TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДОМ: Проблемот со депониите треба да се решава, а не да служи за маркетинг

24 Вести - 18.06.2017

Демократската обнова на Македонија порачува дека проблемот со депониите треба да се решава, а не да служи за маркетинг. Во соопштението,ДОМ наведува дека постојат план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во македонија и за затворање и ...

ДОМ: Досега немало политичка волја за проблемот со депониите

Нова ТВ - 18.06.2017

Еколошката партија на Македонија ДОМ денес одлучи да реагира на дебатата за струшката депонија и дебатите и меѓупартиските препукувања. ДОМ вели дека “депониите не се за маркетинг, туку за решавање”.

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање

МКД - 18.06.2017

По широката јавна дебата за струшката депонија, од Демократската обнова на Македонија порачуват да се направи план за целосно решавање на отпадот во Македонија и додаваат дека депониите не се за маркетинг, туку за решавање.

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање!

+инфо - 18.06.2017

ДОМ вели дека ќе продолжи да инсистира на современ третман на отпадот по принципот нула-отпад, кој е повторно во нивните зелени приоритети. По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! ...

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, проблемот со отпадот мора да се реши

Макфакс - 18.06.2017

Депониите не се за маркетинг, туку за решавање, е ставот на ДОМ во врска со настанатиот проблем околу струшката депонија. Партијата денеска соопшти дека е голема грешка што во 2014 година се поништија два готови тендера за концесии за регионални ...

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање!

Либертас - 18.06.2017

Соопштение на ДОМ: По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! А постојат и план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во Македонија со неколку регионални санитарни ...

ДОМ: Проблемот со депониите треба да се решава

Сител - 18.06.2017

Демократската обнова на Македонија денеска преку соопштение порача дека проблемот со депониите треба да се решава, а не да служи за маркетинг. Во соопштението, ДОМ наведува дека постојат план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во ...

ДОМ: Проблемот со депониите одамна требаше да се реши

Фокус - 18.06.2017

Депониите не се за маркетинг, туку за решавање, соопштија од ДОМ окако ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ си ја префрлуваа одговорноста кој е виновен за последиците од пожарот што изби во струшкта дпонија.

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање

А1 On - 18.06.2017

„По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! А постојат и план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во Македонија со неколку регионални санитарни депонии и повеќе ...

Не стивнуваат меѓупартиските препукувања за Струшката депонија

Канал5 - 18.06.2017

И денеска не стивнуваат меѓупартиските обвинувања околу проблемот со загадувањето од Струшката депонија. Пожарот вчера конечно беше изгаснат, а локалната власт најави дека набрзо ќе се бара решение за нејзино дислоцирање.

Дива депонија го затрупува Тетово

Курир - 18.06.2017

Тоните натрупан смет, тешката миризба што постојано се шири и постојана опaсност од избивање зараза. Вака изгледа депонијата во Тетово која и понатаму се заканува по здравјето на граѓаните.

ДОМ: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање!

Репортер - 18.06.2017

Соопштение на ДОМ: По широката јавна дебата за струшката депонија ДОМ порачува: Депониите не се за маркетинг, туку за решавање! А постојат и план и физибилити студии за целосно решавање на отпадот во Македонија со неколку регионални санитарни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гаснењето на депонијата нема да го реши проблемот на Струга

Локално - 18.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговите коалициски партнери дека го загрозиле здравјето на граѓаните и животната средина, дозволувајќи 10 дена граѓаните на град Струга да го дишат штетниот воздух.

ВМРО-ДПМНЕ: Гаснењето на депонијата нема да го реши проблемот на Струга

Мета - 18.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговите коалициски партнери дека го загрозиле здравјето на граѓаните и животната средина, дозволувајќи 10 дена граѓаните на град Струга да го дишат штетниот воздух.

Депониите во Тетово и Струга опасност за здравјето на граѓаните

Телевизија Нова - 20.06.2017

Дали Тетовчани ги чека уште едно лето во кое ќе се соочуваат со непријатната реа што ја шири натрупаниот отпад од дивата депонија? Дали надлежните ќе го слушнат нивниот апел и ќе ги преместат купиштата смет на друга локација? Ова се прашањата кои со ...

Изгаснат пожарот на дивата депонија во Струга

Нова ТВ - 17.06.2017

Изгаснати се пожарите на дивата депонија во Струга, а затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму. Тешка механизација веќе втор ден работи на локацијата, со цел конзервација на локалитетот што веќе неколку месеци наназад ...

Изгасен пожарот во депонијата во Струга

24 Вести - 17.06.2017

По деноноќна макотрпна работа целосно е изгасена Струшката дива депонија. Оган и чад повеќе нема, 80% од површините се затрупани со земја, десетици машини неуморно ги покриваат и останатите опожарени места, за да не се потпалат повторно.

Изгаснат пожарот на струшката депонија

Алсат-М - 17.06.2017

Струшката депонија денес е целосно изгасната. Чадот кој што повеќе од два месеци се ширеше кон градот и блиските населени и ги труеше граѓаните повеќе го нема. На депонијата веќе два дена интензивно се носи земја и песок со која се покрива ...

Се гасне депонијата во Струга

Телма - 17.06.2017

Почна да се гасни пожарот во дивата депонија кај Струга која повеќе од два месеци го задушува градот. Работни групи од Владата и локаланата самоуправа ангажираа механизација која во текот на ноќта го тампонираше приодот до депонијата за камионите и ...

Изгаснат е пожарот на депонијата во Струга

+инфо - 17.06.2017

Работниците ноќеска работеле цела ноќ, дури имало случај на губење свест од чадот и била побарана медицинска помош. Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад.

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

МРТ - 17.06.2017

Тешка механизација веќе втор ден работи на локацијата, со цел конзервација на локалитетот што веќе неколку месеци наназад беше опожаруван, а густ чад и штетни честички секојдневно го загадува воздухот, предизвикувајќи респираторни и други проблеми ...

Изгасната депонијата во Струга

Кајгана - 17.06.2017

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Изгасната депонијата во Струга

Макфакс - 17.06.2017

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

ЛОКАЦИЈАТА СЕ ТАМПОНИРА: Изгаснати пожарите на струшката депонија

Телеграф - 17.06.2017

Од граѓанската иницијатива „Доста е“, во меѓувреме, до надлежните институции е упатено барање со три точки, во кои се инсистира веднаш да се изнајде нова локација Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија ...

Интервју со Соња Лепиткова на Вестите на Алфа во 17:30 часот

Алфа - 17.06.2017

Универзитетскиот професор и експерт Соња Лепиткова денеска во Вестите на Алфа во 17:30 часот ќе зборува за фијаското со дивата депонија во Струга. Универзитетскиот професор и експерт Соња Лепиткова денеска во Вестите на Алфа во 17:30 часот ќе ...

Стружани во среда повторно на протест за итна дислокација на дивата депонија

Фокус - 17.06.2017

Стружани најавија нов протест во среда со кој ќе побараат депонирањето на отпад на оваа локација да заврши засекогаш, информираа од Граѓанската иницијатива „Доста е“. Тие вчера се сретнале со хотелиери, еколошки здруженија, Здружението на адвокати, ...

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Сител - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да го реши проблемот со депонијата во Струга

Макфакс - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ, во серијата секојдневни обвинувања на сметка на СДСМ откако пред две недели ја презедоа власта, оцени дека оваа партија и нејзините коалициони партнери ја загрозуваат туристичката сезона во Струга, бидејќи девет дена гори депонијата а ...

По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

А1 On - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Се смирува ситуацијата во Струга, пожарот во депонијата е изгаснат

Фокус - 17.06.2017

Алармантната ситуација во Струга се стабилизира, откако пожарот што изби на струшката депонија е скоро изгаснат. Овој епилог е резултат на целоноќната работа на работниците, при што неколку загубиле свест од чадот и побарале медицинска помош.

Стружани во среда повторно на протест за итна дислокација на дивата депонија

Радио МОФ - 17.06.2017

Од Граѓанската иницијатива „Доста е“ за во среда најавија нов протест со кој ќе побараат депонирањето на отпад на оваа локација да заврши засекогаш. Тие вчера се сретнале со хотелиери, еколошки здруженија, Здружението на адвокати, Здружението на ...

По девет дена изгаснат пожарот во депонијата во Струга

Канал5 - 17.06.2017

Изгаснат е пожарот на струшката депонија, се работело цела ноќ, но сепак ова не е решението за проблемите што на стружани им ги носи дивата депонија, која досега требаше да биде дислоцирана.

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Либертас - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

Интервју: Депонијата во Струга - последици и влијание врз животната средина и решенија за санација

Алфа - 17.06.2017

Депонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња Лепиткова. Д епонијата во Струга, последици и влијание врз животната средина - Алфа интервју со универзитетскиот професот Соња ...

