TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерска средба за текот на преговорите за името

24 Вести - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

ТВ21 - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

24 Вести - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

ТВ21 - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Канал5 - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас И за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за преговорите за името

Фокус - 19.05.2018

За утре во Клубот на пратениците во Скопје е закажана лидерска средба на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ги информираат претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Талат Џафери и ...

Партиските лидери и претседателот Иванов на лидерска во 13 часот

Алсат-М - 19.05.2018

Денеска во 13 часот, во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи лидерска средба на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, за последните детали од преговорите за ...

Лидерската средба зачинета со песна: „Името не го даваме“

Фокус - 19.05.2018

Со патриотски песни и извикување „Името не го даваме“, партиските лидери беа пречекани пред Клубот на пратеници каде се оддржува лидерската средба, на која ќе се разговара за спорот со името.

(ВИДЕО) Во тек лидерската средба во Скопје

Алсат-М - 19.05.2018

Од пред неполн час во тек е лидерската средба во Клубот на новинарите во Скопје. На неа, покрај премиерот Зоран Заев, присуствуваат лидерите на политичките партии и претседателот на македонија, Ѓорге Иванов.

Протест пред клубот на пратеници

ТВ21 - 19.05.2018

Група граѓани денеска протестираа пред клубот на пратеници, каде се одржува лидерска средба во врска со преговорите за името и предлото „Република Илинденска Македонија“. Граѓаните со транспаренти и знамиња го искажаа своето незадоволство ...

ФОТО Лидерска средба: Заев очи в очи со Мицкоски, а до него Иванов

Фокус - 19.05.2018

Лидерската средба сѐ уште трае во Клубот на пратеници, а по нејзиното завршување се очекува учесниците да ги споделат своите впечатоци и ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Канал5 - 19.05.2018

Во клубот на пратениците се одржа лидерска средба, на која премиерот Зоран Заев ги информираше претседателот Ѓорге Иванов и партиските лидери за текот на преговорите за името со Грција. Лидерската средба ја следеше Весна Велкова Тодоровска.

На лидерската средба за името дојдоа Заев, Иванов, Мицкоски, Ахмети и Џафери ВИДЕО

+инфо - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Многу работи ќе бидат појасни од денеска: Македонските политички лидери на средба околу преговорите за името

Курир - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Сител - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Стандард - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

(ВИДЕО) Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Независен - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

На лидерската средба за името дојдоа Заев, Иванов, Мицкоски, Ахмети и Џафери

Слободен Печат - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

МКД - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името (ФОТО)

МКД - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Слободен Печат - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Лидерска средба за новиот предлог за решавање на спорот за името

Нова ТВ - 19.05.2018

Државниот врв денеска ќе разговара за последниот предлог за решавање на спорот за името, за кои преговараа премиерите Заев и Ципрас на Самитот во Софија. На средбата во Клубот на пратениците се поканети претседателот Иванов, претседателот на ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Кајгана - 19.05.2018

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Стандард - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

ВИДЕО: Лидерите пречекани со протест пред клубот на пратеници

А1 On - 19.05.2018

Група граѓани денеска протестираат пред клубот на пратеници каде ќе се одржи лидерската средба на која премиерот Заев ќе ги информира претседателите на парламентарните партии за акутелната ситуација во решавањето на спорот за името со Грција.

ВИДЕО: Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

А1 On - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Почна лидерската средба за името

Макфакс - 19.05.2018

Почна лидерсакта средба во Клубот на пратеници во Скопје. Лидерите пред влезот беа пречекани со протест на група граѓани. Тие со себе носат транспаренти со испишани пораки упатени пред се до премиерот Зоран Заев, „не го даваме името“, „сопрете го ...

Денеска средба на лидерите во Скопје за последниот предлог за името

+инфо - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Почна лидерската средба за новиот предлог за спорот за името

Нова ТВ - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за името

Р.С.Европа - 19.05.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје денеска треба да се одржи лидерска средба на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Сител - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

ВИДЕО: Започна лидерската средба

Курир - 19.05.2018

Започна лидерската средба за можните опции за решение на спорот којшто Република Грција го има со уставното име на Република Македонија. Премиерот Зоран Заев на средбата треба да ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на ...

Денеска лидерска средба, доаѓа и Иванов

А1 On - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници во Скопје попладнево ќе се одржи лидерска средба на која се очекува премиерот Зоран Заев да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста ...

Во тек е лидерска средба за името

Р.С.Европа - 19.05.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје во тек е средбата на државно-политичкиот врв за последните случувања во однос на спорот за разликите за името меѓу Македонија и Грција. На состанокот пристигнаа претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на ...

