мариупол мора да падне

МКД - 26.02.2015

Откако проруските бунтовници на истокот на Украина го освоија стратегиски важниот град Дебаљцево, на крстопатот на пругите и патиштата што ги поврзуваат Доњецк и Луганск, украинската војска стравува дека следно на ред е пристаништето Мариупол.

Клепер: Бунтовниците може напролет да го нападнат Мариупол

Макфакс - 26.02.2015

Американскиот разузнавачки директор Џејмс Клепер оцени во четвртокот дека Русија сака коридор во Украина до Крим, вклчително можеи и Мариупол, пристанишен град на Азовското Море кој иако со мнозинско руско и рускојазично население од април 2014 ...

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

Сител - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „„присвојување територии“, предупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот.

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

А1 On - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „присвојување територии“, предупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот.

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

Алфа - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „„присвојување територии“, предупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот.

Кери го обвини Путин дека ја дестабилизира Украина

Телеграф - 26.02.2015

Кери во Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат истакна дека Путин спроведува политика што ги крши сите меѓународни норми Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на ...

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

Курир - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвинил рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „присвојување територии“. Во таа насока тој ја предупредил Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на ...

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

+инфо - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „присвојување територии“, предупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Сител - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

А1 On - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Нетпрес - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина, пренесува МИА.

Кери: Путин ја дестабилизира Украина

Нетпрес - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја дестабилизира Украина така што ја „одзема земјата“, препупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот, пренесува ...

Кери: Путин ја дестабилизира Украина

Р.С.Европа - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизирање на Украина преку „грабање територии“. Тој во Комитетот за надворешни односи изјави дека ни Москва ни сепаратистите не ги исполнуваат обврските во ...

ЛАВРОВ ОБВИНУВА: Западот не сака примирје во Украина

Телеграф - 26.02.2015

Лидерите на Германија, Франција, Русија и на Украина на 12 февруари во Минск постигнаа Договор со кој се предвидува примирје во Украина Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров , денеска оцени дека заканите на Западот за воведување дополнителни ...

Путин имал разработен план за анексија на источна Украина?

Нетпрес - 26.02.2015

Канцеларијата на Владимир Путин наводно составила детална мапа на патот за тоа како „проруското свртување“ би можело да овозможи припојување на Крим и некои источни покраини на Русија, само неколку недели пред симнувањето на Виктор Јанукович и ...

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ПЛАН: Путин планирал да ја зграби Украина уште од февруари 2014!

Sky - 26.02.2015

Рускиот дневен весник „Нова Газета“ објави документи кои откриваат дека Владимир Путин покренал план за припојување на делови од Украина кон Русија пред повеќе од 12 месеци. Имено, деталниот план за искористување на проруските сили во Украина за ...

Кери: Путин ја дестабилизира Украина

Точка - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека ја дестабилизира Украина така што ја "одзема земјата", препупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот, пренесува ...

Околу 130 украински војници остануваат во заробеништво во источна Украина

Локално - 26.02.2015

Околу 130 украински војници остануваат во заробеништво во источна Украина, ова го соопшти на “Хромадске ТВ” заменик-министерот за одбрана на земјата Петро Мехед. “До денешниот ден нелегално се чуваат околу 130 војници на вооружените сили на Украина.

Путин имал разработен план за анексија на источна Украина?

Точка - 26.02.2015

Канцеларијата на Владимир Путин наводно составила детална мапа на патот за тоа како "проруското свртување" би можело да овозможи припојување на Крим и некои источни покраини на Русија, само неколку недели пред симнувањето на Виктор Јанукович и ...

Кери го обвини Путин за дестабилизација на Украина

Република - 26.02.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери го обвини рускиот претседател Владимир Путин за дестабилизација на Украина и за „„присвојување територии“, предупредувајќи ја Москва дека проруските сили не ги исполниле условите за прекин на огнот.

Која е следната цел на Путин?

МК News - 26.02.2015

Британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон, изјави дека следна цел на рускиот претседател Владимир Путин ќе бидат земјите од Балтикот. Постои реална опасност рускиот претседател да почне кампања за прикриен напад за дестабилизација на балтичките ...

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Точка - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина, пренесува МИА.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Република - 26.02.2015

­ Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Денешен - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина.

Лавров: Западот не сака примирје во Украина

Н.Македонија - 26.02.2015

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска оцени дека заканите на Западот за воведување на дополнителни санкции кон Русија докажуваат дека Вашингтон и Брисел не сакаат да успее примирјето во Украина - Тоа е обид да се сврти вниманието од ...

