TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мобилните лекари во Куманово не успеваат да ги посетат сите болни со ковид во домашни услови

Алсат-М - 29.11.2020

Оваа униформа треба да ја носат околу 12 часа додека работат на терен. Нивната дневна задача е да остварат околу 130 визити во домовите на пациенти заразени со корона вирусот. Седум мобилни тимови во Куманово се обидуваат да дадат дневна терапија на ...

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Канал5 - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Алсат-М - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

24 Вести - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Сител - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Охрид: Со домашна посета ќе се одговори на преоптоварените болнички капацитети

Сител - 29.11.2020

100 тина пациенти позитивни на Ковид 19 хоспитализирани во охридската болница .Од нив 40 лица се на кислородна подршка и со потешка клиничка слика. За да се олесни функционирањето на преоптоварениот здравствен систем во екот на ковид кризата во ...

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

А1 On - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Слободен Печат - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Нема нови рестрикции, досегашните мерки даваат резултат

+инфо - 29.11.2020

Во вчерашниот билтен на Министерството за здравство се регистрирани 1.022 нови случаи на заболени од ковид-19, починати се 41 лица, а оздравени се 680 пациенти. Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции Вкупно 1.248 пациенти ...

Здравствените власти тврдат: Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Press24 - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Кајгана - 29.11.2020

Вкупно 1.248 пациенти со COVID-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Независен - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

А1 On - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците се лекуваат 1.282 пациенти

МКД - 29.11.2020

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 1.282 и има колку 190 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

Независен - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Поради Ковид-19 во земјава се хоспитализирани 1.282 лица

Макфакс - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во ковид центрите се лекуваат вкупно 1.282 пациенти, слободни кревети има

+инфо - 29.11.2020

Бројките, како што посочуваат од Министерството, се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и ...

Во болниците вкупно 1.282 пациенти со коронавирусот, слободни кревети има

Нетпрес - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во „ковид центрите“ во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти во неделата Министерството за здравство.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

24Инфо - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 813 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 29.11.2020

И покрај големиот наплив на пациенти во изминативе десетина дена, Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително ...

Короната коси и во Србија: 65 починати, хоспитализирани 747 лица

Република - 29.11.2020

Во последните 24 часа, уште 6.179 лица се заразени со коронавирус во Србија, а 65 лица починаа како последица предизвикана од вирусот, што во моментов е најголем број на смртни случаи за еден ден.

ФИЛИПЧЕ: Нашите мерки против Ковид-19 даваат резултат и нема потреба од нови рестрикции

Денешен - 29.11.2020

Вкупно 1.248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

Опсервер - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Има колку 190 празни болнички кревети во ковид центрите

Локално - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Опсервер - 29.11.2020

– Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Над илјада жртви од Ковид-19 во Косово од почетокот на пандемијата

Либертас - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Либертас - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Медицински лица чекаат вработување, а нивна работа по болниците ја вршат роднини на пациентите

Курир - 29.11.2020

Додека болниците во земјава се соочуваат со недостиг на медицински кадар, вработување чекаат 2.098 медицински сестри и техничари и 279 лекари. Во тетовската болница проблемот со немање на медицински кадар довел до таму, роднини на пациентите да ...

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

iPortal - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

Вечер Прес - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Мерките даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

iPortal - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Поради Ковид-19 во земјава се хоспитализирани 1.282 лица

Опсервер - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

24Инфо - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Поради Ковид-19 во земјава се хоспитализирани 1.282 лица

Точка - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

Скопје инфо - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

CivilMedia - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Поради Ковид-19 во земјава се хоспитализирани 1.282 лица

MTM - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Велешанец почина од ковид-19, продолжува трендот на намалување на хоспитализирани во велешката болница

Либертас - 29.11.2020

Велешанец на 67-годишна возраст, кој имал потврден позитивен тест на коронавирус, почина синоќа околу 21 часот во велешката болница. Тој е 65 жртва на коронавирус во Велес од почетокот на пандемијата.

Актуелните мерки даваат резултати, нема потреба од нови

Frontline - 29.11.2020

Вкупно 1.248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Поради Ковид-19 во земјава се хоспитализирани 1.282 лица

Вечер - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Досегашните мерки даваат резултат, нема потреба од нови рестрикции

MakPress - 29.11.2020

Вкупно 1248 пациенти со Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава и слободни кревети има. Сите одделенија на клиничките болници располагаат и со болнички места до кои има довод на кислород.

Во болниците од Ковид-19 се лекуваат вкупно 1282 пациенти, слободни кревети има

MakPress - 29.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

24 Вести - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид-19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Канал5 - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад" да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

24 Вести - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

ТВ21 - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Фокус - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид-19 на одделот за неврологија.

Попушта притисокот во болниците - во скопските ковид центри слободни околу 70 кревети

24 Вести - 28.11.2020

Попушта притисокот во болниците. Податоците за изминатите 24 часа покажуваат дека во скопските ковид центри биле примени 52 нови пациенти, додека дома се пуштени 68 оздравени, со што оваа бројка се очекува да се зголеми поради отпис на нови ...

Повеќе од 1,5 месец трае борбата за живот кај некои пациенти со Ковид-19

Телма - 28.11.2020

Пациенти во ковид центрите во земјава се борат за живот во болничките кревети и повеќе од од 40 денови. Зошто некои поминуваат полесно, а зошто некои повеќе и од 1,5 месец се на работ меѓу животот и смртта – медицинската наука се уште ги нема сите ...

Гостиварската болница ќе прима ковид-пациенти и на одделот за неврологија

360 степени - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од ковид-19 на одделот за неврологија.

Во земјава на болничко лекување се 1.248 пациенти

МКД - 28.11.2020

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава изнесува 1.248, а има околку 175 празни болнички кревети во ковид - центрите.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Press24 - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Независен - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 813 пациенти, слободни кревети има

ММС - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Нетпрес - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

Oдделот за неврологија на гостиварската болница се отвора за болни од Ковид-19

ММС - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид-19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Слободен Печат - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад” да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид-19

А1 On - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Преку ноќ не може ништо да направиме за зграда стара 50 години – Со др. Билјана Гагачева за лошите услови во битолската ...

