TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседава Eврозоната

Телма - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

24 Вести - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и појасни дека ќе има самит само на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

24 Вести - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Туск го откажа состанокот на лидерите на земји, закажан состанок за еврозоната

Нова ТВ - 12.07.2015

Доналд Туск, претседателот на Советот на ЕУ, го откажа состанокот на лидерите на земјите членки на ЕУ кој требаше денеска попладне да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

ЕУ-самитот откажан, се чека договор на Еврогрупата

Deutsche Welle - 12.07.2015

За денеска планираниот вонреден самит на ЕУ е откажан, но ќе се одржи средбата на Еврогрупата, соопшти претседавачот со ЕУ, Туск. Министрите за финансии од еврозоната продолжуваат состанок за натамошна помош за Грција.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од Еврозоната

Утрински - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа Самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа Самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав Самитот на ЕУ.

Средбата на Eврогрупата заврши без договор за Грција

Утрински - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум.

Нема договор за Грција, за Меркел е изгубена довербата во Атина

Вест - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Алсат-М - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната се додека не се договорат за Грција

Вест - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Алсат-М - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан самитот на ЕУ за Грција, разговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе започнат во Брисел во 16 часот по локално време.

СРЕДБАТА ЗА ГРЦИЈА ЗАВРШИ: Министрите од еврозоната не се договорија

Телеграф - 12.07.2015

Подготвивме текст со предлог за средбата, остануваат неколку неусогласени делови, за кои треба да се произнесат шефовите на држави и влади, изјави Јерун Дејселблум Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што ...

РАЗНОГЛАСИЕ ВО ЕУ: Oткажан самитот посветен на Грција

Телеграф - 12.07.2015

Одликата на Туск, според аналитичарите, претставува одраз на решеноста Грција да се задржи во еврозоната, наспроти синоќешниот неуспешен министерски состанок на еврогрупата Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на ...

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Алфа - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори ...

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Алфа - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

+инфо - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Идивиди - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

+инфо - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Последна шанса за Грција – Еврозоната денеска одлучува дали ќе остане без една членка

Алфа - 12.07.2015

Во Брисел постои сериозна скепса околу можноста за постигнување договор. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во последен момент ги прифати речиси сите барања на меѓународните кредитори, меѓу кои и некои исклучително тешки кратења на финансиите за ...

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

+инфо - 12.07.2015

Среdбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Сител - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Локално - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Сител - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Н.Македонија - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната - Го откажав самитот на ЕУ.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Сител - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Н.Македонија - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по полноќ ...

Финскиот парламент зазема цврст став кон Грција, става блок на помошта?

Фактор - 12.07.2015

Грчката криза покажува сериозен притисок врз новата влада на Финска, пренесе „The Guardian“. Дописникот на државниот телевизиски канал „Yle“ Марија Стенрос истакнува дека делегацијата од Финска зазема дури поцврст позиција од Германија.

Европа не и верува на Грција

Фактор - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната не успеаја да се договорат дали да го одобрат новиот спасувачки заем на Грција во замена за реформите кои Атина ги ветува. Пред средбата неколку министри изразиле скептицизам дека Грција ќе ги исполни ветените ...

Туск ја откажа средбата на европските лидери

Фактор - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го одложи состанокот на владите на Европската унија, но таа на земјите од еврозоната ќе биде одржана. Тоа се случи во момент кога започнува средбата на министрите за финансии од еврозоната во Брисел за ...

Нови надежи за Грција!

Локално - 12.07.2015

Дваесет и осмиот самит меѓу лидерите на земјите-членки на ЕУ се откажува, но онаа на земјите од еврозоната ќе биде одржан , пренесе Франс прес. Според коментатори тоа е знак дека има надеж Грција да остане во европското семејство.

Грчката драма продолжува, кредибилитетот на владата под знак прашалник

Канал5 - 12.07.2015

Самитот на ЕУ, на 28те земји членки нема да се одржи, а состанокот на лидерите на државите од еврозоната ќе трае се додека не се најде решение – нов критичен ден за иднината на Грција, откако вчера еврогрупата не постигна решение, ги прекинаа ...

Пресврт: Сега Грција бара да остане во еврозоната по секоја цена, а Германија не

Сител - 12.07.2015

Привремен, петгодишен излез на Грција од еврозоната. Ова, според извори Брисел, е предлогот на Германија кој би се ефектуирал доколку пропаднат преговорите со кредиторите. Во таквото сценарио на германскиот министер Шојбле, земјата би требало да се ...

Оланд цврст: Грција да остане во еврозоната

Локално - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да одлучи денес ќе биде ли утре Грција во еврозоната или не, изјави претседателот на Франција Франсоа Оланд по пристигнувањето на средбата за “последна шанса” за финансиско спасување на Атина.

Еврогрупата без решение, но со план за реформи во Грција

Фактор - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии на еврогрупата заврши без решение за Грција, што треба да биде донесено на самитот на еврозоната. Ова го објави претседателот на Еврогрупата и министер за финансии на Холандија Јерун Деиселблум.

