TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Германија уште 33 починати и 583 новозаразени од Ковид-19

Канал5 - 17.05.2020

Бројот на потврдени случаи на кронавирус во Германија во последните 24 часа порасна за 583 и сега изнесува 174.355, соопшти Институтот Робер Кох. Како што се наведува, забележани се уште 33 смртни случаи, со што вкупниот број пораснал на 7.914, ...

Прв пат после два месеца помалку од 100 починати во Шпанија

Канал5 - 17.05.2020

Бројот на починати во еден ден од коронавирусот во Шпанија денес е под 100, за прв пат после два месеца. Во послените 24 часа починале 87 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи порасна на 27.659, соопшти министерството за здравство на Шпанија.

Нови 30 заболени од Ковид-19, починаа 3 пациенти

Алсат-М - 17.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 426 тестови. Истовремено, 26 пациенти се излекувани, а регистрирани се три смртни случаи.

Македонија ја надмина бројката од 100 починати од КОВИД-19

Сакам да кажам - 17.05.2020

Македонија денеска ја надмина бројката од 100 починати од КОВИД-19, додека Владата го претстави третиот пакет мерки за помош на граѓаните во кризата со ...

Околу 1,7 милиони луѓе во светот се опоравиле од коронавирусот

Канал5 - 17.05.2020

Соединетите Американски Држави имаат најголем број на опоравени- 268.376, следна е Германија со 152.600 и Шпанија со 146.446 лица. Во светот од новиот коронавирус се опоравиле 1,7 милиони луѓе, велат податоците од американскиот Универзитет „Џонс ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта нема контрола на кризата

Канал5 - 17.05.2020

Со денеска починатите три лица, бројката на починати од Ковид-19 вирусот надминува над 100. Факти на денот: 1. Власта нема контрола на кризата. Со денеска починатите три лица, бројката на починати од Ковид-19 вирусот надминува над 100. 2.

Во Србија над 100 новозаболени, во САД досега починаа над 90.000 лица

Слободен Печат - 17.05.2020

Во Србија во изминатото деноноќие регистрирани се два нови смртни случаи, со што вкупниот број се искачи на 230 луѓе. Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966.

Преглед на денот за состојбата со Ковид-19 во светот

Нетпрес - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

Се помалку заразени и жртви на Ковид-19 во Италија

Независен - 17.05.2020

Италија во изминатите 24 часа регистрирала 145 смртни случаи од последици од корона вирусот, што е најнизок биланс од 9 март, објави тамошната Агенција за цивилна заштита. Бројот на заразените исто така забележува поголем пад – 675, што е најмалку ...

Дневно умирале и по 900 лица, затворена привремената мртовечница во Барселона

Нетпрес - 17.05.2020

Погребалното претпријатие „Мемора“ во Барселона ја затвори денеска привремената мртовечница која ја постави во својата гаража поради зголемениот број на смртни случаи во текот на епидемијата од коронавирус.

Бројни студии покажуваат дека летното време значајно ќе го намали ширењето на коронавирусот, но лабораториските наоди ...

Panacea.mk - 17.05.2020

Со оглед дека многу земји полека излегуваат од карантин, луѓето едвај чекаат да отидат на плажа, базен, во парк – сите оние места кои од пред неколку месеци беа целосно бенингни, но сега на нив се гледа со доза на страв, поради ризикот од ...

Од 247 заразени здравствени работници 226 се излечени

Нетпрес - 17.05.2020

Oткако беше регистриран новиот коронавирус во земјава, со него се заразија 247 здравствени работници или 14 проценти од вкупниот број (1 762) на дијагностицирани случаи. Од нив, според податоците од Институтот за јавно здравје, излечени се 226.

Во Германија забелеажни уште 33 смртни слуачи

Нетпрес - 17.05.2020

Бројот на потврдени случаи на кронавирус во Германија во последните 24 часа порасна за 583 и сега изнесува 174.355, соопшти Институтот Роберт ...

Од 247 заразени здравствени работници, досега излекувани се 226

360 степени - 17.05.2020

Откако беше регистриран новиот коронавирус во земјава, со него се заразија 247 здравствени работници или 14 проценти од вкупниот број (1 762) на дијагностицирани случаи. Од нив, според податоците од Институтот за јавно здравје, излечени се 226.

Бројката на ново заразени пациенти денеска нагло порасна- починаа и 3 лица

Курир - 17.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 426 тестови. Истовремено, 26 пациенти се излекувани, а регистрирани се три смртни случаи.

Во Шпанија најмал број на смртни случаи за еден ден во последните два месеци

Нетпрес - 17.05.2020

Во Шпанија 87 лица починаа во изминатите 24 часа како резултат на инфекција со коронавирус, која го зголеми вкупниот број на смртни случаи на 27.650, јавува Анадолија. Шпанското Министерство за здравство објави дека ова е најмал број на смртни ...

30 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Сител - 17.05.2020

Во последните 24 часа потврдени се 30 нови случаи на Ковид-19 во нашата земја, а резултатот е добиен од вкупно направени 426 тестови. Излекувани се 26 пациенти , а регистирани се 3 смртни случаи.

Коронавирусот ја опустоши Москва, па се префрли на поодалечените места во Русија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.05.2020

Аналитичарите забележале сразмерно понизок број на смртни случаи (2.631) во однос на големиот број заразени. Русија во текот на оваа недела стана втора земја на светот по бројот на потврдени случаи на зараза со овој вид на коронавирус, според ...

Во Хрватска два нови случаи на Ковид-19, утре се отвораат базените

Макфакс - 17.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во последните 24 часа е два, со што вкупниот број на заболени од коронавирус е 2.226. Ова е втор ден по ред со само два потврдени случаи во Хрватска.

(ВИДЕО) Ковид-19 ја опустоши Москва, па се префрли на поодалечените места во Русија

Нетпрес - 17.05.2020

Аналитичарите забележале сразмерно понизок број на смртни случаи (2.631) во однос на големиот број заразени. Русија во текот на оваа недела стана втора земја на светот по бројот на потврдени случаи на зараза со овој вид на коронавирус, според ...

Повеќе од сигурно е дека тука ќе може да се летува наскоро: Денеска за прв пат помалку од 100 смртни случаи во овие два ...

Курир - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот: Досега заразени 4.765.966 луѓе

+инфо - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

Путин, Џонсон, Болсонаро и Трамп - премногу мачо за да носат маски

МКД - 17.05.2020

Зошто лидерите што сакаат сите да ги гледаат како силни луѓе се плашат да ги преземат безбедносните мерки за ковид-19. По веста дека портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, е заразен со коронавирусот, ковид-19 по Белата ...

Најмалку починати од коронавирусот во Италија за 24 часа последниве два месеци

МКД - 17.05.2020

Италија во изминатите 24 часа регистрирала 145 смртни случаи од последици од коронавирусот, што е најнизок биланс од 9 март, објави тамошната Агенција за цивилна заштита. Бројот на заразените исто така забележува поголем пад - 675, што е најмалку од ...

Затворена мртовечницата во Барселона во која имаше неколку илјади жртви на коронавирусот

А1 On - 17.05.2020

Погребното претпријатие „Мемора“ во Барселона денеска ја затвори привремената мртовечница која беше поставена во гаражата од објектот. Оваа привремена мртовечница за 53 дена ги прими телата на 3.200 луѓе кои починаа како последица на коронавирусот.

Во Шпанија првпат помалку од 100 смртни случаи за еден ден

Макфакс - 17.05.2020

Во Шпанија во последните 24 часа се регистрирани 87 смртни случаи од коронавирус, првпат помалку од 100 на дневно ниво како што беше во изминатите два месеца, а еден ден пред да бидат продолжени ублажените мерки за карантин што нема да се применат ...

Првпат по два месеца помалку од 100 починати во 24 часа во Шпанија

Нетпрес - 17.05.2020

Во Шпанија во неделата се регистрирани 87 смртни исходи од заразата со новиот коронавирус во последните 24 часа, што е првпат помалку од 100 починати во два месеца, ден пред продолжувањето на попуштањето на мерките за карантин но кои нема да важат ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот – САД се уште на прво место според број на заразени

А1 On - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

Дневно умираа и по 900 лица: Затворена привремената мртовечница во Барселона

Слободен Печат - 17.05.2020

Само во Каталонија од коронавирусот починаа речиси 6.000 лица, а заразени се над 54.000. Погребалното претпријатие „Мемора“ во Барселона ја затвори денеска привремената мртовечница која ја постави во својата гаража поради зголемениот број на смртни ...

Во Шпанија првпат по два месеци помалку од 100 починати за 24 часа, се укинуваат уште мерки

МКД - 17.05.2020

Во Шпанија денеска се регистрирани 87 смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа, првпат помалку од 100 за два месеци, еден ден пред новото ублажување на мерките за карантин, што нема да важи за Мадрид и за Барселона.

Ковид-19: Првпат во последните два месеца во Шпанија има помалку од 100 жртви, пад и во Италија

360 степени - 17.05.2020

Дневниот биланс на смртни случаи во Италија од ковид-19 денеска падна на 145, што е најниска бројка од 9 март. Вчера, пак, бројот на загубени човечки животи од новиот коронавирус изнесуваше 153.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

24Инфо - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

Во Хрватска два нови случаи на Ковид-19, утре се отвораат базените

Точка - 17.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во последните 24 часа е два, со што вкупниот број на заболени од коронавирус е 2.226. Ова е втор ден по ред со само два потврдени случаи во Хрватска.

13 лица од новите случаи на заразени со коронавирусот имале контакт со потврден случај

еМагазин - 17.05.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Македонија со податоците објавени вчера се зголеми за 22. “Тестирани се вкупно 462 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Во Хрватска два нови случаи на Ковид-19, утре се отвораат базените

24Инфо - 17.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во последните 24 часа е два, со што вкупниот број на заболени од коронавирус е 2.226. Ова е втор ден по ред со само два потврдени случаи во Хрватска.

Во Хрватска два нови случаи на Ковид-19, утре се отвораат базените

MTM - 17.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во последните 24 часа е два, со што вкупниот број на заболени од коронавирус е 2.226. Ова е втор ден по ред со само два потврдени случаи во Хрватска.

Повеќе од сигурно е дека тука ќе може да се летува наскоро

Пулс24 - 17.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.765.966. Од нив 314.319 починале, а оздравеле 1.842.690 луѓе. – САД и понатаму се на прво место во светот по бројот на заразени лица со новиот коронавирус.

И со 30 заразени и тројца починати, Заев по секоја цена сака избори

Република - 17.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 426 тестови.Истовремено, 26 пациенти се излекувани, а регистрирани се три смртни случаи.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта нема контрола на кризата. Со денеска починатите три лица, бројката на починати од Ковид-19 вирусот ...

