TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Алсат-М - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

ТВ21 - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Алсат-М - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

24 Вести - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Алсат-М - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Демократите ќе ја бојкотираат инаугурацијата на Трамп?

Канал5 - 15.01.2017

Се повеќе претставници на демократите најавуваат дека нема да присуствуваат на инаугурацијата на Трамп за претседател на САД во петок, на 20 јануари - јавува Франс прес. Многумина од нив се одлучиле на ваков чекор откако Трамп го нападна борецот за ...

Меланија Трамп ќе се пресели во Белата куќа, но само под еден услов! ФОТО

Слободен Печат - 15.01.2017

Иако сè уште официјално не се вселила во Белата куќа Меланија Трамп има големи планови, судејќи според зборовите на нејзината шминкерка Никол Брил. Меланија планира една цела соба да ја претвори во студио за убавина во која ќе се разубавува.

Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Телеграф - 15.01.2017

Исландскиот весник „Моргунбладид“ пак објави дека властите на Исланд досега не добиле никакво официјално барање за одржување на средба меѓу Трамп и Путин во Рејкјавик. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Нетпрес - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Сител - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Сител - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Екипата на Трамп демантира за подготовка на средба со Путин

Стандард - 15.01.2017

Екипата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ja демантира пораката на британскиот Сандеј тајмс дека тој се подготвува да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во Рејкјавик по инаугурацијата, пренесе ТАСС.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Телеграф - 15.01.2017

Протестите официјално се одржа под мотото за поддршка на правата на мигрантите и против предизборните ветувања на Трамп за изградба на ѕид на границата со Мексико и за забрана за влез на муслимани во САД.

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

А1 On - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Алфа - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Алфа - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Лимузината на Трамп ќе има топови со солзавец и залихи на крв ФОТО

Слободен Печат - 15.01.2017

Автомобилот на новиот американски претседател Доналд Трамп првпат ќе се појави во јавноста на денот на инаугурацијата 20 јануари. Првиот поглед на претседателскиот автомобил „Кадилак уан“ (Cadillac One) познат и како „Ѕвер“ открива дека неговите ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

А1 On - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

Курир - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

ГЕНЕРАЛНА ПРОБА ЗА ТРАМП: Церемонија пред зградата на американскиот конгрес

Телеграф - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се одржи генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

Нетпрес - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

+инфо - 15.01.2017

Во текот на пробата Трамп и потпретседателот Пенс ќе ги менуваат двојници, па тема на американските медиуми е дали двојникот ќе наликува на Трамп. Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот ...

(ФОТО) Ова е тајното оружје на Трамп – Убавицата за која ретко кој зборува

Репортер - 15.01.2017

Убавата Тифани Трамп, 22-годишната ќерка на Доналд Трамп родена во бракот со Марла Мејплс, активно го поддржуваше неговиот татко за време на предизборната кампања, но самата таа ретко е во центарот на вниманието.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

+инфо - 15.01.2017

На информацијата на лондонскиот весник, реагираше тимот на Трамп, кој ваквите тврдења ги отфрли како невистинити и ги оцени како „стопроцентна лага“. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега ...

Директорот на ЦИА: Трамп да внимава што зборува и твитува поради националната безбедност

+инфо - 15.01.2017

На Твитер тој ги обвини разузнавачките служби, дека наликуваат на праксата во нацистичка Германија. Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в ...

ДИРЕКТОРОТ НА ЦИА ГО ПРЕДУПРЕДИ ТРАМП: Со многу зборување може да се наштети на националната безбедност

Телеграф - 15.01.2017

Директорот на ЦИА, Џон Бренан, кој заминува од функцијата, истакна дека Трамп со своите приказни може да им наштети на САД Директорот на ЦИА, Џон Бренан, денеска на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

Репортер - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

Сите победи и порази на Путин

Сител - 15.01.2017

Дојче веле - Бон Се чини дека годината која измина, од перспектива на рускиот претседател Владимир Путин, за Москва беше и повеќе од успешна, пред се на надворешнополитички план. Владимир Путин како фармер, сега може да пресметува колку му донесе ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Сител - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Македонците го продолжија протестот против Сорос пред „Фокс Њуз“, најгледаната ТВ во САД

Сител - 15.01.2017

Македонците кои протестираа пред кулата на Доналд Трамп во негова поддршка, својот марш го продолжија пред најгледаната телевизија во САД. „Фокс Њуз“ е единствената ТВ станица која го поддржа Доналд Трамп, а нејзините водители се конзервативци и ...

Бајкерите ќе подигнат „ѕид од месо“ за одржување на редот на инаугурацијата на Трамп

Макфакс - 15.01.2017

Основачот на бајкерското движење „Bikers For Trump“, Крис Кокс, изјави дека неговата организација е подготвена да направи жив ѕид за заштита на граѓаните кои ќе присуствуваат на инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп на ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

А1 On - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

+инфо - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател. Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето ...

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Курир - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција на 20 јануари, објави ...

Советниците на Трамп негираат дека тој планирал средба со Путин

Р.С.Европа - 15.01.2017

Главните советници на новоизбраниот претседател Доналд Трамп го негираа објавениот извештај дека тој планира да одржи средба со рускиот претседател Владимир Путин во Исланд, како негово прво патување по стапувањето на функцијата.

Твитер се закани дека ќе го деактивира профилот на Трамп

Стандард - 15.01.2017

Една од најголемите социјални мрежи во светот – Твитер, се закани дека ќе го затвори профилот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Според официјалното соопштение на компанијата тоа ќе се случи во рамките на следните 48 часа, ...

Штабот на Трамп негира можна негова средба со Путин во Рејкјавик

Руска реч - 15.01.2017

Штабот на Доналд Трамп соопшти дека не е планирана средба меѓу американскиот и рускиот лидер во Рејкјавик. Штабот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ја негираше информацијата дека тој има намера да се сретне со претседателот на Русија ...

Масовни протести против Трамп, 200.000 луѓе излегуваат на „Розов марш“

Стандард - 15.01.2017

Почна неделата на протести против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Неколку илјади луѓе организираа митинг во центарот на главниот град Вашингтон. Маршот е првиот од серијата протести кои ќе се одржат во деновите до инаугурацијата на ...

Лимузината на Трамп ќе има залихи на крв и ќе биде отпорна на бомби ФОТО

+инфо - 15.01.2017

Автомобилот на новиот американски претседател Доналд Трамп првпат ќе се појави во јавноста на денот на инаугурацијата 20 јануари. Автомобилот на новиот американски претседател Доналд Трамп првпат ќе се појави во јавноста на денот на инаугурацијата ...

Новиот потег на Кинезите може да го изнервира Трамп, тие тврдат дека е случајност

Макфакс - 15.01.2017

Работниците во фабрика во кинескиот град Зеџианг забрзано работат во пресрет на прославата на Годината на петелот, која започнува на 28 јануари, да ги исполнат нарачките на клиентите за големи балони на надувување во облик на петел, кој многу ...

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

Макфакс - 15.01.2017

За признавањето не една Кина не може да се преговара, соопштија во неделата од Пекинг, реагирајќи на изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и ...

Една недела пред инаугурацијата на Трамп пак протести низ Америка (ВИДЕО)

МКД - 15.01.2017

Американските активисти за човекови права ја почнаа неделата на протести во одбрана на тешко стекнатите права што новоизбраниот претседател ги доведува во прашање, а најголемиот собир е најавен за еден ден по инаугурацијата на Доналд Трамп, кој ...

Кинезите прават петли на надувување што личат на Трамп (ФОТО)

МКД - 15.01.2017

Работниците во една фирма во источниот кинески град Жеџијанг забрзано работат за во пресрет на одбележувањето на Годината на петелот, која почнува на 28 јануари, да ги исполнат нарачките од клиентите за големи балони на надувување во облик на петел.

Пекинг: Неma преговори за политика за единствена Кина

Р.С.Европа - 15.01.2017

Кина ги предупреди САД дека не може да се преговара за политика за единствена Кина, по сигналите на новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека сака да ги зајакне релациите со Тајван. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твитува, за да не се наштети на националната безбедност

Алфа - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Шефот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува

Стандард - 15.01.2017

Директорот на ЦИА, Џон Бренан пред заминување упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој во петокот стапува на должност, да внимава што зборува и посебно да внимава со Русија, за да не им наштети на ...

Андреа Бочели го откажа настапот на инаугурацијата на Трамп поради смртни закани

+инфо - 15.01.2017

Оперската ѕвезда Андреа Бочели се откажа од настапот на инаугурацијата на Доналд Трамп, бидејќи добил смртни закани. Оперската ѕвезда Андреа Бочели се откажа од настапот на инаугурацијата на Доналд Трамп, бидејќи добил смртни закани.

Македонци, разбудете се!

Курир - 15.01.2017

Пишува Слободан ТОМИЌ Дојде лично и генералниот секретар на Обединетите Нации во Македонија, Бан Ки Мун, кој од Охрид, сеправославниот Ерусалим, порача: “Името е со раѓањето, тоа е универзална вредност, за името не смеете да преговарате и да се ...

Кремљ и тимот на Трамп негираат средба на челниците на Исланд

Макфакс - 15.01.2017

Транизицискиот тим на новоизбраниот американскиот претседател Доналд Трамп и Кремљ негираа дека Трамп планира средба со рускиот претседател Владимир Путин на самитот на Исланд за неколку седмици, во текот на своето прво патување во странство по ...

