TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Субрата Рој сака да купи банка во Хрватска

Утрински - 06.10.2013

„Во Македонија воопшто нема корупција, никој не ни побара ниту едно евро. И работата со дозволите одеше глатко“, изјави Субрата Рој за „Јутарњи лист“ Субрата Рој е заинтересиран да купи банка во ...

Субрата ја пикирал и хрватската Поштенска банка

Економски - 06.10.2013

Субрата Рој планира дасе прошири и во Хрватска во инвестиции во туризмот и банкарството, објавува Јутарњи лист . На прашањето на Јутарњи лист, зошто баш Македонија, Субрата Рој со одговор: „Кога ...

Субрата Рој купува банка во Хрватска

Телеграф - 06.10.2013

Од проектот во Македонија ќе просперираат сите земји во регионот бидејќи нашата компанија ќе го шири производството, вели Рој Субрата Рој е заинтересиран да купи банка во Хрватска , пишува „Јутарњи ...

Грците огорчени - Субрата Рој ја изигнорира Грција

Нетпрес - 06.10.2013

„За кратко време инвестираше 200 милиони евра, а вети уште 1,5 милијарди. Инвеститорот и обожавател на Мајка Тереза, е големиот индиски бизнисмен Субрата Рој, а „среќната” земја е нашиот сосед ...

Субрата Рој: Сакам да ја купам Хрватска поштенска банка

Нова ТВ - 06.10.2013

Субрата Рој сопстевникот нафилмското студио Ф1, во Македонија вложува 200 милиони евра во млечната индустрија и најавува милионски проект на елитен туризам во Охрид, но и во Хрватска го интересираат ...

Субрата Рој: Во Македонија нема корупција, никој не ни побара ни едно евро

+инфо - 06.10.2013

Апсолутно сè беше во рамки на законот, кој е доста погоден за инвеститорите. Фасциниран сум од земјата. Па, тука воопшто нема корупција, никој не ни побара ни едно евро, убедливо зборува Субрата Рој ...

Субрата Рој фасциниран: Во Македонија воопшто нема корупција

Press24 - 06.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој се шири на Балканот. По Македонија, следна мета на милијардерот е Хрватска, каде сака да купи банка, објавува „Јутарњи лист“.

Субрата и пред хрватската врата: сака да ја купи Поштенската банка

Либертас - 06.10.2013

Субрата Рој го шири бизнисот на Балканот. На ред дојде и Хрватска каде Индиецот сака да инвестира во банкарство. Засега е заинтересиран да ја купи Поштенската банка во Хрватска, пишува „Јутарњи лист“ ...

Субрата Рој ја посакува и Хрватска

Локално - 06.10.2013

По најавените инвестиции од 200 милиони евра, Субрата Рој, се заврте и кон Хрватска. Туризмот и банкарството се фокусот на Рој, пишува Јутарни лист. Во главниот град на Македонија последната недела ...

Кои од правилата на Махатма Ганди ги исполнува Субрата Рој?

Либертас - 06.10.2013

Само три дена по одбележувањето на Меѓународниот ден против насилството, кој се одржува на 2 октомври, роденденот на борецот за мир Махатма Ганди, стигна вест за несекојдневен туристички аранжман.

Субрата Рој: Во Македонија воопшто нема корупција

Sky - 06.10.2013

Индискиот магнат Субрата Рој е заинтересиран да купи банка во Хрватска, пишува „Јутарњи лист“. Тој посебно бил заинтересиран за “Хрватска поштенска банка“.

Грците огорчени - Субрата Рој ја изигнорира Грција

Идивиди - 06.10.2013

За кратко време инвестираше 200 милиони евра, а вети уште 1,5 милијарди. Инвеститорот и обожавател на Мајка Тереза, е големиот индиски бизнисмен Субрата Рој, а „среќната” земја е нашиот сосед ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Прекрасна публика

Вест - 05.10.2013

Шилото врти. Се дупчи дупката во водата... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Кога прв пат се појави индискиот милијардер Субрата Рој во Македонија, најави дека на голф-теренот што ќе го прави во охридско ...

Брате, Субрате

Вест - 05.10.2013

Го видовте ли преполниот нов, златен театар на Мировниот фестивал на Субрата, каква е таа прекрасна публика. Масата се претопила во едно, жигот е удрен, никој ништо не разбира, најмалку зошто е таму ...

Индиската недела чинела половина милион евра

Нова ТВ - 05.10.2013

Индиската недела во Македонија чинела половина милион евра. Единствено просторот на Новиот театар бил отстапен бесплатно, друго се платила индиската групација Сахара груп.

Индиската недела чинеше половина милион евра

Бриф - 05.10.2013

Заврши индиската недела во Македонија во која убави Индијки, танчери, музичари, актери, поранешни мисици, па дури и поранешен премиер на влијателна европска држава продефилираа низ Скопје, а дојдоа и ...

Субрате, брате, фала ти што прогледавме

Н.Македонија - 05.10.2013

Среќа што фирмата „Сахара“ направи приватна прослава во Скопје, која ја крсти „фестивал на мирот“. Во спротивно немаше да знаеме колку му сече на милијардерот Рој, а со тоа колку е голем резилот на ...

Рој жали ако некој се навредил од неговиот говор во скопје

Телма - 04.10.2013

Владата и премиерот Груевски да се извинат за контровеерзниот говор на Субрата Рој со кој овој индиски бизнисмен ја исмеа и ја навреди Македонија, а за што пак, беше награден со аплауз од владините ...

„Сахара груп“ се извини за говорот на Субрата Рој

24 Вести - 04.10.2013

Говорот на Субрата Рој не се однесувал само на состојбата во Македонија, туку е пишуван врз основа на искуството и социјалните и културни вредности кои ги има неговата матична земја, се вели во ...