Новата помош за Грција може да биде меѓу 82 и 86 милијарди евра

Локално - 12.07.2015

Новата програма за помош на Грција може да биде во износ меѓу 82 и 86 милијарди евра, соопштува AFP, повикувајќи се на предлог од средбата на Еврозоната. Тоа не е едногласно одобрено од Еврогрупата и има потреба од одобрување на лидерите на ...

Меркел на самитот на Еврозоната: Помошта за Грција нема да е по секоја цена

Фактор - 12.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел предупредила дека договорот за програма за помош на Грција нема да биде склучен „по секоја цена“. „Нема да има договор по секоја цена“, изјавила Меркел на влез на самитот на Еврозоната.

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Бриф - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. – Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Нетпрес - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. – Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Курир - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Република - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната.- Го откажав самитот на ЕУ.

Не е постигнат договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Нетпрес - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи, објави МИА.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Вечер - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Либертас - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министрите од еврозоната без договор за Грција

Вечер - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Нема договор за Грција!

Вечер - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Додека не најдат решение за Грција, денеска ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

еМагазин - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Република - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Република - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи.Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по полноќ ...

ЕУ го откажа самитот за Грција, преговорите ги продолжува Еврогрупата

Fox.mk - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави дека е откажан самитот на Европската унија кој требаше да се одржи вечерта посветен на кризата во Грција, а групата на министрите за финансии на 19-те членки на еврозоната продолжуваат да ...

И по девет часа министрите од еврозоната без договор за Грција, финале на преговорите денеска

еМагазин - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

ЕУ го откажа самитот за Грција, преговорите ги продолжува Еврогрупата

Денар - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави дека е откажан самитот на Европската унија кој требаше да се одржи вечерта посветен на кризата во Грција, а групата на министрите за финансии на 19-те членки на еврозоната продолжуваат да ...

Откажан самитот на ЕУ за Грција, напната поделба меѓу земјите членки

Кирилица - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ, кој требаше да биде посветен на кризата во Грција. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе ...

Грција сега моли да не ја исфрлат од еврозоната

Репортер - 12.07.2015

Погледите во Грција остануваат завртени кон Брисел. Надежите се дека сценариото за излез од еврозоната полека избледува, пред сè, поради откажувањето на самитот на 28 членки на ЕУ, на чие место ќе се одржи само самит на лидерите на еврозоната.

Нема договор за Грција на средбата на министри од еврозоната

Кирилица - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Ренчи: Не смее да се дозволи Грција да ја напушти еврозоната

Репортер - 12.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренчи во една негова изјава вели дека не смее да се дозволи Грција да ја напушти еврозоната, додавајќи дека германската влада ќе направи наметнување да мора да се согласи на компромис.

ЕУ го откажа самитот за Грција, преговорите ги продолжува Еврогрупата

Макфакс - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави во неделата дека е откажан самитот на Европската унија кој требаше да се одржи вечерта посветен на кризата во Грција, а групата на министрите за финансии на 19-те членки на еврозоната ...

Туск со челниците од еврозоната во обид да ја спаси Грција

Дневник - 12.07.2015

Претседателот на Советот на Европската Унија, Доналд Туск, вчераутро го откажа самитот на лидерите на земјите-членки на Унијата, кој попладнето требаше да се одржи во Брисел и, наместо него, закажа самит на лидерите на еврозоната.

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од eврозоната

Пулс24 - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан самитот на ЕУ – шансите за спас на Грција се минимални

Sky - 12.07.2015

Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск денеска соопшти дека е откажан самитот на ЕИ кој вечерва требаше да се одржи поради грчката криза, а претставниците на 19 членки на еврозоната продолжуваат да преговараат за финансиски спас на Грција.

Нов состанок на министрите за финансии на еврозоната за Грција

Sky - 12.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната денеска ќе се сретнат на нов вонреден состанок во Брисел, откако вчера не успеаја да се сложат дали да го поддржат планот на Грција за нова програма за помош или да ја отсечат Грција од заедничката ...

Грција се надева дека нема да ја исфрлат од еврозоната

Sky - 12.07.2015

Погледите во Грција остануваат завртени кон Брисел. Надежите се дека сценариото за излез од еврозоната полека избледнува, пред се поради откажувањето на Самитот на 28 членки на ЕУ, на чие место ќе се одржи само Самит на лидерите на еврозоната.

Состанокот во Брисел далеку од договор, можен петгодишен „грекзит“

Утрински - 11.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји на еврозоната на вонредиот состанок за Грција, по речиси петчасовна дебата сее' уште се далеку од договор со кој ќе се отвори патот за преговори за нов пакет помош за Атина.

Ни по пет часа нема договор, Германија предлага Грција привремено да излезе од еврозоната

МКД - 11.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји на еврозоната, кои денеска се собраа на вонреден состанок за Грција, по речиси петчасовна дебата не се ни блиску до договор со кој ќе се отвори патот за преговори за нов пакет помош за Атина, додека Германија, ...

