TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Став - (Не)зависно судство

Време - 12.02.2011

Александар Даштевски Се остварија моите прогнози од минатонеделниот текст, дека блокирањето на сметките на „А1“, „Време“, „Шпиц“ и на „Коха е ре“ поради обезбедување во истрагата на трговските ...

Нема одлука за сметките

Утрински - 12.02.2011

Одлуката за блокирање на сметките на А1 телевизија и на другите фирми на улицата „Перо Наков“ и натаму е во рацете на истражниот судија Владимир Туфекџиќ, кој го води случајот „Пајажина“.

Демант од Владата на прилогот на А1 Телевизија

Курир - 12.02.2011

Сектор за односи со јавност на Владата на Република Македонија го демантира прилогот на А1 Телевизија насловен како „Корупција во владините реклами“.

За сметката на А1 ТВ ќе се одлучува денес

А1 - 11.02.2011

Истражниот судија Туфегџиќ денеска треба да ја објави одлуката за сметките на А1 Телевизија, „Време“, „Шпиц“, „Коха е Ре“ и останатите фирми.

Истражниот судија не одлучи за сметките од Перо Наков

Канал5 - 11.02.2011

Иако беше најавено, истражниот судија денеска не донесе одлука дали повторно ќе се замрзнат сметките на А1 и на другите фирми од Перо Наков.

Истекле пари од одмрзнатата сметка на „А1“

Дневник - 11.02.2011

За Обвинителството, ова е спорно, бидејќи нема конечна одлука дали сметките ќе останат одмрзнати, а адвокатот вели дека за да може телевизијата нормално да работи, има тековни плаќања - плати, ...

А1 и фирмите експресно си ги испразниле сметките

Утрински - 11.02.2011

Само што се одмрзнаа, се испразнија сметките на А1 телевизија. Исто така, целосно беа „исцедени“ и сметките на другите фирми на „Перо Наков“ за кои се води истрага.

Македонија - Обвинителот нема компас со сметките

Време - 11.02.2011

Валентина Стојанчевска Истражниот судија Владимир Туфегџиќ до вчера попладне се уште немаше донесено одлука за барањето на Обвинителството повторно да се блокираат сметките на телевизијата „А1“ и на ...

Демант од Владата на прилогот „Корупција озаконета во реклами“, емитуван на А1

Курир - 11.02.2011

Владата на Република Македонија го демантираше прилогот „Корупција озаконета во реклами“ емитуван на А1 телевизија, од новинарот Мишко Иванов. Во продолжение следува интегрален текст од демантот.

Обвинителството за сметките се пазари како на ат-пазар?

Шпиц - 11.02.2011

„Шпиц“ дознава дека решението на Кривичниот совет довело до кавга меѓу судиите во скопскиот суд, кои, според исказот на нашиот извор, стануваат свесни дека се инструментализирани, па оттаму има ...

Демант од МО на прилог на А1 телевизија

Курир - 11.02.2011

Во продолжение следи интегрално демантот на МО. Во интерес на вистинито и објективно информирање на јавноста а поаѓајќи од фактот што како национален медиум имате општествена одговорност да ја ...

Кочишки и Рауф во куќен притвор

А1 - 10.02.2011

Анета Кочишки и Невин Рауф одат во домашен притвор. Кривичниот совет ја одби жалбата на обвинителката Гешкоска и го потврди решението на истражниот судија - притворот за поранешната управителка на А1 ...

Обвинителството инсистира на замрзнување на сметките на „А1“

Дневник - 10.02.2011

За Кривичниот совет, најпроблематична била сумата од околу 4 милиони евра, која Обвинителството барало да се замрзне, а немало доволно докази Обвинителството инсистира на замрзнување на сметките на ...

Сите во игра - истрагата никако да даде гол

Утрински - 10.02.2011

Дваесет и тројца осомничени, десетина притворени, неколкумина во бегство, најави за кривични пријави за тешки кривични дела, индиции за милионски криминал, замрзнати, па вжештени сметки, стотици ...

Македонија - Заглави одлуката за домашен притвор

Време - 10.02.2011

Одлуката за тоа дали поранешната управителка на телевизија „А1“ и уште една од осомничените во случајот „Пајажина“ ќе останат во истражниот затвор или ќе бидат пуштени на домашен притвор вчера, до ...

