TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Катимерини“: Независноста на Косово се одлага

Канал5 - 09.12.2007

Планираниот за утре „голем празник“ на косовските Албанци, едностраното објавување на независноста на покраината, што доскоро го најавуваше тамошното раководство дека ќе се случи ако завршат без успех преговорите со Србите под покровителство на тројката САД-ЕУ-Русија, се одложува за неопределено ...

Србија не очекува нова резолуција за Косово

Макфакс - 09.12.2007

Њујорк/Москва Србија не очекува дека членките на Советот за безбедност на ОН ќе усвојат нова резолуција на состанокот на кој денеска ќе расправаат за идниот статус на Косово. „Затоа веруваме дека дебата во Советот за безбедност ќе продолжи в година“, изјави шефот на српската дипломатија Вук ...

Косово подготвено за планот на Ахтисари

Макфакс - 09.12.2007

Приштина Косово е подготвено да ги оствари сите обврски од планот на Марти Ахтисари за надгледувана независност, соопшти денеска косовскиот преговарачки тим. „Предлогот на пратеникот на Обединетите нации(ОН) Марти Ахтисари, вклучувајќи ги и препораките за надгледувана независност, како и пакетот ...

Сејдиу:Народот не прифаќа суштинска автономија на Косово

Макфакс - 09.12.2007

Њујорк Народот на Косово никогаш не би прифатил предлог за суштинска автономија каков што Белград нуди за решавање на идниот статус на Косово. Ова денеска на седницата на Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации го изјави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

Нова косовска влада по Нова Година

Макфакс - 09.12.2007

Приштина Новата косовска влада на чело со премиерот Хашим Тачи ќе се формира по Нова Година, објави денеска приштинскиот весник “Коха Диторе“. Демократската партија на Косово Хашим Тачи, како победник на изборите, постигна согласност со Демократскиот сојуз на Косово на претседателот Фатмир Сејдиу ...

Советот за безбедност на ООН денеска за Косово

Макфакс - 09.12.2007

Њујорк Советот за безбедност на Обединетите нации во среда попладне зад затворени врати ќе го разгледува извештајот на преговарачката „тројка“ ЕУ-САД- Русија за Косово. На седницата, на која е најавено учество и на Генералниот секретар на светската организација Бан Ки-Мун, своите ставови за ...

Седница на Совет за безбедност за Косово

Макфакс - 09.12.2007

Њујорк Советот за безбедност при Обединетите нации (ОН) денеска зад затворени врати одржува седница посветена на идниот статус на Косово. На седницата, на која се очекува да учествува и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, ќе се разгледува извештајот на Тројката на Контакт групата која ...

Мисијата на ЕУ на Косово со три компоненти

Макфакс - 09.12.2007

Брисел Мисијата на Европската комисија (ЕК) на Косово ќе има три компоненти – политички, оперативен и дел за поттикнување на реформите за да “му се помогне на Косово да оствари перспектива за влез во ЕУ“. Ова се наведува во документот за целите на мисијата, за кој начелна согласност дадоа лидерите ...

Бан Ки-мун го доби извештајот на тројката

Време - 08.12.2007

ДОКУМЕНТОТ СТИГНА ДО ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА ОН Меѓународната посредничка тројка на контакт-групата за Косово вчера му го предаде извештајот од преговорите за идниот статус на покраината на генералниот секретар Бан Ки-мун, јави белградското радио Б92.

Ишингер

Утрински - 08.12.2007

Лондон - Посредникот на ЕУ во преговорите за Косово, Волфганг Ишингер, побара советникот на српскиот премиер Александар Симиќ да ја повлече изјавата во која ја спомнува воената опција доколку Албанците во Косово прогласат независност.

Србија ќе бара уште преговори

Дневник - 08.12.2007

Министерот за Косово, Слободан Самарџиќ, најави дека Србија ќе предложи пред Обединетите нации продолжување на преговорите за статусот на Косово и е убеден дека претстои „долга потрага“ по компромисно решение. Самарџиќ смета дека тројцата посредници на Контакт-групата треба во извештајот до ОН да ...

