TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколскиот пленум носи насоки на делување

24 Вести - 01.03.2015

Прв отворен состанок на Средношколскиот пленум, се одржа денеска во Скопје. Пленумците бараат измени во начинот на екстерно тестирање, како и укинување на математиката за задолжителен ...

Средношколскиот пленум бара измени во екстерното тестирање и укинување на математиката како задолжителен предмет за ...

24 Вести - 01.03.2015

По примерот на Студентскиот пленум, за прв пат од неформалното конституирање пред два месеца и Средношколскиот пленум денеска одржа отворен состанок. Главна цел на собирот, велат средношколците, било формирање на интерни пленуми, кои ќе дејствуваат ...

Дали часот ќе биде досаден зависи и од професорите и од учениците

Радио МОФ - 01.03.2015

„На мојот час не може да биде досадно. Обработуваме и разговараме за секојдневни теми и во зависност од темата различен е и пристапот кон учениците. Максимално ги користиме методите на информатичко-комуникациската технологија (ИКТ) и благодарение на ...

Средношколскиот пленум бара измени во екстерното тестирање

А1 On - 01.03.2015

По примерот на Студентскиот пленум, за прв пат од неформалното конституирање пред два месеца и Средношколскиот пленум денеска одржа отворен состанок кој се оддржа во градскиот парк во Скопје.

Средношколскиот пленум бара измени во екстерното тестирање

+инфо - 01.03.2015

По примерот на Студентскиот пленум, за прв пат од неформалното конституирање пред два месеца и Средношколскиот пленум денеска одржа отворен состанок кој се оддржа во Градскиот парк во Скопје , информира ТВ 24 Вести .

Да се укине математиката како задолжителен предмет од државната матура

МКД - 01.03.2015

Средноклоскиот пленум бара оценките од екстерниот испит да не влијаат на конечниот успех во свидетелствата на учениците Средношколскиот пленум бара од Министерството за образование оценките од екстерното тестирање да не влегуваат во просекот на ...

Средношколски пленум вели „не“ за математика како задолжителен предмет за матура

+инфо - 01.03.2015

Средношколскиот пленум денеска го имаше својот прв отворен состанок, во Градскиот парк во Скопје, на кој беше упатено барањето да се укине математиката како задолжителен предмет за државна матура.

Прва средба на Средношколски пленум – средношколците со конкретни барања

Радио МОФ - 01.03.2015

Укинување на математиката како задолжителен предмет на полагање на државна матура и менување на ефектот на резултатот од полагањето на екстерното тестирање врз крајната оценка на ученикот, се главните барањата на Средношколскиот пленум кои денеска ...

Средношколскиот пленум бара измени во екстерното тестирање

Тера - 01.03.2015

По примерот на Студентскиот пленум, за прв пат од неформалното конституирање пред два месеца и Средношколскиот пленум денеска одржа отворен состанок. Главна цел на собирот, велат средношколците, било формирање на интерни пленуми, кои ќе дејствуваат ...

Средношколски пленум против математика како задолжителен предмет за матура

Либертас - 01.03.2015

Средношколскиот пленум денеска го имаше својот прв отворен состанок, во Градскиот парк во Скопје, на кој беше упатено барањето да се укине математиката како задолжителен предмет за државна матура.

Средношколскиот пленум бара измени во екстерното тестирање

Локално - 01.03.2015

По примерот на Студентскиот пленум, за прв пат од неформалното конституирање пред два месеца и Средношколскиот пленум денеска одржа отворен состанок. Главна цел на собирот, велат средношколците, било формирање на интерни пленуми, кои ќе дејствуваат ...

Средношколскиот пленум излезе со конкретни барања

Фактор - 01.03.2015

Укинување на математиката како задолжителен предмет за државна матура и измени во екстерното тестирање, се двете клучни барања на средношколскиот пленум, кои денеска ги претставија за време на првиот отворен состанок.

Средношколскиот пленум ќе делува локално во сите градови и училишта

Кумановски м. - 01.03.2015

Средношколскиот пленум го одржа својот прв отворен состанок во градскиот парк во Скопје, информираат пленумците на својата фан страна на социјалната мрежа Фејсбук. Целта на состанокот според соопштението е дефинирање на предлог – структура и ...

[Став] Kолеги наставници – разбудете се!

Радио МОФ - 28.02.2015

Почитувани колеги, вчера во ОУ „Крсте Мисирков“ се одржа состанок на Наставнички пленум, Куманово, на кој учествуваа наставници од основни и средни училишта од Куманово. Со оглед дека не беа присутни наставници од две средни и неколку основни ...

Студентска окупација и во Амстердам

Радио МОФ - 27.02.2015

Пред две недели, студентска организација која се нарекува „ Новиот универзитет “ ја окупираше зградата Maagdenhuis, седиштето на Универзитетот во Амстердам, но и една од примарните локации на Факултетот за општествени науки.

Ману Чао: Студентски пленум, ви честитам

Нова ТВ - 27.02.2015

Ману Чао на својата официјална Фејсбук страница напиша статус посветен на Студентски пленум: „Од Богота, Колумбија, до Македонија! Продолжете со добриот дух и никогаш не се откажувајте од својата борба! Максимално почитување!“, пишува музичарот.

Студентите во Шпанија ќе ја бојкотираат наставата на универзитетите

+инфо - 27.02.2015

Студентите вчера се собраа на улиците во повеќе од 40 градови во Шпанија на протест против одлуката на Министерството за образование донесена во јануари, со која се менува системот за додипломски и последипломски студии од 4+1 на 3+2 години, јави ...

Ману Чао: Студентски пленум, ви честитам!

Факултети - 27.02.2015

Ману Чао на својата официјална Фејсбук страница напиша статус посветен на Студентски пленум: „Од Богота, Колумбија, до Македонија! Продолжете со добриот дух и никогаш не се откажувајте од својата борба! Максимално почитување!“, пишува музичарот.

Студентите во Шпанија ќе ја бојкотираат наставата на универзитетите

Факултети - 27.02.2015

Студентите вчера се собраа на улиците во повеќе од 40 градови во Шпанија на протест против одлуката на Министерството за образование донесена во јануари во која се менува системот за додипломски и последипломски студии од 4+1 на 3+2 години.

Ману Чао втор пат ги поздрави сите пленумци!

+инфо - 27.02.2015

Светски познатиот музичар Ману Чао утринава околу 1 часот повторно ја искажа својата поддршка за Студентскиот пленум - овој пат честитајќи ја победата, преку својот Фејсбук-профил. STUDENTSKY PLENUM VI CESTITAM !!!!!! FROM BOGOTA COLOMBIA TO ...

[Став] За студентската окупација и по неа

Радио МОФ - 27.02.2015

Ако сега спроведам една мала анкета и ги прашувам луѓето што е окупација, сигурна сум дека сите ќе ми кажат дека окупација е физичко заземање на одреден простор. И ќе бидат во право, совршено формално ќе го опфатат актот на окупација.

Ману Чао до Студентски пленум: Не се откажувајте од вашата битка!

А1 On - 27.02.2015

Легендарниот музичар-бунтовник, Ману Чао, се огласи со уште една поддршка за Студентскиот пленум. „Студентски пленум, ви честитам. Сочувајте го духот и никогаш не се откажувајте од вашата битка.