Македонија - Телевизијата А1 се врати во студио

Време - 10.02.2011

Екипите на телевизија „А1“ се вратија во своето студио по две недели поминати под ведро небо, во импровизираното студио пред Владата.

Двете управителки од Перо Наков денеска излегуваат од притвор

Канал5 - 10.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја потврди одлуката на истражниот судија, управителките на А1 Анета Кочишки и на една од фирмите на Перо Наков, Невин Рауф да бидат пуштени во домашен ...

Потврдена одлуката за домашен притвор на две управителки од „перо наков“

Телма - 10.02.2011

Основен суд Скопје 1 денеска ја потврди одлуката на истражниот судија за определување куќен притвор на две обвинети во случајот „Пајажина“, за Анета Кочишки и Невин Науф Во нареднте денови судијата ...

Кривичниот совет одлучува за притворот на двете управителки од “Перо Наков”

Сител - 10.02.2011

Кривичниот Совет треба да одлучи - дали ќе дозволи во куќен притвор да заминат двете управителки од Перо Наков- Анета Кочишки и Невин Рауф.

Двете управителки од “Перо Наков“ заминуваат во куќен притвор

Нетпрес - 10.02.2011

Поранешната директорка на А1 Телевизија, Анета Кочишки и уште една управителка на фирма од Перо Наков денеска ќе може да бидат пуштени од затворот во Шуто Оризари во домашен притвор.

Потврден куќен притвор за Кочишки и Рауф

Press24 - 10.02.2011

Кривичниот Совет попладнево ја потврди одлуката на истражниот судија- двете управителки да заминат во куќен притвор Кривичниот Совет потврди- управителките Анета Кочишки и Невин Рауф заминуваат во ...

Владата деманираше прилог на А1 телевизија

Курир - 10.02.2011

Владата на Република Македонија го демантираше прилогот “Милионски суми државни пари се слеваат кон Република” емитуван на А1 телевизија.

Кочишки и другата управителка од „Перо Наков“ во домашен притвор

Форум - 10.02.2011

Поранешната директорка на А1 телевизија, Анета Кочишки и една од управителките на фирмите од „Перо Наков“, Невин Рауф се пуштени во домашен притвор Вака одлучи Кривичниот совет, по жалбата на ...

Две обвинети од Перо Наков во домашен притвор

Р.С.Европа - 10.02.2011

Основен суд Скопје 1 денеска ја потврди одлуката на истражниот судија за определување куќен притвор на две обвинети во случајот Пајажина.

Се чека одлука за управителките од "Перо Наков"

Press24 - 10.02.2011

Кривичниот Совет треба да донесе одлука за притворот на Кочишки и Рауф на кои истражниот судија им одреди мерка куќен притвор Кривичниот совет треба да одлучи по жалбата на обвинителството во ...

Дали Кочишки и Рауф ќе се вратат во притвор?

Курир - 10.02.2011

Денес истражниот судија ќе одлучува дали директорката на А1 телевизија Анета Кочишки и управителката од „Перо Наков“ Невин Рауф, за тоа дали ќе се вратат во истражниот затвор.

Кочишки и Рауф во домашен притвор, истражниот во “Пајажина“ на тешка мака

Алфа - 10.02.2011

Анета Кочишки и Невин Рауф дефинитивно одат во домашен притвор. Одлуката ја потврди кривичниот совет. Лекарската документација потврдила дека им е нарушено здравјето.

Кочишки и другата управителка од „Перо Наков“ излегуваат од притвор

Кајгана - 10.02.2011

Поранешната директорка на А1 телевизија, Анета Кочишки и една од управителките на фирмите од „Перо Наков“, Невин Рауф се пуштени во домашен притвор.

Двете управителки од Пајажина одат во домашен притвор

Вечер Прес - 10.02.2011

Кривичниот Совет вчера одлучи во куќен притвор да заминат двете управителки од "Перо Наков" - Анета Кочишки и Невин Рауф.

Кочишки и другата управителка од „Перо Наков“ во домашен притвор

Точка - 10.02.2011

Директорката на А1 телевизија, Анета Кочишки и една од управителките на фирмите од „Перо Наков“, Невин Рауф се пуштени во домашен притвор.

Обвинителството го намали побарувањето од А1

Н.Македонија - 10.02.2011

Наместо четири, сега се бараат два милиони евра, а обвинителката Гордана Гешкоска инсистира осомничените од „Пајажина“ да останат во притвор Од сметката на телевизијата А1 нема да бидат повлечени ...