НАТО се мобилизира пред најавите за еднострано прогласување независност на Косово

Канал5 - 08.12.2007

Денот кога посредничката тројка пред Бан Ки Мун го предава извештајот за пропаднатите преговори за Косово, врвот на НАТО во Брисел се мобилизира по се погласните најави од Приштина дека едностраното прогласување независноста е прашање на денови.

АНА е подготвена за насилство во Косово

Макфакс - 08.12.2007

Приштина Членовите на Албанската национална армија (АНА), се подготвуваат за можните изливи на насилство во северниот дел на Косово, веднаш по прогласување независност на покраината. Ова денеска го објави српската телевизија Студио Б, повикувајќи се на приштинскиот весник „Коха Диторе“.

Ишингер: Косово ќе објави независност во првите месеци на 2008

Макфакс - 08.12.2007

Бон Претставникот на Европската унија(ЕУ) во Контакт групата за Косово, Волфганг Ишингер најави дека очекува Косово да прогласи независност во првите месеци наредната година. Тој за радио „Дојче веле“ истакна дека е важно ЕУ да биде во состојба таквата одлука да ја проследи активно и да испрати ...

НАТО решително ќе реагира против насилство на Косово

А1 - 07.12.2007

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО се договорија да испратат и дополнителни трупи на Косово, доколку тоа го бара ситуацијата на теренот. Првиот човек на НАТО, Јап де Хоп Шефер, вели дека Алијансата решително ќе одговори на каков било обид за насилство на Косово.

Србија ќе ги разгледа односите со тие што ќе го признаат Косово

А1 - 07.12.2007

Во случај поедини држави да ја признаат независноста на Косово, Србија ќе ги разгледа своите односи со нив, изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Во интервју за „Асошиејтед прес“, Јеремиќ истакнал дека се обидува да ги убеди членките на Советот за безбедност на ОН да ги продолжат ...

Србија нема да ги раскине односите со Македонија ако го признаеме Косово

Време - 07.12.2007

ОЦЕНА НА СРПСКИОТ АНАЛИТИЧАР ИВАН ВЕЈВОДА Цветин Чилиманов Иван Вејвода е претседател на Балканскиот труст за демократија од Белград, поранешен советник за надворешни работи на убиениот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ. Вејвода во Скопје престојуваше на покана на Институтот за демократија „Социетас ...

Независно Косово во мај 2008 година

Време - 07.12.2007

МЕЃУНАРОДНА КРИЗНА ГРУПА Приштина во договор со САД, Британија, Франција, Германија и Италија до крајот на мај ќе прогласи независност врз основа на планот на Марти Ахтисари за надгледувана независност на покраината, се наведува во најновиот извештај на Меѓународната кризна група.

Независноста на Косово ќе биде прогласена во мај 2008

Утрински - 07.12.2007

САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија во договор со Приштина ќе прогласат независност според планот на Ахтисари Белград - Меѓународната кризна група (МКГ) во најновиот извештај објавен вчера смета дека до крајот на мај 2008 година САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија ...

Приштина попусто одбројува до 10 декември

Дневник - 07.12.2007

Причина за одложувањето на овој потег е да се обезбеди единство во ЕУ, која треба да ги преземе од ОН привремените административни и безбедносни улоги во провинцијата Приштинската телевизија 21 веќе со месеци на врвот на екранот емитува календар што ги одбројува деновите до моментот кога ...

Ишингер бара советникот на Коштуница да ја повлчече изјавата за воена варијанта околу Косово

Канал5 - 07.12.2007

Посредникот на ЕУ во преговорите за Косово Волфганг Ишингер побара советникот на српскиот премиер Александар Симиќ да ја повлече изјавата во која ја споменува воената опција доколку Албанците во Косово прогласат независност. Лондон, 7 декември (МИА) - Посредникот на ЕУ во преговорите за Косово ...

