TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АПМ: ВМРО-ДПМНЕ да го врати мандатот за формирање на влада

Фокус - 15.01.2017

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за ...

Алијанса за позитивна Македонија: ВМРО-ДПМНЕ веднаш да го врати мандатот за формирање на влада

Стандард - 15.01.2017

„Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за ...

АПМ: ВМРО-ДПМНЕ да го врати мандатот, народот гласаше за промени

Макфакс - 15.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ веднаш да го врати мандатот за формирање на влада, со што побргу би се отворил процесот за формирање на Влада според волјата на граѓаните, порачаа од Алијансата за позитивна Македонија(АПМ).

Алијанса за позитивна Македонија: ВМРО-ДПМНЕ да го врати мандатот за формирање на влада

Репортер - 15.01.2017

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за ...

АПМ: Груевски веднаш да го врати мандатот, народот гласаше за промени!

+инфо - 15.01.2017

„Потребен е силен импулс да се врати довербата во правдата и правната држава и да се продолжи мандатот на СЈО“, велат од АПМ. Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според ...

Алијанса за позитивна Македонија бара ВМРО-ДПМНЕ веднаш да го врати мандатот

Локално - 15.01.2017

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството граѓани искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за промена ...

Алијанса за позитивна Македонија: ВМРО-ДПМНЕ да го врати мандатот за формирање на влада

Бриф - 15.01.2017

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за ...

Алијанса за позитивна Македонија бара ВМРО-ДПМНЕ веднаш да го врати мандатот

Мета - 15.01.2017

Алијансата за позитивна Македонија смета дека развојот на актуелната политичка состојба во државата не се одвива според волјата на мнозинството на граѓаните искажана на вонредните парламентарни избори на 11 декември 2016 година, коишто гласаа за ...

[Став] „Пинг-понг“ играње со мандатот за новата влада

Радио МОФ - 14.01.2017

Ниту еден политички субјект не ја доби мнозинската поддршка, бар од легитимен аспект. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со 51 односно 49 мандати, претставуваат локомотива без вагони. Ниту имаат доволен број мандати за самостојно формирање на идната влада, ниту пак ...

Уставни недорочености: Што доколку ВМРО-ДПМНЕ не успее да формира влада?

24 Вести - 13.01.2017

Малку повеќе од две недели има Никола Груевски да состави влада - што доколку не успее во тоа – кој и дали воошто некој ќе добие шанса да тргне кон трнливиот пат до 61 глас Уставот не предвидува што во случај мандатарот да не формира Влада, но ...

Очајниот СДСМ го пушти низ вода и Шкариќ – сите се резилат во заштита на Заев

Курир - 13.01.2017

Небулозни обвинувања, шпекулации и драмолетки наместо издржани правни мислења и толкувања на Уставот. Последните парламентарни избори од „најнеизвесни“, станаа најскандалозни, не поради самите себе, туку поради самоволните толкувања на Уставот од ...

Села: иванов неправедно му го додели мандатот на Груевски, тој и нема мнозинство во парламентот

ТВ21 - 12.01.2017

„Не знам колку треба да важи овој принцип за коалиција со мандатар кој е обвинет за многу дела. Не знам дали овој принцип треба да важи во овој момент, бидејќи мора да напоменеме дека Претседателот Иванов неправедно му го даде нему, а Уставот ...

Собранието нема претседател, Иванов не смее ни да патува ни да се разболи

Сакам да кажам - 12.01.2017

Македонија 13-ти ден нема функционално Собрание, бидејќи нема претседател кој според Уставот е единствениот кој може да свика седница. Поради тоа, ако претседателот на Македонија Ѓорге Иванов отпатува некаде или му се случи да биде спречен да ја ...

Професори: Aко Груевски не состави Влада, редот му е на СДСМ

Алсат-М - 12.01.2017

Доколку ВМРО – ДПМНЕ не успее да состави Влада, мандатот треба да му биде доделен на СДСМ, вели универзитетскиот професор Темелко Ристески. Тој, но и професорот Јове Кекновски велат дека претседателот Ѓорге Иванов пред да го дадеше мандатот, прво ...

Роковите течат - Кој ќе ја состави новата влада?

24 Вести - 12.01.2017

Тврдењата дека доколку ВМРО-ДПМНЕ не формира влада, претседателот Иванов треба повторно да му го додели мандатот на Никола Груевски се крајно нелогични смета експертската јавност. Ваквата теза во јавноста ја исфрли професорката по уставно право Тања ...

