TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Рекордни 30% позитивни од тестирани, речиси 600 пациенти се хоспитализирани

ТВ21 - 25.10.2020

Ова е најцрн извештај за последните 24 часа во Македонија од почетокот на пандемијата. Бројот на позитивни случаи од вкупно направени тестови се искачи на 30%. Болниците се полнат, капацитетите се намалуваат, Минситерството за здравство апелира, да ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

24 Вести - 25.10.2020

Директорот на Центарот за јавно здравје Александар Стојанов вчера во интервју за МИА во однос на забелешките изминатиот период дека нема доволно термини за тестирање и дека граѓаните чекаат по една недела и повеќе посочи дека според протоколот за ...

За 7 дена починале 84 лица од коронавирус во Македонија – најголем дел жители на Скопје, Прилеп, Велес…

ТВ21 - 25.10.2020

За 7 дена коронавирусот им ги одзеде животите на 84 граѓани од кои најголем дел од нив биле хоспитализирани поради позитивен текст на Ковид-19. На листата која ја направи ТВ21, на прво место е Скопје со 31, а потоа следуваат Прилеп и Велес со 6, ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Макфакс - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Есенскиот бран прерано ги наполни болниците и лабораториите

МКД - 25.10.2020

По болниците во Македонија во моментов се лекуваат 595 пациенти заразени од коронавирусот. Есенскиот бран на новозаразени ги оптерети државните болници и лабораториите. Министерот за здравство Венко Филипче убедува дека од понеделник ќе се пуштат ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Слободен Печат - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Болниците се полнат, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Независен - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

На Инфективна за 24 часа примени 17 пациенти со ковид, бројот само на оваа клиника порасна на 137

360 степени - 25.10.2020

Вкупниот број на пациенти кои се хоспитализирани поради ковид во земјава изнесува 596, од кои еден е на респиратор, а 97 на кислородна поддршка На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 17 пациенти.

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Сител - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

OhridNews - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Застршувачки рекорд-Починати се 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

ММС - 25.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, Охрид-11, ...

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

+инфо - 25.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26.954, бројката на оздравени пациенти е 18.627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7.408, се вели во ...

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Нетпрес - 25.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, ...

22 лица починати од Ковид-19 за 24 часа, меѓу кои и пациент на 35 години

Радио МОФ - 25.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 561 нови случаи на Ковид-19 од 1901 направени тестирања. Починале 22 лица, а оздравеле 197 пациенти. Од починатите 7 биле пациенти од Скопје на возраст од 55, 78, 71, ...

Дополнителен простор и во болницата во Гевгелија за ковид пациенти

Сител - 25.10.2020

Бројот на новозаразени од Ковид- 19 секојдневно расте и на југот од државата. Во моментов во гевгелискиот центар за јавно здравје се евидентирани 169 активни случаи. Ваквата состојба ја наметна потребата и гевгелиската болница да обезбеди ...

2 пациенти починаа на инфективното одделение во Битола

Тера - 25.10.2020

Во изминатите 24 часа, двајца пациенти починаа на инфективното одделени во Клиничката болница во Битола. Едниот пациент на 70, а другиот на 74 годишна возраст. Со ова бројката на починати во Битола од почетокот на панденијата се искачи на 19 ...

Болниците преполни со Ковид пациенти: Се бараат нови болнички капацитети за прием на заразени

Република - 25.10.2020

Се повеќе полнат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава поради драстичното зголемување на бројот на новозаразени со Ковид-19. Откако во последниот извештај на Министерството за здравство се ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

24Инфо - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Вечер Прес - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

iPortal - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Скопје инфо - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Опсервер - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Хорор и распад на системот, Заев и Филипче без одговорност: 14 луѓе починаа и 404 заболени

Курир - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Либертас - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

MTM - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Голем скок на бројот на хоспитализирани, есенскиот бран на коронавирусот коси во Македонија

Локално - 25.10.2020

Влошената состојба со Ковид 19 полека ги троши капацитетите на здравството. Има голем двонеделен скок на бројот на хоспитализирани. Тројца здравствени работници од Клиниката за гинекологија имаат Ковид 19 и во моментот се на домашно лекување.

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Точка - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

КОВИД-19: Се пополнат болниците во сите градови, Филипче најави повеќе тестирањa

Денешен - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Centar - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Црн рекорд во Македонија: Починаа 22 лица од коронавирус, 561 новозаразен во последните 24 часа

Centar - 25.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, Охрид-11, ...

Убава вест: Оздравени 197 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 25.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-91, Куманово-7, Штип-8, Прилеп-18, Тетово-13, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-3, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-16, Радовиш-2, ...

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Опсервер - 25.10.2020

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот ...

Хоспитализирани се 6 деца и 8 позитивни мајки во болницата во Козле

Локално - 25.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 17 пациенти. На оваа клиника има вкупно 137 хоспитализирани пациенти. На кислородна поддршка се 97 пациенти и нема пациенти на механичка вентилација.

Еден починат и 29 нови случаи на ковид-19 во Куманово

Kumanovo News - 25.10.2020

Во последните 24 часа направени се 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје 271, Прилеп 33, Куманово 29, Тетово 26, Велес 20, Штип 19, Крива Паланка 3, Свети Николе 5, Пробиштип 4, Кратово 3 и др.

Детален преглед за состојбата со заболени од Ковид-19 по македонските болници

еМагазин - 25.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 17 пациенти, информира Министерството за здравство. Вкупно се хоспитализирани 137 пациенти. На кислородна поддршка се 97 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Локално - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од ковид-19

Н.Македонија - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Н.Македонија - 25.10.2020

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: ...

Филипче најави зголемување на термините за тестирање, болничките капацитети се потполнуваат

Frontline - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Денес во Битола двајца починати, 17 позитивни на ковид-19, излекувани 4 пациенти

Битола Њуз - 25.10.2020

Денес според информации на министерството за здравство, објавени на нивната официјална фејс бук страница починати се во Битола двајца пациенти на 70 и 74 години, 17 позитивни на ковид-19, а има и 4 оздравени.

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

Денар - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Вечер - 25.10.2020

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

MakPress - 25.10.2020

Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа е забележано зголемување на бројот на ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање

Сител - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање

Слободен Печат - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

ММС - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Макфакс - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Од следната недела најавени нови термини за тестирање - вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Press24 - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање

OhridNews - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Во Кичево пациентите со коронавирус се примаат во шатори

Нетпрес - 24.10.2020

Зголемениот број на заразени и починати лица е показател дека коронавирусот продолжува да го зема својот данок, но и дека власта неуспешно се справува со здравствената криза. Имено, сведоштвата од граѓаните говорат дека власта нема слух ниту за овој ...

Во болница се лекуваат 595 пациенти од Ковид-19

Независен - 24.10.2020

Со денешните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болница се лекуваат 595 пациенти. Од нив на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 134 пациенти.

Вкупно хоспитализирани 595 лица заразени со коронавирус во болниците во Македонија - двајца пациенти се на респиратор

Press24 - 24.10.2020

Министерството за здравство информираше дека денеска биле регистрирани 404 новозаразени лица со коронавирус во Македонија, 182 пациенти оздравеле, а 14 починале. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти.

Ќе се надмине ли проблемот со термини за тестирање? Филипче вели „да“

Независен - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Ковид-19 ги наполни болниците, се празнат одделенија за да се најде слободен кревет

Сител - 24.10.2020

Министерството за здравство интензивно работи на проширување на капацитетите за прием на пациенти инфицирани од Ковид 19. Освен модуларното одделение во Скопје кое веќе се полни министерот најави дека се прават подготовките за болницата во Козле и ...

Ако болниците се преполнат, опција е пациенти со ковид-19 да се носат во други земји

360 степени - 24.10.2020

Во моментов речиси 600 пациенти заболени или сомнителни на ковид-19 се сместени во инфективните одделенија низ земјава. Доколку болниците се преполнат, опција е пациенти да се испраќаат во други земји Инфективните одделенија се преполнуваат, а ...