Ману Чао им ја честита победата на пленумци (ФОТО)

МКД - 27.02.2015

Музичарот што повеќе пати настапуваше во нашата земја и што има многу фанови од Македонија, Ману Чао, веќе еднаш им искажа поддршка на пленумците, а сега им ја честиташе и победата. Ману Чао се огласи преку својот фејсбук-профил, каде што напиша: ...

МАНУ ЧАО: Студентски пленум, ви честитам! (ФОТО)

Телеграф - 27.02.2015

„Од Богота, Колумбија, до Македонија... Одржете го силниот дух и никогаш не откажувајте се од својата борба. Најголема почит!“, стои во статусот на Ману Чао на неговиот профил Светски познатиот музичар Ману Чао, кој е препознатлив по тоа што ...

(ФОТО) Ману Чао: Студентски пленум, ви честитам!

Либертас - 27.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“ по втор пат изрази поддршка на Студентскиот пленум. Сега, тој поддршката ја изрази со лист хартија на кој на македонски на латиница пишува ...

(ФОТО) Ману Чао: Студентски пленум, ви честитам!

Локално - 27.02.2015

Светски популарниот пејач Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“ по втор пат изрази поддршка на Студентскиот ...

Ману Чао му честита на Студентски пленум: Никогаш не се откажувајте од борбата!

еМагазин - 27.02.2015

Фронтменот на св етски популарната музичка група Ману Чао преку фотографија на својата Фејсбук страница со над 2 милиони „лајкови“ по втор пат изрази поддршка на Студентскиот пленум. „ Студентски пленум, ви честитам!“, пишува на п ораката која ја ...

Студентите во Шпанија ќе ја бојкотираат наставата на универзитетите

Либертас - 27.02.2015

Студентите вчера се собраа на улиците во повеќе од 40 градови во Шпанија на протест против одлуката на Министерството за образование донесена во јануари, со која се менува системот за додипломски и последипломски студии од 4+1 на 3+2 години, јави ...

Останува нерешен проблемот со одработување на наставата

Н.Македонија - 27.02.2015

Ситуацијата со одработување за време на викенд е различна во различни училишта. Некаде има настава, некаде нема. Неретко се случува да дојдат многу малку деца во сабота, па наставниците да не ги реализираат часовите Во сабота некои ученици учат, а ...

Шкариќ до студентите: Ја одбранивте автономијата на Универзитетот

24 Вести - 26.02.2015

Уништувањето на универзитетската автономија е уништување на цела цивилизација, а студентите кои две недели ги окупират факултетите го препознаа тоа, тие знаат да ја почитуваат и штитат автономијата на универзитетот.

Бојкотот прекинат, студентите се враќаат на настава

Правдико - 26.02.2015

Студентскиот пленум ќе го прекине бојкотот и од денес студентите ќе се вратат на настава, откако завчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. – По вчерашата одржана средба во Ректоратот, на која присуствуваме, на Генералниот ...

ФОТО Пленумци собираа пари за Теона Димовска

+инфо - 26.02.2015

Битолската група „Фолтин“ денеска со почеток во 17.30 часот во организација на Студентски пленум одржа концерт во аулата на Филозофскиот факултет, на кој се собираа донации за лекувањето на Теона Димовска.

[Видео] Фолтин од автономна зона: Останете цврсти, будни и бунтовни

Радио МОФ - 26.02.2015

Со огромен аплауз заврши хуманитарниот концерт на македонската група Фолтин во аулата на Филозофски/Филолошкиот факултет. Нивниот настап го организираше Студентскиот пленум со цел да се соберат донации за операција на срце што и е потребна на Теона, ...

[Став] Денот потоа

Радио МОФ - 26.02.2015

Завчера славевме победа. И бевме среќни и се гушкавме и се журкавме до сабајле, зашто заслуживме да прославиме после цели четири месеци битка. Битка која ја водевме преку улици до институции, со аргументи и со дебати, ги обединивме студентите, ги ...

Кирил Спировски: Бевме против Законот и бараме да се вклучиме во изработката на нов

А1 On - 26.02.2015

Претседателот на СПУКИМ, Кирил Спировски, вели дека во следниот период треба да се здружат силите на студентите во изработка на новиот закон за кој се договорија вчера Студентскиот и Професорскиот пленум со универзитетскиот Сенат и Владата, пренесе ...

Студентски пленум собира пари за Теона Димовска

А1 On - 26.02.2015

Битолската група „Фолтин“, попладнево, во организација на Студентски пленум одржа концерт во аулата на Филозофскиот факултет, на кој се собираа донации за лекувањето на Теона Димовска. Концертот беше дел од Автономна зона, ден 16.

Програма за алтернативните предавања за денес

Факултети - 26.02.2015

Бојкотот на наставата е завршен. Редовните предавања започнуваат веднаш, а загубените ќе бидат надоместени. Во текот на семестарот ќе продолжат да се одржуваат и алтернативни предавања на професори од матичните факултети или останатите.

Алтернативната настава на автономна зона продолжува, програма за денеска

Радио МОФ - 26.02.2015

Од денеска, студентите кои во изминативе две недели целосно ја бојкотираа наставата и преноќуваа на факултетите, ќе продолжат со своите формални предавања. Сепак, на вчерашната прес-конференција, Студентски пленум соопшти дека алтернативните ...

Студентите собираат донации за сестричката на Тамара од Велес

+инфо - 26.02.2015

Сите парични средства кои Студентскиот пленум ќе ги собере во текот на денот, ќе бидат дадени на семејството Димовски од Велес, за лекување на нивната 8-годишна ќерка Теона, на која и е потребна операција на срце, велат од Пленумот.

Проф. Шкариќ до Пленумци: Покажавте дека сте студенти од различен ков

Нова ТВ - 26.02.2015

Бојкотот на наставата на факултети престана, но не и алтернативните предавања. Студентскиот пленум согледувајќи ја потребата од како што велат, интерактивен дијалог, иако вчера ја стопираа окупацијата на Универзитетот, сепак одлучија алтернативните ...

Окупираните факултети се празнат, но борбата продолжува

+инфо - 26.02.2015

Во аулата на Филозофски факултет повеќе не ечи музика како изминативе петнаесет дена од окупацијата на студентите. За прв пат после половина месец денеска таму е тивко и мирно, без раздвиженоста на студенти „окупатори“ и без креативци кои цртаат или ...

ПОВТОРНО НА ФАКУЛТЕТ: Наставата ќе се надополнува во лето

Телеграф - 26.02.2015

Договор за креирање нов закон за високо образование беше постигнат во вторникот на втората средба помеѓу Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, владата и МОН и пленумите на студентите и професорите Големото платно на кое е испишано „Автономна зона“, ...

(ВИДЕО) Фолтин на Автономна зона во 17:30

Либертас - 26.02.2015

- Студенти! Денеска во 17:30 во аулата на Филозофски ни гостуваат Фолтин. Парите што ќе се соберат во донациските кутии ќе бидат донирани за Теона Димовска – изнформираше Студентскиот ...

Проф. Шкариќ до Пленумци: Покажавте дека сте студенти од различен ков

Локално - 26.02.2015

Мои колеги, се покажавте дека сте студенти од различен ков. Не е слободата таа на Универзитетот што мене ми припаѓа, јас ѝ припаѓам на слободата. Тоа да го сфатеа овие нашиве нема да правеа проблеми кога е во прашање воведување на државниот испит.

