TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата повикува на мир

Алсат-М - 20.09.2009

За време на молитвата Ангелус, Папата Бенедикт 16 денеска ги спомена конфликтите кои се случуваат во светот, а кои причинуваат цивилни и воени жртви.

Папата поканет да ја посети Македонија

Време - 19.09.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски вчера во Ватикан ја предаде поканата за папата Бенедикт Шеснаесетти да ја посети Македонија, упатена од ...

Папата поканет да ја посети Македонија

Утрински - 19.09.2009

Ватикан - Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, вчера во Ватикан му ја предаде поканата на секретарот за односи со државите на Светиот стол ...

Покана до Папата да ја посети Македонија

А1 - 18.09.2009

Македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски денеска во Ватикан треба да ја предаде поканата од претседателот Ѓорге Иванов, упатена до папата ...

Папата Бенедикт XVI поканет за роденденот на Мајка Тереза

Дневник - 18.09.2009

Цениме дека идната година, во пресрет на стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза, како и 1100-годишнината од славењето на свети Наум Охридски, може да биде ...

За Милошоски признанието "Послание Мајка Тереза"

Вест - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера го доби почесното признание хуманист за 2009 година "Послание Мајка Тереза", кое му го додели ...

Македонија го покани Папата Бенедикт XVI да ја посети земјава

Канал5 - 18.09.2009

Македонија официјално го покани Папата Бенедикт XVI да ја посети земјава во текот на следната година.

Односите меѓу Ватикан и Македонија се одлични

МРТ - 18.09.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Ватикан на секретарот за односи со државите на Светата столица надбискупот Доминик Мамберти му ...

Министерот Милошоски во работна посета на Ватикан

Сител - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Молошоски денеска престојува во работна посета на Ватикан.

Министерот Милошоски во посета на Ватикан

Кирилица - 18.09.2009

На средбата се очекува да стане збор за продлабочување и унапредување на билатералните односи и соработката во областите од заемен интерес Министерот за ...

Министерот Милошоски во работна посета на Светата Столица

Нетпрес - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска ќе оствари работна посета на Светата Столица.

Милошоски во Ватикан со покана за папата

Р.С.Европа - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски денеска ќе престојува во работна посета на Ватикан.

Милошоски во посета на Ватикан со покана Папата да ја посети Македонија

Форум - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, денеска е во работна посета на Светата Столица Во рамките на посетата на Ватикан , шефот на македонската ...

Македонија со покана за посета до Папата

Макфакс - 18.09.2009

Македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски денеска во Ватикан треба да ја предаде поканата од претседателот, Ѓорге Иванов, упатена до Папата ...

Ѓорѓе Иванов го кани Папата Бенедикт Шеснаесетти во Македонија

Inpress - 18.09.2009

Скопје, 18. септември (ИНПРЕС) Шефот на македонската дипломатија Антонио Молошоски денеска престојува во работна посета на Ватикан, соопшти Министерството за ...

Милошоски - односите меѓу Ватикан и Македонија се одлични, идната година е добра можност да го пречекаме Папата

Сител - 18.09.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Ватикан на секретарот за односи со државите на Светата столица надбискупот Доминик Мамберти му ...

Македонија го покани Папата во посета

Р.С.Европа - 18.09.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Ватикан имаше средба со секретарот за односи со државите, надбискупот Доминик Мамберти, при што ...

Министерот Милошоски во работна посета на Ватикан

Кајгана - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Молошоски денеска престојува во работна посета на Ватикан.

Поканата до папата, Милошоски лично ја достави во Ватикан

Сител - 18.09.2009

Доаѓањето на папата во Македонија ќе има религиска, но и политичка тежина. Официјалното писмо со кое претседателот Иванов го кани Бенедикт 16 на гости во ...

Македонија официјално ќе го покани Папата да ја посети државава

Кајгана - 18.09.2009

Нов обид на државата да издејствува посета на Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедик 16 на Македонија.