Кичево без Ковид центар, пациентите се примаат во шатори

Република - 24.10.2020

Кичево е еден од поголемите градови кои нема ковид центар за лекување на пациенти, туку се примаат пациентите за лекување од корона кризата во шатори. Како што вели директорот на здравствениот дом Џабир Бајрам, болницата нема ниту инфективно ...

Ако болниците се преполнат, можно е пациенти со ковид-19 да се носат во други земји

Република - 24.10.2020

Инфективните одделенија се преполнуваат, а пациенти со ковид-19 се сместуваат и на интерните одделенија во дел од болниците низ земјава, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Тој вели доколку има потреба ќе бидат ангажирани и ...

Близу 7.000 активни случаи на коронавирус: Вчера нови 518 заболени, вкупно 883 починати лица

Курир - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Починатиот 36-годишен пациент имал дијабетес и масивна пневмонија, водел тешка битка со Ковид, пишуваат медиумите

Centar - 24.10.2020

Починатиот 36-годишен пациент е примен на Инфективната клиника во Скопје на 19 октомври, а бил поставен на неинвазивна вентилација ден подоцна, информира за Фактор Милена Стевановиќ директор на Клиниката за инфективни болести.

Ковид-19 ги наполни болниците, се празнат одделенија за да се најде слободен кревет

4NEWS - 24.10.2020

Министерството за здравство интензивно работи на проширување на капацитетите за прием на пациенти инфицирани од Ковид 19. Освен модуларното одделение во Скопје кое веќе се полни министерот најави дека се прават подготовките за болницата во Козле и ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Опсервер - 24.10.2020

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 ...

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Опсервер - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Близу 7.000 активни случаи на коронавирус: Вчера нови 518 заболени, вкупно 883 починати лица

Скопје инфо - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

iPortal - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

MTM - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Од следната недела најавени нови термини за тестирање

4NEWS - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Пет деца и шест мајки хоспитализирани во болницата во Козле

Скопје инфо - 24.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство се регистрирани 518 новозаразени луѓе со Ковид-19, со што во моментов бројот на активни случаи со корона вирус во земјата изнесува 6.861 лице.

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Бриф - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Centar - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Точка - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Кумановски м. - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

ЕСЕНСКИ БРАН НА КОВИД-19 : Во еден ден во Европа 200.000, во Македонија 518 заразени

Денешен - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Либертас - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Двајца починати и 15 новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 19.09.2021

Во последните 24 часа регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19, а направени се 4.015 тестирања. По градови од:Скопје – 183, Охрид – 24, Штип – 20, Струмица – 19, Куманово – 15, Прилеп – 14, Тетово и Велес – по 13, Битола и Кавадарци – по 11, ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Вечер Прес - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Есенскиот бран на Kовид 19, коси: Се намалува медицинскиот кадар, болниците се полнат

Локално - 24.10.2020

Есенскиот бран на новозаразени ги оптерети државните болници и лаборатоМинистерот за здравство убедува дека од понеделник ќе се пуштат повеќе термини за тестирање. -Ќе обезбедиме дополнителен број на термини преку системот Мој термин, тоа е нешто ...

Филипче: Ако се наполнат болниците, се подготвуваме за испраќање на пациенти во странство

Вечер Прес - 24.10.2020

Министерството за здравство се подготвува да испраќа пациенти со коронавирус на лекување во странство, но министерот Венко Филипче се надева дека до тоа нема да дојде. Како што истакна Филипче при наплив на пациенти во болниците насекаде во Европа ...

Убава вест: Оздравени 182 пациенти кои боледуваа од Ковид-19

еМагазин - 24.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-107, Куманово-4, Штип-9, Прилеп-10, Тетово-11, Струга-4, Битола-3, Охрид-1, Гостивар-1, Гевгелија-5, Струмица-4, Радовиш-6, Кочани-6, ...

Во Кичево пациентите со коронавирус се примаат во шатори, власта без слух

Курир - 24.10.2020

Зголемениот број на заразени и починати лица е показател дека коронавирусот продолжува да го зема својот данок, но и дека власта неуспешно се справува со здравствената криза. Имено, сведоштвата од граѓаните говорат дека власта нема слух ниту за овој ...

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Локално - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Пет деца и шест мајки хоспитализирани во болницата во Козле

Република - 24.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство се регистрирани 518 новозаразени луѓе со Ковид-19, со што во моментов бројот на активни случаи со корона вирус во земјата изнесува 6.861 лице.

Активни 6.861 случаи на заразени со ковид-19 во Македонија

Н.Македонија - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со ковид-19 во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Пет деца и шест мајки хоспитализирани во болницата во Козле

Вечер - 24.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство се регистрирани 518 новозаразени луѓе со Ковид-19, со што во моментов бројот на активни случаи со корона вирус во земјата изнесува 6.861 лице.

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

Frontline - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Филипче: Опција е пациенти со ковид-19 да се носат во странство, ако болниците се преполнат

Frontline - 24.10.2020

Инфективните одделенија во болниците се преполнуваат, а пациенти со ковид-19 се сместуваат и на интерните одделенија во дел од болниците низ земјава, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Вечер - 24.10.2020

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) и Тетово (367).

Од следната недела најавени нови термини за тестирање од Ковид-19

MakPress - 24.10.2020

Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани 200.000 заразени ...

Се проширува Ковид-19 одделението во Кавадарци

Фокус - 23.10.2020

Ковид-19 одделението, кое започна да функционира во кавадаречката болница минатиот петок, со капацитет од 14 кревети, од утре добива уште девет кревети. Во него се сместени пациенти позитивни на корона вирус од Кавадарци и Неготино, а според ...

Болниците се полнат, совеста на дел од граѓаните на ниско ниво

Канал5 - 23.10.2020

Здравствениот систем застана пред најголемиот предизвик, најголем дел од досегашните болнички капацитети, предвидени за третман на ковид пациенти се речиси пополнети. Модуларната болница до Инфективната клиника згрижи нови 30-ина пациенти.

Познат хирург од Штип е деветата жртва на ковид-19 од страна на медицинските работници

24 Вести - 23.10.2020

Познат хирург Ѓорѓи Денков од Штип е деветата жртва на ковид-19 од медицинската фела, директорот на болницата Ален Ѓоргиев за ТВ 24 ја потврди оваа вест, но истакна дека докторот се лечел во друга болница, а не кај нив.

Дебар повторно со зголемен број заболени од Ковид-19

Алсат-М - 23.10.2020

Дебар, градот во кој во март се појави првиот случај на заболен од ковид 19 во Македонија, не може сам да се справи со нов, посилен бран на заразени. Во моментов има 53 активни случаи, но лекарите велат дека нема доволно кревети за пациенти во ...

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера ...

А1 On - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против ковид-19, вчера ...

Слободен Печат - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години .

Досега од 229.246 тестирања 25.473 позитивни на ковид-19

МКД - 23.10.2020

И вчерашните бројки за новодијагностицирани на болеста предизвикана од вирусот ковид-19 покажуваат дека болеста се шири брзо и дека е распространета низ целата земја. Вчера се регистрирани 640 позитивни на тестирањето, а завчера 641 случај.

Вчера нови 640 случаи, Земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борбата со Ковид-19

Press24 - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Речиси 600 пациенти на инфективните одделенија, двајца се на респиратор

360 степени - 23.10.2020

Министерот Филипче изјави дека се мобилизира здравствениот кадар и се прави план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија Расте бројот на пациенти кои се хоспитализирани поради ковид-19.

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Нетпрес - 23.10.2020

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите кои се лечат во домашни услови низ каква се голгота поминуваат.

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера ...

ММС - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години .

СЛовенија во 1.656 нови случаи со Ковид-19, затвора уште еден регион

Независен - 23.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа од корона вирусот заболеа уште 1.656 лица, покажаа најновите податоци на здравствените власти. Починаа тројца пациенти, со што бројот на жртви порасна на 214, пренесе порталот 24УР.