ММС - 28.11.2020

По споделените фотографии и видеа од катастрофалната состојба во битолската болница, каде се реагираше дека во иста соба во тријажниот центар за суспектни од Ковид 19, каде пациент прима инфузија има и починати пациенти на соседните кревети, како и ...

Гостиварска неврологија ќе лекува заболени од ковид-19

+инфо - 28.11.2020

Од денес во функција ќе бидат над 20 болнички кревети и над 20 здравствени работници, поточно лекари и технички здравствен персонал кои во секој момент ќе бидат на услуга на пациентите, соопшти болницата Зголемениот број на заразени со корона ...

Одделот за неврологија во гостиварската болница ќе згрижува пациенти со коронaвирусот

Нетпрес - 28.11.2020

Зголемениот број заразени со новиот коронавирус во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на лицата со дијагностициран Covid-19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Вечер Прес - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид-19

еМагазин - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид-19 на одделот за неврологија.

Изминатите 24 часа се лекуваат 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот

Скопје инфо - 28.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

На инфективните одделенија се лекуваат 811 пациенти со ковид-19, слободни кревети има

Мета - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Опсервер - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

iPortal - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Опсервер - 28.11.2020

– Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

24Инфо - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад” да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

24Инфо - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Опсервер - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Либертас - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

МЗ: Има околу 175 празни болнички кревети во ковид центрите

Локално - 28.11.2020

Министерството за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Фактор - 28.11.2020

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница. Ова за Телма го потврди денеска докторот од Универзитетската Клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби, Илир Демири, без да го открие ...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

iPortal - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

41 починато лице, од нив 3 во Битола, 2 во Прилеп

Тера - 28.11.2020

Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, ...

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болните од ковид-19

Република - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со коронавирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од ковид-19 на одделот за неврологија.

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

Frontline - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти

MakPress - 28.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Одделот за неврологија во гостиварската болница се отвора за болни од Ковид

MakPress - 28.11.2020

Зголемениот број на заразени со корона вирусот во гостиварскиот регион ја принуди управата на болницата „Ферид Мурад“ да ги зголеми капацитетите за сместување на болни од Ковид19 на одделот за неврологија.

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Канал5 - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Гужва од пациенти пред амбулантата за Ковид во болницата „8 Септември“.

Алсат-М - 27.11.2020

Пациентите ја преплавија болницата “8 Септември“. Некои чекаат да добијат резултати од анализите, други остануваат на растојание, но заштитните мерки не се доволни во овие околности кога дел од пациенти се позитивни на вирусот.

Двајца пациенти починаа во велешката болница од корона вирус

Фокус - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Поставен шатор за пациентите кои чекаат тестирање или преглед во Штипската ковид амбуланта

ТВ21 - 27.11.2020

Поставен е шатор за пациентите кои од целиот источен регион чекаат на прегледи пред дневната Ковид амбуланта на штипското Инфективно одделеление. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека клупи, маси, греалки и дезинфекциски ...

Битолската болница да обезбеди простории за починатите пациенти

Телма - 27.11.2020

Да се обезбеди посебна просторија во регионалниот ковид центар во Битола за починати или пак да се прошири болничката мртовечница и наложи Државниот санитарен и здравствен инспекторат на директорката на Клиничката болница во Битола.

Во ковид центрите во Скопје има уште 160 слободни кревети

Фокус - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Мобилна чекална за пациентите што чекаат пред ковид амбулантата во Штип

24 Вести - 27.11.2020

И денеска бројот на хоспитализирани ковид пациенти на штипско инфективно е на нивото од претходните три дена. Од болницата велат притисокот е намален и бројот на отпуштени е речиси ист со бројот на новопримени пациенти.

Двајцата млади битолчани кои вчера починаа од ковид-19 биле донесени во болница во многу тешка состојба

Сакам да кажам - 27.11.2020

Двајцата пациенти на 38 и 39 години кои вчера починаа од ковид-19 на Клиничката болница во Битола биле донесени во многу тешка здравствена состојба, соопштија од Министерството за здравство.

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

ТВ21 - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Поставен шатор за пациентите кои чекаат тестирање или преглед во Штипската ковид амбуланта

Канал5 - 27.11.2020

Поставен е шатор за пациентите кои од целиот источен регион чекаат на прегледи пред дневната Ковид амбуланта на штипското Инфективно одделеление. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека клупи, маси, греалки и дезинфекциски ...

Во болниците има речиси 1 300 пациенти, слободни се околу 160 кревети

360 степени - 27.11.2020

Во болниците каде се третираат пациенти кои се позитивни или суспектни на ковид-19 сместени се 1 296 пациенти, а има околу 160 слободни кревети, покажува денешниот пресек на Министерството за здравство.

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Сител - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Редици позитивни пациенти молат за преглед пред Градската болница

Сител - 27.11.2020

Гужви, безредие, нетрпение, кавги. Ваква е сликата пред влезот на Ковид-центарот во „8-ми септември“. Пациенти заразени со коронавирусот со часови чекаат за преглед, дел од нив беа вратени со образложение дека дошле доцна.

Во ковид-центрите во земјава има 160 празни кревети

+инфо - 27.11.2020

Според МЗ, вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.296. Изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека ...

Пожар во ковид-болница во Индија: Најмалку пет лица загинаа, 28 се повредени

Слободен Печат - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Министерство за здравство порачува дека има слободни кревети: Вкупно 833 пациенти на инфективните одделенија во ...

Слободен Печат - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во ковид-центрите низ земјава се пријавено 833 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ) . По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството на дневна основа, во ...

