TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бетонирана барикадата на мостот преку Ибар

+инфо - 02.10.2011

Ноќта на северот на Косово помина мирно, но беше одбележана со бетонирањето на барикадата на мостот на реката Ибар во Косовска Митровица.

Бетонирана барикадата на мостот преку Ибар

Inpress - 02.10.2011

Косовска Митровица, 2. октомври 2011 (ИНПРЕС) Ноќта на северот на Косово помина мирно, но беше одбележана со бетонирањето на барикадата на мостот на реката Ибар во Косовска Митровица.

КФОР отстранува барикади, Србите бетонираат нови

Р.С.Европа - 02.10.2011

Ситуацијата на Северно Косово со барикадите е мирна но и натаму тензична. Српските медиуми јавуваат дека локалните Срби и понатаму дежураат пред барикадите и дека синоќа ја бетонирале блокадата на ...

Бетонска барикада на Ибар

Нетпрес - 02.10.2011

Минатата ноќ на северот на Косово помина мирно, а одбележана е со бетонирање на барикадата на мостот преку Ибар во Косовска Митровица кој го разделува северниот од јужниот дел на градот, пишува ...

Бетонска барикада на Ибар

Точка - 02.10.2011

Минатата ноќ на северот на Косово помина мирно, а одбележана е со бетонирање на барикадата на мостот преку Ибар во Косовска Митровица кој го разделува северниот од јужниот дел на градот, пишува ...

Шефот на УНМИК го посети преминот Јариње и повика на дијалог

Дневник - 01.10.2011

Шефот на УНМИК Фарид Зариф и неговиот заменик Роберт Соренсен заедно со делегација на мисијата го посетија граничниот премин Јариње.

Отворен преминот Јариње

Нетпрес - 01.10.2011

Административниот премин Јариње на северот на Косово од утринава е отворен за патнички сообраќај, пишува “Политика“, пренесува Нетпрес.

Шефот на УНМИК на преминот Јариње

Р.С.Европа - 01.10.2011

Шефот на УНМИК Фарид Зариф го посети граничниот премин Јариње при што повика на мир воздржаност и дијалог. Тој имаше средба со претставници на КФОР и на ЕУЛЕКС, како и со србите на Косово кои го ...

Шефот на УНМИК го посети преминот Јариње и повика на дијалог

Sky - 01.10.2011

Шефот на УНМИК Фарид Зариф и неговиот заменик Роберт Соренсен заедно со делегација на мисијата го посетија граничниот премин Јариње.

Отворен преминот Јариње

Точка - 01.10.2011

Административниот премин Јариње на северот на Косово од утринава е отворен за патнички сообраќај, пишува “Политика“, пренесува Нетпрес.

КФОР ги презеде барикадите кај Јариње

Телма - 30.09.2011

Граничниот премин Јариње по денешната акција на КФОР за отстранување барикади, остана затворен и со бодликава жица. Американски и германски војници од КФОР со борбена опрема на себе, го затворија ...

На Косово мирна ноќ

Inpress - 30.09.2011

Приштина, 30. септември 2011 (ИНПРЕС) Минатата ноќ на Барикадите на административните премини на северот на Косово ноќеска поминаа мирно, јави Танјуг.

Обиди за смирување на тензиите меѓу КФОР и србите кај Јариње

Р.С.Европа - 30.09.2011

Заменик шефот на УНМИК на Косово, Роберт Соренсен, денеска разговарал со србите собрани во близина на граничниот премин Јариње, при што ги повикал да бидат мирни и им порачал дека дијалогот е ...

КФОР отстрани барикада во северно Косово

Курир - 30.09.2011

Американски и грчки војници од силите на НАТО во Косово употребија булдожер за да остранат барикада од камења што ја поставија Срби на пат кон граничниот премин Јариње во знак на протест против ...

Ситуацијата на Косово непроменета

Алфа - 30.09.2011

Ситуацијата на северот од Косово и натаму е непроменета. Во текот на ноќта не се пријавени никакви инциденти. Српската влада побара итна истрага за инцидентот на Јариње кога во судирите меѓу КФОР и ...

Мирна ноќ на северот на Косово

Сител - 30.09.2011

Минатата ноќ на барикадите на административните премини на северот на Косово помина мирно, пишува “Танјуг“, пренесува Нетпрес.