Прв услов за преговори:Извинување од Груевски за шовинистичките истапи

Нова ТВ - 12.01.2017

Алијансата за Албанците цврсто стои на досегашните изјави, дека албанските политички парти кои имаат свои пратенички мандати во Собранието на РМ, треба да разговарат за идната влада на заеднички начин, исто онака како што заеднички ја потпишаа и ...

(ВИДЕО) Села: Иванов неправедно му го додели мандатот на Груевски

Репортер - 12.01.2017

„Не знам колку треба да важи овој принцип за коалиција со мандатар кој е обвинет за многу дела. Не знам дали овој принцип треба да важи во овој момент, бидејќи мора да напоменеме дека Претседателот Иванов неправедно му го даде нему, а Уставот ...

Македонија никако да излезе од фазата „сѐ е можно“

Капитал - 12.01.2017

Груевски стана мандатар – нова влада ниту на повидок Од ЕУ, во изјавата на денот кога Груевски го доби мандатот од Иванов, порачаа дека очекуваат брзо формирање на нова, широко-базирана влада, под што се подразбира таа да обезбеди претставеност на ...

Дневен печат - Нова влада или нови избори?

Р.С.Европа - 12.01.2017

Во очекување на составот на новата влада, весниците прогнозираат и анализираат дали таа ќе биде составена од прва или пак ќе бидат потребни нови избори. За свое место меѓу политиката се избори и темата за снабдувањето со електрична енергија.

Постизборни апсурди: Премиерот ни е технички, владата политичка, Собранието без претседател…

Мета - 12.01.2017

По тесните резултати од предвремените избори, државава се најде во состојба која е полна со куриозитети, прашања и со дилеми. Премиерот веќе цела година (од 18 јануари 2016!) ни е „за спроведување избори“, за владата не се знае дали ни е техничка, ...

(ВИДЕО) Села: Иванов неправедно му го додели мандатот на Груевски, тој и нема мнозинство во парламентот

Локално - 12.01.2017

„Не знам колку треба да важи овој принцип за коалиција со мандатар кој е обвинет за многу дела. Не знам дали овој принцип треба да важи во овој момент, бидејќи мора да напоменеме дека Претседателот Иванов неправедно му го даде нему, а Уставот ...

Постизборни апсурди: Премиерот ни е технички, владата политичка, Собранието без претседател…

Локално - 12.01.2017

По тесните резултати од предвремените избори, државава се најде во состојба која е полна со куриозитети, прашања и со дилеми. Премиерот веќе цела година (од 18 јануари 2016!) ни е „за спроведување избори“, за владата не се знае дали ни е техничка, ...

Сценарија за крај на правната држава

Телма - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Репортер - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Локално - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

Сценарија за крај на правната држава

Локално - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Вечер Прес - 11.01.2017

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА Професорката Тања Каракамишева - ...

Уставот не предвидува враќање на мандатот...

Н.Македонија - 11.01.2017

Уставот не предвидува враќање на мандатот Што предвидува легислативата доколку условно не се обезбеди парламентарно мнозинство за формирање влада? Дали мандатот за состав на владиниот кабинет може да се врати? Дали му се доделува на втор кандидат? ...

Тече рокот од 20 дена Груевски да состави влада

Канал5 - 10.01.2017

Никола Груевски е новиот мандатар за состав на владата. Од Беса и од Алијансата излегоа со реакција дека нема да бидат дел од владата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на ...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Канал5 - 10.01.2017

Нов мандатар за состав на деветтата влада од осамостојувањето на Македонија е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е Никола Груевски. Денеска во 13 часот претседателот Ѓорѓе Иванов му го врачи мандатот.

Груевски во потрага по владин партнер

Deutsche Welle - 10.01.2017

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник. Продолжување на партнерството со Али Ахмети и ДУИ, се чини, се единствената ...

Иванов го прекрши Уставот? – избра мандатар без мнозинство во Парламентот

ТВ21 - 10.01.2017

Можеби Иванов го избра прво Груевски за мандатар како лидер на коалиција која освоеи најмногу пратеници во Собранието. Но според познавачите на Уставното право, тој го прекрши член 90 од Уставот, кој вели дека мандатот за формирање влада, ...

Тече рокот на мандатарот Груевски

Телма - 10.01.2017

Официјално почна да тече рокот од 20 дена на мандатарот Никола Груевски за формирање нова влада. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го предаде мандатот на Груевски, на кого му се потребни уште 10 пратеници.

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

Слободен Печат - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот, вели Тито Петковски Во овој период меѓуетничките односи ќе се стават во преден план и ќе се создаде состојба во која актуелната влада ...

Груевски нема голем избор - или коалиција со Ахмети или опозиција

МКД - 10.01.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ...