Две лица починаа во велешката болница од ковид-19

Нетпрес - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

ММС - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Поставен шатор за пациентите во Штипската ковид амбуланта

Слободен Печат - 27.11.2020

Поставен е шатор за пациентите кои од целиот источен регион чекаат на прегледи пред дневната Ковид амбуланта на штипското Инфективно одделеление. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека клупи, маси, греалки и дезинфекциски ...

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

А1 On - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Во велешката болница во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале двајца пациенти

А1 On - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Две лица починаа во велешката болница од ковид-19

+инфо - 27.11.2020

На Инфективно се лекуваат 47 пациенти, на Физикална 11, а на Интерното одделение се седуммина пациенти. Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две ...

Во Србија растат бројките на починати и заразени со коронавирусот

Нетпрес - 27.11.2020

Во Србија во изминатото деноноќие како последица од компликациите предизвикани од коронавирусот починале 57 лица, а со тестирање на 22.404 примероци потврдени се уште нови 7.780 нови коронаинфекции, соопшти во петокот членот на владиниот Кризен ...

Починаа двајца пациенти од коронавирусот во велешката болница

Press24 - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Филипче: Пациентите се лекуваат според клиничката слика и состојба

Press24 - 27.11.2020

Одговарајќи на новинарско прашање дека доктори во последните денови алармираат за тоа дека можеби се води погрешна стратегија во лекувањето, министерот рече дека не треба да се препорачуваат лековите кои не се докажани дека помагаат при лекувањето.

Нови детали: Двајцата млади битолчани кои починаа од коронавирус во болница биле донесени во тешка состојба

Press24 - 27.11.2020

Двајцата пациенти на 38 и 39 години кои вчера починаа од ковид-19 на Клиничката болница во Битола биле донесени во многу тешка здравствена состојба, соопштија од Министерството за здравство, пренесува СДК.мк.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти

Макфакс - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Независен - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Во болниците во целата држава има 1.296 пациенти од ковид-19

МКД - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава, освен во Скопје, пријавено е дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информира Министерството за здравство.

Млади битолчани умираат лекувајќи се сами дома од вирусот

Независен - 27.11.2020

БИТОЛА – Сѐ повеќе млади битолчани се жртви на Ковид-19, кои најчесто претходно немале други хронични заболувања, но задоцнетото хоспитализирање резултурало кај нив со смртен исход. Вчерашната вест дека пациенти од Битола на 38 и 39 години починаа ...

Пациентите се лекуваат според клиничката слика и состојба, вели Филипче

+инфо - 27.11.2020

Тој додава дека во болничките установи станува збор за една координирана комуникација помеѓу сите институции во однос на пристапот кон пациентот. Одговарајќи на новинарско прашање дека доктори во последните денови алармираат за тоа дека можеби се ...

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Независен - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Кајгана - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

МЗ порачува дека има слободни кревети: Вкупно 833 пациенти на инфективните одделенија во државата

Република - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во ковид-центрите низ земјава се пријавено 833 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ). По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството на дневна основа, во ...

Во велешката болница за 24 часа починаа двајца пациенти од Ковид-19

еМагазин - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

24Инфо - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Опсервер - 27.11.2020

– Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Опсервер - 27.11.2020

– Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Активни близу 21.000 случаи во Македонија, вчера потврдени 1160 новозаболени и 30 починати пациенти

Скопје инфо - 27.11.2020

Во последните 24 часа направени се 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на Ковид-19. Починати се 30 лица на возраст од 39 до 84 години, сите во болнички услови, а оздравени се 1094 пацинети.

Детален преглед: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти со Ковид-19, слободни кревети има

еМагазин - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти

Опсервер - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

24Инфо - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Курир - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

24Инфо - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Хаос во тетовската болница – роднини на пациенти со Ковид во улога на болничари

Скопје инфо - 27.11.2020

Кога е во прашање животот на својот близок, роднините се подготвени да му помогнат на секаков начин. И покрај тоа што знаат дека болеста ковид 19 е заразна, сепак, ризикуваат и бараат дозвола да бидат во ковид центрите покрај пациентот за да му се ...

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

Либертас - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 п очинаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Вечер Прес - 27.11.2020

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

Опсервер - 27.11.2020

– Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Д-р Блажевска: Нема протокол за лекување на пациенти со ковид 19, ги лекуваме врз основа на клиничката слика

Скопје инфо - 27.11.2020

Oд почетокот на пандмијата матичните лекари се првата и примарна линија за дететектирање и лекување на пациенти со ковид 19. Доктор Татјана Блажевска, чија амбуланта постои повеке од 23години вели дека и покрај пандемијата за жал сеуште нема ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти

Точка - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

МЗ: Има околу 160 празни болнички кревети во ковид центрите

Локално - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во ...

Одделот за неврологија во болницата во Гостивар станува ковид центар

Gostivarpress.mk - 27.11.2020

Се зголемуваат болничките капацитети за згрижување на пациенти со ковид во гостиварската болница. Kовид центар станува и одделот за неврологија. „Имајќи ја предвид алармантната состојба од зголемувањето на бројот на заболени од Ковид 19 во Гостивар ...

Д-р Блажевска: Нема протокол за лекување на пациенти со ковид 19, ги лекуваме врз основа на клиничката слика

24Инфо - 27.11.2020

Oд почетокот на пандмијата матичните лекари се првата и примарна линија за дететектирање и лекување на пациенти со ковид 19. Доктор Татјана Блажевска, чија амбуланта постои повеке од 23години вели дека и покрај пандемијата за жал сеуште нема ...

Активни близу 21.000 случаи во Македонија, вчера потврдени 1160 новозаболени и 30 починати пациенти

Курир - 27.11.2020

Во последните 24 часа направени се 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на Ковид-19. Починати се 30 лица на возраст од 39 до 84 години, сите во болнички услови, а оздравени се 1094 пацинети.