Русија го обвини НАТО за провоцирање конфликти на Балканот

Н.Македонија - 30.09.2011

КФОР со најновите акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за формирање комисија што ќе изврши истрага на злосторствата извршени над цивилното ...

Консултациите за Косово во оон без заеднички став

Телма - 29.09.2011

Во Советот за безбедност на Обединетите нации рано утринава завршија консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентот кај преминот Јариње во кој беа повредени седуммина Срби и ...

Не фрлајте чкорчe во косовскиот барут

Дневник - 29.09.2011

Состојбата на северот на Косово и натаму останува тензична, а вчера, како што „Дневник“ дознава од владини извори во Приштина, во населбата Бошњачко Маало во Косовска Митровица имало уште еден ...

Советот за безбедност на ОН без заеднички став за ситуацијата на Косово

Канал5 - 29.09.2011

Западните земји членки на СБ сметаат дека ситуацијата во северниот дел на Косово е под контрола и дека КФОР и ЕУЛЕКС делуваат во согласност со мандатот што им е доверен од ОН.

Русија обвините дека НАТО создава конфликт на Балканот

Телма - 29.09.2011

Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за формирање на комисија која ќе изврши ...

Русија: НАТО провоцира конфликт на Балканот

Курир - 29.09.2011

Рускиот амбасадор во НАТО, Дмитриј Рогозин, изјави дека Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини меѓу Србија и Косово провоцира нов конфликт во регионот.

Консултации во СБ на ОН за Косово

Сител - 29.09.2011

Во Советот за безбедност на Обединетите нации рано утринава завршија консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентот кај преминот Јариње во кој беа повредени седуммина Срби и ...

Советот за безбедност ги заврши консултациите за Косово

Нетпрес - 29.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации утринава ги заврши консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентите кај административните премини Јариње и Брњак во кои беа повредени седум ...

Консултации во СБ на ОН и за Косово

Р.С.Европа - 29.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации изутрината ги завршил консултациите зад затворена врата. Притоа, како што јавуваат српските новински агенции, се разговарало и за ситуацијата на северот на ...

Уште една непроспиена ноќ на Косово

Алфа - 29.09.2011

На Косово утринава е мирно. Србите од Косовска Митровица, во текот на ноќта, ги засилија барикадите на главниот мост преку реката Ибар, кој го дели градот на јужен и северен дел.

Консултации во СБ на ОН за Косово

МРТ - 29.09.2011

Во Советот за безбедност на Обединетите нации рано утринава завршија консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентот кај преминот Јариње во кој беа повредени седуммина Срби и ...

Советот за безбедност на ОН повторно без заеднички став за Косово

Сител - 29.09.2011

Консултациите во Советот за безбедноста на Обединетите нации утринава завршија без заеднички став за ситуацијата на северот на Косово, изјавија дипломатски извори од Њујорк за Танјуг.

Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

Press24 - 29.09.2011

Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема да преземаат еднострани дејствија.

Косовските власти ќе ги отсрануваат барикадите

Р.С.Европа - 29.09.2011

Српските барикади во северно Косово ќе бидат отстранети но косовските институции нема да преземат еднострани дејствувања. Ова денеска го изјави косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи.

КФОР го урива алтернативниот пат

Алфа - 29.09.2011

Војниците на КФОР излегоа од својата база на Јариње и со два оклопни траспортера го блокираа патот. Со багери го уриваат алтернативниот пат Косовска Митровица- Рашка.

Рогозин: НАТО предизвикува нов конфликт на Балканот

МРТ - 29.09.2011

Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за формирање на комисија која ќе изврши ...

Советот за безбедност на ОН повторно без заеднички став за Косово

Алфа - 29.09.2011

Консултациите во Советот за безбедноста на Обединетите нации утринава завршија без заеднички став за ситуацијата на северот на Косово, изјавија дипломатски извори од Њујорк за Танјуг.

Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

Сител - 29.09.2011

Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема да преземаат еднострани дејствија.

Советот за безбедност на ОН повторно без заеднички став за Косово

МРТ - 29.09.2011

Консултациите во Советот за безбедноста на Обединетите нации утринава завршија без заеднички став за ситуацијата на северот на Косово, изјавија дипломатски извори од Њујорк за Танјуг.

