TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За 5 јуни ќе има веродостоен избирачки список

Дневник - 28.02.2016

Државната изборна комисија денеска ќе почне со вкрстување на податоците од 11-те институции, со цел да се добие веродостоен Избирачки список во кој и партиите и граѓаните ќе треба да имаат целосна доверба .

Фиктивните гласачи да бидат избришани, ДИК со многу работа

ТВ21 - 28.02.2016

Без прочистен Избирачки список нема фер и демократски избори, сметаат аналитичарите. Избирачкиот список стана рефрен за експертите, потенцира во емисијата Клик Плус на албански јазик Изет Зеќири.

ДИК ја почнува вкрстената проверка: За 5 јуни ќе има веродостоен список

Република - 28.02.2016

Државната изборна комисија денеска ќе почне со вкрстување на податоците од 11-те институции, со цел да се добие веродостоен Избирачки список во кој и партиите и граѓаните ќе треба да имаат целосна доверба, пишува „Дневник“.

За 5 јуни ќе има веродостоен список

Вечер Прес - 28.02.2016

Од ДИК велат дека се подготвени 30 тестови по кои ќе се врши проверката на податоците на МВР со тие од десетте институции. Државната изборна комисија денеска ќе почне со вкрстување на податоците од 11-те институции, со цел да се добие веродостоен ...

Вкрстената проверка почнува во понеделник

Телма - 27.02.2016

Вкрстената проверка на податоците од 11 институции кои треба да го дадат новиот изглед на избирачкиот список почнува во понеделник. Од тимот информатичари кој работи на прибирањето на податоците, пред членовите на Државната изборна комисија, ...

ДИК одржува седница

Телма - 27.02.2016

Државната изборна комисија во моментов заседава. Групата информатички експерти треба да поднесе извештај до каде е процесот на усогласување на форматите на базите на податоци за да може потоа да почне споредувањето на податоците коис е наоѓаат во ...

Во понеделник почнува вкрстената проверка во ДИК

24 Вести - 27.02.2016

Во понеделник ќе се започне со вкрстена проверка на податоците во Државната изборна комисија откако викендов ИТ консултантите ќе завршат со валидација на базите преземени од 11 државни институции.

ДИК: Валидацијата на податоците е при крај, потоа теренска проверка на Избирачкиот список

Локално - 27.02.2016

Државната изборна комисија денеска оствари редовна работна средба со претседателот и членови на Владата на Република Македонија. На средбата, која се одржа во седиштето на ДИК, се разговараше за соработката помеѓу ДИК и Владата во насока на ...

Димитриев убеден во условите за фер избори

Телма - 26.02.2016

Премиерот Емил Димитриев добил уверување од Државната изборна комисиј а дека има доволно време за пречистување на Избирачкиот список, а со тоа и да се создадат предусловите за фер и демократски избори на 5 јуни.

Прочистувањето почнува со детална анализа на проблемите

Вест - 26.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) објави седум работи кои не смеат да се најдат во прочистениот Избирачки список - граѓани што немаат наполнето 18 години, починати, граѓани што немаат живеалиште во Македонија, што немаат важечка лична карта или ...

Димитриев: Од ДИК ме уверија дека има услови за избори во јуни

24 Вести - 26.02.2016

Државната изборна комисија има доволно време да го пречисити избирчкиот список до 5 јуни, уверува премиерот Емил Димитриев, кој на денешната средба со членовите на комисијата добил уверување, како што рече, дека сите услови ќе бидат исполнети за ...

Димитриев ја посети ДИК, Избирачкиот може да се прочисти до 5 јуни

Алсат-М - 26.02.2016

ДИК има доволно време за прочистување на избирачкиот список до предвидениот рок за предвремените избори на 5-ти јуни. Со ваква оценка денеска техничкиот премиер Емил Димитриев го заврши двочасовниот состанок со Државната изборна комисија.

Димитриев убеден дека има услови за фер избори на 5 јуни

Фокус - 26.02.2016

Техничкиот премиер Емил Димитриев денеска по посетата на ДИК изјави дека има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти Избирачкиот список до 5 јуни. Техничкиот премиер Емил Димитриев денеска по посетата на ДИК изјави дека има повеќе од доволно ...

Димитриев во ДИК: Има услови за организирање избори на 5 јуни

ТВ21 - 26.02.2016

Има услови за одржување на избори на 5 јуни, изјави денеска техничкиот премиер Емил Димитриев по посетата на Државната изборна комисија. Ова беше трета средба на Димитриев со членовите на ДИК, откако првата се одржа во просториите на Владата.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

Канал5 - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија.