24Инфо - 17.05.2020

Факти на денот: Власта нема контрола на кризата. Со денеска починатите три лица, бројката на починати од Ковид-19 вирусот надминува над 100. Јавното обвинителство мора да покрене сериозна истрага за случајот со главниот играч на Зоран Заев, Ден ...

Во Шпанија првпат помалку од 100 смртни случаи за еден ден

24Инфо - 17.05.2020

Во Шпанија во последните 24 часа се регистрирани 87 смртни случаи од коронавирус, првпат помалку од 100 на дневно ниво како што беше во изминатите два месеца, а еден ден пред да бидат продолжени ублажените мерки за карантин што нема да се применат ...

Шпанија: Најмал број смртни случаи за еден ден во последните два месеци

Локално - 17.05.2020

Во Шпанија 87 лица починаа во изминатите 24 часа како резултат на инфекција со коронавирус, која го зголеми вкупниот број на смртни случаи на 27.650, јавува Анадолија. Шпанското Министерство за здравство објави дека ова е најмал број на смртни ...

Повеќе од 90.000 луѓе починаа во САД од коронавирусот

Локално - 17.05.2020

Бројот на загинати од коронавирус во Соединетите држави се зголеми на 90.206, според најновите податоци на веб-страницата „Worldmeters“. Соединетите држави се рангирани на првото место во светот според бројот на заразени со вирусот.

Нови 30 случаи на заразени од корона вирусот, најмногу во Скопје

еМагазин - 17.05.2020

Нови 30 случаи на заразени од корона вирусот се регистрирани во последните 24 часа од направени 426 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Нови случаи има во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-3, Тетово-6, Велес-5, Битола-1, Охрид-1.

Двајца тетовчани и еден велешанец починаа од корона вирусот

еМагазин - 17.05.2020

Три лица заразени од корона вирусот починаа на Клиниката за инфективни болести, информира денеска Министерството за здравство. Станува збор за пациент од Велес (58) примен на 12 мај, пациент од Тетово (57) лекуван на клиниката од 22 април и уште ...

Италија: 145 лица починаа во последните 24 часа од коронавирус – најмалку од 9 март

Локално - 17.05.2020

Во Италија починаа 145 лица во последните 24 часа од Ковид-19, што е најмал број на жртви на дневна основа од 9 март, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на нови пациенти е на најниско ниво од 4 март и изнесува 675, што е за 200 ...

Франција шокирана од бројот на починати од коронавирусот во последните 24 часа

Локално - 17.05.2020

Во Франција од 1 март од коронавирус починале повеќе од 28.000 луѓе, од кои 483 од нив во последните 24 часа, според Министерството за здравство во неделата. Ова се највисоките дневни бројки во последните неколку недели и се резултат на повеќе ...

Во Србија повторно расте бројот на заразени од коронавирус

AKO - 17.05.2020

По неколкудневно намалување на новозаболени од коронавирус во Србија, денеска повторно раст на бројот, речиси дупло од претходниот ден. 114 нови случаи за едно деноноќие се регистрирани во соседната држава и два смртни случаи.

ЗАВРШЕН УДАР ПРОТИВ КОРОНА: Во Италија најмал број на жртви од корона вирусот од 9 март!

Магазин - 17.05.2020

Во Италија во последните 24 часа починале 145 лица од корона вирусот, што е најмал број на жртви на дневна основа од 9 март, соопшти денеска Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на нови пациенти е на најниско ниво од 4 март и изнесува 675, што е за ...

Бразил е ново жариште на коронавирусот, министерот за здравство си поднесе оставка

Канал5 - 16.05.2020

Во Бразил во петок се потврдени 15.305 нови случаи на заразени од Ковид-19, најмногу во еден ден, а починале уште 842 луѓе, соопшти министерството за здравство. Вкупно во таа земја се регистрирани 218.223 заразени од почетокот на епидемијата.

Русија: Најмалку новозаразени од 1. мај

Канал5 - 16.05.2020

Во Русија во изминатите 24 часа се регистрирани уште 9.200 случаи на заразениод коронавирус, што е најмала бројка на дневно ниво од 1. мај. Вкупниот број на заразени во таа земја сега е 272.043, пренесе „ТАСС“ Од коронавирус во изминатите 24 часа ...

Во Шпанија најмал број на починати од средината на март

Канал5 - 16.05.2020

Вројот на починати во Шпанија во последните 24 часа е 102 што според тврдењата на министерството за здравство на таа земја е најмал број на смрни случаи од коронавирус од средината на март.

Велика Британија: Коронавирусот „коси“ во старечките домови – 12.500 мртви

Deutsche Welle - 16.05.2020

Во текот на март и април илјадници станари на старечки и домови за нега умреле како последица од инфекција со коронавирус. Има обвинувања дека клиниките предвремено ги отпуштале заболените станари.

Новозаразени 22 лица од 462 направени тестови, почина 79-годишна пациентка од Скопје

24 Вести - 16.05.2020

22 новозаразени со коронавирус, уште две недели вонредна состојба и полициски час од 19 часот за сите граѓани, вклучително и младите до 18 години и постарите од 67 години е епилогот од коронакризата во последните 24 часа во земјава.

Најмал број на жртви од Ковид-19 во Италија од почетокот на март

Канал5 - 16.05.2020

Во последните 24 часа во Италија од Ковид-19 починале 153 лица и тоа е најмал број на жртви од 9 март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Меѓутоа, бројот на новозаболени е 875 за разлика од вчера кога се забележани 789 случаи на заразени.

Повеќеод 4.600.000 луѓе во светот заболени од Ковид-19

Алсат-М - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

Ќе дојде ли до промена на плановите: Прв случај на заразен фудбалер во Русија

Sport 1 - 16.05.2020

Напаѓачот на Локомотив од Москва, Џеферсон Фарфан, е позитивен на Ковид-19, а со тоа 35-годишниот Перуанец стана првиот фудбалер во руската Премиер лига кој е заразен со коронавирус. Според новинарот Иван Карпов, на Фарфан му била дијагностицирана ...

Корона во рускиот шампионат: Фарфан од Локомотив Москва “позитивен“!

SportMedia - 16.05.2020

Ако не се смета првиот човек на Спартак Москва, тогаш Џеферсон Фарфан е првиот случај на заразен од коронавивирусот во рускиот фудбал. Фудбалерот на Локомотив Москва е позитивен на тестот за Ковид-19, а дијагностицирана му е пневмонија.

Во Италија најмал дневн број починати од коронавирусот од 9-ти март

Нетпрес - 16.05.2020

Италија во саботата регистрираше 153 починати од респираторната болест Covid-19, што е најмалкиот дневен број смртни исходи од заразата со новиот коронавирус во земјата од 9-ти март, додека бројот на новозаразените е 875 лица, или за 86 повече од ...

Перуанец е првиот фудбалер со позитивен тест на Ковид-19 во руското првенство

Спортманија - 16.05.2020

Џеферсон Фарфан бил во самоизолација од 22. март, но потврдено е дека по речиси цели два месеци е заразен со Коронавирус Перуанската фудбалска легенда Џеферсон Фарфан е првиот играч во руското првенство што има позитивен тест на Ковид-19.

Во Шпанија најмал број на починати лица од коронавирус од средината на март

Курир - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Во Србија починаа тројца од Ковид-19, заразени нови 58

Нетпрес - 16.05.2020

Србија денеска бележи нови 58 случаи од корона вирус, а во последните 24 часа починаа уште тројца. Со ова бројот на жртви во Србија се искачи на 228. Во последните 24 часа тестирани се вкупно 6.076 лица.

Најнови светски податоци за коронавирусот до 19 часот

Слободен Печат - 16.05.2020

Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 луѓе. Оздравеле 1.913 лица, а 95 починале. Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580.

Луѓето што се занимаваат со овие професии можат да развијат потешки симптоми на Ковид-19

USB - 16.05.2020

Новите податоци од истражувањата покажуваат дека работниците кои што се занимаваат со преработка на билки и градежништво се меѓу најзагрозените луѓе кои што имаат највисока стапка на смртност од коронавирусот.

Состојба со КОВИД-19 денес: Никако да се смири бројката на починати во регионот, а оваа земја со над 400 починати во ...

Курир - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

Бројот заразени со коронавирусот во светот надмина 4,5 милиони луѓе

Нетпрес - 16.05.2020

Бројот на случаи на зараза со новиот коронавирус службено потвердени во целиот свет до петокот вечерта по македонско време надминал 4,5 милиони луѓе од кои речиси третината се во САД, покажуваат податоците кои ги пресметува американскиот ...

Бројот на заболени од КОВИД-19 не се намалува

Курир - 16.05.2020

Бројот на заболени граѓани на нашата земја од коронавирусот речиси никако да се намали иако Министерството за здравство тоа го очекуваше во овој период. Имено според статистиката бројот на заболени од март годинава до мај речиси е во пораст.

Индија ја помина Кина по бројот на заболени од коронавирус

Макфакс - 16.05.2020

Во Индија потврдени се 85.940 случаи на коронавирус, со што земјата ја надмина Кина во однос на бројот на официјално заразени, но строгите мерки воведени кон крајот на март ја намалија стапката на ширење на коронавирус.

Ковид-19: Италија од 3 јуни ги отвора границите

360 степени - 16.05.2020

Владата на Италија донесе декрет со кој од 3 јуни ќе се овозможи влез и излез од земјата, како дел од олеснувањето на мерките по карантинот кој од март до 4 мај беше на сила на територијата на целата држава.

Најголем број заболени од Ковид-19 во САД

Макфакс - 16.05.2020

Повеќе од 308.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, од кои најголемиот број во САД, Велика Британија и Италија. Излекувани се 1.766.039 лица, а потврдени се 4.639.157 случаи во светот.

Ќе го стопи ли коронавирусот топлото време?

Р.С.Европа - 16.05.2020

Информациите дека топлото време може да го ослабне вирусот го вратија оптимизмот дека можеби летово ќе продолжиме да живееме како порано. Но, нема научни докази дека летово вирусот ќе го снема.

Повеќе од 4.600.000 луѓе во светот заболени од Ковид-19

ММС - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

(ВИДЕО) ЛЕКЦИЈА ЗА СИТЕ – КОРОНА И ТУРИЗАМ НЕ Е НЕВОЗМОЖНО: Еве како мала островска земја дочекува гости, неколку ...

Екран - 16.05.2020

Светските туристички атракции постепено повторно се отвораат по големо затворање, но не изгледаат многу примамливо. За да одите на плажа, неопходно е да го оддалечите чадорот и да заборавите на услугата за пијалоци, додека градскиот одмор во Европа ...