Србите остануваат на барикади

Курир - 29.09.2011

Косовските Срби и вчера останаа на барикадите на граничните премини Јариње и Барњак на границата во северно Косово. Претставниците на НАТО, како и на српските и на косовските власти ги повикуваат ...

Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

МРТ - 29.09.2011

Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема да преземаат еднострани дејствија.

КФОР го урива алтернативниот пат Косовска Митровица - Рашка

+инфо - 29.09.2011

Војниците на КФОР излегоа од својата база на преминот Јариње и со два оклопни траспортера го блокираа патот. Со багери го уриваат алтернативниот пат Косовска Митровица - Рашка.

Ќе се отстрануваат барикадите во северно Косово

Inpress - 29.09.2011

Приштина, 29. септември 2011 (ИНПРЕС) Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема ...

Советот за безбедност на ОН повторно без заеднички став за Косово

Inpress - 29.09.2011

Њујорк, 29. септември 2011 (ИНПРЕС) Консултациите во Советот за безбедноста на Обединетите нации утринава завршија без заеднички став за ситуацијата на северот на Косово, изјавија дипломатски извори ...

Консултации во Советот за безбедност за Косово

+инфо - 29.09.2011

Во Советот за безбедност на Обединетите нации рано утрово завршија консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентот кај преминот Јариње во кој беа повредени седуммина Срби и четворица ...

Советот за безбедност во консултации за Косово

Курир - 29.09.2011

Во Советот за безбедност на Обединетите нации рано утринава завршија консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентот кај преминот Јариње во кој беа повредени седуммина Срби и ...

Рогозин: НАТО предизвикува нов конфликт на Балканот

Сител - 29.09.2011

Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за формирање на комисија која ќе изврши ...

Рогозин: НАТО предизвикува нов конфликт на Балканот

Алфа - 29.09.2011

Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за формирање на комисија која ќе изврши ...

Советот за безбедност повторно без заеднички став за Косово

Канал 77 - 29.09.2011

Итните затворени консултации на Советот за безбедност на Обединетите нации за состојбата на северот на Косово по инцидентот кај Јариње, завршија без заеднички став.Консултациите зад затворени врати, ...

Советот за безбедност ги заврши консултациите за Косово

Точка - 29.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации утринава ги заврши консултациите за ситуацијата на северот на Косово, по инцидентите кај административните премини Јариње и Брњак во кои беа повредени седум ...

Барикадите на границата со Србија ќе бидат отстранети

Идивиди - 29.09.2011

Приштина, 29 септември 2011 (МИА) - Српските барикади во северно Косово ќе бидат укинати, изјави денеска косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи и вети дека косовските институции нема ...

НАТО предизвикува нов конфликт на Балканот

Идивиди - 29.09.2011

Москва, 29 септември 2011 (МИА) - Меѓународната мисија на НАТО во Косово (КФОР) со последните акции на граничните премини провоцира нов конфликт во регионот, а Алијансата ги игнорира повиците за ...

Мирна ноќ на Косово, повредените Срби во стабилна состојба

Канал5 - 28.09.2011

По вчерашните инциденти во кои беа повредени седуммина косовски Срби и четворица припадници на КФОР ноќта на Косово помина мирно.

Србија бара специјална комисија на НАТО за инцидентот кај Јариње

Дневник - 28.09.2011

Државниот секретар во српското Министерството за Косово и Метохија, Оливер Ивановиќ, денеска побара од НАТО формирање на специјална комисија која ќе изврши истрага по повод вчерашниот инцидент на ...

Тадиќ од Расмунсен бара истрага за судирите на Косово

Канал5 - 28.09.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска побарал од генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен истрага за вчерашните судири на Јариње – пишува Блиц.

КФОР ги зајакнува позициите на граничните пунктови

Дневник - 28.09.2011

Силите на НАТО во Косово (КФОР) денеска испратија нова поддршка на спорните гранични пунктови во северно Косово, по вчерашните инциденти, во кои беа повредени околу десет лица.