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера ...

24Инфо - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години .

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Поглед - 23.10.2020

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите кои се лечат во домашни услови низ каква се голгота поминуваат.

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Фактор - 23.10.2020

Нови хоспитализации на инфективните одделенија во земјава. Министерството за здравство информира дека н а Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 18 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 128 пациенти.

Македонија со 640 новозаболени и 12 починати пациенти, Скопје надмина 3.000 активни случаи на коронавирус

Курир - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера ...

Опсервер - 23.10.2020

– Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Нови 640 случаи на Ковид-19, 2,634 тестирања се последните резултати во државата

Поглед - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Д-р. Алуловска: Ниту една терапија не е прекината или одложена, грижата за најмалите пациенти е на највисоко ниво

Фактор - 23.10.2020

Најголем дел од здравствените установи, од самиот почеток на епидемијата со корона вирусот во Македонија, успешно ги надминаа сите предизвици, со цел да се дадат сите здравствени услуги на пациентите, а истовремено безбедноста од ковид да биде на ...

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Курир - 23.10.2020

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите кои се лечат во домашни услови низ каква се голгота поминуваат.

Термини за тестирање нема – пациенти завршуваат и фатално додека чекаат Ковид тест

Алфа - 23.10.2020

Корона хаос во Македонија. Бројот на заразени и починати рапидно расте, вирусот неконтролирано се шири, а граѓаните мака мачат да стигнат до термин за тестирање по контакт со позитивно лице.

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за ...

Фактор - 23.10.2020

Починатиот 36-годишен пациент е примен на Инфективната клиника во Скопје на 19 октомври, а бил поставен на неинвазивна вентилација ден подоцна, информира за Фактор Милена Стевановиќ директор на Клиниката за инфективни болести.

Нови 518 случаи на ковид-19, оздравени 200 и починати девет лица

Мета - 23.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, ...

Расте бројот на заболени: Вчера регистрирани  640 лица, меѓу кои и три медицински сестри од ГАК

Локално - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот, 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Во Куманово нови 13 случаи на ковид-19

Kumanovo News - 23.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19. По градови во:Скопје 261, Тетово 30, Струмица 23, Прилеп и Битола 21, Штип 19, Куманово 13, Крива Паланка 4, Свети Николе 8 и др.

Убава вест: Оздравени 200 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 23.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-112, Куманово-2, Штип-7, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-1, Велес-2, Битола-9, Охрид-3, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-10, Радовиш-5, ...

Добра вест: 200 оздравени пациенти од ковид 19 за едноденоноќие

Centar - 23.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје-112, Куманово-2, Штип-7, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-1, Велес-2, Битола-9, Охрид-3, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-10, Радовиш-5, Кочани-8, Берово-3, Валандово-4, ...

Активни 6.552 случаи на ковид-19 во земјава, за 10 дена 77 починати од компликации со вирусот

Frontline - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот, 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Бројот на активни случаи во државата изнесува 6.861, речиси половина од нив се во Скопје

Frontline - 23.10.2020

Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25.991. Во последните 24 часа се направени 2.367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19.

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера ...

MakPress - 23.10.2020

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12 пациенти се на возраст од 63 до 89 години.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

24 Вести - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Директорот на болницата „8 септември“ Костов вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти

Канал5 - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани изјави утринава директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов. Вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се носат и потешките ...

Костов во Студио 10: Двојно е зголемен бројот на пациенти

24 Вести - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на Студио 10 вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се ...

Кичево нема ковид центар, пациенти се примаат во шатор

Алсат-М - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Холандските болници поради недостиг на капацитет,ќе ги префрлуваат пациентите во Германија

Канал5 - 22.10.2020

Холандскиот болнички систем се соочува со зголемени предизвици поради приемот на нови пациенти со ковид-19 заради рекордното дневно зголемување на заразените, а некои пациенти се очекува да бидат испратени во Германија во рок од два дена, соопшти ...

Директорот на ГОБ „8 Септември“: Двојно е зголемен бројот на заразени пациенти од Ковид-19

Фокус - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на Студио 10, на ТВ24, вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во ...

Заболените со лесни симптоми на ковид-19 да седат дома, оставете им место во болница на тие кои навистина им треба, ...

Сакам да кажам - 22.10.2020

Директорката на Инфективната клиника д-р Милена Стевановиќ апелира до заболените лица со ковид-19 целосно да ги следат препораките на стручните лица, матичните лекари, a они кои имаат лесни симптоми да останат дома, изолирани со симптоматска и ...

640 новозаболени и 12 починати од Ковид-19

Телма - 22.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, ...

И денеска 12 починати од Ковид-19

Фокус - 22.10.2020

Во изминатото деноноќие починаа 12 пациенти позитивни на Ковид-19, исто колку што беа регистрирани и во вчерашниот ковид билтен. Починати се двајца пациенти од Велес на возраст од 79 и 89 години, седум пациенти од Скопје на возраст од 63, 78, 70, ...

532 лица во болница се лекуваат од коронавирус, 4 на респиратор – во „Козле“ 7 деца и 5 мајки

ТВ21 - 22.10.2020

Четири лица од вкупно 532 хоспитализирани низ болниците во Македонија се наоѓаат на респиратор. Пациентите се наоѓаат во Градската општа болница „8-ми септември“, каде пак вкупно хоспитализирани се 47.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

OhridNews - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болниците се полнат, хоспитализирани се околу 500 пациенти од коронавирусот

Слободен Печат - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

ММС - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Нови 640 заразени и 12 починати од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 22.10.2020

Министерството за здравство (МЗ) попладнево информираше дека во последните 24 часа се потврдени 640 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 272 случаи во Скопје, 43 во Куманово, по 41 случај во Прилеп, Тетово и Кавадарци, по 24 во Охрид и ...

Вкупно хоспитализирани околу 500 пациенти со КОВИД-19, ќе изддржат ли болниците

Независен - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Оздравен пациент: Иако го победив, корона вирусот остави траги

Р.С.Европа - 22.10.2020

За оние кои успеале да го победат корона вирусот и да се најдат во категоријата оздравени пациенти, здравствените проблеми не престануваат. Повеќето пациенти кои веќе неколку месеци се излекувани од ковид 19, се уште чувствуваат замор, малаксаност, ...

Болничките капацитети забрзано се полнат- хоспитализирани околу 500 пациенти

Press24 - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Новозаразени 640 и 12 починати од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Нетпрес - 22.10.2020

Потоа пет случаи на Ковид-19 се регистрирани во Дебар, по четири во Струга, Виница и Ресен, по три во Пробиштип, Валандово и Делчево и по два во Крива Паланка и Берово. Од МЗ соопштија дека од Ковид-19 во изминатите 24 часа починале 12 лица, ...

Не е сјајно: Болниците ни се кнап, а повеќето внатре се на кислородна маска

Слободен Печат - 22.10.2020

Инфективната клиника се пополни со пациенти заразени од коронавирус, па почнаа да се примаат пациенти и во монтажната болница, каде има уште педесетина слободни кревети. Со интензитетот на хоспитализации, уште неколку денови не делат од моментот ...

Во Кичево пациенти се примаат во шатор, нема ковид центар

Нетпрес - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Холандските болници полни, се испраќаат пациенти во Германија

Слободен Печат - 22.10.2020

Некои холандски болници ќе мора да испраќаат пациенти во Германија поради недостаток на капацитет во болниците. Холандскиот болнички систем се соочува со зголемени предизвици поради приемот на нови пациенти со ковид-19 поради рекордното зголемување ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

+инфо - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

А1 On - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките кревети се полнат, бројот на новозаразени расте, хоспитализирани се околу 500 пациенти

МКД - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Сител - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети се исполнуваат, пациенти со ковид-19 има и во модуларната болница

360 степени - 22.10.2020

Во болничките капацитети се сместени вкупно 478 пациенти со потврден ковид-19, а уште три лица кои се хоспитализирани во болницата во Козле се водат како суспектни на вирусот. На Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, ...