Во Украина минималната плата пониска отколку во Гана или Замбија

Алсат-М - 25.02.2015

По силното обезвреднување на националната валута - гривната, минималната плата во Украина е пониска од онаа во африкански или азиски држави, објави Украинската телевизија. Работник во Украина добива просечно 42,6 долари (1218 гривни) месечно.

Украина на работ на економски амбис

Deutsche Welle - 25.02.2015

За да избегне државен банкрот и да добие странски кредити, Украина драстично ги зголеми цените на енергијата за приватните домаќинства и ја скрати социјалата. На голем дел од населението му се заканува сиромаштија.

Плата во јануари 2014 - 280 евра, плата во декември 2014 - 208 евра

Дневник - 25.02.2015

Украинската хривна изгуби половина од својата вредност, девизните резерви на земјата се симнаа до 6,4 милиони долари и покриваат само петнеделен увоз, стасуваат плаќања за гас, за стари долгови – а пари нема. Нема ниту помош на повидок.

Владимир Путин: Мали се шансите за војна со Украина

Дневник - 25.02.2015

Проруските сепаратисти на истокот од Украина вчера соопштија дека почнале со повлекување на тешкото оружје од борбената линија, но украинската војска, истакна дека с` уште има ракетни напади.

Вредноста на украинската гривна вртоглаво паѓа

Канал5 - 25.02.2015

Работник во Украина добива просечно 42,6 долари или 1200 гривни месечно. За споредба - во Бангладеш, Гана или Замбија платата е 46,6 долари месечно. Што потврдува дека украинската економија, која е тешко погодена од конфликтите и кризата која трае ...

Поради Мариупол нови санкции за Русија?

Канал5 - 25.02.2015

Москва би можела да се соочи со нови санкции од ЕУ доколку проруските сили на истокот на Украина го нападнат пристанишниот град Мариупол, изјави францускиот шеф на дипломатијата. Лорен Фабиус за радио „Франс Инфо“ изјави дека ситуацијата околу ...

Пентагон ќе испрати војници во Украина

Телма - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број на војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, коие се борат против проруските сили во Украина. САД минатата година обучија околу 300 украински војни во областа на медицината на военото поле.

Американски инструктори ќе ја обучуваат украинската армија

Утрински - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората ...

САД испраќаат војници за обучување на украинската војска

24 Вести - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората ...

Во Украина минималната плата е пониска отколку во Гана или Замбија

Алфа - 25.02.2015

По силното обезвреднување на националната валута - гривната, минималната плата во Украина е пониска од онаа во африкански или азиски држави, објави Украинската телевизија. По силното обезвреднување на националната валута - гривната, минималната ...

САД испраќаат војници за обучување на украинската војска

Алфа - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината ...

Во Украина минималната плата е пониска отколку во Гана или Замбија

Сител - 25.02.2015

По силното обезвреднување на националната валута - гривната, минималната плата во Украина е пониска од онаа во африкански или азиски држави, објави Украинската телевизија. Работник во Украина добива просечно 42,6 долари (1218 гривни) месечно.

САД испраќаат војници за обучување на украинската војска

А1 On - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората ...

ФАБИС: На Русија ѝ се закануваат нови санкции

Телеграф - 25.02.2015

Проблемот сега е конкретно околу Мариупољ. Ние јасно им даваме до знаење на Русите дека доколку има сепаратистички напад во насока на Мароупољ, работите драстично ќе се изменат, вклучувајќи ги санкциите, рече Фабиус Европската унија може да воведе ...

Фабиус: На Русија и се закануваат нови санкции доколку сепаратистите го нападнат Мариупољ

А1 On - 25.02.2015

Европската унија може да воведе нови санкции кон Русија, доколку проруските сепаратисти го нападнат украинското пристаниште Мариупољ, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус. - Проблемот сега е конкретно околу Мариупољ.

Лавров: Многумина сакаат да не успее примирјето во Источна Украина

Сител - 25.02.2015

Русија е загрижена дека многу луѓе во Украина и надвор од земјата сакаат да пропадна договорот за примирје во Источна Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој апелирапе до Органзиацијата за безбедност и соработка во ...

Лавров: Многумина сакаат да не успее примирјето во Источна Украина

А1 On - 25.02.2015

Русија е загрижена дека многу луѓе во Украина и надвор од земјата сакаат да пропадна договорот за примирје во Источна Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој апелирапе до Органзиацијата за безбедност и соработка во ...

Јанукович смета дека со Украина се управува однадвор

Телеграф - 25.02.2015

Украинските власти за своите грешки ја обвинуваат војната. За да се оконча судирот, меѓународната заедница мора да изврши притисок на украинското раководство, наведе Јанукович Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина ...