Советот за безбедност на ОН ќе одржи консултации за Косово

Телма - 28.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ќе одржи консултации за Косово. Состанокот се одржува на барање на Русија, а претставник на секретаријатот на ОН ќе ги извести земјите-членки на СБ ...

Белград и Приштина ги откажаа преговорите

Телма - 28.09.2011

Србија и Косово го откажаа денеска последниот круг од преговорите, кои се водат со посредство на ЕУ во Брисел, откако белградската делегација се спротивстави на планираниот дневен ред, изјавија ...

Тензично во северно Косово, најмалку 11 повредени

Дневник - 28.09.2011

Најмалку седум косовски Срби и четворица војници на КФОР биле повредени во судир кај граничниот пункт Јариње на границата со Србија.

Ситуацијата во северниот дел на Косово денеска е мирна

Утрински - 28.09.2011

Откажани преговорите меѓу Белград и Приштина поради немирите Ситуацијата во северниот дел на Косово денеска е мирна по вечрашното насилство во кое беа повредени четворица војници на силите на ...

Косовски Срби ранети од гумени куршуми на КФОР

Дневник - 28.09.2011

Седум лица се ранети при пресметка на алтернативниот пат кај граничниот премин Јариње откако американски припадници на КФОР фрлија солзавец и стрелаа гумени куршуми врз група косовски Срби кои фрлаа ...

Германската влада ја осуди примената на сила во Косово

Deutsche Welle - 28.09.2011

Германската влада изрази загриженост поради ескалацијата на протестната акција на границата меѓу Косово и Србија. На северот на Косово вчера дојде до насилство и судири меѓу српското население и ...

Србија бара истрага од НАТО за инцидентот кај Јариње

Курир - 28.09.2011

Државниот секретар во српското Министерството за Косово и Метохија, Оливер Ивановиќ денеска побара од НАТО формирање на специјална комисија која ќе изврши истрага по повод вчерашниот инцидент на ...

Русија е лута поради незаинтересираноста на НАТО да дискутира за Косово

Кајгана - 28.09.2011

Русија е многу лута порани немањето волја во НАТО да се дискутира за ситуацијата на Косово на редовните сесии со НАТО, изјави денеска специјалниот пратеник на Русија во НАТО, Дмитри Рогозин.

Вонреден состанок за Косово во Обединетите Нации

Р.С.Европа - 28.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации вечерва ќе одржи вонредни консултации за Косово. Состанокот ќе се оддржи зад затворени врати јавуваат српските медиуми.

КФОР ги зајакнува позициите на граничните пунктови

+инфо - 28.09.2011

Силите на КФОР денеска испратија нова поддршка на спорните гранични пунктови во северно Косово, по вчерашните инциденти во кои беа повредени десетмина луѓе.

КФОР ги зајакнува позициите на граничните пунктови во Северно Косово

Сител - 28.09.2011

Силите на НАТО во Косово (КФОР) денеска испратија нова поддршка на спорните гранични пунктови во Северно Косово, по вчерашните инциденти, во кои беа повредени околу десет лица.

Владата на Косово го осуди насилството врз КФОР

Р.С.Европа - 28.09.2011

Косовската влада најостро го осуди насилството на „криминалните структури во близина на преминот Јариње“ врз мировниците на КФОР.

Богдановиќ: Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР

Алфа - 28.09.2011

Доцна синоќа, министерот за Косово, Горан Богдановиќ, ги посети седуммината Срби, кои беа повредени во инцидентот меѓу КФОР и жителите на околината од граничниот премин Јариње.

Богдановиќ: Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР

Сител - 28.09.2011

Српскиот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ изјави синоќа дека Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР, туку косовските цариници и косовската погранична полиција.

Единаесет лица се повредени во судирите во Косово

Курир - 28.09.2011

Најмалку седум косовски Срби и четворица војници на КФОР биле повредени во судир кај граничниот пункт Јариње на границата со Србија.

Ситуацијата на Косово се смири

Курир - 28.09.2011

Портпаролот на КФОР соопштува дека ситуацијата на северниот дел на Косово денеска е мирна по вчерашното насилство во кое беа повредени четворица војници на силите на НАТО-КФОР, од кои еден потешко, ...

