TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Љубчо ќе коалицира со Бранко?

Алфа - 22.05.2011

Дали е на повидок, лево-десна коалиција по изборите во која на едната страна би се нашле некогаш најлутите политички опоненти Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски.

ВМРО-ДПМНЕ на митинг во градот на Заев

+инфо - 22.05.2011

Со митинзи во Радовиш и Струмица, од кои првиот тукушто заврши, а вториот треба да почне за половина час, ВМРО-ДПМНЕ ја заокружува првата недела од 20 дневната предизборна кампања за парламентарните ...

Митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица зачинет со алкохол

+инфо - 22.05.2011

Пред неколку илјади симпатизери и подржувачи од кои 3.500 од главниот град Скопје, почна митингот на ВМРО-ДПМНЕ на градскиот плоштад во Струмица.

Струмица поцрвене

Курир - 22.05.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ со голем митинг вечерва во Струмица ја продолжува кампањата за претстојните парламентарни избори на кои владејачката партија очекува повторно да ја добие довербата на народот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да против Не, реформи против транзиција

А1 - 21.05.2011

Изборниот караван на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ и денеска од шестиот ден од кампањата во источна Македонија, во третата изборна единица.

Чија е транзициска Македонија?

Утрински - 21.05.2011

Никола Груевски, како и во изминатите години, од неговото познато писмо до членството на ВМРО-ДПМНЕ, битката против „остатоците на транзицијата и транзициските политичари“ ја наметна како тема и на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Го остваривме и она што не го ветувавме

Утрински - 21.05.2011

ШТИП - „Апсолутно сме сигурни дека народот пак ќе ни ја укаже довербата и во наредните четири години да ја водиме државата кон просперитетна иднина.

Изборни сметки без крчмар

Дневник - 21.05.2011

EN PASSANT Се` погласно во политичките кулоари на опозицијата се распреда сценарио за изолација на ВМРО-ДПМНЕ по 5 јуни, односно за создавање влада од сите останати играчи на сцената и покрај тоа што ...

ВМРО ДПМНЕ во Охрид и по телефон и на врата

Алфа - 21.05.2011

Општинската ВМРО ДПМНЕ ги вжешти телефоните на охриѓани. Масовно се јавуваат за да ги потсетеле на претстојните избори својот глас да го дадат за владеачката партија.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

А1 - 20.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ побара нов мандат и 62 пратеника, велат не за нив туку за силата на Македонија. Лидерот Груевски, кој на митингот во Штип пристигна еден час по започнувањето и ја испочитува партиската, но ...

ВМРО-ДПМНЕ упорно одбива дуел

А1 - 20.05.2011

А1 Телевизија објавува дека нема да организира дебатни емисии за претставниците на политичките партии, се додека власта не се осмели да земе учество во нив.

ВМРО-ДПМНЕ не дебатира

Р.С.Европа - 20.05.2011

Несигурност и страв од непријатни прашања - аналитичарите за неучеството на ВМРО-ДПМНЕ во предизборни дебатни емисии, односно појавување само на одредени медиуми.

Македонија - ВМРО-ДПМНЕ целосно се повлече од дебатите

Време - 20.05.2011

Ана Анастасовска Владејачката ВМРО-ДПМНЕ донела одлука да не учествува во ниту една ТВ-дебата што ќе се одржи за време на изборната кампања, информираат партиски извори.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

Телма - 20.05.2011

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Штип го презентира Манифестот за реформи и развој.

Нова доза обвинувања

Телма - 20.05.2011

СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ со нова доза на имиња во општинските изборни комисии кои ги посочува како роднини и блиски на функционери од владејачката партија.

Груевски сака опозиција што ќе ги брани државните интереси

Дневник - 21.05.2011

Сакам добра опозиција што ќе ги брани државните интереси, а не како сегашната, која оди во Брисел и кажува дека Владата лошо работи, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот што се ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ во Штип и Свети Николе

Алсат-М - 20.05.2011

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Штип го презентираше Манифестот за реформи и развој.