Британија испраќа воени советници во Украина

Р.С.Европа - 25.02.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека неговата земја ќе испрати воен персонал во Украина за да ги обучува владините сили во борбата против проруските сепаратисти на истокот на земјата.

Јанукович: Со Украина се управува однадвор

А1 On - 25.02.2015

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина де факто се управува однадвор и ги повика меѓународните фактори да извршат притисок на Киев за да се оконча судирот на истокот на земјата.

КЕРИ: Ако Русите не си стојат на зборот, ќе има нови санкции

Телеграф - 25.02.2015

САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или има некакви други напори, што заслужуваат итна и сериозна реакција, изјави Кери Државниот секретар на САД Џон Кери изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може ...

Фабиус: На Русија и се закануваат нови санкции доколку сепаратистите го нападнат Мариупољ

Алфа - 25.02.2015

Европската унија може да воведе нови санкции кон Русија, доколку проруските сепаратисти го нападнат украинското пристаниште Мариупољ, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус.

САД за нови санкции кон Русија, во зависност од настаните во Источна Украина

Алфа - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се ...

Лавров: Многумина во Киев сакаат мировниот договор да пропадне

Макфакс - 25.02.2015

Русија стравува дека многумина во Киев, но некои и надвор од Украина, сакаат мировниот договор за истокот на земјата да пропадне, изјави Сергеј Лавров, рускиот министер за надворешни работи.

Во Украина без загинати првпат од прекинот на огнот

Макфакс - 25.02.2015

Првпат од стапувањето на сила на прекинот на огнот во источна Украина на 15-ти февруари, во последните 24 часа не загинал ниеден украински војник, изјави во средата воениот портпарол Андриј Лисенко.

Јанукович: Со Украина се управува однадвор

Сител - 25.02.2015

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина де факто се управува однадвор и ги повика меѓународните фактори да извршат притисок на Киев за да се оконча судирот на истокот на земјата.

САД размислува за нови санкции кон Русија

+инфо - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. - САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или ...

Пентагон: Санкциите на Западот не успеаја да ја сменат политиката на Русија

Руска реч - 25.02.2015

Санкциите на Западот против Русија не ги менуваат руската политика и развојот на настаните на теренот, вклучително и зоната на конфликт во Украина. Ова го признаа денес, зборувајќи на сослушувањата во Конгресот на САД, командантот на вооружените ...

Путин: Запирањето на гасот за источните региони личи на геноцид од страна на Киев

Макфакс - 25.02.2015

Одбивањето на украинските власти да испорачуваат гас за побунетите рускојазични источни региони наликува на геноцид, изјави во средата рускиот претседател Владимир Путин. „Не само што таму владее глад, не само што ОБСЕ утврди дека таму има ...

Кери ги обвинува за непочитување на примирјето Русија и бунтовниците, кои ги повикуваат Париз и Берлин да го спасат

Макфакс - 25.02.2015

Ниту Русија, ниту проруските бунтовници во источна Украина не го почитуваат примирјето од 12-ти февруари, предупреди во средата американскиот државен секретар Џон Кери, а истовремено властите на самопроласените „народни републики“ во Донецк и ...

САД може да воведат нови санкции кон Русија

А1 On - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. - САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или ...

САД ја разгледуваат можноста за дополнителни санкции против Русија

Press24 - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. - САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или ...

Во Украина минималната плата е пониска отколку во Гана или Замбија

А1 On - 25.02.2015

По силното обезвреднување на националната валута – гривната, минималната плата во Украина е пониска од онаа во африкански или азиски држави, објави Украинската телевизија. Работник во Украина добива просечно 42,6 долари (1218 гривни) месечно.

САД испраќаат војници за обучување на украинската војска

Сител - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората ...

Војната таму заврши, а градот остана пуст...

Точка - 25.02.2015

Поради овој град, Владимир Путин побарал состанокот во Минск да се одложи, за проруските сили да можат да го освојат и на тој начин да обезбедат важен железнички центар, велат некои медиуми.

Јанукович: Со Украина се управува однадвор

Денешен - 25.02.2015

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина де факто се управува однадвор и ги повика меѓународните фактори да извршат притисок на Киев за да се оконча судирот на истокот на земјата.

Украина може да е и со ЕУ и со Русија, смета Џон Кери

Фактор - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери изјавил на сенаторската комисија дека ништо не ја спречува Украина да се интегрира како со Европската унија , така и со Русија . „Украина може да биде врата и на Исток и на Запад , таа не е обврзана да стане пион ...

Војната таму заврши, а градот остана пуст...