Судот го потврди домашниот притвор за Кочишки

eReporter - 10.02.2011

Поранешната директорка на А1 телевизија Анета Кочишки и уште една управителка , двете осомничени за случајот „Пајажина“ ќе се бранат од домашен притвор потврди денеска Основниот суд Скопје 1.

Весела математика за затворање на А1 Телевизија

А1 - 09.02.2011

Власта се пазари со судот и не се откажува од намерата да ја затвори А1 Телевизија. Обвинителството повторно бара да се замрзнат сметките на Телевизијата и на трите дневни весници - но, овојпат за ...

Сметката пред одмрзнување, две управителки во домашен притвор

Утрински - 09.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера ја разреши неколкудневната дилема и одлучи да ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија и на останатите правни лица во случајот „Пајажина“ за ...

Македонија - Домашен притвор за две жени од „Пајажина“

Време - 09.02.2011

Истражниот судија Владимир Туфегџиќ вчера донесе одлука две притворенички од случајот „Пајажина“ да добијат мерка домашен притвор. Станува збор за А.К.

Македонија - Сметките одмрзнати, заканата останува

Време - 09.02.2011

Валентина Стојанчевска Кривичниот совет вчера ја укина одлуката на истражниот судија Владимир Туфегџиќ и ги одмрзна сметките на телевизија „А1“и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“.

Обвинителството поднесе жалба за домашниот притвор на двете управителки од Перо Наков

Канал5 - 09.02.2011

Обвинителството ја обжали одлуката на истражниот судија да им дозволи на две управителки од фирмите на Перо Наков да се замени притворот во Шутка со домашен притвор.

Пак ќе се одлучува за блокираните сметките

Дневник - 09.02.2011

Сметката на ТВ „А1“ е одмрзната со одлука на надлежниот суд, па сега повторно е на потег истражниот судија, кој деновиве пак треба да решава Сметката на ТВ „А1“ од вчера е одмрзната откако Кривичниот ...

Обвинителката бара повторно блокирање на сметката на А1

Телма - 09.02.2011

Обвинителката во случајот „Пајажина“ поднесе жалба на одлуката на истражниот судија за пуштање во домашен притвор на две управнички на фирми од улицата „Перо Наков“.

Демант на УИС на прилог на А1 телевизија

Курир - 09.02.2011

Груби невистини се наводите во прилогот на А1 телевизија насловен како „Петиција на затвореници“, стои во демантот на Управата за извршување на санкции на прилогот кој беше емитуван во вестите во 15 ...

Обвинителството се жали за куќниот притвор

Press24 - 09.02.2011

Обвинителството се жали за домашниот притвор на поранешните управителки од фирмите на „Перо Наков“, Анета Кочишки и Невин Рауф на кои што вчера истражниот судија им одреди поблага мерка Кривичниот ...

Обвинителството ја обжали одлуката за домашен притвор на управителките

Курир - 09.02.2011

Откако вчера истражен судија донесе одлука за домашен притвор за две управителки од случајот „Перо Наков“, обвинителството денеска ја обжали одлуката според која притворот од Шутка беше заменет со ...

Обвинителството бара повторно блокирање на сметката на А1

Press24 - 09.02.2011

Во допрецизирано барање до Скопскиот Кривичен Суд, јавното обвинителство побарало повторно да се замрзне сметката на А1 и другите фирми Со образложение дека не постои друг начин за обезбедување на ...

Обвинителството бара да се замрзнат 3 милиони евра на сметката на А1

Press24 - 09.02.2011

Јавното обвинителство бара повторно замрзнување на сметката на А1. Овој пат, наместо 4,4 милиони евра, Обвинителството бара замрзнување на 1,4 милиони помалку.

Сметката на А1 да се замрзне за 3 милиони евра, не за 4.4

Алфа - 09.02.2011

Не 4.4 милиони евра - Јавното обвинителство инсистира да се замрзнат сметките на фирмите од “Перо Наков“ на 3 милиони евра.

Јавното обвинителство повторно побара замрзнување на сметката на А1

Сител - 09.02.2011

Јавното обвинителство повторно побара замрзнување на сметката на А1. Но наместо за 4.4 милиони, за 3 милиони евра, дознаваме од извори во обвинителството.