„Фолтин“ со концерт пред студентите од Студентски Пленум

еМагазин - 26.02.2015

Групата „Фолтин“ вечерва настапуваат пред студентите од Студентски Пленум во холот на Филозофски факултет. Во својот статус на фејсбук, студентите напишаа дека средствата ќе бидат наменети за лекување на Теона Димовска.

Програма на Автономна Зона, 16 ден (26 февруари)

Либертас - 26.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 11:00 – 12:30 Проекција на „Април“, Нани Морети @ MЦ 16:00 – 17.00 „Женското лице на револуцијата“ со Ирена Цветковиќ, Марина Трајковска, Ана Василева @ A3 17:30 – 19:00 Фолтин @ Аула 19:00 – 20:00 „ Дали е ...

(ФОТО) Пленумци собираа пари за Теона Димовска

Локално - 26.02.2015

Битолската група „Фолтин“ денеска со почеток во 17.30 часот во организација на Студентски пленум одржаа концерт во аулата на Филозофскиот факултет, на кој се собираа донации за лекувањето на Теона Димовска.

Студентите нема да изгубат семестар

Н.Македонија - 26.02.2015

Пленумци нагласуваат дека заеднички став е дека нема да се прифати никаква форма на надворешно тестирање И пленумци ќе учествуваат во правењето нов закон ПРЕКИНУВА БОЈКОТОТ НА НАСТАВАТА НА ФАКУЛТЕТИТЕ Движењето Студентски пленум од денеска го ...

Галерија: Пленумци организираа журка на факултетот, студентската окупација прекинува

Фокус - 25.02.2015

Власта попушти, а студентите кои повеќе од десетина дена ги окупираа факултетите конечно извојуваа победа, ќе се изготвува целосно нов закон за високо образование. Тие денеска ова го договорија на средбата со владини преставници.

Просторот им припаѓа на сите студенти

Дневник - 25.02.2015

Проф. д-р Тања Kаракамишева-Јовановска Дали правото на „окупирање“ на факултетите, како начин на изразување незадоволство на дел од студентите, е посилно од правото на образование на сите студенти? Голем дел од студентите што не се согласуваат со ...

Денеска официјална одлука дали ќе продолжи окупацијата на факултетите

24 Вести - 25.02.2015

Студентите на синоќешниот пленум начелно договориле прекин на бојкотот на наставата кој денеска треба да помине на гласање во сите интерни пленуми. Битката е добиена, но војната продолжува. Сите ние ќе се бориме за студентските права и натаму.

Куманово: Средношколците најавуваат протести

Телма - 25.02.2015

Ја добивме битката, но не и војната, пишува Студентскиот пленум по постигнувањето на договорот за изготвување нов закон за Високо образование. Тие велат дека Владата потклекна на нивните разумни барања и конечно добиваат простор за пишување нов ...

Студентите од утре на редовни и на алтернативни предавања

Вест - 25.02.2015

Студентите денеска ја прекинаа 15-дневната окупација на факултетите, и од утре се враќаат на настава. По вчерашната средба на работните групи за законот за високото образование, студентите на генерален пленум одлучиле да го прекинат бојкотот на ...

Наставата продолжува утре – прекинат бојкотот на студентите

Канал5 - 25.02.2015

Студентите го прекинаа бојкотот на наставата од утре заедно со професорите се враќаат на редовните обврски. Вака одлучил синоќа генералниот студентски пленум, откако вчера заедно со МОН и УКИМ постигнаа согласност за сосема нов Закон за високо ...

Заврши окупацијата на факултетите

Телма - 25.02.2015

Студентите сами ги исчистија просториите во кои изминатите 15 дена јадеа, спиеа и се дружеа.Со завршувањето на окупацијата, тие повторно ќе ја добијат функцијата на предавални. На настава студентите можат да се вратат од утре.

Студентите од пленумот се враќаат на настава

Дневник - 25.02.2015

Студентскиот пленум вчера соопшти дека ја прекинува автономната зона на факултетите во земјава. Одлуката доаѓа откако завечера во Ректоратот на Универзитетот „Св. Kирил и Методиј“ претставниците на Министерството за образование, на Студентскиот и на ...

Студентски пленум: Не се плашиме повторно да излеземе на улиците

Фокус - 25.02.2015

„Ние ќе следиме будно. Одбиваме да бидеме изманипулирани. Не сакаме одолговлекувања. Не сакаме лажни ветувања. Не се плашиме повторно да излеземе на улиците.“ Студентскиот пленум вчера ја извојува својата прва битка против владините образовни ...

Аргументите на студентите ја победија Владата

Deutsche Welle - 25.02.2015

Иако бојкот на наставата ќе биде прекинат, студентскиот фронт не е затворен - со почетокот на постапката за изработка на нов закон, ќе се отвораат и други прашања кои ги засегаат студентите Изминатава ноќ, најверојатно, е последната што студентите ...

Заврши окупацијата на факултетите, од утре редовна настава

24 Вести - 25.02.2015

Бојкотот на наставата на факултетите е прекинат и од утре студентите продолжуваат со редовна настава. Вака одлучи Студентскиот пленум, по двонеделната окупација на факултетите, откако вчера беше постигнат договор за изработка на целосно нов закон за ...

Бојкотот прекинат, студентите се враќаат на настава

Утрински - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе го прекине бојкотот и од утре студентите ќе се вратат на настава, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. - По вчерашата одржана средба во Ректоратот, на која присуствуваме, на Генералниот ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Алсат-М - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Телма - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Студентите се враќаат на настава

Кајгана - 25.02.2015

Студентите од утре се враќаат на редовна настава, односно по договорот за изработка на целосно нов Закон за високо образование студентите ќе ги ослободат факултетите кои беа окупирани две недели.

Студентски пленум:Заборавете дека политиките за високо образование ќе се носат без нас!

+инфо - 25.02.2015

Студентскиот пленум ја извојува својата прва битка против владините образовни политики. Владата и Министерството за образование беа приморани да признаат дека законoт што е менуван 16 пати од 2008 година ја губи својата комплементарност, ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Press24 - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Пленумците се враќаат на настава

Нетпрес - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование, пренесува МИА. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што ...

24-ти февруари - Денот кој сите ќе го помниме

Факултети - 25.02.2015

24 февруари е денот кој ќе го помниме како оној кога победи јавноста. Денот кога победија студентите и нивните барања беа исполнети после толку битки. Новиот закон за високо образование ќе се приготвува во следните 30-45 денови од страна на ...

Програма на Автономна Зона, ден 15

+инфо - 25.02.2015

Автономната зона на Студентски пленум продолжува и денеска, во 15 ден. Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12 – 13 – Ангелина Бановиќ – Перформансот како чин на отпор @A3 13 – 14 – Искра Пановска Димкова – „Шу прајш“– Изговор @A3 14 – 16 – ...

Студентите се враќаат на настава

Кирилица - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Како студентите се изборија за автономија на универзитетот

Окно - 25.02.2015

Од црвени крукчиња, обиди за стигматизирање и делегитимирање, преку носење на законските измени, до нивно повлекување, студентите поминаа голгота од четири месеци по која сепак извојуваа победа.

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Бојкотот прекинат, Автономната зона продолжува

Телеграф - 25.02.2015

Студентскиот пленум најави дека не застанува тука. Тие ќе продолжат да се залагаат за решавање на сите проблеми на студентите И покрај тековните случувања и најавениот прекинат бојкот на наставата, ‪Автономната она‬ продолжува и понатаму , соопшти ...