(Видео) Изјави по лидерската средба за името

Макфакс - 19.05.2018

По лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ги информирше претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во врска со предлогот за решение на спорот за името, присутните лидери ...

Протест против промена на името пред Клубот на пратеници

Кајгана - 19.05.2018

Додека денеска се одржуваше лидерската средба на која премиерот Заев информираше за последната фаза од преговорите за спорот за името, пред Клубот на пратеници во исто време се одржуваше протест на мала група луѓе против преговорите за промена на ...

Лидерската средба започнува во 13 часот

Курир - 19.05.2018

Денеска во 13 часот во Клубот на пратениците во Скопје ќе се одржи лидерска средба на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, за последните детали од преговорите за името ...

(Видео) Изјави по лидерската средба за името

Sky - 19.05.2018

По лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ги информирше претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во врска со предлогот за решение на спорот за името, присутните лидери ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

Локално - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

ЛИДЕРСКА ЗА ИМЕТО: Заев ќе ги соопшти деталите

Фактор - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје ќе се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Денеска лидерски средби за новиот предлог за името и во Скопје и во Атина

Либертас - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Ќе го бендисаат ли „Илинденска Македонија“, Иванов и Мицкоски: Лидерска за името

еМагазин - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Скопје на лидерска средба треба да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од последната средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Заев ќе го информира државниот врв што договорил со Ципрас

Република - 19.05.2018

На инсистирање на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба, на која претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ги информираат претседателот Ѓорге Иванов и ...

Денеска лидерска средба за текот на преговорите за името

Вечер Прес - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Лидерска средба за преговорите за името

Тера - 19.05.2018

Државниот врв денеска ќе разговара за последниот предлог за решавање на спорот за името, за кој преговараа премиерите Заев и Ципрас на Самитот во Софија. На средбата во Клубот на пратениците се поканети претседателот Иванов, претседателот на ...

Започна лидерската средба: „Запрете го холокаустот на Македонците“ ги пречека лидерите пред Клубот на пратениците ...

Република - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба за името денеска во 13 часот

Мета - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев за денеска во 13 часот во Клубот на пратеници во Скопје најави дека ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

Заев, Мицкоски и Иванов денеска на средба за текот на преговорите за името

Канал 77 - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот, Зоран Заев денеска во Скопје ќе се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот, Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Локално - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Заев ги информира лидерите околу преговорите за името, група граѓани протестира

Вечер Прес - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

ВИДЕО: Вака почна лидерската средба за името

Либертас - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Денеска лидерски средби за новиот предлог за името и во Скопје и во Атина

iPortal - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

(ГАЛЕРИЈА) Почна лидерската средба за името - на потег е државниот врв

Фактор - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Име прифатливо за сите, реалност или илузија?

CivilMedia - 19.05.2018

Во фокусот на денешниот ден во Македонија се лидерската средба и очекувањата за решение со спорот за името. Во јавноста уште се кометира за можното, ново, име на државата Република Илинденска Македонија.

Денеска средба на лидерите во Скопје за последниот предлог за името

Поглед - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Во 13 часот во Клубот на пратеници започнува лидерската средба

24Инфо - 19.05.2018

Во 13 часот во Клубот на пратеници започнува лидерската средба Денеска во 13 часот, во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи лидерска средба на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на ...

Почна лидерската средба за името

Sky - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Почна лидерската средба за името

Точка - 19.05.2018

Почна лидерсакта средба во Клубот на пратеници во Скопје. Лидерите пред влезот беа пречекани со протест на група граѓани. Тие со себе носат транспаренти со испишани пораки упатени пред се до премиерот Зоран Заев, „не го даваме името“, „сопрете го ...

Лидерска средба за текот на преговорите за името

CivilMedia - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

(ВИДЕО) Кој дојде на лидерската средба во Клубот на пратеници

Бриф - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје се одржува лидерска средба за да се споделат информациите за тековните преговори со Грција со претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ...

Во тек е лидерската средба за преговорите за името

CivilMedia - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

ВИДЕО: Протест пред лидерската средба за името

Либертас - 19.05.2018

Политичките лидери денеска пред лидерската средба за името беа пречекани со протест. Видео – ...

(ВИДЕО) Во тек е лидерската средба во Клубот на пратеници

24Инфо - 19.05.2018

Во тек е лидерската средба во Клубот на пратеници На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје се одржува лидерска средба за да се споделат информациите за тековните преговори со Грција со претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на ...