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

МКД - 10.01.2017

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право Светомир Шкариќ за можните сценарија по ...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат работите, велат дипломатски извори за МКД.мк.

Груевски на големи маки, само Ахмети не му е скаран

+инфо - 10.01.2017

Мал маневарски простор му останува на Груевски за составување на нова влада, единствено ДУИ е расположена за преговори. Рокот за формирање на влада почна да се ситни и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со крајот на месецов треба да понуди пред ...

РОКОТ ТЕЧЕ: Почнаа партиските комбинаторики и пазарења за нова влада

Телеграф - 10.01.2017

Математички, на ВМРО-ДПМНЕ ќе му бидат доволни десетте пратеници од ДУИ за да состави влада. Но, пред Груевски е исклучително тешка задача ако се знае платформата што ја донесоа трите албански партии како услов за коалицирање Откако вчера ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Макфакс - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Битна е сумата, се останато се преговори!

Репортер - 10.01.2017

Деновиве широката македонска јавност е нем сведок на почетокот од процесот наречен преговори за формирање на новата влада. Претседателот мандатот го довери на партија која што имаше најголем број пратеници, како последица на негово автономно ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Кајгана - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но овој пат тоа ќе биде малку потешка задача. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Тесен избор за мандатарот Груевски – Влада во коалиција со ДУИ или опозициска страна во Парламентот

Таратур - 10.01.2017

Од вчера и официјално почнаа сите комбинаторики за формирање нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов, според предвидениот рок, вчера му го предаде мандатот за формирање на собраниско мнозинство и нова влада на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, ...

Мандатарот Груевски во тесно

Р.С.Европа - 10.01.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето на владата.

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

+инфо - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот“, вели Тито Петковски. Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на ...

БЕСА и „Алијансата за Албанците„ не сакаат коалиција со Груевски

еМагазин - 10.01.2017

Имајќи го предвид фактот дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е дел и од нашата политичка платформа редефинирање и важноста на оваа институција за враќање на правдата во земјата, под ниту еден услов не би прифатиле влада со партија која нема ...

Мандатарот Груевски во тесно

Локално - 10.01.2017

Беса и Алијанса за Албанците најавија дека нема да преговараат со мандатарот, а единствено од ДУИ велат дека ќе разговараат. Експертите оценуваат дека Груевски има тесен простор за маневар при формирањето на владата, информира РСЕ.

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Локално - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом, информира Мета.

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Фактор - 10.01.2017

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ се политичките партии од коалицијата „За подобра ...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Мета - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом.

Груевски во потрага по владин партнер

Локално - 10.01.2017

Откако го доби мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во Собранието од 61 пратеник, информира DW. Продолжување на партнерството со Али Ахмети и ДУИ, се чини, е ...

Власт или Пропаст

Вечер Прес - 10.01.2017

Претседателот на државата вчера го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Почнува тежок процес на преговори за формирање влада - во игра влезе и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој вчера истакна дека ...

Мандатарот во потрага за владин партнер

Точка - 10.01.2017

Николa Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, по петти пат го доби мандатот од претседателот да состави Влада, но се чини овојпат тоа најтешко ќе му оди. Во следните дваесет дена тој треба да преговара со други партии за да овозможи мнозинство во ...

Груевски го доби мандатот за составување влада...

Н.Македонија - 10.01.2017

Груевски го доби мандатот за составување влада Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски има можност да формира владина коалиција, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада.

Груевски доби мандат, но нема мнозинство

Deutsche Welle - 09.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски доби мандат од шефот на државата Ѓорге Иванов за состав на нова влада и покрај тоа што нема обезбедено мнозинство од 61 пратеник во Собранието. Експремиерот Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ добија рок од 20 дена ...

Никола Груевски мандатар, ќе успее ли да состави влада?

24 Вести - 09.01.2017

Николa Груевски по петти пак од кабинетот на шефот на државата излезе како мандатар. Без изјави, без присуство на новинари со половина час доцнење, стартувaат 20-те дена во кои лидерот на ВМРО-Д ПМНЕ ќе се обиде повторно да направи влада.

Груевски го доби мандатот- ќе успее ли да формира влада?

ТВ21 - 09.01.2017

Груевски добива уште една шанса да формира нова Влада. Со полчасовно задоцнување лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се појави во свечената сала во претседателската резиденција каде Иванов му ја предаде папката со која го овластува да обезбеди доволно пратеници ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Канал5 - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Телма - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов му го врачи мандатот за Влада на Груевски

Вест - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

ТВ21 - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Фокус - 09.01.2017

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички мандати, објаснува професор Светомир Шкариќ ...

