TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар е есенски првак, Бесарт Ибраими рекордер во ПМФЛ

24 Вести - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар е есенски првак, Ибраими од Шкендија рекордер

Фокус - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар убедлив во дербито кај Академија Пандев

Нетпрес - 01.12.2019

Лидерот во македонското фудбалско првенство Вардар славеше со убедливи 3:0 на гостувањето во СТрумица кај Академија Пандев, со што се зацврсти на првото место на табелата во Првата македонска фудбалска лига.

Празник на фудбалот во Струмица!

СуперСпорт - 01.12.2019

Фудбалерите на Академија Пандев и Вардар денес ќе го идграат дербито на 17-тото коло во македонското првенство. И Академија Пандев и Вардар во последно време немаат баш најдобро резултати.

Вардар есенски првак, Ибраими рекордер

А1 On - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар е есенски првак, Ибраими е рекордер

+инфо - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Празник во Струмица, Вардар има втора меч-топка за есенска титула

Gol.mk - 01.12.2019

Фудбалската есен во Струмица ќе заврши на најдобар можен начин - со дерби на двете водечки екипи на табелата, домашната Академија Пандев и лидерот Вардар. „Црвено-црните“ ја имаат втората шанса за есенска титула, откако во средата само ремизираа во ...

Дерби во Струмица!

Спортски - 01.12.2019

Фудбалерите на Академија Пандев и Вардар денес ќе го идграат дербито на 17-тото коло во македонското првенство. И Академија Пандев и Вардар во последно време немаат баш најдобро резултати.

Денеска во Струмица: Вардар од „втора“ ќе става заверка на есенската титула!

SportMedia - 01.12.2019

Ако во средата имаше шанса, а не го стори тоа со ремито во Кратово, еве втора шанса за Вардар да стави заверка, да стави печат на есенската титула. Имено денеска од 13 часот на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица, Вардар му гостува на тимот на ...

Вардар во Струмица става печат на есенската титула!

Sport 1 - 01.12.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар денеска (13 часот) во Струмица ќе се обиде најмалку со бод да ја завери есенската титула во оваа сезона, во пресметката со Академија Пандев во ова претпоследно 17-то коло во кое црвено-црните влегуваат со пет ...

Османи гостува во Тетово, шампионот сака да ја заврши годината победнички

Gol.mk - 01.12.2019

Творецот на сите успеси на Шкендија на Дестани, Ќатип Османи денес првпат како противник ќе се соочи со својот поранешен клуб. Откако ја победи Шкендија на „Чаир“, сега Османи ќе се обиде да му откине бод(ови) и во Тетово.

Вардар на дербито во Струмица ја запечатува есенската „круна“

Екипа - 01.12.2019

По ремито на претходниот натпревар со Силекс, и киксот на „пандевци“ и Шкендија, Вардар денеска во Струмица е пред сериозна можност да ја запечати конечно есенската „круна“ во Првата македонска фудбалска лига. Во дерби пресметката на 17.

Дерби под Шара: Ќато се враќа дома и сака „двојка“ против Шкендија!!!

SportMedia - 01.12.2019

Мечот меѓу Шкендија и Шкупи во рамките на денешното 17.коло од ПМФЛ, треба да биде еден од најинтересните. И поради квалитетите на двете екипи, но најмногу поради фактот дека денеска за првпат, откако е тренер на Шкупи од пред два месеци, Ќатип ...

Шкендија нема избор освен победа, исто и Работнички

Екипа - 01.12.2019

Актуелниот првак Шкендија загуби во Струга од новиот прволигаш во минатото коло, но избраниците на Ернест Ѓока сакаат да отпочнат со нова позитивна низа веќе од денешниот дуел против Шкупи во Тетово.

Академија Пандев сонува за победа над Вардар

Спортманија - 01.12.2019

Црвено-црните очекуваат денеска да ја заверат есенската титула во првенството Дербито на 17. коло во Прва македонска лига се игра во Струмица. Академија Пандев го пречекува лидерот Вардар, а двата тима имаат свои калкулации и желби.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар до убедливо славје во Струмица, и Шкендија лесно со Шкупи… (ФОТО)

Екипа - 01.12.2019

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 17. КОЛО…. Струмица: АК. ПАНДЕВ – ВАРДАР (0-3) Аврамовски 11′, 69′, Брдаровски 87′ Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (4-0) Б. Ибраими 2′, 41′(п), Жуниор 28′, 89′ Скопје: РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС (1-1) Марковиќ 15′ – Ѓуриќ 61′ Велес: ...

