TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мачка се прошета среде натпреварот меѓу Норвешка и Швајцарија во Египет

Канал5 - 17.01.2021

Сандер Сагосен беше најдобар играч на мечот Норвешка - Швајцарија со 11 погодоци (31:25), но шоуто го украде некој друг. И покрај големите безбедносни мерки и возилата полни со вооружени специјалци кои ги чуваат играчите и салите во Египет, мачка ...

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

24 Вести - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Фокус - 17.01.2021

Македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле, порача капитенот Кирил Лазаров.

Лазаров: Ќе го дадам максимумот да им помогнам на младите

24 Ракомет - 17.01.2021

Капитенот на репрезентацијата на Македонија е еден од ретките ракометари кои се активни во четири различни декади и го испишува својот ракометен пат долго време. Тој е единствениот кој играше и во 1999 година, а и сега е уште на теренот.

Лазаров: Поразот од Египет не е добар ниту за репрезентацијата, ниту за Македонија

Спортклуб - 17.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доживеа два убедливи порази на стартот од Светското првенство во Египет. Најпрво во првото коло бевме поразени со 12 голови разлика против Шведска, за вчера против домаќинот Египет да доживееме дебакл од 19 ...

Лазаров нема критики за Египет: Ние сме задоволни, мора да се пофалат организаторите

TopSport - 17.01.2021

За разлика од другите ракометни ѕвезди, кои имаа низа на забелешки и критики кон организаторите на Светското првенство во Египет, македонскиот капитен Кирил Лазаров вели дека е презадоволен од условите и вели дек аорганизаторите треба да бидат ...

Лазаров: Верувавме во чудо, ова не беше добро ниту за нас, ниту за нашата држава

Дерби - 17.01.2021

Македонската репрезентација одигра под своето ниво на двата досегашни натпревари на Светското првенство во Египет, прво загубивме од Шведска со 32-20 за да потоа домаќинот не тресне со 38-19.

Томовски: Против Чиле да најдеме излез од лошата ситуација

Спортманија - 17.01.2021

Голманот на Македонија верува дека утре ќе се оправда фаворитската улога Македонија утре (15:30 часот) ќе ги одмери силите против Чиле, меч во кој евентуален триумф може да биде доволен за нашата селекција да се пласира во следната фаза од Светското ...

(ВИДЕО) Лазаров: Ова не е добро ниту за нас како репрезентација, ниту за нашата земја

А1 On - 17.01.2021

Капитенот на македонската ракометна репрезентација во залезот на успешната кариера се соочува со најтешките моменти во национаниот тим. Селекцијата претрпе еден од најкатастрофалните порази во настапите на големите првенства губејќи со 19 гола ...

Лазаров: Не сме задоволни од првите две средби, ќе помогнам максимално за победа против Чиле (ВИДЕО)

Дриблинг - 17.01.2021

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров изјави дека првите два меча се разочарувачки за нашиот тим, не сме задоволни од прикажаното против Шведска и Египет но ќе направиме се за победа против Чиле.

Томовски знае како треба да одиграме против Чиле: Мораме да се консолидираме…

Дерби - 17.01.2021

Македонија се прикажа во лошо издание во првите два меча на мундијалот во Египет каде загубивме убедливо од домаќинот како и од селекцијата на Шведска. Една од ретките светли точки беше голманот Мартин Томовски кој доби шанса на двата дуели, многу ...

Лазаров: Пораз од 19 разлика не е добар ниту за нас ниту за Македонија

Sport 1 - 17.01.2021

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров за официјалната интернет-страница на СП во Египет зборуваше за своите почетоци на големите натпреварувања токму во оваа африканска земја.

Лазаров: Египет е добра селекција, но ова не личи на Македонија

Екипа - 17.01.2021

Кире Лазаров не го крие разочарувањето откако „црвено-жолтите“ го претрпеа и вториот двоцифрен пораз на овој светски шампионат. Иако беше јасно дека Египет е голем фаворит пред вчерашниот дуел, македонскиот капитен е изненаден од слабото издание на ...

Томовски: Ни недостасува жар, против Чиле мора да одиграме поангражирано, поагресивно

МКД - 17.01.2021

Голманот Мартин Томовски е разочаран од настапот на Македонија во првите два меча против Египет, вели дека против Чиле мора да имаме многу поразличен пристап. Македонските ракометари одиграа две разочарувачки партии на Светското првенство, но со ...

Лазаров: Порази од 20 разлика не ѝ доликуваат на Македонија!

Gol.mk - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров имаше малку што да покаже на вториот меч на Македонија на Светското првенство во Египет. Со оглед на високата предност на домашната репрезентација, нашиот најдобар поединец седеше на клупата за резерви во текот на цело второ ...

ВИДЕО: Кире Лазаров-Сонувавме дека ќе направиме изненадување, но не игравме на нашето ниво

Sport M - 17.01.2021

Легендата на македонскиот, но и светскиот ракомет Кире Лазаров по втор пат е во Египет на Светско првенство. Прв пат во 1999-та година кога дебитираше за Македонија, а сега повторно 22 години подоцна.

Томовски: Нека што Египет е квалитетен, ние му дозволивме да игра така!

Sport 1 - 17.01.2021

Ецна од најсветлата точка во македонската репрезентација на ракометниот Мундијал во Египет се голманите. Мартин Томовски имаше седум интервенции во вчерашниот дебакл против Египет, меѓутоа и тоа не беше доволна пречка да примиме 38 гопа.

Томовски: Против Чиле ќе мора да го дадеме максимумот!

СуперСпорт - 17.01.2021

Македонија вчера доживеа дебакл на Светското ракометно првенство, откако загуби со убедливи 19-38 против Египет, а тоа беше втор наш пораз на Мундијалот. Голманот Мартин Томовски имаше неколку интервенции, па порача дека им недостигала мотив повеќе ...

Томовски: Против Чиле мора да го поправиме впечатокот од претходните натпревари

Gol.mk - 17.01.2021

Чиле ќе биде последната пречка за Македонија на Мундијалот. По двата порази на стартот, нашата репрезентација ќе брка прва победа, која ќе ѝ донесе пласман во следната фаза и продолжен престој во Египет.

Томовски: Ги знаеме предностите и слабостите на Чиле, со максимална игра до победа

Дриблинг - 17.01.2021

Голманот Мартин Томовски смета дека е време да се консолидираме по двата убедливи порази со Шведска и Египет, за домашната селекција пофални зборови, тие се кандидати за титула. Чиле е следниот предизвик, потребна е победа за продолжување на ...

Томовски: Мораме да го дадеме најдоброто од нас против Чиле

Екипа - 17.01.2021

Голмант Мартин Томовски беше единствена светла точка во нашите редови на дуелот со Египет, младиот чувар на мрежата бранеше квалитетно, не не можеше да го спречи дебаклот на националниот тим.

Лазаров: Чиле е шансата, да губиш со 18-19 голови разлика, тоа не е добро за нас!

Слободен Печат - 17.01.2021

Нашата сениорска репрезентација стартуваше со два убедливи порази на Светското првенство во Египет, од Шведска (32:20), а потоа и од домаќинот (38:19). Македонија в понеделник (15.30 часот) ќе го одигра последниот натпревар во групната фаза.

Томовски: Мора да се консолидираме и да го дадеме најдоброто против Чиле!

24 Ракомет - 17.01.2021

Македонија загуби убедливо од домаќинот Египет со 32-20 во второто коло од Светското првенство. Голманот Мартин Томовски, кој имаше солидно остварување против „фараоните“, вели дека мора да се консолидираме пред решавачкиот дуел со Чиле.

Томовски: Како да недостига жар во играта, против Чиле мора да го покажеме најдоброто!

SportMedia - 17.01.2021

Македонската ракометна репрезентација и натаму е во игра за пласман во следната фаза Светското првенство и покрај двата порази од Шведска и Египет. Добро беше познато, но и најавено дека против Чиле ќе ја бараме првата победа на Мундијалот.

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: 5-тиот Елемент

24 Ракомет - 17.01.2021

Едно сега веќе легендарно дело на луцидниот Лук Бесон, 5 тиот елемент, зборува за борбата меѓу доброто и лошото. Зборува за човековата немоќ да застане на патот на ултимативното зло, но и за човековите моќи од кои црпи неизмерна енергија и кои можат ...

Парондо: Многу сум среќен што убедливо ја победивме Македонија

24 Ракомет - 17.01.2021

Египет славеше убедливо над Македонија со 38-19 и со втората победа во групната фаза, веќе може да ги планира натпреварите од главната рунда. Селекторот Роберто Гарсија Парондо во изјава по натпреварот, кажа дека е среќен поради високиот триумф.

АНАЛИЗА Горан Ѓоргоноски: Египет ни ја потврди новата реалност

Екипа - 17.01.2021

Долг и тежок ќе биде периодот на привикнување на фановите на ракометот во нашата држава на новата реалност во која се наоѓа македонскиот ракомет, реалност која не носи на нивото на кое бевме пред 2008 година, реалност која ја живеат голем дел од ...

Парондо: Победата над Македонија е висока, задоволен сум од тоа

Дриблинг - 17.01.2021

Египет не декласира со 38-19, историски највисок пораз на Македонија на светските првенства, селекторот на „фароните“, нам добро познатиот Парондо е задоволен од резултатот и и убедлвиот триумф.

Лазаров: Да ги заборавиме поразите, Чиле е наша шанса

Спортски - 17.01.2021

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров вели дека натпреварот со Чиле ќе биде нашата шанса. Македонија со два убедливи порази го отвори Мундијалот, но Лазаров им порача на соиграчите да го заборават тоа и да се фокусираат ...

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Sport M - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Чиле е нашата шанса да ја постигнеме целта

Нетпрес - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Независен - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

+инфо - 17.01.2021

Мечот се игра утре од 15:30 часот, а победникот, заедно со Египет и Шведска, ќе обезбеди пласман во следната фаза од групата Г. Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на ...

Лазаров нема критики за Египет: Ние сме задоволни, мора да се пофалат организаторите

Макфакс - 17.01.2021

За разлика од другите ракометни ѕвезди, кои имаа низа на забелешки и критики кон организаторите на Светското првенство во Египет, македонскиот капитен Кирил Лазаров вели дека е презадоволен од условите и вели дек аорганизаторите треба да бидат ...

Парондо: Ме радува што ја победивме Македонија со толку висока разлика

Gol.mk - 17.01.2021

Роберто Гарсија Парондо, некогашниот тренер на Вардар, а сегашен селектор на Египет, одлично ја имаше анализирано играта на Македонија и ги водеше „фараоните“ до убедлива победа на Мундијалот.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Република - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Кајгана - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Вечер Прес - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Чиле е нашата шанса да ја постигнеме целта

Курир - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Дојдов во Египет да им помогнам на младите соиграчи, Чиле е шансата за нас

Република - 17.01.2021

По двата тешки порази на македонската ракометна репрезентација на Светското првенство во Египет и утрешниот натпревар против Чиле, капитенот Кире Лазаров е свесен дека играта мора да биде подобра .

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

MakPress - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Опсервер - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

Тежок пораз на нашите репрезентативци од домаќинот на СП, Египет

Канал5 - 16.01.2021

Египет ја совлада Македонија со повеќе од убедливи 38:19 во второто коло на Светското првенство во ракомет. Домаќинот на турнирот до полувремето веќе водеше со огромни 20: 6, а напите репрезентативци беа вознемирени од црвениот картон на Кузмановски ...

Нова разочарувачка партија на Мундијалот: Ракометната репрезентација на Македонија доживеа катастрофа од Египет

ТВ21 - 16.01.2021

Поразот од Шведска во првиот меч од ракометниот Мундијал беше во лошо издание за Македонија. Кога се мислеше дека полошо од тоа не може, денеска македонскиот национален тим пружи уште поразочарувачка партија и загуби до домаќинот Египет со 38:19 ...

Египет им го нанесе најтешкиот пораз на македонските ракометари на светските првенства

Сакам да кажам - 16.01.2021

Машката ракометна репрезентација го доживеа својот најтежок пораз на светските првенства откако во второто коло на Мундијалот во Египет изгуби од домашната селекција со 38:19. Египќаните од првите минути се наметнаа како поквалитетен тим.