Лидерската средба се уште трае, на иста маса Заев, Иванов, Мицковски, Ахмети…

Вечер Прес - 19.05.2018

Лидерската средба на која премиерот Заев ги информира лидерите на политичките партии во Македонија и претседателот Иванов за текот на преговорите околу името, сѐ уште трае во Клубот на пратеници.

Лидерската средба започнува во 13 часот

Република - 19.05.2018

Денеска во 13 часот во Клубот на пратениците во Скопје ќе се одржи лидерска средба на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира лидерите на политичките партии и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, за последните детали од преговорите за името ...

ВИДЕО: Изјави после лидерската средба за името

Либертас - 19.05.2018

Следете ги изјавите по лидерската средба за името. Видео: ...

Денеска средба на лидерите во Скопје за последниот предлог за името

МК News - 19.05.2018

На иницијатива на премиерот Зоран Заев денеска во Скопје треба да се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса ...

Лидерска средба во Клубот на пратеници

Бриф - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Лидерска средба и протест

Тера - 19.05.2018

Со патриотски песни и извикување „Името не го даваме“, партиските лидери беа пречекани пред Клубот на пратеници каде се оддржува лидерската средба, на која ќе се разговара за спорот со името.

(ВИДЕО) Заев и Иванов седеа еден до друг: Кој дојде на лидерската за името

еМагазин - 19.05.2018

На денешната средба на која премиерот Зоран Заев, информираше за последната средба со неговиот колега Алексис Ципрас, присуствуваа претседателот Ѓорѓе Иванов, претседателот на Собранието, Талат Џафери, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Н.Македонија - 19.05.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Заев и Иванов еден до друг на масата за разговори за името

AKO - 19.05.2018

Во Клуб на пратеници, со извесно задоцнување, започна лидерската средба на која премиерот Зоран Заев, ги покани лидери на партиите и претседателот на државата, за да ги запознае со пакетот за решавање на спорот за името со Грција.

Иванов очекува на лидерската средба неселективни информации за преговорите за името

AKO - 19.05.2018

Деднеска во 13 часот во Клубот на пратеници, ќе се одржи лидерска средба на иницијатива на премиерот Зоран Заев, на која ќе информира за досегашниот напредок во преговорите за името со грчката страна.

ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за лидерска средба за разговорите за името

24 Вести - 18.05.2018

ВМРО -ДПМНЕ и денеска повторно побара лидерска средба во врска со името. „Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба.

Заев утре во 13 часот на лидерска средба ќе ги информира Иванов, Џафери, Мицкоски и Ахмети за името

Фокус - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Заев ја закажа првата лидерска средба

Телма - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Иванов ќе оди на утрешната лидерска средба за името, се пожали на селективно информирање

Фокус - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Заев: Лидерска средба утре во 13 часот во Клуб на пратеници

Алсат-М - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев, пред малку најави дека утре во 13 часот, во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи лидерска средба на која ќе информира за последните детали од преговорите за името и за средбата вчера во Софија со неговиот грчки колега, ...

Заев за утре закажа лидерска средба - ќе информира за преговорите за името

Канал5 - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот. Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави ...

Заев утре по лидерската средба во Скопје ќе каже што разговарал со Ципрас

Сакам да кажам - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев на утрешната лидерска средба ќе ги информира лидерите на политичките партии за што разговарале со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за еден од начините за решавање на спорот за измето.

Иванов ја прифати поканата на Заев за лидерска средба

Телма - 18.05.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја прифати поканата за информативна средба, иницирана од Зоран Заев, Претседател на Владата на Република Македонија, закажана за утре, 19 мај 2018 година.

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Канал5 - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Заев закажа лидерска средба за утре - ќе избрифира за процесот за името

Канал5 - 18.05.2018

За утре во 13 часот во клубот на пратениците во Скопје, премиерот Заев најави средба со сите релевантни политички чинители за да ги избрифира за процесот за името, по што рече ќе даде изјава и за јавноста.

Иванов ја прифати поканата за лидерска средба за името

24 Вести - 18.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ја прифатил поканата на премиерот Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. Имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните интереси на Македонија, претседателот Иванов ја прифаќа поканата за ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

ТВ21 - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ ја чека лидерската средба со премиерот Заев

Телма - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за лидерска средба за разговорите за името

Канал5 - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одржување на итна лидерска средба

Телма - 18.05.2018

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно реагираат дека веќе шести ден од Владата бараат одржување на лидерска средба кои, според партијата, се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и доволен период премиерот Зоран Заев да и ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Сител - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Јанушев: Заев ги држи граѓаните во информативен мрак за преговорите за името

+инфо - 18.05.2018

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ реагира што се уште нема никаков одговор од Владата на барањето на најголемата опозициска партија за лидерска средба за името. Реакцијата ја пренесуваме во цеост: „Во изминатите денови неколкупати ...

ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за лидерска средба за разговорите за името

А1 On - 18.05.2018

„Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Заев: Лидерска средба утре во 13 часот во Клуб на пратеници

Слободен Печат - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев, пред малку најави дека утре во 13 часот, во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи лидерска средба на која ќе информира за последните детали од преговорите за името и за средбата вчера во Софија со неговиот грчки колега, ...

Заев за утре закажа лидерска средба – ќе информира за преговорите за името

А1 On - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

ВМРО – ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името

+инфо - 18.05.2018

ВМРО – ДПНЕ бара итна лидерска средба, откако вчера попладнето во јавноста се појави неофицијална информација дека Република Илинденска Македонија, е новиот предлог од македонска страна во преговорите со Грција.

Во очекување на консултации, се шират шпекулации за името

Р.С.Европа - 18.05.2018

Од Владата соопштуваат дека многу скоро премиерот Заев ќе ги информира шефот на државата и партиските лидери за последната фаза од преговорите за името. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат никакви детали за разговорите за името и ќе го реафирмираат ...

Јанушев: Бараме итна и неодложна лидерска средба, очигледно е дека Заев и владата нешто кријат од јавноста!

Курир - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името

Р.С.Европа - 18.05.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат дека шест дена од Владата бараат одржување на лидерска средба кои, според партијата, се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и доволен период премиерот Зоран Заев да и објасни на јавноста што се ...

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Макфакс - 18.05.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување на лидреска средба во врска со името, но дека нема никаков одговор. „Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба.

Утре лидерска средба за преговорите за името

Нова ТВ - 18.05.2018

За утре во Клубот на пратениците во Скопје е закажана лидерска средба на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ги информираат претседателот на државата Ѓорге Иванов и лидерите на политичките партии за ...

Заев утре во 13 часот ќе ги информира Иванов, Џафери, Мицкоски и Ахмети за името

+инфо - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Утре лидерска средба за името

Р.С.Европа - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека утре во Клубот на пратеници ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

Лидерите на заедничка маса ќе ги разгледуваат деталите од преговорите за името

Макфакс - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска на заедничка средба ќе информираат за деталите од преговорите за името. Премиерот Заев најави дека средбата ќе се одржи во Клубот на пратениците, а според најавите, ...

Заев за утре закажа лидерска средба – ќе информира за преговорите за името

Стандард - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Денес лидерска средба за преговорите за името во Клуб на пратеници

Независен - 18.05.2018

Премиерот Заев најави дека денес во 13 часот свикал лидерска средба во Клубот на пратениците, за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение што ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името, дали СДСМ заборави на непромена на Уставот и на референдумот

МКД - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Иванов ја прифати поканата за лидерска средба за името

Р.С.Европа - 18.05.2018

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните интереси на Македонија, ја прифаќа поканата за информативна средба иницирана од премиерот Зоран Заев закажана за утре, соопштија ...

Иванов ќе присуствува на лидерската средба, но реагира дека досега бил селективно информиран

Макфакс - 18.05.2018

Од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, попладнево информираа дека тој ја прифаќа поканата за информативната средба, иницирана од премиерот Заев, која е закажана за утре, а на која ќе се зборува за прашањето за името.

Заев утре ќе ги информира Иванов и партиските лидери за средба со Ципрас и можното решение

МКД - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев информираше дека за утре во 13 часот свикал лидерска средба во Клубот на пратениците, за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално ...

Иванов ја прифати поканата за утрешната лидерска средба за името

МКД - 18.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ја прифатил поканата од премиерот Зоран Заев да учествува на утрешната лидерска средба поради важноста на прашањето за името и државните интереси на Република Македонија.

Утре средба меѓу Иванов и Заев околу преговорите за името на Македонија

Курир - 18.05.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните интереси на Република Македонија, ја прифаќа поканата за информативна средба, иницирана од Зоран Заев, Претседател на Владата на ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

А1 On - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Независен - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Иванов ќе оди на утрешната лидерска иако досега бил селективно информиран

+инфо - 18.05.2018

Шефот на државата Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните интереси ...

Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Слободен Печат - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за лидерска средба за разговорите за името

Сител - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Стандард - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Заев за утре закажа лидерска средба – ќе информира за преговорите за името

iPortal - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција , изјави претседателот на ...