Полувреме во ПМФЛ: Вардар води, Шкендија убедлива а Бесарт е рекордерот, Работнички со предност…

SportMedia - 01.12.2019

Завршија првите полувремиња во четирите мечеви од денешното 17.коло во ПМФЛ. Вардар е подобар во Струмица и води со голот на Аврамовски од 11.минута, на лидерот и реми му одговара за да биде есенски првак.

ВИДЕО: Аврамовски со блескав меч во Струмица го круниса Вардар во есенски првак!

Gol.mk - 01.12.2019

Лидерот во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ), екипата на Вардар , официјално е есенски првак затоа што во дербито со Академија Пандев дојде до триумф (0-3) и се зацврсти на првата позиција на табелата.

Аврамовски блесна со два гола и асистенција - Вардар е есенски првак!

Sport 1 - 01.12.2019

Најдобриот фудбалер во Првата лига, репрезентативецот Даниел Аврамовски, со два гола и една асистенција попладнево ја завери есенската титула за најтрофејниот македонски клуб Вардар, кој со 3-0 славеше на гостувањето во Струмица кај Академија Пандев.

Струмица е „црвено-црна“: Вардар е есенски шампион! (ВИДЕО)

Спортски - 01.12.2019

Денес беа одиграни натпреварите од 17. коло од македонската прва лига во кое Вардар и Шкендија запишаа убедливи победи. Вардар на гости кај Академија Пандев во дербито на колото славеше со убедливи 0:3.

Ја „освои“ и Струмица и тоа со 3:0: Вардар ја прославува есенската титула! 🎥

SportMedia - 01.12.2019

Готово е, готово е. Вардар и официјално е есенски првак во сезоната 2019/2020, и тоа апсолутно заслужено. Беше најдобар оваа полусезона, а тоа најдобро го покажа и денеска на стадионот „Благој Истатов“ во Струмица каде со 3:0 ја победи и ја ...

Аврамовски како Пандев во Струмица, Шкендија убедлива против Османи и Шкупи

Екипа - 01.12.2019

Вардар ќе презими на првото место на табелата во Првата лига, откако на гости во Струмица го доби убедливо (0-3) дербито против второпласираниот тим на Академија Пандев. Сега „црвено-црните“ имаат осум бода предност и пред Шкендија и пред Академија ...

Вардар есенски првак, остана непремостлив за пандевци, Ибраими испиша историја

Спортманија - 01.12.2019

Најтрофејниот македонски клуб како никогаш досега ги надигра струмичани на нивен терен. Вардар ја совлада Академија Пандев со 3-0 во дербито на 17-тото коло во првата фудбалска лига, и сега бега осум бода во однос на најблиските конкуренти.

Вардар убедлив со Академија Пандев, само бод за Работнички во Скопје

Дерби - 01.12.2019

Лидерот Вардар славеше со убедливи 3:0 на гостувањето кај Академија Пандев и со тоа се зацврсти на првото место на табелата во Првата македонска фудбалска лига. Два гола на Аврамовски и еден на Брдаровски беа доволни за висок триумф на ...

ПМФЛ: Шкендија со четворка го поздрави „својот“ Ќато, Работнички испушти два златни бода… 🎥

SportMedia - 01.12.2019

Завршија сите мечеви од 17. или препоследно коло во ПМФЛ. Вардар е есенски првак по триумфот во Струмица и тоа со 3:0, но и Шкендија во ова коло беше одлична. Успеа да го победи големиот ривал Шкупи со 4:0.

ВИДЕО: Вардаровата доминација против „пандевци“… Головите од убедливата победа за есенско славје

Екипа - 01.12.2019

Вардар убедливо со 0-3 славеше на гостувањето против Академија Пандев во претпоследното коло од есенскиот дел во Првата македонска фудбалска лига, на тој начин осигурувајќи ја првата позиција на табелата пред пролетната сезона.

Вардар со убедлива победа во дербито против Академија Пандев ја завери есенската титула

МКД - 01.12.2019

Вардар со убедливи 3-0 ја победи Академија Пандев во Струмица и ја зголеми предноста на врвот, Шкендија го искористи поразот на Струмичани го победи Шкупи со 4-0 и се искачи на второто место на табелата.