Од чии гласови од еврозоната најмногу зависи Грција?

МКД - 11.07.2015

За одобрување на еден финансиски пакет на еврозоната е потребна поддршка од само 85 отсто гласови, ако ситуацијата е алармантна, вели Гардијан. Благодарение на еден законски акт, Европскиот механизам за стабилност, од кого Грција сега бара помош, ...

УТРЕ ВО БРИСЕЛ: Клучен состанок за судбината на Грција

Телеграф - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години Лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија, денеска ќе ги разгледуваат пакетот мерки кои вчера ги усвои грчкиот парменет кој треба да ...

И ПОКРАЈ МЕРКИТЕ ЗА ШТЕДЕЊЕ:Германија разгледува опција Грција да се врати на драхмата

Телеграф - 11.07.2015

Има две алтернативи: или да бидат подобрени предлозите или привремен Грекегзит Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, ...

Берлин ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната

Идивиди - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, изјави европски извор, јави БТА.

Ова е планот како ќе се решава грчката трагична должничка драма

Локално - 11.07.2015

Земјите од еврозоната определија многу краток временски период, во кој може да биде постигнат договор, што треба да обезбеди финансирање за Грција и да овозможи земјата да избегне финансиски колапс, пишува “Ројтерс”.

Берлин ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната

Вечер - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, изјави европски извор, јави БТА.

Меѓу хаосот и Grexit

Фактор - 10.07.2015

Што ќе се случи во непосредна и далечна иднина со Грција? “Затегнатост” на долгот, трет спасувачки пакет, Grexit, нова помош – голем број на опции се на маса, се повлекуваат, а потоа повторно се ослободуваат од нафталин.

Грција достави план за економски реформи

Репортер - 10.07.2015

Грчката влада достави предлози за економки реформи во обид да обезбеди нов заем од меѓународните кредитори, изјавија официјални лица од еврозоната. Тие потврдија дека планот го добиле касно навечер во четвртокот – само два часа пред истекот на рокот.

Македонската економија меѓу најдобрите во светот

МРТ - 10.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд го објави извештајот за глобалната економија. Се очекува умерен раст и негово благо зголемување в година. Македонија е вклучена во групата на најдинамични економии...

Про и контра Грција - ставови на земјите од еврозоната

Deutsche Welle - 09.07.2015

Спроти „денот Д“ за грексит или опстанок на Грција: Еврозоната е поделена. Какви се актуелните позиции на европските партнери на Грција? ГЕРМАНИЈА: Сојузната влада притиска за долгорочни и ефикасни структурни реформи кај пензиите, даночниот систем и ...

ММФ: Ако Грција ја напушти еврозоната ќе настрада уште повеќе

Р.С.Европа - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ. „Ние се надеваме дека Грција ќе остане во еврозоната.

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

+инфо - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ. - Ние се надеваме дека Грција ќе остане во еврозоната.

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

Идивиди - 09.07.2015

Вашингтон, 9 јули 2015 (МИА) - Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ.

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

Сител - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ. - Ние се надеваме дека Грција ќе остане во еврозоната.

Ако излезат од еврозоната Грците ќе бидат како слон во продавница за стакло

Локално - 09.07.2015

Грција ќебиде како слон во стакларка продавница, ако ја напушти еврозоната. Ако дојде до тоа, тоа ќе има ефект во светската економија. Грција нема да ги реши своите економски проблеми, ако го избере патот на излез од еврозоната.

Што ако Грција каже „OXI“ и на еврото?

Фактор - 09.07.2015

По големото „не“ на референдумот од минатата недела, Грција е се поблиску до историското решение: дали да остане во еврозоната или не. Да ги разгледаме можните сценарија. При излегување, Грците ќе можат да го користат еврото уште година, додека ...

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

Економија24 - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ, пренесува Лидер.

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

Денешен - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ. – Ние се надеваме дека Грција ќе остане во еврозоната.

Топ економистот на ММФ: Грција е како слон во продавница со стакло

Репортер - 09.07.2015

„Грчките е како слон во продавница за стакло, ако ја напушти еврозоната. Ако дојде до тоа, ќе има ефект во светската економија. Грција нема да ги реши своите економски проблеми, ако го избере патот за излез од еврозоната.

ММФ: Грција ќе настрада уште повеќе ако ја напушти еврозоната

Lider - 09.07.2015

Грција нема да ги реши економските проблеми со излегување од еврозоната, и во тој случај штетите за нејзината економија само ќе се зголемат, изјави Оливие Бланшар, главен економист во ММФ. – Ние се надеваме дека Грција ќе остане во еврозоната.

Нов самит во недела, од Грција се очекуваат конкретни предлози

Нова ТВ - 08.07.2015

Откако вчеравечер самитот свикан како последица на референдумот во Грција, заврши без договор, во недела ќе се состанат шефовите на државите и владите на сите 28 земји-членки на Унијата. Канцеларката Ангела Меркел, рече дека од Грција очекуваат ...