Усвоен Планот за проверка на Избирачкиот список

ТВ21 - 26.02.2016

Државната изборна комисија го објави Планот за проверки статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот список врз основа на Правилникот за методологијата за водење и ажурирање на ...

Средба во ДИК со претседателот и членови на Владата за спроведување на изборите

Канал5 - 26.02.2016

Државната изборна комисија денеска оствари редовна работна средба со претседателот и членови на Владата на Република Македонија. На средбата, која се одржа во седиштето на ДИК, се разговараше за соработката помеѓу ДИК и Владата во насока на ...

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на Избирачкиот список

Дневник - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИK да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот Емил Димитриев по вчерашната посета на Државната изборна комисија. - Апсолутно има услови да се постигнат сите рокови за спроведување фер и демократски ...

Димитриев - Има услови за избори во јуни

Утрински - 26.02.2016

Има услови за одржување избори на 5 јуни, оцени премиерот Емил Димитриев, кој денеска имаше средба со членовите на Државната изборна комисија. По средбата, Димитриев изјави дека вкрстената проверка на избирачкиот список може да почне во секој ...

Димитриев ќе оствари посета на ДИК

Курир - 26.02.2016

Средбата ќе се одржи во 13:00 часот. Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев, денеска ќе оствари посета на Државната изборна ...

Предизборни обврски: Кој, што и кога треба да направи до 5 јуни?

Репортер - 26.02.2016

Лидерите на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, пред три дена се договорија да ги одложат предвремените парламентарни избори што беа закажани за 24 април годинава и одредија нов термин – 5 јуни.

Средба на премиерот Димитриев со членовите на ДИК

МРТ - 26.02.2016

Државната изборна комисија го објави планот за проверка на статистичките анализи, вкрстените проверки на различни бази на податоци и евиденции, поради ажурирање на избирачкиот список. Претседателот на Владата за спроведување на изборите Емил ...

Димитриев: Од ДИК ме уверија дека има услови за избори на 5 јуни

+инфо - 26.02.2016

Има услови за организирање на избори на 5 јуни. Денеска завршува процесот на валоризација на базите со податоци. Може да се почне со вкрстената проверка на базите уште од денеса или најдоцна од утре.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5. јуни

Курир - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

(ВИДЕО) Димитриев: ДИК може да почне со вкрстување на базите уште од денеска

А1 On - 26.02.2016

Завршува процесот на валидација на базите, од денеска може да се почне со вкрстување на базите. Експертите на Државната изборна комисија предвидуваат вкрстувањето да трае од 7 до 10 дена, а потоа следи теренска проверка, рече премиерот на Република ...

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

Репортер - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5. јуни

Press24 - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

ДИМИТРИЕВ: Има повеќе од доволно време ДИК да го исчисти списокот

Телеграф - 26.02.2016

Имавме доста конструктивна средба, на обострано задоволство одредивме идни чекори кои што Владата треба да ги направи во поддршка на ДИК, се со цел да се запазат сите рокови за организирање на фер и кредибилни избори Премиерот потсети дека Владата и ...

Што ќе проверува ДИК во Избирачкиот список?

А1 On - 26.02.2016

Државната изборна комисија, го објави Планот http://www.sec.mk/files/Plan.PDF за проверки статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот список врз основа на Правилникот за ...

Премиерот Димитриев во посета на ДИК

Макфакс - 26.02.2016

Државната изборна комисија(ДИК) во петок оствари редовна работна средба со претседателот и членови на Владата на Република Македонија. На средбата, која се одржа во седиштето на ДИК, се разговараше за соработката помеѓу ДИК и Владата во насока на ...

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

Сител - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5-ти јуни

МРТ - 26.02.2016

„Има и повеќе од доволно време, државната изборна комисија да го пречисти списокот за изборите на 5-ти јуни“ – изјави претседателот на Владата за спроведување на изборите, Димитриев по средбата со членовите на ДИК.

Државната изборна комисија го објави планот за вкрстените проверки на различни бази на податоци

Сител - 26.02.2016

Државната изборна комисија ќе ги исполни сите свои обврски за организирање на фер, кредибилни и демократски избони на 5 јуни. Вакво уѕверување добил премиерот задолжен за спроведување на изборите Емил Димитриев на денешната средба со членовите на ...

Димитриев: Има време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

Алфа - 26.02.2016

Ние како Влада и сега го делиме ставот дека оптимален и реален рок за одржување на изборите беше 24 април и реално можеше да се постигне за организирање на фер избори. И повеќе од доволно е времето до 5 јуни да може Државната изборна комисија да го ...

