TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

24 Вести - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Телма - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

24 Вести - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Венецуела се предомисли, на дипломатите од САД им го продолжи рокот

Канал5 - 27.01.2019

Владата на Венецуела, која во средата на американските дипломати им даде рок од 72 часа за напуштање на земјата се предомисли. И дозволи дипломатите од САД да останат во Венецуела додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 дена.

Венецуела го отфрли ултиматумот на челниците од ЕУ

Канал5 - 27.01.2019

Венецуела во седиштето на Обединетите нации во Њујорк го отфрли ултиматумот кој и го поставија претседателите на Франција, Германија и Шпанија во рок од осум дена. Да распише избори под закана дека ќе ја признае владата на опозицискиот лидер Хуан ...

Мадуро попушти и нема да ги брка американските дипломати од Венецуела

Сакам да кажам - 27.01.2019

Венецуела попушти во спорот со САД и го откажа барањето нивните дипломати да ја напуштат земјата, додека Вашингтон го повика светот да избере страна во брзо растечката криза во оваа земја.

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

+инфо - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Независен - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

А1 On - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Сител - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Алфа - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

И Касандра против Мадуро: Кораима Торес застана зад самопрогласениот претседател, еве што порача!

Таратур - 27.01.2019

Состојбата во Венецуела каде претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател наместо актуелниот шеф на државата Николас Мадуро, се заканува дека ќе излезе од контрола. Додека бројот на жртвите на улиците расте, каде беснеат ...

Касандра застана зад самопрогласениот претседател на Венецуела

+инфо - 27.01.2019

Против Мадуро застана и актерката Кораима Торес, која стекна светска слава глумејќи во сапунската опера „Касандра“. Оваа ѕвезда во екот на својата слава во 90-тите години го посети и Скопје.

Владата на Венецуела ги одби барањата за нови избори

Р.С.Европа - 27.01.2019

Лидерот на владејачката партија во земјата, Диосдадо Кабељо изјави дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез треба двапати да размислат пред на Венецуела да и држат предавања за демократија, пренесе агенцијата АП.

Венецуела го суспендираше протерувањето на американските дипломати за 30 дена

Нетпрес - 27.01.2019

Венецуела во саботата ја суспендираше одлуката за протерување на американските дипломати за 30 дена, а во тој период би требало да се постигне договор за воспоставување Биро за инетереси на САД во оваа латиномаериканска земја, откако официјален ...

Проекција на „The revolution will not be televised“ и дискусија за ситуацијата во Венецуела

Радио МОФ - 27.01.2019

Во среда (30 јануари) во социјалниот центар „Дуња“ ќе се прикажува документарниот филм „The revolution will not be televised“. Тој се фокусира на настаните во Венецуела во 2002 година, за време на обидот за државен удар кога претседател на државата ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

А1 On - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

И Касандра против Мадуро: Познатата актерка застана зад самопрогласениот претседател, еве што порача

Сител - 27.01.2019

Состојбата во Венецуела каде претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател наместо актуелниот шеф на државата Николас Мадуро, се заканува дека ќе излезе од контрола. Додека бројот на жртвите на улиците расте, каде беснеат ...

Воениот аташе на Венецуела повеќе не го признава Мадуро

Р.С.Европа - 27.01.2019

Венецуелското воено аташе, полковник Хозе Луис Силва изјави дека тој повеќе не го признава Николас Мадуро како легитимен претседател на државата и ги повика " браќата војници" да го поддржат самопрогласениот привремен претседател Хуан Гуидо.

Мадуро го отфрли „дрскиот ултиматум“ од Европа

МКД - 27.01.2019

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли, како што го нарече, „дрскиот ултиматум“ од водечките земји од ЕУ. Франција, Германија и Шпанија побараа од него во рок од осум дена да распише општи избори, а порачаа дека во спротивно ќе го ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Независен - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Слободен Печат - 27.01.2019

Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти земјата. Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 ...

(ВИДЕО) Мадуро патролира во пловечки тенк, рекорден број апсења во еден ден во Венецуела

Нетпрес - 27.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во неделата ја посети воено-поморската база во сојузната држава Карабобо и учествуваше во препатролирање со амфибиски тенк, а истовремено невладините организации објавија дека во на почетокот од седмицава во ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Либертас - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Опсервер - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Опсервер - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Република - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Либертас - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Американскиот пратеник за Венецуела има долга контроверзна историја за Јужна Америка

24Инфо - 27.01.2019

Новиот специјален претставник на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за политичката криза во Венецуела е добро познат во јужноамериканските кругови- од признавањето на вината за прикривање информациите за аферата Иран-Контра, ...

Американскиот пратеник за Венецуела има долга контроверзна историја за Јужна Америка

Опсервер - 27.01.2019

Новиот специјален претставник на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за политичката криза во Венецуела е добро познат во јужноамериканските кругови – од признавањето на вината за прикривање информациите за аферата Иран-Конра ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

24Инфо - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Под притисок на САД,Британците одбиле да и го вратат златото на Венецуела вредно 1,2 милијарди долари

Вечер Прес - 27.01.2019

Во Централната банка во Велика Британи се наоѓаат венецуелските резерви на злато во вредност од осум милијарди долари. Оваа земја побарала да и се врати дел во вредност од 1,2 милијарди долар, но Велика Британија одбила да го стори тоа, пренесува ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

MTM - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 денови. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Мадуро го отфрли „дрскиот ултиматум“ од Европа

Република - 27.01.2019

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро го отфрли, како што го нарече, „дрскиот ултиматум“ од водечките земји од ЕУ. Франција, Германија и Шпанија побараа од него во рок од осум дена да распише општи избори, а порачаа дека во спротивно ќе го ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

Локално - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Франција, Шпанија и Германија со ултиматум до Мадуро

Локално - 27.01.2019

Франција, Шпанија и Германија со ултиматум за претседателот на Венецуела, Николас Мадуро , објави Светските агенции. Властите на трите земји известија. Тие ја повикуваат Венецуела да одржи нови претседателски избори до следната недела или да го ...

Шпионите од соседството демнат врз кризата во Венецуела

Н.Македонија - 27.01.2019

Кога лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо беше накратко задржан од тајната служба во Венецуела, некои видоа вмешаност на странска влада во ова дело, пишува „Њујорк тајмс“. – Оваа агенција е управувана од искусни угнетувачи испратени од Куба и ваквите ...

Венецуела им го продолжи рокот за напуштање на земјата на дипломатите на САД

Н.Македонија - 27.01.2019

Владата на Венецуела дозволи диполоматите на САД да останат во земјата додека траат преговорите меѓу двете страни, но не подолго од 30 дена. Во средата, венецуелската Влада на дипломатскиот персонал на САД му даде рок од 72 часа да ја напушти ...

Венецуела не сака да ги слуша европските предавања за демократија

Н.Македонија - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Владата на Венецуела ги отфрли барањата од Европа за нови избори

1tv - 27.01.2019

Владата на Венецуела синоќа ги отфрли барањата од европските земји наскоро да распише нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија Диосдадо Кабељо, истакна дека лидерите како што е шпанскиот премиер Педро Санчез би требало два пати да ...

Елиот Ејбрамс именуван за американски пратеник за Венецуела

24 Вести - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата“ во Венецуела. Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

Советот за безбедност на ОН се среќава поради кризата во Венецуела

Канал5 - 26.01.2019

Советот за безбедност при Обединетите нации денеска ќе се сретне за да расправа за кризата во Венецуела, откако САД побараа одржување вонредна седница на ова тело на светската организација во Њујорк.

Европските лидери со ултиматум до Мадуро да распише избори во Венецуела во рок од осум дена

Сакам да кажам - 26.01.2019

Лидерите на Германија, Франција и Шпанија му порачаа на претседателот на Венецуела Николас Мадуро да распише избори во наредните осум дена, инаку за легитимна власт ќе ја признаат опозицијата.