Европа и даде на Грција 5 дена за спас од банкрот

Капитал - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск предупредува дека остануваат само уште 5 дена за избегнување на најлошото сценарио и спасување на Грција од банкрот. “Сите страни во преговорите ја делат одговорноста за сегашниот статус кво.

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

А1 On - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Грција има пет дена да постигне договор со ЕУ

Правдико - 08.07.2015

Шефовите на држави и на влади, кои се состанаа за да најдат решение за кризата во која се наоѓа Грција откако истече рокот за нова финансиска помош и беше организиран референдум на кој граѓаните ги отфрлија мерките за штедење, свикаа уште еден самит ...

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Точка - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Грција доби последен рок, ЕУ има разработен план за нејзино излегување

Точка - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Точка - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Лидерите на ЕУ во сабота на нов самит

Канал5 - 08.07.2015

Доцна синоќа заврши средбата на лидерите на државите од еврозоната. Унијата е подготвена и за црно сценарио, но и за хуманитарна помош за Грција доколку е потребна. На прес конференција претседателот на Европската унија Доналд Туск го прочита ...

Грција е на 5 дена од банкрот

Локално - 08.07.2015

“Досега избегнував да зборувам за крајни рокови, но вечерва треба да го констатирам јасно – конечниот краен рок завршува на крајот на неделата. Сите сме виновни за кризата и сите имаме одговорност да ја решиме.

Јункер: ЕК го развива сценариото за Grexit

Локално - 08.07.2015

Европската комисија започна развој на сценарио за можно излегување на Грција од еврозоната, изјави претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер. “Европската комисија почна да ги разгледува ссите можни сценариа за можно излегување на Грција од зоната на ...

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Денар - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа денеска по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Грција доби последен рок, ЕИ има разработен план за нејзино излегување

Република - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Fox.mk - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина. FTSEurofirst индекс на 300 водечки европски акции околу 12,30 ...

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Денар - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Грција доби последен рок, ЕИ има разработен план за нејзино излегување

Денар - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Јункер: Се развива сценарио за излез на Грција од Еврозоната

Репортер - 08.07.2015

Европската комисија започна развој на сценарио за можно излегување на Грција од еврозоната, изјави претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер. Европската комисија почна да ги разгледува ссите можни сценариа за можно излегување на Грција од зоната на еврото.

Четврток – краен рок за грчки план за враќање на долгот

Репортер - 08.07.2015

Еврозоната и даде рок на Грција до четврток да презентира нови предлози за договор со кредиторите и закажа самит на Европската унија (ЕУ) во недела, објави Би-Би-Си. Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск изјави дека сега е “најкритичниот момент ...

Брисел со ултиматум до Атина: Дајте детален предлог до четврток во 8.30 инаку летате од еврозоната

Република - 08.07.2015

Кризниот самит на шефови на држави од еврозоната заврши доцна синоќа во Брисел со драматична порака во која на Грција и е даден буквален ултиматум да ги прифати правилата на кредиторите до крајот на неделата инаку ќе лета од еврозоната.

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Макфакс - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Грција доби последен рок, ЕУ има разработен план за нејзино излегување

Макфакс - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Грција доби последна шанса за спас

Нетпрес - 08.07.2015

По вонредната средба во Брисел, Грција доби уште една, последна шанса да направи спогодба со своите кредиторите и да го избегне „грекзитот“ (излези на земјата од еврозоната). Атина има околу пет денови за тоа, кои според зборовите на Доналд Туск, ќе ...

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Макфакс - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

По референдумот

Република - 08.07.2015

Тимчо Муцунски Турбулентните случувања кај јужниот сосед во текот на изминатата недела го разбудија интересот на политичката и економската јавност ширум светот, а следењето на кампањата и резултатите од неделниот референдум во Грција веројатно беше ...

Грција има пет дена да постигне договор со ЕУ

Sky - 08.07.2015

Во недела ќе се одлучи дали Грција ќе добие нова помош или ќе се соочи со излез од Еврозоната. Лидерите на ЕУ и дадоа рок на грчката влада до петок да поднесе нов, целосен предлог со детални идеи, реформи и решенија.

„Повишена температура“ во Шпанија по грчкото референдумско „не“

Deutsche Welle - 07.07.2015

Во Шпанија едни го слават, други стравуваат од грчкото референдумско „не“. И во Португалија левицата бара крај на програмата за штедење. Јасното „не“ од страна на Грците за мерките за штедење што ги предложија доверителите кренаа големи бранови во ...

Демпси - Кризата не е само грчка, туку на цела Европа

Р.С.Европа - 07.07.2015

Грчката криза ја истакна неверојатната слабост на Европа да може да разбере каква е оваа криза. Оваа криза не е само за пари, таа не е само за ужасната состојба на грчкото политичко тело, оваа криза е за иднината на Европа, вели Џуди Демпси, постар ...

Словачкиот премиер: Нема простување, целиот долг да ѝ остане на Грција на врат!

МКД - 07.07.2015

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска категорично ја отфрли секоја можност на Грција да ѝ се отпише барем дел од долгот кон странските кредитори и рече дека Словачка нема да го поддржи ни опстанокот на Грција во еврозоната ако Грците не покажат ...

