TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бучковски: Испочитував се што му ветив на Груевски

А1 - 26.03.2006

„Се што ветив, се испочитував“. Вака Бучковски одговара на ултиматумот на Груевски дека ако до понеделник не го поднесе амандманот со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе биде прогласена за единствена опозиција, тој ќе го бојкотира Парламентот.

Груевски со ултиматум до Бучковски

А1 - 25.03.2006

Подели, па владеј! Вака опозицијата го обвинува премиерот Бучковски дека сака да ги скара ВМРО-ДПМНЕ и Народна за да нема предвремени избори. „Објаснување ќе биде дека опозицијата, во случајот ВМРО-Народна, сега наоѓајќи начин и ние да бидеме инволвирани, се расправа и нема консензус, па по некое ...

Бучковски е лекомислен

Време - 25.03.2006

ДПС Премиерот Владо Бучковски и претседател на нашиот коалициски партнер дава лекомислени и непромислени изјави за идниот статус на Косово, што е спротивно на договорот за коалицирање меѓу ДПС и СДСМ, се вели во соопштението на Демократската партија на Србите.

До понеделник Бучковски да си го исполни договореното

Вест - 25.03.2006

ОПОЗИЦИЈАТА ЈА НАПУШТИ РАСПРАВАТА ЗА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и Либералната партија вчера ја напуштија собраниската седницата за носење на изборните закони, зашто што Владата и натаму не поднесува амандман со кој ќе дефинира што е опозиција, која според предлог изборниот законик, треба да ...

Ни збор за спорот со името

Вест - 25.03.2006

СРЕДБА БУЧКОВСКИ -КАРАМАНЛИС ВО БРИСЕЛ Соработка меѓу Македонија и Грција на економски и политички план, а не спорот со уставното име на државата , беше главна тема на вчерашната средба на премиерот Владо Бучковски со грчкиот премиер Константин Караманлис во Брисел.

Бучковски: Очекувам интензивна економска соработка со Грција

Време - 25.03.2006

ОБНОВЕНИ ПОЛИТИЧКИТЕ ОДНОСИ АТИНА - СКОПЈЕ Александра К. Мишовска (наш известувач од Брисел) Со почитување на џентлменскиот договор во изборна година да не се разговара за проблемот со името, премиерите на Македонија и на Грција вчера во Брисел на прва билатерална средба на високо ниво по година и ...

Атина ќе поддржи прием во НАТО само како БЈРМ

Утрински - 25.03.2006

Бучковски и Караманлис го скршија мразот во Брисел Брисел - Идната соработка меѓу Македонија и Грција на економски, но и на политички план, според МИА, била главна тема на претпладневната средба на македонскиот премиер Владо Бучковски со неговиот колега Константин Караманлис во Брисел.

За името ќе се разговара по изборите

Дневник - 25.03.2006

Грчко-македонските разговори за наоѓање решение за името ќе се интензивираат по завршувањето на изборите, а ќе се водат и понатаму под покровителство на ОН, заклучиле премиерите Костас Караманлис и Владо Бучковски на вчерашната средба во Брисел.

Стоиљковиќ бара извинување од Бучковски

Дневник - 25.03.2006

Премиерот Владо Бучковски треба да се извини за изговорените зборови за независноста на Косово, побара вчера Иван Стоиљковиќ, лидер на Демократска партија на Србите, која е дел од владината коалиција. Тој го обвини Бучковски дека ги изневерува принципите на договорената коалициска соработка помеѓу ...

КАРАМАНЛИС ТВРДИ ДЕКА ПРЕД БУЧКОВСКИ ГО СПОМНАЛ ИМЕТО КАКО УСЛОВ ЗА ЕВРОПСКАТА ИНТЕГРАЦИЈА

Канал5 - 25.03.2006

Караманлис на вчерашната средба со Бучковски во Брисел рекол дека изнаоѓањето заеднички прифатливо решение за името е еден од условите за прием на Македонија во европската унија. Караманлис на вчерашната средба со Бучковски во Брисел рекол дека изнаоѓањето заеднички прифатливо решение за името е ...

Груевски пак му е лут на Бучковски..

Канал5 - 25.03.2006

Само една недела го држеше расположението дека ќе има фер и демократски избори откако му беше прифатено барањето за учество на партиите во избирачките одбори.. Груевски пак му е лут на Бучковски.. Само една недела го држеше расположението дека ќе има фер и демократски избори откако му беше ...