Пациент од Ресен почина на инфективното одделение во Битола

Тера - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа на инфективното одделение во Клиничката болница во Битола почина еден пациент на возраст од 69 години од Ресен. Денеска бројката на хоспитализирани пациенти во регионалниот ковид центар во Битола е 63 пациенти.

На инфективните одделенија се лекуваат 833 пациенти

Н.Македонија - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти

Вечер - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

ЦРН ДЕН ЗА ВЕЛЕС: Во велешката болница починати двајца пациенти

Вечер - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Најмалку пет жртви во пожар во ковид болница во Индија

MakPress - 27.11.2020

Најмалку пет лица загинаа, а 28 се повредени во пожар кој утрово избувна во индиска приватна болница каде се лекуваат пациенти со Ковид-19. Полицијата соопшти дека пожарникарите успеале да спречат ширење на пожарот.

Во велешката болница починати двајца пациенти во изминатото деноноќие

MakPress - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Поставен шатор за пациентите кои чекаат тестирање или преглед во Штипската ковид амбуланта

MakPress - 27.11.2020

Поставен е шатор за пациентите кои од целиот источен регион чекаат на прегледи пред дневната Ковид амбуланта на штипското Инфективно одделеление. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека клупи, маси, греалки и дезинфекциски ...

Хаос во тетовската болница – роднини на пациенти со Ковид во улога на болничари

Телма - 26.11.2020

Кога е во прашање животот на својот близок, роднините се подготвени да му помогнат на секаков начин. И покрај тоа што знаат дека болеста ковид 19 е заразна, сепак, ризикуваат и бараат дозвола да бидат во ковид центрите покрај пациентот за да му се ...

Половина од пациентите во штипската болница се на кислородна поддршка

24 Вести - 26.11.2020

Над половина од пациентите во штипската болница се на постојана кислородна подршка. 28 пациенти буквално се борат за здив и имаат проблеми со нивото на кислород во крвта. Трет ден бројот на хоспитализирани на инфективното и кожното одделение во Штип ...

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

ТВ21 - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

Канал5 - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Над половина од заразените кои се лекуваат во штипската болница се на кислородна поддршка

Фокус - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Хаос во болницата за ковид во Бар (видео)

Канал5 - 26.11.2020

Семејството на пациентот се обидело насилно да влезе, кршеле и стакла Стравот кај роднините за најблиските и недовербата на некои граѓани во болницата за коронавирусот во Бар кулминираше утрово со инцидент во истата здравствена установа, пренесува ...

Интерното одделение на Велешката болница веќе не е ковид-центар, се отвора за сите болни

Сакам да кажам - 26.11.2020

Интерното одделение „Б“ тракт од Велешката болница, кое еден месец беше ковид-центар, од денес е повторно наменето само за пациентите кои ги лекува интерната медицина. По ова, за пациентите позитивни или сомнителни на ковид-19 во болницата има 78 ...

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

ТВ21 - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Седми ден кризна состојба – отворено ново ковид – одделение, се уште се подготвува и стара „Систина“

Телма - 26.11.2020

Ковид пациенти од денеска ќе почне да прима и клиниката за уво, нос и грло . Ќе може да се да се сместат 50 пациенти.Само во последните 24часа, во Ковид-центрите во Скопје хоспитализирани се 43 нови пациенти, а близу 500 сомнителни и потврденина ...

Во ковид-центрите во цела држава се лекуваат вкупно 1 134 пациенти, само во Скопје се над 40 отсто

360 степени - 26.11.2020

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1 314 и има колку 130 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти Министерството за ...

Од денеска уште една клиника станува ковид центар

Сител - 26.11.2020

На секој половина час во скопската Брза Помош имаат повик за пациент со Ковид-19 кој е на домашно лекување а состојбата му се влошила. Медицинските екипи покрај интервенција на лице место, најчесто овие болни ги носат во ковид центрите поради ниска ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Макфакс - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Пациентите ќе добијат шатор и греалка – во какви услови се чека за преглед во штипскиот ковид-центар?

+инфо - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

Слободен Печат - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

А1 On - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Поставени шатори за ковид-пациенти пред струмичката болница

Слободен Печат - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

Либертас - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

еМагазин - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Опсервер - 26.11.2020

– Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна ...

Предупредувањето на д-р Стевановиќ, откри кои се најзагрозените пациенти: Не се лекувајте сами дома

Фактор - 26.11.2020

Предупредување!!! Лекарите секојдневно апелираат да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19, да се носат заштитни маски, да се држи социјална дистанца, да се одржува лична хигиена , односно да се мијат раце.

Детален преглед: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 813 пациенти со Ковид-19

еМагазин - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здарвство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

MTM - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Точка - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот

Курир - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

24Инфо - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

Либертас - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

Либертас - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

119 пациенти се лекуваат на инфективните одделенија во Куманово

Кумановски м. - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

24Инфо - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Во ковид центрите во земјава се слободни 130 легла, денеска ќе има дополнителни 50 на Клиниката за уво, нос и грло

Мета - 26.11.2020

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 1.314, a има колку 130 празни болнички кревети во ковид центрите, информира ...

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 836 пациенти

Опсервер - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

Опсервер - 26.11.2020

– Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Кумановската болница објави телефони на кои може да се добие информација за состојбата на пациентите со ковид-19

Kumanovo News - 26.11.2020

Општата болница Куманово објави телефонски броеви преку кои членовите на семејствата на заболените од коронавирус ќе можат да добијат информации за здравствената состојба на нивните најблиски.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Денар - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 836 пациенти

Centar - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

MakPress - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

MakPress - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

MakPress - 26.11.2020

Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Ковид-19 и по девет месеци останува мистерија за матичните лекари

Канал5 - 25.11.2020

Пациентка цел месец со температура предизвикана од Ковид 19, други пациентки се позитивни и по три недели од направените контролни тестови, а немаат симптоми, маж два пати заболел од корона вирус.

Во болница се лекуваат 1.297 заразени со Ковид-19

Фокус - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а 1.297 вкупно во болниците. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за ...