САД со над 11 000, а Русија со повеќе од 9 000 нови случаи на Ковид-19 за 24 часа

Нетпрес - 16.05.2020

Вкупно 4 683 646 лица во светот досега заболеле со ковид-19, од кои 310 825 починале, а една третина или 1 791, 277 оздравеле, покажуваат податоците од сајтот „Ворлдометерс“ што се базира на информации од СЗО.

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

Сител - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Оптимизам во Шпанија: Најмал број починати од ковид-19 во еден ден

360 степени - 16.05.2020

Бројот на починати од последица од ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала бројка од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус досега починаа 27 563 луѓе, а 230 698 ...

Најмалку починати од коронавирус во Италија од почетокот на март

Макфакс - 16.05.2020

Во изминатите 24 часа во Италија од коронавирус починале 153 луѓе, што е најмал број жртви во еден ден од 9 март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Но, порасна бројот на заболени во однос на вчера, па така има 875 новорегистрирани, за разлика ...

Во Хрватска потврдени два нови случаи за 24 часа

Макфакс - 16.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во изминатите 24 часа е два, што значи дека вкупниот број на заболени е 2.224, се вели во соопштението од Националниот штаб за цивилна заштита. Новите пациенти се од Загреб и округот Карловац.

Индија веќе ја помина Кина по бројот на заболени од Ковид-19

Слободен Печат - 16.05.2020

Досега од коронавирусот умреле 2.752 Индијци, што е многу помалку отколку во земјите со сличен број заразени лица. Во Индија потврдени се 85.940 случаи на коронавирус, со што земјата ја надмина Кина во однос на бројот на официјално заразени, но ...

Во Србија починаа уште тројца од Ковид-19, заразени нови 58

Независен - 16.05.2020

Србија денеска бележи нови 58 случаи од корона вирус, а во последните 24 часа починаа уште тројца. Со ова бројот на жртви во Србија се искачи на 228. Во последните 24 часа тестирани се вкупно 6.076 лица.

Нема нови случаи на заразени меѓу вработените во градинките, регистрирани 22 нови случаи во државата

Сител - 16.05.2020

Нема заразени со коронавирус меѓу 170-мина вработени во градинките од Скопје и Битола кои се тестирале во рамки на скриниг процесот. Нивните тестови се дел од вкупно 462-та направени во изминатото деноноќие при што регистрирани се нови 22 случаи.

Шпанија: Најмал број на починати од Ковид-19 од половината на март

Слободен Печат - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Фарфан е заразен со коронавирусот

TopSport - 16.05.2020

Џеферсон Фарфан фудбалерот на Локомотив Москва е заразен со вирусот ковид-19. Ова е прв случај фудбалер од руската Премиелига да е заразен со опасниот вирус. Информацијата на медиумите им ја потврдил генералниот директор на Локомотива Анатолиј ...

Дневен преглед на Ковид-19 во светот: Заболени 4,6 милиони, починати над 310 илјади луѓе

А1 On - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

„Мора да се соочиме со фактот дека не постои магичен куршум или вакцина што ќе го убие овој вирус“: Предупредува ...

Слободен Печат - 16.05.2020

Вирусот нема да исчезне сè додека 70 отсто од светската популација не се зарази. Бидејќи досега само пет до 20 проценти од луѓето го прележале вирусот ковид-19, на есен следува уште еден бран, кој ќе биде многу посилен и потежок, предупредува д-р ...

Ковид-19 во светот: САД со над 11 000, а Русија со повеќе од 9 000 нови случаи за 24 часа

360 степени - 16.05.2020

Вкупно 4 683 646 лица во светот досега заболеле со ковид-19, од кои 310 825 починале, а една третина или 1 791, 277 оздравеле, покажуваат податоците од сајтот „Ворлдометерс“ што се базира на информации од СЗО.

Најмалку жртви во Италија од Ковид-19 од почетокот на март

Независен - 16.05.2020

Во последните 24 часа во Италија од Ковид-19 починале 153 лица и тоа е најмал број жртви во еден ден од 9 март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Но, порасна бројот на заболени во однос на вчера, па така има 875 новорегистрирани, за разлика од ...

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

А1 On - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Џеферсон Фарфан позитивен на коронавирусот

Екипа - 16.05.2020

Перуанскиот интернационалец Џеферсон Фарфан е позитивен на Covid-19, откри рускиот медиум Match TV. Фудбалерот на Локомотив Москва покажал позитивни резултати на последното тестирање на коронавирусот и токму поради него и сонародникот Клаудио ...

Најголем број заболени од Ковид-19 во САД

Точка - 16.05.2020

Повеќе од 308.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, од кои најголемиот број во САД, Велика Британија и Италија. Излекувани се 1.766.039 лица, а потврдени се 4.639.157 случаи во светот.

Во Хрватска потврдени два нови случаи за 24 часа

Точка - 16.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во изминатите 24 часа е два, што значи дека вкупниот број на заболени е 2.224, се вели во соопштението од Националниот штаб за цивилна заштита. Новите пациенти се од Загреб и округот Карловац.

Најмалку починати од коронавирус во Италија од почетокот на март

24Инфо - 16.05.2020

Во изминатите 24 часа во Италија од коронавирус починале 153 луѓе, што е најмал број жртви во еден ден од 9 март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Но, порасна бројот на заболени во однос на вчера, па така има 875 новорегистрирани, за разлика ...

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

Либертас - 16.05.2020

– Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Индија ја претекна Кина по бројот на заразени: Починаа над 2,7 илјади луѓе, а карантинот истекува утре...

Точка - 16.05.2020

Според последните податоци, во Индија со коронавирус се заразени речиси 86 илјади луѓе, со што оваа земја денес и официјално ја надмина Кина по бројот на заразени. Иако строгите мерки воведени кон крајот на март ја намалија брзината на ширењето на ...

Нови 22 случаи на заразени од корона вирусот, најмногу во Скопје

еМагазин - 16.05.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на заразени од корона вирусот од 462 направени тестирања, соопшти Министерството за здравство. Од новозаразените, најмногу (девет) се во Скопје, шест во Тетово, четири во Прилеп и по еден во ...

Во Хрватска потврдени два нови случаи за 24 часа

24Инфо - 16.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во изминатите 24 часа е два, што значи дека вкупниот број на заболени е 2.224, се вели во соопштението од Националниот штаб за цивилна заштита. Новите пациенти се од Загреб и округот Карловац.

Најмал број жртви од коронавирус во Италија од почетокот на март

Локално - 16.05.2020

Во последните 24 часа починаа 153 лица од КОВИД-19 во Италија, а тоа е најмал број на жртви од 9 март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, бројот на пациенти, 875, се зголеми од вчера, кога беа заразени 789 лица.

Зошто Русија не го брои коронавирусот како причина за смрт во 60% од случаите?

Фактор - 16.05.2020

Министерството за здравство на Русија одговори на извештаите во медиумите за фалсификување на бројот на починати од коронавирус. Тие забележуваат дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признале дека тие сметаат дека во последниот број на ...

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

Вечер Прес - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

Бриф - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Помалку од 100 луѓе починаа од коронавирус во Франција во последните 24 часа

Локално - 16.05.2020

Во последните 24 часа Франција регистрира 96 смртни случаи од коронавирусот, што е вкупно 27.625 смртни случаи од 1 март, а бројот на пациенти на реанимација продолжува да опаѓа, објави денеска Генералниот директорат за здравство.

Бројот на починати на дневно ниво во Италија се намалува, но бројот на заразени и понатаму расте!

Точка - 16.05.2020

Во изминатите 24 часа во Италија од коронавирус починале 153 лица, што е најмал број жртви во еден ден од 9-ти март, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Но, пораснал бројот на заболени во однос на вчера, па така има 875 новорегистрирани, за ...

Во Хрватска потврдени два нови случаи за 24 часа

MTM - 16.05.2020

Бројот на нови случаи во Република Хрватска во изминатите 24 часа е два, што значи дека вкупниот број на заболени е 2.224, се вели во соопштението од Националниот штаб за цивилна заштита. Новите пациенти се од Загреб и округот Карловац.

Најголем број заболени од Ковид-19 во САД

Centar - 16.05.2020

Повеќе од 308.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, од кои најголемиот број во САД, Велика Британија и Италија. Излекувани се 1.766.039 лица, а потврдени се 4.639.157 случаи во светот.

Долго одолеваше: Рекорден број заразени во Белорусија

Република - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

Повеќето жени, 10 лица со претходни заболувања, детали за новите случаи на коронавирусот во Македонија

еМагазин - 16.05.2020

Од Министерството за здравство вчера информираа за 17 нови случаи на заразени со коронавирусот. “Тестирани се вкупно 460 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, од кои позитивни се 17.

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

24Инфо - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Русија: Најмалку новозаразени од 1 мај

Локално - 16.05.2020

Во Русија во последните 24 часа се регистрирани уште 9.200 случаи на коронавирус, што е најмал број на заразени лица на дневна основа од 1 мај. Вкупниот број заразени сега е 272.043, пренесува ТАСС.

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

Опсервер - 16.05.2020

Мадрид, 16 мај 2020 () – Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство.

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

4NEWS - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Бројот на заболени од КОВИД-19 не се намалува

Н.Македонија - 16.05.2020

Бројот на заболени граѓани на нашата земја од коронавирусот речиси никако да се намали иако Министерството за здравство тоа го очекуваше во овој период. Имено според статистиката бројот на заболени од март годинава до мај речиси е во пораст.

Португалија и Шпанија земји на ист полуостров со различно влијание од ковид-19

Н.Македонија - 16.05.2020

Шпанија со својата висока стапка на смртност од коронавирусот и продолжените мерки за ограничено движење, се чуди и ѝ завидува на соседна Португалија. Сместена на истиот полуостров, Португалија од пандемијата има малку повеќе од 1.000 смртни случаи ...

Индија ја помина Кина по бројот на заболени од коронавирус

Денар - 16.05.2020

Во Индија потврдени се 85.940 случаи на коронавирус, со што земјата ја надмина Кина во однос на бројот на официјално заразени, но строгите мерки воведени кон крајот на март ја намалија стапката на ширење на коронавирус.

Во Шпанија најмал број на починати лица од Ковид-19 од половината на март

MakPress - 16.05.2020

Бројот на починати од последици од Ковид-19 во Шпанија во последните 24 часа изнесува 102, што е најмала цифра од средината на март, соопшти шпанското Министерство за здравство. Во Шпанија од новиот коронавирус починаа 27.563 луѓе, а 230.698 се ...

Коронавирус: Руски лекари се сомневаат дека лекуваат жена која се заразила по втор пат, еден месец без смртен случај во ...