Македонија ќе притисне за побрзо одбележување на границата кон Косово

Канал5 - 25.03.2006

Македонија ќе притисне за побрзо одбележување на границата кон Косово.. Бучковски од Брисел најавува дека решението ќе го бара во директни разговори со косовскиот премиер Агим Чеку.. Двајцата се сретнаа пред два дена кога договориле за ова суштински да разговараат на нов состанок на крајот на април.

Средба Бучковски-Караманлис во Брисел

А1 - 24.03.2006

Грчка поддршка на патот кон Европа, подобрена економска соработка, но молк за името. Ова е содржината на средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Бучковски и Караманлис, во Брисел. Се сретнаа во грчката амбасада во Унијата со првенствена евро-економска агенда.

Бучковски малку се занел за Косово

Време - 24.03.2006

РЕАКЦИЈА НА БЕЛГРАД Македонскиот премиер Владо Бучковски не е повикан да го решава прашањето за статусот на Косово и да предлага решение што никому ништо добро не би му донело. Ова е реакцијата на директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со медиумите, Срѓан Ѓуриќ, по повод ...

Изборите се примарни, не заборавајте ги и другите реформи

Време - 24.03.2006

СОЛАНА СО ПРЕЦИЗНА ПОРАКА ДО БУЧКОВСКИ Во атмосфера на партиски консензус да се подготват следните парламентарни избори, кои се клучот за напредокот на Македонија кон ЕУ, но паралелно да не се запостават и другите реформи за приближување кон Унијата.

Србија го искара Бучко оти му лета умот

Вест - 24.03.2006

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ГО ВИДЕ КОСОВО НЕЗАВИСНО ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА "Бучковски, кратко речено, малку се занел", изјавил за српските новински агенции директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со медиумите, Срѓан Ѓуриќ, по изјавата на македонскиот премиер дадена на прес - ...

Само фер избори го отвораат патот кон ЕУ

Утрински - 24.03.2006

Порака од Хавиер Солана по средбата со Владо Бучковски Солана: Ситуацијата во земјата е многу добра, што треба да биде потврдено и со доброто спроведување на претстојните избори. За олеснувањето на визниот режим ќе се разговара, но тоа не е приоритетна цел на Брисел Брисел - "Македонија е многу ...

Чеку е против менување на границите

Утрински - 24.03.2006

ИЗЈАВА Брисел - Решението од преговорите меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово, со посредство на меѓународната заедница, нема да влијае врз постојните граници во регионот, нагласи во средата вечер во Брисел косовскиот премиер Агим Чеку, по неформалната средба со претседателот на ...

„Премиерот малку се занел“

Дневник - 24.03.2006

Македонскиот премиер Владо Бучковски не е повикан да го решава прашањето за статусот на Косово и предлага решение кое никому ништо добро не би му донело. Ова е реакцијата на директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со медиумите Срѓан Ѓуриќ по повод изјавата на Бучковски дадена ...

Солана од Македонија бара повеќе работа

Дневник - 24.03.2006

Премиерот Владо Бучковски при посетата на Брисел од европските високи претставници доби јасна и гласна порака - Македонија мора да спроведе чисти, фер, демократски и слободни избори без дамки и да продолжи со реформата во администрацијата, судството, полицијата и во економијата бидејќи тоа ќе ја ...

Бучковски и Караманлис разговарале во Брисел - за обновување на односите, а не за разликите за името

Канал5 - 24.03.2006

Триесетина минути разговарале Бучковски и Караманлис денеска во Брисел. Двајцата премиери се состанаа по година и пол замрзнати односи, поради грчката иритираност од американското признавање на македонското уставно име. Триесетина минути разговарале Бучковски и Караманлис денеска во Брисел.

Стоиљковиќ му се налути на Бучковски за изјавата за независно Косово

Канал5 - 24.03.2006

Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ) денеска со соопштение до медиумите реагира на, како што се наведува изјавите на премиерот Владо Бучковски во врска со статусот на Косово. Скопје, 24 март (МИА) - Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ) денеска со соопштение до ...

Бучковски „малку се занел" за Косово

Вечер - 24.03.2006

Македонскиот премиер Владо Бучковски не е повикан да го решава прашањето за статусот на Косово и предлага решение кое никому ништо добро не би му донело. Ова е реакцијата на Срѓан Ѓуриќ, директор на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со медиумите, по повод изјавата на Бучковски дадена ...