Субрата Рој не мислел така како што рекол

Вест - 04.10.2013

По бројните реакции кои ги предизвика обраќањето на Субрата Сахара Рој на Мировниот самит, "Сахара групацијата" со соопштение го дообјасни говорот. Дообјасенети се деловите во кои Рој зборува за ...

Субрата без пари го доби новиот театар

Вест - 04.10.2013

Контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој не платил ништо за изнајмувањето на новиот театар, во кој во средата се одржа мировната конференција на "Сахара групацијата".

Сахара го правда секој дел од говорот на Субрата

Утрински - 04.10.2013

По бројните реакции во јавноста за говорот на индискиот бизнисмен Субрата Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит денеска излезе со оправдување Сахара Групацијата.

СДСМ Прилеп: Владината политика кон децата по теркот на Субрата Рој!?

+инфо - 04.10.2013

Изминативе неколку години владата на ДПМНЕ потроши милиони евра народни пари за бесмислената кампања за трето дете, а бизнис партнерот на оваа власт Субрата Рој дава противуставни предлози за ...

Рој наздрави со шампањско „моет“, кое може да чини и до 500 евра

+инфо - 04.10.2013

Милијардерот Субрата Рој, по завршувањето на Балаканскиот Сахара фестивал во Македонија на гала-вечерата ги гоштевал со шампањ „моет“ , пишува „Утрински весник“.

Се јави Субата Рој: Погрешно сте го разбрале говорот во Скопје

Press24 - 04.10.2013

Со оглед на тоа што говорот на Субрата Сахара Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит предизвика бројни реакции би сакале да го дадеме следниот став како Сахара Групација: Секој говор се ...

Сахара Груп: Жалиме за секоја ненамерна навреда од говорот на Субрата Рој

+инфо - 04.10.2013

Сахара Групацијата, која го организираше Балканскиот мировен фестивал на кој свој говор имаше милијардерот Субрата Рој, соопшти дека во него немало никаква намера за непочитување на која било земја, ...

Сахара Груп: Секој говор се базира врз сопствени искуства

Нова ТВ - 04.10.2013

Со оглед на тоа што говорот на Субрата Сахара Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит предизвика бројни реакции би сакале да го дадеме следниот став како Сахара Групација: - Секој говор се ...

СУБРАТА РОЈ: Погрешно ме разбравте во Скопје

Телеграф - 04.10.2013

Говорот на Субрата Сахара Рој е пишуван врз основа на состојбата во Индија, а во некои сегменти се однесуваше за состојбите на глобално ниво, а не само за Македонија, велат од „Сахара“ Секој говор се ...

(ВИДЕО) Сахара Груп појаснува што сакаше Субрата да каже

А1 On - 04.10.2013

Сахара Групација со писмено соопштение реагира на бројните реакции предизвикани од говорот на Субрата Сахара Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит.

СДСМ: Субрата Рој ја навреди Македонија- Владата аплаудираше

Нова ТВ - 04.10.2013

„Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да и се извинат на јавноста во Република Македонија за контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој изречени во неговиот говор на ...

СДСМ: Субрата ја навреди цела Македонија додека Груевски и министрите аплаудираа во првиот ред

А1 On - 04.10.2013

Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да ѝ се извинат на јавноста во Република Македонија за контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој изречени во неговиот говор на ...

СДСМ: Дали за Груевски се прифатливи сексуалните совети на Субрата Рој?

+инфо - 04.10.2013

СДСМ преку соопштение истакнува дека чека еден ден владата и премиерот да ѝ се извинат на македонската јавност за, како што наведува, контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој ...

ФОТО: Марјана Станојковска во друштво на Субрата Рој

Курир - 04.10.2013

Оваа фотографијата е направена за време на „Сахара Балкански мировен фестивал", кој беше во организација токму на компанијата на Собрата Рој, „Сахара груп".

Субрата се пишмани - не сакал да ги замолчи медиумите, а за сексот зборувал за Индија

Sky - 04.10.2013

Интегрално ви го пренесуваме ставот на Сахара Групација за говорот на Субрата Рој: Со оглед на тоа што говорот на Субрата Сахара Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит предизвика бројни ...

Дали интелектуалната елита ќе ги игнорира „опасните“ шеги на Субрата Рој?

Фактор - 04.10.2013

Владата да донесе закон со кој ќе одреди колку деца треба да има едно семејство.Оние кои нема да го почитуваат законот – ќе го изгубат правото на глас но, и сите придобивки за нивните деца, и порача ...

Марјана во друштво на Субрата Рој (ФОТО)

Република - 04.10.2013

Во разголните фотосесии на манекенката и лото девојка Марјана Станојковска уживавме цело лето. Во нејзиното присуство деновиве уживаше и индискиот бизнисмен Субрата Рој.

СДСМ: Субрата Рој ја навреди и исмеа Македонија

Либертас - 04.10.2013

Опозицијата остро реагира на содржината на говорот на Субрата Рој. СДСМ преку соопштение побара одговори од владата и од премиерот Груевски. ,,Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да ѝ се ...

СДСМ: Дали за Груевски се прифатливи исмејувачките совети на Субрата за сексуалните афинитети на Македонците?

Бриф - 04.10.2013

Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да ѝ се извинат на јавноста во Република Македонија за контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој изречени во неговиот говор на ...

Субрата ја навреди цела Македонија додека Груевски и министрите аплаудираа во првиот ред

Локално - 04.10.2013

Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да ѝ се извинат на јавноста во Република Македонија за контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој изречени во неговиот говор на ...