Србија и понатаму бара продолжување на преговорите за Косово

Макфакс - 07.12.2007

Белград Потрага за компромисно решение за статусот на Косово допрва престои и Србија ќе бара продолжување на преговорите и покрај тоа што постои реална опасност за прогласување на еднострана независност. Ова денеска го изјави српскиот министер за Косово Слободан Самарџиќ, кој на посредничката ...

Сејдиу:Србија не може да ја спречи независноста на Косово

Макфакс - 07.12.2007

Приштина Актите на српските институции не можат да ја спречат косовската независност, изјави денеска во Приштина косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, по средбата со шефот на бугарската дипломатија Ивајло Калфин. „Реално, политиката што ја водеше и сега ја води Србија доведе до конфронтации и ...

Изготвен предлог Уставот на Косово

Макфакс - 07.12.2007

Приштина Изработен е Предлогот за нов Устав на Косово кој што може да влезе во парламентарна расправа, изјави членот на работната група за изработка на косовскиот Устав, Арсим Бајрами. Тој денеска за Радио телевизија Косово изјави дека нема ниту една спорно прашање во предлог Уставот.

Тројката денеска ќе му го предаде извештајот за Косово на Бан Ки Мун

Макфакс - 07.12.2007

Њујорк Меѓународната посредничка „тројка“ на Контакт групата денеска ќе му го предаде извештајот за преговорите за статусот на Косово на генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун. Извештајот за преговорите за статусот на Косово меѓу Белград и Приштина „тројката“ го предава три дена ...

Српското Собрание донесе Резолуција за Косово

Макфакс - 07.12.2007

Белград Српското Собрание синоќа усвои Резолуција за Косово, со која се дефинира одбраната на Косово како интегрален дел на Србија, а сите акти на прогласување на независност ќе се третираат како ништовни. Како што јавија белградските медиуми, Резолуцијата ја поддржаа 220 пратеници од владеачката ...

МКГ: Независноста на Косово ќе биде прогласена во мај

А1 - 06.12.2007

Меѓународната кризна група во најновиот извештај објавен денеска смета дека до крајот на мај 2008 година САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија во договор со Приштина ќе прогласат независност на Косово врз основа на планот на Марти Ахтисари, по што тие и останатите земји ќе ја ...

Поделено Косово најдобро решение

Време - 06.12.2007

ПОРАНЕШНИОТ БРИТАНСКИ АМБАСАДОР ВО СРБИЈА ТВРДИ Косово треба да добие независност, но не во сегашните граници, смета Ајвор Робертс, поранешен амбасадор на Британија во Србија и Црна Гора. Робертс тврди време е да се бараат алтернативни решенија за Косово по неуспехот на преговорите меѓу Белград и ...

Можна дестабилизација доколку Косово не добие независност

Утрински - 06.12.2007

Лондон- Ризикот од дестабилизација на покраината што потоа би можел да се префрли и на регионот навистина постои, но многу поголем и пореален е ризикот ако на Косово не му се даде независност, пишува лондонски „Индепендент“, по повод неуспешно завршените преговори меѓу Белград и Приштина.

Претстојат интензивни дискусии за Косово

Дневник - 06.12.2007

Советот за безбедност на ОН на 19 декември ќе го разгледува извештајот на тројцата посредници од Контакт-групата Вашингтон ги повика властите во Белград и во Приштина да бидат воздржани во „наредната фаза интензивни дискусии“ откако посредниците на Контакт-групата утре ќе му го предадат својот ...

Хашим Тачи бара грчки инвестиции

Дневник - 06.12.2007

Идниот косовски премиер Хашим Тачи повика грчки стопанственици да инвестираат на Косово, јави МИА. - Сега е големата шанса. Косово е отворено за вас - изјави Тачи пред 25 стопанственици од северна Грција во посета на Приштина.

МКГ: Независноста на Косово ќе биде прогласена во мај 2008

Канал5 - 06.12.2007

Меѓународната кризна група (МКГ) во најновиот извештај објавен денеска смета дека до крајот на мај 2008 година САД, Велика Британија, Франција, Германија и Италија во договор со Приштина ќе прогласат независност на Косово врз основа на планот на Марти Ахтисари, по што тие и останатите земји ќе ја ...