Вечер Прес - 25.02.2015

Поради овој град, Владимир Путин побарал состанокот во Минск да се одложи, за проруските сили да можат да го освојат и на тој начин да обезбедат важен железнички центар, велат некои медиуми.

Пентагон ќе испрати војници во Украина

Либертас - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број на војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, коие се борат против проруските сили во Украина. САД минатата година обучија околу 300 украински војни во областа на медицината на военото поле.

Јанукович: Со Украина се управува однадвор

Вечер Прес - 25.02.2015

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина де факто се управува однадвор и ги повика меѓународните фактори да извршат притисок на Киев за да се оконча судирот на истокот на земјата.

Лавров: Многумина сакаат да не успее примирјето во Источна Украина

Република - 25.02.2015

Русија е загрижена дека многу луѓе во Украина и надвор од земјата сакаат да пропаднe договорот за примирје во Источна Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој апелирапе до Органiзацијата за безбедност и соработка во ...

Кремљ им вели на Русите што да мислат, а потоа се оправдува со нив

Локално - 25.02.2015

Млада Русинка која живее во Лондон, неодамна ме праша како да го задржи односот со своите родители, кои живеат во Москва. Вршејќи врз нејзе интензивен притисок да заземе страна – да се направи избор меѓу татковината и нејзините непријатели на запад.

Нападите се намалија, но примирјето не е факт, објавија украинските сили

Локално - 25.02.2015

Украинските воени сили соопштија дека продолжува кршењето од страна на сепаратистите на договорите за прекин на огнот во источна Украина, но во последните неколку дена тие сепак се намалени, објави “Асошиејтед прес”.

САД ќе испратат војници за обучување на украинската војска

Денешен - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина. Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората ...

Фабиус: На Русија и се закануваат нови санкции доколку сепаратистите го нападнат Мариупол

Република - 25.02.2015

Европската унија може да воведе нови санкции кон Русија, доколку проруските сепаратисти го нападнат украинското пристаниште Мариупол, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус. - Проблемот сега е конкретно околу Мариупол.

УКРАИНА: Прв ден без жртви

Sky - 25.02.2015

Украинската војска соопшти дека, во изминативе 24 часа, ниту еден војник не загинал и дека само еден е ранет. Тоа е прв ден без жртви откако на 15. февруари стапи на сила прекин на огнот. „Изминатиот ден, еден војник е ранет, а нема мртви“, потврди ...

Британци ќе ги советуваат украинските сили

Вечер Прес - 25.02.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека неговата земја ќе испрати воен персонал во Украина за да ги обучува владините сили во борбата против проруските сепаратисти на истокот на земјата.

Лавров: Киев сака да не успее договорот од Минск

Sky - 25.02.2015

Русија стравува дека многумина во Киев, но и некои надвор од Украина, сакаат мировниот договор на истокот на земјата да пропадне, рече во средата рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

САД може да воведат нови санкции за Русија

Република - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. - САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или ...

САД за нови санкции кон Русија, во зависност од настаните во Источна Украина

Локално - 25.02.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери денеска изјави дека се разгледуваат дополнителни санкции против Русија, кои може да бидат воведени, ако настаните во Источна Украина го бараат тоа. – САД ќе видат дали мировниот договор од Минск се применува или ...

Фабиус: На Русија и се закануваат нови санкции доколку сепаратистите го нападнат Мариупољ

Н.Македонија - 25.02.2015

Европската унија може да воведе нови санкции кон Русија, доколку проруските сепаратисти го нападнат украинското пристаниште Мариупољ, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус - Проблемот сега е конкретно околу Мариупољ.

САД испраќаат војници за обучување на украинската војска

Н.Македонија - 25.02.2015

Пентагон ќе испрати помал број војници, кои ќе ги обучуваат во областа на медицината украинските сили, кои се борат против проруските сили во источна Украина Меѓу пет и десет војници следната година ќе отпатуваат во западна Украина во втората серија ...

Јанукович: Со Украина се управува однадвор

Н.Македонија - 25.02.2015

Поранешниот украински претседател Виктор Јанукович изјави дека со Украина де факто се управува однадвор и ги повика меѓународните фактори да извршат притисок на Киев за да се оконча судирот на истокот на земјата - Украина се најде под надворешна ...

Путин:Војната со Украина е нереално сценарио

Телма - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војна во соседна Украина веројатно не е можна и дека договорот од Минск е најдобар начин за стабилизација на земјата. Војната би било апокалиптично сценарио и мислам дека тоа нема да се случи.

Путин: Војна меѓу Русија и Украина не е веројатно сценарио

24 Вести - 24.02.2015

Проруските сепаратисти почнаа со повлекување на тешкото оружје од линијата на фронтот, соопштија претставници на самопрогласените Доњецка и Луганска Народна Република. Портпаролот на украинската армија пак изјави дека тоа ќе го стори ако прекинот на ...