Лепиткова за Алфа: Да се избере компанија што ќе работи со отпад

Алфа - 17.06.2017

Загадувањето сериозно влијае врз здравјето на жителите, и треба час поскоро надлежните да пристапат кон негово решавање, вели за Алфа Соња Лепиткова, познавач на состојбите и експерт на ова поле.

Локализиран пожарот во струшката депонија - депонијата повеќе нема да се користи за складирање отпад

Сител - 17.06.2017

Пожарот во струшката дива депонија е целосно локализиран, а со помош на расположливата градежна механизација на неколку компании се врши конзервација на отпадот. Градоначалникот Мустафа Забзун вели дека граѓаните на Струга веќе не треба да ...

По девет дена пожарот во депонијата во Струга ноќеска е изгаснат

Канал5 - 17.06.2017

Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, со цел да не дојде до повторно опожарување. Со помош на градежните компании се конзервира отпадот а локалната власт најавува дека во координација со извршната ке ...

Се санира дивата депонија кај Струга...

Н.Македонија - 17.06.2017

Се санира дивата депонија кај Струга Механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга, во обид да се изгасне пожарот и да се обезбеди пристап на ...

ФОТО: Утрово Струга повторно се гуши, продолжува фијаското на Заев и Шекеринска- пожарот не е изгаснат 9 дена

Курир - 17.06.2017

Струга и утринава се гуши во смог- пожарот не е изгаснат веќе 9 дена. Продолжува фијаското на новата влада на Зоран Заев. Граѓаните на Струга, но и пошироко, веќе 9 дена се гушат поради неспособноста на новата власт.

Крај патот за РЕК и селото Осломеј никна дива депонија...

Н.Македонија - 17.06.2017

Крај патот за РЕК и селото Осломеј никна дива депонија Жителите на селото Осломеј само што подзаборавија на проблемите што со години им ги создаваше пепелот од РЕК „Осломеј“, нови главоболки почна да им создава дивата депонија од комунален отпад и ...

Интервју со Лепиткова на Вестите на Алфа во 17:30 часот

Курир - 17.06.2017

Универзитетскиот професор и експерт Соња Лепиткова денеска во Вестите на Алфа во 17:30 часот ќе зборува за фијаското со дивата депонија во Струга, за загрозување на животната средина и влијанието на здравјето на граѓаните, како црниот чад кој 9 дена ...

Изгаснат пожарот на струшката депонија...

Н.Македонија - 17.06.2017

Изгаснат пожарот на струшката депонија Пожарот во депонијата во Струга, кој гореше девет дена, конечно е изгаснат. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал ...

Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ бара дислокација на депонијата

Курир - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Лепиткова: Градоначалникот на општина Струга треба да ја дислоцира депонијата, гасовите се високо канцерогени

Курир - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

Локално - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Изгаснат пожарот во депонијата во Струга

Точка - 17.06.2017

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга

Press24 - 17.06.2017

По цела ноќ работа, конечно е изгаснат пожарот во депонијата во Струга, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Вечер Прес - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

Изгаснати пожарите на струшката депонија- дали „спонтано“ се запали или…?

Локално - 17.06.2017

Активностите во координација со Владата и локалната самоуправа спроведени на терен резултираа со конечно гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга. Според последните информации затрупан и покриен е речиси целиот простор , пораменто е одозгора ...

По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

Спектра ТВ - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Изгаснати пожарите на струшката депонија, локацијата се тампонира

Стандард - 17.06.2017

Активностите спроведени на терен резултираа со гаснење на пожарите на дивата депонија во Струга, а според последните информации затрупан и покриен е повеќе од половина од отпадот што се наоѓа таму.

ФОТО: Утрово Струга повторно се гуши, продолжува фијаското на Заев и Шекеринска

Нетпрес - 17.06.2017

Струга и утринава се гуши во смог- пожарот не е изгаснат веќе 9 дена. Продолжува фијаското на новата влада на Зоран Заев. Граѓаните на Струга, но и пошироко, веќе 9 дена се гушат поради неспособноста на новата власт.

Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа, ВМРО-ДПМНЕ бара дислокација на депонијата

Нетпрес - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Лепиткова: Градоначалникот на Струга да ја дислоцира депонијата-гасовите се високо канцерогени

Нетпрес - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

Струга и утринава се гуши - пожарот не е изгаснат веќе 9 дена

Press24 - 17.06.2017

Струга и утринава се гуши во смог- пожарот не е изгаснат веќе 9 дена. Жителите на Струга реагираат и праќаат фотографии и апел за помош. Фотографиите направени утрово покажуваат дека чадот се уште се шири.

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да го реши проблемот со депонијата во Струга

Точка - 17.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ, во серијата секојдневни обвинувања на сметка на СДСМ откако пред две недели ја презедоа власта, оцени дека оваа партија и нејзините коалициони партнери ја загрозуваат туристичката сезона во Струга, бидејќи девет дена гори депонијата а ...

По цела ноќ работа изгасната депонијата во Струга

Репортер - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга конечно е изгаснат, речиси и да нема чад. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

ВМРО ДПМНЕ бара дислокација на депонијата: Над 100 илјади лица се потенцијални жртви од еколошката катастрофа

Република - 17.06.2017

Струга и стружани денеска повторно се разбудија обвиени во смог. Над 100 илјади лица во општина Струга, во општина Охрид и општина Вевчани, се потенцијални жртви од еколошката катастрофа која со денови се случува, а за која надлежните органи не ...

Лепиткова: Градоначалникот на општина Струга треба да ја дислоцира депонијата, гасовите се високо канцерогени (видео)

Република - 17.06.2017

Ова е проблем на несреќно избрана локација од страна на локалната самоуправа, градоначалникот кој што ја избрал таа локација без да ги консултира, или да ги прифати препораките кои доаѓаат од оние институции кои што за тоа се меродавни, изјави ...

Изгаснат пожарот во депонијата во Струга, решението е итна дислокација

Република - 17.06.2017

Пожарот во струшката дива депонија е изгаснат, а со помош на расположливата градежна механизација на неколку компании се врши конзервација на отпадот. Градоначалникот Мустафа Забзун вели дека граѓаните на Струга веќе не треба да стравуваат, бидејќи ...

ВМРО ДПМНЕ „глуми“ загриженост за депонијата во Струга, а тие одбија да се издвојат средства од буџетот за тој проблем

Фактор - 17.06.2017

Во последните два месеци интензивно гори дивата депонија кај Струга а Стружани повеќе од 10 години алармираат и се жалат на овој проблем. Сепак ситуацијата ескалираше кога во среда целиот град беше обвиен во црн чад и неподнослива миризба.

Депонијата во Струга изгасната

Мета - 17.06.2017

Пожарот во депонијата во Струга попладнево е конечно изгаснат.Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, да не се случи повторно да се запали некој помал дел.

Струшката депонија повторно во пламен – стружани се гушат во чад

Телевизија Нова - 17.06.2017

Жителите, загрижени споделуваат фотографии на социјалните мрежи, на кои се гледа дека градот е обвиен во чад од депонијата, која гори веќе 9 дена. Апелираат за помош и бараат од надлежните институции да им излезат во пресрет и да го решат овој ...

Утрово Струга повторно се гуши-пожарот не е изгаснат 9 дена

Пулс24 - 17.06.2017

Струга и утринава се гуши во смог- пожарот не е изгаснат веќе 9 дена. Продолжува фијаското на новата влада на Зоран Заев. Граѓаните на Струга, но и пошироко, веќе 9 дена се гушат поради неспособноста на новата власт.

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава

Алсат-М - 16.06.2017

СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување. – Пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување на ...

Се гаси пожарот на дивата депонија во Струга

Нова ТВ - 16.06.2017

По два дена облаци од чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа е ангажирана соодветна механизација во Струшкиот регион за да се изгаси пожарот на дивата депонија кај Струга. Механизацијата го расчистува патот за да може да се пристапи до ...

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава

24 Вести - 16.06.2017

СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување. „Пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување на ...

Започна гасењето на дивата депонија во Струга

Телма - 16.06.2017

По масовните протести на граѓаните кои со години дишат загаден воздух, доцна синоќа започа гаснењето на дивата депонија во непосредна близина на Струга, која гори уште од велигденските празници.

Исмаили: Новата Влада да го реши проблемот со дивите депонии

Алсат-М - 16.06.2017

Новата влада не треба да чека ниедна минута, туку треба да се фати за работа и да го реши проблемот со дивите депонии. Тоа требало да се реши одамна, но немало волја ниту кај општините, ниту кај централната власт, смета во изјава за Алсат експертот ...