Итна седница на СБ во ОН за кризата во Венецуела

Телма - 26.01.2019

Советот за безбедност на ОН денеска ќе заседава на итна седница на барање на САД, за да расправа за кризата во Венецуела. Америка вчера ги повика сите земји да го поддржат опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за нов претседател на ...

Франција и Шпанија подготвени да го признаат Гуадо

Р.С.Европа - 26.01.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека е подготвен да го признае Хуан Гуадo за претседател на Венецуела ако изборите во земјата не се закажани за следната недела, објави Ројтерс.

Елиот Ејбрамс именуван за американски пратеник за Венецуела

А1 On - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата“ во Венецуела. Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

Макрон, Меркел и Санчез со ултиматум до Мадуро

Нетпрес - 26.01.2019

Германија, Франција и Шпанија го повикаа во саботата претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, во рок од осум дена да распише нови избори, а во спротивно ќе го признаат опозицискиот лидер Хуан Гиаидо, кој се самопрогласи во средата, за привремен ...

Тајани побара Мадуро да си замине од власт

Р.С.Европа - 26.01.2019

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска го осуди "нелегалниот режим" на претседателот на Венецуела Николас Мадурои побара негово заминување од власта, додавајќи дека го поддржува претседателот на парламентот на Венецуела Хуан ...

Помпео го предупреди Мадуро да ги заштити американските дипломати

Р.С.Европа - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го предупреди оспорениот венецуелски претседател Николас Мадуро да ја заштити амбасадата на САД, на само неколку часа пред истекот на рокот за негово протерување.

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

А1 On - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

WSJ: Гуаидо се прогласи претседател по сигналот од САД

Нетпрес - 26.01.2019

Спикерот на венецуелскиот парламент и од скоро лидер на тамошната опозиција Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател на земјата по телефонски повик од потпретседателот на САД, Мајкл Пенс, кој го уверил дека ја има поддршката од Вашингтон, ...

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

А1 On - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Мадуро доби ултиматум од Европа: Или распиши избори за осум дена, или го признаваме Гуаидо (ВИДЕО)

МКД - 26.01.2019

Шпанија, Германија и Франција решија на чија страна ќе застанат во политичката криза која е во тек во Венецуела. Како што пренесуваат водечките европски агенции, тие го предупредија Николас Мадуро дека мора да распише избори во рок од осум дена, или ...

Могерини побара слободни избори во Венецуела

Макфакс - 26.01.2019

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, побара од Венецуела да одржи слободни и транспарентни претседателски избори што ќе доведат до влада која навистина ја одразува волјата на нејзините граѓани.

Кина и Русија ја отфрлија американската резолуција за Венецуела во Советот за безбедност

МКД - 26.01.2019

Русија и Кина ја отфрлија нацрт-резолуцијата на Вашингтон во Советот за безбедност на Обединетите нации за кризата во Венецуела. Во нацртот се предлага „целосна поддршка“ на парламентот кој го предводи лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, соопштија ...

Москва: Бесрамните и агресивни акции на САД се закана по мирот

МКД - 26.01.2019

Амбасадорот на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја ги обвини САД за обид за „предизвикување државен удар“ во Венецуела. Тој побара одговор на прашањето дали американската влада е „спремна да употреби сила“ против владата на венецуелскиот ...

Владата на Венецуела ги одби барањата од Европа за нови избори

Макфакс - 26.01.2019

Владата на Венецуела денеска ги отфрли барањата на европските земји за наскоро да бидат распишани нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија во земјата, Диосдадо Кабељо, денеска изјави дека челници како што е шпанскиот премиер Педро ...

Венецуела го отфрли ултиматумот на челниците од ЕУ

Нетпрес - 26.01.2019

Венецеула во саботата во седиштето на Обединетите нации во Њујорк го отфрли ултиматумот кој ѝ го поставија претседателите на Франција, Германија и Шпанија во рок од осум дена да распише избори под закана дека ќе ја признае владата на опозицискиот ...

Талат Џафери ќе биде добар претседател!?

Слободен Печат - 26.01.2019

Епската битка на Ципрас ме восхитува. Последното негово обраќање до пратениците на Комунистичката партија, кои рекле дека нема да гласаат за Договорот од Преспа, е постамент за неговата политичка и човечка величина и резервација на место во домот на ...

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

Независен - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Венецуела: Франција, Германија и Шпанија бараат избори, или ќе го признаат Гуаидо

Нова ТВ - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Помпео именуваше Елиот Ејбрамс за американски пратеник за Венецуела

Независен - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата“ во Венецуела. Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

Заседава Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

+инфо - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите држави да го поддржат венецуелскиот народ во обидот за она што се нарекува „незаконска мафијашка држава“ на Николас Мадуро. Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела.

Советот за безбедност на ОН: Помпео бара поддршка за народот во Венецуела

Независен - 26.01.2019

Во тек е седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторијална Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД.

Заседава Советот за безбедност за Венецуела: Помпео бара да се поддржи народот, а не Мадуро

Нова ТВ - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Талат Џафери ќе биде добар претседател!?

+инфо - 26.01.2019

Еден професор, кој повеќе не сака да му се споменува името во контекстот на претседателските избори, беше шанса целиот процес да се води на тие нови основи и ориентации. Секоја вечер пред легнување го чекав јавувањето на Грга Златопер од Вашингтон.

Помпео назначи специјален пратеник за Венецуела

Макфакс - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи поранешниот дипломат Елиот Ејбрамс за специјален пратеник за ,,повторно воспоставување на демократијата” во Венецуела. Ејбрамс пред новинарите изјави дека кризата во Венецуела е длабока, ...

Несогласувања и притисоци во ЕУ за заедничка декларација за Венецуела

Нетпрес - 26.01.2019

Земјите членки на Европската унија не успеја вечерта во петокот да се согласат за нова заедничка декларација со којашто би повикале на брзо распишување избори во Венецуела, иако ЕУ претходно го призна опозицискиот челник Хуан Гуаидо кој се ...

Помпео го назначи Елиот Абрамс за американски човек за Венецуела

Курир - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи Елиот Абрамс како пратеник кој ќе помогне за „враќање на демократијата” во Венецуела, каде што САД го признаа Хуан Гуаидо како „привремен претседател” наместо Николас Мадуро.

Советот за безбедност на ОН се среќава поради кризата во Венецуела

Нетпрес - 26.01.2019

Советот за безбеднот при Обединетите нации ќе се сретне во саботата за да расправа за кризата во Венецуела, откако САД побараа одржување вонредна седница на ова тело на светската организација во Њујорк.

САД именуваа свој претставник во Венецуела

Р.С.Европа - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи поранешниот дипломат Елиот Ејбрамс за специјален пратеник за "повторно воспоставување на демократијата" во Венецуела. Ејбрамс пред новинарите изјави дека кризата во Венецуела е "длабока, ...

Ројтерс: Руски платеници го чуваат Мадуро

МКД - 26.01.2019

Платеници на приватна воена компанија, кои извршуваат тајни мисии за Русија, пристигнале во изминатите недели во Венецуела да го засилат обезбедувањето на претседателот Николас Мадуро поради протестите на опозицијата поддржана од САД, објави Ројтерс ...

Средба на Советот за безбедност на ОН, ќе расправа за кризата во Венецуела

МКД - 26.01.2019

Советот за безбедност на Обединетите нации се сретнува денес за да расправа за кризата во Венецуела, откако Соединетите Американски Држави побараа одржување вонредна седница на телото на ОН во Њујорк.