САД и Русија се судрија во ОН за конфликтот во Украина

Алсат-М - 24.02.2015

Соединетите држави и Русија разменија обвинувања на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации главно околу конфликтот во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Советот за безбедност станал алатка за ...

САД и Русија со спротиставени ставови за украинскиот конфликт

24 Вести - 24.02.2015

САД и Русија разменија обвинувања на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации главно околу конфликтот во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Советот за безбедност станал алатка за запечатување на одлуките ...

Порошенко: На Путин треба да му се суди во Хаг

Канал5 - 24.02.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко смета дека на неговиот руски колега Владимир Путин треба да му се суди поради анексијата на Крим, пишува „Дејли Меил, повикувајќи се на медиуми наклонети кон властите во Киев.

Камерон: Ќе испратиме воен персонал во Украина за да помогне во обуката на украинската армија

А1 On - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британаските медиуми.

Украина и Обединетите Арапски Емирати ќе соработуваат во воената област

Телеграф - 24.02.2015

Порошенко рече дека на IDEX-2015 Украина потпишала 20 договори за испорака на оружје, при што истакна дека тоа е одбранбено Украина и Обединети Арапски Емирати потпишаа договор за соработка во воената и техничката област, изјави денеска украинскиот ...

Путин: Војна со Украина е апокалиптично сценарио

Нетпрес - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војна во соседна Украина веројатно не е можна и дека договорот од Минск е најдобар начин за стабилизација на земјата. Војната би било апокалиптично сценарио и мислам дека тоа нема да се случи.

Порошенко: На Путин треба да му се суди во Хаг

Нетпрес - 24.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски соработници би требало да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда поради анексија на Крим, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко. Истакнувајќи дека Украина никогаш нема да се откаже од својот ...

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

А1 On - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Алфа - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Санкции доколку договорите од Минск не се почитуваат

Правдико - 24.02.2015

Предупредување од Франција и Германија, повикувајќи на почитување на прекинот на огнот во источна Украина. Франција и Германија повторно повикаа на почитување на прекинот на огнот во источна Украина и повлекување на тешкото оружје.

САД и Русија се судрија во ОН за конфликтот во Украина

Р.С.Европа - 24.02.2015

Соединетите држави и Русија разменија обвинувања на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации главно околу конфликтот во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Советот за безбедност станал алатка за ...

„За Западот, демонизацијата на Путин не е политика, тоа е алиби за немањето политика“

МКД - 24.02.2015

Најголемото проширување на Русија од распадот на Советскиот Сојуз, анексијата на Крим за време на украинската криза, беше проследено со лавина од тешки обвинувања на Западот против лидерот на најголемата земја во светот, и беше прикажано како „шоу ...

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Press24 - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Путин: Војна со Украина? Такво апокалиптично сценарио нема да видите

Капитал - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин, во текот на вчерашниот ден изјавил дека веројатноста да дојде до војна помеѓу Русија и Украина е многу мала. „Малку веројатно е да се случи такво апокалиптично сценарио и се надевам дека до тоа никогаш нема да ...

САД и Русија жестоко во ОН за конфликтот во Украина

Р.С.Европа - 24.02.2015

САД и Русија разменија обвинувања на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации главно околу конфликтот во Украина, но и за другите кризи во светот. Во меѓувреме рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е малку веројатно да дојде ...

Путин не верува во војна со Украина

Макфакс - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е веројатно дека ќе дојде до војна со Украина, но го предупреди Киев својот пораз во судирот со бунтовниците во источните региони да не го оправдуваат со наводно руско воено мешање и поттикнување на ...

ПУТИН: Најверојатно нема да има воен судир со Украина

Телеграф - 24.02.2015

Сепаратистите во меѓувреме соопштија дека се подготвени да ги повлечат своите тенкови и тешката артилерија и да ги исполнат одредбите од договорот од Минск Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека најверојатно нема да дојде до војна ...

Порошенко: На Путин треба да му се суди во Хаг

А1 On - 24.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски соработници би требало да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда поради анексија на Крим, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко. Истакнувајќи дека Украина никогаш нема да се откаже од својот ...

Бунтовниците продолжуваат со напади во источна Украина

Р.С.Европа - 24.02.2015

Украински воен претставник вели дека проруските сепаратисти продолжуваат со напади врз владините позиции и го кршат договорот за прекин на огнот. Во телевизиските коментари портпаролот на армијата Анатоли Стелмах, изјави дека силите на сепаратистите ...