Косово без вода и струја?

Макфакс - 06.12.2007

Лондон Снабдувањето на Косово со вода и електрична енергија би можело да запре по прогласувањето на независност на Косово, пишува денеска лондонски “Дејли Телеграф“. Весникот наведува дека функционерите на УНМИК стравуваат оти српското население во северно Косово би можело, по инструкции на ...

Нова косовска влада

Макфакс - 06.12.2007

Приштина Демократската партија на Косово (ДПК) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) денеска ќе ја формираат новата косовска влада, најави приштинскиот печат. Според истите извори, ДПК на Хашим Тачи ќе го добие местото претседател на косовското Собрание, премиерското и седум министерски места, ...

Српскиот Парламент со резолуција за Косово

Макфакс - 06.12.2007

Белград Резолуција за Косово која предвидува Србија да остане воено неутрална до евентуална одлука на граѓаните на референдум ќе разгледува денеска српскиот Парламент. Владата во Белград доцна синоќа ја усвои предлог резолуцијата за заштита на суверенитетот, територијалниот интегритет и уставниот ...

Тадиќ – сакаме продолжување на преговорите

Макфакс - 06.12.2007

Белград Претседателот на Србија Борис Тадиќ изјави денеска дека од претстојната седница на Советот за безбедност на ОН очекува иницијатива за продолжување на преговорите за статусот на Косово. Тадиќ оцени дека тоа што седницата, закажана за 19 декември, ќе биде зад затворени врати, говори за ...

Нема опасност за Македонија од Косово

Макфакс - 06.12.2007

Скопје Непосредна безбедносна закана по Македонија не постои во пресрет на донесувањето на одлуката за финалниот статус на Косово. Ова го констатираше Управувачкиот комитет на македонскиот Центарот за управување со кризи на својата денешна седница.

Бан Ки Мун – Внимателно за Косово

Макфакс - 06.12.2007

Њујорк Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун не очекува скорешен напредок во решавање на косовскиот статус, откако последната рунда преговори на тројката не донесе конкретни резултати. Првиот човек на светската организација ова го изјави пред средбата која денеска треба да ја има со шефот на ...

Тројката не крие изненадувања

Дневник - 05.12.2007

Посредниците не сакаа да оценуваат што ќе се случи по 10 декември, но Ишингер нагласи дека мандатот на тројката истекува Посредниците од преговарачката тројка на Контакт-групата завчера на државниот врв на Србија му ја претставија рамката на извештајот за текот на преговарачкиот процес, што ќе го ...

Балкан блуз

Дневник - 05.12.2007

Србија, чии воени сили се намалени и се во процес на реорганизација, не може да има интерес за судир со силите на НАТО. Бојкотот на Косово би ја оставила Србија без важен извор на пари и би ја турнала во сенка на шверцот, кој е ендемиски во пограничната зона Може да има криза на Балканот до Божик, ...

„Индепендент“: Многу поголем е ризикот од дестабилизација, доколку на Косово не му се даде независно

Канал5 - 05.12.2007

Ризикот од дестабилизација на покраината што потоа би можел да се префрли и на регионот навистина постои, но многу поголем и пореален е ризикот ако на Косово не му се даде независност, пишува лондонски „Индепендент“, по повод неуспешно заврсените преговори меѓу Белград и Приштина.

Компромис за Косово предуслов за ЕУ интеграција на Балканот

Макфакс - 05.12.2007

Лондон Иднината на западен Балкан е во ЕУ, а таа цел нема да се постигне без компромисно, стабилно, одржливо и за сите прифатливо решение за статусот на Косово. Ова денеска го изјави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, по разговорот со неговиот британски колега Дејвид Милбанд, во Лондон.

Србија – воено неутрална

Макфакс - 05.12.2007

Белград Резолуција за Косово која предвидува Србија да остане воено неутрална до евентуална одлука на граѓаните на референдум ќе разгледува српскиот Парламент в среда. Ова го најави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, јави денеска белградското радио Бе-92.