Што ќе се случи со кризата во Грција – 4 можни сценарија

МК News - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Правдико - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

Алфа - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

А1 On - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

+инфо - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Сиромашните земји од еврозоната немаат милост за Грција

+инфо - 07.07.2015

Посиромашните членки на еврозоната, кои и самите поминаа низ болниот процес на реформи на пазарот и програмите за штедење, зазедоа остар став кон Грција, откако нејзините граѓани на референдумот масовно заокружија „НЕ" за новите мерки на строго ...

Deutsche Bank: Кои се можните епилози од грчката криза?

Точка - 07.07.2015

Аналитичарот на Deutsche Bank Џим Рид смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за оваа држава. Како што пренесува брокерската куќа FWstreet.com, со седиште во Единбург, најмалку веројатно сценарио според аналитичарот е ...

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Точка - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Точка - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит во понеделникот паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на кредиторите и натамошните мерки на штедење.

Европските инвеститори внимателно ги чекаат одлуките за Грција

Точка - 07.07.2015

Цените на акциите на европските берзи во вторникот се стабилни, по остриот пад во понеделникот, а инвеститорите не се расположени да ги менуваат своите позиции во пресрет на состанокот на лидерите на еврозоната на кој ќе се расправа за Грција.

“Катимерини”: Брисел разгледува три сценарија за Грција

Локално - 07.07.2015

Брисел разгледува три можни сценарија за Грција по резултатите од референдумот во неделата, пишува весникот “Катимерини”. Прашањето сега е како да се ограничи штетата за еврозоната и да не бидат опфатени со слични проблеми и други држави како ...

ГРАФИКА: Ако има референдум во Германија, Грција би била аут од еврозоната!

Фактор - 07.07.2015

Месечните преговори меѓу Грција и доверителите го тестираа нејзиното трпението и симпатиите на европските соседи. Според студија на YouGiv многу граѓани на Европа слабо се заинтересирани дали Грција ќе остане во еврозоната или не.

„Катимерини“: Брисел разгледува три сценарија за Грција

Фактор - 07.07.2015

Брисел разгледува три можни сценарија за Грција по резултатите од референдумот во неделата, пишува весникот „Катимерини“. Прашањето сега е како да се ограничи штетата за еврозоната и да не бидат опфатени со слични проблеми и други држави како ...

Глобални реакции за Грција

Н.Македонија - 07.07.2015

- Сигмар Габриел, вицеканцелар на Германија: Тешко можат да се замислат нови преговори по резултатите од референдумот. Ципрас ги урна сите мостови по кои Грција можеше да се движи кон компромис - Франк Валтер Штајнмаер , министер за надворешни ...

Совршена бура: Четири кризи може да ja вратат Европа децении назад

Локално - 07.07.2015

Четири големи кризи во границите на Европа се закануваат да ја зафатат Европската унија и веројатно ќе го вратат со децении наназад европскиот проект. Единството, солидарноста и меѓународната репутација на ЕУ се изложени на ризик поради грчката ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

еМагазин - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Deutsche Bank: Кои се можните епилози од грчката криза?

Денар - 07.07.2015

Аналитичарот на Deutsche Bank Џим Рид смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за оваа држава. Како што пренесува брокерската куќа FWstreet.com, со седиште во Единбург, најмалку веројатно сценарио според аналитичарот е ...

Излез на Грција од еврозоната е ризик за светската економија

Вечер - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија", смета францускиот премиер Мануел Валс Мануел Валс Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст ...

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Денар - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит во понеделникот паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на кредиторите и натамошните мерки на штедење.

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Денар - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Европските инвеститори внимателно ги чекаат одлуките за Грција

Fox.mk - 07.07.2015

Цените на акциите на европските берзи се стабилни, по остриот пад во понеделникот, а инвеститорите не се расположени да ги менуваат своите позиции во пресрет на состанокот на лидерите на еврозоната на кој ќе се расправа за Грција.

Валс: Излезот на Грција од еврозоната е ризик за светската економија

Република - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Fox.mk - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Fox.mk - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на кредиторите и натамошните мерки на штедење.

Грчка должничка криза: Кредиторите очекуваат нови предлози

Репортер - 07.07.2015

Министрите за финнасии на земјите од еврозоната изјавија дека очекуваат нови предлози од Грција откако нејзините граѓани на референдумот во неделата ги одбија условите за нова финансиска помош.

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Макфакс - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Макфакс - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит во понеделникот паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на к редиторите и натамошните мерки на штедење.

Европските инвеститори внимателно ги чекаат одлуките за Грција

Макфакс - 07.07.2015

Цените на акциите на европските берзи во вторникот се стабилни, по остриот пад во понеделникот, а инвеститорите не се расположени да г и менуваат своите позиции во п ресрет на состанокот на лидерите на еврозоната на кој ќе се расправа за Грција.