Надојден Вардар ја поплави Струмица: „Црвено-црните“ се есенски шампиони

Спортклуб - 01.12.2019

Доминацијата во домашното првенство оваа есен Вардар ја круниса со убедлива победа над Академија Пандев во Струмица по која ја зголеми предноста во однос на најблискиот конкурент. Најтрофејниот македонски клуб славеше со 3-0, продлабочуавјќи ја со ...

Прва МФЛ: Победа на Вардар во Струмица за есенска титула (видео)

OhridNews - 01.12.2019

Екипата на Вардар на една рунда од крајот на првата полусезона ја обезбеди титулата есенски шампион во Првата македонска фудбалска лига. „Црвено црните“ првата позиција на табелата ја заверија со убедлива победа од 3-0 против Академија Пандев во ...

1МФЛ: Вардар во Струмица ја обезбеди есенската титула

Слободен Печат - 01.12.2019

Со денешната убедлива победа во Струмица од 0:3 и официјално Вардарци го обезбедија првото место после првиот дел од шампионатот. Шанса за уште поголема предност во генералниот пласман играчите на Васоски пред паузата ќе има во последното коло, ...

ФОТО: Ја освоија есента, но следи шлагот на тортата – Шкендија!!!

SportMedia - 01.12.2019

Вардар надмоќно стана есенски првак. Вардар беше најдобар во ПМФЛ во измитавата полусезона. Како ли само ја прегази Академија Пандев како никој досега на нејзин терен. Вардар сега има право да се радува, но следува шлагот на тортата, а тоа е ...

Вардар со убедлив триумф над Академија Пандев ја завери есенската круна

24Фудбал - 01.12.2019

Вардар со убедливи 3-0 ја победи Академија Пандев во Струмица и ја зголеми предноста на врвот, Шкендија го искористи поразот на Струмичани го победи Шкупи со 4-0 и се искачи на второто место на табелата.

Вардар и Шкендија убедливи

Sport M - 01.12.2019

Најголемите претенденти за шампионската титула Вардар и Шкендија забележаа убедливи победи. Вардар на гостински терен со 3:0 славеше против Академија Пандев. Стрелци на головите беа Аврамовски (2) и Брдаровски.

Васоски: Ова е голем успех за сите нас во Вардар!

SportMedia - 01.12.2019

Пред стартот на сезоната ретко кој, или никој, не го споменуваше Вардар како сериозен кандидат за да биде прв по првата полуетапа. И не само што тој Вардар е прв, туку тоа го направи така убедливо што мора да им се честита на играчите и тренерот ...

Васоски: Не паѓаме во еуфорија за есенската титула!

Sport 1 - 01.12.2019

На едно коло пред крајот на полусезоната во Првата македонска лига, фудбалерите на Вардар влегуваат со одлични осум бодови предност пред Академија Пандев и Шкендија, кои важат за директни ривали за круната.

Вардар ја освои Струмица и стана есенски првак

Вардар - 01.12.2019

Со триумфот во Струмица над Академија Пандев, Вардар и дефинитивно ќе ја мине зимската пауза на првата позиција на табелата. На едно коло до крајот ма есенскиот дел, Вардарци направија недостижна предност пред конкурентите.

Вардар го доби дербито со Академија Пандев

Сител - 01.12.2019

Фудбалерите на Вардар убедливо со 3-0 го добија дерби дуелот од 17.коло против Академија Пандев и тоа одигран на гостински терен. Даниел Аврамовски постигна два од трите гола за црвено-црните и тоа во 11-тата и 69-тата минута, а стрелец на третиот ...

Васоски: Честитка за есенската титула до сите вработени во Вардар

Спортманија - 01.12.2019

Тренерот на „црвено-црните“ со благодарност до управата и комитите. Тренерот на фудбалскиот куб Вардар, Александар Васоски, после победата на неговиот тим во Струмица и освоената есенска титула, јавно им се заблагодари на многумина, но потсети дека ...

Васоски: Најголеми „виновници“ за есенската титула се играчите и „Комитите“!

Gol.mk - 01.12.2019

Александар Васоски во оваа полусезона го извлече максимумот од овој состав на Вардар и успеа да го доведе до есенската титула. По победата кај Академија Пандев (0-3), стратегот на „црвено-црните“ им честита на сите, но вели дека мора да се остане на ...

Вардар ја среди Академија Пандев среде Струмица

Кајгана - 01.12.2019

Со убедливи 3:0 Вардар славеше на гостувањето кај Академија Пандев и покажа зошто е лидер на табелата и најсериозен кандидат за титулата. Академија Пандев се надеваше дека со победа ќе ја намали разликата во однос на лидерот Вардар, но се случи ...