Иванов во 13 часот ќе му го додели мандатот на Груевски за нова влада

Фокус - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13 часот во вила Водно ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, информира кабинетот на Иванов.

Иванов во 13 часот ќе го додели мандатот за формирање на новата Влада на Груевски

24 Вести - 09.01.2017

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, денеска во 13 часот ќе го додели мандатот за состав на Влада на Република Македонија на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Инаку, денеска истекуваше рокот кога претседателот на Иванов требаше да го ...

Истекува рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада

Канал5 - 09.01.2017

Денеска истекува крајниот рок до кога претседателот Ѓорѓе Иванов, треба да го врачи мандатот за состав на новата влада. Според уставот мандатот го добива онаа партија која освоила најмногу гласови на последните предвремени парламентарни избори.

Иванов денеска мора да го даде мандатот за формирање влада

Сакам да кажам - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto на ...

Иванов денеска ќе го додели мандатот за формирање на новата влада

ТВ21 - 09.01.2017

Се очекува Иванов да се реши за првата одредба од законот и сепак мандатот да му го додели на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола ...

Декларација на албанските партии: Мала сопка за идната влада, поголема за СЈО

Deutsche Welle - 09.01.2017

Деларацијата на албанските парламентарни партии ги зголемува сомневањата дали преку неа се тестира ВМРО-ДПМНЕ по прашањето за двојазичноста, или на перфиден начин се купува време за обезмоќување на СЈО Дел од точките во декларацијата што ја усвоија ...

Денеска ќе дознаеме кој ќе формира влада

Фокус - 09.01.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска треба да го додели мандатот за формирање влада на партијата што ќе направи мнозинство во Собранието. Според законските рокови, денеска е последниот, односно десетти ден од формирањето на Собранието, рок во кој ...

Алијансата за Албанците ќе го бојкотира мандаторот: Груевски е осомничено лице!

Фокус - 09.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус“ по веста дека ...

Иванов му го врачи мандатот на Груевски

24 Вести - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево му го врачи мандатот за состав на новата Влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, чија партија освои најголем број на пратенички места на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 ...

Груевски стана мандатор со задоцнување

Фокус - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој и овој пат успеа да задоцни, но само 25 ...

Груевски за 20 дена мора да направи влада

Сакам да кажам - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за составување на нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Мандатарот Груевски според Уставот, за 20 дена треба да му поднесе на Собранието состав на нова влада и ...

Иванов ќе му го врачи мандатот на Груевски за состав на Влада

Глас на Америка - 09.01.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија, соопштија од Кабинетот на претседателот. Мандатот ќе му биде врачен на Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

МРТ - 09.01.2017

Мандатарот, според Уставот, има рок од 20 дена за формирање влада... Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, ...

КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РМ: Иванов му го врачи мандатот на Никола Груевски за состав на новата Влада

Академик - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО – ­ДПМНЕ, соопшти денеска Кабинетот на Претседателот на РМ.

РСЕ: Алијансата за Албанците и Беса нема да соработуваат со Груевски

Стандард - 09.01.2017

Алијансата за Албанците и Беса веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најавија дека нема да соработуваат со него, пренесе РСЕ .

Груевски задоцни 25 минути на доделување на мандатот

+инфо - 09.01.2017

И на овој официјален чин, Груевски не се откажа од својата навика да доцни. Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за формирање влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Груевски мандатар за состав на нова влада

Р.С.Европа - 09.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е мандатар за состав на новата влада, откако попладнево претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот во вилата Водно. Иванов го искористи последниот рок според Уставот.

БЕСА и Алијанса за Албанците најавија дека нема да соработуваат со мандатарот

Таратур - 09.01.2017

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, најавија дека нема да соработуваат со него.

Во најжешкиот мандат кој добива како мандатар, Груевски ќе се обиде да состави Влада

Таратур - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денес ќе му го врачи мандатот на Никола Груевски како мандатар кој ќе се обиде да состави Влада во наредните 20 дена, колку што изнесува рокот за составување на нов комплетен владин кабинет со коалициско мнозинство на ...

Груевски го доби мандатот од Иванов

МКД - 09.01.2017

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е мандатарот за состав на нова влада по ланските предвремени парламентарни избори одржани на 11 декември. Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија ...

ГРУЕВСКИ Е НОВ МАНДАТАР: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ има 20 дена да состави влада (ФОТО)

Телеграф - 09.01.2017

Мандатарот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандатарот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од ...

