TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алексис Ципрас или леснотијата на слободниот дух

+инфо - 06.04.2019

„Со овој договор градиме различен наратив за историјата на Балканот. Ѝ вртиме грб на историјата на конфликти, антагонизми и војни кои се синоними на Балканот откако бевме деца. Се обврзавме да изградиме нов наратив на соработка, взаемно разбирање и ...

Кој го зготви јадењето за Ципрас и Заев?

Скопје24 - 06.04.2019

Шефот на кујната во винаријата „Камник“, Никола Мишковски пред неколку дена беше одговорен за трпезата со која премиерот Заев го пречека премиерот на Грција, Ципрас. (Фото) Стилот на Заев и Ципрас во Скопје: Вратоврската ги раздели Ципрас лежерен ...

Погледнете ги специјалитетите кој ги јадеа премиерите Ципрас и Заев- шеф Никола беше одговорен за трпезата !

Магазин - 06.04.2019

Шефот на кујната во винаријата „Камник“, Никола Мишковски пред неколку дена беше одговорен за трпезата со која премиерот Заев го пречека премиерот на Грција, Ципрас заедно со неговата сопруга.

Заев: Го направивме невозможното со Ципрас

Press24 - 05.04.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи на Фејсбук синоќа. - Kога со Алексис го започнавме тешкото патување за да го затвориме долгиот спор што го имавме, не знаевме дека ќе стигнеме до овој историски момент.

Заев: Го направивме невозможното со Ципрас

Скопје1 - 05.04.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил објави кратко видео од посетата на Ципрас. „Kога со Алексис го започнавме тешкото патување за да го затвориме долгиот спор што го имавме, не знаевме дека ќе стигнеме до овој историски момент.

Заев за химната: Скративме официјалности (ВИДЕО)

Press24 - 04.04.2019

Премиерот Зоран Заев вчера беше дел од Конвенцијата на Стево пендаровски, кандидатот за претседател на Македонија, а потоа беше гостин во „Печат на неделата" на 1Тв. Премиерот Заев во емисијата „Печат на неделата“ истакна дека се постигнати успеси ...

Каде го однесе Заев на вечера Ципрас со сопругата

Скопје24 - 04.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчките медиуми открија каде вечерал во Скопје заедно со премиерот Зоран Заев и сопругите Зорица и Бети, пренесе еМагазин од Солун. Тие вечерале во еден од најубавите ресторани во Скопје, во склоп на винаријата ...

Каде бевме, а каде стигнавме!

Окно - 04.04.2019

Успехот на посетата на Ципрас на Скопје има две димензии. Едната е инстантна: Заев и грчкиот премиер беа на насловните страни или во врвот на вестите на најголемиот број релевантни европски, па и воневропски, медиуми, од сите технолошки и уредувачки ...

Заев: Тоа што до вчера изгледаше невозможно, денеска е реалност

Press24 - 04.04.2019

Премиерот Зоран Заев на сојот Фејсбук профил објави видео инсерти од посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас во Скопје. „Kога со Алексис го започнавме тешкото патување за да го затвориме долгиот спор што го имавме, не знаевме дека ќе стигнеме до ...

Заев: Драго ми е што имаме резултати на меѓународен план, успесите се евидентни

Либертас - 04.04.2019

Премиерот Заев во емисијата „Печат на неделата“ истакна дека се постигнати успеси на меѓународен план, но дека е сега време за докажување на домашен план. Да не се спремате за меѓународна функција бидејќи меѓународната политика ви оди одлично? Во ...

ФТ: Ципрас е во искушение од една милијарда евра предизборни подароци

Локално - 04.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е во искушение да издвои една милијарда евра, што се очекува да ги добие од Европа, за предизборни подароци, пишува „Фајненшал тајмс“ цитиран од грчкото издание „Прото тема“.

Телефонски разговор Ципрас-Рама

24Инфо - 04.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот албански колега Еди Рама денеска телефонски разговараа за неопходните реформи за почеток на пристапниот процес на Албанија во Европската унија, соопшти кусо Кабинетот на претседателот на Владата на Грција.

Телефонски разговор Ципрас-Рама

Опсервер - 04.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот албански колега Еди Рама денеска телефонски разговараа за неопходните реформи за почеток на пристапниот процес на Албанија во Европската унија, соопшти кусо Кабинетот на претседателот на Владата на Грција.

Медиумите ги фатија „среќните моменти“ од посетата на Ципрас

Н.Македонија - 04.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратегиски односи, се најчестите коментари во грчките, но и во светските медиуми по завчерашната ...

Телефонски разговор Ципрас-Рама

MakPress - 04.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот албански колега Еди Рама денеска телефонски разговараа за неопходните реформи за почеток на пристапниот процес на Албанија во Европската унија, соопшти кусо Кабинетот на претседателот на Владата на Грција.

Политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

Канал5 - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Канал5 - 03.04.2019

Голем дел од грчките медиуми, весниците, телевизиите, радијата, испратија свои новинари во Скопје за одблиску да ги следат активностите на делегацијата министри и бизнисмени предводена од Алексис Ципрас.

Нема алтернатива за НАТО И ЕУ, но добредојден е интересот на Русија И Кина, се согласија Заев И Ципрас

Сакам да кажам - 03.04.2019

Грчкиот и македонскиот премиер Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија дека интересот на големите сили за регионот е добредојден и дека треба да се искористи, одговарајќи на новинарско прашање како ќе се справат со конкуренцијата на светските ...

Заев и Ципрас им оставаат огромен капитал на идните генерации

Deutsche Welle - 03.04.2019

Средбата Заев-Ципрас ги собира ловориките во оценките на аналитичарите. Придобивките ги гледаат во идните плодови што двете земји ќе ги жнеат преку синергија, соработка, пријателство и партнерство.

Македонско размрзнување

Deutsche Welle - 03.04.2019

Печатот на германски јазик во денешните изданија се осврнува на посетата грчкиот премиер Ципрас на Скопје, со фокус на плановите за идната соработка меѓу двете соседни држави, до неодамна заглавени во „спорот за името“.

Ќе се формира Комисија за трговските марки: Македонски брендови според Договорот од Преспа

ТВ21 - 03.04.2019

Со менување на името на државата, ќе се менуваат и имињата на производите на Северна Македонија. На вчерашната посета на грчкиот премиер Ципрас присуствуваа и 150 грчки компании од различни сектори.

Заев: Ќерка ми има 18 години и има момче, Ципрас: Тоа е животот, Зоране

Фокус - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Грчки медиуми: Средба Заев- Ципрас со историско значење

Press24 - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

+инфо - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Р.С.Европа - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

(Фото) Стилот на Заев и Ципрас во Скопје: Вратоврската ги раздели

Независен - 03.04.2019

Ципрас лежерен без вратоврска, Заев сериозен, со црвена кравата. И двајцата во добро скроени тегет костуми, закопчани, во бела кошула. Елегантни, денес, во Скопје, за првата историска посета на грчки премиер на Македонија.

Ципрас во вторник пристигнува во посета на Скопје

Независен - 03.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник на 2 април ќе ја посети Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина. Делегацијата што ќе ја предводи Ципрас ќе биде пречекана на аеродромот во Скопје, по што следува свечен пречек со високи државни ...

Ципрас: Грција и Романија ја поддржуваат европската перспектива на Северна Македонија

Независен - 03.04.2019

Грција и Романија ја поддржуваат европската перспектива на Северна Македонија, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас од Букурешт, по средбата со премиерката на Романија, Вјорица Данчила. -Договорот од Преспа дава особена динамика на Балканот и е ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Сител - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

Сител - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Ципрас и Заев се искачија боси на Олимп

Независен - 03.04.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Современиците на голем историски настан многу често не можат да ги одредат димензиите на значењето на тој чин иако биле непосредни сведоци. Треба да помине извесно време, научниците тоа го нарекуваат историска дистанца, за да се види ...

Која е добивката од соработката меѓу Северна Македонија и Грција?

Р.С.Европа - 03.04.2019

Грција станува силен регионален играч со контролата на небото врз Црна Гора, Албанија и Северна Македонија. Грција и Северна Македонија се надеваат на силно користење на ЕУ фондовите поради што Атина лобира земјава да добие датум за преговори со ЕУ.

Каде бевме, а каде стигнавме!

+инфо - 03.04.2019

Мислам дека од нив посериозни подготовки за акција направи едно женско друштво вљубено во Ципрас, за што сум ексклузивно информиран, чии членови имаа сериозен план барем некој прслук да фрлат на црвениот тепих за време на престојот на Гркот во ...

Заев се огласи на Фејсбук по вчерашната средба со Ципрас

Press24 - 03.04.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се огласи на Фејсбук по вчерашната средба со Алексис Ципрас, како и Бизнис форумот. - Со одржувањето на заедничкиот Бизнис форум одбележавме историски момент, значаен за унапредување на економската соработка помеѓу ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

А1 On - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

ВИДЕО: Откриено каде го однесе Заев на вечера Ципрас со сопругата

Press24 - 03.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчките медиуми открија каде вечерал синоќа во Скопје заедно со премиерот Зоран Заев и сопругите Зорица и Бети, пренесе еМагазин од Солун. Тие вечерале во еден од најубавите ресторани во Скопје, во склоп на ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Сител - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Поделени реакции на политичарите за посетата на Ципрас на Скопје

Press24 - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

По посетата на Ципрас: Ново поглавје во односите меѓу двете земји

Нова ТВ - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Заев и Ципрас: Од стагнација во меѓусебните односи, до соработка и отстранување на пречките за позасилена економска ...