Солана: Македонија е многу конструктивна и позитивна

А1 - 23.03.2006

„Македонија е многу конструктивна и многу, многу позитивна“, изјави високиот преставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана по денешната средба во Брисел со македонскиот премиер Владо Бучковски, јавува известувачот на МИА.

Бучковски: Да организираме фер избори пред летото

А1 - 23.03.2006

Да организираме фер избори пред летото е порака што од Брисел до домашната јавност ја испрати премиерот Бучковски по денешните блиц средби со еврокомесарите Солана и Рен. „Можам да кажам дека придонесот е многу конструктивен и позитивен.

Ѓуриќ: Бучковски не е повикан да го решава прашањето за Косово

А1 - 23.03.2006

Македонскиот премиер Владо Бучковски не е повикан да го решава прашањето за статусот на Косово и предлага решение кое никому ништо добро не би му донело. Ова е реакцијата на директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со медиумите Срѓан Ѓуриќ по повод изјавата на Бучковски дадена ...

Нема гаранции за во НАТО

Време - 23.03.2006

БУЧКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ШЕФЕР Александра К. Мишовска (Наш известувач од Брисел) Силна поддршка за досегашните реформи, барање да се продолжи со клучните реформи, но и воздржани изјави за покана за членство во НАТО на есенскиот самит на Алијансата, се главните пораки што ги упати генералниот секретар ...

Бучковски и пред НАТО се испофали со ЕСМ

Вест - 23.03.2006

ПРЕМИЕРОТ ПАК ПРЕЗЕНТИРА УСПЕШНА ПРИКАЗНА ВО БРИСЕЛ (Од Брисел за ВЕСТ Тања Јовановска) Премиерот Владо Бучковски вчера во Брисел ги потсети НАТО амбасадорите да не ја заборават Македонија на самитот во Рига во ноември, од каде државата се надева дека ќе добие силни гаранции за покана за членство ...

Бучковски ќе се сретне со Караманлис

Утрински - 23.03.2006

НАЈАВА Брисел - Утре во Брисел е закажана средба на премиерите на Македонија и на Грција, Владо Бучковски и Константин Караманлис, потврди Кабинетот на претседателот на македонската Влада. Средбата ќе се одржи на маргините на самитот на Европската унија на која учествува грчкиот премиер и на крајот ...

Бучковски: Македонија е чудо на Балканот

Утрински - 23.03.2006

Македонскиот премиер вчера разговараше во седиштето на НАТО Брисел - "Македонија е мало чудо на Балканот и да ја немаше ќе требаше да биде измислена заради стабилноста на регионот", изјави вчера во Брисел македонскиот премиер Владо Бучковски по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп ...

Бучковски по демаркација, Агим Чеку по независност

Дневник - 23.03.2006

Македонскиот премиер прогнозира дека до крајот на годинава Косово ќе стане независно. Косово го има статусот на кандидат за независност до крајот на оваа година, а Македонија нема контрола врз тој процес. Таа ќе биде конструктивна и ќе ја прифати секоја одлука што меѓународната заедница ќе ја ...

Премиерот Бучковски се сретна со Брок, Солана,Рен и Шулц

Канал5 - 23.03.2006

Македонската Влада останува на својата определба за целосно спроведување на реформите за да овозможи лесен иден влез на земјата во ЕУ, истакнал македонскиот премиер Владо Бучковски на денешната средба во Брисел со претседателот на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент Елмар Брок.

Белград со остра реакција по изјавата на Бучковски за независноста на Косово

Канал5 - 23.03.2006

Белград е испровоциран и реагира на изјавата на македонскиот премиер дека Косово го има статусот на кандидат за независност и дека до крајот на годинава ќе стане независно. „Бучковски малку се занел“ – вели директорот на канцеларијата за соработка со медиумите во српската влада Срџан Ѓуриќ.

НАТО бара чисти избори за доближување до Алијансата

А1 - 22.03.2006

НАТО за изборите, Бучковски за успесите. Различни се патиштата од Партнерството за мир кон НАТО, очигледно, ни малку лесни за Македонија. Уште синоќа јасна беше пораката на првиот човек на Алијансата. „Важно е следните избори да бидат 110% фер и слободни.

Иднината на Македонија е во ЕУ

Време - 22.03.2006

ПИСМО НА БАРОСО ДО БУЧКОВСКИ „Иднината на вашата земја е во Европската Унија. Темпото на понатамошниот напредок ќе зависи од вашите сопствени достигнувања, а Европската комисија ќе продолжи да ви помага во постигнувањето на оваа цел“, се вели во писмото што претседателот на Европската комисија Жозе ...

