TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јован служеше неделна литургија во дневна соба

Дневник - 28.07.2002

ВО БИТОЛА Во своето обраќање разрешениот владика рече дека поглаварот Стефан ја манипулира македонската јавност дека МПЦ има автокефалија, која всушност никој не ја признава Вчера изутрина во дневната соба на неговиот стан во битолската населба Триаголник разрешениот владика Јован со своето 9-члено ...

Српската црква го изигра владиката Јован

Утрински - 27.07.2002

вмешаност Кој го избра Вашиот штитеник за епископ, Вие или ние? Според чиј Устав тој е избран во епископскиот чин? Кој го хиротониса него и кој му ја даде благодатта за епископство? Кој го потврди и постави на неговата епархиска должност и на кого му се заколна дека ќе му служи?, го прашува ...

Верниците од Велес раскрстија со владиката Јован

Утрински - 27.07.2002

Реакција ВЕЛЕС - Завчерашната изјава на владиката Јован во намерите да се врати во Повардарската епархија со седиште во Велес ја разбранува велешката јавност. Претставници од Одборот за спас на епархијата, кој с? уште активно ги следи настаните во МПЦ и скандалозното однесување на владиката Јован, ...

Владиката Петар дочекан на нож од иселениците

Утрински - 26.07.2002

За време на неодамнешната посета во Австралија Преспанско-битолскиот владика Петар и надлежен архијереј за Австралиско-новозеландската епархија бил "бурно" пречекан на сиднејскиот аеродром при неговото неодамнешно пристигнување во оваа далечна земја, јавуваат наши извори од Австралија.

Јован служи во битолски стан, додека не освоел некоја црква

А1 - 25.07.2002

Ќе го преуредиме станот во кој привремено престојуваме, ние и нашето братство во него ќе ги извршуваме вообичаените богослужби, а подоцна заедно со верниците ќе освоиме некоја од црквите овде, во која богослужбите ќе се одвиваат сосема нормално.

Јован фрли клетва врз верниците од Неготино

Утрински - 25.07.2002

Разрешениот владика престојува во Битола, но се надева на враќање во Велес Гоце Каревски БИТОЛА - По прогонот од манастирот крај Неготино, владиката Јован неколку денови престојува во Битола, во станот на родителите на улица "Кочанска".

Во отсуство на владиката Петар, Јован ќе "освојува" црква во Битолско

Дневник - 24.07.2002

СТАНОТ НА ВРАНИШКОВСКИ ПРИВРЕМЕНА ЦРКВА Кога ќе го сместам братството, отворено ќе прозборам за тоа како на заедничка братска трпеза вечерав со неколку архијереи од МПЦ. На средбата беше договорено да се прифати канонското и литургиско единство со СПЦ, а подоцна истите тие браќа, Петар, Наум и ...

Јован Јованов се откажува од пеењето?

Вест - 24.07.2002

Откако се раздели со колегите од "Магија", Јован Јованов на големо најавуваше соло кариера, која би ја проширил и надвор од Македонија. Кога и да го сретневме, кога и да го прашавме: што има ново, Јован одговараше: Ќе има, ќе има, ќе пишувате.

Јован ги даде клучевите од сефот на велешката епархија

А1 - 23.07.2002

Велешкото јавно обвинителство, уважувајќи го барањето на Синодот на МПЦ, го задолжи секторот за внатрешни работи да овозможи отворање на вториот сеф во зградата на повардарската епархија во Велес. За реализирање на ова барање налог дал истражен судија од основниот суд кој во предвид ги имал ...

Станот на родителите на владиката Јован стана и манастир и црква

Дневник - 23.07.2002

ПО ПРОТЕРУВАЊЕТО ОД НЕГОТИНО Расчинетиот владика Јован, заедно со деветте негови браќа, пет монахињи и четворица монаси, по протерувањето од манастирот "Свети Ѓорѓи" во Неготино, од неделата напладне е во домот на неговите родители во Битола.

Претрес на документацијата во Велешката митрополија

Вест - 23.07.2002

ПО НАЛОГ ОД ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО Во неделата во Битола престојувал поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, кој се сретнал со митрополитот Петар, но не и со довчерашниот владика на Повардарската епархија г. Јован Претставници од надлежните служби, постапувајќи по налогот од Јавното обвинителство од Велес, ...

Јован ги проколна верниците: "Аир да не видите"

Дневник - 22.07.2002

НЕГОТИНЧАНИ ГО ИЗБРКАА РАСЧИНЕТИОТ ВЛАДИКА Неготинчани го испратија Јован со камбани и со порака: "Од твоја уста во твои пазуви" Неготинските верници завчеравечер, по бурната и непроспиена ноќ, го избркаа расчинетиот владика Јован од конаците на манастирот во Неготино.

И неготинци го протераа владиката Јован

Вест - 22.07.2002

ПО ОСУМ ЧАСА СТОЕЊЕ ПРЕД МАНАСТИРСКАТА ПОРТА По една непреспиена ноќ и упорно присуство во дворот на манастирот "Свети Великомаченик Ѓорѓија", неготинските верници успеаја во својата намера и од овој македонски православен храм да го протераат непоса Вчераутро, по една непроспиена ноќ, неготинци во ...