Катастрофа против Египет: Македонија „згазена“ против домаќинот на СП

Фокус - 16.01.2021

Нов пораз за македонската ракометна репрезентација на Светското првенство 2021 година против Египет (38-19). Домаќинот ја „уништи“ селекцијата на Македонија, која немаше никакво решение на овој меч.

Швеѓаните си обезбедија бодови и си заштедија сили за дербито со Египет

24 Ракомет - 16.01.2021

Селекцијата на Шведска дојде до уште една победа на Светското првенство откако после победничкиот старт против Македонија денеска го совлада и составот на Чиле со 41:26 така што има сигурни два бода за пренесување во следната фаза.

Шведска рутинирано и убедливо до триумф над Чиле!

SportMedia - 16.01.2021

Предмалку завршија сите три меча од вечерниот термин во четвртиот натпреварувачки ден на СП во Египет. Во натпревар од нашата група “Г“, очекувано селекцијата на Шведска рутинирано дојде до триумф над Чиле со резултат 41-26 (20-16).

Шведска му даде 41 гол на Чиле, Норвешка и Исланд до прва радост

Gol.mk - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Шведска забележа нова победа на Светското првенство (СП) и како голем фаворит славеше над Чиле (41-26) со што „трите круни“ го запоседнаа врвот во групата во која е Македонија.

Македонија на поправен против Египет

Макфакс - 16.01.2021

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет ќе треба да се искупи за лошата игра на стартот на првенството и високиот пораз од Шведска (20:32).

Шведска до врв ја наполни мрежата на Чиле, запиша победа со 15 гола разлика

Дриблинг - 16.01.2021

Шведска ни покажа како треба против Чиле, селекцијата на „трите круни“ со 41-26 го понижи нашиот последен противник во групната фаза на Мундијалот во Египет. Најефикасни кај Шведска беа Пелас со 12 гола, додека Сандел учествуваше со шест, во ...

Лазаров по убедливиот пораз од Египет: Не очекував ваков резултат

Дерби - 16.01.2021

Светското првенство во Египет има посебно значење во кариерата на македонскиот капитен Кире Лазаров, но настапот на актуелниот мундијал засега е вистинско разочарување и за нашиот најдобар ракометар.

Шведска со +15 го декласираше Чиле, победи и за Норвешка и Исланд

Sport 1 - 16.01.2021

На вториот натпревар во групата Г во која се натпреварува и македонската ракометна репрезентација, Шведска со 41-26 го совлада Чиле. „Викинзите“ по првото полувреме имаа водство од 20-16, но убедливата разлика ја направија во вториот дел.

Шведска го декласираше Чиле, лесни победи и на Норвешка и Исланд

Екипа - 16.01.2021

Репрезентацијата на Шведска стигна до убделива победа против Чиле од 36-21 во натпревар од второто коло од Х групата на Светското ракометно првенсттво. Швеѓаните уште од почетокот ја покажаа разликата во квалитет и до крајот без поголеми проблеми ...

ПРЕСИНГ: Кацига на глава и издржете ги ударите!

24 Ракомет - 16.01.2021

Пораз како пораз од Египет е прифатлив овој момент, меѓутоа начинот на кој се изгуби е загрижувачки. Односот кон репрезентативниот и национален дрес е под секој критериум. Залудни беа сите ветувања од страна на нашите репрезентативци после поразот ...

СП Египет: Нов убедлив триумф на Шведска, Русите ја изненадија Словенија

Слободен Печат - 16.01.2021

Репрезентацијата на Шведска оствари нова убедлива победа на Мундијалот во Египет, по триумфот над Македонија (32:20), тие денеска го совладаа Чиле со 41:26. Швеѓаните слично како и против Македонија, дилемите околу победникот ги решија уште во ...

Велковски: Разочарани сме, мечот со Чиле е нашата шанса

Спортклуб - 16.01.2021

Македонската репрезентација по уште еден убедлив пораз на СП во Египет, овојпат од домашната репрезентација со 39:18. По натпреварот, десниот бек на репрезентацијата, Мартин Велковски, кој доби шанса во второто полувреме на местото на Лазаров, ...

Велковски: Не ја претставивме Македонија на вистински начин

Слободен Печат - 16.01.2021

Ракометарите довижеаја вистински дебакл против Египет губејќи со 38:19, а во првото полувреме постигнаа само шест гола. Мартин Велковски вели дека сите во репрезентацијата се свесни за лошата игра и ќе се обидат да ја поправат сликата во третото ...

Штета за Лазаров – не го заслужи ова!

SportMedia - 16.01.2021

Македонската иднина целосно потфрли по првите два дуели на Светското првенство во Египет. Станавме „топовски месо“ за противниците, поразите од Шведска и Египет не се проблем, туку бледата игра на теренот. Едно е пораз, друго е катастрофа.

Велковски: Навистина е разочарувачки!

SportMedia - 16.01.2021

Мартин Велковски немаше многу што да каже по новиот пораз на СП, овој пат од домаќинот (38-19). Вели дека е навистина разочарувачки, но верува дека можат да дојдат до победа над Чиле за место во следната рунда на Мундијалот.

Мизерија, ракометарите понижени од Египет

Слободен Печат - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија го одигра убедливо најслабиот натпревар во историјата на големите натпреварувања, со постигнати само шест гола за 30 минути и вкупно 19 гола на цел натпревар.

Дебакл, Македонија го доживеа највисокиот пораз на Светските првенства

МКД - 16.01.2021

Македонија доживеа тежок пораз од Египет, уште потежок од оној од Шведска, загубивме со 38:19 што е нашиот највисок пораз на Мундијалите. Македонските ракометари ни приредија ново разочарување на Светското првенство во Египет, овој пат пораз од ...

Велковски: Наша шанса е мечот со Чиле

Екипа - 16.01.2021

Македонија претрпе катастрофален пораз од Египет 38-19 во натпревар од второто коло на Светското првенство во Египет. Репрезентативниот бек, Мартин Велковски вели дека Египет е одлична репрезентација која може да оди до самиот крај, а наша шанса е ...

На Македонија и се случи Египет, и се случи катастрофа

24 Ракомет - 16.01.2021

Репрезентацијата на Македонија не покажа ништо ново на теренот против Египет во однос на дуелот против Шведска и на оние 12 гола разлика на првиот дуел денеска додаде уште негатива од 19 гола после конечните 19:38.

Ваков дебакл Македонија не памети: Едно е пораз, друго е катастрофа!

SportMedia - 16.01.2021

ШВЕДСКА – МАКЕДОНИЈА 38-19 (20-6) Македонија: Митревски (1 одбрани), Томовски (7 – 1 седмерец), Велковски 2, Стоилов, Димитриоски 1, Лазаров 3, Талески, Кузмановски 2, Костески 2, Маркоски 3, Танкоски 1, Поповски 1, Георгиевски 1, Пешевски 3, ...

Дебакл на Македонија, загуби со 19 разлика од Египет

Sport M - 16.01.2021

Нашата репрезентација денеска го одигра натпреварот од 2. коло од групната фаза на СП проив домаќинот Египет. Лошата игра на нашата репрезентација му овозможи висока победа на Египед од 38:19.

Против Шведска бевме очајни, Египет не понижи!

Спортски - 16.01.2021

Денес Македонија го одигра натпреварот против Египет на Светското првенство во кое доживеавме вистинско понижување. Египет е фаворит во овој натпревар, па така и започнаа. Брзо поведоа, а нас на стартот резултатска игра не држеше Кузмановски кој ...

Велковски: Не ја претставивме Македонија на вистински начин

Gol.mk - 16.01.2021

Десниот бек Мартин Велковски доби шанса во второто полувреме на местото на Кирил Лазаров, а по натпреварот против Египет и високиот пораз, истакна дека играчите жалат затоа што не ја претставиле државата во вистинско светло.

Нил нѐ однесе: Египет ја посрамоти Македонија со 19 разлика!

Sport 1 - 16.01.2021

И од лошо имало полошо. Поразот од Шведска со 12 разлика во четвртокот, денеска изгледаше како детска игра во споредба со тоа што ја снајде Македонија во мечот со Египет. Загубивме со 19 разлика! Го бележиме најтешкиот пораз во историјата на ...

Македонската ракометна репрезентација убедливо поразена од Египет

Р.С.Европа - 16.01.2021

Ракометната селекција на Македонија доживеа втор пораз на Светското првенство во Египет, откако со убедливи 38-19 беше поразена од домашната селекција на Египет предводена од поранешниот стратег на Вардар, Роберто Гарсија Парондо.

Дебакл на македонските ракометари против Египет

А1 On - 16.01.2021

Макеоднската ракометна репрезентација го доживеа највисокиот пораз во настапите на светските првенства. Загуби катастрофално од домаќинот на мундијалот, Египет со 38-19 во вторто коло од прелиминарниот сегмент.

Велковски: Разочарувачки е што не можеме да ја претставиме Македонија како што треба

Sport 1 - 16.01.2021

Мартин Велковски по дебаклот од Египет вечерва, се надева на победа против Чиле и пласман во следната фаза од Светското првенство. Ракометарот на Еурофарм Пелистер очекувано беше разочаран од играта на репрезентацијата и жали што тимот не може ...

Тежок пораз за Македонија на дуелот со домаќинот Египет

Дерби - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација го забележа и вториот пораз на Светското првенство, а денешниот од Египет (38:19) беше и поубедлив од тој на отворањето на мундијалот против Шведска. Домашната селекција уште од почетокот почна да прави голема ...

Катастрофално прво полувреме, Македонија има минус 14 на одмор против Египет

24 Ракомет - 16.01.2021

После лошото отворање на Светското првенство против Шведска денеска во 2. коло против Египет, Македонија го загуби натпреварот после само десетина минути и губи со 6:20. Репрезентативците на Македонија одиграа добри 5-6 минути и тука како да ...

И Египет со силен шамар за Македонија – тешко, мачно, жално за гледање

Спортклуб - 16.01.2021

По поразот од Шведска со 32-20 ни беше јасно дека Македонија ја чека тешко Светско првенство во Египет, ама дека може полошо никој не очекуваеш. Домаќините, селекцијата на Египет денес не само што не надигра, туку буквално не прегази и ни удри силен ...

Македонија го запиша историски највисокиот пораз на светските првенства, Египет не разнесе со 19 разлика

Дриблинг - 16.01.2021

Египет едноставно не декласира, запиша победа против Македонија со 38-19, со ова ни го нанесе највискиот пораз на светските првенства на кои имаме седум учества. Ова не го очекувавме, бевме разбиени од Египет со 19 разлика, историски највисок пораз ...

ВИДЕО: Македонија се избламира на Мундијалот, Египет не растури со 19 гола разлика !

Дриблинг - 16.01.2021

Египет не декласира, Македонија понижена од домаќинот, загубивме на Мундијалот со 38-19 , ова е историски највисокиот пораз на нашиот национален ракометен тим на светските првенства. Не одигравме ништо, првото полувреме го завршивме со само 6 ...

Македонија доживеа највисок пораз на СП, втор најголем во историјата!

Gol.mk - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија доживеа висок пораз од Египет (-.-) на Светското првенство (СП) кое се игра во земјата на „фараоните“, а тоа е највисок неуспех досега на светската ракометна сцена на нашата репрезентација.

Македонија загуби со 19 разлика од Египет

ММС - 16.01.2021

Денес во 18 часот во рамките на светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет, македонската репрезентација во второто коло во рамките на Г групата, доживеа пораз од репрезентацијата на Египет со резултат 38:19.

Дебакл на Македонија: Ракометарите загубија со 19 гола разлика од Египет!

СуперСпорт - 16.01.2021

Македонија го запиша и вториот пораз на Светското првенство во Египет, откако загуби од домаќинот со убедливи 38-19. Египет отвори одлично и создаде предност од 10-3, по што Македонија за момент се врати во живот и намали на 6-10, о потоа почна ...