Денеска ќе се одлучува дали ќе продолжи окупацијата на факултетите

Алфа - 25.02.2015

Студентите денеска ќе гласаат за синоќешната одлука да се прекине бојкотот на наставата кој бил начелно договорен. Од студенскиот пленум велат дека и понатаму ќе продолжат со борбата за студентски права.

Решение дали ќе се прекине бојкотот на наставата денеска?

+инфо - 25.02.2015

Студентскиот пленум денеска ќе решава за прекин на бојкотот на наставата на факултетите, откако вчера на разговор со Министерството за образование и наука и Ректоратот на УКИМ, е постигнат договор за предлогот на студентите да бидат вклучени во ...

Студентите од утре на редовни, но и на алтернативни предавања

Академик - 25.02.2015

На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен бојкот на наставата „По вчерашата одржана средба во Ректоратот, на која присуствуваме, на Генералниот пленум одлучивме по постигнатиот договор да ја ...

Кирил Спировски: Бевме против Законот и бараме да се вклучиме во изработката на нов

+инфо - 25.02.2015

Претседателот на Студентскиот парламент при УКИМ, Кирил Спировски, вели дека во следниот период треба да се здружат силите на студентите во изработка на новиот закон за кој се договорија вчера Студентскиот и Професорскиот пленум со универзитетскиот ...

Окупацијата ќе заврши, пленумци синоќа победата ја прославија со журка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 25.02.2015

По вчерашниот состанок меѓу претставници на Студентски и Професорски пленум и претставници на власта, Министерството вети дека ќе биде подготвен сосема нов закон за високо образование. Пленумци синоќа извојуваната битка ја прославија со журка на ...

Студентски пленум го прекинува бојкотот

+инфо - 25.02.2015

Студентскиот пленум реши да ја прекине окупацијата на факултетите и да се врати нормалната настава, по вчерашната средба на која беше договорено дека ќе се прави нов закон за високо образование, беше соопштено на денешната прес-конференција.

Наставнички пленум: И неказнети наставници се повикуваат на обука за оценување

+инфо - 25.02.2015

Наставничкиот пленум денеска соопшти дека во кумановски училишта на обуки за оценување, покрај казнетите наставници, се повикани и неказнетите наставници, и го повика Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) остро да реагира.

Наставата почнува од утре, ќе има и алтернативни предавања

Факултети - 25.02.2015

Претставниците од Студентскиот пленум кои присуствуваа на вчерашната средба денес ги дадоа своите официјални изјави во врска со состанокот. Имено, бојкотот на наставата се прекинува. Професорите и студентите од утре се враќаат во предавалните и ...

На факултетите ќе продолжи алтернативната програма и настава

МКД - 25.02.2015

Студентскиот пленум одлучи да ја прекине окупацијата на факултетите, која траеше 15 дена, соопшти Пленумот на прес - конференција. Од утре студентите се враќаат на редовната настава, но остануваат транспарентите и алтернативната настава, која ...

Бојкотот е прекинат, почнува редовната настава на факултетите

Нова ТВ - 25.02.2015

Бојкотот на наставата е прекинат. Студентите од утре ќе продолжат со формалната настава на факултетите, а алтернативните зони ќе останат со плакатите кои ќе сведочат за студентската борба за автономија и квалитетен закон.

Студентите се враќаат на настава

Р.С.Европа - 25.02.2015

Автономните зони ќе останат и понатаму, ќе има алтернативни предавања на кои ќе се зборува за проблемите, кои подоцна ќе бидат презентирани на работните групи кои ќе работат на новиот закон.

Студентите се враќаат на настава

Макфакс - 25.02.2015

Студентите од четврток се враќаат на редовна настава, односно по договорот за изработка на целосно нов Закон за високо образование студентите ќе ги ослободат факултетите кои беа окупирани две недели.

Студентски пленум: Ја прекинуваме окупацијата, продолжуваме со алтернативната настава

Радио МОФ - 25.02.2015

Студентите ја прекинаа нивната окупација, а од утре се враќаат на нормалната формална настава, соопштија на денешната прес-конференција. Вчера се одржа средба во Ректоратот со членовите на Студентскиот и Професорскиот пленуми, МОН и ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Сител - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ: Новиот закон нема да има државен испит

Телеграф - 25.02.2015

Студентите добиле уверување дека во новиот закон, во чие пишување ќе учествуваат и тие, нема да има ниту една одредба со која ќе се предвидува надворешно тестирање По вчерашната средба на работните групи, Студентскиот пленум и официјално потврди ...

Студентски пленум: Ќе креираме нов закон без државен испит

+инфо - 25.02.2015

На вчерашната средба во Ректоратот на УКИМ било ветено дека новиот закон за високо образование нема да предвидува каква било форма на надворешно тестирање, рекоа од Студентски пленум на денешната прес конференција.

Студентскиот пленум го прекинува бојкотот на универзитетите

МРТ - 25.02.2015

Оваа одлука на Студентскиот пленум, следува по вчерашниот договор со Владата... Од утре студентите се враќаат на предавања. Прекинат е бојкотот на универзитетите. Оваа одлука на Студентскиот пленум, следува по вчерашниот договор со Владата.

Студентскиот пленум го прекина бојкотот на наставата

А1 On - 25.02.2015

Студентскиот пленум реши да ја прекине окупацијата на факултетите. Од утре ќе се одржува редовната настава. Сепак, остануваат алтернативните зони со плакатите кои ќе сведочат за студентската борба за автономијата и Ова е одлуката на Студентски ...

Студенстски пленум: Не сакаме одолговлекувања. Не сакаме лажни ветувања.

Факултети - 25.02.2015

Студентскиот пленум вчера ја извојува својата прва битка против владините образовни политики. Владата и Министерството за образование беа приморани да признаат дека законoт што е менуван 16 пати од 2008 година ја губи својата комплементарност, ...

Ќе се носи нов закон за високо образование! Студентите најавуваат нови барања!

Капитал - 25.02.2015

Ќе се носи нов закон за високо образование. Ова е одлуката која ја донесе владата по вчерашните неколкучасовни втори по ред преговори меѓу претставниците на студентскиот пленум, на универзитетите и на министерството за образование.

Прекината окупација на факултетите

Сител - 25.02.2015

Студентите се враќаат на настава, професорите продолжуваат со предавања. Прекината е окупацијата на факултетите. Одлуката е донесена на синоќешниот генерален пленум, нема веќе бојкот на настава.

15 дена окупација – денешната програма на автономните зони

Радио МОФ - 25.02.2015

Студентскиот пленум ја објави програмата за денешните настани во автономните зони. Во очекување на нивниот став дали окупацијата ќе продолжи по вчерашната средба со владините претставници на која беше договорено носење нов Закон за високо ...

Пленумци се повлекуваат од автономните зони и од утре се враќаат на настава

Алфа - 25.02.2015

Пленумци се повлекуваат од Автономните зони и од утре се селат во студентските клупи. Ставаат крај на бојкотот како резултат на вчерашниот договор кој го постигнаа со УКИМ и МОН за комплетно нов закон за високо образование.

Автономната зона се прекинува, студентскиот пленум се враќа на настава

Курир - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование, пренесува МИА. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што ...

Студенти се жалат - нема топла вода во домот „К.Ј. Питу“

+инфо - 25.02.2015

Студентите сместени во студенскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје побарале помош од Студенскиот пленум поради тоа што четири дена немаат топла вода во бањите. Тие се пожалиле дека нивното здравје и хигиена се доведени во прашање, бидејќи не ...