Сахара објаснува: Културните разлики „виновни“ за говорот на Субрата Рој?!

Фактор - 04.10.2013

Од Групацијата Сахара почуствуваа потреба да го објаснат говорот на Субрата Рој при неговото обраќање пред македонскиот државен врв за време на Сахара мировниот фестивал.

Со Субрата на ,,моет,, сирење и јагнешко со ориз

Либертас - 04.10.2013

Субрата Рој, по завршувањето на Балаканскиот Сахара фестивал и неговиот ,,поучен,, настап за демографските движења, медиумите и односот кон животот, продолжил на гала-вечерата во ,,Александар Палас,, ...

Субрата Рој појаснува: Изјавата за сиромашните и сексот била за Индија, а и не сакал замолчување на медиумите

Либертас - 04.10.2013

Интегрално ви го пренесуваме ставот на Сахара Групација за говорот на Субрата Рој : Со оглед на тоа што говорот на Субрата Сахара Рој при официјалното обраќање на Мировниот самит предизвика бројни ...

Сахара групација: Субрата Рој немаше намера да покаже непочитување

Бриф - 04.10.2013

Официјално, во име на Сахара Балканскиот мировен фестивал и Сахара Групацијата, како организатор на фестивалот, би сакале да кажеме дека немаше никаква намера за непочитување на која било земја, или ...

Скап шампањ „моет“ и сирење со ориз за гостите на Субрата Рој

Sky - 04.10.2013

По четиричасовната мировна конференција во Новиот театар, дел од гостите на Блаканскиот Сахара фестивал во Македонија, иако веќе изморени заминале на гала-вечерата што се одржа во хотелот „Александар ...

Интелектуалната елита треба да изрази критика на изјавите со кои Субрата ги навредува граѓаните

Либертас - 04.10.2013

Во продолжение ви пренесуваме дел од анализата на Фактор за говорот на Субрата Рој: Да се препорача сиромашното население да има почести сексуални односи, тогаш потребно е на истите тие да им се ...

Извини Субрата не сме Индија

Локално - 04.10.2013

Изгубени во преводот-очекувано, секогаш кога говорите на странците ќе наидат на жестока критика во јавноста се бранат дека не биле разбрани. Говорот на Субрата беше говор пред екс британскиот премиер ...

Скапа ,,боливудска,, недела во Скопје

Либертас - 04.10.2013

Индиската недела во Скопје, која според изјавите и настапите на главниот актер, сопстевникот на ,,Сахара груп,, Субрата Рој наликувашр на филм од боливудкс продукција чинела половина милион евра.

СДСМ: Субрата Рој ја навреди и исмеа Македонија

Sky - 04.10.2013

Опозицијата остро реагира на содржината на говорот на Субрата Рој. СДСМ преку соопштение побара одговори од владата и од премиерот Груевски. ,,Чекавме еден ден Премиерот Груевски и Владата да ѝ се ...

СДСМ: Субрата среде Скопје ја исмеа и навреди Македонија

Н.Македонија - 04.10.2013

СДСМ чека еден ден владата и премиерот да ѝ се извинат на македонската јавност за контроверзиите на наводниот индиски милијардер Субрата Рој изречени во неговиот говор на „Балканскиот фестивал на ...

Шоуменот Рој го замени бизнисменот Субрата

Н.Македонија - 04.10.2013

Контроверзниот индиски бизнисмен очигледно не го има тој епитет само поради долговите за данок во својата матична земја туку и поради односот кон јавноста.

Сахара груп со објаснување: Погрешно сте го разбрале говорот на Субрата!

Н.Македонија - 04.10.2013

Говорот на Субрата Сахара Рој е пишуван врз основа на состојбата во Индија, а во некои сегменти се однесуваше за состојбите на глобално ниво, а не само за Македонија, се објаснува во неговото денешно ...

Тони Блер гостин на мировниот фестивал на Субрата Рој

Дневник - 03.10.2013

Поранешниот британски премиер Тони Блер е еден од гостите на мировниот фестивал што го организира групацијата „Сахара“, на 1 и 2 октомври во Скопје. Започна завчера вечерта на плоштадот Македонија со ...

Изјавите за идеално семејство на Субрата Рој се дилетантски, сметаат експертите

24 Вести - 03.10.2013

Владата треба со закон да дефинира колку члена треба да има идеалното семејство, децата од вакви семејства треба да ги добијат сите бенефиции, а родителите кои не ја следат идеалната семејна законска ...

Планирање семејство, Субрата Рој предизвика негативни коментари

Алсат-М - 03.10.2013

Македонската јавност е шокирана од изјавата на Субрата Рој кој во присуство на целиот државен врв – порача дека Владата со закон треба да одреди колку деца ќе има едно семејство.

Со душевен мир до инвестиции

Р.С.Европа - 03.10.2013

Начинот е познат, повеќе во шоу-бизнисот, отколку во реалниот бизнис. Мислам дека ова е еден холивудски спектакл што треба да му отвори други врати во Македонија, вели професор Алајдин Демири.

Субрата Рој престојува во резиденција во Злокуќани и се вози во „мерцедес“

+инфо - 03.10.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој за време на престојот во Скопје за мировниот фестивал, отседнал во резиденција во Злокуќани која ја изнајмува - дознава Плусинфо од организацискиот тим на Рој.

Субрата Рој стана скопски кираџија

Економски - 03.10.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој изнајмил резиденција во Злокуќани, објави порталот Плусинфо . Индискиот милијардер одлучил да стане кираџија во Скопје заради честите посети.