ДИК: Валидацијата на податоците е при крај, а потоа ќе започнат теренски проверки на избирачкиот список

МКД - 26.02.2016

Државната изборна комисија денеска оствари редовна работна средба со премиерот Емил Димитриев и членови на Владата на Република Македонија. На средбата, која се одржа во седиштето на ДИК, се разговараше за соработката помеѓу ДИК и Владата во насока ...

Димитриев - Има време за прочистување на избирачкиот список

Р.С.Европа - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија. Тој посочи дека од членовите на ДИК добил уверување дека дополнителното време кое што ...

ДИК: Со премиерот разговаравме за предизвиците околу предвремените избори

Репортер - 26.02.2016

Членовите на Државната изборна комисија денеска се сретнале со премиерот Емил Димитриев и со членови на владата на Македонија. Како што пишува во соопштението, на средбата се разговарало за соработката меѓу ДИК и Владата околу организирањето и ...

Што ќе проверува ДИК во Избирачкиот список?!

Репортер - 26.02.2016

Државната изборна комисија, го објави Планот http://www.sec.mk/files/Plan.PDF за проверки статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот список врз основа на Правилникот за ...

Димитриев: ДИК има доволно време за прочистување на избирачкиот список

Нетпрес - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

Димитриев: Од ДИК добив уверение, може да се постигнат обврските до 5 јуни

МКД - 26.02.2016

„Имавме доста конструктивна средба, на обострано задоволство одредивме идни чекори кои што Владата треба да ги направи во поддршка на ДИК, се со цел да се запазат сите рокови за организирање на фер и кредибилни избори.

ЈАКУПИ: Изговори веќе нема, ДИК има време да го провери списокот на гласачи

Телеграф - 26.02.2016

Со новиот датум за избори, пречистувањето на Избирачкиот список треба да заврши на 17 април, по што тој ќе биде ставен на јавен увид Лицата што не се пријавуваат во Агенцијата за вработување, како и оние што живеат во странство, но за избори редовно ...

ДИК наскоро ќе почне со вкрстување на податоците

Нетпрес - 26.02.2016

Според новиот датум на изборите, пречистувањето на Избирачкиот список треба да заврши на 17 април, а листа на гласачи треба да се заклучи околу 7 мај. Според она што беше кажано на вчерашната седница на ДИК може да се очекува дека во текот на ...

ДИК: Усвоен Планот за проверка на Избирачкиот список, може да започне вкрстувањето на податоците

Академик - 26.02.2016

Заради сензитивната политичка средина, се препорачува да се договори преглед на стратегијата за теренската проверка, колку што е можно однапред, врз основа на табели со податоци, така што првичните одлуки за поставување приоритети ќе се направат без ...

ДИК го објави планот за проверка на избирачкиот список

МРТ - 26.02.2016

Резултатите од пребарувањата на секој аналитичар ќе бидат споредени и ќе се прави совпаѓање, со што ќе се обезбеди висок степен на доверба во резултатите, се наведува во планот. Државната изборна комисија го објави планот за проверка на ...

Димитриев во посета на ДИК

Нетпрес - 26.02.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, денеска ќе оствари посета на Државната изборна комисија. Почетокот на средбата е предвиден за во 13:00 ...

Предизборни рокови и обврски: Кој, што и кога треба да направи до 5 јуни

Локално - 26.02.2016

Лидерите на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, пред три дена се договорија да ги одложат предвремените парламентарни избори што беа закажани за 24 април годинава и одредија нов термин – 5 јуни.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни

Република - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

Денешен - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија.

Димитриев во посета на ДИК

Точка - 26.02.2016

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, денеска ќе оствари посета на Државната изборна комисија. Почетокот на средбата е предвиден за во 13:00 ...

ДИК наскоро ќе почне со вкрстување на податоците

Точка - 26.02.2016

Според новиот датум на изборите, пречистувањето на Избирачкиот список треба да заврши на 17 април, а листа на гласачи треба да се заклучи околу 7 мај. Според она што беше кажано на вчерашната седница на ДИК може да се очекува дека во текот на ...

Димитриев: Има повеќе од доволно време за прочистување на избирачкиот список до 5 јуни

еМагазин - 26.02.2016

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни, изјави премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по денешната посета на Државната изборна комисија.

Премиерот Димитриев во посета на ДИК

Точка - 26.02.2016

Државната изборна комисија(ДИК) во петок оствари редовна работна средба со претседателот и членови на Владата на Република Македонија. На средбата, која се одржа во седиштето на ДИК, се разговараше за соработката помеѓу ДИК и Владата во насока на ...