Пенс: Трамп е „подготвен да предложи свеж поглед“ на односите со Русија

Руска реч - 15.01.2017

Подобрување на односите со Русија ќе биде во полза на заедничкиот интерес на двете земји, изјави новоизбраниот потпретседател на САД Мајк Пенс. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп е подготвен да предложи нов поглед на руско-американските ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп: „Пази што зборуваш“

МКД - 15.01.2017

Директорот на ЦИА во заминување Џон Бренан денеска на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој ќе ја преземе функцијата в петок, му порача да внимава што зборува и му советуваше на Русија да не ѝ го простува лесно вмешувањето во ...

Директорот на CIA му порача на Трамп да внимава што зборува

Макфакс - 15.01.2017

Директорот на Централната разузнавачка агенција CIA, Џон Бренан, изменуван од администрацијата на американскиот претседател на заминување Барак Обама, му порача во неделата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп кој следниот петок ја презема ...

Македонците го продолжија протестот против Сорос пред „Фокс Њуз“, најгледаната ТВ во САД (ФОТО)

Курир - 15.01.2017

Македонците кои протестираа пред кулата на Доналд Трамп во негова поддршка, својот марш го продолжија пред најгледаната телевизија во САД. „Фокс Њуз“ е единствената ТВ станица која го поддржа Доналд Трамп, а нејзините водители се конзервативци и ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Тера - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари.

Директорот на ЦИА: Трамп да внимава што зборува и твитува поради националната безбедност

МК News - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Лимузината на Трамп ќе има залихи на крв и ќе биде отпорна на бомби ФОТО

МК News - 15.01.2017

Автомобилот на новиот американски претседател Доналд Трамп првпат ќе се појави во јавноста на денот на инаугурацијата 20 јануари. Првиот поглед на претседателскиот автомобил „Кадилак уан“ (Cadillac One) познат и како „Ѕвер“ открива дека неговите ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп да внимава што зборува и твита, за да не се наштети на националната безбедност

Бриф - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

Каков автомобил ќе вози Трамп?

Фактор - 15.01.2017

Јавноста за неколку дена ќе види во каков автомобил ќе се вози новиот претседател на САД, Доналд Трамп. Тој ќе се појави во јавноста на денот на инаугурацијата 20 месецов. Првиот поглед на претседателскиот автомобил „Кадилак уан“ (Cadillac One) ...

Директорот на ЦИА го предупреди Трамп: „Пази што зборуваш“

Тера - 15.01.2017

Директорот на ЦИА во заминување Џон Бренан денеска на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој ќе ја преземе функцијата в петок, му порача да внимава што зборува и му советуваше на Русија да не ѝ го простува лесно вмешувањето во ...

Кина: Година на Петелот, кој личи на Трамп

Локално - 15.01.2017

На 28 јануари Кина ќе ја дочека Новата година. Во пресред на годината на Петелот, работници од источниот дел на Кина работат на големи гумени балони во форма на петел кој потсетува на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп.

Сите победи и порази на Путин

Локално - 15.01.2017

Се чини дека годината која измина, од перспектива на рускиот претседател Владимир Путин, за Москва беше и повеќе од успешна, пред се на надворешнополитички план. Владимир Путин како фармер, сега може да пресметува колку му донесе жетвата.

Пекинг му порача на Трамп дека за начелото „една Кина“ не преговара

Канал 77 - 15.01.2017

За признавањето не една Кина не може да се преговара – реагира денеска официјален Пекинг на изјавата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп дека е подготвен да го преиспита овој принцип за да ги зајакне односите меѓу САД и Тајван.

Над 28 илјади агенти ќе се грижат за безбедноста при заклетвата на Трамп

Локално - 15.01.2017

Околу 28.000 агенти на Сикрит сервис, Националната гарда и федералната полиција ќе се грижат за безбедноста во Вашингтон на 20 јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како претседател на САД, пренесе Франс прес.

Пресврт: Кремљ демантира за средба меѓу Путин и Трамп

Локално - 15.01.2017

Преговори за можна средба меѓу претседателот на Руската Федерација Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во моментот не се одржуваат. Ова го изјави денеска за РИА Новости го изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Македонците го продолжија протестот против Сорос пред Фокс Њуз, најгледаната ТВ во САД (Фото)

Република - 15.01.2017

Македонците кои протестираа пред кулата на Доналд Трамп во негова поддршка, својот марш го продолжија пред најгледаната телевизија во САД. „Фокс Њуз“ е единствената ТВ станица која го поддржа Доналд Трамп, а нејзините водители се конзервативци и ...

Лага ли е ?„Сандеј Тајмс“ тврди дека Трамп бара да се сретне со Путин во Рејкјавик!

Локално - 15.01.2017

Според податоците на агенцијата “Блумберг”, портпарол на Трамп за одредената информација вели дека е “стопроцентна лага”. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот ...

“Твитер” го затвора профилот на Доналд Трамп

Локално - 15.01.2017

Во моментов профилот на Трамп сеуште е активен. Една од најголемите социјални мрежи во светот – Twitter, се закани дека ќе го затвори профилот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик

Вечер Прес - 15.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното преземање на претседателската функција Новоизбраниот ...

Протести во САД против стапувањето на должност на Трамп

Вечер Прес - 15.01.2017

Со собири во неколку градови во САД синоќа започна најавената серија протести против стапувањето на должност на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, предвидено за 20 јануари Со собири во неколку градови во САД синоќа започна ...

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп

Канал 77 - 15.01.2017

Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари. Генералната проба е предвидена за пред зградата на американскиот Конгрес, каде по ...

ЦИА го предупреди Трамп: Внимавај што зборуваш

Пулс24 - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан, денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните, многу да внимава што зборува и да биде ...

Шефот на ЦИА го предупреди Трамп: Внимавај што зборуваш

Република - 15.01.2017

Директорот на ЦИА Џон Бренан, денеска, на заминување од функцијата, упати остро предупредување до новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, кој в петокот стапува на должност, да си ги одмерува приказните и многу да внимава со Русија за да не им ...

CNN: Се поголем број пратеници на Демократската партија во САД, како и членови на Конгресот, ќе бојкотираат ...

Локално - 15.01.2017

Се поголем број на пратеници од Демократската партија во САД ќе ја бојкотираат инаугурацијата на новоизбраниот претседател на земјата Доналд Трамп, објави продемократскиот телевизискиот канал CNN .

Што Путин очекува од Трамп и што му нуди?

Локално - 15.01.2017

Расположението во Москва пред инаугурацијата на Доналд Трамп се движи од еуфорија до воздржаност, анализира DW. Москва, 17 декември 2015-та: по годишната прес-конференција Владимир Путин одејќи кон излезот одговара уште на неколку прашања.

Џенифер Холидеј одби да пее на инаугурацијата на Трамп

Локално - 15.01.2017

Ѕвездата на Бродвеј Џенифер Холидеј го откажа настапот на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Доналд Трамп по протестот на нејзините црнци и геј фанови, пренесоа американските медиуми, цитиран од агенциите.

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп...

Н.Македонија - 15.01.2017

Генерална проба за инаугурацијата на Трамп Во Вашингтон денеска ќе се оджри генерална проба за церемонијата на инаугурација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, која е закажана за 20 јануари, јави МИА.

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик...

Н.Македонија - 15.01.2017

„Сандеј Тајмс“: Трамп сака да се сретне со Путин во Рејкјавик Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп би сакал да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин во исландскиот главен град Рејкјавик, само неколку недели по официјалното ...

Трамп – нова неизвесност во односите со НАТО и Русија

Lider - 15.01.2017

Од 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим, Москва и НАТО распоредија сили долж границата, додека нивните односи значително се влошија. Аналитичарите сметаат дека опасноста од воен судар е најголема до сега во однос на изминатите неколку ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

ТВ21 - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп: Ако Русија ни помага, зошто се воведуваат санкции?

Канал5 - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за „Wall street journal“ изјави дека можеби ќе ги повлече санкциите кон Русија кои Обама ги воведе поради сајбер нападите, ако Москва докаже дека е од помош во борбата против тероризмот.

Што Путин очекува од Трамп и што му нуди?

Deutsche Welle - 14.01.2017

Расположението во Москва пред инаугурацијата на Доналд Трамп се движи од еуфорија до воздржаност. Москва, 17 декември 2015-та: по годишната прес-конференција Владимир Путин одејќи кон излезот одговара уште на неколку прашања.

Меркел сака дијалог со Трамп

Канал5 - 14.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека светските проблеми треба да се решаваат со соработка а не секоја земја поединечно. Прашана за протекционистичките тенденции во САД Меркел рече дека ќе бара дијалог со Трамп.

Поддржувач на републиканците „копал“ по компромитирачки материјали за Трамп

Макфакс - 14.01.2017

Приврзаник на Републиканската партија ангажирал приватна фирма за соборање компромитирачки материјали за сега избраниот американски претседател Доналд Трамп уште во 2015 година, кога тој решил да се кандидира за претседателска номинација, пишува ...

Советникот на Трамп за национална безбедност бил во контакт со рускиот амбасадор во САД

Макфакс - 14.01.2017

Мајкл Флин, изборот на новиот американски претседател Доналд Трамп за негов советник за национална безбедност, повеќепати телефонски разговарал со рускиот амбасадор во Вашингтон на денот кога САД ја најавија одмаздата поради наводното руско влијание ...

Трамп – нова неизвесност во односите со НАТО и Русија

А1 On - 14.01.2017

Гласот на Америка – Вашингтон Од 2014 година, кога Русија изврши анексија на Крим, Москва и НАТО распоредија сили долж границата, додека нивните односи значително се влошија. Аналитичарите сметаат дека опасноста од воен судар е најголема до сега во ...