Македонија даде шест гола во 30 минути и e пред дебакл со Египет

Gol.mk - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија има висока негатива од Египет (20-6) и е во голем проблем во вториот натпревар на Светското првенство (ЕП) кое се игра во земјата на „фараоните“. Домаќинот одигра перфектен прв дел и заслужено води убедливо ...

Египет без милост: Македонија „разоружана“ во полувремето постигна само шест гола

SportMedia - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација по првото полувреме на дуелот со Египет има негатива од 20-6. На овој дуел селекторот, Данило Брестовац одлучи да не направи измени во составот, за жал не видовме многу промени на теренот.

Кошмарно полувреме: Македонија губи со 14 голови разлика од Египет!

СуперСпорт - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација во моментов го игра вториот меч на Светското првенство (СП) во Египет, а на полувреме губи со 6-20. Египет отвори одлично и создаде предност од 10-3, по што Македонија за момент се врати во живот и намали на ...

Го видовме најмизерното полувреме за Македонија на првенствата

Sport 1 - 16.01.2021

Македонските ракометари успеаја да одиграат и полошо од првиот натпревар, со Шведска, во четвртокот. По едно полувреме со Египет губат со неверојатни 14 разлика, со постигнати само шест гола.

Египет ја „меле“ Македонија, примивме 20 гола, домаќинот води со 14 гола разлика!

Дриблинг - 16.01.2021

Македонија е пред катастрофален пораз, Египет води со 14 гола разлика по првиот дел против нашата ракометна репрезентација. Египет постигна 20 гола, Македонија само 6, од нив три се дело на Кирил Лазаров.

Кошмарно прво полувреме: Египет ја гази Македонија

Спортклуб - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија е на пат по поразот од Шведска да забележи уште едно големо разочарување. Она што домаќините Египет ни го прават по првото полувреме може да се опише само со еден збор – газење.

ВИДЕО: Со голот на Лазаров, Македонија стигна до 1100 голови на Светски првенства

Sport M - 16.01.2021

Репрезентациајта на Македонија вечерва со голот на нашиот феноменален Кирил Лазаров постигна вкупно 1100 голови на сите досегашни натпревари во рамки на Светските првенства. Инаку ова е 41.

Капитенот Кирил Лазаров креатор на 1.100-тиот погодок на Македонија на СП (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.01.2021

Во својот 41. натпревар на Светските првенства репрезентацијата на Македонија денеска стигна до 1100 погодоци. Под овој број ќе биде заведен третиот гол на средбата против Египет, а стрелец на истиот беше капитенот Кирил Лазаров.

ВИДЕО: Започна натпреварот со Египет, Лазаров најгласно ја пееше химната

Дриблинг - 16.01.2021

Македонија и Египет во моментов го играат натпреварот од второто коло на мундијалот, ние сакаме да го поправиме впечатокот од поразот со Шведска изразен со 12 гола разлика. Македонските репрезентативци делуваат мотивирано, ја испеаа химната во еден ...

ФОТО: Лазаров го растегна ластикот, уште да го средиме Египет

Дриблинг - 16.01.2021

Египет и Македонија од 18-00 часот го започнуваат мечот од второто коло на Мундијалот. Фотографија која го одбележа загревањето е онаа со Кирил Лазаров, го растегна ластикот, уште да го решиме домаќинот Египет.

Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот Египет – Македонија (ЛИНК)

24 Ракомет - 16.01.2021

По поразот од Шведска, машката репрезентација на Македонија је чека нов предизвик на Светското првенство во Египет. Ривал на избраниците на Данило Брестовац ќе биде домаќинот на Мундијалот предводен од Роберто Парондо.

Леброн Џејмс не би се снашол во фудбал, а не, пак, во ракомет

24 Ракомет - 16.01.2021

Поранешниот репрезентативец на Хрватска, Ведран Зрниќ пред почетокот на Светското првенство во Египет во една емисија имаше дадено интересна изјава. Зрниќ ја коментираше одлуката на ИХФ која дозволи на првенството во Египет да учествуваат повеќе ...

Погледнете како Кире Лазаров го полнеше голот на Египет пред 22 години (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.01.2021

Капитенот на репрезентацијата на Македонија е единствениот кој има играно на сите Светски првенства на кои македонската сениорска селекција има играно, а зад себе има голем број на натпревари.

На мегдан со „фараоните“ – да се сврти нов лист по Шведска

Екипа - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва во 18 часот излегува на мегдан со Египет, во обид да го поправи впечатокот по катастрофалното отворање на СП 2021 и убедливиот пораз од Шведска.

Сестрите Бонавентура ќе ја делат правдата на пресметката меѓу Македонија и Египет

Дерби - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот ќе го има вториот предизвик на Светското првенство и тоа против домаќинот на овој голем настап Египет. Ова е средба на две селекции кои на различен начин го отворија шампионатот, афрликанците ...

Талески: Ако го оставиме срцето на терен, тогаш…

24 Ракомет - 16.01.2021

Дуелот со Шведска треба да падне во заборав, бидејќи денеска не очекува нов предизвик на Мундијалот во Египет. Домаќините никогаш не се посакувани за ривал на големите напреварувања, но денеска ќе мора да се соочиме со „фараоните“ предводени од ...

„Фотографиите од слетувањето на Месечината се поквалитетни од мундијалските од Египет“

24 Ракомет - 16.01.2021

Во првото коло од Светското првенство во Египет екипите кои се помеѓу главните кандидати за медали го одиграа дербито, на крајот Франција ја совлада Норвешка со 28:24. Квалитетот на сликата за време на натпреварот особено во првото полувреме беше ...

Македонија на СП, втора епизода: Против Египет не може да биде полошо!

Sport 1 - 16.01.2021

По болниот почеток на Светското првенство, македонските ракометари имаат шанса да ги залечат раните со вториот натпревар од групната фаза, против домаќинот Египет, денеска од18 часот. Ако сме објективни, ретко кој очекува дека Македонија ќе излезе ...

Сестрите Бонавентура ќе и судат на Македонија – но ракометарите мора да си го одработат своето

Спортклуб - 16.01.2021

По воведниот пораз на македонската ракометна репрезентација на СП во Египет, од селекцијата на Шведска (32:20), денес им претстои нов предизвик. Од 18 часот ќе се судрат против селекцијата на Египет, која на овој Мундијал е домаќин, па ќе бараат ...

Сестрите Бонавентура ќе ни судат против Египет

Sport M - 16.01.2021

Македонија денес игра важен натпревар на Мундијалот, против домаќинот Египет. ИХФ ги одреди сестрите Шарлот и Жули Бонавентура да ја делат правдата на денешниот натпревар меѓу Македонија и Египет, а делегат ќе биде, Австриецот Рејзингер.

СП Египет: Ракометарите на поправен против домаќинот

Слободен Печат - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва (18 ч.) во второто коло од Светкото првенство ќе игра против Египет и ќе се обиде да го поправи впечатокот од првиот натпревар. Ракометарите на стартот загубија со убедливи 20:32 од Шведска во ...

Парондо со „џокер во ракавот“ против Македонија

SportMedia - 16.01.2021

Роберто Гарсија Парондо, тренерот кој на Вардар му ја донесе втората титула во ЛШ и кој добро го познава нашиот национален тим, на денешниот дуел против Македонија, на располагање ќе го има најдобриот ракометар.

Момчињата кои пораснаа заедно со Парондо, денеска ќе истрчаат против него

24 Ракомет - 16.01.2021

Домаќинот на СП, Египет, предводен од шпанскиот стратег Роберто Гарсија Парондо, денеска (18 часот) е вториот противник со кој нашата селекција ќе се соочи во групната фаза во Каиро. Интересно е што Парондо кусо време беше дел од стручниот штаб во А ...

„Да покажеме карактер, да го оставиме срцето на терен за Македонија“

SportMedia - 16.01.2021

По убедливиот пораз од Шведска на стартот на Светското првенство, македонската репрезентација денеска против Египет (18 часот), домаќинот на ова натпреварување, има само едно на ум – да докаже дека првиот меч беше само лош ден.

Египет, втор мундијалски испит за македонските ракометари

А1 On - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација денеска против домаќинот Египет го игра вториот натпревар од групниот сегмент на Светското првенство. Нашиот национален тим е во обид да ги забележи првите бодови на мундијалот.

Против домаќинот секогаш е тешко – Може ли Македонија да го изненади Египет?

Спортманија - 16.01.2021

Разочарувањето по исклучително лошата игра на премиерата на Мундијалот против Шведска треба брзо да се заборави и денеска да се одигра многу подобро против Фараоните Македонските ракометари мораа многу брзо да го заборават разочарувачкиот и лош ...

Проблем плус за Брестовац – главниот „фараон“ се враќа против Македонија

Екипа - 16.01.2021

Македонија денеска во 18 часот ќе се сретне со Египет во рамките од второто коло од групата на СП 2021, во обид да го поправи впечатокот по катастрофалното издание на премиерниот меч со Шведска.

Парондо добро ја познава Македонија, првата ѕвезда Ал-Ахмар се враќа во конкуренција

Gol.mk - 16.01.2021

Роберто Гарсија Парондо е добро познато име во македонската јавност. Со Вардар успеа да освои титула во Лигата на шампионите, а во деновите кога престојуваше во нашата земја, беше асистент на Раул Гонзалез во репрезентацијата на Македонија.

Македонија вечерва против домаќинот Египет, но и против екс тренерот на Вардар со кој ја покорија Европа

Sport M - 16.01.2021

По убедливиот пораз од Шведска на стартот од Мундијалот, македонската ракометна репрезентација вечерва во 18:00 часот го игра вториот меч. Противник е домаќинот Египет. Секогаш е тешко да се игра против домаќин на еден собир, а доколку сакаме ...

Македонија на поправен против Египет

TopSport - 16.01.2021

Денес на 27. Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет ќе треба да се искупи за лошата игра на стартот на првенството и високиот пораз од Шведска (20:32).

Сестрите Бонавентура ќе ни судат против Египет, македонските судии дел од европското дерби

Gol.mk - 16.01.2021

Најдобрите македонски ракометари ќе имаат уникатно искуство на денешниот натпревар против Египет . Имено, Светската ракометна федерација ги делегираше судиите за дуелот со домаќинот на шампионот и за првпат на големите приредби натпревар на нашата ...

СП: Македонија на мегдан со Египет

OhridNews - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација, денеска, со почеток во 18 часот, против домаќинот на Мундијалот, селекцијата на Египет ќе го одигра вториот меч во фазата по групи. Средбата со „фараоните“, за „црвено жолтите“ ќе биде шанса за поправен после ...

Сестрите Шарлот и Жули ќе и судат денес на Македонија

Спортски - 16.01.2021

Денес Македонија ќе игра важен натпревар на Светското првенство против домаќинот и фаворитот во нашата група, Египет. Светската ракометна федерација ги одреди и судиите за нашиот дуел со Египет, поточно судијките.

Сестрите Бонавентура ќе судат на дуелот Македонија – Египет

Екипа - 16.01.2021

Сестрите Шарлот и Жули Бонавентура се одредени да ја делат правдата за денешниот дуел на СП 2021 меѓу Македонија и Египет. Француските судијки долги години важат за најдобри во женска конкуренција, а од неодамна добија шанса да судат и на големите ...

Сестрите Бонавентура ќе го судат дуелот меѓу Македонија и Египет

МКД - 16.01.2021

Најпознатата женска судиска двојка, Шарлот и Жули Бонавентура ќе ја делат правдата на денешниот натпревар меѓу Македонија и Египет. Французинките Шарлот и Жули Бонавентура важат за најдобра судиска двојка во женска конкуренција, а од неодамна судат ...

„Женска арбитража“ за македонските ракометари

SportMedia - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација денеска (18 часот) го игра вториот натпревар на Светското првенство. Селекторот, Данило Брестовац и неговите момци по убедливиот пораз од Шведска за задача имаат да го поправат впечатокот и тоа против домаќинот ...

Сестрите Бонавентура ќе делат правда на дуелот меѓу Македонија и Египет

24 Ракомет - 16.01.2021

Светската ракометна федерација ги делегираше судиите за натпреварот од второто коло на Мундијалот во Египет. На дуелот меѓу Македонија и домаќинот, правдата ќе ја делат Французинките Шарлот и Жули Бонавентура.