Независен - 03.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис ...

Посебен сообраќаен режим поради посетата на Ципрас

Независен - 03.04.2019

Поради посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска од 9.30 до 20 часот ќе биде воведен посебен сообраќаен режим во поширокото централно подрачје на Град Скопје. Министерството за внатрешни работи во соопштение апелира до сите учесници во ...

Ципрас: Без надомест ќе го штитиме македонското небо

Независен - 03.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, при денешната историска посета на Северна Македонија, изјави дека ќе има подобрување на обуката, сајбер-одбраната и военото разузнавање, како и надзорот на македонското небо од страна на грчката авијација.

Хан: Заев и Ципрас го поплочија патот кон нова ера на соработка

Независен - 03.04.2019

Белгија– Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан преку Твитер им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за проодлабочувањето на односите меѓу двете земји.

Хан: Заев и Ципрас го поплочија патот кон нова ера на соработка

МКД - 03.04.2019

Eврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан преку Твитер им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за проодлабочувањето на односите меѓу двете земји. „Им честитам на лидерите на Грција и на Северна Македонија зашто го ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

24Инфо - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Премиерското селфи, прекршените протоколи и момчето на Александра фокус на грчките медиуми

Република - 03.04.2019

Голем дел од грчките медиуми, весниците, телевизиите, радијата, испратија свои новинари во Скопје за одблиску да ги следат активностите на делегацијата министри и бизнисмени предводена од Алексис Ципрас.

(ФОТО) Заев и Ципрас на насловната на угледниот Фајненшал тајмс

iPortal - 03.04.2019

Угледниот Фајненшал тајмс, со наслов “Соседите се фокусираат на иднината” посветува текст за денешната историска посета на премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас на Република Северна Македонија.

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

MTM - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

ФОТО: Насловната страна на Фајненшл тајмс како на македонски весник

Фактор - 03.04.2019

Селфито на премиерот Зоран Заев пред Владата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас се најде на насловната страна на угледниот Фајненшал тајмс. Текстот е со наслов „Соседите се фокусираат на иднината” ...

(ФОТО) Ципрас доцна синоќа испратен на скопскиот аеродром. Кој беше „најтрогнат“ од неговото заминување?

Фактор - 03.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа до доцна се дружеше со функционерите од македонската Влада при неговата историска посета на Скопје и на крај, како што дојде, така беше испратен на аеродромот во вечерните часови.

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Локално - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

(Фото-галерија) Илјадници насмевки на историската посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас

еМагазин - 03.04.2019

Во срдечна атмосфера со многу насмевки помина првата историска посета на грчкиот премиер Алкесис Ципрас на нашата земја. При посетата беа остварени повеќе средби на министрите од двете Влади кои потпишаа повеќе договори од различни области.

Каде бевме, а каде стигнавме!

CivilMedia - 03.04.2019

пишува: Едната е инстантна: Заев и грчкиот премиер беа на насловните страни или во врвот на вестите на најголемиот број на релевантни европски, па и воневропски, медиуми, од сите технолошки и уредувачки деноминации, „избањати“ во позитивни пораки и ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Либертас - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Заев и Ципрас на насловната на реномираниот „Фајненшал тајмс“

Либертас - 03.04.2019

Реномираниот „Фајненшал тајмс“, со наслов „Соседите се фокусираат на иднината“, посветува текст за вчерашната историска посета на премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас на Република Северна Македонија.

Заев и Ципрас им оставаат огромен капитал на идните генерации

Либертас - 03.04.2019

Средбата Заев-Ципрас ги собира ловориките во оценките на аналитичарите. Придобивките ги гледаат во идните плодови што двете земји ќе ги жнеат преку синергија, соработка, пријателство и партнерство.

Хан: Заев и Ципрас го поплочија патот кон нова ера на соработка

Опсервер - 03.04.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан преку Твитер им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за проодлабочувањето на односите меѓу двете земји. – Им честитам на лидерите на Грција и на Северна Македонија зашто го ...

(Фото) Селфи-фотографијата на Заев и Ципрас на насловна страница на „Фајненшал Тајмс“

еМагазин - 03.04.2019

Посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и делегација од 70 бизнисмени на нашата држава, беше топ вест во сите светски медуми, и речиси сите од нив ја окарактеризираа како историска. Еден од најреномираните и весници со најдолга традиција, кој ...

(ФОТО) Заев и Ципрас на насловната на угледниот Фајненшал тајмс

Бриф - 03.04.2019

Угледниот Фајненшал тајмс, со наслов “Соседите се фокусираат на иднината” посветува текст за денешната историска посета на премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас на Република Северна Македонија.

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

24Инфо - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Џефри Пајат, Никос Коѕијас, Јоргос Кумуцакос… – политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

Либертас - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

24Инфо - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Грчките медиуми за историската посета на Ципрас: „Бакнежи и прегратки на црвениот тепих“

еМагазин - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Опсервер - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

Опсервер - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Каде вечераа Заев и Ципрас со сопругите (видео/фото)

Вечер Прес - 03.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчките медиуми открија каде гостинот вечерал синоќа заедно со македонскиот премиер Зоран Заев и сопругите Зорица и Бети, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Македонско размрзнување

Либертас - 03.04.2019

Печатот на германски јазик во денешните изданија се осврнува на посетата грчкиот премиер Ципрас на Скопје, со фокус на плановите за идната соработка меѓу двете соседни држави, до неодамна заглавени во „спорот за името“.

Ципрас и Заев се искачија боси на Олимп

Либертас - 03.04.2019

Силината и храброста на двајца политичари, премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, да се зафатат со разрешување на тежок инцидент на историјата и да се искачат боси на Олимп ја почувствува и виде цела Европа, а ја поздрави светот.

Ципрас и Заев се искачија боси на Олимп

iPortal - 03.04.2019

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Ерол Ризаов за Независен: -Современиците на голем историски настан многу често не можат да ги одредат димензиите на значењето на тој чин иако биле непосредни сведоци.

(ВИДЕО) Грчки новинари: Обичните граѓани не размислуваат за историјата, туку за реалните проблеми

Либертас - 03.04.2019

Обичните граѓани во Грција и во Северна Македонија размислуваат за економијата и финансиските проблеми, а не за историјата. Ова е почеток на нови стратешки односи и пријателство. Вака грчките новинари ја коментираат вчерашната официјална посета на ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Опсервер - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Каде бевме, а каде стигнавме!

Либертас - 03.04.2019

Успехот на посетата на Ципрас на Скопје има две димензии. Едната е инстантна: Заев и грчкиот премиер беа на насловните страни или во врвот на вестите на најголемиот број на релевантни европски, па и воневропски, медиуми, од сите технолошки и ...

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

Локално - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Бриф - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Либертас - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Ципрас ќе се грижи за Македонија…

Н.Македонија - 03.04.2019

Во недостиг од интонација на националните химни на двете земји, како и без државни и воени почести, што е редовен протокол при посета на високи гости во земјава, но со црвен тепих и многуброен владин кабинет, вчераутро грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Н.Македонија - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Хан: Заев и Ципрас го поплочија патот кон нова ера на соработка

MakPress - 03.04.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан преку Твитер им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за проодлабочувањето на односите меѓу двете земји. – Им честитам на лидерите на Грција и на Северна Македонија зашто го ...

Грчки новинари: Обичните граѓани не размислуваат за историјата, туку за реалните проблеми

1tv - 03.04.2019

Обичните граѓани во Грција и во Северна Македонија размислуваат за економијата и финансиските проблеми, а не за историјата. Ова е почеток на нови стратешки односи и пријателство. Вака грчките новинари ја коментираат вчерашната официјална посета на ...

Заев: Драго ми е што имаме резултати на меѓународен план, успесите се евидентни

1tv - 03.04.2019

Премиерот Заев во емисијата „Печат на неделата“ истакна дека се постигнати успеси на меѓународен план, но дека е сега време за докажување на домашен план. На прашањето дали се спрема за меѓународна функција, бидејќи меѓународната политика му оди ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

1tv - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Средбата Заев Ципрас главна тема во грчките медиуми- еве како тие ја оценија средбата

Магазин - 03.04.2019

Денеска дописничката на Миа од Атина, ги пренесе впечатоците на Јужниот сосед по вчерашната средба на премиерите на државите, Ципрас и Заев. Како што соопшти таа нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, ...

Политички реакции за посетата на Ципрас на Скопје

1tv - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Заев и Ципрас на насловната на реномираниот „Фајненшал тајмс“

1tv - 03.04.2019

Реномираниот „Фајненшал тајмс“, со наслов „Соседите се фокусираат на иднината“, посветува текст за вчерашната историска посета на премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас на Република Северна Македонија.

Грчки медиуми: Историска посета на Ципрас на Северна Македонија

1tv - 03.04.2019

Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки односи, се најчестите коментари во грчките медиуми за вчерашната посета на Алексис Ципрас ...

Посетата на Ципрас е историски ден во Скопје

MakPress - 03.04.2019

Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета на Алексис Ципрас на Скопје.