Тадиќ – ЕУ е пријател на Србија

Макфакс - 05.12.2007

Ваљево Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека нема да дозволи на каков и да е начин да биде доведен во прашање европскиот пат на Србија. „Србија не може да постои на некој друг континент, освен во Европа“, изјави Тадиќ синоќа во Ваљево, на предизборната кампања за претстојните претседателски ...

“Коха Диторе“: Договор за косовската Влада

Макфакс - 05.12.2007

Приштина Демократската партија на Косово (ДПК) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) се очекува деновиве да формираат влада на Косово, пишува приштинскиот весник “Коха Диторе“. Според истиот извор, ДПК на Хашим Тачи ќе го добие местото претседател на косовското Собрание, премиерското и седум ...

Визнер: Властите во Косово ќе бидат претпазливи

Макфакс - 05.12.2007

Софија Властите во Косово се луѓе, кои имаат проценка, разбираат дека е неопходен консензус и ќе бидат претпазливи. Ова денеска го изјави претставникот на Соединетите Американски Држави (САД) во посредничката тројка на Контакт групата за Косово, Франк Визнер кој е во посета на Софија.

„Тројката“ има различни очекувања за Косово

А1 - 04.12.2007

Членовите на „тројката“ на Контакт-групата синоќа во Приштина изразија различни очекувања за понатамошниот тек за решавање на статусот на Косово. По краткиот состанок со косовскиот преговарачки тим, претставниците на ЕУ и САД, Волфганг Ишингер и Франк Визнер изјавија дека мисијата на „тројката“ е ...

Ишингер: Нема предлог за косовскиот статус

Време - 04.12.2007

ВО БЕЛГРАД И ВО ПРИШТИНА ПРЕТСТАВЕН НАЦРТ-ИЗВЕШТАЈОТ НА ТРОЈКАТА Меѓународната преговарачка тројка вчера во Белград и во Приштина го претстави нацрт-извештајот за преговорите за идниот статус на Косово, пред да му го предаде на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, јави белградското радио Б92.

Игра на нерви

Утрински - 04.12.2007

АНАЛИЗА ИВАН ТОРОВ БЕЛГРАД - Косовските Албанци тврдат дека српско-албанските преговори „конечно пропаднаа“, додека српскиот државен врв инсистира на „помека“ формулација дека новата рунда „не успеа исклучиво по вина на албанската страна“, надевајќи се дека „трагањето по компромис“ ќе продолжи и по ...

„Тројката“ во последна посета на Косово пред да го достават извештајот до ОН

Утрински - 04.12.2007

Ишингер: Политичкото предворје на пеколот на Косово е неодржливо и неговата иднина мора да се реши БЕЛГРАД - Политичкото предворје на пеколот на Косово е неодржливо и неговата иднина мора да се реши, изјави посредникот на ЕУ, Волфганг Ишингер, пред вчерашната финална посета на регионот и пред ...

Партијата на Сурои не влезе во косовскиот парламент

Дневник - 04.12.2007

Демократската партија на Косово победи на изборите пред две недели и ќе има 37 пратеници во Собранието, потврди Централната изборна комисија во Приштина. Демократскиот сојуз на Косово ќе има 25 пратеници, а Алијансата за ново Косово на Беџет Пацоли 13 пратенички места.

„Тројката“ со различни ставови за натамошниот тек на процесот за Косово

Канал5 - 04.12.2007

Членовите на „тројката“ на Контакт групата синоќа во Приштина изразија различни очекувања за понатамошниот тек за решавање нз статусот на Косово. Приштина, 4 декември (МИА) - Членовите на тројката на Контакт групата синоќа во Приштина изразија различни очекувања за понатамошниот тек за решавање нз ...

Самитот на ЕУ и за Косово

Макфакс - 04.12.2007

Брисел Шефовите на држави или влади на земјите членки на Европската Унија денеска на самитот во Брисел ќе се обидат да донесат заеднички став за косовското прашање. Тие, според најавите, ќе се обидат да најдат заедничка одлука за тоа како ЕУ ќе се постави во однос на деликатното прашање за идниот ...