Субрата Рој ја сефтоса сцената на Новиот театар

+инфо - 03.10.2013

Индискиот бизнисмен, Субрата Рој, ја имаше честа прв да ја испроба црвената сала во луксузниот старо нов театар откако синоќа на оваа сцена беше одржан „Балканскиот мировен фестивал“ во организација ...

ФОТО: Убавиците на Субрата Рој

Економски - 03.10.2013

Субрата Рој во Скопје допатува со група убави Индијки меѓу кои и поранешната Мис на светот од индиско потекло – Дајан Хејден. Убавиците синоќа ја наполниот зградата на новиот театар.

Субрата Рој: Да се раѓаат деца како што ќе реши владата!

+инфо - 03.10.2013

Ако говорам за Македонија, тоа е една прекрасна и особено мирна земја. Кога првпат дојдов тука, на првиот ден, нашиот почитуван премиер и нашиот почитуван заменик претседател на влада, јас и мојот ...

Гуру Субрата: „Спасот од сиромаштијата барајте го во сексот!“

Таратур - 03.10.2013

Во салата на новиот театар, пред премиерот Груевски и министрите, во неповрзан говор, Субрата Рој шокираше многумина кои можеа да го проследат на Собранискиот канал на МТВ „Балканскиот фестивал на ...

Субрата Рој ќе ја запоседне и Србија?

+инфо - 03.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој најави дека следната година ќе ја посети Србија за да процени дали има простор да инвестира во српското стопанство - објави српскиот дневен весник Блиц .

(ВИДЕО) Индиските мудрости на Субрата Рој

А1 On - 03.10.2013

Во синоќешното обраќање на Балканскиот мировен фестивал, Индиецот Субрата Рој одржа получасовен говор пред присутните гости во новиот Македонски народен театар.

Дневен печат - Спорот за името и Субрата Рој

Р.С.Европа - 03.10.2013

Негирањето на Македонците од страна на соседите, спорот за името, новата програма на СДСМ и Балканскиот мировен самит на Субрата Рој се главни теми во дневниот печат.

Субрата Рој: Во моите фирми вработувам затвореници кои се покажуваат како најдобри работници

Либертас - 03.10.2013

Контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој во обраќањето на Самитот на мир на Сахара Балканскиот мировен фестивал, зборуваше и за затворениците кои ги вработувал.

Субрата во секс-цензура на власта и нејзините медиуми

Либертас - 03.10.2013

Ниту државната МИА, ниту гласноговорниците од Курир и од провладината Република, ниту валканата тупаница на власта, Нетпрес не кажаа ниту збор за говорот на Субрата Рој, кој вечерва „слободоумно“ ни ...

Субрата Рој ќе инвестира и во Србија?

Sky - 03.10.2013

Индискиот магнат Субрата Рој најави дека следната година ќе ја посети Србија, со цел да процени дали има простор да инвестира во српското стопанство, јавува белградски Блиц.

ВИДЕО Еве што Субрата Рој и рече на водителката!

Sky - 03.10.2013

Пред да го започне своето обраќање, Субрата Рој и додели комплименти на индиската водителка која се вратила од медениот месец специјално за водењето на Балканскиот фестивал, за која рече дека „е ...

Субрата Рој: Да се раѓаат деца, како што ќе каже Владата

Sky - 03.10.2013

Во своето излагање вчера индискиот бизнисмен Субрата Рој говореше за густината на населението во Македонија. Според него, таа треба да се контролира. Родителите кои не ја следат идеалната семејна ...

(ВИДЕО) Фати го ако можеш Субрата Рој

Бриф - 03.10.2013

На 6 мај годинава, вработените во Сахара заедно со Рој ја испееја Џана Гана Мана (Ти си господар на свеста на сите луѓе) националната химна на Индија, напишана од нобеловиот лауерат Рабиндранат ...

Субрата тргнува во поход на Србија

Република - 03.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој најави дека следната година ќе ја посети Србија за да процени дали има простор да инвестира во српското стопанство – објави српскиот дневен весник Блиц.

Субрата Рој ќе инвестира и во српското земјоделство?

Фактор - 03.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој најави дека следната година ќе ја посети Србија, со цел да процени дали има простор да инвестира во српското стопанство.

Субрата, призна за криминалците,ги искара медиумите за сиромашните секс а за тие без деца да не гласаат ?!

Локално - 03.10.2013

Субрата Рој на синоќешното обраќање во име на мирот си кажа се што мисли и за себе и за другите.На негова среќа не зборуваше долго, а ако почнеше може и повеќе ке се отвореше.

,,Сиромашните ќе удрат на секс,, – Субратова теорија за наталитетот (ВИДЕО)

Либертас - 03.10.2013

Еве што навистина кажа Субрата Рој за демографските движења: ,,Време е да разбереме дека голем дел од луѓето, особено луѓето кои страдаат од сиромаштија ќе се приклонат кон уживањето во сексот како ...

ФОТО: Мировниот самит на Субрата Рој се претвори во фестивал

Утрински - 02.10.2013

На овој спој од македонска Буба Мара и индиски Боливуд, политичка тежина му дадоа зборовите на Тони Блер и Никола Груевски Музички самит, фестивал, карневал, преформанс - ниту еден од овие термини не ...

Мир-нова инвестиција на „сиромашниот милионер“ Субрата Рој

Deutsche Welle - 02.10.2013

Дел од аналитичарите се сомневаат во искреноста на мировната иницијатива на Субарта Рој, други му даваат шанса, но генерално јавноста во Македонија е скептична кога ќе се спомне неговото ...

Субрата Рој: Она што ќе го изградам ќе им го оставам на луѓето од Македонија и затоа сите треба да имаат бенефит

OhridNews - 02.10.2013

Во интервју за Утрински весник индискиот милијардер Субрата Рој за проектот во Љубаништа вели дека во моментов фокусот е ставен на првата фаза-добрата маркетинг-стратегија, со цел да се привлечат ...