Го почитува редот: Премиерот Заев за утре закажа лидерска средба – ќе информира за преговорите за името

Бриф - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Утре лидерска средба за името, веднаш по средбата ќе информира што е разговарано

24Инфо - 18.05.2018

Утре лидерска средба за името, веднаш по средбата ќе информира што е разговарано Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре на заедничка средба ќе информираат за деталите од преговорите за името.

ВМРО-ДПМНЕ го повтори барањето за лидерска средба за разговорите за името

МК News - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Лидерска средба за името утре во 13 часот

Мета - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Струга најави дека во утре во 13 часот Клубот на пратеници во Скопје ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за името

Локално - 18.05.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат дека шест дена од Владата бараат одржување на лидерска средба кои, според партијата, се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и доволен период премиерот Зоран Заев да и објасни на јавноста што се ...

Иванов ја прифати поканата на Заев за лидерска средба

24Инфо - 18.05.2018

Иванов ја прифати поканата на Заев за лидерска средба Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја прифати поканата за информативна средба, иницирана од Зоран Заев, Претседател на Владата на Република Македонија, закажана за утре, 19 мај ...

Утре лидерска средба за името

Точка - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре на заедничка средба ќе информираат за деталите од преговорите за името. Премиерот Заев најави дека средбата ќе се одржи во Клубот на пратениците, а според најавите, освен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да не ја држи јавноста во мрак за името, колку време треба за лидерска средба?

еМагазин - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Локално - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Јанушев: Бараме итна и неодложна лидерска средба, очигледно е дека Заев и владата нешто кријат од јавноста!

Република - 18.05.2018

Во изминатите денови неколкупати јавно побаравме од премиерот Заев за лидерска средба во врска со името. Шест дена ВМРО-ДПМНЕ бара од оваа неодговорна Влада лидерска средба. Шест дена се доволен период и за усогласување и на термините со лидерите и ...

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Точка - 18.05.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но дека нема никаков одговор. „Шест дена ВМРО-ДПМНЕ од оваа неодговорна Влада бара лидерска средба.

САКА ДА УЧЕСТВУВА: Иванов прифаќа лидерска средба со Заев закажана за утре

Фактор - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов потврди дека ќе учествува на утрешната лидерска средба што ја организира премиерот Зоран Заев. Ова беше соопштено од кабинетот на претседателот. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги ...

Заев за утре закажа лидерска средба – ќе информира за преговорите за името

Либертас - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Утре средба меѓу Иванов и Заев околу преговорите за името на Македонија

Вечер Прес - 18.05.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните интереси на Република Македонија, ја прифаќа поканата за информативна средба, иницирана од Зоран Заев, Претседател на Владата на ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

еМагазин - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Претседателот Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба

Република - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Лидерска средба утре, Заев ќе информира за преговорите за името

Локално - 18.05.2018

Многу опции се разгледуваа, една од опциите може да биде крај на процесот, со комплетно решение кое никогаш повеќе нема да отвора вакви проблематики помеѓу две соседни држави како Република Македонија и Република Грција, изјави претседателот на ...

Иванов ќе присуствува на лидерската средба, но реагира дека досега бил селективно информиран за прашањето за името

Вечер Прес - 18.05.2018

Од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, попладнево информираа дека тој ја прифаќа поканата за информативната средба, иницирана од премиерот Заев, која е закажана за утре, а на која ќе се зборува за прашањето за името.

Иванов ќе присуствува на утрешната лидерска средба за името

Либертас - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерската средба што треба да се одржи утре. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за името и државните ...

Утре лидерска средба за името

Тера - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека утре во Клубот на пратеници ќе се одржи лидерска средба на која тој ќе информира за преговорите за спорот за името и неговата средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Софија.

Лидерската средба закажана за утре – Заев ќе информира за текот на прегворите за името

Канал 77 - 18.05.2018

Премиерот, Зоран Заев за утре свикал лидерска средба за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение што би било прифатливо за двете страни.

Заев закажа лидерска средба за утре

Република - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев, пред малку најави дека утре во 13 часот, во Клубот на пратениците во Скопје, ќе се одржи лидерска средба на која ќе информира за последните детали од преговорите за името.

Лидерска средба за името најави Заев за утре во 13 часот

еМагазин - 18.05.2018

Премиерот Заев најави дека за утре во 13 часот свикал лидерска средба во Клубот на пратениците, за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение ...