Европските лидери бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

+инфо - 26.01.2019

Најавата на Берлин, Париз и Мадрид доаѓа во пресрет на денешната вонредна седница на Советот за безбедност на ОН посветена на случувањата во Венецуела, свикана на барање на САД. Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан ...

Русија и Кина ја блокираа Америка во Советот за безбедност на ОН: САД сакале да го поддржат Гваидо, Русија бара дијалог

Точка - 26.01.2019

Русија и Кина денес ја отфрлиле американската нацрт резолуција во Советот за безбедност на ОН за Венецуела, во која се предложува "целосна поддршка" за парламентот кој го предводи опозицијата на Хуан Гваидо, соопштиле дипломатски извори.

Ултиматум до Венецуела: Западните сили бараат распишување избори во рок од осум дена

Вечер Прес - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Елиот Ејбрамс именуван за американски пратеник за Венецуела

Опсервер - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата“ во Венецуела. Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

И познатата Касандра против Мадуро

Фактор - 26.01.2019

Против претседателот на Венецуела, Николас Мадуро е и познатата актерка Кораима Торес, позната како Касандра. Таа го поддржува неговиот противник Хуан Гваидо, кој самиот се прогласи за претседател на земјата.

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

MTM - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Помпео назначи специјален пратеник за Венецуела

Точка - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи поранешниот дипломат Елиот Ејбрамс за специјален пратеник за „повторно воспоставување на демократијата” во Венецуела. Ејбрамс пред новинарите изјави дека кризата во Венецуела е длабока, ...

Елиот Ејбрамс именуван за американски пратеник за Венецуела

Локално - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата“ во Венецуела.Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

Локално - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Венецуела го отфрли ултиматумот на Европејците

MTM - 26.01.2019

Во ОН Венецуела категорично го отфрли ултиматумот на неколку европопски земји кои и дадоа 8 дена да свика избори, заканувајќи се дека ако не го стори тоа, ќе ја признае власта на опозиционерот Хуан Гуаидо, пренесеоа агенциите.

Банката на Англија одби да му го даде на Мадуро златото на Венецуела

Локално - 26.01.2019

Англиската централна банка одби да му обезбеди на Николас Мадуро пристап до златните резерви на Венецуела кои се чуваат во износ од 1,2 милијарди долари, соопшти “Bloomberg”. Резерватот за злато е суштински дел од средствата на Централната банка на ...

Талат Џафери ќе биде добар претседател!?

Либертас - 26.01.2019

Секоја вечер пред легнување го чекав јавувањето на Грга Златопер од Вашингтон. Внимателно вртев со тркалцето од левата страна за да ја дотерам фрекфенцијата на Гласот на Америка па да можам почисто да го слушам највозбудливиот глас што во тоа време ...

Европа се произнесе за кризата во Венецуела - имаат едно барање

Фактор - 26.01.2019

Итна седница на Советот за безбедност во Обединети нации има за кризата во Венецуела. Советот за безбедност на ОН денеска заседава на итна седница на барање на САД, за да расправа за кризата во Венецуела.

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

MTM - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

Локално - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Помпео назначи специјален пратеник за Венецуела

Centar - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го назначи поранешниот дипломат Елиот Ејбрамс за специјален пратеник за ,,повторно воспоставување на демократијата” во Венецуела. Ејбрамс пред новинарите изјави дека кризата во Венецуела е длабока, ...

Вонредна седница на Советот за безбедност поради кризата во Венецуела

CivilMedia - 26.01.2019

Советот за безбеднот при Обединетите нации денеска ќе одржи вонредна седница за кризата во Венецуела. Според најавите, на седницата ќе присуствуваат и американскиот државен секретар Мајк Помпео, како и венецуелскиот министер за надворешни работи, ...

Голем удар за Мадуро: Банката на Англија одби да му исплати на лидерот на Венецуела 1,2 милијарди долари во злато

Точка - 26.01.2019

Банката на Англија одби да исплати 1,2 милијарди долари во злато на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пренесува „Блумберг“. Според изворите на споменатиот медиум, од банката одбиле да му го исплатат побараниот износ на претседателот на ...

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

Опсервер - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Могерини побара слободни избори во Венецуела

24Инфо - 26.01.2019

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, побара од Венецуела да одржи слободни и транспарентни претседателски избори што ќе доведат до влада која навистина ја одразува волјата на нејзините граѓани.

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

Вечер Прес - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Владата на Венецуела ги одби барањата од Европа за нови избори

24Инфо - 26.01.2019

Владата на Венецуела денеска ги отфрли барањата на европските земји за наскоро да бидат распишани нови претседателски избори. Лидерот на владејачката партија во земјата, Диосдадо Кабељо, денеска изјави дека челници како што е шпанскиот премиер Педро ...

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

Опсервер - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Талат Џафери ќе биде добар претседател!?

iPortal - 26.01.2019

Секоја вечер пред легнување го чекав јавувањето на Грга Златопер од Вашингтон. Внимателно вртев со тркалцето од левата страна за да ја дотерам фрекфенцијата на Гласот на Америка па да можам почисто да го слушам највозбудливиот глас што во тоа време ...

Елиот Ејбрамс именуван за американски пратеник за Венецуела

24Инфо - 26.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го именуваше Елиот Ејбрамс за пратеник за „повторно воспоставување на демократијата” во Венецуела. Ејбрамс е поранешен американски дипломат кој служел во администрациите на републиканските ...

Париз, Берлин и Мадрид бараат распишување избори во Венецуела во рок од осум дена

24Инфо - 26.01.2019

Франција, Германија и Шпанија денеска најавија дека ќе го признаат Хуан Гуаидо за легитимен времен претседател на Венецуела, доколку властите во Каракас во рок од осум дена не објават план за одржување нови избори, јави ДПА.

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се поддржи народот во Венецуела

Н.Македонија - 26.01.2019

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја блокираат седницата, свикана по барање на САД. Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги повика сите ...

Опасно е да се идеализира промената на режимот

Н.Македонија - 26.01.2019

Џерод Лабер Бил Кристол, поранешниот уредник во „Викли стандард“, ја разбранува јавноста лани во ноември кога на Твитер објави дека промената на режимот во Кина треба да биде важна цел во американската надворешна политика во наредните децении.

Американски дипломати протерани од Венецуела, реакција на одлуката на Трамп за признавање на Гуаидо

ТВ21 - 25.01.2019

Американски официјални претставници соопштија дека некои американски дипломати и нивните семејства се упатиле во караван до аеродромот во главниот град на Венецуела, по дипломатскиот судир со претседателот Николас Мадуро.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

24 Вести - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

САД почнаа со повлекување дипломати од Венецуела

Канал5 - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венецуела. – Тој чекор го преземаме врз основа на нашите моментни проценки за безбедносната ситуација во Венецуела.

Гваидо: Амнестијата за Мадуро е ставена на маса

Канал5 - 25.01.2019

Самопрогласениот претседател на Венецуела, лидерот на опозицијата Хуан Гваидо во својата прва изјава истакна дека ќе ја разгледа можност за амнестија за претседателот Никола Мадуро. Гваидо кој инаку е претседател на Собранието на Венецуела изјавил ...

Венецуела: Кој е всушност Хуан Гуаидо?

Deutsche Welle - 25.01.2019

До неодамна политички беше речиси непознат. На почетокот од јануари исплива од редовите на опозицијата на чело на парламентот. Сега Гуаидо го предизвикува претседателот Мадуро како никој до сега.

Венецуела: Земја со двајца претседатели и две влади, но без решение за кризата

Нова ТВ - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за претседател изјави дека е подготвен за амнестија на Николас Мадуро и неговите сојузници ако тие помогнат во Венецуела да се врати демократијата.

Мадуро до нацијата: Останувам претседател (ВИДЕО)

Курир - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД. Мадуро најави затворање на амбасадата на Венецуела и сите конзулати во САД .