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

MakPress - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Историската посета на Ципрас отвора ново поглавје во односите на двете земји

Денар - 03.04.2019

Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на премиер на Грција на земјава, и која, како што се согласија двајцата премиери, е силен израз на ...

Заев, Ципрас: Доцниме три децении, време е за акција

Алсат-М - 02.04.2019

Доцниме три децении и сега е време да се забрзаат процесите, беше еден од заклучоците на македонскот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас искажан на прес конференцијата по заедничката средба за време на денешната посета на грчкиот премиер ...

Што договорија Ципрас и Заев за време на историската посета?

ТВ21 - 02.04.2019

Пред заедничката прес-конференција на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, беа договорени неколку соработки во различни области. Тие соработки ги објасни премиерот Алексис Ципрас, кој исто така напомена дека покрај овие соработки, неговата ...

Грција ќе го покрива небото над Северна Македонија, Ципрас рече дека било глупаво неговите авиони да скршнуваат од ...

Фокус - 02.04.2019

Еден од документите кои биле потпишани меѓу Владата на Република Северна Македонија и владината делегација предводена од грчкиот премиер, Алексис Ципрас, бил меморандумот кој предвидува грчката авијација да го покрива небото над Македонија.

Грчкото воено воздухопловство ќе го чува и нашето небо, договорија Заев и Ципрас

Сакам да кажам - 02.04.2019

Нашите две министерства за одбрана потпишаа меморандум за соработка со кој Грција ќе врши надзор на безбедноста на воздушниот простор над Северна Македонија, кажа грчкиот премиер Алексис Ципрас по тричасовната средба со македонскиот колега Зоран ...

ФОТО: На крајот и искрена прегратка за долго пријателство

ТВ21 - 02.04.2019

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас по одржаната заедничка историска прес конференција во Владата на Република Северна Македонија, се прегрнаа како знак на пријателството кое што трае веќе неколку месеци.

На скопскиот плоштад протести за посетата на Ципрас

ТВ21 - 02.04.2019

Група на граѓани денеска протестираа, во знак на револт за посетата на Алексис Ципрас на нашата земја. Тие исто така се против Договорот од Преспа. Протести имаше и на булеварот Илиденска за време на посетата на Ципрас во Владата на Северна ...

Ципрас пречекан со воени и државни почести

Канал5 - 02.04.2019

Придружуван од неговата партнерка и десетмина министри, грчкиот премиер Алексис Ципрас, рано утрово слета на меѓународниот аеродром во Скопје. Првото топло добредојде му го упатија министрите за одбрана и економија, Шекеринска и Бектеши, кои заедно ...

Заев-Ципрас: Изгубивме многу време, сега мора да се „трча“

Deutsche Welle - 02.04.2019

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Скопје зборуваа за историски важен ден. На прес-конференција тие потенцираа дека сакаат да го остават минатото и да се фокусираат на соработката во иднина.

Блокирани улици и хеликоптери над Скопје за време на посетата на Ципрас

Телма - 02.04.2019

Празни булевари, сообраќајна полиција и по некој пренасочен автомобил. Полицијата денес наутро подготвено го дочека премиерот на Грција, Алексис Ципрас, кој во Владата на гости дојде нешто по десет часот.

Ципрас: Мора да трчаме за да ги надоместиме загубените 30 години

Телма - 02.04.2019

Мора да трчаме да го надоместиме загубеното време до 30 година во меѓусебните односи, е пораката која денеска од Скопје ја испратија премиерите на Северна Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, посочувајќи дека Договорот од Преспа е во ...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е во историска посета на Скопје

Канал5 - 02.04.2019

Придружуван од голема владина и бизнис делегација, грчкиот премиер Алексис Ципрас е во историска посета на земјава. По пречекот на аеродромот, следуваше средба со македонскиот колега Заев, со кого потпишаа повеќе договори за билатерална соработка.

Спомениците од „Скопје 2014“ остануваат дома со обележје дека се од античка Грција, кажа Ципрас

Сакам да кажам - 02.04.2019

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Ципрас, по денешното потпишување на План за акција за да се спроведат сите договори, со акцент на најважното – економијата и инфраструктурата, на прес-конференцијата во Владата кажаа дека спомениците од ...

Историска посета – Алексис Ципрас прв грчки премиер во посета на земјава

24 Вести - 02.04.2019

Од средината на Мај почнува да фунцкионира високиот совет за надзор над спроведувањето на договорот од Преспа со кој ќе претседаваат премиерите на Грција и Северна Македонија, кажаа премиерите Заев и Ципрас за време на првата билатерална посета на ...

Полициска опсада на Скопје – пречек и од демонстранти

24 Вести - 02.04.2019

Хеликоптери уште рано утрово го надлетуваа Скопје. Доаѓа Ципрас, премиерот на Грција. Скопјани знаеа дека денеска ќе биде неверојатно тешко да се вози во македонската метропола и оти ќе има полиција на секое ќоше.

Ципрас на македонско тло

Deutsche Welle - 02.04.2019

За првпат еден грчки премиер стапнува на тло на држава која ја признава. За жал на токсичните и нетоксичните националисти овде, Ципрас со посетата го признава постоењето на нашата држава најмалку од АСНОМ па наваму.

Медиумите во регионот: Историско селфи

24 Вести - 02.04.2019

Историска посета и историско селфи. Вака медиумите во регионот и светот ја оценуваат посетата на Грчкиот премиер Алексис Ципрас на земјава. Грчката државна телевизија ЕРТ во живо го пренесуваше пристигнувањето на Ципрас на скопскиот аеродром, ...

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со Ципрас

Канал5 - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денес 02.04.2019 оствари средба со премиерот на Република Грција , Алексис Ципрас, се наведува во соопштението.

Средба Џафери – Ципрас:Договорот од Преспа отвора можност за пополнување на тридецениската празнина

Канал5 - 02.04.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Ципрас им честиташе за храброста и визијата на независните вмровци

Сакам да кажам - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево во Собранието се сретна со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и им честиташе на осуммината пратеници за визијата и храброста, соопштија од пратеничката група.

Заев и Ципрас на бизнис форум-Потпишани повеќе документи за билатерална соработка

Канал5 - 02.04.2019

Оној што урива ѕидови, гради мостови, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас во првата официјална посета на земјава. Придружуван од голема владина и бизнис делегација, грчкиот премиер утрината беше пречекан на скопскиот аеродром, по што беа потпишани ...

Ќе го затвориме прашањето на трговските марки кое 30 години создаваше конфузија, кажа Ципрас на македонско-грчкиот ...

Сакам да кажам - 02.04.2019

Активирање на член 1 од Договорот од Преспа и формирање посебен комитет со кој ќе се решаваат сите отворени прашања, вклучително и оние за трговските марки најави грчкиот премиер Алексис Ципрас.

27 години чекање за грчки премиер да стапне во Скопје, историска средба и селфи Заев-Ципрас

ТВ21 - 02.04.2019

28 години независност, а денеска за првпат грчки премиер ја посети Северна Македонија. Требаше да се реши прашањето за името и да се промени името на Аеродромот, за првиот човек на грчката Владата, Алексис Ципрас да слета во Скопје.

Заев и Ципрас направија селфи, па ги обединија бизнисмените од двете земји на историската средба во Скопје

Сакам да кажам - 02.04.2019

Девет месеци по потпишувањето на Преспанскиот договор и три месеци по неговата ратификација во парламентот во Атина, Македонија и Грција направија нов исчекор во подобрувањето на меѓусебните односи со посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на ...

Хан им честита на Заев и на Ципрас : го поплочивте патот кон новата ера

Канал5 - 02.04.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на Твитер им упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. ,,Им честитам на лидерите на Грција и на Северна Македонија затоа што го поплочија патот кон новата ера на ...

Заев и Ципрас се обратија на Бизнис форумот: Пред една година не можевме да размислуваме дека ова ќе се случи

Фокус - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис ...

Хан со нова честитка за Заев и Ципрас: Го поплочија патот кон нова ера на продуктивни односи

Фокус - 02.04.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан преку Твитер им честиташе на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за продлабочувањето на односите меѓу двете земји. – Им честитам на лидерите на Грција и на Северна Македонија зашто го ...

Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Владата

Канал5 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

Ципрас во историска посета на Скопје

24 Вести - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Ципрас денес во Македонија

Фокус - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе дојде во посета на Македонија. На средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев се очекува да стане збор за многу прашања поврзани со продлабочувањето на соработката меѓу двете соседни земји.

ВО ЖИВО Пречекот на Ципрас на скопскиот аеродром

Фокус - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

Канал5 - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

24 Вести - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Ципрас со државни почести пречекан пред Владата

24 Вести - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

Во срдечна атмосфера започна посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас (видео)

Телма - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изутринава пристигна на Аеродоромот Скопје од каде се упати кон Владата каде што беше пречекан од премиерот Заев. Официјалната посета на Северна Македонија, прва на некој грчки премиер, Ципрас ќе ја почне со средба со ...

Грчките медиуми за интервјуто на Ципрас за МИА и посетата на Северна Македонија

Канал5 - 02.04.2019

Во извештаите за патувањето на Алексис Ципрас во Северна Македонија грчките медиуми акцентот го ставаат на големата делегација со која тој пристигна во Скопје, големиот број министри и бизнисмени кои го придружуваат.