Првата фаза од вкстувањето на податоците на ДИК може да започне

Фактор - 26.02.2016

Вкрстувањето на податоците како дел од прочистувањето на Избирачкиот список официјално може да почне бидејќи Државната изборна комисија го објави планот за проверки статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции ...

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5. јуни

Пулс24 - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

ДИК наскоро ќе почне со вкрстување на податоците

Вечер Прес - 26.02.2016

Според новиот датум на изборите, пречистувањето на Избирачкиот список треба да заврши на 17 април, а листа на гласачи треба да се заклучи околу 7 мај. Според она што беше кажано на вчерашната седница на ДИК може да се очекува дека во текот на ...

Димитриев: Има време за прочистување на Избирачкиот список

Локално - 26.02.2016

Премиерот Емил Димитриев тврди дека добил уверување од Државната изборна комисија дека има доволно време за пречистување на Избирачкиот список, а со тоа и да се создадат предусловите за фер и демократски избори на 5 јуни, јавува Телма.

Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5. јуни

Вечер Прес - 26.02.2016

Димитриев информираше дека на претставниците на ДИК им ја понудил целата помош која што Владата може да ја понуди, како и дека и понатаму ќе се продолжи со воспоставената практика на средби и преку комуникација да се решаваат сите состојби и пред ...

Димитриев: Има повеќе од доволно време за ДИК да го прочисти избирачкиот список до 5. јуни

Lider - 26.02.2016

Премиерот задолжен за спроведување на изборите, Емил Димитриев по денешната трета по ред средба со ДИК, увери дека има и повеќе од доволно време за ДИК да може да го прочисти избирачкиот список до 5 јуни.

Вкрстената проверка на Избирачкиот список ќе трае од седум до десет дена

Дневник - 25.02.2016

Пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците за да се прочисти Избирачкиот список, беше истакнато на седницата на Државната изборна комисија.

Почнуваат подготовките за прочистување на избирачкиот список

Канал5 - 25.02.2016

Од наредната недела се очекува да започне вкрстувањето на податоците за прочистување на избирачкиот список. Целата операција ќе трае од 7 до 10 дена. Добиени се податоци од 11 институции, но задолжително ќе се вкрстуваат податоците од 4 институции, ...

За два дена започнува вкрстената проверка на ДИК со дата базите на институциите

24 Вести - 25.02.2016

За два дена почнува процесот на вкрстување податоци од институциите. Информатичката експертска група го достави Извешпатјот до ДИК од прибирањето , внесувањето и чистењето на податоците од сите 11 надлежни инситиуции.

ДИК - За два дена може да почне вкрстената проверка на гласачите

Телма - 25.02.2016

Информатичката експертска група ангажирана од Државната изборна комисија ДИК во изминатите десет дена работела на прием на податоци од вкупно 11 институции заради нивна подготовка за проверка.

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

24 Вести - 25.02.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Утрински - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Телма - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Алсат-М - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Канал5 - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

За два дена почнува вкрстената проверка на ДИК

Вест - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) ќе почне со вкрстена проверка на податоците за два дена. Членови на Комисијата, најавија дека проверката се очекува да заврши за седум до десет дена. Комисијата расправаше и за досегашните активности на ...

Наскоро вкрстена проверка на податоците за Избирачкиот список

Канал5 - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

Вкрстувањето може да почне

Утрински - 25.02.2016

Александра М. Митевска Од следната недела се очекува да почне вкрстувањето на податоците за гласачите, како прва фаза од постапката за прочистување на избирачкиот список. Во Државната изборна комисија се надеваат дека вкрстената проверка на ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

МРТ - 25.02.2016

На дневен ред е и Предлог-план за проверки и статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот список врз основа на Правилникот за методологијата за водење и ажурирање на избирачкиот ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

А1 On - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Сител - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

ДИК ќе се договара како ќе се прочистува Избирачкиот список

+инфо - 25.02.2016

Државната изборна комисија за денеска закажа седница на која, меѓу другото, ќе се разговара и за досегашните активности на експертската ИТ-група за процесите на внесување, нормализирање и на чистење на базите на податоци добиени од институциите.

ДИК денеска ќе ги договара натамошните активности за прочистување на Избирачкиот список

Капитал - 25.02.2016

Државната изборна комисија денеска на седница ќе презентира извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од институциите.

Наскоро вкрстена проверка на податоците за Избирачкиот список

Репортер - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

ДИК се подготвува за вкрстена проверка на гласачите

+инфо - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) најверојатно ќе почне со вкрстена проверка на податоците за ден-два, а тоа се очекува да трае 7 до 10 дена. ДИК завршила со импортирање и нормализирање на податоците а сега следи фаза на чистење и валидизирање на ...