Ќе се продаваат 49% од Електрани на Македонија

Капитал - 20.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ имаат исто решение за иднината на ЕЛЕМ Која од двете најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, и да формира влада по избориите ќе продава 49% од Електрани на Македонија.

Големите се плашат од малите

Н.Македонија - 20.05.2011

Обединети за Македонија и ВМРО-народна партија немаат изградено и стабилно гласачки тело, но извесно е дека на нивно конто ќе легне дел од гласовите на разочараните вмровци, што ќе му ја помати ...

Партиските химни ни како за маалска „Евровизија“

Н.Македонија - 20.05.2011

Двете партии им се обраќаат на граѓаните, но секоја од нив тоа го прави на различен начин. СДСМ во својата химна користи термин „сите“, односно „сите ние“.

Опозицијата обвинува за фалсификат на изборите

Алфа - 20.05.2011

Власта подготвува сценарио за фалсификат на изборите доколку работите по неа појдат во несакан правец. Во тоа сесрдно ќе им помогнат десетиците партиски членови како административци во изборните ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ на предизборни митинзи во Штип и Свети Николе

Сител - 20.05.2011

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера во Штип го презентира Манифестот за реформи и развој.

ВМРО – ДПМНЕ: Се подготвува терен за непризнавање на нашата победа

Канал5 - 20.05.2011

Потпомогната од нивната партиска телевизија, СДСМ ги крши сите законски, професионални, морални и етички правила, велат во ВМРО ДПМНЕ.

Груевски: Потребно е вашето ДА за бројот 5

Курир - 20.05.2011

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, одржа митинг пред жителите на Штип, каде ги претстави кандидатите за пратеници од третата ИЕ и ја побараа нивната доверба на 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ во Штип: Ова е борба за реформи или вечна транзиција

Press24 - 20.05.2011

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, одржа митинг пред жителите на Штип, каде ги претстави кандидатите за пратеници од третата ИЕ и ја побараа нивната доверба на 5 јуни.

СДСМ од Центар: Од Груевски и фамилијата обичните криминалци не можат да дојдат на ред

Press24 - 20.05.2011

Социјалдемократите одржаа партиски митинг пред зградата на скопската општина Центар. „Економијата пропаѓа, стопанството е во колапс, инвестиции нема, работни места сé помалку.

Тој што исполнувал, така и ќе продолжи

Курир - 20.05.2011

Манифестот за реформи и развој, коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва го презентираше во Кавадарци.

Коалицијата „За подобра Македонија“ на митинг во Штип

Македонија24 - 20.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , Коалицијата „За подобра Македонија“ на митинг во Штип, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Манифестот за реформи и развој го презентираше и во ...

Епохално: ВМРО-ДПМНЕ го пронајде центарот на Македонија

А1 - 19.05.2011

Македонскиот катастар, заедно со професорите од Градежен факултет го пронајдоа центарот на Македонија. На свечен начин го обележаа и објавија дека местото, во близина на Долно Врановци, во општина ...

Манифестот на ВМРО-ДПМНЕ е полн со лажни ветувања

А1 - 19.05.2011

Комунистичкиот манифест на ВМРО-ДПМНЕ, е полн со лажни и ветувања препишани од ваквите слични памфлети, со кој партијата на власт, со години го залажува и замајува народот.

Иста желба двапати не се исполнува?

Утрински - 19.05.2011

Пропаганден трик или илузија на премиерот Никола Груевски... ? Што се крие зад неговото старо-ново барање адресирано до гласачите, од кои повторно очекува поддршка што би му овозможила комотно ...

Злоупотреба на администрацијата, СДСМ објавува имиња

Алсат-М - 19.05.2011

Список со нови имиња кои членуваат во општинските изборни комисии, а се блиски на ВМРО-ДПМНЕ објави и денеска СДСМ. Меѓу нив има и со правосилни судски пресуди за кривично дело – тешка кражба.

СДСМ: Ќе го изградиме здравството што ВМРО-ДПМНЕ го клекнаа на колена

+инфо - 19.05.2011

„МАНИФЕСТОТ“ на ВМРО-ДПМНЕ поврзан во делот со здравството е препишан и копиран од опозициските партии, кога ние како пратеници во Собранието дававме предлози за подобро јавно здравство тие ги ...