Кучи: Косово ќе ги ги отстрани барикадите на премините

Р.С.Европа - 28.09.2011

Потпретседателот на косовската Влада Хајредин Куќи изјави денеска дека Владата има јасен план за отстранување на блокадите на северот и оти својата власт ќе ја воспостави на целата територија на ...

Богдановиќ: Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР

+инфо - 28.09.2011

Српскиот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ изјави синоќа дека Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР, туку косовските цариници и косовската погранична полиција.

Ситуацијата во северниот дел на Косово денеска е мирна

МРТ - 28.09.2011

Ситуацијата во северниот дел на Косово денеска е мирна по вечрашното насилство во кое беа повредени четворица војници на силите на НАТО-КФОР, од кои еден потешко, како и шестмина Срби, соопшти ...

Богдановиќ: Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР

МРТ - 28.09.2011

Српскиот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ изјави синоќа дека Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР, туку косовските цариници и косовската погранична полиција.

КФОР ги зајакнува позициите на граничните пунктови во северно Косово

Sky - 28.09.2011

Силите на НАТО во Косово (КФОР) денеска испратија нова поддршка на спорните гранични пунктови во северно Косово, по вчерашните инциденти, во кои беа повредени околу десет лица.

Без инциденти во текот на ноќта на северот на Косово

Канал 77 - 28.09.2011

Ноќта на северот на Косово помина без инциденти и провокации меѓу Србите на барикадите и војниците на Кфор. На административниот премин Јариње, Србите дежурале во текот на целата ноќ, а војниците на ...

Обединетите Нации со вондреден состанок за Косово

Sky - 28.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации вечерва ќе одржи вонредни консултации за Косово. Состанокот ќе се оддржи зад затворени врати јавуваат српските медиуми.

Србија да го заштити народот на Косово, а КФОР да остане неутрален

Вечер Прес - 28.09.2011

Демократската партија на Србите во Македонија го изразува револтот на припадниците на српската заедница во Македонија од бруталниот и со ништо непредизвикан напад на војниците на КФОР врз ...

КФОР сака да ги сокрие доказите!

Вечер Прес - 28.09.2011

Тие вршеле притисок врз косовските полицајци кои правеле увид на завчерашното боиште да ги одземат собраните докази од нивните поединечни и рафални пукотници со боеви куршуми, дознава "Блиц" од ...

На Косово судири, во Брисел преговори

Н.Македонија - 28.09.2011

Во судири меѓу војници на НАТО и косовски Срби се ранети 11 лица. Инцидентот изби откако припадници на КФОР отстранија барикади кај Јариње.

Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР

Идивиди - 28.09.2011

Косовска Митровица, 28 септември 2011 (МИА) - Српскиот министер за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ изјави синоќа дека Србите не планираат да ги блокираат ЕУЛЕКС и КФОР, туку косовските цариници и ...

Тензии на Косово: 11 повредени во судирот меѓу косовски Срби и силите на КФОР

Канал5 - 27.09.2011

Седуммина косовски Срби и четворица припадници на КФОР луѓе се се повредени попладнево во судирот што изби на граничниот премин Јариње во Косово.

Најмалку 11 повредени во немирите на Косово

Утрински - 27.09.2011

Најмалку седум косовски Срби и четворица војници на КФОР биле повредени во судир кај граничниот пункт Јариње на границата со Србија .

Судири на Косово - ранети и повредени и од КФОР и од Србите

Телма - 27.09.2011

Четворица војници од силите на НАТО во Косово (КФОР) се повредени, меѓу кои еден е тешко повреден, при експлозија на рачно изработена бомба во северниот дел на Косово, соопшти КФОР.

Солзавец и гумени куршуми во Северно Косово

Вест - 27.09.2011

Во текот на акцијата КФОР уапси, но набрзо и ослободи, пет лица кои дежурале пред преминот Јариње. На барикадите на алтернативниот пат кај административниот премин Јариње, на оспорената ...

КФОР ја отстрани барикадата на Јариње, Србите поставија нова

Дневник - 27.09.2011

КФОР денеска по 18 часот почна акција за отстранување на барикадата на патот што води кон административниот премин Јариње, по што локалните Срби на речиси истото место почнаа да поставуваат нова ...