Хоспитализирани околу 500 пациенти со Ковид-19

Нетпрес - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Костов: Имаме 50 кревети кои постојано се полни- Двојно е зголемен бројот на заразени пациенти од Ковид-19

Press24 - 22.10.2020

Коронавирусот ги наполни капацитетите во речиси секоја болница во земјава, а се поголем е бројот на хоспитализирано. Во утринската анализа на Студио 10 на ТВ24 Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов вели дека двојно е ...

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Макфакс - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Кајгана - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од COVID-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Вечер Прес - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Кумановски м. - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Centar - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Точка - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Костов: Бројот на пациенти е двојно зголемен

Вечер Прес - 22.10.2020

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на 24 Вести вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

24Инфо - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Либертас - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти . Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Кичево нема ковид центар, пациенти се примаат во шатор

Курир - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Клиниките забрзано се полнат: Двајца пациенти се на респиратор во градска, 90 на кислородна поддршка само на Инфективна

Centar - 22.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 18 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 128 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

4NEWS - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Опсервер - 22.10.2020

– Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Детален преглед: Болниците стануваат преполни со заболени од Ковид-19

еМагазин - 22.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти, информира Министерството за здравство. Вкупно се хоспитализирани 115 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Нови 640 случаи на Ковид-19, оздравени 143 и 12 починати

Опсервер - 22.10.2020

– Во последните 24 часа направени се 2 634 тестирања и регистрирани се 640 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 143 пациенти и починати се 12 лица, информираат од Министерството за здравство. Починатите се на возраст од 63 до 89 години.

Доктор споделува приказ на случај на КОВИД позитивен пациент – кој воопшто не верува(ше) во вирусот

Поглед - 22.10.2020

Приказ на случај на КОВИД позитивен пациент – кој воопшто не верува(ше) во вирусот:(еден од многуте) ПРВ ПРЕГЛЕД: Пациентот влегува од врата (матична ординација) и се обраќа со зборовите: Докторе нешто сум настинал правев зимница цела ноќ промаја ме ...

Регистрирани нови 640 случаи со ковид-19, починаа 12 лица, а оздравени се 143 пациенти

Мета - 22.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, Кавадарци-41, Гостивар-12, ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

iPortal - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Болничките капацитети забрзано се полнат

Скопје инфо - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

ЕСЕНСКИОТ БРАН НА КОВИД ГИ НАПОЛНИ БОЛНИЦИТЕ: Нема град во Македонија без заразен

Денешен - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Опсервер - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Рекордни 43 новозаболени од коронавирус во Куманово, 640 во државата

Kumanovo News - 22.10.2020

Десет отсто од новозаболените од коронавирус во државата се од Куманово, Липково и Старо Нагоричане. Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19.

Кичево нема ковид центар, поради немање услови пациентите се примаат во шатор

Порта - 22.10.2020

Во последно време бројот на инфицирани со вирусот Ковид во Кичево е во пораст. Оваа ситуација е резултат и на наш пропуст, бидејќи не успеавме навреме да се организираме и да отвориме ковид центар во склоп на центарот и да можеме пациентите со лесна ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, забележан најголемиот дневен број на заразени

Локално - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Некои холандски болници ќе мора да испраќаат пациенти во Германија поради недостаток на капацитет

Локално - 22.10.2020

Холандскиот болнички систем се соочува со зголемени предизвици поради приемот на нови пациенти со ковид-19 поради рекордно дневно зголемување на заразените, а некои пациенти се очекува да бидат испратени во Германија во рок од два дена.

Убава вест: Оздравени 143 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 22.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-71, Куманово-5 Дебар-1, Штип-7, Тетово-10, Струга-4, Велес-2, Битола-3, Охрид-3, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-2, Струмица-9, ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Бриф - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Н.Македонија - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Само шатор за болните од корона во Кичево

Expres - 22.10.2020

Во болницата во Кичево нема соодветен простор па изминатите неколку месеци за прием на пациенти сомнителни на Ковид 19, се користи шатор, јавува Алсат. „Фактички пациентите кои имаат симптоми на ковид 19,ние со договор или со протоколот задолжени ...

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

Frontline - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Вечер - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Над 6.000 активни случаи со коронавирус, болниците се веќе полни

Денар - 22.10.2020

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само вчера регистрирани беа 641 заразени, а починаа 12 лица. Вкупно хоспитализирани се околу 500 пациенти.

Болниците полни, бројот на позитивни од ден во ден се поголем – ќе има ли полициски час?

Скопје1 - 22.10.2020

Инфективната болница е преполна, модуларната ги отвори вратите за пациентите, а во болниците во внатрешноста е критично. Состојбата, според лекарите, е алармантна. Се поизвесен е полицискиот час.

Наместо Ковид центар, КИЧЕВО ИМА МАЛ ШАТОР ЗА ПАЦИЕНТИТЕ

Вечер - 22.10.2020

Кичево е единствениот од поголемите градови во Македонија, каде нема ковид центар, за лекување на пациентите инфицирани од Ковид 19, предупредуваат лекарите. Дополнително во болницата, нема епидемиолошка служба, па повремено доаѓаат епидемиолози од ...

Болниците полни како никогаш досега, хоспитализирани вкупно 538 пациенти позитивни или сомнителни на Ковид-19

365 - 22.10.2020

Она што состојбата во болниците во изминатиот период го сугерираше – дека вкупниот број на пациенти во болниците за првпат од почетокот на пандемијата ќе ја надмине границата од 500, денеска и се случи.

Денес во Битола 10 нови позитивни лица на ковид-19, оздравени 3, активни случаи 159

Битола Њуз - 22.10.2020

Денес во Битола се регистрирани 10 нови позитивни лица на ковид-19, а лицата се на возраст од 22 до 84 години. Од нив две лица се од познат кластер, а останатите осум лица не даваат податок за контакт со регистрирано позитивно лице.

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

MakPress - 22.10.2020

Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка.

Дури 12 починати за едно деноноќие, најмладиот на возраст од 43 години

Фокус - 21.10.2020

Во последното деноноќие починале дури 12 пациенти заразени со корона, а најмладиот е на возраст од 43 години, соопштуваат од Министерстовото за здрасвтво. Според дневниот извештај, тројца од починатите пациенти се од Скопје на возраст од 52, 73 и 85 ...

Модуларната болница во Скопје почна да се полни со пациенти

24 Вести - 21.10.2020

Амбулантни возила со пациенти со КОВИД постојано пристигнуваат пред инфективната клиника во Скопје. Нема веќе слободни болнички кревети. Пациентите на кои им треба хоситализација с е примаат во монтажната болница.

Болниците се полнат, црн рекорд на заразени и починати

Deutsche Welle - 21.10.2020

Инфективната болница е преполна, модуларната ги отвори вратите за пациентите, а во болниците во внатрешноста е критично. Состојбата, според лекарите, е алармантна. Полицискиот час се поизвесен.

Откако Инфективна се преполни, во монтажната болница се лекуваат 15 заразени со Ковид-19

Фокус - 21.10.2020

Вкупно 15 пациент заразени со ковид-19 во моментот се лекуваат во модуларната болница, откако капацитетите на Инфективната клиника се пополнија. Во оваа монтажна болница можат да се згрижат вкупно 71 пациент.

Помогнете ни, за да можеме и ние да ви помогнеме, вели директорот на кавадаречката болница, каде за 6 дена се ...

Фокус - 21.10.2020

Сместувачките капацитети за корона вирус позитивни пациенти во болницата во Велес се полнат, затоа од петокот започна со работа Ковид-19 одделението во нашата болница. Од тогаш, во овие шест дена се примени девет пациенти, кои се со лесна и средно ...