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Нетпрес - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин во Москва изјави дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина да не се обидуваат да го нападнат Мариупољ

Сител - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник Минските договори.

Украина ќе набавува оружје од ОАЕ

Р.С.Европа - 24.02.2015

Украина потпиша договор за набавка на оружје од Обединетите Арапски Емирати. Шефот на кабинетот на украинската армија, Виктор Музенко денеска го потпиша договорот за време на Меѓународната конференција за одбрана во Абу Даби.

Украина и ОАЕ потпишаа договор за соработка во воена област

А1 On - 24.02.2015

Украина и Обединети Арапски Емирати потпишаа договор за соработка во воената и техничката област, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошенко на почетокот на посетата на Емиратите. Порошенко не даде детали за содржината на договорот.

Камерон: Ќе испратиме воен персонал во Украина за да помогне во обуката на украинската армија

Сител - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британаските медиуми.

Проруските сили заплениле американско оружје, воени шифри и тешко оружје во Дебаљцево (ВИДЕО)

МКД - 24.02.2015

Украинските сили при повлекувањето од Дебаљцево, според претставници на Доњецката Народна Република, оставиле не само трупови на своите соборци и оружје (од домашно и странско производство), туку и документи со тајните на Киев! Борците на ДНР во ...

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина да не се обидуваат да го нападнат Мариупољ

А1 On - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник Минските договори.

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина да не се обидуваат да го нападнат Мариупољ

Алфа - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник Минските договори.

Камерон: Ќе испратиме воен персонал во Украина за да помогне во обуката на украинската армија

Алфа - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британаските медиуми.

Владимир Путин ја „спушта топката“: Нема да има војна со Украина!

Sky - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјавил дека верува оти нема да дојде до војна со Украина. „Мислам дека така апокалиптично сценарио е малку веројатно и се надевам дека никогаш нема да се случи“, рекол Путин за новинар од руската телевизија ...

Британија: Русија е лицемерна за прекинот на огнот во Украина

Sky - 24.02.2015

Велика Британија денеска ја критикуваше Русија заради тоа што не успеала да обезбеди спроведување на примирјето на истокот од Украина, каде и понатаму трае конфликтот помеѓу украинските и проруските сили.

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Денешен - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Министрите за надворешни работи од “нормандската четворка” се собраа во Париз

Локално - 24.02.2015

Министрите за надворешни работи од “нормандската четворка” се собраа во Париз Министрите за надворешни работи на Русија, Украина, Франција и Германија се состанаа во Париз, за ​​да разговараат за тоа како да се намалат тензиите во источна Украина.

САД и Русија се скараа во ОН за Украина

Вечер Прес - 24.02.2015

Соединетите држави и Русија разменија обвинувања на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации главно околу конфликтот во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Советот за безбедност станал алатка за ...

Камерон: Ќе испратиме воен персонал во Украина за да помогне во обуката на украинската армија

Локално - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британаските медиуми.

Украина и ОАЕ потпишаа договор за соработка во воена област

Локално - 24.02.2015

Украина и Обединети Арапски Емирати потпишаа договор за соработка во воената и техничката област, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошенко на почетокот на посетата на Емиратите. Порошенко не даде детали за содржината на договорот.

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина да не го нападнат Мариупољ

Република - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник Минските договори.

Прорусите ги опколуваат хрватските платеници

Денешен - 24.02.2015

Поддржувачите на федерализацијата, и покрај примирјето, се собираат околу клучниот град на исток од Украина, кој покрај војската од Киев, го брани и екстремнодесничарскиот баталјон Азов. Проруските сили наводно се подготвувааат за нова офанзива во ...

Украина и ОАЕ потпишаа договор за соработка во воена област

Република - 24.02.2015

- Украина и Обединети Арапски Емирати потпишаа договор за соработка во воената и техничката област – изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошенко на почетокот на посетата на Емиратите. Порошенко не даде детали за содржината на договорот.

Путин: Војна со Украина? Такво апокалиптично сценарио нема да видите!

Република - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин во понеделникот изјави дека не е веројатно дека ќе дојде до војна со Украина, пренесува Ројтерс. - Мислам дека такво апокалиптично сценарио е малку веројатно и се надевам дека тоа никогаш нема да се случи, изјави ...

Украина ќе набавува оружје од Обединетите Арапски Емирати

Вечер Прес - 24.02.2015

Украина потпиша договор за набавка на оружје од Обединетите Арапски Емирати. Шефот на кабинетот на украинската армија, Виктор Музенко денеска го потпиша договорот за време на Меѓународната конференција за одбрана во Абу Даби.