Тежок удар: Египет ја порази Македонија со 38:19 на Светското првенство во ракомет

еМагазин - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доживеа тежок пораз во денешниот меч против Египет на Светското првенство. Репрезентативците на домаќинот победија со 38:19 против нашите ракометари, а тешкиот пораз можеше да се почувствува уште на полувремето ...

Дебакл на ракометарите: Загубија со 19 разлика од Египет!

Тера - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на 27 Светско првенство. По поразот од Шведска, во четвртокот (32-20), вечерва домаќинот Египет ја декласира Македонија со 38-19 (20-6).

Египет ја растури Македонија на светското првенство во ракомет

Либертас - 16.01.2021

Ракометната селекција на Македонија доживеа нов дебакл на Светското првенство во Египет, откако во вториот настан во арената „Каиро Стадиум“ со убедливи 38-19 беше поразен од домашната селекција предводена од поранешниот стратег на Вардар, Роберто ...

Сестрите Бонавентура ќе ни судат против Египет

Република - 16.01.2021

ИХФ ги одреди сестрите Шарлот и Жули Бонавентура да ја делат правдата на денешниот натпревар меѓу Македонија и Египет, а делегат ќе биде, Австриецот Рејзингер. Сестрите Шарлот и Жули Бонавентура се од Франција, веќе долго време важат за најдобри ...

Срамно издание на македонската репрезентација, Чиле последна шанса

PressingTV - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доживеа тежок пораз и во вториот натпревар на Светското првенство во Египет. Откако во дебито на Мундијалот загубивме со 32:20, против домаќинот на турнирот поминавме уште полошо во резултатска смисла, за ...

Ракометарите денеска на СП на поправен против домаќинот

Република - 16.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва (18 ч.) во второто коло од Светкото првенство ќе игра против Египет и ќе се обиде да го поправи впечатокот од првиот натпревар. Ракометарите на стартот на Мундијалот беа катастрофално поразени со ...

Македонија на поправен против Египет

Точка - 16.01.2021

Денес на 27-то Светско првенство во ракомет, Македонија за противник ќе го има домаќинот на турнирот Египет. Македонија против Египет ќе треба да се искупи за лошата игра на стартот на првенството и високиот пораз од Шведска (20:32).

Светско првенство во ракомет: Египет – Македонија, многу на малку

Република - 16.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доживеа тежок пораз и во вториот натпревар на Светското првенство во Египет. Откако во дебито на Мундијалот загубивме со 32:20, против домаќинот на турнирот поминавме уште полошо во резултатска смисла, за ...

Мундијалскиот домаќин Египет го избриша подот со македонските ракометари

Expres - 16.01.2021

Катастрофален пораз за Македонија од 38:19 против домаќинот Египет во второто коло на 27. Светско првенство за ракометари, најубедлив за „црвено-жолтите“ од 18:32 од Куба во дебито на мундијалите исто така во Египет 1999.

Македонија загуби со 19 разлика од домаќинот Египет!

Локално - 16.01.2021

Македонските ракометари доживеаја пораз од Египает на Светското првенство со убедливи 38-19 (20-6). За „црвено-жолтите“ ова беше еден од најлошите натпревари на светските првенства. Работите тргнаа лошо уште на почетокот, кога Филип Кузмановски во ...

Во очекување на нови морници во 18 часот во Египет (ВИДЕО)

Expres - 16.01.2021

Македонија во 18 часот на светското првенство во ракомет што се одржува во Египет игра со домаќинот. Ако се суди според начинот на кој ракометарите ја пееа химната на првиот меч со Шведска денеска ќе биде пеколно на мечот што може да ни обезбеди ...

Следуваат два решавачки меча за пласман во вториот круг

Н.Македонија - 16.01.2021

Македонската машка ракометна репрезентација првпат во своите шест учества со пораз го почна настапот на едно светско првенство (СП), на Мундијалот што се игра во Египет. Подмладениот состав на селекторот Данило Брестовац беше надигран од селекцијата ...

ИХФ ги смени правилата за Египет: Ракометарите секој ден ќе се тестираат на корона

Канал5 - 15.01.2021

Ракометарите ќе се тестираат за коронавирус секој ден на Светското првенство во Египет. Таква одлука денеска ја објави на својата веб-страница Светската ракометна федерација (ИХФ). Досега се тестирале играчите и стручните штабови на сите ...

Група Б: Три незгодни репрезентации ќе ја нападнат големата Шпанија

Gol.mk - 15.01.2021

Со оглед на квалитетите со кои располагаат сите репрезентации, групата Б се очекува да биде една од највозбудливите и најнеизвесните во првата фаза од Светското првенство во Египет . Европскиот шампион Шпанија , без сомнение е главен фаворит за ...

Кузмановски: Во одбрана се игра со мад*ња

Sport M - 15.01.2021

Македонската репрезентација не го започна баш добро Светското првенство во Египет, загуби од Шведска со 32-20. Филип Кузмановски беше самокритичен и без влакна на јазикот за прикажаната игра на вчерашниот натпревар против Шведска.

Денешни резултати на СП во Египет

РК Металург - 15.01.2021

Денеска на СП во Египет се одиграни последните осум натпревари од првото коло на групната фаза. Се играа средбите во групите “А“, “Б“, “Ц“ и “Д“. Денеска се случија и две големи изненадувања.

Кузмановски: За добра одбрана треба карактер, срце и мадиња

24 Ракомет - 15.01.2021

Македонија загуби убедливо од Шведска со 32-20 во првото коло од Светското првенство во Египет. Бекот Филип Кузмановски смета мора што побрзо да се заборавиме дуелот со Шведска и да посветиме на анализа за следните противници.

ИХФ направи промена на протоколот, ковид тестови на секои 24 часа

24 Ракомет - 15.01.2021

Светската ракометна федерација донесе одлука да направи промена на протоколот што се однесува на тестирањето за Ковид-19 на учесниците на 27. Светско првенство во Египет. По двата позитивни случаи пред почетокот на првенството во словенечката ...

Кузмановски: За одбрана треба мадиња, ние не направивме еден фаул цели 60. минути

SportMedia - 15.01.2021

Македонската репрезентација со пораз тргна на Светското првенство во Египет, во првото коло бевме убедливи совладани од Шведска. По преспиената ноќ на сите им е јасно во кој дел потфрлиле, одбраната беше најслабата карика на нашите момци.

Вулф: Ни останува само да ги гледаме другите како играат во Египет во полн состав!

24 Ракомет - 15.01.2021

Голманот на репрезентацијата на Германија, Андреас Вулф, ќе биде еден од главните адути на неговата селекција на Светското првенство. Искусниот голман не престанува да ги критикува неговите соиграчи кои одбија да учествуваат во Египет поради семејни ...

Кузмановски: Одбрана се игра со срце и со машкост, а не без фаул 60 минути (ВИДЕО)

Gol.mk - 15.01.2021

Македонскиот репрезентативец, Филип Кузмановски беше самокритичен за прикажаната игра на вчерашниот натпревар против Шведска . Според него, Македонија тотално потфрли во одбраната и мора да се поправи во тој сегмент доколку сака успех на ...

Русите ја сакаат популарната ,,Катјуша” за химна во Египет

24 Ракомет - 15.01.2021

Репрезентацијата на Русија на Светското првенство во Египет настапува како „тим на ракометна федерација на Русија“. Руската комисија на спортисти до Олимпискиот комитет достави предлог, наместо интонирањето на химната, да се слуша популарната руска ...

Пешевски: Тажни сме, веруваме дека Шведска е само лош ден

SportMedia - 15.01.2021

Ден за рехабилитација во Каиро за македонската ракометна репрезентација по тешкиот пораз од Шведска на стартот на Мундијалот. Момците веруваат дека вчерашниот дуел беше само лош ден, и дека имаат што да покажат во продолжение на првенството.

Кузмановски: Не се игра ракомет 60 минути без направен фаул

Екипа - 15.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз од Шведска од 32-20 ги почна настапите на Светското првенство во Египет. Репрезентативниот бек, Филип Кузмановски вели дека невозможно е да се одигра еден натпревар без желба и без агресивна игра во ...

Историски рекорд на Кире Лазаров

Слободен Печат - 15.01.2021

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров се запиша во историските книги на првиот натпревар на Светското првенство во Египет. Македонија загуби со 20:32 од Шведска во првото коло, но барем Лазаров има причини за малку радост, ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во време на коронавирус, но организацијата е одлична

Спортклуб - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација забележа убедлив пораз во првото коло од Светското првенство во Египет. Шведска успеа да не надигра во секој сегмент и на крајот славеше со убедливи 32:20.

Кузмановски: Тешко е да се игра во време на корона

24 Ракомет - 15.01.2021

Македонија имаше лош старт на 27.Светско првенство во Египет на кое стигна по спореден пат, како прва резерва по откажувањето на Чешка поради заразата со Ковид – 19. Скратените подготовки во периодот на исчекување, се покажаа недоволни за ...

Лазаров влезе во историјата на СП

Дерби - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Шведска го започна настапот на мундијалот во Египет, а ако може да се извлече нешто позитивно од овој меч е тоа што капитенот Кирил Лазаров влезе во историјата на Светските првенства.

Македонија изгуби ама Лазаров постави неверојатен рекорд на светските првенства

Спортски - 15.01.2021

Македонија вчера го одигра првиот натпревар на Светското првенство во Египет и во него бевме поразени од Шведска со 32:20. И покрај нашиот пораз македонската ракометна икона Кирил Лазаров постави еден неверојатен рекорд.

Нестварно постигнување на Кире Лазаров: Стрелец на голови на СП во четири различни децении

Спортклуб - 15.01.2021

Капитенот Кире Лазаров е ракометно име, поим за овој спорт, тој на Светското првенство во Египет, запиша нестварно постигнување. Лидерот на македонската ракометна репрезентација со години наназад, со головите на вчерашниот меч против Шведска, испиша ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во услови на коронавирус

Sport M - 15.01.2021

Македонскат ракометна репрезентација претрпе убедлив пораз Шведска (32:20), во првото коло од СП во Египет. Филип Кузмановски, по натпреварот со Шведска, зборуваше за натпреварот и организацијат и истакна дека е тешко да се игра на СП во вакви ...

Лазаров е неверојатен, ново остварување за кое се зборува во ракометниот свет

Дриблинг - 15.01.2021

Македонија загуби од Шведска со 32-20, капитенот Кире Лазаров постигна пет гола, постави рекорд кој е недостижен за многу ракометари во светот. Лазаров со првиот од петте гола против Шведска стана играч кој постигнал голови во четири различни ...

Кузмановски по дебаклот од Шведска: Не е лесно да се игра во услови на коронавирус!

Sport 1 - 15.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија со убедлив пораз од Шведска (20-32) го почна настапот на Светското првенство (СП) во Египет, каде што се најде во последен момент по откажувањето на Чешка.

Од утре секој ден тестирање на ракометарите и комплетните делегации на СП во Египет

SportMedia - 15.01.2021

Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) денеска со соопштение најави дека од утре стартува секојдневно тестирање на сите учесници на СП во ракомет во Египет. Во соопштението објевано пред малку се вели: „ИХФ активно ја следи состојбата во врска ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во време на коронавирус

Gol.mk - 15.01.2021

Македонската репрезентација со многу проблеми стартуваше на Светското првенство во Египет . Првиот натпревар за нашите репрезентативци донесе пораз од Шведска и тоа со убедливи 32-20. По мечот на прес-конференцијата Филип Кузмановски испрати ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во услови на коронавирус

Слободен Печат - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација со убедлив пораз од 20:32 од Шведска ги започна настапите на Светското првенство во Египет. Од нашиот табор признаваат дека одиграле под своите можности, а бекот Филип Кузмановски зборуваше и за проблемите кои ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во услови на Ковид, но организацијата е добра

Спортски - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Шведска ги отвори настапите на Светското првенство во Египет. Филип Кузмановски признава дека репрезентативците одигале под своето ниво но истакна дека е тешко да се игра во услови на коронавирус.

