TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рускиот цар Попов се врати на тронот

Вест - 26.07.2003

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ВОДНИ СПОРТОВИ, БАРСЕЛОНА 2003 БАРСЕЛОНА. - Русинот Александер Попов, со победата на 100 метри слободно, оставајќи ги зад себе далеку фаворитите Хогенбанд и Торп на СП во Барселона. Ветеранот Попов во возбудлива трка беше побрз од.... БАРСЕЛОНА.

Миладиновски и Лазаровски го освоија 40.,односно 47. место на 100 метри пеперутка

Дневник - 26.07.2003

ПЛИВАЊЕ - НА СП ВО БАРСЕЛОНА На петтиот ден беа постигнати уште два нови светски рекорда, а Попов докажа дека е непобедлив на 100 метри слободно, стигнувајќи до златото, пред младите Ван ден Хохебанд и Торп Александар Миладиновски и Зоран Лазаровски, македонските пливачки репрезентативци го освоија ...

Пливање: Мајкл Фелпс сериозен кандидат да го сруши Јан Торп

А1 - 25.07.2003

Американскиот пливач „чудо“ Мајкл Фелпс се промовираше во сериозен кандидат да го сруши досега неприкосновениот светски број еден Јан Торп. Фелпс направи историски подвиг попладнево поставувајки два светски рекорда за само половина час.

Единаесетто мундијалско злато за Торп

Утрински - 25.07.2003

Без светски рекорд во четвртиот ден од пливачкиот дел во базен на 10. СП во Барселона Јан Торп го освои својот трет златен медал во четири дена за да го прошири списокот на најсјајни мундијалски одличја на рекордни 11, откако ја предводеше штафетата на Австралија до победата во финалето на 4х200 м ...

Мајкл Фелпс го засени и Торп

Дневник - 24.07.2003

ПЛИВАЊЕ - СП ВО БАРСЕЛОНА Американскиот пливач со светски рекорд на 200 м делфин си го честиташе 19-тиот роденден, а Торп го победи Хохенбанд на 200 метри слободно Американскиот пливач Мајкл Фелпс на најдобар можен начин си го честиташе 19-тиот роденден, испливувајќи нов светски рекорд на 200 метри ...

Фелпс со светски рекорд, Торп си поигра со конкурентите

Вест - 24.07.2003

ПЛИВАЊЕ - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ВОДНИ СПОРТОВИ, БАРСЕЛОНА 2003 Ја загрозува славата на Торп.- Мајкл Фелпс Американецот Мајкл Фелпс, младата пливачка sвезда која полека му ја одзема славата на Јан Торп, е нов светски рекордер во дисциплината 200 метри пеперутка, постигнувајќи време од 1:53.93 минути.

Светски рекорд на Фелпс, десетто злато од СП за Торп

Утрински - 24.07.2003

Трет натпреварувачки ден во базен на пливачкиот дел од 10. СП во Барселона Светскиот рекорд на Американецот Мајкл Фелпс и десеттото мундијалско злато за Австралиецот Јан Торп се двата најзначајни момента од третиот натпреварувачки ден во базен во рамките на пливачкиот дел од 10.

Јан Торп најдобар на 200 м. слободно на СП во пливање

А1 - 22.07.2003

Австралиската супер-sвезда Јан Торп ја продолжи фантастичната серија златни трофеи од големите натпреварувања во неговиот слободен стил. Не постави нов светски рекорд, но доби уште една славна битка со големиот ривал, холанѓанецот Петер Ван Ден Хогенбанд.

Торп со злато на три СП по ред

Дневник - 22.07.2003

ПЛИВАЊЕ - ПОЧНАА ПЛИВАЧКИТЕ НАТПРЕВАРИ НА СП ВО БАРСЕЛОНА Деветтиот златен медал на мундијалите Австралиецот го освои во дисциплината 400 метри слободно Ијан Торп, австралиската пливачка мегаѕвезда, со освојување на првото злато во дисциплината 400 метри слободно на Светското првенство (СП) во ...

Рекорден деветти златен медал за Торп на мундијалите

Утрински - 22.07.2003

Со победата на 400 м слободно на 10. Светско првенство во пливање во Барселона Јан Торп влезе во историјата на мундијалите како прв пливач што стигнал до девет златни медали, откако победи на 400 м слободно на 10. Светско првенство што од 12 до 27 јули се одржува во Барселона.