И на Мадуро му ветуваат амнестија ако се повлече од тронот

Слободен Печат - 25.01.2019

Вашингтон го поддржува претставникот на опозицијата кој се прогласи за технички претседател, Хуан Гуаидо наместо Мадуро за кого тврдат дека функцијата ја зачувал на нелегитимни избори. Гуаидо е поддржан и од голем број држави од Јужна Америка.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

+инфо - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

А1 On - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

Сител - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Сител - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

Сител - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

Слободен Печат - 25.01.2019

Мадуро рече дека самопрогласувањето на Гуаидо за претседател претставува обид за „државен удар“ поттикнат од САД, и нагласи дека нема уставни причини да биде сменет од власт. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да ...

САД ги пренасочуваат приходите од нафата во Венецуела од Мадуро кон Гуаидо

А1 On - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела кон опозицијата

Независен - 25.01.2019

Вашингтон - САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон ...

Венецуела новото бојно поле на САД?

Нетпрес - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафтата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Курир - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

Нова ТВ - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Русија нуди посредување во Венецуела

Сител - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

Комесарка на ОН за човекови права бара независна истрага за Венецуела

Сител - 25.01.2019

Високата комесарка на ОН за човекови права и поранешна претседателка на Чиле,Mишел Башле, повика денеска на независна истрага за наводната претерана употреба на сила од страна на венецуелските безбедносни сили.

Комесарка на ОН за човекови права бара независна истрага за Венецуела

А1 On - 25.01.2019

Високата комесарка на ОН за човекови права и поранешна претседателка на Чиле,Mишел Башле, повика денеска на независна истрага за наводната претерана употреба на сила од страна на венецуелските безбедносни сили.

Русија нуди посредување во Венецуела

А1 On - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

САД ќе бараат Советот за безбедност на ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

А1 On - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

Нова ТВ - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите Нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

А1 On - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

А1 On - 25.01.2019

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот на државата Николас Мадуро. – Дојде време да застанете на страната на Уставот.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

Курир - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Кој е Хуан Гуаидо, човекот што се прогласи за претседател на Венецуела?

Скопје24 - 25.01.2019

Хуан Гуаидо во средата се прогласи за претседател на Венецуела, во што го поддржаа дел од светските лидери и голем број демонстранти низ земјата. Но кој е тој, која е неговата политичка историја? 35-годишниот Гуаидо, лидер на опозицијата и во краток ...

Гуаидо: Амнестија за Мадуро ако помогне за враќање на демократијата

Макфакс - 25.01.2019

Венецуелскиот лидер на опозицијата, Хуан Гуаидо, изјави дека ќе ја разгледа можноста за амнестија за претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и неговите соработници, ако и помогне на Венецуела да ја врати демократијата.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и ...

Алфа - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

„Касандра“, сапуница која ќе заврши или ќе пукне?

Оff.net - 25.01.2019

Гео-политичките коцки се наредија на очекуван начин во врска со политичката криза во Венецуела. Најдражесен детал: Албанија и Косово веќе се ставија на „вистинската страна на историјата“, веројатно уште Македонија се чека за коалицијата да биде ...

Вашингтон пост: Мадуро имаше моќно оружје против САД. Повеќе го нема

МКД - 25.01.2019

Како растеа тензиите меѓу Соединетите Американски Држави и Венецуела, така стануваше јасно дека венецуелскиот претседател Николас Мадуро има средство со кое може да се бори против американскиот притисок – нафтата.

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

Курир - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

Германија за Венецуела: Нови избори или Гуаидо за претседател

Макфакс - 25.01.2019

Германската влада денеска објави дека Венецуела треба да одржи слободни и фер претседателски избори или да го прогласи опозицискиот лидер, Хуан Гуаидо, за привремен претседател. „Актуелниот венецуелски претседател, Николас Мадуро, не може да биде ...

Русија: Можеме да посредуваме меѓу владата и опозицијата на Венецуела

Макфакс - 25.01.2019

Русија денеска се понуди, доколку е потребно да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела. Како што објави РИА Русија соопштила дека е подготвена да соработува со сите одговорни политички сили.

Лидерот на опозицијата Гваидо му понуди „амнестија“ на претседателот Мадуро

МКД - 25.01.2019

„Амнестијата е на маса. Овие гаранции се за сите оние кои се подготвени да застанат на страната на уставот за да се врати уставниот поредок", рече лидерот на националното собрание. Лидерот на опозицијата во Венецуела истакна дека ќе му биде одобрена ...

Венецуела: Караван од протерани американски дипломати се упати кон аеродромот

Макфакс - 25.01.2019

Американски официјални претставници соопштија дека некои американски дипломати и нивните семејства се упатиле во караван до аеродромот во главниот град на Венецуела, по дипломатскиот судир со претседателот, Николас Мадуро.

Побарана независна истрага за убиствата и притворањата во Венецуела

Глас на Америка - 25.01.2019

Во Венецуела 20 лица се убиени, а 350 се притворени за време на протестите оваа недела Високата комесарка за човекови права на Обединетите нации Мишел Бачелет повика на преговори за разрешување на кризата во Венецуела.

Кој е Хуан Гуаидо, човекот што се прогласи за претседател на Венецуела?

МКД - 25.01.2019

Хуан Гуаидо во средата се прогласи за претседател на Венецуела, во што го поддржаа дел од светските лидери и голем број демонстранти низ земјата. Но кој е тој, која е неговата политичка историја? 35-годишниот Гуаидо, лидер на опозицијата и во краток ...

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

А1 On - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

А1 On - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

И на Мадуро му ветуваат амнестија ако се повлече од тронот

+инфо - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

А1 On - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Независен - 25.01.2019

САД – Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

Локално - 25.01.2019

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот на државата Николас Мадуро. – Дојде време да застанете на страната на Уставот.

Ако треба, ќе дојдам и гол: Мадуро ѝ се обратил на нацијата и порачал дека е подготвен да се состане со опозицијата ...

Точка - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, во петокот изјавил дека ги прекинал односите со американската влада и претседателот на САД, Доналд Трамп, но дека тој прекин не ги опфаќа сферите на енергетиката и економијата.

САД ги пренасочуваат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот ...

Опсервер - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

МАДУРО ДО СВОЈОТ НАРОД: Никогаш нема да се откажам од обврските кон мојата татковина

Фактор - 25.01.2019

Јас никогаш нема да се откажам од обврските кон мојата татковина, никогаш нема да го направам тоа, изјави претседателот на Венецуела, Николас Мадуро синоќа во обраќање до нацијата. Мадуро себе си се прогласи за уставен претседател и го нарече шефот ...

Гуаидо: Амнестија за Мадуро ако помогне за враќање на демократијата

Точка - 25.01.2019

Венецуелскиот лидер на опозицијата, Хуан Гуаидо, изјави дека ќе ја разгледа можноста за амнестија за претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, и неговите соработници, ако ѝ помогне на Венецуела да ја врати демократијата.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и ...

Бриф - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и ...

Либертас - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Република - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

САД: Нафтата од Венецуела да работи за Гуаидо

Локално - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

Комесарка на ОН за човекови права бара независна истрага за Венецуела

Локално - 25.01.2019

Високата комесарка на ОН за човекови права и поранешна претседателка на Чиле,Mишел Башле, повика денеска на независна истрага за наводната претерана употреба на сила од страна на венецуелските безбедносни сили.

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат услови. – Подготвени сме да обезбедиме хуманитарна помош за народот на Венецуела во ...

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

Либертас - 25.01.2019

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во таа земја, соопшти денеска Ватикан. – Папата се моли за жртвите и за целиот народ на Венецуела.

