TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали граѓаните ќе гласаат за личност или за партија?

А1 - 18.01.2009

Битно е да е харизматичен, но не е безначајно и дали има партиска поддршка. На претседателските изборите ќе победи кандидат што ужива висок личен рејтинг, но има и барем минимална логистичка поддршка од некоја партија.

СДСМ со бизнисмен, ВМРО со Трајановски ќе трча за градоначалник на Скопје

А1 - 18.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Скопје го кандидира актуелниот прв човек на општината Гази Баба Коце Трајановски. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ предлогот Коце Трајановски да биде кандидат ќе го достави до центарлниот комитет на партијата, дознава А1.

Коце трајанов кандидат за градоначалник на Скопје

Телма - 18.01.2009

Актуелниот градоначалник на Гази Баба Коце Трајановски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Скопје, речи Извшниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. M инистерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска во Тетово потврди дека нема да се ...

Ахмети: Договараме со ВМРО ДПМНЕ поддршка за претседателски и локални избори

Алсат-М - 18.01.2009

Лидерот на Демократската Унија за интеграција Али Ахмети денеска во Тирана изјави дека преговара со неговиот коалиционен партнер ВМРО ДПМНЕ за меѓупартиска соработка на претстојните избори Во интервју за АЛСАТ Ахмети рече дека поддршката на кандидатот на ...

Коце Трајановски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Скопје

Форум - 18.01.2009

Извори од владејачката партија за www.forum.com.mk ја потврдија информацијата на А1 телевизија, дека на пфицијално, по попладневниот состанок на Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ било решено за градоначалник на Скопје го кандидира актуелниот ...

Јанкуловска нема намера да го повлече потписот од кандидатурата на професорот Ѓорги Иванов

Канал5 - 18.01.2009

Секој има право на свој став – министерката за внатрешни работи Јанкуловска му одговори на Бошковски – таа нема намера да го повлече потписот од кандидатурата на професорот Ѓорги Иванов.

Ружин се двоуми дали да влезе во барабанот

Утрински - 17.01.2009

Поранешниот амбасадор во НАТО, професорот Нано Ружин, деновиве исплива како еден од можните кандидати за претстојните претседателски избори. Во моментот кога јавноста беше сведок на заплетот од драмата со претседателските кандидати на левицата и ...

ДУИ ќе го поддржи Иванов

Утрински - 17.01.2009

На претседателските избори, најверојатно, ДУИ нема да излезе со свој кандидат, туку ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, велат извори од партијата на Али Ахмети.

Претседателскиот тендер е фарса

Утрински - 17.01.2009

Тендерот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат се претвори во фарса. Само што се објави конкурсот, партијата го минираше соопштувајќи го својот единствен кандидат.

Академици и професори со поддршка за Иванов, нема одговор за предлогот на СДСМ

Алсат-М - 17.01.2009

Интелектуалци и истакнати личности денеска до ВМРО - ДПМНЕ доставија поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов. Академиците Цветан Грозданов, Блаже Ристески, Ѓорѓи Ефремов, Томе Бошевски, Љупчо Коцаре, актерите Игор Џамбазов, Ванчо ...

Отворен конкурс од затворен тип

Дневник - 17.01.2009

„Конкурсот“ на ВМРО-ДПМНЕ ми личи на апсурдна сцена од Водици. Поглаварот се подготвува да го фрли крстот во Вардар, а сите што треба да скокаат од мостот гледаат дека еден кандидат одамна е влезен до пој ас во реката и само чека да му го дофрлат крстот.

Славески и Чингоски меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕза Охрид

Н.Македонија - 17.01.2009

Министерот за финансии Трајко Славески и генералниот директор на ЕЛЕМ Влатко Чингоски се меѓу неколкуте функционери на ВМРО-ДПМНЕ чии имиња се споменуваат како можни кандидати за градоначалник на Охрид, велат извори од ВМРО-ДПМНЕ.

Викендов опозицијата ги решава дилемите – со кој кандидат да излезе на претседателските избори

Канал5 - 17.01.2009

Викендов опозицијата ги решава дилемите – со кој кандидат да излезе на претседателските избори и кои од партиите би го поддржале? Доцна синоќа средба имале лидерите на СДСМ и на ЛДП, Заев и Манасијевски.

Политичкиот натпревар бара повеќе кандидати

Утрински - 16.01.2009

Предлогот на опозицискиот СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори да излезат со заеднички претседателски кандидат, како и нагласувањето на натпартиската припадност на личноста зад која застануваат, наиде на различни мислења и коментари.