Сметките одмрзнати, Кочишки и уште една притвореничка надвор

Шпиц - 09.02.2011

Судот вчера ги укина решенијата за блокирање на сметките на А1, на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ и на другите фирми од Перо Наков, а Анета Кочишки и Невин Рауф ќе излезат од Шутка најдоцна ...

Ново барање за блокирање на сметките на фирмите од Перо Наков б.б.

Вечер Прес - 09.02.2011

Обвинителството поднесе допрецизирано барање за блокирање на сметките на А1 телевизија и на другите фирми на "Перо Наков" со образложение дека фирмите немаат друг имот од кој би се намириле ...

Лидерската заврши, мрежата на „Пајажина“ се скина

Н.Македонија - 09.02.2011

На само ден по завршувањето на лидерската средба, каде што опозициската СДСМ како предуслов за враќање во Собранието побара одблокирање на сметката на телевизијата А1, кривичниот совет на Основниот ...

Домашен притвор за две управителки

А1 - 08.02.2011

Домашен притвор доби поранешната управителка на А1 телевизија Анета Кочишки, како и управителка на една од фирмите од Перо Наков Невин Рауф.

Одблокирана сметката на А1 Телевизија

А1 - 08.02.2011

Одблокирана е сметката на А1 Телевизија, дневните весници Време, Шпиц и Коха е Ре и останатите фирми. Едногласно, Кривичниот совет донесе одлука - го укина решението на истражниот судија и го врати ...

Судот ја деблокира сметката на А1

Deutsche Welle - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот Пајажина и го укина решението со кое сметката на А1 телевизија беше замрзната.

Судот ја одмрзна сметката на ТВ А1

Алсат-М - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за ...

Две управителки од Перо Наков пуштени во домашен притвор

Канал5 - 08.02.2011

Управителката на А1 телевизија и уште една управителка на фирма од Перо Наков осомничени во случајот Пајажина се пуштени да се бранат од домашен притвор.

СДСМ: А1 беше само еден од условите кон груевски

Телма - 08.02.2011

Иако одмрзнувањето на сметката на A1 телевизија беШе главен услов за враќање на пратениците во парламентот, од СДСМ велат дека тоа е само едно од барањата.

Две управителки пуштени во домашен притвор

Утрински - 08.02.2011

Поранешната директорка на А1-телевизија А. К. и Н. Р., осомничени во случајот „Пајажина“, денеска се пуштени во домашен притвор со одлука на истражен судија.

Сметката одблокирана, две осомничени добија домашен притвор

Deutsche Welle - 08.02.2011

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да ја повлече одлуката за замрзнување на сметката на ТВ А1. Истражниот судија пак им одреди домашен притвор на две осомничени.

И по одмрзнувањето на сметката на А1 Црвенковски калкулира со враќање во Собранието

Канал5 - 08.02.2011

По остварувањето на еден од главните услови на Црвенковски – одмрзнувањето на сметката на медиумите на Перо Наков, лидерот на СДСМ се уште калкулира со одлуката дали и кога ќе се врати во собранието.

Деблокирана сметката на А1 - во домашен притвор две лица

Телма - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска се произнесе во врска со жалбата со која се бара деблокирање на сметката на телевизијата А1 и издаде соопштение во кое се вели: „Во врска со ...

Новинарите на А1 се вратија во студиото

Алсат-М - 08.02.2011

Откако судот ја уважи жалбата и ја одмрзна сметката на ТВ А1, екипата на оваа телевизија донесе одлука да го напушти импровизираното студио пред Владата и да се врати во матичната куќа на ул.Перо ...

Основниот суд ги одмрзна сметките на А1 телевизија и другите фирми од Перо Наков

Канал5 - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за ...

Одблокирана сметката на „А1“ телевизија

Утрински - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за привремено ...

Одмрзнувањето на сметките на А1 во рацете на судот

Утрински - 08.02.2011

Одмрзнување на сметките на А1 телевизија и на останатите фирми од „Перо Наков“ или продолжување на блокадата што трае веќе две недели, е дилемата што траеше во текот на вчерашниот ден.

Македонија - Сметката заглави во политички лавиринт

Време - 08.02.2011

Валентина Стојанчевска По маратонското заседавање од повеќе од шест часа, Кривичниот совет немаше одлука за жалбата за одмрзнување на сметките на телевизијата „А1“ и дневните весници „Време“, „Шпиц“ ...