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Опсервер - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

Опсервер - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее“ со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

Венецуела со двајца претседатели

Тера - 25.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го признава Хуан Гваидо како привремен претседател на Венецуела, јави Би-би-си. Десетици илјади граѓани на Венецуела излегоа на улиците да протестираат против претседателот Николас Мадуро.

Русија: Можеме да посредуваме меѓу владата и опозицијата на Венецуела

24Инфо - 25.01.2019

Русија денеска се понуди, доколку е потребно да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела. Како што објави РИА Русија соопштила дека е подготвена да соработува со сите одговорни политички сили.

Мадуро подготвен за дијалог со опозицијата

24Инфо - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека „ќе продолжи да владее” со земјата и покрај тоа што претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател, но и порача дека е подготвен за дијалог со опозицијата.

Русија нуди посредување во Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

Русија нуди посредување во Венецуела

Вечер Прес - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и ...

MTM - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

САД ќе бараат Советот за безбедност на ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

24Инфо - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во таа земја, соопшти денеска Ватикан. – Папата се моли за жртвите и за целиот народ на Венецуела.

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Локално - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

Локално - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Локално - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венeцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Ескалира состојбата во Латинска Америка: САД почнаа да ги повлекувaат дипломатите од Венецуела

еМагазин - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

MTM - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

24Инфо - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Мадуро го возврати ударот: Венецуела ја затвора амбасадата и конзулатите на САД

Точка - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро ги заостри мерките против Соединетите Американски Држави и одлучи да ја затвори американската амбасада и конзулатите во земјата. Мадуро синоќа порача дека амбасадата и конзулатите на Соединетите Американски ...

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Вечер Прес - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

Вечер Прес - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

САД ќе бараат Советот за безбедност на ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

MTM - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

24Инфо - 25.01.2019

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот на државата Николас Мадуро. – Дојде време да застанете на страната на Уставот.

САД ќе бараат Советот за безбедност на ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Комесарка на ОН за човекови права бара независна истрага за Венецуела

Опсервер - 25.01.2019

Високата комесарка на ОН за човекови права и поранешна претседателка на Чиле,Mишел Башле, повика денеска на независна истрага за наводната претерана употреба на сила од страна на венецуелските безбедносни сили.

Русија нуди посредување во Венецуела

Локално - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

Опсервер - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Путин не му понудил на Мадуро никаква воена помош: Решение на кризата само со дијалог!

Точка - 25.01.2019

За време на разговорите помеѓу Владимир Путин и Николас Мадуро, Русија не понудила ниту финансиска, ниту воена помош, а тоа го потврди денес и портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков. На прашањето дали рускиот претседател Владимир Путин му понудил ...

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

Опсервер - 25.01.2019

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот на државата Николас Мадуро. – Дојде време да застанете на страната на Уставот.

Комесарка на ОН за човекови права бара независна истрага за Венецуела

MTM - 25.01.2019

Високата комесарка на ОН за човекови права и поранешна претседателка на Чиле,Mишел Башле, повика денеска на независна истрага за наводната претерана употреба на сила од страна на венецуелските безбедносни сили.

Германија со јасна порака до Мадуро: Или нови избори, или Гуаидо ќе биде претседател!

Точка - 25.01.2019

Германската влада соопшти денес дека Венецуела треба да одржи слободни и фер претседателски избори, во спротивно опозицискиот лидер Хуан Гуаидо ќе биде прогласен за привремен претседател на државата.

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Вечер Прес - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

САД ќе бараат Советот за безбедност на ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

Локално - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

Локално - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Американски дипломати протерани од Венецуела, реакција на одлуката на Трамп за признавање на Гуаидо

4NEWS - 25.01.2019

Американски официјални претставници соопштија дека некои американски дипломати и нивните семејства се упатиле во караван до аеродромот во главниот град на Венецуела, по дипломатскиот судир со претседателот Николас Мадуро.

Суперсилите се судрија во Венецуела

Н.Македонија - 25.01.2019

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ги прекина дипломатските односи со САД, откако Вашингтон го призна опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за привремен лидер на земјата. Мадуро им даде на американските дипломати 72 часа да ја напуштат земјата, но ...

САД ќе бараат ОН да го признае Гуаидо за претседател на Венецуела

Н.Македонија - 25.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео утре ќе го извести Советот за безбедност на ОН за ставот на САД по повод случувањата во Венецуела и ќе побара од членките на тоа тело да го признаат Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, ...

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Н.Македонија - 25.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај одбивањето на американските власти да ги повлечат своите дипломати од Венецуела по ...

Криза во Венецуела – ретроспектива на изминатите настани

Н.Македонија - 25.01.2019

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо рече дека би го разгледал предлогот за амнестија на претседателот Николас Мадуро ако тој се откаже од позицијата, пренесува Би-би-си. Во интервју, Гуаидо, кој е самопрогласен претседател на државата, ...

САД почнаа со повлекувaње дипломати од Венецуела

Н.Македонија - 25.01.2019

Стејт департментот нареди дел од вработените на американската влада да ја напуштат Венцуела, само ден откако Вашингтон го призна опозицискиот политичар Хуан Гуаидо за нов венецуелски претседател.

Гуаидо ја повика Армијата на Венецуела да застане на негова страна

Н.Македонија - 25.01.2019

Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, денеска ја повика венецуелската Армија да застане на негова страна и да престане да го поддржува шефот на државата Николас Мадуро. – Дојде време да застанете на страната на Уставот.

Русија: Предлогот за признавање на Гуаидо нема да помине во Советот за безбедност на ОН

Н.Македонија - 25.01.2019

Амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Васиљ Небензја денеска изјави дека Русија нема да го поддржи предлогот на САД – Советот за безбедност на ОН да го признае Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на демократијата во Венецуела

1tv - 25.01.2019

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се врати во демократија. Гуаидо го кажа за телевизијата „Унивисион’, во прва јавна ...

Русија нуди посредување во Венецуела

1tv - 25.01.2019

Русија денеска понуди да посредува меѓу владата и опозицијата во Венецуела ако е тоа потребно. Москва нагласува дека се подготвени да соработуваат со сите политички сили што дејствуваат одговорно.

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и ...

1tv - 25.01.2019

САД сакаат да ги пренасочат приходите од нафата во Венецуела од Владата на Николас Мадуро кон опозицијата и самопрогласениот претседател Хуан Гуаидо. Тоа синоќа пред новинари го кажал американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон.

Сергеј Рјабков со закана до САД: Да не ви падне на памет воена интервенција во Венецуела

24 Вести - 24.01.2019

Воена интервенција на САД во Венецуела би претставувала катастрофално сценарио и Москва го предупредува Вашингтон да не презема такви чекори. Тоа го изјави денеска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков за списанието Меѓународен живот.

Криза во Венецуела: клучните играчи и институции

Deutsche Welle - 24.01.2019

Венецуела е втурната во нова криза. ДВ прави осврт на клучните личности и на тоа како земјата стигна до оваа пресвртна точка Кризата во Венецуела уште повеќе се продлабочи откако лидерот на опозицијата поддржан од САД и други земји од регионот се ...

Венецуела од вчера е со двајца претседатели

Канал5 - 24.01.2019

Истокот и западот се судрија за Венецуела. Државата од вчера е со двајца претседатели, едниот признат од САД и ЕУ, другиот пак од Русија и Кина. Најбогатата држава со нафта во латинска Америка, а воедно и најсиромашна на континентот, е на работ на ...

Хаос во Венецуела – полицијата со солзавец ги растерува илјадниците демонстранти (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2019

Со солзавец и гумени куршуми полицијата ги растерува илјадниците демонстранти на протестот против претседателот Николас Мадуро и неговата власт. Венецуела заплови во несигурни води , откако вчера претседателот на народното собрание Хуан Гваидо беше ...

Дали Венецуела е пред граѓанска војна?