Ѓорге Иванов ќе собира потписи

Утрински - 16.01.2009

Професорот Ѓорге Иванов од денеска ќе почне со собирање потписи од граѓаните за поддршка на неговата кандидатура за претседател. Иванов, на вчерашната прес-конференција им се заблагодари на членовите на МАНУ и на Друштвото на писателите на Македонија кои ...

ЛДП типува на Нано Ружин за претседател?

Утрински - 16.01.2009

Битола - „Професорот Нано Ружин е многу сериозен кандидат за претседател. Јас лично неколку пати зборував со него. Тој во својот мандат како амбасадор во НАТО во еден многу тежок период им служеше одговорно на три различни влади на РМ и на двајца ...

Како левичарот стана десничар

Утрински - 16.01.2009

Пред да се објават изданијата на Интернет, пред неколку дена ги купив „Вест“, „Дневник“ и „Утрински“. Насловите се следни: „Кој е Ѓорге Иванов“, „Иванов прв кандидат на ВМРО-ДПМНЕ“, „Неочекуван заплет во трката за претседател“...

Вмро-дпмне соопшти за проширување на поддршката за Иванов

Телма - 16.01.2009

Независни интелектуалци и истакнати личности денеска до ВМРО - ДПМНЕ доставија поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов. Академиците Цветанк Грозданов, Блаже Ристески, Ѓорѓи Ефремов, Томе Бошевски, Љупчо Коцаре, актерите Игор Џамбазов, Ванчо ...

Предлагачите поважни од кандидатите

Дневник - 16.01.2009

Злобниците што мислат дека немам политичко искуство, нека ги прелистаат весниците од 1986 до 1990 година, тогаш јас бев припадник на Демократската пролет и јас го донесов Зоран Ѓинѓиќ во Македонија, вели Иванов Отворени се сите опции и ништо не е конечно.

Јанкулоска или Мишева во трка за Скопје

Н.Македонија - 16.01.2009

Се подготвува мала реконструкција на Владата, велат извори од ВМРО-ДПМНЕ. Ако Јанкулоска биде кандидатот за градоначалник на Скопје, таа ќе биде сменета од министерската функција за да може целосно да се посвети на локалните избори.

Иванов е народен кандидат за академик Ристовски

Форум - 16.01.2009

Академик Блаже Ристовски, застана зад кандидатот за претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, затоа што смета дека е човек кој слободно, демократски мисли и кој не е партиски кандидат, туку кандидат од народот.

ВМРО-ДПМНЕ објави широка поддршка за Иванов

Форум - 16.01.2009

Голем број на независни интелектуалци и истакнати личности испратиле потписи за поддршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Д-р. Ѓорге Иванов, изјави денеска Илија Димовски, претседател на центарот за комуникации на партијата За објавувањето на ...

Aгресивна промоција на Иванов

Алфа - 16.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ не запира во постојаната промовирање на најверојатниот нивен претседателски кандидат, Ѓорѓе Иванов. Партијата продолжува да собира потписи од нивни видни членови но и од јавни личности како подршка за професорот Иванов пред конвенцијата ...

Бошковски побарал од Груевски ВМРО-ДПМНЕ да застане зад неговата кандидатура

Кирилица - 16.01.2009

Љубе Бошковски, кој прв ја најави својата кандидатура за претседател на државата, вчера вечер на негово барање оствари средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски Бошковски по средбата најави дека нема да се кандидира преку ...

Поддршка на претседателската кандидатура на Иванов

Сител - 16.01.2009

Академиците Блаже Ристоски, Ѓорѓи Ефремов, режисерот Братислав Димитров, Актерот Игор Џамбазов се само дел од независните интелектуалци, кои денеска ја потпишаа кандидатурата на професорот Ѓорѓе Иванов за претстојните претседателски избори.

Омилениот професор - миленик и на академиците

Вечер - 16.01.2009

Инаку од ВМРО-ДПМНЕ нема одговор на понудата од опозицијата. За владеачката партија од важен интерес било нивниот кандидат да добие што поширока проддршка.

Нано Ружин претседателски кандидата на ЛДП?!

А1 - 15.01.2009

Либерал-демократите на Јован Манасиевски сакаат да истапат со кандидат за претседател. А1 Телевизија дознава дека нивна идеја е да го номинираат Нано Ружин, поранешниот амбасадорот на Македонија во НАТО.