Трамп е отворен за укинување на санкциите aко Русија им "помага" на САД

Р.С.Европа - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави за Вол Стрит Џурнал дека тој ќе ги задржи американските санкции против Русија засега, но оти е отворен за нивно укинување во зависност дали Русија е корисна за САД.

Доналд Трамп ги нападна американските шпиони, дали тие ќе возвратат?

МКД - 14.01.2017

Бивши разузнавачи изјавија дека тоа што новоизбраниот претседател ја нарече ЦИА „нацистичка Германија“ е слично на објава на војна. Претседателот Ричард Никсон не ѝ веруваше на ЦИА за Виетнамската војна. На претседателот Џорџ В.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Алфа - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп постави услови за укинување на санкциите против Русија

Стандард - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп има намера во прво време по преземањето на функцијата да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама. Тоа го изјави самиот тој во интервју за.

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка

А1 On - 14.01.2017

Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Убедена сум дека партнерите имаат поголема полза доколку ...

Москва го заобиколи Обама, на преговорите за Сирија го покани тимот на Трамп

Макфакс - 14.01.2017

Русија го повикала тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на мировните преговори за Сирија кои на 23-ти јануари ќе се одржат во казахстанската престолнина Астана, под нејзино и покровителство на Турција и Иран, заобиколувајќи ја ...

Трамп ќе ги задржи антируските санкции „некое време“

Руска реч - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги наведе условите за укинување на антируските санкции. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера да ги задржи санкциите против Русија на почетокот од неговото претседателствување.

Меланија доаѓа во Белата куќа под еден услов: Една соба мора да има посебна намена! ФОТО

+инфо - 14.01.2017

Иако сè уште официјално не се вселила во Белата куќа Меланија Трамп има големи планови, судејќи според зборовите на нејзината шминкерка Никол Брил. Иако сè уште официјално не се вселила во Белата куќа Меланија Трамп има големи планови, судејќи ...

Медиум: Русија ја покани администрацијата на Трамп на преговорите во Астана

Руска реч - 14.01.2017

Администрацијата на Трамп доби покана од Москва да учествува на преговорите за Сирија што треба да се одржат во казахстанскиот главен град Астана, пишува „Вашингтон Пост“. Москва ја покани администрацијата на новоизбраниот американски претседател ...

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка

Курир - 14.01.2017

Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. – Убедена сум дека партнерите имаат поголема полза доколку ...

Русија на преговорите за Сирија го повика Трамп

Р.С.Европа - 14.01.2017

Русија на претстојните сирискит мировни разговори во Казахстан, го повика тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, објави Вашингтон Пост. Турција, кој е ко-домаќин на разговорите, објави дека од Вашингтон ќе биде побарано да се ...

Трамп најави укинување на санкциите против Русија и откажување од политика на „една Кина“

Макфакс - 14.01.2017

Избраниот американски претседател Доналд Трамп најави во петокот во интервју за The Wall Street Journal дека е спремен да ги укине санкциите против Русија доколку Москва е подготвена на соработка во важните прашања за САД, и порача дека нема да го ...

Серискиот шпиoн што го изработи досието за Трамп

Оff.net - 14.01.2017

Оперативецот што на Американците им го испорача досието за наводните компромитирачки материјали што Русите ги имаат за Трамп е поранешен агент на англиската МИ6. Ова е истиот човек што минатата година на ФБИ му ги испорача материјалите за корупција ...

Меркел со предупредување до Трамп: Подобро е да се движиме заедно

Стандард - 14.01.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел го предупреди новоизбраниот претседател на САД во врска со протекционистичките тенденции во неговата политика. Давајќи пример со глобалната финансиска катастрофа од 2008 година, таа ја истакна потребата да се ...

Редок виски на Трамп продаден за шест илјади фунти

Макфакс - 14.01.2017

Ретко шише виски кое на себе го носи името и потписот на Доналд Трамп е продадено на наддавање во Глазгов за шест илјади британски фунти. Станува збор за виски „GlenDronach“ стар 26 години а наточен во шише во 2012 година по повод отворањето на голф ...

(ВИДЕО) Изборот на Трамп: Кои ќе бидат неговите најблиски соработници

Нова ТВ - 14.01.2017

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, вети дека земјата повторно ќе ја направи силна, горда безбедна и голема. Во видеото погледнете кои се луѓето кои ќе ја кројат политиката на Америка.

Меркел го предупредува Трамп за протекционизмoт

Макфакс - 14.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел во саботата го предупредила новиот американски претседател Доналд Трамп на опасноста од протекционизам и го потсетила на финансиската риза од 2008 година, инсистирајќи на неопходноста од заедничка работа и ...

Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште некое време, но потоа...

МКД - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ги задржи санкциите кон Русија одреден период. „Ако се согласуваме и ако Русија навистина ни помага, зошто некој би вовел санкции ако некој прави навистина прекрасни нешта“, изјави ...

Протести во повеќе градови на САД против плановите на Трамп за контрола над нелегалната имиграција

Стандард - 14.01.2017

Многуиљадни протестни демонстрации против плановите на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за затегнувањето на контролата над нелегалната имиграција се планирани во близина 50 градови во земјата, пишува The Wall Street Journal.

Русија го покани Трамп да учествува во преговорите за мир во Сирија

Стандард - 14.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е поканет од Русија на претстојните преговори за мир во Сирија, соопшти портпаролот на милијардерот Шон Спејсер. Тие ќе започнат на 23 јануари во казахстанскиот главен град Астана, пренесе АП.

Сорос со тактика „Нема правда, нема мир“ протестира и против Трамп

Курир - 14.01.2017

Извикувајќи „Нема правда, нема мир“ неколку илјади демонстранти, активисти за овекови права, маршираа низ улиците на Вашингтон една недела пред инаугурацијата на Доналд Трамп. Во Америка се спроведува иста шема како и во Македонија.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија

Курир - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

А1 On - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, има намера во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

ТРАМП НЕ ГИ ТРГА САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Оние наметнати поради кибер нападите ќе продолжат и натаму

Телеграф - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД неодамна истакна дека е подготвен да се состане со Владимир Путин, откако ќе стапи на должност на 20 јануари Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, има намера во прво време по преземањето на функцијата, да ...

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија

Сител - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Меланија Трамп планира да си создаде специјален будоар во Белата Куќа

Локално - 14.01.2017

Во интервју за модниот магазин “Стајлинг” долгогодишната шминкерка на идната Прва дама,, Никол Брил, ги издаде намерите на Меланија да си опреми посебен будоар во Белата куќа. Во него ќе е сместена сета облека на Мелани и ќе се подготвува нејзината ...

Саманта Пауер го повика Трамп да не гo намалува финансирањето во ОН

Мета - 14.01.2017

Американската амбасадорка во заминување при Обединетите нации, Саманта Пауер ја повика администрацијата на Доналд Трамп да не го намали финансирањето во Обединети нации. Таа рече дека тоа ќе биде штетно за САД и ќе биде во корист на земји како Кина ...

Washington Post: Русија ја поканила администрацијата на Трамп на преговорите за Сирија во Астана

Локално - 14.01.2017

Засега новите на Трамп ја чекаат официјална покана по 20 јануари Претставник на преодниот тим на Доналд Трамп изјавил дека Русија ја поканила администрацијата на новоизбраниот претседател на САД на претстојните преговори за Сирија во Астана, објави ...

Агентите бегаат, ЦИА се распаѓа поради Трамп

МК News - 14.01.2017

Паѓа моралот во ЦИА поради расправите на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп со американските разузнавачки служби. Некои од агентите веќе ги потпишале оставките, пренесува Ројтерс.

Саманта Пауер го повика Трамп да не гo намалува финансирањето во ОН

Локално - 14.01.2017

Американската амбасадорка во заминување при Обединетите нации, Саманта Пауер ја повика администрацијата на Доналд Трамп да не го намали финансирањето во Обединети нации. Таа рече дека тоа ќе биде штетно за САД и ќе биде во корист на земји како Кина ...

Меланија доаѓа во Белата куќа под еден услов: Една соба мора да има посебна намена!

Бриф - 14.01.2017

Иако сè уште официјално не се вселила во Белата куќа Меланија Трамп има големи планови, судејќи според зборовите на нејзината шминкерка Никол Брил. Меланија планира една цела соба да ја претвори во студио за убавина во која ќе се разубавува.

Трамп најави укинување на санкциите против Русија и откажување од политика на „една Кина“

Точка - 14.01.2017

Избраниот американски претседател Доналд Трамп најави во петокот во интервју за The Wall Street Journal дека е спремен да ги укине санкциите против Русија доколку Москва е подготвена на соработка во важните прашања за САД, и порача дека нема да го ...

Г-дин Трамп, запознајте се со Бонд, Џејмс Бонд: Од Русија со љубов

Локално - 14.01.2017

Кога САД се простија со поминатиот без скандали мандат на Барак Обама на функцијата, веќе почнаа да се дрмаат од уште не започнатото , претстојното веќе опфатено со скандали претседателство на Трамп .

ТАСС соопшти вонредна вест: Доналд Трамп ги споменал условите за укинување на санкциите против Русија!

Локално - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека санкциите против Русија, наметнати од неговиот претходник Барак Обама, ќе останат во сила “барем за некое време”, но исто така додаде: “ако се подобри се и Русија ни помага, тогаш зошто некој ...