MakPress - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица. Од нив починале 305.786, а оздравеле 1.735.836 луѓе. – Руски лекари соопштија дека лекуваат жена која веројатно се заразила по вторпат со новиот ...

Најголем број заболени од Ковид-19 во САД

Денар - 16.05.2020

Повеќе од 308.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, од кои најголемиот број во САД, Велика Британија и Италија. Излекувани се 1.766.039 лица, а потврдени се 4.639.157 случаи во светот.

Коронавирус: Белорусија влегува во фаза на пик, 4.674.580 заразени на светско ниво

MakPress - 16.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.674.580. Од нив починале 310.271, а оздравеле 1.785.086 луѓе. – Во Хрватска евидентирани се уште два нови случаи на Ковид-19, со што бројката на заразени изнесува 2.224 ...

Царот Путин е гол во ерата на короната

Deutsche Welle - 15.05.2020

Единствената константа, за домашна и надворешна употреба во руската политика останува методот на дезинформација и масовното ширење лажни вести, хакерски напади или шпионирање. Пишува Ивор Мицковски На ден Велигден Владимир Владимирович Путин седнат ...

Нови 17 случаи позитивни на Ковид-19, починаа 2 пациенти

Алсат-М - 15.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани е 17 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 460 тестови. Истовремено, 16 пациенти се излекувани, а регистрирани се два смртни случаја.

Во Русија преку 10.000 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 15.05.2020

Во Русија во последните 24 часа повторно се забележани повеќе од десет илјади новозаразени со коронавирус. Кризниот комитет соопшти дека заболеле нови 10.598 лица, што е 4,2% повеќе од претходниот ден, а од почетокот на епидемијата вкупно се ...

Лекар ја откри причината за ниската стапка на смртност од коронавирус во Русија

Press24 - 15.05.2020

Сценариото за развој на епидемијата на вирусот корона во Италија ѝ овозможи на Русија да се подготви за претстојната борба против Ковид-19, изјави главниот лекар на специјалната болница во Москва за коронавирус Дени Проценко за телевизискиот проект ...

Шведскиот модел за борба против коронавирусот очигледно е најдобар - откриено до кога Стокхолм ќе стекне колективен ...

Press24 - 15.05.2020

Наместо да наметне забрана за патување или да прогласи вонредна состојба, Шведска ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките за социјално растојание по избувнувањето на новата епидемија на коронавирусот.

Царот Путин е гол во ерата на короната

+инфо - 15.05.2020

На ден Велигден Владимир Владимирович Путин седнат пред каминот во својата луксузна дача надвор од Москва, телевизиски ѝ се обрати на руската нација ставена на принуден одмор (зборот карантин е забранет во официјалните обраќања): „Ситуацијата е под ...

Тројца новозаразени со коронавирусот во Прилеп

Press24 - 15.05.2020

Во изминатите 24 часа во Прилеп има три нови случаи од ковид-19, a два се оздравени. Ова го посочи на денешната прес конференција градоначалникот Илија Јованоски. Според него во инфективното одделение на прилепската болница се хоспитализирани 21 ...

Повеќето бремени не се подложни на сериозни последици од Covid-19

Нетпрес - 15.05.2020

Прелиминарното истражување на британските научниците покажало дека бремените не се поподложни на сериозни последици доколку з аболат од Covid-19 во однос на останатата женска популација, како и дека доколку кај нив сепак се равие потешка форма на ...

ТРУДНИЦИ И КОВИД-19: Висока температура која трае повеќе денови, постојана кашлица и отежнато дишење, може да биде знак ...

Pedijatar.mk - 15.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост ♦♦♦♦♦♦♦ Многумина кои се заразени со КОВИД-19 поминуваат ...

Чудо во Џенова – Сите фудбалери на Сампдорија се негативни на коронавирус

Екипа - 15.05.2020

Убави вести доаѓаат од Италија. Сампдорија соопшти дека четворицата фудбалери кои беа позитивни на коронавирус ја победиле болеста. Иако пред само седум дена нивните тестови беа позитивни, дополнителните испитувања утврдија дека ниту еден од нив не ...

Вучиќ и Путин за ситуацијата во регионот

Р.С.Европа - 15.05.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа телефонски разговарал со рускиот претседател Владимир Путин за односите меѓу двете држави, ситуацијата во Западен Балкан и борбата против коронавирусот.

Сите го критикуваа моделот на Шведска против коронавирусот, а сега и завидуваат?

Слободен Печат - 15.05.2020

Наместо да воведат забрана за движење или да прогласат вонредна состојба, Шведска по избивање на епидемијата на коронавирусот ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките на социјално дистанцирање.

Ковид-19: 4,5 милиони заболени во светот, речиси една третина се во САД

360 степени - 15.05.2020

Вкупно 4 527 811 лица досега забоелел од ковид-19 во светот, од кои 303 438 починале, а 1 706 174 оздравеле, покажуваат податоците од сајтот „Ворлдометерс“ кој се базира на информации од Светската здравствена организација.

Бројот на заразени во опаѓање, можно е ублажување на мерките во Британија

А1 On - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Зошто Русија има многу повеќе заболени од Британија и Италија, а помалку починати?

Макфакс - 15.05.2020

Руското министерство за здравство одговори на медиумските написи за лажирање на бројот на смртни случаи од коронавирус. Во одговорот на министерството се наведува дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признаваат дека во конечната бројка на ...

Дали бројките за коронавирусот во Русија се точни?

Р.С.Европа - 15.05.2020

Претставникот на Светската здравствена организација во Русија Мелита Вујновиќ ги минимизираше сомнежите во врска со статистиката за коронавирусот во таа земја, и покрај тоа што новите податоци покажуваат дека властите може да го намалуваат бројот на ...

Зошто Русија има повеќе заразени од Британија и Италија, а многу помалку мртви

МКД - 15.05.2020

Министерството за здравство на Русија одговори на информациите во медиумите за фалсификување на бројот на починатите од коронавирусот. Тие велат дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признаваат дека во конечниот број на смртни случаи ги ...

Бројот на заразени од коронавирусот во Лондон опаѓа, можно ублажување на мерките

Слободен Печат - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан”.

Лондон: Бројот на заразени во опаѓање, можно ублажување на мерките

Независен - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Бројот на заразени со коронавирус во Лондон е во опаѓање, можно ублажување на мерките

Курир - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Руски доктори лекуваат жена која се заразила по вторпат со коронавирусот

+инфо - 15.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица. Од нив починале 305.786, а оздравеле 1.735.836 луѓе. – Руски лекари соопштија дека лекуваат жена која веројатно се заразила по вторпат со новиот ...

Бројот на новозаразени во Русија повторно е над 10.000

МКД - 15.05.2020

Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 10.598 нови случаи на заразени со коронавирусot, со што вкупниот број на заразени порасна на 262.843. Рускиот центар за контрола и превенција на коронавирусот соопшти дека во последните 24 часа од ...

Куче и три мачки заразени со коронавирусот во Холандија

Нетпрес - 15.05.2020

Холандиските здравствени власти во петокот соопштија за првите потврдени случаи на зараза со коронавирусот кои ги вклучуваат и домашните миленици, соопштија за инфекција кај пес и три мачки.

Лошите прогнози на СЗО го завија светот во црно!

Сител - 15.05.2020

Мирниот живот на планетата заврши пред два месеци, на 11 март 2020 година, кога Светската здравствена организација (СЗО) објави дека епидемијата на коронавирус, првично регистрирана во Кина, станала глобална.

Можно е ублажување на мерките во Лондон по значителниот пад на заболени од ковид-19

+инфо - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на ковид-19, објави „ Сан “.

Инциденти во населба во Грција каде што се регистрирани 35 случаи на Ковид-19

А1 On - 15.05.2020

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на Ковид-19 во објект во кој ќе ...

Инциденти во ромска населба во Грција со 35 заболени од Ковид-19

Слободен Печат - 15.05.2020

Заразените требало да бидат префрлени во карантин во објектот на центар за рехабилитација, по што и се случија инцидентите. Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија ...

Инциденти во ромска населба во Грција поради ковид-19

+инфо - 15.05.2020

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на ковид-19 во објект во кој ќе ...

Во светот на 305.000 починати од ковид-19, во Италија речиси 800 новозаразени

Слободен Печат - 15.05.2020

Точно еден месец во Кина нема пријавено смртен случај од новиот коронавирус и регистрира под 100 хоспитализирани. Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица.

Инциденти во ромска населба во Грција каде што се регистрирани 35 случаи на Ковид-19

Курир - 15.05.2020

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на Ковид-19 во објект во кој ќе ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот: Тинејџерите во Турција ги напуштија своите домови за првпат по 42 ...

Курир - 15.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица. Од нив починале 305.786, а оздравеле 1.735.836 луѓе. – Руски лекари соопштија дека лекуваат жена која веројатно се заразила по вторпат со новиот ...

Половина од луѓето во светот се заразиле со Ковид-19 исклучително на овој начин

USB - 15.05.2020

Во просек луѓето се најзаразни 0,67 дена пред почетокот на симптомите Повеќе од половина од заразените со Ковид-19 се заразиле од личност која што не покажувала симптоми на болеста, открива новото истражување, пренесуваат Daily Mail.

10 лица од новозаразените со коронавирусот со претходни заболувања

еМагазин - 15.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 29 нови случаи на заразени со коронавирусот. “Тестирани се вкупно 349 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, од кои позитивни се 29.

Зошто Русија има многу повеќе заболени од Британија и Италија, а помалку починати?

Точка - 15.05.2020

Руското министерство за здравство одговори на медиумските написи за лажирање на бројот на смртни случаи од коронавирус. Во одговорот на министерството се наведува дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признаваат дека во конечната бројка на ...

Двајцата новозаболени од коронавирус се од липковско

Kumanovo News - 15.05.2020

Двајцата новозаволени од вирусот КОВИД-19, кои денеска беа потврдени, се од липковските села и потекнуваат од познати кластери, информираат за Кумановоњус од Центарот за јавно здравје Куманово.

Лондон/Ковид-19: Бројот на заразени во опаѓање, можно ублажување на мерките

Опсервер - 15.05.2020

Лондон, 15 мај 2020 () – Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Лекар ја објаснува причината за ниската стапка на смртност од коронавирус во Русија

Локално - 15.05.2020

Сценариото за развој на епидемијата на вирусот корона во Италија ѝ овозможи на Русија да се подготви за претстојната борба против Ковид-19, изјави главниот лекар на специјалната болница во Москва за коронавирус Дени Проценко за телевизискиот проект ...