Одлучувачки ден за Грција по референдумското „НЕ“

МРТ - 07.07.2015

Лидерите на Еврозоната на самит во Брисел попладнево разговараат за должничката криза во Грција. Според информациите во оптек се повеќе решенија од отпис на дел од долгот до враќање на драхмата.

Четири можни сценарија за грчки епилог

Lider - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозоната е ризик за светската економија

Lider - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Грција се изјасни со „не“ на штедењето

24 Вести - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од ...

Сѐ помалку време за Грција

Deutsche Welle - 06.07.2015

„Ципрас е на потег. Тој навистина победи, ама е и под притисок, бидејќи вети дека ќе постигне договор со земјите во еврозоната“, вели во интервју за ДВ Јанис Еманулидис од бриселскиот „Центар за европски политики“.

Грците рекоа „не“- конечни резултати

Р.С.Европа - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите рекле „не“ за предложените услови за реформи од меѓународните кредитори на Грција, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од грчкото ...

Полска се изјасни по референдумот: Грција да ја напушти Еврозоната

Капитал - 06.07.2015

Премиерката на Полска, Ева Копач, вели дека доколку победи „не“ на референдумот на Грција, таа верува дека Грција нема друга опција освен да ја напушти Еврозоната. Копач вчера, коментирајќи ги резултатите од референдумот во Грција, а кои се уште не ...

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез од еврозоната

Утрински - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Грција кажа „не“ на штедењето

Утрински - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од ...

Младите со подршка за Ципрас и неговото охи

Вест - 06.07.2015

ГРЦИЈА, 6 јули (АП) - "Не" може да значи хаотичен излез од еврозоната. Дури и "да" не е гаранција дека кредиторите ќе се согласат да им позајмат уште пари за да ја кренат на нозе земјата. Премиерот Алексис Ципрас сметаше на Грците да одговорат со ...

Франција не сака Грција да ја напушти ЕУ. Но, ЕУ нема да пропадне ако тоа се случи

Капитал - 06.07.2015

Франција не сака Грција да ја напушти Европската Унија, но ЕУ нема да се дестабилизира или пропадне доколку тоа се случи, изјави денеска францускиот министер за финансии, Мишел Сапен Тој потенцира дека по референдумот на кој мнозинството грчки ...

Евентуален „грекзит“ ќе го дестабилизира Балканот

Утрински - 06.07.2015

Можен излез на Грција од еврозоната („грекзит“) може да биде закана за дестабилизација на целиот балкански регион, изјави белгискиот министер за надворешни работи, Дидие Рејндерс. „Се плашам дека 'грекзит' би можел да има геополитички последици во ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Утрински - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

ГРЦИЈА: Резултатите од референдумот не значат автоматски излез од еврозоната

Телеграф - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените услови на кредиторите за реформи во Грција, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“ „Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски ...

ДОМИНО-ЕФЕКТ: ЕУ стравува дека грчкото „не“ ќе зафати и други земји

Телеграф - 06.07.2015

Европските партии со слична идеологија како СИРИЗА ќе бидат охрабрени доколку дојдат на власт да го применат истиот рецепт како во Грција, прогнозираат познавачите Грчката криза и евентуалното напуштање на еврозоната може да има домино-ефект и врз ...

Грчката криза може да го дестабилизира Балканот

Телеграф - 06.07.2015

Последици може да има не само за земји како Македонија или Црна Гора, туку и за Бугарија, доколку се имаат предвид проблемите со стабилноста во таа зона, смета белгискиот министер Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди ...

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез на земјата од еврозоната

А1 On - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Лихачов: Грција направи чекор кон излез од еврозоната

А1 On - 06.07.2015

Грција, која вчера на референдумот масовно им кажа „не“ на предлозите на кредиторите, направи чекор кон излез од еврозоната, изјави првиот заменик министер за економски развој на Русија, Алексеј Лихачов.

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез на земјата од еврозоната

Алфа - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Лихачов: Грција направи чекор кон излез од еврозоната

Алфа - 06.07.2015

Грција, која вчера на референдумот масовно им кажа „не“ на предлозите на кредиторите, направи чекор кон излез од еврозоната, изјави првиот заменик министер за економски развој на Русија, Алексеј Лихачов.

Соботка: Грција избра полоша опција

А1 On - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Соботка: Грција избра полоша опција

+инфо - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Грција кажа „не“ на штедењето

Алфа - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“.

Колку ќе ја погоди Македонија излегувањето на Грција од ЕУ и враќање на Драхмата

МК News - 06.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Алан Жипе повикува на „грексит“ без драматизирање

А1 On - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на Грција од еврозоната „без ...

Излез на Грција од еврозоната „без драматизирање“

Идивиди - 06.07.2015

Париз, 6 јули 2015 (МИА) - Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на ...

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез на земјата од еврозоната

Орбис - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Рејндерс: Грција може да го дестабилизира Балканот

+инфо - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејндерс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. - Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот.

Рејнолдс: Грција може да го дестабилиизра Балканот

А1 On - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. – Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

А1 On - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

+инфо - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Грција кажа „не“ на штедењето

Сител - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од ...