Прес-конференција на премиерите Заев и Ципрас

24 Вести - 02.04.2019

Во Владата во тек е прес-конференцијата на премиерите на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. Двајцата премиери претходно во имаа тет-а-тет разговори, по што беше одржана и седница на Високиот совет за соработка меѓу двете ...

Осуммината независни пратеници по средбата со Ципрас: Ни честиташе за нашата визија и храброст!

Фокус - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска се сретна и со осуммината независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. „На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во евроатланската интеграција на нашата држава.

Бизнис форум Северна Македонија-Грција: Да се искористат можностите за позасилена економска соработка

Канал5 - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис ...

Ципрас денеска во историска посета на Северна Македонија

ТВ21 - 02.04.2019

Алексис Ципрас ќе биде првиот грчки премиер кој ќе допатува во официјална посета на нашата земја. Тој веќе еднаш ја посетил државава, по потпишувањето на договорот од Преспа, откако од Псарадис по воден пат пристигнаа во македонскиот дел од Преспа.

Добредојде за Ципрас и новите односи Скопје-Атина

Deutsche Welle - 02.04.2019

Првата посета на грчки премиер на Скопје ќе ја следат стотина акредитирани новинари, а во живо ќе биде пренесувана од националните телевизии. Заев и Ципрас ги пробија „планините“ меѓу двете земји.

ВО ЖИВО: Грчкиот премиер Алексис Ципрас во Скопје

ТВ21 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска пристигнува во посета на Република Северна Македонија. Тој денеска ќе оствари повеќе средби, меѓу кои и со премиерот Зоран Заев, и со претседателот на Собранието Талат ...

ФОТО Ципрас слета во Скопје, го пречекаа Шекеринска и Бектеши

Фокус - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изутринава пристигна на Аеродоромот Скопје од каде ќе се упати кон Владата каде што ќе биде пречекан со државни и воени почести. На скопскиот аеродром тој беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и ...

Авионот на Ципрас слета во Скопје

Алсат-М - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Скопје. Како што е предвидено, по дочекот на аеродромот делегацијата ќе се упати кон владате кадешто ќе има официјален пречек, по што е предвидена негова средба со премиерот Заев, а потоа и неколку други ...

ФОТО Заев три пати си направи селфи со Ципрас пред Влада

Фокус - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, беше пречекан од владината постава денеска пред Владата откако слета на скопскиот аеродром. Премиерот, Зоран Заев, прв му посака добредојде на Ципрас, а го искористи и моментот неколку пати да си направи селфи со ...

„СЕЛФИ“ ЗА ИСТОРИЈА: Заев и Ципрас го овековечија моментот (ВИДЕО)

ТВ21 - 02.04.2019

Премиерот на Грција Алексис Ципрас пристигна во Република Северна Македонија. Од меѓународниот аеродром, се упати кон Владата каде што беше пречекан од премиерот Зоран Заев. Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев се реши да го овековечи моментот ...

Грчки медиуми: „Историска“ посета на Ципрас во Скопје

Алсат-М - 02.04.2019

Грчките медиуми денешната посета на премиерот Алексис Ципрас на нашата земја ја оценуваат како „историска“, потсетувајќи дека станува збор за прва посета на грчки премиер од независноста на Македонија во 1991 година.

Ципрас и Заев правеа селфија на почетокот на историската посета на грчкиот премиер

Сакам да кажам - 02.04.2019

Со 15-минутно доцнење, премиерот на Грција Алексис Ципрас со владина и бизнис делегација стигна во прва историска посета на грчки премиер на Северна Македонија. Тој беше пречекан од премиерот Зоран Заев и членови на Владата, без гардата на АРМ и без ...

Прва официјална посета на Ципрас во Скопје

Канал5 - 02.04.2019

Алексис Ципрас претпладнево пристигна во официјална посета на земјава. Тој е првиот премиер на Грција што ја посетува Македонија. Со специјален лет на скопскиот меѓународниот аеродром допатува со министри и грчки бизнисмени.

Заев: Грчки компании ветија дека ќе инвестираат 500 милиони евра во енергетскиот сектор

Фокус - 02.04.2019

Македонската влада очекува инвестициски бум од Грција по Преспанскиот договор, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев за Франс Прес, во пресрет на денешната посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

Грчко-македонскиот бизнис се враќа на брз колосек

Deutsche Welle - 02.04.2019

Историската посета на Ципрас на Скопје, придружуван од голема бизнис делегација, отвора перспективи. Подзаспаните економски односи се пред пресвртница. Очекувањата се позитивни. По релаксираните политички односи, на ред е релаксирање и на ...

Потпишани меморандуми меѓу Северна Македонија и Грција (ВИДЕО)

ТВ21 - 02.04.2019

После разговорите помеѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Владата беа потпишани неколку меморандуми меѓу двете земји од различни ...

ВО ЖИВО: Заедничка прес-конференција на Заев и Ципрас

ТВ21 - 02.04.2019

Премиерите на Република Северна Македонија и на Република Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе одржат заедничка прес конференција. Проследете го во живо обраќањето на двајцата ...

Немавме нормални односи изминативе триесет години, сега мора да трчаме за да надоместиме, рече Ципрас

Фокус - 02.04.2019

Нашата посета претавува историски чекор напрад за Балканот и Европа, ние сме тука да градиме мостови, наместо да градиме ѕидови, рече грчкиот премиер, Алексис Ципрас, на прес конференција со премиерот Зоран Заев, по потпишувањето на повеќе договори ...

Нов граничен премин со Грција кај Кавадарци, најавија Заев и Ципрас

Сакам да кажам - 02.04.2019

Отворање на нов граничен премин меѓу Грција и Македонија, најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Потпишавме договор за отворање нов граничен премин меѓу Промахој од грчка страна и Мајден од ...

Заев: Оваа посета на Ципрас е придонес за создавање на еден нов подобар Балкан

ТВ21 - 02.04.2019

После разговорите и потпишувањето на меморандуми за разбирање, Зоран Заев и Алексис Ципрас одржаа заедничка прес-конференција. Заев истакна дека од договорот цела земја ќе имаме бенефит, и дека тој договор ќе го подобри животот на сите граѓани во ...

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Канал5 - 02.04.2019

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме.

Ципрас: Преспанскиот договор има цврсти темели, сите ќе ги убедиме во позитивните придобивки

Фокус - 02.04.2019

Преку спроведување на Преспанскиот договор и негување на клима на заемна доверба меѓу државите и луѓето, како и преку упорноста во кородинирањето на активностите, ќе ги увериме сите од позитивните резултати од овој договор, рече грчкиот премиер ...

Ципрас: Грција ќе биде силна поддршка за Северна Македонија на патот кон ЕУ

ТВ21 - 02.04.2019

Алексис Ципрас исто како и неговиот колега Зоран Заев е убеден дека Договорот од Преспа ќе биде корисен за двете земји во сите области. Тој истакна дека Грција ќе биде силна поддршка за Северна Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Ципрас на средба со Независната пратеничка група на ВМРО - Им честиташе за храброста

Press24 - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денеска оствари средба со Премиерот на Република Грција господин Алексис Ципрас. - На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во ...

Џафери и Ципрас се заложија за формирање група на пријателство во грчкиот парламент

А1 On - 02.04.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево се сретна со Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа и Атанасија Анагностопулу, алтернативен министер ...

Ципрас го блокираше пола Скопје - Летаат хеликоптери

Press24 - 02.04.2019

Блокирани дел од улиците во центарот на градот. Македонското МВР уште вчера информираше дека поради посетата од страна на премиерот на Грција, Алексис Ципрас во придружба на грчка делегација, до 20.00 часот Министерстовото за внатрешни работи ќе ...

Ципрас во посета на Северна Македонија

Р.С.Европа - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија. На средбата во Скопје со премиерот Зоран Заев се очекува да стане збор за многу прашања поврзани со продлабочувањето на соработката меѓу двете соседни земји.

Поради Ципрас, посебен режим на сообраќај во Скопје

Макфакс - 02.04.2019

Поради посетата на земјата од страна на премиерот на Грција, Алексис Ципрас, МВР информира дека во периодот од 9.30 до 20 часот ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќајот на сообраќајниците во поширокото централно подрачје на град ...

Заев и Ципрас договорија Грција да се грижи за безбедноста на македонското небо

МКД - 02.04.2019

Стабилноста на регионот е цената што треба да ѝ ја плати Северна Македонија на Грција за надзорот на безбедноста на македонскиот воздушен простор, кој согласно она што беше договорено на денешниот состанот на Високиот совет за соработка, ќе го прави ...

Ципрас со министри и бизнисмени во историска посета на Скопје

Сител - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

ВО ЖИВО: Ципрас пристигнува во Скопје

Press24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер ќе биде пречекан на аеродромот во Скопје.

(ВО ЖИВО) Дочек на Ципрас и грчката делегација на скопскиот аеродром

Скопје24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со владина делегацијаи бизнисмени доаѓа денеска во негова прва официјална посета на Македонија. Следете го неговиот дочек на аеродромот во Скопје во ...

Доцни авионот на Ципрас

+инфо - 02.04.2019

Доцни авионот со кој треба да слета грчкиот премиер Алексис Ципрас во прва историска посета на земјава. Тој првично требаше да пристигне пред владината зграда во 10 часот каде е предвидено да има свечена церемонија за пречек.