И во Арачиново проблем со дива депонија

Алсат-М - 16.06.2017

Депонијата која се наоѓа на излезот од општината Арачиново и на влезот на Липково и натаму претставува опасност за локалните жители. Опожарен смет, кучиња скитници, мртви животни и многу други опасности се секојдневен проблем за жителите на селата ...

Закон за отпад има, никој не го спроведува

Телма - 16.06.2017

Македонија веќе 13 години има Закон за управување со отпад. Донесен е во 2004 година, изменет и дополнет во 2012 и ставен во фиока. Експертите велат дека е одлично изработен, во него е предвидено се`, а суштината му е, последно нешто да биде фрлање ...

Почна да се гаси пожарот на дивата депонија во Струга

24 Вести - 16.06.2017

Конечно стивнаа пламените јазици и огнот на струшката дива депонија. Пожарникари и граѓани со десетици камиони од доцна синоќа неуморно ја смируваа разгорената депонија. На полноќ започна тампонирањето на стариот непристапен пат до неа, поради кој ...

Струга, локалните власти почнаа со гаснење на пожарот во депонијата

Алсат-М - 16.06.2017

По протестите и заканите за граѓанска непослушност, властите во Струга помогнати од други институции почнаа со гаснење на пожарот во депонијата. За цистерните и пожарникарите да можат да стигнат до сите критични места работат булдожери и друга тешка ...

Одговорноста на депонија: Како Струга има 53 други

Deutsche Welle - 16.06.2017

Македонија е затрупана во смет. Во земјата има 54 комунални депонии без минимални технички услови и уште 1.000 диви. Изградбата на регионални депонии е на хартија и допрва се прават проценки за потребните средства.

Почна да се гаси пожарот на струшката дива депонија

+инфо - 16.06.2017

Сета расположлива механизација во регионот на Струга, механизација на Агенцијата за патишта е мобилизирана за да го реши проблемот. Граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга.

Локализиран пожарот на струшката депонија (ВИДЕО)

МКД - 16.06.2017

Пожарникарите кои два дена се бореа со огнената стихија на струшката депонија, денес во утринските часови успеаја да го локализираат огнот, објави ТВ 21 , но опасноста се уште не е помината.

Во Струга почна да се гаси пожарот на дивата депонија

МКД - 16.06.2017

По неколкудневното дишење на загаден чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Надлежните институции конечно од вчера испратија соодветна механизација за гасење на пожарот што ...

СДСМ: Проблемот со струшката депонија се решава

Р.С.Европа - 16.06.2017

СДСМ излезе со соопшштение во кое се вели дека проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета рапсоложлива механизација. Како што се наведува во соопштението пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување на ...

Пожарот на струшката депонија локализиран

ТВ21 - 16.06.2017

Цела ноќ работеа за да го изгаснат пожарот. Но, дури во утринските часови успеаја да го изгаснат огнот, но опасноста се уште не е помината. Затоа, денеска, над 50 камиони и булдожери заедно со пожарникарските екипи работат на санирање на состојбата ...

Регионални депонии се решение за отпадот

Р.С.Европа - 16.06.2017

Градоначалниците на општините во рамките на осумте региони во Македонија треба да донесат одлука како ќе бидат финансирани изградбите на регионалните депонии, со што ќе се реши проблемот со несоодветното депонирање на отпадот, велат од ...

Се преземаат активности за гаснење на депонијата во Струга

Сител - 16.06.2017

Во Струга од синоќа се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Со ангажираната механизација до денеска утрово, како што велат од локалната самоуправа, е завршена првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да ...

Се преземаат активности за гаснење на депонијата во Струга

А1 On - 16.06.2017

Во Струга од синоќа се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Со ангажираната механизација до денеска утрово, како што велат од локалната самоуправа, е завршена првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да ...

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава

Идивиди - 16.06.2017

Скопје, 16 јуни 2017 (МИА) - СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување.

МИЛОШОСКИ ЗА ДЕПОНИЈАТА ВО СТРУГА: Најголема одговорност има градоначалникот Села

Телеграф - 16.06.2017

Неговото недејствување подолго време и бистрење високи политики за национални прашања, за знамиња, за химни, за идентитети ги загрозува граѓаните на Струга Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува непартиската граѓанска иницијатива на стружани ...

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава

Сител - 16.06.2017

СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување. - Пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување на ...

Во Струга почна да се гаси пожарот на дивата депонија

Порта 3 - 16.06.2017

По неколкудневното дишење на загаден чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Надлежните институции конечно од вчера испратија соодветна механизација за гасење на пожарот што ...

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава

Канал5 - 16.06.2017

СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување. - Пожарот на депонијата веќе се гаси, по што ќе следува затрупување на ...

Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Кајгана - 16.06.2017

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне ...

Со механизација се работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга

А1 On - 16.06.2017

Механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга, во обид да се изгасне пожарот и да се обезбеди пристап на противпожарните возила до самата локација.

Почна да се гаси пожарот на струшката дива депонија

Фокус - 16.06.2017

Граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Сета расположлива механизација во регионот на Струга, механизација на Агенцијата за патишта е мобилизирана за да го реши проблемот.

Одговорноста на депонија: Како Струга има 53 други

Либертас - 16.06.2017

Македонија е затрупана во смет. Во земјата има 54 комунални депонии без минимални технички услови и уште 1.000 диви. Изградбата на регионални депонии е на хартија и допрва се прават проценки за потребните средства.Надлежните институции вчера ...

Протестите ги натераа институциите да почнат да ја гаснат струшката депонија

Либертас - 16.06.2017

Протестите на стружани кои бараат да се реши проблемот со дивата депонија која деновиве ја труе Струга вродија со плод. Со булдожери, камиони и друга механизација вечерва започна санацијата на дивата депонија во Струга кој веќе неколку дена е ...

И во Арачиново проблем со дива депонија

Либертас - 16.06.2017

Депонијата која се наоѓа на излезот од општината Арачиново и на влезот на Липково и натаму претставува опасност за локалните жители. Опожарен смет, кучиња скитници, мртви животни и многу други опасности се секојдневен проблем за жителите на селата ...

Закон за отпад има, никој не го спроведува

Либертас - 16.06.2017

Македонија веќе 13 години има Закон за управување со отпад. Донесен е во 2004 година, изменет и дополнет во 2012 и ставен во фиока. Експертите велат дека е одлично изработен, во него е предвидено се`, а суштината му е, последно нешто да биде фрлање ...

Денеска ќе биде локализиран пожарот во струшката дива депонија

Канал5 - 16.06.2017

Почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Надлежните институции испратија соодветна механизација за гасење на пожарот што веќе неколку дена предизвикува сериозни проблеми. Од депонијата и натаму чади.

Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Макфакс - 16.06.2017

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне ...

Протестите ги натераа институциите да почнат да ја гаснат струшката депонија

Сакам да кажам - 16.06.2017

Протестите на стружани кои бараат да се реши проблемот со дивата депонија која деновиве ја труе Струга вродија со плод. Со булдожери, камиони и друга механизација вечерва започна санацијата на дивата депонија во Струга кој веќе неколку дена е ...

Зекири: Еве го амандманот со кој СДСМ во 2014 бараше а ВМРО-ДПМНЕ одби да обезбеди средства за решавање на депонијата ...

Либертас - 16.06.2017

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, го објави амандманот на Буџетот на Република Македонија за 2014, изготвен од СДСМ и коалицијата со кој се бара да се обезбедат средства за решавање на проблемот со регионалната депонија во Струга, кој бил одбиен ...

Почна да се гаси пожарот на дивата депонија во Струга

МРТ - 16.06.2017

Еколошка катастрофа во Струга. Гори депонијата, низ градот се шират густ чад и непријатна миризба. Граѓани на протест, апелираа итно да се најде решение за проблемот. Надлежните институции синоќа испратија соодветна механизација за гасење на пожарот ...

Се преземаат активности за гаснење на пожарот на дивата депонија во Струга

МРТ - 16.06.2017

Со ангажираната механизација, како што велат од локалната самоуправа, е завршена првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата. Втората фаза, гаснење на депонијата, треба да се одвива во текот на денот.

Со механизација се работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга

Сител - 16.06.2017

Механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга, во обид да се изгасне пожарот и да се обезбеди пристап на противпожарните возила до самата локација.

Се гаси пожарот во депонијата кај Струга

МРТ - 16.06.2017

Механизацијата направи приод, противпожарните служби почнаа да го гаснат пожарот во депонијата кај Струга. Надлежните најавуваат решение на проблемот. ВМРО-ДПМНЕ предлага итна дислокација. Се гаси пожарот во дивата депонија кај Струга.

Се санира струшката депонија

Канал5 - 16.06.2017

Се уште гори струшката депонија. И после долги часови напорна работа и обиди со тешка менханизација, надлежните се уште се борат со пожарот. Педесеттина камиони и булдожери, ровокопачи од синоќа непрестано посипуваат песок, цистерни носат вода за да ...

