TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Камбовски: Правните советници на Иванов имаат елементарно непознавање на правото или си играат мајтап.

Либертас - 22.05.2016

„Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, со засилувањето на членот 11 кој не постои во Законот за помилување, преку вметнување на член 11-а во Законот за помилување, најгрубо продолжуваат да го кршат Уставот.

Слободен печат: Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари

Либертас - 22.05.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: – Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари – Помилуваниот Пуки вратен на чело на Алфите, ќе ја чува фатиме од закани!? – Како Груевски за една година заштедил 118 илјади евра, прашува ...

Камбовски: селективното пишманење на Иванов ќе удри по Уставот

Сакам да кажам - 22.05.2016

Од протестите во Скопје против аболицијата на претседателот Иванов (Фото: СДК.МК) „Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, со засилувањето на членот 11 кој не постои во Законот за помилување, преку вметнување на член 11-а во Законот за помилување, најгрубо ...

Банкноти со ликовите на Груевски и Мијалков се сушат на протест во Загреб

Фокус - 22.05.2016

Македонците од Хрватска на сатиричен протест против аболицијата Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска, вчера одржа протест против аболицијата на Иванов пред македонската амбасада во Загреб.

Слободен печат: Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари

+инфо - 22.05.2016

Абер од Загреб за Иванов - Сам да си се помилуваш за извршениот државен удар! Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари - Помилуваниот Пуки вратен на чело на Алфите, ќе ја чува ...

ГАЛЕРИЈА: Гаќи и банкноти од 4 милијарди евра со ликовите на Груевски и Мијалков во Загреб

Локално - 22.05.2016

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска одржа сатиричен протест под наслов Колективно помилување – Општа аболиција 2.0. на Плоштадот на жртвите на фашизмот и пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.

КАМБОВСКИ: Нам допрва ќе ни се смеат – Иванов и натаму го крши Уставот!

Локално - 22.05.2016

„Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, со засилувањето на членот 11 кој не постои во Законот за помилување, преку вметнување на член 11-а во Законот за помилување, најгрубо продолжуваат да го кршат Уставот.

Камбовски: Правните советници на Иванов имаат елементарно непознавање на правото или си играат мајтап

Репортер - 22.05.2016

„Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, со засилувањето на членот 11 кој не постои во Законот за помилување, преку вметнување на член 11-а во Законот за помилување, најгрубо продолжуваат да го кршат Уставот.

Слободен печат: Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари

Репортер - 22.05.2016

Во најновото издание на Слободен печат читајте: – Се крои влада во која нема место за аболицирани политичари – Помилуваниот Пуки вратен на чело на Алфите, ќе ја чува фатиме од закани!? – Како Груевски за една година заштедил 118 илјади евра, прашува ...

„Дојдете да ве помилуваме“ - сатиричен протест во Загреб против помилувањето

24 Вести - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска денеска оддржаа протест пред Македонската амбасада во Загреб против помилувањата на претседателот Иванов. Протестот започна во 11 часот на плоштадот „Жртви на фашизмот“, а потоа продолжи кон македонската амбасада, ...

„Колективно помилување“ – сатиричен протест на Македонците во Хрватска

Нова ТВ - 21.05.2016

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска денеска одржа сатиричен протест под наслов „Колективно помилување – Општа аболиција 2.0.“ на Плоштадот на жртвите на фашизмот и пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.

И домашните експерти против селективна аболиција

Утрински - 21.05.2016

Гордана Дувњак Измените во Законот за помилување што ги изгласаа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ без присуство на опозицијата, не само што нема да го решат проблемот со аболицијата, туку дополнително ќе го комплицираат.

ГАЛЕРИЈА: Гаќи и банкноти од 4 милијарди евра со ликовите на Груевски и Мијалков во Загреб

Либертас - 21.05.2016

Денеска Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска одржа сатиричен протест под наслов Колективно помилување – Општа аболиција 2.0. на Плоштадот на жртвите на фашизмот и пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.

Протест на Македонците во Загреб со барање за „општа аболиција 2.0“

Радио МОФ - 21.05.2016

Граѓанскатa иницијатива на Македонците во Хрватска денеска одржа сатиричен протест под наслов Колективно помилување – Општа аболиција 2.0. на Плоштадот на жртвите на фашизмот и пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.

Сатиричен протест во Загреб „Колективно помилување – Општа аболиција 2.0.“

+инфо - 21.05.2016

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска денеска одржа сатиричен протест под наслов „Колективно помилување – Општа аболиција 2.0.“. Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска денеска одржа сатиричен протест под наслов „Колективно ...

Без оглед дали ќе биде поништена или не, аболицијата нема правна сила

Локално - 21.05.2016

Контроверзната и избрзана „аболиција“, дадена ненадејно од страна на Претседателот на РМ – проф. д-р Ѓорге Иванов, може да се спори по најмалку три правни основи. Притоа, заклучокот до кој ќе дојдеме е дека таа е противправен, уставно невалиден и ...

(ВИДЕО) „Дојдете да ве помилуваме“ – сатиричен протест во Загреб против помилувањето

Локално - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска денеска оддржаа протест пред Македонската амбасада во Загреб против помилувањата на претседателот Иванов, информира 24Вести. Протестот започна во 11 часот на плоштадот „Жртви на фашизмот“, а потоа продолжи кон ...

(ФОТО) Испуружени гаќи и банкноти од 4 милијарди евра со ликовите на Груевски и Мијалков во Загреб

Репортер - 21.05.2016

Денеска Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска одржа сатиричен протест под наслов Колективно помилување – Општа аболиција 2.0. на Плоштадот на жртвите на фашизмот и пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.

(ВИДЕО) „Дојдете да ве помилуваме“ – И во Загреб почнаа да се исмеваат со Иванов

Репортер - 21.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска денеска оддржаа протест пред Македонската амбасада во Загреб против помилувањата на претседателот Иванов. Протестот започна во 11 часот на плоштадот „Жртви на фашизмот“, а потоа продолжи кон македонската амбасада, ...