Тетово: Петмина инфектолози се грижат за над 1.000 жители – болница со 55 легла за ковид-19 и 47 хоспитализирани

ТВ21 - 25.11.2020

Во Клиничката болница во Тетово во моментов се хоспитализирани 47 пациенти со коронавирус, од кои речиси сите во тешка здравствена состојба. Според координаторот на ковид-центарот во болницата, Гзим Нуредини, болницата сега за сега има три простории ...

Уште три медицински лица од Клиничката болница во Тетово позитивни на коронавирус

Сакам да кажам - 25.11.2020

Три медицински лица од Клиничката болница во Тетово вчера се регистрирани како позитивни на ковид-19. „Вчера имавме три нови случаи на коронавирус меѓу медицинскиот персонал. Уште се прават анкетите, па не знаеме уште колку други ќе бидат ставени во ...

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

ТВ21 - 25.11.2020

Општата болница Куманово, денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид-19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Телма - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Сител - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

По ужасните фотографии објавено и видео од лошата состојба во битолската болница

Сител - 25.11.2020

За условите во болницата во Битола на социјалните мрежи кружи ново видео, откако беа објавени слики од просторија во болницата каде што пациенти добиваат инфузија додека во соседните кревети лежат починати пациенти.

Во болниците лежат речиси 1 300 ковид-пациенти, слободни се 150 кревети

360 степени - 25.11.2020

Во болниците во земјава каде се третираат ковид-пациенти лежат вкупно 1 297 лица кои се позитивни или суспектни на вирусот и има околу 150 слободни кревети, покажува денешниот извештај од Министерството за здравство.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

А1 On - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи на ковид-19, од нив половината се во Скопје, има уште слободни кревети

МКД - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на kовид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во земјава активни 20.711 случаи на Ковид-19, половината во Скопје

ММС - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

ВИДЕО: Во битолската болница поставиле чадор во тоалетот за да не им течат фекалии- пациент покажа какви се условите

Press24 - 25.11.2020

Вчера со брзина на светлината се прошири информацијата од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела, а веднаш потоа од истст болница се појави уште едно видео.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Нова ТВ - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

На болничко лекување од ковид-19 се 1.297 пациенти

МКД - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на ...

На инфективните одделенија се лекуваат 812 пациенти, слободни кревети има

+инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, објави Министерството за здравство.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти - слободни кревети има

Press24 - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Независен - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Се делат антибиотици како бонбони, матичните лекари без протоколи, во сенка епидемија од полипрагмазија

+инфо - 25.11.2020

Професорот Никола Пановски денеска објави случај на лекување на пациент со ковид-19 и предупреди на епидемија од полипрагмазија што претставува неоправдана и непотребна истовремена употреба на повеќе лекови, која може повеќе да одмогне на пациентот ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Кајгана - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Активни 20.711 случаи, во болниците има уште слободни кревети

Кајгана - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на COVID-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1.290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Ако матичниот фати корона, пациентите ги презема друг лекар, им рипнале и сметките за телефон

+инфо - 25.11.2020

Матичните сами купуваат маски, дезинфициенси и друга заштитна опрема, која дополнително им ги зголемува трошоците, особено скокнале сметките за телефон поради секојдневната комуникација со позитивните пациенти.

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

Макфакс - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Во болниците има уште слободни кревети

Слободен Печат - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Независен - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Преполн е болничкиот капацитет за згрижување на Ковид пациенти во Клиничката болница Тетово

ММС - 25.11.2020

Преполн е болничкиот капацитет за згрижување на КОВИД пациенти во Клиничката болница Тетово. Се примаат само луѓе со тешка клиничка слика. Координаторот на КОВИД центарот во Тетово д-р Гзим Нуредини, вели дека моментално капацитетите се преполни, а ...

Мртви и живи пациенти во една соба, чадор во тоалет, инспекција во Битолската болница (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2020

Откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од тоа како мртви пациенти се оставени на кревет, а во истата соба жив пациент прима инфузија, министерот за здравство, Венко Филипче и инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе ...

Ама па во НАТО флегофне

Оff.net - 25.11.2020

Снимка од битолската болница во која пациенти добиваат инфузија додека покрај нив лежат починати пациенти а од паѓање фекалии врз глава додека се во ВЦ ги чува чадор. Црвен. Ама да бидеме фер: не е само НАТО; и радиодифузна такса да не се заборави.

Инспекцијата денеска и одблизу ќе го види хоророт во Битолската болница

+инфо - 25.11.2020

Инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат денеска ќе влезат во Клиничката болница во Битола за одблизу да ги согледаат условите во кои се лекуваат пациентите со ковид-19, објави Фактор .

Ново видео од битолската болница: Закачен чадор во тоалет за да не течат фекалии врз пациентите

Нетпрес - 25.11.2020

Ново видео за условите во болницата во Битола се појави на социјалните мрежи, во истата болница од која беа објавени слики на кои што се гледа како пациенти добиваат инфузија додека до нив на кревети лежат починати лица.

ВИДЕО: „Чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите“, сведочи пациент од битолското ковид одделение

4NEWS - 25.11.2020

Пациент од болницата во Битола преку видео снимка објаснува какви се условите во одделението кое се наоѓа веднаш до ковид центарот на болницата. Имено, тој детално ги објаснува деловите, а посебно се задржува на тоалетите каде што како што вели тој ...

Над 20.000 активни случаи на коронавирус во Македонија, хоспитализирани 1290 пациенти

Скопје инфо - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. За да се овозможат дополнителни простории за лекување на заболените, од понеделник на ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

24Инфо - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

ДСЗИ прати инспекциски надзор во Битолската болница: По фотографијата со мртвите пациенти, следуваше и чадор како ...

Локално - 25.11.2020

По вчерашниот голем скандал од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела, денеска излезе друг. Имено, во тоалетот на блницата со чадор се спречува да не течат фекалии врз ...

