TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судството како „линијата Мажино“

Призма - 14.02.2016

Многу индиции укажуваат дека судството ќе се соочи со опасноста да биде претворено во „линијата Мажино“, на која власта предизборно ќе ја брани својата изгубена чест. Сликите како нејзини функционери заминуваат во притвор, е она што власта никако ...

СЈО ги обжали одлуките на Судот

ТВ21 - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство вечерва на фејсбук-страницата објави дека ги обжалило одлуките на Кривичниот суд во Скопје, за кој вчера во акцијата „Титаник“ беа покренати обвиненија. На објавата пишува „Истрагата продолжува“.

СЈО ги обжали одлуките на Кривичниот суд да не им додели притвор на осомничените во „Титаник“

Фокус - 14.02.2016

Во однос на жалбата одлучува совет на Основниот суд Скопје 1 составен од тројца судии, кој во рок од 48 часа е должен да донесе одлука. Специјалното јавно обивнителство го искористи рокот од 24 часа да ги обжали одлуките на Кривичниот суд во Скопје, ...

Кривичниот суд ги прими жалбите од СЈО

ТВ21 - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“.

СЈО ги обжали одлуките на Кривичниот суд

24 Вести - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ги обжали одлуките на Кривичниот суд, да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“. Совет од тројца судии од Основниот суд Скопје еден во рок од 48 часа треба да донесе одлука по жалбата на ...

СЈО поднесе жалби на одлуките на кривичниот суд Скопје 1

Телма - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека поднело жалби на одлуките на Кривичниот суд Скопје 1, кој вчера потврди дека не го прифатил барањето за притвор на осомничените во случајот "Титаник", за злосторничко здружување и изборни измами.

Специјалното обвинителство ги обжали одлуките на Судот за „Титаник“

Утрински - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека се обжалени одлуките на Кривичниот суд за случајот „Титаник“. - Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува, соопшти обвинителството на својата „Фејсбук“ страница.

Судот ја прими жалбата на СЈО

24 Вести - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“.

Специјалното обвинителство ги обжали одлуките на кривичниот суд

Телма - 14.02.2016

Кривичниот суд во Скопје ја добил жалбата од специјалното обвинителство. Јавноста беше известена час пред полноќ на социјалните мрежи. „Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува“ Вчера попладне, судските курири го донеле ...

На специјалната обвинителка ~ тоне „Титаник“?

Дневник - 14.02.2016

Првиот предмет на специјалната обвинителка Kатица Јанева „Титаник“ за кривични дела поврзани со изборите во 2013 година, каде што меѓу осомничените се најдоа и поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски Гордана Јанкулоска и Миле ...

Кривичниот суд ја добил жалбата од СЈО

Р.С.Европа - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“.

СЈО: Обжалени одлуките на Судот, истрагата продолжува

Макфакс - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство во саботата вечерта на официјалниот Фејсбук профил соопшти дека поднеле жалби на одлуките на Основниот суд Скопје 1 за одбивањето на притворот предложен за осум лица за изборни измами.

СЈО: Одлуките обжалени, истрагата продолжува

+инфо - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство синоќа на својот фејсбук и твитер профил објави дека веќе се поднесени жалбите на одлуките на Кривичниот суд кој не го уважи барањето да им се одреди притвор на осуммината осомничени за изборен криминал и кражба на ...

Специјалното обвинителство ги обжали одлуките на кривичниот суд

Репортер - 14.02.2016

Кривичниот суд во Скопје ја добил жалбата од специјалното обвинителство. Јавноста беше известена час пред полноќ на социјалните мрежи. „Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува“ Вчера попладне, судските курири го донеле ...

Судот ја прими жалбата на СЈО

Репортер - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“.

СЈО: Обжалени одлуките на Судот, истрагата продолжува

Кајгана - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на официјалниот Facebook профил соопшти дека поднеле жалби на одлуките на Основниот суд Скопје 1 за одбивањето на притворот предложен за осум лица за изборни измами. „Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје.

Специјалното обвинителство: Обжалени одлуките на судот за „Титаник“, истрагата продолжува

МКД - 14.02.2016

„Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува“, е последното кратко соопштение што дојде од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако вчера судот не го уважи барањето за притвор на осомничените за злосторничко ...

СЈО-Обжалени одлуките на судот, истрагата продолжува

Р.С.Европа - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство синоќа на официјалниот Фејсбук профил соопшти дека поднеле жалби на одлуките на Основниот суд Скопје 1 за одбивањето на притворот предложен за осум лица за изборни измами.

Специјалното јавно обвинителство ги обжали одлуките на Кривичниот суд

Канал 77 - 14.02.2016

Специјалното јавно обвинителство во саботата вчеравечер соопшти дека ги обжалило одлуките на Основниот суд Скопје 1 за одбивањето на притворот предложен за осум лица за изборни измами. „Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје.

СЈО: Поднесени жалби на одлуките на Кривичниот суд да нема притвор за осомничените!