За еден месец Иванов треба да одлучи кому ќе ја му повлече аболицијата

Дневник - 21.05.2016

Kој ќе му напише писмо на претседателот Ѓорге Иванов за да му ја повлече аболицијата? Kому шефот на државата и без писмо ќе одлучи да му го одземе претходно даденото помилување? Дали ќе падне и амнестијата од Бранко Црвенковски за Зоран Заев во ...

Експерти за аболицијата: Иванов да и каже збогум на функцијата

ТВ21 - 21.05.2016

Дел од експертската јавност смета дека измените во Законот за помилување со кои претседателот Иванов може да ја повлече одлуката за аболиција по сопствена иницијатива или по барање на засегнатите лица, нема да ја решат политичката криза.

Аболиција: Топ 11 најпомилувани од Иванов

еМагазин - 21.05.2016

Со донесувањето на Законот за дополнување на Законот за помилување, на претседателот на државата му се дава можност да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за помилување во рок од 30 дена од денот на донесувањето на овој Закон при ...

Иванов: Ќе постапувам единствено согласно Уставот и законите

Exclusive.mk - 21.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ќе постапува според Уставот и законите, велат од неговиот кабинет, по вчерашното усвојување на дополнувањето на законот за помилување. „Претседателот Иванов како и досега, така и во иднина ќе постапува единствено според ...

СДСМ: Коалиционите партнери ќе ги погазат своите одлуки во Собранието

Нова ТВ - 20.05.2016

Одлуките за измени и дополнувања во Законот за помилување и Законот за приватноста кои вчера експресно беа изгласани во Собранието без присуство на опозицијата се еднострани одлуки на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и истите ќе ги погазат, како и многу еднострани ...

Со помилувањата претседателот ги пречекори овластувањата

Телма - 20.05.2016

Претседателот со помилувањата ги пречекори своите уставни и законски ингеренции, пишува во месечниот извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Со ова, претседателот направи кривично дело злоупотреба на службена положба од член 353 од ...

Претседателот помилува, претседателот одмилува

Телма - 20.05.2016

Од правен аспект, проблематично е што претседателот добива можност да го повлече помилувањето под недоволно разјаснети околности. Уште попроблематично е што не му се бара ниту образложение.

Законско сè или ништо

Нова ТВ - 20.05.2016

Колумна на Беса Арифи – Доцент во областа на казненото право во Правниот факултет при Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово Вчера донесениот по скратена постапка Закон за дополнување на Законот за помилување претставува сериозно ...

Партиска трка со аболицијата

Утрински - 20.05.2016

Татјана Поповска Иако можноста за повлекување на аболицијата што ја даде претседателот Ѓорге Иванов добива правна рамка, во форма на две посебни иницијативи, во политичката јавност вчера немаше голем оптимизам дека двете понудени решенија ќе ...

Селективните помилувања, уште поголем проблем

Р.С.Европа - 20.05.2016

Со селективното помилување некои луѓе ќе останат надвор од законот. Одредени одредби од законот се контроверзни со што му се даваат овластувања на Претседателот кои тој не смее да ги има. Законот само ќе ја усложни кризата, коментираат правните ...

Законот за помилување како тезга за самопослужување

Deutsche Welle - 20.05.2016

Измените во Законот за помилување не го решаваат проблемот, туку креираат нов, велат експертски и дипломатски извори. Власта е задоволна од законското решение. Големо незадоволство владее во демократската јавност по измените во Законот за ...

„Протестирам“ до Иванов: Повлечи ја аболицијата, за да се спаси Македонија!

МКД - 20.05.2016

Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #Протестирам! Изложени сме на репресија, но нема таков страв кој може да го надмине нашето чувство на гадење и бес од она што ти го направи на ...

Шарената револуција до Иванов: Повлечи ја аболицијата, ако во тебе има останато барем малку морална одговорност

Либертас - 20.05.2016

Обраќање на Шарената револуција до претседателот Иванов: Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ! Изложени сме на репресија, но нема таков страв кој може да го надмине ...

Протестирам до Иванов: Повлечи ја аболицијата, за да се спаси Македонија!

Радио МОФ - 20.05.2016

Движењето Протестирам упати отворено писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Обраќањето го пренесуваме во целост: Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ! Изложени сме на ...

Обраќање до Ѓорге Иванов

Окно - 20.05.2016

Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што нè држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ! Изложени сме на репресија, но нема таков страв кој може да го надмине нашето чувство на гадење и бес од она што ти го направи на ...

„Протестирам“: Иванов со одлуката за помилување му го свртевте грбот на сопствениот народ

Фокус - 20.05.2016

Притоа, знај дека во првите редови на нашите протести се токму твоите поранешни студентки и студенти, некои од најдобрите дипломци и пост-дипломци на Правниот факултет и катедрата по Политички науки, кои впрочем се и најгласни во барањето на твојата ...

Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

Правдико - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Законите влегуваат во сила кога ќе се објават во Службен весник.

Коцијанчич: Аболицијата мора итно да биде поништена

Либертас - 20.05.2016

Европската комисија го следи последниот развој на настаните, изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашање на „Мета“ како ја коментираат одлуката на Собранието за селективна аболиција и какви мерки би можеле да следат од Брисел.

„Дојдете да ве помилуваме“ во Загреб

+инфо - 20.05.2016

Протестот кој го организира Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска, ќе започне во 11 часот на плоштадот Жртви на фашизмот. Македонците кои живеат во Хрватска утре напладне (сабота) пред македонската амбасада во Загреб ќе организираат ...

Брисел: Не смее да има селективна правда, аболицијата итно да се поништи!

Фокус - 20.05.2016

„Очекуваме помилувањето од 12 април неодложно да биде поништено за да се зачуваат принципите на одговорност, да се спротивстават на сериозната загриженост поради неказнивоста и да се избегне селективната правда.

Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

Либертас - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов утрово и ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Вчера пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги изгласаа измените на Законот за помилување, Законот за заштита на приватноста и ...

Нуделе целосно да се повлечат од политиката, само да им остане аболицијата

Либертас - 20.05.2016

Измените во Законот за помилување не го решаваат проблемот, туку креираат нов, велат експертски и дипломатски извори. Власта е задоволна од законското решение, пишува Дојче веле . Големо незадоволство владее во демократската јавност по измените во ...

(ВИДЕО) Сугарески: Аболициите ќе се поништат, криминалците ќе завршат во затвор

Либертас - 20.05.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на Горан Сугарески, координатор на Пратеничката група на СДСМ, нa синоќешниот протест на Шарената револуција во ...

Утрешен „Слободен печат“: Иванов пак ќе може да ги помилува тие што ги помилува

+инфо - 20.05.2016

Глувчешкиот скок на Груевски право во устата на мачката, анализа на Бранко Героски во утрешниот број на весникот. Во најновото издание на „Слободен печат“ читајте: - Иванов пак ќе може да ги помилува тие што ги помилува - што донесоа новите закони - ...

Иванов експресно ги потпишал законите за селективна аболиција

Сакам да кажам - 20.05.2016

Од протсетите против аболицијата на 4 мај кога демонстрантите тргнаа кон резиденцијата на Иванов (Фото: СДК.МК) Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието, јави ...

Иванов експресно ги потпиша измените на Законот за помилување

+инфо - 20.05.2016

Законот влегуваат во сила кога ќе се објави во Службен весник. Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието.

„Дојдете да ве помилуваме“ – во Загреб сатиричен протест против помилувањето во Македонија

Либертас - 20.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска утре напладне (сабота) пред македонската амбасада во Загреб ќе организираат сатиричен протест против помилувањето насловен како „Општа Аблоција 2.0“ Протестот кој го организира Граѓанската иницијатива на ...

Повлекувањето на аболицијата ќе зависи од моралот на Иванов

+инфо - 20.05.2016

Од кабинетот на претседателот и понатаму молк, не кажуваат дали ќе се повлечат помилувањата откако се создаде правна можност. Решението на владејачката коалиција за повлекување на аболицијата е спротивно на Уставот и тоа е само продолжение на играта ...

Тешка дијагноза

Сакам да кажам - 20.05.2016

Следното Пржино мора да биде шарено. Што пошарено, тоа поубаво. http://sdk.mk/wp-content/uploads/2016/05/GORAN-MIHAJLOVSKI-SAKAM-DA-KAZAM-TESKA-DIJAGNOZA-20-5-2016.mp3 1 Не ви е јасно што значи селективна аболиција? Сега ќе ви објаснам.

Хелсиншки: Месечен извештај за состојбата со човековите права во РМ -март 2016

Правдико - 20.05.2016

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за март 2016 година ги опфаќа темите: Донесена прва пресуда со која се утврдува мобинг во Македонија; Помилување на политичари и нивни соработници од страна на ...

Иванов: Ќе постапувам единствено согласно Уставот и законите

Точка - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ќе постапува според Уставот и законите, велат за Макфакс од неговиот кабинет, по вчерашното усвојување на дополнувањето на законот за помилување. „Претседателот Иванов како и досега, така и во иднина ќе постапува ...

#Протестирам со обраќање до Ѓорге Иванов: Стана патрон-светец, заштитник на најголемите тирани на македонскиот народ!

Локално - 20.05.2016

Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ! Изложени сме на репресија, но нема таков страв кој може да го надмине нашето чувство на гадење и бес од она што ти го направи на ...

Нуделе целосно да се повлечат од политиката, само да им остане аболицијата

Локално - 20.05.2016

Измените во Законот за помилување не го решаваат проблемот, туку креираат нов, велат експертски и дипломатски извори. Власта е задоволна од законското решение, пишува Дојче веле . Големо незадоволство владее во демократската јавност по измените во ...

(ВИДЕО) Кадриу: Аболицијата се коси со Уставот

Локално - 20.05.2016

Указите за законските измени на шесте изгласани закони во Собранието добија параф од шефот на државата. Веќе наредната недела Иванов ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец, посочува во својот текст ТВ21.

Експресна релација Собрание- резиденција Водно: Иванов веднаш ги потпиша законите за селективна аболиција и за ...

Локално - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Законите влегуваат во сила кога ќе објават во Службен весник.

„Дојдете да ве помилуваме“ – во Загреб сатиричен протест против помилувањето во Македонија

Локално - 20.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска утре напладне (сабота) пред македонската амбасада во Загреб ќе организираат сатиричен протест против помилувањето насловен како „Општа Аблоција 2.0“ Протестот кој го организира Граѓанската иницијатива на ...

Со помилувањата претседателот ги пречекори овластувањата

Локално - 20.05.2016

Претседателот со помилувањата ги пречекори своите уставни и законски ингеренции, пишува во месечниот извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Со ова, претседателот направи кривично дело злоупотреба на службена положба од член 353 од ...

(ВИДЕО) Претседателот помилува, претседателот одмилува

Локално - 20.05.2016

Од правен аспект, проблематично е што претседателот добива можност да го повлече помилувањето под недоволно разјаснети околности, анализира Телма. Уште попроблематично е што не му се бара ниту образложение.

Коцијанчич: Аболицијата да се поништи за да нема селективна правда

Локално - 20.05.2016

Европската комисија го следи последниот развој на настаните, изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашање на „Мета“ како ја коментираат одлуката на Собранието за селективна аболиција и какви мерки би можеле да следат од Брисел.

Граѓаните уморни од долгата политичка криза

Орбис - 20.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов денес ги потпиша указите за законските измени и веќе наредната недела ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец. Но, од неговиот кабинет не кажуваат дали шефот на државата ...