Елитата на ВМРО го поддржа Иванов за претседател

А1 - 15.01.2009

Професор Ѓорѓи Иванов засега е единствениот кој поднел кандидатура со програма за функцијата претседател. Зад него стојат министрите Јанкуловска, Ставревски, Боцевски и Милошоски, а се очекува наскоро поддршка и од Груевски.

Премиерот меѓу министерките барал градоначалник на Скопје

А1 - 15.01.2009

Турканица во владејачката партија за градоначалничката позиција во Скопје. Во ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека се уште не го направиле конечниот избор - кој да биде добитната карта за главниот град.

Иванов: Потребна и е европеизација на Македонија

А1 - 15.01.2009

Европеизацијата на земјата бил главниот мотив професорот Иванов да ја прифати номинацијата за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Очекува тешки времиња, за чие надминување, како што рече, неопходно е обединување.

Реакции на можните кандидати

BBC - 15.01.2009

А како на овој чекор на владејачката ВМРО ДПМНЕ гледа нивниот коалициски партнер Демократската унија за интеграција. Нивниот претставник Џевад Адеми изјави: -„Централното претседателство ги остави отворени можностите да настапиме со наш кандидат или да ...

Иванов: "кандидатурата - чест и предизвик"

Телма - 15.01.2009

Ѓорѓи Иванов, кандидатот за иден претседател на Македонија, кого за таа функција го номинира група истакнати членови од врвот на ВМРО-ДПМНЕ и група интелектуалци, денеска преку изјава за медиумите се заблагодари за номинацијата.

Бошковски бара од Груевски да се повлечат потписите за Иванов

Телма - 15.01.2009

Поранешниот министер Љубе Бошковски, кој прв уште во саботата најави кандидатура за шеф на државата, вечерва во Владата имаше средба со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Иванов прв кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 15.01.2009

Кандидатурата на професорот Ѓорѓе Иванов ја поддржале неколкумина министри, негови колеги универзитетски професори и интелектуалци, а не е исклучено деновиве да ја добие поддршката и од премиерот Никола Груевски Задоволен што го поддржаа интелектуалци и ...

Партиите и кандидатите

Дневник - 15.01.2009

Дека претседателските избори во земјава ќе се одржат во март годинава се знаеше уште од мај 2004 година. Но, неодминлив е впечатокот дека и покрај тоа, двете најголеми партии во земјава се затечени со тој факт Има двајца-тројца министри во Владата што ...

Имер Селмани кандидат за претседател?

Н.Македонија - 15.01.2009

ДУИ и ДПА, двете најголеми партии на Албанците, најверојатно нема да излезат со кандидат на претседателските извори, тврдат во овие партии. Од партиите на Албанците најголеми шанси да излезе на претседателските избори има Нова демократија, и тоа со ...

Не трчам по привилегии, сакам да помогнам

Н.Македонија - 15.01.2009

По завчерашната номинација како можен кандидат за претседател на претстојните мартовски избори од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која е потпишана од партискиот врв, универзитетскиот професор Ѓорге Иванов се издвои како најсериозен кандидат за иден прв човек на ...

За ВМРО-ДПМНЕ не е важна идеолошката определба на Иванов

Н.Македонија - 15.01.2009

Предлогот на СДСМ Срѓан Керим да биде натпартиски кандидат на оваа партија и на ВМРО-ДПМНЕ ја испровоцира владејачката партија порано од планираното да го истакне претседателскиот кандидат.

Во Собранието дебата, Груевски не ја коментира кандидатурата на Иванов

Алсат-М - 15.01.2009

Премиерот Груевски одбива да ги коментира најавите за кандидатурата на професорот Ѓорѓи Иванов за претседател на државата од неговата партија Воедно тој воздржан е и во однос на предлогот на опозициската СДСМ за поддршка на дипломатот Срѓан Керим.

Изборот на претседателскиот кандидат не е затворен

Сител - 15.01.2009

Предизвикот да го пренесе своето знаење од политичките науки во моментите кога Македонија е на клучните точки во евроатланската интеграција, биле основните мотиви на професорот од Правниот факултет, Ѓорѓи Иванов, да ја прифати номинацијата за кандидат за ...

Бошковски побарал од Груевски ВМРО-ДПМНЕ да застане зад неговата кандидатура

Сител - 15.01.2009

Љубе Бошковски, кој прв ја најави својата кандидатура за претседател на државата, вечерва на негово барање оствари средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски.