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез на земјата од еврозоната

Сител - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Грција кажа „не“ на штедењето

Н.Македонија - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од ...

Соботка: Грција ја избра полошата опција

Точка - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Москва: Грција направи чекор кон излегување од еврозоната

Фактор - 06.07.2015

Грција направи чекор кон излегување од еврозоната. Ова го објави заменик-министерот за економски развој на Русија Алексеј Лихачов, цитиран од агенциите. Отфрлањето на строгите економски мерки, за што се изјаснија граѓаните на референдумот, не значи ...

Белгискиот министер за надворешни Рејндерс: Македонија и Црна Гора е многу веројатно да имаат последици од грчката ...

Локално - 06.07.2015

Излезот на Грција од еврозоната може да го дестабилизира балканскиот регион, каде голема улога играат грчките инвестиции, изјави белгискиот министер за надворешни работи Дидие Рејндерс во пренос на радио RTL.

Рејндерс: Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот

Точка - 06.07.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот, каде што улогата на грчките инвестиции е значајна, изјавил во понеделникот шефот на белгиската дипломатија Дидие Рејндерс, пренесува радио Спутник.

Алан Жипе повикува на „грексит“ без драматизирање

Локално - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на Грција од еврозоната „без ...

Што после негативниот референдум на Грција?

Фактор - 06.07.2015

Следејќи ги советите на својата влада и гласајќи со “не” на референдумот во неделата, грчките граѓани испратија недвосмислена порака. Слично на американските херои во филмот “Мрежа”, кои, отворајќи ги прозорците, викаа “бесен сум и не издржувам ...

10 последици од грчкиот референдум кои ќе ги видиме во наредните 10 дена

Локално - 06.07.2015

Следејќи ги советите на својата влада и гласајќи со “не” на референдумот во неделата, грчките граѓани испратија недвосмислена порака. Слично на американските херои во филмот “Мрежата”, кои, отворајќи ги прозорците, викаа “бесен сум и не чепкајте ме ...

Алан Жипе повикува на „грексит“ без драматизирање

Сител - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на Грција од еврозоната „без ...

Лондон ќе се заштитува, Љубљана без коментари по грчкото "не"

Точка - 06.07.2015

Британската влада ќе стори "сé што е потребно за заштита" на својата економија по грчкото одбивање на предлогот на доверителите и предизвикување на криза во еврозоната, соопшти кабинетот на премиерот Дејвид Камерон, додека словенечките политичари се ...

Рејнолдс: Грција може да го дестабилиизра Балканот

Сител - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. - Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Лондон: Грција и еврозоната да најдат одржливо решение

Точка - 06.07.2015

Грција и еврозоната треба да пронајдат одржливо решение откако Грците на референдумот масовно заокружија "не" за мерките на штедење кои од нив ги бараа кредиторите, изјави портпаролот на британскиот премиер Дејвид Камерон, додавајќи дека во интерес ...

Грција излегува од еврозоната!

Фактор - 06.07.2015

Раководителите на двете водечки германски бизнис асоцијации велат дека не гледаат никаков начин Грција да остане во еврозоната по гласањето во неделата. „Не, ние нема да можеме да го избегнеме“ (излез на Грција од еврозоната), за „Ројтерс“ изјавил ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Н.Македонија - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Сител - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Грците рекоа „Не“ на мерките за штедење

Нетпрес - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција, Грците рекоа „Не“ на мерките за штедење. Вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените услови за реформи од меѓународните кредитори.

Соботка: Грција избра полоша опција

Република - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Што значи „не“ за Грција?

еМагазин - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Соботка: Грција ја избра полошата опција

Нетпрес - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Соботка: Грција избра полоша опција

Курир - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Лихачов: Грција направи чекор кон излез од еврозоната

Денешен - 06.07.2015

Грција, која вчера на референдумот масовно им кажа „не“ на предлозите на кредиторите, направи чекор кон излез од еврозоната, изјави првиот заменик министер за економски развој на Русија, Алексеј Лихачов.

Соботка: Грција избра полоша опција

Денешен - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...

Лихачов: Грција направи чекор кон излез од еврозоната

Вечер - 06.07.2015

Грција, која вчера на референдумот масовно им кажа „не" на предлозите на кредиторите, направи чекор кон излез од еврозоната, изјави првиот заменик министер за економски развој на Русија, Алексеј Лихачов Грција, која вчера на референдумот масовно им ...

Грција без драматизирање да излезе од еврозоната

Вечер - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не" на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира" излез на Грција од еврозоната „без ...

Алан Жипе повикува на „грексит“ без драматизирање

Република - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на Грција од еврозоната „без ...

Рејндерс: Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот

Макфакс - 06.07.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот, каде што улогата на грчките инвестиции е значајна, изјавил во понеделникот шефот на белгиската дипломатија Дидие Рејндерс, пренесува радио Спутник.

Полска и Русија „типуваат“ дека Грција ќе го напушти еврото

Кирилица - 06.07.2015

Премиерката на Полска, Ева Копач смета дека победата на „Не“ на референдумот на Грција, значи дека Грција нема друга опција освен да ја напушти Еврозоната. Копач вчера, коментирајќи ги резултатите од референдумот во Грција, а кои се уште не беа ...