ЕУ донесе одлука да испрати цивилна мисија на Косово

Макфакс - 04.12.2007

Брисел Лидерите на Европската унија(ЕУ) денеска на самитот во Брисел постигнаа начелен договор за испраќање на цивилна мисија на Косово. Ова, по завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, го изјави претаседателот во Европскиот совет Жозе Сократеш.

Тачи: Одлуката за независност во синхронизација со Западот

Макфакс - 04.12.2007

Берлин Мандатарот за нов премиер на Косово Хашим Тачи потврди дека сака да го синхронизира прогласувањето на независноста на Косово со западните држави. „Нашиот календар е синхронизиран со Соединетите Американски Држави (САД) и Европската унија (ЕУ).Прогласувањето на независноста ќе биде усогласено ...

Ишингер: Повеќето држави позитивно за независноста на Косово

Макфакс - 04.12.2007

Приштина Претставникот на Европската унија (ЕУ) во “тројката“ Волфганг Ишингер оцени дека повеќето држави-членки на Унијата позитивно ќе реагираат на прогласување независност на Косово. “Мислам дека пресуши потенцијалот овој процес да се реши по пат на преговори.

ЕУ: Постоечкото статус кво на Косово е неприфатливо

Макфакс - 04.12.2007

Брисел Лидерите на Европската унија (ЕУ) се согласија да и предложат на Србија брзо придвижување нa процедурите за кандидирање за членство во Унијата, и да пристапат кон подготовка на полициски мисии на Косово. Ова се наведува во проект-документот што денеска во Брисел ќе го разгледуваат шефовите ...

Партијата на Тачи и официјално прогласена за победник

А1 - 03.12.2007

Демократската партија на Косово на изборите на Косово на 17 ноември освои 34,3% од гласови на избирачите, соопшти денеска Централната изборна комисија, објавувајќи ги официјалните резултати од изборите за пратеници на собранието и локалните власти.

Македонија нема прва да го признае Косово

Време - 03.12.2007

ЦРВЕНКОВСКИ ГО КАЖА СТАВОТ ЗА ПОКРАИНАТА Немаме намера да ја прејудицираме одлуката на НАТО и ЕУ, туку да ја следиме нивната политика, изјави претседателот Бранко Црвенковски завчера по средбата со косовскиот колега Фатмир Сејдиу.

Црвенковски: Нема да трчаме пред НАТО и ЕУ да го признаеме Косово

Вест - 03.12.2007

"Македонија нема да избрзува и да ги прејудицира одлуките на ЕУ и НАТО, туку ќе ја следи усогласената политика на Унијата и Алијансата во врска со признавањето на Косово", изјави завчера претседателот Бранко Црвенковски по разговорите со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, кој дојде во прва ...

Тројката го носи извештајот во Белград и во Приштина

Време - 03.12.2007

ПРЕД ДА И ГО ПРЕТСТАВИ НА КОНТАКТ-ГРУПАТА ЗА КОСОВО Меѓународната посредничка тројка денеска во Белград и во Приштина ќе го претстават нацрт-извештајот од преговорите за идниот статус на Косово, јави белградското радио Б92. Претставниците на ЕУ, САД и на Русија, Волфганг Ишингер, Френк Визнер и ...

Србија ќе ја поништи декларацијата на Приштина за независност на Косово

Вест - 03.12.2007

БЕЛГРАД, 3 декември (АП) - Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека Србија, во случај на еднострано прогласување независност на Косово, ќе ја поништи декларацијата на Приштина, но и оти ќе инсистира исклучиво на мирно решавање на проблемот.

Црвенковски: Нема први да го признаеме независно Косово

Дневник - 03.12.2007

Македонија нема да биде првата земја што ќе ја признае независноста на Косово, изјави претседателот Бранко Црвенковски по завчерашната средба со претседателот на Косово Фатмир Сејдиу , кој престојуваше во еднодневна посета на Македонија.

Албанци ќе демонстрираат во Њујорк за независно Косово

Дневник - 03.12.2007

Албанско-американската лоби-организација, поддржана и од други друштва и здруженија на Албанците, на 10 декември напладне ќе организира масовни демонстрации во Њујорк за поддршка на независноста на Косово. Извршниот директор на Албанско-американскиот национален совет, Авни Мустафај, потврдил дека ...