Конкурсот за претседател е отворен за сите

Вечер - 15.01.2009

Груевски вчера ги демантираше и шпекулациите дека ќе направи реконструкција на Владата пред изборите во март и дека некои од министрите ќе се кандидираат за градоначалник на Скопје Конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат ќе биде отворен за ...

Груевски не го открива фаворитот за претседател

Макфакс - 15.01.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски се уште не го открива својот фаворит за кандидат за иден претседател на Македонија. Премиерот Груевски попладнево, како што јави дописникот на Макфакс, одговарајќи на новинарско прашање за претседателските кандидати и ...

Ѓорѓи Иванов: Почестен сум со номинацијата за претседател

А1 - 14.01.2009

Кандидатот зад кој застана влијателна група на ВМРО - ДПМНЕ, Ѓорѓи Иванов за А1 изјави дека ја прифатил кандидатурата , оти смета дека Македонија може да оди напред.

Иванов кандидат за кандидатурата

BBC - 14.01.2009

Професорот на Правниот факултет во Скопје Ѓорге Иванов е првиот кандидат што се пријави на конкурсот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата и веќе доби поддршка од голем дел од извршниот комитет на партијата.

Партии и кандидати

BBC - 14.01.2009

Неполни два месеци пред претседателските избори во Македонија, партиите се' уште не ги објавиле дефинитивните имиња на претседателските кандидати. Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски веќе најави дека ќе се кандидира, но јавноста се ...

Пристигна Првата кандидатура во ВМРО-ДПМНЕ за шеф на државата

Телма - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија во ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски.

ДУИ и ДПА тактизираат, Селмани се загрева за претседателската трка

Утрински - 14.01.2009

Во блокот партии на Албанците засега единствено е извесно дека во трката за шеф на државата ќе истрча претседателот на Нова демократија, Имер Селмани. Иако засега партиското раководство се' уште нема потврда од Селмани дали ќе ја прифати кандидатурата, ...

ВМРО-ДПМНЕ се мобилизира за номинација на Иванов

Утрински - 14.01.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера официјално ја потврди кандидатурата за претседател на професорот Ѓорге Иванов, која медиумите ја објавија само неколку часа по понудата на СДСМ упатена до ВМРО-ДПМНЕ за заеднички претседателски кандидат Срѓан Керим.

Професорот Ѓорѓи Иванов, прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Алсат-М - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија во ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски.

Стигна кандидатурата на Иванов во ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 14.01.2009

“Според она што го добивме во партијата оваа кандидатура ја имаат потпишано изјави Димовски. Тој појасни дека рокот за доставување кандидатури до ВМРО-ДПМНЕ трае до 23 јануари, до 20 часот. “Конкурсот до тој момент е отворен.

Албанските партии се уште без став околу претседателските избори

Алсат-М - 14.01.2009

За разлика од македонските партии кои објавуваат и предложуваат имиња на можни кандидати за претседател на државата, албанските партии се уште не решиле дали ќе учествуваат на претседателските избори.

Иванов номиниран за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Алфа - 14.01.2009

Професорот Ѓорѓи Иванов, најверојатно ќе биде кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за шеф на државата. Илија Димовски, јавно излезе со список на имиња кои јавно застанале зад кандидатурата на Иванов, кој уште синоќа, веднаш по објавувањето ја прифати.

Професорот Ѓорѓи Иванов - прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Кирилица - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија од ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски - Според она што го добивме во ...

Професорот Ѓорѓи Иванов, прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Сител - 14.01.2009

Кандидатурата на професорот Ѓорѓи Иванов добива на масовност меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ, но и меѓу интелектуалната елита. Речиси целиот извршен комитет на партијата застана зад неговата кандидатура.

ВМРО-ДПМНЕ се одважи - излегува со проф. Ѓорѓе Иванов непартиски кандидат за претседател

Вечер - 14.01.2009

Груевски уште еднаш потврдува дека во македонската политика се случува генерациска смена за која СДСМ, за жал, нема одговор. Иако ВМРО-ДПМНЕ има апсолутна поддршка во јавноста и доминација на политичката сцена тие не влегуваат во стапицата на апсолутна ...

Ѓорѓе Иванов го поддржаа 18 члена на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 14.01.2009

Осумнаесет пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за номинацијата на Ѓорѓе Иванов за претседателски кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори.