Рејнолдс: Грција може да го дестабилиизра Балканот

Денешен - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. – Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Рејнолдс: Грција може да го дестабилиизра Балканот

Република - 06.07.2015

­ Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. ­ – Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Лондон ќе се заштитува, Љубљана без коментари по грчкото ‘не’

Макфакс - 06.07.2015

Британската влада ќе стори „сé што е потребно за заштита“ на својата економија по грчкото одбивање на предлогот на доверителите и предизвикување на криза во еврозоната, соопшти кабинетот на премиерот Дејвид Камерон, додека словенечките политичари се ...

Рејнолдс: Грција може да го дестабилизира регионот

Курир - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. - Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Лондон ќе се заштитува, Љубљана без коментари по грчкото „не“

Денар - 06.07.2015

Британската влада ќе стори „сé што е потребно за заштита“ на својата економија по грчкото одбивање на предлогот на доверителите и предизвикување на криза во еврозоната, соопшти кабинетот на премиерот Дејвид Камерон, додека словенечките политичари се ...

Лондон: Грција и еврозоната да најдат одржливо решение

Макфакс - 06.07.2015

Грција и еврозоната треба да пронајдат одржливо решение откако Грците на референдумот масовно заокружија „не“ за мерките на штедење кои од нив ги бараа кредиторите, изјави портпаролот на британскиот премиер Дејвид Камерон, додавајќи дека во интерес ...

Лондон ќе се заштитува, Љубљана без коментари по грчкото “не“

Fox.mk - 06.07.2015

Британската влада ќе стори „сé што е потребно за заштита“ на својата економија по грчкото одбивање на предлогот на доверителите и предизвикување на криза во еврозоната, соопшти кабинетот на премиерот Дејвид Камерон, додека словенечките политичари се ...

РЕЈНДЕРС: Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот

Fox.mk - 06.07.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната може да го дестабилизира Балканот, каде што улогата на грчките инвестиции е значајна, изјавил шефот на белгиската дипломатија Дидие Рејндерс, пренесува радио Спутник.

Deutsche Bank: Кои се можните епилози од грчката криза?

Макфакс - 06.07.2015

Аналитичарот на Deutsche Bank Џим Рид смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за оваа држава. Како што пренесува брокерската куќа FWstreet.com, со седиште во Единбург, најмалку веројатно сценарио според аналитичарот е ...

DEUTSCHE BANK: Кои се можните епилози од грчката криза?

Fox.mk - 06.07.2015

Аналитичарот на Deutsche Bank Џим Рид смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за оваа држава. Како што пренесува брокерската куќа FWstreet.com, со седиште во Единбург, најмалку веројатно сценарио според аналитичарот е ...

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Курир - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Четири можни епилози за грчката криза

Press24 - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Четири можни епилози за грчката криза

Република - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од „Дојче банка“ смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Четири можни епилози за грчката криза

Вечер - 06.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека" програма односно ...

Грција кажа „не“ на штедењето

Lider - 06.07.2015

На вчерашниот референдум во Грција вкупно 61,31 процент од гласачите се изјасниле „не“ за предложените од меѓународните кредитори на Грција услови за реформи, наспроти 38,69 проценти кои гласале „да“, покажуваат конечните резултати, објавени од ...

„Не“ на референдумот во Грција не значи автоматски излез на земјата од еврозоната

Lider - 06.07.2015

„Не“ на референдумот во Грција нема да значи и автоматски излез на земјата од еврозоната, изјави вчера пред ТАСС европски претставник во Брисел, коментирајќи ги прелиминарните резултати од гласањето.

Лихачов: Грција направи чекор кон излез од еврозоната

Lider - 06.07.2015

Грција, која вчера на референдумот масовно им кажа „не“ на предлозите на кредиторите, направи чекор кон излез од еврозоната, изјави првиот заменик министер за економски развој на Русија, Алексеј Лихачов.

Алан Жипе повикува на „Грекзит“ без драматизирање

Lider - 06.07.2015

Еден ден по масовно „не“ на Грците за планот на кредиторите, поранешниот француски премиер и еден од потенцијалните претседателски кандидати на опозицициските Републиканци, Ален Жипе побара од ЕУ да „организира“ излез на Грција од еврозоната „без ...

Рејнолдс: Грција може да го дестабилиизра Балканот

Lider - 06.07.2015

Шефот на белгиската дипломатија, Дидие Рејнолдс, денеска предупреди дека кризата во Грција може да предизвика негативни последици на целиот Балкан и да го дестабилизира регионот. – Се плашам дека ќе има геополитички последици за регионот, рече ...

Соботка: Грција избра полоша опција

Lider - 06.07.2015

Грција ја избра полошата опција, кога во неделата на референдум ги отфрли условите на доверителите за понатамошни кредити, изјави чешкиот премиер Бохуслав Соботка, кој додаде дека не умее да замисли како Грција сега може да биде задржана во ...