Протестирам до Иванов: Со аболицијата ти си патрон-светец на тираните на македонскиот народ!

Репортер - 20.05.2016

Протестирам, граѓанското движење за слобода, правда и демократизација на институциите излезе со обраќање до Ѓорге Иванов. Еве што стои во обраќањето: Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас ...

Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

Бриф - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Законите влегуваат во сила кога ќе објават во Службен весник.

Коцијанчич: Аболицијата мора итно да биде поништена

Репортер - 20.05.2016

Европската комисија го следи последниот развој на настаните, изјави портпаролката на ЕК, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашање на „Мета“ како ја коментираат одлуката на Собранието за селективна аболиција и какви мерки би можеле да следат од Брисел.

„Дојдете да ве помилуваме“ – Во Загреб сатиричен протест против помилувањето во Македонија

Репортер - 20.05.2016

Македонците кои живеат во Хрватска утре напладне (сабота) пред македонската амбасада во Загреб ќе организираат сатиричен протест против помилувањето насловен како „Општа Аблоција 2.0“ Протестот кој го организира Граѓанската иницијатива на ...

Повлекување од политиката за аболиција – Власта си направи закон како тезга за самопослужување

Репортер - 20.05.2016

Измените во Законот за помилување не го решаваат проблемот, туку креираат нов, велат експертски и дипломатски извори. Власта е задоволна од законското решение, пишува Дојче веле . Големо незадоволство владее во демократската јавност по измените во ...

Иванов ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

ТВ21 - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Законите влегуваат во сила кога ќе објават во Службен весник.

Иванов „без да трепне“ ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

Репортер - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов утрово и ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието. Вчера пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги изгласаа измените на Законот за помилување, Законот за заштита на приватноста и ...

Ветувале целосно да се повлечат од политиката, само да им остане аболицијата

Бриф - 20.05.2016

Измените во Законот за помилување не го решаваат проблемот, туку креираат нов, велат експертски и дипломатски извори. Власта е задоволна од законското решение, пишува Дојче веле . Големо незадоволство владее во демократската јавност по измените во ...

„Протестирам“ до Иванов: Му го сврте грбот на сопствениот народ

Фактор - 20.05.2016

Од „Протестирам“ денеска на Фејсбук упатија порака до претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ , се наведува во нивната реакција.

(ВИДЕО) Сугарески: Аболираните криминалци сигурно нема да побараат укинување на аболицијата од Иванов

Репортер - 20.05.2016

Криминалната врхушка со помош на ДУИ носат некаков закон за помилување. Ние не сме за закон за помилување, туку а целосно укинување на аболицијата на сите криминалци, рече вечерва пред демонстрантите од Шарената револуција пратеникот Горан Сугарески.

Хорхе го објави планот: Аболицијата ќе се повлекува по принципот еци-пеци-пец

Репортер - 20.05.2016

Селективното повлекување на аболицијата што вчера беше усвоенo од собранието, ќе се спроведува преку сложен, прецизен и долготраен процес, информираа од Кабинетот на Хорхе, човекот задолжен за носење аблиција и нејзинот подоцнежно повлекување.

Иванов: Ќе постапувам единствено согласно Уставот и законите

Макфакс - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ќе постапува според Уставот и законите, велат за Макфакс од неговиот кабинет, по вчерашното усвојување на дополнувањето на законот за помилување. „Претседателот Иванов како и досега, така и во иднина ќе постапува ...

Иванов да ги укине помилувањата само на тие што ќе побараат, а ќе може и целосно да ја повлече аболицијата

Дневник - 20.05.2016

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ вчера, од втор обид откако успеаја да соберат мнoзинство и во отсуство на опозицијата предводена од СДСМ, ги ставија на дневен ред допoлнувањата на Законот за помилувањето, кои според власта, по свикувањето на ...

Кадриу: Аболицијата се коси со Уставот

ТВ21 - 20.05.2016

Указите за законските измени на шесте изгласани закони во Собранието добија параф од шефот на државата. Веќе наредната недела Иванов ќе може да ги повлече решенијата за помилување на 56 лица што ги даде пред еден месец.

Протестирам до Иванов: Ќе мора да понесеш одговорност!

Стандард - 20.05.2016

„Повеќе од еден месец неуморно чекориме во секое сокаче на Македонија, и колку што не држи глас извикуваме #ПРОТЕСТИРАМ! Изложени сме на репресија, но нема таков страв кој може да го надмине нашето чувство на гадење и бес од она што ти го направи на ...

Иванов експресно ги потпиша законите за селективна аболиција и за „бомбите“

еМагазин - 20.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ги добил и веќе ги потпишал законите кои пратениците ги изгласаа на вчерашната седница на Собранието, објави Мета. Законите влегуваат во сила кога ќе објават во Службен весник.

Кој ќе го врати помилувањето: Од 56. помилувани, само 11. јавно го одбија Иванов

еМагазин - 20.05.2016

Собранието на Република Македонија со 63 гласа „за“, без воздржани и против и без присуство на СДСМ и ДПА го донесе Законот за дополнување на Законот за помилување, со кој на претседателот на државата му се дава можност да го поништи помилувањето ...

Аболиција: Кои се 56. помилувани од Иванов?

еМагазин - 20.05.2016

По одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за општа аболиција на политичари и нивни соработници, против кои се водат истраги, во „Службен весник“ беа објавени повеќе имиња за кои е потпишано помилување-ослободување од гонење без спроведување на ...

Гарет: Договорот од Пржино не е мртов

Нова ТВ - 19.05.2016

Британскиот амбасадор во земјава, Чарлс Гарет, по вчерашото свикување на Собранието на Твитер напиша дека договорот од Пржино не е мртов. „Не, Пржино не е мртов и закопан. Се уште е правилна рамка за одржливо решение“, напиша Гарет.