Инфективните одделенија ширум државата веќе полни со пациенти

Канал5 - 21.10.2020

Почна да се полни и последниот капацитет за лекување на пациенти од Ковид. 15 заразени веќе се сместени во модуларната болница откако се пополнија капацитетите на скопската Инфективна клиника.

Нов рекорд во бројот на новозаболени -641 и 12 починати, 23,8% од тестираните се позитивни

Телма - 21.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, Охрид-10, ...

Хоспитализирани 481 пациент поради коронавирус во болниците во земјава - од нив 5 се на респиратор

Press24 - 21.10.2020

Министерството за здравство информираше дека денеска се регистрирани 641 нови случаи на коронавирус во Македонија, што е нов рекорд, откако пред 6 дена рекордот беше 535 новозаболени. Од нив 481 лице се лекуваат во болниците во земјава.

Ковид-19: Само во болниците во Скопје се хоспитализирани 165 пациенти, а бројката на заразени во Аеродром се приближува ...

360 степени - 21.10.2020

Вкупната бројка на пациенти кои се во болница е 471 на ниво на државата, додека главниот град е блиску до 3 илјади активни слуачи Вкупно 165 лица кои се заразени или суспектни се хоспитализирани моментно во трите установи од јавното здравство во ...

Болниците се полнат, од синоќа пациенти и во модуларната болница

Сител - 21.10.2020

Три болнички возила со пациенти во рок од 15 минути се паркираа пред влезот на модуларната болница. Две скопски, едно од Кавадарци. Во монтажните бараки до Инфективна од синоќа до сега веќе хоспитализирале 20тина болни кои поради комликации од ...

МЗ: 12 починати, 641 новозаразен и 233 оздравени од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 21.10.2020

Министерството за здравство (МЗ) попладнево информираше дека во последните 24 часа, од Ковид-19 починале 12 лица, односно тројца пациенти од Скопје на 52, 73 и 85 години, еден од Куманово на 59 години, двајца пациенти од Прилеп на 78 и 75 години, ...

641 новозаразени, 12 починати и 233 оздравени

+инфо - 21.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24.836, бројката на оздравени пациенти е 17.905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.069, се вели во ...

МЛАДИТЕ НА УДАР: Поголемиот број хоспитализирани пациенти со КОВИД-19 имаат невролошки симптоми

Pedijatar.mk - 21.10.2020

Податоците покажеле и дека пациентите со невролошки симптоми подолго остануваат во болница. Н ова студија дошла до заклучок дека поголемиот број на хоспитализирани пациенти со КОВИД-19 имаат невролошки симптоми.

Регистрирани 641 новозаболени, 12 лица починаа

ММС - 21.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, Тетово-25, Струга-5, Велес-10, Битола-14, Охрид-10, ...

Модуларната болница во Скопје почна да се полни со пациенти

Либертас - 21.10.2020

Амбулантни возила со пациенти со КОВИД постојано пристигнуваат пред инфективната клиника во Скопје. Нема веќе слободни болнички кревети. Пациентите на кои им треба хоситализација с е примаат во монтажната болница.

Помогнете ни, за да можеме и ние да ви помогнеме, вели директорот на кавадаречката болница, каде за 6 дена се ...

Бриф - 21.10.2020

Сместувачките капацитети за корона вирус позитивни пациенти во болницата во Велес се полнат, затоа од петокот започна со работа Ковид-19 одделението во нашата болница. Од тогаш, во овие шест дена се примени девет пациенти, кои се со лесна и средно ...

ВО ТРИЈАЖНИОТ ЦЕНТАР ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ И ПО 40 ПРЕГЛЕДИ ДНЕВНО: Сите се позитивни на ковид, директорот Костов за ...

Женски магазин - 21.10.2020

Амбулантата во Ковид-тријажниот центар во ГОБ „8 Септември“ која работ 24 часа дневно се прават и по 40 прегледи. Директорот на болницата, д-р. Христијан Костов за фактор изјави дека во последниов период сите кои се таму прегледани се позитивни на ...

Ковид станува долготраен кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

Centar - 21.10.2020

Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е честа оваа форма на ковид-19 и кои луѓе имаат најголем ризик да го развијат.

Детален преглед на состојбата со заболени од Ковид-19 по македонските болници

еМагазин - 14.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 563 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информира Министерството за здравство. „Во регионалните центри во Битола и Штип се хоспитализирани дополнителни 131 ...

Ковид-19 станува долго кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

Република - 21.10.2020

Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е честа оваа форма на ковид-19 и кои луѓе имаат најголем ризик да го развијат.

Ако забрзано се исполнуваат резервните болнички капацитети, дефинитивно полициски час: Има 464 хоспитализирани пациенти

Фактор - 21.10.2020

Нема место веќе во болниците, во модуларната на Инфективна почнаа да се примаат првите пациенти, предупредуваат здравствените власти. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 99 пациенти.

Болниците низ Македонија преполни со ковид пациенти, почнаа да се полнат и модуларните болници

Алфа - 21.10.2020

Ковид хаос во Македонија. Нема слободни болнички кревети ни за лек. На ред се резервните капацитети кои забрзано се полнат.Инфективната клиника веќе нема слободно место, спасот сега се бара во модуларната болница која ги прими првите 15 пацинети.

Ковид станува долготраен кај секој 20-ти пациент, овие групи се најзагрозени

Локално - 21.10.2020

Истражување од King’s College London за долготраен ковид ја смета болеста предизвикана од новиот коронавирус која трае осум недели или подолго и наведува колку е честа оваа форма на ковид-19 и кои луѓе имаат најголем ризик да го развијат.

Се зголемува бројот на заболени од ковид-19 во Куманово, регистрирани нови 26 случаи

Kumanovo News - 21.10.2020

Во последните 24 часа направени се 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје 325, Прилеп 38, Куманово 26, Штип, Кавадарци и Тетово 25, Струмица 24, Гевгелија 20, Крива Паланка 9, Свети Николе 3 и др.

Институтот за белодробни заболувања не станува КОВИД – центар, а лекарите добиле прекоманда на Инфективна

Курир - 21.10.2020

Бројката на новозаболени во Македонија од ден на ден расте, а болничките капацитети се пополнуваат. Додека доцни набавката на монтажните болници кои министерот за здравство, Венко Филипче ги ветуваше дека државата ќе ги има пред есенскиот бран на ...

Рекордни 641 новозаболени од ковид-19, бројот на активни случаи се искачи на над 6.000

Мета - 21.10.2020

Нови негативни рекорди за ширење на корона вирусот во земјава регистрира Министерството за здравство во денешниот биланс. Во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19, од кои дури 325 новозаболени ...

Д-р Бошкоски: Во Италија неколку големи хотели станаа болници за ковид пацеинти

24Инфо - 21.10.2020

Доктор Иво Бошкоски лекар од Македонија пролетва заедно со неговиот тим беше топ тема во сите италијански медиуми. Имено, за време на екот на епидемијата на ковид 19 во средината на март има ле многу комплициран случај на пациент со две ...

ВО ТРИЈАЖНИОТ ЦЕНТАР ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ И ПО 40 ПРЕГЛЕДИ ДНЕВНО: Сите се позитивни на ковид, директорот Костов за ...

Фактор - 21.10.2020

Амбулантата во Ковид-тријажниот центар во ГОБ „8 Септември“ која работ 24 часа дневно се прават и по 40 прегледи. Директорот на болницата, д-р. Христијан Костов за фактор изјави дека во последниов период сите кои се таму прегледани се позитивни на ...

Убава вест: Оздравени 233 пациенти кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 21.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 од: Скопје-89, Куманово-6, Дебар-2, Штип-11, Прилеп-13, Тетово-15, Струга-3, Велес-3, Битола-14, Кавадарци-4, Гостивар-1, Гевгелија-2, Струмица-18, ...