Иванов ја прифати поканата на Заев за лидерска средба

Н.Македонија - 18.05.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ќе учествува на утрешната лидерска средба што ја свика премиерот Зоран Заев, соопштено е од кабинетот на Иванов. – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, имајќи ги предвид важноста на прашањето за ...

Заев за утре закажа лидерска средба, ќе брифира за преговорите за името

Н.Македонија - 18.05.2018

Премиерот Зоран Заев за утре свикал лидерска средба за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение што би било прифатливо за двете страни.

Задутре лидерска средба за името

Фактор - 17.05.2018

Лидерска средба за преговорите со Грција за спорот со името ќе има во сабота, дознаваме од наши извори. Премиерот ќе треба да ги информира и другите политички чинители во земјава до каде се преговорите.

Јанушев: Трет ден молк од владата за повикот за лидерска средба

Канал5 - 15.05.2018

Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба. На која би се разговарало за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името, обвинуваат од ...

Заев: Не е трагедија решение за името да има и наесен

24 Вести - 15.05.2018

На крајот на јуни на Самитот на Советот на Европа се очекуваат конечни датуми за почеток на преговори за спорот со името. Премиерот Заев вели дека ова е посакувано сценарио од страна наша страна, а е значајно и она што е постигнато досега.

ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска за името, ја обвинува власта дека бега од ваков состанок

ТВ21 - 15.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека трет ден владата и премиерот молчат на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и текот на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името.

Јанушев: Заев да каже што се преговара за името и што следи

Стандард - 15.05.2018

„Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името“, вели денеска Игор Јанушев, Генерален ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе се пребројува во јуни, не во мај

Независен - 15.05.2018

Неделава е пребрзо, идната ќе има продолжен викенд од четири дена, па најавениот мајски протест ќе мора да биде префрлен во јуни. Недела попладне, трети јуни, пред седиштето на Владата би било најоптимално.

Јанушев: Заев да не бега од лидерска средба и итно да каже што се случува во преговорите за името

Макфакс - 15.05.2018

Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање за граѓаните на Република Македонија, прашањето за името, рече денеска на прес-конференција, ...

Јанушев: Заев да каже што се преговара за името и што следи

Курир - 15.05.2018

Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името, изјави денеска генералниот секретар на ...

Има потреба од средба, нема(ше) потреба од драма

Независен - 15.05.2018

Александра М. Митевска Не е тешко да се замисли сликата како Христијан Мицковски набрзина ги пакува куферите во некој хотел во Италија, и трча да го фати првиот лет за што побрзо да стигне во Скопје.

Јанушев: Заев да каже што се преговара за името и што следи

А1 On - 15.05.2018

„Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името.

Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже за што се преговара за името и да свика лидерска средба

МКД - 15.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика премиерот Зоран Заев да каже што се преговара за името и кои се следните чекори и потсети дека три дена трае молкот од владата и од Заев за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и ...

Опозицијата обвинува за молк од Владата за лидерската средба, Заев тврди дека е спремен да ги каже деталите за ...

Канал 77 - 15.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ реагира дека Владата се’ уште молчи за нивниот повик за лидерска средба на која би добиле информации за тоа како течат преговорите за името. Премиерот, Зоран Заев пак, тврди дека е подготвен со опозицијата да сподели се’ што е во врска со ...

Јанушев: Заев да каже што се преговара за името и што следи

Република - 15.05.2018

Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името, изјави денеска генералниот секретар на ...

Јанушев: Заев да каже што се преговара за името и што следи

Локално - 15.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека трет ден владата и премиерот Заев молчат на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање на граѓаните на Република Македонија, прашањето за името.

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат лидерска средба за името

Фактор - 15.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика премиерот, Зоран Заев да соопшти на јавноста што се разговара за името и повторно побара лидерска средба. „Трет ден имаме молк од Владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно повика Заев да каже што се договара за името

Мета - 15.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика премиерот Зоран Заев да соопшти на јавноста што се разговара за името и повторно побара лидерска средба. – Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ...

Јанушев: Заев да не бега од лидерска средба и итно да каже што се случува во преговорите за името

Точка - 15.05.2018

Трет ден имаме молк од владата и премиерот Заев на повикот за итна лидерска средба на која ќе се разговара за деталите и тековите на најважното прашање за граѓаните на Република Македонија, прашањето за името, рече денеска на прес-конференција, ...

Заев за името: Не е чудно тоа да се случи дури во септември- октомври

Фактор - 15.05.2018

Посакуваме да се најде крај на решението, но се по секоја цена, изјави денеска премиерот, Зоран Заев. „Не е чудно тоа да се случи дури во септември - октомври. Јас се надевам уште на самитот во јуни да добиеме некакво решение што е посакуввано ...