24 Вести - 24.01.2019

Во тешката политичка криза е најбогатата со нафта јужноамериканска држава, Венецуела. Аналитичарите оценуваат дека ситуацијата е вжештена до точка на граѓанска војна, откако синоќа, за време на протестите во Каракас, опозицискиот лидер Хуан Гуаидо ...

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН поради состојбата во Венецуела (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ОН. На прес конференција барањето на Помпео им го пренесе на новинарите амбасадорот на Јужноафриканската Република при Обединетите ...

Путин во телефонски разговор со Мадуро бара мирен дијалог во Венецуела

Канал5 - 24.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со претседателот на Венецуела , Николас Мадуро , му ја пренел поддршката . Путин му рекол на Мадуро дека до решение на кризата ќе дојде само преку мирен дијалог, соопшти прес службата на ...

Мадуро до нацијата: Останувам претседател (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2019

Претседателот на Венецуела , Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако вчера претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД. Мадуро најави затворање на амбасадата на Венецуела и сите конзулати во САД .

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

24 Вести - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

Туск: За разлика од Мадуро, Гуаидо има демократски мандат

24 Вести - 24.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изрази надеж дека цела Европа ќе се обедини во поддршката за демократските сили во Венецуела. – За разика од Мадуро, парламенарното собрание вклучувајчќи го и Хуан Гуаидо, има демократски мандат што им ...

Могерини: Венецуелскиот народ бара демократија

Канал5 - 24.01.2019

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини ja повика Венецуела да се одржат нови избори. Таа додаде дека ЕУ изразува поддршка за парламентот на земјата, чиј претседател Хуан Гуаидо објави и дека ја презема претседателските ...

Борба за власта во Каракас

Deutsche Welle - 24.01.2019

Хуан Гуаидо, претседател на парламентот на Венецуела, се самопрогласи за шеф на државата. САД и бројни други земји го поддржуваат. Но претседателот Мадуро и натаму може да смета на поддршката од моќната армија.

(ВИДЕО) Жестоки судири во Венецуела, одекнуваат експлозии

Алсат-М - 24.01.2019

Во главниот град на Венецуела, Каракас почнаа жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите. Како што пренесува телевизијата ТВВ, во градот ечат експлозии на бомби со солзавец. Ескалацијата започна вчера со масовни антивладини протести на кои ...

Венецуела ги прекина врските со САД откако трамп го призна лидерот на опозицијата за нов претседател

Сакам да кажам - 24.01.2019

Венецуела ги прекина сите врски со САД, откако тие го признаа опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за нов привремен претседател. Актуелниот претседател Николас Мадуро им даде рок од 72 часа на сите дипломати да ја напуштат земјата, на што САД одговорија ...

„Мој брате, главата горе!“ Ердоган и Путин со поддршка за Мадуро

Алсат-М - 24.01.2019

Откако официјален Брисел, преку ставовите на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и шефицата за надворешна политика, Федерика Могерини, порача дека единствен демократски орган во Венецуела е парламентот, а не претседателот Николас Мадуро, ...

Кој е претседател на Венецуела? Крај на кризата или нејзино продлабочување

Телма - 24.01.2019

Венецуелската опозиција тргна во отворена борба против претседателот Николас Мадуро. За време на синоќешните протести во Каракас, опозицискиот лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за претседател на Венецуела.

Тајани му ја пренел поддршката од ЕП на прогласениот привремен претседател на Венецуела – Гуаидо

Нетпрес - 24.01.2019

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант изјави дека Николас Мадуро не е легитимен претседател на Венецуела, пренесоа светските агенции. Многу сме загрижени поради ситуацијата во Венецуела, но е очигледно дека Николас Мадуро не е ...

(Видео) Венецуелскиот претседател и се обрати на нацијата: Останувам претседател

Макфакс - 24.01.2019

Венецуелскиот претседател, Никола Мадуро вечерва и се обрати на нацијата. Тој во своето обраќање нагласи дека одлучил да ги затвори амбасадите и конзулатите во САД, и додаде дека се согласува со ставот на Мексико и Уругвај дека е потребен дијалог.

Бразил нема да интервенира во Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Потпретседателот на Бразил, Хамилтон Мурао изјави дека неговата држава го признава опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за претседатаел на Венецуела, но отфрли можност за бразилско учество во евентуална воена интервенција против Владата на Николас Мадуро.

(Видео) Расте бројот на загинати во немирите во Венецуела

Макфакс - 24.01.2019

Во немирите што избија пред неколку дена во Венецуела досега загинаа најмалку 26 лица. Протестите се одржуваат веќе неколку дена, а истите се против владата на претседателот Николас Мадуро.

САД бараат состанок на Советот за безбедност за Венецуела, Русија смета дека нема потреба

МКД - 24.01.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео побара состанок за Венецуела на Советот за безбедност на Обединетите нации во сабота претпладне, соопштија дипломатски извори . Јужноафриканскиот амбасадор во светската организација Џери Матаџила им изјави на ...

Рјабков до САД: Да не ви падне на памет воена интервенција во Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Воена интервенција на САД во Венецуела би претставувала катастрофално сценарио и Москва го предупредува Вашингтон да не презема такви чекори. Тоа го изјави денеска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков за списанието Меѓународен живот.

За Кремљ Мадуро е легитимен претседател на Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Николас Мадуро за Кремљ е легитимен претседател на Венецуела, а обидите на опозицијата да ја узурпира власта ги сметаме за нелегални, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. На новинарско прашање дали Москва ќе му даде политичко ...

Британија: Го поддржуваме Гуаидо, изборите во 2018 не беа фер

А1 On - 24.01.2019

Британија го поддржува опозицскиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо како претседател на демократски избраното Национално собрание, соопшти денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј, истакнувајќи дека претседателските избори одржани во ...

Хаос во Венецуела– полицијата со солзавец ги растерува илјадниците демонстранти (ВИДЕО)

Курир - 24.01.2019

Со солзавец и гумени куршуми полицијата ги растерува илјадниците демонстранти на протестот против претседателот Николас Мадуро и неговата власт. Венецуела заплови во несигурни води , откако вчера претседателот на народното собрание Хуан Гваидо беше ...

Полицијата со солзавец ги растерува илјадниците демонстранти во Венецуела (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2019

Со солзавец и гумени куршуми полицијата ги растерува илјадниците демонстранти на протестот против претседателот Николас Мадуро и неговата власт. Венецуела заплови во несигурни води , откако вчера претседателот на народното собрание Хуан Гваидо беше ...

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

Нова ТВ - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

(ВИДЕО) Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

Независен - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

Помпео: Мадуро нема право да ги протера американските дипломати од Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нема овластување да ги протера американските дипломати, откако лидерот на земјата му порача на Вашингтон дека има 72 часа да организира нивно ...

Хаос низ улиците на Венецуела- 12 лица загинаа

Press24 - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, побара в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата во Венецуела, соопшти денеска амбасадорот на Јужна Африка при ОН.

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

Нетпрес - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

Курир - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

Нова ТВ - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата во Венецуела, соопшти денеска амбасадорот на Јужна Африка при ОН.

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

Независен - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата во Венецуела, соопшти денеска амбасадорот на Јужна Африка при ОН.

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

Слободен Печат - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата во Венецуела, соопшти денеска амбасадорот на Јужна Африка при ОН.

Путин го поддржа Мадуро и побара мирен дијалог во Венецуела

Press24 - 24.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, чија земја минува низ политичка криза ја изрази неговата поддршка. Во разговорот, Путин изјавил дека ги поддржа легитимните власти на ...

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

Нова ТВ - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат услови. – Подготвени сме да обезбедиме хуманитарна помош за народот на Венецуела во ...

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат услови. – Подготвени сме да обезбедиме хуманитарна помош за народот на Венецуела во ...