Србите удрија со камења, КФОР возврати со солзавец на Косово

Дневник - 27.09.2011

Напната е ситуацијата кај алтернативниот пат во близина на граничниот премин Јариње на северно Косово, каде припадниците на КФОР денеска употребија солзавец врз граѓаните кои почнаа да гаѓаат со ...

КФОР ги отстранува барикадите на Јариње, Србите ги каменуваат меѓународните сили

Канал5 - 27.09.2011

На граничниот премин Јариње на Косово попладнево е мирно. КФОР денеска отстранил дел од барикадите што ги постави српското население, а околу преминот се уште протестираат околу илјада мештани.

КФОР со солзавец ги затвора премините кон Србија

Утрински - 27.09.2011

Како што јавува српската државна телевизија, припадниците на КФОР со помош на ЕУЛЕКС вчера изутрина го затвориле алтернативниот правец покрај граничниот премин „Јариње“, и притоа се уапсени Србите ...

Кај Јариње повредени четворица војници на КФОР

Deutsche Welle - 27.09.2011

Во судирите со српските демонстранти на северот на Косово, повредени се четворица војници, соопшти КФОР. Еден војник е тешко повреден.

Романија ќе ги повлече 178 полицајци од Косово

Р.С.Европа - 27.09.2011

Романија ќе ги повлече 178 полицајци од Косово во декември, соопшти романската Влада.Одлуката за повлекувањето на полицајците била донесена на седница на Врховниот совет за национална одбрана, но не ...

Косово-КФОР руши барикади, Србите градат нови

Р.С.Европа - 27.09.2011

КФОР вчера по 18 часот започнале акција за отстранување на барикадата на патот што води кон преминот Јариње, по што локалните Срби на речиси истото место почнале да поставуваат нова препрека.

Кфор ја отстрани барикадата кај Јариње

Кајгана - 27.09.2011

Припадниците на американскиот контигент на Кфор утринава ја разбија барикадата на патниот правец кон граничниот премин Јариње, кој води кон Србија.

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина

Алфа - 27.09.2011

Во Брисел денеска започнува нова дводневна рунда од прговорите меѓу претставници на Белград и Приштина, кои се одвиваат под покровителство на ЕУ.

КФОР ги отстранува барикадите на Јариње

Нетпрес - 27.09.2011

Единиците на КФОР рано утрово започнаа нова акција на отстранување на барикадите на административниот премин Јариње на северот на Косово и привремено уапсиле повеќе лица.

КФОР ги отстранува барикадите во северно Косово, но никнуваат нови

Р.С.Европа - 27.09.2011

Силите на КФОР во текот на изминатата ноќ и изутрината растуриле неколку барикади во северниот дел на Косово, но локалните срби поставувале нови.

КФОР кај Јариње нападнат со камења, возврати со солзавец

Сител - 27.09.2011

На барикадите на алтернативниот пат кај административниот премин Јариње,на оспорената косовско-српска граница, денеска околу 10.30 часот, дојде до инцидент кога насобраните неколку стотици граѓани од ...

Србите и КФОР разменуваа камења и солзавец

Курир - 27.09.2011

Утрово неколку стотици граѓани српска националност со камења ги гаѓаа припадниците на КФОР, на административниот премин Јариње, при што тие возвратија со солзавец.

КФОР употребија солзавец кај премиенот Јариње,откако граѓаните ги гаѓаа со камења

+инфо - 27.09.2011

На барикадите на алтернативниот пат кај административниот премин Јариње,на оспорената косовско-српска граница, денеска околу 10.30 часот, дојде до инцидент кога насобраните неколку стотици граѓани од ...

Припадниците на КФОР употребија солзваец кај премиенот Јариње

МРТ - 27.09.2011

На барикадите на алтернативниот пат кај административниот премин Јариње,на оспорената косовско-српска граница, денеска околу 10.30 часот, дојде до инцидент кога насобраните неколку стотици граѓани од ...

Кај Јариње повредени четворица војници на КФОР, Тадиќ повика на заштита на Србите

Inpress - 27.09.2011

Приштина, 27. септември 2011 (ИНПРЕС) Во судирите со српските демонстранти на северот на Косово, повредени се четворица војници, соопшти КФОР. Еден војник е тешко повреден.