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

TopSport - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Кузмановски: Тешко е да се игра во услови на коронавирус

Екипа - 15.01.2021

Филип Кузмановски целосно се вклопи во сивилото на националниот тим на дуелот со Шведска, а бекот на Хановер на прес-конференцијата по мечот се осврна и на проблемите што ги носи коронавирусот врз нормалното функционирање на спортот.

СП Египет: Денеска натпревари од А-Д сегментот, што ќе гледаме на Мундијалот

Дриблинг - 15.01.2021

Трет натпреварувачки ден на Мундијалот во Египет, денеска се играат средби од А-Д половината без вистинско големо дерби. Данска е супер фаворит против Бахреин, Хрватска не треба да има проблеми со Јапонија, а интересно се очекува да биде на мечот ...

Да му веруваме на Жарко

Оff.net - 15.01.2021

„Тажни сме после овој пораз од Шведска, но сметаме дека ова е само лош ден за нашиот тим“, вели Жарко Пешевски кој би било одлично да е во право и демантот за критиките на нашата игра да стигне уште утре против ...

ФОТО: Египет го претстави Лазаров како легенда која се врати во земјата на Фараоните

Дриблинг - 15.01.2021

Македонија не импресионираше на стартот од Мундијалот во Египет, меч за заборав, Шведска не декласира со 32-20, но организаторите со твит за легендарниот Кире Лазаров. На твитер напишаа, 22 години подоцна,од првиот негов настап во Египет, тој се ...

Пола од селекциите се загреаја, првите два дена минаа без изненадувања

24 Ракомет - 15.01.2021

Натпреварите од 1. коло од првите два дена донесоа интересни резултати и неочекувано висок пораз за Македонија против селекцијата на Шведска. Македонија влезе добро во средбата, но не успеа да издржи, па претрпе висок пораз, кој е најголем од досега ...

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Макфакс - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Скопје инфо - 15.01.2021

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Првиот ракометар кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади

Во Центар - 15.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров влезе во историјата со подвигот остварен во синоќешниот пораз на Македонија од Шведска (20-32) на ракометниот Мундијал во Египет. Тој стана првиот ракометар кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Неверојатен рекорд на неуништливиот Лазаров – интересен податок неговиот подвиг го прави уште „полуд“...

Точка - 15.01.2021

Македонската легенда Кире Лазаров ја предводи ракометната репрезентација на СП во Египет иако има 40 години. Кирил Лазаров е лидер на македонската ракометна репрезентација која што успеа да обезбеди учество на СП откако репрезентацијата на Чешка се ...

Листа на најплатени ракометари на светот: Еден е наш

Фактор - 15.01.2021

Во последниве години, од ракомет се заработуваат големи суми на пари. Меѓународните и клупските натпреварување ги зголемуваат средствата за ракометарите постојано. Машката македонска сениорска ракометна репрезентација моментално е дел од новото ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во време на корона

Курир - 15.01.2021

Македонија имаше лош старт на 27.Светско првенство во Египет на кое стигна по спореден пат, како прва резерва по откажувањето на Чешка поради заразата со Ковид – 19. Скратените подготовки во периодот на исчекување, се покажаа недоволни за ...

Кузмановски: Тешко е да се игра во услови на коронавирус

Акцент - 15.01.2021

Филип Кузмановски, по натпреварот со Шведска, зборуваше за натпреварот и организацијат и истакна дека е тешко да се игра на СП во вакви вонредни услови. -Не одигравме како што знаеме, Шведска беше подобар противник и им честитаме за заслужената ...

Легендарниот Кире Лазаров влезе во историјата на Светските првенства во ракомет

Локално - 15.01.2021

На репрезентацијата на Северна Македонија во последен момент ѝ беше дадена можност да игра на Светското првенство во ракомет во Египет, а на Кирил Лазаров со тоа му беше овозможено да постигне неверојатен подвиг.

Лазаров оствари уште еден неверојатен подвиг

Н.Македонија - 15.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров влезе во историјата со подвигот остварен во синоќешниот пораз на Македонија од Шведска (20-32) на ракометниот Мундијал во Египет. Тој стана првиот ракометар кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Тежок пораз од Шведска на нашите ракометари на СП во Египет

Канал5 - 14.01.2021

Македонските ракометари тешко се поразени на првиот натпревар на СП во Египет со 20:32 од Шведска. Македонските ракометари претрпеа тежок пораз на стартот на Светското првенство . Особено лоша беше играта во второто полувреме , кога Швеѓаните ...

Шведска прв ривал на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Канал5 - 14.01.2021

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва од 20 часот и 30 минути со дуелот против селекцијата на Шведска го започнува своето седмо учество на Светските шампионати. Црвено жолтите од синоќа се во Каиро, веднаш по слетувањето ...

Мицкоски: Момци, направете нѐ повторно горди и среќни – „Нека разбере светот за нашата ракометна фаланга“

ТВ21 - 14.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на својот Фејсбук профил, по повод првиот настап на Светското ракометно првенство на Ракометната репрезентација на Северна Македонија вечерва во Египет, истакна дека денеска навива цела ...

Египет го совлада Чиле во премиерата на СП во ракомет

24 Вести - 14.01.2021

Домаќинот Египет славеше над Чиле со 35:29 (18:11) во премиерниот натпревар на Светското првенство во ракомет, што синоќа официјално започна во Каиро. Египет го контролираше резултатот од самиот почеток и во ниту еден момент не дозволи победата да ...

Ракометарите го почнуваат походот во Египет – прв тест Шведска

Канал5 - 14.01.2021

Уште еден јануари ќе пулсира во духот на ракометот. Корона вирусот им ги помати плановите на Чесите, па Македонија во последен момент ги чекира картите за земјата во која пред 22 години заплива во ракометните мундијалски води – Египет.

Лазаров: Подготвени сме за добар резултат во Египет

Телма - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија повторно е дел од едно големо натпреварување. Генерацијата предводена од капитенот Кире Лазаров кој пред 22 години токму во Египет ја почна кариерата на Мундијалите има можност повторно да биде дел од ...

Македонија на отворањето против Шведска

Телма - 14.01.2021

Македонската машка ракометна репрезентација само 24 часа по пристигнувањето во Каиро ќе го одигра првиот натпревар на Светското првенство, а противник ни е селекцијата на Шведска. Нашата селекција во последен момент успеа да обезбеди настап на ...

Џабе десет гола на Сагосен, Франција триумфираше во дербито против Норвешка

24 Ракомет - 14.01.2021

Иако пред стартот на Светското првенство, ракометните стручњаци предвидуваа слабо издание на Франција, сепак беа демантирани уште во првото коло. Француските репрезентативци ја победија Норвешка, која беше фаворизирана пред овој дуел со 24-28.

Сагосен пак блесна, но Франција слави во супер-дербито над Норвешка!

Gol.mk - 14.01.2021

Ракометарите на Франција славеа во супер-дербито од првото коло на Мундијалот во Египет над Норвешка со 28-24, со што уште на стартот му зададоа удар на еден од главните ривали во битката за највисок пласман.

Македонија – Шведска: Десеткуваната Шведска е добра можност за старт со победа на Мундијалот

Спортски - 14.01.2021

Македонија како прва резерва доби шанса да игра на Светското Првенство во ракомет во Египет, но тоа во никој случај не е незаслужено, ако се знае дека пандемијата поради КОВИД-19, ги одложи бараж натпреварите и Лазаров и дружината не добија шанса на ...

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

Макфакс - 14.01.2021

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот ...

Мојсоски им испрати охрабрувачка порака на ракометарите, Брестовац прецрта четворица за дуелот со Шведска (Видео)

Дерби - 14.01.2021

Наумче Мојсоски од неодамна ја извршува функцијата директор на Агенцијата за млади и спорт, но како човек со огромно репрезентативно искуство на ракометен план, сега им испрати порака за среќа на македонските херои кои одново добија шанса да бидат ...

Лазаров впиша погодок во четврта различна деценија на светско првенство

Нетпрес - 14.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров ја отвори голгетерската серија на Светското првенство во Египет со погодок од пенал против Шведска. Нашиот најдобар ракометар не успеа да помогне да се избегне негативата по првиот дел.

Лазаров е легенда над легендите – во четири различни декади дава голови на СП

Спортманија - 14.01.2021

Македонскиот репрезентативец испиша историја. Македонскиот репрезентативен ракометен капитен Кирил Лазаров, со своите пет гола против Шведска, постави нов рекорд во историјата, а тоа е дава голови на светски првенства во дури четири различни декади.

Македонија на отворањето против Шведска

Скопје24 - 14.01.2021

Македонската машка ракометна репрезентација само 24 часа по пристигнувањето во Каиро ќе го одигра првиот натпревар на Светското првенство, а противник ни е селекцијата на Шведска. Нашата селекција во последен момент успеа да обезбеди настап на ...

Костовски му се заблагодари на првиот човек на ИХФ и испрати честитки до Мукаетов

Gol.mk - 14.01.2021

Ракометна Македонија вечерва повторно ќе биде во фокусот на вниманието, откако како прва резерва во последен момент влета меѓу учесниците на Светското првенство во Египет. Радоста кај македонските фанови, особено кај ракометните што пак ќе играме на ...

Мојсоски ги храбри ракометарите пред првиот натпревар во Египет: Горди сме на вас!

А1 On - 14.01.2021

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец Наумче Мојсоски, кој сега раководи со Агенцијата за млади и спорт, преку видео врска им порача на репрезентативците кои вечерва ги очекува првиот натпревар на Светското првенство, дека нацијата е ...

Што ќе правиме кога „фараонот“ Кире ќе го напушти тронот?

Спортманија - 14.01.2021

Се гледа ли наследник на човекот кој две децении е лидер на националниот тим? Ракометната репрезентација на Македонија во нападот премногу се потпира на индивидуалниот квалитет на Кирил Лазаров, не е спорно дека тој речиси две децении е лидер на ...

ЕДЕН И ЕДИНСТВЕН – Лазаров со ново несекојдневно остварување!

24 Ракомет - 14.01.2021

Кире Лазаров останува кралот на стрелците на Светските првенства, а на натперварот против Шведска на Мундијалот во Египет 2021 постави нова недостижна цел пред најдобрите ракометари од целиот свет.

(ФОТО) Македонските ракометари го почувствуваа паркетот во Каиро

ММС - 14.01.2021

Неполн час од одигрување на првиот натпревар на Светското првенство во Египет, македонските ракометари зачекорија на паркетот во салата во Каиро и го почувствуваа мундијалскиот мирис. Откажувањето на Чешка од големиот собир поради значителниот ...

Франција ја “преслуша“ Норвешка, бадијала голеадата на Сагосен!

SportMedia - 14.01.2021

Во дербито на вториот натпреварувачки ден на СП во Египет, Франција со 28-24 ја победи Норвешка. Во интересен меч “петлите“ беа подобри, посебно во вториот дел ако веќе во првиот период се играше рамноправно, затоа и заврши тој период со 13-13.

Шведска и Македонија го паметат Египет, тие таму ја освоија последна круна, ние дебитиравме на Мундијалите

24 Ракомет - 14.01.2021

Речиси 22 години поминаа од претходното Светско првенство во Египет кое тогаш се одржуваше во јуни, а толку време помина и од последната круна на Светските првенства за денешниот противник на Македонија, Шведска.

Парондо изгубен во преводот

24 Ракомет - 14.01.2021

Светското првенство во ракомет во Египет, ќе биде единствено само по себе. Фактот што се игра во услови на светска пандемија, го прави поинакво од сите други досега. Отсуството на публика на натпреварите, не е единствен проблем на организаторот, ...

Комплетни денешни резултати на СП во Египет

РК Металург - 14.01.2021

Денеска се одиграни седум средби од првото коло на групната фаза на СП во Египет. За жал, во за нас најважната средба, Македонија доживеа убедлив пораз од селекцијата на Шведска. Во дербито на денешниот ден, Франција ја совлада Норвешка. .