Депонијата во Струга гори, дури синоќа почнаа активности за гаснење на пожарот

Алфа - 16.06.2017

Струшката депонија сеуште гори, иако со помал интензитет во однос на изминатите денови. Од синоќа ангажирани се сите компании од охридско-струшкиот регион кои работат на овозможување пристап на противпожарните возила и соодветната механизација.

„Чудовиштето“ кое десет години ја гуши Струга во сопственото ѓубре

Радио МОФ - 16.06.2017

Пред десет години, на неполн километар од градот Струга се постави депонијата која не престана да им создава проблеми на граѓаните. Најавена како „привремено“ решение од тогашниот градоначалник Рамиз Мерко, сега нов министер за инвестиции, ...

Започна гаснењето на пожарот на дивата депонија во Струга

ТВМ - 16.06.2017

Механизација синоќа се упати кон опожарената дива депонија во Струга, со цел да овозможи услови за нејзино гаснење, информираат од граѓанската иницијатива “Доста е“. „На запалената депонија пристигна булдожер и камиони со тампон.

Каде е Лиле ДОМ да бекне за Струга, или и таа стана дел од политичката депонија на Заев?

Курир - 16.06.2017

А Лиле Дом каде е зелената да бекне за загадувањето, или и таа стана дел од политичката депонија на ...

(Обновено) Се гаси пожарот на дивата депонија во Струга...

Н.Македонија - 16.06.2017

Се гаси пожарот на дивата депонија во Струга По неколкудневни облаци од чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа е ангажирана целата механизација во Струшкиот регион за да се изгаси пожарот на дивата депонија кај Струга.

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава...

Н.Македонија - 16.06.2017

СДСМ: Проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава СДСМ денеска соопшти дека проблемот со депонијата во Струга интензивно се решава со сета расположива механизација по што ќе следува затрупување и нејзино целосно расчистување.

Министрите за привлекување инвестиции на депонија

Курир - 16.06.2017

Откако јавноста бурно реагираше за алармантната состојба со струшката депонија која 8 дена гори и ги труе граѓаните, претставници на владата излегоа на терен. Владата на Заев ги испрати Рамиз Мерко и Зоран Шапуриќ, двајцата министри без ресор ...

Дивата депонија ќе го затрупа Тетово...

Н.Македонија - 16.06.2017

Дивата депонија ќе го затрупа Тетово Жителите на Тетово се во исчекување и неизвесност дали ги очекува уште едно лето во кое ќе се соочуваат со потенцијалните опасности по здравјето поради состојбата со сметот, односно складирањето на собраните ...

Се преземаат активности за гаснење на депонијата во Струга

Точка - 16.06.2017

Во Струга од синоќа се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Со ангажираната механизација до денеска утрово, како што велат од локалната самоуправа, е завршена првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да ...

Депонијата гори, жителите на Струга се гушат во чадот- туристичката сезона почна!

Денар - 16.06.2017

Започна туристичката сезона во Струга, а локалните власти сеуште немаат решение за ѓубрето во градот. Депонија на само 500 метри од првите населби, секое лето ги труе граѓаните на Струга. Стружани протестираа против дивата депонија, која што гори од ...

Се преземаат активности за гаснење на депонијата во Струга

Нетпрес - 16.06.2017

Активностите се во координацијата на централната и локалната власт. Во Струга од синоќа се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Со ангажираната механизација до денеска утрово, како што велат од локалната самоуправа, е завршена ...

Се преземаат активности за гаснење на пожарот на депонијата во Струга

Телевизија Нова - 16.06.2017

Во Струга од синоќа се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Со ангажираната механизација до денеска утрово, како што велат од локалната самоуправа, е завршена првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да ...

Положани: Во Струга се случува злосторство, мојот 7 годишен внук вечерта ја помина во болница

Вечер Прес - 16.06.2017

Стружанецот Шпетим Положани, еден од најистакнатите албански личности во македонската јавност, овој пат остро ги напаѓа граѓаните на Струга поради нивното нереагирање за депонијата која во градот предизвикува големо загадување.

Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Точка - 16.06.2017

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне ...

Со механизација се работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга

Спектра ТВ - 16.06.2017

Механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга, во обид да се изгасне пожарот и да се обезбеди пристап на противпожарните возила до самата локација.

Почна да се гаси пожарот на струшката дива депонија

Спектра ТВ - 16.06.2017

Граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Сета расположлива механизација во регионот на Струга, механизација на Агенцијата за патишта е мобилизирана за да го реши проблемот.

И во Арачиново проблем со дива депонија

Репортер - 16.06.2017

Депонијата која се наоѓа на излезот од општината Арачиново и на влезот на Липково и натаму претставува опасност за локалните жители. Опожарен смет, кучиња скитници, мртви животни и многу други опасности се секојдневен проблем за жителите на селата ...

Закон за отпад има, никој не го спроведува

Репортер - 16.06.2017

Македонија веќе 13 години има Закон за управување со отпад. Донесен е во 2004 година, изменет и дополнет во 2012 и ставен во фиока. Експертите велат дека е одлично изработен, во него е предвидено се`, а суштината му е, последно нешто да биде фрлање ...

Во Струга се случува еколошко злосторство!

Вечер Прес - 16.06.2017

Проблемот е дотолку поголем што станува збор за дива депонија која не ги исполнува стандардите и прописите т.е. не е обезбедена со заштитни слоеви и се што се фрла на местото, всушност понира во подземните делови на почвата и со тоа допира и до ...

Почна гаснењето на струшката дива депонија

Позитив.мк - 16.06.2017

Утринава почна гасењето на пожарот на дивата депонија во Струга која гори веќе неколку дена, пишува „ Нова ТВ “ Од вчера доцна навечер целата механизација во Струшкиот регион е на терен за да се изгаси пожарот кој го загадува воздухот.

Почна гаснењето на пожарот во депонијата кај Струга

Локално - 16.06.2017

Откако граѓаните протестираа и се заканија со граѓанска непослушност, попладнево почна гаснење на пожарот во депонијата кај Струга, во акција на локалните власти во соработка со државни институции. В.д.

Се гаси пожарот на струшката дива депонија кој Струга ја покри со чад

Фактор - 16.06.2017

Oд синоќа во Струга е ангажирана целата механизација од струшко за да се изгаси пожарот на дивата депонија. Ова се случува откако неколку дена градот се гушеше во чад. Механизацијата го расчистува патот за да може да се пристапи до пожарот, кој ...

Амандманот со кој ВМРО ДПМНЕ одби да обезбеди средства за депонијата во Струга

Репортер - 16.06.2017

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, го објави амандманот на Буџетот на Република Македонија за 2014, изготвен од СДСМ и коалицијата со кој се бара да се обезбедат средства за решавање на проблемот со регионалната депонија во Струга, кој бил одбиен ...

Со механизација се работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга

Телевизија Нова - 16.06.2017

Механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај Струга, во обид да се изгасне пожарот и да се обезбеди пристап на противпожарните возила до самата локација.

Одговорноста на депонија: Како Струга има 53 други

Локално - 16.06.2017

Македонија е затрупана во смет. Во земјата има 54 комунални депонии без минимални технички услови и уште 1.000 диви. Изградбата на регионални депонии е на хартија и допрва се прават проценки за потребните средства, анализира DW Надлежните институции ...

Механизација се упати кон депонијата во Струга

Спектра ТВ - 16.06.2017

Механизација вечерва се упати кон опожарената дива депонија во Струга, со цел да овозможи услови за нејзино гаснење, информираат од граѓанската иницијатива “Доста е“. „Моментално на запалената депонија пристигна булдожер и камиони со тампон.

„Реформскиот“ министер на Заев, мајстор за создавање депонии

Република - 16.06.2017

Садула Дураку, „реформскиот“ министер на Заев, е мајстор за создравање депонии – напиша пратеникот Антонио Милошоски на својот фејсбук профил. За дивата депонија која го отежнува живеењето на жителите на Арачиново и Липково нема решение веќе со ...

Министрите Шапуриќ и Мерко ќе ја посетат Струга

Слободен Печат - 16.06.2017

Министрите без ресор Зоран Шапуриќ и Рамиз Мерко денеска во 12:45 часот ќе ја посетат Општина Струга. Во 13:15 часот претставниците на Владата на Република Македонија ќе извршат увид на преземените мерки за решавање на проблемот со струшката ...

Рамиз Мерко ќе го решава проблемот во Струга

Република - 16.06.2017

Поранешниот министер кој се грижеше за животната средина, а сега министрите без ресор Зоран Шапуриќ и поранешниот градоначалник на Струга, сега исто така министер без ресор, Рамиз Мерко денеска ќе посетат Општина Струга.