Над 20.000 активни случаи на коронавирус во Македонија, хоспитализирани 1290 пациенти

Курир - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. За да се овозможат дополнителни простории за лекување на заболените, од понеделник на ...

Ново видео од битолската болница: Со чадор во тоалет се заштитуваат пациентите да не течат фекалии врз нив

PressingTV - 25.11.2020

Ново видео за условите во болницата во Битола се појави на социјалните мрежи, во истата болница од која беа објавени слики на кои што се гледа како пациенти добиваат инфузија додека до нив на кревети лежат починати лица.

КОВИД-19: Досега заразени 56.164 лица, активни 20.711 случаи, а 1.290 ја изгубија битката со вирусот

Денешен - 25.11.2020

Вкупно 20.711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9.985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1.290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, властите велат дека болниците располагаат со ...

На инфективните одделенија се лекуваат 812 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, објави Министерството за здравство.

Детален преглед по болниците: На инфективните одделенија низ Македонија се лекуваат 812 пациенти со Ковид-19

еМагазин - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство.

Во болницата во Битола: Чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите

Скопје инфо - 25.11.2020

Ново видео за условите во болницата во Битола кружи на социјалните мрежи, откако денеска беа објавени слики од просторија во болницата каде што пациенти добиваат инфузија додека во соседните кревети лежат починати пациенти, објави ПлусИнфо.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

24Инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

CivilMedia - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

iPortal - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Кумановски м. - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Активни 20.711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Кумановски м. - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

Вечер Прес - 25.11.2020

Општата болница Куманово, денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид-19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Вечер Прес - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

Либертас - 25.11.2020

Општата болница Куманово, денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид-19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Опсервер - 25.11.2020

– Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

Опсервер - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Опсервер - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

24Инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

MTM - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

Кумановски м. - 25.11.2020

Општата болница Куманово, денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид 19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

Во ковид центрите во Скопје и во другите градови се лекуваат вкупно 1.297 заболени од ковид-19

Мета - 25.11.2020

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.297, а има колку 150 празни болнички кревети во ковид центрите, соопшти Министерството за ...

Тетово: Петмина инфектолози се грижат за над 1.000 жители

Курир - 25.11.2020

Во Клиничката болница во Тетово во моментов се хоспитализирани 47 пациенти со коронавирус, од кои речиси сите во тешка здравствена состојба. Според координаторот на ковид-центарот во болницата, Гзим Нуредини, болницата сега за сега има три простории ...

Инспектори ќе ги испитуваат условите во Битолската болница

Либертас - 25.11.2020

По барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе влезат во Клиничката болница во Битола за да одблизу ги согледаат условите во кои се лекуваат пациентите.

Сликата од битолската болница наликува на вистински хорор филм

Алфа - 25.11.2020

Пука трпението на граѓаните од корона хаосот во кој тоне македонското здравство. По скандалот со починатите пациенти во битолската болница чии тела покриени со чаршав лежеа во иста соба со пациенти на инфузија, вчеравечер ново вознемирувачко видео ...

Над 100 пациенти се хоспитализирани во болницата во Прилеп

Тера - 25.11.2020

Прилеп е градот каде и во есенскиот бран на Ковид 19 секојдневно има голем број на нови случаи на Ковид 19. Во првите месеци од почетокот на пандемијата, беше во првите три градови по бројот за заразени.

ВИДЕО: Влеговме во НАТО со црвен чадор

Курир - 25.11.2020

Снимка од битолската болница во која пациенти добиваат инфузија додека покрај нив лежат починати пациенти а од паѓање фекалии врз глава додека се во ВЦ ги чува чадор. Црвен. Ама да бидеме фер: не е само НАТО; и радиодифузна такса да не се ...

Две нови жртви на коронавирус во велешката болница

Либертас - 25.11.2020

Велешанец на 75-годишна возраст и 67-годишна жителка на село Јаболчиште починаа на инфективното одделение во велешката болница. Мажот починал синоќа околу 20 часот, но тој немал потврден тест за коронавирус.

Ново видео од хоророт на Филипче наречен „сè е под контрола“: Со чадор се штитат од фекалии во битолската болница

Република - 25.11.2020

Во тоалет во битолската болница има чадор кој е поставен во близина на таванот за да не течат фекалии врз пациентите. За ова сведочи пациент кој овие денови престојува во болницата во Битола.

БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА ПРЕД РАСПАЃАЊЕ: Неосветлени тоалети, ѓубре и најужасно-чадор во тоалет за да не капат фекалии врз ...

Фактор - 25.11.2020

Ужас...Од Тито е тоа одделение...Ова ни во Сомалија го нема...Жалосно и страшно, да собереме по 100 денари цела Битола и да се санира оваа зараза и здрав да си ќе се заразиш... Ова се само дел од коментарите, откако битолчанецот Танас Димитриевски ...

Гагачовска: Поголем дел од пациентите се во тешка состојба

Тера - 25.11.2020

Бројот на хоспитализирани пациенти на инфективното оделение денеска во Битола е 70 пациенти. „Имајќи во предвид дека овај бран лошо влијае, можам да кажам дека 80% од хоспитализираните се во тешка и многу тешка состојба.

УЖАСНИ УСЛОВИ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА: Со чадор во веце за заштита од фекалии кои течат

Денешен - 25.11.2020

По морбидните фотографии на пациенти кои примаат инфузија додека на другите кревети лежат мртви луѓе, за условите во болницата во Битола на социјалните мрежи кружи ново видео. Пациент од болницата преку видео снимка објаснува какви се условите во ...

Скандалите во битолската болница не завршуваат: Поставиле чадор во тоалетот за да не им течат фекалии

Точка - 25.11.2020

Вчера со брзина на светлината се прошири информацијата од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела. Не пропуштајте: „ Морбидни фотографии од битолската болница: На два кревети ...