Одблокирана сметката на А1 телевизија

Deutsche Welle - 08.02.2011

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да ја повлече одлуката за замрзнување на сметката на А1. Одлуката за сметката по жалбата на телевизијата беше пролонгирана од минатата недела.

А1 Телевизија останува пред Владата

Курир - 08.02.2011

Екипата на А1 телевизија останува уште најмалку два дена пред Владата и покрај одлуката на Кривичниот суд за одблокирање на сметката, соошти главниот уредник на телевизијата Младен Чадиковски.

Две управителки од фирмите на Перо Наков пуштени во домашен притвор

Inpress - 08.02.2011

Скопје, 8. февруари 2011 (ИНПРЕС) Анета Кочишки, поранешна директорка на А1 и Невин Рауф, управитлка во една од фирмите на Перо Наков, заминуваат во куќен притвор.

Министерството за правда демантираше прилог на А1

Курир - 08.02.2011

Управа за извршување на санкциите при Министерството за правда демантираше прилог емитуван вчера на А1 телевизија. Во продолжение следува интегрален текст од демантот Министерството за правда – ...

Сметката на А1 Телевизија одблокирана

Нетпрес - 08.02.2011

Кривичниот совет ги прифати жалбите на одбрана во случајот “Пајажина“ и ги укина решенија на истражниот судија и ги врати на повторно разгледување кај истражниот судија.

Сметката на А1 е одмрзната, Кочишки во домашен притвор

Алфа - 08.02.2011

Сметката на А1 телевизија е одмрзната - Анета Кочишки и Невин Рауф излегуваат од притвор. По целонеделно тактизирање судот ги донесе двете одлуки.

Уште две притворенички од “Пајажина“ во домашен притвор

Нетпрес - 08.02.2011

Директорката на А1 Телевизија и уште една управителка на фирма од Перо Наков бб денеска се пуштени во домашен притвор. Од Основниот суд 1 во Скопје потврдуваат дека истражниот судија денеска донел ...

Груевски го отфрли условот да се ослободат медиумите

Шпиц - 08.02.2011

Премиерот, според нашите извори, рекол дека А1 телевизија била во центарот на криминални активности и тврдел дека тоа ќе се докажело во текот на судската постапка, зашто според него прашање е дали ...

Сметката на А1 чека политички есап?

Шпиц - 08.02.2011

Во Кривичниот совет се водела тешка битка за тоа дали ќе се дозволи евентуалниот долг да се обезбеди на друг начин, како што советуваат експертите, или ќе продолжи блокадата на сметките, а со тоа и ...

Во домашен притвор уште две притворенички од случајот Пајажина

Р.С.Европа - 08.02.2011

Истражниот судија на случајот Пајажина денеска донесе одлука да ги пушти во домашен притвор поранешната директорка на А1 телевизија Анета Кочишки и Невин Рауф.

Одблокирана сметката на А1 телевизија

Кајгана - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот Пајажина поднесена против решението за блокирање на сметката на А1 телевизија.

Демант на Управата за извршување на санкции на прилог од вестите на А1

МРТ - 08.02.2011

Министерството за правда – Управа за извршување на санкциите ги демантира и отфрла како невистинити и најгруби шпекулации наводите изнесени во прилогот во вестите во 19 часот на А1 Телевизија на ...

Уважени жалбите за блокираните сметки на А1 и на другите од случајот Пајажина

Р.С.Европа - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за привремено замрзнување на ...

Одмрзната сметката на А1

Алфа - 08.02.2011

Кривичниот совет ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија и го укина решението со кое сметката беше замрзната. Советот му наложува на истражниот судија одново да одлучува за сметката.

Одблокирана сметката на А1 телевизија

МРТ - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот Пајажина поднесена против решението за блокирање на сметката на А1 телевизија.

Одмрзната е сметката на А1

Press24 - 08.02.2011

Основниот Суд Скопје 1 соопшти дека се одмрзнуваат сметките на A1 телевизија "Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице “А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против Решенијата на ...

Основен суд ги уважи жалбите на А1 за блокираните банкарски сметки

Кирилица - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за ...

Кривичниот совет ја прифати жалбата за „Пајажина“

Форум - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот Пајажина поднесена против решението за блокирање на сметката на А1 телевизија „Во врска со поднесените жалби на ...