Има ли џокери во ракавите на премиерите

Н.Македонија - 15.05.2018

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, која требаше да се случи како вообичаена на маргините на самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија на 17 мај, деновиве добива поинаква димензија.

Влада на РМ: Лидерска средба кога ќе им одговара на сите

Канал5 - 14.05.2018

Од владата велат лидерска средба ќе се одржи во време кое ќе им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби. Во меѓувреме, додека се утврди термин кој одговара за сите, лидерот на опозицијата Мицкоски може да побара средба со ...

Заев: Стојам на располагање за лидерска средба

24 Вести - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има лидерска средба на барање на опозицијата. Тој ја најави и можната средба со неговиот грчки колега Алексис Ципрас на ...

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба за името

Канал5 - 14.05.2018

Премиерот Заев прифаќа тет а тет средба со опозицискиот лидер Мицковски. За лидерска, вели Заев во моментов нема услови бидејќи претседателот Иванов е во Турција, а шефот на дипломатијата Димитров на пат во Холандија.

Лидерска средба за преговорите околу името по самитот во Софија

Телма - 14.05.2018

Лидерска средба најверојатно нема да има пред да се состанат Заев и Ципрас на маргините на самитот во Софија што почнува за два дена. Што има на маса за решавање на спорот со името, бараат да бидат информирани и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Заев: Средбата со Ципрас не е клучна

24 Вести - 14.05.2018

Преамбициозно е да се очекува дека на 17 мај на самитот во Софија ќе биде соопштено решението за името изјави денеска премиерот Зоран Заев . Иако дел од грчките но и домашните медиуми пишуваа дека се очекува во Софија да бидат изнесени клучни одлуки ...

Лидерска во петок во Охрид

Канал5 - 14.05.2018

Лидерска средба, но не за името, туку за подобро функционирање на собранието, во рамки на процесот Жан Моне ќе се одржи во петок во Охрид. Според информациите, средбата треба да почне во четврток вечер, а главните активности, според последната ...

Заев: Веднаш сум спремен да седнам на маса со Мицкоски, за лидерска треба да се сите во државата

Фокус - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Канал5 - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

ВМРО-ДПМНЕ е за лидерска средба веднаш, еден човек не смее да го носи решението за цела држава

Курир - 14.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека е потребна лидерска средба за името, на која освен преговарачите во случајот, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе учествуваат и лидерите на политичките партии и претседателот ...

Заев стои на располагање за лидерска средба

Р.С.Европа - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев изјави денеска дека стои на располагање за лидерска средба. Тој одговарајќи на новинарско прашање истакна и дека за одржување на лидерска средба треба сите учесници да бидат во земјата, а претседателот Ѓорѓе Иванов е во посета ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Сител - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев погрешно информиран, Иванов е вратен во Македонија

Курир - 14.05.2018

Претседателот Иванов е вратен во Македонија уште во неделата наутро, велат од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов по денешната изјава на премиерот Зоран Заев, кој рече дека лидерска средба за спорот со името ќе следи ...

Заев е спремен за средба со Мицкоски уште денеска, а за лидерска средба треба сите да бидат во земјата

МКД - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој повтори дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Ќе има ли лидерска средба пред самитот во Софија?

Глас на Америка - 14.05.2018

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ инсистира на лидерска средба на која ќе се брифира околу текот на преговорите за спорот со името и за тоа што конкретно договориле двајцата министри за надворешни работи, Димитров и Коѕијас.

Заев расположен за лидерска средба, но кога сите ќе бидат во земјата

Слободен Печат - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

А1 On - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев: Стојам на располагање за лидерска средба

Стандард - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Независен - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Созреани условите за средба Заев – Ципрас

Нова ТВ - 14.05.2018

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас, која требаше да се случи како „вообичаена“ на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17 мај, сега добива поинаква димензија, анализира Дојче веле на македонски ...

Влада: Кога имаме развој во преговорите за името ги информираме сите засегнати политички субјекти

МКД - 14.05.2018

Владата на Република Македонија како и секогаш досега кога има значаен развој во текот на преговорите за проблемот кој го има Република Грција со нашето уставно име навремено и целосно ги информира сите засегнати политички субјекти, појаснува ...

Ќе го соопштат ли Заев и Ципрас во Софија договорот за името?