ИЗБИРАЧКИ СПИСОК: Наскоро ќе започне процесот на вкрстена проверка

Телеграф - 25.02.2016

Вкрстената проверка, според проценките на експертите, ќе трае од седум до десет дена Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува ...

Американскиот ИТ експерт потврди дека ДИК добил непрочистени бази на податоци

Нова ТВ - 25.02.2016

Американскио ИТ-експерт, член на експертската група, Мајл Бург на денешната седница потврди дека Државната изборна комисија добила непрочистени бази, за што неодамна објави НОВА . - Државната изборна комисија од институциите добила непрочистени и ...

ДИК: Вкрстената проверка може да почне за една недела и ќе трае од 7 до 10 дена

Сител - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Нетпрес - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Репортер - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Телеграф - 25.02.2016

На дневен ред е и предлог-планот за проверки и статистички анализи, вкрстени проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот список Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Алфа - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Вкрстената проверка на Избирачкиот список ќе почне за два дена

Нова ТВ - 25.02.2016

Вкрстувањето на базите на податоци од институциите од страна на ДИК ќе започне за два дена. Информатичката експертска група го достави Извештајот до ДИК од прибирањето, внесувањето и чистењето на податоците од сите 11 надлежни инситиуции.

ДИК вели дека за два дена ќе почне вкрстената проверка на гласачите

МКД - 25.02.2016

Верификацијата на податоците е речиси завршена и многу брзо ќе почне првата фаза од вкрстувањето на податоците, што е важно за конечното ажурирање на избирачкиот список, рече денеска Мајкл Бурнс, раководителот на информатичката експертска група ...

ДИК од институциите добила непрочистени бази на податоци

Локално - 25.02.2016

„Државната изборна комисија од институциите добила непрочистени и различни податоци од различни бази. Од некои институции добиле помалку податоци, а од други – повеќе од што барале. Сепак, одлучено е да се работи на вкупно 11 бази на податоци од 11 ...

ДИК: Вкрстената проверка ќе трае седум до десет дена

Република - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

Деновиве ќе почне вкрстена проверка на податоците за Избирачкиот список

еМагазин - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

ДИК ќе договара за прочистување на избирачкиот список

Локално - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Американски ИТ-експерт, член на експертската група: ДИК доби непрочистени бази

Либертас - 25.02.2016

Американскио ИТ-експерт, член на експертската група, Мајл Бург на денешната седница потврди дека Државната изборна комисија добила непрочистени бази, информира Нова. – Државната изборна комисија од институциите добила непрочистени и различни ...

Денеска седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Либертас - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Вкрстената проверка на Избирачкиот список ќе почне за два дена

Локално - 25.02.2016

Вкрстувањето на базите на податоци од институциите од страна на ДИК ќе започне за два дена. Информатичката експертска група го достави Извештајот до ДИК од прибирањето, внесувањето и чистењето на податоците од сите 11 надлежни инситиуции.

ДИК се подготвува за објавување на Избирачкиот список на интернет

Канал 77 - 25.02.2016

Државната изборна комисија денеска во 14.30 часот ја свикува 19-тта седница со следниот дневен ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Точка - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Наскоро вкрстена проверка на податоците за Избирачкиот список

Lider - 25.02.2016

Во рамки на процесот за прочистување на Избирачкиот список пред крај е целокупната валидација на податоците добиени од базите од 11 државни институции и се очекува деновиве да почне вкрстувањето на податоците, беше истакнато на денешната седница на ...

Седница на ДИК за активностите за Избирачкиот список

Lider - 25.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која треба да биде презентиран извештај за спроведените активности на информатичката експертска група за процесите на внесување, нормализирање и чистење на базите на податоци добиени од ...

Потрагата заврши: Пронајден е Чичаковски, ја прочистува Индија

Република - 24.02.2016

Добри вести за светската демократија – пронајден е Александар Чичаковски, претседателот на македонската ДИК. Во изминатите неколку денови медиумите попусто се обидуваа да стапат во контакт со Чичаковски кој освен што е претседател на Државната ...

На „отстрел“ и претседателот на ДИК

СПФМ - 24.02.2016

[Рецензија:Чичаковски недостапен за одговор на прашањето на ВМРО-ДПМНЕ] Кој не мисли како власта, тој е против власта. Така би можел да се дефинира трендот да се омаловажат, навредат, дисквалификуваат, поединци и институции чија работа не им е по ...