Ципрас стаса во Скопје ВО ЖИВО

+инфо - 02.04.2019

Авионот со грчкиот премиер Алексис Ципрас слета во Скопје. Погледнете го пречекот на аеродромот „Скопје“. ФОТО: EPA/JASON ...

Грција ќе се грижи за безбедноста на македонското небо – цената е стабилност на регионот

Нова ТВ - 02.04.2019

Стабилноста на регионот е цената што треба да и ја плати Северна Македонија на Грција за надзорот на безбедноста на македонскиот воздушен простор, кој согласно она што беше договорено на денешниот состанот на Високиот совет за соработка, ќе го прави ...

ВО ЖИВО: Официјален пречек на грчкиот премиер Ципрас

Нова ТВ - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во еднодневна посета, кој воедно е и првиот премиер на Грција што ја посетил земјава. Официјалниот пречек на Ципрас со државни и воени почести е на платото пред Владата.

ВИДЕО: Топло добредојде за Ципрас на скопскиот аеродром

А1 On - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на скопскиот аеродром каде беше пречекан од владината делегација предводена од вицепремиерката Радмила Шекеринска. Ова е прва официјална посета на грчки премиер во Република Северна Македонија.

По името, го решивме и небото: Грција ќе се грижи за безбедноста на македонскиот воздухопловен простор

Алфа - 02.04.2019

Надзорот на безбедноста на македонскиот воздушен простор согласно она што беше договорено на денешниот состанот на Високиот совет за соработка ќе го прави Атина за Скопје. Денеска во рамки на состанокот на Советот беа потпишани повеќе меморандуми за ...

Стотина новинари го чекаат Ципрас пред Влада (ФОТО)

+инфо - 02.04.2019

Стотина новинари, фотографи и сниматели го очекуваат пристигнувањето на грчкиот премиер Алексис Ципрас пред платото на Владата, каде што ќе се одржи официјална церемонија. Со доцнење од околу 15 минути во Скопје слета авионот на Ципрас, по што тој ...

Владата спремна за доаѓањето на Ципрас (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас утринава пристигна на аеродромот Скопје, од каде што ќе се упати кон Владата, каде што ќе биде пречекан со државни и воени почести. Ципрас е првиот грчки премиер што по стекнувањето независност дошол во посета на ...

Независната пратеничка група со Ципрас: Ни честиташе на визијата и храброста

А1 On - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, оствариja средба со Премиерот на Република Грција господин Алексис Ципрас. -На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во евроатланската ...

70 бизнисмени и 10 министри го придружуваат Ципрас во Скопје

ММС - 02.04.2019

Во текот на првата официјална посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Македонија се очекува потпишување на договори во областа на економијата, одбраната, транспортот и инфраструктурата.

Ципрас слета во Скопје

ММС - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас слета на Меѓународниот аеродорм Скопје. Под силно обезбедување Ципрас безбедно слета. Делегацијата се упатува кон главниот град, каде пред Владата се очекува свечен прием од страна на македонскиот премиер Зоран ...

Црвен тепих за Ципрас пред Владата ВО ЖИВО

+инфо - 02.04.2019

Се очекува да пристигне грчкиот премиер Алексис Ципрас пред Владата, каде ќе има официјален пречек. Пред малку пристигнаа грчките министри кои го придружуваат ...

Селфи на Заев и Ципрас (ФОТО)

+инфо - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот грчки колега Алексис Ципрас пред Владата. Тие се поздравија како стари пријатели, позираа пред камерите на фотографите и снимателите, а потоа направија и селфи.

Осумтемина независни пратеници се сретнаа со Ципрас

Нетпрес - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денес 02.04.2019 оствари средба со премиерот на Република Грција , Алексис Ципрас, се наведува во соопштението.

ФОТО: Заев пред Влада направи „селфи“ со Ципрас

Press24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и Заев заедно пристигнаа во Влада каде пред фоторепортерите и новинарите застанаа заедно да ...

Посетата на Ципрас топ тема во медиумите од регионот

Press24 - 02.04.2019

Речиси сите српски електронски, пишани и интернет медиуми ја проследија посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со премиерот Зоран Заев во Скопје. Повеќето од нив, посетата ја означија како „историска“, со наслови „Историски селфи-премирот на ...

ВИДЕО: Официјално добредојде за Ципрас пред Владата

Нова ТВ - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев на платото пред Владата официјално го пречека грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во прва официјална посета на земјава, што воедно е и прва посета на грчки премиер воопшто.

Српски медиуми: Историска средба на Заев со Ципрас во Скопје

ММС - 02.04.2019

Речиси сите српски електронски, пишани и интернет медиуми ја проследија посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со премиерот Зоран Заев во Скопје. Повеќето од нив, посетата ја означија како „историска“, со наслови „Историски селфи-премирот на ...

Селфи за добредојде за Ципрас пред Владата

Макфакс - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев заедно со владина делегација го пречека пред Владата грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој што е во прва официјална посета на земјава. Двајцата премиери пријателски се поздравија, направија селфи и се фотографираа со новинарите, ...

Средба Џафери – Ципрас: Договорот отвора можност за пополнување на тридецениската празнина

Нетпрес - 02.04.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Македонија.

Стигна Ципрас (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 02.04.2019

Премиерот Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што допатува во земјава во официјална посета, која веќе е наречена историска. Пред зградата на Владата го пречека премиерот Зоран Заев, кој историскиот момент го овековечи и со селфи со гостинот од ...

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија се сретнаа со Ципрас

ММС - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денес оствари средба со Премиерот на Република Грција господин Алексис Ципрас. На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во ...

Џафери се сретна со грчкиот премиер Ципрас

Сител - 02.04.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, соопшти собраниската служба за информирање.

Со Ципрас ќе се сретнат и осумте независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ќе се сретне со осумте пратеници од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија”. Средбата ќе се одржи попладне во Собранието.

Секси Алекси е во Скопје, селфи за добредојде

Репортер - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев го пречека пред Владата грчкиот премиер, Алексис Ципрас, којшто е во прва официјална посета на земјава. Двајцата премиери пријателски се поздравија, направија селфи и се фотографираа со новинарите, пред да почне официјалниот дел ...

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија денеска остварија средба со Ципрас

Сител - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денес 02.04.2019 оствари средба со Премиерот на Република Грција господин Алексис Ципрас. На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во ...

Бизнис форум Северна Македонија-Грција: Да се искористат можностите за позасилена економска соработка

Нова ТВ - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на премиерите Заев и Ципрас

Нова ТВ - 02.04.2019

По тет а тет средбата премиерот Зоран Заев и Алексис Ципрас на прес конференција ќе соопштат детали од разговорите. Ципрас пред посетата најави дека со Заев ќе разговараат за 30 тина прашања, од сите области важни за двете земји, особено за ...

Ципрас со министри и бизнисмени во историска посета на Скопје

А1 On - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Заев: Алексис е мој другар и пријател на нашата земја

Press24 - 02.04.2019

Во Владата во тек е прес-конференцијата на премиерите на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. -Потпишавме договор за нов граничен премин во близината на Кавадарци. Убедени сме дека овој нов граничен премин ќе биде значаен ...

Заев: Алексис ја повика ЕУ да отпочне преговори со СРМ за влез во Унијата

А1 On - 02.04.2019

Деновиве Алексис упати повик до ЕУ да отпочнат преговори за членство на Северна Република Македонија во Унијата. Ова Ципрас го направи со цел да се уназади национален национализмот и да се постигне напредок меѓу народите, рече премиерот на РСМ, ...

Заев: Отвораме нов граничен премин со Грција кај Кавадарци

А1 On - 02.04.2019

Премиерот на Северна Република Македонија Зоран Заев, на заедничката прес конференција со грчкиот премиер Ципрас информираше дека ќе се отвори нов граничен премин со соседна Грција кај Кавадарци си цел подобрување на економската соработка помеѓу ...

Заев-Ципрас: Изгубивме 30 години, треба да трчаме за да ги премостиме јазовите

МКД - 02.04.2019

Нашата официјална посета овде и нашата средба е историски чекор напред за Балканот и за Европа. Тука сме за да најдеме решенија, да гледаме напред, кон иднината, да ги премостиме јазовите, да градиме мостови, наместо ѕидови, порача грчкиот премиер ...

Ципрас се сретна и со Џафери

МКД - 02.04.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Македонија. На средбата присуствуваа Атанасија Анагностопулу, алтернативен ...

Ципрас: Грција ќе ја поддржи Северна Македонија во нејзините напори да стане дел од ЕУ

Press24 - 02.04.2019

Во Владата во тек е прес-конференцијата на премиерите на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. -Ние сме тука да гледаме напред, да гледаме кон иднината. Да градиме мостови наместо да градиме ѕидови.

(Видео) Ципрас: За трговските марки ќе решава посебен комитет во мај

Макфакс - 02.04.2019

Ова е важен ден за Балканот не само за Грција и Северна Македонија, порача грчкиот премиер, Алексис Ципрас, кој нагласи дека верува оти денес овде се обидуваат заедно со македонскиот премиер да изградат поинаква историја за Балканот.

Бизнис форум со Грција: Да се искористат можностите за позасилена економска соработка

Press24 - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат, да ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Денес е историски ден, што ќе се памети во двете држави.