Дури и германски доктори тврдат дека бројот на заразени од корона е многу поголем од тој што се објавува

Република - 15.05.2020

Според студијата на виролозите од “Универзитет Бон” според која се претпоставува дека десет пати повеќе луѓе се заразиле со коронавирусот од тоа што досега беше познато. Значи, се смета на тоа дека црната бројка е многу, многу поголема од официјално ...

135 лица до 19 години во Македонија заразени со коронавирусот, просечната возраст 46

еМагазин - 15.05.2020

Според последните податоци, објавени вчера, во Македонија се регистрирани вкупно 1.723 заразени со коронавирусот. “Возраста на заболените се движи од 0 до 94 години (медијана – 46 години).

Зошто Русија има многу повеќе заболени од Британија и Италија, а помалку починати?

MTM - 15.05.2020

Руското министерство за здравство одговори на медиумските написи за лажирање на бројот на смртни случаи од коронавирус. Во одговорот на министерството се наведува дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признаваат дека во конечната бројка на ...

Кај лилјаците пронајден уште еден вид коронавирус сличен на COVID-19

Република - 15.05.2020

Пронаоѓањето на новите геноми на коронавирусот и натаму е многу важно зошто може да ни открие како вирусот САРС-КоВ-2 се развил во она што е денес. Најновите истражувања укажуваат на тоа дека Ковид-19 најверојатно еволуирал по природен пат, односно ...

Лондон/Ковид-19: Бројот на заразени во опаѓање, можно ублажување на мерките

Либертас - 15.05.2020

– Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Рекордни 21.000 заразени од корона вирус во САД во последните 24 часа

Република - 15.05.2020

Во САД во последните 24 часа се регистрирани рекордни 20.869 нови случаи на заболени од ковид-19, со што вкупниот број заразени во оваа држава достигна дури 1.457.593 случаи, соопшти американскиот центар за превенција од болести.

Сите ја криткуваа Шведска, а сега ја копираат: На чекор се од колективен имунитет, за вториот бран на коронавирус нема ...

Локално - 15.05.2020

Наместо да наметне забрана за патување или да прогласи вонредна состојба, Шведска ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките за социјално растојание по избувнувањето на новата епидемија на коронавирусот.

Во потрага по колективен имунитет: Москва започнува со масовен скрининг на населението

Локално - 15.05.2020

Москва, епицентарот на новата епидемија на коронавирус во Русија, во четвртокот го објави започнувањето на кампањата за масовно тестирање за да се утврди вистинското ниво на инфекција и присуството на антитела кај населението.

Шведска сега ја плаќа цената: Стапката на смртност по глава на жител е меѓу највисоките во светот

Република - 15.05.2020

Најмалку 45 земји во светот спроведоа карантински мерки со цел да го намалат ширењето на коронавирусот во март и во април. Шведска не беше една од тие земји. Наместо тоа, „шведскиот модел“ ги охрабри Швеѓаните, на доброволна основа да одржуваат ...

Доктор Исуфи од Куманово по прележаниот коронавирус – Симптомите страшни, почитувајте ги мерките

Скопје инфо - 15.05.2020

Илбер Исуфи, доктор по интерна медицина во Куманово зборува за своето искуство со коронавирусот. Вирусот го добил на работа, но среќен е што не заразил никого од семејството и од колегите.

Зошто Русија има многу повеќе заболени од Британија и Италија, а помалку починати?

24Инфо - 15.05.2020

Руското министерство за здравство одговори на медиумските написи за лажирање на бројот на смртни случаи од коронавирус. Во одговорот на министерството се наведува дека нивните податоци се апсолутно отворени, но признаваат дека во конечната бројка на ...

Заболени Роми одбиле да одат во изолација, цела населба се кренала во бунт против медицинските лица

Република - 15.05.2020

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на Ковид-19 во објект во кој ќе ...

Лондон/Ковид-19: Бројот на заразени во опаѓање, можно ублажување на мерките

24Инфо - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан”.

Руски доктори лекуваат жена која се заразила по вторпат со коронавирусот

Либертас - 15.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица. Од нив починале 305.786, а оздравеле 1.735.836 луѓе. – Руски лекари соопштија дека лекуваат жена која веројатно се заразила по вторпат со новиот ...

„Војна“ меѓу руските и западните медиуми: Колку Руси навистина починале од коронавирусот?

Локално - 15.05.2020

За многу кратко време, Русија стана една од најголемите жаришта на коронавирусот во светот. Бројот на пациенти на дневна основа скокнува за околу 10,000, а вкупно се заразени повеќе од 260.000 луѓе.

Над 4,5 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19, повеќе од 300 илјади починаа

Вечер Прес - 15.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица. Од нив починале 305.786, а оздравеле 1.735.836 луѓе. – Руски лекари соопштија дека лекуваат жена која веројатно се заразила по вторпат со новиот ...

Во Русија, бројот на заразени се зголеми за 10.598 на 262.843

Локално - 15.05.2020

Во последните 24 часа, бројот на заразени со коронавирус се зголеми на 262.843 во последните 24 часа, откако се регистрирани 10.598 нови случаи, вклучително и 4.504 асимптоматски случаи, соопшти кризниот штаб на оваа земја.

Денешната состојба со Ковид-19 во светот

Frontline - 15.05.2020

Точно еден месец во Кина нема пријавено смртен случај од новиот коронавирус и регистрира под 100 хоспитализирани. Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.584.012 лица.

Инциденти во ромска населба во Грција каде што се регистрирани 35 случаи на Ковид-19

Опсервер - 15.05.2020

Атина, 15 мај 2020 () – Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на Ковид-19 ...

Тројца новозаразени во Прилеп, оздравени две лица, активни 63 случаи

Н.Македонија - 15.05.2020

Во изминатите 24 часа во Прилеп има три нови случаи од ковид-19, a два се оздравени. Ова го посочи на денешната прес конференција градоначалникот Илија Јованоски. Според него во инфективното одделение на прилепската болница се хоспитализирани 21 ...

Лондон/Ковид-19: Бројот на заразени во опаѓање, можно ублажување на мерките

MakPress - 15.05.2020

Во Лондон бројот на новозаразени лица се спушти на 24 на ден, поради што експертите предвидуваат дека за две недели британскиот главен град би можел да биде без нови случаи на Ковид-19, објави „Сан“.

Рекордни 21.000 заразени од корона вирус во САД во последните 24 часа

AKO - 15.05.2020

Епидемијита од КОВИД 19 во САД се разгорува. Само во последните 24 часа се регистрирани рекордни 20.869 нови случаи, со што вкупниот број заразени во оваа држава достигна дури 1.457.593 случаи, соопшти американскиот центар за превенција од болести.

Инциденти во ромска населба во Грција каде што се регистрирани 35 случаи на Ковид-19

MakPress - 15.05.2020

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за јавно здравје на Грција да ги префрлат позитивните на Ковид-19 во објект во кој ќе ...

Од 4,5 милиони заболени од корона, една третина се во САД

Expres - 15.05.2020

Речиси една третина, односно 1.457.593 заразени и речиси 87.000 смртни случаи се регистрирани во САД. Вкупно во светот има 4.5 милиони заболени од ковид-19, од кои 303 438 починале, а 1.7 милиони оздравеле, покажуваат податоците од ...

Коронавирус: Десетпати повеќе инфицирани во Шпанија?

Deutsche Welle - 14.05.2020

Нова студија во Шпанија покажува дека веројатно 5 проценти од населението веќе биле заразени од САРС-КоВ-2. Тоа е десетпати повеќе од официјално пријавените случаи. Сепак, не може да стане збор за масовен имунитет.

Русија со најмал број на новозаразени по две недели

Канал5 - 14.05.2020

Русија денеска објави 9.974 нови потврдени случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број заразени сега е 252.245. Ова е прв пат од 2 мај Русија да има помалку од 10,000 заразени за 24 часа.

Нови 29 позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа

Алсат-М - 14.05.2020

Во последниве 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 во земјава, со што вкупниот број заболени досега достигна 1723 лица. Согласно податоците од новозаболените 9 се од Скопје, 1-Куманово, 6-Прилеп, 5-Тетово, 2-Струга, 2-Велес, 2-Битола, ...

Здравствените власти со оптимистички проекции за ширењето на вирусот

Канал5 - 14.05.2020

Оптимистички проекции на здравствените власти за ширењето на коронавирусот во земјава. Благодарение на строгите мерки, сметаат надлежните, намалена е стапката на заболување. Прво скрининг, па отворање на вратите на сите градинките.

Американските криминаци почнале да го користат коронавирусот како оружје

Канал5 - 14.05.2020

Криминалците ширум САД започнаа со употреба на закана од смртоносната инфекција со коронавирус како оружје при напади врз полицајци и продавници што сакаат да ги ограбат. Заканите за ширење на ковид-19 се појавија низ целата земја, а сега се ...

Уште еден руски министер е позитивен на коронавирус , објави Путин

Канал5 - 14.05.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека министерот за образование на земјата е заразен со коронавирус. Тоа е шестиот висок владин претставник кој добил ковид-19 за време на пандемијата на коронавирус.

Бројот на починати од коронавирусот надмина 300.000

Канал5 - 14.05.2020

Во пандемијата на коронавирус починаа 300.074 луѓе, претежно во САД, Велика Британија и Италија, според најновите податоци на универзитетот „Џонс Хопкинс“. 84.985 луѓе починале во САД, 33.692 во Велика Британија и 31.368 во Италија.

Во Москва утре почнува масовно тестирање на населението

Канал5 - 14.05.2020

Москва, епицентарот на епидемијата на коронавирус во Русија, најави денеска почеток на кампањата за масовно тестирање за да се утврди вистинското ниво на инфекцијата и присуството на антитела кај населението.

Совети: КОВИД-19 и бременоста

ТВ21 - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

МЗ:Совети за Ковид-19 и бременоста

Канал5 - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Брошура со совети за бременост и КОВИД-19

24 Вести - 14.05.2020

Министерството за здравство во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви брошура наменета за трудници со совети за одржување на нивното здравје и превенција од вирусот КОВИД-19. Брошурата ги советува бремените жени кои се симптомите на коронавирусот, што ...

Брошура со совети за бременост и корона вирус

Фокус - 14.05.2020

Министерството за здравство во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви брошура наменета за трудници со совети за одржување на нивното здравје и превенција од вирусот КОВИД-19. Брошурата ги советува бремените жени кои се симптомите на корона вирусот, што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Починатите и заболените не се само бројки, Заев по цена на животите на граѓаните сака да го намали поразот

Канал5 - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ по цена на животот на граѓаните сака да го намали поразот

Фокус - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

Брошура за превенција на бремените жени во услови на пандемија со Ковид-19

Алсат-М - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура наменета за трудници со совети за одржување на своето здравје и превенција од овој вирус – кои се симптомите на коронавирусот, што доколку се заразат со Ковид-19, ...