Кочишки пуштена од притвор

Алфа - 08.02.2011

Екс-директорката на А1 Анета Кочишки пуштена од притвор. На неа и на уште една осомничена во случајот Перо Наков, Невин Рауф со одлука на истражниот судија им е одреден домашен притвор.

Две управителки од Перо Наков пуштени во домашен притвор

Press24 - 08.02.2011

Анета Кочишки, поранешна директорка на А1 и Невин Рауф, управитлка во една од фирмите на Перо Наков, заминуваат во куќен притвор Поранешната директорката на А1 Анета Кочишки и управителката Невин ...

Основен суд Скопје 1 ги уважи жалбите на А1 телевизија за блокираните банкарски сметки

Сител - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за ...

Директорката на А1 пуштена од притвор

Курир - 08.02.2011

Со одлука на истражниот судија директорката на А1 телевизија Анета Кочишки е пуштена од притвор. На Директорката Кочишки и на Невин Рауф им е одреден домашен притвор.

А1 останува пред Влада

Нетпрес - 08.02.2011

Екипата на А1 Телевизија уште најмалку два дена ќе остане гостин на Илинденска бб. Телевизија уште неколку дена ќе емитува од пред зградата на Владата, се’ додека одлуката на Кривичниот суд за ...

Домашен притвор за две управителки од фирмите на „Перо Наков“

Кајгана - 08.02.2011

Притворот на две управителки од фирмите на „Перо Наков“, обвинети во случајот Пајажина денеска е заменет со домашен. Истражниот судија донел решение со кое им го заменува притворот на управителката ...

Се одмрзнуваат сметките на А1 телевизија

Курир - 08.02.2011

Основниот суд Скопје 1, денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за привремено замрзнување на ...

Одмрзната сметката на А1 телевизија

Inpress - 08.02.2011

Скопје, 8. февруари 2011 (ИНПРЕС) Кривичниот суд во Скопје денеска ја одмрзна сметката на А1 телевизија. - Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, ...

А1 останува пред Владата

Press24 - 08.02.2011

Од телевизијата велат дека ќе чекаат одлуката на Кривичниот Суд да се спроведе во пракса Новинарите и екипата на А1 остануваат пред владата се додека одлуката на Кривичниот суд за одмрзнување на ...

Уште две осомничени од „Пајажина“ во домашен притвор

Кирилица - 08.02.2011

Поранешната директорка на А1 Анета Кочишки и Невин Рауф, осомничени во случајот „Пајажина“, денеска се пуштени во домашен притвор со одлука на истражен судија - Ние предлогот го поднесовме имајќи ја ...

Домашен притвор за две управителки од фирмите на „Перо Наков“

Форум - 08.02.2011

Притворот на две управителки од фирмите на „Перо Наков“, обвинети во случајот Пајажина денеска е заменет со домашен Истражниот судија донел решение со кое им го заменува притворот на управителката на ...

Ај, Бранко, сега да те видиме

Вечер Прес - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера одлучи да ги одмрзне сметките на А1 телевизија и на весниците Време, Шпиц и Коха ере.

Одблокирана сметката на А1 телевизија

Точка - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот Пајажина поднесена против решението за блокирање на сметката на А1 телевизија.

А1 останува пред Влада

Точка - 08.02.2011

Екипата на А1 Телевизија уште најмалку два дена ќе остане гостин на Илинденска бб. Телевизија уште неколку дена ќе емитува од пред зградата на Владата, се’ додека одлуката на Кривичниот суд за ...

Домашен притвор за две управителки од фирмите на „Перо Наков“

Точка - 08.02.2011

Притворот на две управителки од фирмите на „Перо Наков“, обвинети во случајот Пајажина денеска е заменет со домашен. Истражниот судија донел решение со кое им го заменува притворот на управителката ...

Уважени жалбите на А1 за блокираната сметка

eReporter - 08.02.2011

Кривичниот совет на Основниот суд 1 денеска донесе одлука со која ги прифати жалбите против решението за блокирање на сметката на телевизија А1 во случајот „Пајажина“.

Уважени жалбите на А1 телевизија за блокираните банкарски сметки

Идивиди - 08.02.2011

Скопје, 8 февруари 2011 (МИА) - Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на ...

А1 се враќа во студио

eReporter - 08.02.2011

Телевизија А1 од вечерва својата програма во живо ќе продолжи да ја емитува од своето студио, откако Кривичниот суд денеска ја повлече одлуката за замрзнување на сметката на телевизијата.