Груевски го доби мандатот за формирање влада

Капитал - 09.01.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов предмалку му го врачи мандатот за составување влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу пратеници на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 декември, ...

Иванов му го врачи мандатот на Груевски

Нова ТВ - 09.01.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов попладнево му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, согласно роковникот според Уставот. Сега Груевски има 20 дена да му поднесе на Собранието програма и предлог за состав на ...

Што ако Груевски не состави влада?

+инфо - 09.01.2017

Претседателот на државата требаше прво да утврди кој може да обезбеди мнозинство во парламентот, а потоа да го даде мандатот за формирање влада. Претседателот на државата требаше прво да утврди кој може да обезбеди мнозинство во парламентот, а потоа ...

Алијансата за Албанците и Беса нема да соработуваат со Груевски

Репортер - 09.01.2017

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, најавија дека нема да соработуваат со него.

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Репортер - 09.01.2017

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички мандати, објаснува професор Светомир Шкариќ ...

Алијанса за Албанците: Нема да правиме влада со Груевски

Нова ТВ - 09.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатар е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО. Ова во изјава за „Фокус“ го кажал Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците.

Груевски го доби мандатот за формирање влада

МРТ - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. Мандаторот Груевски во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на ...

Груевски мандатар, Беса и Алијансата нема да соработуваат со него

Р.С.Европа - 09.01.2017

Груевски има 20 дена да му поднесе на Собранието програма и предлог состав на новата влада. Алијансата за Албанците и Беса тврдат дека нема да соработуваат со Груевски. Претседателот Ѓорге Иванов попладнето во вилата Водно му го врачи мандатот за ...

Села и Острени не сакаат да слушнат да бидат во влада со Груевски

+инфо - 09.01.2017

Алијансата за Албанците и Беса, потписници на платформата на Албанците најавија дека нема да соработуваат со Груевски. Алијансата за Албанците и Беса, потписници на платформата на Албанците, веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата ...

Иванов „на ќоро“ го додели мандатот!

Слободен Печат - 09.01.2017

Устав Прет­се­да­те­лот на држа­ва­та тре­ба­ше прво да ут­врди кој мо­же да обез­бе­ди мно­зинство во пар­ла­мен­тот, а по­тоа да го да­де ман­да­тот за фор­ми­ра­ње влада, заш­то во спро­тив­но го крши Уста­вот, ве­ли про­фе­со­рот по ус­тав­но ...

Иванов му врачи мандат на Груевски, следи неизвесен период за состав на Влада

Радио МОФ - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов попладнево му го врачи мандатот за состав на новата Влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ова доаѓа откако ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоија најголем број пратенички места на ...

Вести во една минута: Груевски е мандатар, Бејли е дипломат од кариера

Нова ТВ - 09.01.2017

Груевски доби мандат за новата влада,20 дена да му поднесе на Собранието програма и предлог за состав на новата влада; Продолжуваат тензиите во ССМ, пред синдикатот протест, внатре полиција; Бејли е дипломат од кариера, а Трамп ги враќа политички ...

Претседателот Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на Никола Груевски

Сител - 09.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го доби мандатот за формирање на новата владата од претседателот Ѓорѓе Иванов Согласно Уставот и законите, Груевски сега има рок од 20 дена да обезбеди мнозинство во Собранието и да го состави својот кабинет кој ...

Груевски го доби мандатот: Со кого ќе формира мнозинство?

Глас на Америка - 09.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ има 20 дена да му поднесе предлог на Собранието Со чинот на доделување на мандатот почна да отчукува рокот во кој Никола Груевски треба да обезбеди мнозинство во парламентот кое би ја поддржало неговата влада.

Претседателот Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на Р.М. на Никола Груевски

Алфа - 09.01.2017

До денес беше и рокот кога претседателот на државата треба да го довери мандатот за формирање нова влада на една политичка партија. Според Уставот мандатот го добива онаа политичка партија која освоила најмногу гласови на последните предвремени парл ...

Аналитичари – Согласно Уставот, може да има само еден мандатар, нема резервен

Алфа - 09.01.2017

Мандатарот и претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски има 20 дена за да ја состави новата Влада. Доколку не успее, според Уставот, тој е должен мандатот да го врати на претседателот Иванов за тој повторно да го додели на партијата која освои ...

Последен ден за доделување на мандатот: Дали албанската платформа ќе ги отежне преговорите за влада?

Таратур - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов тактизираше и почека да завршат празниците, за од денес да ја исполни својата уставна надлежност и официјално да го додели мандатот на предводникот на партијата која победила на парламентарните избори, а тоа се Груевски и ...