Алтернативните предавања на „Јустунијан Први“ продолжуваат еднаш неделно

+инфо - 25.02.2015

Алтернативните предавања ќе продолжат да се одржуваат, со тоа што ќе се редуцираат на едно предавање неделно и покрај тоа што се донесе одлука за прекин на „окупацијата“ на факултетите, соопшти Студентскиот пленум при Правниот факултет „Јустинијан ...

Студентите ја продолжуваат битката

Канал 77 - 25.02.2015

На вчерашната средба на претставниците од Студентскиот и Професорскиот пленум, заедно со министерот за образование Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски, вицепремиерот Зоран Ставрески и ректорот на УКИМ Велимир Стојковски, студентите ...

Студентски пленум: За сѐ што е гнило, студенти, граѓани, разбудете се! Ниеден фронт не е затворен!“

Локално - 25.02.2015

Студентскиот пленум ја извојува својата прва битка против владините образовни политики. Владата и Министерството за образование беа приморани да признаат дека законoт што е менуван 16 пати од 2008 година ја губи својата комплементарност, ...

Алтернативните предавања на „Јустунијан Први“ еднаш неделно

Либертас - 25.02.2015

Алтернативните предавања ќе продолжат да се одржуваат, со тоа што ќе се редуцираат на едно предавање неделно и покрај тоа што се донесе одлука за прекин на „окупацијата“ на факултетите, соопшти Студентскиот пленум при Правниот факултет „Јустинијан ...

Писмо од ООУ ”Браќа Миладиновци”: Нели преговараме со СОНК – од каде сега обука?

Кумановски м. - 25.02.2015

Отворено писмо до македонската јавност упатија вработените во ООУ„Браќа Миладиновци“-Куманово по повод спроведената обука на наставници кај кои има најголеми остапувања во добиените показатели од интерно и екстерно тестирање.

Студентскиот пленум се враќа на настава

Денешен - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Битката добиена, борбата продолжува

Тера - 25.02.2015

Одлуката на ректорот на УКИМ Велимир Стојковски дека ќе се носи нов закон за образование, од страна на Студенскиот Пленум во Битола поздравена.Новиот закон за образование ќе се подготвува во следните 30 до 45 дена , и најверојатно на истиот нема да ...

Автономната зона се прекинува. Студентите се враќаат на предавања

Пулс24 - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование, пренесува МИА. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што ...

Окупацијата прекината, следна е борбата за подобри студентски домови!

Фактор - 25.02.2015

Вчера студентиве освоија победа и издејствуваа подготовка на целосно нов закон за високо образование. Тие на синоќешниот Генерален пленум одлучиле да ја прекинат окупацијата на факултетите која веќе повеќе од десет дена се случува на академското тло.

„Студентски пленум“: Ја прекинуваме окупацијата, автономната зона продолжува

Sky - 25.02.2015

„Студентски пленум“ одлучи да ја прекине окупацијата на факултетите. Ова било договорено вчеравечер на генералниот пленум, изјави Стефан Видиков, претставник на студентите. – Окупацијата ја прекинуваме и од утре одиме на настава.

Марија се прашува: Зошто не ми пулсира и денес зборот победа?

Фактор - 25.02.2015

И бевме среќни и се гушкавме и се журкавме до сабајле, зашто заслуживме да прославиме после цели 4 месеци битка. Битка која ја водевме преку улици до институции, со аргументи и со дебати, ги обединивме студентите, ги поттикнавме на здружување и ...

Студентски пленум: Ја добивме битката, но не и војната! Не застануваме тука!

Локално - 25.02.2015

Ви го пренесуваме текстот објавен на официјалната страница на Студентскиот пленум по постигнатиот договор за изготвување целосно нов Закон за високо ...

Студентите ја прекинуваат окупацијата

Sky - 25.02.2015

Власта попушти, а студентите кои повеќе од десетина дена ги окупираа факултетите конечно извојуваа победа, ќе се изготвува целосно нов закон за високо образование, а студентите ќе ја прекинат окупацијата на факултетите, јави „Фокус“, одлучиле ...

Студентски пленум: Заборавете дека политиките за високо образование ќе се носат без нас!

Фактор - 25.02.2015

По извојуваната победа на Студентскиот пленум наспроти владините образовни политики, пленумците велат дека тука не застанува нивната борба за подобри услови за живот на студентите и квалитетот на образованието.

Студентскиот пленум се враќа на настава

Република - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Битката на студентите продолжува: На ред лошите студентски домови и непотребните давачки

еМагазин - 25.02.2015

На вчерашната средба на претставниците од Студентскиот и Професорскиот пленум, заедно со министерот за образование Абдилаќим Адеми, неговиот заменик Спиро Ристовски, вицепремиерот Зоран Ставрески и ректорот на УКИМ Велимир Стојковски, студентите ...

Добиената битка не значи добиена војна, Студентски пленум ќе ја тера работата до крај!

Фактор - 25.02.2015

Власта попушти- ќе има нов Закон за високо образование, иако досега неколкупати надлежните се обидоа да ги оправдаат донесените реформи како клучни за подобрување на квалитетот во високото образование.

Бојкотот прекинат, студентите се враќаат на настава

Вечер Прес - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Пленумците се враќаат на настава

Точка - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование, пренесува МИА. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што ...

Автономната зона продолжува и денес – ова е програмата

Либертас - 25.02.2015

И покрај тековните случувања и (најавениот) прекин на бојкот на наставата, ‪#‎ АвтономнаЗона‬ продолжува и понатаму! Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00 – 13:00 – Ангелина Бановиќ – Перформансот како чин на отпор @A3 13:00 – 14:00 – Искра ...

Студентски пленум jа прекинува окупацијата на факултетите

Канал 77 - 25.02.2015

Студентите ја прекинаа нивната окупација, а од утре се враќаат на нормалната формална настава, соопштија на денешната прес-конференција. Вчера се одржа средба во Ректоратот со членовите на Студентскиот и Професорскиот пленуми, МОН и ...

Студентите се враќаат на настава, автономните зони остануваат

еМагазин - 25.02.2015

Студентите решија да ја прекинат окупацијата на факултетите и да се вратат на настава, по вчерашната средба на која беше договорено дека ќе се прави нов Закон за високо образование, соопштија од Студентскиот пленум.

Од утре редовна настава на факултетите, ќе има и алтернативни предавања

Локално - 25.02.2015

Претставниците од Студентскиот пленум кои присуствуваа на вчерашната средба денес и официјално соопштија дека бојкотот на наставата се прекинува. Професорите и студентите од утре продолжуваат со редовна настава, но ќе продолжат и алтернативните ...

Студентскиот пленум: Не се плашиме повторно да излеземе на улиците

Либертас - 25.02.2015

Студентскиот пленум објави соопштение во кое нагласи дека политиките за високо образование ќе се носат со студентите, дека сите преговори треба да бидат водени пред очите на јавноста како и дека не се плашат повторно да излезат на улиците.

Студентскиот пленум се враќа на настава

Н.Македонија - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Lider - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Студентскиот пленум се враќа на настава

Идивиди - 25.02.2015

Студентскиот пленум ќе ја прекине автономната зона на факултетите во земјата, откако вчера беше постигнат договор за нов закон за високо образование. На настава студентите ќе можат да се вратат од утре, на оние факултети каде што имаше комплетен ...