Трамп: Ќе ги задржам санкциите кон Русија уште извесен период

Мета - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, изјави дека ќе ги задржи воведените санкции против Русија уште извесен период. – Доколку се согласуваме и доколку Русија навистина ни помага, зошто некој би вовел санкции ако некој навистина прави ...

(ВИДЕО) Меркел упати порака до Трамп: Внимавајте со трендот кон протекционизам!

Локално - 14.01.2017

Германскиот канцелар рече неколку важни зборови по повод последните вести околу новоизбраниот претседател на САД. Германскиот канцелар Ангела Меркел ги повика САД да се придржуваат кон меѓународната соработка и предупреди дека трендот кон ...

Меланија доаѓа во Белата куќа под еден услов: Една соба мора да има посебна намена

МК News - 14.01.2017

Иако сè уште официјално не се вселила во Белата куќа Меланија Трамп има големи планови, судејќи според зборовите на нејзината шминкерка Никол Брил. Меланија планира една цела соба да ја претвори во студио за убавина во која ќе се разубавува.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Република - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Москва го заобиколи Обама, на преговорите за Сирија го покани тимот на Трамп

Точка - 14.01.2017

Русија го повикала тимот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на мировните преговори за Сирија кои на 23-ти јануари ќе се одржат во казахстанската престолнина Астана, под нејзино и покровителство на Турција и Иран, заобиколувајќи ја ...

Сорос протестира со „Нема правда, нема мир“ и против Трамп

Република - 14.01.2017

Со марш во Вашингтон американски активисти за човекови права започнаа денеска протести пред инаугурацијата на Доналд Трамп за претседател на САД, со ветување дека ќе продолжат да се борат за рамноправност и еднаквост под новата американска ...

Трамп: Разузнавањето го призна пакуваното тајно досие од Москва за фалсификат

Локално - 14.01.2017

Доналд Трамп изјави дека од американското разузнавање е прогласено за лажно „Тајното досие“ за кое се зборуваше дека Москва собирала компромати за него. Ова новоизбраниот претседател го напиша денес во страница на Твитер.

Трамп со санкции против Русија поради кибер нападите...

Н.Македонија - 14.01.2017

Трамп со санкции против Русија поради кибер нападите Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во ...

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка...

Н.Македонија - 14.01.2017

Меркел: Меѓунардоните проблеми треба да се решаваат со соработка Проблемите што денес постојат во светот треба да се решаваат со соработка, а не со индивидуални постапки на секоја земја одделно, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел.

Нема закани за инаугурацијата на Трамп...

Н.Македонија - 14.01.2017

Нема закани за инаугурацијата на Трамп Американското Министерство за внатрешни работи соопшти вечерва дека засега нема закани за стадионот во Вашингтон каде на 20 јануари ќе биде одржана инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Доналд ...

Нема закани за инаугурацијата на Трамп

Lider - 14.01.2017

Американското Министерство за внатрешни работи соопшти вечерва дека засега нема закани за стадионот во Вашингтон каде на 20 јануари ќе биде одржана инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп.

Трамп планира да ги остави во сила санкциите против Русија наметнати поради кибер нападите

Lider - 14.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп има намера, во прво време по преземањето на функцијата, да ги остави во сила санкциите против Русија, воведени од владата на Барак Обама, најави во интервју за „Волстрит џурнал“.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

Алсат-М - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Индепендент открива измама на Трамп: Празни листови како документи

Вест - 13.01.2017

Илјадниците листови хартија што на прес конференцијата во средата новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел на конференцијата, најверојатно биле само празни листови, објави британски Индепендент.

Што ќе облече Меланија Трамп за инугурацискиот бал

Вест - 13.01.2017

Иако некои американски дизајнери, како Том Форд и Марк Џејкобс, децидно се изјаснија дека нема да ја облекуваат Трамп, Каролина Херера и Томи Хилфигер изјавија дека секој дизајнер би бил горд да може да дизајнира за неа.

Прес-шоу на Трамп

Вест - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот што многу медиуми ја опишаа како шоу. На почетокот Трамп им се заблагодари на медиумите кои не ги објавувале "тие глупости кои можеби ги ...

Нема закани за инаугурацијата на Трамп

Алсат-М - 13.01.2017

Американското Министерство за внатрешни работи соопшти вечерва дека засега нема закани за стадионот во Вашингтон каде на 20 јануари ќе биде одржана инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп.

Иванка платила 5.5 милиони долари за куќа во соседството на Обама

Вест - 13.01.2017

САД - Најстарата ќерка на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, сепак ги потврдија гласините дека се селат во Вашингтон. Двојката ќе живее во куќа вредна 5,5 милиони долари во елитен кварт ...

Индепендент открива измама на Трамп: Празни листови како документи

Нова ТВ - 13.01.2017

Илјадниците листови хартија што на прес конференцијата во средата новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел на конференцијата, најверојатно биле само празни листови, објави британски Индепендент.

Independent: Наместо документи Трамп на прес конференција носел празни листови

Макфакс - 13.01.2017

Документите кои новоизбраниот американкси претседател Доналд Трамп ги претстави како централен дел на неговата конференција за печат во средата, најверојатно биле само празни листови, пишува британски Independent.

Кои се разузнавачите кои ги објавија документите за Трамп?

Нова ТВ - 13.01.2017

Кристофер Стил е поранешен британски разузнавач кој ги обзнанил компромитирачките документи за Доналд Трамп, објави неодамна Вол Стрит Џурнал . Стил, кој е сега директор на фирма за приватно обезбедување и истраги, го подготвил досието за конекциите ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

Нетпрес - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Бајден го пофали идниот потпретседател Пенс

Р.С.Европа - 13.01.2017

Американскиот потпретседател Џо Бајден го пофали човекот што ќе го наследи на неговата позиција. Тој рече дека избраниот потпретседател Мајк Пенс знае повеќе за Русија од неговиот колега, избраниот претседател Доналд Трамп.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

А1 On - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Трамп ги охрабри номинираните да ги искажуваат своите мислења

Р.С.Европа - 13.01.2017

Американскиот избран претседател Доналд Трамп на социјалните медиуми напиша дека ги поддржува и охрабрува луѓето што ги номинираше да изразуваат поинакво мислење од неговото. На социјалната мрежа Твитер тој денеска напиша дека смета оти сите ...

На Женскиот марш во Вашингтон се очекува 200 000 посетители да протестираат против Трамп

Радио МОФ - 13.01.2017

Најважниот настан за Доналд Трамп откако беше прогласен за претседател е неговата инаугурација, но таа може да биде целосно засенета поради традиционалниот Женски марш , на кој се очекува да учествуваат 200 000 луѓе.

Жена му умирала додека ја раѓала неговата ќерка: Кога отишол да се поздрави од неа, се случило чудо кое никој не може ...

Press24 - 13.01.2017

Даг и Меланија Ричард очекувале нормално породување. Но, откако на Меланија и пукнал водењакот, таа паднала и почнала да се тресе. Итно ја испратиле на царски рез...Меланија умирала од амниотичка емболија.

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

+инфо - 13.01.2017

Во пост на Твитер Трамп не прецизираше на кого ќе му го довери изготвувањето на документот. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД ...

Кој е Кристофер Стил и што знае тој за Трамп?

Стандард - 13.01.2017

„Руското досие“ на Трамп најверојатно е составено од британскиот разузнавач Кристофер Стил. Веќе неколку дена наваму сепак поранешниот службеник на MИ-6, познат како одличен познавач на Русија, е во бегство.

Советник на Трамп договорал телефонски разговор со Путин

Р.С.Европа - 13.01.2017

Советникот за национална безбедност на избраниот американски претседател Доналд Трамп минатиот месец имал телефонски разговор со рускиот амбасадор на кој се зборувало за воспоставување на телефонски контакт меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир ...

ИМААТ ПЕКОЛЕН ПЛАН ЗА ИНАУГУРАЦИЈАТА – Еве што планираат противниците на Доналд Трамп

Репортер - 13.01.2017

Масовни протести се очекуваат во американската престолнина на 20 јануари. Учесниците на протестите сакаат да ја прекинат инаугурацијата на 45 претседател на САД Доналд Трамп, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на организаторите од групата Дисрупт Ј20.

Доналд Трамп е психолошки манипулатор, но е чист аматер за Путин

МКД - 13.01.2017

Сетете се само на претседателската кампања. До почетокот на летото Трамп веќе имаше долга листа на изјави што ги дал, а потоа негирал дека ги дал; доволно за проверувачите на факти да не можат да постигнат да проверат сè.

Тимот на Трамп подготвува телефонски разговор со Путин

Руска реч - 13.01.2017

Телефонскиот разговор треба да се одржи по инаугурацијата на Трамп на 20 јануари. Мајкл Флин, советникот за национална безбедност на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, во телефонски разговор со амбасадорот на Русија во САД дискутирале за ...

Ројтерс: Агентите бегаат, ЦИА се распаѓа поради Трамп

А1 On - 13.01.2017

Паѓа моралот во ЦИА поради расправите на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп со американските разузнавачки служби. Некои од агентите веќе ги потпишале оставките, пренесува Ројтерс.

Трамп ја најави Дина Пауел за економска помошничка

Глас на Америка - 13.01.2017

Новоизбраниот претседател рече дека таа ќе работи во Белата куќа на иницијативите за претприемништво и развој на мал бизнис Новоизбраниот претседател Доналд Трамп најави дека планира да ја именува Дина Пауел за негова економска помошничка, како и за ...

Жена му умирала додека ја раѓала неговата ќерка: Кога отишол да се поздрави од неа, се случило чудо кое никој не може ...