Сахара фестивал во земјата без корупција

Р.С.Европа - 02.10.2013

Доцна попладне во рамки на фестивалот ќе се одржи и мировен самит во Новиот театар во Скопје на кој ќе присуствуваат еминентни личности од македонската, балканската и од меѓународната сцена.

Субрата Рој: Ве сакам од дното на моето срце!

МКД - 02.10.2013

Ве сакам сите од дното на моето срце! Вака, Субрата Рој, индискиот милијардер синоќа на македонски јазик го почна своето обраќање на отворањето на Сахара балканскиот фестивал на мирот.

Субрата Рој: Она што ќе го изградам ќе и' остане на Македонија

Нетпрес - 02.10.2013

Не треба да има никакви недоразбирања околу проектот ’Љубаништа’. Тој треба да биде перфектен. Ако има потреба, ќе бараме насоки и од УНЕСКО“, вели индискиот бизнисмен Субрата Рој во интервју за ...

Владата му помага на Субрата Рој да си го поправи имиџот

+инфо - 02.10.2013

Со многу музика, танц и огномет, што ги проселеди лично премиерот Никола Груевски, како и голем број други функционери, почна Балканскиот мировен фестивал што го организира компанијата на индијскиот ...

Македонија некорумпирана - хумор или пропаганда?

Р.С.Европа - 02.10.2013

Изјавата на сопственикот на Сахара групацијата, индискиот бизнисмен Субрата Рој, дека Македонија е земја без корупција, за експертите не соодветствува со реалноста и ја покажува неговата смисла за ...

Рој пристигна во новиот МНТ

Телеграф - 02.10.2013

На фестивалот, кој го организира неговата компанија „Сахара груп“, ќе присуствуваат премиерот Груевски, министерот Попоски и поранешниот британски премиер Тони Блер Индискиот бизнисмен Субрата Рој ...

Почна Балканскиот фестивал на мирот во Скопје

Алфа - 02.10.2013

Точно на полноќ премиерот Никола Груевски и претседателот на Сахара групацијата Субрата Рој со вклучување на синото осветлување на Камениот мост во Скопје, свечено го отворија Балканскиот Фестивал на ...

Груевски на „Самит на мирот“:Таму каде што владее оружјето, не владее разумот

Нетпрес - 02.10.2013

Премиерот Никола Груевски вечерва имаше свое обраќање на централната прослава на Првиот балкански мировен фестивал кој го организира индискиот тајкун Субрата Рој.

Спасот барајте го во сексот, порача Субрата Рој

А1 On - 02.10.2013

Во полупразната и неосветлена сала на новиот театар пред премиерот и министрите во неповрзан говор Субрата Рој шокираше многумина кои можеа да го проследат на Собранискиот канал на МТВ „Балканскиот ...

Субрата Рој: Насекаде низ светот барав земја без корупција и ја најдов Македонија

Таратур - 02.10.2013

Oгномет поsle полноќ и индиски музички ѕвезди и танчери го означија отворањето и почетокот на Балканскиот мировен фестивал во организација на Индиецот Субрата Рој.

Субрата Рој: Мојата организација е полна со криминалци

Нова ТВ - 02.10.2013

Субрата Рој кој во својата матична земја се гони за финансиски проневери и малверзации, на Балканскиот фестивал на мирот, во говорот се осврна на неговата организација, за која рече дека е полна со ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Субрата направи спектакл на скопскиот плоштад

Економски - 02.10.2013

Синоќа на плоштадот Македонија започна првиот Сахара Балкански мировен фестивал кој се одржува по повод одбележувањето на роденденот на Махатма Ганди и на Меѓународниот ден против насилството.

Субрата Рој: Она што ќе го изградам ќе и’ остане на Македонија

Економски - 02.10.2013

Не треба да има никакви недоразбирања околу проектот ’Љубаништа’. Тој треба да биде перфектен. Ако има потреба, ќе бараме насоки и од УНЕСКО“, вели индискиот бизнисмен Субрата Рој во интервју за ...

ВИДЕО: Вака Субрата Рој го разбуди пола Скопје

Press24 - 02.10.2013

Балканскиот мировен фестивал кој се одржува вечерва на Плоштадот во Скопје под покровителство на компанијата Сахара на Субрата Рој финишираше со спекакуларен огномет, кој според нашите читатели, беше ...

(ВИДЕО) Субрата Рој: Барав земја без корупција и ја најдов Македонија

А1 On - 02.10.2013

Со огномет по полноќ и индиски музички ѕвезди и танчери беше означено отворањето на Балканскиот мировен фестивал во организација на Индиецот Субрата Рој.

Субрата Рој: Барав земја без корупција за Фестивалот

Нова ТВ - 02.10.2013

Синоќа по полноќ во Скопје беше отворена манифестацијата Балкански мировен фестивал чиј донатор е индискиот бизнисмен Субрата Рој, а покровител Владата на Република Македонија.

Субрата Рој: Барав земја без корупција и тоа го најдов во Македонија

Сител - 02.10.2013

Сопственикот на Сахара групацијата Субрата Рој кој по повод фестивалот допатува во Скопје, нагласи дека иницијативата за мир почнува токму од тука зашто Македонија е земја на љубов, толеранција и ...

Субрата Рој: Со години барав ваква земја - Македонија е полна со љубов и почитување

Press24 - 02.10.2013

Синоќа на плоштадот Македонија започна првиот Сахара Балкански мировен фестивал кој се одржува по повод одбележувањето на роденденот на Махатма Ганди и на Меѓународниот ден против насилството.

