TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предизборието ја вжештува ситуацијата во Косово

А1 - 10.08.2002

Предизборието ја вжештува ситуацијата во Косово. Пред вторите локални избори во провинцијата под меѓународна управа закажани за во октомври, се позачестени се нападите врз членовите на Демократскиот Сојуз на косовскиот претседател Ибрахим Ругова.

КФОР уапси 19 албански екстремисти

А1 - 09.08.2002

Припадниците на КФОР уапсија 19 Албанци под сомневање оти припаѓаат на екстремистички групи, во операцијата што силите на Алијансата ја спроведоа во потрага по „вооружени екстремисти“. КФОР соопшти денеска дека операцијата што беше преземена вчера е со цел да се спречи активноста на екстремистите ...

УНМИК се обидел да уапси српски водач од Митровица

Дневник - 09.08.2002

РАЦИИ ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА Силни единици на КФОР и на полицијата на УНМИК вчера изутрина се обиделе да го уапсат доктор Младен Ивановиќ, еден од водачите на Србите од северно Косово, јави Бета. - Акцијата беше преземена за да се подобри безбедноста на жителите на северниот дел на Косовска ...

УНМИК и КФОР се обидоа да го уапсат Милан Ивановиќ

А1 - 08.08.2002

Јаки сили на полицијата на УНМИК, во содејство со КФОР се обидоа изминатата ноќ два часови да го уапсат Милан Ивановиќ, претседателот на српскиот национален совет за северно Косово и доскорешен директор на болницата во Митровица.