Изменета партија

Окно - 19.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ денес е толку изменета партија што ако го прашате членството на ВМРО-Народна партија со кого сака да коалицира по изборите, 70 отсто ќе речат со СДСМ, бидејќи нашите политички ставови се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Го развивме високото образование во источниот дел

Македонија24 - 19.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , ВМРО-ДПМНЕ: Го развивме високото образование во источниот дел, "Владеачаката партија ВМРО-ДПМНЕ и калиционите парнери вчера оджаа митинзи во Кочани и Виница.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево

А1 - 18.05.2011

Работата и делата ми даваат право да побарам нов 4-годишен мандат, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на партискиот митинг во Кичево.

Коалициски изненадувања?

Р.С.Европа - 18.05.2011

Овие избори може да изненадат со буквално сите можни коалиции. За почеток, помалите десничарски партии покажуваат наклонетост за коалицирање со левицата.

Македонија - ВМРО бара 62 пратеника

Време - 18.05.2011

Ана Анастасовска Апсолутна поддршка и 62 пратеника побара завчера од граѓаните премиерот Никола Груевски на митингот во Охрид, од каде што традиционално тргна изборниот карван на ВМРО-ДПМНЕ и на ...

Јас сечам ленти, а Бранко генерации

Утрински - 18.05.2011

ОХРИД - „Во изминативе четири години направивме многу, ветивме и исполнивме, а реформите ќе ги продолжиме и во следниот мандат. Одете на сигурно и прoверено. Не дозволувајте да ве лажат.

Љупчо Георгиевски во предизборен флерт со СДСМ

Утрински - 18.05.2011

Љупчо Георгиевски, некогашен премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, денес почесен претседател на фракцијата ВМРО-Народна партија, во интервју на А1 телевизија рече дека 70 отсто од членството на неговата ...

Митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево

Телма - 18.05.2011

На градскиот плоштад во Кичево се одржа предизборен митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Ветувањата ги исполнуваме

Дневник - 18.05.2011

МИТИНГ НА ВМРО-ДПМНЕ ВО ОХРИД Ако од прогласувањето на независноста до денес сите влади работеа вака, Македонија одамна ќе беше и во ЕУ и во НАТО, порача Груевски Со повик за масовна поддршка за ...

По 20 години ќе се обезбедува фер медиумски пазар!

Капитал - 18.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ветуваат решенија за медиумите Во ситуација кога речиси немаме медиум кој јавноста “на прва“ не го поврзува со некоја политичка партија, претендентите за освојување на идната власт ...

Рај за пензионерите и за социјалците

Н.Македонија - 18.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ посебно внимание им посветуваат на мерките и политиката што се однесуваат на социјалните категории граѓани како што се невработените, корисниците на социјална помош, но и на ...

Неправилности,притисоци,насилство...?!

Алфа - 18.05.2011

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги бројат гласачките ливчиња и ќе пресудуваат за исходот на изборите, а владеачката партија не гледа ништо незаконско и спорно во тоа, обвинуваат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ на митинг во Кочани

Алсат-М - 18.05.2011

Претставувајќи ја изборната програма вечерва во Кочани, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ги наброја досегашните остварувања на власта, економскиот раст пред светската криза и ...

Какви се химните на ВМРО - ДПМНЕ и СДСМ?

+инфо - 18.05.2011

Етно елементи, традиционални дувачки инструменти и повеќекратно споменување на името Македонија се забалежува во изборните химни на ВМРО - ДПМНЕ и СДСМ а кои ќе ги пее електоратот зависно од тоа кому ...

Членови на ВМРО-ДПМНЕ го нападнаа митингот на СДСМ во Кичево

+инфо - 18.05.2011

За малку беше избегнат инцидент во Кичево кога група членови на локалниот разгранок на ВМРО ДПМНЕ провоцираа во обид да го растурат митингот на опозицијата по што се вмеша полицијата и ги раздвои ...