Богдановиќ повикува на разговори со КФОР по тензиите во Северно Косово

Р.С.Европа - 27.09.2011

Министерот за Косово Горан Богдановиќ денеска го повика КФОР преку разговори со претставниците на локалната самоуправа во северниот дел на Косово да се работи на смалување на тезиите по последните ...

Романија ќе си ги повлече војниците од Косово

Р.С.Европа - 27.09.2011

Романскиот врховен одбранбен Совет соопшти дека планира да ги повлече своите војници од мисијата на КФОР во Косово. Во соопштението е наведено дека до декември годинава 179 војници ќе се вратат во ...

На Косово мала војна – повеќе Срби повредени во судирите со КФОР

Алфа - 27.09.2011

Најмалку десетина Српски жители на северно Косово се повредени, од кои четворица потешко во судирите кои денеска избија со војниците на КФОР, кај граничниот опремин Јариње.

Инцидент во Северно Косово на преминот Јариње

Р.С.Европа - 27.09.2011

Силите на НАТО денеска употребиле солзавец и гумени куршуми за да ги растераат Србите кои со камења фрлале кон војниците на КФОР.

Повредени војници на КФОР и Срби во инцидентот во Косово

Р.С.Европа - 27.09.2011

Четворица војници на КФОР и 6-мина локални Срби се повредени во денешните инциденти меѓи силите на КФОР кои се обидуват да ги отстранат барикадите во северниот дел на Косово и локалните Срби кои се ...

Четворица војници на КФОР се повредени во експлозија на рачно изработена бомба

Сител - 27.09.2011

Четворица војници од силите на НАТО во Косово (КФОР) се повредени, меѓу кои еден е тешко повреден, при експлозија на рачно изработена бомба во северниот дел на Косово, соопшти КФОР.

КФОР со солзавец ги затвора премините кон Србија

Inpress - 27.09.2011

Приштина, 27. септември 2011 (ИНПРЕС) Како што јавува српската државна телевизија припадниците на КФОР со помош на ЕУЛЕКС вчера изутрина го затвориле алтернативниот правец покрај граничниот премин ...

“Ројтерс“: Шестмина ранети во престрелка меѓу косовски Срби и војници на НАТО во северно Косово

Нетпрес - 27.09.2011

Шестмина косовски Срби се ранети во престрелка меѓу демонстранти и војници на НАТО на спорен граничен пункт во северно Косово, објавува “Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

На Косово пукотници, солзавец и шок бомби

Алфа - 27.09.2011

Реакции на акцијата на КФОР за отстранување на блокадите од граничниот премин Јариње. Нешто по 13 часот, се јавија сирените да се соберат сите Срби на преминот...

Србите од Косово фрлиле рачна бомба кон војници на КФОР

Курир - 27.09.2011

Четворица војници од силите на НАТО во Косово (КФОР) се повредени, меѓу кои еден е тешко повреден, при експлозија на рачно изработена бомба во северниот дел на Косово, соопшти КФОР.

Повторно немири во Косово

Р.С.Европа - 27.09.2011

Во пресрет на дводневните разговори во Брисел меѓу Приштина и Белград, на граничниот премин Јариње, при вооружен инцидент се повредени цивили и војници.

На Косово пак се пука!

Вечер Прес - 27.09.2011

Во здравствениот дом во Косовска Митровица се примени шест лица кои имаат прострелни рани од боеви куршуми. КФОР тврди дека има и нивни и тоа четворица повредени војници од "домашно изработена бомба" ...

“Ројтерс“: Шестмина ранети во престрелка меѓу косовски Срби и војници на НАТО во северно Косово

Точка - 27.09.2011

Шестмина косовски Срби се ранети во престрелка меѓу демонстранти и војници на НАТО на спорен граничен пункт во северно Косово, објавува “Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

КФОР ги отстранува барикадите на Јариње

Точка - 27.09.2011

Единиците на КФОР рано утрово започнаа нова акција на отстранување на барикадите на административниот премин Јариње на северот на Косово и привремено уапсиле повеќе лица.

Најмалку 11 повредени во немирите на Косово

Sky - 27.09.2011

Најмалку седум косовски Срби и четворица војници на КФОР биле повредени во судир кај граничниот пункт Јариње на границата со Србија.