Започна гаснење на пожарот на депонијата во Струга

Слободен Печат - 16.06.2017

По неколкудневно гушење во чад, проследено со протести на граѓаните, вчера во Струга е испорачана соодветна механизација за пристап до депонијата, со цел да се изгасне пожарот. Жителите на Струга веќе со години бараат решение за проблемот со дивата ...

Механизација го гаси пожарот на депонијата во Струга

Телевизија Нова - 16.06.2017

По масовните протести на граѓаните кои со години дишат чад и по два дена интензивно горење, од синоќа механизација на повеќе компании и јавни претпријатија од Струга и регионот интензивно работи на санирање на состојбата со дивата депонија кај ...

С е гаси пожарот кој неколку дена дивее во струшко

Press24 - 16.06.2017

Утринава почна гасењето на пожарот на дивата депонија во Струга која гори веќе неколку дена. Од вчера доцна навечер целата механизација во Струшкиот регион е на терен за да се изгаси пожарот кој го загадува воздухот.

Почна гаснењето на пожарот во депонијата кај Струга

Мета - 16.06.2017

Откако граѓаните протестираа и се заканија со граѓанска непослушност, попладнево почна гаснење на пожарот во депонијата кај Струга, во акција на локалните власти во соработка со државни институции. В.д.

Голема акција за спас на Струга -Депонијата да се затрупа веднаш!

Локално - 16.06.2017

За акцијата е информиран и премиерот Зоран Заев кој побарал од министрите да си ја решат задачата како знаат и умеат, веднаш! Сета расположлива механизација во регионот на Струга, механизација на Агенцијата за патишта, за денеска се мобилизира за да ...

Каде е Лиле ДОМ да бекне за Струга, или и таа стана дел од политичката депонија на Заев?

Пулс24 - 16.06.2017

Каде е Лиле ДОМ да бекне за Струга, или и таа стана дел од политичката депонија на Заев? А Лиле Дом каде е зелената да бекне за загадувањето, или и таа стана дел од политичката депонија на ...

Министрите за привлекување инвестиции на депонија ке ја посетат Струга

Пулс24 - 16.06.2017

Откако јавноста бурно реагираше за алармантната состојба со струшката депонија која 8 дена гори и ги труе граѓаните, претставници на владата излегоа на терен. Владата на Заев ги испрати Рамиз Мерко и Зоран Шапуриќ, двајцата министри без ресор ...

Механизација го гасне пожарот во струшката депонија

Канал 77 - 16.06.2017

Со ангажирана механизација од синоќа во Струга се преземаат активности за гаснење на пожарот во депонијата. Како што велат од локалната самоуправа, завршена е првата фаза, која опфаќаше тампонирање на патот до депонијата за да може да стигне ...

Во Струга почна да се гаси пожарот на дивата депонија

Канал 77 - 16.06.2017

По неколкудневното дишење на загаден чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга. Надлежните институции конечно од вчера испратија соодветна механизација за гасење на пожарот што ...

Продолжуваат активностите за санирање на депонијата во Струга

Канал 77 - 16.06.2017

По синоќешното отварање на пристапниот пат кој води до депонијата во Струга денес продолжија активностите за санирање на депонијата во Струга. Денес со помош на градежна механизација се расчистуваше местото коешто гори и од каде што се шири густ чад.

Депонијата во Струшко поле и денеска гори

Нова ТВ - 15.06.2017

Нови протести за попладне најавија активистите од граѓанската инцијатива „Доста“,од Струга. Стружани веќе неколку дена протестираат и апелираат до институциите да најдат решение за дивата депонија која се наоѓа на неколку стотина метри од градот.

Нови протести и денеска за струшката депонија

Телма - 15.06.2017

Струшката депонија гори, а граѓаните се гушат во чад.. Невладините најавија за на пладне најавија нови протести. Тројцата министери кои вчера беа таму и најавија итни расчистување на дивата депонија во Струга, која се наоѓа на еден и пол километар ...

Струга завиена во дим, гори дивата депонија

Алсат-М - 15.06.2017

Струга обвиена во чад. Повторно гори дива депонија. Од синоќа пламените јазици не стивнуваат. Пожарникарите не можат да се справат со огнот, а немаат ни целосен пристап до депонијата. Невладините за на пладне најавија нови протести.

Протести во Струга и денеска - ќе се најде ли решение за струшката депонија?

24 Вести - 15.06.2017

Револтот кај стружани не стивнува, протестите продолжуваат и денеска. Се уште нема конкретни решенија за проблемот со струшката дива депонија. Иако министрите без ресор и животна средина веднаш се одзваа на апелот од граѓаните и излегоа на терен не ...

Гори струшката дива депонија - протести и денеска

24 Вести - 15.06.2017

Повторно гори дива депонија во Струга. Струга обвиена во чад, од синоќа пламените јазици не стивнуваат. Пожарникарите не можат да се справат со огнот, а немаат ни целосен пристап до депонијата.

Нови протести против струшката депонија

Телма - 15.06.2017

Граѓаните на Струга не попуштаат. Откако минаа уште една ноќ во тоскичен чад и непријатен мирис кој се шири од дивата депонија, лоцирана во непосредна близина на градот, која синоќа повторно гореше, тие денеска одново излегоа на протести.

Хорор во Струга, на повидок еколошка катастрофа

24 Вести - 15.06.2017

Повеќе од 12 часа во пламен и чад е обвиена Струга. Непрестано гори струшката депонија. Сликата од терен страотна неподнослива миризба и токсини, со ситуација аларматна, на градот му се случува вистинска еколошка катастрофа, стружани револтирани ...

Струга, на повидок еколошка катастрофа

Алсат-М - 15.06.2017

По синоќешниот голем пожар која ја зафати струшката депонија од каде се ширеа големи пламени јазици, денес стружани на уште помасовни протести го искажаа својот револт. Побараа од институциите наместо декларативни залагања дека ќе го решат ...

Струшката депонија сè уште гори

+инфо - 15.06.2017

Дураку најави дека проблемот со депонијата во Струга ќе го решат со користење средста од ИПА фондовите. Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга ...

Струшката депонија гори, граѓаните протестираат

Р.С.Европа - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Струшката депонија во пламен, жителите се кренаа на нозе

ТВ21 - 15.06.2017

Струшката депонија е запалена и градот е обвиен во чад, што ги алармираше жителите на Струга да излезат на протести. Тие бараат преместување на депонијата, кој сериозно влијае врз здравјето на луѓето.

Струшката дива депонија гори, жителите се гушат од чадот, туристичката сезона почна

МКД - 15.06.2017

Од вчера струшката депонија е во пламен. Поради непристапниот терен противпожарните возила тешко можат да се приближат и да го угаснат оганот. Граѓаните на Струга се гушат од чадот на нивното ѓубре.

Струга во чад (ФОТО)

МКД - 15.06.2017

Дивата депонија во Струга повторно е запалена, а причината за пожарот за сега е непозната. Поради непристапниот терен противпожарните возила тешко можат да се приближат и да го угаснат оганот. Граѓаните на Струга се гушат од чадот на нивното ѓубре.

Стружани на протест поради загадувањето, Владата бара решение, но се уште се шири чад од депонијата

ТВ21 - 15.06.2017

Чад и оган има и натаму на депонијата во Струга. Огнот вчеравечерта зафати голем дел од ѓубриштето, оддалечено само 1 километар од центарот на градот. Денеска, стружани излегоа на протест, барајќи чиста околина.

Струшката депонија сѐ уште гори

Популарно - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Струшката депонија се уште гори

Либертас - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Струшката депонија се уште гори

Сител - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Струшката депонија се уште гори

Канал5 - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга . Деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на ...

Струшката депонија сѐ уште гори, Стружани на протест

МРТ - 15.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, вчера за време на посетата на општина Струга, истакна дека со одлука на Владата, Министерството за животна средина има формирано работна група за разгледување на проблемот со ...

Гори дивата струшка депонија: Градот обвиен во чад, граѓаните протестираат

Таратур - 15.06.2017

Продолжуваат протестите на стружани бидејќи дивата депонија гори и натаму, градот е обвиен во чад, а решение се уште нема ниту на повидок. Граѓаните бараат итно дислоцирање на депонијата, но иако министрите за животна средина и без ресор одговорија ...

(ФОТО) Гори струшката депонија

Фокус - 15.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население од претпладнево водат битка со пламените јазици кои беснеат на струшката депонија. Битката со пожарот започнала денеска околу 11 часот, дознава Плусинфо.

Стружани запалија ѓубре пред општината во знак на протест против дивата депонија

Радио МОФ - 15.06.2017

Жителите на Струга и денеска продолжија со протестите, барајќи итно да се реши проблемот со дивата депонија. Тие пред општинската зграда запалија ѓубре, како еден вид на перформанс, потсетувајќи дека депонијата го загадува воздухот во градот, но и ...