Средношколскиот пленум во недела кани на отворен состанок

Фокус - 24.02.2015

После долги години во кои нема официјален средношколски активизам, следува првата најава дека средношколците по примерот на студентите, ќе се самоорганизираат и ќе ги бараат своите права, доставуваат предлози и слично.

Студентски пленум: Ја добивме битката, но не забораваме на лошите услови во студентски домови, корумпираните студентски ...

Фокус - 24.02.2015

Студентскиот пленум најавува дека не ги заборави проблемите на студентите, откако попладнево успеа по неколкумесечни протести да се договори со владините претставници… Студентскиот пленум најавува дека не ги заборави проблемите на студентите, откако ...

„Не славиме - седнавме да разговараме“

МКД - 24.02.2015

Не отидовме да славиме, седнавме да зборуваме што и како понатаму! - порача Студентскиот пленум преку својата интернет страница. Откако попладнево Владата го прифати барањето на Студентскиот пленум да се изготви сосема нов Закон за високо ...

Забрчанец: Десет причини зошто Студентски пленум може да прогласи победа

+инфо - 24.02.2015

Поранешниот извршен директор на МОФ, Марјан Забрчанев, на својот Fејсбук профил ги издвојува десетте причини зошто „Студентскиот пленум и поддржувачите на Студентскиот пленум без двоумење можат да прогласат победа, на краток и на среден рок“: 1.

Програма за активностите во автономна зона

Радио МОФ - 24.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 11:15 – 13:00 – Проекција на филм: „Неговиот таен живот“ – Ferzan [email protected] МЦ 15:00 – 16:30 Елена Градишки Лазаревска – Упад „без пардон“ во автономијата на Универзитетот @А3 16:00 – 17:30 – Зорица Петкоска и ...

Нема сила што ќе го сопре гласот на студентите!

А1 On - 24.02.2015

Ја добивме битката, но не и војната. Дури сега ќе почне да се пишува новиот закон, а во меѓувреме не ги забораваме ниту останатите проблеми во образованието како лошите студентски домови, привилегирањата на одредени персони, непотребните давачки во ...

СП: "Нема сила што ќе го сопре гласот на СТУДЕНТИТЕ!"

Факултети - 24.02.2015

Студентскиот пленум на својата официјална страна објавија дека битката е добиена, но не и војната. Студентскиот пленум не застанува тука! Ви ја пренесуваме инфорацијата во целост. За сите оние кои не веруваа дека нешто може да се смени.

Студентски пленум: Ја добивме битката, но не војната!

+инфо - 24.02.2015

Нема сила што ќе го сопре гласот на студентите!!! Ја добивме битката, но не и војната. Дури сега ќе почне да се пишува новиот закон, а во меѓувреме не ги забораваме ниту останатите проблеми во образованието како лошите студентски домови, ...

Ден 14. - Што ќе се случува денес на Автономните зони?

Факултети - 24.02.2015

Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 11:15 – 13:00 – Проекција на филм: „Неговиот таен живот“ – Ferzan [email protected] МЦ 15:00 – 16:30 Елена Градишки Лазаревска – Упад „без пардон“ во автономијата на Универзитетот @А3 16:00 – 17:30 – Зорица Петкоска и ...

Студентската автономија подолготрајна од Крушевската Република

Р.С.Европа - 24.02.2015

Студентите, така се шегуваат, но велат не остапуваат од бараето за комплетно нов закон за високо образование во чие изготвување ќе учествуваат и во кој нема да има државен испит. Со алтернативни предавања, работилници, дебати и проекции на филмови е ...

Власта попушти, студентите вечерва ќе одлучат дали продолжува автономната зона

Нова ТВ - 24.02.2015

Откако на денешната средба помеѓу Студентскиот пленум, Професорскиот пленум, владините претставници и ректорот се одлучи да се донесе комплетно нов закон за високо образование, Пленумци велат дека вечерва ќе одлучат дали ќе продолжат со автономната ...

(СТАВ)10 причини зошто Студентскиот пленум денес смее и треба да се гордее

Нова ТВ - 24.02.2015

10 причини зошто Студентскиот пленум и поддржувачите на Студентскиот пленум без двоумење можат да прогласат победа, на краток и на среден рок: Пишува: Марјан Забрчанец 1. Ќе има нов закон за високо образование, во него нема да има државен испит.

Како студентите се изборија за автономија на универзитетот

+инфо - 24.02.2015

Од црвени крукчиња, обиди за стигматизирање и делегитимирање, преку носење на законските измени, до нивно повлекување, студентите поминаа голгота од четири месеци по која сепак извојуваа победа.

Отворен состанок на Средношколскиот пленум на „Школка“ во Градскиот парк

Радио МОФ - 24.02.2015

Средношколскиот пленум информира дека на 1 март (недела) на „Школка“ во Градскиот парк во Скопје во 12 часот организира отворен состанок поврзан со организирањето на интерните пленуми, нивното функционирање и координација.

[Став] 10 причини зошто Студентскиот пленум денес смее и треба да се гордее

Радио МОФ - 24.02.2015

10 причини зошто Студентскиот пленум и поддржувачите на Студентскиот пленум без двоумење можат да прогласат победа, на краток и на среден рок: 1. Ќе има нов закон за високо образование, во него нема да има државен испит.

(СТАВ) 10 Причини зошто Студентскиот пленум денес смее и треба да се гордее

Локално - 24.02.2015

10 причини зошто Студентскиот пленум и поддржувачите на Студентскиот пленум без двоумење можат да прогласат победа, на краток и на среден рок: 1. Ќе има нов закон за високо образование, во него нема да има државен испит.

МОН попушти пред студентите: Ќе има нов закон без државен испит

Sky - 24.02.2015

Нов закон за високо образование, без државен испит, договорија „Студентски пленум“ со преставници од Министерството за образование и од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ на денешната двочасовна средба, потврди за новинската агенција „Мета“, ...

Средношколскиот пленум: Состанок на отворено во паркот „Школка“ во недела

Либертас - 24.02.2015

Средношколскиот Пленум ве информира дека на 1-ви март (недела) во градскиот парк „Школка“ во 12 часот организира отворен состанок поврзан со организирањето на интерните пленуми, нивното функционирање и координација.

Студентски пленум: Нема сила што ќе го сопре гласот на студентите!

Бриф - 24.02.2015

Нема сила што ќе го сопре гласот на студентите – велат од Студенсткиот пленум Ја добивме битката, но не и војната. Дури сега ќе почне да се пишува новиот закон, а во меѓувреме не ги забораваме ниту останатите проблеми во образованието како лошите ...

Нема сила што ќе го сопре гласот на студентите!

Локално - 24.02.2015

Ја добивме битката, но не и војната. Дури сега ќе почне да се пишува новиот закон, а во меѓувреме не ги забораваме ниту останатите проблеми во образованието како лошите студентски домови, привилегирањата на одредени персони, непотребните давачки во ...

Студентски пленум: Ја добивме битката, но не и војната! Не застануваме тука!

Либертас - 24.02.2015

Ви го пренесуваме текстот објавен на официјалната страница на Студентскиот пленум по постигнатиот договор за изготвување целосно нов Закон за високо образование: За сите оние кои не веруваа дека нешто може да се смени.

Студентите: Не сме душмани ни предавници, го бараме тоа што природно ни припаѓа!