Субрата Рој до Македонците: Ве сакам од дното на моето срце!

+инфо - 02.10.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој синоќа, на фестивалот на мирот, своето обраќање во Скопје го почна на македонски јазик со пораката до присутните: „Ве сакам сите од дното на моето срце! Тој ги ...

Субрата Рој: Барав земја без корупција и тоа го најдов во Македонија

Курир - 02.10.2013

Сопственикот на Сахара групацијата Субрата Рој кој по повод фестивалот допатува во Скопје, нагласи дека иницијативата за мир почнува токму од тука зашто Македонија е земја на љубов, толеранција и ...

Субрата Рој: Барав земја без корупција, ја најдов Македонија!

Фактор - 02.10.2013

Барав земја во светот која ќе биде без корупција за одржување на првиот фестивал и одлучив тоа да биде Македонија. Овој фестивал го започнуваме на 2. октомври, ова е меѓународен ден на ненасилството ...

Коза Ностра: Субрата Рој барал земја со многу вода и ја нашол Сахара

Либертас - 02.10.2013

Еве како ,Коза ностра,, – порталот на сатирата и измислените вести ја пренесува посетата на фамозниот бизнисмен Субрата Рој на Македонија. Барав земја со малку луѓе, ја најдов Кина.

Барал земја без корупција и ја најде Македонија

Тера - 02.10.2013

Со огномет по полноќ и индиски музички ѕвезди и танчери беше означено отворањето на Балканскиот мировен фестивал во организација на Индиецот Субрата Рој.

Субрата Рој: Она што ќе го изградам ќе и' остане на Македонија

Точка - 02.10.2013

"Не треба да има никакви недоразбирања околу проектот "Љубаништа". Тој треба да биде перфектен. Ако има потреба, ќе бараме насоки и од УНЕСКО", вели индискиот бизнисмен Субрата Рој во интервју за ...

Ние што немаме пари само за секс сме

Бриф - 02.10.2013

Во вечерашниот свој говор, гостинот од Индија, Субрата Рој му порача на македонскиот народ неколку работи. Нема да ги набројуваме сите, но… -Верувам дека многумина кои живеат во сиромаштија, ќе се ...

Субрата Рој: Ве сакам од дното на моето срце!

Вечер Прес - 02.10.2013

Тони Блер на Балканскиот мировен фестивал Субрата Рој, кој по повод фестивалот допатува во Скопје, нагласи дека иницијативата за мир почнува токму од тука зашто Македонија е земја на љубов, ...

Субрата Рој: Сиромашните да се приклонат кон сексот

Либертас - 02.10.2013

Во полупразната и неосветлена сала на новиот театар пред премиерот и министрите во неповрзан говор Субрата Рој шокираше многумина кои можеа да го проследат на Собранискиот канал на МТВ „Балканскиот ...

Тони Блер и Субрата Рој пораките за мир ке ги испратат од новиот театар во Скопје

Локално - 02.10.2013

Со Конклава на мирот денеска продолжува Сахара балканскиот мировен фестивал, кој е организиран по повод одбележувањето на роденденот на Махатма Ганди и на Меѓународниот ден против насилството.

Субрата Рој: Ве сакам од дното на моето срце!

Тера - 02.10.2013

Ве сакам сите од дното на моето срце! Вака, Субрата Рој, индискиот милијардер синоќа на македонски јазик го почна своето обраќање на отворањето на Сахара балканскиот фестивал на мирот.

Субрата Рој: Барав земја без корупција, ја најдов Македонија!

МК News - 02.10.2013

Барав земја во светот која ќе биде без корупција за одржување на првиот фестивал и одлучив тоа да биде Македонија. Овој фестивал го започнуваме на 2. октомври, ова е меѓународен ден на ненасилството ...

Субрата Рој: Барав земја без корупција и ја пронајдов Македонија

Sky - 02.10.2013

Синоќа нешто по полноќ започна Балканскиот мировен фестивал, во организација на Индиецот Субрата Рој. Фестивалот беше отворен со голем број на индиски музички ѕвезди, танчери и голем и гласен огномет.

ГАЛЕРИЈА: Отворањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал

Либертас - 02.10.2013

Од фотографиите на МИА погледнете како помина првата вечер, односно отворањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал. Поврзано: Коза Ностра: Субрата Рој барал земја со многу вода и ја нашол Сахара ...

Субрата Рој за „Утрински“: Треба да ги проверам бројките за да кажам колку приближно ќе инвестирам

Бриф - 02.10.2013

Субрата Рој, контроверзниот индиски бизнисмен, кој заедно со владата го организира Балканскиот мировен фестивал, зборува за фестивалот, инвестициите, проектот Љубаниште, црквата, Унеско… Владата го ...

(ВИДЕО)Огнометот на Субрата ги извади од памет заспаните скопјани

Либертас - 02.10.2013

Вечерва во Скопје беше отворена манифестацијата Балкански мировен фестивал чиј донатор е индискиот бизнисмен Субрата Рој а покровител Владата на Република Македонија.

(ВИДЕО)Субрата Рој: Барав земја без корупција и ја најдов Македонија

Либертас - 02.10.2013

Со огномет по полноќ и индиски музички ѕвезди и танчери беше означено отворањето на Балканскиот мировен фестивал во организација на Индиецот Субрата Рој.

РСЕ: Археологијата може да ја попречи големата инвестиција на Субрата Рој

Локално - 02.10.2013

Археолошките истражувања на Љубаниште можат да ја попречат работата на индискиот инвеститор Субрата Рој. Иако археолозите чекаат да им бидат одобрени финансикси средства од Министерството за култура, ...