Гори струшката депонија, протестите продолжуваат

Кајгана - 15.06.2017

Продолжуваат протестите на стружани бидејќи дивата депонија гори и натаму, градот е обвиен во чад, а решение сè уште нема ниту на повидок. Граѓаните бараат итно дислоцирање на депонијата, но иако министрите за животна средина и без ресор одговорија ...

Стружани и денеска ќе протестираат, сакаат чист воздух и решение за дивата депонија

Фокус - 15.06.2017

Стружани ќе продолжат со протестите и денеска. Граѓаните најавија блокади на повеќе патни правци, доколку итно не се преземе нешто за решавање на ситуацијата со дивата депонија која го загадува воздухот во Струга и околината.

Струшката депонија се уште гори

Алфа - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Илиоски: Како пратеници имаме дожност да реагираме за надминување на ситуацијата со депонијата во Струга

А1 On - 15.06.2017

Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција побара да се одржи седница на која што ќе се разгледува состојбата со запалената депонија во Струга. „Денес пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ побараа по итна ...

Струшката депонија се уште гори

А1 On - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Димовски побара итна седница за еколошката катастрофа во Струга, депонијата сè уште гори

Фокус - 15.06.2017

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски, побара од спикерот Талат Џафери да свика итна седница на која ќе се расправа за состојбата со депонијата во Струга. „Барам да свикате итна седница за решавање на овој акутен проблем.

Ќе се најде ли решение за струшката депонија?

Порта 3 - 15.06.2017

Протестите кај стружани не стивнуваат, тие продолжуваат и денеска. Се уште нема конкретни решенија за проблемот со струшката дива депонија. Иако министрите без ресор и животна средина веднаш се одзваа на апелот од граѓаните и излегоа на терен не ...

(ВИДЕО) Нови протести и денеска за струшката депонија

Либертас - 15.06.2017

Струшката депонија гори, а граѓаните се гушат во чад.. Невладините најавија за на пладне најавија нови протести. Тројцата министери кои вчера беа таму и најавија итни расчистување на дивата депонија во Струга, која се наоѓа на еден и пол километар ...

Стружани на протест поради загадувањето, Владата бара решение, но се уште се шири чад од депонијата

Либертас - 15.06.2017

Чад и оган има и натаму на депонијата во Струга. Огнот вчеравечерта зафати голем дел од ѓубриштето, оддалечено само 1 километар од центарот на градот. Денеска, стружани излегоа на протест, барајќи чиста околина.

ВИДЕО: Хорор во Струга, на повидок еколошка катастрофа поради дивата депонија која гори од вчеравечер

Либертас - 15.06.2017

Повеќе од 12 часа во пламен и чад е обвиена Струга. Непрестано гори струшката депонија. Сликата од терен страотна неподнослива миризба и токсини, со ситуација аларматна, на градот му се случува вистинска еколошка катастрофа, стружани револтирани ...

Гори струшката депонија – протестите продолжуваат

Макфакс - 15.06.2017

Продолжуваат протестите на стружани бидејќи дивата депонија гори и натаму, градот е обвиен во чад, а решение сè уште нема ниту на повидок. Граѓаните бараат итно дислоцирање на депонијата, но иако министрите за животна средина и без ресор одговорија ...

Димовски побара итна седница за депонијата во Струга

МРТ - 15.06.2017

Пратеникот Димовски побара да се свика итна седница на која ќе се дебатира за депонијата во Струга... Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски побара да се свика итна седница на која ќе се дебатира за депонијата во Струга, која што според него е ...

Димовски бара итна седница за депонијата во Струга

Макфакс - 15.06.2017

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ во процедурална забелешка побара од спикерот Талат Џафери да свика итна седница на која ќе се расправа за состојбата со депонијата во Струга. Димовски ги повика надлежните институции да изготват извештај за еколошката ...

Еколошка катастрофа: Струшката депонија во пламен - стружани се гушат

Сител - 15.06.2017

Стружани се гушат во чад од пламенот кој се шири од дивата депонија. Од вчера повторно гори просторот на кој се исфрла сметот и е во непосредна близина на градот. Непристапниот терен ја отежнува работата на пожарникарите.

Алијанса за позитивна Македонија повкува на итно решавање на ситуацијата со запалената депонија во Струга

А1 On - 15.06.2017

„Алијансата за позитивна Македонија, целосно е солидарна со граѓаните на Струга, Тетово и другите општини и региони во Македонија, кои имаат сериозни проблеми во остварувањето на основното право на човекот да живее во чиста и здрава средина.

Стружани на протест-револтирани од локалната власт бараат решение на проблемот со депонијата

Алфа - 15.06.2017

Стружани буквално се гушат во неподнослива смрдеа од густиот чад кој се шири низ градот - депонијата оддалечена само еден километар од Струга, со години го труе туристичкиот центар Стружани буквално се гушат во неподнослива смрдеа од густиот чад кој ...

Струшкиот градоначалник бара помош од Владата за депонијата која што гори секое лето

Сакам да кажам - 15.06.2017

Стружани денес протестираа против дивата депонија, која што гори од вчера попладне. Тие бараат од локалната и централната власт веднаш да преземат мерки за да се спречи натамошно опожарување на депонијата, бидејќи се наоѓа на само 500 метри од ...

Пожарот во Струга не стивнува, властите без решение...

Н.Македонија - 15.06.2017

Пожарот во Струга не стивнува, властите без решение Од вчера струшката депонија е во пламен, градот е обвиен во чад, а стружани продолжуваат со протестите сè додека не се најде решение. Граѓаните бараат итна дислокација на депонијата.

Милошоски: Најголемата одговорност за депонијата ја носи градоначалникот на општина Струга

Курир - 15.06.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува непартиската граѓанска иницијатива на стружани за разрешување на проблемот со дивата депонија, изјави за ТВ Нова пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

ВИДЕО: Состојбата во Струга се уште алармантна- депонијата гори и продолжува да ги труе граѓаните

Курир - 15.06.2017

Состојбата во Струга се уште е алармантна. Гори дивата депонија, а ветрот го разнесува чадот на сите страни. Стружани се бесни, бидејќи загадувањето од депонијата ги труе со денови, а новата Влада на Зоран Заев не наоѓа решение за ова ...

СТРУГА ВО ЧАД: Сите етникуми и вери се гушат од неспособноста на Рамиз Мерко, Зијадин Села и Садула Дураку

Курир - 15.06.2017

Граѓаните на Струга од сите вери и етникуми мора да трпат поради неспособноста на локалните кадри на ДУИ и Алијансата на Албанците, кои освен етничка реторика, немаат решение за буквално ниту еден комунален проблем во општина Струга.

Положани: Во Струга се случува злосторство, мојот 7 годишен внук вечерта ја помина во болница

Курир - 15.06.2017

Стружанецот Шпетим Положани, еден од најистакнатите албански личности во македонската јавност, овој пат остро ги напаѓа граѓаните на Струга поради нивното нереагирање за депонијата која во градот предизвикува големо загадување.

Стружани протестираат, надлежните немаат решение за депонијата, ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за еколошката катастрофа ...

Курир - 15.06.2017

Депонијата во Струга речиси два месеци постојано гори, а поради густиот чад и непријатната мирисба кои се шират низ градот, стружани деновиве организираат протести. Тие го продолжуваат својот протест, бидејќи уште не е пронајдено решение за ...

ВМРО-ДПМНЕ побара по итна постапка да се одржи седница за алармантната состојба во Струга

Курир - 15.06.2017

Денес пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ побараа по итна постапка да се одржи седница на која што ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со запалената и загадувањето од депонијата која што со денови ги труе ...

Струшката депонија се уште гори

Репортер - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Илиоски: Да се одржи итна собраниска седница за состојбата со депонијата во Струга

Репортер - 15.06.2017

Интегрален текст од прес конференција на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Денес пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ побараа по итна постапка да се одржи седница на која што ќе се разгледува алармантната состојба ...

Стружани протестираат за депонијата, ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за еколошката катастрофа (ВИДЕО)

Нетпрес - 15.06.2017

Граѓаните на Струга бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот. Најавија и блокади на неколку правци доколку ситуацијата набрзо не се реши. Депонијата во Струга речиси два месеци постојано гори, а поради густиот чад и ...

Илиоски: Да се одржи итна собраниска седница за состојбата со депонијата во Струга

Мета - 15.06.2017

Бараме по итна постапка да се одржи седница на која ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со загадувањето од депонијата што со денови ги труе стружани, вели Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: Додека Села бистреше политики за знамиња и химни, заборави на Струга

Република - 15.06.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува непартиската граѓанска иницијатива на стружани за разрешување на проблемот со дивата депонија, изјави за ТВ Нова пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

(ВИДЕО) Состојбата во Струга се уште алармантна

Репортер - 15.06.2017

Состојбата во Струга се уште е алармантна. Гори дивата депонија, а ветрот го разнесува чадот на сите страни. Стружани се бесни, бидејќи загадувањето од депонијата ги труе со денови, а решение за ова прашање сеуште ...