Фактор - 24.02.2015

Студентите од Природно математичкиот факултет веќе четвртти ден преку бојкот на наставата им даваат подршка на нивните колеги кои пак скоро две недели ја реализираат автономната зона на дел од факултетите на УКИМ .

Интерактивните предавања од корист за пленумци

Тера - 24.02.2015

Седма ноќ за преноќевање на Техничкиот факултет.Студетнтите по низата алтернативни предавања на разни теми околу 18 часот го слушаа последното на тема политика .Велат доста биле корисни ваквите интерактивни предавања кои најчесто развиваат дискусија.

После долга битка Автономијата е одбранета!

Фактор - 24.02.2015

Денеска академската фела може да се каже дека издејствува победа. На втората средба на академското тло се прифатија барањата на студентите за изготување на целосно нов закон за високото образование и повлекување на веќе изгласаниот „нов“ закон.

МОН: И наставниците кои штрајкуваат имаат земено плата

24 Вести - 23.02.2015

Министерството за образование и наука реагира на протестното писмо од наставници кои обвинуваат за притисоци врз вработените во областа на основното и средното образование во Битола и во другите градови каде се бојкотираа наставата и истакнуваат ...

МОН: Платите се исплатени

Утрински - 23.02.2015

Министерството за образование и наука реагира на протестното писмо кое е објавено во дел од медиумите и кое содржи сериозни обвинувања за притисоци врз вработените во областа на основното и средното образование во Битола и во другите градови каде ...

Наставници им се придружија на битолските студенти

24 Вести - 23.02.2015

Студентската окупација продолжи и на битолскиот универзитет. Ноќеска на студентите во автономната зона им се придружија и наставници кои се дел од т.н. Наставнички ...

Продолжува окупацијата на факултетите

Алсат-М - 23.02.2015

Студентите нема да се повлечат од окупацијата сѐ до исполнување на нивните барања. И после 13 дена окупација на факултетите, нивниот став останува ист. Студентите апелираат да бидат снабдени со храна и други потребни работи.

МОН:И наставниците кои штрајкуваат имаат земено плата

+инфо - 23.02.2015

Министерството за образование и наука (МОН) реагира на протестното писмо од наставници кои обвинуваат за притисоци врз вработените во областа на основното и средното образование во Битола и во другите градови кадешто се бојкотираа наставата и ...

Дузина наставници ноќеска спиеја со студентите на Техничкиот факултет во Битола

А1 On - 23.02.2015

Не за екстерното оценување, не за студирање со ограничување. Ова се само дел од дискусиите на кои синоќа до доцна во ноќта дискутирале студентите и претставници на наставничкиот пленум од Битола во автономната зона на Техничкиот факултет.

Странски јавни личности го поддржуваат Студентскиот пленум, македонските ги нема никаде

+инфо - 23.02.2015

Поддршка за Студентскиот пленум и храбрите студенти, кои и покрај се остануваат верни на ветеното кон своите колеги, стигнува од познати личности - но од странство. Иако тоа треба да ги револтира, студентите велат дека не е чудно што такво нешто се ...

Неделков: Платите на наставниците доцнат поради промената на платните списоци

+инфо - 23.02.2015

Исплатата на плати на наставниците доцни поради промените во платните списоци, откако беше договорено на штрајкувачите да не им се одбива од дневниците, вели претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (ОНК, Јаким ...

Студентски пленум Битола: Некои медиуми ни ги вадат изјавите од контекст

Нова ТВ - 23.02.2015

Студентскиот пленум - УКЛО, Битола, се оградува од написите и етикетирањата врз одредени групи од страна на некои медиуми кои, според нив, сензационалистички ја пренесоа веста дека некои “левичари“ и некои “неонацисти“ во Битола се зближиле поради ...

[Предавање] Власта прави директен упад во автономијата на универзитетот

Радио МОФ - 23.02.2015

Слободата на универзитетот да ги утврдува начините на проверки на знаењето на студентите како и слободата на избор на студиските програми и на содржината на одделни предмети, се дел од клучните слободи кои ја градат автономијата на универзитетот, а ...

Шах, музика и предавања на 13-тиот ден од Автономна зона

+инфо - 23.02.2015

Филозофскиот и Филолошкиот факултет го минуваат тринаесеттиот ден откако таму беше прогласена Автономна зона. Времето на студентите им поминува во предавања од алтернативниот курикулум кои може да ги следи било кој студент независно од катедрата на ...

Наставнички пленум до МОН: Еве доказ дека не сме зеле плата

А1 On - 23.02.2015

Наставнички пленум ја демантира објавата на Министерството за образование и наука дека на наставниците им е исплатен личен доход, без разлика дали штрајкувале или не. прилог на нивното отворено писмо тие покажаа и празна сметка „Обидот на МОН да се ...

Средношколците од битолската Горна гимназија го поддржаа Студентскиот пленум

Нова ТВ - 23.02.2015

Со јавна поддршка за Студентскиот пленум денеска се огласија средношколците од битолската Горна гимназија. „Тука сме за да го искажеме нашиот став на ниво на гимназија, дека целосно ги поддржуваме студентите кои се борат и за нашите права бидејќи ...

Проф. Градишки: Законодавецот влегол во регулирање на туѓа материја

Нова ТВ - 23.02.2015

Проф. д-р Елена Градишки во интервју за НОВА зборува за „упадите“ во академската слобода на Универзитетот, за студентската борба за нов закон за високо образование како и уставноста на истиот закон -Форма проверка на знаење на студентите, па тоа е ...

Подршка за Студентскиот пленум од битолските средношколци

+инфо - 23.02.2015

Ученици од Средното училиште „Јосип Броз Тито“ од битола денеска му дадоа поддршка на Студентскиот пленум на Универзитетот во Битола, објави телевизијата Орбис. „Заедно сме посилни“, „Утре и јас ќе бидам студент“, „Поддршка за автономната зона„, „Не ...

Студентска окупација – програма за автономните зони на факултетите

Радио МОФ - 23.02.2015

Денешната програма на автономна зона за првпат го вклучува и алтернативниот курикулум на ПМФ и Економскиот факултет, соопшти Студентски пленум. Досега алтернативни предавања, работилници и музичка програма се одвиваат на Филозофски/Филолошкиот, ...

Продолжува притисокот за промени во образованието

Р.С.Европа - 23.02.2015

Студентскиот пленум останува на ставот за нов Закон за високо образование, а од Наставничкиот пленум ќе бараат измените во Законот за основно и средно образование. Од Студентскиот пленум и натаму чекаат нов Закон за високо образование, а од ...

Битолските наставници и студентите на Техничкиот факултет ги здружија силите

+инфо - 23.02.2015

Синоќа студентите се покажаа како добри домаќини и до доцна во ноќта дискутиравме за сè она што ги засега нив, а и нас, вели за порталот Мета еден од наставниците што преноќи во автономната зона на Техничкиот факултет.

Излезе првиот број на студентскиот весник „Гласот на студентите“

+инфо - 23.02.2015

Студентскиот пленум го објави првиот број на студентскиот весник „Гласот на студентите“. Во него се поместени информации за активностите на пленумот, за студентската автономна зона, како и актуелни случувања поврзани со студентската борба.

Како помина 13-от ден на автономните зони?

Факултети - 23.02.2015

Доколку не бевте денес на автономните зони на факултетите, тука може да видите што пропуштивте. Накратко, се одржаа дебати, свирки, предавања, анализи, разговори и пленумски состаноци. За утре не' очекува еднакво богата програма, но и втората средба ...