Иднината на Македонија е во Европската унија

Утрински - 22.03.2006

Баросо до Бучковски Европската комисија ќе продолжи да и помага на Македонија Иднината на вашата земја е во Европската унија. Темпото на натамошниот напредок ќе зависи од вашите сопствени достигнувања, а Европската комисија ќе продолжи да ви помага во постигнувањето на оваа цел, се вели во писмото ...

Бучковски во работна посета на Брисел

Утрински - 22.03.2006

Најава Од денеска претседателот на Владата на Република Македонија, д-р Владо Бучковски, ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел. За време на престојот во седиштето на НАТО и Европската унија премиерот Бучковски ќе има многубројни активности, меѓу кои ќе се сретне со генералниот ...

Бучковски во Брисел

Дневник - 22.03.2006

Македонскиот премиер Владо Бучковски од денеска ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел. Во седиштето на НАТО и на ЕУ Бучковски, како што информира неговиот кабинет, ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Шефер, а ќе има обраќање пред амбасадорите на земјите-членки на ...

Бучковски и Караманлис ќе се сретнат во Брисел - името нема да биде тема

Канал5 - 22.03.2006

Македонскиот и грчкиот премиер се среќаваат в петок во Брисел. Но, се тврди, средбата Бучковски – Караманлис не е за прашањето за името, туку е обид за деблокирање на политичките односи меѓу двете земји. Македонскиот и грчкиот премиер се среќаваат в петок во Брисел.

Баросо: Само реформите ќе ја доближат Македонија до ЕУ

А1 - 21.03.2006

Реформи бараме од вас, расчистете го хаосот во сопствената земја, дури тогаш замислете ја иднината на Македонија во ЕУ. Вака, парафразирано, изгледа писмото на Баросо до премиерот Бучковски. Првиот човек на ЕК, по којзнае кој пат праќа пораки до властите на официјално Скопје.

Пратениците од СДСМ се заколнале на верност

Време - 21.03.2006

БУЧКОВСКИ ЈА СМИРУВА ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА Собраниската комисија за избори и именувања вчера во експресна процедура донесе одлука тројцата пратеници што преминаа од СДСМ во партијата на Тито Петковски (НСДП) да бидат разрешени од комисиите во парламентот и на нивно место да дојдат сдсмовци што останаа ...

Бучковски барал гаранции од пратениците

Утрински - 21.03.2006

СДСМ По преминувањето на тројцата пратеници кај Тито Петковски, премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, на завчерашниот состанок на пратеничката група (која сега брои 40 парламентарци) добил ветување дека ќе нема нови преминувања во НСДП.

Баросо му пишал на Бучковски - „Иднината на Македонија е во Европската унија“

Канал5 - 21.03.2006

„Иднината на Македонија е во Европската унија“ - му напиша Баросо на Бучковски. Во писмото кое денеска стигна во премиерскиот кабинет, претседателот на Европската комисија вели дека ќе продолжи помошта за земјава да ја постигне целта – членство во Унијата.

Ѓорчев: Бучковски, конечно, да го соопшти изборниот датум

Утрински - 20.03.2006

ПОВИК Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев вчера го повика премиерот Владо Бучковски да престане да калкулира со терминот на парламентарните избори и да соопшти кога ќе се одржат. „Премиерот и лидер на СДСМ да ја прекине неизвесноста и, конечно, да каже на кој датум ќе се одржат ...

Бучковски ги собра сопартиците да ги праша кој уште ќе премине кај Петковски

Канал5 - 20.03.2006

Се исплаши ли Бучковски од преминувањето на негови пратеници кај Петковски? Лидерот на СДСМ вечерва ја собира пратеничката група на состанок. Сака лично да ги слушне ставовите на пратениците - социјалдемократи за трансферот на Анастасовски, Михајловски и Станковска во НСДП.

Бучковски лицитира, опозицијата во кавга

Вечер - 20.03.2006

За Македонија е најдобро парламентарните избори да се одржат што порано. Но, датумот не зависи од нас, туку од тоа кога премиерот Бучковски и неговата сопруга ќе одлучат да одат на одмор, велат во ВМРО-ДПМНЕ. Нивната реакција следи по минатонеделното обвинување од ВМРО-НП дека откако се договорија ...