Нема дополнителни опции за компромис за статусот на Ксоово, тврди Ишингер

Канал5 - 03.12.2007

Претставникот на Европската унија во преговарачката „тројка“ на Контакт групата Волгфанг Ишингер изјави дека по интензивните напори во изминатите 120 дена да се пронајдат допирни точки меѓу Белград и Приштина, не постојат дополнителни опции насочени за решение за статусот на Косово заснован на ...

Извештајот на Тројката за Косово без изненадувачки предлози

Макфакс - 03.12.2007

Белград Извештајот што посредничката тројка во преговорите за Косово ќе го поднесе во Советот за безбедност на ОН нема да има какви и да е изнендувачки предлози. Ова вечерва го изјави претставникот на Европската унија во посредничката тројка на Контакт групата Волфганг Ишингер по разговорите со ...

Посредничката тројка во Белград и Приштина

Макфакс - 03.12.2007

Белград Посредничката тројка на меѓународната Контакт група за денеска најави посета на Белград и Приштина, по што ќе го финализира извештајот за преговорите за идниот статус на Косово. Тројката, која што ја сочинуваат претставникот на Европската Унија (ЕУ), Волфганг Ишингер, на Соединетите ...

Сејдиу: Косово го делат само неколку дена од независноста

Макфакс - 03.12.2007

Приштина Само неколку дена го делат Косово од независноста и отцепувањето од Србија, смета косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. „Ние сме на само неколку дена од финалниот акт на независност, кој ќе биде донесен со меѓународен благослов и благослов на нашите пријатели од САД и ЕУ и останатите ...

Хашим Тачи и официјално победник на изборите

Макфакс - 03.12.2007

Приштина Демократската партија на Косово на Хашим Тачи, според денес објавените официјални резултати, освои 34 отсто од гласовите на изборите на Косово. Според податоците, Демократскиот сојуз на Косово доби 22 отсто од гласовите, а Алијансата за ново Косово на Беџет Пацоли 12 отсто.

Косово ја гарантира стабилноста на Македонија

Вечер - 03.12.2007

Македонија сигурно нема да биде првата земја којашто ќе го признае независно Косово. Ние немаме намера да ја прејудицираме одлуката на НАТО и ЕУ, туку да ја следиме нивната политика, порача Црвенковски Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу задоволен си замина од неговата прва официјална посета на ...

Браун:Приемот на Србија во ЕУ зависи од Косово

Макфакс - 03.12.2007

Лондон Желбата на Србија да стане членка на Европската унија(ЕУ) би можела да зависи од согласноста на Белград да дозволи Косово да добие независност. Ова денеска во британскиот парламент го изјави британскиот премиер Гордон Браун, кој ја повика Србија да се договори за идниот статус на Косово.

Тројката доаѓа со извештајот

Вечер - 03.12.2007

Ишингер, Харченко и Визнер Претставниците на ЕУ, САД и Русија, Волфганг Ишингер, Френк Визнер и Александар Боцан-Харченко, со спакуван нацрт-извештај доаѓаат денеска прво во Белград, а потоа и во Приштина, откако двете страни не успеаја да се договорат за идниот статус на Косово.

Србија ќе искористи сè освен воена сила за заштита на Косово

Макфакс - 03.12.2007

Белград Србија ќе искористи дипломатски, политички, економски, но не и воени мерки за да ги заштити интересите на Косово. Ова денеска го изјави српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, според кого евентуалната дестабилизација на Балканот предизвикана од едностраното прогласување на ...

Рајс: Независноста на Косово неизбежна

Макфакс - 03.12.2007

Вашингтон Соединетите американски држави (САД) сметаат дека независноста на Косово е неизбежна, но сакаат да сторат сè како би се избегнало евентуалното насилство. Ова го изјави американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс во интервју за весникот „Ју-Ес-Еј Тудеј“, додавајќи дека нејзината држава ...