Над 50 пациенти се лекуваат на инфективното одделение во Битола

Тера - 21.10.2020

Денеска на инфективното одделение во клиничката болница во Битола бројот на хоспитализирани пациенти се искачи на 52. Вчера таму беа хоспитализирани 43 пациенти. Возраста на пациентите кои се на болничко лекување е помеѓу 26 и 83 години.

Капацитетите се преполнуваат, Институтот за белодробни заболувања не станува КОВИД – центар

Вечер - 21.10.2020

Бројката на новозаболени во Македонија од ден на ден расте, а болничките капацитети се пополнуваат. Додека доцни набавката на монтажните болници кои министерот за здравство, Венко Филипче ги ветуваше дека државата ќе ги има пред есенскиот бран на ...

Над 480 хоспитализирани со ковид-19 во земјава, 80 се на кислородна поддршка, 5 на респиратор

Frontline - 21.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

Короната урива рекорди: Дури 12 починати, 641 новозаразени

Expres - 21.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 од кои 325 во Скопје. Починале 12 лица: Тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85), еден од Куманово (59), ...

Во Битола 14 новозаболени, 14 оздравени од ковид-19, вкупно 641 нови случаи

Битола Њуз - 21.10.2020

Денес, среда, во Битола според Министерството за здравство објавено на фејс бук страната, во последните 24 часа има 14 нови случаи на корона вирус, а денес имаме и 14 оздравени пациенти. Во Битола до сега има 490 лица позитивни на ковод-19, а ...

На инфективна вкупно хоспитализирани 108 пациенти од кои 20 нови, во ГОБ „8 Септември“ пет пациенти се лекуваат на ...

MakPress - 21.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 108 пациенти. На кислородна поддршка се 80 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Речиси 100 пациенти хоспитализирани на инфективната клиника, во Македонија вкупно 464 граѓани се лекуваат во болнички ...

MakPress - 21.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се 67 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле нема хоспитализирани деца позитивни на ...

408 новозаболени и четворица починати, излекувани 281 пациенти

Телма - 20.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, ...

Македонија со најмногу починати од ковид-19 на милион жители во регионот

Канал5 - 20.10.2020

За 58,1 процент за една недела се зголемена смрттноста кај пациентите со ковид 19, се вели во статистиката на Инстиутот за јавно здравје. Во изминатата недела се регистрирани и 49 смртни случаи во 16 града, во однос на минатата недела, кога имаше 31 ...

Починаа четворица пациенти заразени со Ковид-19, еден починал надвор во болница

Фокус - 20.10.2020

Во последното деноноќие починале четири лица заразени со Ковид-19, двајца од Скопје на возраст од 64 и 77 години, еден педесет и деветодишен пациент од Ресен и битолчанец на возраст од 76 години.

Со тешки симптоми, болни од Ковид остануваат пред портите на преполните инфективни корона центри

Телма - 20.10.2020

Иако лекарите кои се на инфективна клиника и во инфективните одделенија низ државата сметаат дека многу пациенти доцна и со лоша клиничка слика се јавуваат за болнички прием, Телма разговараше со двајца кои имаат поинакво искуство.

Дури половина од заболените со Ковид-19 имаат симптоми со месеци по оздравувањето

USB - 20.10.2020

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во следните два-три месеци, покажаа резултатите од помала британска студија.

Регистрирани 408 новозаболени, починаа четири лица

ММС - 20.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, ...

Во изминатото деноноќие регистрирани 281 оздравен пациент- 148 од нив се од Скопје

Press24 - 20.10.2020

Во последните 24 часа направени се 2140 тестирања, а регистрирани се нови 408 случаи на Ковид-19. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 281 оздравен пациент од: Скопје-148, Куманово-4, Штип-17, Прилеп-16, Тетово-18, Струга-4, Велес-4, ...

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен Печат - 20.10.2020

Повеќе од 20.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани денеска во Франција. „Ројтерс“ пренесува дека 20.468 се заразени во последниве 24 часа. Агенцијата потсетува дека минатата недела пет дена по ред беа регистрирани повеќе од 20 000 ...

408 новозаразени, четворица починати и 281 оздравен од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 20.10.2020

Министерството за здравство (МЗ) попладнево информираше дека во последните 24 часа се потврдени нови 408 случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 227 случаи во Скопје, 34 во Тетово, 23 во Охрид, 18 во Струмица, по 15 во Штип и Велес, 12 во ...

Филипче: Ако се исполнат болничките капацитети, следува карантин

Независен - 20.10.2020

Доколку се исполнат болничките капацитети со пациенти, во тој случај ќе биде предложен карантин, рече министерот за здравство Венко Филипче, во вестите на Канал 5. Тој појасни дека болничките капацитети забрзано се исполнуваат, па за прв пат и ...

Вкупно 460 ковид-пациенти се лекуваат во болниците низ земјава

360 степени - 20.10.2020

Со последните статистички податоци на Министерството за здравство за состојбата со ковид во земјава, активни се 5 673 случаи, од нив во болнички услови се лекуваат вкупно 460 пациенти. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 ...

Нови 408 заразени, четворица починати од ковид 19

Р.С.Европа - 20.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-227заразени, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, ...

Во изминатото деноноќие регистрирани 280 оздравени пациенти- 148 од нив се од Скопје

Press24 - 20.10.2020

Во последните 24 часа направени се 2140 тестирања, а регистрирани се нови 408 случаи на Ковид-19. Оздравени се вкупно 280 пациенти, а починале четири лица. Институтот за јавно здравје денеска регистрира 280 оздравени пациенти од: Скопје-148, ...

Ковид-19 во соседството: Србија пријави нови 326 случаи и двајца починати пациенти

Слободен Печат - 20.10.2020

Според последните информации во Србија се регистрирани нови 326 заболени лица со ковид-19, а тамошните власти соопштија и за два смртни слулчаја во изминатите 24 часа . Во текот на изминатото деноноќие се направени 7.242 теста или вкупно 1.249.106 ...

Филипче најавува карантин ако се исполнат болничките капацитети, а тие веќе се пред пополнување

МКД - 20.10.2020

Ако се исполнат болничките капацитети со пациенти, во тој случај ќе биде предложен карантин, рече министерот за здравство Венко Филипче, во вестите на Канал 5. Тој појасни дека болничките капацитети забрзано се исполнуваат, па за првпат и ...

ОКСФОРДСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од половина од пациентите опоравени од КОВИД-19 со месеци ги чувствуваат симптомите на ...

Pedijatar.mk - 20.10.2020

Со истражувањето било следено долгорочното влијание на КОВИД-19 кај 58 пациенти, хоспитализирани со дијагноза на оваа болест. Н ад 50 проценти од лицата, кои по закрепнувањето од КОВИД-19 биле отпуштени од болница, во наредните два до три месеци ...

Чекаме контејнери, а Институтот за ТБЦ сѐ уште не е ковид-болница?!

+инфо - 20.10.2020

Наместо трикатниот објект од тврда градба да стане ковид-болница, Филипче решил да го „прекомандува“ персоналот. Зошто? Додека доцни набавката на модуларните префабрикувани контејнери за формирање на привремените ковид-центри во 16 градови во ...

50% од COVID-19-заболените чувствуваат симптоми и после инфекцијата

Телефони.мк - 20.10.2020

Над половина од лицата после отпуштањето од болницата поради прележан COVID-19 , во следните два до три месеци, чувствувал симптоми како што е кратко дишење, умор, анксиозност, чувство на депресија, покажале резултатите од истражувањето на ...

Детален преглед на состојбата со заболени од Ковид-19 во македонските болници

еМагазин - 20.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти заразени од Ковид-19, информира Министерството за здравство. Вкупно се хоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се 67 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Нови 12 заразени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 20.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, ...

Долгорочни последици: Дури половина од пациентите чувствуваат симптоми неколку месеци по закрепнувањето од КОВИД-19

Женски магазин - 20.10.2020

фото:Afp Резултатите од студијата на Универзитетот во Оксфорд покажуваат дека дури два до три месеци по појавата на симптомите на КОВИД-19, 64 проценти од пациентите страдале од отежнато дишење, а 55 од нив пријавиле постојано чувство на замор.