Тежок пораз на Македонија на стартот од Светското првенство

Спортски - 14.01.2021

Репрезентацијата на Македонија со висок пораз го отвори Светското првенство во Египет. Рамноправен противник на Шведска вечерва бевме само во почетните моменти, а потоа Шведска од моментите кога имаше 2-3 разлика почна да се одлепува и да создава ...

Македонија со пораз го започна СП во Египет: Ракометарите совладани од Шведска

Скопје24 - 14.01.2021

Македонија со пораз го започна овогодинешното Светско првенство во ракомет во Египет, на натпреварот со Шведска кој го заврши со високи 12 голови разлика, односно со резултат од 32:20. До седмата минута се играше гол за гол (4-4), влеговме во серија ...

Македонија на СП: Од Египет до Египет!

SportMedia - 14.01.2021

Нашата најдобра ракометна селекција, предводена од селекторот Данило Брестовац, стартува на СП во Египет, и тоа со мечот против Шведска. За Македонија ова ќе биде вкупно седмо учество на ракометните мундијали.

Традицијата е на наша страна, Македонија победнички ги отвара Мундијалите

Спортклуб - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација во последен момент доби повик да настапи на Светското првенство во Египет по откажувањето на Чешка, а првиот натпревар на Мундијалот нашите ракометари го играат денеска против Шведска (20:30 часот).

Од Египет до Египет – сите мундијалски настапи на Македонија

Екипа - 14.01.2021

Македонските ракометари денеска против Шведска го играат премиерниот меч од светскиот шампионат во Египет, на кој „црвено-жолтите“ добија шанса да настапат во последен момент, по откажувањето на Чешка поради коронавирусот.

Мојсоски со порака до ракометарите пред мечот со Шведска

Спортклуб - 14.01.2021

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, а од неодамна нов директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсоски, им испрати порака на македонските ракометари кои ќе настапуваат на Светското првенство во Египет.

Лазаров е ракометен „крал“: Запиша погодок во четврта различна декада на СП!

Gol.mk - 14.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров ја отвори голгетерската серија на Светското првенство во Египет со погодок од пенал против Шведска. Нашиот најдобар ракометар не успеа да помогне да се избегне негативата по првиот дел.

Ќе бидат топовско месо на СП: Во репрезентацијата немаат постар играч од 22 години

Спортманија - 14.01.2021

Уште еден удар за Мундијалот во Египет. Репрезентацијата на Јужна Кореја на Светското првенство во Египет допатува со јуниорски состав, што практично значи дека оваа азиска селекција се откажува од бркање висок пласман на Мундијалот.

Мојсо им подели совети на соиграчите – преку Зум! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2021

Поранешниот репрезентативец Наумче Мојсоски, кој сега е директор на Агенцијата за Млади и Спорт, им посака среќа и им подели некој совет на ракометарите пред премиерниот настап на СП. Прв ривал на Македонија е селекцијата на Шведска, а Мојсоски беше ...

Победнички и оптимистички – така се отвора СП!

24 Ракомет - 14.01.2021

Настапот на Мундијалот во Египет, Македонија го отвора вечерва, 20:30 часот против репрезентацијата на Шведска. Нашиот прв противник, Шведска, изминатиот период имаше сериозни проблеми со ковид-19, но успеја да стигне во Каиро и да биде дел од СП.

Првиот гол на Лазаров на Мундијалите е од крилна позиција (Видео)

Спортманија - 14.01.2021

Пред 22 години, тогаш младиот 19-годишен талент ја најави блескавата кариера. Македонскиот ракомет може да се гордее што го има Кирил Лазаров во својот состав, ракометарот кој поставува рекорди што тешко во светски рамки некој ќе ги достигне.

Парондо: Драго ми е што Македонија е на СП, имам убави спомени од Скопје

Дерби - 14.01.2021

Македонија како прва резерва доби шанса за настап на Светското првенство и тоа на местото на Чешка која во последен момент одлучи да го откаше учеството поради голем број на заразени со коронавирусот.

Горлив почеток на СП во Египет, Шведска ја декласира Македонија со +12!

Sport 1 - 14.01.2021

Македонските ракометари, за жал, имаа болен почеток на Светското првенство во Египет, со убедлив пораз од Шведска, со 20-32. Не дека е трагедија поразот од петтата репрезентација од минатото Светско првенство, но не задоволи пристапот и играта на ...

Мојсоски со порака до ракометарите: Сакам оваа генерација да ги надмине нашите успеси

Макфакс - 14.01.2021

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски во видео порака им посака среќа на нашите ракометари пред првиот дуел со Шведска на Светското првенство во Египет.

Нов „гаф“ на СП во Египет: Ракометарите сместени со други гости во хотел!

Sport 1 - 14.01.2021

Уште во првите денови од Светското ракометно првенство во Египет стигаат поплаки од организаторот, како за протоколите и безбедноста поврзана со коронавирусот, така и за генералната организација.

Организацијата на СП во Египет е полна со пропусти, дел од ракометарите ја опишуваат како „див запад“

МКД - 14.01.2021

Досега се одигра само еден натпревар од Светското првенство во Египет, но организацијата уште веднаш се оценува како катастрофала, барем од дел од ракометарите. Натпреварите на Светското првенство во Египет треба да се играат без публика, но на ...

Нов резил на СП во Египет: Кога игра домаќинот - стотици гледачи во сала! (ФОТО)

Sport 1 - 14.01.2021

Светското првенство во Египет едвај почна и веднаш почна да се пишува за скандали и за силно незадоволство од организаторите. На синоќешниот прв натпревар, меѓу домаќинот Египет и Чиле забалежана е публика на трибините и тоа не во мал број.

Лазаров: Ќе ми биде тешко да одиграм шест меча во девет дена!

Sport 1 - 14.01.2021

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров е пресреќен за шансата да заигра на Светското првенство во Египет,. Лазаров се враќа на местото каде го играше првото ракометно СП, а тоа беше во Египет во далечната 1999 година.

Парондо: Среќен сум за Македонија што ќе игра на СП

Sport 1 - 14.01.2021

Роберто Гарсија Парондо имаше успешен старт на клупата на Египет на Светското првенство што се одржува токму во оваа земја. Шпанскиот стратег тргна со триумф против Чиле во рамки на Групата Г, а следен негов ривал ќе биде Македонија.

ВИДЕО: Мојсовски ги охрабри ракометарите: „Капитене, ти ја подавам топката за гол“!

Gol.mk - 14.01.2021

„Капитене, ти ја подавам топката за гол“, порача Наумче Мојсовски во онлајн разговорот со македонските репрезентативци. Директорот на Агенцијата за млади и спорт им посака успех на ракометарите и вети дека ќе им се приклучи на лице место во вториот ...

Лазаров: Подготвени сме за добар резултат во Египет

Скопје24 - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија повторно е дел од едно големо натпреварување. Генерацијата предводена од капитенот Кире Лазаров кој пред 22 години токму во Египет ја почна кариерата на Мундијалите има можност повторно да биде дел од ...

ВИДЕО: Лазаров извади мајсторија од „џеб“, супер-седмерец на нашиот капитен!

Gol.mk - 14.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров има милион решенија кога е очи в очи со противничките голмани, па едно од нив искористи и за изведување на седмерец против шведските голмани. При 9-8 нашиот капитен „извади од џеб џокер“ и со „сув лист“ постигна ефектен гол.

ВИДЕО: Капитенот со НБА-асистенција и мајсторски „сув лист“…

Екипа - 14.01.2021

Македонската репрезентација имаше одлични 15 почетни минути на Светското првенство 2021 во Египет на дуелот против Шведска. До 17. минута Македонија имаше 9-9 со фаворизираните Швеѓани, а потоа за само пет минути се дозволи серија од 0-5 за ...

Еден е Лазаров – Стрелец на голови на СП во четири различни децении

Екипа - 14.01.2021

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров уште еднаш покажа дека е безвремнски. Тој на денешниот меч против Шведска се запиша во листата на стрелци со што успеа да стигне до гол на големите смотри во четири различни ...

Ракометарите со полиција се пробиваа од хотел до сала (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2021

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го стартува настапот на Светското првенство во Египет со мечот против Шведска. Според протоколот на организаторот, секоја репрезентација со полициска придружба се упатува од хотелот кон ...

Кире е “Кралот“: Лазаров и во четвртата декада дава гол на СП!

SportMedia - 14.01.2021

Кире Лазаров е “Кралот“ на ракометот, на головите на. Еве еден податок, кој вели дека македонската ракометна икона дава гол на светските првенства и во четвртата декада. Колку за потсетување, првиот гол го даде на СП во Египет во далечната 1999 ...

Лазаров: Немаме инфо за Шведска, но веруваме во изненадување

Екипа - 14.01.2021

Кире Лазаров ќе биде предводник и на овој светски шампионат, мундијалот во Египет речиси сигурно ќе биде и негово последно големо натпреварување во репрезентативниот дрес. За леворакиот „бомбардер“ ова е идеална можност за враќање назад во Египет, ...

Македонските ракометари патувале вкупно четири часа за 50 минути тренинг

Дриблинг - 14.01.2021

Организаторот на Светското ракометно првенство во Египет се соочува со низа критики уште на стартот од турнирот. Откако дел од познатите европски ѕвезди реагираа по социјалните мрежи поради чинуте рестрикци и присуството на војници и дополнително ...

Мојсо на линија со ракометарите во Египет: Капитене одиме кон нови победи (ВИДЕО)

Екипа - 14.01.2021

Легендата на македонскиот ракомет, актуелен директор на Агенцијата за спорт и млади, Наумче Мојсоски пред натпреварот со Шведска на стартот од Светското првенство 2021 во Египет на линија со македонските репрезентативци.

Парондо: Од Скопје имам убави спомени, среќен сум што Македонија игра на СП

Спортски - 14.01.2021

Роберто Парондо со Вардар направи голем успех во 2019 година кога со црвено-црните ја освои титулата во Лигата на шампионите. Со одличната работа во Вардар тој доби повик да биде селектор на Египет.

„Организацијата во Египет е ужасна, а секојдневно станува уште – полоша!“

Sport 1 - 14.01.2021

Со синоќешниот натпревар помеѓу домаќинот Египет и Чиле и официјално беше означен почетокот на Светското првенство (СП) во ракомет, што, сепак, не го намали огромните критики кои доаѓаат на сметка на организаторот.

Стефановски се потсети на Eгипет 99: На терен ги имав двајцата најдобри Македонци на сите времиња во ист тим

24 Ракомет - 14.01.2021

Пред 22 години, Македонија играше на Светското првенство во Египет, кое тогаш беше 16-то по ред. Ова беше деби настап за Македонија, а тие први средби секогаш остануваат запаметени вечно. Тој 2 јуни во 1999 година и победата од 28:21 над Саудиска ...

Египетскиот селектор, Парондо: Среќен сум поради Македонија, имам убави спомени!

Слободен Печат - 14.01.2021

Роберто Парондо кој успеа со Вардар 1961 да ја освои Лигата на шампионите, моментно е селектор на репрезентацијата на Египет. Токму на Светското првенство кое го одржуваат токму Египќаните, шпанскиот стратег е еден од противниците на Македонија во ...

ВИДЕО: „Магија“ на Лазаров, нов потег кој ќе се прераскажува на Мундијалот

Дриблинг - 14.01.2021

Кире Лазаров е легенда, капитен и инспиратор во составот на нашиот национален тим, по првиот дел постигна 4 гола против Шведска. Еден од головите од пенал секако ќе биде тема на Мундијалот, своевиден „специјалитет“ на Лазаров кој вреди да се ...

Хаотично и во Каиро: Ракометари се возеа четири часа за тренинг од 50. минути

SportMedia - 14.01.2021

Она што го читавме до сега по другите медиуми, не е ништо поразлично ниту во Каиро, каде игра македонската репрезентација. Покрај вчерашното малтретирање по слетувањето (ковид-тестовите, долгото возење со автобус, специјален за ракометари кои ...

Египет потфрли во организацијата: Ракометарите се возеа четири часа за тренинг од 50 минути!

Спортски - 14.01.2021

Многу репрезтации се пожалија на лошата организација на СП од страна на Египет, а дека е така почуствува и нашата репрезентација. Имено, за нашите ракометари утрово да одработат тренинг од 50 минути мораа да се возат вкупно четири часа! Тоа секако ...