Пописот и избирачкиот список не одат едно без друго?

Телма - 23.02.2016

За сосема чист избирачки список е неопходен попис, тврди поранешниот директор на Заводот за статистика, Дончо Герасимовски. Разликите, вели, се големи меѓу бројот на населението во земјава и бројот на избирачи.

Дебати за избирачкиот список и медиумите

24 Вести - 23.02.2016

Ако од денеска би почнала вкрстената проверка на информациите од базите на податоци можеби реалниот термин за избори би бил 5 јуни велат невладините кои се занимаваат со следење на изборниот процес иако и тој термин е само хипотетички.

Во избирачкиот список граѓаните мора да имаат доверба

Утрински - 23.02.2016

Јавниот увид на списокот не може да се спроведе паралелно со теренската проверка, сугерираат експертите Горан Адамовски Идеален модел за прочистување на избирачкиот список е претходно да бидат собрани податоци од регуларен и традиционален попис.

Алексов: Вкрстувањето на податоците бара време

Алсат-М - 23.02.2016

Претседателот на граѓанската асоцијација МОСТ Дарко Алексов вели дека вкрстувањето на базите на податоци е процес кој ќе одземе многу време затоа што станува збор за голема количина податоци и затоа што никој не може да го предвиди бројот на ...

ДИK: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

Дневник - 23.02.2016

Државната изборна комисија (ДИK) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИK, на кој ќе се вршат вкрстените ...

Дебата “Каков избирачки список и е потребен на Македонија?”

24 Вести - 23.02.2016

Ако од денеска почне вкрстената проверка на информациите од базите на податоци можеби реалниот термин за избори би бил 5 јуни велат невладините кои се занимаваат со следење на изборниот процес.

(ВИДЕО) Во Избирачкиот список ќе се откријат 100.000 луѓе кои по 20 или 30 се заведени на иста адреса

А1 On - 23.02.2016

Политичката состојба во која се наоѓа државата е тесно поврзана со избирачкиот список, дали треба да се инсистира на брзо на негово брзо прочистување, кои проблеми можат да произлезат од тоа, дали е возможно Македонија да добие кредибилен избирачки ...

Не се пријавиле доволно информатичари на конкурсот на ДИК

Репортер - 23.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) вчера соопшти дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите на податоци, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените проверки.

Првиот човек на ДИК работи под директиви

Сител - 23.02.2016

Наместо дебата за изборите, Државната изборна комисија излезе со неаргументирано соопштение и со технички податоци. Три дена по повикот на ВМРО-ДПМНЕ да одржат јавна седница на која ќе присуствуваат по двајца членови од четирите политички партии за ...

(ВИДЕО) Во Избирачкиот список ќе се откријат 100.000 луѓе кои по 20 или 30 се заведени на иста адреса

Репортер - 23.02.2016

Политичката состојба во која се наоѓа државата е тесно поврзана со избирачкиот список, дали треба да се инсистира на брзо на негово брзо прочистување, кои проблеми можат да произлезат од тоа, дали е возможно Македонија да добие кредибилен избирачки ...

Стоилковиќ: Чичаковски да не се крие зад бесмислени соопштенија создавајќи одложување на изборите, ДИК мора да прифати ...

Денешен - 23.02.2016

Претседателот на Демократската партија на Србите, Иван Стоилковиќ на својот Фејсбук профил напиша дека кога некој како претседател на ДИК ќе се крие зад соопштенија од „два реда“, соодветно ќе мора да се реагира.

ВИДЕО: Дебата за избирачкиот список – „во Скопје ќе се откријат 100.000 луѓе кои по 20 или 30 се заведени на иста ...

Либертас - 23.02.2016

За сосема чист избирачки список е неопходен попис, тврди поранешниот директор на Заводот за статистика, Дончо Герасимовски. Разликите, вели, се големи меѓу бројот на населението во земјава и бројот на избирачи, пренесува Телма .

Стоилковиќ: ДИК треба да отвори јавна дебата, а не да создава проблеми во политичкиот процес

Република - 23.02.2016

Претседателот на Демократската партија на Србите, Иван Стоилковиќ на својот Фејсбук профил напиша дека кога некој како претседател на ДИК ќе се крие зад соопштенија од „два реда“, соодветно ќе мора да се реагира.

Чичаковски да не се крие зад бесмислени соопштенија

Вечер Прес - 23.02.2016

Претседателот на Демократската партија на Србите, Иван Стоилковиќ на својот Фејсбук профил напиша дека кога некој како претседател на ДИК ќе се крие зад соопштенија од „два реда", соодветно ќе мора да се реагира.