Иванов треба да го додели мандатот за формирање влада

+инфо - 09.01.2017

Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Денеска истекува рокот кога претседателот Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Алфа - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов ќе му го врачи мандатот за формирање влада на Никола Груевски

Кајгана - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник, во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од кабинетот на претседателот.

Денеска истекува уставниот рок за Иванов да го даде мандатот за формирање влада

Капитал - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани ...

Истекува рокот за доделување на мандатот за формирање влада

Стандард - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Груевски

Нетпрес - 09.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата која ја предводи на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември освои најмногу гласови од граѓаните. Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември ...

Иванов треба да го додели мандатот за формирање нова влада

Р.С.Европа - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 ...

Иванов треба да го додели мандатот за формирање на новата влада

Нетпрес - 09.01.2017

Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември минатата година. Најмногу пратеници има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51. Коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса – ...

РОКОТ Е 20 ДЕНА: Иванов му го дава мандатот на Груевски да состави влада

Телеграф - 09.01.2017

Мандатарот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандатарот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за формирање влада на Никола Груевски

Стандард - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник, во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од кабинетот на претседателот.

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Репортер - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов треба да го додели мандатот за формирање на новата влада

Курир - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани ...

Излегоа на виделина манипулациите на СДСМ дека Груевски немало да го добие мандатот

Курир - 09.01.2017

– Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Декларација на албанските партии: Мала сопка за идната влада, поголема за СЈО

Репортер - 09.01.2017

Декларацијата на албанските парламентарни партии ги зголемува сомневањата дали преку неа се тестира ВМРО-ДПМНЕ по прашањето за двојазичноста, или на перфиден начин се купува време за обезмоќување на СЈО.

Излегоа на виделина манипулациите на СДСМ дека Груевски немало да го добие мандатот

Нетпрес - 09.01.2017

Рокот кога претседателот Иванов требаше да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоија најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, беше до ...

Иванов ќе го додели мандатот за формирање нова Влада

Press24 - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани ...

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Макфакс - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок од 10 дена од конститутивната седница на ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

МРТ - 09.01.2017

Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови...

ИВАНОВ ГО ДАВА МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА: Пред мандатарот стои потребното мнозинство и албанската платформа

Телеграф - 09.01.2017

Албанците се охрабрени од ветувањата што за време на кампањата им ги даваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а кои беа поврзани со кантонизација и федерализација на државата, на што тој на изборите доби голем број гласови во чисто албански етнички ...

Алијансата за Албанците ќе го бојкотира мандаторот: Груевски е осомничено лице!

Репортер - 09.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус“ по веста дека ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

А1 On - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

ВИДЕО: Груевски го доби мандатот, албанските партии одбиваат коалиција со него

А1 On - 09.01.2017

На 10 дена по конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Ѓорге Иванов го даде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој сега има 20 дена да направи коалиција со албанските партии со цел да добие повеќе од 61 пратеник.

(ВИДЕО) Груевски го доби мандатот, албанските партии одбиваат коалиција со него

Репортер - 09.01.2017

На 10 дена по конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Ѓорге Иванов го даде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој сега има 20 дена да направи коалиција со албанските партии со цел да добие повеќе од 61 пратеник.

Иванов денеска ќе го даде мандатот, новиот мандатар ќе треба да се изјасни за платформата на партиите на Албанците

МКД - 09.01.2017

Ѓорге Иванов, претседателот на Република Македонија денеска треба да му го додели мандатот на лидерот на партијата која на изборите освои најмногу пратенички места. На предвремените парламентарни избори одржани лани на 11 декември 2016 година ...

Иванов денеска треба да го даде мандатот за состав на влада

Нова ТВ - 09.01.2017

Денеска е последниот рок до кога претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот за состав на владата на партијата што ќе направи мнозинство во Собранието. По конституирањето на новото Собрание, на 30 декември , се исполни законскиот услов да ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за формирање влада на Никола Груевски

Макфакс - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник, во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од кабинетот на претседателот.

Денес е крајниот рок за доверување на мандатот за формирање Влада

Академик - 09.01.2017

Откако Иванов ќе го довери мандатот, мандатарот во рок од 20 дена треба да му поднесе програма на Собранието и да го предложи составот на Владата, која треба да биде избрана од страна на Парламентот со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Сител - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов треба да го додели мандатот за формирање на новата влада

МРТ - 09.01.2017

Според бројот на освоените гласови, ВМРО- ДПМНЕ со 455 гласови треба да го добие мандатот. Мандатарот, според Уставот, има рок од 20 дена за формирање влада. Денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, треба да го додели мандатот за ...