Сител - 13.01.2017

Даг и Меланија Ричард очекувале нормално породување. Но, откако на Меланија и пукнал водењакот, таа паднала и почнала да се тресе. Итно ја испратиле на царски рез...Меланија умирала од амниотичка емболија.

За Лунарната Нова година – петел со ликот на Трамп

Глас на Америка - 13.01.2017

Во чест на кинеската Нова година која годинава е во знакот на петелот, кинеска фабрика направила џиновска верзија на петел кој личи на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Дизајнот е на Кејси Латилоаис од Сиетл кој вели дека бил ...

Властите очекуваат 350.000 демонстранти на инаугурацијата на Трамп

Макфакс - 13.01.2017

Повеќе од 35 илјади демонстранти се очекуваат следната седмица на инаугурацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп, пишува изданието Politico повикувајќи се на Националната служба за паркови којашто го контролира пристапот до ...

Вака најдобрите американски аналитичари го гледаат светскиот политички поредок за пет години

Таратур - 13.01.2017

Секои четири години американските безбедносни аналитичари се обидуваат да ја предвидат иднината. Во годинешниот извештај, објавен во очи вселувањето на Доналд Трамп во Белата куќа, аналитичарите предвиделе големи промени во меѓнародната политика во ...

Жена му умирала додека ја раѓала неговата ќерка: Кога отишол да се поздрави од неа, се случило чудо

Репортер - 13.01.2017

Даг и Меланија Ричард очекувале нормално породување. Но, откако на Меланија и пукнал водењакот, таа паднала и почнала да се тресе. Итно ја испратиле на царски рез…Меланија умирала од амниотичка емболија.

Жена му умирала додека ја раѓала неговата ќерка: Кога отишол да се поздрави од неа, се случило чудо кое никој не може ...

Курир - 13.01.2017

Даг и Меланија Ричард очекувале нормално породување. Но, откако на Меланија и пукнал водењакот, таа паднала и почнала да се тресе. Итно ја испратиле на царски рез…Меланија умирала од амниотичка емболија.

Нема закани за инаугурацијата на Трамп

Нетпрес - 13.01.2017

Немаме сознанија за некоја одредена закана за инаугурацијата на претседателот на која се очекува да присуствуваат 700.000 до 900.000 лица, истакна министерот за внатрешни работи на САД Џех Џонсон.

Нема закани за инаугурацијата на Трамп

+инфо - 13.01.2017

На тој ден се очекуваат протести од страна на околу 100 организации. Американското Министерство за внатрешни работи соопшти вечерва дека засега нема закани за стадионот во Вашингтон каде на 20 јануари ќе биде одржана инаугурацијата на новоизбраниот ...

Трамп ги ничкоса фармацевтските компании во САД

+инфо - 13.01.2017

Американските фармацевтски гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на САД. Американските фармацевтски гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на ...

Мерил Стрип е наша божица

Окно - 13.01.2017

На Фејсбук осамна група „Мерил Стрип е наша божица“ . Тоа е мислењето кое го делат и многумина надвор од Фејсбук. Нејзиниот говор на доделувањето на Златните глобуси, каде прими награда за животно дело, беше очекувано брилијантен.

Како ќе изгледа светот за пет години според најдобрите американски аналитичари

Факултети - 13.01.2017

„Новиот светски поредок би можел да стави точка на ера на американска доминација која започна во текот на Студената војна“, се наведува во студијата на списаниот „ Atlantic “. „Но, на целиот светски поредок воспоставен по Втората светска војна“, ...

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

Макфакс - 13.01.2017

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, ...

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

Канал 77 - 13.01.2017

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, ...

Фармацевските компании изгувиле 25 милијарди долари, заради критиките на Трамп за скапите лекови

Вечер Прес - 13.01.2017

Вредноста на пет водечи фармацевстки компании на безите се намали за 25 милијарди долари, откако Трамп ги критикуваше поради скапите лекови. Американските фармацевстки гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на ...

Претпоследниот удар врз Трамп, но не со љубов од Русија

Фактор - 13.01.2017

Додека американскиот претседател во заминување Барак Обама го држеше својот проштален говор, во американската јавност одекна зборот „компромат“. Наводно Русите имале собрано компромитирачки материјали за новоизбраниот американски претседател, Доналд ...

Мерил Стрип е наша божица

Локално - 13.01.2017

На Фејсбук осамна група „Мерил Стрип е наша божица“ . Тоа е мислењето кое го делат и многумина надвор од Фејсбук. Нејзиниот говор на доделувањето на Златните глобуси, каде прими награда за животно дело, беше очекувано брилијантен.

Трамп помеѓу Западот и Русија: Меркел повикува ЕУ воено да се обедини

Точка - 13.01.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика земјите членки на Европската унија да го зголемат нивото на безбедносна и одбранбена соработка затоа што не постоела гаранција дека ЕУ вечно ќе биде во добри односи со САД.

Ова е неговото лице: Ова е Кристофер Стил, шпионот кој го објавил "валканото" досие за Трамп

Точка - 13.01.2017

Фотографијата од Кристофер Стил, британскиот шпион кој го напишал "валканиот" извештај за новиот претседател на САД, Доналд Трамп, се појавила во јавноста. Кристофер Хил, директор на разузнавачка компанија со седиште во Лондон, на фотографијата носи ...

Тактика за посрамотување на противникот: Дали Трамп падна во замката која што ја користеле Советите?

Точка - 13.01.2017

Извештаите дека руските разузнавачки служби поседуваат компромитирачки информации за новиот американски претседател потсетуваат на уцените од советската ера кога Советите користеа слични работи за посрамотување на противникот.

Трамп и даде на рубљата “втор живот”

Локално - 13.01.2017

Доларот падна под 60 рубљи. Експертите сметаат дека последната прес-конференција на Доналд Трамп имала позитивно влијание на рубљата. Руската валута почна да закреепнува во средата вечерта, а овој процес траеше и вчера соопшти ktovkurse.com.

Неверојатна измама на Трамп пред очите на милионска публика

Вечер Прес - 13.01.2017

Документите кои на конференцијата за новинари новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги претстави како централен дел од конференцијата, најверојатно биле само празни листови хартија, пишува британски Индипендент Документите кои на ...

Лажно или не, валканото досие за Трамп е уште една победа на Путин

Точка - 13.01.2017

Дури и ако наводите од „валканиот извештај“ за вмешаноста на Москва се испостават како неточни, САД се ослабени, а нивниот нов лидер е компромитиран и пред да ја превземе моќта. Русија инсистира на тоа дека нема ништо со она што го опишува како ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД

Точка - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Independent: Наместо документи Трамп на прес конференција носел празни листови

Точка - 13.01.2017

Документите кои новоизбраниот американкси претседател Доналд Трамп ги претстави како централен дел на неговата конференција за печат во средата, најверојатно биле само празни листови, пишува британски Independent.

Доналд Трамп ги нарече CNN „лажни вести“

Panika.be - 13.01.2017

Идниот претседател на Америка, Доналд Трамп, на прес конференција одби да одговара на прашања на новинар на CNN. Причината за неговото однесување била вестите кои CNN објавувале за него, а за кои тој тврди дека се лажни ...

Агентите даваат оскази, ЦИА се распаѓа поради Трамп

Република - 13.01.2017

Моралот во ЦИА опаѓа поради несогласувањата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и американските разузнавачки служби. Некои разузнавачки агенти веќе ги потпишале своите оставки, пренесува Ројтерс.

Жена му умирала додека ја раѓала неговата ќерка: Кога отишол да се поздрави од неа, се случило чудо кое никој не може …

МК News - 13.01.2017

Даг и Меланија Ричард очекувале нормално породување. Но, откако на Меланија и пукнал водењакот, таа паднала и почнала да се тресе. Итно ја испратиле на царски рез…Меланија умирала од амниотичка емболија.

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

Точка - 13.01.2017

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, ...

Трамп: За 90 дена ќе има извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори

Локално - 13.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска вети дека „неговите луѓе“ за 90 дена ќе објават целосен извештај за хакерските напади против САД во кампањата за претседателските избори од ноември, пренесе ДПА.

Трамп удри по медиумите...

Н.Македонија - 13.01.2017

Доналд Трамп од прес-конференцијата во средата е Доналд Трамп што ќе раководи со САД, а театарот од настанот е нешто што ќе биде дел од животите на Американците во наредните четири години, оценува Ентони Зурчер, новинар на Би-би-си Нешто помалку од ...

Фармацевските компании изгубија 25 млрд. долари, поради критиките на Трамп за скапите лекови

Lider - 13.01.2017

Американските фармацевстки гиганти изгубија 25 милијарди долари за само 20 минути во текот на прес-конференцијата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Вредноста на пет водечи фармацевстки компании на безите се намали за 25 милијарди ...

Трамп ги „попари“ – за 20 минути овие компании загубија 25 милијарди долари

Lider - 13.01.2017

Американските фармацевстски гиганти загубија 25 милијарди долари за само 20 минути, додека траеше прес-конфренцијата на Доналд Трамп. – Фармацевтските компании се извлекуваат со убиство – рече Трамп.

Поранешен британски разузнавач кој стоел зад досието на Трамп стравува за својот живот

Телма - 12.01.2017

Приказната со контроверзното досие според кое Доналд Трамп бил во соработка со Русија, каде се изнесуваат и пикантерии за неговите сексуални активности, дополнително се замрси во шпионски трилер.

Трамп призна дека Русија ги хакирала демократите

Сакам да кажам - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

Deutsche Welle - 12.01.2017

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.