Фактор - 14.02.2016

Вчерашните одлуки на Кривичниот суд , осоминичените во акцијата „Титаник“ која е во надлежност на Специјалното јавно обвинителство да не добијат притвор се обжалени. Од СЈО информираат дека се поднесени жалби на одлуките на Основниот суд, а советот ...

Судството како „линијата Мажино“

Локално - 14.02.2016

За жал, никој не е изненаден од фактот што „Титаник“ уште пред да заплови, удри во судска санта мраз. Не е тешко да се претпостави причината за оваа хаварија, односно зошто, и со каква аргументација Кривичниот суд го одбил барањето за притвор.

Судството како „линијата Мажино“

Либертас - 14.02.2016

За жал, никој не е изненаден од фактот што „Титаник“ уште пред да заплови, удри во судска санта мраз. Не е тешко да се претпостави причината за оваа хаварија, односно зошто, и со каква аргументација Кривичниот суд го одбил барањето за притвор.

Што следува по одбиените барања на Јанева за притвор на осомничените во „Титаник“?

Локално - 14.02.2016

Со неприфаќањето на судот на барањата на Катица Јанева и на нејзиниот тим да им одреди притвор на осомничените во акцијата „Титаник“, почнуваат да течат реалтивно куси законски рокови (од 24, односно 48 часа) за сите страни – за СЈО, за осомничените ...

Кривичниот совет има 48 часа да одлучи по жалбите за притвор на СЈО

Локално - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство се примени од Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот „Титаник“, а јавноста беше известена час пред полноќ на социјалните ...

Судот ја прими жалбата на СЈО, владата не одговара каде е Кирил Божиновски

Либертас - 14.02.2016

Жалбите на Специјалното јавно обвинителство стигнале до Кривичниот суд. Тимот на Катица Јанева ја обжали одлуката на судот да не им се одреди притвор на осомничените во случајот ...

СЈО ги обжали одлуките на Кривичниот суд, истрагата продолжува

еМагазин - 14.02.2016

Специјалното јавно обивнителство ги обжали одлуките на Кривичниот суд во Скопје во врска со случајот „Титаник“, кој претходно не го уважи нивното барање за притвор на осум лица, осомничени за злосторничко здружување и изборни измами.

СЈО: Следуваат жалби по одлуката на Кривичниот суд

24 Вести - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство реагираше на одлуката на Кривичниот суд да не донесе одлука за мерка притвор за лицата поврзани со случајот "Титаник". Најавија дека одлуката ќе ја обжалат.

СЈО: Кривичниот суд пропушти шанса да се запише во историјата!

Фокус - 13.02.2016

„Следуваат жалби!“, најавија од обвинителството, во исчекување на официјалното соопштение од Кривичниот суд, каде на распит вчера беа Темелко и Јанакиески. Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија.

Жалба од специјалното обвинителство за одлуките на кривичниот суд

Телма - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе ги обжали одлуките на Основниот суд Скопје. Бидејќи судот се уште јавно нема информирано какви решенија за притвор донело по маратонските распити на судиите на претходна постапка со градоначалникот на општина ...

Кривичниот суд ја образложи одлуката

Канал5 - 13.02.2016

Кривичниот суд ги отфрли барањата на Специјалното обвинителство за притвор за осомничените во „Титаник“. Судот смета дека барањето на СЈО нема основа.. Специјалната обвинителка Јанева пак незадоволна од одлуката на судот преку Фејсбук најавува ...

Јанева најави жалби против решенијата на Кривичниот суд

Утрински - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство најави жалби против решенијата на Кривичниот суд да не им определи мерка притвор на осомничените во случајот „Титаник“. - Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија.

Обвинителството на Јанева најавува жалби за одлуката на судот

Репортер - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство по одлуката на Кривичниот суд да не одреди притвор за осумтемина осомничени реагираше на своите профили на Фејсбук и Твитер. Кривичниот Суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија.

Специјалното обвинителство на Твитер најави жалба до Судот

Р.С.Европа - 13.02.2016

Специјалното Јавно Обвинителство на Твитер најави жалби до судот откако судиите ги напишаа решенијата со кои ги ослободуваат од притвор осомничените во случајот Титаник. Во фејзбук статусот СЈО наведоа дека Кривичниот суд пропуштил шанса да влезе во ...

СЈО НА ФЕЈСБУК: Следуваат жалби за одлуките на Кривичниот суд

Телеграф - 13.02.2016

„Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија. Следуваат жалби!“, пишува на официјалната Фејсбук страна на специјалното обвинителство. Специјалното јавно обвинителство најави жалби против решенијата на ...

Обвинителството на Јанева најавува жалби за одлуката на судот

А1 On - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство по одлуката на Кривичниот суд да не одреди притвор за осумтемина осомничени реагираше на своите профили на Фејсбук и Твитер. Кривичниот Суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија.

СЈО на Фејсбук најави жалби на одлуките на кривичниот суд

Капитал - 13.02.2016

„Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија. Следуваат жалби!“, објави на својот Facebook профил Специјалното јавно обвинителство. Ова се однесува на одлуките на Основниот суд Скопје 1 да ги одбие ...