САД ќе испрати хуманитарна помош за Венецуела

Слободен Печат - 24.01.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат услови. – Подготвени сме да обезбедиме хуманитарна помош за народот на Венецуела ...

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во таа земја, соопшти денеска Ватикан. – Папата се моли за жртвите и за целиот народ на Венецуела.

Мадуро се обрати до нацијата: Останувам претседател

Press24 - 24.01.2019

Претседателот на Венецуела , Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако вчера претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД. Мадуро најави затворање на амбасадата на Венецуела и сите конзулати во САД .

Мадуро до нацијата: Останувам претседател

Сител - 24.01.2019

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро се обрати до нацијата , откако вчера претседателот на парламентот Хуан Гваидо се прогласи за претседател со поддршка од САД. Мадуро најави затворање на амбасадата на Венецуела и сите конзулати во САД .

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

Сител - 24.01.2019

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во таа земја, соопшти денеска Ватикан. – Папата се моли за жртвите и за целиот народ на Венецуела.

Ердоган со поддршка за Мадуро

Независен - 24.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

Помпео: Мадуро нема право да ги протера американските дипломати од Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нема овластување да ги протера американските дипломати, откако лидерот на земјата му порача на Вашингтон дека има 72 часа да организира нивно ...

Армијата на Венецуела лојална на Мадуро, не го признава Гуаидо

А1 On - 24.01.2019

Армијата на Венецуела одби да го признае претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо за привремен претседател, соопшти министерот за одбрана Падрино Лопес. – Војниците не го признаваат претседателот кој ни е наметнат под влијание на странски интереси и ...

Туск: За разлика од Мадуро, Гуаидо има демократски мандат

А1 On - 24.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изрази надеж дека цела Европа ќе се обедини во поддршката за демократските сили во Венецуела. – За разика од Мадуро, парламенарното собрание вклучувајчќи го и Хуан Гуаидо, има демократски мандат што им ...

Ердоган со поддршка за Мадуро

А1 On - 24.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Макфакс - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпе одби да ги повлече американските дипломатите од Каракас, тврдејќи дека владата која ги прекинала дипломатските врски со САД не е легитимна и се закани со ‘соодветни мерки’ ако некој од нив биде загрозен, ...

Туск со поддршка за самопрогласениот претседател на Венецуела

Р.С.Европа - 24.01.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск изрази надеж дека цела Европа ќе се обедини во поддршката за демократските сили во Венецуела. За разлика од Мадуро, парламентот, вклучувајќи го и Хуан Гуаидо, има демократски мандат што им го дале ...

Ердоган со поддршка за Мадуро: Брате, главата горе

Макфакс - 24.01.2019

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, остварил разговор со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, и му изразил поддршка откако лидерот на опозицијата, Хуан Гуаидо, се прогласи за привремен претседател, изјави портпаролот на Ердоган, Ибрахим ...

Мурао отфрли можност за бразилско учество во евентуална воена интервенција против Владата на Мадуро

+инфо - 24.01.2019

Потпретседателот на Бразил, Хамилтон Мурао изјави дека неговата држава го признава опозицискиот лидер Хуан Гуаидо за претседатаел на Венецуела, но отфрли можност за бразилско учество во евентуална воена интервенција против Владата на Николас Мадуро.

Ердоган со поддршка за Мадуро

Курир - 24.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

Ердоган го повика Мадуро и го поддржа: Брате, главата горе!

МКД - 24.01.2019

Турскиот претседател Таип Ердоган го повика претседателот на Венецуела, Николас Мадуро и му изрази поддршка откако лидерот на опозицијата Хуан Гваидо се прогласи за привремен претседател, изјави денес Ибрахим Калин портпаролот на турскиот ...

Помпео: Мадуро нема право да ги протера американските дипломати од Венецуела

Алфа - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нема овластување да ги протера американските дипломати, откако лидерот на земјата му порача на Вашингтон дека има 72 часа да организира нивно ...

Армијата на Венецуела лојална на Мадуро, не го признава Гуаидо

Алфа - 24.01.2019

Армијата на Венецуела одби да го признае претседателот на Парламентот Хуан Гуаидо за привремен претседател, соопшти министерот за одбрана Падрино Лопес. – Војниците не го признаваат претседателот кој ни е наметнат под влијание на странски интереси и ...

Што се случува во Венецуела?

Независен - 24.01.2019

Најбогатата држава со нафта во светот Венецуела е во тешка економска, веќе и во политичка криза. Сиромаштијата се повеќе се шири поради што околу три милиони жители ја напуштија Венецуела.

Москва за хаосот во Венецуела: Тоа е тоа меѓународно право

МКД - 24.01.2019

Руското министерство за надворешни работи ги критикуваше западните земји поради ставот за венецуелската криза. „Тоа го покажува нивниот однос кон меѓународното право". САД и нивните сојузници во регионот го признаа опозиционерот Хуан Гваидо за ...

Захарова: Случувањата во Венецуела го покажуваат односот на Западот кон меѓународното право

Алфа - 24.01.2019

Случувањата во Венецуела го покажуваат вистински однос на Западот кон меѓународното право, изјави денеска портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Случувањата во Венецуела покажуваат многу добро како напредното западно општество навистина го ...

Москва предупредува на западниот став кон кризата во Венецуела, Ердоган го поздрави Мадуро

Нетпрес - 24.01.2019

Откако САД и нејзините западни сојузници го признаа самопрогласениот опозициски лидер за нов претседател на Венецуела, Русија во четвртокот ги критикуваше западните земји кои со своите „ставови покажаа како гледаат на меѓународното право“ и ги ...

Што се случува во Венецуела?

+инфо - 24.01.2019

Најбогатата држава со нафта во светот Венецуела е во тешка економска, веќе и во политичка криза. Сиромаштијата се повеќе се шири поради што околу три милиони жители ја напуштија Венецуела.

Рама: Албанија го признава Гуаидо како привремен претседател

А1 On - 24.01.2019

Албанија го признава Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, порача премиерот Еди Рама. -Во името на народот на Албанија, посакувам Гуаидо и храбриот народ на Венецуела да ги елиминираат нелегалните сили што ја уништија таа земја, – ...

Макрон ја поддржа борбата за слобода на Венецуелците, но не и самопрогласениот претседател

Макфакс - 24.01.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поздрави храброста на граѓаните на Венецуела, но не го поддржа лидерот на тамошната опозиција, Хуам Гвидо, кој се прогласи за привремен претседател на таа земја.

Ердоган со поддршка за Мадуро

Алфа - 24.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

Британија: Го поддржуваме Гуаидо, изборите во 2018 не беа фер

+инфо - 24.01.2019

Британија го поддржува опозицскиот лидер на Венецуела Хуан Гуаидо како претседател на демократски избраното Национално собрание, соопшти денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј, истакнувајќи дека претседателските избори одржани во ...

За Кремљ, Мадуро е легитимен претседател на Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Николас Мадуро за Кремљ е легитимен претседател на Венецуела, а обидите на опозицијата да ја узурпира власта ги сметаме за нелегални, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. На новинарско прашање дали Москва ќе му даде политичко ...

Голема меѓународна криза во најава – Венецуела пред граѓанска војна

Алфа - 24.01.2019

Народ на улиците, крвави демонстрации, двајца претседатели и страв од граѓанска војна. Венецуела, земјата со најголеми резерви на нафта во светот се наоѓа пред колапс откако претседателот на Собранието Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата, ...

Захарова: Случувањата во Венецуела го покажуваат односот на Западот кон меѓународното право

А1 On - 24.01.2019

Случувањата во Венецуела го покажуваат вистински однос на Западот кон меѓународното право, изјави денеска портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. – Случувањата во Венецуела покажуваат многу добро како напредното западно општество навистина го ...