Вардар есенски првак, Ибраими рекордер

Опсервер - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар е есенски фудбалски првак

Република - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардарци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар убедлив со Академија Пандев, само бод за Работнички во Скопје

Точка - 01.12.2019

Лидерот Вардар славеше со убедливи 3:0 на гостувањето кај Академија Пандев и со тоа се зацврсти на првото место на табелата во Првата македонска фудбалска лига. Два гола на Аврамовски и еден на Брдаровски беа доволни за висок триумф на ...

ФОТО: „Пандевци“ се мали деца за Вардар

Вечер Прес - 01.12.2019

Најинтересниот натпревар од 17. коло во македонската Прва фудбалска лига, пресметката помеѓу екипите на Академија Пандев и на Вардар, сосема неочекувано заврши со убедлив триумф на „црвено-црните“ од 3:0.

МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА: Вардар со триумф во Струмица стана есенски шампион

Денешен - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Вардар есенски првак, Ибраими рекордер

MakPress - 01.12.2019

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб. Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига.

Симов: Мечевите како Силекс – Вардар ќе ја вратат публиката на стадионите во Македонија

Екипа - 28.11.2019

Најголемо изненадување во досегашниот дел од сезоната во Првата македонска фудбалска лига е Силекс, кој бележи одлични резултати, а во последното коло успеа да остане непоразен и против лидерот на табелата Вардар.

Возбудливо „реми“ (2:2) на Вардар во Кратово

Вардар - 28.11.2019

И покрај водството со кое се стекна во второто полувреме од 1:2 со пресврт, сепак, на крајот Вардар мораше да се задоволи само со бод од гостувањето во Кратово кај Силекс. Мечот беше возбудлив, интересен, со многу шанси, особено од Вардар, но на ...

КОМЕНТАР НА 16.КОЛО: Вардар сега има се во свои раце, или нозе…

SportMedia - 28.11.2019

Пишува: Зоран Ѓоршоски По интересното реми во Кратово, во кое лидерот можеше и да загуби, но и да победи, Вардар во однос на есенската титула сега има се во свои раце, или нозе. И со бод овој тим ја зголеми предноста во однос на А.

Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

MakPress - 28.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Вардар се „лизна“ во Кратово, но и Шкендија „киксна“

Фокус - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Возбудливо „реми“ во Кратово: Силекс водеше, Вардар направи пресврт, на крај 2:2 (ВИДЕО)

SportMedia - 27.11.2019

Интересен и возбудлив меч со многу шанси во Кратово меѓу Силекс и Вардар кој заврши без победник 2:2, но немаше да биде незаслужено ако некој ја однесеше победата. Со тоа Вардар пропушти прва меч топка да дојде до есенската титула.

Вардар на чекор од есенска титула, Струга ја изненади Шкендија!

Слободен Печат - 27.11.2019

Тетовските „црвено-црни“ и Академија Пандев загубија во новата рунда, но нивните порази не ги искористија Вардарци... Денеска се одигра и 16. коло во Првата македонска фудбалска лига, најголемото изненадување повторно го направи новајлијата Струга ...

Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

А1 On - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Вардар ремизираше во Кратово, но конкурентите Академија Пандев и Шкендија се поразени

Sport M - 27.11.2019

Вардар и покрај тоа што не победи, сепак се одалечи плус еден бод пред Академија Пандев и Шкендија, бидејќи овие две екипи се поразени во попладневните натпревари. „Црвено-црните“ одиграа 2:2 во Кратово против Силекс, додека Академија Пандев е ...

Силекс и Вардар одиграа ефикасен меч кој заврши без победник

Сител - 27.11.2019

На домашната фудбалска сцена, попладнево беа одиграни средбите од 16.коло во ПМФЛ Во дербито во Кратово, Силекс и Вардар одиграа интересен дуел во кој беа постигнати четири гола, двете екипи имаа водство, а на крајот дуелот заврши без победник 2:2.

Киксот на Гачевски во Кратово (ВИДЕО)

Спортски - 27.11.2019

Денес Вардар ремизираше против Силекс во Кратов 2:2 и не го искористи во целост киксот на Шкендија која беше поразена од Струга Трим Лум. Вардар и Силекс одиграа интересен натпревар, а првиот гол беше постигнат во 12-тата минута кога Кратовчани ...