Трамп не дозволи прашање од новинарот на Си-Ен-Ен

Канал5 - 12.01.2017

Трамп: Си-Ен-Ен прави лажни вести Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во Њујорк ја одржа неговата прва прес конференција по изборот, а пред неговата инаугурација на 20-ти јануари.

Трамп им објави војна на критичките медиуми

Deutsche Welle - 12.01.2017

Прес-конференцијата на Доналд Трамп беше јасна објава на војна на критичките медиуми, смета Инес Пол. Избраниот претседател избегна и игнорираше многу клучни прашања за неговата администрација Колку што е позаплеткана ситуацијата, толку е поважно да ...

Трамп им објави „војна“ на медиумите кои некоректно известуваа за него за време на кампањата?!

Канал5 - 12.01.2017

Неколку месечната нетрпеливост што тлееше меѓу Доналд Трамп и Си-Ен-Ен, експлодираше синоќа на првата прес конференција што ја одржа новоизбраниот претседател на САД. Дел од експертите оценија дека со својот настап Трамп и официјално им објавил ...

WSJ: Досието на Трамп го составил поранешен разузнавач од компанијата Orbis Business

Макфакс - 12.01.2017

Автор на ткн тајно досие за наводното руско прибирање компромитирачки материјали за избраниот американски претседател Доналд Трамп е компанијата „Orbis Business Intelligence Ltd.“ со седиште во Лондон, составена главно од поранешни соработници на ...

Доверливите документи за Трамп не протекле кон Русија од разузнавачките служби на САД

+инфо - 12.01.2017

Трамп ги обвини американските разузнавачки служби дека ги дале доверливите документи на медиумите. Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер, го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила ...

Уште не седнат во претседателското столче Трамп отвори фронт со Мексико

+инфо - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за изградба на таков ѕид, но сметаме дека имаме добри односи, вели мексиканскиот претседател. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски ...

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

Сител - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Белата куќа за критиките на Трамп за разузнавачките служби

Р.С.Европа - 12.01.2017

Белата куќа ги нарече за „навредливи“ тврдењата на избраниот претседател Доналд Трамп дека американските разузнавачки служби биле виновни за објавувањето на доверливиот извештај во кој се наведува дека Русија поседувала компромитирачки материјал за ...

Дали тато ја спрема за во политика: Иванка Трамп се повлекува од семејниот бизнис

Таратур - 12.01.2017

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД Иванка Трамп најави дека се повлекува од семејниот бизнис. Одлуката ја изненади американската јавност пред сѐ поради фактот што Доналд Трамп на вчерашната прва прес-конференција како избран претседател не ...

Нието: Мексико нема да го финансира ѕидот на Трамп

Нова ТВ - 12.01.2017

Мексико нема да го плати ѕидот на границата со САД што го планира Доналд Трамп, изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието. И додаде дека сака да ги одржи добрите односи со САД. “Јасно е дека имаме неколку несогласувања со идната влада на ...

Мексико одби да плати за ѕидот на Доналд Трамп

Стандард - 12.01.2017

Мексико нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп планира да го подигне на границата меѓу двете земји. Ова го изјави претседателот Енрике Пења Нието. Во првата голема прес-конференција, Трамп потврди дека Мексико ...

„Твојата организација е ужасна“: Вака Трамп грубо го „исфрли од игра“ Акоста од CNN

Таратур - 12.01.2017

Иако според повеќе политички аналитичари, говорот на Трамп синоќа имаше многу посуштиниски делови за коментирање и анализа, сепак, најмногу прашина крена грубото „исфрлање од игра“ на новинарот Џим Акоста од CNN.

НЕНАДЕЈНА ОДЛУКА: Ќерката на Трамп се повлече од семејниот бизнис

Телеграф - 12.01.2017

Американските медиуми пишуваат дека новиот претседател на САД ја подготвува својата ќерка за политика Иванка Трамп, ќерка на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ненадејно се повлече од семејниот бизнис .

Мислам дека беа Русите, изјави Трамп за хакерската афера на првиот прес како претседател

Таратур - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

А1 On - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против ...

ЦИА: Русија има повеќе од еден запис на Трамп од сексуален карактер

Стандард - 12.01.2017

ЦИА смета дека Русија има повеќе од еден запис од сексуален карактер на идниот американски претседател Доналд Трамп. Според информации од новинар на BBC, кој упатил барање до ЦИА, агенцијата има повеќе од еден „сигурен“ извор на тврдењата.

Неочекувана одлука: Иванка Трамп се повлекува од семејниот бизнис

Макфакс - 12.01.2017

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД Иванка Трамп најави дека се повлекува од семејниот бизнис. Ваквата одлука ја изненади американската јавност пред се поради фактот што Доналд Трамп на вчерашната прес конференција не спомна такво нешто.

Како Трамп го замолчуваше новинарот на CNN?

Кајгана - 12.01.2017

Пресконференцијата на Доналд Трамп се одвиваше без проблеми се додека не го спомна CNN. Тој ја обвини телевизиската куќа дека шири лажни вести, додека кон Buzzfeed веше уште погруб и изјави дека се комплетно ѓубре.

Политико: Обидите на украинската влада да го саботира Трамп ѝ се вратија по глава

МКД - 12.01.2017

Членови на украинската влада се обидувале да ѝ помогнат на Хилари Клинтон да победи на американските претседателски избори компромитирајќи ги Доналд Трамп и неговите соработници, пишува Политико .

Кои се законските пречки за трговските војни ветени од страна на Трамп?

Стандард - 12.01.2017

Доналд Трамп, кој тргна во војна против претпријатијата кои изнесуваат активности од САД, се заканува со кривични трговски мерки против Мексико, Кина и меѓународни компании. Тој, сепак, ќе мора да тргне по тесниот и кривулест пат на законот, за да ...

Кремљ се надева дека Путин и Трамп ќе се согласуваат

Р.С.Европа - 12.01.2017

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин денеска рече дека Кремљ се надева дека Путин и избраниот американски претседател Доналд Трамп „ќе се согласуваат“. Дмитри Песков зборуваше пред новинарите ден откако Трамп, кој вчера ја одржа својата ...

Иванка Трамп се откажа од својата фирма и оди во Белата Куќа

Нетпрес - 12.01.2017

Првата дама на САД, ќерката на новиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, ќе има активна улога во администрацијата на својот татко. Канцеларијата со Иванка ќе ја дели и нејзиниот сопруг, инвеститорот Џаред Кушнер (35), со кого има три деца.

Читање лажни книги за Доналд Трамп, во метро

Кајгана - 12.01.2017

Скот Роговски повторно успеа да ги насмее луѓето кои се возат њујоршкото метро, овој пат читајќи лажни книги што претежно се однесуваат на Доналд ...

Има пари но дали има стил – Ѕирнете во домот на Иванка Трамп

Сител - 12.01.2017

Иванка Трамп важи за успешна деловна но и семејна жена. Таа е ќерка на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и континуирано бележи успеси на секое поле. Дека има пари тоа знаеме но, дали има и стил? Ѕирнете во нејзиниот ...

Иванка Трамп објави дека се повлекува од семејниот бизнис

МКД - 12.01.2017

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД Иванка Трамп најави дека се повлекува од семејниот бизнис. Одлуката ја изненади американската јавност пред сѐ поради фактот што Доналд Трамп на вчерашната прва прес-конференција како избран претседател не ...

Шефовите на Баер и на Монсанто кај Трамп, пред одлуката на регулаторите за големото спојување

Капитал - 12.01.2017

Директорите на Монсанто и на Баер се состанале со избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за да бараат одобрување за спојувањето вредно 66 милијарди долари. Состанокот доаѓа по првата конференција за медиуми на Трамп во новото својство.

Мелани Трамп направи туристички бум во Словенија

+инфо - 12.01.2017

Се очекува и 2017 година да биде рекордна во словенечкиот туризам, бидејќи во 10 месеци ланската година бележи и раст на бројот на странски туристи. Словенија доживува вистински туристички бум благодарение на сопругата на новозибраниот претседател ...

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Сител - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Се губи трагата на авторот на контроверзниот извештај за Трамп

Макфакс - 12.01.2017

И натаму во четвртокот нема никаква трага од авторот на контроверзниот извештај за тоа дека руските разузнавачи наводно собирале компромитирачки докази за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за да вршат притисок врз него, кој ...

Штајнмаер: Трамп треба да го открие својот стил како претседател

Стандард - 12.01.2017

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајнмаер коментираше во изјава новинарите во Берлин дека новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп треба да го открие свој стил како претседател, пренесува американското радио ...

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Алфа - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Мексико: Нема да плаќаме за ѕидот на Трамп

МРТ - 12.01.2017

Енрике Пења Нието изјави дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави. Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави дека неговата ...

Клапер: Доверливите документи не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД

А1 On - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со непотврдени информации за неговата поврзаност со Русија.

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Сител - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди - Сили за заштита на народот во борба против ...

Турција се надева дека администрацијата на Трамп ќе ја исправи грешката за Курдите

+инфо - 12.01.2017

Турција ги смета Силите за заштита на народот за огранок на екстремистичката група Курдска работничка партија. Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон ...

Неочекувана одлука: Иванка Трамп се повлекува

Република - 12.01.2017

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД Иванка Трамп најави дека се повлекува од семејниот бизнис. Ваквата одлука ја изненади американската јавност пред се поради фактот што Доналд Трамп на вчерашната прес-конференција не спомна такво нешто.