Убава вест: Оздравени 280 пациенти кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 20.10.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 280 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-148, Куманово-3, Штип-17, Прилеп-16, Тетово-18, Струга-4, Велес-4, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-3, Гевгелија-9, ...

Болниците и натаму забрзано се полнат – 4 лица се на респиратор, а 67 на кислородна поддршка

Centar - 20.10.2020

Според информациите на Министерството за здравство на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени биле единаесет пациенти. Вкупно во оваа клиника биле хоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се дури 67 пациенти, но нема пациенти ...

КоронаАларм – Се пополнува инфективно во Гостивар, само два кревети се слободни

Gostivarpress.mk - 20.10.2020

Коронавирусот на гостиварското подрачје периодов се шири главно во семејни кластери. Но, загрижува што последните неколку денови, се зголемува бројот на хоспитализирани пациенти. На инфективното одделение во гостиварската болница, кое пред неколку ...

Добра вест: Оздравеле 281 пациент за еден ден од коронавирус во Македонија

Centar - 20.10.2020

Министерството за здравство соопшти дека ИЈЗ само денес регистрирал 281 оздравен пациент. И тоа по градови се работи за: Скопје-148, Куманово-4, Штип-17, Прилеп-16, Тетово-18, Струга-4, Велес-4, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-3, ...

Во Косово над шест отсто од тестираните се позитивни на ковид тестот

Република - 20.10.2020

Во последните 24 часа 130 лица се разболеле од коронавирус на Косово и Метохија, а еден пациент починал, соопшти денеска Институтот за јавно здравје во Приштина. Тестирани се 818 лица, а повеќето од новите пациенти се во Приштина, пренесува Коха.

Почина пациент во Битола

Тера - 20.10.2020

Пациент од Битола на 76 годинишна возраст вчера почина на клиниката во Битола. Се работи за жена која пред неколку дена била примена во многу тешка состојба и кај која е потврден вирусот на Ковид 19, велат од Клиничката болница.

Аеродром има 552 активни случаи на ковид -19, Крушево нема ниту еден

Frontline - 20.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24196, бројката на оздравени пациенти е 17672, на починати е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5674.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

Слободен Печат - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел . Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Белградска Арена повторно е пренаменета во ковид болница (ФОТО)

+инфо - 19.10.2020

Главниот медицински координатор на таа болница, потполковник д-р Предраг Богдановиќ, изјави дека капацитетот за сместување е проширен за 150 нови кревети распоредени на третиот кат од салата и дека вкупно 510 легла сега се достапни за лекување во ...

Студија на Оксфорд: Два до три месеци по прележан ковид-19 пациентите тешко дишат, имаат замор, вознемиреност и ...

+инфо - 19.10.2020

Според резултати од истражување од Велика Британија, повеќе од половина од пациентите со ковид-19 отпуштени од болница сепак имале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци откако биле заразени.

Повеќето луѓе што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми со месеци, покажува студија на Оксфорд

А1 On - 19.10.2020

Според резултатите од истражување спроведено од универзитетот Окфорд, повеќе од половина од пациентите со Ковид-19 отпуштени од болница и натаму чувствувале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци ...

Состојба до 19.10.2020: Направени се 771 тестирања, бројката на новозаболени е 161

Црнобело - 19.10.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие од Ковид-19, во болнички услови се починати 12 лица, од кои, 7 пациенти од Скопје на 56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82 години, пациент од Струга на 67 години, пациент од Тетово на 85 ...

Над половина од луѓето кои прележале ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Press24 - 19.10.2020

Повеќе од половина од луѓето кои биле отпуштени од болница откако заболеле од ковид-19, чувствуваат симптоми како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во следните два до три месеци, покажаа резултатите од помала британска студија.

Aрената во Белград од денеска пак е ковид-болница

Нетпрес - 19.10.2020

Белградската арена од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти да се лечат од Ковид-19. Медицинскиот директор на привремената болница потполковникот Предраг Богдановиќ рече дека во партерот има 360 легла, а на третата етажа, ...

Во болницата во Кoзле се хоспитализирани шест деца и шест мајки позитивни на Ковид-19

Нетпрес - 19.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника се примени седум пациенти.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

А1 On - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Белградска арена ќе се полни со пациенти, и во ВИП ложите ќе лежат болни од ковид-19

Во Центар - 19.10.2020

Белградска арена од денеска е привремена болница која ќе може да прими 510 пациенти кои се лекуваат од ковид-19. Медицинскиот координатор на привремената болница потполковник Предраг Богдановиќ рече дека во партерот има 360 легла, а на третиот кат, ...

Белградската арена од денеска повторно ковид-болница

Независен - 19.10.2020

Белградската арена од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти да се лечат од Ковид-19. Медицинскиот директор на привремената болница потполковникот Предраг Богдановиќ рече дека во партерот има 360 легла, а на третата етажа, ...

Белградска арена ќе се полни со пациенти, и во ВИП ложите ќе лежат болни од ковид-19

Слободен Печат - 19.10.2020

Белградска арена од денеска е привремена болница која ќе може да прими 510 пациенти кои се лекуваат од ковид-19. Медицинскиот координатор на привремената болница потполковник Предраг Богдановиќ рече дека во партерот има 360 легла, а на третиот кат, ...

Монтажните болници ќе доцнат, пандемијата гори

Слободен Печат - 19.10.2020

Набавката на модуларните префабрикувани контејнери за формирање на привремените Ковид центри во 16 градови е во тек, и истата се очекува да биде успешно завршена во ноември. Поставувањето на монтажните Ковид центри ќе започне веднаш по завршување на ...

Белградска „Арена“ повторно пренаменета во Ковид-болница за 510 пациенти

А1 On - 19.10.2020

Привремената ковид болница во белградската „Штарк арена“ повторно е подготвена да прима пациенти поради зголемениот број на заболени со коронавирусот, објави Министерството за одбрана на Србија.

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид болница

ММС - 19.10.2020

Белградската „Штарк арена“ поради растот на бројот на новозаболени е повторно активирана како привремена ковид болница и е спремна за прием на пациенти. Српската војска ги проширила капацитетите за 150 кревети, со што на располагање во болницата ...

МЗ: 12 починати, 161 новозаразен и 154 оздравени од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 19.10.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19, во болнички услови починале 12 лица, односно, седум пациенти од Скопје на 56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82 години, пациент од Струга на 67 години, пациент од ...

Бројот на хоспитализирани со ковид се искачи на 487, четири лица се на респиратор

360 степени - 19.10.2020

Во болниците во земјава има вкупно 487 лица со ковид-19, од кои девет се примени во изминатите 24 часа. Од нив седум се на Инфективната клиника, а двајца во ГОБ „8 Септември“. На Инфективната клиника сега има вкупно 92 пациенти од кои на кислородна ...

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Макфакс - 19.10.2020

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во следните два-три месеци, покажаа резултатите од помала британска студија.

Студија на Оксфорд за отпуштени пациенти од болници со Ковид-19

Курир - 19.10.2020

Според резултати од истражување од Велика Британија, повеќе од половина од пациентите со Ковид-19 отпуштени од болница сепак имале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци откако биле заразени.

Во болницата во Кoзле се хоспитализирани шест деца и шест мајки позитивни на Ковид-19

Точка - 19.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника се примени седум пациенти.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

Опсервер - 19.10.2020

– Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Студија на Оксфорд за отпуштени пациенти од болници со Ковид-19

24Инфо - 19.10.2020

Според резултати од истражување од Велика Британија, повеќе од половина од пациентите со Ковид-19 отпуштени од болница сепак имале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци откако биле заразени.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

24Инфо - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Во изминативе 24 часа, 12 починати, 161 нов случај и 154 оздравени

Мета - 19.10.2020

Во изминатите 24 часа во земјава 12 пациенти починале со симптоми на ковид-19, откриени се 161 нов случај од 771 направени тестови, а 154 пациенти оздравеле, соопшти Министерството за здравство.