Директорот на Фиорентина заразил девет членови на семејството

Спортманија - 14.05.2020

Корона-вирусот присутен и во таборот на Виолетовите. Фиорентина пред неколку дена потврди дека имало шест случаи на заразени со ковид-19, а меѓу нив бил и спортскиот директор Даниеле Праде.

Директорот на Фиорентина го заразил целото свое семејство!

SportMedia - 14.05.2020

Калчо лигашот од Фиренца, е еден од оние кои најтешко минуваат во оваа криза со Ковид -19. Пред неколку дена официјално е соопштено дека во Фиорентина најмалку шест лица биле “позитивни“ на Ковид-19, а еден од нив е и директорот на клубот Даниеле ...

Директорот на Фиорентина: Коронавирусот е подмолен... дома ги заразив сите, сватовите 30 дена беа во болница

24Фудбал - 14.05.2020

Спортскиот директор на Фиорентина, Даниеле Праде го раскажа своето искуство со коронавирусот, вели дека најлошо е кога гледате како поради вас се разболуваат и сите други во семејството. Фиорентина беше еден од најпогодените клубови во Серија од ...

Доктор по прележаниот коронавирус - Симптомите страшни, почитувајте ги мерките

Р.С.Европа - 14.05.2020

Илбер Исуфи, доктор по интерна медицина во Куманово зборува за своето искуство со коронавирусот. Вирусот го добил на работа, но среќен е што не заразил никого од семејството и од колегите.

Од малиот семеен настан досега се заразиле дваесетина скопјани

+инфо - 14.05.2020

Дваесетина лица кои учествувале на малиот семеен настан во Скопје досега се дијагностицирани како заболени, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. -Кластер во смисла на поголема бројка на пациенти нема.

Во Русија најнизок дневен раст на новозаболени во речиси две недели

Макфакс - 14.05.2020

Русија денеска информира за 9.974 нови потврдени случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број на заразени сега е 252.245. Ова е првпат од 2 мај Русија да има помалку од 10.000 заразени во 24 часа.

Заразен со коронавирус уште еден член на руската Влада

Слободен Печат - 14.05.2020

Кремљ соопшти дека за здравјето на Путин (67) внимателно се води сметка и повеќето од неговите неодамнешни јавни настапи биле состаноци на владата на кои присуствувал преку видео-врска од просторија во неговата резиденција надвор од Москва.

Во Русија првпат помалку од 10.000 новозаразени од коронавирусот по две седмици

Нетпрес - 14.05.2020

Руските здравствени власти во четвртокот известија за 9.974 потврдени случаи на зараза со коронавирусот во последните 24 часа, со што вкупниот број на заразените од почетокот на епидемијата во Русија се зголеми на 252.245 лица.

Европското жариште не стивнува: Бројот на починати и заразени во Италија расте

Press24 - 14.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 262, тој изнесува 31.368, објави денеска италијанската Агенција за цивилна заштита. Тоа е пораст споредбено со вчерашниот ден, кога бројот на починати беше 195 и најголем број смртни ...

Германците смислија одлична стратегија за борба против корона, но не го предвидоа овој проблем

Слободен Печат - 14.05.2020

Здравствените служби во Германија немаат доволно службеници за да ги утврдуваат контактите на заболените лица од корона вирусот. Истражувањата во земјата покажале дека надлежните институции за регистрирање на заразени и утврдување на контакти немаат ...

Најново откритие: Коронавирусот директно ги напаѓа овие органи (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.05.2020

Според најновите студии, вирусот Ковид-19 може да ги инфицира органите во целото тело и тоа белите дробови, срцето, црниот дроб, мозокот, бубрезите и цревата. Во два различни извештаи е објавено дека вирусот тргнува од белите дробови и може да ...

Три држави каде бројот на заразени хаотично расте, но една се издвојува според стапката на смртност

Слободен Печат - 14.05.2020

Речиси две недели три држави се издвојуваат од остатокот од светот според бројот на новозаразени лица од корона вирусот според податоците на дневно ниво. Станува збор за САД, Русија и Бразил, земји во кои бројот на новоинфицирани на дневно ниво ...

Уште еден член на руската Влада заразен со коронавирусот

Press24 - 14.05.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека министерот за образование на земјата, Валери Фалков. е заразен со коронавирусот. Тоа е шестиот висок владин претставник кој добил ковид-19 за време на пандемијата на коронавирус.

Ковид-19: Кој е најзагрозен и каде е најопасно?

Р.С.Европа - 14.05.2020

Сè уште има многу работи што не ги знаеме за коронавирусот. На пример, каде, кој и колку тешко ќе биде погоден. „Продолжуваме да добиваме пакети со изненадувања“, вели за Радио Слобода Европа Мерџори Полак, епидемиолог од Њујорк.

Во Србија нови 79 заболени, двајца починати

Независен - 14.05.2020

Според најновите податоци, битката со Ковид-19 ја изгубија уште двајца пациенти во Србија. Од 6.194 тестирани заразени се 79 лица, објавено е на covid19.rs. Вкупниот број позитивни на корона вирус во Србија е 10.374, а починати се 224.

Лоши вести од Турција: Осум члена на Бешикташ, меѓу кои и претседателот позитивни на ковид-19

Gol.mk - 14.05.2020

Фудбалските клубови во Турција со засилено темпо работат за враќање на своите фудбалери на тренинзите, но од Истанбул доаѓа неочекувана лоша вест. Дури осуммина членови на Бешикташ, меѓу кои и првиот човек на клубот, се позитивни на коронавирус, ...

Во САД 36 милиони луѓе останале без работа поради коронакризата

Слободен Печат - 14.05.2020

Во САД досега се забележени 1,4 милиони случаи на зараза од коронавирус, што сочинува речиси третина од сите случаи во светот. Владата на САД сооопшти дека минатата недела 2,98 милиони Американци останале без работа.

Лоши вести од Турција: Осум членови на Бешикташ позитивни на „Ковид-19“

SportMedia - 14.05.2020

Бешикташ и официјално соопшти дека дури осум членови на клубот се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден фудбалер чие име не се открива, како и претседателот на клубот, Ахмет Нур Чеби.

Само 5% од Шпанците стекнале имунитет од COVID-19

Кајгана - 14.05.2020

Шпанските власти објавија дека масовното тестирање на жителите на новиот коронавирус покажа дека во земјата сè уште нема колективен имунитет или „имунитет на стадо“. Во досегашното тестирање е утврдено дека со коронавирус биле заразени околу 2.3 ...

Почнуваат координации со соседните земји за регионален пристап за справување со коронавирусот

Макфакс - 14.05.2020

Министерството за здравство информира дека почнуваат координации со соседните земји за справување со коронавирусот. Овие подготовки имаат цел да се донесе координирано олеснување на мерките за спречување внесување и ширење на Ковид-19 и да им се ...

Масовно тестирање на коронавирус на жителите на Москва

Нетпрес - 14.05.2020

Москва, која со својот регион е жариштето на епидемијата на новиот коронавирусот во Русија, најави во четвртокот започнување на масовна кампања за тестирање за да се одреди вистинското ново на заразеноста и присуството на антител меѓу населението.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот: Заразени околу 4,5 милиони лица, а починале над 300 илјади

Курир - 14.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.482.974 лица. Од нив починале 300.397, а оздравеле 1.684.365 луѓе. – Напорите за контрола на пандемијата со коронавирусот би можеле да бидат загрозени доколку граѓаните ...

Претседателот на Бешикташ меѓу осумте позитивни на корона вирус во клубот

TopSport - 14.05.2020

Извршниот претседател на Бешикташ, Ахмет Нур Чеби е меѓу осумте позитивни на корона вирус во неговиот фудбалски клуб, по низата позитивни случаи во турскиот фудбал. Кратко откако потврдија дека осум неименувани членови на клубот имаат КОВИД-19, ...

Девет случаи на коронавирус во Бешикташ

24Фудбал - 14.05.2020

Турците изготвија протокол според кој фудбалските возбудувања продолжуваат близу средината на идниот месец, меѓутоа нема дилеми дека ќе има одредени компликации околу планот. Турскиот прволигаш Бешикташ потврди дека претседателот на тој клуб, како и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Починатите и заболените не се само бројки, Заев по цена на животите на граѓаните сака да го намали поразот

А1 On - 14.05.2020

„Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек ...

Европското жариште не стивнува: Бројот на починати и заразени во Италија расте

Слободен Печат - 14.05.2020

Италија е трета во светот по бројот на смртни случаи од коронавирусот по САД и Велика Британија. Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Италија се зголеми за 262, тој изнесува 31.368, објави денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Уште еден министер во Русија заболен од коронавирус

Макфакс - 14.05.2020

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека рускиот министер за образование, Валериј Фалков, бил позитивен на коронавирус. Тој е шести висок функционер во Русија заболен од ковид-19. Во земјата има повеќе од 250.000 заболени.

Путин му се јави на заразениот министер и го праша како се чувствува

+инфо - 14.05.2020

Рускиот министер за образование Валери Фалков е позитивен на коронавирусот, објави денеска претседателот Владимир Путин на телевизиската владина седница. Тој откри дека 41-годишниот министер е заразен со ковид-19, а преку видео-линк му се јавил за ...

Бројот на жртви од коронавирус надмина 300.000, во светот вкупно заразени 4,5 милиони

Слободен Печат - 14.05.2020

Од друга страна, бројот на излекувани пациенти е речиси 1,7 милиони. Бројот на починати од последиците на коронавирусот во светот надмина 300.000, покажуваат податоците на сајтот „Worldometers”, додека бројот на заболени е близу 4,5 милиони.

Уште еден министер во Русија е позитивен на коронавирусот, соопшти Путин

Нетпрес - 14.05.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека министерот за образование на земјата е заразен со ...

Четворица играчи на Сампдорија веќе го немаат корона-вирусот

Спортманија - 14.05.2020

Се очекува Серија А да продолжи на 13 јуни. Сампдорија беше една од екипите кои беа меѓу најпогодените од корона-вирусот. На последното тестирање на фудбалерите било утврдено дека четворица играчи кои беа заболени од опасниот вирус, сега веќе се ...

Рускиот министер за образование заразен со корна вирус

Независен - 14.05.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денеска рече дека министерот за образование на земјата е заразен со корона вирус. Тоа е шести функционер кој доби Ковид-19 во текот на пандемијата. Во Русија до сега заразени се повеќе од 250.000 луѓе, јави Ројтерс.