Тоа е глупост-Путин за поврзаност на Кремљ со настаните од Мајда

Локално - 24.02.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин го нарече “глупост” тврдењето дека соработници на кремаљската администрација се поврзани со настаните на Мајда во 2014 година Претходно, претседателот на Украина Петро Порошенко изјави дека според податоците на ...

Камерон со воен персонал во Украина ќе помага во обуката на армијата

Република - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британаските медиуми.

Престрелките продолжуваат: Прорусите ги опколуваат хрватските платеници?

Точка - 24.02.2015

Поддржувачите на федерализацијата, и покрај примирјето, се собираат околу клучниот град на исток од Украина, кој покрај војската од Киев, го брани и екстремнодесничарскиот баталјон Азов. Проруските сили наводно се подготвувааат за нова офанзива во ...

Путин: Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Вечер Прес - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина" и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека ...

Порошенко: На Путин треба да му се суди во Хаг

Точка - 24.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски соработници би требало да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда поради анексија на Крим, изјави украинскиот претседател Петро Порошенко. Истакнувајќи дека Украина никогаш нема да се откаже од својот ...

Путин: Војна со Украина е апокалиптично сценарио

Точка - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека војна во соседна Украина веројатно не е можна и дека договорот од Минск е најдобар начин за стабилизација на земјата. Војната би било апокалиптично сценарио и мислам дека тоа нема да се случи.

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина да не се обидуваат да го нападнат Мариупољ

Локално - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник Минските договори.

Путин не верува во војна со Украина

Тера - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е веројатно дека ќе дојде до војна со Украина, но го предупреди Киев својот пораз во судирот со бунтовниците во источните региони да не го оправдуваат со наводно руско воено мешање и поттикнување на ...

Путин не верува во војна со Украина

Канал 77 - 24.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не е веројатно дека ќе дојде до војна со Украина, но го предупреди Киев својот пораз во судирот со бунтовниците во источните региони да не го оправдуваат со наводно руско воено мешање и поттикнување на ...

Камерон: Ќе испратиме воен персонал во Украина

Н.Македонија - 24.02.2015

Велика Британија следниот месец во Украина ќе испрати воен персонал за да помогне во обуката на украинската армија, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон, цитиран од британските медиуми - Следниот месец ќе испратиме британски војници, ...

Киев одбива да ја повлече артилеријата додека бунтовниците напаѓаат

Н.Македонија - 24.02.2015

Киев вчера одби да ја повлече тешката артилерија од линијата на фронтот во источниот дел на земјата, како што е предвидено со договорот од Минск, обвинувајќи ги проруските бунтовници за артилериски напади врз украинските позиции И покрај падот на ...

Берлин ги предупреди сепаратистите во Украина

Н.Македонија - 24.02.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер ги предупреди руските сепаратисти да не го напаѓаат украинскиот град Мариупољ, затоа што тоа повторно ќе ги стави под знак прашалник договорите од Минск И покрај новиот прекин на ...

Нов тежок пад на украинската гривна

Денар - 24.02.2015

Украинската економија, која е тешко погодена од конфликтите и кризата која трае повеќе од една година, претрпе нов удар од падот на вредноста на валутата гривна. Гривната во понеделникот се менуваше по курс за девет проценти помал во споредба со ...

Владимир Путин ја отфрли можноста за војна со Украина

Lider - 24.02.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека не треба да се очекува војна со Украина. „Мислам дека такво апокалиптично сценарио е тешко возможно и се надевам дека до тоа никогаш нема да дојде“, рече тој во интервјуто за „Русија-1“.

Најверојатно нема да има војна меѓу Русија и Украина

Идивиди - 24.02.2015

Москва, 24 февруари 2015 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Москва дека „најверојатно нема да дојде војна меѓу Русија и Украина“ и се заложи за доследно спроведување на спогодбата од Минск од 12 февруари.

Отворените рани на Украина

Deutsche Welle - 23.02.2015

Извршителите на злосторствата од Мајдан се‘ уште не се казнети. Украинците пред една година победија во битката против корумпираниот режим, но нивната желба за подобар живот досега не е исполнета, оценува Бернд Јохан.

Путин се надева дека нема да дојде до војна со Украина

Фокус - 23.02.2015

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека се надева дека нема да дојде до војна со Украина и смета дека тоа е тешко возможно. Рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека се надева дека нема да дојде до војна со Украина и ...

Бунтовниците во разорениот град што Украина го загуби во битката што ја чинеше скапо (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.02.2015

„Претпоставувам дека постои некоја утеха во тоа што таа тука не може да слушне ништо друго освен бомбардирањето“, вели новинарот Алекс Томсон за бабичката што ја гледа пред себе во разореното Дебаљцево - симбол за најголемиот пораз на Киев.