Струга се гуши од неспособноста на Рамиз Мерко, Зијадин Села и Садула Дураку

Нетпрес - 15.06.2017

Струшката депонија е долгогодишен проблем кој не е решен од градоначалниците. Граѓаните на Струга од сите вери и етникуми мора да трпат поради неспособноста на локалните кадри на ДУИ и Алијансата на Албанците, кои освен етничка реторика, немаат ...

Положани: Криминалецот што ѝ ја донесе на Струга оваа канцерогена бомба е награден со позиција министер

Република - 15.06.2017

Стружанецот Шпетим Положани, еден од најистакнатите албански личности во македонската јавност, овој пат остро ги напаѓа граѓаните на Струга поради нивното нереагирање за депонијата, која во градот предизвикува големо загадување.

Гори струшката депонија – протестите продолжуваат

Точка - 15.06.2017

Продолжуваат протестите на стружани бидејќи дивата депонија гори и натаму, градот е обвиен во чад, а решение сè уште нема ниту на повидок. Граѓаните бараат итно дислоцирање на депонијата, но иако министрите за животна средина и без ресор одговорија ...

Димовски бара итна седница за депонијата во Струга

Точка - 15.06.2017

Пратеникот на ВМРО ДПМНЕ во процедурална забелешка побара од спикерот Талат Џафери да свика итна седница на која ќе се расправа за состојбата со депонијата во Струга. Димовски ги повика надлежните институции да изготват извештај за еколошката ...

Стружани протестираат, надлежните немаат решение за депонијата - ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за еколошката катастрофа

Press24 - 15.06.2017

Депонијата во Струга речиси два месеци постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот, стружани деновиве организираат протести. Тие го продолжуваат својот протест, бидејќи уште не е пронајдено решение за ...

Гори струшката дива депонија – протести и денеска

Локално - 15.06.2017

Повторно гори дива депонија во Струга. Струга обвиена во чад, од синоќа пламените јазици не стивнуваат. Пожарникарите не можат да се справат со огнот, а немаат ни целосен пристап до депонијата.

(ВИДЕО) Нови протести и денеска за струшката депонија

Репортер - 15.06.2017

Струшката депонија гори, а граѓаните се гушат во чад.. Невладините најавија за на пладне најавија нови протести. Тројцата министери кои вчера беа таму и најавија итни расчистување на дивата депонија во Струга, која се наоѓа на еден и пол километар ...

(ВИДЕО) Хорор во Струга, на повидок еколошка катастрофа поради дивата депонија

Репортер - 15.06.2017

Повеќе од 12 часа во пламен и чад е обвиена Струга. Непрестано гори струшката депонија. Сликата од терен страотна неподнослива миризба и токсини, со ситуација аларматна, на градот му се случува вистинска еколошка катастрофа, стружани револтирани ...

Граѓаните на Струга продолжуваат со протести поради дивата депонија

Спектра ТВ - 15.06.2017

Жителите на Струга го продолжуваат својот протест, бидејќи уште не е пронајдено решение за илегалната депонија која секојдневно ги гуши. Не се знае кога и дали ќе се затвори депонијата, ниту дало ќе биде преместена.

Состојбата во Струга се уште алармантна- депонијата гори и продолжува да ги труе граѓаните (ВИДЕО)

Press24 - 15.06.2017

Состојбата во Струга се уште е алармантна. Гори дивата депонија, а ветрот го разнесува чадот на сите страни. Стружани се бесни, бидејќи загадувањето од депонијата ги труе со денови, а решение за ова прашање сеуште ...

Сите етникуми и вери се гушат од неспособноста на Рамиз Мерко, Зијадин Села и Садула Дураку

Република - 15.06.2017

Граѓаните на Струга од сите вери и етникуми мора да трпат поради неспособноста на локалните кадри на ДУИ и Алијансата на Албанците, кои освен етничка реторика, немаат решение за буквално ниту еден комунален проблем во општина Струга.

Положани: Во Струга се случува злосторство

Нетпрес - 15.06.2017

Сите се сведоци на овој криминал, додека пак криминалецот што на Струга и ја донесе оваа канцерогена бомба е награден со позиција на министер, вели Положани. Стружанецот Шпетим Положани, еден од најистакнатите албански личности во македонската ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за еколошката катастрофа: Стружани не смеат повеќе да го дишат тој воздух!

Република - 15.06.2017

Стружани цвеќе два месеци се гушат од непријатната миризба и густиот чад кој се шири од депонијата која постојано гори. Граѓаните се револтирани и бараат брзо решение на оваа состојба. Тие излегоа на протести, бидејки решение за илегалната депонија ...

Алијанса за позитивна Македонија повкува на итно решавање на струшкиот проблем

Репортер - 15.06.2017

„Алијансата за позитивна Македонија, целосно е солидарна со граѓаните на Струга, Тетово и другите општини и региони во Македонија, кои имаат сериозни проблеми во остварувањето на основното право на човекот да живее во чиста и здрава средина.

Струга завиена во дим, гори дивата депонија

Бриф - 15.06.2017

Струга обвиена во чад. Повторно гори дива депонија. Од синоќа пламените јазици не стивнуваат. Пожарникарите не можат да се справат со огнот, а немаат ни целосен пристап до депонијата. Невладините за на пладне најавија нови протести.

Димовски бара итна седница за еколошката катастрофа во Струга (ВИДЕО)

Стандард - 15.06.2017

„Струшката депонија е долгогодишен проблем кој ниту еден од градоначалниците не го реши. Ниту новиот министер без ресор Рамиз Mерко, кој долги години беше струшки градоначалник, ниту пак коалициониот партнер на СДСМ Зијадин Села не го решија ...

Во Струга продолжуваат протестите против депонијата

Слободен Печат - 15.06.2017

Жителите на Струга продолжуваат со своите протести, бидејќи уште не е најдено решение за дивата депонија која ги гуши секојдневно. Не се знае кога и дали ќе се згасне депонијата, ниту пак дали ќе се дислоцира.

СЕ ГУШАТ ОД СМРДЕА: Граѓаните на Струга продолжуваат со протести поради дивата депонија

Фактор - 15.06.2017

Жителите на Струга го продолжуваат својот протест, бидејќи уште не е пронајдено решение за илегалната депонија која секојдневно ги гуши. Не се знае кога и дали ќе се затвори депонијата, ниту дало ќе биде преместена.

Струга гори, Села се чешла

Република - 15.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население водат битка со пожарот кој се појави во депонијата во Струга. Струшката депонија е долгогодишен проблем кој не е решен од градоначалниците.

Милошоски: Најголемата одговорност за депонијата ја носи градоначалникот на Општина Струга

Телевизија Нова - 15.06.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржува непартиската граѓанска иницијатива на стружани за разрешување на проблемот со дивата депонија, изјави за ТВ Нова пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Се задушуваат од смрдеа: Граѓаните на Струга продолжуваат со протести поради дивата депонија (Видео)

Република - 15.06.2017

Жителите на Струга го продолжуваат својот протест, бидејќи уште не е пронајдено решение за илегалната депонија која секојдневно ги гуши. Не се знае кога и дали ќе се затвори депонијата, ниту дали ќе биде преместена.

Еколошката катастрофа во Струга во фокусот на вечерашното Отворено студио

Телевизија Нова - 15.06.2017

На Струга ѝ се заканува еколошка катастрофа, а со месеци никој не ги есапи стружани и нивните апели да се преземе нешто. Градот обвиен во чад. Депонијата која непрестајно гори го загадува воздухот и влијае на нивното здравје.

Струшката депонија се уште гори

Телевизија Нова - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Голем еколошки проблем во Струга депонијата гори, а решение нема

Фактор - 15.06.2017

Стружани се револтирани што се уште нема никакво решение за депонијата која долг период претставува огромен проблем за животната средина, а сега со нејзиното горење се заканува голема еколошка катастрофа.

Кадарот на ДУИ во општиите некадарен за граѓаните

Нетпрес - 15.06.2017

По краткиот пороен дожд синоќа, чаирчани беа „блокирани“ бидејќи неколку улици во населбата беа буквално поплавени, а глетката воопшто не беше ни малку наивна. За среќа, нема повредни лица.

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори

еМагазин - 15.06.2017

Струшката депонија речиси два месеца постојано гори, а поради густиот чад и непријатната миризба кои се шират низ градот граѓаните на Струга деновиве организираат протести на кои бараат итно затворање и дислокација на местото за одлагање на отпадот ...