ДИК трет ден се крие

Lider - 23.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) и нејзиниот прв човек Александар Чичаковски веќе трет ден се кријат и одбегнуваат јавна дебата за изборите. ДИК се уште нема одговорено на повикот на ВМРО-ДПМНЕ да одржи јавна седница на која би биле присутни по ...

ДИК се уште не ја почнала вкрстената проверка

Дневник - 22.02.2016

Државната изборна комисија ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список. Четворицата консултанти за информатичка технологија предложени ...

Во овој миг одлуката на ВМРО-ДПМНЕ е да има избори на 24 април

Дневник - 22.02.2016

Во овој момент одлуката на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и на Централниот комитет на партијата е за избори на 24 април, категорично одговори министерот за здравство, Никола Тодоров во рамки на неговото гостување на дневникот на телевизијата ...

ДИК се уште не ја почнала вкрстената проверка

Телма - 22.02.2016

Државната изборна комисија ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список. Четворицата консултанти за информатичка технологија предложени ...

ДИК ќе може да брише податоци во избирачкиот список

Утрински - 22.02.2016

Државната изборна комисија се уште ги проверува податоците добиени од базите на 10 државни институции, по што ќе започне со вкрстените проверки на избирачкиот список. Во меѓувреме, донесени се сите потребни акти за постапката за проверка и ...

Вкрстувањето на податоците од Избирачкиот список може да се заврши за две недели

Дневник - 22.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ ја повика Државната изборна комисија (ДИK) да одржи јавна седница или работен состанок на кој би присуствувале по најмалку два члена од четирите големи политички партии, потписници на договорот од Пржино од јуни и јули минатата година.

ВМРО-ДПМНЕ го прозва ДИК да одржи јавна седница

Утрински - 22.02.2016

Илија Димовски го повика Чичаковски до крајот на денот да одржат јавна седница, но од ДИК одговорија со молк Гордана Дувњак Во пресрет на соопштувањето на оцената на САД и ЕУ - дали има услови за одржување предвремени избори на 24 април, ВМРО-ДПМНЕ ...

ДИК пак ќе бира информатичари

Вест - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) почна со проверка на податоците во базите на сите десет институции. ДИК вчера рече дека ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на ...

ДИК: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

Канал5 - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...

ДИК работи врз Избирачкиот список

Макфакс - 22.02.2016

Државната изборна комисија(ДИК) ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, се вели во соопштението од ДИК.

Стоилковиќ: Чичаковски да не се крие зад бесмислени соопштенија - ДИК мора да прифати јавна дебата

Press24 - 22.02.2016

Претседателот на Демократската партија на Србите, Иван Стоилковиќ на својот Фејсбук профил напиша дека кога некој како претседател на ДИК ќе се крие зад соопштенија од „два реда“, соодветно ќе мора да се реагира.

Втор ден молк во ДИК - Чичаковски е недостапен за одговор

Сител - 22.02.2016

Има ли претседател Државната изборна комисија. Вакво прашање се поставува откако веќе втор ден ниту полицијата не може да го пронајде нејзиниот претседател. По вчерашните над 30 телефонски повици и десетина СМС пораки, Сител потрагата по Александар ...

ДИК подготвена за ажурирање на избирачкиот список

МРТ - 22.02.2016

Во моментов се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на Државната изборна комисија, на кој ќе се вршат вкрстените проверки.

ДИК: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

А1 On - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...

ТОДОРОВ: Во овој миг одлуката на ВМРО-ДПМНЕ е да има избори на 24 април

Телеграф - 22.02.2016

Во овој момент одлуката на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и на Централниот комитет на партијата е за избори на 24 април, категорично одговори министерот за здравство, Никола Тодоров во рамки на неговото гостување на дневникот на телевизијата ...

ДИК ги добила парите за спроведување на изборниот процес

Академик - 22.02.2016

Во моментов се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на Државната изборна комисија, на кој ќе се вршат вкрстените проверки.

ДИК трет ден се крие

Курир - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) и нејзиниот прв човек Александар Чичаковски веќе трет ден се кријат и одбегнуваат јавна дебата за изборите. ДИК се уште нема одговорено на повикот на ВМРО-ДПМНЕ да одржи јавна седница на која би биле присутни по ...

Не се пријавиле доволно информатичари на конкурсот на ДИК

Р.С.Европа - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска соопшти дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите на податоци, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените проверки.