Во Кичево митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 18.05.2011

На градскиот плоштад во Кичево се одржа предизборен митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа што ветуваме, тоа и остваруваме

Курир - 18.05.2011

На градскиот плоштад во Кичево се одржа предизборен митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Гласајте за нас, не за другите партии

Sky - 18.05.2011

На градскиот плоштад во Кичево се одржа предизборен митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Восок

Окно - 18.05.2011

Имаше една песничка, која своевремено беше и некакво хитче, а која се викаше „1000 причини за крај“. Овој наслов, се разбира, нема никаква врска со Манифестот на ВМРО-ДПМНЕ и нивните илјада и кусур ...

Изборниот караван на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја посети општина Ѓорче Петров

Курир - 18.05.2011

Министерката Јанкулоска, денес ќе ја посети општината Ѓорче Петров и заедно со кандидатите за пратеници од Ѓорче Петров и г. Трајко Велјаноски ќе остварат средби со граѓаните на Хром и Кисела Јабука.

Груевски: Ветено, остварено

Македонија24 - 18.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , Груевски: Ветено, остварено, "Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ својот предизборен караван го продолжи синоќа со митинг во Кичево.

СДСМ со нови обвинувања за ВМРО-ДПМНЕ

Македонија24 - 18.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , СДСМ со нови обвинувања за ВМРО-ДПМНЕ, "Портпаролот на изборен штаб на СДСМ, Гордан Георгиев, обвини дека по вчерашните тврдења за упад во изборниот процес, ДПМНЕ се ...

Минтинг на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

А1 - 17.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ со традиционалниот митинг во Охрид ја почна кампањата за претстојните парламентарни избори но, овој пат без познатата еуфорија, карактеристична за митинзите на оваа партија кога ...

Беспоштедна реторика-секој секому непријател

Deutsche Welle - 17.05.2011

Политичките партии започнаа со одржување митинзи и промотивни настапи во рамките на изборната кампања за паламентарните избори-секој секому непријател, сите незадоволни, никој не презема одговорност.

Груевски: Ќе победат реформите

Форум - 17.05.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и овој предизборен циклус традиционално го започна од Охрид, од каде лидерот на партијата Никола Груевски порача дека на овие предвремени парламентарни избори граѓаните ќе ...

Бичиклиски:СДСМ да одговори од каде им се парите за кафе, наполитанки и локум

Форум - 17.05.2011

СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо. СДСМ треба да одговори дали ова се пари од олигарсите на Црвенковски, кои за себе си ...

Бичиклиски: СДСМ да одговори од каде им се парите за кафе, наполитанки и локум

Кајгана - 17.05.2011

СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо. СДСМ треба да одговори дали ова се пари од олигарсите на Црвенковски, кои за себе си ...

Партиите „ловат“ гласачи и на интернет

Алфа - 17.05.2011

Груевски ќе се среќава со граѓани кои го симпатизираат на интернет страницата за дружење Фејсбук, Шеќеринска пак ќе разговара со нејзините поддржувачи на социјалната мрежа.

Митинг на ВМРО ДПМНЕ во Македонски Брод

Алфа - 17.05.2011

Kоалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во Македонски Брод ги претстави 20-те кандидати за пратеници во првата изборна единица.

ВМРО - ДПМНЕ признава: Имало нивни луѓе што ќе бројат гласови на изборите

+инфо - 17.05.2011

Кандидати за пратеници на ВМРО - ДПМНЕ ќе бројат гласови и ќе одлучуваат за резултатите на петти јуни, обвинува СДСМ. ВМРО - ДПМНЕ не негира, туку напоменува дека Македонија е земја со 2 милиони ...

ВМРО-ДПМНЕ на митинг во Македонски Брод, па во Кичево

+инфо - 17.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ моментално митингува центарот на Поречието - Македонски Брод, кој потпаѓа во првата скопска изборна единица. Веднаш потоа, предиозборниот караван на владеачката партија се сели на ...

ВМРО-ДПМНЕ се пресели во Кичево

+инфо - 17.05.2011

Штабовите на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево се полни со партиски активисти кои постепено се упатуваат кон централниот плоштад во градот, што собира 5.000 луѓе.