Домашен притвор за уште две управителки од "Перо Наков"

eReporter - 08.02.2011

Мерка домашен притвор одреден им е денеска на уште две управителки на фирми од „Перо Наков“ осомничени во случајот „Пајажина“.

Повторно нема одлука за сметката на А1

А1 - 07.02.2011

Кривичниот суд се уште тактизира. Ниту денеска советот не донесе одлука, дали ќе се одблокира сметката на А1 Телевизија, весниците Време, Шпиц и Коха е Ре и останатите фирми.

Судот сеуште решава за сметката на А1-телевизија

Телма - 07.02.2011

Кривичниот суд денеска не донесе одлука дали ќе биде одблокирана сметаката на А1 телевизија, весниците Време, Шпиц и Коха е ре.

Кривичниот совет решава за сметките на А1

Канал5 - 07.02.2011

Се уште е во тек седницата на Кривичниот совет каде што се расправа по жалбата на адвокатите на А1 кои бараат одмрзнување на сметката на телевизијата,за како што велат, медиумот да може да продолжи ...

Македонија - Премиерот и препорача на „А1“ да земе кредит

Време - 07.02.2011

Медиумите од Перо Наков да си земаат кредити или заем за да си ги деблокираат сметките. Тоа го препорача премиерот Никола Груевски во пресрет на одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје ...

Нема одлука за деблокирање на сметката на А1

Алсат-М - 07.02.2011

Ниту денеска нема одлука од Кривичниот совет за можно деблокирање на сметката на А1. По долга расправа на крај не се дојде до заеднички став за барањето на адвокатите на телевизијата и на трите ...

А1 услов број еден

Шпиц - 07.02.2011

Ден пред вчерашното заседавање на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кое, пак, му претходи на денешниот собир на сите лидери на парламентарни партии кај претседателот Ѓорге Иванов, Централниот одбор на ...

И премиерот Груевски бил А1

Курир - 07.02.2011

Дали е загрозена демократијата во Република Македонија? Дали постои политичка криза? Дали врз А1 телевизија се врши тенденциозен притисок од страна на Владата за нејзино затворање? Овие се најчестите ...

Сметката на А1 останува замрзната - Судот не донесе одлука

Inpress - 07.02.2011

Скопје, 7. февруари 2011 (ИНПРЕС) Судот и денеска не донесе одлука за замрзнатите сметки на фирмите од Перо Наков. Иако веќе цела недела се најавува одлуката на Кривичниот Совет, и денеска одлука ...

Судот не донесе одлука за замрзнатите сметки на А1

Press24 - 07.02.2011

За сметката на А1 и други фирми од Перо Наков се чека одлуката на Кривичниот Совет. Истражниот судија ќе одлучува за ослободувањето од притвор за кој Апелациониот Суд во петокот даде негативен ...

Кривичниот совет денеска треба да одлучи за сметките на А1

Нетпрес - 07.02.2011

Кривичниот совет денеска треба да одлучи дали сметките на А1 Телевизија, весниците “Време“, “Шпиц“ и “**** е Ре“ и уште неколку фирми од Перо Наков бб ќе останат блокирани или пак ќе бидат одмрзнати ...

Судот не донесе одлука за сметката на А1

Р.С.Европа - 07.02.2011

Кривичниот суд ни денеска не донесе одлука дали ќе биде одблокирана сметаката на А1 телевизија, весниците Време, Шпиц и Коха е ре.

Кривичниот совет денеска треба да одлучи за сметките на А1

Сител - 07.02.2011

Кривичниот совет денеска треба да одлучи дали сметките на А1 Телевизија, весниците “Време“, “Шпиц“ и “**** е Ре“ и уште неколку фирми од Перо Наков бб ќе останат блокирани или пак ќе бидат одмрзнати ...

Кривичниот совет решава за сметките на А1?!

Вечер Прес - 07.02.2011

По барање на обвинителството судот ги замрзна сметките на 11 фирми од "Перо Наков", меѓу кои и на медиумите А1, "Време", "Шпиц" и "Коха е ре" со образложение дека државата нема друг начин како да го ...

Без одлука за А1 и притворените од Перо Наков

eReporter - 07.02.2011

Кривичниот суд ниту денеска не донесе одлука дали евентуално ќе биде одблокирана сметката на телевизијата А1 и на весниците Време, Шпиц и Коха е ре.