Субрата Рој: Треба да проверам за да ви кажам колку ќе инвестирам, ама изграденото ќе остане за Македонија

Либертас - 02.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој кој заедно со владата вчера и денес го организира Сахара Балканскиот мировен фестивал во интервју за Утрински весник зборува за фестивалот, инвестициите, истрагата за ...

Зошто Субрата се откажа од штафета- заради дождот или немало кој да трча?!

Либертас - 02.10.2013

Најавуваната штафета во рамките на Сахара балканскиот фестивал за мир организаторот групацијата Сахара Македонија и покровителот Македонската влада ја откажаа во последен момент.

Субрата Рој: Барав земја без корупција и ја најдов Македонија

Локално - 02.10.2013

Со огномет по полноќ и индиски музички ѕвезди и танчери , во глувата ноќ , беше означено отворањето на Балканскиот мировен фестивал во организација на Индиецот Субрата Рој.

Коза Ностра: Субрата Рој барал земја со многу вода и ја нашол Сахара

Бриф - 02.10.2013

„Коза ностра“ , порталот на сатирата и измислените вести ја пренесува посетата на бизнисменот Субрата Рој на Македонија. Барав земја со малку луѓе, ја најдов Кина.

Огномет за Балканскиот мировен фестивал организиран од Субрата Рој

Н.Македонија - 02.10.2013

Балканскиот мировен фестивал кој се одржува синоќа на Плоштадот во Скопје под покровителство на компанијата Сахара на Субрата Рој финишираше со спектакуларен огномет, 20 минути по полноќ Со огномет ...

ГАЛЕРИЈА: Мировен фестивал Сахара Балкан

Н.Македонија - 02.10.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, македонскиот премиер Никола Груевски, Тони Блер и други видни личности пристигнаа во новиот театар во Скопје, каде се одржува мировниот фестивал Сахара ...

Откажана штафетата на Субрата Рој

Телма - 01.10.2013

Откажана е штафетата на Субрата Рој, со која требаше да се отвори „Сахара Балканскиот мировен фестивал“. Причина за тоа се лошите временски услови, тврдат организаторите и потенцираат дека отворањето ...

СУБРАТА РОЈ ЗА УТРИНСКИ: Ќе градам според насоките на УНЕСКО

Телеграф - 01.10.2013

Она што ќе го изградам ќе им го оставам на луѓето од Македонија и затоа сите треба да имаат бенефити од проектот и да се донесат вистинските одлуки, вели Рој во интервју за Утрински Индискиот ...

Сахара мировен фестивал и имиџот на Субрата Рој

Р.С.Европа - 01.10.2013

Најавено е дека на самитот ќе присуствуваат и светски лидери и политичари, меѓу кои и поранешниот британски премиер Тони Блер. Поради временските услови, најавената штафета на мирот е откажана.

Откажана штафетата на Субрата Рој

А1 On - 01.10.2013

Вечерва по 23 часот, со спекталуларен перформанс на танчери од Индија и Македонија ќе се отвори Балканскиот мировен фестивал. Сепак, како што најави организаторот, поради лошите временски услови, ...

Фестивалот на Субрата без штафетата - се уплашила од времето!

+инфо - 01.10.2013

Откажана е штафетата на Субрата Рој, со која требаше да се отвори „Сахара Балканскиот мировен фестивал“. Причина за тоа се лошите временски услови, тврдат организаторите и потенцираат дека отворањето ...

Штета нема штафета – поради времето откажана штафетата на Субрата

МК News - 01.10.2013

Заради временските услови најавената штафета на мирот, организаторот Сахара Групација ја откажува со оглед на тоа дека штафетата беше предвидено да ја носат и деца спортисти, пренесува Локално.мк ...

Дождот ја откажа штафетата на Субрата Рој

Sky - 01.10.2013

Поради лошите временски услови, штафетата на мирот која денеска требаше да се одржи и во која требаше да учествуваат голем број на јавни личности, е откажана, поради тоа што во неа требало да ...

(ФОТО) Штафетата на Субрата Рој

Бриф - 01.10.2013

Ексклузивни фотографии од штафетата на индиецот Субрата Рој, која според организаторот Сахара Македонија ќе ја носат познати спортисти и ѕвезди од Македонија.

Фестивалот на Субрата почнува вечерва, Тони Блер доаѓа утре

Либертас - 01.10.2013

Сахара балканскиот мировен фестивал почнува вечерва еден час пред полнок на плоштадот Македонија. Камениот мост ке биде обоен во сино а донаторот, индискиот бизнисмен Субрата Рој ке го означи ...

Субрата миротворецот?!

Либертас - 01.10.2013

Збор – два и за идеолошката позадина на фестивалот. Не навлегувам во извиканоста и баналноста на поимот „Мир“, впрочем, тоа доволно го направил самиот организатор.

(Фото)Штафетата на Субрата

Локално - 01.10.2013

Поратлот Либертас дојде до ексклузивни фотографии од штафетата на индиецот Субрата Рој, која според организаторот Сахара Македонија ќе ја носат познати спортисти и ѕвезди од Македонија.

Еве ја штафетата на Субрата!!!

МК News - 01.10.2013

Либертас дојде до ексклузивни фотографии од штафетата на индиецот Субрата Рој, која според организаторот Сахара Македонија ќе ја носат познати спортисти и ѕвезди од Македонија.

Времето ги расипа плановите на Субрата – откажана штафетата

Либертас - 01.10.2013

Сахара Групацијата, организатор на Сахара Балканскиот мировен фестивал, соопшти дека претходно најавеното отворање на фестивалот со штафета е откажано, поради временските услови.

Ексклузивно: Еве ја штафетата на Субрата!!!