Поради Меланија Трамп, Словенија доживува туристички бум

Република - 12.01.2017

Словенија доживува вистински туристички бум благодарение на сопругата на новозибраниот претседател на САД, Доналд Трамп, Словенката Меланија Трамп. Мината година Словенија, која има околу два милиона жители, ја посетиле над три милиони туристи.

Трамп: Бизнисот целосно го препуштам на моите синови

Вечер Прес - 12.01.2017

Првото прашање беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп одговори дека „мисли дека е тоа Русија", но дека во тоа учествувале и други поединци и други земји Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во Њујорк ја одржа првата ...

Се извлекувате со убиство: Поради овие зборови на Трамп, фармацевтите изгубиле 25 милијарди долари!

Точка - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ги "покосил" акциите на фармацевтските компании, кои за само 20 минути изгубиле 24 милијарди долари, со неочекуваното предупредување дека неговата влада ќе се бори за пониски цени на лековите, ...

Трамп „ги попари“ – за 20 минути загубија 25 милијарди долари

Република - 12.01.2017

Американските фармацевстски гиганти загубија 25 милијарди долари за сао 20 минути, додека траеше прес-конфренцијата на Доналд Трамп. – Фармацевтските компании се извлекуваат со убиство – рече Трамп.

Поранешен британски разузнавач, кој подготвил досие со компромитирачки информации за Трамп се крие

Локално - 12.01.2017

Поранешниот британски разузнавач Кристофер Стил, кој го подготвил досието со компромитирачкитврдења за избраниот претседател на САД Доналд Трамп, се крие поради страв дека ќе биде ликвидиран.

Шефот на американските шпиони пере раце: Не го објавивме ние компромитирачкиот извештај за Трамп

Точка - 12.01.2017

Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер, ги отфрлил тврдењата на новоизбраниот претседател на САД, дека таа служба ја објавила содржината од доверливиот извештај со непотврдени информации за неговите врски со Русија, ...

Исчезнал шпионот кој го објавил извештајот за Трамп: Останала мачката и вклученото светло во куќата

Точка - 12.01.2017

Поранешниот разузнавач од британската "MI6", за кого се верува дека е автор на контроверзното досие за Доналд Трамп, побегнал од својот дом во Сари од страв за својата безбедност. 52-годишниот Кристофер Стил е идентификуван како лицето одговорно за ...

(ГАЛЕРИЈА) Тајното оружје на Трамп: Тифани – убавицата, за која ретко се зборува

Локално - 12.01.2017

Убавата Тифани Трамп, 22-годишната ќерка на Доналд Трамп родена во бракот со Марла Мејплс, активно го поддржуваше неговиот татко за време на предизборната кампања, но самата таа ретко е во центарот на вниманието.

Ги изненади сите – ќерката на Трамп се повлече од семејниот бизнис!

Република - 12.01.2017

Иванка Трамп, ќерка на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ненадејно се повлече од семејниот бизнис. Својата одлука Иванка ја објави вчера на Фејсбук. -Откако мојот татко и официјално стапи на претседателската функција, јас веќе нема да бидам ...

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

Канал 77 - 12.01.2017

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.За недокажаните обвинувања кои наводно ...

Трамп призна дека Русија ги хакирала демократите

Тера - 12.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп призна дека хакирањето на функционери на Демократската партија било извршено од Русија и ја искористи првата прес-конференција по изборите да ги нападне медиумите кои објавија дека Кремљ можеби има ...

Реклама од соништата: Меланија Трамп во Белата куќа го повика Маринко од Бања Лука

Точка - 12.01.2017

Меланија Трамп очигледно не ги заборавила оние коишто ја поддржувале додека била само сопруга на претседателскиот кандидат Доналд Трамп. Па така, покана да присуствува на свечениот хуманитарен бал на идната прва дама на САД доби и Маринко Умичевиќ, ...

Китаровиќ: Балканот воопшто не е приоритет за Трамп

Локално - 12.01.2017

„Ако САД и ЕУ го изгубат фокусот, има голема веројатност да дојде до уште поголемо компликација во односите меѓу одделни земји и процесот за пристапување кон НАТО и ЕУ на нашите соседи да се забави уште повеќе “.

Aмерикански туристи се повеќе во посета на Словенија

Вечер Прес - 12.01.2017

Мината година Словенија, која има околу два милиона жители, ја посетиле над три милиони туристи. Само бројот на американски туристи во Словенија во првите девет месеци лани пораснал за 11 отсто.

Неочекувана одлука: Иванка Трамп се повлекува од семејниот бизнис

Точка - 12.01.2017

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД Иванка Трамп најави дека се повлекува од семејниот бизнис. Ваквата одлука ја изненади американската јавност пред се поради фактот што Доналд Трамп на вчерашната прес конференција не спомна такво нешто.

Другарот Трамп и вистината...

Н.Македонија - 12.01.2017

Никогаш претходно инаугурацијата наеден американски претседател не билапоздравена со толку пофалби од најстариот непријател на САД и со толку големавознемиреност кај најблиските сојузници.

Клапер: Документите не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД...

Н.Македонија - 12.01.2017

Клапер: Документите не „протекоа“ од разузнавачките служби на САД Директорот на американската Национална разузнавачка служба, Џејмс Клапер го демантира новоизбраниот претседател Доналд Трамп дека службата доставила до медиумите доверлив извештај со ...

„Другарот“ Трамп во руски хакери не верува?...

Н.Македонија - 12.01.2017

Руските средства за информирање, кои не останаа настрана од оваа специјална постизборна војна со САД, се прашуваат зошто толку американските специјални служби се скандализираат од еден обичен недокажан хакерски упад, кога самите биле учесници или ...

Кремљ пет години го помагал Трамп?...

Н.Македонија - 12.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин наводно има компромитирачки податоци за сексуалните перверзии, на кои Трамп присуствувал при една од претходните посети на Москва Рускиот лидер Владимир Путин најмалку пет години го поддржувал и му помагал на ...

Трамп ги натажи – за 20 минути им „избриша“ 25 милијарди долари

Денар - 12.01.2017

Американските фармацевтски гиганти загубиле 25 милијарди долари за само 20 минути за време на конференцијата на Доналд Трамп. Близу 25 милијарди долари на првите девет компании беа „избришани“ од берзата во рок од неколку минути, откако Трамп ги ...

Мексико нема да го финансира ѕидот на Трамп

Идивиди - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Контроверзната Маја Николиќ откри во каква врска е со Доналд Трамп

Вистина.мк - 12.01.2017

Пејачката Маја Николиќ се пофали со своите претскажувачки способности и со тоа каква врска има со Доналд Трамп. Таа изјави дека нејзината мачка е поврзана со новиот американски претседател поради нејзиното име.

Турција се надева дека администрација на Трамп „ќе ја исправи грешката“

Lider - 12.01.2017

Турција се надева дека новата американска администрација предводена од Доналд Трамп „ќе ја исправи грешката“ која ја направи Вашингтон кога договори сојузништво со милитантнат група на сириските Курди – Сили за заштита на народот во борба против ...

Словенија доживува туристички бум поради Меланија Трамп

Lider - 12.01.2017

Словенија доживува вистински туристички бум благодарение на сопругата на новозибраниот претседател на САД, Доналд Трамп, Словенката Меланија Трамп. Мината година Словенија, која има околу два милиона жители, ја посетиле над три милиони туристи.

Мексико отфрла закани на Трамп за финансирање ѕид по границата меѓу двете држави

Lider - 12.01.2017

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието изјави синоќа дека неговата држава нема да плаќа за ѕидот што новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп има намера да го гради на границата меѓу двете држави.

Белата куќа: Трамп ништо не прави да ги разбие сомненијата за финансиски врски со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Белата куќа денеска ги искритикува Доналд Трамп и неговата екипа за преод на власта дека одбиваат да дадат јавно достојна информација со која би ги разбиле сомненијата за потенцијалните финансиски врски на новоизбраниот претседател и неговото ...

Трамп: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Трамп: Мојот бизнис целосно го препуштам на моите синови

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп на денешната прес-конференција, прва по неговиот избор, најави дека автомобилските компании ги измениле плановите за префрлувањето на капацитетите во странство, додавајќи оти се надева дека ...

Прва прес конференција на Трамп по изборот: Ако му се допаѓам на Путин, тоа е предност, а не маана

Вест - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Џонсон: му кажавме на Трамп дека Русија ги хакираше мејловите

ТВ21 - 11.01.2017

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Велика Британија на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на неговата екипа им соопшти дека Русија е способна за различни валкани трикови и дека е одговорна за хакирањето во ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Трамп негира дека тајно соработувал со Русија

Сакам да кажам - 11.01.2017

Високи функционери од американското разузнавање ги брифирале лидерите во Вашингтон за експлозивен, но непотврден, документ за наводна тајна соработка меѓу Русија и избраниот претседател Доналд Трамп, јави Националното јавно радио.

Дали е Трамп компромитиран од руските служби?

Deutsche Welle - 11.01.2017

Американските тајни служби го информирале Доналд Трамп дека руски оперативци поседуваат компромитирачки лични и финансиски информации за него. Трамп експресно ги отфрли непотврдените вести.

Кремљ тврди дека нема компромитирачки информации за Трамп

Сакам да кажам - 11.01.2017

Кремљ соопшти дека е целосна невистина дека руски функционери направиле досие со компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Двајца американски функционери вчера кажаа дека шефовите на четири американски ...

Секс-досие за Трамп или лов на вештерки

Вест - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

Путин го држи Трамп в рака

Фокус - 11.01.2017

Aмериканските разузнавачки служби тврдат дека Русија спремила досие со компромитирачки информации за приватниот живот на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат светските медиуми.