Почна митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Кичево пред 2.000 луѓе

+инфо - 17.05.2011

Пред приближно 2.000 приврзаници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои можат да се забележат партиски активисти со маички и капчиња на кои е испишан слоганот ...

Груевски: Не им верувајте на другите политичари

+инфо - 17.05.2011

Дојдовме во Кичево за да ја претставиме нашата политичка понуда, бидејќи бараме поддршка за уште еден четиригодишен мандат, порача премиерот Никола Груевски, чиј говор на вечерашниот митинг на ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ започна со голем митинг во Охрид

МРТ - 17.05.2011

Дваесет години наназад ВМРО-ДПМНЕ својата кампања ја почнува од Охрид. И вечерва токму од Охрид ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ја започнуваат кампањата за својата нова победа и ...

Груевски: Ќе победат реформите

МРТ - 17.05.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и овој предизборен циклус традиционално го започна од Охрид, од каде лидерот на партијата Никола Груевски порача дека на овие предвремени парламентарни избори граѓаните ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ ја почна предизборната кампања во Охрид

Сител - 17.05.2011

Предизборниот карван Коалицијата „За подобра Македонија“ го започна со голем митинг во Охрид. Охрид – Дваесет години наназад ВМРО-ДПМНЕ својата кампања ја почнува од Охрид.

ВМРО-ДПМНЕ тргна на избори од Охрид

Кирилица - 17.05.2011

Дваесет години наназад ВМРО-ДПМНЕ својата кампања ја почнува од Охрид. И токму од Охрид ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ја започнуваат кампањата за својата нова победа и победа за ...

ВМРО-ДПМНЕ и натаму ќе продолжи да работи на подобрување на стандардот

МРТ - 17.05.2011

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во Струмица посочи дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ како и досега ќе работи на подобрување на животниот стандард на граѓаните.

ВМРО ДПМНЕ: Рекорден број посетители на митингот во Охрид

Канал5 - 17.05.2011

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ со најголем митинг до сега од Охрид ја започна битката за победа на претстоjните парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Нов данок ќе нема и ќе се укине данокот за малите фирми

Курир - 17.05.2011

Кандидат за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп во четвртата изборна единица Ане Лашкоска, на денешаната прес конференција изјави дека владеачката партија ја бара довербата на граѓаните зашто програмата ...

Лашкоска:ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми платите во јавниот сектор за 21,3% и пензиите за 24,2%

Канал 77 - 17.05.2011

Во изминатите 4,5 години ВМРО-ДПМНЕ започна реформи во сите полиња покажувајќи дека е единствена партија во земјава со храброст и доблест за воспоставување на нов ред во нештата во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ најави зголемувања на платите во јавниот сектор и на пензиите

Нетпрес - 17.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ ветува вкупно зголемување на платите на вработените во јавниот скетор за 21,3 отсто и тоа 5 отсто на 1 декември 2012, 5 отсто истиот период следната година и 10 отсто на 1 декември 2014 ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште еднаш покажа дека не' копира

Press24 - 17.05.2011

СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Бичиклиски: СДСМ продолжува да не копира

Курир - 17.05.2011

Опозициската СДСМ уште еднаш покажа дека ја копира ВМРО-ДПМНЕ, што е доказ за нивната безидејност, немање капацитет и концепт, оцени денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од каде СДСМ има пари за кафе, наполитанки и расипано месо?

еФакт - 17.05.2011

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес ја повика СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо.

Бичиклиски: СДСМ ја копира ВМРО-ДПМНЕ

Македонија24 - 17.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , Бичиклиски: СДСМ ја копира ВМРО-ДПМНЕ, "Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека покрај тоа што Социјалдемократскиот сојуз треба да одговори од каде и се потрошените милиони евра ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да, реформите ќе победат!

А1 - 16.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ својата кампања ја почнува од Охрид. Од Охрид, со известувањето за митингот на ВМРО-ДПМНЕ, сме на браникот на објективното новинарство и на демократијата.

Македонија - „Манифестот“ на Груевски е утопија

Време - 16.05.2011

Тони Ангеловски „Манифестот“ на ВМРО-ДПМНЕ е класично сеење ветер и магла, со еден збор утопија, која може да помине само кај гласачите со кратко помнење, велат стручњаците за изборната програма што ...