Сампдорија го „исчисти“ Ковид-19 од своите редови: Нема веќе позитивни

Sport 1 - 14.05.2020

Фудбалскиот клуб Сампдорија денеска објави дека четворицата фудбалери, кои претходно беа позитивни на коронавирус успеале да го надминат и најновите тестови покажале дека сите се здрави да се вратат на тренинг.

Што сѐ треба да знае секоја трудница во услови на ковид-19

+инфо - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на ковид-19 и бременост.

Веќе нема страв во Сампдорија, играчите кои беа позитивни на коронавирусот експресно опоравени

СуперСпорт - 14.05.2020

Пред седум денови од Сампдорија потврдија дека четворица играчина тимот се заразени со коронавирусот. Тоа го покажаа тестирањата кои мораше да ги поминат сите клубови, па се постави прашање дали може сезоната во Серија А да продолжи.

Кај лилјаците откриен нов коронавирус сличен на КОВИД-19

Таратур - 14.05.2020

Најновите научни истражувања поврзани со КОВИД-19 упатуваат на тоа дека вирусот најверојатно еволуирал по природен пат, односно тргнал од лилјаците преминал на други животни сè додека не развиле потребните мутации за премин на човекот што ...

Експресно опоравување: Во Сампдорија изненадени од состојбата на заразените

Спортклуб - 14.05.2020

Пред седум дена Сампдорија потврди дека четворица играчи на овој тим се заразени со коронавирус што беше голем удар. Клубовите минатата недела добија дозвола за тренинзи, а пред тоа секој играч и член на првиот тим мораше да биде тестиран.

Министерство за здравство со совети за бремени жени и коронавирус

Press24 - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Препораки и совети за превенција од ковид-19 во бременост

Макфакс - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Совети за бременост во услови на ковид-19

МКД - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на ковид-19 и бременост.

ВМРО-ДПМНЕ: Починатите и заболените не се само бројки, Заев по цена на животите на граѓаните сака да го намали поразот

Курир - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

Совети: КОВИД-19 и бременоста

Екран - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Совети: Ковид-19 и бременоста

Курир - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

МЗ: Брошура за трудници со совети за одржување на здравјето и превенција од коронавирус

А1 On - 14.05.2020

Од Министерството за здравство информираат дека во соработка со УНФПА и ХЕРА изготвиле препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Брошура со совети за бременост и КОВИД-19

Сител - 14.05.2020

Министерството за здравство во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви брошура наменета за трудници со совети за одржување на нивното здравје и превенција од вирусот КОВИД-19. Брошурата ги советува бремените жени кои се симптомите на коронавирусот, што ...

Брошура со совети за бременост и Ковид – 19

Независен - 14.05.2020

Министерството за здравство во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви брошура наменета за трудници со совети за одржување на нивното здравје и превенција од вирусот Ковид – 19. Брошурата ги советува бремените жени кои се симптомите на корона вирусот, што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Починатите и заболените не се само бројки

Макфакс - 14.05.2020

„Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба?Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Починатите и заболените не се само бројки

Нетпрес - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

Директорот на Фиорентина го заразил цело семејство: Најлошо поминаа сватовите, 30 дена беа во болница!

МКД - 14.05.2020

Спортскиот директор на Фиорентина, Даниеле Праде го раскажа своето искуство со коронавирусот, вели дека најлошо е кога гледате како поради вас се разболуваат и сите други во семејството. Фиорентина беше еден од најпогодените клубови во Серија од ...

Половина од луѓето ширум светот од Ковид-19 се заразиле исклучително на еден начин

Press24 - 14.05.2020

Повеќе од половина од заразените со Ковид-19, се заразиле од личност која што не покажувала симптоми на болеста, открива новото истражување, пренесуваат од „Daily Mail“. Академците во Ирска прегледале 17 светски истражувања за да проценат како ...

Научниците тврдат: Коронавирусот тргна од лилјаците, но откриено нешто што може да биде поопасно

USB - 14.05.2020

Најновото истражување укажува на тоа дека вирусот „Ковид-19“ најверојатно еволуирал природно, односно започнал од лилјак, а потоа се пренесувал на други животни сè додека не ги развие потребните мутации за да се префрли на луѓето и да започне ...

Короната повторно зема замав: Нови 29 позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа

Курир - 14.05.2020

Во последниве 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 во земјава, со што вкупниот број заболени досега достигна 1723 лица. Согласно податоците од новозаболените 9 се од Скопје, 1-Куманово, 6-Прилеп, 5-Тетово, 2-Струга, 2-Велес, 2-Битола, ...

Никарагва ослободи 2.800 затвореници, негира поврзаност со Ковид-19

А1 On - 14.05.2020

Повеќе од 2.800 затвореници во Никарагва вчера беа привремено ослободени, а причината е прославата на Денот на мајката, соопштија официјални претставници. Овој потег се случи еден ден откако еден од затворениците почина од респираторни проблеми кои ...

Научникот кој ја откри еболата: Ме болеше черепот и косата

Курир - 14.05.2020

Питер Пиот, микробиологот кој беше вклучен во откривањето на вирусот ебола во 1976 година и директор на лондонската школа за хигиена и тропска медицина, рече дека скоро умрел од ковид-19. Пиот никогаш порано не бил сериозно болен.

Состојба со ковид-19 во светот: Над 300.000 починати, близу 1.700.000 оздравени

+инфо - 14.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.482.974 лица. Од нив починале 300.397, а оздравеле 1.684.365 луѓе. – Напорите за контрола на пандемијата со коронавирусот би можеле да бидат загрозени доколку граѓаните ...

Kорона остави без работа 36 милиони Американци

Иновативност - 14.05.2020

Во САД досега се забележени 1,4 милиони случаи на зараза од коронавирус, што сочинува речиси третина од сите случаи во светот. Владата на САД сооопшти дека минатата недела 2,98 милиони Американци останале без работа.

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Нетпрес - 14.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.482.974 лица. Од нив починале 300.397, а оздравеле 1.684.365 луѓе. – Напорите за контрола на пандемијата со коронавирусот би можеле да бидат загрозени доколку граѓаните ...

Во Италија се зголемува бројот на оздравени, сè помалку заразени и хоспитализирани пациенти

Кајгана - 14.05.2020

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Италија има 888 нови случаи на заразени со коронавирусот, што претставува пад на бројот на новозаразени во однос на претходниот ден кога се забележани 1.402 нови случаи.

Скај Италија: Директорот на Фиорентина позитивен на КОВИД-19

Дриблинг - 14.05.2020

Директорот на Фиорентина, Даниеле Праде е уште еден во низата на заболени од КОВИД-19, открива „Скај Спорт Италија“. Виола престана да ги именува членовите на персоналот или фудбалерите кој се заразени со коронавирус, а минатата седмица имаше имаше ...

Сведоштво: Несвесно, коронавирусот го внесов дома, сите ги заразив!

Спортклуб - 14.05.2020

Коронавирусот подолг период ја „растура“ Италија, а посериозно во фудбалот од тој вирус беше поготен тимот на Фиорентина. Клубот од Фиренца пред неколку дена потврди дека вкупно шест членови на клубот се позитивни на КОВИД19, а се покажало дека еден ...

Директорот на Фиорентина го заразил скоро целото семејство?

СуперСпорт - 14.05.2020

Коронавирусот кој ја опустошува Италија веќе некое време, влијаеше и на Фиорентина. Клубот од Фиренца потврди пред неколку дена дека вкупно шест членови на овој клуб се позитивни на Ковид-19, а се покажа дека една од нив е спортскиот директор ...

Вкупно 1.694 случаи на коронавирус: 20 новозаболени, регистрирани 95 смртни случаи

Курир - 14.05.2020

Вкупниот број на заболени лица од коронавирус во Македонија е 1.694. Во текот на вчерашниот ден потврдени се нови 20 случаи во четири градови Скопје, Прилеп, Тетово и Велес, а починати се три лица по место на живеење од Прилеп, Велес и Тетово.

Коронавирусот на човекот е пренесен од лилјаците: Научниците сега откриле нешто што може да биде поопасно

Press24 - 14.05.2020

Најновото истражување укажува на тоа дека вирусот „ковид-19“ најверојатно еволуирал природно, односно започнал од лилјак, а потоа се пренесувал на други животни сè додека не ги развие потребните мутации за да се префрли на луѓето и да започне ...

Претседателот на Бешикташ меѓу осумте позитивни на корона вирус во клубот

Макфакс - 14.05.2020

Извршниот претседател на Бешикташ, Ахмет Нур Чеби е меѓу осумте позитивни на корона вирус во неговиот фудбалски клуб, по низата позитивни случаи во турскиот фудбал. Кратко откако потврдија дека осум неименувани членови на клубот имаат КОВИД-19, ...

Совети: КОВИД-19 и бременоста

Нетпрес - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Совети и препораки за бремените жени во време на COVID-19

Кајгана - 14.05.2020

Министерството за здравство објави дека изготвени се препораки и брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на COVID-19, во соработка со УНФПА и ХЕРА. Содржината е достапна на македонски и албански јазик на следните линкови: ...

Совети: Ковид-19 и бременоста

360 степени - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура за трудници со совети за грижата за нивното здравје и превенција од ковид-19, кои се симптомите на коронавирусот, што доколку се заразат со коронавирус, дали ...

Препораки и совети за превенција од Kовид-19 во бременост

Граѓански збор - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Брошура за бремени жени во услови на Ковид-19

CivilMedia - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека во соработка со УНФПА и ХЕРА, изготвија препораки и брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19. Содржината е достапна на македонски и албански јазик на следните ...

Речиси 500 нови жртви од коронавирус во Британија

Република - 14.05.2020

Бројот на пациенти кои починале од ковид-19 во британските болници во последните 24 часа изнесува 494, а вкупниот број на жртви од коронавирус е 33.186. Според официјалните податоци, вчера биле тестирани 87.063 луѓе, речиси 13 илјади помалку од ...

Бројот на смртни случаи од коронавирус надмина 300.000

Локално - 14.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во светот денес надмина 300.000, а просечната стапка на смртност е 6,7 проценти, објави порталот worldmeters. Најголем број на жртви од КОВИД-19 има во САД, каде загинале 85.518 лица, а во Европа најголем број ...

Половина од заболените од Ковид-19 се заразиле исклучително на еден начин

Република - 14.05.2020

Повеќе од половина од заразените со Ковид-19, се заразиле од личност која што не покажувала симптоми на болеста, открива новото истражување, пренесуваат од „Daily Mail“. Академците во Ирска прегледале 17 светски истражувања за да проценат како ...

Заев по цена на животите на граѓаните сака да го намали поразот

Република - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

Започнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот

CivilMedia - 14.05.2020

Министерството за здравство информира дека започнуваат координации со соседните земји за справување со коронавирусот. Овие подготовки имаат за цел да се донесе координирано олеснување на мерките за спречување на внесување и ширење на КОВИД-19 и да ...