Прогноза за Мундијалот: Македонија ќе забележи најслаб пласман во својата историја!

Спортклуб - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација неочекувано доби шанса да игра на Светското првенство во Египет, но стручњаците не веруваат дека е способна во вакви услови да оствари добар резултат.

Парондо: Мило ми е што Македонија ќе игра во Египет!

24 Ракомет - 14.01.2021

Некогашниот предводник на Вардар, Роберто Гарсија Парондо, сега е предводник на репрезентацијата на Египет. Шпанскиот стратег со домаќинот на СП стартуваше победнички и славеше во првиот дуел против Чиле со 35-29.

Парондо: Честитки за Македонија, среќен сум дека ќе играат на СП

Спортклуб - 14.01.2021

Поранешниот тренер на Вардар, кој успеа да ја донесе втората европска титула за „Црвено-црните“, Роберто Гарсија Парондо, во моментов ја има функцијата селектор на Египет. Парондо имаше успешен старт на Мундијалот, откако земјата домаќин го совлада ...

ВИДЕО: Стоилов најгласно ја пееше химната, Македонија оди на победа против Шведска

Дриблинг - 14.01.2021

Започна натпреварот број 1 за Македонија на Мундијалот во Египет, прв прптовник е Шведска, репрезентација која е фаворит на овој дуел, барем на хартија. Пред мечот интонирани химните на двете земји, вака нашите ракометари гордо ја пееа химната, ...

Мојсовски на „линија“ со ракометарите: Капитене, ти ја подавам топката за гол (ВИДЕО)

SportMedia - 14.01.2021

Наумче Мојсовски, поранешниот македонски репрезентативец, а сегашен директор на Агенцијата за млади и спорт беше на линија со ракометарите. Знае колку е тешко да се бранат боите на својата земја, долго време го носеше „црвено-жолтиот“ дрес, па ...

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

TopSport - 14.01.2021

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот ...

Условите не се сјајни: За тренинг Македонија се возеше четири часа, во хотелот се шетаат и други гости

Gol.mk - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе го има своето деби на Светското првенство во Египет , а спортските услови во Каиро не се баш најсјајни за нашите ракометари. Според информациите кои доаѓаат од Египет, во хотелот каде што е сместена ...

Јужна Кореја допатува во Египет, но со Б тим

24 Ракомет - 14.01.2021

Селекцијата на Јужна Кореја на Светското првенство во Египет допатува со својот Б тим односно со ракометари родени 1998 година и помлади. Сениорскиот состав на Јужна Кореја моментално има подготвителни активности за квалификациите за олимписките ...

Денеска на програмата во Египет: Норвешка против Франција на стартот

SportMedia - 14.01.2021

Покрај дуелот меѓу Шведска и Македонија, денеска на Светското првенство во Египет ќе се одиграат уште шест натпревари, еден веќе е почнат, меѓу Белорусија и Русија во рамките на групата Х, во која силите ќе ги одмерат Словенија и Ј.Кореја.

Парондо: Среќен сум што Македонија ќе игра на Светското првенство

МКД - 14.01.2021

Роберто Парондо како селектор на египетската репрезентација ќе се соочи со Македонија на Светското првенство, земјата од која вели дека има прекрасни спомени. Роберто Парондо го предводеше Вардар до втората титула во Лигата на шампионите, а работеше ...

ВИДЕО: Македонските ракометари се подготвени, прво видео од Египет пред дуелот со Шведска

Дриблинг - 14.01.2021

Македонија вечерва (20-30) Мундијалот го започнува со дуел против Шведска, нашите репрезентативци пристигнаа во салата во Каиро, прво видео на нашиот тим пред почетокот на мечот со „трите круни“.

Парондо: Честитки за Македонија, имам убави спомени од Скопје

SportMedia - 14.01.2021

Роберто Гарсија Парондо, тренерот кој го предводеше Вардар до втората титулата во Лигата на шампиони, и му беше помошник на Раул Гонзалез во нашиот национален тим, ќе биде втор противник на Македонија на Мундијалот.

На Швеѓаните не им е сеедно: Ќе беше подобро да играме против Чешка отколку против Македонија

24 Ракомет - 14.01.2021

Селекцијата на Шведска во вторникот при пристигнувањето во Египет и завршувањето на своите активности ја дозна веста дека Македонија ќе игра во нивната група на местото на Чешка. Ваквата вест за стручниот штаб и ракометарите значеше дека треба што ...

Наумче Мојсовски разговараше со ракометарите пред натпреварот со Шведска 🎥

Спортски - 14.01.2021

Наумче Мојсовски пред натпреварот со Шведска ги охрабри ракометари преку онлајн разговор. Мојсовски кој сега е директор на агенцијата за млади и спорт им посака успех на ракометарите и вети дека ќе им се приклучи на лице место во вториот ...

ВИДЕО: Мојсовски ги охрабри репрезентативците „Капитене, ти ја подавам топката за гол“!

Sport M - 14.01.2021

Мојсоски им посака среќа и им подели некој совет на ракометарите пред премиерниот настап на СП. Капитенот Лазаров се заблагодари на честитките и му порача на Мојсовски да советува, бидејќи знае како е да се игра за Македонија на големки ...

Парондо: Среќен сум за Македонија, тешко е бидејќи се спремавме со месеци за Чешка

Gol.mk - 14.01.2021

Роберто Парондо како предводник на Вардар со освојувањето на Лигата на шампионите во 2019 година се препорача за селекторското столче во репрезентацијата на Египет. Така, овој шпански стручњак ја доби довербата да го склопи тимот за овој Мундијал, ...

И ФФМ со порака: Среќно, момци!!!

SportMedia - 14.01.2021

Речиси цела Македонија е на нозе, посебно онаа спортска Македонија, која едвај чека да почне за нас ракометниот Мундијал во Египет. Јасно е дека сите им посакуваме среќа на нашите момци, им посакуваме да покажат дека оваа Македонија е ракометна ...

ИХФ со строги протоколи: Македонија ќе направи два ПЦР теста во рок од 24 часа

SportMedia - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација нема многу време за прилагодување во Египет. По краткиот одмор по пристигнувањето во Каиро, селекторот Данило Брестовац и неговите избраници во овој момент го одржуваат единствениот тренинг пред дуелот со ...

Корејците изненадија: Во Египет дојдоа со Б-тим

Екипа - 14.01.2021

Репрезентацијата на Јужна Кореја со Б-тим ќе настапи на Светското првенство во Египет. Причината за ваквиот потег е тоа што од ракометната федерација на оваа земја одлучија дека главна цел оваа година се квалификациите за Летните олимписки игри во ...

Половина час до дуелот со Шведска: Ракометарите излегоа на теренот во „Каиро Стадион“

SportMedia - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација ситно брои до дуелот против Шведска, прв на Мундијалот. Нашите момци веќе се на терен во салата „Каиро Стадион“. Posted by Ракометна Федерација на Македонија – официјална страница on Thursday, January 14, ...

ВИДЕО: Мајсторија на Лазаров – супер-седмерец на нашиот капитен!

Sport M - 14.01.2021

Погледнете ја оваа одлична мајсторија на нашиот капитен Кире Лазаров. Заради послаба втора половина од првиот дел, Македонија заостантува против шведската ...

Ковид-проблеми засега нема, Македонија утринава тренираше во Каиро

Gol.mk - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го има своето деби на Светското првенство во Египет и на модерната арена „Каиро Стадиум“ ќе се судри со фаворизираната селекција на Шведска.

Сѐ е под конец во Каиро, Македонија дури и тренираше

Sport 1 - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доцна се приклучи во „меурот“ во Каиро, каде што се сите репрезентации учеснички на Светското првенство, но и покрај тоа го фати редот и веќе се подготвува за вечерашниот (20.30) дуел со Шведска.

Пред повеќе од две децении Лазаров го постигна првиот гол за Македонија на големите натпреварувања (ВИДЕО)

Дерби - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација денеска го започнува својот настап на Светското првенство во Египет и тоа против селекцијата на Шведска во мечот кој е закажан за 20:30 часот. Ова е дуел, првенство кое ќе биде специјално за нашиот капитен, ...

ФФМ со порака до ракометарите: „World Championship baby! Среќно, момци“

Gol.mk - 14.01.2021

Македонија како прва резерва, во последен момент, влета во игра за настап на Светското ракометно првенство. На еден ден од стартот на шампионатот, РФМ ја доби посакуваната покана од ИХФ, со што продолжува традицијата на настапи на нашите ракометари ...

Парондо: Мило ми е што Македонија игра на СП … Имам навистина убави спомени од Скопје

Екипа - 14.01.2021

Македонија како замена за Чешка влезе на Светското ракометно првенство каде е во група со домаќинот Египет, Шведска и Чиле. Селекторот на Египет, Роберто Гарсија Парондо вели дека е среќен за Македонија бидејќи дојде до учество на шампионатот.

ВИДЕО: Првиот гол на Лазаров во дресот на Македонија, пред 22 години, токму во Египет

Sport M - 14.01.2021

Судбината сакаше, Кире Лазаров инаму каде што дебитираше во националниот дрес, веројатно и да ја заврши репрезентативната кариера. Тој пред неколку месеци најави повлекување, а поради откажувањето на Чешка, Македонија ќе игра на СП во Египет.

ВИДЕО: Што кажа легендарниот коментатор Златко Калински за Кире Лазаров пред 22 години кога дебитираше за Македонија во ...

Sport M - 14.01.2021

Кире Лазаров се враќа онаму каде што дебитираше за македонската репрезентација. Во 1999-та година го одигра првиот меч во националниот дрес, а со само 19-години на дебито го постигна и својот прв гол во репрезентацијата и тоа против Саудиска Арабија.

Парондо: Честитки до Македонија, среќен сум поради нив, ќе биде тешко…

СуперСпорт - 14.01.2021

Роберто Парондо ќе ја предводи репрезентацијата на Египет на Светското првенство (СП) во ракомет, а на македонската јавност е познат по неговиот успех со Вардар и освојувањето на Лигата на шампиони.

Во Каиро сепак имаше публика: Околу 1.000 навивачи на премиерата на СП

SportMedia - 14.01.2021

ИХФ непоресдно пред стартот на Светското првенство во Египет ја промени одлуката околу за публика. По бројните протести од страна на капитените на европските земји учеснички беше одлучено овој ракометен спектакл да се игра пред празни трибини.

Парондо: Би сакал да ѝ честитам на Македонија која се приклучи на турнирот

Sport M - 14.01.2021

Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Парондо, ќе ја предводи репрезентацијата на Египет на Светското првенство (СП) во ракомет. Парондо има убави спомени со Вардар, имаше одличен успех и ја освои на Лигата на шампиони Парондо испрати честитка до ...

Од Египет доаѓа и првото незадоволство: Ова не е Мундијал, ова е пародија!

Спортклуб - 14.01.2021

Вчера стартуваше ракометниот Мундијал во Египет, а веќе се појавува првото незадоволство кај одреден дел од учесниците. Имено, Сандер Сагосен, ракометарот на Кил и норвешки репрезентативец, смета дека сето ова му изгледа на една голема шега, ...

ВИДЕО: „Кренете ги рацете“ е официлната химна на ракометниот Мундијал

Gol.mk - 14.01.2021

Необична, но певлива е химната на Светското првенство во ракомет во Египет. Организаторите се подготвуваа за малку поинаков Мундијал, но и покрај многу пречки заради пандемијата на ковид-19, шампионатот почна.

Парондо: Среќен сум за Македонија, имам прекрасни спомени од таму

Дриблинг - 14.01.2021

Селекторот на земјата домаќин на ракометниот Мундија, Роберто Парондо со нетрпение го очекува дуелот од второто коло против избраниците на Брестовац. Поранешниот тренер на Вардар, кој воедно му беше и помошник на Раул Гонзалез во македонската ...

Чилеанска дибировка

Оff.net - 14.01.2021

Египет синоќа домаќински со 35 комада и победа над Чиле од +6 го отвори 27-то Светско ракометно првенство. Но голот на мечот го постигна еден од поразените играчи со магија каква што обично гледаме во Јане ...