Бизнис форум: Се изгубија 30 години, потребна е силна економска соработка!

+инфо - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, во поздравните обраќања на ...

Бизнис форум Северна Македонија-Грција: Да се искористат можностите за позасилена економска соработка

Сител - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат, да ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Денес е историски ден, што ќе се памети во двете држави.

Македонско-грчки бизнис форум, сите сакаат позасилена економска соработка

МКД - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во ...

Камо гарда за Ципрас, камо химни?

+инфо - 02.04.2019

Што па толку е зафатена нашата гарда да не може да почека 15 минути? Да не е нападнат претседателот Иванов? Да не сме објавиле војна некому денеска? Посетата на Алексис Ципрас е прва официајлна посета на еден грчки премиер на нашата земја од ...

Прес конференција на Заев и Ципрас во Скопје ВО ЖИВО

+инфо - 02.04.2019

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев одржуваат заедничка прес конференција во Владата во ...

Скандалозен пречек на Ципрас, ги скастрија химните, гардата и знамињата

+инфо - 02.04.2019

Македонската и грчката химна не беа интонирани – овој скандал кој Владата го оправдува со недостиг од време се случи на пречекот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас во Скопје. Реакациите за овој скандалозен пречек на висок гостин во земјава не ...

Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Владата

Press24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

(Видео) Ципрас: Спомениците му припаѓаат на античкото грчко минато

Макфакс - 02.04.2019

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по оваа прашање и дека на нив им е местото во античкото ...

Грција ќе го чува македонското небо кога ќе влеземе во НАТО

+инфо - 02.04.2019

Двајцата премиери, Алексис Ципрас и Зоран Заев денеска во Скопје најавија дека кога Македонија ќе влезе во НАТО, Грција ќе го чува македонското небо, бесплатно. – Ова е нешто што немаме намера да го избегнеме на следните избори, двајцата се стремиме ...

ФОТО: По „селфи“ фотографирање на Заев и Ципрас пред Влада, следеше и прегратка

Press24 - 02.04.2019

Утринава на скопскиот аеродром за птвпат во Македонија слета грчкиот премиер Алексис Ципрас каде свечено беше пречекан од Заев и министрите, а пречекот продолжи пред Владата на Македонија.

Ципрас го пофали Џафери за смиреноста во парламентарната „борба“ за Преспанскиот договор

+инфо - 02.04.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас. На средбата присуствуваа Атанасија Анагностопулу, алтернативен министер за надворешни работи на Грција и амбасадорот Димитрис Јанакакис, ...

Заев: Грчката авијација ќе го надгледува небото над Северна Македонија

А1 On - 02.04.2019

Во рамките на НАТО градиме пријателство со сите земји членки. Нашата земја нема авијација и нема покривање на нашето небо што значи дека некој од соседите ќе го надгледува воздушниот простор над РСМ.

Заев-Ципрас: Отвораме нова ера на Балканот

Нова ТВ - 02.04.2019

Историска пресвртница која ќе отвори нова ера на Балканот и во билатералните односи, рече македонскиот премиер Заев на заедничката прес конференција со грчкиот премиер Ципрас, кој е првиот грчки премиер во официјална посета на земјава.

Група демонстранти за време на посетата на Ципрас протестираа против промената на името

ММС - 02.04.2019

Неколку десетици демонстранти за време на денешната официјална посета на грчката владина делегација протестираа пред Владата и низ центарот на Скопје. Тие извикуваа повици против Договорот од Преспа и промената на уставното име.

Заев и Ципрас: Да го искористиме интересот на големите сили за регионот

Макфакс - 02.04.2019

Двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија дека треба да се искористи интересот на големите сили за регионот и дека е добредојден. Двете земји имаат своја улога во одредувањето на иднината.

Хан со честитки за Заев и Ципрас на Твитер

Press24 - 02.04.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер упати честитки за денешната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас во Скопје. - „Честитки за лидерите на Грција и на Северна Македонија за поплочениот пат во новата ера на ...

Бизнис форум: Потребна е силна економска соработка

Нетпрес - 02.04.2019

Од стагнација во меѓусебните односи, двете земји сега може да соработуваат и ги искористат можностите и да се отстранат пречките за позасилена економска соработка. Ова го посочија премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, во поздравните обраќања на ...

Ципрас на македонско тло

Нова ТВ - 02.04.2019

Пишува Гордан Георгиев Посетата е историска, бидејќи ваква посета се случува за првпат во историјата на младата независна држава Република Македонија, денес Северна, но со правен политички континуитет најмалку од 1945 година.

Дваесетина демонстранти и полицајци го рашетаа сонцето од Вергина низ Скопје ВИДЕО

+инфо - 02.04.2019

Дваесетина демостранти се собраа денеска на протест во Скопје додека траеше посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, револирани од промената на името и со знаме со сонцето од Вергина се обидоа да дојдат пред Владата.

Ќе го затвориме прашањето на трговските марки , кажа Ципрас на македонско-грчкиот Бизнис форум

ММС - 02.04.2019

Активирање на член 1 од Договорот од Преспа и формирање посебен комитет со кој ќе се решаваат сите отворени прашања, вклучително и оние за трговските марки најави грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Грчката авијација ќе го покрива македонското небо

МКД - 02.04.2019

Меморандум кој предвидува грчката авијација да го покрива небото над Македонија е потпишан денеска од министерствата за одбрана на двете земји. Со, ова, како што рекоа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се зголеми и безбедноста и соработката.

Заев и Ципрас не веруваат дека може да се поништи Преспанскиот договор

ММС - 02.04.2019

Историски чекор напред за Балканот и Европа е оценката што премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ја дадоа за денешната прва официјална посета на Македонија. На заедничката прес конференција беа потпишани билатерланио договори ...

Ципрас со министри и бизнисмени денеска во посета на Скопје

ММС - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

Press24 - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Алексис Ципрас – идниот Вили Брант на Балканот?

Окно - 02.04.2019

Може ли токму грчкиот премиер Алексис Ципрас да стане идниот Вили Брант на балканската мировна политика? Неговата утрешна историска посета на Скопје е еден од сигналите на тој пат, на кој тој ја има и поддршката на ЕУ.

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

ММС - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Ципрас и грчки бизнисмени денеска во посета на Македонија

Алфа - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. За време на посетата на Скопје ќе има тет-а-тет разговори со премиерот Зоран Заев, а по разговорите и меѓувладиниот состанок, двајцата премиери ќе одржат ...

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

Сител - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Заев: Грчките компании покажаа интерес за инвестирање над 500 милиони евра во енергетскиот сектор

МКД - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Денес посебен сообраќаен режим- овие улици ќе бидат пренасочени

Курир - 02.04.2019

Поради посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, министерството за внатрешни работи информираше за времен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје. Според информации на Скопје Инфо времениот сообраќаен режим ќе се спроведува на ...

Ципрас пристигна на скопскиот аеродром

Макфакс - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на скопскиот аеродром, каде беше пречекан од владината делегација предводена од вицепремиерката Радмила Шекеринска. Ова е прва официјална посета на грчки премиер во Република Северна Македонија.

Ципрас: Изгубивме многу време, треба да брзаме за да ги премостиме јазовите

OhridNews - 02.04.2019

За грчкиот премиер Алексис Ципрас, неговата денешна посета на Македонија заедно со делегација на Владата на Грција, е историски чекор напред за Балканот и за Европа. Како што рече Ципрас, тука се за да се најдат решенија, да се гледа напред, кон ...

Заев и Ципрас очекуваат стабилност и економски раст

Р.С.Европа - 02.04.2019

Првата официјална посета на грчки премиер на Република Северна Македонија донесе позитивни оцени за придобивките од Договорот од Преспа и ветувања за идна економска соработка и политичка поддршка.

Ципрас пристигна на Meѓународниот Аеродром Скопје

Р.С.Европа - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изутринава пристигна на скопскиот ародром каде беше пречекан од владина делегација предводена од министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Премиерот Зоран Заев свечено ќе го пречека Алексис Ципрас, пред владината ...

Демократскиот сојуз: Со посетата на Ципрас тргната е 30-годишната блокада на нашата држава

Макфакс - 02.04.2019

Со посетата на Алексис Ципрас на Република Македонија, конечно, е тргната 30-годишната блокада на евро-атлантските процеси на Македонија и се отвораат перспективи, особено за младите генерации, велат од политичката партија Демократски сојуз.

Ципрас: Она што се сметаше за невозможно, сега е реалност

Глас на Америка - 02.04.2019

Грчкиот премиер во прва официјална посета на Северна Македонија Требаше да поминат 28 години независност и да се потпише Преспанскиот договор за грчки премиер да дојде во официјална посета на сега веќе Северна Македонија.

Заев и Ципрас на Бизнис форумот во „Алекандар Палас“ ВО ЖИВО

+инфо - 02.04.2019

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас попладнево во „Александар Палас“ ќе се обратат на Бизнис форум. Како што е познато, заедно со Ципрас во Скопје допатуваа и стотина претставници од големи и средни грчки компании, кои учествуваат на форумот.

Официјална посета на грчкиот премиер Ципрас

Академик - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, е во прва официјална посета во земјава. Немавме нормални односи изминативе триесет години. Сега мора да трчаме за да надоместиме, рече Ципрас во рамки на денешната официјална посета, која не започна со интонирање на ...