Студија: Повеќе од половина од луѓето кои прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Опсервер - 19.10.2020

Повеќе од половина од луѓето кои биле отпуштени од болница откако заболеле од ковид-19, чувствуваат симптоми како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во следните два до три месеци, покажаа резултатите од помала британска студија.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

Курир - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Centar - 19.10.2020

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато дишење, замор и анксиозност во следните два-три месеци, покажаа резултатите од помала британска студија.

Детален преглед: Македонските болници стануваат се попополни со заболени од Ковид-19

еМагазин - 19.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти ззаболени од Ковид-19, информира Министерството за здравство. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Помина „слободниот“ викенд, владата ќе се одлучува за предложениет мерки

Пулс24 - 19.10.2020

Но, повторно имавме троцифрен број на нови позитивни случаи на Ковид 19.Во очекување на евентуално нови рестриктивни мерки, граѓаните го користеа можеби последниот викенд без маски на отворено.

Монтажните болници доцнат во најголемиот пораст на пандемијата

Република - 19.10.2020

Набавката на модуларните префабрикувани контејнери за формирање на привремените Ковид-центри во 16 градови е во тек и истата се очекува да биде успешно завршена во ноември. Поставувањето на монтажните Ковид центри треба да почне веднаш по завршување ...

Белградската арена од денеска повторно ковид-болница

PressingTV - 19.10.2020

Белградската арена од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти да се лечат од Ковид-19. Медицинскиот директор на привремената болница потполковникот Предраг Богдановиќ рече дека во партерот има 360 легла, а на третата етажа, ...

Секое петто лице во Албанија е заразено

Centar - 19.10.2020

Во последните 24 часа во Албанија беа извршени 1.276 тестови за коронавирус, од кои 281 беа позитивни, што значи дека околу 23% од испитаните биле заразени. Три пациенти починале, односно вкупно 451 од почетокот на пандемијата.

Помина „слободниот“ викенд, владата ќе се одлучува за предложениет мерки

Локално - 19.10.2020

Викендов помина без никакви ограничувања во движењето. Но, повторно имавме троцифрен број на нови позитивни случаи на Ковид 19.Во очекување на евентуално нови рестриктивни мерки, граѓаните го користеа можеби последниот викенд без маски на отворено.

Белградската Арена од денес е ковид-болница

Локално - 19.10.2020

Од денес, белградската Арена е привремена болница, која ќе може да прими 510 пациенти кои се лекуваат од Ковид-19. Медицинскиот координатор на привремената болница, потполковник Предраг Богдановиќ соопштил дека има 360 кревети на партерот и 150 ...

Во болницата во Козле хоспитализирани шест деца и шест мајки, ГОБ „8 септември“ преполна, алармантна бројка и во ...

Курир - 19.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника се примени седум пациенти.

Белградска Арена повторно пренаменета во ковид болница за 510 пациенти

Опсервер - 19.10.2020

– Привремената ковид болница во белградската „Штарк арена“ повторно е подготвена да прима пациенти поради зголемениот број на заболени со коронавирусот, објави Министерството за одбрана на Србија.

Корона вирусот зема 834 жртви од Македонија

Скопје инфо - 19.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5555.

Во Македонија активни 5555 случаи на коронавирус, починаа вкупно 834 пациенти

Курир - 19.10.2020

Нови 428 случаи на коронавирус регистрира вчера Министерството за здравство. Направени биле 1853 тестирања, а нови случаи на ковид-19 има во: Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, Охрид-4, ...

Белградската арена од денеска повторно ковид-болница

Република - 19.10.2020

Белградската арена од денеска е привремена болница, која ќе може да прими 510 пациенти кои се лекуваат од ковид-19. ...

Во болницата во Кoзле се хоспитализирани шест деца и шест мајки позитивни на Ковид-19

Република - 19.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника се примени седум пациенти.

45 пациенти се хоспитализирани во болницата во Битола

Тера - 19.10.2020

Денеска на инфективното одделение во Клиничката болница во Битола бројот на хоспитализирани пациенти е 45. Тие се на возраст од 23 до 79 години и според информациите од болницата повеќето се со тешка клиничка слика.

Над 30 милиони луѓе во светот досега оздравеле од Ковид-19

Република - 19.10.2020

До денеска, повеќе од 30 милиони луѓе во светот заздравеле од коронавирус, покажуваат податоците на веб-страницата „ Ворлдметрс “. Во исто време, повеќе од 40 милиони луѓе се заразени од почетокот на пандемијата.

Во болницата во Кoзле се хоспитализирани шест деца и шест мајки позитивни на Ковид-19

Скопје инфо - 19.10.2020

Во последниот извештај на Министерството за здравство за развојот на епидемијата на Ковид-19 во Македонија се наведува дека во последните 24 часа на Инфективната клиника се примени седум пациенти.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

Либертас - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Белградска Арена повторно пренаменета во ковид болница за 510 пациенти

Либертас - 19.10.2020

Привремената ковид болница во белградската „Штарк арена“ повторно е подготвена да прима пациенти поради зголемениот број на заболени со коронавирусот, објави Министерството за одбрана на Србија.

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА

Пулс24 - 19.10.2020

Белградската „Арена“ од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти од КОРОНА ВИРУСОТ. Министерот Вулин при посетата на објектот рече: – Следејќи го развојот на епидемиолошката состојба, српската војска уште еднаш ја подготви Арена ...

Белградска Арена повторно пренаменета во ковид болница за 510 пациенти

Кумановски м. - 19.10.2020

Привремената ковид болница во белградската „Штарк арена“ повторно е подготвена да прима пациенти поради зголемениот број на заболени со коронавирусот, објави Министерството за одбрана на Србија.

Студија на Оксфорд за отпуштени пациенти од болници со Ковид-19

Опсервер - 19.10.2020

– Според резултати од истражување од Велика Британија, повеќе од половина од пациентите со Ковид-19 отпуштени од болница сепак имале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци откако биле заразени.

Бројот на починати од Ковид-19 во Белгија се зголеми за 90 отсто за една недела

Кумановски м. - 19.10.2020

Здравствената состојба во Белгија продолжува да се влошува, откако оваа недела е регистриран пораст за 89 отсто на бројот на починати од Ковид-19, јави дописничката на МИА од Брисел. Институтот за јавно здравје на Белгија на редовната ...

Болниците забрзано се полнат – 4 лица се на респиратор: Каква е состојбата низ ковид центрите низ земјава по најновиот ...

Centar - 19.10.2020

Во Инфективната клиника во последново деноноќие, примени се 7 пациенти. Севкупно се хоспитализирани 92 пациенти, додека пак на кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Белградска Арена повторно пренаменета во ковид болница за 510 пациенти

Курир - 19.10.2020

Привремената ковид болница во белградската „Штарк арена“ повторно е подготвена да прима пациенти поради зголемениот број на заболени со коронавирусот, објави Министерството за одбрана на Србија.

Во Куманово нови 11 случаи на ковид-19

Kumanovo News - 19.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19. По градови во: Скопје 90, Гостивар 15, Куманово 11, Струмица 8, Прилеп и Берово 6, Тетово 5, Крива Паланка 1 ...

Студија на Оксфорд за отпуштени пациенти од болници со Ковид-19

Либертас - 19.10.2020

Според резултати од истражување од Велика Британија, повеќе од половина од пациентите со Ковид-19 отпуштени од болница сепак имале симптоми како што се отежнато дишење, замор, вознемиреност и депресија, два до три месеци откако биле заразени.

Убава вест: Оздравени 154 пациенти заболени од Ковид-19

еМагазин - 19.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-62, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-6, Тетово-7, Струга-4, Велес-3, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-5, Гевгелија-2, Струмица-10, ...