Инспектори ќе ги испитуваат условите во Битолската болница

24Инфо - 25.11.2020

По барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе влезат во Клиничката болница во Битола за да одблизу ги согледаат условите во кои се лекуваат пациентите.

Ново видео од хоророт на Филипче наречен „се е под контрола“, со чадор се штитат од фекалии во битолската болница

Курир - 25.11.2020

Со закачен чадор, пациентите во битолската болница се штитат од фекалии додека се во тоалет. За лошите услови во Клиничката болница во Битола сведочи пациент, кој на социјалните мрежи објави видео на кое покажува во каква состојба е болница.

Еден пациент почина на инфективното одделение

Тера - 25.11.2020

На инфективното одделение во Битола почина еден пациент на возраст од 65 години од Демир Хисар. Денеска бројката на хоспитализирани пациенти на инфективното одделение во Битола е 68. Од почетокот на пандемијата заклучно со 23 ноември, според ...

Во болниците низ земјата поради ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

Н.Македонија - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Вкупно 20.711 активни случаи на корона - ЕВЕ КОИ МЕСТА ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАЈКРИТИЧИНИ

Вечер - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

Вечер - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

(ВИДЕО) Во битолската болница се нижат скандали: Поставиле чадор во тоалетот за да не им течат фекалии

Скопје1 - 25.11.2020

По вчерашниот голем скандал од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела, денеска излезе друг. ТВ 21 пренесува дека во тоалетот на блницата со чадор се спречува да не течат ...

Кумановска болница објави телефони за контакт на блиските со пациентите заболени од Ковид-19

Вечер - 25.11.2020

Општата болница Куманово денеска објави телефонски броеви на кои членовите на семејствата на заболените од Ковид-19 можат да се јават и да добијат дополнителни информации. Вчера во болницата беше адаптирано уште едно одделение, постоечкото за уво, ...

Активни 20.711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Frontline - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

ПОСТАВИЛЕ ЧАДОР ДА НЕ ИМ ТЕЧАТ ФЕКАЛИИ во битолската болница (ВИДЕО)

Вечер - 25.11.2020

Откако беше објавено дека пациенти примаат инфузија во просторија во која лежат мртви тела, во битолската болница, веднаш потоа се појави уште едно видео кое го опишува хаосот во болница. Во тоалетот на болницата со чадор кој е поставен во близина ...

(ВИДЕО) Катастрофални услови: Чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите во Битола

Акцент - 25.11.2020

За условите во болницата во Битола на социјалните мрежи кружи ново видео, откако беа објавени слики од просторија во болницата каде што пациенти добиваат инфузија додека во соседните кревети лежат починати пациенти.

Со чадор против фекалии – Мизерија во битолскиот ковид центар (ВИДЕО)

Expres - 25.11.2020

Пациент од Битолската болница објави видео во кое објаснува во какви услови се лежат пациентите во ковид центарот. Во еден од тоалетите каде пациентите сами ставиле светло за да се запре течење на фекалии од цевките е поставен чадор.

Само во прилепската болница хоспитализирани над 100 ковид пациенти, останати уште 30-тина болнички кревети

MakPress - 25.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкопто одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со Ковид-19.

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

MakPress - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Се опремува „Мала Богородица“ за Ковид пациенти, државата ќе плаќа по 100 евра за пациент од ден

MakPress - 25.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19.

Нови ужасни снимки од Битолската болница: Во тоалетот нема струја, поставен чадор за да не капат фекалии (Видео)

MakPress - 25.11.2020

По објавените слики на социјалните мрежи од ковид пациенти кои примаат инфузија а до нив лежат починати пациенти прекриени со чаршафи во Битолската болница, на фејсбук објавено ново видео овој пат за ужасните услови во внатрешноста на болницата.

Одделението за уво, нос и грло од кумановската болница стана нов Ковид центар

ТВ21 - 24.11.2020

Одделението за уво, нос и грло е нов Ковид 3 центар во кумановската болница, соопштија денеска надлежните од здравствената установа. Кумановската болница го пренамени одделот и доби дополнителни дваесет кревети кои ќе бидат наменети за ковид ...

Нови рестрикции во Србија

24 Вести - 16.03.2021

Од вечерва на полноќ до понеделник во Србија нема ништо да работи, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи. се воведуваат мерките кои важеа за време на викендот. Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека ова е компромисно решение затоа ...

Во болниците од ковид-19 се лекуваат вкупно 1290 пациенти, слободни кревети има

Фокус - 24.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

По 100 евра од ден, по пациент, ќе плаќа државата за заразените кои ќе се лекуваат во поранешна „Систина“

Фокус - 24.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19.

ВИДЕО: „Чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите“, сведочи пациент од битолското ковид одделение

ТВ21 - 24.11.2020

Пациент од болницата во Битола преку видео снимка објаснува какви се условите во одделението кое се наоѓа веднаш до ковид центарот на болницата. Имено, тој детално ги објаснува деловите, а посебно се задржува на тоалетите каде што, во еден од нив ...

Заедничкиот центар на приватни клиники и нуди на државата 100 бесплатни легла и медицински персонал што ќе се грижи за ...

Алсат-М - 24.11.2020

Приватните болници кои постигнале договор со Фондот за здравство ги подготвуваат своите простории за прием на пациенти со коронавирус на државна сметка. Старата зграда на болницата „Мала Богородица“ ќе биде подготвена, од понеделник да прифати до ...

Зголемен бројот на заболени кои се пријавуваат во тријажниот центар во болницата 8 Септември

Канал5 - 24.11.2020

Позитивните пациенти со Ковид 19 кои се лекуваат дома, а имаат потреба од контроли и прегледи на преглед да заминуваат во тријажниот центар во болницата „8 Септември“. Пациентитите, доколку се во можност доаѓаат сами на преглед во болницата, ...