За Ципрас спомениците од античката цивилизација се светско наследство

ММС - 02.04.2019

Спомениците што се дел од проектот „Скопје 2014“ треба да добијат план за распоредување и означување според насоките од Договорот од Преспа. Планот за акција за спроведување на сите договори, предвидува дека спомениците ќе остануваат во Македонија, ...

Дали Заев без да ја пушти македонската химна пред Ципрас најави нејзина промена?

Курир - 02.04.2019

Нема одговор на прашањето зошто пред Ципрас денес не беше интонирана македонската химна. Не го пречека ни гардата, а изговорите за ова се смешни. Граѓаните јавно го поставуваат прашањето што значи непуштањето на националната химна? Протоколот при ...

Заев: Очекуваме огромна економска корист од Преспанскиот договор

А1 On - 02.04.2019

Северна Македонија ќе има огромна економска корист од Договорот од Преспа потпишан со Грција, оценува во интервју за Франс прес, премиерот Зоран Заев. Во пресрет на денешната официјална посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас на Скопје, Заев ...

Заев се огласи за посетата на Ципрас: Историски ден за Северна Македонија

Press24 - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со Алексис Ципрас кој е првиот грчки премиер кој дојде во земјава. По средбата и прес-конференцијата, Заев се огласи и на Фејсбук. - Гледате два соседни, пријателски народи, кои ѝ покажаа на Европа и на ...

Околу 500 бизнисмени и Жбогар половина час ги чекаат Заев и Ципрас

+инфо - 02.04.2019

Околу двесте претставници од големи и средни грчки компании и 250 сопственици на македонски компании, половина час ги чекаат македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас да се појават во „Александар Палас“ на Бизнис форумот.

Ципрас во прва и историска посета на Скопје

+инфо - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Ципрас: Халкидики е омилена дестинација за мене и за Зоран

Алфа - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кој е во посета на Македонија на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев најави дека по преименувањето и преместувањето на одредени споменици кои се наоѓаат во Македонија, ќе има придобивки во ...

Осуммината независни пратеници по средбата со Ципрас: Ни честиташе за нашата визија и храброст!

+инфо - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска се сретна и со осуммината независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. „На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во евроатланската интеграција на нашата држава.

Ципрас за спомениците во Македонија: Нивното распоредување и преименување ќе расчисти дека тие се дел од античкото ...

Алфа - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас одговарајќи на новинарски прашања по заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека преименувањето и прераспоредувањето на одредени споменици од Македонија е доказ за големината на грчката ...

Ципрас со пофалба до независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ за нивната визија и храброст

Макфакс - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ остварија средба со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Како што информираат од таму, пратениците на средбата ги искажале своите очекувања за поддршка на Република Грција ...

Историска посета на грчки премиер ама без македонската и грчката химна и со само четири новинарски прашања

Алфа - 02.04.2019

Историска посета на грчки премиер ама само на црвен килим. Без македонската и без грчката химна, без гардисти. По пристигнувањето Ципрас во непријатен молк, додека се слушаа само фотоапаратите, прошета напред и назад на црвениот килим се ...

ВИДЕО: Ципрас пречекан пред Владата

А1 On - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот Скопје.

Ципрас со честитки до Џафери за употребата на албанскиот јазик како официјален во Собранието

Макфакс - 02.04.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери оствари средба со грчкиот премиерот на Алексис Ципрас, кој е прв премиер на соседната земја што престојува во официјална посета на државава. Како што информираат од неговиот кабинет, Џафери, оценувајќи ја ...

Ципрас и честитал на независната пратеничка група за храброста и визијата

Нова ТВ - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска се сретна со осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Во соопштението по средбата, од оваа пратеничка група наведуваат дека тие на средбата ги ...

Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Владата

Сител - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

Помала група демонстранти за време на посетата на Ципрас протестираа против промената на името

МКД - 02.04.2019

Неколку десетици демонстранти за време на денешната официјална посета на грчката владина делегација протестираа пред Владата и низ центарот на Скопје. Тие извикуваа повици против Договорот од Преспа и промената на уставното име.

Заев и Ципрас повикаа на позасилена економска соработка

Р.С.Европа - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев на денешниот бизнис форум Северна Македонија- Грција изјави дека бизнисмените од двете земји и покрај политичките пречки морале да бараат креативни решенија за соработка.

Хан со честитки до Заев и Ципрас за новата ера на пријателство

Р.С.Европа - 02.04.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер упати честитки за денешната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас во Скопје. „Честитки за лидерите на Грција и на Северна Македонија за поплочениот пат во новата ера на ...

Заев на Фејсбук: Со Ципрас придонесуваме за еден нов Балкан

Press24 - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев денеска активен на фејсбук по средбите со Ципрас. - Ја одржавме првата седница на Високиот Совет за соработка помеѓу меѓу Владите на Република Северна Македонија и Грција.

Економско материјализирање на Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 02.04.2019

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас очекуваат економско материјализирање на Преспанскиот договор. Ципрас од Бизнис форумот порача дека Северна Македонија заслужува да започне со преговорите со ЕУ во јуни.

Селфи за добредојде пред Владата: Заев – Ципрас

ММС - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

Македонската влада построена го пречека грчкиот премиер

Нетпрес - 02.04.2019

Грчката владина делегација и Алексис Ципрас пристигнаа во македонската влада, каде што грчкиот премиер со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и од владини министри.

Денеска средба Заев-Ципрас, доаѓа голема грчка стопанска делегација, ќе се потпишат 6 договори, посебен сообраќаен ...

МКД - 02.04.2019

Повеќе од 120 грчки претприемачи денеска ќе му се приклучат на грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговата значајна посета на Скопје и средбата со шефот на македонската влада Зоран Заев. „Нашата цел беше 70 или 80 претприемачи, но на наше големо ...

Заев: Само неколку луѓе сметаа дека ќе стигнеме толку далеку со Ципрас

Press24 - 02.04.2019

Заев денеска повторно се огласи на фејсбук. - Кога со Алексис го започнавме тешкото патување за да го затвориме долгиот спор што го имавме, не бевме сигурни дека ќе стигнеме до овој историски момент.

Посетата на Ципрас на Македонија топ тема во грчките медиуми

Press24 - 02.04.2019

Во извештаите за патувањето на Алексис Ципрас во Северна Македонија грчките медиуми акцентот го ставаат на големата делегација со која тој пристигна во Скопје, големиот број министри и бизнисмени кои го придружуваат, на пораките што ги испрати преку ...

Заев и Ципрас на заедничкиот бизнис-форум порачаа дека сега е историски момент за унапредување на економската соработка

Макфакс - 02.04.2019

Во рамки на официјалната посета на премиерот на Грција, Алексис Ципрас и грчката владина делегација на нашата земја, денеска во хотелот „Александар Палас“ се одржа заеднички Бизнис форум на кој присуствуваа повеќе од 400 стопанственици и компании.

Заев и Ципрас на насловна на Фајненшал тајмс

Press24 - 02.04.2019

Еден од најугледните светски магазини „Фајненшал тајмс", утрешната насловна страна ја резервира за премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Ова доаѓа по денешната посета на Ципрас во ...

Зекири на Фејсбук по средбата на Ципрас и Заев: Една слика кажува се

Press24 - 02.04.2019

Мухамед Зекири ја објави фотографијата од насловната на „Фајненшл Тајм" со Заев и Ципрас и напиша дека се е кажано со една ...

Ципрас се огласи на Фејсбук: Бараме решенија место да градиме мостови

Press24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се огласи на Фејсбук по средбата со Заев и посетата на Македонија. - Нашата посета на Северна Македонија е историска за Балканот и Европа. Тука сме да бараме решенија, наместо да градиме мостови, напиша ...

Ципрас денеска во официјална посета на Македонија, посебен сообраќаен режим во Скопје

Курир - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Тој е првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. Грчкиот премиер за време на посетата на Скопје ќе има разговори со премиерот Зоран Заев.

Во Владата средба Заев – Ципрас

Press24 - 02.04.2019

Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Ципрас претходно беше пречекан пред Владата од Заев и владините министри.

Во Владата средба Заев – Ципрас

Сител - 02.04.2019

Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Ципрас претходно беше пречекан пред Владата од Заев и владините министри.

Селфи за добредојде за Ципрас пред Владата

Скопје24 - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев заедно со владина делегација го пречека пред Владата грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој што е во прва официјална посета на земјава. Двајцата премиери пријателски се поздравија, направија селфи и се фотографираа со новинарите, ...

Во Владата средба Заев – Ципрас, попладне Бизнис форум

МКД - 02.04.2019

Во Владата во тек се разговорите на премиерот Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска престојува во официјална посета на земјава. Ципрас претходно беше пречекан пред Владата од Заев и владините министри.

Галерија и видео: Стигна Ципрас

ММС - 02.04.2019

Премиерот Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што допатува во земјава во официјална посета, која веќе е наречена историска. Пред зградата на Владата го пречека премиерот Зоран Заев, кој историскиот момент го овековечи и со селфи со гостинот од ...