Дали живееме во нацистичка Германија, праша Трамп по наводите дека русите имаат негови секс снимки

Сакам да кажам - 11.01.2017

Доналд Трамп реагираше бесно на извештаите во медиумите за потенцијални компромитирачки информации што наводно ги има собрано Русија за него цитирајќи го демантот од Кремљ. Новоизбраниот американски претседател на Твитер ги нападна „расипаните ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Трамп прашува дали живее во „Нацистичка Германија“, Германците реагираат

Алсат-М - 11.01.2017

Изјавата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп со која неговата земја ја спореди со нацистичка Германија предизвика масовни коментари и критики на социјалните мрежи во САД и Германија.

Трамп: Јас ќе бидам најголемиот креатор на нови работни места што го создал Бог

Фокус - 11.01.2017

Идниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја имаше својата прва прес конференција на која рече дека ќе биде најголемиот креатор на нови работни места што било кога го создал Бог.

Трамп не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање

Алсат-М - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска не му дозволи на новинарот на Си-Ен-Ен да му постави прашање на првата негова прес конференција по победата на изборите од 8 ноември 2016. -Нема да ти дозволам да поставиш прашање.

Прва прес конференција на Трамп

24 Вести - 11.01.2017

Ден по прошталниот говор на претседателот во заминување Барак Обама, Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека мисли дека Русија стои зад хакерските напади на демократската партија.

Трамп: Да, и Русија стои позади хакирањето

Телма - 11.01.2017

По 168 дена од својата последна прес конференција, Доналд Трамп остро го нападна американското разузнавање, обвинувајќи ги службите дека стојат зад лажните вести поврзани со неговите наводни бизнис интереси во Русија, поради кои би бил подложен на ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Сител - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Нетпрес - 11.01.2017

Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во компјутери на кампањата на Трамп на локално и ниво на држави, но не и на национално ниво. Немаме никакви податоци дека кампањата на Трамп е хакирана на национално ниво, изјави ...

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

Алфа - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

Сител - 11.01.2017

Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон. – Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

Сител - 11.01.2017

Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски пдоатоци за Трамп, објави Си-Ен-Ен.

ФБИ: Русите не ја хакирале кампањата на Трамп

А1 On - 11.01.2017

Руски хакери, кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори, не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави шефот на ФБИ, Џејмс Коми. Пред разузнавачкиот одбор на Сенатот тој рече дека Русите упаднале во ...

Холивудски актери ќе протестираат против Трамп

А1 On - 11.01.2017

Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните протести против идниот американски претседател Доналд Трамп, што ќе се одржат во Вашингтон еден ден по неговата инаугурација. Собирот насловен „Протест на милион жени“ е најавен преку ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

+инфо - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да ...

ТРАМП: Немам ништо заедничко со Русија

Телеграф - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД ги негираше тврдењата дека Кремљ поседува компромитирачки информации за него Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини ...

Трамп: Немам ништо заедничко со Русија

Сител - 11.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека Русија никогаш не се обидела да влијае врз него и ги обвини разузнавачките служби за објавените тврдења во медиумите, дека Москва има компромитирачки информации за него.

Шефот на FBI тврди дека Русите влегле но не ја хакирале кампањата на Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Руските информатички хакери кои наводно се обидувале да се уфрлат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на сега избраниот претседател Доналд Трамп, изјави во вторникот директорот на американското ...

Гневот од 2016 е сила што не може да се сопре

Факултети - 11.01.2017

Додека гласачите ширум светот го изразуваат својот гнев кон елитите, повоениот поредок се разрушува. Со што ќе се пополни вакуумот? „... И не е за изненадување фактот дека двете општества кои најмногу ја почувствуваа таа разбеснета сила на својата ...

Трамп брифиран за потенцијално компромитирачки информации

Р.С.Европа - 11.01.2017

Американските медиуми јавуваат дека Федералното истражно биро ја испитува валидноста на наводите дека руски оперативци имале компромитирачки персонални и финансиски информации за избраниот претседател Доналд Трамп.

Доналд Трамп ќе добие улица во Русија

Макфакс - 11.01.2017

Иако некои луѓе во Америка не се одушевени од новиот претседател, во Русија тоа не е така, откако жителите на градот Риазан се подготвени една улица во градот да го добие неговото име, објави CNN.

Маринко од Бања Лука доби покана од Меланија Трамп за хуманитарниот бал ФОТО

+инфо - 11.01.2017

Маринко Умичевиќ, технички директор на фабриката за обувки од Бања Лука добил вчера покана од Меланија Трамп, идната прва дама на САД. Маринко Умичевиќ, технички директор на фабриката за обувки од Бања Лука добил вчера покана од Меланија Трамп, ...

И Моби ја одби поканата на Трамп: Би настапил на инаугурацијата само ако ги објави даночните пријави

Радио МОФ - 11.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп има потешкотии да најде музичари кои ќе настапат на неговата инугурација која треба да се одржи идната недела. Голем број на музичари ја одбија неговата покана да пејат и свират на оваа свечена церемонија, ...

Трамп ја одржа првата прес-конференција, погледнете што кажа

Курир - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Русија располага со компромитирачки материјали за Доналд Трамп

Стандард - 11.01.2017

Русија има компромати за новоизбраниот американски претседател. Ова се наведува во документ подготвен од службите за безбедност. Според телевизијата CNN документот од 35 страници бил предаден во петокот од раководителите на разузнавањето на Доналд ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Сител - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конфернецијата, закажана во 17 часот по локално време, ...

Кремљ: Немаме компромитирачки информации за Трамп

+инфо - 11.01.2017

– Кремљ нема компромитирачки информации за Трамп - изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ. Москва денеска соопшти дека нема компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ниту за неговата ривалка Хилари Клинтон.

Од Кремљ негираа дека имаат компромитирачки информации за Доналд Трамп

Стандард - 11.01.2017

Портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин – Дмитриј Песков во средата ги негираше тврдењата дека Москва има собрано компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Владимир Путин, соопшти агенцијата AFP.

Песков: Кремљ нема компромитирачки материјали за Трамп

Руска реч - 11.01.2017

Москва ги смета изјавите дека Русија поседува компромитирачки материјали за новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за обид да им се нанесе штета на билатералните односи, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, и ги спореди ...

Во извештаите има и компромитирачки материјал за Трамп, тврди Си-Ен-Ен

+инфо - 11.01.2017

Во доверливи документи се наведува дека руски оперативци тврделе дека имаат компромитирачки лични и финансиски податоци за Трамп. Доверливи документи што минатата недела му беа доставени на Барак Обама и на Доналд Трамп, содржат и наводи дека руски ...

Холивудски актери ќе протестираат против Трамп

Алфа - 11.01.2017

Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните протести против идниот американски претседател Доналд Трамп, што ќе се одржат во Вашингтон еден ден по неговата инаугурација. Десетици холивудски актерки ќе им се приклучат на масовните ...

ФБИ: Русите имаат експлозивни информации за приватниот живот на Трамп

МКД - 11.01.2017

Синоќа во американската јавност како бомба одекнаа детали од засега непотврден извештај на британски разузнавач кој го доставил на ФБИ, во кој наводно се тврди дека рускиот претседател Владимир Путин „го негувал, поддржувал и помагал“ новиот ...

ФБИ: Русите влегле во компјутерите на Републикаците, но не и на Трамп

Нова ТВ - 11.01.2017

Руските хакери кои се обидувале да упаднат во американските претседателски избори не го хакирале тимот на националната кампања на Доналд Трамп, изјави директорот на ФБИ Џејмс Коми. Тој пред Одборот за разузнавање на американскиот Сенат рече дека ...

Мерил Стрип доби награда за животно достигнување и одржа моќен говор на Златните глобуси

Окно - 11.01.2017

Мерил Стрип на сцената на Златните глобуси одржа моќен говор што никој нема да го заборави. На легендарната актерка за нејзината исклучителна кариера ѝ беше врачена наградата за животно достигнување „Сесил Б.

Ова е новата куќа на Иванка Трамп во Вашингтон

Порта 3 - 11.01.2017

Најстарата ќерка на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер, сепак ги потврдија гласините дека се селат во Вашингтон. Двојката ќе живее во куќа вредна 5,5 милиони долари во елитен кварт на ...

Кремљ: Хакирањето на Трамп е апсолутна бесмислица

Макфакс - 11.01.2017

Кремљ во средата реагираше на тврдењата на американското разузнавање дека руските функционери имаат компромитирачи материјали за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нарекувајќи ги апсолутна бесмислица но предупреди дека тоа е уште ...

Славни холивудски глумици ќе протестираат против Трамп

МКД - 11.01.2017

Многу холивудски актерки ќе се приклучат на масовните протести против новоизбраниот претседател Доналд Трамп, еден ден откако тој ќе положи заклетва во Вашингтон, објавија организаторите. „Протест на милиони жени“, организиран преку Фејсбук во ...

WikiLeaks се сомнева во веродостојноста на извештајот за хакирањето на Трамп

Макфакс - 11.01.2017

Организацијата WikiLeaks е убедена дека не се веродостојни документите на чија основа американските медиуми пишуваат дека руските разузнавачки служби со помош на кибернетички упади собирале компромитирачки докази за новиот американски претседател ...

Прв настап на Трамп по изборот: Мислам дека Русија стои зад хакирањето

Слободен Печат - 11.01.2017

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција по изборот, на која наведе дека „мисли дека Русија стои зад хакирањето“. Трамп на прес-конференцијата, закажана во 17 часот по локално време, ...