Предизборен амбиент во Охрид

Р.С.Европа - 16.05.2011

Вечерва во Охрид владеачката ВМРО ДПМНЕ ја започнува изборната кампања. Локалните партиски лидери веќе ги започнаа партиските „препукувања“.

Манифест на ВМРО-ДПМНЕ: нов циклус надежи

Утрински - 16.05.2011

Ако имате мало претпријатие со годишен приход до 3 милиони денари, вие сте сигурен богаташ во некое идно време затоа што нема да плаќате даноци. Тоа ви го ветува ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: „Манифестот“ ново пакување неисполнети ветувања

Утрински - 16.05.2011

Потпретседателот на СДСМ и портпарол на Изборниот штаб, Гордан Георгиев, изјави дека „Манифестот за реформи и развој“ на ВМРО-ДПМНЕ е ново пакување на стари неисполнети ветувања.

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

Телма - 16.05.2011

На првиот ден од изборната кампања, вечерва на главниот плоштад во Охрид се одржа митинг на владеачката ВМРО-ДПМНЕ. На митингот говореа челниците на партијата, кои порачаа дека ВМРО-ДПМНЕ сигурно ќе ...

Пет предизборни потези што може да влијаат врз изборниот резултат

Дневник - 16.05.2011

Во предизборието беа објавени повеќе истражувања на јавното мислење, според кои ВМРО-ДПМНЕ беше постојано во водство, иако тоа не е изразено како порано.

Достоинствено име и ниски даноци за нов мандат!

Капитал - 16.05.2011

Преродбата на ВМРО–ДПМНЕ еволуираше во Манифест Достоинствен компромис со Грција за надминување на спорот за името, што потоа ќе оди на референдум! Ова е старо–новата позиција на ВМРО–ДПМНЕ за ...

Промовирана програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

Дневник - 16.05.2011

Под мотото "Да, за Манифестот за реформи и развој" ВМРО-ДПМНЕ синоќа во Струмица ја промовираше Изборната програма за периодот 2011-2015 година .

Програми

Н.Македонија - 16.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ со 1.200 проекти / ОМ: Помалку невработени и исправка на дваесетгодишните грешки ВМРО-ДПМНЕ со 1.200 проекти Повеќе од 1.200 нови проекти содржи изборната програма на владејачката ...

Тргнува изборниот карван на коалицијата ,,ЗА ПОДОБРА МАКЕДОНИЈА,,

Алфа - 16.05.2011

Изборниот караван на ВМРО ДПМНЕ традиционално, тргнува од Охрид. Владеачката партија е единствената која ќе митингува на охридскиот плоштад.

ВМРО-ДПМНЕ го промовира Манифестот за реформи и развој

Алфа - 16.05.2011

Стратегиските приоритети во политичката сфера остануваат исти. Бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот, револуционерни промени во правосудството, подигнување на квалитетот на ...

Почна митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид по доцнење од половина час

+инфо - 16.05.2011

Во моментов почна првиот предизборен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид по доцнење од половина час и на силен дожд и ветер. На бината се претставуваат кадидатите за пратеници за изборите на 5 јуни.

Во Струмица промовирана програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 16.05.2011

Под мотото „Да, за Манифестот за реформи и развој“ ВМРО-ДПМНЕ синоќа во Струмица ја промовираше Изборната програма за периодот 2011-2015 година.

Ставрески пред струмичани го претстави Манифестот

Канал5 - 16.05.2011

Носителот на листата на ВМРО ДПМНЕ во 4-тата изборна единица, Зоран Страврески и кандидатите за пратеници во собранието на Р. Македонија в недела попладне се претставија пред струмичани.

ВМРО – ДПМНЕ: Реформите ќе победат

Канал5 - 16.05.2011

Под мотото „Реформите ќе победат” ВМРО - ДПМНЕ вечерва ја започна изборната кампања од Охрид. Од градот под Самоиловата тврдина лидерот на партијата, Никола Груевски, порача „Да“ за реформите, за ...