Либертас - 01.10.2013

Либертас дојде до ексклузивни фотографии од штафетата на индиецот Субрата Рој, која според организаторот Сахара Македонија ќе ја носат познати спортисти и ѕвезди од Македонија.

Субрата Рој: Со мировниот фестивал Македонија ќе влезе во историјата!

Канал5 - 30.09.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој доцна синоќа пристигна во земјава каде ќе учествува на Сахара балканскиот мировен фестивал. Целта на посетата е одржувањето на Сахара балканскиот мировен фестивал, ...

Субрата Рој синоќа пристигна, во среда доаѓа и Тони Блер

Економски - 30.09.2013

Во Скопје утре и заутре првпат ќе биде одржан Сахара Балкански мировен фестивал, кој се организира по повод одбележувањето на роденденот на Махатма Ганди и Меѓународниот ден против насилството.

Субрата Рој пристигна во Скопје на мировен фестивал

Сител - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата „Сахара Паривар“ доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Субрата Рој пристигна во Скопје

Курир - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата „Сахара Паривар" доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Контроверзниот Субрата Рој пристигна во Скопје

Нова ТВ - 30.09.2013

Сопственикот на компанијата „Сахара Паривар“, контроверзниот бизнисмен Субрата Рој кој во својата земја Индија се гони за проневери, синоќа пристигнал во Скопје.

Субрата Рој пристигна во Скопје во пресрет на Сахара балканскиот мировен фестивал

Нетпрес - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата „Сахара Паривар“ доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Субрата Рој пристигна во Скопје

Press24 - 30.09.2013

Сопственикот на компанијата „Сахара Паривар“, Субрата Рој, вчера вечерта пристигнал во Скопје. Повод за посетата на индискиот бизнисмен е Сахара Балканскиот мировен фестивал кој оваа година за прв ...

Субрата Рој синоќа пристигна во Скопје

Телеграф - 30.09.2013

Индискиот милијардер доцна синоќа пристигна во земјава по повод Балканскиот мировен фестивал Субрата Рој синоќа пристигна во Скопје по повод Балканскиот мировен фестивал, кој ќе се одржи на 2 ...

Субрата Рој пристигна во Скопје на мировен фестивал

Вечер Прес - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата "Сахара Паривар" доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Личности од јавниот живот ќе ја носат штафетата на Субрата Рој

Sky - 30.09.2013

Вчера во Скопје пристигна индискиот бизнисмен Субрата Рој. Рој дојде во Македонија поради е Сахара Балканскиот мировен фестивал кој оваа година за прв пат се одржува во Скопје.

Субрата Рој пристигна во Скопје!

Фактор - 30.09.2013

Сопственикот на компанијата „Сахара Паривар“, Субрата Рој, синоќа пристигнал во Скопје. Повод за посетата е Сахара Балканскиот мировен фестивал кој оваа година за прв пат се одржува во Скопје.

Субрата изнајмил куќа во Злокуќани!

Либертас - 30.09.2013

Контроверзниот индиски бизнисмен кој вчера допатува во Македонија најверојатно планира да се одомаќини во Скопје. Информацијата на Либертас дека вчера шетал во елитната скопска населба Злокуќани од ...

Субрата изнајмил куќа во Злокуќани

Република - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен кој вчера допатува во Македонија најверојатно планира да се одомаќини во Скопје. Информацијата за порталот на Либертас дека вчера шетал во елитната скопска населба Злокуќани од ...

Субрата комшија на Злокуќанци – изнајмил куќа во оваа населба

МК News - 30.09.2013

Контроверзниот индиски бизнисмен кој вчера допатува во Македонија најверојатно планира да се одомаќини во Скопје. Информацијата на Либертас дека вчера шетал во елитната скопска населба Злокуќани од ...

Скопје домаќин на „Сахара Балкански мировен фестивал“

Скопје инфо - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата „Сахара Паривар“ доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Блер ке држел говор без пари, македонски спортисти ке ја носат штафетата на Субрата!

Либертас - 30.09.2013

Штафетата на мирот во рамките на Сахара балканскиот мировен фестивал кој ке се одржи задутре во Скопје според информации на Либертас од организаторот ке ја носеле познати македонски спортисти.

Субрата Рој пристигна во Скопје во пресрет на Сахара балканскиот мировен фестивал

Точка - 30.09.2013

Индискиот бизнисмен Субрата Рој, сопственик на компанијата "Сахара Паривар" доцна синоќа пристигна во Скопје во пресрет на одржувањето на Сахара Балканскиот мировен фестивал.

Субрата Рој го мерка Злокуќани

Локално - 30.09.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој, кој попладнево допатува во Македонија, сношти бил на прошетка низ скопско Злокуќани, објави Либертас. Нема информации која била причината за посетата на оваа ...

Субрата се шетал низ Злокуќани?

Либертас - 30.09.2013

Индискиот милијардер Субрата Рој, кој попладнево допатува во Македонија, сношти бил на прошетка низ скопско Злокуќани, дознава Либертас. Нема информации која била причината за посетата на оваа ...

Македонски јавни личности ке ја носеле штафетата на Субрата?!

Либертас - 30.09.2013

Контроверзниот “милијардер“ од Индија,Субрата Рој е пак во Македонија, овој пат за да присуствува на Балканскиот мировен фестивал што тој го организира, а покровител е македонската влада.

Се подготвува терен за комплексот на Субрата Рој во Љубаништа?

Скопје инфо - 30.09.2013

Земјоделското земјиште во атарот на охридското село Љубаништа се пренамени во градежно земјиште, објави денес охридскиот интернет – портал „Охридњуз“.