Починатите и заболените не се само бројки, Заев по цена на животите на граѓаните сака да го намали поразот

24Инфо - 14.05.2020

Кои се луѓето кои вчера ги загубија животите во борба со корона вирусот? Чии родители, браќа, сестри, пријатели соседи се трите лица починати од Ковид-19? Како нивните семејства ја примаат оваа загуба? Овие прашања не може да засегаат само човек што ...

Луѓето паѓаат како покосени: Оваа појава до сега не е забележана во еден од најсиромашните региони во светот (ВИДЕО)

Локално - 14.05.2020

Остар пораст на бројот на главно необјаснети смртни случаи во северна Нигерија предизвикува стравувања од големо ширење на КОВИД-19 во еден од најсиромашните региони во светот. Здравствените експерти во Нигерија се загрижени за зголемувањето на ...

7 лица хоспитализирани, 10 имале контакт со потврден случај, детали за новозаразените со коронавирусот

еМагазин - 14.05.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани 20 нови случаи на заразени со коронавирусот. “Тестирани се вкупно 309 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, од кои позитивни се 20.

Нови 29 позитивни на Ковид-19, шестмина оздравени

Frontline - 14.05.2020

Бројката е добиена по направени 349 тестови. Во последниве 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 во земјава, со што вкупниот број заболени досега достигна 1723 лица. Согласно податоците од новозаболените 9 се од Скопје, 1-Куманово, ...

Во Русија најнизок дневен раст на новозаболени во речиси две недели

Точка - 14.05.2020

Русија денеска информира за 9.974 нови потврдени случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број на заразени сега е 252.245. Ова е првпат од 2 мај Русија да има помалку од 10.000 заразени во 24 часа.

Утврдени нови 29 позитивни на Ковид-19 во последните 24 часа

Бриф - 14.05.2020

Во последниве 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 во земјава, со што вкупниот број заболени досега достигна 1.723 лица, објави Алсат М. Согласно податоците од новозаболените 9 се од Скопје, 1-Куманово, 6-Прилеп, 5-Тетово, 2-Струга, ...

Масовен скрининг во Шпанија: Нема колективен имунитет и покрај 230.000 заразени

Локално - 14.05.2020

Шпанските власти соопштија денес дека масовното тестирање на населението за новиот коронавирус покажало дека во земјата нема таканаречен „колективен имунитет“. Официјалните лица велат дека тековното сеопфатно тестирање досега покажува дека околу два ...

351 починати од коронавирус во последните 24 часа во Франција

Локално - 14.05.2020

Во Франција од коронавирус починале 351 лица во последните 24 часа, додека бројот на пациенти во реанимација опаѓа, се огласи вечерва Генералниот директорат за јавно здравје. Во Франција од 1 март починаа 27.425 луѓе, соопшти администрацијата, ...

КОРОНАВИРУС: Над 300.000 починати во светот, заразени над 4.5 милиони

Пулс24 - 14.05.2020

Досега 86.572 луѓе починале во САД, 33.614 во Велика Британија и 31.368 во Италија. Шпанија и Франција имаат по повеќе од 27.000 смртни случаи. Во САД е најголем бројот на пациенти, и во таа земја се заразени 1.449.430 луѓе.

Нови 29 случаи на Ковид-19 во земјава

Локално - 14.05.2020

Во последниве 24 часа регистрирани се 29 нови случаи на Ковид-19 во земјава, со што вкупниот број заболени досега достигна 1723 лица. Согласно податоците од новозаболените 9 се од Скопје, 1-Куманово, 6-Прилеп, 5-Тетово, 2-Струга, 2-Велес, 2-Битола, ...

Дали ни се заканува нов вид на зараза: Научници откриле нов коронавирус сличен на Ковид-19 кај лилјаците

Локално - 14.05.2020

Најновото истражување укажува на тоа дека вирусот „Ковид-19“ најверојатно еволуирал природно, односно започнал од лилјак, а потоа се пренесувал на други животни сè додека не ги развие потребните мутации за да се префрли на луѓето и да започне ...

Во Русија најнизок дневен раст на новозаболени во речиси две недели

24Инфо - 14.05.2020

Русија денеска информира за 9.974 нови потврдени случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број на заразени сега е 252.245. Ова е првпат од 2 мај Русија да има помалку од 10.000 заразени во 24 часа.

Никарагва ослободи 2.800 затвореници, негира поврзаност со Ковид-19

Опсервер - 14.05.2020

Манагва, 14 мај 2020 () – Повеќе од 2.800 затвореници во Никарагва вчера беа привремено ослободени, а причината е прославата на Денот на мајката, соопштија официјални претставници. Овој потег се случи еден ден откако еден од затворениците почина од ...

Информирај се и заштити се - брошура за трудници за време на корона вирус

Скопје инфо - 14.05.2020

Министерството за здравство изготви препораки и брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19, во соработка со УНФПА и ХЕРА. Содржината е достапна на македонски и албански јазик на следните линкови: - Брошура за ...

Препораки и совети за превенција од ковид-19 во бременост

24Инфо - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Информирај се! Заштити се! – Препораки за трудници во услови на Ковид-19

Frontline - 14.05.2020

На својот официјален Фејсбук профил, министерот за здравство, Венко Филипче ја презенитра брошурата за грижа на трудници во услови на корона вирус, во соработка со УНФПА и ХЕРА. Изготвивме препораки и брошура за трудници за антенатална и ...

Филипче со совети и препораки за бремените жени во време на COVID-19

Локално - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека е изготвена брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19. „Изготвивме препораки и брошура за трудници за антенатална и интерпартална грижа во услови на Ковид-19, ...

Никарагва ослободи 2.800 затвореници, негира поврзаност со Ковид-19

24Инфо - 14.05.2020

Повеќе од 2.800 затвореници во Никарагва вчера беа привремено ослободени, а причината е прославата на Денот на мајката, соопштија официјални претставници. Овој потег се случи еден ден откако еден од затворениците почина од респираторни проблеми кои ...

Во Куманово и Прилеп повеќе заболени од коронавирусот на 100 илјади жители, отколку во Дебар

еМагазин - 14.05.2020

Според моменталните податоци најмногу заразени лица со корона вирусот во Македонија на 100 илјади жители (кумулативна инциденца) има во Куманово, Прилеп, Дебар и Велес. “Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Куманово со ...

Најново истражување: На кој начин и кои органи ги напаѓа коронавирусот? (видео)

Локално - 14.05.2020

Според најновата студија, вирусот „Ковид-19“ може да зарази органи низ целото тело, како што се белите дробови, срцето, црниот дроб, мозокот, бубрезите и цревата. Во два одвоени извештаи било објавено дека вирусот доаѓа од белите дробови и може да ...

Нова студија открива: Кои органи ги напаѓа ковид 19 и на кој начин

Република - 14.05.2020

Според најновата студија, вирусот „Ковид-19“ може да зарази органи низ целото тело, како што се белите дробови, срцето, црниот дроб, мозокот, бубрезите и цревата. Во два одвоени извештаи било објавено дека вирусот доаѓа од белите дробови и може да ...

Препораки и совети за превенција од ковид-19 во бременост

Точка - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Контраспин: Стојаноска наспроти фактите – бројот на заразени од вирусот се намалува!

Frontline - 14.05.2020

Споредба на бројките, кои се јавно достапни со еден клик, покажуваат дека нивото на новозаразни и на активно заболени случаи со корона-вирусот и со Ковид-19 е во опаѓање речиси десетина денови.

За првпат после 2 мај: Под 10 000 заразени во Русија, 40 проценти се асимптоматски случаи

Локално - 14.05.2020

Бројот на пациенти со коронавирус во Русија се зголемил за 9.974 лица за 24 часа и достигнал вкупно 252.245 лица, соопшти Оперативниот штаб. „Во последните 24 часа, потврдени се 9.974 случаи на инфекција со Ковид-19 во Русија во 84 региони.

Брошура на Министерството за здравство со совети за трудниците во услови на Ковид-19

Мета - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА, изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за здравствена заштита на бремените жени, позната како антенатална или интерпартална грижа, во услови на Ковид-19.

Започнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот

MTM - 14.05.2020

Министерството за здравство информира дека започнуваат координации со соседните земји за справување со коронавирусот. Овие подготовки имаат за цел да се донесе координирано олеснување на мерките за спречување на внесување и ширење на КОВИД-19 и да ...

Препораки и совети за превенција од ковид-19 во бременост

MTM - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот во 19 часот

Frontline - 14.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.485.940 лица. Од нив починале 300.674, а оздравеле 1.687,565 луѓе. – Напорите за контрола на пандемијата со коронавирусот би можеле да бидат загрозени доколку граѓаните ...

Вкупно 1.694 случаи на корона вирус: 20 новозаболени, регистрирани 95 смртни случаи

Скопје инфо - 14.05.2020

Вкупниот број на заболени лица од коронавирус во Македонија е 1.694. Во текот на вчерашниот ден потврдени се нови 20 случаи во четири градови Скопје, Прилеп, Тетово и Велес, а починати се три лица по место на живеење од Прилеп, Велес и Тетово.

Препораки и совети за превенција од Kовид-19 во бременост

iPortal - 14.05.2020

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост.

Уште еден министер во Русија заболен од коронавирус

Точка - 14.05.2020

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека рускиот министер за образование, Валериј Фалков, бил позитивен на коронавирус. Тој е шести висок функционер во Русија заболен од Ковид-19. Во земјата има повеќе од 250.000 заболени.

Двесетина лица се заразиле со коронавирусот на семејниот настан во Скопје

еМагазин - 14.05.2020

Бројот на заболени лица од корона вирусот од новиот кластер во Скопје се зголеми од 13 на 20. Станува збор за лицата кои се заразиле на семеен настан. Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, рече дека тој кластер е под ...

КОВИД-19 ВО НОВ НАЛЕТ: Уште 29 заразени во Македонија од 349 тестирани за 24 часа

Денешен - 14.05.2020

Во последниве 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на заразени со Ковид-19 во Македонија, со што вкупниот број заболени досега достигна 1.723 лица. Според податоците од новозаболените 9 се од Скопје, еден од Куманово, 6 од Прилеп, 5 од Тетово, и ...

Претседателот на Бешикташ меѓу осумте позитивни на корона вирус во клубот

Точка - 14.05.2020

Извршниот претседател на Бешикташ, Ахмет Нур Чеби е меѓу осумте позитивни на корона вирус во неговиот фудбалски клуб, по низата позитивни случаи во турскиот фудбал. Кратко откако потврдија дека осум неименувани членови на клубот имаат КОВИД-19, ...