ПОРОШЕНКО: Не се откажуваме од Крим, кога-тогаш ќе си го вратиме

Телеграф - 23.02.2015

Истакнувајќи дека Украина никогаш нема да се откаже од својот суверенитет врз Крим и колнејќи се дека во иднина ќе го поврати овој црноморски Полуостров, Порошенко истакна дека правата на луѓето во овој „анектиран“ регион се згазени Владимир Путин и ...

Порошенко вети дека ќе ги штити правата на Кримјаните

Руска реч - 23.02.2015

Претседателот на Украина Петро Порошенко вети дека „со сите средства“ ќе ги штити правата на луѓето кои живеат на Крим, како и дека Украина никога нема да се откаже од своите суверени права на полуостровот.

Јутарњи: Русите подготвуваат офанзива на градот кој го бранат Хрвати

МКД - 23.02.2015

И покрај потпишаното примирје меѓу Украина и проруските сепаратисти, Киев изразил страв дека бунтовниците спремаат нова офанзива со која сакаат да го заземат градот Мариупол, пренесува Јутарњи.

Владимир Путин ја отфрли можноста за војна со Украина

Руска реч - 23.02.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека не треба да се очекува војна со Украина. „Мислам дека такво апокалиптично сценарио е тешко возможно и се надевам дека до тоа никогаш нема да дојде“, рече тој во интервјуто за „Русија-1“.

Порошенко: Украина не се откажува од суверенитетот врз Крим

Сител - 23.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски апартчици треба да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда „поради анексијата на Крим“, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошсенко.

Европскиот совет разгледува нови санкции против Русија

Р.С.Европа - 23.02.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека иницирал консултации со лидерите на Европската унија за можноста за проширување на санкциите против Русија поради нејзината политика во Украина.

Порошенко за девет месеци остаре 20 години!

Вечер Прес - 23.02.2015

Порошенко има само 49 години ( роден е на 26. септември 1965, а на 25. мај минатата година стана претседател на Украина ) а веќе изгледа како да има 60 години. Војната го направи своето! Порошенко пред девет месеци Петро Олексијович Порошенко, ...

Русија спрема офанзива на градот кој го бранат Хрвати

Фактор - 23.02.2015

И покрај прекинот на огнот потпишан меѓу Украина и про- руски сепаратисти , Киев изрази стравување дека бунтовниците ќе бидат во можност да започнат нова офанзива, која има за цел да го окупира Мариупол .

WSJ: Насилници во Кремљ и понижувањето на Порошенко

Локално - 23.02.2015

Во тажната хроники на “помирување” фијаско , разигрувањето оваа недела во Јужна Украина, ќе биде меѓу повеќето понижувачки. серии. За претседателот на Украина Петро Порошенко, кого неговите пријатели го принудија да даде согласност, и за Ангела ...

Проруските сепаратисти не запираат со воените дејствија против Киев

Локално - 23.02.2015

Проруските бунтовници продолжуваат со нападите против војници на Киев крај пристанишниот град Мариупол во главно русконаселената Југоисточна Украина. Ова е уште еден пат, во кој примирјето од Минск беше повредено во последните денови..

Порошенко: Украина не се откажува од суверенитетот врз Крим

Република - 23.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски апартчици треба да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда „поради анексијата на Крим“, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошсенко.

Порошенко: Поради Крим,Путин треба да оди во Хаг

Локално - 23.02.2015

Украинскиот претседател Петро Порошенко верува дека неговиот руски колега Владимир Путин треба да се судат за анексија на Крим. Лидерот на државата во која се уште го чека конечното примирје вели дека се надева оти враќањето Крим под украински знаме ...

Нов удар на украинската економија!

Sky - 23.02.2015

Украинската економија која е тешко погодена во судирите и кризата која трае повеќе од година дена, претрпе нов удар со падот на вредноста на валутата гривна. Гривната денес се менуваше за девет отсто помалку отколку минатата недела.

Горчливите вистини за Украина

Локално - 23.02.2015

Пред една година Украинците излегоа на битка против корумпираните режим на Јанукович – и победија. Но горчливата вистина е дека една година подоцна нивниот сон за подобар живот уште не се оствари.

Порошенко: Украина не се откажува од суверенитетот врз Крим

Н.Македонија - 23.02.2015

Владимир Путин и неговите најблиски соработници треба да бидат изведени пред лицето на меѓународната правда поради анексијата на Крим, изјави денеска украинскиот претседател Петро Порошсенко Истакнувајќи дека Украина никогаш нема да се откаже од ...