Без опозиција поминаа пакет законите во собранието

24 Вести - 19.05.2016

Претседателот Иванов по лична проценка да може да ја повлече аболицијата, но таа да мора да важи за оние кои ќе ја побараат - ова е основата на Законот за помилување со која владејачкото мнозинство во отсуство на опозицијата по скратена постапка ги ...

Собранието денска ќе расправа за законот за помилување

Телма - 19.05.2016

Собранието за во 14 часот ја закажа 102-та седница. На дневен ред ги стави предлозите за измена на пет закони поднесени од Илија Димовски и Талат Џафери, како и Предлог закон за заштита на приватноста, од истите предлагачи.

Поништување на помилувањето по скратена постапка

Телма - 19.05.2016

Помилувањето може да се поништи. Едната опција е претседателот самиот да го стори тоа во рок од 30 дена од донесувањето на законот без обврска да даде образложение, а другата опција е помилуваното лице да поднесе барање, при што претседателот е ...

Поништувањето на аболицијата во правно политички замки

Р.С.Европа - 19.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ предлагаат на претседателот да му се даде можност да ги укине аболициите, додека СДСМ бара со автентично толкување на законот, политичките помилувања да бидат прогласени за неважечки.

Демократскиот сојуз бара аболицијата да се повлече во целост

МКД - 19.05.2016

Демократскиот сојуз инсистира аболицијата да се повлече (поништи) за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. Мора да се почитува уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред законот и секој ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со заеднички предлог за измени во Законот за помилување

МКД - 19.05.2016

Со предложените измени на Законот за помилување се дава правна основа за поништување на помилувањето дадено од претседателот на државата, пишува во образложението на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Илија Димовски и Талат Џафери, за предложените ...

Собранието ќе заседава и денеска, на дневен ред се измените во Законот за помилување

МКД - 19.05.2016

Денеска во 14 часот пратениците ќе расправаат за предлозите за измени на пет закони поднесени од Илија Димовски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и Талат Џафери, пратеник на ДУИ. Сите измени ќе се носат по скратена постапка.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа селективно поништување на аболицијата

МКД - 19.05.2016

Помилувањето може да се поништи. Собранието попладнево експресно, без дебата ги изгласа измените и дополнувањата на четири закони, меѓу кои и Законот за помилување, со кои на претседателот на државата му се овозможува да ја повлече аболицијата за ...

ДУИ и СДСМ најавуваат решенија како да се повлече аболицијата

МКД - 19.05.2016

За денеска е најавено дека до Собранието ќе пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за решавање на, како што велат втората пречка за излез од политичката криза - помилувањето на 56 лица на претседателот на државата.

Иванов е подготвен за повлекување на аболицијата

МКД - 19.05.2016

Има подготвеност кај претседателот на Македонија за промена на решението за аболицијата на 56 лица, ако се донесат соодветни законски измени. За тоа да се случи неопходна ќе биде согласноста на пратениците на најголемите четири политички партии во ...

ДУИ и СДСМ со иницијативи за помилувањето

Тера - 19.05.2016

Денеска се очекува до Собранието да пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за решавање на, како што велат втората пречка за излез од политичката криза – помилувањето на 56 лица на претседателот на државата.

Селективно повлекување на аболициите

Тера - 19.05.2016

Собранието на Република Македонија попладнево во рамки на 102. седница, со 63 гласа „за“, без воздржани и против го донесе Законот за дополнување на Законот за помилување, со кој на претседателот на државата му се дава можност да го поништи ...

Што содржат предлог измените во Законот за помилување

Правдико - 19.05.2016

Со Законот за помилување регулирано е дека претседателот на Република Македонија дава помилување на поименично определени лица за кривични дела предвидени со закони на Република Македонија, согласно со одредбите на Кривичниот законик и одредбите на ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа селективно поништување на аболицијата

Фокус - 19.05.2016

Претседателот ќе може да ја поништи аболицијата, по барање на помилуваните На денешната седница, Собранието по брза постапка ги изгласа измените во Законот за помилување. Со 63 гласови „за“ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување ...

ДУИ и СДСМ со различни решенија за повлекување на аболицијата

Кајгана - 19.05.2016

Денеска се очекува до Собранието да пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за повлекување на помилувањето на 56 лица, направено од претседателот на државата. Владејачката ДУИ најавува дека ќе предложат амандмани за дополнување на Законот за ...

ДУИ и СДСМ ќе поднесат иницијативи за укинување на аболицијата

Фокус - 19.05.2016

Како што е најавено, ДУИ ќе предложат амандмани за дополнување на Законот за помилување со кои шефот на државата ќе има право да ја укине аболицијата за сите 56 лица или одделно да ја повлекува на барање на лицата што ги помилува.

ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ПОМИЛУВАЊЕ: Правна основа за поништување на помилувањето дадено од Претседателот на Републиката

Академик - 19.05.2016

Пратениците Илија Димовски и Талат Џафери во Собранието на РМ предложија измени на Законот за помилување. Со 63 гласови „за“ Собранието ги изгласа овие предложени законски измени. „Целта на законот е создавање на правна основа за поништување на ...

Брзите прсти на ВМРО и ДУИ изгласаа селективно поништување на аболицијата

+инфо - 19.05.2016

По барање на аболицираниот, Иванов ќе може да го поништи помилувањето во рок од 30 дена од денот на донесувањето на овој закон. Собранието на Република Македонија на попладневната седница за 10 минути изгласа змените и дополнувања на четир закони ...

Македонците со протест во Хрватска

Фокус - 19.05.2016

Од таму велат дека амнестијата е изведена непотполно и невешто, бидејќи со неа не се опфатени сите криминални дела и нивните починители. Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрвтска оваа сабота во 11 часот на загребскиот плоштад „Трг жртава ...