Тензично во Венецуела, опасност за ситуацијата да се претвори во катастрофа

Глас на Америка - 24.01.2019

Генералниот секретар на Обединетите нации порача политичките ривали да почнат дијалог, зашто во спротивно може да дојде до конфликт што ќе биде катастрофален за земјата и за регионот Кризата во Венецуела ескалира откако претседателот Николас Мадуро ...

Германија повика на ненасилство во Венецуела

Макфакс - 24.01.2019

Германија ја повикува владата на Венецуела, како и опозицијата да биде воздржана спрема масовните протести во земјата. „Ги повикуваме сите во Венецуела да се воздржат од насилство“, вели министерот за надворешни работи Хаико Мас.

Помпео: Американските дипломати нема да го напуштат Каракас

Глас на Америка - 24.01.2019

САД го признаа Гуаидо за претседател на Венецуела Државниот секретар Мајк Помпео изјави дека американските дипломати нема да заминат од Венецуела, спротивставувајќи се на наредбата од претседателот Николас Мадуро да ја напуштат земјата во следните ...

Западот за Гваидо, истокот за Мадуро

Р.С.Европа - 24.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп, западните земји и многу јужноамерикански држави го признаваат претседателот на венецуелското Собрание за преоден претседател на земјата. Русија, Кина и Турција застанаа зад актуелниот претседател Николас ...

Рјабков до САД: Да не ви падне на памет воена интервенција во Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Воена интервенција на САД во Венецуела би претставувала катастрофално сценарио и Москва го предупредува Вашингтон да не презема такви чекори. Тоа го изјави денеска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков за списанието Меѓународен живот.

Судир на Истокот и Западот преку Мадуро и Гуаидо: ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ВЕНЕЦУЕЛА?

Таратур - 24.01.2019

Венецуела е на работ од граѓанска војна, откако и Николас Мадуро и Хуан Гуаидо се прогласија за претседатели на државата, а преку нив и нивните поддржувачи, се случува вистински судир на политиките на Истокот и Западот.

Венецуела со двајца претседатели, СAД поддржуваат еден - Русија друг

Сител - 24.01.2019

По економската Венецуела запаѓа и во политичка криза. Земјата има двајца претседатели Хуан Гваидо и Николас Мадуро. Моќната армија ќе одлучи чија ќе биде власта. ЗАсега војската е на страната на МАдуро додека самопрогласениот привремен претседател ...

Венецуела го подели светот: Турција, Русија и Кина против Вашингтон (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2019

Кој е претседател на Венецуела? До вчера ова прашање имаше еден одговор. Но, од вчера има два: од една страна, досегашниот претседател, социјалистот и заколнат непријател на Америка, кого опозицијата го нарекува узурпатор, а Вашингтон диктатор, ...

Рјабков до САД: Да не ви падне на памет воена интервенција во Венецуела

Сител - 24.01.2019

Воена интервенција на САД во Венецуела би претставувала катастрофално сценарио и Москва го предупредува Вашингтон да не презема такви чекори. Тоа го изјави денеска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков за списанието Меѓународен живот.

Најмалку 12 загинати во протестите во Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги објави и имињата на загинатите.

(Видео) Тензично во Венецуела: Двајца претседатели, инциденти и најмалку 12 загинати

Макфакс - 24.01.2019

Најмалку 12 лица загинаа во Венецуела за време на насилните протести против владата, објави невладина група. Во сиромашните населби во Каракас, синоќа трета вечер по ред имаше кражби и конфликти меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните ...

По економската криза, Венецуела пред реална закана од граѓанска војна

Нова ТВ - 24.01.2019

Најбогатата држава со нафта во светот Венецуела освен што е во тешка економска, западна и во голема политичка криза, откако од вчера опозицијата сака да ги преземе работите во свои раце додека актуелниот претседател Николас Мадуро нема намера да ја ...

Русија со одговор на Пацоли: Непризнатите го признаваат непризнатиот

А1 On - 24.01.2019

Заменикот на рускиот амбасадор во ОН, Дмитри Пољански одговори на денешниот твит на косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. Пацоли напиша дека Приштина го признава Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела.

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

А1 On - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата во Венецуела, соопшти денеска амбасадорот на Јужна Африка при ОН.

Што се случува во Венецуела?

А1 On - 24.01.2019

Најбогатата држава со нафта во светот Венецуела е во тешка економска, веќе и во политичка криза. Сиромаштијата се повеќе се шири поради што околу три милиони жители ја напуштија Венецуела.

Русија му одговори на Пацоли: Непризнаените признаваат непризнаени

Макфакс - 24.01.2019

Заменик-амбасадорот на Русија при Обединетите нации, Дмитриј Пољански одговори на денешната објава на „Твитер“ профилот на косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли. Пацоли претходно напиша дека Приштина го признала Хуан Гуаидо, како ...

Путин го поддржа Мадуро и побара мирен дијалог во Венецуела

Макфакс - 24.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, чија земја минува низ политичка криза ја изрази неговата поддршка. Во разговорот, Путин изјавил дека ги поддржа легитимните власти на ...

Путин го поддржа Мадуро и го осуди „надворешното деструктивно мешање“

МКД - 24.01.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор му понуди „поддршка“ на својот венецуелски колега Николас Мадуро, чија земја ја зафати тешка политичка криза, соопшти Кремљ. Путин во тој разговор им „даде поддршка на легитимните власти на ...

САД сакаат приходот од венецуелската нафта да оди кај „привремениот претседател“

МКД - 24.01.2019

САД сакаат да обезбедат приходите од венецуелската нафта да одат кај опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се прогласи за привремен претседател, и да му се прекине дотекот на пари на сѐ поизолираниот Николас Мадуро, соопшти советникот за национална ...

САД ќе испратат хуманитарна помош за Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска потврди дека Вашингтон планира да испрати хуманитарна помош за населението на Венецуела кога за тоа ќе се создадат услови. – Подготвени сме да обезбедиме хуманитарна помош за народот на Венецуела ...

Русите му одговорија на Пацоли: Непризнаените го признаа непризнаениот

МКД - 24.01.2019

Заменикот на рускиот амбасадор при ОН, Дмитриј Пољански одговори на денешниот твит на косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли. Пацоли напиша дека Приштина го признава Хуан Гваидо како привремен претседател на Венецуела.

САД бараат состанок на Советот за безбедност на ОН за Венецуела

Макфакс - 24.01.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпеo побара состанок за Венецуела во Советот за безбедност на ОН, соопштија дипломатски извори. Според најавите состанок би требало да се одржи в сабота наутро.

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

+инфо - 24.01.2019

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан и ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во таа земја, соопшти денеска Ватикан. – Папата се моли за жртвите и за целиот народ на Венецуела.

Ердоган со поддршка за Мадуро

MTM - 24.01.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

Што се случува во Венецуела?

MTM - 24.01.2019

Најбогатата држава со нафта во светот Венецуела е во тешка економска, веќе и во политичка криза. Сиромаштијата се повеќе се шири поради што околу три милиони жители ја напуштија Венецуела.

(Видео) Венецуела на работ од граѓанска војна, светските сили повторно поделени

еМагазин - 24.01.2019

Кулминира состојбата во Венецуела откако опозицијата со протести се спротистави на новиот мандат на актуелниот претседател Николас Мадуро, кој нема намера да ја предаде власта и се заканува со поддршка од армијата.

Гуаидо се самопрогласи за претседател на Венецуела, Мадуро прекина дипломатски односи со САД

Опсервер - 24.01.2019

Претседателот на венецуелското Национално собрание, Хуан Гуаидо синоќа се прогласи за вршител на должноста претседател на Венецуела. – Денеска, на 23 јануари, објавувам дека формално ги преземам надлежностите на националната извршна власт како ...