Лош ден за фаворитите, Вардар ремизираше, Академија Пандев и Шкендија загубија

МКД - 27.11.2019

Фаворитите немаа свој ден, лидерот Вардар одигра 2-2 против Силекс, Академија Пандев загуби на гостувањето кај Шкупи со 3-1, а пораз од 2-1 доживеа и Шкендија во пресметката со Струга Трим Лум. Денеска на програмата беше 16. коло во ПМФЛ.

ВИДЕО: Гачевски со вонсериска одбрана ги собра аплаузите во Кратово

Gol.mk - 27.11.2019

Вардар успеа да остане непоразен кај Силекс во Кратово (2-2), а голем удел во мечот имаше голманот на гостите, Филип Гачевски , кој иако направи грешка за првиот гол, сепак, се „извади“ со вонсериска интервенција.

Вардар и со реми повторно ја зголеми предноста

Кајгана - 27.11.2019

Поразите на Академија Пандев и на Шкендија му дозволија на Вардар и со реми кај Силекс не само да ја сочува предноста на врвот туку и да ја зголеми за еден бод. Вонредното 16-то коло во прволигашката конкуренција се одигра денеска на терените ширум ...

ВИДЕО: Ова не смеете да го пропуштите! Вонсериска одбрана на Гачевски

Sport M - 27.11.2019

Филип Гачевски иако направи денеска и грешка, но сепак имаше и вонсериска одбрана. Одбраната на колото на Гачевски против ...

Струга Трим Лум ја изненади Шкендија, Шкупи ја совлада Академија Пандев, Вардар само до бод во Кратово

24Фудбал - 27.11.2019

Вардар успеаја да ја зголеми предноста на табелата и покрај тоа што одигра 2-2 на гостувањето кај Силекс, Академија Пандев загуби со 3-1 во пресметката со Шкупи, а пораз доживеа и Шкендија во дуелот со Струга Трим Лум. Денеска на програмата беше 16.

Вардар уште денеска во Кратово може да стане есенски првак

SportMedia - 27.11.2019

Иако во последните две кола освои само еден бод, Вардар кој е лидер на табелата уште денеска, во рамките од 16.коло на гостувањето во Кратово може да стане есенски првак. Потребно му е победа над Силекс а А. Пандев да загуби на Чаир.

Вардар во Кратово ќе бара излез од резултатската криза

Gol.mk - 27.11.2019

Лидерот во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), Вардар, ќе мора да се намачи доколку сака да ја прекине серијата лоши резултати. Денес ќе му гостува на еден од најдобрите тимови на домашен терен во лигата, Силекс, во рамки од 16. коло.

Тешки и незгодни гостувања за водечките, ќе победи ли конечно Работнички?

Sport 1 - 27.11.2019

Трите првопласирани прволигаши, лидерот Вардар, ку-п-победникот Академија Пандев и шампионот Шкендија денеска (13 часот) ќе имаат тешки и незгодни гостувања во вонредното 16-то коло од Првата лига, во кои ќе треба да бидат на ниво и да одиграат ...

Вардар би можел да слави есенска титула во Кратово

Екипа - 27.11.2019

Вардар уште денеска, на две кола до крајот на првиот дел од сезоната 2019/2020, би можел да слави есенска титула. Доколку црвено-црните во 16. коло од Првата македонска фудбалска лига слават на гостувањето против Силекс во Кратово, а Академија ...

„Пандевци“ не смеат да си дозволат нов кикс на „Чаир“

Gol.mk - 27.11.2019

Најинтересниот натпревар во рамки од 16. коло во ПМФЛ се очекува да се одигра на „Чаир“. Шкупи ќе биде домаќин на второпласираната екипа на Академија Пандев, која четири кола по ред не знае за победа.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар ремизираше во Кратово, но Шкендија и Академија Пандев – загубија… (ФОТО)

Екипа - 27.11.2019

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 16. КОЛО…. Кратово: СИЛЕКС – ВАРДАР (2-2) Грозданоски 12′, Костовски 86′ – Тошевски 49′, Цветаноски 72′ Тетово: РЕНОВА – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-0) Кадриу 55′ Скопје: ШКУПИ – АК.

ВИДЕО: И најдобриот голман понекогаш греши – Гачевски подари гол во Кратово

Gol.mk - 27.11.2019

Екипата на Силекс има предност во дерби-дуелот со Вардар во Првата лига (1-0), со погодок кој падна во 12. минута од мечот. Реализираше Дарко Грозданоски, кој ја искористи грешката на вардаровиот голман Филип Гачевски.