Опозицијата бара Собранието да ги прогласи аболициите за неважечки, власта Иванов да може да ги укинува поединечно

Либертас - 19.05.2016

Пратениците од власта и опозицијата преку две различни иницијативи поднесени до собранието се обидуваат да ја изменат одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов за аболиција на 56 лица, политичари и нивни соработници.

Илија Димовски и Талат Џафери поднесоа Предлог-закон за поништување на аболицијата

Капитал - 19.05.2016

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, е потпишан заедно со неговиот колега од ДУИ, Талат Џафери, на Предлог-законот за дополнување на Законот за помилување, кој е прва точка на денешната седница на Собранието, а со него ...

Измените на Законот за помилување поминаа од втора

+инфо - 19.05.2016

За предлогот се гласаше двапати бидејќи при првото гласање во салата немаше доволно пратеници. Измените на Законот за помилување се прва точка на дневниот ред на денешната собраниска седница.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со сценарио за повлекување на аболицијата

+инфо - 19.05.2016

Со дополнување на Законот за помилување со нов член 11-а се уредува можност претседателот на Републиката да го поништи помилувањето ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ предлагаат дополнување на Законот за помилување со нов член 11-а со што се воведува можност ...

ДС бара Иванов до крајот на денот да ја повлече аболицијата

+инфо - 19.05.2016

„Обидите преку промена на Законот за помилување, повлекувањето на аболицијата да биде селективна, ја покажува ароганцијата на власта“, велат од ДС. Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече, односно да се поништи за сите 56 лица, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување на аболициите

Либертас - 19.05.2016

Со 63 гласови „за“ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување на аболициите. Со дополнувањата на Предлог-законот за помилување се предвидува нов член со кој се уредува можноста претседателот на државата да го поништи помилувањето ...

ДУИ: Селективна аболиција е излезот од кризата

Фокус - 19.05.2016

Од партијата ги „охрабрија” сите 56 аболицирани лица што е можно поскоро да упатат барања до Иванов за да се повлече одлуката за помилување. ДУИ ги поздрави измените во Законот за помилување, со кои на претседателот на државата му се овозможи да ја ...

Само 12 лица побарале да им се повлече помилувањето

+инфо - 19.05.2016

Останатите 44 меѓу кои и Јанакиески, Јанкулоска, Божиноски, Мијалков го прифаќаат помилувањето на претседателот. До Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов од 56 аболицирани до денеска само 12 лица поднеле барања да им се повлече аболицијата со што ...

Сугарески: Помилуваните криминалци нема да бараат укинување на аболицијата

+инфо - 19.05.2016

„Најголем дел тоа нема да го направат, и по нивниот закон, нема да го направат“, рече тој вечерва на протестите. Криминалната врхушка со помош на ДУИ носат некаков закон за помилување. Ние не сме за закон за помилување, туку а целосно укинување на ...

Македонци ќе протестираат во Загреб

+инфо - 19.05.2016

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска смета дека амнестијата е изведена непотполно и невешто, бидејќи со неа не е опфатен сиот криминал Во сабота, на 21 мај во 11 часот на загребскиот плоштад „Трг жртава фашизма“ пред Амбасадата на ...

Демократски сојуз бара аболицијата да се повлече во целост

Канал5 - 19.05.2016

Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече односно да се поништи за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. - Мора да се почитува Уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред ...

ДУИ и СДСМ со различни решенија за повлекување на аболицијата

Точка - 19.05.2016

Денеска се очекува до Собранието да пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за повлекување на помилувањето на 56 лица направено од претседателот на државата. Владејачката ДУИ најавува дека ќе предложат амандмани за дополнување на Законот за ...

Демократски сојуз бара аболицијата да се повлече во целост

Сител - 19.05.2016

Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече односно да се поништи за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. - Мора да се почитува Уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред ...

ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ: Аболицираните сами ќе можат да побараат повлекување на одлуката од претседателот

Телеграф - 19.05.2016

Со дополнувањето на овој Закон, лицето за кое е донесена одлука за помилување ќе има право до претседателот на Републиката да поднесе барање за поништување на одлуката за негово помилување, а претседателот е должен во рок од 30 дена од денот на ...

Изгласани законските измени за поништувањето на аболицијата, за ДИК и законот за „бомбите“

Канал5 - 19.05.2016

Собранието по итна постапка ги донесе законите за аболицијата, бомбите и Државната изборна комисија. За новите закони гласаа пратениците од владејачката коалиција, пратениците од позицијата ја бојкотираа седницата.

Собранието расправа за измени во законот за помилување и други 5 закони

Сител - 19.05.2016

Поништувањето на аболицијата заедно со уште 5 други законски решенија влегоа во Собраниска процедура. На предлог на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ по скратена постапка Собранието ќе најде решение претседателот да ја поништи одлуката за помилување што предизвика ...

Повлекување на аболициите? Предлог – закон од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја отвора можноста!

Алфа - 19.05.2016

Собранието го отвори патот за поништување на аболицијата. Законодавниот дом со правна основа за помилувањата на претседателот. Собранието го отвори патот за поништување на аболицијата. Законодавниот дом со правна основа за помилувањата на ...

АБОЛИЦИЈАТА ВИСИ: Се бара начин да се повлечат претседателските помилувања

Телеграф - 19.05.2016

Со дополнувањата на предлог-законот за помилување се предвидува нов член со кој се уредува можноста претседателот на државата да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за помилување во рок од 30 дена од денот на донесувањето, при што ...

Изгласан законот за помилување

Канал5 - 19.05.2016

Со 63 гласа “за“ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го изгласаа Законот за помилување. Во законот стои -претседателот може во рок од 30 дена од денот на донесувањето на законот да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за помилување.

Две иницијативи во Собранието за повлекување на аболицијата

Локално - 19.05.2016

До Собранието денеска пристигнаa две иницијативи за повлекување на аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов. ДУИ ќе предложат амандмани за дополнување на Законот за помилување со кои претседателот ќе има право да ја укине аболицијата за сите 56 ...