Состојбата во Струга се уште алармантна- депонијата гори и продолжува да ги труе граѓаните

Пулс24 - 15.06.2017

Состојбата во Струга се уште е алармантна. Гори дивата депонија, а ветрот го разнесува чадот на сите страни. Стружани се бесни, бидејќи загадувањето од депонијата ги труе со денови, а новата Влада на Зоран Заев не наоѓа решение за ова ...

СТРУГА ВО ЧАД: Сите етникуми и вери се гушат од неспособноста на Рамиз Мерко, Зијадин Села и Садула Дураку

Пулс24 - 15.06.2017

Граѓаните на Струга од сите вери и етникуми мора да трпат поради неспособноста на локалните кадри на ДУИ и Алијансата на Албанците, кои освен етничка реторика, немаат решение за буквално ниту еден комунален проблем во општина Струга.

ВМРО-ДПМНЕ побара по итна постапка да се одржи седница за алармантната состојба во Струга

Пулс24 - 15.06.2017

Денес пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ побараа по итна постапка да се одржи седница на која што ќе се разгледува алармантната состојба во Струга со запалената и загадувањето од депонијата која што со денови ги труе ...

Струшката дива депонија мора итно да се реши

Нова ТВ - 14.06.2017

Министерството за животна средина и просторно планирање донело одлука за формирање комисија која ќе бара ургентни и ефиксни и долгорочни мерки за решавање на проблемот со дивата депонија во Струга.

Ќе се најде ли решение за струшката депонија?

24 Вести - 14.06.2017

Нема конкретни решенија за проблемот со струшката дива депонија. Иако министрите без ресор и животна средина веднаш се одзваа на апелот од граѓаните и денеска излегоа на теренм не изнесоа конкретни временски рокови за тоа кога стружани ќе почнат да ...

Струга, министрите без решение за депонијата

Алсат-М - 14.06.2017

Министерот за животна средина Садула Дураку и министрите без ресор Зоран Шапуриќ и Рамиз Мерко засега без конкретно решение за проблемот со струшката депонија. По средбата со в.д. градоначалникот на Струга, Мустафа Забзун, било решено работата да им ...

Дураку: Ќе се предложат итни решенија за депонијата во Струга

+инфо - 14.06.2017

За решавање на проблемот со непрописното одлагање на комуналниот отпад се очекува финансиска подршка од ИПА фондовите. Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку, заедно со Зоран Шапуриќ министер без ресор задолжен за ...

Голем пожар во струшката депонија (ФОТО)

+инфо - 14.06.2017

Пожарот, потпомогнат од ветрот се шири долж депонијата. Пожарникарските екипи се на терен и се обидуваат да го локализираат пожарот. Струшките противпожарни екипи и локалното население од утринава водат битка со пламените јазици кои беснеат на ...

Министерот Дураку вети брзо решение за струшката депонија

ТВ21 - 14.06.2017

Ќе се најде решение и за струшката дива депонија, со сигурност ветува новиот министер за животна средина, Садула Дураку кој го посети местото каде што градот го фрла отпадот и разговараше со новиот градоначалник, Мустафа Забзун.

Министерот Дураку на средби во Струга во врска со дивата градска депонија

Сител - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку денеска беше во работна посета на Струга, каде оствари средба со в.д. градоначалникот, Забзун Мустафа посветена на проблемот што жителите на градот и околината го имаат со одлагањето ...

Паника во Струга, се запали депонијата, жителите загрижени

Сител - 14.06.2017

Вечерва изби голем пожар во струшката депонија. Пожарот, потпомогнат од ветрот се шири долж депонијата. Пожарникарските екипи се на терен и се обидуваат да го локализираат пожарот. Пожарот, потпомогнат од ветрот се шири долж депонијата.

Владата бара решение за депонијата во Струга

Макфакс - 14.06.2017

Проблемот со депонијата во Струга мора да се реши што поскоро. Ова е заклучокот од денешната средба на министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку, со в.д. градоначалникот, Забзун Мустафа.

Изби пожар во струшката депонија

Алфа - 14.06.2017

Вечерва изби голем пожар во струшката депонија. Пожарот, потпомогнат од ветрот се шири долж депонијата. Пожарникарските екипи се на терен и се обидуваат да го локализираат пожарот. Пожарот, потпомогнат од ветрот се шири долж депонијата.

Министерот Дураку на средби во Струга во врска со дивата градска депонија

А1 On - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку денеска беше во работна посета на Струга, каде оствари средба со в.д. градоначалникот, Забзун Мустафа посветена на проблемот што жителите на градот и околината го имаат со одлагањето ...

Министерот Дураку во увид на струшката депонија

OhridNews - 14.06.2017

Денес, во 12 часот, министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки, ќе ја посети општина Струга. Министерот Дураку ќе изврши увид на општинската депонија, со цел да се запознае со проблемите кои ги имаат граѓаните на Струга со ...

Министерот Дураку и Бакрачески разговараа за проблемот со струшката депонија

OhridNews - 14.06.2017

Градоначалникот Никола Бакрачески, денес имаше работна средба со министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку и Рамиз Мерко, министер задолжен за привлекување странски инвестиции.

Струга во чад, пожарните не гаснат поради непристапност на депонијата

Сакам да кажам - 14.06.2017

Дивата депонија во Струга повторно е запалена од непознат сторител. Струшките противпожарни екипи засега не можат да го гаснат пожарот поради непристапниот терен и можноста од големиот пламен и темнината да се оштетат возилата.

Министерот Дураку на средби во Струга: Дивата депонија е проблем што треба де се реши најбрзо што може

Либертас - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку денеска беше во работна посета на Струга, каде оствари средба со в.д. градоначалникот, Забзун Мустафа посветена на проблемот што жителите на градот и околината го имаат со одлагањето ...

Стружани на протест пред институциите

ТВМ - 14.06.2017

Овој протест е наменет за институциите. Од граѓанска иницијатива „Доста“ бараме одговорни институции кои ќе си ја вршат својата работа согласно своите овластувања. Само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да ...

Голем пожар беснее на струшката депонија (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 14.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население од претпладнево водат битка со пожарот кој се појави во депонијата во Струга. Пожарот почнал денеска претпладнето. Засега не е позната причината за пожарот.

Министерот за екологија, причина за еколошка катастрофа во општината каде беше градоначалник, како ќе ја средува ...

Курир - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање во Владата на СДСМ, Садула Дураку, кој на ова место дојде од позицијата на градоначалник на Липково, во својата општина причинил вистинска еколошка катастрофа, со дивата депонија во Никуштак која ...

Има ли решение за дивата депонија во Струга

ТВМ - 14.06.2017

Проблемот со депонијата во Струга, министерот за животна средина Садула Дураку, министрите без ресор Зоран Шапуриќ и Рамиз Мерко како и ВД Градоначалникот на Струга Мустафа Забзун ги седна на маса.

Голем пожар беснее на струшката депонија (ФОТО+ВИДЕО)

Телевизија Нова - 14.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население од претпладнево водат битка со пожарот кој се појави во депонијата во Струга. Пожарот почнал денеска претпладнето. Засега не е позната причината за пожарот.

Голем пожар беснее во струшката депонија (ФОТО)

Република - 14.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население од претпладнево водат битка со пожарот кој се појави во депонијата во Струга. Пожарот почнал денеска претпладнето. Засега не е позната причината за пожарот.

Голем пожар во струшката депонија

Press24 - 14.06.2017

Струшките противпожарни екипи и локалното население од утринава водат битка со пламените јазици кои беснеат на струшката депонија. Битката со пожарот започнала денеска околу 11 часот, дознава Плусинфо.

Министерот за животна средина Дураку во посета на струшката депонија

Спектра ТВ - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку денеска ќе ја посети Струга, поточно дивата депонија. Тој одблиску ќе се запознае со состојбата и ќе ги слушне проблемите на стружани.

Дураки: Ќе се предложат итни решенија за депонијата во Струга

Слободен Печат - 14.06.2017

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки, заедно со Зоран Шпуриќ министер без ресор задолжен за регулативата за подобрување на бизнис клима за домашните претпријатија и Рамиз Мерко министер без ресор задолжен за странски ...

Владата разгледува мерки за проблемот со струшката депонија

Алсат-М - 13.06.2017

На денешната владина седница е разгледана и потребата за гаснење на огнот на депонијата во Струга, на што укажуваат тамошните жители. Задолжени се Министерството за животна средина и уште неколку министерства, уште утре да излезат на терен, по што ...

Граѓанската иницијатива „Доста“ организира протест за одговорност

Спектра ТВ - 12.06.2017

Граѓанската иницијатива објави соопштение за нов протест, овој пат наменет за институциите. Целта на протестот е да се испрати порака дека само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да се придонесе кон решение на ...