Проблеми на СП во Египет, играчите се бунат: Ова е дивиот запад, се молиме да не се заразиме!

СуперСпорт - 14.01.2021

Еден од најдобрите ракометари во светот, Сандер Сагосен е разочаран поради условите на Светското првенство (СП) во ракомет, кое се одржува во Египет. Сагосен беше бесен поради организацијата на турнирот и порача дека е разочаран со условите.

Деби голот на капитенот во Египет: Треба да му се даде поголема шанса на Лазаров (ВИДЕО)

SportMedia - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра првиот меч на Светското првенство во Египет, за противник го има тимот на Шведска. Оваа земја носи посебни спомени за капитенот, Кирил Лазаров.

Лазаров: Натпреварот со Шведска ќе биде тежок за нас, но ќе се обидеме да ги изненадиме

Дриблинг - 14.01.2021

Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров денеска по втор пат во кариерата ќе игра на Светско првенство кое се одржува во Египет. Лазаров дебитираше на Мундијалите во 1999 година тукму во Египет.

Првиот гол на Кире на СП 1999… Kолку ќе даде овој јануари? (ВИДЕО)

Екипа - 14.01.2021

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров „авантурата“ во националниот дрес ќе ја заврши токму во местото каде се почна почна, Египет. Нашата репрезентација по откажувањето на Чешка се најде на шампионатот каде ќе ги ...

Сагосен за СП во Египет: Тука наликува на Дивиот запад

TopSport - 14.01.2021

Норвешката ѕвезда на Кил, Сандер Сагосен е крајно разочаран од условите на Светското првенство во Египет, велејќи дека таканаречениот „меур“ во кој се наоѓаат ракометарите е вистинска шега и признава дека се надевал дека шампионатот ќе се одложи ...

Стартуваше Светското првенство и тоа со групата каде е Македонија, домаќинот Египет подобар од Чиле

Sport M - 14.01.2021

Стартуваше Светското ракометно првенство. Домаќинот Египет со 35:29 беше подобар од селекцијата на Чиле. Египет го контролираше резултатот од самиот почеток и во ниту еден момент не дозволи победата да биде доведена во прашање.

Пред 22 години во Египет – Погледнете го деби голот на Лазаров во дресот на Македонија (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2021

Кире Лазаров досега има постигнато 1707 погодоци за националниот тим на 238 одиграни натпревари. Еден од најдобрите десни бекови во историјата на ракометот, своето деби на големите натпреварувања го имаше на СП во Египет во 1999 година, а сега по 22 ...

ФФМ секогаш со ракометарите: Среќно момци!

SportMedia - 14.01.2021

Фудбалската федерација на Македонија низ изминатите години беше верен поддржувач на македонската ракометна репрезентација на големите натпреварувања, и квалификациските мечеви. Нема првенство, нема меч, без порака.

ФОТО: Сите погледи насочени кон Египет, каков е погледот на голманот Митревски од хотелот во Каиро

Дриблинг - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 20-30 часот се среќава со Шведска, селекцијата на „трите круни“ важи за фаворит на средбата, но само до почетокот на натпреварот. Македонија подмладена но супер мотивирана за успех, немаме што да ...

Јануарските ракометни денови се уникатни: Срце биења, висок притисок, насмевки, радост!

SportMedia - 14.01.2021

Пишува: Марија Ковачева Традицијата продолжува. Месец јануари останува резервиран за ракомет и големите натпреварувања, на кои со години наназад блеска македонското знаме, се пее македонската химна.

Египет 1999: Првиот гол на Лазаров на светските првенства

Спортски - 14.01.2021

Македонија денес ќе игра против Шведска во првиот натпревар на Светското првенст во Египет. Египет има посебно значење за македонската ракометна икона Кирил Лазаров кој токму тука ја започна својата блескава репрезентативна кариера во 1999 година.

Ја слушнавте ли химната на Мундијалот (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2021

Светската ракометна федерација ја промовираше химната на Мундијалот во Египет. Таа е дело на тројца египетски изведувачи - Тамер Хосни, Марван Муса и Хода Ел Шербини, а се вика „Кренете ги рацете“. Погледнете го спотот..

ФОТО: Македонските ракометари сместени во луксузен хотел во Египет

Дриблинг - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација е сместена во „Мерио Каиро“ хотелот во Египет, луксузен и одлично опремен за супер услови на нашите репрезентативци. Македонија денеска го започнува настапот на шампионатот, прв противник е Шведска, потоа ...

Големата ракометна ѕвезда се жали на условите во Египет: Катастрофа, ова е Див Запад

Спортманија - 14.01.2021

Норвежанецот вели дека организацијата на стартот од Мундијалот е катастрофална Сандер Сагосен се жали на условите во Египет и вели дека организацијата на ракометниот Мундијал на почетокот е катастрофална.

Сагосен: Ова не може да се нарече „балон“, трагикомично е - див запад!

Gol.mk - 14.01.2021

Норвешка пристигна во Египет како еден од главните фаворити за златниот медал, а човекот кој ќе има можеби најголемо влијание на овој Мундијал, Сандер Сагосен е загрижен од условите. Бекот на норвешкиот тим имаше бројни критики за организацијата, ...

Убедлив пораз на Македонија на стартот на СП во Египет

РК Металург - 14.01.2021

Македонската репрезентација доживеа убедлив пораз на стартот од групната фаза на СП во Египет. Неочекувано лесно загубивме од селекцијата на Шведска, со резултат 32:20 (16:11). Иако нашиот противник на СП дојде без дури деветмина стандардни ...

Сагосен за СП во Египет: Тука наликува на Дивиот запад

Макфакс - 14.01.2021

Норвешката ѕвезда на Кил, Сандер Сагосен е крајно разочаран од условите на Светското првенство во Египет, велејќи дека таканаречениот „меур“ во кој се наоѓаат ракометарите е вистинска шега и признава дека се надевал дека шампионатот ќе се одложи ...

Лазаров е ракометен „крал“: Запиша погодок во четврта различна декада на СП!

Курир - 14.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров ја отвори голгетерската серија на Светското првенство во Египет со погодок од пенал против Шведска. Нашиот најдобар ракометар не успеа да помогне да се избегне негативата по првиот дел.

ВИДЕО: „Магија“ на Лазаров, нов потег кој ќе се прераскажува на Мундијалот

Курир - 14.01.2021

Кире Лазаров е легенда, капитен и инспиратор во составот на нашиот национален тим, по првиот дел постигна 4 гола против Шведска. Еден од головите од пенал секако ќе биде тема на Мундијалот, своевиден „специјалитет“ на Лазаров кој вреди да се ...

Мицкоски до ракометарите: Момци, направете нѐ повторно горди и среќни

Република - 14.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на својот Фејсбук профил, по повод првиот настап на Светското ракометно првенство на Ракометната репрезентација на Македонија вечерва во Египет, истакна дека денеска навива цела Македонија.

Парондо: Среќен сум за Македонија, имам прекрасни спомени од таму

Курир - 14.01.2021

Селекторот на земјата домаќин на ракометниот Мундијал, Роберто Парондо со нетрпение го очекува дуелот од второто коло против избраниците на Брестовац. Поранешниот тренер на Вардар, кој воедно му беше и помошник на Раул Гонзалез во македонската ...

Лазаров се враќа на СП во Египет, ова е неговиот прв гол со коментар на легендата Калински

Пулс24 - 14.01.2021

Кирил Лазаров пред 22 години го постигна првиот гол за репрезентацијата на Македонија, тоа беше почеток на кариерата на сега веќе легендарниот капитен на македонската репрезентација. Се започна токму во Египет, пред 22 години на Светското првенство, ...

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

Точка - 14.01.2021

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот ...

Ковид-проблеми засега нема, Македонија утринава тренираше во Каиро

Во Центар - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го има своето деби на Светското првенство во Египет и на модерната арена „Каиро Стадиум“ ќе се судри со фаворизираната селекција на Шведска .

Лазаров прв стрелец во четири различни децении на Светските првенства

Тера - 14.01.2021

Нашиот капитен Кире Лазаров уште еднаш покажа дека е безвремнски спортист. Тој на денешниот натпревар против Шведска се запиша во листата на стрелци со што успеа да стигне до гол на големите смотри во четири различни децении.

И Червар незадоволен од Египет: Како да одиме во војна!

MTM - 14.01.2021

Откако норвешката ѕвезда Сандер Сагосен се пожали на условите на Светското првенство во Египет, споредувајќи ја атмосферата со „Дивиот запад“ и хрватскиот селектор Лино Червар изрази незадоволство од ситуацијата во Египет, откако нивниот ...

Македонија убедливо поразена на стартот на СП во Египет

Тера - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација загуби од Шведска со 32:20 (16:11) на деби натпреварот на 27-то Светско првенство во ракомет во Египет. Одбраната не функционираше, нападот исто така беше на ниско ниво, бевме безидејни, правевме многу грешки ...

Организаторите не измамија, ова овде е див запад

Вечер Прес - 14.01.2021

Во Египет стартуваше Светското првенство во ракомет на кое ќе се натпреваруваат 32 репрезентации, наместо 24 како што беше досега, а првпат заради епидемијата со коронавирусот нема да има навивачи на трибините.

Македонските ракометари загубија од Шведска во првиот натпревар на Светското првенство во Египет

еМагазин - 14.01.2021

Македонија загуби од Шведска во првиот меч на Светското првенство во ракомет во Египет. Шведските ракометари беа подобри и победија со 12 голови разлика (32:20). Ваквиот резултат можеби требаше да се очекува со оглед на тоа што нашата репрезентација ...

ВИДЕО: Лазаров се враќа на СП во Египет, ова е неговиот прв гол со коментар на легендата Калински

Курир - 14.01.2021

Кирил Лазаров пред 22 години го постигна првиот гол за репрезентацијата на Македонија, тоа беше почеток на кариерата на сега веќе легендарниот капитен на македонската репрезентација, пишува Дриблинг.мк.

Бразил без селектор на СП во Египет

Вечер Прес - 14.01.2021

Ракометната репрезентација на Бразил, пристигна на Светското првенство во Египет драстично ослабена. Меѓу играчите кои беа позитивни на коронавирус беше и ѕвездата Тијаго Петрус, но и селекторот Маркус Оливеира.

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

Тера - 14.01.2021

Македонските репрезентативци пристигнаа во Египет и се наоѓаат во својот хотел, откако сите брзи тестови на ковид-19. што им беа направени веднаш по слетувањето во Каиро, се негативни. Капитенот Кирил Лазаров е особено задоволен од изгледот на ...

Сагосен за СП во Египет: Тука наликува на Дивиот запад

MTM - 14.01.2021

Норвешката ѕвезда на Кил, Сандер Сагосен е крајно разочаран од условите на Светското првенство во Египет, велејќи дека таканаречениот „меур“ во кој се наоѓаат ракометарите е вистинска шега и признава дека се надевал дека шампионатот ќе се одложи ...

Сите тестови на ковид-19 се негативни, утре изутрина првиот тренинг во Каиро

Тера - 14.01.2021

Македонската експедиција во Египет e комплетно ковид-нагтивна. Сите брзи тестови што биле извршени врз делегацијата, стручниот штаб и ракометарите биле негативни, по што „црвено-жолтите“ се упатиле во хотелот во Каиро.

Сагосен за СП во Египет: Тука наликува на Дивиот запад

Денар - 14.01.2021

Норвешката ѕвезда на Кил, Сандер Сагосен е крајно разочаран од условите на Светското првенство во Египет, велејќи дека таканаречениот „меур“ во кој се наоѓаат ракометарите е вистинска шега и признава дека се надевал дека шампионатот ќе се одложи ...

Македонија ја продолжува низата, седмото СП го почнува со Шведска

Н.Македонија - 14.01.2021

Македонската машка ракометна репрезентација ќе биде дел од 27-то Светско првенство (СП) во Египет, како замена за репрезентацијата на Чешка, која поради големиот број позитивни случаи на коронавирусот во своите редови го откажа настапот на СП.