Грчките медиуми за интервјуто на Ципрас за МИА и посетата на Северна Македонија

ММС - 02.04.2019

Во извештаите за патувањето на Алексис Ципрас во Северна Македонија грчките медиуми акцентот го ставаат на големата делегација со која тој пристигна во Скопје, големиот број министри и бизнисмени кои го придружуваат, на пораките што ги испрати преку ...

Заев: Грчки компании ветија дека ќе инвестираат 500 милиони евра во енергетскиот сектор

Press24 - 02.04.2019

Македонската влада очекува инвестициски бум од Грција по Преспанскиот договор, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев за Франс Прес, во пресрет на денешната посета на неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

Со Ципрас ќе се сретне и Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ќе се сретне со осумте пратеници од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија”. Средбата ќе се одржи попладне во Собранието.

Вратоврската е штетна за бизнисот: Ципрас пак лежерно облечен во Скопје

Скопје24 - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас не го сака традиционалниот стил на облекување на европските политичари, и упорно одбива да стави вратоврска. Ципрас утрово пристигна во официјална посета на Македонија, во друштво на министри и грчки бизнисмени.

ВО ЖИВО: Ципрас во Скопје со 70 бизнисмени

Нова ТВ - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе престојува во официјална посета, кој воедно е и првиот премиер на Грција што ќе ја посети земјава. За време на еднодневната посета, грчкиот премиер ќе разговара со премиерот Зоран Заев.

Во живо прес-конференција на премиерите Заев и Ципрас

Press24 - 02.04.2019

Во Владата во тек е прес-конференцијата на премиерите на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. Двајцата премиери претходно во имаа тет-а-тет разговори, по што беше одржана и седница на Високиот совет за соработка меѓу двете ...

Протест пред Влада, се веат знамиња со сонцето од Вергина (ФОТО)

Курир - 02.04.2019

Дваесетина преставници на невладините организации „Македониум“ и „Преродба“ со протест пред владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со развиорени знамиња со Вергина тие порачуваат дека единствено име на државата е Македонија и дека ...

Заев: Алексис ја повика ЕУ да почне преговори со земјава за влез во Унијата

Макфакс - 02.04.2019

„Деновиве Алексис упати повик до ЕУ да почнат преговори за членство на Северна Република Македонија во Унијата. Ова Ципрас го направи со цел да се уназади национален национализмот и да се постигне напредок меѓу народите”, рече премиерот Зоран Заев ...

(Видео) Заев: Отвораме нов граничен премин со Грција кај Кавадарци

Макфакс - 02.04.2019

Премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Ципрас, кој е во прва официјална посета на земјава, информираше дека ќе се отвори нов граничен премин со соседна Грција кај Кавадарци со цел подобрување на економската ...

ФОТО Протест пред Влада, се веат знамиња со сонцето од Вергина

Нетпрес - 02.04.2019

Дваесетина преставници на невладините организации „Македониум“ и „Преродба“ со протест пред владата го пречекаа грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесува „Слободен печат“ . Со развиорени знамиња со Вергина тие порачуваат дека единствено име на ...

Ципрас: За трговските мерки ќе решава посебен комитет во мај

А1 On - 02.04.2019

Ова е важен ден за Балканот не само за Грција и Северна Македонија, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој нагласи дека верува оти денес овде се обидуваат заедно со македонскиот премиер да изградат поинаква историја за Балканот.

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Press24 - 02.04.2019

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме.

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Сител - 02.04.2019

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме.

Ципрас: Спомениците му припаѓаат на античкото грчко минато

А1 On - 02.04.2019

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по оваа прашање и дека на нив им е местото во античкото ...

Ципрас: Грција ќе биде силна поддршка за Северна Македонија на патот кон ЕУ

Р.С.Европа - 02.04.2019

„Го менуваме наративот на национална омраза и поделби. Градиме нов наратив на соработка, разбирање и заеднички раст. Успехот на овие напори не е успех само за Грција и Северна Македонија и туку е успех на целиот Балкан и Европа"изјави премиерот на ...

Ципрас: Спомениците од античка Македонија се дел од античкото грчко минатo

Сител - 02.04.2019

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по оваа прашање и дека на нив им е местото во античкото ...

Ципрас: Спомениците на античка Македонија му припаѓаат на античкото грчко минато

Press24 - 02.04.2019

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по оваа прашање и дека на нив им е местото во античкото ...

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме многу време

Нетпрес - 02.04.2019

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме.

Заев и Ципрас: Да го искористиме интересот на големите сили за регионот

А1 On - 02.04.2019

Двајцата премиери Алексис Ципрас и Зоран Заев се согласија дека треба да се искористи интересот на големите сили за регионот и дека е добредојден. Двете земји имаат своја улога во одредувањето на иднината.

Заев и Ципрас ќе обујат железни опинци за да го одржат пријателството

+инфо - 02.04.2019

Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме бидејќи изгубивме три децении. Мора да ги преминеме сите овие јазови и да ги премостиме.

(Видео) Заев: Грчката авијација ќе го надгледува небото над Северна Македонија

Макфакс - 02.04.2019

„Во рамките на НАТО градиме пријателство со сите земји членки. Нашата земја нема авијација и нема покривање на нашето небо, што значи дека некој од соседите ќе го надгледува воздушниот простор над РСМ.

Заев: Грчката авијација ќе го надгледува небото над Северна Македонија

Press24 - 02.04.2019

Во рамките на НАТО градиме пријателство со сите земји членки. Нашата земја нема авијација и нема покривање на нашето небо што значи дека некој од соседите ќе го надгледува воздушниот простор над РСМ.

Ципрас: Спомениците на Македонија му припаѓаат на античкото грчко минато

Курир - 02.04.2019

Премиерот на грчката влада, Алексис Ципрас, одговарајќи на новинарско прашање во врска со античките споменици кои беа дел од проектот „Скопје 2014“, рече дека наскоро ќе се затворат дилемите по оваа прашање и дека на нив им е местото во античкото ...

Заев: Грчката авијација ќе го покрива небото над нашата држава

Курир - 02.04.2019

Во рамките на НАТО градиме пријателство со сите земји членки. Нашата земја нема авијација и нема покривање на нашето небо што значи дека некој од соседите ќе го надгледува воздушниот простор над нашата држава.

Аналитичарот Вудман откри какво значње има кога политичарите одбираат црвена вратоврска

Press24 - 02.04.2019

Изборот на црвената вратоврска на премиерот Заев денеска беше протолкувана како боја која претставува моќ и страст, вели аналитичарот на трендови Марк Вудман, кој често го коментира стилот на политичарите, пишува „Женски магазин“ Заев, за средбата ...

Во живо поздравни обраќања на Заев и Ципрас на Бизнис форумот

Press24 - 02.04.2019

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска ќе се обратат на Бизнис форумот во хотелот „Александар Палас“, како дел од агендата на посетата на грчкиот премиер. Повеќе меморандуми за соработка беа потпишани денеска меѓу министрите на двете земји ...

Ципрас им честиташе на осумтемина пратеници за визијата и храброста

МКД - 02.04.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, денеска имаше средба со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас. На средбата ги искажавме нашите очекувања за поддршка на Република Грција во евроатланската ...

Џафери-Ципрас: Со Договорот се отвори патот кон ЕУ, желба на мнозинството граѓани

Press24 - 02.04.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

Селфи на Заев со Ципрас пред Владата

Мета - 02.04.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на пречекот на својот грчки колега Алексис Ципрас на платото пред Владата го искористи моментот да го извади својто мобилен телефон и направи селфи од двајцата.

ВО ЖИВО: Ципрас со државни и воени почести пречекан пред Влада

Република - 02.04.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна во Владата каде што со државни и воени почести беше пречекан од премиерот Зоран Заев и владинини министри. Ципрас и делегацијата што го придружува околу 9:40 часот со владин авион пристигнаа на аеродромот ...

Ципрас оствари средба со претседателот на Собранието

Вечер Прес - 02.04.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска се сретна со премиерот на Република Грција Алексис Ципрас, кој е прв грчки премиер што престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, соопшти собраниската служба за информирање.

Твитер фати „сеир“ за посетата на грчкиот премиер: „Ама ми е згоден овој Ципрас“

еМагазин - 02.04.2019

Лавина реакции и коментари на социјалните мрежи поттикна посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на земјава. Најчесто може да се прочитаат топли поздрави за добредојде, сеир за самиот пречек и изгледот на премиерите, но и потсетување на ...

Ципрас го поремети сообраќајот во Скопје, еве каде ќе има пренасочувања!

Република - 02.04.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ќе престојува во официјална посета на земјава, каде што ќе има средба со премиерот Зоран Заев. Во фокусот на разговорите во Скопје ќе бидат безбедносната и економската политика.

Грчките медиуми за интервјуто на Ципрас за МИА и посетата на Северна Македонија

MTM - 02.04.2019

Во извештаите за патувањето на Алексис Ципрас во Северна Македонија грчките медиуми акцентот го ставаат на големата делегација со која тој пристигна во Скопје, големиот број министри и бизнисмени кои го придружуваат, на пораките што ги испрати преку ...

Грција ќе се грижи за безбедноста на македонското небо – цената е стабилност на регионот

Опсервер - 02.04.2019

Стабилноста на регионот е цената што треба да и ја плати Северна Македонија на Грција за надзорот на безбедноста на македонскиот воздушен простор, кој согласно она што беше договорено на денешниот состанот на Високиот совет за соработка, ќе го прави ...