ДС бара од Иванов до крајот на денот да ја повлече аболицијата

Локално - 19.05.2016

„Обидите преку промена на Законот за помилување, повлекувањето на аболицијата да биде селективна, ја покажува ароганцијата на власта“, велат од ДС. Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече, односно да се поништи за сите 56 лица, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа – помилувањето може да се поништи

Орбис - 19.05.2016

Помилувањето може да се поништи. Собранието попладнево експресно, без дебата ги изгласа измените и дополнувањата на четири Закони, меѓу кои и Законот за помилување, со кои на претседателот на државата му се овозможува да ја повлече аболицијата за ...

Павле Трајанов бара Иванов да ја повлече аболицијата до крајот на денов

Репортер - 19.05.2016

„Обидите преку промена на Законот за помилување, повлекувањето на аболицијата да биде селективна, ја покажува ароганцијата на власта“, велат од ДС. Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече, односно да се поништи за сите 56 лица, ...

ДС: Аболицијата да се повлече за сите 56 носители на високи државни и политички функции

Макфакс - 19.05.2016

Демократскиот сојуз(ДС), инсистира аболицијата да се повлече (поништи) за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. „Мора да се почитува Уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред законот и ...

Можност за селективно повлекување на аболицијата изгласаа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Фактор - 19.05.2016

Со 63 гласови „за“ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување на аболицијата. Со дополнувањата на Предлог-законот за помилување се предвидува нов член со кој се уредува можноста претседателот на државата да го поништи помилувањето ...

СДСМ и ДУИ ќе достават иницијативи за аболицијата

Вечер - 19.05.2016

Од ДУИ најавуваат дека ќе предложат амандмани за дополнување на Законот за помилување. Со нив претседателот ќе има право да ја укине аболицијата за сите 56 лица или одделно да ја повлекува на барање на лицата што ги помилува.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување на аболициите

Бриф - 19.05.2016

Со 63 гласови „за“ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изгласаа можност за селективно повлекување на аболициите. Со дополнувањата на Предлог-законот за помилување се предвидува нов член со кој се уредува можноста претседателот на државата да го поништи помилувањето ...

СДСМ и ДУИ ќе достават иницијативи за аболицијата

Фактор - 19.05.2016

Се очекува до Собранието денеска да бидат доставени две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за решавање на аболицијата која ја направи шефот на државата, Ѓорѓе Иванов. СДСМ бара Законодавно-правната комисија преку автентично толкување на Законот за ...

Изгласано селективно поништување на аболицијата

Стандард - 19.05.2016

Собранието на Република Македонија денеска изгласаа измени и дополнувања на четири закони поднесени од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Димовски и Џафери. Со дополнувањата на Предлог-законот за помилување се предвидува нов член со кој се уредува ...

Опозицијата бара Собранието да ги прогласи аболициите за неважечки, власта Иванов да може да ги укинува поединечно

Репортер - 19.05.2016

Пратениците од власта и опозицијата преку две различни иницијативи поднесени до собранието се обидуваат да ја изменат одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов за аболиција на 56 лица, политичари и нивни соработници.

СДСМ ќе поднесе ќе поднесе иницијатива за автентично толкување на одлуката за аболиција

ТВ21 - 19.05.2016

СДСМ денеска ќе поднесе иницијатива за автентично толкување на одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов. – Вие всушност го погребавте пржинскиот договор и за нас ова е коалициска групација со која веќе нема што да разговараме.

Демократски сојуз: Аболицијата да се повлече во целост

Стандард - 19.05.2016

„Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече (поништи) за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. Мора да се почитува Уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред законот и ...

ДУИ и СДСМ со различни решенија за повлекување на аболицијата

Макфакс - 19.05.2016

Во четврток се очекува до Собранието да пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за повлекување на помилувањето на 56 лица направено од претседателот на државата. Владејачката ДУИ најавува дека ќе предложат амандмани за дополнување на Законот ...

ДУИ и СДСМ со иницијативи за помилувањето

Стандард - 19.05.2016

Денеска се очекува до Собранието да пристигнат две иницијативи, на ДУИ и на СДСМ, за решавање на, како што велат втората пречка за излез од политичката криза – помилувањето на 56 лица на претседателот на државата.

Ахмети нуди две решенија за повлекување на аболицијата

Дневник - 19.05.2016

Шефот на државата Ѓорге Иванов да ја укине аболицијата за сите 56 лица или одделно да ја повлекува на барање на лицата што ги помилува. Ова ќе биде иницијативата на ДУИ до Собранието за да се реши и втората пречка за излез од политичката криза ...

И ДУИ и ВМРО ДПМНЕ по желба си изгласаа поништување на аболицијата

Репортер - 19.05.2016

Пратениците на ВМРО­ДПМНЕ и ДУИ за кратко време ги изгласаа измените и дополнувањата на предлог законот за помилување, поднесен од пратениците Илија Димовски и Талат Џафери. Лицето за кое е донесена одлука за помилување има право да поднесе до ...

Разумен комромис: Аболицијата да остане, помилуваните да ги снема од политиката?

Фактор - 19.05.2016

Меѓународниот ангажман на Вашингтон, Брисел и Берлин треба да резултира со разврска на кризата во наредните неколку дена. Првиот чекор кој е во насока на постепена нормализација на државата е одлуката на Уставниот суд со која сеоспори уставноста на ...

Од 2017 година ќе може да се објавуваат „бомби“ кои се од јавен интерес

Стандард - 19.05.2016

Координаторите на пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, поднесоа предлог за измени и дополнувања на шест закони. Тие бараат измени на законот за помилување, за општа и управна постапка, законот за управни спорови, за заштита на приватноста, за ...