Министерот Милошоски во посета на Ватикан

МРТ - 18.09.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Молошоски денеска престојува во работна посета на Ватикан.

Папата официјално поканет да ја посети Македонија догодина

Inpress - 18.09.2009

Ватикан/Скопје, 18. септември (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Рапублика Македонија денеска во Ватикан врачи покана од претседателот Ѓорге Иванов за ...

Папа

Вечер Прес - 18.09.2009

Македонија го покани Папата да ја посети нашата држава. Од бомбардирањето на НАТО врз Србија, кога дојдоа Клинтоница и Ричард Гир, ние немаме врвна светска ...

Милошоски очекува чекор напред во преговорите

Н.Македонија - 18.09.2009

Позицијата на Република Македонија во однос на преговорите со Грција и на посредникот Метју Нимиц е таква што ќе ни овозможи да ги претставиме нашите ...

Грчките политичари се одговорни за нерешавањето на спорот за името

Канал5 - 17.09.2009

Грчките политичари се одговорни за нерешавањето на спорот за името и неговата ескалација во одредени области, чувствителни за македонскиот народ – обвини шефот ...

Почесно признание хуманист за 2009. за министерот Милошоски од асоцијацијата „Скопјанката Мајка Тереза“

Канал5 - 17.09.2009

Граѓанската асоцијација која што го негува споменот на делото и мисијата на големата хуманистка Мајка Тереза денеска на министерот за надворешни работи Антонио ...

Милошоски најави конструктивен пристап од македонска страна

Сител - 17.09.2009

Се уште нема најави за средба на шефот на дипломатијата Милошоски со неговата грчка колешка Бакојани во Њујорк.

Почесно признание хуманист за 2009. за министерот Милошоски од асоцијацијата „Скопјанката Мајка Тереза“

Сител - 17.09.2009

Граѓанската асоцијација која што го негува споменот на делото и мисијата на големата хуманистка Мајка Тереза денеска на министерот за надеворешни работи ...

Милошоски очекува позитивна препорака од ЕУ

МРТ - 17.09.2009

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски очекува позитивен Извештај од Европската Комисија, што може на Македонија да и донесе препорака за ...

Министерот Милошоски хуманист за 2009 година

Кирилица - 17.09.2009

На Милошоски му се искажува благодарност за поставувањето спомен плоча на гробот на големата хуманистка Мајка Тереза во Калкута, Индија Граѓанската асоцијација ...

Милошоски очекува Нимиц да биде продуктивен

Кирилица - 17.09.2009

Милошоски изрази надеж дека ќе дојде време да се надмине овој спор и да се однесуваме и соработуваме со Грција како две соседни демократски земји Позицијата на ...

Почесно признание хуманист за 2009. за министерот Милошоски

Алфа - 17.09.2009

Граѓанската асоцијација која што го негува споменот на делото и мисијата на големата хуманистка Мајка Тереза денеска на министерот за надеворешни работи ...

Милошоски очекува позитивна препорака од ЕУ

Макфакс - 17.09.2009

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски очекува позитивен Извештај од Европската Комисија, што може на Македонија да и донесе препорака за ...

Македонија официјално ќе го покани папата да ја посети државава

Сител - 17.09.2009

Нов обид на државата да издејствува посета на Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедик 16 на Македонија.

Покана до Папата да ја посети Македонија

Вечер Прес - 17.09.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој денеска е во официјална посета на Ватикан, ќе ја предаде поканата до Папата Бенедикт 16 за да ја посети ...

Папата пред портите на Македонија

Дневник - 16.09.2009

Главната надеж за позитивен одговор од Светиот престол е прославата на 100-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза Со официјална покана до Папата Бенедикт ...

Средба на Иванов и Милошоски со посредникот Нимиц

Сител - 16.09.2009

Претседателот Иванов и шефот на дипломатијата Милошоски ќе остварат средба со медијаторот Нимиц следната недела во Њујорк, информираат за Сител дипломатски ...