Груевски го доби мандатот, треба да состави влада за 20 дена

Стандард - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО­-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов денеска во 13 часот ќе му го врачи мандатот на Груевски

+инфо - 09.01.2017

Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Груевски

Курир - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, информираат од Кабинетот на Претседателот.

КАРАКАМИШЕВА: Согласно Уставот, може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

Телеграф - 09.01.2017

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што е потребно за да се договори владина коалиција која ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката за Телеграф.мк Никаде во Уставот не е наведено дека претседателот на ...

Неизвесен и турбулентен период за новиот мандaтар

Р.С.Европа - 09.01.2017

Турбулентен период исполнет со сериозни преговори за формирање влада, потоа и реформи согласно препораките од Прибе, а и можни протести од незадоволните го очекуваат новиот мандатар, прогнозираат аналитичарите.

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Груевски

Нова ТВ - 09.01.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија, соопштуваат од Кабинетот на Иванов. Мандатот ќе му биде врачен на Никола Груевски, претседател на политичката партија ...

Иванов ќе му го додели мандатот на Груевски

Р.С.Европа - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од кабинетот на претседателот.

ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

МК News - 09.01.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврдил дека ќе преговора за формирање на нова влада со победничката, односно партијата која има освоено највеќе мандати на предвремените парламентарни избори.

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски (ВИДЕО)

Република - 09.01.2017

­ Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО­ ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Локално - 09.01.2017

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички мандати, објаснува професор Светомир Шкариќ ...

Ќе се обиде ли Груевски по секоја цена да состави Влада?

Фактор - 09.01.2017

Ќе се обидам да составам нова влада, но тоа нема да се случи по секоја цена. Тоа го вели во интервју за „Дневник“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Денес претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го врачи мандатот за составување на ...

Иванов го доделува мандатот за новата влада

Локално - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани ...

Груевски го има мандатот, но влада без ВМРО-ДПМНЕ отвара опасни сценарија?

Фактор - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов можеби непотребно, но тактизираше и почека да завршат празниците, за од денес да ја исполни својата уставна надлежност и официјално да го додели мандатот на предводникот на партијата која победила на парламентарните ...

(ВИДЕО) Груевски е мандатар – без надеж дека ќе успее да состави влада!?

Локално - 09.01.2017

Николa Груевски по петти пат од кабинетот на шефот на државата излезе како мандатар. Без изјави, без присуство на новинари со половина час доцнење, стартувaат 20-те дена во кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде повторно да направи влада, информира ...

Декларација на албанските партии: Мала сопка за идната влада, поголема за СЈО

Канал 77 - 09.01.2017

Деларацијата на албанските парламентарни партии ги зголемува сомневањата дали преку неа се тестира ВМРО-ДПМНЕ по прашањето за двојазичноста, или на перфиден начин се купува време за обезмоќување на СЈО.

Иванов му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Груевски

Локално - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска нешто по 13:00 часот го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок од 10 дена од конститутивната седница ...

Иванов му го врачи мандатот на Груевски (ВИДЕО)

Скопје инфо - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов му го даде мандатот на Груевски, тече рокот од 20 дена за формирање влада

Мета - 09.01.2017

Од денеска почнува да тече рокот од 20 дена во кој мандатарот за составување на новата влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, треба да поднесе програма и предлог-состав на Владата до Собранието.

Иванов ќе му го врачи мандатот за формирање влада на Никола Груевски

Точка - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник, во 13 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија од кабинетот на претседателот.

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Канал 77 - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок од 10 дена од конститутивната седница на ...

Иванов го врачи мандатот: Ќе успее ли Груевски да формира Влада

еМагазин - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Точка - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на државата е должен во рок од 10 дена од конститутивната седница на ...

Денес е крајниот рок за доверување на мандатот за формирање Влада

Тера - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto на ...

DW:Декларација на албанските партии-мала сопка за идната влада, поголема за СЈО

Локално - 09.01.2017

Декларацијата на албанските парламентарни партии ги зголемува сомневањата дали преку неа се тестира ВМРО-ДПМНЕ по прашањето за двојазичноста, или на перфиден начин се купува време за обезмоќување на СЈО, анализира DW.

Каракамишева: Во согласност со Уставот може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

Република - 09.01.2017

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што му е потребно за да се договори владина коалиција што ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката Тања Каракамишева во интервју за „Телеграф“.

Иванов денеска треба да го додели мандадот за премиер и за нова влада

Мета - 09.01.2017

Денеска е последниот ден од десетте дена во кои претседателот на државата, Ѓорге Иванов, треба да го додели мандатот за формирање на новата влада „на партијата или партиите кои имаат мнозинство во Собранието“, по предвремените парламентарни избори ...