Наставниците му покажаа празна сметка на Министерството

+инфо - 23.02.2015

Наставнички пленум ги демантира тврдењата на Министерството за образование и наука дека се исплатени платите на вработените во средните и основните училишта и дека исплатата е реализирана заклучно со првата половина на февруари, откако Пленумот ...

Автонома зона, ден 13: Програма за денес

Факултети - 23.02.2015

Денешната програма на Автономна Зона за првпат го вклучува и алтернативниот курикулум на ПМФ и Економскиот факултет! Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00 – 13:30 – Елена Градишки Лазаревска – Упад „без пардон“ во автономијата на ...

(ВИДЕО) Студентската окупација низ призма на Бугарски медиуми!

Фактор - 23.02.2015

За студентската окупација на факултетиве пишувавме дека пренесуваат повеќе медиуми од регионот. На социјалните мрежи наидовме на ова видео во кое бугарски медиуми пренесува за случувањата во Македонија поврзани со окупацијата и Автономната зона на ...

Проф. Градишки: Законодавецот влегол во регулирање на туѓа материја

Локално - 23.02.2015

На тринаесеттиот ден од автономната зона на студентите, во рамките на алтернативните предавања, Проф. д-р Елена Градишки пред Пленумците зборуваше на тема „ Упад без пардон во автономијата на Универзитетот“.

Битолските гимназијалци со поддршка за Студентскиот пленум

Фактор - 23.02.2015

Јавна поддршка за студентската окупација на универзитетите и солидарност кон Студентскиот пленум, изразија денеска битолските средношколци од Горната гимназија ,,Јосип Броз Тито “ – како што пренесува НОВА .

МОН: Личните доходи за јануари се исплатени на сите наставници

Кумановски м. - 23.02.2015

Министерството за образование и наука реагира на протестното писмо кое е објавено во дел од медиумите и кое содржи сериозни обвинувања за притисоци врз вработените во областа на основното и средното образование во Битола и во другите градови кадешто ...

Борба над борбите

Локално - 23.02.2015

Како што има ‘‘Песна над песните“ има и Борба над борбите за слободата на Македонија и нашите лични слободи и права. Зошто оваа борба на студентите е една таква борба во овој момент во Македонија? Имено, на универзитетите отсекогаш се освојувала или ...

Автономна зона ден 13: Погледнете ја програмата за денеска!

Фактор - 23.02.2015

Денешната програма на Автономна Зона за првпат го вклучува и алтернативниот курикулум на ПМФ и Економскиот факултет! Автономна зона на Филозофски/Филолошки: 12:00 – 13:30 – Елена Градишки Лазаревска – Упад „без пардон“ во автономијата на ...

Подршка за Студентскиот пленум од битолските средношколци

Локално - 23.02.2015

Ученици од Средното училиште „Јосип Броз Тито“ од Битола денеска му дадоа поддршка на Студентскиот пленум на Универзитетот во Битола, објави телевизијата Орбис. „Заедно сме посилни“, „Утре и јас ќе бидам студент“, „Поддршка за автономната зона„, „Не ...

СОНК-Платите доцнеле поради корекција на платните списоци

Канал 77 - 23.02.2015

Платите во образованието не доцнеле поради притисоците врз наставниците кои што штрајкувале, ниту пак имало селективна исплата на платите, вели првиот човек на СОНК, Јаким Неделков. „Не се работи за селективно пуштање на платите, ниту пак некој што ...

СОНК: Платaта доцни поради корекција на платните списоци

Локално - 23.02.2015

Исплатата на плати на наставниците доцни поради промените во платните списоци, откако беше договорено на штрајкувачите да не им се одбива од дневниците, вели претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (ОНК, Јаким ...

Наставниците со празна сметка аргументираа против МОН

Либертас - 23.02.2015

Наставнички пленум ги демантира тврдењата на Министерството за образование и наука дека се исплатени платите на вработените во средните и основните училишта и дека исплатата е реализирана заклучно со првата половина на февруари, откако Пленумот ...

Битолските средношколци со поддршка за Студентскиот пленум

Либертас - 23.02.2015

Ученици од Средното училиште „Јосип Броз Тито“ од битола денеска му дадоа поддршка на Студентскиот пленум на Универзитетот во Битола, објави телевизијата Орбис. „Заедно сме посилни“, „Утре и јас ќе бидам студент“, „Поддршка за автономната зона„, „Не ...

Пленумци од УКЛО се оградуваат од “етикетирањата”, на УКИМ продолжуваат алтернативните предавања

Локално - 23.02.2015

Студентскиот пленум – УКЛО, Битола, се оградува од написите и етикетирањата врз одредени групи од страна на некои медиуми кои, според нив, сензационалистички ја пренесоа веста дека некои “левичари“ и некои “неонацисти“ во Битола се зближиле поради ...

Дузина наставници ноќеска спиеја со студентите на Техничкиот факултет во Битола

Sky - 23.02.2015

Не за екстерното оценување, не за студирање со ограничување. Ова се само дел од дискусиите на кои синоќа до доцна во ноќта дискутирале студентите и претставници на наставничкиот пленум од Битола во автономната зона на Техничкиот факултет.

Наставнички пленум до МОН: Еве доказ дека не сме зеле плата

Локално - 23.02.2015

Наставнички пленум ја демантира објавата на Министерството за образование и наука дека на наставниците им е исплатен личен доход, без разлика дали штрајкувале или не. Прилог на нивното отворено писмо тие покажаа и празна сметка „Обидот на МОН да се ...

Борба над борбите

Либертас - 23.02.2015

Како што има ‘‘Песна над песните“ има и Борба над борбите за слободата на Македонија и нашите лични слободи и права. Зошто оваа борба на студентите е една таква борба во овој момент во Македонија? Имено, на универзитетите отсекогаш се освојувала или ...

Излезе првиот број на студентскиот весник „Гласот на студентите“

Либертас - 23.02.2015

Студентскиот пленум го објави првиот број на студентскиот весник „Гласот на студентите“. Во него се поместени информации за активностите на пленумот, за студентската автономна зона, како и актуелни случувања поврзани со студентската борба.

Владо Димовски: Македонското образование го допира дното!

Фактор - 23.02.2015

Македонското образование го допира дното-алармираат просветните работници. Основното и средното образование во кои учениците треба да ги добијат основните животни и едукативни лекции и знаење во моментов, велат, се доведени до најниското можно ниво ...

Јаким Неделков: Платите доцнат поради измени во платните списоци

Кумановски м. - 23.02.2015

Исплатата на личните доходи на наставниците за јануари доцни поради промените во платните списоци, откако беше договорено на штрајкувачите да не им се одбива од дневниците, вели претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура ...

Битолските средношколци со поддршка за студентите

Тера - 23.02.2015

Ученици средношколци од гимназијата Јосип Броз Тито денеска им дадоа поддршка на битолскиот Пленум . „Заедно сме посилни", „Утре и јас ќе бидам студент", „ Поздрав Пленумци", беа дел од транспарентите со кои што ја искажаа поддршката.

Наставници преноќија на Технички

Тера - 23.02.2015

Една недела Автономна зона на Технички факултет.Од студенскиот Пленум не известија дека за време на викендот им било пуштено парното, а синоќа повеќе наставници ја поминале ноќта заедно со нив „ Со довогор на декананот на факултет успеавме да се ...