Ѓорѓи Иванов да биде претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Макфакс - 14.01.2009

Влијателна група од владејачката партија ВМРО – ДПМНЕ попладнево го предложила професорот Ѓорѓи Иванов за кандидат за претседател за изборите во март. Зад кандидатурата на Иванов застанала влијателна партиска и интелектуална група предводена од ...

Делегатите гласаат, лидерот избира

Време - 13.01.2009

Ана Велјановска Македонските политички партии се модерно-диктаторски, спроведуваат процедури за избор на кандидати на претседател, а, сепак, како што покажува досегашното искуство, главниот збор на крајот го има лидерот.

Скандалозни претседателски избори

Утрински - 13.01.2009

Скандалозен почеток на претседателските избори во Македонија. Нема кандидати. Да не беше Љубе Бошкоски ќе заборавевме дека се распишаа претседателски избори. Кандидати ни за лек. Ни од лево ни од десно.

Ѓорѓи Иванов доби понуда од ВМРО-ДПМНЕ за шеф на државата

Телма - 13.01.2009

Професорот Ѓорѓи Иванов во изјава за Телевизија Телма вечерва потврди дека претсетавници на владејачката партија разговарале со него околу предлогот тој да биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија.

Централите ќе одлучат за кандидати во источна Македонија

Утрински - 13.01.2009

ШТИП - Шпекулации, агитирање, саморекламирање, па и подметнувања - тоа е предизборниот амбиент во источниот дел на Македонија. Многу имиња, спомнување рејтинзи на кандидати и партии, правење локални стратегии се вртат во Берово, Делчево, Штип, Пробиштип, ...

Третина би гласале за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 13.01.2009

За кандидат за претседател на државата што ќе го предложи ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори во март би гласале 31,2 отсто граѓани на Македонија. Ова го покажа анкетата на Институт за демократија спроведена на примерок од 1.100 испитаници, а нарачана ...

ДНЕВНИК: Брат Љубе нема да се јави на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 13.01.2009

Кандидатот за претседател на државата од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе биде познат на 25 јануари. За тогаш во Универзалната сала во Скопје е закажана партиската изборна конвенција на која над 1.400 делегати од сите општински комитети ќе се ...

Љубе истрча, другите се загреваат

Време - 12.01.2009

Ана Велјановска Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски дефинитивно ќе се кандидира за претседател на државата, со што стана првиот од повеќето потенцијални кандидати кои јавно ја обелодени својата намера да учествува на претстојните ...

Изборите распишани, кандидатите мистерија

Утрински - 12.01.2009

Во наредните десетина дена ќе почне да се расчистува мистеријата околу кандидатите за претстојните претседателски и локални избори кои парламентарниот спикер Трајко Велјаноски ги закажа за 22 март - Младенци.

Бошковски не оди на конкурс

Алфа - 12.01.2009

Љубе Бошковски нема намера да аплицира на интерниот конкурс на ВМРО-ДПМНЕ за избор на претседателски кандидат. Екс хашкиот притвореник, кој пред два дена и официјално најави дека ќе се кандидира за претседател, партискиот конкурс го смета за смешна и, во ...

Брат Љубе нема да се јави на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 12.01.2009

Институцијата интерен конкурс не е ништо ново и ВМРО-ДПМНЕ имаше иста практика и при изборот на сите досегашни канд идати за претседател во претходните изборни циклуси, велат партиски извори Кандидатот за претседател на државата од редовите на ...

Најголем број испитаници би гласале за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 12.01.2009

Скоро една третина (31,2 отсто) од испитаниците анкетирани од Институтот за демократија на претседателските избори би гласале за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, а 11,4 проценти гласот би го дале за кандидат на СДСМ.

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на претседателските избори

Вечер - 12.01.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори би го добил мнозинството гласови од гласачите, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот за демократија, спореведена за потребите на Институтот Павел Шатев.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Изборите распишани, кандидатите мистерија

Нетпрес - 12.01.2009

Во наредните десетина дена ќе почне да се расчистува мистеријата околу кандидатите за претстојните претседателски и локални избори кои парламентарниот спикер Трајко Велјаноски ги закажа за 22 март - Младенци.

Следниот претседател на државата ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ, покажува анкетата на Институтот за демократија

Нетпрес - 12.01.2009

За потребите на аналитичкиот центар на Институтот Павел Шатев, Институтот за демократија спроведе анкета на репрезентативен примерок од 1.110 испитаници на територијата на Република Македонија на прашањето за чиј партиски кандидат би гласале на следните ...