(ВИДЕО) Расте притисокот и врз локалните ковид-центри: слика од Тетово, Штип и Струмица

360 степени - 24.11.2020

Со болничко возило, пациент од Струмица се препраќа во Скопје со влошена клиничка слика. Семејството најмалку што сака е да зборува пред камера. Во струмичката болница е раздвижено од рано наутро. Некои чекаат прием во амбуланта за преглед.

Ковид-19: Во болниците има 1 290 пациенти и околу 130 слободни кревети

360 степени - 24.11.2020

Вкупната бројка на пациенти кои се позитивни или суспектни на ковид-19, а лежат во болниците во земјава изнесува 1 290. Во моментов има околу 130 слободни кревети, покажува дневниот извештај од Министерството за здравство.

Едни примаат инфузија додека други лежат починати, ужасна слика од битолската болница

Сител - 24.11.2020

Голем број реакции предизвикаа фотографии од битолската болница објавени на социјалните мрежи каде во иста соба пациенти примаат инфузија, а на другите кревети има починати пациенти кои што се покриени.

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Сител - 24.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкопто одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со Ковид-19.

Во прилепската болница стабилна состојба

Сител - 24.11.2020

Прилепската општа болница има најголем капацитет за хоспитализирање на пациенти боли од Ковид 19 од сите општи болници во државава. Во моментов во инфективното одделение и останатите 4 други ковид центри, кои беа преадаптирани за оваа намена, ...

Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19

Сител - 24.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19.

Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19

Независен - 24.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19.

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Независен - 24.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со Ковид-19.

На инфективното одделение во Битола тројца починати и 70 хоспитализирани

Нетпрес - 24.11.2020

На инфективното одделение во Клиничката болница во Битола во изминатите 24 часа починаа тројца пациенти на возраст од 64, 84 и 85 години. Починатото лице на 64 годишна возраст е од Бач, 84 годишниот пациент е од Ресен и 85 годишниот пациент е од ...

Во Велес хоспитализирани 76 пациенти на три одделенија, слободен по некој кревет

Press24 - 24.11.2020

Во Велешката болница се хоспитализирани вкупно 76 пациенти, од кои 64 се потврдени позитивни на Ковид 19, пет се сомнителни и седум со негативни тестови. Пациенти освен на инфективното одделение се примаат и на Физикална и на Интерно, а слободни ...

Хоспитализирани се 110 пациенти од ковид-19 во прилепската болница, но има 30 слободни кревети

Слободен Печат - 24.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со ковид-19.

Одделението за уво, нос и грло во Куманово стана нов Ковид 3 центар

Слободен Печат - 24.11.2020

Одделението за уво, нос и грло е нов Ковид 3 центар во кумановската болница, соопштија денеска надлежните од здравствената установа. Кумановската болница го пренамени одделот и доби дополнителни дваесет кревети кои ќе бидат наменети за ковид ...

Нов хорор од болницата во Битола: Чадор во тоалетот за да не течат фекалии врз пациентите (ВИДЕО)

+инфо - 24.11.2020

Пациентот кој го снимил видеото вели дека тоа делот од болницата каде што условите се сметаат како подобри, но за тоа сака да го информира министерот за здравство Венко Филипче, партиите и невладините организации.

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

Кајгана - 24.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со COVID-19.

Од понеделник пациенти ќе се сместуваат во хотел Ибис Стајлс, кој Орка Холдинг го пренамени во ковид центар

Слободен Печат - 24.11.2020

Хотелот Ибис Стајл од почетокот на идната недела ќе започне да прима пациенти, како резултат на договорот помеѓу Министерството за здравство и приватните клиники. Во тек е медицинско опремување на објектот кој на јавноста и е познат и по поранешната ...

Во Прилеп за една недела 18 починати од Ковид-19

А1 On - 24.11.2020

Со новиот ковид-оддел на гинеколошкото одделение, прилепската болница се вбројува во врвот на општите болници во државава со најмногу слободни места за хоспитализација на пациентите со Ковид-19.

На инфективните одделенија се лекуваат 836 пациенти, слободни места има

Слободен Печат - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

А1 On - 28.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

А1 On - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

1.296 пациенти се лекуваат од Ковид-19 во македонските болници, слободни кревети има

А1 On - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Хотелот „Ибис Стајлс“ од идната недела ќе функционира како ковид центар

МКД - 24.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица", сегашен хотел „Ибис Стајлс"), што Клиничката болница „Аџибадем Систина" го отстапи за хоспитализација на пациенти со ковид-19, соошти оваа болница.

Во прилепската болница има 30-ина слободни кревети и доволно персонал, стигнуваат волонтери матични лекари

+инфо - 24.11.2020

Како што објаснува инфектологот Мирјана Крстеска, раководител на инфективното одделение, во моментов имаат можност за хоспитализација и нега на пациентите. Со новиот ковид-оддел на гинеколошкопто одделение, прилепската болница се вбројува во врвот ...

Во прилепската болница се вклучуваат и матични лекари волонтери, а има 30 слободни кревети

МКД - 24.11.2020

Во прилепската болница, во која во гинеколошкото одделение има и ковид-центар хоспитализирани се 110 пациенти и, иако постојано пристигнуват нови, располага со 30 слободни кревети и пациентите се примаат без особени ограничувања.

Во болниците низ Македонија се лекуваат 814 пациенти со ковид-19

МКД - 24.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ Македонија, со исклучок на Скопје, пријавено е дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, од кои најмногу има во Куманово-118, информира Министерството за ...

Во Велес хоспитализирани 76 пациенти, од нив 27 на кислородна поддршка

Слободен Печат - 24.11.2020

Во Велешката болница се хоспитализирани вкупно 76 пациенти, од кои 64 се потврдени позитивни на Ковид 19, пет се сомнителни и седум со негативни тестови. Пациенти освен на инфективното одделение се примаат и на Физикална и на Интерно, а слободни ...

Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19

А1 On - 24.11.2020

Во тек е медицинско опремување на објектот (на поранешната гинеколошка болница „Мала Богородица“, сегашен хотел „Ибис Стајлс“), што Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19.