ДИК се уште без одговор дали ќе одржи јавна седница

Алфа - 22.02.2016

Претседателот Александар Чичаковски се уште не одговорил на повиците на ВМРО-ДПМНЕ за јавна дебата за изборите на кој потпис ставијачетирите најголеми партии и да се прецизираат проблемите во прочистувањето на избирачкиот список.

ДИК не ја започнала вкрстената проверка на базата на податоци

Нова ТВ - 22.02.2016

ДИК врши проверка на податоците во секоја од базите, а потоа ќе бидат префрлени во единствен сервер на кој ќе се вршат вкрстените проверки, соопштуваат од Државната изборна комисија. Од ДИК велат дека ги имаат донесено сите потребни акти за ...

ДИК: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

Сител - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...

„Курир“: ДИК трет ден се крие

Нетпрес - 22.02.2016

Веќе трет ден Државната изборна комисија и нејзиниот претседател, Александар Чичаковски одбегнуваат јавна дебата за изборите. ДИК се уште нема одговорено на повикот на ВМРО-ДПМНЕ да одржи јавна седница на која би биле присутни по двајца членови на ...

ДИК даде отчет за сработеното и тековните активности, не дава конкретна проценка за 24 април

МКД - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, стои во денешното соопштение на ДИК, преку кое дава отчет ...

ДИК: Вкрстената проверка на базите ќе следи по финалниот извештај

Телеграф - 22.02.2016

Извршено е вчитувањето на податоците во една единствена база и истите се стандардизирани и оптимизирани во потребен формат Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на ...

ДИК работи врз Избирачкиот список

Кајгана - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, се вели во соопштението од ДИК.

ДИК: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

Репортер - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...

ДИК има време за прочистување на списокот!

Вечер Прес - 22.02.2016

Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денес во вестите на Сител со аргументи објасни дека ДИК има време за прочистување на списокот. Тој вели дека проценката дека нема услови за избори се темели на грешна претпоставка и дека не е точно дека ...

Вака власта ќе обезбеди легалитет за изборите на 24 април !!!

Локално - 22.02.2016

Науката за пропагандата, не би била наука , ако нема универзални правила, а секако комбинирани со одредени елементи на присилба дава одлични ефекти. Обичниот човек по писхолошка теорија (его и суета) си размислува дека тој самиот баш си знае се и ...

На митинзите на СДСМ Чичаковски во прв ред, а како претседател на ДИК се крие

Вечер Прес - 22.02.2016

Додека јавноста денес чека одговори од претседателот на ДИК, тој се крие. Но, на настани организирани од СДСМ го гледавме Чичаковски во првите редови. Актуелниот прв човек на ДИК предложен од СДСМ, е редовен посетител на митинзите и протестите ...

Тодоров со аргументи објасни дека ДИК има време за прочистување на списокот

Денешен - 22.02.2016

Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денес во вестите на Сител со аргументи објасни дека ДИК има време за прочистување на списокот. Тој вели дека проценката дека нема услови за избори се темели на грешна претпоставка и дека не е точно дека ...

ДИК врши проверка на базата на податоци, се уште вработува кадар, парите од МФ им стигнале…

Локално - 22.02.2016

Државната изборна комисија ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список. Четворицата консултанти за информатичка технологија предложени ...

ДИК работи врз Избирачкиот список

Точка - 22.02.2016

Државната изборна комисија(ДИК) ги има донесено сите потребни акти за постапката за проверка и ажурирање, како и целосен пристап, вршење промени и бришење на податоци во Избирачкиот список, се вели во соопштението од ДИК.

ДИК има недостаток од информатичари, ќе ги бара на нов оглас

еМагазин - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...

Не се пријавиле доволно информатичари на конкурсот на ДИК

Либертас - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска соопшти дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите на податоци, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените проверки.

ДИК веќе трет ден се крие

Пулс24 - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) и нејзиниот прв човек Александар Чичаковски веќе трет ден се кријат и одбегнуваат јавна дебата за изборите. ДИК се уште нема одговорено на повикот на ВМРО-ДПМНЕ да одржи јавна седница на која би биле присутни по ...

Тодоров со аргументи објасни дека ДИК има време за прочистување на списокот

Република - 22.02.2016

Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денеска во вестите на Сител со аргументи објасни дека ДИК има време за прочистување на списокот. Тој вели дека проценката дека нема услови за избори се темели на грешна претпоставка и дека не е точно дека ...

ДИК: Вкрстената проверка по финалниот извештај од консултантите

Lider - 22.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) во соопштение за активностите што ги презема наведува дека моментно се врши проверка на податоците во секоја од базите, по што податоците ќе бидат префрлени во единствен сервер на ДИК, на кој ќе се вршат вкрстените ...