Заев се заканува со бомбите кои "наводно" ги нема

Вечер - 19.05.2016

Не ја исклучи можноста повторно да започне со објавување бомби по како што вели, погребувањето на Пржинскиот договор. Тој претходно рече дека сите материјали што ги поседува ги предал во Специјалното јавно обвинителство, а на вчерашната ...

Демократски сојуз бара аболицијата да се повлече во целост

Lider - 19.05.2016

Демократскиот сојуз, инсистира аболицијата да се повлече односно да се поништи за сите 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и за нивните соработници. – Мора да се почитува Уставното начело дека сите граѓани се еднакви пред ...

Ќе падне ли и аболицијата на Иванов?

еМагазин - 19.05.2016

За денеска е најавено дека до Собранието ќе пристигнат две нови иницијативи, од ДУИ и СДСМ, кои се однесуваат на помилувањето на 56 лица од страна претседателот на државата, Ѓорге Иванов. ДУИ најави дека ќе предложи амандмани за дополнување на ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ поднесоа предлог-закон за селективно поништување на аболицијата на Иванов

еМагазин - 19.05.2016

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, заедно со неговиот колега од ДУИ, Талат Џафери, до Собранието поднесоа Предлог-законот за дополнување на Законот за помилување, кој е прва точка на денешната седница на Собранието.

ЕУ и САД: Аболицијата на Иванов мора да биде повлечена без одложување

еМагазин - 19.05.2016

Меѓународната заедница ја поздрави одлуката на Уставниот суд , која овозможи враќање на политичките партии во Собранието и одложување на изборите од 5. јуни, но бара под итно да се повлече и аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов.

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет бара повлекување на аболицијата

24 Вести - 18.05.2016

Помилувањата мора веднаш да се повлечат. Основен демократски принцип е сите граѓани да се еднакви пред законот - напиша на својот Твитер профил, британскиот премиер во Македонија, Чарлс ...

СДСМ ќе бара автентично толкување на Законот за помилување

Нова ТВ - 18.05.2016

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе барање за автентично толкување на Законот за помилување, најавија пратениците Горан Сугарески и Петре Шилегов од собраниската говорница. Според нив, одлуката на Иванов, е донрсена врз непостоечки член и тие ...

Нема избори, СДСМ ќе бара автентично толкување на аболицијата

Р.С.Европа - 18.05.2016

Од СДСМ најавија дека деновиве ќе поднесат и иницијатива за автентично толкување на законот за помилување. Претходно Собранието ја поништи одлуката за избори на 5 јуни. Собранието на денешната седница со 96 гласа за и ниту еден против го донесе ...

„Македонци, Хрвати, граѓани и градби од сите други земји - дојдете да ве помилуваме“

МКД - 18.05.2016

Граѓанската иницијатива на Македонците во Хрватска ги повикува, како што истакнуваат, Македонките и Македонците, Хрватките и Хрватите, граѓаните и градбите од сите други земји, да се соберат и да одржат своевиден протестен перформанс в сабота, 21 ...

Гарет: Помилувањата мора веднаш да се повлечат. Сите граѓани се еднакви пред законот

Либертас - 18.05.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на својот твитер профил напиша: Помилувањата мора веднаш да се повлечат. Основен демократски принцип е сите граѓани да се еднакви пред ...

Гарет: Помилувањата мора веднаш да се повлечат

+инфо - 18.05.2016

Основен демократски принцип е сите граѓани да се еднакви пред законот, напиша денеска на својот твитер профил. Помилувањата мора веднаш да се повлечат. Основен демократски принцип е сите граѓани да се еднакви пред законот, напиша денеска на својот ...

СДСМ ќе бара автентично толкување на аболицијата

+инфо - 18.05.2016

СДСМ утре ќе поднесе иницијатива за автентично толкување на одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов. СДСМ утре ќе поднесе иницијатива за автентично толкување на одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов.

Гарет: Помилувањата мора веднаш да се повлечат – Сите граѓани се еднакви пред законот

Репортер - 18.05.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на својот твитер профил напиша: Помилувањата мора веднаш да се повлечат. Основен демократски принцип е сите граѓани да се еднакви пред законот. Помилувањата мора веднаш да се повлечат.

СДСМ ќе бара автентично толкување на Законот за помилување

Репортер - 18.05.2016

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе барање за автентично толкување на Законот за помилување, најавија пратениците Горан Сугарески и Петре Шилегов од собраниската говорница. Според нив, одлуката на Иванов, е донрсена врз непостоечки член и тие ...

Изборите одложени, СДСМ ќе бара автентично толкување на аболицијата

Фактор - 18.05.2016

Изборите за 5 јуни се одложени, а СДСМ ќе бара автентично толкување на Законот за помилување. Ова попладнево го најавија пратениците Горан Сугарески и Петре Шилегов од собраниската говорница.

Проф. СВЕТОМИР ШКАРИЌ ЗА ФАКТОР: Мора веднаш да се поништи срамната аболиција

Фактор - 18.05.2016

Универзитетскиот професор по уставно право Светомир Шкариќ за Фактор оценува дека е добро што Уставниот суд донел одлука „мерка за запирање на сите изборни дејства. Но, во истовреме проф.Шкариќ оценува дека денешната одлука покажала дека судиите ...

Руското влијание е само негативно за Македонија

Глас на Америка - 16.05.2016

Американски експерти ја коментираат актуелната политичка криза Со оглед на длабоката политичка криза во која се наоѓа Македонија, освен реакции од САД и ЕУ, невообичаено, и Русија се огласи преку својата амбасада во Скопје при што повика на ...

[Став] Без оглед дали ќе биде поништена или не, аболицијата нема правна сила

Радио МОФ - 16.05.2016

Контроверзната и избрзана „аболиција“, дадена ненадејно од страна на Претседателот на РМ – проф. д-р Ѓорге Иванов, може да се спори по најмалку три правни основи. Притоа, заклучокот до кој ќе дојдеме е дека таа е противправен, уставно невалиден и ...