Р.С.Европа - 14.05.2018

Опозицијата бара итна лидерска средба за името, од владата не одговараат кога и дали таа би се случила, а аналитичарите очекуваат в четврток во Софија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да пресечат и за останатите спорни прашања.

И Мицкоски оди во Софија

Независен - 14.05.2018

Нема најава за лидерска средба пред важниот состанок на премиерите на Македонија и на Грција во четврток во Софија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера ја прекина посетата на Италија, која требаше да трае до вторник за да се ...

Заев расположен за лидерска, кога сите ќе се приберат дома

+инфо - 14.05.2018

Запрашан дали на 17 мај ќе има средба со Ципрас како датум на конечен одговор тој одговори дека таа средба не е од оние закажаните што ги чекавме. Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на ...

Заев за лидерска за името чека да се врати Димитров од Хаг

еМагазин - 14.05.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека стои на располагање за лидерска средба. Тој изјави дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, но за лидерска средба сите учесници треба да бидат во земјата, а претседателот Ѓорге Иванов е во Турција, ...

Влада: Лидерска за името ќе има кога ќе им одговара на сите

еМагазин - 14.05.2018

Лидерска средба ќе се одржи во термин кој им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби. Во меѓувреме, додека се утврди термин кој одговара за сите, лидерот на опозицијата може да побара средба со премиерот, велат за МИА од ...

Созреани условите за средба Заев-Ципрас

Либертас - 14.05.2018

Неофицијално, во моментов напорно се разговара за правната и дипломатската формула на еден можен договор, кој би содржел „чекори“ и „фази“ на негова имплементација. Скопје и Атина молчат. Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и ...

СЛАБА КООРДИНАЦИЈА НА ДРЖАВНИОТ ВРВ:Заев го чека Иванов за лидерска, а Иванов – дома

Вечер Прес - 14.05.2018

Претседателот Иванов е вратен во Македонија уште во неделата наутро, велат од Кабинетот, по изјавата на премиерот Заев дека ќе следува лидерска средба за спорот со името кога сите учесници ќе бидат во земјата, посочувајќи дека шефот на државата е во ...

Дали од Софија ќе стигне абер за договорот меѓу Заев и Ципрас?

Република - 14.05.2018

Опозицијата бара итна лидерска средба за името, а аналитичарите очекуваат в четврток во Софија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да пресечат и за останатите спорни прашања. Се уште не се знае дали ќе има лидерска средба за името како што побара ...

Заев: Веднаш сум спремен да седнам на маса со Мицкоски, за лидерска треба да се сите во државата

iPortal - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Република - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Владата за барањето на опозицијата за лидерска средба за преговорите за името

Тера - 14.05.2018

Лидерска средба ќе се одржи во термин кој им одговара на сите политички субјекти кои се дел од овој вид средби. Во меѓувреме, додека се утврди термин кој одговара за сите, лидерот на опозицијата може да побара средба со премиерот, велат за МИА од ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Либертас - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

Локално - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

ВМРО-ДПМНЕ е за лидерска средба веднаш, еден човек не смее да го носи решението за цела држава

Република - 14.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека потребна е лидерска средба за името, на која освен преговарачите во случајот, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествуваат и лидерите на политичките партии и претседателот ...

Заев расположен за лидерска средба, кога сите ќе бидат во земјата

CivilMedia - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Нема да има решение за името на 17 мај

Фактор - 14.05.2018

Тој денеска одговарајќи на новинарско прашање истакна и дека за одржување на лидерска средба треба сите учесници да бидат во земјата, а претседателот Ѓорѓе Иванов е во посета на Турција, додека министерот за надворешни работи Никола Димитров е во ...

Заев расположен за лидерска средба

24Инфо - 14.05.2018

Заев расположен за лидерска средба Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата.

Мицковски ја прекина прошетката по Италија-ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба

Локално - 14.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба, на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров во присуство на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов би ги соопштиле деталите и насоките по кои се движат разговорите за името ...

Мицкоски ќе го контролира Заев во Софија

Фактор - 14.05.2018

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе оди во Софија на Самитот ЕУ-Западен Балкан за да види што најверојатно ќе договори премиериот Зоран Заев со грчкиот колега Алексис Ципрас на 17 мај, потврдија од партијата за „Независен весник“.

Заев очекува лидерска средба, но кога сите учесници ќе бидат во државата

Канал 77 - 14.05.2018

Премиерот, Зоран Заев денес на новинарско прашање дали ќе има лидерска средба на барање на опозицијата тој рече дека стои на располагање, но за нејзино одржување, рече тој, требало сите да бидат присутни овде, што во случајов не било така, ...