ВМРО ДПМНЕ почнува вечерва од Охрид

Sky - 16.05.2011

Од владејачката ВМРО – ДПМНЕ информираат дека коалицијата “За подобра Македонија“, на претстојните избори ќе настапи со слоганот “Реформите ќе победат“.

„Манифестот за реформи и развој“ промовиран во Струмица

Курир - 16.05.2011

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ вчера вечерта во Струмица ја промовираше Изборната програма за периодот 2011-2015 година, под мотото „Да, за Манифестот за реформи и развој“.

Манифестот претставен во Струмица

Press24 - 16.05.2011

Под мотото „Да, за Манифестот за реформи и развој“ ВМРО-ДПМНЕ синоќа во Струмица ја промовираше Изборната програма за периодот 2011-2015 година.

Митингот на ВМРО ДПМНЕ ќе се пренесува во живо на интернет

Sky - 16.05.2011

Митингот на ВМРО ДПМНЕ ќе се пренесува во живо на интернет. На официјалната страница www.vmro-dpmne.org.mk граѓаните ќе може да го проследат целиот митинг на ВМРО ДПМНЕ во Охрид.

Тргнува карванот на ВМРО ДПМНЕ

Sky - 16.05.2011

Изборниот караван на ВМРО ДПМНЕ традиционално, тргнува од Охрид. Владеачката партија е единствената која ќе митингува на охридскиот плоштад.

Започна митингот на ВМРО ДПМНЕ, Груевски доцнеше 50 минути

Sky - 16.05.2011

Започна централниот митинг на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, каде што пред малку дојде и премиерот Груевски. Митингот оди со мало задоцнување од педесетина минути, поради каснењето на премиерот.

Околу 7.600 присутни на митингот на ВМРО ДПМНЕ

Sky - 16.05.2011

Екстремно слаб одзив на митингот на ВМРО ДПМНЕ, речиси тројно помалку луѓе од последниот митинг во 2009 на ВМРО ДПМНЕ. Неколку илјади граѓани се насобраа на плоштадот во Охрид, каде што во моментов ...

ВМРО-ДПМНЕ и покажа на СДСМ како се прави митинг

Курир - 16.05.2011

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ со најголем митинг до сега од Охрид ја започна битката за победа на претстоните парламентарни избори.

Груевски од Охрид: Го испраќаме Бранко во политичка пензија

Press24 - 16.05.2011

На првиот ден од изборната кампања, вечерва на главниот плоштад во Охрид се одржа митинг на владеачката ВМРО-ДПМНЕ. На митингот говореа челниците на партијата, кои порачаа дека ВМРО-ДПМНЕ сигурно ќе ...

Денес првите митинзи од изборната кампања на партиите

еФакт - 16.05.2011

Битола – Денес се првите митинзи на партиите во рамките на изборната кампања. Изборниот караван на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе биде во Охрид. Митингот ќе започне во 19:00 часот.

Карваните тргнаа, избори се ближат!

Inpress - 16.05.2011

Скопје, 16. мај 2011 (ИНПРЕС) Од денеска изборните карвани на политичките партии - учесници на 6-те по ред и втори - вонредни парламентарни избори, ќе започнат да ја крстосуваат земјата.

Ставрески го промовираше „Манифестот“ во Струмица

Македонија24 - 16.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , Ставрески го промовираше „Манифестот“ во Струмица, "Носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во четвртата изобрна единица Зоран Ставрески, вчера вечерта во Струмица ја ...

„Река“ поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ преку целиот ден пристигнуваат во Охрид

Inpress - 16.05.2011

Охрид, 16. мај 2011 (ИНПРЕС) Владеачката ВМРО-ДПМНЕ, традиционално, кампањата пред секои избори ја започнува со митинг во Охрид.

ВМРО-ДПМНЕ - Бараме глас за стабилна влада

Inpress - 16.05.2011

Охрид, 16. мај 2011 (ИНПРЕС) Сигурни сме во победата, но од вас бараме глас за стабилна влада. Со ваква порака ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „За подобра Македонија“ вечерва во Охрид ја започна ...