СЈО: Судот пропушти да се запише во историјата, следуваат жалби

Кајгана - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на својата официјална Facebook страница објави статус на кој пишува дека Судот пропуштил да се запише во историјата и најави жалби на одлуката на Судот. „Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во ...

Судот ги одби барањата за притвор за „Титаник“, што сега?

МКД - 13.02.2016

Со неприфаќаето на Судот на барањата на Катица Јанева и нејзиниот тим да им одреди притвор на осомничените во акцијата „Титаник“, почнуваат да течат реалтивно куси законски рокови (од 24, односно 48 часа) за сите страни – за СЈО, за осомничените и ...

СЈО: Обжалени одлуките, истрагата продолжува

А1 On - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство објави на својот фејсбук и твитер профил дека веќе се поднесени жалбите на одлуките на Кривичниот суд кој не го уважи барањето да им се одреди притвор на осуммината осомничени за изборен криминал и кражба на изборите.

Што следува по одбиените барања на Јанева за притвор на осомничените во „Титаник“?

Репортер - 13.02.2016

Со неприфаќањето на судот на барањата на Катица Јанева и на нејзиниот тим да им одреди притвор на осомничените во акцијата „Титаник“, почнуваат да течат реалтивно куси законски рокови (од 24, односно 48 часа) за сите страни – за СЈО, за осомничените ...

СЈО: Судот пропушти да се запише во историјата, следуваат жалби

Макфакс - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на својата официјална Фејсбук страница објави статус на кој пишува дека Судот пропуштил да се запише во историјата и најави жалби на одлуката на Судот. „Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во ...

СЈО најави жалби по одлуката на Судот

+инфо - 13.02.2016

Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија. Следуваат жалби, известија денеска од Специјалното јавно обвинителство по одлуката на Основниот суд Скопје 1 кој барем засега не одреди притвор за тројцата ...

СЈО: Истрагата продолжува, обжалени одлуките на Кривичниот суд

Репортер - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство објави на својот фејсбук и твитер профил дека веќе се поднесени жалбите на одлуките на Кривичниот суд кој не го уважи барањето да им се одреди притвор на осуммината осомничени за изборен криминал и кражба на изборите.

СЈО и офцицијално ги обжали одлуките за одбивање на притвор на осомничените во “Титаник”

Локално - 13.02.2016

По одлуката за пуштање на слобода на сите осомничени во случајот “Титаник”, СЈО преку својот ФБ профил соопштија дека официјално поднеле жалби на судската одлука: “Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува.

СЈО: Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје, истрагата продолжува

Либертас - 13.02.2016

Специјалното обвинителство вечерва во 23:15 часот на профилите на Фејсбук и Твитер го објави следното: „Обжалени се одлуките на Кривичниот суд во Скопје. Истрагата продолжува“, објави СЈО.

СЈО најавува жалби

Фактор - 13.02.2016

Пред малку на официјалните социјални мрежи на Специјалното јавно обвинителство беа најавени жалби . „Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија. Следуваат жалби!“, напишаа од СЈО.

СЈО: Кривичниот суд пропушти да се запише во историјата, следуваат жалби

Либертас - 13.02.2016

Иако Основниот суд Скопје 1 се уште ги нема официјално објавено одлуките за барањата за притвор за 8 лица осомничени во акцијата „Титаник“, со реакција на Фејсбук и Твитер се јави Специјалното обвинителство.

СЈО: Кривичниот суд во Скопје пропушти да се запише во историјата, следуваат жалби

еМагазин - 13.02.2016

Специјалното јавно обвнителство ќе поднесе жалби за одлуките на Кривичниот суд за барањата на СЈО за одредување мерка притвор за осум лица осомничени во случајот „Титаник“. „Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на ...

Случај „Титаник“: Јанева најави жалби против решенијата на Кривичниот суд

Канал 77 - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе ги обжали одлуките на Основниот суд Скопје. Судот се’ уште нема јавно соопштено какви решенија за притвор донело по распитите на судиите на претходна постапка со градоначалникот на општина пустец, Едмунд Темелко и ...

Следуваат жалби по одлуката на Кривичниот суд

Тера - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе ги обжали одлуките на Основниот суд Скопје. Бидејќи судот се уште јавно нема информирано какви решенија за притвор донело по маратонските распити на судиите на претходна постапка со градоначалникот на општина ...

СЈО: Кривичниот суд засега пропушти да се запише во историјата на Македонија. Следуваат жалби!

Локално - 13.02.2016

По одлуката за пуштање на слобода на сите осомничени во случајот “Титаник”, СЈО реагираше преку својот ФБ профил. Од таму напишаа: Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во историјата на Република Македонија.

СЈО: Судот пропушти да се запише во историјата, следуваат жалби

Точка - 13.02.2016

Специјалното јавно обвинителство на својата официјална Фејсбук страница објави статус на кој пишува дека Судот пропуштил да се запише во историјата и најави жалби на одлуката на Судот. „Кривичниот суд во Скопје засега пропушти да се запише во ...