Иванов мандатот за влада му го врачи на Груевски

Пулс24 - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Рокот истече: Иванов треба да го додели мандатот за формирање на новата влада

еМагазин - 09.01.2017

Денеска истекува рокот кога претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов треба да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоја најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани ...

Први реакции: Груевски го доби мандатот, но албанските партии одбиваат коалиција со него

Локално - 09.01.2017

На 10 дена по конститутивната седница на новиот состав на Собранието, Ѓорге Иванов го даде мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој сега има 20 дена да направи коалиција со албанските партии со цел да добие повеќе од 61 пратеник.

Алијансата за Албанците и Беса нема да соработуваат со Груевски

Бриф - 09.01.2017

Две од страните кои ја потпишаа платформата на Албанците, Алијансата за Албанците и Беса веднаш по доделувањето на мандатот за состав на новата влада на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, најавија дека нема да соработуваат со него.

Манипулациите на СДСМ на виделина дека Груевски немало да го добие мандатот

Пулс24 - 09.01.2017

– Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

(ФОТО) Груевски официјално нов мандатар-Неизвесна новата Влада!

Фактор - 09.01.2017

И официјално претседателот Иванов го назначи првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски нов мандатар. Груевски сега има 20 дена да формира нов Владин кабинет, а на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на владата.

Иванов ќе му го даде мандат за составување на влада на Груевски

еМагазин - 09.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, информираат од Кабинетот на претседателот.

Неколку партии одбија коалиција со Груевски: Молк од ДУИ и СДСМ

Фактор - 09.01.2017

Откако стана јасно дека Никола Груевски прв ќе се обиде да состави нова Влада, дел од партиите кои добија мандати на изборите од 11 декември се изјаснија со став дека нема да соработуваат со Груевски.

Алијансата за Албанците ќе го бојкотира мандаторот: Груевски е осомничено лице!

Бриф - 09.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус “ по веста ...

(ВИДЕО) Иванов му го врачи мандатот на Груевски

Бриф - 09.01.2017

Рокот кога претседателот Иванов требаше да го довери мандатот за формирање влада на кандидат на партијата, односно партиите што освоија најголем број мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, беше до ...

Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

Канал 77 - 09.01.2017

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички мандати, објаснува професор Светомир Шкариќ ...

Алијансата за Албанците ќе го бојкотира мандаторот: Груевски е осомничено лице!

Канал 77 - 09.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатор е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија која е дел од Алијансата за Албанците во изјава за „Фокус“ по веста дека ...

Иванов денес на Груевски ќе го додели мандатот за формирање Влада

Кумановски м. - 09.01.2017

Денеска истекува последниот рок до кога претседателот Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот за состав на Владата на партијата која ќе направи мнозинство во Собранието. Законскиот услов за конституирање на Собранието започна да тече на 30 ...

ОЧЕКУВАНО: Иванов најави-Груевски го добива мандатот денеска

Фактор - 09.01.2017

Очекувано, екс премиерот Никола Груевски ќе го добие мандатот за составување на нова Влада. За ова предмалку информираа од кабинетот на шефот на државата Ѓорге Иванов.. Оттаму соопштуваат дека мандатот ќе му биде врачен на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за составување влада на Груевски

Мета - 09.01.2017

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска во 13 часот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ќе му го врачи мандатот за составување на новата влада на Репулика Македонија, соопштија од кабинетот на Иванов.

Претседателот Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на Никола Груевски

МК News - 09.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го доби мандатот за формирање на новата владата од претседателот Ѓорѓе Иванов Согласно Уставот и законите, Груевски сега има рок од 20 дена да обезбеди мнозинство во Собранието и да го состави својот кабинет кој ...

Мандатот за состав на Влада во рацете на Груевски

Бриф - 09.01.2017

Претседателот на РМ Ѓорге Иванов, денеска (09.01.2017) во 13 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски. По доделувањето на мандатот, мандатарот има 20 дена да состави мнозинство и до Собранието да ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски ...

Н.Македонија - 09.01.2017

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски

Идивиди - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Каракамишева: Согласно Уставот, може да има само еден мандатар, нема резервен или втор

Lider - 09.01.2017

На изборниот победник мора да му се остави толку време колку што е потребно за да се договори владина коалиција која ќе одговара на изборните резултати, нагласува професорката во интервју за Телеграф.мк Никаде во Уставот не е наведено дека ...

Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на Груевски (ВИДЕО)

Lider - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.