Полувреме во ПМФЛ: Гачевски „киксира“ а Силекс казнува, Тошевски за „романтична“ радост, водат и Шкендија и А. Пандев

SportMedia - 27.11.2019

Интересни резултати по првите 45.минути на средбите од 16.коло во ПМФЛ. Силекс води против Вардар со голот на Гроздановски откако гостинскиот голман катастрофално реагираше во 12. минута. Стрелец беше Дарко Гроздановски.

ВИДЕО: „Бомбата“ на Тошевски ја анулира грешката на Гачевски во Кратово

Gol.mk - 27.11.2019

По пет минути во второто полувреме, Вардар израмнува во Кратово на дуелот против Силекс. Потребен беше инвидуален потег на еден од најактивните вардарци за да се анулира водството на Силекс.

ВИДЕО: Вардар прими гол во финишот, Силекс до бод со лидерот

Gol.mk - 27.11.2019

Лидерот во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), екипата на Вардар, немаше среќа да победи во Кратово затоа што прими гол во финишот од Силекс (2-2) и мора да се задоволи само со бод на незгодното гостување.

ВИДЕО: Шкупи со пресврт грабна полн плен со Академија Пандев

Gol.mk - 27.11.2019

Екипата на Шкупи конечно победи по четири кола и на домашен терен славеше над Академија Пандев (3-1), во меч во кој доминираше во второто полувреме. Ќатип Османи ги погоди замените, затоа што токму тие диктираа во пресврт-победата над гостинот од ...

Бод за Вардар во Кратово, „нула“ за Шкендија во Струга, Работнички почна да „мрда“

Екипа - 27.11.2019

Лидерот Вардар освои бод во Кратово играјќи 2-2 против Силекс, откако речиси половина час играше со фудбалер помалку поради исклучувањето на Дарко Мицевски. Силекс поведе рано со голот на Дарко Грозданоски во 12.минута, откако голманот Филип ...

Вардар не победи, ама ја зголеми предноста пред Пандевци и Шкендија

Sport 1 - 27.11.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар пропушти голема шанса да стигне до есенската круна на две кола пред крајот на полусезоната, откако денеска прими гол на четири минути пред крајот на гостувањето во Кратово во ремито со Силекс (2-2), но за бод ја ...

Реми на Вардар во Кратово

iPortal - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

Либертас - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Вардар не успеа да го искористи киксот на Шкендија и Академија Пандев

Вечер Прес - 27.11.2019

Актуеклниот фудбалски шампион на Македонија, екипата на Шкендија, игра очајно оваа сезона во Првата лига, а за тоа најдобар доказ е денешниот пораз на гостувањето против Струга Трим и Лум со 2:1.

Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

Опсервер - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Вардар не победи, но ја зголеми предноста на табелата

Локално - 27.11.2019

Водечкиот тим во македонската прволигашка фудбалска конкуренција, Вардар, одигра 2:2 на гостувањето кај Силекс, но и тој бод им беше доволен на скопските „црвено-црни“ да ја зголема предноста на табелата, бидејќи најблиските ривали беa поразени.

Проблеми за лидерот: Вардар на утрешното гостување во Кратово без Васоски, Најдовски и Адем!

SportMedia - 26.11.2019

Утре, во рамките на 16.коло во ПМФЛ, Вардар ќе гостува во Кратово каде што се среќава со Силекс. Тим кој во последно време игра одлично и за само неколку кола од долниот дел на табелата се искачи на 4. место и сега има 22 бодови.

КОМЕНТАР НА 15.КОЛО: Допрва почнува фудбалската војна меѓу Вардар и Шкендија!!!

SportMedia - 25.11.2019

Пишува: Зоран Ѓоршоски Ако пред две кола лидерот имаше комотна предност од цели 12 бодови и се чинеше дека есенската титула ја има в џеб, сега веќе не е така. Таа разлика за 180 минути е намалена „само“ на седум бода.

Вардар и Академија Пандев остануваат на врвот во ПМФЛ иако ремизираа

MakPress - 25.11.2019

Лидерот Вардар и второпласираната Академија Пандев одиграа нерешено во 15.коло од Првата македонска фудбалска лига. Актуелниот шампион Шкендија забележа убедлива победа над Ренова. Резултати на денешните средби од 15.коло во ПМФЛ: Академија Пандев – ...